PDA

View Full Version : Cine ar trebui sa plece si de ce?



S2K
25th April 2006, 16:33
Cred ca la vara va trebui sa se umble putin la lot daca vrem sa ajungem nu doar in Liga Campionilor, dar si in Cupa UEFA in primavara lui 2007, prin locul 3 ocupat intr-una din grupele ligii, cu atat mai mult daca am avea aspiratii la locul 2.

Asadar cam si cine ar trebui sa plece?

Eu unul le-as face vant la toti. Cernea, Nesu si Marin nu se ridica la nivelul restului de jucatori, partea stanga a apararii a fost mereu o problema in ultimul timp, Oprita si Cristea nu fac nimic, iar tinerii stau degeaba, mai bine sa fie imprumutati pentru a juca.

Ella14
25th April 2006, 16:42
S2K nu fi chiar asa. Tu i-ai da pe toti afara, dar nu merge. Poate isi revin!! Iar de Petre Marin, eu cred ca nu prea afost jucat. Cat despre Nesu, Oprita si Cristea iti dau dreptate. Ar trebui adusi jucatori noi si proaspeti. Mie de exemplu imi place Cristocea, e un pic cam sters dar daca ar juca mai des n-ar mai avea trac!!!

Paul
25th April 2006, 16:43
pai sa vedem pe posturi

Portar:

Carlos si Cernea. Ne trebuie o rezerva decenta. Deci Cernea fie sa plece fie sa ramana al treilea portar desi portarul III trebuie sa fie unu tanar: Toma.

Fundasi:

Dreapta: Ogararu , Balan - ok

Stanga: Petre Marin si Nesu. Booon. P. Marin are o varsta , ii expira contractul. Nu cred ca e o solutie prea fericita. Nesu are totusi nevoie de o dublura valoroasa si experimentata , fiindca e abonat la cartonase si are si el perioade mai proaste.

Deci P. Marin sa plece daca putem aduce un fundas stanga cu 10 ani mai tanar si cu o valoare apropiata. Sa nu aud de Pascovici ca ala nu e fotbalist !

Centru : Goian , Ghionea , Baciu . Ok. Ar mai fi nevoie de inca un fundas central.

--
Mijloc

Stanga : Bostina , Cristocea - ok
Centru : Paraschiv , Lovin , Radoi. Avem nevoie de un mijlocas de creatie.
Dreapta: Banel si ... ? Ajunge Banel ! Balan/Ogararu pot suplimi o eventuala absentza. Sau chiar Oprita.

Atac:
Iacob , Dica - ok
Cristea , Oprita solutii acceptabile.

------
Concluzii:

1.Cernea si P. Marin pe criterii de varsta doar daca aducem altii pe posturile lor. Altfel nu are rost sa schimbam lotul de dragul schimbarii.

2. Ce avem nevoie ? Un mijlocas de creatie si/sau un varf ! De ce zic si / sau. Fiindca daca aduce un varf ,atunci Dica poate trece mijloc. Insa avem nevoie de "ceva". Oprita trece rezerva lu Banel , deci e ok.
-------------------------

Despre tineri: Tudose , Enescu , Ochirosii , Simion si Litu. In conditiile actuale e greu sa prinda echipa. Sincer cred ca ar merita un stagiu in Divizia B , unde sa joace meci de meci . Toti la Bacau , sa joace meci de meci. Sau in Divizia A la o echipa amarata.

Jerry20cm
25th April 2006, 16:50
In opinia mea ne-ar trebuii:

-un portar pe langa Carlos si Cernea
-un fundas centru in locul lui Baciu(in opinia mea nu are valoare de Steaua) astfel incat sa ramanem cu: Goian, Ghionea, Tudose si ?.
-un fundas stanga .
-Tibi Balan la mijloc.
-un atacant valoros.
Carlos-Ogararu,Goian,Ghionea,???-Nicolita,T.Balan,Radoi,Bostina-Iacob,Dica sau ???.......intelegetzi voi:D
rezerve: Cernea-Balan,Tudose,???,Nesu-Oprita,Lovin,Paraschiv,Cristocea-Cristea, Dica sau ????

Paul
25th April 2006, 16:55
nu prea o inteleg pe aia cu Tibi Balan , ca ala nu are valoare de Steaua

un se compara Paraschiv care a jucat 35 de meciuri in Europa , cu Tibi Balan care are 35 de meciuri in Divizia B

Am fost la Gloria - Sportul , un meci de rahat special sa`mi arunc un ochi pe Tibi Balan , sa`l vad ce poate face pe teren. Si el si Prepelita sunt subtiri rau de tot.

Daca tot e sa investim sume mari (bineinteles ca Tibi Balan nu il iei cu 200.000 ca pe Cristocea) , atunci trebuie sa alegem atent marfa !

Despre Baciu. Atat el cat si Lovin sunt 2 rezerve foarte importante. Ei au o oarecare omogenitate in echipa asta si nu are rost sa-i dam afara de dragul de a face schimbari in echipa. Nu uitati ca azi vara Goian era considerat un 0 barat in Ghencea ! Jucase saracu un meci , si atunci a comis-o la Constanta ...

Jerry20cm
25th April 2006, 17:02
Mie unul Tibi Balan mi se pare un foarte bun jucator si cred ca avem nevoie de un om la creatzie nu de 2 inchizatori.
Da si adevarat ca Siman nu o sa-l dea numai cu 200.000...asta e o alta problema in campionatul nostru intern...sumele exorbitante cerute mai ales cand vine vorba ca Steaua sa cumpere un jucator imediat sare pretul.
In cea cel priveste pe Baciu mie mi se pare foarte ezitant si nesigur..insa eu sper ca Goian si Ghionea sa nu aiba nevoie de vreo rezerva:D
Si totusi cred ca Steaua va vinde un jucator important in vara asta

Ioca10
25th April 2006, 17:06
Hmm parerea mea e ca Nesu nu prea are treaba cu Steaua,Petre Marin mult peste iar de Tibi Balan nush ce sa zic oricum e bine si asa cum e acum aaa era sa uit Dica e nr 1;)

otinho
25th April 2006, 17:40
hai sa-mi dau si eu cu parerea ...
-eu zic ca steaua are nevoie de un mijlocas de creatie ATAT .. unul bun care sa faca si faza ofensiva si faza defensiva la fel de bine .. mai mult cea ofensiva .. si cu care dica sa poata combina foarte bine pt a oferi mingi bune catre iacob / banel / bostina ..
-pe langa asta mai trebuie umblat la rezerve .. un atacant e foarte necesar .. unul pe profilul lui iacob ca sa nu destabilizeze echipa cand acesta e accidentat sau obosit .. mazilu nu e o solutie fiind un jucator scump si slab parerea mea (cand joaca o echipa pt tine , normal ca dai goluri) .. din pacate nu mi-a venit pana acuma in minte o solutie buna aici .. sa speram ca meme si cu oli se uita foarte des la tv la vara :D

One-Man Show
25th April 2006, 17:41
Toma, Tudose, Enescu, Ochirosii, Simion - imprumutati

ogararu, cristocea, boshtina, paraschiv, dica, oprita/cristea - p-afar' pe undeva

otinho
25th April 2006, 17:59
Toma, Tudose, Enescu, Ochirosii, Simion - imprumutati

ogararu, cristocea, boshtina, paraschiv, dica, oprita/cristea - p-afar' pe undeva
adica sa ramanem fara echipa ? buna gandire mai ai si tu :headbang: .. Ogararu ? care e al 2-lea jucator ca valoare a echipei dupa Radoi .. :ciocan:

Ella14
25th April 2006, 18:03
Daca-i dam afara pe toti mai exista o sansa: VENIM NOI!!!! :headbang:

One-Man Show
25th April 2006, 18:20
Toma, Tudose, Enescu, Ochirosii, Simion - imprumutati

Cea mai buna destinatie pt ei ar fi Bacau. In momentul de fatza nu intra nici macar pe foaie.

ogararu, cristocea, boshtina, paraschiv, dica, oprita/cristea - p-afar' pe undeva

Ogararu ishi doreste de ceva vreme sa prinda un transfer.( + ca nu este in rel tocmai bune cu Radoi)

Cristocea nu a aratat nimik pana acum in afara de dificultati in a se integra in grup.

Boshtina are 29 de ani. ( poate vrea sa plece sau il tinem, da' mai luam un tinerel pe postul lui)

Paraschiv este foarte dezordonat in joc.( indraznesc sa spun ca Lovin joaca mai bine decat el, da' MM e miezu' p-acolo)

Dica joaca doar cand are chef.( e un fel de Trica)

Oprita/Cristea o sa ramana vesnic cu eticheta de sperante.( pastrat unul din ei shi al doilea vandut/imprumutat)

Nu vad niciun rost in a pastra jucatori care viseaza la transferuri p-afara sau jucatori care se multumesc cu nivelul la care se afla acum.

Ioca10
25th April 2006, 18:46
Dica joaca doar cand are chef.( e un fel de Trica)....
Dica e nr 1 de la Steaua si nu vb prostii nu te uita doar la faptu ca e omu cu cele mai multe goluri de la Steaua :D dar sa te uitzi din tribuna (de la tv-u)mai greu dar majoritatea paselor decisive pleaca de la Dica korect si gresete multe sau le da aiurea dar el si Ogararu sunt liderii de la Steaua ;)Bine peste ei e Radoi:D
Revenind din ce ai zis tu acolo sa plece ar fi jale daca ar pleka ;)
Later Edit Vasilica se misca chiar bine:D

Paul
25th April 2006, 19:58
Cristocea nu a aratat nimik pana acum in afara de dificultati in a se integra in grup.



Aiurea. Pai a dat vre-o 5 pase de gol.

Sa zicem golul de 1-0 cu Poli ;
Golul de la DInamo;
Golul lui Cristea de la Galati;
Golu` lu Banel cu Faru.

Si o mai fi dat ...

-------
Nu pleaca nici un titular. Ar fi culmea. Ne-am chinuit sa ne facem echipa si acum ii vindem ca ar fi prea batrani. Tocmai aici e cheia. Bostina e veteran la 28 de ani! Deci echipa mai merge 3-4 in formula asta !

my_bogdan
25th April 2006, 20:11
Toma, Tudose, Enescu, Ochirosii, Simion - imprumutati

Cea mai buna destinatie pt ei ar fi Bacau. In momentul de fatza nu intra nici macar pe foaie.

ogararu, cristocea, boshtina, paraschiv, dica, oprita/cristea - p-afar' pe undeva

Ogararu ishi doreste de ceva vreme sa prinda un transfer.( + ca nu este in rel tocmai bune cu Radoi)

Cristocea nu a aratat nimik pana acum in afara de dificultati in a se integra in grup.

Boshtina are 29 de ani. ( poate vrea sa plece sau il tinem, da' mai luam un tinerel pe postul lui)

Paraschiv este foarte dezordonat in joc.( indraznesc sa spun ca Lovin joaca mai bine decat el, da' MM e miezu' p-acolo)

Dica joaca doar cand are chef.( e un fel de Trica)

Oprita/Cristea o sa ramana vesnic cu eticheta de sperante.( pastrat unul din ei shi al doilea vandut/imprumutat)

Nu vad niciun rost in a pastra jucatori care viseaza la transferuri p-afara sau jucatori care se multumesc cu nivelul la care se afla acum.

intradevar cred k Toma, Tudose, Enescu, Ochirosii, Simion ar trebui imprumutati un an la o echipa sa joace meci de meci.

Ceilalti sunt toti buni, gandestete ca asta e echipa care a ajuns in semifinalele cupei Uefa .
Ogararu - asta e vrajeala ca nu se intelege cu Radoi (de unde stii tu?)

Cristocea - pai la cat a jucat el a facut destule pt echipa , gandestete ca a dat pasa la primu' gol de la Galati , a pasat la primu gol cu Farul, pasa de gol cu Poli,a marcat un gol impotriva lui dinamo in ultimele minute .....

Paraschiv - dezordonat cum e... e un muncitor acolo la mijlocul terenului, recupereaza multe mingi

Dica - pe la el trec majoritatea mingilor in atac ...chiar daca mai face jocuri proaste e un jucator bun

Oprita - incet incet incepe sa-si revina la forma din meciul cu Valencia.....mie personal imi place cum joaca

Cristea - ramane o speranta , sa speram ca va confirma si el cat mai devreme......si Neaga a avut nevoie de o peroada mai lunga ca sa confirme

S2K
25th April 2006, 20:12
S2K nu fi chiar asa. Tu i-ai da pe toti afara, dar nu merge. Poate isi revin!!

Da, i-as da pe toti cei de mai sus si as aduce pe altii in locul lor.

La Steaua nu exista "poate isi revin". Aia e valabila la cluburile mici, nu la Steaua.

