PDA

View Full Version : FRF-ul a facut o munca de tot .....



BacauHooligan
24th July 2007, 23:40
Cum naiba sa faci cele doua serii atat de dezechilibrate!!!!:headbang::headbang::headbang::h eadbang:
Deci referindu-ne la echipele cu sanse la promovare
Seria 1 : FCM Bacau ,Petrolul ,FC Brasov,FC National, Cs Otopeni ,Delta Tulcea
Seria 2 : FC Arges ,Jiul,Ramnicu Valcea

Luis Garcia10
24th July 2007, 23:44
Sunt in functie de zona! Eu cred ca e ok! :D

BacauHooligan
24th July 2007, 23:46
Sunt in functie de zona! Eu cred ca e ok! :D
MDAAH...SA ZICEM ...insa eu garantez ca echipa care va iesi pe locul 2 in seria 1 va fi mult mai tare decat cea care a iesit pe 1 in seria 2 :angry:

Luis Garcia10
24th July 2007, 23:48
Da...insa in saracia in care este afundata divizia B ..iti dai seama ce-ar insemna pentru unii un drum de la Salonta la Botosani :groggy:

BacauHooligan
24th July 2007, 23:50
Bai da macar Petrolul ploiesti si o echipa din Bucuresti puteau sa o treaca ...

BacauHooligan
24th July 2007, 23:51
totusi dak vrem o "Liga 1 " cea mai buna ;)

Luis Garcia10
24th July 2007, 23:56
Pai nu s-a schimbat nimic...tot astia sunt ca si anul trecut mai! Deci sunt echipele de deasupra diagonalei principale...daca tai tara in doua si cele de dedesupt! Dar cum cele de langa Bucuresti etc..erau prea multe..Targovistea si Argesul au fost mutate in serie a doua! :D Am cam complicat eu chestia..dar intelegi tu ce vreau sa spun :ok: ( MA INTELEGI BAI HAHALERO ..vb lu becali :)) :happy :lol: )

Liviu
24th July 2007, 23:59
Totusi, din cele trei (pana la urma) echipe retrogradate, doua s-au dus in seria 2. FRF nu prea avea ce sa faca in acest caz. Repartizarea e in functie de pozitia geografica, nu se puteau pune unele din echipele amintite din prima serie in a doua pentru a se echilibra valoric, decat Brasovul putea geografic sa mearga in seria 2. Prima serie era puternica si inainte, sezonul trecut, pe langa echipele promovate, au ramas pe dinafara nume mari, in seria 2 decat Valcea s-a mai luptat acolo sus.

Oricum, seria 1 este extrem de puternica in acest sezon si seamana cu ce ar trebui sa avem - o liga secunda puternica - dar formata dintr-o singura serie !

Luis Garcia10
25th July 2007, 00:04
Las-o din doua Liviu...mai prind si amarati ca Fcmu` si un oras ca Targovistea un meci de Div B ( RUSINOS! ) :( :D

Ray1
25th July 2007, 00:11
daca e se ne luom dupa pozitia geografica mi se pare corect repartizarea.daca mutau de exemplu echipele din brasov in seria a-2 trebuia sa bage in seria noastra pe caracal si arges care sunt mult mai departe pentru echipele din NordEst decat Brasov

Luis Garcia10
25th July 2007, 00:27
Pe Arges si pe Targoviste mai bine..ca eu fac 80 de km pana la Bucuresti ...aia din Caracal se satura de drum pana in capitala ;)

Mishumacher
25th July 2007, 09:53
Se vede de la o posta ca in Seria 1 sunt cele mai multe echipe cu pretentii la promovare.Si cum ati zis si voi,cred ca era cel mai bine daca baga echipele din Brasov in Seria 2.Era intr-un fel si logic sa faca acest lucru pentru ca Brasovul e in Ardeal si era mult mai normal sa joace cu echipe din Oradea sau Timisoara decat cu echipe din Botosani sau Tulcea.

Elphax
25th July 2007, 10:23
nu e chiar asa dezechilibrata

in seria 2 mai este si Poli 2 care va ataca promovarea ...

cat timp criteriile sunt geografice - asta e

Luis Garcia10
25th July 2007, 10:27
Promovarea? :happy :happy Pai sunt satelitul vostru mai.. ei nu pot promova ;)

Elphax
25th July 2007, 10:28
ba da, daca Poli 1 cedeaza locul ;)

totul pt. a rezolva problemele cu zambon

miril
25th July 2007, 10:36
Seriile sunt in mod vadit dezechilibrate valoric, iar despre criteriul geografic se poate discuta.

Luis Garcia10
25th July 2007, 10:42
ba da, daca Poli 1 cedeaza locul ;)

totul pt. a rezolva problemele cu zambon

Sper ca Poli 2 sa nu devina ce a fost Mioveniu` anul trecut :mda: :(

Elphax
25th July 2007, 10:51
m-am uitat peste listele cu echipe, nu sunt f sigur unde sunt Chiajna, Sacele si Modelu - scuze pt. ca nu sunt pus la punct dpdv geografic cu unele localitati mai mici
cea mai estica in seria 2 e Targoviste, urmata de Pitesti
cele mai vestice in seria 1 sunt la Brasov - dar 2 echipe !

poate era ok sa fie Brasovul in Seria 2 , dar trebuiau puse amandoua acolo si s-ar fi creat un dezechilibru ...

