PDA

View Full Version : Care este adevaratul derby din Romania?



mArIuSeL
26th July 2007, 19:30
Eu zic Dinamo - Steaua!

BAK
26th July 2007, 19:33
este si falsul derby al romaniei? parca au mai fost trei topicuri cu tema asta....oricum, nu trebuie sa fie doar unul pentru ca si in anglia de exemplu sunt mai multe , in functie de antipatiile fanilor.........la noi sunt trei steaua-dinamo, uta -poli si U-cfr....

mArIuSeL
26th July 2007, 19:36
este si falsul derby al romaniei? parca au mai fost trei topicuri cu tema asta....oricum, nu trebuie sa fie doar unul pentru ca si in anglia de exemplu sunt mai multe , in functie de antipatiile fanilor.........la noi sunt trei steaua-dinamo, uta -poli si U-cfr....

Daca a mai fost asemea Thread ..rog un moderator sa il inchida!!

Adi Da Samraj
26th July 2007, 19:37
Steaua-Dinamo :ok:

Zax
26th July 2007, 19:39
FC Vaslui - Gloria Buzau :ok:


vezi c-ai scris Utra in loc de UTA

BAK
26th July 2007, 19:39
Daca a mai fost asemea Thread ..rog un moderator sa il inchida!!

nu exact acelasi thread, dar foarte asemanator....oricum, pe mine nu ma deranjeaza:ok:

mArIuSeL
26th July 2007, 19:40
FC Vaslui - Gloria Buzau :ok:


vezi c-ai scris Utra in loc de UTA :)

Asta e derby?:groggy:

mArIuSeL
26th July 2007, 19:40
nu exact acelasi thread, dar foarte asemanator....oricum, pe mine nu ma deranjeaza:ok:

ok..Ms:)

Zax
26th July 2007, 19:41
poate nu derbi ca sunt din orase diferite dar cu certitudine exista o mare rivalitate intre cele doua :drak::ras-plans:

mArIuSeL
26th July 2007, 19:42
poate nu derbi ca sunt din orase diferite dar cu certitudine exista o mare rivalitate intre cele doua :drak::ras-plans:

E..uite asta nu o stiam:D

Adi Da Samraj
26th July 2007, 19:44
FC Vaslui - Gloria Buzau :ok:




voteaza-l

GruppoApparte
26th July 2007, 19:44
Steaua - Dinamo zic si eu

Zax
26th July 2007, 19:45
pai nu e in poll.... cum e cu putinta? :sting:

mArIuSeL
26th July 2007, 19:46
pai nu e in poll.... cum e cu putinta? :sting:

Votezi la "Altu"

Loco
26th July 2007, 20:01
ma n`auzi, ce`s glumele astea la voi, pe mine m`a dat afara de la gradinita din cauza ca faceam astfel de glumite, vreti derby al vasluiului? luati de aici:
câteva filmulete din meciurile directe cu poli iasi...


http://www.youtube.com/watch?v=YHLFaplkM00&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=qiwPgMjVVAY&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=9-Hjac7nU-8

http://www.youtube.com/watch?v=YlrfZR7agdE

http://www.dailymotion.com/country:ro/tag/football+fans

http://www.youtube.com/watch?v=qiwPgMjVVAY&mode=related&search=

Vladek
26th July 2007, 20:20
Nu exista "adevaratul" derby, ce tot bateti campii pe tema asta ?? :groggy::groggy:

Derby-urile exista acolo unde exista o rivalitate mare intre doua echipe, si ele sunt importante mai ales pentru suporterii din ambele tabere. Pentru ei, "adevaratul" derby e ala de care le pasa lor si asa o sa ramana indiferent ce tabel am completa noi. De exemplu Steaua - Dinamo e un derby pentru foarte multi microbisti, dar s-ar putea foarte bine ca pentru un timisoarean de exemplu sa fie mai important un meci Poli Timisoara - UTA.

Ferdininho
26th July 2007, 22:11
Trece te rog in poll:

Steaua+Dinamo+Rapid+Poli+Craiova+U Cluj VS JANDARMERIA ROMANA

mArIuSeL
26th July 2007, 22:13
Trece te rog in poll:

Steaua+Dinamo+Rapid+Poli+Craiova+U Cluj VS JANDARMERIA ROMANA

oDa..asta da derby:happy

Ferdininho
26th July 2007, 22:26
ma n`auzi, ce`s glumele astea la voi, pe mine m`a dat afara de la gradinita din cauza ca faceam astfel de glumite, vreti derby al vasluiului? luati de aici:
câteva filmulete din meciurile directe cu poli iasi...


http://www.youtube.com/watch?v=YHLFaplkM00&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=qiwPgMjVVAY&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=9-Hjac7nU-8

http://www.youtube.com/watch?v=YlrfZR7agdE

http://www.dailymotion.com/country:ro/tag/football+fans

http://www.youtube.com/watch?v=qiwPgMjVVAY&mode=related&search=

Astea-s "pistoale cu apa".
Derbi Iesi-Vaslugi :happy:happy:happy

orbette
27th July 2007, 00:01
marele derby Craiova - Panduru Tg Jiu

orbette
27th July 2007, 00:01
mai stiu unu: Farul - Steaua :lol:

Zax
27th July 2007, 00:27
sau Dinamo Ceahlaul ... sau Dinamo Gloria

Loco
27th July 2007, 02:50
Astea-s "pistoale cu apa".
Derbi Iesi-Vaslugi :happy:happy:happy

ce copil...:(:( nu asa tata ca esti trist

BAK
27th July 2007, 07:55
asta dupa parerea ta......

Nico21
27th July 2007, 08:15
Poli-Uta,Rapid-Petrolul,orice meci cu U Cluj,in trecut Ripensia cu Venus...Rapid cu Venus...tre' sa fii de pe alta lume,ca sa consideri un meci intre doua echipe rusesti,un derby al Romaniei...:groggy::groggy::groggy:..Steaua si Dinamo nu au nici macar cea mai mica legatura cu sportul romanesc...sau cu ideea de sport,in general...

Elphax
27th July 2007, 09:16
doar militia-armata ...

Ferko
27th July 2007, 09:42
Steaua - Dinamo si "U" - CFR Cluj. Rog pe cinstitii useri sa se documenteze ce inseamna "derbi" si de unde provine acest cuvant.

Charon
27th July 2007, 10:46
cuvantul DERBY desemneaza jocul intre 2 echipe din acelasi oras,deci trageti voi concluziile!:cool:

in sensul strict al cuvantului, in Romania, derby-uri sunt steaua-dinamo-rapid si u cluj-cfr!:ok:

cimitiru branesti
27th July 2007, 10:56
tre' sa fii de pe alta lume,ca sa consideri un meci intre doua echipe rusesti,un derby al romaniei...:groggy::groggy::groggy:..Steaua si Dinamo nu au nici macar cea mai mica legatura cu sportul romanesc...sau cu ideea de sport,in general...

ma tem ca tre' sa fii foarte prost sau bolnav psihic irecuperabil ca sa spui asta. Ce treaba au Steaua si Dinamo cu rusia? repetati ca papagalii niste clisee obosite in loc sa incercati sa infruntati realitatea, care spune ca sinteti o echipa de cioroi, fara performante si al carei loc traditional e in B. N-ati facut performanta pentru ca rasa voastra nu e potrivita pentru asa ceva, nu fiindca v-ar fi impiedicat Steaua sau Dinamo
edit@mustatica mica: daca vorbim de echipe rusesti, ia vezi tu, cite echipe gasesti in spatiul ex-sovietic ce poarta numele Lokomotiv? :)

Gabri3l
27th July 2007, 10:59
Petrolul - Rapid ,pentru cei mai mici care nu stiu...va ramane mereu un derby al echipelor 'muncitoresti', indiferent de liga in care au jucat, joaca sau vor juca cele 2 echipe de-a lungul istoriei...

Elphax
27th July 2007, 11:01
In many countries the term local derby, or simply just derby (generally pronounced 'dar-bee' after the English city) means a sporting fixture between two (generally local) rivals, particularly in Association Football. In North America (where the word is pronounced 'dur-bee' in American English), crosstown rivalry is a more common term. For example, the "Tyne-Wear Derby" in the north-east of England is Newcastle United versus Sunderland, which can be very hostile and in 1996 led to all fans from each city being banned from the other during derby day. The term is sometimes also used to describe major rivalries in which both clubs have substantial regional or national followings. WIKIPEDIA

totusi , in general se spune DERBY sau LOCAL DERBY, deci poate fi considerat si intre echipe din orase diferite

Charon
27th July 2007, 11:36
Petrolul - Rapid ,pentru cei mai mici care nu stiu...va ramane mereu un derby al echipelor 'muncitoresti', indiferent de liga in care au jucat, joaca sau vor juca cele 2 echipe de-a lungul istoriei...

pai haideti ma odata in A,ca imi e tare dor de meciurile si de atmosfera din meciurile cu voi!:ok:

mArIuSeL
27th July 2007, 11:47
Chiar promovati anul asta??Aveti echipa bunicica?

SAMM
27th July 2007, 11:54
adevaratul derby este Steaua - dinamo

un ignorant nu stie ca un derby se sustine cu 25000 oameni in tribuna nu cu 12000 din care 4000 nu vad nimic din cauza bannerelor de pe garduri sau a distantei mari de teren
.
.

BAK
27th July 2007, 12:35
un ignorant nu stie ca un derby se sustine cu 25000 oameni in tribuna nu cu 12000 din care 4000 nu vad nimic din cauza bannerelor de pe garduri sau a distantei mari de teren.
.

la cine te referi?

me
27th July 2007, 12:51
adevaratul derby este Steaua - dinamo

un ignorant nu stie ca un derby se sustine cu 25000 oameni in tribuna nu cu 12000 din care 4000 nu vad nimic din cauza bannerelor de pe garduri sau a distantei mari de teren
.
.

deci in concluzie, un Roma-Lazio nu intra in categoria asta, ca sunt vreo 80.000 in tribune, la distanta mare de gazon pleuzele iar din cauza bannerelor si coregrafiilor vre 20.000 nu vad..:groggy:

Mario Di Lazi
27th July 2007, 13:20
thread făcut aiurea ... răspunsul la întrebarea asta îl știe toată lumea ...
mai rămâne de văzut dacă recunoaște toată lumea :D

SAMM
27th July 2007, 13:51
deci in concluzie, un Roma-Lazio nu intra in categoria asta, ca sunt vreo 80.000 in tribune, la distanta mare de gazon pleuzele iar din cauza bannerelor si coregrafiilor vre 20.000 nu vad..:groggy:

cel putin 25000 trebuia sa spun

vreau sa subliniez ca mai derby e Steaua - dinamo decat dinamo - Steaua

pt dinamovistul care a creat poll-ul

mArIuSeL
27th July 2007, 13:54
cel putin 25000 trebuia sa spun

vreau sa subliniez ca mai derby e Steaua - dinamo decat dinamo - Steaua

pt dinamovistul care a creat poll-ul

In primul rand nu sunt dinamovist
Si crezi ca are vreo relevanta ca am scris Dinamo - Steaua si nu Steaua - Dinamo?:shocked:

caine19
27th July 2007, 14:01
asta a fost tare... steaua - Dinamo e mai derby decat Dinamo - steaua :happy:happy ...

mai bine jucati singuri , poate castigati si voi :)

georg40
27th July 2007, 14:09
Eu zic ca in ...tur Steaua-Dinamo, iar in ...retur Dinamo -Steaua sunt adevaratele derbiuri. Dar poate fi si invers !

Lupta Steaua (si in tur si in retur) !!

SAMM
27th July 2007, 14:15
In primul rand nu sunt dinamovist
Si crezi ca are vreo relevanta ca am scris Dinamo - Steaua si nu Steaua - Dinamo?:shocked:

normal ca are,

e ca si cum derby e doar cand se joaca in groapa, in Ghencea n-ar fi derby

.
.
.
corect era : Steaua-Dinamo ; Dinamo-Steaua

dak nu esti dinamovist atunci doar antistelist


asta a fost tare... steaua - Dinamo e mai derby decat Dinamo - steaua :happy:happy ...

mai bine jucati singuri , poate castigati si voi :)

mai bine suntem arbitrati corect si arbitrii platiti sunt bagati la puscarie, eu asa zic

Universal
27th July 2007, 14:15
Derby-ul romanesc poate fi considerat Steaua-Dinamo, derby-uri regionale sunt foarte multe

Suporeterul roman este innebunit dupa fotbal

Universal
27th July 2007, 14:16
normal ca are,

e ca si cum derby e doar cand se joaca in groapa, in Ghencea n-ar fi derby

.
.
.
corect era : Steaua-Dinamo ; Dinamo-Steaua

dak nu esti dinamovist atunci doar antistelist

gresit, il caracterizezi gresit.este suporter Gloria si unul :ok:

SAMM
27th July 2007, 14:19
gresit, il caracterizezi gresit.este suporter Gloria si unul :ok:

e ciudat cum totusi dinamo e pusa tot timpul prima echipa iar Steaua a doua, sa fie coincidenta ???

nu cred

georg40
27th July 2007, 14:26
Orice discutie este interesanta insa partial de... prisos !
Inca din vremea cuplajelor bucurestene din anii Ž50 , pe langa Progresul - Rapid, Steaua - Dinamo sa ma rog Dinamo -Steaua a fost mereu partida cea ma sonora din campionat atragand pe 23 august 80 de mii de spectatori. Rezonanta acestei intalniri nu s-a schimbat cu nimic de-alungul anilor. Chiar si pe vrema cand Universitatea Craiov sau FC Arges, ca sa dau doua exemple, au urcat in prim-planul fotbalului romanesc,Steaua-Dinamo sau ma rog Dinamo-Steaua a avut o patina stralucitoare si neegalata. Si cred ca aceasta nu se va schimba nici in urmatoarele decenii.

mArIuSeL
27th July 2007, 14:26
e ciudat cum totusi dinamo e pusa tot timpul prima echipa iar Steaua a doua, sa fie coincidenta ???

nu cred

Crezi ce vrei!!
Eu ti-am spus punctul meu de vedere!!

Geografu
27th July 2007, 14:28
Nu este decat unul singur : Steaua - Dinamo ! :yeah:

LUCKY_AMARU
27th July 2007, 14:31
Gloria Buzau-dacia Mioveni

lazialul
27th July 2007, 14:47
avantul prabuseni - recolta fartanesti

cimitiru branesti
27th July 2007, 16:21
Orice discutie este interesanta insa partial de... prisos !
Inca din vremea cuplajelor bucurestene din anii Ž50 , pe langa Progresul - Rapid, Steaua - Dinamo sa ma rog Dinamo -Steaua a fost mereu partida cea ma sonora din campionat atragand pe 23 august 80 de mii de spectatori. Rezonanta acestei intalniri nu s-a schimbat cu nimic de-alungul anilor. Chiar si pe vrema cand Universitatea Craiov sau FC Arges, ca sa dau doua exemple, au urcat in prim-planul fotbalului romanesc,Steaua-Dinamo sau ma rog Dinamo-Steaua a avut o patina stralucitoare si neegalata. Si cred ca aceasta nu se va schimba nici in urmatoarele decenii.

Mai tare, sa se auda si sub pod :lol:

georg40
27th July 2007, 16:25
Mai tare, sa se auda si sub pod :lol:

Cine e sub pod ?

Luis Garcia10
27th July 2007, 16:33
Probabil se referea la Podul Grant :rolleyes: :lol:

razwan_vs
27th July 2007, 16:37
normal....cel putin din moldova ii FC VASLUI-poli iasi ;)....si din tara sa zicem ca ii s-d :(

mArIuSeL
27th July 2007, 16:38
Probabil se referea la Podul Grant :rolleyes: :lol:

La altcineva nu cred , ca avea la cine sa se candeasca.NU?

georg40
27th July 2007, 16:38
Probabil se referea la Podul Grant :rolleyes: :lol:

Ce are Podul Grant cu povestea noastra ?
Giulestenii, Rapid vreau sa zic ,nu au pretins niciodata sa fi fost vioara intai intr-un derbi de mare atractie. Meciurile cu Dinamo sau Steaua au fost mereu interesante, dar atat.

tedybear
27th July 2007, 17:41
Otelu Galati - Gloria Unirea Braila (sau cum draq s-or numi boratii aia)

pacat ca nu prea se disputa meciul fiindca looserii aia nu au mai avut treaba prin prima divizie de nu stiu cand

poate ii prinde Dunarea Gal;ati si ii mai bate din cand in cand, si poate le mai sparge si capurile taranilor alora care vin de la Braila pana la Galati sa faca galerie Stelei si sa se bata cu ai nostri inainte si dupa meci, mai exact, sa ia bataie...

Nightwish
27th July 2007, 17:43
e ciudat cum totusi dinamo e pusa tot timpul prima echipa iar Steaua a doua, sa fie coincidenta ???

nu cred

Nu cred ca e o coincidenta, este ceva normal, Dinamo este campioana dooh :D

SAMM
27th July 2007, 17:56
Nu cred ca e o coincidenta, este ceva normal, Dinamo este campioana dooh :D

pai in cazul asta trebuia pus corpodean si corpul de balet al arbitrilor

Adi Da Samraj
27th July 2007, 17:58
Imi era tare dor de arbitri

Datenshi
27th July 2007, 18:06
Ce are Podul Grant cu povestea noastra ?
Giulestenii, Rapid vreau sa zic ,nu au pretins niciodata sa fi fost vioara intai intr-un derbi de mare atractie. Meciurile cu Dinamo sau Steaua au fost mereu interesante, dar atat.

Nu exista vioara intai intr-un derby. Poate cu Steaua nu au existat derby-uri decat dupa revolutie, dar cu Dinamo au fost garantat si inainte.

georg40
27th July 2007, 18:12
Nu exista vioara intai intr-un derby. Poate cu Steaua nu au existat derby-uri decat dupa revolutie, dar cu Dinamo au fost garantat si inainte.

Te contrazic. Derbiul poate avea la origine o traditie dar si pozitiile din clasament ale combatantelor. Astfel vazut, un derbi poate avea o favorita (vioara intai !).
De aceea am spus ca Rapid nu a fost (aproape) niciodata favorizata in partidele cu Dinamo sau Steaua, nici macar atunci cand jucau acolo Ion Ionescu si Dumitriu, Nae Lupescu sau Dan Coe. Eu imi amintesc prea bine.

zebe
27th July 2007, 20:16
"U"-CFR...pt. mine...aici normal ca apare subiectivismu'...nu o sa vezi niciodata un timisorean, un aradean, un stelist ori dinamovist sa zica ca asta ii cel mai imp derdy din tara....depinde de fiecare

bada_otelul
27th July 2007, 20:21
din punctul meu de vedere orice meci al Otelului este un derby
din ultimele asa zise derbiuri bucurestene am vazut maxim cate un sfert de ora pe sarite si probabil ca mine mai sunt si altii.prefer sa vad un iasi-vaslui decat s-d sa zicem

hamsterutz
27th July 2007, 22:16
ma n`auzi, ce`s glumele astea la voi, pe mine m`a dat afara de la gradinita din cauza ca faceam astfel de glumite, vreti derby al vasluiului? luati de aici:
câteva filmulete din meciurile directe cu poli iasi...


http://www.youtube.com/watch?v=YHLFaplkM00&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=qiwPgMjVVAY&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=9-Hjac7nU-8

http://www.youtube.com/watch?v=YlrfZR7agdE

http://www.dailymotion.com/country:ro/tag/football+fans

http://www.youtube.com/watch?v=qiwPgMjVVAY&mode=related&search=
te chinuii degeaba lasa-i in pace...noi ne simtim bine si asta conteaza...oricum ma deranjeaza ca esti subiectiv si ai pus filme doar cu voi...

Zauri
27th July 2007, 23:04
Dacia Mioveni-Gloria Bistrita :)) Ce intrebare e asta?Fiecare meci e un derby.Meciurile din acest campionat au o miza f mare.

mArIuSeL
27th July 2007, 23:34
Dacia Mioveni-Gloria Bistrita :)) Ce intrebare e asta?Fiecare meci e un derby.Meciurile din acest campionat au o miza f mare.

Te rog!!Mioveni??

Leo
28th July 2007, 10:13
din punctul meu de vedere singurul derby din Romania a fost , este si va ramane DINAMO - STEAUA .

Ferko
28th July 2007, 10:54
pai in cazul asta trebuia pus corpodean si corpul de balet al arbitrilorSteaua lui Coltescu !

dea99dan
29th July 2007, 09:56
u.t.a - poli

Loco
29th July 2007, 11:21
te chinuii degeaba lasa-i in pace...noi ne simtim bine si asta conteaza...oricum ma deranjeaza ca esti subiectiv si ai pus filme doar cu voi...


pai am pus filmulete numai cu noi din 2 motive u din lipsa de obiectivitate:

1. se facea bascalie de vaslui, urmareste posturile, adica ceva de genul derby: fc vaslui - gloria buzau si era normal sa pun filmulte cu vs
2. concetatenii tai sunt asa frustrati incât ei denumesc filmulete cu nume de genu: politehnica iasi - wc vaslui si cum as putea sa bag in seama astfel de porcarii sale mai pun si pe forum?

Charon
29th July 2007, 11:47
daca pui aceasta intrebare la 10 forumisti ai 10 raspunsuri diferite,asa ca nu vad rostul thread-ului!:P

matei_viola
29th July 2007, 12:09
Este doua derbyuri:echipele infintate la ordinul u.r.s.s si cele cu traditie in fotbalul romanesc

Ferko
29th July 2007, 13:04
Poli Tm din care categorie face parte ? Era vorba de derbi-uri, daca nu stii ce-i acela derby nu te baga. Frige (nestiinta).

hamsterutz
29th July 2007, 18:29
pai am pus filmulete numai cu noi din 2 motive u din lipsa de obiectivitate:

1. se facea bascalie de vaslui, urmareste posturile, adica ceva de genul derby: fc vaslui - gloria buzau si era normal sa pun filmulte cu vs
2. concetatenii tai sunt asa frustrati incât ei denumesc filmulete cu nume de genu: politehnica iasi - wc vaslui si cum as putea sa bag in seama astfel de porcarii sale mai pun si pe forum?

la a 2 te inteleg...si daca ar fi numa wc ar fi bine :D....eh o sa se maturizeze ei odata

KillinG FieldS
29th July 2007, 22:42
Pai da... Steaua-Dinamo e primul derby... ca si valoare... dar ca Traditie. UTA_POLI nu e cu nimic mai jos.... plus ca e mult mai curat... si este o mare rivalitate si intre orase

Nightwish
29th July 2007, 23:03
Exista mai multe derby-uri, nu exista nici un " adevaratul derby".. Poate inchide careva topicul asta, e stupid.