PDA

View Full Version : Bursa transferurilor



Universal
25th July 2007, 23:27
Aici postam toate transferurile

Mario Di Lazi
17th March 2011, 21:08
Conform www.transfermarkt.de , brazilianul Diego este in vizorul echipei engleze FC Liverpool.

Mario Di Lazi
22nd March 2011, 18:23
Manchester United isi cauta portar prin Bundesliga. Cei 2 portari pe care ii are in vizor gruparea engleza sunt Adler si Neuer.

Portarul Wetklo si-a prelungit contractul cu Mainz, desi era pe lista de achizitii a lui B. Dortmund.

Juventus Torino este interesata de jucatorul lui Schalke 04, Jefferson Farfan.

Mario Di Lazi
26th March 2011, 11:32
AC Milan este interesata de jucatorul lui Bayern Munchen, olandezul Arjen Robben.

Mario Di Lazi
29th March 2011, 08:27
Borussia oferă 6 milioane pe croatul Perisic de la FC Bruges.

Mario Di Lazi
13th April 2011, 15:19
Pogrebnyak ar vrea la Manchester United

Aflat cu VfB Stuttgart la un pas de retrogradare, atacantul Pavel Pogrebnyak s-a declarat un fan înflăcărat al campionatului Angliei, și în special al liderului din Premier League, Manchester United, într-un interviu acordat Eurosport.com

În vârstă de 27 de ani, Pogrebnyak s-a transferat la VfB în 2009 de la Zenit St. Petersburg, însă în pofida celor 7 goluri marcate în acest sezon, echipa sa se află la 2 puncte de ultimul loc retrogradabil, cu 5 etape înaintea finalului de campionat.

"În general, îmi place Premier League, iar ca echipă Manchester United. Tot timpul i-am aplaudat. În opinia mea este cel mai puternic club din Anglia și unul dintre cele mai bune din Europa", a spus atacantul rus.

Pogrebnyak are numai cuvinte de laudă la adresa campionatului german, considerând că este al doilea ca importanță din lume. "Bundesliga este cu siguranță una dintre cele mai puternice ligi din lume. Cred că este a doua după Premier League. Stadioanele, fanii, atmosfera fotbalistică, totul este fantastic. De fiecare dată când intri pe teren simți că trebuie să te dăruiești sută la sută", a mai adăugat Pogrebnyak potrivit sursei citate.

Vârful născut la Moscova are contract cu VfB Stuttgart până în vara anului 2012, echipa fiind în acest moment pe locul 15, cu 30 de puncte, două mai multe decât ultima clasată pe poziție de retrogradare, Wolfsburg, și cel mai probabil va pleca în cazul echipa va cădea în 2.Bundesliga.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
5th May 2011, 17:08
Jerome Boateng, aproape de Bayern

Fundașul Jerome Boateng, care evoluează în Anglia, la Manchester City, este pe lista de transferuri a lui Bayern Munchen, club care ar vrea să-l cumpere și pe togolezul Emmanuel Adebayor, potrivit Merkur online.

Bavarezii nu mai vor să întâmpine sezonul viitor aceleași probleme în defensivă, așa că Boateng, în vârstă de 22 de ani, pare să fie una dintre principalele ținte ale directorului sportiv al germanilor, Christian Nerlinger, deși acesta neagă negocierile. Apărătorul german are 1,92 m și poate evolua pe mai multe posturi în defensivă.

“Nu este corect spus că am ajuns la o înțelegere. Este adevărat că el a fost monitorizat, însă acum este accidentat”, a explicat oficialul lui Bayern, în timp ce unul dintre directorii lui City, Mike Rigg, a explicat că Boateng este un fotbalist foarte important pentru echipă.

„Avem planuri mari cu el, face parte din viitorul nostru. Vom juca în preliminarile Ligii și el nu este de vânzare”, a spus Rigg.

Un alt fotbalist de care „trage” Bayern este Adebayor, în prezent împrumutat de City la Real Madrid, însă spaniolii nu și-au exprimat dorința de a-l achiziționa în schimbul a aproximativ 13 milioane de euro.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
6th May 2011, 12:36
Nu s-a terminat inca sezonul de Bundesliga ca au inceput deja mutarile de jucatori. Cele mai importante pana in acest moment:

Thomas Kraft - Bayern Munchen -> destinatie necunoscuta
Sami Hyypiä - B. Leverkusen -> retras
Dedê - B. Dortmund -> destinatie necunoscuta
Frank Rost - Hamurger -> destinatie necunoscuta
Piotr Trochowski - Hamburger -> Sevilla FC
Patrick Ochs - E. Frankfurt -> VfL Wolfsburg
Srđan Lakiæ - 1. FC Kaiserslautern -> VfL Wolfsburg
Ömer Toprak - SC Freiburg -> Bayer 04 Leverkusen
İlkay Gündoğan - Nurnberg -> Borussia Dortmund

Mario Di Lazi
7th May 2011, 10:49
Real Madrid e pe urmele lui Hamit Altintop

Portughezul Jose Mourinho, antrenorul echipei spaniole de fotbal Real Madrid, speră să-l achiziționeze pe internaționalul turc Hamit Altintop de la Bayern Munchen, cu ocazia perioadei de transferuri din această vară, a anunțat vineri cotidianul sportiv As.
Mourinho speră în acest mod să întărească mijlocul echipei madrilene, conform publicației, cu atât mai mult cu cât antrenorul "îl cunoaște bine" pe Altintop, un mijlocaș în vârstă de 28 de ani și 1,83 m, apreciat pentru calitățile tehnice și un fizic impunător.
Contractul lui Altintop cu clubul german expiră pe 30 iunie, iar Real apreciază că transferul s-ar putea efectua într-o manieră "foarte simplă".
Altintop, născut în Germania, s-a transferat la Bayern în 2007, după ce a plecat de la Schalke 04.
Conform presei spaniole, Real s-ar pregăti să achiziționeze un alt mijlocaș turc, Nuri Șahin, care evoluează la Dortmund.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
9th May 2011, 08:19
Zé Roberto - Hamburger -> destinatie necunoscuta
André Schürrle - Mainz -> Leverkusen
Jan ©imák - Mainz -> destinatie necunoscuta

Mario Di Lazi
10th May 2011, 18:08
Nuri Șahin - B. Dortmund -> Real Madrid
Patrick Ochs - E. Frankfurt -> VfL Wolfsburg

Mario Di Lazi
13th May 2011, 22:02
Ibrahima Traore a semnat pe trei sezoane cu VfB Stuttgart

Ibrahima Traore, mijlocașul originar din Guineea, căruia i-a expirat contractul cu formația Augsburg, proaspăt promovată în prima ligă a campionatului de fotbal al Germaniei, a semnat o înțelegere pe trei ani cu VfB Stuttgart, echipa atacantului român Ciprian Marica.

Directorul sportiv al clubului șvab, Fredi Bobic, a precizat că Traore, în vârstă de 23 ani, care deține și cetățenia franceză, "este un jucător tânăr și motivat, care dorește să-și demonstreze calitățile" la Stuttgart.

Ibrahima Traore a marcat 8 goluri în 45 de meciuri disputate pentru Augsburg în ultimele două ediții ale diviziei secunde germane.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
13th May 2011, 22:03
Golgheterul din 2.Bundesliga, Nils Petersen, cu un pas în curtea lui Bayern

Atacantul lui Energie Cottbus, Nils Petersen, este tot mai aproape de un transfer la fosta campioană a Germaniei, Bayern Munchen. Dorit și de Hamburger SV, fotbalistul de 22 de ani și-ar dori să joace pentru bavarezi.

Conform Kicker, Petersen a avut o primă discuție cu directorul sportiv al lui Bayern, Christian Nerlinger, și i-a transmis acestuia că este oricând dispus să semneze cu cel mai titrat club din Germania.

Colegul lui Emil Jula din atacul lui Energie Cottbus a precizat că formația din Munchen trebuie să se grăbească pentru a obține semnătura lui. “Telefonul meu nu va mai fi mult timp deschis”, a fost mesajul golgheterului.

Petersen a marcat 24 de goluri în actuala ediție a 2.Bundesliga, fiind de departe golgheterul campionatului. Pe 2 se află Auer de la Aachen cu 19 reușite.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
17th May 2011, 20:43
Marek Mintál - Nurnberg -> destinatie necunoscuta
Eric Maxim Choupo-Moting - Hamurger -> destinatie necunoscuta
Ruud van Nistelrooy - Hambruger -> destinatie necunoscuta
Ibrahima Traoré - Augsburg -> Stuttgart

Mario Di Lazi
19th May 2011, 15:57
Werder Bremen l-a transferat pe Ekici de la Bayern Munchen

Werder Bremen anunță pe site-ul oficial perfectarea transferului internaționalului turc Mehmet Ekici de la Bayern Munchen care a semnat pe o perioadă de patru ani, până în 2015.

"Suntem încântați că am l-am găsit pe Mehmet, un jucător care se regăsește perfect în planurile noastre. Este un tânăr cu origini germane care a avut un sezon foarte bun", a spus directorul sportiv al alb-verzilor, Klaus Allofs.

Ekici a jucat în acest sezon pentru FC Nurnberg sub formă de împrumut de la Bayern Munchen, și a reușit să înscrie trei goluri în cele 32 de partide în tricoul echipei care a terminat campionatul pe locul 6.

"Werder este o echipă pe placul meu. Aștept cu nerăbdare să merg pe stadion, să ma întâlnesc cu fanii și cu echipa. Vreau să profit de această șansă și să îmi dezvolt calitățile mele de sportiv", a spus mijlocașul de 21 de ani.

Prezentarea oficială a internaționalului turc este programată pentru luni în cadrul unei conferințe de presă.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
21st May 2011, 14:45
Hamit Altintop a semnat pe patru sezoane cu Real Madrid

Real Madrid a anunțat în cursul zilei de astăzi pe site-ul oficial perfectarea transferului internaționalului turc Hamit Altintop de la Bayern Munchen.

"Real Madrid CF și Hamit Altintop de la Bayern Munchen au ajuns la un acord prin care jucătorul își va petrece următoarele patru sezoane la clubul spaniol", se arată într-un comunicat postat pe pagina web a clubului madrilen.

Altintop este al doilea tranfer din Bundesliga realizat de gigantul spaniol pentru sezonul viitor după ce în urmă cu câteva zile au semnat cu un alt internațional turc, Nuri Sahin de la campioana Borussia Dortmund.

Mijlocașul a petrecut patru sezoane la Bayern Munchen și a decis să părăsească Allianz Arena după ce nu a reușit să se impună ca titular în recent încheiata stagiune din campionatul german.

Altintop a semnat cu Real Madrid din postura de jucător liber de contract după ce înțelegerea cu gruparea bavareza expira la 30 iunie.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
21st May 2011, 14:47
Nils Petersen e bavarez! A semnat cu Bayern Munchen pentru trei sezoane

Bayern Munchen a reușit astăzi să obțină semnătura atacantului Nils Petersen de la Energie Cottbus care va sta pe Allianz Arena pentru următoarele trei sezoane, potrivit site-ului oficial al grupării bavareze.

În vârstă de 22 de ani, fostul coechipier al lui Emil Jula la Cottbus a marcat 25 de goluri în sezonul recent încheiat de 2.Bundesliga și a devenit golgheterul campionatului chiar dacă echipa sa a terminat pe poziția a 5-a.

"Dacă primești ofertă din partea celor de la Bayern trebuie să accepți imediat. Din prima secundă am fost hotârât să merg în această direcție. Mă simt foarte mândru că Bayern Munchen este noul meu angajator. Este ceva unic", a declarat Petersen, citat de www.fcbayern.de

Oficialii lui Bayern nu au făcut publice informațiile în legătură cu suma de transfer, însă presa germană vehiculează că ar fi vorba de aproximativ 2,8 milioane de euro.

Nils Petersen este primul transfer al bavarezilor pentru sezonul viitor, însă conducerea poartă tratative și cu Jerome Boateng de la Manchester City sau Fabio Coentrao de la Benfica, în timp ce semnarea acordului cu Manuel Neuer de la Schalke este doar o chestiune de zile.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
28th June 2011, 18:43
Din Liga 1, în Germania! Un mijlocaș este dorit de o fostă campioană din Bundesliga

Încă un jucător din Liga 1 pleacă să evolueze într-un campionat puternic din Europa. Vara trecută Ciprian Deac a fost protagonistul celui mai tare transfer din România. Foarte probabil, tot CFR va da lovitura și în această vară. Mijlocașul Emmanuel Kone este dorit de două formații din Bundesliga, Augsburg și Kaiserslautern. Jucătorul nu a sosit încă la pregătirile echipei și și-a anunțat șefii, prin intermediul agentului său, că nu mai vrea la CFR, echipă cu care mai are șase luni de contract.

"Sunt discuții cu echipe din Germania pentru Emmanuel Kone. Augsburg și-a manifestat interesul pentru el, la fel și Kaiserslautern, dar mai sunt și altele din liga secundă. El își dorește să plece, dar mai întâi trebuie definitivată situația sa contractuală", a declarat un apropiat al jucătorului pentru Ziua de Cluj.

Emmanuel Kone, 24 de ani, a evoluat în 21 de partide și a marcat de 5 ori în sezonul trecut. Ivorianul are 13 selecții în naționala țării sale. Kone joacă la CFR din 2007, iar în sezonul 2009-2010 a fost împrumutat la Internațional Curtea de Argeș.

FC Kaiserslautern are în palmares 4 titluri de campioană a Germaniei: 1950-51, 1952-53, 1990-91, 1997-98. În trecut, la echipa germană au mai evoluat Victoraș Iacob și Laurentiu Reghecampf.

prosport

Mario Di Lazi
13th July 2011, 17:25
Frank Rost părăsește Bundesliga după 18 ani! A ales Statele Unite

Portarul german Frank Rost, aflat la final de contract cu echipa de fotbal Hamburger SV, va părăsi Bundesliga, în care a evoluat timp de 18 ani, urmând să-și continue cariera în Statele Unite.

În vârstă de 38 ani, Rost va deveni coechipier cu atacantul francez Thierry Henry la New York Red Bulls, a anunțat gruparea americană.

"Suntem foarte mulțumiți de faptul că Frank a decis să ni se alăture, la jumătatea sezonului", a declarat directorul sportiv al clubului new-yorkez, Erik Soler.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
19th July 2011, 19:35
VfB Stuttgart l-a transferat pe mexicanul Maza de la PSV

VfB Stuttgart, fosta echipă a românului Ciprian Marica, a reușit să obțină semnătura internaționalului mexican Francisco Javier Rodriguez Pinedo, ultima dată la gruparea olandeză PSV Eindhoven.

"VfB este un club mare cu istorie în Germania și Europa. Am vorbit cu Fredi Bobic și Bruno Labbadia și mi-a plăcut proiectul lor. Mutarea de la PSV la VfB reprezintă pentru mine o nouă provocare sportivă", a declarat fundașul mexican pentru site-ul oficial al șvabilor.

În vârstă de 29 de ani, Maza joacă pe postul de fundaș central și a evolua în 60 de partide pentru PSV din 2008, de la transferul său de la Guadalajara.

"Am reușit să semnăm cu un fundaș central experimentat în persoana lui Maza. Matthieu Delpierre este accidentat și am dorit să avem încă o opțiune pentru postul lui. Maza cunoaște foarte bine fotbalul european și nu are nevoie de timp pentru a se acomoda", a spus Fredi Bobic, directorul sportiv al celor de la VfB.

Oficialii celor două cluburi, VfB Stuttgart și PSV Eindhoven au fost de acord să nu dezvăluie detaliile cu privire la partea financiară din transfer.

bundesliga.ro

phife
2nd June 2014, 20:26
Ciro Immobile la BVB pe 19 milioane.
nu stiu daca e mult sau putin. jucatorul e bun. Avem atac ok. sa speram ca nu o dam in bara iar cu transferurile.

Nadalfan
2nd June 2014, 21:15
Cu Immobile si Ramos ar trebui sa fim acoperiti.Acum e important sa nu mai avem parte de accidentari si sa nu mai place nimeni.A,si sa nu uit.Sa-si revina si Gundogan.

phife
12th July 2014, 02:16
Bayern Munchen a reușit să-l achiziționeze pe
Keylor Navas
bun.
apropo, bayern a reusit sa refaca un cuplu genial, poate cel mai bine sudat din ultimii ani : gotze - lewa
daca il pastreaza pe kroos au sanse la ucl. le mai trebuie un fundas central
oricum, nemtilor in europa le va fi greu, asta e, noi respectam reguli si nu suntem transmisi in china

Lordul
18th August 2014, 18:43
defapt Navas a ajuns la Real

delaparis
1st September 2015, 00:13
Coman de la Juve la Bayern pt 20 de milioane? :groggy:
Pai asta a jucat trei meciuri la PSG si doua la Juve in ultimii doi ani :))

Lordul
1st September 2015, 00:22
pai nu e doar imprumut? e definitiv ?

delaparis
1st September 2015, 00:24
Daca am inteles bine e vandut pe 7 milioane plus 21 bonus in caz de anumit nr de meciuri etc ... deci este vandut si chiar mai mult de 20 milioane

YoNuTzz
1st September 2015, 01:24
Official: Blaszczykowski joins Fiorentina

Dante la Wolfsburg.

phife
7th January 2016, 01:37
am uitat ca si aici am unde sa ma joc.

Deci : großkreutz la stuttgart. contra unei sume mici, o sa ma intristez cand o sa-l vad ca adversar :(
hofmann a plecat la BMB, de la o borussie la alta. bani bunicei luati pe el, in jurul a 8 milioane.
szalai la hannover

deocamdata atat, destul de linistita iarna asta.

delaparis
7th January 2016, 01:43
La nemti de obicei se agita piata la antrenori. Si aia la echipele de top. Jucatorii isi vad de treaba linistiti la cluburi.
Ah se pare ca Boateng a plecat la Milan

phife
15th July 2017, 16:59
:( sven fier bender a plecat la leverkusen...

dardar_3
16th July 2017, 18:24
Milan a facut oferta pentru Renato Sanches: loan pe 2 ani + obligatoriu 40m dupa perioada de imprumut. Inca nu s-a ajuns la un acord insa sunt sperante sa se realizeze transferul :D

phife
16th July 2017, 18:48
renato merita sa se duca undeva unde sa joace. ancelotti si-a cam batut penixul de el (serios, cu tot respectul pt xabi, nu avea ce sa caute in fata lui renato sau kimmi)
aubameyang pleaca sigur vara asta si noi ramanem in pl goala

delaparis
16th August 2019, 23:04
Coutinho la Bayern