Luis Garcia10
25th July 2007, 10:54
Sacele e langa Brasov ..celelalte doua...ma depasesc :))
Intr-adevar..Forex si Fc Brasov in serie a doua ..noi si Argesu` in prima..probabil ar fi mai echlibrat putin seriile...desi nu sunt convins! :D

miril
25th July 2007, 10:56
...sunt nu departe de Bucuresti.

Elphax
25th July 2007, 11:07
Pai daca era un schimb Arges+Targoviste - Forex+FCBrasov - era cam aceeasi chestie dpdv al valorii

miril
25th July 2007, 11:42
Corect!

Elphax
25th July 2007, 12:37
deci nu aici e problema ...

Ray1
25th July 2007, 12:58
Pai daca era un schimb Arges+Targoviste - Forex+FCBrasov - era cam aceeasi chestie dpdv al valorii

ca valoare eu zic ca echipele din brasov sunt mult mai bune decata arges si targoviste.si in plus cum am mai zis problema nr1.nu este valoare ci banii unor echipe care nu isi pot permite sa mearga mai mult de 250-300km.
de exemplu botosaniul este mult mai aproape de brasov decat de arges, etc.
Dupa mine ar trebui facauta o serie a-2 pentru echipele cu un buget but care sa isi poata permite sa mearga pana la timisoara de ex.Si celalate echipe in seria a-3a

miril
25th July 2007, 13:01
Asa gandeste si Mitica, probabil impins de legea licentierii.

Elphax
25th July 2007, 14:34
ca valoare eu zic ca echipele din brasov sunt mult mai bune decata arges si targoviste.si in plus cum am mai zis problema nr1.nu este valoare ci banii unor echipe care nu isi pot permite sa mearga mai mult de 250-300km.
de exemplu botosaniul este mult mai aproape de brasov decat de arges, etc.
Dupa mine ar trebui facauta o serie a-2 pentru echipele cu un buget but care sa isi poata permite sa mearga pana la timisoara de ex.Si celalate echipe in seria a-3a

exact, acum cativa ani au spus ca fac o serie de 20 de echipe - ca si in Italia - cand erau 16 in Divizia A

au crescut la 18 in prima liga iar liga 2 a ramas la fel - ca sa fie mai multi votanti la LPF

alea 20 de echipe ar fi chiar cele cu sanse bune de a intra in prima liga (daca nu punem problema stadioanelor) si ar avea bani sa faca deplasari galati - timisoara sau resita - botosani fara probleme

in schimb sunt destule echipe care inca nu au antrenor sau jucatori, dar vor juca in liga 2

NORGEMAN
25th July 2007, 23:59
m-am uitat peste listele cu echipe, nu sunt f sigur unde sunt Chiajna, Sacele si Modelu - scuze pt. ca nu sunt pus la punct dpdv geografic cu unele localitati mai mici
cea mai estica in seria 2 e Targoviste, urmata de Pitesti
cele mai vestice in seria 1 sunt la Brasov - dar 2 echipe !

poate era ok sa fie Brasovul in Seria 2 , dar trebuiau puse amandoua acolo si s-ar fi creat un dezechilibru ...

poate vrei sa zici 3 echipe :) daca noi intram in seria a2a automat si F.C. Sacele trebuia sa intre in seria a2a pentru ca orasul Sacele si Brasov sunt despratite de un pod. Unii locuitori din Sacele se considera brasoveni...

07Ex
26th July 2007, 01:18
m-am uitat peste listele cu echipe, nu sunt f sigur unde sunt Chiajna, Sacele si Modelu - scuze pt. ca nu sunt pus la punct dpdv geografic cu unele localitati mai mici

Chiajna este pe langa Bucuresti asa ca este normal sa fie in seria I. Modelu este in jud. Calarasi asa ca si astia tot in seria I tre' sa fie. Sacele este singura care este langa Brasov, asa ca daca echipele din Brasov ar fi jucat in seria a II-a, Sacele ar fi trebuit sa joace tot in seria a II-a.

N0_NaM3
26th July 2007, 18:20
Chiajna e in nord-vestul Bucurestiului si Modelu, la vest de Calarasi, ar putea face practic parte din Calarasi ptr ca e f. mica distanta.

soreen
11th August 2007, 13:14
targovistea trebuia sa fie in seria 1 dar asta de la frf au facut impartirea dupa harta de la 1600 cred...oricum eu spre sa fie jiul retrogradata dupa magaria de aseara

Ferdininho
11th August 2007, 18:22
Cum naiba sa faci cele doua serii atat de dezechilibrate!!!!:headbang::headbang::headbang::h eadbang:
Deci referindu-ne la echipele cu sanse la promovare
Seria 1 : FCM Bacau ,Petrolul ,FC Brasov,FC National, Cs Otopeni ,Delta Tulcea
Seria 2 : FC Arges ,Jiul,Ramnicu Valcea

Din seria I conform cerintelor pt. acordarea licentei pt. liga I ar fi OK: Bacau, National, poate Petrolul (au mai ramas 3 din 6)
Din seria II: Valcea pica din start mai raman Argesul cu Jiul (probabil daca ar avea nocturna unul dintre cele mai frumoase stadioane din tara...singurul cu tribuna I si II acoperite 100 % ).

P.S Uite asa se echilibreaza seriile, prin cerinte si regulamente.

NORGEMAN
11th August 2007, 19:14
ok Petrolul? :ras-plans: stadion serios in Ploiesti nu exista decat cel al lui Astra:D.. cel din Moreni e vai de el...

soreen
20th August 2007, 13:13
cum sa pice mah valcea...astia baga bani seriosi in infrastructura....