One-Man Show
25th April 2006, 21:15
@ my bogdan : Oprita ishi revine ? unde ? Cat despre ogararu - radoi...asha mi se pare( din declaratii, din atitudinea pe care o au unul fata de celalalt pe teren); mi se pare ca sunt 2 tabere la Steaua ( de fapt una in care se intra greu shi restu' sunt fiecare pt el ). Sper sa ma insel !:rolleyes:

otinho
26th April 2006, 09:30
io nu inteleg de unde si pana unde ati gasit un conflict intre radoi si ogararu .. un singur lucru este cert .. ogararu are alt stil .. este calm .. mai retras .. are declaratii foarte clare si civilizate .. mie personal mi se pare cel mai bun jucator de la steaua .. nu sariti ca radoi sau altu este peste el .. este parerea mea

Ella14
26th April 2006, 12:04
Si daca nu te superi, pe cine ai aduce tu care s-ar integra in doi timp si trei miscari. Tu crezi ca totul se face peste noapte??? Asta cu aia e valabila la cluburi mici e depasita. Asta e valabila peste tot. Nu poti sa dai un jucator afara dupa ce el n-a fost decit rezerva, si n-a putut sa se afirme. Cum vrei tu sa- si dea drumul la joc daca unii nu joaca decit 10 min. pe meci sau chiar deloc. Exageram!!!

SORENSEN
26th April 2006, 12:09
Nu trebuie vandut NIMIC si trebuie adusi cel putin 2 jucatori OBLIGATORIU si anume un mijlocas de creatie/coordonator si un atacant de percutie care nu ezita si sa aiba o precizie superioara ca a lui Dica zis si 1 din 5 (a se citi da un gol la 5 ocazii ....exceptiile comfirma regula)

Pai noi avem un lot de vreo 21 de jucatori cu tot cu vreo cativa juniori si voi vreti sa vindem pe unii sau pe altii ....TREBUIE ADUSI macar 2 jucatori si PASTRAT LOTUL si in lotul largit sa fie macar 25 de jucatori cu tot juniori e MINIMUL ACCEPTABIL zic eu pt sezonul viitor care se anunta la baioneta....

S2K
26th April 2006, 12:43
Tu crezi ca totul se face peste noapte???

Nu. Dar trebuie intotdeauna avuta o solutie de rezerva viabila. Te rog sa imi dai tu exemplu de jucator la un club mare care a jucat titular doar ca "poate isi revine"?

Vladek
26th April 2006, 14:24
Hmm .... cine sa plece... spinoasa problema.

OK, NUMBER ONE care ar cam trebui sa-si faca bagajele : Oprita. Puteti spune orice doriti, omul e varza. A avut la sanse cu ghiotura .... n-a demonstrat nimic, poate 5-6 faze pe sezon si 1-2 goluri. Cate goluri a dat sezonul asta ? Pai fix 1. E lent, n-are ambitie ( cade mereu in duelurile unu contra unu ), tehnica asa si asa. Si chiar de-ar fi el super-tehnic nu mai e de ajuns. In fotbalul modern, primeaza forta si viteza.

In rest, poate n-ar fi rau daca Nesu ar pleca la Olympiakos ( ca se auzea ca ar fi interesati ). Prea ne da emotii, desi per total nu e un jucator slab. Pentru CL, avem insa nevoie de mai mult. Petre Marin e ok, desi nu prea poate fi titular, dar e bun ca rezerva.

La capitolul veniri ... lunga lista. Punctul unu : mijlocas de creatie, dar si bataios ( posibile nume : Tibi Balan, Cocis, eventual un strain ). Poate si un mijlocas dreapta, rezerva pentru Banel ca se mai accidenteaza sau ia cartonase si el. Punctul doi : atacant percutant, care sa bage mingea in poarta macar de 3 ori din 5 ocazii, nu o data din 5-7 cum face Dica in momentul asta ( nu Mazilu va rog, nu stiu de ce dar am impresia ca e inca o teapa si asta ).

Fundasi centrali avem, slava Domnului. Cuplul GG, plus Baciu ca rezerva. Basca Radoi, care se poate intoarce oricand pe postul unde s-a consacrat. Nu cred ca ne mai trebuie altceva.

dede
26th April 2006, 15:15
sa plece cativa, insa numai daca vin altii in locu' lor, nu doar de dragu de a pleca

Marin nu mai rezista mult, va pleca in curand, iar jucatorii tineri ar trebui imprumutati la o echipa mai slaba din a, ar mai juca si ei cate un meci

otinho
26th April 2006, 19:34
Ogararu , Goian , Ghionea , Radoi , Nicolita , Dica , Iacob astia trebe sa ramana neaparat daca se vrea continuitate ..

eu il propun pe Neaga ca un eventual atacant de care avem nevoie .. are viteza .. e tehnic .. si un plus e ca a mai fost la steaua si se cunoaste cu jucatorii ... nu mai e nevoie de perioada de acomodare

Lucky_OLD_G's
27th April 2006, 00:13
mey astya care tot o ardeti cu neaga.......credeti ca daca era ceva boon asa tare neaga nu ramanea la steaua?:?...neaga era un fel de zicu.tot atata rica neaga rica neaga.......mie personal imi este simpatic ricky....da nu vreau la echipa mea de suflet lenesi de astia cu impresii cum era neaga.prefer unu ca banel care fuge non-stop fara fite ..unu ca balan...puternic ca piatra....personal nu cred ca ar trebui sa plece careava..........trebuie adus un varf boon un mijlocas coordonator......de plecat nu i-as da drumu nimanui

bluesky
27th April 2006, 02:16
la steaua nici un jucator nu ar trebui lasat sa plece pentru ca toti jucatori stelei sunt niste profesionisti si dau totul in teren.un ex este balan care in 2002 cam incheia treaba cu fotbalul dar el nu a renuntat si iata-l acuma in echipa lui oli a prins si el un meci titular asta ii bun,mai are de spus multe balan inca nu ii gata.nici un jucator de la steau nu va pleca in viitori 2ani poate vor veni alti la echipa ca de vindut nu prea cred.

S2K
27th April 2006, 10:42
Nu stiu de ce am impresia, dar multi cred ca daca spun ca unii ar trebui sa plece ei cred ca nu aducem nimic in schimb...

CHITU
27th April 2006, 13:34
asteptam toti fani stelei din ploiesti sa iasa in seara in centru asta sa sarbatoareasca daca se califica echipa lor..:drak: :evil:

uti2102
27th April 2006, 20:33
Punctele mai putzin forte ale echipei, puncte ce ar trebui intarite in vara, ar fi urmatoarele :
- partea stanga a apararii
- partea centrala de la mijlocul terenului, unde e nevoie de un mijlocash tehnic, cu pasa buna shi gandire limpede

Pe langa aceste doua pozitzii critice, Steaua ar trebui sa-shi intareasca prin aducerea unor jucatori capabili sa joace titulari shi urmatoarele posturi :
- extrema dreapta
- varf de atac (de preferat un atacant rapid, oportunist, de tip Neaga in zilele lui bune)

Cam atat vad eu ca ar trebui intarit la echipa.
Despre plecari ?! Nu e nevoie sa plece nimeni, pentru anul viitor avem nevoie de un lot numeros, un lot in care jucatori ca Cernea shi Marin, trecutzi de o varsta, pot fi utili !

Lucky_OLD_G's
27th April 2006, 21:29
corecta analiza..........da si tu mi-o arzi cu neaga?:)) bine ca ai zis in zilele lui bune:P...pacat ca erau cam rare zilele alea............yo unu l-as prefera pe mazilu.........e super golgeter......si tanar ..si de viitor...cat despre plecari........nici unu........ba cred ca ar trebui pe sfarsitul campionatului cand avem asigurat titlu sa li se de-a o sansa si lui okirosii...litu simion....adik sa mai prinda si ei ceva experienta....ca-s talentati totusi..

Paul
1st May 2006, 12:10
da si tu mi-o arzi cu neaga?:))

In primul rand Neaga are un pret mic: 1.000.000 $. Mazilu Costa 3.000.000 E. Deci pe langa suma , mai e si moneda :evil:

Apoi , Neaga e foooarte iubit de public si cum revenim pe Ghencea publicul va fi iarasi ce a fost ... al 12-13-14 -lea jucator al echipei :P

john_titan
12th May 2006, 14:02
In capul listei il pun pe Bostina !

Universal
12th May 2006, 16:47
UN inchiozator si un portar si gata

yang
30th July 2006, 15:58
Baciu clar...

pinki
31st July 2006, 21:53
oprita si petre marin.

starsteel
1st August 2006, 12:22
La greutatea cu care se aduc jucatori la Steaua nu mai sunt convins nici macar ca Oprita ar trebui sa plece poate avem vreodata nevoie de el.

Jerry20cm
1st August 2006, 12:23
In momentul de fatza dak ne mai si pleaca si jucatorii.... :mda: