PDA

View Full Version : Cosmin Olaroiu



Pages : [1] 2 3 4 5

Timm
2nd December 2005, 18:10
Deschid acest topic deoarece sunt foarte nemultumit de probabila aducere a lui Olaroiu pe banca Stelei.
Se cunosc simpatiile lui Olaroiu pentru fotbalul italian, se stie cum au jucat toate echipele sub comanda lui Olaroiu (inclusiv Poli care are un lot foarte valoros). Echipele lui joaca fricos, excesiv de prudent, axat pe aparare ermetica, un fotbal bun, parerea mea, de FC National dar nu de Steaua.
Parerea mea este ca jocul de acum al Stelei se va schimba radical in rau (antrenor ca protasiv cred ca greu am putea gasi si speranta mea mare este sa nu plece dar nu stiu asta).
Incheind eu cred ca Olaroiu va strica din nou jocul stelei (imi amintesc acum si de Piturca alt antrenor cu frica de joc).
Raspunsul meu este NU. NU CRED CA OLAROIU VA PASTRA STILUL DE JOC OFENSIV AL STELEI.:rosu:

S2K
2nd December 2005, 18:34
Mai exista cateva topice pe tema asta. Dar ca sa iti raspund: NU. Se va alege prafu' de echipa asta.

sun
2nd December 2005, 18:36
Timm , trebuie sa recunoastem ca ne e frica . Nu stim cum va fi .

Olaroiu e un antrenor respectabil , insa nu a avut niciodata lotul pe care il va avea acum . Asta e ultima lui sansa si trebuie sa o valorifice

Singurul lucru care trebuie sa il faca e sa nu schimbe nimic . Sa nu ii bage cu forta pe Cristea sau Dumitru in echipa .

Eu unul am incredere in el .

Timm
2nd December 2005, 20:36
Timm , trebuie sa recunoastem ca ne e frica . Nu stim cum va fi .

Olaroiu e un antrenor respectabil , insa nu a avut niciodata lotul pe care il va avea acum . Asta e ultima lui sansa si trebuie sa o valorifice

Singurul lucru care trebuie sa il faca e sa nu schimbe nimic . Sa nu ii bage cu forta pe Cristea sau Dumitru in echipa .

Eu unul am incredere in el .

Sper sa fie asa.
Dar pun pariu ca esdte plin d eorgolii si el ca toti antrenorii romani si ca abia asteapta sa isi puna ideile in aplicare. Idei de care imi este tare frica.

uti2102
5th December 2005, 10:52
Subscriu shi eu. Totushi, cu Oli pe banca in meciul de ieri seara acum am fi terminat turul pe primul loc :D
Dupa golul lui Dica ne aparam ca la Calugareni :happy

dede
5th December 2005, 15:08
prea il critica lumea pe oli...inca nici nu a venit si deja e un antrenor prost...poate ca nici nu va pleca Oleg (slabe sanse), si noi ne gandim ce prostii va face oli...sa vedem rezultatele si dupa acea sa comentam...

Paul
5th December 2005, 15:15
bune si rele...

Cu totii am privit sceptici aducerea lui Zenga (cine e asta mah , l-au adus de la Teleshopping) , si am fost de-a dreptul iritati de refuzurile lui (in ordine) : Zenga , Olaroiu , Hagi , Dan Petrescu , si care or mai fi fost , si aducerea lui Protasov.

Protasov a facut multe bune , dar si rele ... necalificarea in grupele Ligii , eliminarea din Cupa , si catasfrofele cu Gloria si Vaslui , astea din cauza "nemotivarii".... , si de ce nu meciul din supercupa unde am pierdut doar din vina lui ...

Sunt sigur ca , cu Olaroiu antrenor niciodata , Steaua nu ar fi facut egal , dupa ce are 2-0 cu Dinamo acasa ...

Poate nici cu Vaslui`ul nu am fi luat-o ...

Nu stiu ce sa zic , sa-i acordam credit cum le-am acordat si lui Zenga si Protasov ...

Cat despre numirea lui , MM a avut mana buna la antrenorii straini , sa spera ca va avea si acuma ...

Triphat
6th December 2005, 19:46
Nu sunt de accord cu Olaroiu la Steaua. Protasov e de 10 ori mai bun ca el. Sa ramana ucrainianul! Sa daca pleaca, sa caute MM pe cineva in strainatate.

Mariusmadmax
16th December 2005, 18:46
Olaroiu va fi foarte iubit pentru ca stie sa comunice cu "elevii" sai ...
Rusoiu nu prea stia ... insa Steaua joaca altceva cu el .

Timm
4th February 2006, 20:51
In amicale auspiciile sunt destul de bune. Se pare ca, totusi, si semnalele de la suporteri au dat ceva roade pentru ca pare ca Oli nu schimba stilul de joc al lui Oleg, asa cum ne era frica.
Sper sa nu ma insel si sa vedem acelasi joc placut al stelei ca pe vremea lui Oleg. Mai e putin pana la Heerenven.

relansat
4th February 2006, 21:24
Inca o data tin sa "aberez" ... nu aveam nevoie de antrenori din Romania , Occidentul

fiind plin de oameni "meseriasi" ... daca era sa fie cineva din Romania atunci l-as

fi ales pe Sorin Cartzu :ok: ... Da Doamne sa ma insel !!!

saphicus
4th February 2006, 21:42
Da, asa este Timm! Frumusetea fotbalului nu este reprezentata de jocul incrancenat in aparare si cu un gol dat pe contraatac!
Frumusetea lui este fantezia in atac!! Si in plus alternanta tactica schimbata chiar in cursul aceluiasi meci!! Steaua campioana a Europei isi schimba tactica din mers in timpul unei partide!! Centrarile peste mijocul terenului direct pe varfuri, alternau cu un-doi-uri (care faceau Sah-Mat apararile adverse), ruperile de ritm, dupa ce in prealabil "adormeau" apararile adverse, invaluirile pe benzile terenului cu centrari magice!! Astea au facut acea echipa sa ajunga acolo sus de tot!!
Acum exista premizele unei reprezentari onorabile, pentru ca jucatorii sunt talentati, au spirit de sacrificiu, au rezistenta fizica, insa sufera de o usoara superficialitate!! Cand ai multe ocazii si le ratezi inseamna ca inca nu esti la nivelul maximei performante!!
Eu sunt convins ca Oli, nu va renunta nici la stilul lui Oleg, nici la apararea tip Zenga, dar lucrul asta presupune un efort urias!!!!
Si cum in fotbalul actual, de inscris se inscrie tot mai greu, va trebui sa fim asigurati!! Daca in cupele europene la meciurile eliminatorii 1-1 in depl si 0-0 acasa(scoruri calificante) se poate juca in stil Zenga, pentru victorii in campionat este obligatoriu stilul ofensiv tip Oleg!! :ok:

john_titan
4th February 2006, 22:39
Si Zenga si Protasov au fost priviti cu septicism , si au facut treaba.
Olaroiu are acum o presiune foarte mare : daca da chix , atunci ce va crea impresia ca toti antrenorii sunt slabi.

Insa sunt de parere ca avem un lot prea bun si antrenorul are o influenta mai mica in cazul asta.

Oricum are sansa sa`l vedem in Europa ce poate , si mai ales in campionat avand cel mai bun lot.

Sa`i acordam a II-a sansa sa arate ce poate si sa-si confirme valoarea !

uti2102
5th February 2006, 18:29
Oli moshteneshte o echipa de jucatori talentatzi shi foarte disciplinatzi, care exceleaza in faza defensiva shi care, de cand a venit Protasov, shi-au aratat cu adevarat calitatzile shi in atac. Oli e prea deshtept ca sa se intoarca la epoca "jucatorilor plasatzi cu ancore pe teren" (adica epoca Pitzi). Tot ce va face el cred ca este sa-i mai ordoneze pe jucatori, sa-i mai tempereze shi sa-i faca mai cerebrali. Jucatorii Stelei nu au nevoie de altceva decat de libertate in exprimare, shi eu unul cred ca Oli este un antrenor care le-o poate oferi.

relansat
6th February 2006, 00:17
Nu am incredere in Oli , totusi sper ca stilul de joc al echipei sa fie unul ofensiv

SORENSEN
6th February 2006, 15:56
Sa-l vedem ca prima data a comis-o imediat asa ca ne vom convinge destul de repede.

relansat
6th February 2006, 17:28
Sper sa nu ne facem iluzii ... ca doar n'o fi Oli o alegere mai proasta decat Esteban

Timm
6th February 2006, 21:46
Sper sa nu ne facem iluzii ... ca doar n'o fi Oli o alegere mai proasta decat Esteban

De asta sunt convins si eu dar e de ajuns?

relansat
6th February 2006, 21:59
Bineinteles ca nu ... trebe rezultate ... sa vedem

Mariusmadmax
7th February 2006, 17:40
Sper sa jucam la fel de eficient !

walt.mann
8th February 2006, 09:27
Dupa amicale, se pare ca nu a renuntat la stilul "Protasov". A mai disciplinat un pic jucatorii, dar le-a lasat libertate pe faza de atac. Ce am inteles e ca apus accentul pe centrarile de pe benzi. In fotbalul actual s-a cam terminat cu "fluidizarea benzilor". Aici sper sa nu faca o greseala.

Timm
8th February 2006, 09:33
Dupa amicale, se pare ca nu a renuntat la stilul "Protasov". A mai disciplinat un pic jucatorii, dar le-a lasat libertate pe faza de atac. Ce am inteles e ca apus accentul pe centrarile de pe benzi. In fotbalul actual s-a cam terminat cu "fluidizarea benzilor". Aici sper sa nu faca o greseala.

Eu cred ca folosirea oamenilor de pe benzi este specifica Stelei si mi se pare o idee foarte buna. sa vedem.

walt.mann
8th February 2006, 09:36
Eu cred ca folosirea oamenilor de pe benzi este specifica Stelei si mi se pare o idee foarte buna. sa vedem.
De acord, atata timp cat nu devine obsesie. Tii minte in era piti ca toataq lumea stia ca mingea ajunge la Dumitru sau P. Stoica pentru centrare? de-aia nici nu pre marcam, jocul era previzibil. Alternanta este ceea ce cer, si este ceea ce implementase Protasov.

dede
8th February 2006, 09:59
las ca daca nu merge jocul pe benzi, vine Radoi si trage el un sut spre poarta :D

insa e bine ca deocamdata Oli a pastrat aceeasi formula de joc, nu a schimbat nimic...

SORENSEN
8th February 2006, 11:29
A adus un nou portar :D

dede
8th February 2006, 11:48
eh, prin aducerea lui nu se schimba mai nimic...el mai mult o sa stea decat o sa apere, cum statea si Hamu...

walt.mann
8th February 2006, 14:05
Numai sa isi revina Ghionea, sa nu inceapa cu gafele! Daca joaca la potenital maxim, Carlos poate fi folosit la numaratul spectatorilor din tribune!

relansat
9th February 2006, 00:04
Sorinel (Ghionea :P) isi va reveni ... cel putin ashe sper yo ... cat despre jocu` pe benzi e foarte ok ... pt patrunderi

frontale il avem pe Radoi (rar) ... & Dica care poate face vraiste orice aparare din Divizia A ... plus ca avem un joc dintr-o singura atingere

pe care l-am vazut in multe meciuri :great:

walt.mann
10th February 2006, 09:25
Mai avem cinci zile si o sa vedem exact ce are Olaroiu de gand!

Paul
10th February 2006, 11:28
primul 11 e clar :D

Cel care a jucat cu Herta la Berlin - Hamutovsky + Carlos :P

walt.mann
10th February 2006, 13:32
@paul: eu ma gandeam la stil, pentru ca primul 11 e clar!

Paul
10th February 2006, 13:41
Stilul e acelasi ca intotdeauna ... ofensiv , victorie , campioni , titlu , cupe euroepene :D

relansat
10th February 2006, 15:32
O sa fie bine , cred :P

Paul
10th February 2006, 19:59
important e sa`i acordam incredere la inceput :D

don_denver
10th February 2006, 20:07
asa s-a zis..si prima data..vom vedea....ce va fi..mai avem un pic..si ne vom clarifica daca olaroiu pastreaza stilul impus de protasov..sau..vom sta iar cu back-ul in poarta..:P

Paul
10th February 2006, 20:18
din partea mea sa stea cu back`ul in poarta , numai sa ia titlu si uefa

don_denver
10th February 2006, 20:26
asta-i alta mancare de peste...pana acolo...insa..mai e de jucat....

relansat
10th February 2006, 21:23
Eu vreau titlu` cu nr 23 ... pt ca e data mea de nastere :)

don_denver
11th February 2006, 00:21
la multi ani relansat...atunci..:P

flavius89
13th February 2006, 17:37
cu siguranta ca o sa pastreze stilul de joc ofensiv care a fost pe vremea lui oleg..sigur, exceptand cateva meciuri din deplasare..
dar..cum a zis si Paul..ce mai conteaza stilul de joc atunci cand iti indeplinesti obiectivul!?

Dudubetwin
13th February 2006, 18:05
conteaza ... ca nu vreau sa vad pe steaua ca pe vremea lui zenga .. cand dadea un gol .. si dupa aceea tremura pana la finalul partidei !! vreau sa vad steaua jucand fotbal... si daca joaca fotbal ... nu le poate sta nimeni in cale!! oricum eu cred ca olaroiu nu o sa schimba jocul stelei pt ca isi da si el seama cum se joaca mai nou fotbalul si in plus este un om umblat pe la cluburile mari.. si a vauzt cum sta treaba pe acolo ... ma refer aici ca a fost sa "fure meserie" :happy

SORENSEN
14th February 2006, 00:16
Cred ca totusi Oli o joace mai prudent..dar probabil ca meciul de la Heerenveen ne va lamuri putin in aceasta privinta...

delaparis
14th February 2006, 00:28
din partea mea sa stea cu back`ul in poarta , numai sa ia titlu si uefa

Nici chiar asa .. PAul .. Steaua tre sa joace frumos totusi ... Asa vrea delaparis ... pe cuvint...

PS. in curind ... surprize /hello

Paul
14th February 2006, 09:34
mai nene da`le sfaturi la catzeii tai , ca ei 0-0 cu facut cu Her :happy (asta in cazul ca mai joaca in Europa)

Pastreaza-ti surprizele pentru tine :D

relansat
14th February 2006, 14:59
Surprize ... despre ce vorbit aici ... despre meciu` cu Otopeniu` ? :evil:

Paul
14th February 2006, 16:15
neh ... ala cu selectionata maghiarilor din Cipru :P

walt.mann
15th February 2006, 12:02
mai mult ca sigur e vorba de meciul cu bulgariotii... :D

Timm
24th February 2006, 19:19
Cred ca totusi Oli o joace mai prudent..dar probabil ca meciul de la Heerenveen ne va lamuri putin in aceasta privinta...

Exact. Meciul cu Heerenven ne-a lamurit definitiv.
Incepe sa semene cu alta Steaua: cu Steaua lui Zenga, cu Steaua lui Piturca, cu stelele pe care, sincer, as fi vrut sa le uit.
Eu iubesc Steaua lui Protasov, puteti sa ziceti ce vreti.

Degeaba zic toti da se pare ca frica mea si a multora dintre stelisti e intemeiata. Olaroiu va schimba radical stilul de joc si va incerca sa aplice ideile sale unei echipe pe care o stie foarte bine si care stie ca nu este potrivita cu ideile sale.
Ce inseamna caposenia si orgoliul unui om!

PS Tare as vrea sa ma insel asa ca nu sariti pe mine ca as fi cel mai fericit sa gresesc in randurile de mai sus.

Paul
24th February 2006, 19:20
parerea mea e ca ieri nu au mers jucatorii , si nu e de vina Oli ...
ce vina are Oli ca Dica rateaza SINGUR cu portarul , iar in atac 5 contra 3 , Bostina trage la poarta in loc sa dea pass?

interfan
25th February 2006, 10:20
Chestia e ca eu unul nu am avut incredere in Oli inca de la inceput!Dar totusi avem antrenor bun-rau cum o fi tre sa mergem pe mana lui! Sa ii dam credit si sa speram ca Steaua va juca frumos si va avea rezultate!

P.S. Nu putem sa il judecam doar dupa un meci! Si oricum Steaua lui Oli dupa 2 meciuri e pe plus!

SORENSEN
25th February 2006, 12:17
E pe plus ca ma jucat cu un adversar ceva mai slab...si cu care am jucat defensiv...
Pai cu Betis care joaca ofensiv ..daca te aperi nu ai sanse ...
Inca cred ca Olaroiu va invata si isi va shimba atitudinea...altfel nu va rezista presiunii publicului ...nimeni nu poate ...

Paul
25th February 2006, 12:22
P.S. Nu putem sa il judecam doar dupa un meci! Si oricum Steaua lui Oli dupa 2 meciuri e pe plus!

Ca sa`l citez pe un celebru jucator a lui Leeds , care acu 5-6 ani zicea ceva de genul , intrebat fiind despre obiectivele echipei ...


Din partea mea sa pierdem toate meciurile , atat timp cat iesim campioni sunt multumit :happy :happy

Acu e totusi o calificare.
E bine ca s-a intamplat chestia asta intr-un meci fara miza , nu stiu ce era acum daca asta era prima mansa ... :mda:

Sper sa le prinda bine dusul rece !

Timm
2nd March 2006, 16:31
Trebuie sa recunoastem cinstit ca, pana acum, auspiciile nu sunt tocmai bune.
Se vede de la o posta ca de ce ne-am temut nu am scapat.
Oli impune stilul lui trist, fricos si temator Stelei.
Mie imi e frica, recunosc si nu sunt deloc multumit.
Si acum il regret pe Oleg Protasov.

uti2102
3rd March 2006, 13:47
Ce stil impune ?! Te-ai lamurit deja dupa un meci, hai sa zicem doua ?!

relansat
3rd March 2006, 14:08
Eu m`am lamurit inainte de a veni de la steaua ... din pesimism exagerat probabil

interfan
3rd March 2006, 14:21
Noi romanii intotdeauna am fost sceptici in ceea ce priveste antrenorii! Hai sa nu ne vaicarim dupa o calificare! Cred ca si Oli si-a dat seama ce a gresit in returul cu Heerenveen si va incerca sa remedieze situatia! Daca va si reusi ramane de vazut.

relansat
3rd March 2006, 14:27
Nu d`asta sunt sceptic , returu` cu Herenven a fo` pierdut mai mult din cauza jucatorilor , antrenoru` avand doar o mica parte din vina ....

In meciu` tur s`a vazut ca Oli nu a "vrut" victoria la un ashe scor ... (nu si`a propus) ... aplica stilu` italian si nu imi/ne place (punkt)

Paul
3rd March 2006, 15:14
Noi romanii intotdeauna am fost sceptici in ceea ce priveste antrenorii! Hai sa nu ne vaicarim dupa o calificare! Cred ca si Oli si-a dat seama ce a gresit in returul cu Heerenveen si va incerca sa remedieze situatia! Daca va si reusi ramane de vazut.

Mai.
Sa nu`l uitam pe Zenga care a batut cu 4-2 in deplasare pe Zelzenik si era condus cu 2-0 acasa :headbang:
in turul preliminar , nu in saisprezecimi ...

relansat
3rd March 2006, 15:26
Meciu cu Her fu` diferit totusi , nici macar la 0-2 nu erau calificatzi ... apropo , mai tinetzi minte discutiile dupe meciul tur cu Her ?

Cand mai toti ne plangeam de calitatea jocului prestat de ros-albastri ....

bluesky
3rd March 2006, 15:39
eu cred ca dupa ce a plecat protasov oli a aplicat o alta tactica de joc.protasov nu tacticiza jocul cum face oli el lasa ca jucatori sa fie inventivi si in marea meciurilor au facut specatacol cu exceptia dublei cu rosenborg desi atuncea dac cel de sus isi apleca privirea asupare stelei poate eram si noi cu o echipa in champions league dar nu a fost sa fie.a facut treaba buna pacat ca a plecat protasov. cu olaroiu steaua a inceput sa joace italieneste sau cel putin asa vad eu in tur cu heerenven a reusit tactica aplicata numai in a doua repriza, iar la bucuresti a esuat de tot tactica lu oli.sfatul meu este ca ar trebui sa aplice si tactica lu protasov sa ii lese pe jucatori sa aiba mai multa libertate in joc.

Paul
3rd March 2006, 15:51
sfatul meu este ca ar trebui sa aplice si tactica lu protasov sa ii lese pe jucatori sa aiba mai multa libertate in joc.
Ete fix.
Pai atunci hai sa`l inregistram pe Oleg pe o caseta , si sa`l punem pe Oleg in vestiar cu "tactica".
Ne luam un prepapartor fizic care sa`i mentina in forma fizica si cu asta basta.

Sau mai simplu , il punem pe Capello sa ii antreneze , trimite sfaturi pe Y!M.
Cred ca rolul unui antrenor , este inainte de toate de natura psihologica si de motivare.
AIci a fost secretul lui Zenga si Protasov.
Buni psihologi si impuneau respect.

NU stiu cat de eficienta e tactica lu Olaroiu sa`i lase pe jucatori sa ii spuna "Oli".
Macar la Zenga ii ziceau Walter , lu Oleg ii ziceau Mister.

Apoi il vezi pe Oli bagandu-se la tenis cu ei , si se mai cearta pe cate un punct.
Asta e strategie de "secund" ...adica ok , prieten cu jucatorii , se baga la un tenis se mai cearta , etc

Dar principalul trebuie sa impuna respect. Aici a fost secretul lui Zenga si Protasov. Fara suparare , da Zenga ca tehnician (strateg , tactica , etc) e slabutz rau de tot. Nu poti zice ca echipa avea o anumita idee de joc , etc etc

In schimb Protasov a fost scula de antrenor , se vedea o anumita mentalitate!

relansat
3rd March 2006, 16:11
Ce speram eu de la venirea lu` Olaroiu la Steaua : rezultate si atmosfera placuta...o pretenie asemenea celei dintre Razvan Lucescu si echipa ar fi fo`

binevenita oricand ... sa mai vedem cateva meciuri de`a lui si ne vom lamuri :)

mee_tza
4th March 2006, 13:47
In schimb Protasov a fost scula de antrenor , se vedea o anumita mentalitate!

Tocmai de aia castiga vre`o 400.000 $/an :ok:

relansat
4th March 2006, 19:56
Ii dam si lu` Oli 500 , numai sa faca treaba buna :D

mee_tza
5th March 2006, 12:10
Pai a zis Gigi ca nici nu are contract.
Parca vad ca pleaca cum a plecat Protasov , dupa ce va avea rezultate :no:

my_bogdan
5th March 2006, 12:21
neeee....nu cred ca Oli ar pleca daca ar avea rezultate...

de fapt ar fi bine sa plece cu rezultate:D decat sa plece fara rezultate

Paul
5th March 2006, 12:22
cine stie mai ... Milan cica isi schimba antrenorul la vara ...
Cred ca un antrenor castigator al Cupei UEFA i-ar tenta :D

interfan
5th March 2006, 12:36
Fac ei rost de antrenor pana atunci!

relansat
5th March 2006, 14:36
Sa faca treaba buna si sa plece unde`l duce vantu :)

Timm
9th March 2006, 22:32
Sa faca treaba buna si sa plece unde`l duce vantu :)

Cred ca raspunsul la acest thread devine din ce in ce mai evident.
Olaroiu isi imprima stilul lui la echipa ca de, are personalitate omul, nu degeaba toata lumea il ia in brate de parca ar fi vreun Capello ascuns la poalele Carpatilor.
Raspunsul e clar mai fratilor. Uitati-va la Steaua lui Protasov si la Steaua lui Oli, cu aceiasi jucatori.
SUnt 2 echipe total diferite, exact de ce imi era frica.
Steaua nu joaca nimic la fel cum nici Poli nu juca nimic.
SI ce frumos juca acu 2 luni.
Acum sunt si eu edificat in ignoranta mea, ce mult inseamna un antrenor bun!

uti2102
9th March 2006, 23:18
Acum o sa curga mesajele anti-Olaroiu la greu...
Timm, care-i Steaua aia a lui Olaroiu ?! :o: Dupa 3 meciuri deja Steaua e a lui Olaroiu ?! Abia poate de la vara vom vedea la lucru Steaua asha cum shi-o imagineaza el, deocamdata e un talmesh-balmesh din care jucatorii iau putzin din ce i-a invatzat Zenga, putzin din ce i-a invatzat Protasov shi putzin din ce le zice Olaroiu. Ce vedem noi acum nu e Steaua lui, e o Stea in schimbare, in transformare. O transformare ceruta de schimbarea de antrenor, de plecarea lui Oleg.
Daca Oli are o problema in momentul de fatza este ca nu reusheshte sa-i calmeze pe jucatori, sa-i faca sa intzeleaga ca fotbalul trebe jucat cu capul, la fel de mult cum trebuie jucat shi cu inima. In cele doua meciuri jucate pe teren propriu in acest an jucatorii au fost mult prea precipitatzi. Au greshit executzii simple, au greshit pase simple, s-au complicat deseori cand nu era nevoie. Astea nu sunt indicatzii ale antrenorului ! Sunt erori datorate lipsei de meciuri, datorate mizei, datorate presiunii shi ashteptarilor publicului shi, daca vretzi, chiar schimbarii stadionului propriu.
La meciul de azi au fost cateva sclipiri, cand echipa a jucat din prima shi jucatorii au fost mai calmi. Atunci au ieshit fazele periculoase, atunci am simtzit ca joaca Steaua. Dar aceste momente au fost prea rare ! De ce ?! Pentru ca Betis a stat excelent in teren, a facut un presing ucigator, a fost mai lucida iar jucatorii ei au demonstrat o tehnica superioara. Un antrenor nu poate cere jucatorilor sa se complice, nu le poate cere sa gresheasca. Eu unul sunt sigur ca daca stelishtii erau mai linishtitzi shi mai lucizi ar fi cashtigat azi...poate chiar la scor...dar cu bezmetici ca Nesu sau Nicolitza ce potzi sa faci ?!
Pana la vara nu ma ashtept de la Olaroiu decat la rezultate ! Nu ma intereseaza spectacolul sau altceva ! Vreau calificari shi vreau cashtigarea campionatului. Abia de la vara, dupa ce aceasta perioada "tampon" se va fi consumat cu adevarat, de-abia de-atunci voi avea pretentzii estetice. Pentru ca de-atunci, intr-adevar, vom putea arata cu degetul shi spune : asta e echipa facuta de Olaroiu !
Pana atunci orice verdict e subiectiv, n-are nimic in comun cu fenomenul, ci e mai degraba izvorat din cine shtie ce impresii sau pareri personale legate de persoana lui Olaroiu.
Trebuie sa-i acordam increderea noastra lui Oli, staff-ului tehnic, echipei. Eu sunt sigur ca nu vom regreta aceasta incredere acordata. Dar pentru asta e nevoie de rabdare, e nevoie sa nu ne taiem singuri craca, in purul stil romanesc ce "ne" caracterizeaza...

calipeta
9th March 2006, 23:19
Era o placere sa vezi jocul Stelei de pe vreamea lui Protasov pe cand acum cu Oli asta imi fac 1000 de pacate pe meci! Injur k ultimul birjar! Sa plece de la Steaua k daca nu o sa pierdem si titlul!!!

Timm
10th March 2006, 07:53
Acum o sa curga mesajele anti-Olaroiu la greu...
Timm, care-i Steaua aia a lui Olaroiu ?! :o: Dupa 3 meciuri deja Steaua e a lui Olaroiu ?! Abia poate de la vara vom vedea la lucru Steaua asha cum shi-o imagineaza el, deocamdata e un talmesh-balmesh din care jucatorii iau putzin din ce i-a invatzat Zenga, putzin din ce i-a invatzat Protasov shi putzin din ce le zice Olaroiu. Ce vedem noi acum nu e Steaua lui, e o Stea in schimbare, in transformare. O transformare ceruta de schimbarea de antrenor, de plecarea lui Oleg.
Daca Oli are o problema in momentul de fatza este ca nu reusheshte sa-i calmeze pe jucatori, sa-i faca sa intzeleaga ca fotbalul trebe jucat cu capul, la fel de mult cum trebuie jucat shi cu inima. In cele doua meciuri jucate pe teren propriu in acest an jucatorii au fost mult prea precipitatzi. Au greshit executzii simple, au greshit pase simple, s-au complicat deseori cand nu era nevoie. Astea nu sunt indicatzii ale antrenorului ! Sunt erori datorate lipsei de meciuri, datorate mizei, datorate presiunii shi ashteptarilor publicului shi, daca vretzi, chiar schimbarii stadionului propriu.
La meciul de azi au fost cateva sclipiri, cand echipa a jucat din prima shi jucatorii au fost mai calmi. Atunci au ieshit fazele periculoase, atunci am simtzit ca joaca Steaua. Dar aceste momente au fost prea rare ! De ce ?! Pentru ca Betis a stat excelent in teren, a facut un presing ucigator, a fost mai lucida iar jucatorii ei au demonstrat o tehnica superioara. Un antrenor nu poate cere jucatorilor sa se complice, nu le poate cere sa gresheasca. Eu unul sunt sigur ca daca stelishtii erau mai linishtitzi shi mai lucizi ar fi cashtigat azi...poate chiar la scor...dar cu bezmetici ca Nesu sau Nicolitza ce potzi sa faci ?!
Pana la vara nu ma ashtept de la Olaroiu decat la rezultate ! Nu ma intereseaza spectacolul sau altceva ! Vreau calificari shi vreau cashtigarea campionatului. Abia de la vara, dupa ce aceasta perioada "tampon" se va fi consumat cu adevarat, de-abia de-atunci voi avea pretentzii estetice. Pentru ca de-atunci, intr-adevar, vom putea arata cu degetul shi spune : asta e echipa facuta de Olaroiu !
Pana atunci orice verdict e subiectiv, n-are nimic in comun cu fenomenul, ci e mai degraba izvorat din cine shtie ce impresii sau pareri personale legate de persoana lui Olaroiu.
Trebuie sa-i acordam increderea noastra lui Oli, staff-ului tehnic, echipei. Eu sunt sigur ca nu vom regreta aceasta incredere acordata. Dar pentru asta e nevoie de rabdare, e nevoie sa nu ne taiem singuri craca, in purul stil romanesc ce "ne" caracterizeaza...

In primul rand sa stii ca eu am deschis acest thread demult ceea ce dovedeste ca, de la bun inceput, am avut suspiciuni vizavi de aceasta mutare.
aceasta din cateva motive clare:
1) Protasov s-a dovedit cel mai potrivit antrenor pentru Steaua de dupa 90 incoace. Singurul antrenor care a imprimat exact stilul visat de noi toti. Nimeni nu neaga asta.
2) Olaroiu este cunoscut ca fiind exact adeptul fotbalului neagreat de suporterii Stelei, cu toata cultura sa fotbalistica etc.
3) Cei doi au gusturi diametral opuse. Primul s-a dovedit exact pe gustul nostru al doilea invers.

Prin urmare, nu m-am trezit acum cand se vede ca jocul este cum este ci din am anticipat din momentul schimbarii. Cat mi-as fi doti si inca imi doresc sa ma fi inselat / insel numai eu stiu.

walt.mann
10th March 2006, 10:00
alpopa, tocmai ca noua ne e frica de aceasta schimbare de stil, care s-ar putea dovedi falimentara! Nu poti sa spui ca dupa 3 meciuri inca nu putem sa ne edificam asupra stilului sau! Sa nu uitam ca a avut o intreaga perioada de pregatire, in care a avut destule amicale. Eu cred ca el si-a impus stilul, care nu mai aduce deloc cu stilul lui Protasov.
Sunt de acord ca trebuie sa avem rezultate, dar atunci cand nu ai rezultate, trebuie macar sa oferi spectacol.
Nu in ultimul rand, tu spui ca de-abia de la vara putem vorbi de stilul lui Oli! Pai si pana atunci, ce facem? Avem un campionat de castigat, nu avem timp de experimente! Cand vii la Steaua, esti permanent sub presiune, nu este Nationalul, sa ai timp doi ani ca sa faci ceva la echipa! Repet, este Steaua!
Apoi, si cu asta inchei, Portasov a fost intr-o situatie similara, si nu a avut nevoie de un tur de campionat ca sa faca echipa sa mearga!

Timm
10th March 2006, 10:12
Plus ca este clar ca jocul traditional al stelei, pe atac de spectacol este cel care a si adus, de fapt, rezultatele la steaua.
Uitati-va ce a facut steaua sub piturca cu un joc tot asa economicos ca al lui olaroiu
Ce a facut? Nimic. asta a facut.
La steaua cele doua aspecte sunt legate: jocul pe atac spectaculos cu rezultatele. Nu sunt diferite ci intim legate. PUNCT.

SORENSEN
10th March 2006, 10:26
Nu stiu ce pregatire a facut Protasov ca mai era putin si incepea sezonul si de abia facuse cateva intalniri cu jucatorii ..dar amprenta sa s-a vazut imediat...asa si la Olaroiu se vede acum ..a facut o pregatire cum a vrut-o el..deci TACTICA SI AMPRENTA si-a impus-o dar eu cred ca spiritul stelistilor nu o accepta ..e ca un organ ce nu e acceptat la un transplant ..de aici si jocul slab al jucatorilor....

saphicus
10th March 2006, 11:12
Eram convins ca dupa un semiesec pe teren propriu (privesc partea goala a paharului!!), desi faptul ca nu am primit gol poate fi considerat drept un succes, vor fi multi aceia care vor cere capul lui Olaroiu!
Sa nu se uite faptul ca in meciurile oficiale Olaroiu a adus o calificare, dupa un meci exceptional cu Heerenveen in Olanda ( din pacate un esec la Bucuresti, cand echipa era deja deconectata ) si a realizat cu Betis un meci nul fara gol primit, ceace reprezinta o sansa in plus fata de adversar, pentru ca Steaua are varianta meciului nul cu prelungiri si eventual, calificarea prin loviturile de departajare, varianta meciului egal la orice scor cand se califica si varianta victoriei.
Betis are numai varianta victoriei si bineinteles meciul nul dupa prelungiri, daca Zeita Foruna ii va surade la loviturile de departajare !!
La nivelul acesta (optimile Cupei UEFA), intra in joc echipe de calibru, iar scorurile sunt imprevizibile si foarte stranse!! Marturie stau rezultatele inregistrate in prima mansa a optimilor! Calificarea se joaca in toate meciurile in retur!! Si se pare ca Betis, care a pierdut orice speranta de a accede intr-o cupa europeana in sezonul compromis din Primera Division, vrea cu orice pret sa aiba succes in Cupa UEFA !
Olaroiu NU A RISCAT NIMIC LA ACEST MECI!! A fost bine? A fost rau? Vom vedea!! Este adevarat ca cine nu risca, nu castiga !! Dar daca risti si pierzi?
Iar vom spune "Vai ce frumosa am jucat, cate ocazii am avut si...am pierdut!!
E mai bine asa?
Ca Olaroiu joaca mai inchis, cu mai putina fantezie decat Protasov, este un adevar! Dar daca va servi la obiectivul principal pe care Steaua il are si anume, castigarea campionatului, nu vad care este problema!
Asadar sunt de parere ca trebuie lasat sa-si vada de treaba, insa in acelasi timp sa-i monitorizam rezultatele !!
Ca sa lovesti fara sa ai argumente solide, e usor !!
Deocamdata este in grafic ! Eu sper intr-o calificare, totusi!:ok: :ok:

suporterita
10th March 2006, 11:33
Olaroiu va pierde returul cu Betis,jucatorii erau sufocati de efort,n-au meciuri in picioare iar tactica lui paguboasa ne va costa.cel mai bun lucru este sa schimbe putin,de exemplu P Marin in locul lui Nesu,Cristocea in locul lui Paraschiv.faptul ca Radoi a alergat disperat sa acopere in aparare trebuie sa-i dea de gindit lui Olaroiu.

walt.mann
10th March 2006, 11:34
saphicus, daca vrem sa luam campionatul, trebuie sa castigam meciuri; daca vrem sa castigam meciuri, trebuie sa marcam, nu sa stam cu behindu'n poarta si sa vedem daca iese ceva! Si nu-mi spune ca asta a fost tactica lui Oli; egal la Bucuresti, ca ii batem acolo! Nu cred ca cineva e asa de sigur ca daca nu castiga acasa va castiga in deplasare, la o echipa de valoare egala! Uita-te la tactica lui Mourinho: cum a dat de o echipa de valoare egala, cum a sfeclit-o!

uti2102
10th March 2006, 12:38
1) Protasov s-a dovedit cel mai potrivit antrenor pentru Steaua de dupa 90 incoace. Singurul antrenor care a imprimat exact stilul visat de noi toti. Nimeni nu neaga asta.
Sigur ca da, e adevarat ce zici. Dar nu putem plange la nesfarshit dupa el. Acum avem alt antrenor, unul ambitzios, care s-a inhamat la o astfel de munca, care l-ar putea duce la faliment sau care l-ar putea baga in istorie. Eu unul nu vad ce alt antrenor ar fi putut veni la Steaua dupa plecarea lui Oleg. Ma refer la unul cu legaturi in fotbalul romanesc...
Deocamdata il avem pe Oli, shi eu zic ca il vom avea multa vreme de acum incolo, pentru ca va avea rezultate. Am mai spus-o, acest om nu-shi mai permite inca un eshec. Ar fi finalul carierei sale de antrenor la cel mai inalt nivel...

Timm
10th March 2006, 13:06
Sigur ca da, e adevarat ce zici. Dar nu putem plange la nesfarshit dupa el. Acum avem alt antrenor, unul ambitzios, care s-a inhamat la o astfel de munca, care l-ar putea duce la faliment sau care l-ar putea baga in istorie. Eu unul nu vad ce alt antrenor ar fi putut veni la Steaua dupa plecarea lui Oleg. Ma refer la unul cu legaturi in fotbalul romanesc...
Deocamdata il avem pe Oli, shi eu zic ca il vom avea multa vreme de acum incolo, pentru ca va avea rezultate. Am mai spus-o, acest om nu-shi mai permite inca un eshec. Ar fi finalul carierei sale de antrenor la cel mai inalt nivel...

Eu sunt suparat ca nu s-au depus eforturi pentru pastrarea lui. Si acesta cred ca din un motiv simplu: Protasov nu era lingaul nimanui, nu era prietenul nimanui, nu era "baiat bun" era doar un profesionist adevarat.
Cat timp nu vom incepe sa acceptam profesionistii adevarati, in sport si nu numai, va merge totul prost in tara asta plina de "baieti buni" dar saraca in profesionisti.
Asta e problema mea. Si subiectul acesta se refera la cei doi, este o paralela intre cei doi, asa ca nu e deplasata continuarea discutiei. Nu crezi?

uti2102
10th March 2006, 13:18
Eu nu cred ca se putea face nimic pentru pastrarea lui Oleg. Pe langa aspectele sentimentale care ne erau in defavoare, eu unul nu cred ca era normal ca Steaua sa-i ofere un salariu de aproape 1 milion de dolari. E totushi prea mult pentru ce poate fotbalul romanesc in momentul actual. Peste 2-3 ani poate vom ajunge sa oferim asemenea salarii, insa acum ar fi fost prematur. Shi oricum, eu unul sunt 100% sigur ca Oleg nu a plecat din cauza banilor. Putea sa-i ofere Gigi shi 2 milioane, eu tot cred ca ar fi plecat...
Insinuarile tale cu "prietenul nushtiucui" nu cred ca ishi au locul; mie unul mi-e foarte greu sa cred ca Oleg a fost "lucrat" ca sa vina Olaroiu in locul sau. Nici MM shi nici Jigi nu-s atat de proshti incat sa-i fi dat cu flit omului care le-a adus probabil cel mai mare capital de imagine de cand sunt la Steaua.

alejandro
10th March 2006, 13:22
Incet incet Oli incepe sa ma enerveze:evil:

Timm
10th March 2006, 14:20
Eu nu cred ca se putea face nimic pentru pastrarea lui Oleg. Pe langa aspectele sentimentale care ne erau in defavoare, eu unul nu cred ca era normal ca Steaua sa-i ofere un salariu de aproape 1 milion de dolari. E totushi prea mult pentru ce poate fotbalul romanesc in momentul actual. Peste 2-3 ani poate vom ajunge sa oferim asemenea salarii, insa acum ar fi fost prematur. Shi oricum, eu unul sunt 100% sigur ca Oleg nu a plecat din cauza banilor. Putea sa-i ofere Gigi shi 2 milioane, eu tot cred ca ar fi plecat...
Insinuarile tale cu "prietenul nushtiucui" nu cred ca ishi au locul; mie unul mi-e foarte greu sa cred ca Oleg a fost "lucrat" ca sa vina Olaroiu in locul sau. Nici MM shi nici Jigi nu-s atat de proshti incat sa-i fi dat cu flit omului care le-a adus probabil cel mai mare capital de imagine de cand sunt la Steaua.

Iti respect opinia da-mi voie sa imi mentin parerea. Eu asa cred in continuare.
Pentru ca Protasov nu agreea chaturile si nu era de-al lor. Eu cred ca asta a fost un motiv de baza in plecarea sau lasarea atat de usor la vatra a ucraineanului. Eu cred ca ei nu si-au dat seama totusi ce mult a insemnat protasov pentru echipa.

starsteel
10th March 2006, 14:30
Protasov a plecat, Olaroiu este antrenor, urmeaza un meci greu cu Cartu un antrenor capabil sa scoata un 0-0 cu oricine, asa ca primordial este sa castigam acest meci.
Trebuie sa trecem peste acest semiesec, e deosebit de important ca echipa sa nu fie trasa inapoi de suporteri, atunci se darama totul.

dede
10th March 2006, 15:17
bine ca unii il dau de prost si altii il iau de bun :mda:

daca dupa meciu cu heerenveen nu prea am avut treaba cu el, deja incepe sa ma enerveze :mda:

4star
10th March 2006, 16:15
Eu care sunt mai calm din fire nu zic (acum) ca ma enerveaza, dar ma ingrijoreaza rau. Nu trebuie sa fii un priceput in ale stiintei fotbalului ca sa vezi diferenta in stilul de joc. Sunt deja doua meciuri consecutive in care jocul echipei a lasat de dorit. O intamplare este doar o intamplare, dar cand se repeta ... e grav.
Sa fie doar jucatorii (multe greseli personale, lipsa de luciditate la finalizarea ..) sau sa fie tactica antrenorului (fotbalistii nu pot sa se adapteze stilului de joc propus de antrenor)? cert este ca daca se mentine starea asta va fi de rau si este amenintata performanta nu numai cea recenta din Cupa UEFA ci si cea din campionat. Se pare ca Rapid va zburda in campionat daca tine ritmul asta din Cupa Uefa. So, mult noroc Steaua .

bobycox
10th March 2006, 16:58
Eu unul , ma predau , in fata prostiei lui GIGI Becali. Pai daca el spune dupa un asa meci, ca Olaroiu este cel mai bun antrenor din Europa, inseamna ca noi ceilalti , ori am vazut alt meci , ori habar nu avem de fotbal.

PS. Cand am spus ca Steaua pe Lia Manoliu , joaca ca pe un teren neutru , unii din stelisti au sarit la mine , ca este asa. EHE iata ca Olaroiu , a confirmat, ceea ce eu spusasem ,de dinaintea meciului cu Herenven.

Paul
10th March 2006, 19:49
Eram convins ca dupa un semiesec pe teren propriu (privesc partea goala a paharului!!), desi faptul ca nu am primit gol poate fi considerat drept un succes, vor fi multi aceia care vor cere capul lui Olaroiu!
Sa nu se uite faptul ca in meciurile oficiale Olaroiu a adus o calificare, dupa un meci exceptional cu Heerenveen in Olanda ( din pacate un esec la Bucuresti, cand echipa era deja deconectata ) si a realizat cu Betis un meci nul fara gol primit, ceace reprezinta o sansa in plus fata de adversar, pentru ca Steaua are varianta meciului nul cu prelungiri si eventual, calificarea prin loviturile de departajare, varianta meciului egal la orice scor cand se califica si varianta victoriei.
Betis are numai varianta victoriei si bineinteles meciul nul dupa prelungiri, daca Zeita Foruna ii va surade la loviturile de departajare !!

Mergandn pe rationamentul tau , Udinese - Levsky 0-0 , avantajeaza pe ... Udinese.

Ai dreptate , dar uiti un singur aspect : jocul nostru in deplasare nu e cel mai stralucit.
In rest ai dreptate 100 %. Meciul e echilibrat , ei au multi absenti , presiunea e pe ei , poate deconcentrare , etc etc

Timm
11th March 2006, 08:45
Se poate ca omul asta, de fapt, sub umbra modestiei si bunului simt, sa ascunda fatarnicie si ingamfare. Imi aminteste exact de situatia de la Timisoara unde totul mergea prost si, totusi, niciodata Olaroiu nu era de vina. Chiar il rog pe un timisorean sa aminteasca seria de factori externi care purtau vina jocului slab si a rezultatelor pe masura a Timisoarei.
Aici se stie deja:
1) Stadionul Lia Manoliu. Acest stadion nu este benefic performantei. Un motiv de baza pentru care Steaua joaca prost.
2) Ghinionul. Avem ghinion si nesansa.
3) Unii jucatori au fost apasati de miza meciului.
4) Si echipe ca Chelsea au fost eliminate ce ne tot vaitam asa?

Ce ma mai mai enerveaza este ca, dintr-odata, am devenit modesti. De fapt aflu ca nu mai suntem asa talentati (vezi Radoi), ca am exagerat cu finala si cu avansul in faze cat mai departate, ca sa ne vedem de lungul nasului, ca e bine si daca batem cu 1-0, ca nu e important spectacolul etc. Nu mai avem voie sa visam la supersteaua noastra dintr-odata. Cand era Oleg puteam visa acum nu. Visele de care vorbea Oleg acum trebuie sa renuntam la ele: toata lumea ne-o cere. Nu vi se pare suspect deloc?
Exact ca la Timisoara, toata lumea se face ca nu vede nimic si toata lumea incearca sa gaseasca tot felul de justificari evitand, EXACT CA LA TIMISOARA, problema nu e a lui OLAROIU ci a lumii care il inconjoara. Universul ii este dusman. Toata lumea e de vina numai OLAROIU e imaculat. Ba mai nou e cel mai mare antrenor din Europa.
Ce se intampla, fratilor? Ajutati-ma ca inebunesc.

Citez din gsp:
"La 17 ore de la finalul meciului cu Betis, Olăroiu era ieri destins. Īmbrăcat īn treningul Stelei şi cu zīmbetul pe buze" sau "nu īnţeleg de ce toată lumea plīnge după acest 0-0?"

Noi stelistii patimasi ne dam de ceasul mortii si el e destins si zambitor si ne acuza pe noi ca dramatizam. No comment.

miril
11th March 2006, 09:07
Ia si tu de la MM-ul, poate te ajuta!

Paul
11th March 2006, 10:13
1 la mana : Deja avem un thread in care dam in Olaroiu. Bun mai facem 1.

Sa vedem cum sta treaba din punctul meu de vedere

1. Olaroiu e prieten cu Gigi Becali si are sustinerea lui MM SToica , deci putin probabil sa fie demis.

2. Echipa nu a pierdut calificarea. Are o sansa si trebuie sa creada in ea. Imi vin in memorie , evident dubla cu Fenerbahce din 1997 , cu 0-0 la Bucuresti si 2-1 la Istanbul ... mama de goluri au puscat Militaru si Ciociu ...

3. Echipa are nevoie de liniste. Lasati-i macar inca 4-5 meciuri , si apoi ii criticam. Acum au jucat 3 meciuri. 3 meciuri europene . Primele 2 au adus o calificare. Al treilea a fost un 0-0 acasa.
Sa avem rabdare.

Personal nu cred ca Oli poarta toata vina. Nu pot sa cred ca Oli l-a invatat pe Banel sa simuleze , pe Nesu sa se complice si sa dea pasa inapoi in careul de 16 m . Despre Dica as zice ca a fost intr-o zi proasta cu acele ratari , insa Nesu si Banel au aratat anumite carente.

maximus3ad
11th March 2006, 10:42
Eu nu am fost linistit decand a plecat Protasov, cred ca a vrut sa plece si unul dintre motive poate este ca a ratat cateva obiective importante pe care Gigi nu le-a inghitit si tot la chinuit cu ele, tot mereu se facea aluzie ca nu sa calificat Steaua in Champions League - aceasta este parerea mea.
Despre Oli, in primul rand are stilul lui si Radoi a spus ca Steaua joaca altceva acuma - se referea la timpul cand sub Protasov Steaua inscria multe goluri iar acuma se chinuie la un 0-0.
Pe de o parte Oli ma nelinisteste pe de alta ii mai dau o sansa, nu a avut destul timp cu echipa, si Protasov a avut probleme la inceput - spunea cineva - insa pe urma a reusit, sa vedem va reusi si el sau va falimenta? oricum eu cred ca conducerea de la Steaua nu il va tine daca nu va reusi sa obtina rezulatatele propuse - in special campionatul si Champions League.
La Betis va fi foarte greu, Betis joaca foarte bine acasa, deci sansa noastra este minima, totusi eu am incredere in echipa chiar daca nu am incredere in Oli.
Am spus si eu pararile mele pentruca nu-mi place faza prin care trece Steaua, sa recunoastem, Steaua trebuia sa castige acasa cu Betis, asa era normal daca jucau cum o faceau in grupe.
Eu doresc numai bine si Stelei si chiar si lui Oli, ganditiva nu e usor sa fii in postura lui in momentul de fata.

SORENSEN
11th March 2006, 11:38
Supararea e mare pt ca s-a crezut ca Steaua pornea ca favorita cu Betis...
In rest Steaua actuala nu da gol la Sevilla dar asta e poate nici nu primim...
Olaroiu mi-a distrus placerea de a mai privi la meciurile Stelei....

SORENSEN
11th March 2006, 11:53
Da in care am castigat un meci a facut un egal si am pierdut unmeci..mai tragic in 2 meciuri acasa nu am DAT NICI UN GOL...cauta in arhiva si vezi cate goluri a dat acasa Steaua In UEFA sau prl CL:
4-1 Shelbourne
1-1 Rosenborg si o sumedenie de ratari
3-1 Valerengen
4-0 Lens
3-0 Halmstad

Si Olaroiu
0-1 Heerenveen
0-0 Betis

Yap nu avem motive de suparare ...
Sa mai asteptam sa vedem dc Olaroiu se trezeste sau nu...poate la vara cat sa-l astept ..a jucat 3 meciuri oficiale si am vazut ..plus nici in pregatiri nu a rupt gura targului (poate nu e asa important dar oricum)

dede
11th March 2006, 19:35
Citez din gsp:
"La 17 ore de la finalul meciului cu Betis, Olăroiu era ieri destins. Īmbrăcat īn treningul Stelei şi cu zīmbetul pe buze" sau "nu īnţeleg de ce toată lumea plīnge după acest 0-0?"

moama...nici nu avem de ce plange...in 2 meciuri (despre care nu se putea zice ca sunt niste meciuri f grele, cel putin cel cu heerenveen) nu au fost in stare sa dea nici macar un gol...dar deh, dupa cum zice el, sa nu plangem...sa radem si sa aplaudam, ca poate data viitoare va fi mai rau :mda:

pe zi ce trece ma streseaza tot mai tare Olaroiu

mee_tza
11th March 2006, 19:48
Olaroiu: bun simt sau tupeu? Modestie sau Fatarnicie? Profesionalism sau Ipocrizie?

As zice ca si "destinderea" asta pe care o afiseaza e un joc psihologic !!!

mee_tza
11th March 2006, 20:02
a sosit momentul ca "stilul Olaroiu" sa faca un meci mare;

Un egal (0-0) sau 1-1 la Sevilla si intra in istorie !

One-Man Show
11th March 2006, 20:36
din ce am vaz pana aku'(el a facut preg de iarna shi a avut timp sa formeze echipa cum a vrut) nu are resursele necesare sa gaseasca o solutie...nu e antrenor de Steaua

One-Man Show
11th March 2006, 20:42
olaroiu e intr-o pozitie deloc de invidiat...dak o da in bara la Steaua se va zbate pt tot restu' carierei in mediocritate...sunt vorbele unui om disperat...saptamana viitoare se joak viitorul sau...nu la Steaua ci in fotbal...atitudinea pe care o are ciobanu' sef ma face sa ma gandesc ca oli are ceva clauze nu tocmai comode dpdv financiar pt becali

relansat
11th March 2006, 22:41
Olaroiu trebe demis si punct ... un antrenor pe care l`as putea asemana cu Dinu Cornel ... stie teorie si atat ...

Pacat, mare pacat ... il vreau fie pe Lacatus (desi nu am incredere totala in el), Sorin Cartzu si cazu` ideal : un antrenor strain:ok:

Paul
11th March 2006, 22:46
Tzitzi Rullz !

One-Man Show
11th March 2006, 23:43
Tzitzi Rullz !

vrei sa ajungem ca dinamo ???

Vladek
11th March 2006, 23:48
Stai calm ca nu ajungem precum Dinamo. Olaroiu nu prea are el valoare de Steaua, dar Marin n-are valoare nici de divizia B. :happy :happy

Pe mine m-ar ingrijora insa declaratia lui Oli : "nu īnţeleg de ce toată lumea plīnge după acest 0-0?". Toata conceptia lui Oli despre fotbal e in fraza asta.
Pentru el, 0-0 e un scor bun. De ce ? Inseamna ca n-ai pierdut. Lucru de care se vede de la o posta ca Olaroiu se teme ca dracul de tamaie.
Dar domnule Olaroiu, ideea asta se potriveste la FC National, la Poli Iasi, Poli Timisoara chiar, oriunde vreti d-voastra. Nu la Steaua. Aici expresia "fiecare meci trebuie castigat" nu e o vorba goala. Exact asta asteapta suporterii. Indiferent ca adversarul se numeste FC Avantul Prabusirea sau Betis Sevilla.

Paul
12th March 2006, 00:47
olaroiu e intr-o pozitie deloc de invidiat...dak o da in bara la Steaua se va zbate pt tot restu' carierei in mediocritate...sunt vorbele unui om disperat...saptamana viitoare se joak viitorul sau...nu la Steaua ci in fotbal...atitudinea pe care o are ciobanu' sef ma face sa ma gandesc ca oli are ceva clauze nu tocmai comode dpdv financiar pt becali
n`are contract , e vorba de prietenie si caracter...
atat

Daca i se va cere va pleca , insa v`am zis: sa`i dam credit !
Pur si simplu nu are nici o vina ca Dica isi bate joc de munca echipei , iar Radoi rateaza in halul ala.

Despre meciul cu Her ma abtin : acolo au intrat deconcentrati !
Sa`l vedem maine :nu are nici meciul retur , are nevoie de o victorie scurta cu un consum minim de energie !

One-Man Show
12th March 2006, 01:05
n`are contract , e vorba de prietenie si caracter...
atat

Daca i se va cere va pleca , insa v`am zis: sa`i dam credit !


tu urmaresti fenomenul de ieri ?:mda:

Paul
12th March 2006, 01:09
atunci hai sa facem presiune aiurea inaintea unui meci decisiv , fiindca oricum stim ca nu pleaa prea curand;
hai sa deramam ce au construit altii in timp , poate schimba si sistemul si 3-4 titulari ...

philos
12th March 2006, 01:10
De acord cu ce au mai scris cativa pe aici...sa-l mai lasam cateva meciuri...si daca Steaua continua pe acelasi culoar nefast...e clar

Cat despre ratari...
Dica se stie ca nu le are cu capul...cel putin cand eram in tara, aproape ca nu era meci sa nu rateze... ce vreti, nu stie omu' sa loveasca balonul cu capul...
Radoi, am vazut la inregistrare...a fost un clar deficit tehnic...nu si-a putut "aranja" mingea sa o loveasca asa cum trebuie...dar deh, nu m-as fi asteptat de la un jucator preponderent defensiv sa stie ce si cum, el doar o trosneste k lumea cand ii vine bine...si totusi, parca parca ar fi trebuit sa faca o preluare mai acatarii :(...

relansat
12th March 2006, 02:29
Dica se stie ca nu le are cu capul...cel putin cand eram in tara, aproape ca nu era meci sa nu rateze... ce vreti, nu stie omu' sa loveasca balonul cu capul...

:o:

>Olaroiu nu mai trebe lasat antrenor in cazu` unui esec in fatza lu` FC Arges astazi...(aici includ si egalul) ... deci VICTORIE !

Ce m`a surprins pe mine la Olaroiu a fost seninatatea cu care privea lucrurile ... a zis ca mai este si meciu` retur ca nush ce si ca nush cum ....

daca el reuseste sa califice Steaua mai departe, ar f un miracol ! Olaroiu nu are ce cauta la Steaua ... nu ne`am convins odata ... ? Poate pierdem campionatu` pe mana lui :no:

philos
12th March 2006, 04:39
mdeah...ce sa zic...suntem intr-o cadere accentuata de forma...insa nush cat se datoreaza antrenorului...

un lucru mi se pare clar...si s-a mai scris despre asta...Oli sta prost la capitolul mentalitate...nu stie sa-si motiveze jucatorii si nici nu prea se bucura de respectul lor...

in ceea ce priveste travaliul, Oli e bun...cel putin lasa impresia ca studiaza enorm jocul echipei si al adversarelor... de altfel, se inscrie in atitudinea echipei... ca sa parafrazez ce spun altii, Steaua e o echipa de trabajadori... problema e ca uneori alearga mult dar degeaba...si aici ar trebui sa vina antrenorul sa-i ordoneze tactic...

se spune despre Oli ca, tactic vorbind, este ultra-defensiv...mey nu m-ar deranja asa ceva... insa problema e ca si apararea prezinta disfunctionalitati... nu stiu cum se vede din tribuna sau de la TV, dar la radio faceam atacuri de cord cand auzeam cum ne croseteaza aia apararea...

insa ca sa jucam tipic italian si sa batem cu 1-0, avem nevoie de un atacant speculativ care sa o bage in ata atunci cand are ocazia (pentru ca la o echipa defensiva, ocaziile sunt relativ putine)... care e ala?

repet, avand in vedere ca nu-s tocmai cel mai potrivit sa-mi dau cu parerea (nu vad meciurile), i-as mai da totusi cateva sanse lui Oli ca sa demonstreze ce poate...


P.S. din punctul asta de vedere, sunt interesante declaratiile lui Radoi care lasa sa se inteleaga ca Oli deja si-a imprimat vederile tactice in stilul echipei, desi a trecut putin timp de la venirea sa...

philos
12th March 2006, 04:50
tot din ce am citit pe net cronicile sportive...Steaua nu prea a jucat defensiv cu Betis...din contra, a incercat sa atace...ca nu a reusit sa-si impuna jocul si ca spaniolii au stat bine in ghete, e alta mancare de peste...
din ce am scris mai sus, relevant este ca Oli a dat indicatii cu tenta ofensiva, dar jucatorii nu au reusit sa inscrie in putinele randuri cand au avut ocazia...

ca o paranteza, am fost dezamagit de schimbari...

mi-e greu sa cred ca nu vom lua gol la Sevilla...Oli trebuie sa aseze echipa in teren ca sa atace, chiar si daca numai 10-15 minute...suficient cat sa ne facem cateva ocazii si, de ce nu, chiar sa inscriem...
n-as merge la Sevilla ca sa ma apar...e greu sa tii poarta ermetizata in infernul spaniol si in fata unor jucatori asa talentati precum ai lor...
cu toate ca au o echipa buna dpdv tehnic, cred ca spaniolii sunt totusi jucatori de moral...daca nu inscriu rpd si in schimb le tragem noi o boaba, avem sanse sa ne calificam...

100%rapidist
12th March 2006, 07:12
Steaua a jucat foarte bine, dar in ultimele meciuri a scazut valoarea echipei!!!Poate ca nu Olaroiu e de vina dar cu siguranta faptul ca in ultimele vremuri au fost prea multe schimbari de antrenor a adus jocul salb al stelei!!Ramane de vazut ce o sa faca in meciul cu Arges!!!?In cupele europene Steaua in todeauna a avut un adversar mai acesibil ca Rapid totusi Rapidul demonstrand de forma buna din ultima vreme si-a eliminat adversarul mult mai usor decat Steaua(cu siguranta ca si mult ma simplu si frumos)!!!

100%rapidist
12th March 2006, 07:36
Oli e inca prea tanar ca sa fie antrenor la Steaua !!!!

Paul
12th March 2006, 09:21
tot din ce am citit pe net cronicile sportive...Steaua nu prea a jucat defensiv cu Betis...din contra, a incercat sa atace...ca nu a reusit sa-si impuna jocul si ca spaniolii au stat bine in ghete, e alta mancare de peste...
din ce am scris mai sus, relevant este ca Oli a dat indicatii cu tenta ofensiva, dar jucatorii nu au reusit sa inscrie in putinele randuri cand au avut ocazia...

ca o paranteza, am fost dezamagit de schimbari...

mi-e greu sa cred ca nu vom lua gol la Sevilla...Oli trebuie sa aseze echipa in teren ca sa atace, chiar si daca numai 10-15 minute...suficient cat sa ne facem cateva ocazii si, de ce nu, chiar sa inscriem...
n-as merge la Sevilla ca sa ma apar...e greu sa tii poarta ermetizata in infernul spaniol si in fata unor jucatori asa talentati precum ai lor...
cu toate ca au o echipa buna dpdv tehnic, cred ca spaniolii sunt totusi jucatori de moral...daca nu inscriu rpd si in schimb le tragem noi o boaba, avem sanse sa ne calificam...

philos , gazetari sunt aiuriti;

Asta e cu jocul defensiv e un rahat.
Am jucat defensiv cu Herenveen acasa , sau mai bine zis nu am jucat nimic :rosu:

Problemele care i se poate imputa lui Oli sunt urmatoarele:

1) Nu ii motiveaza la maxim pe jucatori ==> apar greseli individuale
2) Jocul direct , a devenit un joc in care se folosesc excesiv benzile laterale;

Paul
12th March 2006, 09:28
un lucru mi se pare clar...si s-a mai scris despre asta...Oli sta prost la capitolul mentalitate...nu stie sa-si motiveze jucatorii si nici nu prea se bucura de respectul lor...
clar , atat timp cat ei ii zic "Oli" , e clar unde e respectul.
-----

in ceea ce priveste travaliul, Oli e bun...cel putin lasa impresia ca studiaza enorm jocul echipei si al adversarelor... de altfel, se inscrie in atitudinea echipei... ca sa parafrazez ce spun altii, Steaua e o echipa de trabajadori... problema e ca uneori alearga mult dar degeaba...si aici ar trebui sa vina antrenorul sa-i ordoneze tactic...

Nu avem nevoie de supertactica. Asta trebuie sa inteleaga Oli.
Trebuie sa inteleaga ca avel cel mai bun lot . El trebuie doar sa ii motiveze si sa-i tina in forma maxima !
Tactica e importanta cand joci cu un adversar superior din punct de vedere valoric !
--------

se spune despre Oli ca, tactic vorbind, este ultra-defensiv...mey nu m-ar deranja asa ceva... insa problema e ca si apararea prezinta disfunctionalitati...
Fals.
Apararea merge brici , singura problema e pe stanga.

Sa-l vezi pe Carlos ce siguranta are la centrari.
In 3 meciuri , a prins absolut toate centrarile fara nici o emotie minima.
Goian inca creste de la meci la meci , Ghioanea e in revenire de forma.
Ogararu putin ma nemultumeste , iar la Nesu se zice ca are presiune pe el , ca este amenintat cu Petre Marin , favoritul lui Oli.
-----


insa ca sa jucam tipic italian si sa batem cu 1-0, avem nevoie de un atacant speculativ care sa o bage in ata atunci cand are ocazia (pentru ca la o echipa defensiva, ocaziile sunt relativ putine)... care e ala?
Vrajeli de presa, astea cu ultra defensiv.
Toate echipele din lume joaca mai intai la 1-0 , apoi spectacolul (poate Barcelona e o exceptie).
---------

P.S. din punctul asta de vedere, sunt interesante declaratiile lui Radoi care lasa sa se inteleaga ca Oli deja si-a imprimat vederile tactice in stilul echipei, desi a trecut putin timp de la venirea sa...
Radoi nu face altceva decat sa caute scuze pentru ei - jucatorii- ca nu joaca cel mai bun fotbal , ca nu fac ceea ce le cere Oli.

La faza asta a fost magar.

miril
12th March 2006, 09:36
Oli nu trebuia sa vina la Steaua, la mijloc de drum, dupa un Protasov care a adus numai floricele si zambetul pe buze. Mi-e teama, pentru el, ca este deja prea crispat si inhibat de evenimente ca sa...izbucneasca si, deci, prea..tarziu, dar sa nu disperam, sa-i i se mai dea cateva sanse, vorba lui Philos si nu numai. Cineva a facut o lista, mai sus, cu meciurile lui Protasov vs Olaroiu, acasa, dar calificarea Stelei se joaca in deplasare, ce spun statisticile atunci? In completare, mai luati si de la un stelist impatimit:

http://www.gsp.ro/index.php?a=36939&shift=1

A propos, daca...magariile lui Radoi sunt...adevarate, atunci, totu-i bine, vor castiga la Sevilla, Oli jucand mai bine in deplasare. Sau rezultatul i se datoreaza lui Protasov, la castig si lui Oli la egal si infrangere? Gen de reflectii...dambovitene. Paul, ca jucatorii ii zic Oli este bine, nu aici este problema, vremea lui Mister si Tovarasu a trecut de mult in lumea larga.

Paul
12th March 2006, 09:58
Paul, ca jucatorii ii zic Oli este bine, nu aici este problema, vremea lui Mister si Tovarasu a trecut de mult in lumea larga.

Ok , la antrenament ii zici Oli , miercuri seara mergi cu el la bere , joi stai la masa intr-un club cu MM si Oli , iar sambata ai meci.

DUpa meci Oli iti spune ca ai jucat prost , ca ai gresit acolo si acolo , iar tu nu iti pui problema ca "s-ar putea sa nu mai fi titular" , ca doar esti amic cu antrenorul.

Din putinele declaratii ale lui Protasov , una singura e de retinut


Intrebare : De ce nu va agitati in timpul meciurilor?

Raspuns: Pentru ca jucatorii ma respecta. Eu le cer ceva , si daca vad ca executa cum trebuie , nu vad de ce ar trebui sa tip la ei. Daca am ceva de le transmis , il chem pe cel mai apropiat jucator si le transmit mesajul.

Bun , acuma care e problema.
In mod normal problema e ca acum jucatorii nu executa ce le cere Oli. Mi-e greu sa cred ca Oli e tantalau , si de fapt e numai vina lui , iar jucatorii sunt alba ca zapada.
Deci rezulta ca jucatorii nu il asculta pe Oli ==> nu il respecta ==> sunt prea destinsi.

Daca ar fi sa facem o paralela si sa pastram proportia , Oleg semana cu Capello (vorba putina) , Zenga semana cu Raijkaard (mereu face cate ceva) , iar Oli seamana cu managerii astia tineri , foarte buni amici cu jucatori ... (ex. Villi la Chelsea acu 5-6 ani ; Mancini la inceputurile sale ; Sammer la Borussia , etc)

philos
12th March 2006, 10:18
@ Paul
in genere agreez completarile tale, cu exceptia a doua aspecte:

1. Tactica - un antrenor tre' sa-i aseze in teren...motivatul intra si el in apanajul antrenorului, dar sunt pe planul secund (eventual marile cluburi angajeaza psihologi pt asta)... la fel ca si forma (antrenamente, dar aici iar e sprijinit de antrenorii secunzi)...
Raman la parerea ca sarcina fundamentala a unui antrenor este cea tactica...si nu numai cu echipe mari, ci in toate meciurile cu orice echipe...altfel se joaca o miuta ca pe maidan...
Cand ma uit la un meci, asta ma intereseaza cel mai mult...ce pacat ca nu se filmeaza de undeva de sus, perpendicular pe teren, ca sa se vada cum se aranjeaza jucatorii in dispozitiv faza de faza....

2. Apararea - aici poate ca am o opinie eronata, din moment ce nu vad meciurile, ci doar le ascult...cu toate astea, desi avem unul dintre cele mai bune compartimente defensive din campionat, cred ca poate fi imbunatatit... consider ca erorile din aparare se datoreaza faptului ca unii jucatori sunt deficitari la capitolul tehnic (lumanari marca Nicolita sau Nesu cand degajeaza balonul) sau nu au simtul jocului (in principiu iesiri gresit la ofsaid sau erori de plasament/marcaj)....
ca o completare, la fazele fixe de la poarta noastra inca imi tremura inima-n piept...

P.S. cat despre relatia Oli-jucatori, prieteni-prieteni dar unu' e sef si tre sa fie respectat/ascultat...

miril
12th March 2006, 10:19
Nu-l percep pe Oli prieten cu fotbalistii, asa cum l-ai descris tu. Nu uita ca antrenoratul nu l-a inceput la Steaua ci la National, unde nimeni nu se tragea de bracinari cu el. Ma rog, nu am informatii insider, tu Paul le poti detine, dar iti spun eu, a merge cu fotbalistii la o bere, a fi apelat pe numele mic, nu spune nimic, respectul vine din distanta pe care o creezi natural fata de cei pe care-i antrenezi. Iti spun si din proprie experienta, am colegi tineri in subordine cu care merg la bere, glumim la servici intre noi, dar respectul ramane, deci nu aici survine problema. Protasov ar vrea el sa fie Capello, deocamdata nu a facut multi purici la greci, iar la Steaua a lasat, neprofesionist, zic eu, echipa la mijloc de drum. Sa vedem ce branza va face la el acasa, oricum mi se pare supralicitat, Steaua fiind eliminata din CH L si ocupand locul doi dupa un Dinamo catastrofal, desi trebuia sa aibe cinci-sase puncte avans la sfarsitul turului. Si eu zic ca un psiholog nu ar fi stricat si pentru fotbalisti si pentru Oli.

philos
12th March 2006, 10:25
1. de acord cu motivatul...si io cred ca Oli e prea de gashkca cu jucatorii...
greseli individuale apar insa si din alte cauze, dar e posibil intr-adevar ca si relaxarea/emotiile sa joace un rol...

2. e normal sa foloseasca excesiv benzile laterale...de ce?
- atata timp cat nu are un coordonator de joc veritabil...ambii mijlocasi centrali au sarcini preponderent defensive...cei de creatie sunt pe aripi
- nu foloseste atacanti de viteza...Iacob e mai ales jucator de gabarit si care ar trebui sa aiba un joc de cap deosebit (idem Oprita)

Deci are putine solutii...
- ori foloseste atacantul (Iacob) pe post de turn de control...adik e angajat vertical de Radoi/Para (care insa cam au lacune la capitolul pase) si deviaza in careu catre jucatorii care vin de pe banda si intra in pozitie de finalizare...
- fie joaca clasic, cu constructie pe laterale si centrari catre atacantii de careu (si fundasii/mijlocasii care urca pt jocul de cap: Goian, Radoi chiar si Lovin)

Paul
12th March 2006, 10:25
Iti spun si din proprie experienta, am colegi tineri in subordine cu care merg la bere, glumim la servici intre noi, dar respectul ramane, deci nu aici survine problema.
Nu se compara asta , cu o echipa de fotbal.
Rezultate apar daca lucrezi eficient la antrenamnet.
Degeaba Oli glumeste cu ei , daca ei sunt numultimiti ca antremente tin 2 ore in loc de 1h 30min.
O sa vedem in timp daca e bine ce face sau nu.
Azi are o proba de foc , cu 2 absenti si presiune pe el.
Trebuie sa bata , altfel campionatul devine super echilibrat , intra si Poli si Rapid in hora , si presiunea creste.

In schimb daca bate atmosfera va fi excelenta , fiindca vom avea un moral excelent joi , si asta poate fi un nou inceput.

philos
12th March 2006, 10:29
Referitor la "bere cu subordonatii (citeste jucatorii)"...sa iasa frate, nu am nimic impotriva... important e insa sa stie cum sa se faca ascultat de ei...

Cat despre Arges, chit ca pentru mine meciul are o incarcatura deosebita :), pe langa rezultat e importanta si maniera in care se joaca...

100%rapidist
12th March 2006, 10:35
olaroiu nu se ocupa prea mult cu jucatorii si acest lucru se vede in jocul Stelei ar trebui demis si adus un antrenor din strainatate de ce nu pe Zenga!!!

Paul
12th March 2006, 10:35
2. e normal sa foloseasca excesiv benzile laterale...de ce?
- atata timp cat nu are un coordonator de joc veritabil...ambii mijlocasi centrali au sarcini preponderent defensive...cei de creatie sunt pe aripi
- nu foloseste atacanti de viteza...Iacob e mai ales jucator de gabarit si care ar trebui sa aiba un joc de cap deosebit (idem Oprita)

Deci are putine solutii...
- ori foloseste atacantul (Iacob) pe post de turn de control...adik e angajat vertical de Radoi/Para (care insa cam au lacune la capitolul pase) si deviaza in careu catre jucatorii care vin de pe banda si intra in pozitie de finalizare...
- fie joaca clasic, cu constructie pe laterale si centrari catre atacantii de careu (si fundasii/mijlocasii care urca pt jocul de cap: Goian, Radoi chiar si Lovin)
nu e chiar asa ...

La Protasov se juca direct pe poarta desi in centru erau Para si Radoi. Bostina venea mult in centru , si altfel mergea jocul ...
Acolo cred ca era una dintre cheile jocului...
Pase / centrarile lui Bostina si urcarile lui Radoi

Paul
12th March 2006, 10:42
Avand in vedere ca ne lipsesc Goian (foarte mare absenta) si Paraschiv , eu cred ca orice rezultata care ne aduce 3p , e suficient.

Spectacolul alta data!

philos
12th March 2006, 10:46
cu Goian sunt de acord...
Para, hmmm... as discuta in contradictoriu cu oricine de pe lumea asta in privinta lui... nu e cine stie ce ca jucator.. nu are decat cateva puncte forte: e ambitios/muncitor si joaca bine la interceptie (adik are plasament)...dar la capitolele finalizare, pase, tehnica e slab...

miril
12th March 2006, 10:48
Paul, te pricepi cumva la psihologia de grup si nu am aflat eu? Afla de la mine ca o echipa de fotbal nu difera cu nimic de un alt...team-work. Noi romanii suntem deficitari la acest capitol, datorita educatiei individualiste, patriarhalarhaice, lucru care se vede si in sport si in politica si social, peste tot. "Maniera de joc" este mantra obsesiva si inutila cu care suporterii stelisti ii apasa psihologic pe fotbalistii iubiti. Din cauza asta era cat pe ce ca titlul anul trecut sa fie ratat si acum nu i se da echipei, cu un antrenor nou, momente de liniste pentru omogenizare. Desi conditiile sunt favorabile Steaua risca sa si piarda obiectivul nu numai din cauza antrenorului si fotbalistilor, dar si datorita presiunii inutile create de suporteri care si iubesc echipa numai la victorii. Curios, pe vremea lui Piti, nimeni nu cracnea, desi rezultate...lipsa, nici fotbalistii, nici supporterii. Sa fie psihologia aplicata in sens invers, de vina? Aia, stiti voi, care merge "asa de bine", la romani, aia patriarhal-arhaica. Si ne mai miram de ce nu avem rezultate internationale la jocurile de echipa.

philos
12th March 2006, 10:55
pai vezi... ti-ai raspuns singur... lipsa coordonatorului era oarecum suplinita prin venirile aripilor (bostina) sau a varfului retras (dica) in mijloc...

nu-mi dau seama cum joaca steaua acum...e un 4-4-2 clasic? sau e ceva gen 4-2 (mijlocasi defensivi) - 3 (mijlocasi ofensivi/varfuri 2) - 1 (atacant de careu)

daca in primele 2 compartimente e clar, probleme apar la cei 3+1... dica si bostina se cam bat post pe post (ambii joaca mai mult pe stanga), iar nicolita e mai slab la constructie, postul lui de baza fiind mai mult de fundas/mijlocas defensiv dreapta...
in conditiile astea, jocul pare disporportionat pe partea stanga...daca adversarii aglomereaza zona aia...e greu de gasit brese in aparare...

Paul
12th March 2006, 10:58
@miril , eu unul am fost tot timpul impotriva scimbarii antrenorilor.
Am fost suparat cand a plecat Pitzi , cand a plecat Zenga.
In vara , as fi fost de acord sa ramana Tzitzi , apoi iti dai seama ce bine mi-a picat plecarea lui Oleg.

Insa nu putem trece si noi declaratia lui Nesu , ca el nu a auzit suporterii care il huiduiau. Putea sa-si asume ca a facut un joc de rahat , noi oricum l-am fi iertat , fiindca nu vrem sub nici o forma ca Oli sa-si aduca piticii in echipa: Petre Marin si se aude Coman si Caramarin din vara. Chiar daca Nesu si Banel joaca prost , nu e nici o problema. Noi le dam credit fiindca sunt cei mai tineri din lot.
In schimb pe Dica nu avem cum sa-l iertam.Are o experienta , are antecedente , deci e pe blacklist.


Curios, pe vremea lui Piti, nimeni nu crcnea, nici fotbalistii, nici supporterii, sa fie psihologia aplicata in sens invers, de vina?
Pai ce daca vine Lacatus antrenor , o sa huiduie careva? Legendele sunt legende.

In plus Pitzi era privit cu ochi buni , fiindca unii dintre noi in perioada Jenei , au trait cosmarul ca retrogradarea e mai aproape ca oricand , si in ritmul asta e o chestiune de maxim 4-5 sezoane pana ne luptam si noi la evitarea retrogradarii.
Oricum meritele lui Pitzi nu poate sa le conteste nimeni : Nesu si Paraschiv au fost promovati si sprijiniti de Pitzi , Radoi , Dica , Ghionea si Bostina au fost adusi in mandatele lui Pitzy , iar Ogararu a fost titularizat de Pitzi.

7/11 titulari au fost influentati de pitzi.

Mai raman Carlos , Goian , Banel si Iacob care sunt inventiile lui MM.

philos
12th March 2006, 11:01
miril, prin "maniera de joc" am vrut sa spun altceva... normal ca rezultatele conteaza, dar daca batem de 5 ori la "bulan", asta nu inseamna ca jocul echipei e bun...
in conditiile de fata, daca Steaua bate cu 2-0, dar da un gol din penalty si unul din lovitura libera...iar in rest nu se joaca nimic, asta imi provoaca griji in ceea ce priveste returul cu Betis... cat despre afectiunea mea pt Steaua, stai linistit ca e aceeasi si la bine si la rau... cu singura mentiune ca, daca merge rau, incerci sa schimbi ceva nu? atunci pui presiune, ca suporter, asupra echipei si a clubului...
dupa cum spuneam insa, mai e nevoie de ceva timp ca sa ne dam seama ce joaca Steaua in era Oli...

cat despre partea cu psihologia, sunt complet de acord cu tine :)

Paul
12th March 2006, 11:15
nu-mi dau seama cum joaca steaua acum...e un 4-4-2 clasic? sau e ceva gen 4-2 (mijlocasi defensivi) - 3 (mijlocasi ofensivi/varfuri 2) - 1 (atacant de careu)

e un 4-3-3 cat se poate de clasic , as zice "olandez" cu 2 extreme : Dica si Banel

nu are nici o legatura cu 4-4-2 , in care mijlocasii laterali faceau cum trebuie "recuperarea" si faza defensiva.

Nu e mai putin adevarat ca 4-3-3, devine un 4-5-1 , lejer cand suntem inghesuiti :no:

Cheia e la Dica si la Banel , de ei depinde totul !

philos
12th March 2006, 11:21
poti sa fii mai explicit cu cei 3+3? cine-s cei 3 la mijloc si cei 3 in fata?

SORENSEN
12th March 2006, 11:41
"Ce e de făcut, băieţi?"
Răzvan Rotaru, Dan Udrea


Vineri după-amiază, o parte din jucătorii Stelei s-au īntīlnit la o bere pentru a detensiona atmosfera de la echipă

"Nu sīntem o echipă atīt de bună cum credem noi", spunea la finalul partidei cu Betis Mirel Rădoi. Declaraţia căpitanului anunţa starea de tensiune aflată īn jurul echipei după semieşecul de joi seară. Nemulţumirea steliştilor faţă de jocul practicat īn ultimele două partide i-a determinat pe roş-albaştri să se īntīlnească īn secret vineri seară pentru a discuta despre cauzele care au determinat reculul formaţiei campioane.


Fotbalişti Stelei au recurs la această soluţie pentru a trece mai uşor peste perioada dificilă din ultimele două săptămīni. "Trebuie neapărat s-o dregem la Sevilla! Ajung două meciuri īn care oamenii ne-au fluierat pe stadion", s-au īncurajat elevii lui Olăroiu.
Jucătorii au găsit o scuză şi prin faptul că şi-au pierdut plăcerea de a juca din cauza antrenamentelor lungi şi supertacticizate pe care le face Olăroiu īnainte de partide. Acest lucru i-a nemulţumit pe fotbalişti: "Protasov ne lăsa mai liberi la antrenamente şi la meciuri făceam spectacol".GSP.ro

A se vedea ce-i cu rosu...interesant cel putin...

relansat
12th March 2006, 12:04
Sa vezi spectacol diseara in meciu cu Arges ... daca nu`i batem, atunci e de naspa rau de tot

miril
12th March 2006, 12:07
Philos, imi pare rau ca am dat impresia ca te citez pe tine, tu care esti printre cei care incearca sa vada situatia cat se poate de obiectiv. Si Paul incerca acelasi lucru si cred ca fiecare are dreptate, dintr-un anumit punct de vedere. Ce vroiam sa spun, lucru general valabil, este ca la noi oamenii trec cu...seninatate, de la agonie la extaz si invers, de la un minut la altul fara o conduita de mijloc, lucru valabil pentru noi toti romanii. Nesu, prin cele declarate, pare in stare de soc, si aici se petrece ceva la nivelul echipei, pe care Oli dar si conducatorii clubului nu sunt in stare sa o puna sub control, un echilibru psihic care sa le permita o mobilizare mai buna. In rest, este perdant daca Piti sau Lacatus sunt menajati numai pentru ca au fost legende. Parerea mea este ca Piti a fost menajat in patru ani, iar Oli nu este tolerat o zi, o discrepanta care tine de neprofesionalism la nivel de conducerea a clubului, suporterii aducandu-si si ei contributia din plin. Sa fie vorba intre noi, Laca este un antrenor foarte slab. Eu l-as aduce pe nea Imi pe langa Oli, tocmai pentru ca este un psiholog foarte bun si stie cum sa descatuseze energiile pozitive cand este nevoie, un fel de consultant psihologic. In rest, numai de bine!

One-Man Show
12th March 2006, 12:07
nush ce sa zic de asta ca e vreme urata shi in galerie e dominanta gruparea unui papagal care e pe statul de plata al clubului:mda:

One-Man Show
12th March 2006, 12:12
Eu l-as aduce pe nea Imi pe langa Oli, tocmai pentru ca este un psiholog foarte bun si stie cum sa descatuseze energiile pozitive cand este nevoie, un fel de consultant psihologic. In rest, numai de bine!

:ok: Ienei e singurul care a facut treaba cand clubului ii frigea buza...va amintiti de perioada cu lutu,luca,lascarache:rolleyes: cred ca e singurul antrenor roman la ora actuala care s-ar bucura de rabdarea shi increderea suporterilor...dak nu ceva de afara...da' poate se trezeste ancelotti de dambovitza shi bate pe arges cu vreo 3-0 shi defileaza shi in spania...urmeaza 2 meciuri decisive pt el

uti2102
12th March 2006, 12:31
Hai lasatzi-o dracu de treaba. Multe tampenii am citit, dar chiar atatea nu credeam ca o sa vad. Stelishtii s-au tampit de tot cu "tactica defensiva", "ancelotti de pe dambovitza".... :rosu:
Lasatzi oamenii sa-shi faca treaba shi venitzi sa incurajatzi echipa ! Nu mai tzinetzi chix cu degetele incrucishate ! :(


Cat despre ratari...
Dica se stie ca nu le are cu capul...cel putin cand eram in tara, aproape ca nu era meci sa nu rateze... ce vreti, nu stie omu' sa loveasca balonul cu capul...
Te insheli amarnic :happy Dica e unul dintre jucatorii care loveshte cel mai bine mingea cu capul shi, mai mult decat atat, are o pozitzionare excelenta la baloanele care vin pe sus !

philos
12th March 2006, 13:04
@ alpopa
Frate eu vorbesc din amintiri...acum aproape doi ani cand vedeam si eu meciurile Stelei live sau la TV, omu' nu stia cu capu'... faceam pariuri cu un amic: cate mingi cu capul greseste Dica si cate pase rateaza Para...

"loveste cel mai bine mingea cu capul" de unde? de la steaua? atunci e vai si amar...

in fine, s-o fi schimbat omu' de cand am plecat eu din tara...da' las ca ma intorc rpd si discutam atunci...

P.S. o sa-i incurajez si la bine la rau, nu-ti fa griji...nu-s genul care sa uit ca-s suporter cand pierde Steaua...

apparte
12th March 2006, 13:33
Philos,numai in returul trecut Dica a dat 4 sau 5 goluri cu capul!

interfan
12th March 2006, 15:27
Fratilor nu era de ajuns un thread in care sa dam in Olaroiu? In momentul asta chiar nu e nevoie ca noi sa creem o presiune inutila chiar inaintea unor meciuri foarte importante ale Stelei!

L.G.
12th March 2006, 21:33
E clara treaba...de data asta cred ca de vina e vremea - bate vantul prea puternic...Intrebare: de ce se prefera sa se joace cu 2 inchizatori(Radoi+Lovin) in conditiile in care avem si un mijlocas ofensiv de valoare (Cristocea) care ar putea schimba fata jocului? O alta intrebare: cum poti face dintr-un cuplu de atacacanti care inscriau meci de meci niste anonimi? Pune-l pe Olaroiu antrenor...Daca nu se schimba nimic in alcatuirea echipei la pauza nu cred ca dam gol nici meciul asta sau daca dam va fi rodul intamplarii din pacate...

One-Man Show
12th March 2006, 21:57
steaua va inscrie doar printr-un bulan mai mare ca al lui inzaghi...oricum e manevra...misca olaroiu camerele ca sa nu vedem bine meciu':D

philos
12th March 2006, 22:29
@ apparte
4-5 goluri din cate ocazii? in fine, poate o fi cum spuneti voi si si-a revenit...cand voi veni in tara imi voi relua indeletnicirea de a-i contabiliza ratarile cu capul...si am sa vi le postez pe forum...

Paul
12th March 2006, 22:33
E clara treaba...de data asta cred ca de vina e vremea - bate vantul prea puternic...Intrebare: de ce se prefera sa se joace cu 2 inchizatori(Radoi+Lovin) in conditiile in care avem si un mijlocas ofensiv de valoare (Cristocea) care ar putea schimba fata jocului? O alta intrebare: cum poti face dintr-un cuplu de atacacanti care inscriau meci de meci niste anonimi? Pune-l pe Olaroiu antrenor...Daca nu se schimba nimic in alcatuirea echipei la pauza nu cred ca dam gol nici meciul asta sau daca dam va fi rodul intamplarii din pacate...

Se termina si cu inventia asta "Radoi mijlocas".
Deja o da in balarii.
Trebuie facut ceva :ciocan:
Cel mai la indemana titularizarea lui Oprita pe banda dreapta , a lui Cristea varf (Dica trece mijlocas central) ==> Radoi fundas ;

Banel trecut fundas stanga (cum juca la Poli la inceput) .

Astfel intra Cristea si Oprita , si sar din schema Ghionea si Nesu/P. Marin.

One-Man Show
12th March 2006, 22:48
Se termina si cu inventia asta "Radoi mijlocas".
Deja o da in balarii.
Trebuie facut ceva :ciocan:
Cel mai la indemana titularizarea lui Oprita pe banda dreapta , a lui Cristea varf (Dica trece mijlocas central) ==> Radoi fundas ;

Banel trecut fundas stanga (cum juca la Poli la inceput) .

Astfel intra Cristea si Oprita , si sar din schema Ghionea si Nesu/P. Marin.

mai lasa manager 2006,tcm,etc:D ...apararea joak f bine exceptand partea stanga...tb sa-l sara schema pe paraschiv shi adus ceva sud-american pe post de coordonator...cristea a fac mai mult in 15 min dekat iacob in tot meciu'

Ioca10
12th March 2006, 22:53
Hai nu va mai chinuitzi cu formule de echipa ia schimbatzi voi antrenoru si sa vedem ce iese

Vladek
12th March 2006, 22:56
Olaroiu a reusit sa ne dezamageasca din nou : al doilea 0-0 si al treilea meci in care n-am marcat !!:headbang: :headbang:

Din partea mea, un singur mesaj : CALIFICARE joi cu Betis. Altfel, DEMISIA DOMNULE OLAROIU. Si repede, inainte sa mai facem vreo 4-5 egaluri.
PS : echipa unui oarecare Protasov a batut cu 4-0. N-ar merita sa-l incercam pe asta ? Sau pe baiatul ala, Grigoras ?

delaparis
12th March 2006, 22:59
Paul: s-a ales praful de echipa asta si de jocul ei ...
Nivelul jocului e la pamint si jucatorii sunt inapoi la calcule .. nu la reflexe ... Asculta aici !!! Tre' schimbat Olaroiu !!!
ma auzi ????

banderras
12th March 2006, 23:01
Neaparat....oricum nu o sa-l schimbe decat dupa meciul cu Betis....dak gafeaza si atunci...dak nu...o sa ne manance campionatul.....cap de serie in turul 3 va zice ceva..???....cred k nu....si vad k timisoara urca..pacat....foarte pacat...ce putea sa ajunga steaua cu protasov./...!!!

Paul
12th March 2006, 23:01
yeah sure ,il aducem pe Esteban ... :D

delaparis
12th March 2006, 23:09
Nu .. pe Pitzurca ...

L.G.
12th March 2006, 23:09
Alte trei intrebari:
1. Ce parere aveti de Grigoras ca antrenor? - Eu zic ca e un antrenor foarte bun ptr. campionatul nostru.
2. Cate meciuri credeti ca mai jucam acasa fara sa marcam? - Eu cred ca atat timp cat il avem pe Oli pe banca greu de tot mai vedem goluri...
3. Cum faci o echipa care juca la spectacol si avea si rezultate intr-una anonima care nu are imaginatie, nu are ocazii, nu are rezultate? - il pui pe Oli antrenor (din ciclul haz de necaz).......

Paul
12th March 2006, 23:11
1. Ce parere aveti de Grigoras ca antrenor? - Eu zic ca e un antrenor foarte bun ptr. campionatul nostru.
2. Cate meciuri credeti ca mai jucam acasa fara sa marcam? - Eu cred ca atat timp cat il avem pe Oli pe banca greu de tot mai vedem goluri...
3. Cum faci o echipa care juca la spectacol si avea si rezultate intr-una anonima care nu are imaginatie, nu are ocazii, nu are rezultate? - il pui pe Oli antrenor (din ciclul haz de necaz).......
cam asta are de`l intrebat tot omu` , da uite ca nu a venit la conferintza de presa

Hai sa zicem ca daca batea si trecea pe primul loc ii treceam ce vederea euromeciurilor , jucate la rezultat ... :no:

One-Man Show
12th March 2006, 23:14
lipsa de respekt fata de absolut toata lumea...shi va zic yo...el a miscat camerele sa nu vedem bine meciu'...manevra...sa zica dupa aceea ca n-am inteles noi joku':D

SORENSEN
12th March 2006, 23:30
...
1. Ce parere aveti de Grigoras ca antrenor? - Eu zic ca e un antrenor foarte bun ptr. campionatul nostru.
...
Alt antrenor defensiv ..mai bine nu.

philos
13th March 2006, 02:49
faza tare dupa meciu' cu Argesu'....Oli declara ceva de genul ca "am jucat bine in aparare dar lucrurile nu au mers cum ne-am propus pe contraatac"...pai frate?!!?!?!?!?!?!?! tu joci sa te aperi si pe contraatac acasa cu Argesu?!?!?!

relansat
13th March 2006, 07:25
Poi cum altfel philos .... crezi ca`l duce capul la mai mult ? :no:

Antrenor strain vrem ... sau Uztrac ... daca nu hai cu locu` 17 in campionat ... aplauze pt Oli care a facut imposibilu` sa devina ce a fost ... adica posibil ...

vasile314tzurka
13th March 2006, 09:08
noi putem sa vrem, problema e gigi si meme. cine vine sa suporte niste badarani?

Timm
13th March 2006, 09:26
"Ce e de făcut, băieţi?"
Răzvan Rotaru, Dan Udrea


Vineri după-amiază, o parte din jucătorii Stelei s-au īntīlnit la o bere pentru a detensiona atmosfera de la echipă

"Nu sīntem o echipă atīt de bună cum credem noi", spunea la finalul partidei cu Betis Mirel Rădoi. Declaraţia căpitanului anunţa starea de tensiune aflată īn jurul echipei după semieşecul de joi seară. Nemulţumirea steliştilor faţă de jocul practicat īn ultimele două partide i-a determinat pe roş-albaştri să se īntīlnească īn secret vineri seară pentru a discuta despre cauzele care au determinat reculul formaţiei campioane.


Fotbalişti Stelei au recurs la această soluţie pentru a trece mai uşor peste perioada dificilă din ultimele două săptămīni. "Trebuie neapărat s-o dregem la Sevilla! Ajung două meciuri īn care oamenii ne-au fluierat pe stadion", s-au īncurajat elevii lui Olăroiu.
Jucătorii au găsit o scuză şi prin faptul că şi-au pierdut plăcerea de a juca din cauza antrenamentelor lungi şi supertacticizate pe care le face Olăroiu īnainte de partide. Acest lucru i-a nemulţumit pe fotbalişti: "Protasov ne lăsa mai liberi la antrenamente şi la meciuri făceam spectacol".GSP.ro

A se vedea ce-i cu rosu...interesant cel putin...

Raspunsul la acest thread a fost deja dat.
Este NU.

walt.mann
13th March 2006, 11:15
OlaROIU are printzipii, domnule... indiferent ca echipa joaca jenant de slab, el nu va abdica de la principiile sale: "sa nu luam gol conteaza cel mai mult!". Mi-e ca daca o sa continuam asa, ne luam gandul de la campionat. Hai sa-l vedem si joi, desi am asa, un bad feeling, de nu se poate descrie in cuvinte.
PS: ce parere aveti de marea inovatie tactica, cu schimbarea pozitiilor mijlocasilor de pe benzi? Se face, in general, dar doar pentru putin timp. Oli a facut-o pentru tot meciul, bulversand si asa singurul jucator care mai misca ceva, si anume Bostina...

walt.mann
13th March 2006, 11:23
Supertacticizarea a omoarat placerea... din pacate, aceasta inhistare a jocului in tipare prestabilite nu da nici un rezultat. Cum poti sa nu ai nici macar o ocazie clara, venita in urma constructiei? Singura ocazie adevarata a fost lovitura libera executata de Bostina. In rest, jucatori fara orizont, joc haotic, sarcini dezechilibrate si pozitionare gresita (vezi schimbul Nicolita-Bostina). In aceeasi formula, reuseam sa jucam fotbal si - culmea Oli!, nu fac misto de tine - sa inscriem.
Jocul purtat excesiv pe benzi este cel mai usor de blocat de adversari, de aceea trebuie sa alternezi cu constructia directa pe centru. nu zic ca sunt antrenor, dar am vazut si eu meciurile din era Protasov (te rog, vino inapoi!), in care se construia diversificat, astfel incat adversarii nu stiau pre bine ce sa blocheze. Va amintiti de prima repriza cu Dinamo, cat de direct am jucat?

Timm
13th March 2006, 11:31
faza tare dupa meciu' cu Argesu'....Oli declara ceva de genul ca "am jucat bine in aparare dar lucrurile nu au mers cum ne-am propus pe contraatac"...pai frate?!!?!?!?!?!?!?! tu joci sa te aperi si pe contraatac acasa cu Argesu?!?!?!

Draga philos
Se pare ca facea misto de noi!!!!!!!!!!

walt.mann
13th March 2006, 11:47
La titlul thread-ului ar trebui adaugat si: "Prostie sau indaratnicie?"

4star
13th March 2006, 12:13
Orizonturi Negre, indiferent de rezultatul de la Sevilla. Daca scoatem un 1-1 calificabil (sunt cam pretentios sa dam gol in deplasare cand de trei meciuri nu am reusit sa marcam acasa) Oli nu va pleca, iar turul urmator suntem victime sigure, in campionat nereusind sa profitam de caderea lui Dinamo si sa preluam locul 1.
Daca nu reusim un rezultat calificabil, cel mai probabil ca Olaroiu va parasi echipa si noi vom fi iar in cautarea unui antrenor bun cu pretul pierderii Cupei Uefa (se da cu piciorul la atat munca). Ce trist.
Nu cred ca se mai pune problema nesansei, sau altceva. E clar ca tactica lui Oli nu se potriveste echipei si jucatorilor care par total dezorientati pe teren, fara tzel. Parca nu mai stiu ce sa faca cu mingea. Totusi sunt aceeasi jucatori care ne-au incantat in tur. Concluzia este una singura. Oli, nu face fata la Steaua. Sorry Oli.

uti2102
13th March 2006, 12:17
Ceva s-a intamplat cu jucatorii. Intr-adevar parca nu mai au placere cand joaca. Sunt precipitatzi, crispatzi. Nu intzeleg de ce.
Shi terminatzi odata cu "stilul de joc defensiv" al lui Oli.... nu e vorba de asha ceva. Echipa ataca, dar nu shtie cum !!! :o: Oli, zi-le tata sa joace ca-n curtea shcolii ! Poate le revine zambetul pe buze...

PS : Oli nu va pleca, indiferent de ce va fi joi; el are mana libera pana la vara; unul din avantajele pentru care in conducere nu sunt suporteri, ci oameni ceva mai lucizi :)

uti2102
13th March 2006, 12:24
Draga philos
Se pare ca facea misto de noi!!!!!!!!!!
Pai facea mishto de aia care il acuza de tactici defensive. Va zic io, daca Oli adopta tactici defensive acum am fi avut 1-0 cu Betis shi vreo 1-0 cu Argesh, ambele goluri pe contraatac ! Dar daca noi vrem sa atacam shi nu shtim cum....tre' sa ne multzumim cu 0-0....

4star
13th March 2006, 12:25
@alpopa; conteaza foarte mult ce vrea antrenorul sa faca jucatorii. daca ei stiu sa loveasca mingea cu dreptul si vine oli acum si le spune sa loveasca cu stangul pentru a surprinde adversarul ... va rezulta stangul in dreptul (un exemplu destul de simplist dar care este valabil in schimbarea tacticii). fotbalistii nu mai stiu ce sa faca in marginea careului advers. si Olaroiu a avut toata pauza intersezon la dispozitie, sa vada ce merge la echipa, ce nu merge, si ce trebuie schimbat plus sa faca incercari in amicale iar in incepurtul de sezon sa fie ready to go.

Cine a avut ocazia sa schimbe un antrenor cu un altul cu idei diferite stie ce inseamna, mai ales daca ideile astea nu sunt chiar bune. Ai trei posibilitati: asculti antrenorul si pierzi pe mana lui sau faci de capul tau si pleci de la echipa. A treia posibilitate ar mai fi schimbatul antrenorului.

philos
13th March 2006, 12:49
@ alpopa
cu Betis poate, dar cu Arges cum sa o bagam in ate pe contraatac daca ei nu au atacat?? sau faci misto si tu acuma :D

miril
13th March 2006, 12:52
Nu el a facut misto ci...Olaroiu. Nu i-a mai ramas decat sa faca haz de necaz.

philos
13th March 2006, 12:53
in genere, consider ca antrenorii intra in 2 mari categorii:
1. cei care impun teoria asupra practicii, adik un stil de joc asupra unei echipe...si asta o pot face numai cei care au "material uman" la dispozitie pt ideile lor
2. cei care folosesc o un stil de joc ce valorifica potentialul uman al echipei, adik adapteaza teoria practicii...si asta o fac cei care realizeaza ca jucatorii nu concorda cu schemele de pe hartie

Oli cred ca e la varianta 1 si ar trebui sa treaca la a 2a

walt.mann
13th March 2006, 13:07
@alpopa: este datoria antrenorului sa gaseasca solutii.

walt.mann
13th March 2006, 13:17
@philos
Ai spus-o cel mai bine, dar se pare ca Oli nu vrea sa vada evidentele.

vasile314tzurka
13th March 2006, 13:20
daca meme si gigi sunt lucizii, nea popa, am incurcat-o rau de tot. despre olaroiu numai de bine, dar eu presupun varianta 3, habar nu are ce vrea si incurca lumea. e de trecut la varianta 4, adica plecarea. cine nu crede ca oli e impotent ca antrenor sa astepte si alte "minuni".

uti2102
13th March 2006, 13:33
Ce te miri asha tzurca ?! Doar dau un ochi shi vad gloata cum striga M**E OLI ! Pai ashtia e oameni lucizi, ce pOLI-ul meu ?!
Rabdarica stimabililor, de ce tot vretzi sa ne dam cu stangu-n dreptul ?!

4star
13th March 2006, 13:40
Pai chestia este tocmai ca nu vrem sa ne dam cu stangul in dreptul, dar asta se intampla pe teren. Doar ca unii au orizontul de asteptare mai lung decat altii.
BTW. rabdare pana cand propui? Ca la 2-3 luni de rabdare pierdem tot si la anul privim Europa cu detasare.

vasile314tzurka
13th March 2006, 13:42
alpopa, nu sa strige m*e oli ci sa ceara demisiile:) atit.

Timm
13th March 2006, 13:42
in genere, consider ca antrenorii intra in 2 mari categorii:
1. cei care impun teoria asupra practicii, adik un stil de joc asupra unei echipe...si asta o pot face numai cei care au "material uman" la dispozitie pt ideile lor
2. cei care folosesc o un stil de joc ce valorifica potentialul uman al echipei, adik adapteaza teoria practicii...si asta o fac cei care realizeaza ca jucatorii nu concorda cu schemele de pe hartie

Oli cred ca e la varianta 1 si ar trebui sa treaca la a 2a

Ca sa nu zic ca o echipa mare are si un stil de joc consacrat in timp si consfintit de traditie. NU cred ca vine vreun antrenor la Barcelona si o obliga sa joace ca Interul lui Herrera (sa zicem).
Pastrand proportiile, Steaua are un stil binecunoscut de joc si, mai ales, reinviat curand. Nu poti sa vii tu ca antrenor sa faci ce vrei tu, sa faci abstractie de orice trecut si de orice istorie, numai ca te cheama Olaroiu!

S2K
13th March 2006, 19:06
1) Stadionul Lia Manoliu. Acest stadion nu este benefic performantei. Un motiv de baza pentru care Steaua joaca prost.


Steaua trebuie sa joace bine pe orice teren si pe orice stadion. Dar, dincolo de rezultate, Steaua nu mai joaca bine! Am vazut meciurile cu olandezii (retur) la Eurosport 2 si cu Arges-ul pe TVRi pe internet si am ramas socat de ce echipa de duzina a devenit, din pacate, Steaua.


2) Ghinionul. Avem ghinion si nesansa.


Ghinionul si norocul sunt dupa cum ti le faci. Dar la echipele de fotbal din Romania m-am obisnuit deja: prima data se da vina pe arbitru, apoi daca ala a arbitrat corect, pe ghinion. Jucatorii si antrenorii nu sunt niciodata vinovati.


3) Unii jucatori au fost apasati de miza meciului.


Foarte probabil. Aici ai nevoie insa de un antrenor care sa stie sa isi monteze jucatorii care sa fie in stare sa joace intr-o saptamana si cu Chelsea, si cu Real Madrid si cu AC Milan fara sa faca-n pantaloni.



4) Si echipe ca Chelsea au fost eliminate ce ne tot vaitam asa?

Asta e o afirmatie extrem de aberanta, din nou caracteristica fotbalul romanesc si nici macar nu ma chinui sa o contracomentez.


Cat despre raspunsurile la titlul acestui topic:
Olaroiu:
- prea mult bun simt si lipsa totala de tupeu. Si Protasov si Zenga au bun simt, dar au si tupeu cat cuprinde.
- modestie sau fatarnicie? Nici una, nici alta.
- profesionist pe hartie, amator prin ce arata.

Darkslowstar
13th March 2006, 19:28
Probabil Olariu va fi demis dupa ce va face praf si drumul european si titlul. Norocul vostru e ca si ceilalti tanchisti si Rapidul isi dau in petic si n-au de gand sa se opreasca aici.

uti2102
13th March 2006, 19:46
Multzumim mult de sustzinere Mafalda.

SORENSEN
13th March 2006, 23:51
Pai facea mishto de aia care il acuza de tactici defensive. Va zic io, daca Oli adopta tactici defensive acum am fi avut 1-0 cu Betis shi vreo 1-0 cu Argesh, ambele goluri pe contraatac ! Dar daca noi vrem sa atacam shi nu shtim cum....tre' sa ne multzumim cu 0-0....
E aiurea cum sa zici ca nu a jucat defenisiv....cand joci cu doi inchizatori dintre care unul e de fapt fundas central...meciul cu FC Arges...

maximus3ad
14th March 2006, 08:24
"După aproape trei luni la Steaua, Olăroiu nu este contestat doar de tribună, ci şi de propriii elevi. Surse din anturajul echipei spun că o parte dintre jucători se plāng că se antrenează prin mocirle, iar Oli pune amprenta pe pregătirea tactică nelăsānd creativitatea să joace un rol important. Un alt capitol al doleanţelor este că tehnicianul este mereu īncruntat şi că toată lumea duce dorul ucraineanului Protasov. Surse autorizate susţin că Gigi Becali este nemulţumit şi că ar fi avut deja o discuţie cu Oli, iar meciul cu Betis de joi este important pentru viitorul antrenorului la Steaua." = prosport

Se pare ca Oli are zilele numarate - si se vede de la cum joaca Steaua ca jucatorii sant afectati de tactica lui Oli si de mentalitatea lui daca o mai are.

Meciul cu Betis este ultima lui sansa, dar cred ca si daca va califica echipa, sa zicem ca va face un 1-1, tot cred ca are zilele numarate pentru stilul lui de joc si pentru mentalitatea lui care nu ajuta Steaua.

Paul
14th March 2006, 08:28
@MnM , asta cu 2 inchizatori e o prostie.
Notiunea de inchizator e pe hartie , in realitate e vorba de acoperirea in teren.
SIncer Radoi-Paraschiv e ok pentru un mijloc , raman la parerea ca nu functioneaza benzile laterale , si Dica ...
Daca Banel - Dica - Bostina functioneaza pefect , nu ne sta nimeni in cale

Barcelona cum joaca ???
4-2-3-1 (

4 fundasi (Belleti , Puyol , Oleguer , van Bronkhost)
Edmilson(fost fundas) & Marquez (fost fundas) inchizatori
Deco - Messi - Ronaldinho
Eto-o

Steaua cum joaca?
4-2-3-1

Deci asta pica , ca jocul cu 2 inchizatori e defensiv.
Raman 4 jucatori de atac , insa cand ei nu-si fac treaba , apar problemele.

One-Man Show
14th March 2006, 10:34
ajunge...ce comparatii faci shi tu:headbang: ...edmilson(un brazilian) shi marquez(un mexican) ajuta atacul in orice faza...la steaua lipsa...paraschiv greseste mai multe pase dekat margaritescu...ratzoi nici el nu shtie ce joak...shi asta e fotbalul modern de care vb ancelotti de dambovitza la venirea la steaua ? totul se bazeaza pe laterale...era...la inceputul anilor '90...ar merge shi aku' da' poate gasim shi noi un giggs,un beckham shi un cantona:mda:

Universal
14th March 2006, 20:40
noi putem sa vrem, problema e gigi si meme. cine vine sa suporte niste badarani? Na Olaroiu! Dar nu-ti fa griji,omul are caracter si veti vedea ca are putere sa duca echipa bvine mai departe,aveti incredere in el,au trecut doar 3-4 meciuri,este la inceput,lasati-i timp si veti vedea,va avea rezultate.

SORENSEN
14th March 2006, 22:08
@MnM , asta cu 2 inchizatori e o prostie.
Notiunea de inchizator e pe hartie , in realitate e vorba de acoperirea in teren.
SIncer Radoi-Paraschiv e ok pentru un mijloc , raman la parerea ca nu functioneaza benzile laterale , si Dica ...
Daca Banel - Dica - Bostina functioneaza pefect , nu ne sta nimeni in cale

Barcelona cum joaca ???
4-2-3-1 (

4 fundasi (Belleti , Puyol , Oleguer , van Bronkhost)
Edmilson(fost fundas) & Marquez (fost fundas) inchizatori
Deco - Messi - Ronaldinho
Eto-o

Steaua cum joaca?
4-2-3-1

Deci asta pica , ca jocul cu 2 inchizatori e defensiv.
Raman 4 jucatori de atac , insa cand ei nu-si fac treaba , apar problemele.
O chestie de ceva etape Barca joaca astfel :
Belleti , Puyol , Marquez , van Bronkhost
Motta si Edmilson(care numai defensivi nu sunt,nu conteaza din ce au venit)
Mie rusine sa zic atacul ca joci tactica asta daca ai ofenisiva Barcei
La noi aproape toti "ofensivi" sunt neintrati in forma.

Oricum Olaroiu m-a dezamagit .

Paul
14th March 2006, 22:29
La noi aproape toti "ofensivi" sunt neintrati in forma.
Pai ce vina are Oli ca Dica si Banel sunt cei mai slabi ?
Bine ca are 2 fundasi stanga , 4 mijlocasi centrali , si nici un mijlocas ofensiv ...

uti2102
15th March 2006, 13:22
O noua serie de articole paralele cu realitatea aparute in mai toate cotidianele de sport. Unul din exemplele cele mai elocvente e cel amintit mai sus sau unul din articole de pe OLS, care sustzineau revenirea lui Zenga :o: , Protasov :o: , ba chiar shi instaurarea pe post de consilier a lui Puiu Cashketaru' :happy
Nishte baliverne care nu fac altceva decat sa creeze agitatzie in randul celor mai slabi de inger. Sper sa nu fie d-ashtia shi prin anturajul echipei...
Olaroiu are zilele numarate ?! :happy Oli de-abia a venit la Steaua !

uti2102
15th March 2006, 13:34
E aiurea cum sa zici ca nu a jucat defenisiv....cand joci cu doi inchizatori dintre care unul e de fapt fundas central...meciul cu FC Arges...
Loool
Io cred k tu nu mai tzii minte primul 11 al "ofensivului" Protasov.
Daca vrei sa purtam o discutzie referitoare la modul de abordare a partidei, nu e vorba de profilul jucatorilor, ci de modul in care aceshtia intzeleg sa acopere zonele din teren. La meciul cu Argesh jucatorii au uitat sa se demarce, au uitat sa paseze, au uitat sa traga la poarta. Cam asta e buba, nu ca s-a jucat cu Radoi shi Lovin la mijloc...

relansat
15th March 2006, 14:01
Lovin e de Steaua ? :o: ... poi mai bine il juca pe Cristocea, desi habar n`am in ce forma este acum ...

un mingicar, un jucator tehnic ... Cristocea mai stie ceva ... insa cu Lovin e greu tare ... si Oli e depasit rau de situatie

apparte
15th March 2006, 14:16
Lovin e de Steaua ? :o: ... poi mai bine il juca pe Cristocea, desi habar n`am in ce forma este acum ...

un mingicar, un jucator tehnic ... Cristocea mai stie ceva ... insa cu Lovin e greu tare ... si Oli e depasit rau de situatie
Iti aduce aminte ce MECI a facut Lovin la Genoa?

relansat
15th March 2006, 14:22
Imi aduc aminte, dar parca imi este mai proaspat in minte meciul cu FC Arges :D ... si tu crezi ca este un jucator de Steaua ? Pt ca exista posibilitatea

ca eu sa ma insel ... :) ; Daca zici ca poate juca la Steaua, atunci spune`mi postul pe care il va juca ...

SORENSEN
15th March 2006, 18:39
Problema ca toti de la club sunt depasiti de situatie:antrenori,jucatori si conductori...foarte probabil si noi suporteri avem unele "probleme"

Cred ca doar impreuna putem sa ne revenim

One-Man Show
15th March 2006, 20:14
Iti aduce aminte ce MECI a facut Lovin la Genoa?

ce meci a facut Cristea cu liliecii...ce meciuri au facut iacob shi nicolita in grupe...noi avem nevoie sa joace ACUM:mda:

dragos_popa17
16th March 2006, 09:36
Parerea mea e ca ar mai fi o explicatie pt lipsa de eficienta si luciditate din jocul Stelei, pe langa Olaroiu, si anume faptul ca nu au avut terenuri unde sa se antreneze normal. Au petrecut mai mult timp prin sali de forta sau pe terenuri infecte, unde e greu sa exersezi relatii sau scheme de joc. E greu sa-ti iasa in timpul meciului o pasa din prima cand tu nu ai avut unde sa o exersezi.
In rest, cel putin in ultimele 2 meciuri nu cred ca se poate spune ca Steaua a jucat defensiv. A atacat, da' n-a avut luciditate, tocmai din aceasta lipsa a exersarii fazelor de joc si a lucrului cu mingea.
Sa vedem ce-o fi cu Betis, dar parerea mea ca Steaua a jucat mai bine cu Betis decat a jucat Rapid cu Hamburg. Atat ca nu a inscris. Deci sanse are.

relansat
16th March 2006, 10:02
Sa vedem ce-o fi cu Betis, dar parerea mea ca Steaua a jucat mai bine cu Betis decat a jucat Rapid cu Hamburg. Atat ca nu a inscris

Nush in ce masura este adevarata chestia asta de vreme ce mai este inca un joc, adik asta de diseara :)

Forma in care se afla Steaua poate datora si antrenamentelor lungi si super tacticizate pe care le face Oli ?

Nu ar trebui lasatzi jucatorii sa mai vada mingea si inaintea meciurilor oficiale ... ?

walt.mann
16th March 2006, 15:46
Ar trebui ca Oli sa permita jucatorilor si un pic de creativitate... Nu ar strica, mai ales ca avem cativa jucatori care au imaginatie si nu le este frica sa o foloseasca! Si poate il reaseaza pe Dica pe locul pe care il ocupa pe vremea lui Protasov, pentru ca acum mi se pare rupt de ceilalti mijlocasi.

Paul
16th March 2006, 15:50
relansat , aici unde valorile sunt super echilibrate (vezi ziua de ieri , unde in 2 meciuri din 3 : AS Roma - Boro si HSV - Rapid , rezultatul general al ambelor manse e egal (2-2 respectiv 3-3)) , totul depinde de motivarea echipelor (ceva ma face sa cred ca echipele italiene sunt total dezinteresate de uefa si totusi au ajuns pana aici) .

Asa ca se va califica echipa mai motivata si echipa care va avea noroc.

Oricum , presimt ca ne calificam.
Nu sunt extrem de superstitios , dar in ziua meciului cu Rosenborg mi-a iesit in cale o pisica neagra. La Bucuresti , la meciul cu Betis , cobor si eu intr-o benzinarie sa`mi iau o cafea , si supriza pisica neagra. Azi am facut pe dracu ghem , ca merg tocmai prin mijlocul orasului , ca sa nu`mi iasa vre`o matza in cale.
Iar de acum nu mai ies din casa.
----------

Sa revin la meci.
Putina statistica.

Rezultat egal acasa in prima mansa .

1. Steaua - Rosenborg 1-1 & 2-3
2. Steaua - Villareal 0-0 & 0-2
3. Steaua - Liverpool 1-1 & 0-1
4. Steaua - Ferebahce 0-0 & 2-1
5. Steaua - CSKA Sofia 3-3&2-0

Asadar , ultima calificare in deplasare , dateaza de acum 9 ani.
Ultimele escuri ale Stelei , au inceput cu un egal acasa :ciocan:
Ce echipa ne-au eliminat ... Villareal si Liverpool.... :drak:

Trebuie sa invingem statistica de data asta.

vasile314tzurka
16th March 2006, 16:34
paule, daca va fi e ok. daca nu asta e. asta vrem, dar oli*tza) e dot tot continutul.

vasile314tzurka
16th March 2006, 16:36
desigur. amintirile sunt bune de lipit.

Paul
16th March 2006, 16:37
sa vedem cum se misca... :P
Cert e ca sezonul asta in deplasare fie am marcat fie am facut 0-0 ;)
Ambele variante ne convin !

vasile314tzurka
16th March 2006, 16:43
eu sper sa batem

BB King
16th March 2006, 16:46
Olaroiu deocamdata nu a demonstrat ca poate, dar hai sa privim lucrurile putin altfel!
Dinamo la dat afara pe Andone si nu le merge bine deloc,
de la Steaua s-a dus Protasov si nu mai merge aproape nimic,
La Rapid a ramas lotul intreg cu tot cu antrenorul din tur si totulmerge deocamdata bine!
Numai la romania vedem aceasta lipsa de profesionalism la oamenii de la conducere, nu numai in fotbal.
De ce a scapat Gigi de Zenga cu 3 etape inainte de finalul campionatului???
Cred ca nici el nu stie!
Pacat pentru Steaua!
Cu Oleg pe banca Steaua juca finala anul acesta sigur!
Cu Oli... ramane de vazut diseara ce ii poate capu si lui si echipei lui!

vasile314tzurka
16th March 2006, 16:51
l-a
a scapat de posibiliatatea de a fi
nu e bai de oleg ci de zenga
de vazut o sa vedem

vasile314tzurka
16th March 2006, 17:10
ia sa ghici? jiji? meme? hm. mde

uti2102
17th March 2006, 01:11
Dupa deznodamantul perfect din seara asta nu-mi ramane decat sa repet ce am mai scris shi in alta parte :
Cred ca meciul facut in seara asta, nu perfect ca joc, ci perfect ca rezultat, ar trebui sa va faca PE VOI, aberantzii contestatari ai lui Oli, sa-i acordatzi rabdarea shi increderea voastra macar pana la finalul campionatului !
Eu sunt sigur ca vom fi fericitzi dupa etapa nr 30 !
Putzintica rabdare stimabililor !

mee_tza
18th March 2006, 11:32
Dupa deznodamantul perfect din seara asta nu-mi ramane decat sa repet ce am mai scris shi in alta parte :
Cred ca meciul facut in seara asta, nu perfect ca joc, ci perfect ca rezultat, ar trebui sa va faca PE VOI, aberantzii contestatari ai lui Oli, sa-i acordatzi rabdarea shi increderea voastra macar pana la finalul campionatului !
Eu sunt sigur ca vom fi fericitzi dupa etapa nr 30 !
Putzintica rabdare stimabililor !

Alpopa , chiar daca Oli are niste rezultata europene , echipa a jucat prost in cateva meciuri de acasa , deci e normal sa fi existat nemultumire.
Cat despre cei care i-au cerut demisia , era samantari de tribuna a II-a :rosu:

mee_tza
18th March 2006, 11:34
Nu cred ca e vorba de stil.
Echipa nu joaca defensiv.Joaca oarecum prudent.
Echipa lui Protasov un juca ofensiv.

DIferenta e ca la Protasov randamentul in fata portii era mai ridicat , iar mijlocasii centrali jucau mai bine. Oare din ce cauza? Forma de moment sau indicatii tactice.
Acolo e cheia problemei...

One-Man Show
18th March 2006, 11:40
Alpopa , chiar daca Oli are niste rezultata europene , echipa a jucat prost in cateva meciuri de acasa , deci e normal sa fi existat nemultumire.
Cat despre cei care i-au cerut demisia , era samantari de tribuna a II-a :rosu:

ei hai ca asta le intrece pe toate...cristocea n-are experienta europenana...JUKAM CU RAPID...shi tot ce se intampla la stadion sunt de vina samatarii...samatarii au afishat bannare cu : "steaua multumim,noi la meci nu mai venim"...mergi regulat la meciuri sa shtii ce se intampla ? sau eshti alt ultras de TV ?:mda:

Paul
18th March 2006, 11:43
ei hai ca asta le intrece pe toate...cristocea n-are experienta europenana...JUKAM CU RAPID

Rapid , Rapid da e miza europeana :drak:
Si eu sunt de acord ca Cristocea nu ar trebui fortat sa debuteze in europa , cand nu a jucat inca in Campionat 90 de minute intregi :headbang:

Paul
18th March 2006, 11:44
diferentza e ca la Oleg se juca direct pe poarta , iar acum se joaca direct pe flancuri ... :no:

One-Man Show
18th March 2006, 11:47
Rapid , Rapid da e miza europeana :drak:
Si eu sunt de acord ca Cristocea nu ar trebui fortat sa debuteze in europa , cand nu a jucat inca in Campionat 90 de minute intregi :headbang:

shi cu cine ar tb sa joace Steaua ??? cu Oprita ??? nu e capabil sa faca fatza la 15 min in rep a 2-a shi face fatza la un meci ??? deschideti bine ochii...nu mai este acelashi oprita care il umilea pe traore,acelashi oprita care alerga shi se batea pt fiecare balon...

Paul
18th March 2006, 11:49
shi cu cine ar tb sa joace Steaua ??? cu Oprita ??? nu e capabil sa faca fatza la 15 min in rep a 2-a shi face fatza la un meci ??? deschideti bine ochii...nu mai este acelashi oprita care il umilea pe traore,acelashi oprita care alerga shi se batea pt fiecare balon...
Pai i s-au dat sanse?
Cred in puterea de revenire a lui Oprita si a lui Cristea.
Nu uita ca noi am folosit un prim 11 identic (ma rog cu rocada Nesu - P.Marin) iar Lovin , Oprita si Cristea erau schimbarile standard. In cazuri exceptionale au prins echipa Baciu. Cristocea are 25 de minute legate in 3 meciuri in Europa.

One-Man Show
18th March 2006, 11:53
paule...cine e prima optiune pt schimbare ??? a fost luat shi la lotul national...nici akolo nu a jukat nimik...yo din ce am auzit oprita nu ar mai fi baiatu' cuminte shi muncitor care era altadata...s-a cam schimbat placa de cand s-a insurat...sa-i dea o sansa lu' cristocea in campionat...lui enescu...sau oricarui jukator...

Paul
18th March 2006, 12:03
indiferent de alegere , cea mai buna echipa e aia care nu joaca ...asa ca ... :mda:

SORENSEN
18th March 2006, 13:09
E bine ca acum a..aici..locul de critica pt Olaroiu se discuta de cine sau cu cine ar trenui inlocuit Bostina ..ca banuiesc ca asta e miza:D

relansat
18th March 2006, 13:20
Vin si eu cu o idee : facetzi un poll aici in legatura cu Oli sa vedem parerea oamenilor :ok:

dasal
18th March 2006, 13:59
Nu poti sa spui ca Olaroiu nu are bun simt sau ca nu este un profesionist.De modestie cine are nevoie cand antrenezi Steaua si patronul te sustine........cat timp ai rezultate.

vasile314tzurka
20th March 2006, 00:04
pot sa spun si una si alta. dupa iesirea de tzoapa prosta de dupa sevilla (multumim celor care ne-au injurat, bla bla bla) nu are nici idei. nu era de presupus ca national cu un lot subtire va sta in aparare sperind o greseala? sau nu era clar ca in fata unei aparari beton steaua nu face fata? qed. in rest las pe aparatorii lui olaroiu sa se spele pe cap cu argumentele lui peste.

uti2102
20th March 2006, 00:51
Hai hai, poate apari la urmatoru meci cu un banner cu demisia. Presupun ca o sa te shi premieze cineva ! :headbang:

apparte
20th March 2006, 01:39
Azi am revazut meciurile din tur...sa stiti ca f multe goluri veneau si atunci din patrunderi pe flancuri urmate de centrari...dar atunci parca si fundasii laterali urcau mai mult!Vasile,n-ai dreptate,sa stii,nu rezolvam nimic cu atitudinea asta!E vina lui olaroiu ca nu poate inlocui in formula de joc nimic?Daca azi am fi primit unul din cele 3 penalty-uri pe care le-am avut,nu se mai vorbea asa...raul de-abia acum incepe...n-avem oameni de inlocuire,iar daca e adevarat ca nici Goian nu va putea juca in niciunul din meciurile grele care ne asteapta in urmatoarele 3 saptamani,atunci va fi nasol de tot!Din punctul meu de vedere,vinovati sunt GB si MM!

relansat
20th March 2006, 07:15
alpopa cum ti`a placut meciul ?

walt.mann
20th March 2006, 08:34
S-a vazut ca baietii sunt obositi, poate era mai bine daca Liga amana meciul pentru azi, deoarece nici o echipa de la noi nu are experienta succesiunii miercuri-suminica-miercuri-duminica. Stai sa-i vezi pe rapidisti cu Nationalul si cu noi, deoarece miercuri au meci in Cupa.
Lucrul cel mai rau care putea sa se intample este sa ti se accidenteze titularii. Pierderea cea mai mare o reprezinta Iacob, pentru ca noi nu mai avem un varf veritabil in lot. Dar asta e, mergem inainte!

uti2102
20th March 2006, 10:49
Ai noshtrii s-au aratat intr-adevar obositzi dupa minutul 60. Dar totushi, ar fi trebuit sa marcam pana atunci. Am ratat nishte ocazii bunicele, cu Petre Marin, Dica shi Iacob in prim-plan, dar am fost shi privatzi de macar un penalty, ca sa nu vorbesc de ce s-a intamplat in repriza a doua.
Am vazut ca multzi l-au acuzat pe Oli ca n-a facut schimbari mai "ofensive" dupa pauza. Pai din cate shtiu, 2 schimbari au fost fortzate de accidentari, iar a treia a fost introducerea lui Cristea. Intr-adevar, in locul lui Boshtina. Scoaterea lui Baciu, spre exemplu, cred eu ca ar fi fost un risc nejustificat. Victoria era dulce, dar un egal in Cotroceni nu e de ici, de colo. Sa nu uitam ca altzii s-au intors cu mana goala de-acolo. Shi, in plus, sunt sigur ca FCN va mai incurca pe multzi in returul asta.
Pana la meciul din Groapa trebuie sa ne tzinem aproape de Dinamo, pentru ca avem un inceput mai greu decat ei. Nu are rost sa ne alarmam, nici daca o sa fie 3 sau 4 puncte diferentza. Dup-aia Dinamo ishi incepe deplasarile de foc (Rapid, Argesh, Timishoara, Cluj) shi sunt sigur ca se va intoarce cu coada intre picioare de p-acolo. In plus, avem meci direct cu ei, meci pe care eu cred ca il vom cashtiga. Deci calm ! Campionatu' e lung, iar titlul 23 va veni abia in penultima etapa ! :ok:

SORENSEN
20th March 2006, 11:13
"Şi ne-a mai amuzat un aspect: Meme le transmite suporterilor, prin intermediul site-ului www.fcsteaua.ro, să fie el īnjurat, nu jucătorii şi Olăroiu. Prima variantă nu e o noutate, a doua e o minciună. Jucătorii şi Cosmin Olăroiu au fost criticaţi pentru că trei meciuri la rānd n-au reuşit să marcheze nici un gol, īn nici un caz īnjuraţi. “Ruşine să vă fie!” s-a auzit din tribune. Dacă Real Madrid, Chelsea şi Juventus n-ar marca trei meciuri la rānd(nota personala-acum sunt 4 meciuri din 5 in care nu am marcat), cum crede Meme că s-ar comporta fanii celor trei echipe? Ar aplauda, cānta şi lăuda pe Lopez Caro, Mourinho sau Capello? Să fim serioşi."D NAZARE Prosport

No comment

relansat
20th March 2006, 11:17
Eu, vehementul comentator al lui Cosmin ii mai dau o sansa ... sa mai asteptam ... MnM, crezi ca introducerea lu` Cristea mai

devreme putea fi utila echipei ?

Darius
20th March 2006, 12:25
Olaroiu este un antrenor bun, insa este adeptul unui sistem de joc pe care unii nu il inteleg, iar altii nu sunt de acord cu el. La Timisoara, Oli juca in fiecare meci cu doi inchizatori in zona centrala si avea in lot PATRU inchizatori de meserie: Ov. Petre, Leo Naidin, Osei si Vali Velcea. Din acesti patru inchizatori, doi jucau sigur - numele lor era diferit, in functie de accidentari, suspendari, forma de joc etc.
Ei, eu cred ca la Steaua va incerca sa-si faca echipa pe acelasi principiu: in primul rand te aperi bine si apoi dai gol.
Oli este deci un antrenor care prefera un sistem defensiv, cu doi inchizatori, sacrificand astfel un mijlocas ofensiv.
La Steaua, momentan nu poate sa schimbe echipa de baza pentru ca a preluat o echipa bine inchegata, cu relatii de joc bune, cu jucatori care se cunosc bine intre ei...singura schimbare pe care am sesizat-o in primul 11 este Petre Marin in locul lui Nesu pe postul de fundas stanga.
Cu acest sistem de joc cu doi inchizatori la centru, Oli a facut ca Timisoara sa aiba cea mai buna aparare din Divizia A, alaturi de Steaua, insa constructia la mijloc a avut de pierdut.
Deci, Oli este adeptul unui sistem de joc pe care multa lume nu il agreaza, dar care poate da rezultate in timp - acesta cred eu ca este motivul pentru care Olaroiu este criticat, fanii Stelei fiind obisnuiti cu o echipa ofensiva, care construieste mult si are multe ocazii de gol.

relansat
20th March 2006, 12:28
Personal nu imi place jocul cu doi inchizatori la centru ... insa jucam cu ce avem si adevarul este ca noi nu dispunem de un al doilea

om pe fiecare post ... avem un lot subtire si nu putem rezista pe mai multe fronturi !

uti2102
20th March 2006, 12:40
Double J, e cu atat mai ciudata aceasta critica cu cat Protasov juca tot cu 2 inchizatori :) Nu cred ca e neaparat o dorintza a antrenorului, ci mai degraba o mulare pe specificul lotului. Daca l-am avea pe Alin Stoica sa zicem, probabil ca Oli ar fi jucat cu el in locul lui Paraschiv. Dar n-avem deocamdata un mijlocash central-ofensiv. Cristocea inca nu e in mana, iar Dica prefera sa joace mai aproape de poarta.

mee_tza
20th March 2006, 13:02
Olaroiu este un antrenor bun, insa este adeptul unui sistem de joc pe care unii nu il inteleg, iar altii nu sunt de acord cu el. La Timisoara, Oli juca in fiecare meci cu doi inchizatori in zona centrala si avea in lot PATRU inchizatori de meserie: Ov. Petre, Leo Naidin, Osei si Vali Velcea. Din acesti patru inchizatori, doi jucau sigur - numele lor era diferit, in functie de accidentari, suspendari, forma de joc etc.
Ei, eu cred ca la Steaua va incerca sa-si faca echipa pe acelasi principiu: in primul rand te aperi bine si apoi dai gol.
Oli este deci un antrenor care prefera un sistem defensiv, cu doi inchizatori, sacrificand astfel un mijlocas ofensiv.

S-a dus vremea cand jucai sa dai un gol mai mult ca adversarii.
Acum toate echipele mari din lume au o aparare beton (4 fundasi + 2 inchizatori) iar diferentza o fac jucatorii geniali.

Personal cred ca in Divizia A , ar trebui jucat cu Radoi fundas central , si Paraschiv - Cristocea la mijloc. Atunci Cristocea merge in atac , iar Radoi urca la mijloc , in cazurile in care jucam cu National , Arges sau alte echipe care se apara aglomerat. Sa asteptam meciul cu Dinamo , sa vedeti acolo ce inseamna o aparare buna pentru noi , si ce usor ii vom bate.

SORENSEN
20th March 2006, 13:31
Eu, vehementul comentator al lui Cosmin ii mai dau o sansa ... sa mai asteptam ... MnM, crezi ca introducerea lu` Cristea mai

devreme putea fi utila echipei ?
Nu stiu cat de in forma e Cristea..dar pana sa se accidenteze Iacob eu zic ca viteza lui Cristea era un atuu de utilizat...
Acum in atacul nostru e marea problema...
Eu as juca cu Oprita si Cristea in atac acum...fara al scoate din schema pe Dica ci mai degraba pe Para mai ales ca acum e si mai sifonat..macar de proba..mai rau decat cu National e greu sa iasa....
Dar oricum sper ca Olaroiu va gasi solutia cu lotul pe care il are...
Problematic mai este din cate am auzit ca si Goian e sifonat si va face un control si e suspect de a sta 2-3 saptamana cu probleme musculare deci suntem rupti de-a binelea ...norc ca Baciu cat a jucat nu a vut probleme (asta si ca adversari nu au pus probleme pe atac)

As da un pronostic ca echipa probabila pt meciul cu Poli :
Carlos-Marin,Goian,Ghionea,Ogararu-Radoi,Paraschiv-Bostina,Dica,Nicolita-Cristea ---asta pare cea mai probabila formatie...
Eu as prefera :
Carlos-Marin,Goian,Radoi,Ogararu-Cristocea,Paraschiv-Bostina,Dica,Nicolita-Oprita(am mare incredere in el si sunt sigur cu rabdare va reveni)
Daca-s probleme cu Para retras Dica si bagat in schema Cristea in spatele lui Oprita....

mee_tza
20th March 2006, 13:42
cu Poli trebuie pus om la Alin Stoica. Adica pe Paraschiv.
Plesan e moale !

Darius
20th March 2006, 13:59
Double J, e cu atat mai ciudata aceasta critica cu cat Protasov juca tot cu 2 inchizatori :) Nu cred ca e neaparat o dorintza a antrenorului, ci mai degraba o mulare pe specificul lotului. Daca l-am avea pe Alin Stoica sa zicem, probabil ca Oli ar fi jucat cu el in locul lui Paraschiv. Dar n-avem deocamdata un mijlocash central-ofensiv. Cristocea inca nu e in mana, iar Dica prefera sa joace mai aproape de poarta.

Steaua are in momentul actual doi jucatori de banda fantastici (Nicolita pe dreapta si Bostina pe stanga), astfel incat nici nu se prea simte lipsa unui mijlocas ofensiv in centru, plus ca Paraschiv este un inchizator care face faza ofensiva mult mai bine decat Ov. Petre sau Naidin (inchizatori de meserie - poate cei mai buni la acest capitol din Divizia A). Asa ca Oli a gasit la Steaua un lot din care are de unde alege inchizatori (sa nu-l uitam nici pe Lovin - un jucator care, in conceptia lui Oli este "omologul" lui Naidin, adica un inchizator pe care il foloseste ca rezerva, dar care poate sa intre oricand in joc, inlocuind un alt inchizator, fara sa se simta vreo diferenta in joc, deoarece, din punct de vedere valoric, este undeva aproape de ceilalti).
Si totusi Steaua juca in tur mult mai ofensiv in campionat, iar Poli juca mult mai defensiv decat o face acum...e tactica lui Oli pana la urma, nu?
Sincer, sunt curios de urmatoarea ipoteza: sa zicem ca Steaua ar lua in vara un mijlocas ofensiv bun, cu experienta...credeti ca Oli va renunta la Paraschiv in primul 11, sau ca il va muta in aparare pe Radoi, jucand cu un singur inchizator?...e interesant de vazut ce se va intampla...

mee_tza
20th March 2006, 14:01
Si totusi in tur aveam un Dica mult mai inspirat , si parca si Radoi avea alt aport la faza ofensiva (cu suturi de la distanta)

Darius
20th March 2006, 14:06
cu Poli trebuie pus om la Alin Stoica. Adica pe Paraschiv.
Plesan e moale !

Va fi interesant de urmarit ce tactica va adopta Oli in meciul cu Poli, avand in vedere ca stie multi jucatori din lotul Timisoarei...insa au venit si alti jucatori, jucatori pe care i-a adus Hagi si pe care Oli nu ii cunoaste...eu as fi atent la Simek, jucatorul de pe dreapta.
Sa vedem cum va gandi Oli din punct de vedere tactic...sunt curios sincer, insa nu cred ca va schimba echipa.

mee_tza
20th March 2006, 14:08
pai va trebui sa schimbe ceva ...Iacob e out
Sincer cred ca Nesu ar putea juca fara probleme in meciurile de acasa , e ceva mai ofensiv ...
poate testeaza echipa fara Bostina pentru meciul cu Rapid ...

Universal
20th March 2006, 15:05
Si chiar daca Olaroiu nu este iubit,va reusi dsa duca Steaua bine in Europa,deja afacxut pasi buni,a elimonat Heerenveen,Betis....este un inceput bun pt antrenor,lasati-l sa-si facaa treaba,dati-i credit,credeti in el si nu veti fi dezamagiti.

uti2102
20th March 2006, 19:33
Referitor la problemele de ordin tactic : nu cred ca e o solutzie schimbarea cuplului Goian-Ghionea ! Cei doi joaca excelent impreuna, se completeaza formidabil. Cred ca sunt cel mai bun cuplu de fundashi centrali din ultimii 10 ani de la Steaua. Radoi joaca bine la mijloc, e nevoie acolo de daruirea lui. Daca vrem intr-adevar sa "scapam" de un mijlocash defensiv atunci cred k sacrificiul ar trebui facut de Paraschiv.

relansat
20th March 2006, 20:00
Nush alpopa, cred ca ar trebui rotati Ghionea si Goian, dar parca nu ma lasa inima :)

Un mijlocas la inchidere cred ca e de ajuns ... crezi ca vom reusi sa compensam la mijloc?

mirung
20th March 2006, 20:05
Dragii mei,
m-am abtinut pana acum de la comentarii rautaciose dar acum nu ma mai pot abtine.Nu te poti scuza la infinit spunand ca nu poti marca gol pentru ca adversarul se apara. Noi, Iasul si Pandurii suntem singurele echipe care nu au dat gol in retur; dar noi nu am avut nici macar ocazii....Nae nu a avut ieri nici o interventie, trebuia sa ramana fara nota. Guso a avut acum o saptamana o singura interventie salvatoare, la lovitura libera a lui Bostina. Noi nu aducem mingea in careu.....Urmaresc Steaua de peste 30 de ani, si credeti-ma, nici in cele mai negre perioade, cu Cernaianu sau Traian Ionescu, Steua nu juca cu mingi la bataie......Oprita nu a castigat nici un duel unu la unu...Radoi a gresit 10-15 pase din care unele elementare de 8-10 m, Paraschiv e bezmetic cum a fost intotdeauna, dar acum se observa mai bine pt ca greselile lui se insumeaza cu ale celorlalti...nu exista in actuala asa zis conceptie de joc, nici un jucator care sa elimine un adversar si sa creeze superioritate, pe zona centrala nu stiu daca am aut cinci actiuni aseara.......mingi aruncate la bataie si 20 de centrari in spatele portii....aici e clar problema antrenorului care fie ca ingradeste la sange libertate de exprimare a jucatorilor, fie ca e incapabil sa schimbe din mers registrul tactic ( schimbul de locuri Nicolita - Bostina il stiu si copiii de mingi) .....Sa dea Dumnezeu sa gresesc, si voi fi primul care sa-mi pun cenusa in cap, dar tare ma tem ca si al 2-lea mandat al lui Oli la Steaua va fi un fiasco...Prea sunt multe similitudini...0-0 la Brasov, 0-1 cu Poli, 1-3 la Craiova, 0-0 cu Dinamo(acasa), 0-0 cu Ceahlaul(acasa), atunci marcasem totusi un gol.......

relansat
20th March 2006, 20:48
@mirung nush de ce te temi ca al doilea mandat a lu` Oli va fi un fiasco :D

mee_tza
20th March 2006, 20:53
Referitor la problemele de ordin tactic : nu cred ca e o solutzie schimbarea cuplului Goian-Ghionea ! Cei doi joaca excelent impreuna, se completeaza formidabil. Cred ca sunt cel mai bun cuplu de fundashi centrali din ultimii 10 ani de la Steaua. Radoi joaca bine la mijloc, e nevoie acolo de daruirea lui. Daca vrem intr-adevar sa "scapam" de un mijlocash defensiv atunci cred k sacrificiul ar trebui facut de Paraschiv.
As spune ca sunt prea buni , da e inutil sa ti 2 FC , cand raman 3 fundasi (2FC + FS) sa tina unicul atacant advers.
Ori sa renuntze in meciurile cu echipe "care stau cu autocaru si tancu in poarta" ori la un fundas central ori la fundasul stanga.

Sincer cred ca fundasul stanga are rolul sau (sustine atacul) , pe cand fundasul central inoata aiurea ...

Repet: stict la meciurile cu echipele dubioase: National , Arges , Bistrita , Bacau , Iasi , etc , care spera sa scoata 1p si nu sa castige ...

relansat
20th March 2006, 22:04
Sa vedem si la Otelul in etapa a 19`a, aia chiar le bubuie ... nush cum se face dar cam fiecare echipa joaca tare cu noi :(

SORENSEN
21st March 2006, 00:42
Asta nu e rau..mai nasol cand se fac ca joaca cu alte echipe...nu dam nume.DINAMOOOOOOOOOOO
S-a vazut cand nu mimeaza fotbalul vreun adversar ..Dinamo nu sufla cu alte Otelul....

relansat
21st March 2006, 12:29
Nush mey eu o stiu pe Otelu` ca fiind echipa care practica un antifotbal ... acum sa ne vedem de derby si dupe aia vedem ce facem cu moldovenii :)

mee_tza
21st March 2006, 19:37
Sa vedem si la Otelul in etapa a 19`a, aia chiar le bubuie ... nush cum se face dar cam fiecare echipa joaca tare cu noi :(

Stai linistit , ca dupa etapa a IV , incepe programul "decent" presarat doar cu meciurile din UEFA + derby-uri cu Rapid si Dinamo.

Universal
21st March 2006, 19:51
Abia astept derbyul Steaua-Timisoara,sper sa bata Steaua,dar in acest meci totul este posibil dupa ce Iacob nu mai joaca,pot spune chiar ca Timisoara poate sa bata ,sa speram ca nu..altfel e de rau.

relansat
21st March 2006, 20:09
Daca ar confirma Cristea acum cand avem mare nevoie de el ar fi un lucru foarte bun ;

Sa speram ca si Dica sa fie pe pozitii si sa`i batem pe banateni :ok:

uti2102
21st March 2006, 20:20
Presimt 5 victorii cu 1-0 in urmatoarele 5 meciuri. :rolleyes: