PDA

View Full Version : Regresul sezonului National 2007-2008



Pages : [1] 2 3 4

miril
23rd July 2007, 11:15
La Giurgiu, birjar!

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=50349

Bancaru
23rd July 2007, 11:35
Vad ca Nationalul joaca la Giurgiu. Progresul unde joaca?

Herc_Reloaded
23rd July 2007, 11:40
Ori nu a fost operata modificarea, ori nici macar nu a fost ceruta.

Dinamo 2 Bucuresti? Astia sunt nebuni, cate echipe vor sa aiba in A? Pe cand si Steaua 2? Sau asta este fosta Victoria, singura "victima" a Revolutiei?

Bancaru
23rd July 2007, 11:45
NU ai voie sa promoveze. Dar pot sa faca alte magarii. De exemplu sa se rupa de ei dupa ce obtin locul de promovare. Adica...

Herc_Reloaded
23rd July 2007, 11:55
Aha, am inteles acum. Daca divorteaza de ochii lumii cu 1 etapa inainte de final, sunt echipe diferite. Ba inca isi adauga si un nume diferit: Dinamo Victoria 2 Reloaded.

miril
23rd July 2007, 12:39
Iata programul complet, conform Onlinesport:

Etapa I, 11 august

Forex Brasov – FC Sacele

Dunarea Giurgiu – FC National

Inter Gaz – FC Brasov

Dinamo II Bucuresti – Sportul Studentesc

Dunarea Galati – FC Botosani

CS Otopeni – Petrolul Ploiesti

Concordia Chiajna – FCM Campina

CSM Focsani – Prefab Modelu

Delta Tulcea - FCM Bacau

Etapa a II-a

FC Sacele – Dunarea Giurgiu

FC National – Inter Gaz

FC Brasov – Dinamo II Bucuresti

Sportul Studentesc – CS Otopeni

FC Botosani – Concordia Chiajna

Petrolul Ploiesti – Dunarea Galati

FCM Campina – CSM Focsani

Prefab Modelu – Delta Tulcea

FCM Bacau – Forex Brasov

Etapa a III-a

Forex Brasov – Prefab Modelu

Dunarea Giurgiu – FCM Bacau

Inter Gaz – FC Sacele

Dunarea Galati – Sportul Studentesc

CS Otopeni – Dinamo II Bucuresti

Concordia Chiajna – Petrolul Ploiesti

CSM Focsani – FC Botosani

Delta Tulcea – FCM Campina

FC National – FC Brasov

Etapa a IV-a

Dinamo II Bucuresti – Dunarea Galati

FC Sacele – FC National

FC Brasov – CS Otopeni

Sportul Studentesc – Concordia Chiajna

FC Botosani – Delta Tulcea

Petrolul Ploiesti – CSM Focsani

FCM Campina – Forex Brasov

Prefab Modelu – Dunarea Giurgiu

FCM Bacau – Inter Gaz

Etapa a V-a

Forex Brasov – FC Botosani

Dunarea Giurgiu – FCM Campina

Inter Gaz – Prefab Modelu

Dunarea Galati – CS Otopeni

Concordia Chiajna – Dinamo II Bucuresti

CSM Focsani – Sportul Studentesc

Delta Tulcea – Petrolul Ploiesti

FC Sacele – FC Brasov

FC National – FCM Bacau

Etapa VI-a

Dinamo II Bucuresti – CSM Focsani

CS Otopeni – Concordia Chiajna

FC Brasov – Dunarea Galati

Sportul Studentesc – Delta Tulcea

FC Botosani – Dunarea Giurgiu

Petrolul Ploiesti – Forex Brasov

FCM Campina – Inter Gaz

Prefab Modelu – FC National

FCM Bacau – FC Sacele

Etapa a VII-a

Forex Brasov – Sportul Studentesc

Dunarea Giurgiu – Petrolul Ploiesti

Inter Gaz – FC Botosani

Concordia Chiajna – Dunarea Galati

CSM Focsani – CS Otopeni

Delta Tulcea – Dinamo II Bucuresti

FC Sacele – Prefab Modelu

FC National – FCM Campina

FCM Bacau – FC Brasov

Etapa a VIII-a

Dinamo II Bucuresti – Forex Brasov

Dunarea Galati – CSM Focsani

CS Otopeni – Delta Tulcea

FC Brasov – Concordia Chiajna

Sportul Studentesc – Dunarea Giurgiu

FC Botosani – FC National

Petrolul Ploiesti – Inter Gaz

FCM Campina – FC Sacele

Prefab Modelu – FCM Bacau

Etapa a IX-a

Forex Brasov – CS Otopeni

Dunarea Giurgiu – Dinamo II Bucuresti

Inter Gaz – Sportul Studentesc

CSM Focsani – Concordia Chiajna

Delta Tulcea – Dunarea Galati

FC Sacele – FC Botosani

FC National – Petrolul Ploiesti

Prefab Modelu – FC Brasov

FCM Bacau – FCM Campina

Etapa a X-a

Dinamo II Bucuresti – Inter Gaz

Dunarea Galati – Forex Brasov

CS Otopeni – Dunarea Giurgiu

Concordia Chiajna – Delta Tulcea

FC Brasov – CSM Focsani

Sportul Studentesc – FC National

FC Botosani – FCM Bacau

Petrolul Ploiesti – FC Sacele

FCM Campina – Prefab Modelu

Etapa a XI-a

Forex Brasov – Concordia Chiajna

Dunarea Giurgiu – Dunarea Galati

Inter Gaz – CS Otopeni

Delta Tulcea – CSM Focsani

FC Sacele – Sportul Studentesc

FC National – Dinamo II Bucuresti

FCM Campina – FC Brasov

Prefab Modelu – FC Botosani

FCM Bacau – Petrolul Ploiesti

Etapa a XII-a

Dinamo II Bucuresti – FC Sacele

Dunarea Galati – Inter Gaz

CS Otopeni – FC National

Concordia Chiajna – Dunarea Giurgiu

CSM Focsani – Forex Brasov

FC Brasov – Delta Tulcea

Sportul Studentesc – FCM Bacau

FC Botosani – FCM Campina

Petrolul Ploiesti – Prefab Modelu

Etapa a XIII-a

Forex Brasov – Delta Tulcea

Dunarea Giurgiu – CSM Focsani

Inter Gaz – Concordia Chiajna

FC Sacele – CS Otopeni

FC National – Dunarea Galati

FC Botosani – FC Brasov

FCM Campina – Petrolul Ploiesti

Prefab Modelu – Sportul Studentesc

FCM Bacau – Dinamo II Bucuresti

Etapa a XIV-a

Forex Brasov – FC Brasov

Dinamo II Bucuresti – Prefab Modelu

Dunarea Galati – FC Sacele

CS Otopeni – FCM Bacau

Concordia Chiajna – FC National

CSM Focsani – Inter Gaz

Delta Tulcea – Dunarea Giurgiu

Sportul Studentesc – FCM Campina

Petrolul Ploiesti – FC Botosani

Etapa a XV-a

Dunarea Giurgiu – Forex Brasov

Inter Gaz – Delta Tulcea

FC Sacele – Concordia Chiajna

FC National – CSM Focsani

FC Brasov – Petrolul Ploiesti

FC Botosani – Sportul Studentesc

FCM Campina – Dinamo II Bucuresti

Prefab Modelu – CS Otopeni

FCM Bacau - Dunarea Galati

Etapa a XVI-a

Forex Brasov – Inter Gaz

Dunarea Giurgiu – FC Brasov

Dinamo II Bucuresti – FC Botosani

Dunarea Galati – Prefab Modelu

CS Otopeni – FCM Campina

Concordia Chiajna – FCM Bacau

CSM Focsani – FC Sacele

Delta Tulcea – FC National

Sportul Studentesc – Petrolul Ploiesti

Etapa a XVII-a

Inter Gaz – Dunarea Giurgiu

FC Sacele – Delta Tulcea

FC National – Forex Brasov

FC Brasov – Sportul Studentesc

FC Botosani – CS Otopeni

Petrolul Ploiesti – Dinamo II Bucuresti

FCM Campina – Dunarea Galati

Prefab Modelu – Concordia Chiajna

FCM Bacau – CSM Focsani

miril
23rd July 2007, 12:43
Avem meciurile cele mai importante, cu Petrolul, Brasov, ambele, si Bacaul, acasa, in tur. Trebuie sa luam cele trei puncte, automat. Meciul cu Sportul este, oricum, in Bucuresti. Brasov si Spotul au cazut sa joace, intre ele, in ultima etapa, turul la Brasov. Programul pare avantajos, etapele IX si X sunt totusi de foc, cu conditia sa castigam toate meciurile importante de acasa (si nu numai), daca nu...e invers.

georgemp
23rd July 2007, 13:01
Ori nu a fost operata modificarea, ori nici macar nu a fost ceruta.

Dinamo 2 Bucuresti? Astia sunt nebuni, cate echipe vor sa aiba in A? Pe cand si Steaua 2? Sau asta este fosta Victoria, singura "victima" a Revolutiei?
Nu-i asa!
Ne-am redenumit! http://www.frf.ro/index.php?echipa=461

Herc_Reloaded
23rd July 2007, 13:04
Merci George! Inseamna ca este o scapare a Onlinesport, sau a sursei de unde au copiat programul.

Acum, intrebare este: care sunt favoritele la promovare?

Bancaru
23rd July 2007, 13:15
Toate din seria 1. Practic Argesului i s-a facut cadou promovarea. Nu sunt toate, dar 8 sunt. Ceea ce e suficient.

Herc_Reloaded
23rd July 2007, 13:20
Hai sa reformulez: cate echipe or avea buget mai mare decat al nostru? Ca nu il vad eu pe Siman bagand milioane in Sportul.

miril
23rd July 2007, 13:24
Adversarii nostrii sunt trei: Petrolul, daca vrea sa intre, Sportul, asisderea si Brasovul, fara comentarii. Ar mai fi si Bacaul, daca vrea Secu, pardon, Liche, pardon, Seche.

georgemp
23rd July 2007, 14:29
Poster cu programul seriei I tur, pentru suporterii progresisti
http://i114.photobucket.com/albums/n243/george_fcn/diverse/th_programlIIs1.jpg (http://i114.photobucket.com/albums/n243/george_fcn/diverse/programlIIs1.jpg)

georgemp
23rd July 2007, 14:31
Merci George! Inseamna ca este o scapare a Onlinesport, sau a sursei de unde au copiat programul.

Acum, intrebare este: care sunt favoritele la promovare?
L-au copiat dupa Prosport.

miril
23rd July 2007, 14:33
Merci, Gicule! Bleu-albastrii, ole!!!

krapulax
23rd July 2007, 15:06
fontul comic e cel mai tare (http://i114.photobucket.com/albums/n243/george_fcn/diverse/programlIIs1.jpg). e fro aluzie?
daca vrem sa promovam, o vom face fara mari probleme. numai ca ma indoiesc de intentiile sefului (http://www.expressivo.com/en/media/ivonaonline/708438942fa5991d4253626383babb346.mp3)

miril
23rd July 2007, 15:27
Sper sa nu fim asa de disperati sa continuam sa facem ciumbuslucuri virtuale, indiferent de intentiile sefului.

georgemp
23rd July 2007, 16:27
fontul comic e cel mai tare (http://i114.photobucket.com/albums/n243/george_fcn/diverse/programlIIs1.jpg). e fro aluzie?
daca vrem sa promovam, o vom face fara mari probleme. numai ca ma indoiesc de intentiile sefului (http://www.expressivo.com/en/media/ivonaonline/708438942fa5991d4253626383babb346.mp3)
Nu, din alte motive e ales fondul ăsta.

Bancaru
23rd July 2007, 17:14
Comic sau sans. Ca doar nu o fi MS. Adica MS, MS, hei, hei!

Platanu
23rd July 2007, 18:04
Se referea la font,nu la fond.

krapulax
23rd July 2007, 18:36
fondul problemei ramane acelasi- vrem sa facem treaba sau tragem pentru altii? ca doar e util sa ne avem bine cu oamenii de afaceri care investesc in futbol. un prim raspuns destul de concludent il vom avea foarte curand, dupa meciul de la giurgiu

marian iancu
23rd July 2007, 22:17
Hahaaaaaaaaaaaaaaaaaa... de cand nu am mai fost aici a-ti retogradat. Lasa ca-e bine, sa nu ne mai certam. Voi in B si noi in A.

Bancaru
23rd July 2007, 22:18
Freak!

georgemp
23rd July 2007, 23:17
Se referea la font,nu la fond.
Cred ca se intelegea din mesajul de mai sus.

Bancaru
24th July 2007, 11:49
Mi-a dat Krapilax mesaj si a zis ca in Libertatea scrie ca Ninu va ateriza la Steaua. Cu cine vorbeam mai deunazi despre Ninu care nu a avut "norocul" lui Herea? Cu Miril? Eu imi pun intrebari serioase asupra judecatii lui Iacov. Nu zic de intelect, ca nu ma intereseaza, desi se pare ca e putin prost. Eu asta nu pricep - bagi bani in zona administrativa a unei echipe, si care nu sunt putini, deci pare ca te intereseaza, dar vinzi. Sa mor daca mai inteleg. Cu tot regretul dar eu il regret pe Gino. Nu vreau sa fim curati. Vreau sa fim porci, hoti, jepcari, blatisti si in ultimul hal. Cam asa sunt restul iar pe Iacov il mananca **** de verticalitate.

miril
24th July 2007, 11:57
Iata cum arata stirea, noii comentarii, dupa:

Astfel, Gica Hagi forteaza in ultimul ceas aducerea unui fundas, el oprindu-se la Emil Ducu Ninu, fotbalistul celor de la FC National, grupare tocmai retrogradata in Liga a II-a. In varsta de 20 de ani, Ninu a fost adus in 2005 in Cotroceni de la Scoala de Fotbal 'Gica Popescu', cea care detine 50% din drepturile sale.

Nascut la Craiova, tanarul fotbalist a adunat pana acum 50 de selectii in nationala de juniori nascuti in 1986. Managerul Stelei, Adrian Ilie, a confirmat ieri interesul pentru Ninu: 'Este adevarat ca Ninu este in atentia noastra, asa cum a fost si Herea. Nu pot da insa mai multe amanunte, pentru ca eu am fost plecat din tara. Cert este ca maine (n.r - azi) voi purta o discutie pe acesta tema cu cei de la FC National'.

Bancaru
24th July 2007, 12:38
Acum am vazut ca il vor pe unul Mardare, de la Vaslui. Cica dupa ce nu au reusit sa ia niciun fundas de valoare. Stirea ar arata asa - Dupa ce nu au reusit sa ia niciun fundas de valoare Steaua a dat lovitura: SOC !!!!! Mardare la Steaua!

miril
24th July 2007, 12:40
Mardare nu-i rau de loc. A jucat mai tot timpul, daca nu ma insel, in retur si nu are decat vreo 20 de ani, iar, daca nu ma insel. Concluzia, sper sa nu fiu inselat!

Herc_Reloaded
24th July 2007, 14:03
Eu asta nu pricep - bagi bani in zona administrativa a unei echipe, si care nu sunt putini, deci pare ca te intereseaza, dar vinzi.

Mai citeste o data ce ai scris. Chiar tu ti-ai dat raspunsul. Si nu uitati, acest Iacov nu investeste niciun leu in Progresul acum. Traieste cu banii din vanzarile de jucatori si atat. Iar diferenta reprezinta recuperarea investitiei initiale.

Cu un singur lucru sunt de acord din ce scria Gica Chiorul ieri. Chiar mai suntem naivi si credem in buna intentie a lui Iacov???

miril
24th July 2007, 14:08
Mai are o mica sansa, evolutia echipei in liga 2. Daca promovam, Da, daca nu promovam, indiferent din ce cauze, Nu.

Bancaru
24th July 2007, 14:48
Hercule intrebarea este mai complexa ca si problema: el castiga sau pierde? El zice ca a bagat cateva milioane. Eu tind sa il cred. Si sa iti zic cum: deplasari, hoteluri, echipamente, chirie la stadion, taxe la stat, utilitati, salarii, contracte, prime de joc (cu astea mai slabut). Eu cred ca a bagat mai mult decat a scos. Pentru ca toti am cazu de acord ca sumele anuntate au fost mai mici in realitate. El pana acum daca a luat 2,5 milioane pe toti. Oricat ar fi luat o parte tot a dat la stat. Daca nu se ducea el trimitea dragomir ilicitu'. Deci...

miril
24th July 2007, 15:32
Dupa ce nu au reusit sa ia niciun fundas de valoare Steaua a dat lovitura: SOC !!!!! Mardare la Steaua!

Si Mardare nu mai vine. Altul la rand!

Bancaru
24th July 2007, 15:49
Stirea era de *****: fundas de valoare... adica ori Mardare e de valoare, desi nu cred, ori Steaua face rabat la calitate, numai sa ia ceva. Normal ca o sa fie Ninu. Sa nu uitam ca e international de tineret iar cei care il detin 50% sunt si ei stelisti. Ca sa nu mai zicem ca Ninu de mic is doreste sa joace la Steaua. Ce vreti, ba? Mentalitate de *****. Suntem o echipa mica si umila. Obisnuiti-va cu ideea. George si Platanu, ca noi... FC National sau Progresul este o copie mai mica a Romaniei. La noi e cel mai cald, ploua cel mai nasol, oamenii cei mai nesimtiti, foamete, nu-s bani, presedintele se cearta cu antrenorul care e si prim ministru, dupa ce s-au pupat pe gura in public, etc. Asa cum astia vor de mici sa plece in SPania sa culeaga nu numai capsuni ci orice se poate culege, asa si astia ar pleca si la Vaslui. Deja nu mai putem vorbi de miracolul capitalei pentru ca si Juventus Colentina e in capitala si nu vrea nimeni la ei. Unde mai pui ca e canicula.

miril
24th July 2007, 16:09
Sa ne racorim putin. Imi da mana! Eu cred, in cel mai bun caz, ca va fi imprumutat. Daca ma intrebi pe mine, la ora asta, Mardare este "mai in ghete" decat in Ninu, pe jumatate al nostru. Oricum, nu poate fi transferat numai pentru ca se afla in coproprietate, in plus nu are ce face cu Steaua cu el, iar noi folosim pe altii titulari, oameni...copti de 28 respectiv 33 de ani, pe postul respectiv.

miril
24th July 2007, 16:31
Iata o veste interesanta:

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1459180#post1459180

Ca sa parafrazez pe cineva, o fi bine?

alamar
25th July 2007, 00:17
Caldura mare, monser. Dupa o lunga pauza, in care mi-am consumat amaraciunea, revin cu forte proaspete si cu mult optimism in valiza. Progresisti mei dragi, doar o vorba sa va spun...PROMOVAM! Nu exista nici o indoiala.
HAAAAAAAAI PROGRESUUUUUUUU!

Herc_Reloaded
25th July 2007, 08:19
Asa sa fie! Promovam!!!!! Nu imi este clar cu cine, si unde.
Glumesc :-)! PROMOVAM!

miril
25th July 2007, 09:29
Deci, dragi progresiti, eu zic sa promovam...bine! HAI PROGRESUL!

miril
25th July 2007, 15:25
Stire foarte importanta, despre amanarea datei inceperii turului:

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=50647

Bancaru
25th July 2007, 15:54
Doamne!!! Am trait sa o revad si pe asta. Mai bine zis sa il revad. Alamar?!! Noroc cu Sfantul Iacov, ca nu mi-am dat seama din prima.

miril
25th July 2007, 16:12
Ia s-o vezi si p'asta, mai definitiva ca oricand:

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=50674

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=50676

krapulax
25th July 2007, 16:46
e la rapid, dar e tot jucatorul nostru.... frumoasa consolare. si olaroiu e intr-un golf, dar e tot antrenorul nostru, iar basescu nu stiu unde e, dar e suporterul nostru. sa notam si pretul- de vreo 8 ori mai mic decat cel trambitat si tiribombizat.

Bancaru
25th July 2007, 17:31
Noi ne agitam degeaba. Ce naiba, credea cineva ca il da cu atat? Nu! Crede cineva ca daca ar fi ramas ar fi pus osul la treaba? Nu! Vrea sa isi dovedeasca valoarea si calitatile. Pai sa il fut in gura ca a avut mai bine de un an sansa sa o faca si ... Acum vrea CL si cupe europene. Sa ma cac in gura lui. Ne intoarcem acolo de unde v-am cam lasat ieri. Echipa mica, de *****, nu ne baga nimeni in seama si nici nu este normal. Voi ii bagati in seama pe unii oameni care se agita pentru vreo cauza? Nu? Ne-a interesat pe noi ca a picat Craiova, si vorba aia ai sunt cu zecile de mii? Nu! Ca si-au batut joc de Sportul pe fata anul trecut? Nu! Si atunci ce mai vrem?
Da, Iacov e pentru interesul lui si pentru familia lui, si pentru nevasta lui, balerina, si pentru copilul lui, pentru barca lui, pentru neamul lui, pentru fratii lui, pentru Astonul lui, etc. Si? Putem sa facem ceva? Eu nu il pot scuipa pe banii lui. Si eu ma supar si ... nu rezolv nimic. Decat sa traiesc fara nicio alta perspectiva decat ca intr-o zi vom promova ma cac pe ea de echipa. As prefera sa nu ma mai intereseze, va garantez ca m-as simti ceva mai bine. Trebuie sa recunosc ca de 2 luni nu mai reprezinta o mare problema pentr mine. Fie ce-o fi. La un moment dat ajung la fundul sacului. Ce o sa mai faca atunci... nu stiu.

alamar
26th July 2007, 00:39
Herea? Ba la Rapid, ba la Steaua...parca vad ca se intoarce ametit inapoi si nu o sa faca nici o branza.
Cu Ninu ce se mai aude. Cica si asta a semnat cu Steaua, ca sa ajunga, via Buzau, inapoi in B. Astia "e" prosti, dom'le?

Herc_Reloaded
26th July 2007, 08:15
Nu "e" prosti. Ba chiar as zice ca Iacov se pricepe bine la "vanzari". Ca si geambas de fotbalisti ar fi fost foarte bun, talentat as zice.
Plecarea lu Ninu pe o traiectorie atat de dubioasa imi alimenteaza si mie opinia ca nu se doreste cu adevarat promovarea, ci mai curand acesta va fi un an de tranzitie. Tranzitie catre ce? greu de spus exact.

Bancaru
26th July 2007, 12:46
A spus ca nu el hotaraste unde ajunge Ninu. Aici mai e si o alta problema - in momentul in care o echipa cu renumele Stelei te doreste esti deja ca dupa o doza dubla de hasis. Ala nu mai vede nimic atceva. Vrea la Steaua si pace. Noi poate nu intelegem chestiile astea ca avem alte sentimente fata de respectiva echipa.
Ati vazut Herea? Intrati pe www.sport.ro si e un filmulet de la stirile proteve in care zice ca nu vrea sa ramana la National. Eu nu il mai suport pe **** asta. Pe bune. Ma revolt. Ce nu ma interesa daca pleca dar ce imi doresc sa se duca in ***** mamii lui si sa nu il mai vad. Caractere de *****. Nu e niciun secret ca nu vrea, dar sa formuleze si el mai civilizat, ca aici a crescut si aici s-a format, mai da-l in ***** de labagiu. Vine cu foanfa aia dupa el si are senzatia ca e mare vedeta. Nu o sa ajunga asa ceva pentru ca nu este modest. Putea sa zic "eu vreau sa joc oriunde am posibilitatea ca sa dovedesc ca am valoare si de..." de ce pielea mea o avea el valoare. Sa si-l bage Iacov in cur, apoi Becali si apoi Copos sa il inghita.

Herc_Reloaded
26th July 2007, 12:52
Bank, nu te enerva de pomana. Lasa-l incolo de marlan.
Nu uita un fapt: fotbalul nu este sah, nici golf, si nici stiinta exacta sau umanista. Este un sport cu basica. Capul se foloseste 0.05% din timpul meciurilor.

Acesti sportivi, multi dintre ei, nu au intelectul mai dezvoltat decat al unei .... bibilici, sau orice alta pasare de curte. Adica, daca cineva ii arunca graunte, si este in raza vizuala, a plecat cu fulgi cu tot si cotcodaceste la vecini.

Atasamentul se dezvolta mai ales fata de cluburile mari si cu performante. Aste este, noi nu sunt (deocamdata) unul dintre ele. Adauga la asta prostia nativa a unor oameni si o sa ai toata explicatia. Merita sa te enervezi?

miril
26th July 2007, 13:00
Da. Scapam de caldura, adica ne...racorim. Here...aus! Da, ce vrei daca toti e cu Steaua de mici. Sper sa se faca cometa. Nu spun cine,

Herc_Reloaded
26th July 2007, 13:04
Miril, nu-mi spune ca si la tine este cald, ca incep sa cred ca se apropie sfarsitul lumii :-)

Normal ca pushtanii astia mici sunt toti stelisti, din cauza de rezultate. Singura formula prin care putem scoate capul este cea intrebuintata de tipul ala din Cluj la CFR Cluj. Inclusiv prin aducerea unui jucator cu ceva talent, pe bani frumosi, in jurul caruia sa iti faci echipa.

miril
26th July 2007, 13:09
Caldura...transpira pana aici prin...progresul simpatiei. Herc, pacat ca nu avem noi miloanele alea, stii tu care. Insist, in acest caz, ca Bancaru sa fie purtatorul de cuvant. Sper sa accepte pana la urma. Eu cred ca va ceda charm-ului Consiliului de Administratie. Pronosticul tau?

miril
27th July 2007, 21:43
Dupa modelul Steaua Rosie, Lumezzane A-Lumezzane B 7-5.

abl
29th July 2007, 15:12
Miril, mi-am facut din nou cont aici (nu ma turna la stapanire) doar pt. a-ti aminti ca magariile din '75-'76 NU SE POT REPETA! Glumind macabru, fie si doar pentru ca Proca a trecut... dincolo. Fantastic, doua meciuri incheiate 3-1, unul cu Steagu', celalalt cu Rapid, ambele curat murdare, v-au asigurat promovari pe vremuri.

Tu stii ca imi sunteti totusi relativ simpatici, nu m-ar deranja sa fiti in locul gazarilor pe unul dintre cele doua locuri promovante. Dar se stie deja numele celei mai puternice echipe (din toate pdv;)) din B1, FC Brasov. Forza Steagu'!

Hej då!

miril
29th July 2007, 17:13
Sa-ti fie rusine, pentru insinuari! Ati furat cu Paunescu si mai indraznesti. Stii ca sunt din zona, intr-un fel, si nu m-ar deranja sa promovati dar voi il aveti pe Vama care tine si de antrenor si de jucator si de arbitru, as ca nu-mi fac griji pentru voi. Ha det så bra, själv!

Herc_Reloaded
30th July 2007, 07:58
Caldura...transpira pana aici prin...progresul simpatiei. Herc, pacat ca nu avem noi miloanele alea, stii tu care. Insist, in acest caz, ca Bancaru sa fie purtatorul de cuvant. Sper sa accepte pana la urma. Eu cred ca va ceda charm-ului Consiliului de Administratie. Pronosticul tau?

Si eu sper acelasi lucru :-) SOC: Bancaru purtator de cuvant la Progresul Bucuresti.
In schimb nu inteleg ce doreste persoana de mai sus. Proca parca a avut niste probleme cu Militia prin anii 80. Dumnezeu Sa-l Odihneasca in Pace!

miril
30th July 2007, 09:09
E un coleg de forum mai vechi, care joaca la doua capete, Giulesti si sub...Tampa. Insinueaza ca doar ei au fost umiliti de sistemul ********ocoperatist, ca deh, au stat 10 ani. Noi am stat 15, ne-au confiscat si tribunele si era sa intre Aramata, institutia, sa ne intelegem, in Parcul cu platani si nu mai zicem nimic. Se tot lega de niste meciuri pe care le-am fi castigat ne...ortodox. A uitat ca Paunescu, in anul...prmovarii noastre, cel cu 3-1 adusese peste noapte tot ce avea mai bun B-ul, in Giulesti. Cat despre bomba lui Marica nici Buffon n-ar fi scos.o. Iii place Juve, prietenului, alt motiv de...dialog. Altfel, ne aveam bine, eu si el, adica. Nu ne plac S&D. Nu suntem singurii.

Bancaru
30th July 2007, 12:15
Ne suspenda stadionul daca ajung eu purtator de cuvant. Si ma iau la bataie si cu Iacov.

miril
30th July 2007, 12:24
Am inteles, te dai la bale...rine! Pacatosule! Rusine! Huo! Afara! HAI PROGRESUL!

georgemp
4th August 2007, 23:05
Amical


http://www.fiftyfifty.cz/img/article/2006/06/c7367093.jpg
Azi (n.r. 04-08-2007) F.C.Progresul a jucat cu C.S.M. Ramnicu Valcea scor : 3- 0 : Cursaru (2) , Martins.



Sursa: www.fcprogresul.ro

miril
5th August 2007, 16:49
Scorul, de fapt, a fost 3-2 si s-a jucat la Valcea. Nu prea avem mijloc.

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=52437

Platanu
5th August 2007, 17:07
Plafaru asta,ce sa-i faci,de la atata miere si produse naturiste a gresit scorul.

georgemp
5th August 2007, 17:31
Păi da, cine s-o mai lua dupa el?
Ce pretenții poți să ai de la un moderator pe "Coșu de gunoi?"

Platanu
5th August 2007, 20:33
Macar este moderator.Si isi face treaba cu succes.:)

Bancaru
6th August 2007, 12:29
Uitandu-ma la echipa as zice ca nu avem nimic. Desi corect este avem nimic. Raul Costin fundas? Pai el nu este mujlocas si a jucat si varf? Ma rog... la cat am mai fost eu la meciuri este egal cu zero ce zic eu. Papura stie mai bine. Savu, Panc si Altamir singurii care erau titulari de drept si au inceput titulari. In rest numai pros(t)paturi.

miril
6th August 2007, 12:56
Trebuie sa joci cu vreo doua pros(t)paturi in teren, tot timpul, in liga 2, daca nu ma insel.

Herc_Reloaded
6th August 2007, 15:38
Oare cum de a adat Cursaru gol(uri). S-a trezit din reverie?
Mijloc nu avem, dar ce atacanti! Numai unul si unul. Nu mai construim nimic, doar dam goluri, asa, de ciuda.

Herc_Reloaded
6th August 2007, 15:55
Cand incepe Liga a 2-a, sambata asta?

Bancaru
6th August 2007, 15:57
Da, sa vezi ca dupa prima etapa o sa avem un golaveraj naucitor. Plus 37. Nu temperatura. Si pentru ca tot dam goluri cu nemiluita o sa ne puncteze altfel. Asa se va face ca in etapa 5 vom fi promovati iar in etapa 9 Dacia Mioveni va fi retrogradata iar noi inclusi in A direct pe locul 8. Nu e nevoie sa precizez ca la finalul sezonului retrogradam.

miril
7th August 2007, 11:25
Asa e, caldura mare! Mi se pare mie sau iar isi baga ala cu coarne coada. Remarcati ca nu l-am numit, singurul parametru interesant fiind locatia. Sa fie ala...stiti voi care, loca(liza)t chiar pe Dr. Lister 67 sau in...proxy-mitate?

Herc, s-a amanat, incepe pe 25 august si nu...inainte. Mitica sta bine la toate, mai ales la metroragie, pardon, meteorologie.

Bancaru
7th August 2007, 12:42
Va place stirea asta?

Iacov - posibilul presedinte al Rapidului!

Constantin Iacov, presedintele bancarilor, ar putea ajunge la Rapid. George Copos a tras multe sfori pentru a-l convinge pe omul de afaceri sa preia conducerea executiva a clubului sau noteaza Cancan. Iacov si Copos au vazut impreuna partida Rapid - Gloria Bistrita, ceea ce l-a deranjat extrem de mult pe actualul presedinte al giulestenilor Constantin Zotta.

Publicatia mai noteaza ca relatiile dintre Copos si Zotta s-au racit in ultima vreme intrucat acesta nu a fost in stare sa gestioneze in editia trecuta de campionat problema arbitrajelor ostile Rapidului si din cauza ca nu a obtinut semnatura lui Ovidiu Herea.In aceste conditii scaunul lui Zotta la Rapid este din ce in ce mai subred.
Copos a incercat in mai multe randuri sa -l convinga pe Iacov sa-l vanda pe Herea, sa managerieze Rapidul si sa transforme FC National intr-un satelit al Giulestiului.
www.sport.ro

Herc_Reloaded
7th August 2007, 12:48
Cancan publica o stire de... cancan.

Bancaru
7th August 2007, 12:54
Daca nu erau implicati in viata a doua cluburi spuneau ca se iubesc si ca se *** in ***.

miril
7th August 2007, 12:56
Asta am scris si eu pe site-ul clubului. Se cearta astia pe la FDR-atii si il incerca o stare de incapacitate pe Mitica si lighiaonele puse de el. In plus, nu trebuie sa te afisezi cu amanta, asa in public, sa te surprinda oriece paparauda de paparazzo. Ca ei, nuuu si nuuu. Cum am spus mai di mult, Everlasting Love!!!

miril
7th August 2007, 13:18
Vedeti sa nu uitati sa comentati si voi meciurile Progresului pe topicul cu etapele de pe subforumul Liga 2.

Bancaru
7th August 2007, 13:39
Avem topic separat?

miril
7th August 2007, 13:45
Oui, Mon Cher!

krapulax
7th August 2007, 16:41
Va place stirea asta?

Iacov - posibilul presedinte al Rapidului!

sa managerieze Rapidul si sa transforme FC National intr-un satelit al Giulestiului.

titlul da. in rest, sa ma &^%*)* (**&% &^*&%^

Bancaru
7th August 2007, 17:46
Stai linistit ca e o inventie a unor cretini. Cred ca daca ma duc la un ziar, unele anume, si zic ca Basescu se masturbeaza (ceea ce nu ar fi imposibil la un marinar) in gradina Palatului Cotroceni, aia publica fara sa verifice tufisurile. Ca tot vorbea Herc de calitatea presei. Daca la astea mari, de la care ai avea pretentii, se intampla, ce sa mai zici de can-canuri?

miril
8th August 2007, 19:06
Din victorie in victorie. Si nici n-a-nceput campionatul (pentru noi).

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=52939

krapulax
8th August 2007, 19:10
fratilor.... am invins caracălu. 1-0, gol calin cursaru

echipa

marinescu- cucu. oprsal. altamir. cisteanu. - negura. costin, binaware, starpiè. - borbely. marin.

apoi au mai jucat samuila, shomkereky, live russu, panc, ilin, andronick, lirca, p.l. caci, savu y cursariu

miril
8th August 2007, 19:18
Ba(i), Krap, zii ca am jucat acolo unde...stiti voi ce s-a intamplat (cu ei).

Platanu
8th August 2007, 19:35
S-o rasturnat caru'....

krapulax
11th August 2007, 22:24
fratilor... cica am fi batut si argesu... 2-1..... dubla cursariu... a jucat si prodigalu

miril
12th August 2007, 09:49
Ba, ce vesti! I s-a...sculat lui Cursaru (dar nu ca lui Prunea)! Campionii amicalelor! Puschea pe limba (de pisica)!

miril
13th August 2007, 09:47
Iata un articol despre meci aparut pe site-ul neoficial al argesenilor:

Progresul București și FC Argeș s-au întâlnit sâmbătă, pe stadionul din Cotroceni, într-un meci amical între principalele echipe care aspiră la promovarea în Liga I, din cele două serii. Partida a fost destul de disputată, cu un nivel de joc comparabil cu cel din Liga I, cu toate că formațiile mai au două săptămâni de pregătire, în care bancarii s-au impus la limită, dar elevii lui Ionuț Badea au dominat copios finalul de meci, în încercarea de a egala. Joc echilibrat, victorie a gazdelor Prima ocazie a meciului îi aparține lui Cristi Tănase, care în minutul 3 pătrunde în careul advers, lateral dreapta, și șutează pe lângă poarta lui Munteanu. Opt minute mai târziu, tot FC Argeș își trece în cont o nouă oportunitate, lovitura liberă de la cica 25 de metri, executată de Crivac, rămânând fără rezultat. Gazdele răspund și ei periculos în minutul 13, prin Ionuț Savu, care trimite în bara porții lui Hotoboc. Golul pică în mi-nutul 33 în poarta piteștenilor, autor - Cursaru, dar oaspeții egalează foarte repede, atunci când Tameș îl lansează foarte bine pe Dulcea și acesta îl învinge în duel „unu la unu" pe Cristi Munteanu. După1-1 la pauză, jocul se liniștește oarecum în partea a doua a meciului, de reținut fiind golul desprinderii Progresului, marcat de același Cursaru, o bară a lui Panc și câteva incursiuni periculoase pe contraatac ale argeșenilor, rămase însă fără rezultat pe tabela de marcaj. Scor final 2-1 pentru gazde, și acesta este primul meci pe care antrenorul Argeșului, Ionuț Badea, îl pierde în România.

Bancaru
15th August 2007, 17:44
http://www.prosport.ro/index.php?section=clasament&screen=index&id=83

In seria noastra, normal, ne aflam pe ultimul loc desi u a inceput campionatul. In seria lor, a doua, toate animalele sunt egale. Avand in vedere ca, totusi, unele sunt mai egale decat altele, Jiul si Arges, ma intreb de ce se fac chestiile astea. E razboi psihologic? Sunt prosti? As vrea sa cred ca sunt prosti.

Bancaru
15th August 2007, 17:47
Sigur noi am jucat azi cu CSM?
Iata ce scrie Postsport:
CSM Rm. Vâlcea-FC Sibiu 2-3 / Îngrijorare în Zăvoi
CSM a pierdut miercuri dimineață, la Vâlcea, 2-3(1-2) meciul de verificare cu o echipa de Liga a III-a, FC Sibiu!
Din cate stiu eu este miercuri 15, azi, nu? E posibil sa fi venit dupa meciul cu aia la Bucuresti? Ar fi nasol, ca am batut la limita o echipa de obositi.

miril
15th August 2007, 18:32
Sa zicem ca...am jucat cu Targoviste. Desi se zice ca ar fi trebuit sa jucam sambata, acum. Dumnezeu mai stie!

georgemp
16th August 2007, 00:42
E o zapaceala totala cu amicalele asta.
Sambat se zice ca jucam cu modelul, dar la cum le schimba astia...

georgemp
16th August 2007, 03:16
Nu-mi vine să cred că n-am știut la ce meci sunt.
Mai demult făceam mișto de unii pentru chestia asta...

miril
22nd August 2007, 10:42
Pe canalul de televiziune sport.ro a aparut informatia ca meciul Dunarea Giurgiu-Progresul Bucuresti va fi transmis in direct, duminica 26/8 ora 13.00.

P.S. Cel care vede primul acesta informatie l-as ruga sa o posteze si pe site-ul clubului. Nu stiu de ce nu pot sa intru pe site desi folosesc numele si parola corecte.

miril
22nd August 2007, 20:03
DUNAREA GIURGIU – PROGRESUL BUCURESTI (26.08, ora 13:00)
Arbitru: Marian Bordean (Sibiu); Asistenti: Daniel Ciocanea (Sibiu) si Ionut Babdag (Alexandria); Rezerva: Constantin Miruta (Alexandria); Observator: Adrian Ramureanu (Bucuresti)

alamar
23rd August 2007, 02:19
Cum naiba...schimba astia data. In fine, numai conteaza. La coada la pepeni am auzit niste barfe care spuneau ceva despre niste meciuri cumparate deja de Vama. Se pare ca Brasovul s-a pregatit serios pentru promovare.

Metaforik
23rd August 2007, 18:11
Partida s-a mutat duminica la ora 13.00, intr-adevar, datorita unor chestiuni legate de televizare (la sport.ro). Inca nu stiu cum ar fi fost posibil sa se joace etapa in programarea initiala (28 august) iar a doua zi sa se joace meciul de cupa (pe 29 august). Oricum, conform tragerii pentru Progresul nu ar fi fost o problema pentru ca jucam cu aceeasi echipa! Incredibil! :)

In alta ordine de idei, pentru ca divizia B e mai frumoasa decat Liga lui Mitica m-am decis sa sustin mai hotarat echipa de suflet, lucru pe care va invit sa-l faceti si voi, cei care scrieti cu atata folos aici pe forum :) E adevarat ca si deplasarile sunt mai scurte si un suporter adevarat nu poate rata un meci cu Giurgiul (chiar doua!)

Asa ca.. ne vedem duminica pe Stadionul Dunarea!

Bancaru
24th August 2007, 11:06
Sincer sa fiu as prefera Terasa Dunarea, de langa Arhitectura. Am auzit ca poti sa bei si o bere rece. Spera sa "facem o figura frumoasa". Important e, nu (vorba lui Piturca Victor) ca suntem acolo (vorba lui Hagi). Sper sa ne dorim mai mult victoria, adica victoriile.

ATHC
24th August 2007, 11:33
Sincer sa fiu as prefera Terasa Dunarea, de langa Arhitectura. Am auzit ca poti sa bei si o bere rece. Spera sa "facem o figura frumoasa". Important e, nu (vorba lui Piturca Victor) ca suntem acolo (vorba lui Hagi). Sper sa ne dorim mai mult victoria, adica victoriile.



Bancarule, ce mai incoace si incolo.... vii la Giurgiu, sau nu ???
Pentru Miril si George, care merg separat cu masina: ne vedem cu totii la Giurgiu !!!!!

Bancaru
24th August 2007, 11:49
ATHC, ne putem vedea si in Bucale, nu trebuie sa venim la Giurgiu. Ma duc la Urziceni. Nu la meci ci la o ruda o unei cunostinte. E o zi de nastere.

krapulax
25th August 2007, 13:11
deja a inceput sa se vada meseria- brasovul si sportul- victorii afara. urmeaza progresul

krapulax
25th August 2007, 18:07
asa, pana la urma la ce ora se joaca?

mi-am facut de lucru prin wikipedia (http://tinyurl.com/3c6bj3), daca tot a aparut lotul pe situl oficial. constat ca nu mai exista robertino iancu, ghinda si marcu

krapulax
26th August 2007, 07:49
grea viatza in divizia b... tot nu stiu la ce ora e meciul. as zice 80% e la ora 13. dar pentru restul de 20 de procente:o:

georgemp
26th August 2007, 13:20
2-1 pentru ei, meci slab al nostru.In cupa macar sper sa batem.Sa zicem ca a fost doar inceputul.Revin cu amanunte.

krapulax
26th August 2007, 15:26
Sa zicem ca a fost doar inceputul.
daca asa arata inceputul, mi-e groaza sa ma gandesc ce va urma


Revin cu amanunte.
nu mai reveni cu amanunte, e clar. am bulit-o,

georgemp
26th August 2007, 18:01
Dunarea Giurgiu - Progresul Bucuresti 2-1

Progresul București a suferit prima înfrângere în liga a 2-a.

Progresul București, ex-F.C.National a debutat cu stângul în liga a 2-a.
Nume cunoscute în fotbalul românesc, cum ar fi Ionut Savu, Cristi Munteanu, Mihai Panc nu au putut face mai nimic în fața unor anonimi ca Șanțmare, Ene, Mocioi.
Meciul a fost dominat de Dunărea Giurgiu, jucătorii Progresului trăgând doar 5 șuturi pe poartă.Pentru Dunărea Giurgiu au marcat Comăneanu '9, Ciocârlan '74(pen), iar pentru Progresul a marcat Ionuț Savu, în minutul 82.

Golul lui Ciocârlan din penalty
http://www.dailymotion.com/video/x2u53d_dunarea-giurgiu-progresul-bucuresti_sport

Bancaru
26th August 2007, 19:57
Șanțmare. Misto!

miril
27th August 2007, 11:08
Cat despre noi, ni se potriveste unul, Soava, la figurat.

Bancaru
27th August 2007, 11:59
Adica cum? Cine e Soava? Cum adica la figurat? Soava de la sovaielnici? Sau cum... ?

Bancaru
27th August 2007, 12:04
L-am rugat pe tovarasul Krap sa caute in cutiile lui si mi-a scos la iveala faptul ca sezonul trecut Delta si Buzaul au promovat cu 8 infrangeri la activ si cu ceva puncte, in jur de 64 prima si cu 2 mai putin a doua. Sincer sa fiu nu am nici cel mai mic habar cate echipe sunt intr-o serie, deci nu stiu cate meciuri se joaca. NU e totul pierdut, dar eu cred ca e posibil, ca desi noi vorbim de promovare, sa retrogradam totusi, am mai zis-o odata si nimeni nu ma credea. Iar daca ne gandim ca suntem inca pe minus (-)... Eu va sfatuiesc sa va lasati de sportul asta - suporteri. In divizia C e ca si cum m-as duce in vizita la uzinele Vulcan (daca mai exista...). Va dati seama ca este sub demnitatea mea, si am aflat ca aceasta echipa imi afecteaza personalitatea. Prostul ei mers ma face sa am mai multe batai de cap. NU zic ca ma duc la Steaua sau Dinamo. Dar asa cum a castiga meciuri imins de la spate de orice fel de interes care nu are legatura cu sportul, nu pot nici sa accept ca le pierzi pe aceleasi considerente. Da-i in p*** calului, ca David si Goliath era un exemplu biblic, Doamne iarta-me. Extrapoland, eu zic ca daca David se mai vede cu Goliath de 5 ori il bate ala de il strica de fiecare data.

miril
31st August 2007, 20:38
MECIUL PROGRESUL - INTER GAZ NU MAI E IN NOCTURNA
Vineri, 31 August 2007

Partida dintre Progresul Bucuresti si Inter Gaz Bucuresti era programata initial sa se dispute în nocturna, sâmbata, de la ora 20:00. Numai ca, în conformitate cu unele surse apropiate clubului din Cotroceni, gruparea din Parcul cu Platani ar avea ceva datorii catre Banca Nationala Româna, cea care detine baza sportiva, si nu i s-a mai permis sa joace la lumina reflectoarelor. Astfel ca meciul va avea lovitura de începere de la ora 17:30.

In alta ordine de idei, aceleasi surse ne-au precizat ca adversarii progresistilor, cei de la Inter Gaz, au promise prime de câte 1.000 de dolari de fotbalist, daca vor obtine macar un punct pe stadionul din Cotroceni, din partea conducerii echipei FC Brasov, o contracandidata a Progresului la promovare.
In privinta contestatiei facute de Dunarea Giurgiu, dupa meciul din Cupa României Timisoreana cu Progresul, pentru faptul ca delegatul echipei bucurestene, Imilian Serbanica, a trecut gresit în foaia de joc numarul jucatorului Liviu Rusu, Comisia de Disciplina a FRF a respins memoriul giurgiuvenilor, astfel ca Progresul va întâlni miercurea viitoare, de la ora 16:30, pe CS Otopeni, în faza a cincea a competitiei.

Herc_Reloaded
31st August 2007, 23:05
Bine v-am regasit!

Datorii la BNR? Hmm, nu prea v-am regasit bine.
Infrangere cu Giurgiu? Si mai rau.
Un 3-0 maine cu Inter-gaz imi va satisface orgoliul de progresist ranit.
Il contrazic pe Bank. Si in C Progresul ar fi tot Progresul meu. Am mai fost in C. Stiu cum este. Ba inca imi amintesc clar, ca in mai toti anii de A nu prea i-am vazut live pe baieti.

Nu vom retrograda. Dar nici nu vom promova anul asta. Si asta este cel mai rau.

miril
1st September 2007, 10:11
Bine te-am regasit, Herc!


... în conformitate cu unele surse apropiate clubului din Cotroceni, gruparea din Parcul cu Platani ar avea ceva datorii catre Banca Nationala Româna...

Intr-un articol din Evz, cred, de la inceputul acestei saptamani, se mentiona ca acest club are un plus de 1,4 milioane de ron-i pe anul care a trecut.

georgemp
2nd September 2007, 02:26
Liga a II-a: Progresul București - Inter Gaz București (3-3)

Bancarii au terminat la egalitate o partida care la pauza parea castigata

Jucătorii Progresului au început în forță meciul, având câteva ocazii clare de gol la poarta Inter-Gazului.Nici găzarii nu s-au lăsat mai prejos, și ei punând presiune pe poarta aparata de Catalin Munteanu.Scorul a fost deschis de Csaba Borbely in minutul 21.Meciul a continuat cu alte minute de pressing la poarta lui Barbu, acesta dând rezultate,jucătorul Progresului, Cătălin Cursaru marcând golul de 2-0.
Nimic notabil nu s-a mai întâmplat până în minutul 62, atunci când Bănuță marca primul gol al găzarilor.A urmat golul lui Verdeș din minutul 71.
În minutul 75 Stere este eliminat pentru o talpă aplicată pe fața lui Drăgan.
Miraculos însă, tot cei de la Inter-Gaz marchează pentru 2-3, dintr-un șut al lui Boby Verdeș la vinclu.
Borbely reușește să egaleze în minutul 82.
Iată echipele:

Progresul București: Cristian Munteanu - căpitan, Costin Cucu, Dănuț Somcherichi, Altamir Heitor Martins, Liviu Rusu, Valeriu Andronic, Florin Pelecaci, Csaba Borbely, Wiliams Ajuwa Binaware, Claudiu Drăgan, Cătălin Cursaru.Rezerve: Cătălin Ilie Samoilă, Radek Oprsal, Ionuț Savu, Codruț Ștefan Lircă, George Alex Negură, Bogdan Iosif Cistean, Raul Răzvan Costin.
Antrenor: Corneliu Papură.

Inter Gaz București: George Barbu, Sergiu Bar, Ștefan Stere, Florin Bănuță, Ionuț Târnăcop, Bobi Verdeș, Constantin Bârsan - căpitan, Marius Rusu, Marius Humelnicu, Eduard Andrei Nicola, Mihai Dumitru.Rezerve: Bogdan Constantin, Răzvan Domnișoru, Valentin Velicu, Bogdan Nicu, Sergiu Stancu, Liviu Osca, Nicolae Valentin Funieru.
Antrenor: Bolborea Dumitru.

Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Asistenți: Liviu Ciubotariu (Galați), Mihai Pais (Galați), George Trandafir (București).
Observator: Stelian Ilie (București).

Vreme: Parțial noros

Spectatori: 450.

Bancaru
3rd September 2007, 12:58
Reusim sa ne facem de ***** de fiecare data. Si puteam sa avem, teoretic, 5 puncte din 2 meciuri. In plus nu ne luau nici stegarii, si pe buna dreptate, ca la matineu. Sansa noastra este ca Razvan sa fi adormit in tribuna iar brasovenii sa aiba senzatia ca vin la cumparaturi in Obor.

Herc_Reloaded
3rd September 2007, 13:38
pai credeam ca la Obor se dau lupte de strada.. sau este liniste acum?

Bancaru
3rd September 2007, 15:38
Pe brasoveni nu ii intereseaza asta. Apropo de Obor, voiam si eu sa ma duc sa imi iau niste nuca. Acum...
Nu as vrea sa dramatizez situatia asa ca privesc partea buna a lucrurilor: asa cum zicea si Miril, la pauza putea sa fie usor 3-0. Cred ca s-a cam ***** Razvanel pe el in prima repriza. Si Brasovul s-a intins serios cu Intergaz. Iar dupa ce au facut aia 2-1 au tremurat, chiar. La noi greselile s-au numit: Altamir, Cucu si Munteanu. Cristi Munteanu ar trebui sa se duca putin la bai si impachetari cu parafina. Gata! S-a terminat. Ce e surprinzator pentru mine e ca Iacov face EXACT aceleasi greseli ca anul trecut. Dac de aici mai ai o sansa, din C ai o p***. Sau poate asta vrea el. Sper ca sunt oameni care nu il lasa sa faca lucrul asta.
Surprinzator (sau nu?) FANS au strigat mitica la puscarie.Din aceasta perspectiva, dupa foarte mult timp sunt de aceeasi parte a baricadei cu Iacov. Am observat ca si IMPOREX aia cu faianta ne-au parasit. Cat ne-r mai sponsoriza astia cu Trocal, ce s-a mai auzit de ei. In rest spunea baiatul ala de la microfon numai firme cu nume de butic care vinde tigari (nu minorilor) si racoritoare, dar nu de la frigider.
Un alt lucru bun e ca l-am cunoscut pe Kurany si m-am revazut cu Miril. Cam atat despre meci. A, sa nu uit! De ce nu o fi jucat Oprsal?
Si ca sa fac o remarca demna de Steaua sau Dinamo - Verdes nu a dat atatea goluri cat a jucat la noi.

Herc_Reloaded
3rd September 2007, 15:43
Din ce scrii tu inteleg ca baietii au o problema de atitudine. Sa nu poti tine un rezultat de 2 -0, ba inca sa te conduca descultii lui Ciorba.... asta da performanta. Nu imi venea sa cred cand am citit rezultatul.

Ma bucur ca ati reusit sa mergeti pe stadion. Pacat ca nu ati putut sarbatori si o victorie. Poate vom sarbatori dupa meciul cu Brasovul. Voi acolo, eu de la distanta.

Bancaru
3rd September 2007, 15:51
Descultii aia au antrenor - Mitica Bolborea. Parerea mea ca Bolborea este un antrenor bun de B cu sanse de A. Papura e bun sa faca teatru. Nu are experienta necesara. Sa nu uitam ca va avertizam ca in B e futere de utere (stiam de la un supoter student). Toate schimbarile noastre - accidentati. Si am jucat cu partea eleganta a seriei iar arbitrajul a fost foarte bun, cel putin asta de sambata.

Herc_Reloaded
3rd September 2007, 16:01
Si culme este ca vedem cum Ciobi are ceva rezultate bune cu Otopeniul.
B-ul a fost asa dintotdeauna. Intrari la rupere si jocuri haotice. Daca intrii in astfel de clenciuri.... o sa pretuim fiec are punct ca pe un mar de aur.

Multescu este solutia. Are experienta aici in B, si asta nu este putin. Si parca nu are nici echipa, sau ma insel?

Bancaru
3rd September 2007, 16:05
Si Stoichita ar fi bun, chiar daca arata ca Portos, cu burta si chica.

Herc_Reloaded
3rd September 2007, 16:13
Asta se cheama deja-vu. Aveam discutii asemanatoare acum 1 an. Si A venit Vladoiu dupa Duna. Acum dupa Papura va veni Munteanu antrenor. Nu Dorinel, ci Cristian Marian. Sau oricare alt jucator. Dar nu acum, ci dupa vreo 10 etape, cind vom fi instalati comfortabil pe un un binemeritat(?!?) loc pe la coada.

miril
3rd September 2007, 16:32
Stoichita este o japita si-i plac banii multi, iar Bolborea nu pleaca de la...gaz.

Herc_Reloaded
3rd September 2007, 16:36
ha, ha, de cand nu am mai auzit acest cuvant.. japita. Ce mai vindea dragul de Stoichita meciuri pe vremuri. Ca si Bolborea, de altfel, daca nu ma inseala memoria.

Bancaru
3rd September 2007, 16:39
Acum a venit momentul sa cumpere.

carlo
3rd September 2007, 18:16
Cristi Munteanu ar trebui sa se duca putin la bai si impachetari cu parafina. Gata! S-a terminat.
Lasati-l saracul,si-a facut hotel in delta si cred ca nu are nici bani de intretinere,nu este nici dracul pe-acolo.E si normal,la ce preturi are...Numai nevasta-sa se plimba pe la receptie,cu tigara in mana.

Bancaru
3rd September 2007, 21:18
Misto! Asta e genul meu preferat. Daca si ragaie... ma duc sa ma cazez.

Platanu
6th September 2007, 12:14
Progresul București - FC Brașov, sâmbătă, ora 13.00
Arbitri: Augustus Constantin - Eduard Dumitrescu, Aurel Oniță - Mihai Ene
Observatori: Nicușor Vlad, George Ionescu

sursa: Prosport

Platanu
8th September 2007, 17:48
Si astia din presa ce sa zica,ca am fi meritat victoria? Nu.Iete ce ne zice:

REMIZA ECHITABILA / PROGRESUL - FC BRASOV 0-0

NEMULTUMIRE Progresul si FC Brasov au avut multe ocazii de a marca, însa partida s-a terminat la egalitate, 0-0

La începutul partidei, Claudiu Dragan (12) a scapat singur spre poarta lui Nae, însa a irosit o ocazie imensa de gol, sutând în plasa exterioara a portii. Acelasi Dragan (30) a fost lansat perfect de un coechipier la marginea careului, a preluat, dar a fost deposedat si nu a obtinut nici macar un corner dintr-o faza în care putea marca fara probleme. In minutul 37, Borbely s-a trezit cu mingea la picior dupa o bâlbâiala a fundasilor adversi, a sutat puternic, însa Nae a intervenit providential, salvându-si echipa. Sburlea a fost gasit bine de centrarea lui Voicu, balonul nu a fost degajat din suprafata de pedeapsa a Progresului, însa Sburlea a revenit si a sutat, obtinând doar un corner.

In cea de-a doua repriza, intrarea lui Ionut Savu în locul lui Cl. Dragan, atacantul care a irosit doua ocazii imense de gol, a revitalizat atacul ”bancarilor”. Savu (47) a scapat singur spre poarta lui Nae, l-a driblat pe portarul brasovenilor, a sutat anemic înspre poarta dupa un sprint epuizant, iar fundasii lui Razvan Lucescu au trimis balonul în corner. Sburlea (71) si Hadnagy (75) au irosit si ei alte ocazii importante, iar scorul de pe Cotroceni a ramas 0-0.

Puteam sa câstigam, dar puteam sa si pierdem. Am început prost partida si ne-am retras inexplicabil, însa a doua repriza a fost mult mai echilibrata, a declarat Razvan Lucescu, antrenorul lui FC Brasov.

Fotbalul uneori e nedrept. Meritam sa câstigam. Din cauza programului din Cupa, pe finalul meciului nu am putut sa mai facem acelasi joc ca în prima repriza, a punctat Corneliu Papura, tehnicianul Progresului.

sursa: Prosport

miril
11th September 2007, 21:17
Arbitrii partidelor care se vor disputa, miercuri, de la ora 17.00, în etapa a IV-a a Ligii a II-a

FC Săcele - Progresul București
Arbitrii: Lucian Dan - Gero Szabo, Florin Păunescu - Mihai Hârlab
Observator: Cornel Sorescu

Platanu
12th September 2007, 19:18
Precizia Sacele - Progresul Bucuresti 0 - 1.
Marcator: Lirca in minutul 15.

kurany
12th September 2007, 20:48
Precizia Sacele - Progresul Bucuresti 0 - 1.
Marcator: Lirca in minutul 15.

Felicitari echipei si lui Lirca in special, sper ca el sa fie juniorul pe care il folosim, pentru ca restu sunt slabuti!!!

HAI PROGRESUL!!!

miril
13th September 2007, 09:33
Am stapanit mijlocul terenului si, deci, meciul, ca si in meciul cu FC Brasov, in ciuda terenului ingreunat de o ploaie mocanesca. Nu au fost multe ocazii de gol, doar doua, un fructificata de Lirca, eu am crezut ca era Cursaru, printr-o executie foarte frumoasa, bolta peste portar. Sacele nu a avut ocazii, noi dominanadu-i la toate capitolele. Frumos din partea jucatorilor, in frunte cu Cristi Munteanu, care ne-au salutat la sfarsitul meciului. Se pare ca s-a schimbat ceva, in sens pozitiv la echipa care pare ca a inteles ca trebuie sa lupte fara menajamente, daca se vrea promovarea, si apropierea de suporterii fideli, atatia cat sunt, este un lucru foarte bun. Sa ne ajute Dumnezeu! HAI PROGRESUL!

Herc_Reloaded
13th September 2007, 10:04
M-am bucurat precum un copil cand am citi ca am invins pe Sacele. Auziti voi, pe Sacele. Ceea ce scrie Miril ma bucura, poate ca suntem pe drumul cel bun.
Cristi Munteanu este acum si manager?
HAI PROGRESUL!

miril
13th September 2007, 13:38
Herc, citeste despre asta un articol de pe Istoria Progresului. Am inteles ca doreste o mai buna cooperare cu suporterii, redeschiderea fan-shop-ului si alte lucruri. Repet, lucrul cel mai bun este apropierea jucatorilor de suporteri care s-a vazut si la meciul cu Brasov si la Sacele, Munteanu dand tonul. La meciul cu Brasov tribuna a dorit schimbarea lui Dragan, la pauza, Papura "primind" instructiile necesare. Cand i-am strigat noi asta ne-a comunicat intai...fizic si apoi si verbal ca "inca nu poate acum". La pauza jucatorul a fost schimbat, lucru corect. Dupa pauza a comunicat..fizic tot timpul cu noi, in sensul pozitiv. S-ar putea sa fie, pana la urma, o miscare bune, numirea lui ca antrenor. La Sacele, secundul Vochin s-a deplasat pe partea libera de suporteri, unde eram si noi, sa nu se inteleaga ca noi, cei 15 nu eram...suporteri, el dand tot timpul indicatii jucatorilor, cu voce tare, lucru care mi-a dat impresia ca este implicat si se doreste performanta. Sper sa nu ma insel. HAI PROGRESUL!

Bancaru
13th September 2007, 13:42
Miril, mai multe nu se pot spune despre meci? Poate ne dai mai multe detalii. Sacele astia vad ca sunt destul de slabuti. Ce sanse sun pentru meciul urmator, sa batem adica? Nu de alta, dar eu si cu Herc am votat 1. Nu ca asta e cel mai important, dar trebuie sa cam castigam tot acasa.

Bancaru
13th September 2007, 13:45
Nu e bine, totusi, sa schimbi un jucator la insistentele tribunei. Asta il poate afecta psihic. Parerea mea e ca antrenorul poate evita elegant astfel de lucruri. Iar Dragan, asa cum rateaza, este un jucator care isi creeaza spatii de gol si pentru el si pentru altii. La un moment dat o sa si dea.

miril
13th September 2007, 13:48
Nu sunt multe de spus, caci fazele periculoase au lipsit, dar lucrul care mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca am dominat tehnic si tactic jocul cam cum am facut si cu Brasovul, cu diferenta ca acum am rezistat fizic toate cele 90 de minute. Nu am fost nicio clipa amenintati iar apararea a jucat fara greseala. Impresia mea este ca nu ar trebui sa aveam probleme cu Bacaul daca jucam cum am jucat ultimele trei meciuri de cupa si campionat.

P.S. Nu l-a schimbat ca am vrut noi dar a comunicat in asa fel incat a dat de inteles ca asta este si concluzia lui, caci...asa si era. Mi s-a parut ca omul stie ce vrea dar ca vrea sa aibe si un dialog cu tribuna in masura in care se poate. Este greu de descris situatia respectiva, dar crede-ma ca ce a facut el a fost conform cu realitatea din teren si nu datorita presiunii tribunei.

krapulax
13th September 2007, 14:51
Pentru prima data in istoria Ligii a II-a, o partida de fotbal se va disputa luni dupa amiaza. Meciul Progresul - FCM Bacau este programat pentru data de 17 septembrie, ora 16:30, fiind trasmis in direct de TVR 2.
....................................
Intalnirea va fi arbitrata de centralul Zoltan Erdei din Slatina, fiul fostul asistent cu acelashi nume, decedat in 2005, care va fi ajutat la linii de Adrian Popescu si de Daniel Mitrutzi, ambii din Craiova.

prosport

Platanu
17th September 2007, 19:42
Progresul - Bacau 0-0.....
Este foarte frustrant sa vezi ca ai ocazii,dar nu ai cu cine sa le finalizezi.....

Herc_Reloaded
18th September 2007, 10:10
Ati vazut meciul la televizor? Au jucat cat de cat bine? Ineficienta atacantilor insa este surprinzatoare, dupa ce in perioada de pregatire aratau altceva.

Ce mai face "prietenul" meu Iacov? Nu m-ai da declaratii pline de patos?

Oricum, se speram in mai bine. Ce altceva ne-a ramas decat speranta?

Platanu
18th September 2007, 10:39
Eu am ajuns la stadion abia la pauza,din cauza deschiderii anului scolar.
Echipa a jucat mai slabutz decat in meciul cu Brasov,cand au avut 7 ocazii,dar totusi am putut sa vad si eu vreo 3 ocazii,2 dintre ele ratate cu nonsalanta de Ilin.

kurany
18th September 2007, 12:19
Ieri am deschis stadionul pe la 3....,de..am scapat de la birou mai repede...si zvonurile sunt in toi in Parcul cu Platani...evident pe sub platani...
Se zvoneste ca Gino s-ar intoarce, cand si in ce fel...ramane de vazut...

cat despre meci...am renuntat spre final sa ma mai agit...Ilin nu ar fi bun nici sa spele ghetele la o echipa de fotbal...
Papura?!....nici o idee si absolut "remarcabil"...OMUL NU ARE VOCE!!!...nu se poate face auzit pe gazon...

dezamagire crunta....

Platanu
18th September 2007, 12:25
Ca sa fac o gluma,in completarea lui kurany,as spune ca femeia aceea din tribuna care tipa la Papura are mai multa voce decat el........

Bancaru
18th September 2007, 12:45
Ma pis pe vocea lui, ca sa folosesc limbaj academic. Nu avem nevoie de prim solista la corul fabricii de sorturi de bucatarie. Pe langa voce se pare ca ii lipsesc mai multe.
Gino? A spus cineva Gino? Abia astept sa revina banditul ala.
Kurany, mai ai detalii?

Herc_Reloaded
18th September 2007, 13:41
Sunteti sigur ca este ceva real, sau sunt doar zvonuri de suporteri care-si amintesc doar cele bune din perioada Gino?
Oricum, daca cu acesti jucatori cu destula experienta in A nu faci echipa, ce sa mai zic.

Si inca ceva. Citeam articolul din Prosport. 90% este scris despre Bacau. Noi mai existam, sau suntem exilati?

Bancaru
18th September 2007, 20:18
Herc, hartia pe care e tiparit e de la Letea Bacau. Asa isi platesc ei, barter.

Herc_Reloaded
19th September 2007, 09:05
Bank, ca sa fiu sincer m-am cam saturat de toata hotia/ipocrizia/reaua intentie din asa-zisa presa romaneasca. Iar astia cu sportuil, inclusiv Onlinesport, parca au innebunit. Numai G. Becali zi si noapte, cred ca dorm cu prostiile debitate de el sub perna.

Bancaru
19th September 2007, 11:38
Acum sa fim seriosi. Pe cati intereseaza de Progresul. Multi nici nu stiu cine este, nu mai zic de cine a fost. Gandeste-te ca si in FANS erau unii copii mici cand Dinu a schimbat numele. De unde naiba sa stie ei de Progresul. Inca mai dau Google search FC National. Gogole, vorba lui Becali.

Romeo
19th September 2007, 11:54
Bank, ca sa fiu sincer m-am cam saturat de toata hotia/ipocrizia/reaua intentie din asa-zisa presa romaneasca. Iar astia cu sportuil, inclusiv Onlinesport, parca au innebunit. Numai G. Becali zi si noapte, cred ca dorm cu prostiile debitate de el sub perna.

deocamdata asta se "vinde", prostiile debitate de Gigi, astea atrag atentia de la probleme mai importante. Cat despre National, de multi ani se plange ca nu are bani si ma intreb cum de au jucat bine (si f. bine) atunci cand se plangeau. Fotbalul de valoare exista cu bani. Cati bani baga Borcea, Jiji sau Copo ? Nimeni nu face socoteala. Cati bani baga reclamele ? Iar nu se stie. Toti vrem rezultate, ne legam sperantele de un Iorgulescu, fara sa stim daca acesta chiar aducea bani, sau reusea o stabilitate. Eu cred ca Bucurestiul se multumeste cu 3 echipe in liga I, asta pentru ca si alte orase sa poata juca acolo, deci si altii sa cheltuie. La cati spectatori au avut Sportul si National in liga I, ma si intreb ce au cautat pe acolo

Herc_Reloaded
19th September 2007, 12:48
Iorgulescu se plangea ca nu are bani, insa pe de alta parte scoatea milioane din transferuri in interes propriu. Asa ca asta nu sta in picioare, lumea fiind plina de ipocriti.

Steaua, Dinamo si Rapid nu traiesc din banii investitorilor, ci din vanzari de jucatori si publicitate. De fapt Gigi Becali nu este decat paravanul unor generali din MAPM care nu puteau sa vanda in nume propriu terenuri de sute de milioane de dolari. Ma rog, nu vreau sa dezvolt subiectul. Il va face DNA, si inca nu va dura mult.

Acum, cel mai dureros subiect pentru noi, progresistii. Lipsa suporterilor. Pentru a n-a oara. Daca Steaua si DInamo ar fi trecut prin ce a trecut Progresul pe vremea comunismului, atunci ele s-ar fi desfiintat de mult. Noi am supravietuit. Distrugerea cartierelor din jurul lui Dr. Staicovici a contribuit la asta. Anii fortati de divizie B si C la fel. Dupa 1992 au aparut rezultatele. Numarul suporterilor a crescut. Datr Iorgulescu nu a avut niciun interes in a promova o politica de atragere a suporterilor la stadion. Au inceput vanzari de meciuri, inclusiv finale de Cupa si poate cedari pe final de campionate. Multi suporteri adevarati s-au indepartat de echipa din nou.

Si atunci vin si intreb.O echipa nu are ce cauta in A din cauza unui ticalos, sau a catorva? Poti sterge istoria si traditia unui club cu buretele? Raspunsul este nu. O echipa cu istoria Progresului, si cu o campanie de marketing bien gandita poate dezvolta in scurt timp din nou o masa de sustine re significanta.

By the way. Gloria Bistrita cati suporteri are? Si este in A bien merci de o groaza de vreme. Dar FC Brasov, care aspira sa intre in A. Daca nu era Dragomir si prostia manageriala a lui Iacov si Progresul era acum in A, nu Farul.

miril
19th September 2007, 14:21
Subscriu in totalitate la cele scrise de Herc. Cum altfel?

Bancaru
19th September 2007, 20:35
Romeo, se pare ca esti mai tinerel. Cand Progresul avea cateva mii regulat iar Sportul juca cu stadionul plin in cupele europene nu stiu cine contabiliza spectatorii. Cand pe Cotroceni veneau mii aparea Steaua de la rasarit. Nu vorbi daca nu te pricepi la anumite chestii. Eu zic altfel: la ce rezultate au avut unii in divizia A sau in cupele europene ma intreb ce mai cauta.

georgemp
21st September 2007, 00:24
Dennis Serban este noul antrenor al Progresului

Dupa seria de rezultate nesatisfacatoare inregistrate in liga a 2-a, bancarii au acum un nou antrenor

Corneliu Papura si-a dat demisia dupa ce nu a reusit cu Progresul decat o victorie si trei egaluri, singura infrangere suferita de bancari fiind la Giurgiu, in prima etapa, rezultatele nemultumindu-i totusi pe suporterii bancari, care si-au pus multe sperante in echipa sezonul acesta.In Cupa Romaniei, Corneliu Papura a condus echipa spre doua victorii, 1-0 la Giurgiu cu Dunarea si 2-0 in deplasare cu C.S.Otopeni. (http://c.s.otopeni./)
Noul antrenor al Progresului, Dennis Serban doreste sa obtina rezultate cat mai bune cu echipa, eventual si promovarea in prima liga.Din informatii neconfirmate inca, se pare ca el doreste sa-si continuie si cariera de jucator, optand pentru ambele optiuni.
Sursa: www.fcprogresul.ro (http://www.fcprogresul.ro/)

Platanu
21st September 2007, 00:34
Formidabil....de-a dreptul formidabil.............nu mai incape loc de niciun comentariu................

miril
21st September 2007, 00:48
Pe Papura l-au tradat atacantii, echipa fiind, altfel, bine asezata in teren, dupa meciul de la Giurgiu, din campionat. Schimbarea de antrenor este in stilul lui Iacov, adica... Restul il puteti completa si voi.

Herc_Reloaded
21st September 2007, 09:11
Nu este o prostie sa-l scmbi pe Papura. Este o prostie sa-l pui pe Serban antrenor. Asta are licenta de la FRF, sau doar are liber de la mami si de la tati sa se joace pe teren cu baietii mari?

Deja vu peste tot. Astept sa-l vad pe magazioner (care o mai fi el) director tehnic.

Romeo
21st September 2007, 09:22
Iorgulescu se plangea ca nu are bani, insa pe de alta parte scoatea milioane din transferuri in interes propriu. Asa ca asta nu sta in picioare, lumea fiind plina de ipocriti.


toata presa vede numai milioanele din transferuri, se anunta de vreo trei ori pe an bugetul cluburilor si atat. O echipa cheltuie bani, iar de la National, spune-mi si mie un jucator pe care s-a luat un milion de parai! In ziua de azi un club in liga I are nevoie de 7-10 milioane. Cine-i da ? si mai ales sunt 18 echipe ori 7 milioane, 126 milioane de euro pe care-i da tara asta pentru circul liga I (se stiu de vreo 15 ani echipele care se duc in cupele europene).


Steaua, Dinamo si Rapid nu traiesc din banii investitorilor, ci din vanzari de jucatori si publicitate. De fapt Gigi Becali nu este decat paravanul unor generali din MAPM care nu puteau sa vanda in nume propriu terenuri de sute de milioane de dolari. Ma rog, nu vreau sa dezvolt subiectul. Il va face DNA, si inca nu va dura mult.


Te-ai gandit ca acel teren ajuns in presa a fost de fapt o finantare a MApN catre Steaua ? Asta pentru ca Steaua a fost sustinuta de armata de la infiintare si Gigi nu era prost sa scoata el din conturi ca sa tina pe Steaua in Europa. El a asigurat, asa cum stie el s-o faca, o presiune asupra jucatorilor. Ar fo fost posibile rezultatele din ultimii ani cu V. Paunescu presedinte ? In pofida tarantelei cu transferuri, cate chixuri a dat Steaua la veniri de jucatori ? Si daca Gigi a fost istet sa scoata Steaua pe plus, are 1-0 cu V. Paunescu care a vandut atatia jucatori incat Steaua nu mai putea lua titlul in Romania. Cat despre DNA, stai linistit, ramane cum s-a stabilit. Arata-mi pe cineva care a intrat la parnaie.



Acum, cel mai dureros subiect pentru noi, progresistii. Lipsa suporterilor. Pentru a n-a oara. Daca Steaua si DInamo ar fi trecut prin ce a trecut Progresul pe vremea comunismului, atunci ele s-ar fi desfiintat de mult. Noi am supravietuit. Distrugerea cartierelor din jurul lui Dr. Staicovici a contribuit la asta. Anii fortati de divizie B si C la fel. Dupa 1992 au aparut rezultatele. Numarul suporterilor a crescut. Dar Iorgulescu nu a avut niciun interes in a promova o politica de atragere a suporterilor la stadion. Au inceput vanzari de meciuri, inclusiv finale de Cupa si poate cedari pe final de campionate. Multi suporteri adevarati s-au indepartat de echipa din nou.


este evident ca Steaua si Dinamo au fost mult mai sustinute decat Progresul. Statul nostru a fost si ESTE bazat pe represiune, pe dictatura conducatrilor si nu a valorii. Sa nu crezi ca din 1992 rezultatele au venit gratie biletelor vandute sau a celor mai seriosi suporteri din tara. Multi ani au fost banii BNR, mai ales in reconstruirea stadionului. De ce a trebuit sa plateasca toata tara pentru o echipa in capitala ? De ce nu s-a facut aceasta echipa la Brasov, Oradea, Arad ?
Progresul a avut anii ei buni (1954-1963), apoi pe locul 3 al capitalei s-a perindat Rapidul, Sportul, Victoria si iar Rapidul. De fapt cu vreo doua cupe palmaresul este cam sarac, mai bun decat 0, oricum. Cine sunt suporterii Progresului ? Bucuresteni care nu inghit Steaua, Dinamo sau Rapidul, care se bucura cand apare o alta echipa in capitala care le-o trage astora (Sportul in anii 80, Craiova in anii 70, Petrolul in anii 60). De ce nu are Progresul spectatori ? pentru acelasi motiv pentru care nu-i are nici Sportul. Ambele au avut perioade cu rezultate bunicele, dar nu si-au gasit destui bucuresteni care sa se bucure pentru ele. Ati reusit sa-l improscati cu noroi si pe Iorgulescu, cum de altfel este improscat oricine sta la conducere in tara asta mai mult de 2-3 ani. Nu sunteti multumiti ca Gino a condus echipa asta atatia ani, va place mai mult de Iacov. Campanie de marketing ? Hai sa fim seriosi, nici o campanie de marketing in tara asta nu are vreun rezultat, nici in fotbal, nici in economie. Sunt produse care au un oarecare succes (sansa), cum a fost Jacobs (o cafea cu gust aparte, aparuta intr-o tara care nu avea voie sa consume cafea in anii 85-90).



By the way. Gloria Bistrita cati suporteri are? Si este in A bien merci de o groaza de vreme. Dar FC Brasov, care aspira sa intre in A. Daca nu era Dragomir si prostia manageriala a lui Iacov si Progresul era acum in A, nu Farul

De acord, nici Gloria nu are suporteri. Ce cauta in divizia A ? Intrebati-i pe cei care ii dau bani lu Padureanu, ca daca de maine ar avea numai 100.000 euro pe an s-ar duce imediat in B. Dar Gloria reprezinta un oras, un judet. Progresul a fost a patra roata a Bucurestiului. Brasovul cam la fel, cu amendamnentul ca este un oras mai mare ca Bistrita si cred ca are rezultate economice net superioare (la fel si Clujul), dar cu greu se hotarasc sa bage bani si in fotbal (unde era CFR-ul acum 7 ani?).
Nu din cauza lui Mitica a picat Nationalul, ci din cauza acestui geniu pe care l-ati adus ca presedinte, pe nume Iacov. Garantezi, insa, ca omul asta nu a fost constient ca echipa trebuie sa pice ? Si apoi fotbalul nostru isi are "regulile" sale, Mitica le stie foarte bine, nu vine peste vara un necunoscut si incepe sa dea cu pietre ca asa crede el ca va face performanta. Nu se extaziaza dintr-o data 12 presedinti de cluburi la aparitia lui Iacov si incep sa joace fotbal pe bune. Farul a scapat anul trecut, dar pe 15 a fost FC Stefan Piatra Neamt, Nationalul era un pic cam departe.
Oricum, succes anul asta, dupa cum a inceput Progresul nu prea emite pretentii.

Platanu
21st September 2007, 10:37
Nu este o prostie sa-l scmbi pe Papura. Este o prostie sa-l pui pe Serban antrenor. Exact.De aceea este atat de fabuloasa mutarea...........

Herc_Reloaded
21st September 2007, 11:17
Romeo, iti multumesc pentru raspunsul detaliat, dar totusi pe alocuri, si anume prin partile esentiale, inexact.

1. Au fost vanduti jucatori cu toptanul. Jumatate de echipa la Timisoara numai, ca exemplu recent, plus antrenorul de atunci. Asta ca sa nu vorbesc de anii 90. Deci nu ai dreptate. Ai dreptate cand spui ca o echipa in A are nevoie de un buget mare. Daca te dai investitor, precum Becali, atunci baga bani. Ei insa sunt investitori cu numele, in realitate traiesc din vanzarile de jucatori, si multi profita si politic.

2. Nu discut situatia de la Steaua, si nici situatia unui infractor (Paunescu) inlocuit cu alt infractor (inca nedovedit) cu girul CSAT.

3. Steaua si Dinamo au fost mult mai sustinute decat Progresul?? Afirmatia asta este o copilarie la care da-mi voie sa zambesc. Vrei sa spui ca alte echipe nu aveau voie sa faca performante (ah, Victoria, Flacara Moreni si FC Olt aveau, scuze), erau tinute in saracie, si orice jucator bun era luat imediat. Mda, lejera sustinere....

4. In privinta spectatorilor, nimeresti iar in bara. Cred ca nu ai citit ce a scris Bank mai sus. Progresul a avut zeci de mii de spectatori in anii 60-70, iar la promovare dupa 90 veneau regulat citeva mii. Nici Dinamo nu avea mai multi atunci (Sau sa-i spun Unirea Tricolor, numele din ianuarie 1990?). Numai ca Dinamo a avut bani sa bage in Liga suporterilor, inclusiv vestitul 10 leii de meci per suporter :-)))
Gino nu a dorit sa aiba suporteri mai multi, tratand clubul ca pe un domeniu personal. Altfel nu i-ar fi fost asa usor sa faca toate magariile comise. Ma rog...

5. Nu crezi in rezultatele marketingului? Foarte bine. Poate crezi in existenta curentului electric, sau daca-l nu-l vezi, nu exista?

6. Si in final. Nu noi l-am improscat cu noroi pe Iorgulescu. S-a improscat singur prin mizeriile pe care le-a facut. Si nu noi l-am adus pe Iacov. A fost o tranzactie pe sub masa intre Gino si Iacov, cu Iacov pe post de pacalici.

In rest, ai dreptate :-)))

Romeo
21st September 2007, 13:01
1. Au fost vanduti jucatori cu toptanul. Jumatate de echipa la Timisoara numai, ca exemplu recent, plus antrenorul de atunci. Asta ca sa nu vorbesc de anii 90. Deci nu ai dreptate. Ai dreptate cand spui ca o echipa in A are nevoie de un buget mare. Daca te dai investitor, precum Becali, atunci baga bani. Ei insa sunt investitori cu numele, in realitate traiesc din vanzarile de jucatori, si multi profita si politic.

si d ece au fost vanduti jucatori ? Nu cumva Nationalul avea ceva datorii si a mai platit din ele ? Si esti sigur ca alt "geniu" al fotbalului nostru, adica Iancu, a dat sumele scrise prin presa ? Jucatorii de care zici au stat la National cat le-a fost bine si cat au fost bani de incasat de acolo. Apoi s-a inchis pravalia (adica performanta, banii) si jucatorii au plecat, nefiind prea buni pentru Steaua, Dinamo, cei care au luat totdeauna ce au vrut din fotbalul nostru. Acum nu-l include si pe Oli in afaceri financiare. Din cate stiu, pentru a avea un antrenor nu se dau bani, pe jucatori da. "Legea" Bosman a schimbat multe in Europa, poate va schimba si pe la noi. Antrenorii nu sunt sclavii echipelor, fiind vanduti ca sa mai faci un ban. Pana la urma sunt convins ca patroni ca Becali, Copo, Borcea sunt numai cu numele. Pana in 1989 conduceau prim-secretarii de judet sau generalii la Bucuresti, nush cine era pe la Rapid sau Progresul, dar n-are importanta, probabil vreun ministru mai pasionat. Locul prim secretarilor a fost luat de cei ca Niculae, Becali, etc. De fapt astia conduc niste sume de bani si unii o fac bine, cam ceea ce faceau prim-secretarii dinainte. Este doar o schimbare de titulatura. Poate acum isi mai trag ceva si pentru ei, iar ca imagine, Copo si-a tras pana acum partea leului, ajungand v-p ministru, ca oricum in partidul ala nu conosc mai mult de 3 oameni.



2. Nu discut situatia de la Steaua, si nici situatia unui infractor (Paunescu) inlocuit cu alt infractor (inca nedovedit) cu girul CSAT.

acum, in tara asta toti suntem infractori, mai marunti daca nu a aflat presa de noi, mai mari daca conduc o echipa de fotbal. Cum ar arata presa fara Gigi si fara acuzele vesnice la adresa justitiei ? Ar mai cumpara cineva ? Normal ar fi sa-l facem pe x infractor daca omu a fost condamnat, noi habar nu avem ce a facut, credem tot ce scriu unii jurnalisti care n-au facut nimic altceva in viata decat sa arunce cu noroi si gata, toti suntem infractori. Daca mai traiesti in tara asta, iti convine sa fii facut infractor de un pusti ? Eu m-am saturat sa deschid TV-ul si sa vad ministri propusi pentru cercetare, presedinti suspendati, vesnice motiuni de cenzura si guverne care cad saptamanal dar in realitate niciodata.



3. Steaua si Dinamo au fost mult mai sustinute decat Progresul?? Afirmatia asta este o copilarie la care da-mi voie sa zambesc. Vrei sa spui ca alte echipe nu aveau voie sa faca performante (ah, Victoria, Flacara Moreni si FC Olt aveau, scuze), erau tinute in saracie, si orice jucator bun era luat imediat. Mda, lejera sustinere....

aici cred ca te contrazici singur. Jucatorii plecau la Steaua si Dinamo ca aveau conditii mai bune decat la Moreni sau Scornicesti (ca altfel lua Piti gheata de bronz pentru FC Olt si acestia jucau semifinala cu Anderlecht). Deci fara sustinere, de unde ?



4. In privinta spectatorilor, nimeresti iar in bara. Cred ca nu ai citit ce a scris Bank mai sus. Progresul a avut zeci de mii de spectatori in anii 60-70, iar la promovare dupa 90 veneau regulat citeva mii. Nici Dinamo nu avea mai multi atunci (Sau sa-i spun Unirea Tricolor, numele din ianuarie 1990?). Numai ca Dinamo a avut bani sa bage in Liga suporterilor, inclusiv vestitul 10 leii de meci per suporter :-)))
Gino nu a dorit sa aiba suporteri mai multi, tratand clubul ca pe un domeniu personal. Altfel nu i-ar fi fost asa usor sa faca toate magariile comise. Ma rog...

Adica cum crezi: este normal sa dai bani unor vagabonzi pentru a se numi suporteri ? In Romania totul este posibil.
nu stau acum sa rascolesc colectia de Sportul. Mii de spectatori la Progresul in anii 60-70 ? Da, asa erau si la Ploiesti si la Cluj, Arad. Hai sa-ti zic niste totaluri din 80-81: Progresul 222.000 in 17 meciuri, Dinamo 254.000, Steaua 204.000, Cluj 230.000. 68-69: Progresul 184.000, Dinamo 216.000, Rapid 344.000. Cifrele provin din Sportul. Cat de bine au numarat, stii f bine.



5. Nu crezi in rezultatele marketingului? Foarte bine. Poate crezi in existenta curentului electric, sau daca-l nu-l vezi, nu exista?
da, in curent electric cred cand bag mana in priza si cand deschid TV-ul. Daca nu se aprinde nu am curent.



6. Si in final. Nu noi l-am improscat cu noroi pe Iorgulescu. S-a improscat singur prin mizeriile pe care le-a facut. Si nu noi l-am adus pe Iacov. A fost o tranzactie pe sub masa intre Gino si Iacov, cu Iacov pe post de pacalici.


Gino a condus echipa intr-o perioada cu rezultate bune, daca nu era el sa cheltuie banii, cine ar fi facut-o ? Crezi ca e mai bun conducator Gica de la scularie ? A demonstrat Iacov ca cineva care nu intelege acest fotbal si nu are nici bani destui nu are ce cauta.

miril
21st September 2007, 13:14
Gino este groparul Progresului pentru ca a vandut jucatori, bagand banii in buzunarul propriu, a vandut, tot pe...bani, doua titluri de campioni si tot atatea cupe si s-a pus rau cu BNR, cand, in stare avansata de ebrietate, a dat afara un functionat inalt de banca aflat in inspectie la club, de s-au vazut astia nevoiti sa traga gard de sarma ca sa separe parcul de club. Ti se pare normal? Mie nu. In rest, ca deobicei, suporterii granzilor nu vor sa recunoasca faradelegile care au adus trofee si implicit suporteri pe stadione lor, alea facute de soldati. Se uita ca am fost si inca mai suntem o buna pepiniera pentru fotbalul romanesc, mult mai buna decat multe judete ale tarii, inclusiv Brasov si Bistrita Nasaud. In rest, ai dreptate.

Herc_Reloaded
21st September 2007, 13:19
1. Romeo, cred ca nu ai inteles ca am vrut sa spun. Inainte de 1989 2 echipe aveau priorotate la orice, Steaua si Dinamo, iar alte cateva, adica Victoria, Moreni si Olt erau jucarelele altor stabi. Acesta era sistemul, si el distruge orice altceva. Cand am spus "lejera sustinere" era ironic.

2. Imi pare rau daca ti-am stricat linistea cu remarca mea despre infractori. OK, ai dreptate, cei din dosarul MAPN- Becali sunt doar acuzati, nu condamnati (de fapt asta am scris si eu).
Si nu, nu sunt toti infractori in Romania, exista si oameni de calitate.
Oricum, iti sugerez ca la urmatoarele alegeri sa vezi daca Dl Nastase candideaza undeva, sau poate Chiuariu. Ei iti vor asigura linistea.
Iar in privinta TV-ului, am auzit ca au acum un post formidabil cu manele, unde vezi oameni cinstiti cantand melodii cinstite.

3. Eu am dat exemplu cum si-a construit Dinamo "baza de suporteri". Nu am spus ca asta trebuie facut pentru ati atrage suporteri in general.
In privinta Progresului, este necesar "marketingul" acestui nume de traditie in fotbalul romanesc. Dezvoltarea bazei sportive, atragerea tinerilor, concerte, etc etc etc etc. Insa totul presupune bani.

4. Daca ai fi citit postarile mele pe acest forum ai fi inteles care este pozitia mea fata de Iacov, si asta nu de azi de ieri. Adica, ca este un Pinnochio.
Gino, se pricepe la fotbal, dar este un geambas.

Oricum Romeo, ma bucur ca te intereseaza soarta Progresului.

Romeo
21st September 2007, 15:07
Gino este groparul Progresului pentru ca a vandut jucatori, bagand banii in buzunarul propriu, a vandut, tot pe...bani, doua titluri de campioni si tot atatea cupe si s-a pus rau cu BNR, cand, in stare avansata de ebrietate, a dat afara un functionat inalt de banca aflat in inspectie la club, de s-au vazut astia nevoiti sa traga gard de sarma ca sa separe parcul de club. Ti se pare normal? Mie nu. In rest, ca deobicei, suporterii granzilor nu vor sa recunoasca faradelegile care au adus trofee si implicit suporteri pe stadione lor, alea facute de soldati. Se uita ca am fost si inca mai suntem o buna pepiniera pentru fotbalul romanesc, mult mai buna decat multe judete ale tarii, inclusiv Brasov si Bistrita Nasaud. In rest, ai dreptate.

Nu stiu de ce consideri normal ca BNR, adica banca tarii (nu ABN sau alta, privata) trebuie sa bage bani intr-un anumit club. BNR are ca scop politica financiara a tarii, nici macar ajustarea cursului d eschimb dupa interesele guvernelor cum face luna asta. Spui ca Gino a vandut doua titluri. Te contrazic, cred ca mai degraba acele titluri nu trebuiau sa ajunga in "Dr. Staicovici". National a aratat doar ca poate deveni campioana, dar s-a dorit ca Steaua si Dinamo (cred ca de astea vorbesti) sa devina campioane. De ce nu a terminat Clujul anul trecut pe 2 ? Pentru ca trebuia Steaua sa se duca in CL. Si am vazut foarte bine valoarea CFR-ului si a Stelei in Europa.
Si acum crezi ca orice functionar al BNR se poate duce la tine acasa sa verifice actele tale ? Exista organe de ancheta, politie economica, DVA si tot ce mai vrei. De ce nu se duc acestea ? De ce nu s-a legitimat omul ? Sunt P..e. de la BNR, m-a trimis Mugurel sa verific cati platani ati sadit din banii care vi i-am dat. Si acum vrei sa comentam fiecare gard construit pe un stadion ? Acel gard previne intrarea fiecarui suporter mai incalzit sa "discute" cu vreo femeie de servici.
Ati fost o pepiniera pentru fotbalul nostru asa cum si alte orase au dat si ele jucatori Stelei 1986, 1989 sau celei din 2006.
Piturca de prin Oltenia, Belo de pe langa Resita, Lacatus de la Brasov, Boloni de la Tarnaveni, Dica de la Arges, etc, etc

miril
21st September 2007, 15:26
BNR nu a bagat bani ci a concesionat stadionul. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta din cele spuse de mine cu atat mai mult cu cat BNR nu poate sustine material un club sportiv, prin lege. Maria Alexandru, Angelica Rozeanu, Ana Ene, Nicolae Puiu, Vasile Andrei, Mihai Covaliu si multi altii. Functionarul era propietarul si chiriasul era Gino, nu ti se pare normal sa vezi ce face chiriasul? Gino a vandut pe bani buni doua titluri de campioana, banii fiind impartiti cu d-alde Ciubotariu, Sburlea, Vintila si Adi Matei. Eu vorbesc despre o pepiniera al unei echipe de cartier, nu al unui judet sau al unei institutii de opresie aflata in slujba dictaturii, gen aramata sau securitate, iar despre jucatorii crescuti sau/si lansati de noi nu doresc decat sa numesc generatia lui Dudu, Beldeanu, Mircea Sandu, Nastase, Dumitriu IV, Tanasescu, Flipescu, printre altii. Platanii sunt dinaintea de a te fi nascut tu si eu, exemplul este jignitor si o dovada ca nu cunosti istoria clubului, cu adevarat, cat despre femeia de serviciu...fiecare cu gusturile lui. Oricum, mai bine putini si devotati decat multi si becalizati. Cred ca am dat deja prea multa importanta la cele spuse de un coleg de forum pe care-l credeam, daca nu neaparat documentat, macar neinsinuant si doritor de dialog. Oricum, ramanem bucurosi de oaspeti dar depinde de ei daca stiu ca trebuie sa dea binete si ca este civilizat sa se descalte cand intra in casa gazdei. HAI PROGRESUL!

Romeo
21st September 2007, 15:29
1. Romeo, cred ca nu ai inteles ca am vrut sa spun. Inainte de 1989 2 echipe aveau priorotate la orice, Steaua si Dinamo, iar alte cateva, adica Victoria, Moreni si Olt erau jucarelele altor stabi. Acesta era sistemul, si el distruge orice altceva. Cand am spus "lejera sustinere" era ironic.

uita-te ce performante a avut fotbalul nostru in cupele europene in perioada 1973-80. De aceea, in cel mai negru deceniu postbelic al tarii s-a preferat strangerea vedetelor la Craiova, Steaua, Dinamo si apoi Victoria. Chiar si Sportul a avut pilele ei. A fost un Dobrin la Arges. Daca ar fi jucat la Steaua, nu crezi ca ar fi avut un palmares mai glorios decat 2 titluri si nexam cupe ? In perioada lu Dobrin, 1966-80, Steaua a luat 3 titluri si nu le mai numar cate cupe: 1966, 1969, 70, 71, 76, etc. Dobrin este legenda Pitestiului, dar nu a jucat nici la mondialul in care el ne-a calificat pe jumatate.
Victoria si Moreniul nu erau ale unor stabi. Au fost conduse de niste generali si nu a fost rau pentru palmaresul lor. Unde e Flacara acum ? In camp judetean. Atunci au ajuns in Cupa UEFA. S-a imbogatit generalul de pasapoarte de atunci, Ghenoiu parca ? Nu de pe urma lui, avea el salariu destul de mare, dar multi s-au imbogatit dupa 1990 mai abitir ca el. Sistemul de care zici a distrus iluziile noastre, ale suporterilor care tineam cu alte echipe pentru ca n-am inteles realitatea de atunci, asa cum am vrea si acum ca Progresul sau Petrolul sa fie campioane.



2. Imi pare rau daca ti-am stricat linistea cu remarca mea despre infractori. OK, ai dreptate, cei din dosarul MAPN- Becali sunt doar acuzati, nu condamnati (de fapt asta am scris si eu).
Si nu, nu sunt toti infractori in Romania, exista si oameni de calitate.
Oricum, iti sugerez ca la urmatoarele alegeri sa vezi daca Dl Nastase candideaza undeva, sau poate Chiuariu. Ei iti vor asigura linistea.
Iar in privinta TV-ului, am auzit ca au acum un post formidabil cu manele, unde vezi oameni cinstiti cantand melodii cinstite.

Oare cati ani ne vom face toti conducatorii "infractori" ? Poti sa le spui celor din UE: dati-ne bani sa ne facem autostrada, dar vedeti ca ministrii PNL abia asteapta ? Sau Nastase ? De altfel singura mod in care facem noi politica suna cam asa: "veniti sa va spun ce avere au facut aia dinaintea mea, lasati-ma si pe mine sa o fac pe a mea, pentru voi p...
Daca Chiuariu ar fi fost in alt partid, PNL ar fi trebuit sa faca orice pentru a-l lua la ei. Au o colectie de aroganti ce depaseste PNT-ul lu Tapu si Diaconescu.


3. Eu am dat exemplu cum si-a construit Dinamo "baza de suporteri". In privinta Progresului, este necesar "marketingul" acestui nume de traditie in fotbalul romanesc. Dezvoltarea bazei sportive, atragerea tinerilor, concerte, etc etc etc etc. Insa totul presupune bani.

cand ma duceam eu la meciurile echipei din orasul meu nu trebuia nimeni sa-mi dea 10 lei si nici nu ne ducea cu autocarul in deplasari. Suporterii dupa 1990 au avut conditii foarte bune, adica erau luati de autocare pe care le deteriorau, li se mai dadea si bani de buzunar pe care-i lua coloratul-sef al galeriei. Cate scaune rupte, cate batai cu jandarmii, stii foarte bine. Asta a fost politica de facut suporteri dupa 1990. Oamenii cu un ban in buzunar au preferat sa ramana acasa, presa a contribuit din plin spunand ca orice meci era blat, locul lor a fost luat de vagabonzi pusi pe bataie.

Bancaru
21st September 2007, 16:12
Romeo, ma scuzi, dar tu ce vrei sa ne demosntrezi? Ca e bine ca nu am luat noi titlurile alea, asa cum Padureanu spunea ca Bistrita pierde pentru linistea fotbalului romanesc? Sau ca Olaroiu nu era sclav ca sa se ia niste bani pe el? Daca tu lucrezi la alimentara si esti un excelent vanzator si vrea sa vina sa te ia unul sa vinzi Mercedes-uri la showroom la Tiriac, dar tu ai contract indelungat cu alimentara, cum crezi ca se face tranzactia? Se da o suma de bani, daca Tiriac Auto te vrea pen'ca esti bun.
Suporterii s-au dus si ei, romani fiind, acolo unde aveu de ce sa sparga seminte. Sa nu ai senzatia ca la noi veneu numai doctori si bancheri, asa cum au mai ramas acum, vezi doar pe forumul asta. Veneau si alti oameni cu varii meserii. Pe vremea copilariei mele, fiind aproape de Ghencea si traind numai cu stelisti, ma mai ducem luat de gloata pe Ghencea, mai mult ca sa sarim gardul, sa intram ilegal. Si eram uimit sa vad stadionul cachi. Aia erau soldati adusi la meci, care preferau sa o frece cu dude pe Steaua decat sa isi frece stiuletele in mana la cules de porumb. Cum prea mult nu le puteai cere ei au considerat ca armata a fost frumoasa si s-au indragostit de Steaua sau Dinamo. Numai ca la Dinamo se schimba culoarea.
La vremea la care a aparut echipa asta, era echipa Bancii Nationale, care banca a primit locul asta, stadionul actual, prin decret domnesc.
Banii pe care ii primeu sefii de galerii erau de la conducatori lingai si cacaciosi, care stiau ca spiritul de turma si frica troneaza in mijlocul galeriilor, si au stiut pe cine sa unga ca sa aiba galerii favorabile. NU stiu cu cine tii tu, dar eu in Drumul Taberei avem toti cunoscutii stelistii, iar unii au renuntat sa se mai duc ain galerie din cauza ca erau obligati sa strige ceva anume, cand vor aia, cat vor aia, ce vor aia, cum vor aia. Daca nu, mancai bataie. Pai eu ma pis pe ea de echipa si de galerie. Cam asa si-au facut echipele astea rost de oameni. Este adevarat ca si cu rezultate, nu le negam, dar sub stralucitoarea cupa a campionilor europeni sta jegul si mizeria. Echipele nenorocite de catre cele doua atlete ale fotbalului de la noi. Jucatori nenorociti ajunsi sa lucreze ca zilieri.
Probabil ca nu ai habar cum arata cartierul Uranus, cum era zona 13 Septembrie sau Izvor inainte sa demoleze demetul tot. Pai acolo statea o parte din crema Bucurestiului precum si un numar impresionant de oameni. Nu iti spun cati dintre actori tineau cu Progresul. Si cu Rapid, ce-i drept. Oare se intreba cineva de ce? Acum toti manelistii, Salam, de la Valcea, din Cur, din Vale, din Deal, de la Craiova, Constanta, sau toate centrele astea care produc manelisti, tin cu Steaua sau Dinamo. Mai nou mai mult cu Steaua, pentru ca Gigi Becali a luat locul lui JR Ewing. Femeile nu mai vor sa le futa Bobby, se multumesc si cu Banel, iar barbatii in locu de clubul vacarilor, prefera sa faca galerie lui Jiji din barul di Pipera de laga chestia aia pe care el o numeste casa. De ce sa dai cu sapa ieftin, cand poti sa sugi **** si sa dai limbi in cur pe bani? Iti miroase putin gura.
Toata viata mea voi continua sa cred ca centrul de interes s-a mutat definitiv in alte zone, din Cotroceni sau mai stiu eu unde, chiar Petrolul, in Ghencea, Stefan cel Mare sau, poate, la Timisoara.

Romeo
21st September 2007, 18:58
Romeo, ma scuzi, dar tu ce vrei sa ne demosntrezi? Ca e bine ca nu am luat noi titlurile alea, asa cum Padureanu spunea ca Bistrita pierde pentru linistea fotbalului romanesc? Sau ca Olaroiu nu era sclav ca sa se ia niste bani pe el? Daca tu lucrezi la alimentara si esti un excelent vanzator si vrea sa vina sa te ia unul sa vinzi Mercedes-uri la showroom la Tiriac, dar tu ai contract indelungat cu alimentara, cum crezi ca se face tranzactia? Se da o suma de bani, daca Tiriac Auto te vrea pen'ca esti bun.

Nu spun ca nu era bine sa luati acele titluri ci ca Gino s-a supus "ordinelor", de la Mitica, de la Sandu, de la PSD, cine stie ? Crezi ca in cazul Zambon si bataia de joc a FRF-ului la adresa acelei hotarari a unui tribunal international a decis Sandu sau Lupescu ? Probabil li s-a spus de si mai sus: sa nu care cumva sa-i dati vreun ban parlitului ala, ca nu dicteaza macaronarul, ne pi... pe TAS, FIFA, aici dicteaza ...

Cred ca n-ai gasit o explicatie OK: daca eu am o oferta de la Ford cu bani in consecinta (ca nu-mi place cum arata mertsanul), imi bag demisia si de maine plec, crezi ca-i cer voie patronului ? Ii spun: stii, aia imi dau atatia parai. Mai pune inca 1 % peste si semneaza noul contract de munca, altfel de maine va salut. Si nici contract de lunga durata nu prea este, e pe perioada nedetrminata, dar oricum in f... ma doare, bani sa fie!



Suporterii s-au dus si ei, romani fiind, acolo unde aveu de ce sa sparga seminte. Sa nu ai senzatia ca la noi veneu numai doctori si bancheri, asa cum au mai ramas acum, vezi doar pe forumul asta. Veneau si alti oameni cu varii meserii.

Logic. Prin anii 80 veneau cateva mii de spectatori (chiar si in B), doar nu sunt atatia medici si functionari de banca in Bucuresti.



Pe vremea copilariei mele, fiind aproape de Ghencea si traind numai cu stelisti, ma mai ducem luat de gloata pe Ghencea, mai mult ca sa sarim gardul, sa intram ilegal. Si eram uimit sa vad stadionul cachi. Aia erau soldati adusi la meci, care preferau sa o frece cu dude pe Steaua decat sa isi frece stiuletele in mana la cules de porumb. Cum prea mult nu le puteai cere ei au considerat ca armata a fost frumoasa si s-au indragostit de Steaua sau Dinamo. Numai ca la Dinamo se schimba culoarea.

nu era nevoie sa sari gardul, iti spun ca am fost si eu de cateva ori pe "Ghencea" si nici macar nu am sarit gardul. Intrai la deruta, nu ii pacaleai intrai pe alta poarta, chiar si la tribuna I. Bine ca ai mentionat de suporterii in cachi. Adevarat, ca sa nu fie stadionul jalnic, erau adusi militari, dar cum era echipa armatei zic ca era normal. Chiar crezi ca ei aveau de ales intre stiulete si meci ? Daca era dispozitie pentru stiulete, acolo se duceau, era armata nu PSD-ul lu Vanghelie. Dar fiind sambata sau duminica, zi libera si prin armata, cred ca erau bucurosi sa nu stea in cazarma de prosti si ieseau la un meci de A.



La vremea la care a aparut echipa asta, era echipa Bancii Nationale, care banca a primit locul asta, stadionul actual, prin decret domnesc.

Echipa BNR s-a infiintat in 1945, nu stiu pe ce teren jucau atunci. Deci pe atunci era rege Mihai, nu cred ca avea el mare treaba cu terenurile. Progresul a promovat in categoria A in 1954, deci stadionul ala vechi vreo 10-12.000 locuri) s-a construit dupa, ca si multe alte stadioane din tara.



NU stiu cu cine tii tu, dar eu in Drumul Taberei avem toti cunoscutii stelistii, iar unii au renuntat sa se mai duc ain galerie din cauza ca erau obligati sa strige ceva anume, cand vor aia, cat vor aia, ce vor aia, cum vor aia. Daca nu, mancai bataie. Pai eu ma pis pe ea de echipa si de galerie. Cam asa si-au facut echipele astea rost de oameni. Este adevarat ca si cu rezultate, nu le negam, dar sub stralucitoarea cupa a campionilor europeni sta jegul si mizeria. Echipele nenorocite de catre cele doua atlete ale fotbalului de la noi. Jucatori nenorociti ajunsi sa lucreze ca zilieri.

daca tin cu o echipa, nu m-am dus niciodata in galerie sa tip. Nu se schimba nimic daca o faceam sau nu. Am strigat si eu pentru echipa cu care tineam, impreuna cu cei 12-16.000 spectatori, atunci cand aceasta vroia sa joace. A avut si meciuri in care stia ca va pierde (cu Steaua, Dinamo), dar noi credeam ca joaca cu adevarat.



Probabil ca nu ai habar cum arata cartierul Uranus, cum era zona 13 Septembrie sau Izvor inainte sa demoleze demetul tot. Pai acolo statea o parte din crema Bucurestiului precum si un numar impresionant de oameni. Nu iti spun cati dintre actori tineau cu Progresul. Si cu Rapid, ce-i drept. Oare se intreba cineva de ce?

da, pentru ca nu suportau dictatura armatei si a militiei. Unii au tinut cu Craiova, cand aceasta a inceput sa aibe rezultate, dar din 1985 merita sa tii cu Steaua, pentru rezultatele ei si te plictisesti sa tii cu o echipa care face blat cu Rocar si putrezeste prin divizia B de vreo 3 ani. Stii ca mai mult nu se doreste si te resemnezi. Cu cine sa te certi ? Cu primarul ? Cu Luca ? Cu Bercea ? Degeaba, nu vor da bani mai multi.



Toata viata mea voi continua sa cred ca centrul de interes s-a mutat definitiv in alte zone, din Cotroceni sau mai stiu eu unde, chiar Petrolul, in Ghencea, Stefan cel Mare sau, poate, la Timisoara.

acum hai sa ne gandim: In 85 Steaua si Dinamo aveau aceeasi putere. Numai ca Dinamo a reusit in Europa mereu cu 2 pasi in spate fata de Steaua adica Dinamo semifinale in 1984 (ghinion la tragerea la sorti, pe Liverpool nu-i scotea nimeni) si 1990 (Anderlechtul i-a scos pe caini, dar Steaua i-a scos pe belgieni n 86). Deci tii cu Steaua, ca sa ai o satisfactie, nu suspini ca echipa ta pierde prin liga a II-a. Timisoara ? Aia au echipa in A ca sa nu pretinda Zambon ca detine pe Poli. Au venit banatenii pe stadion cand au avut jucatori de valoare, dar nu prea ies rezultate, ca dupa 1983 la Craiova. Incep sa se plictiseasca. Cand se va uita tarantela cu macaronarul, Poli din prima divizie va face ce a facut vechea Poli, adica recordmena retro-promovarilor

Bancaru
21st September 2007, 20:07
Nu am timp acum sa iti raspund asa ordonat si punctual cum vad ca o faci tu, dar te inseli amarnic cu privire la anumite lucruri. Eu iti spun ca saream gardul, iar tu imi spui ca nu. Singurul Romeo care ar putea sa ma contrazica e in Anglia si e stelist. Tu esti? Mameo?
Fii atent ce am zis eu, dupa care sa analizezi ce ai zis tu:
La vremea la care a aparut echipa asta, era echipa Bancii Nationale, care banca a primit locul asta, stadionul actual, prin decret domnesc.

Nu am zis ca echipa a primit terenul prin decret domnesc si nici ca ar fi aparut ca urmare a unui astfel de act. Eh, ce zici, cine are dreptate?Militarii nu erau adusi sambata sau duminica, pentru ca pentru ei, cel putin teoretic, duminica nu era zi de odihna, asa cum a facut Domnul. Veneau in orice zi.
Mai vorbim. Sa vezi ca sunt multe chestii cu care te inseli. Esti petrolist, nu? Bine ca aveti un palmares ca veti ramane cu ala. Si-au batut joc si de voi si... asta este. Poate nu o sa mai iei partea, voalat, acestor monstri de *****, Steaua si Dinamo.

Romeo
22nd September 2007, 09:31
Nu am timp acum sa iti raspund asa ordonat si punctual cum vad ca o faci tu, dar te inseli amarnic cu privire la anumite lucruri. Eu iti spun ca saream gardul, iar tu imi spui ca nu. Singurul Romeo care ar putea sa ma contrazica e in Anglia si e stelist. Tu esti? Mameo?
Fii atent ce am zis eu, dupa care sa analizezi ce ai zis tu:
La vremea la care a aparut echipa asta, era echipa Bancii Nationale, care banca a primit locul asta, stadionul actual, prin decret domnesc.

Nu am zis ca echipa a primit terenul prin decret domnesc si nici ca ar fi aparut ca urmare a unui astfel de act. Eh, ce zici, cine are dreptate?Militarii nu erau adusi sambata sau duminica, pentru ca pentru ei, cel putin teoretic, duminica nu era zi de odihna, asa cum a facut Domnul. Veneau in orice zi.
Mai vorbim. Sa vezi ca sunt multe chestii cu care te inseli. Esti petrolist, nu? Bine ca aveti un palmares ca veti ramane cu ala. Si-au batut joc si de voi si... asta este. Poate nu o sa mai iei partea, voalat, acestor monstri de *****, Steaua si Dinamo.

despre decretul domnesc, citeste-ti postarea dinaintea replicii mele. Cum domn nu mai avem din 1881 de cand suntem regat, formularea este gresita.
Nu locuiescu in Anglia, unfortunatly.
Nu-mi aduc aminte sa fi sarit vreodata vreun gard ca sa intru la un meci, ma strecuram printre cei cu bilet si de regula nu ma opreau. Probabil adolescent fiind, eram lasat. La meciul Dinamo - Hamburg puteai intra cu bilet, apoi la nevoie ieseai cu ce-ti lasau din el. Mie au uitat sa mi-l rupa, am luat altul rupt din tribune, am iesit, l-am vandut pe cel pe care nu mi l-au rupt si am reintrat cu cel pe care-l luasem, deci pana la urma tot blat am facut. Amintiri din prima tinerete.

Cat despre palmaresul lu Petrolul, am participat ca spectator doar al cupa din 1995. Sunt sigur ca nu se va mai adauga ceva mult timp, atat timp cat echipa joaca pe la Moreni. In decembrie 2000 echipa era pe locul 2, au venit alegerile si PSD la putere. In 18 luni echipa a retrogradat, apoi a promovat dupa 7 de 1-0 consecutive. A fuzionat cu Astra, pentru ca nimeni nu a avut chef sa bage bani in alti jucatori si in refacerea stadionului Ilie Oana. Intr-un fel era logic: un oras mare in care activitatea petroliera era si este in declin nu avea de ce sa tina 2 echipe in A. Tranzactia cu Otelul Galati prin care ei au obtinut locul ramane "confidentiala".
Dar din 2 echipe de A, Ploiestiul are acum o echipa de C. Asta este dorinta primarului PSD. Au gonit Petrolul din oras, nu are pe ce stadon sa joace, nu se intelege nici cu cei de la Astra, nici cu primarul pentru stadionul Ilie Oana (ce ironie, echipa antrenata 20 de ani de Ilie Oana nu are drept de joc pe stadionul cu acest nume).
Si, deci, ce rost are sa promovam ? Sa jucam la Moreni ? Aia nu au avut spectatori nici cand se calificau in Cupa UEFA si mai ales Petromul nu mai arunca cu banii ca pana la privatizare. Petromserviceul este acum cumparat de OMV si austriecii vor dirija banii cum vor ei.
In schimb avem CSM FC Ploiesti, locul I in liga III. Asta este in stare PSD-ul sa faca la Ploiesti. Daca vom mai apuca liga I, cine stie ? Fara banii din petrol, greu sa strangi pentru un buget de L1.

miril
22nd September 2007, 11:51
Bancaru se refera la terenul pe care se afla Parcul cu Platani si, implicit, actualul Complex sportiv, inclusiv stadionul cu dependintele, care s-au construit mult mai tarziu, in 1949. Acest teren a fost donat, prin decretul domnesc al lui Ioan Cuza, in decembrie 1865, unei societati "Societatea de Dare de Semn" care, istoric, este prima cu caracter sportiv in Romania si care s-a transformat cu timpul in "Societatea Centrală Română de Arme, Gimnastică și Dare de Semn". Terenul a trecut ulterior in proprietatea BNR care, dupa cum stim, s-a infiintat cu un an inainte ca Romania sa devina Regat. HAI PROGRESUL!

Herc_Reloaded
22nd September 2007, 12:02
Romeo, ma uimesti. Pari un spectator pasiv al vietii. Gino a primit ordin de la PSD sa iasa Steaua campioana, s-a supus, si tie ti se pare normal. Scuza-ma, dar de ce crezi ca mai exista notiunea de bine si rau, de fantezie? Chiar nu poti sesiza diferenta intre ele? Te-ai obisnuit sa accepti totul ca pe o fatalitate?

Moreniului i-a facut bine la palmares ca ungeneral a dus-o in Cupa UEFA? Pai atunci si lui Coposu i-au facut bine comunsitii ca l-au tinut 17 ani la puscarie, a fost ferit de poluare. Halal logica mai ai!

As dori sa stiu. De fapt, care este problema ta? Despre ce discutam aici? De ce exista un club de traditie, cu o legitimitate mai presus de orice, sau de ce echipele comuniste prospera si acum, mai bine ca niciodata? Sunt topicuri pe intern pentru acestea din urma, si poti apela acolo cu incredere.

P.S. Ah, nici eu nu locuiesc in UK. Insa se spune unfortunately, daca imi permiti.

Romeo
22nd September 2007, 13:18
Romeo, ma uimesti. Pari un spectator pasiv al vietii. Gino a primit ordin de la PSD sa iasa Steaua campioana, s-a supus, si tie ti se pare normal. Scuza-ma, dar de ce crezi ca mai exista notiunea de bine si rau, de fantezie? Chiar nu poti sesiza diferenta intre ele? Te-ai obisnuit sa accepti totul ca pe o fatalitate?

Moreniului i-a facut bine la palmares ca un general a dus-o in Cupa UEFA? Pai atunci si lui Coposu i-au facut bine comunsitii ca l-au tinut 17 ani la puscarie, a fost ferit de poluare. Halal logica mai ai!

As dori sa stiu. De fapt, care este problema ta? Despre ce discutam aici? De ce exista un club de traditie, cu o legitimitate mai presus de orice, sau de ce echipele comuniste prospera si acum, mai bine ca niciodata? Sunt topicuri pe intern pentru acestea din urma, si poti apela acolo cu incredere.

P.S. Ah, nici eu nu locuiesc in UK. Insa se spune unfortunately, daca imi permiti.

sunt un spectator pasiv, asa cum spui tu. Ce vrei sa fac, sa ma bat cu jandarmii, cu reporterii din TV, cu patroni gen Becali ? Ca sa joci in liga I trebuiesc milioane de euroi. Cum nu le pun eu, nu am pretentia sa cer altuia sa le puna. Si daca as cere, crezi ca ma baga in seama ? Faceti voi un miting in fata lui Iacov, de altfel nici nu-i nevoie, sunt sigur ca omul a promis ca va promova si dupa cum vezi e cam departe de locul 2, primul fiind deja adjudecat de Lucescu jr. Asadar, nu va mai uitati ca Becali promite castigarea cupei campionilor sau Iacov repromovarea. Nu va fi asa, mai suntem copii s-o credem ? Tot asa cum nu sunt tampit sa cred ca SRI-ul, PSD-ul si altii il vor lasa pe Becali sa ajunga presedinte, nici daca si-ar gasi 5 milioane de votanti.
Sa repet parerea mea: cred ca Nationalul cu Iacov in frunte a inteles ca e bine sa nu se mai agite si un loc in B este OK pentru moment.

Flacara Moreni este acum in camp judetean. E mai bine asa, sau atunci cand un general a dus-o cu cateva blaturi si vorbe bine rostite in Cupa UEFA ? Din oraselul ala prafuit cei mai buni jucatori luau directia Ploiesti sau Targoviste, iar mai sus de 3B doar cu Ghenoiu au reusit.
Realitatea e trista pentru unii, dar comunismul a adus bine unora, in fotbal acestia fiind Steaua, Dinamo, Victoria, Flacara, Scornicesti. Rezultatele pe care ai nostri le obtineau in Europa in 85-90 nu erau mai prejos decat acum, dimpotriva si nici noi nu am dus-o mai rau din cauza acestor echipe, am dus-o rau din cauza orgoliului lui Ceausescu.
Ce are Coposu cu Moreniul ? Fiecare societate isi are nedreptatile ei. Du-te si injura-l pe Geoana in fata si vezi daca nu te va trimite la inchisoare.
OK, am sa retin ortografia cuvantului englez, important este ca ai inteles despre ce e vorba.

Herc_Reloaded
22nd September 2007, 13:27
Eu consider ca mai bine este in campionatul judetean, dacat sa ocupi un loc nemeritat, prin presiuni politice sau mai stiu eu de care.

La fel spun si acum: decat in A cu Gino si sleahta de magari, prefer sa fim in B, daca macar as sti ca nu se vor mai face magarii, si ca, cu timpul, vom promova prin propriile puteri. A obtine ceva prin furtisag, si sa te bucuri apoi, este ceva specific noua romanilor. Si eu sunt roman, dar o astfel de situatie ma intristeaza.

Becali nu va ajunge ceva, deoarece fiecare pasare pe limba ei piere. Ce treaba are SRI aici? Cat despre Iacov, eu nu cred un cuvant pe care-l spune. Omul este un Pinnochio, si atat.

P.S. Eu l-am pomenit pe Coposu, deoarece Ghenoiu era general de securitate, si el a bagat Moreniul in A.

miril
22nd September 2007, 15:35
Herc, subscriu in totalitate, mai bine in B, curati, decat in A, aliniati. Prefer, chiar, desfiintarea decat sa ne umilim asa cum am facut-o pe timpul lui Gino. Acest om a reusit sa stirbesca din prestigiul si traditia unei echipe, care a suferit in timpul comunistilor fiind drenata permanent de cele mai bune talente si careia i s-au mutat tribunele la ordin pentru...Victoria socialismului. HAI PROGRESUL!

georgemp
23rd September 2007, 10:56
Prefab Modelul - Progresul 1-1

Progresul a terminat sambata la egalitate cu Prefab, si a ajuns la a patra remiza in campionat.Pentru Progresul a marcat, in minutul 42, Catalin Cursaru iar pentru Prefab Gatu in minutul 58.
Dupa acest meci, Progresul se situeaza pe locul 12 in clasament cu 6 puncte.

krapulax
6th October 2007, 11:48
botosani- progresul 1:0 la pauza. in lipsa unei minuni in urmatoarea ora, astazi ne luam la revedere de la promovare

georgemp
6th October 2007, 13:46
Liga a II-a, etapa VIII: F.C.Botoșani – Progresul 2-0 / Încă un meci pierdut de bancari



Progresul a pierdut la Botoșani, iar principalul obicetiv, promovarea este din ce în ce mai departe

Bancarii încep meciul în apărare, după primul sfert de oră botoșănenii conducând cu 5-1 la ocazii de gol.
În minutul 17, Andrieș marchează din 6 metri golul de 1-0 pentru F.C.Botoșani după o centrare a lui Ursu.
F.C. Botoșani continuă pressingul la poarta apărată de Cristi Munteanu și ratează trei mari ocazii de gol prin Ursu '22, Kone '25 și Ungureanu '33.
În minutul 80, botoșănenii marchează golul de 2-0, prin Sitaru, care a șutat puternic de la 16 metri.
Iată jucătorii cu care cei doi antrenori au început meciul:
F.C.Botoșani: Prisaca - Ov. Ciobanu, Aldea, M. Filip, Acsinte - Stefoi, Straton - Fl. Ursu , Andries (78 Sitaru), Cr. Ungureanu - Kone
Progresul București: Cr. Munteanu - Somcherechi, Ghindeanu, Martins, Rusu - Lirca, Pelecaci, Andronic, Ilin - C. Borbely, I. Savu
Meciul de la Botoșani s-a jucat pe un teren plin de bălți, unde mingea reușea cu greu să sară, toate acestea fiind rezultatul ploii de 4 ore de dinaintea meciului.Din București au venit la meci 6 susținători ai Progresului.

Sursa: www.fcprogresul.ro

Bancaru
8th October 2007, 11:58
Mocirla e aliatul botosanenilor. Ei joaca numai pe morcila. Sunt invatati. Noi jucam pe arena din Cotroceni, unul dintre cele mai selecte cartiere din Bucuresti si din tara. Suntem niste domnisoare. Vremea a tinut cu ei.
RETROGRADAM.

Gabri3l
8th October 2007, 13:01
din pacate pt voi, cred ca va urma o noua infrangere etapa viitoare...oricum, nu cred ca veti retrograda. bafta si sa castige cel mai bun(adik Petrolul), avem nevoie de puncte si din deplasare pt a ne mentine in graficul stabilit pt obtinerea promovarii.

Bancaru
8th October 2007, 14:11
Asa sa fie, dar din pacate si pentru voi nu cred ca veti promova. Ma doare sufeltul sa vad doua echipe de traditie macinate de magari care nu vor sa le lase dar nici sa le ajute. In schimn e Mioveniul in liga 1, sau Urziceniul, Vaslui, Gloria Buzau. Bun asa!
Jucam cu Petrolul?! Misto. Nu vin.

abl
9th October 2007, 08:59
Au trecut 8 etape. Cand spuneam, inainte de inceperea campionatului, ca se cunoaste deja numele unei promovate, Miril arunca pastila cu "Vama", facandu-se ca uita ca acelasi Dinu Gheorghe a fost si anul trecut presedintele clubului stegar. In fine...

Miril, de data asta n-a mai fost 3-1 pt. voi, ci 0-0. Daca doar un amarat de egal ati obtinut acasa in cel mai slab meci al galben-negrilor din aceasta editie de campionat, cred ca treaba e oabla. Si, ca mi-am amintit, sa zicem ca golul baftos al lui Marica de pe "23" a fost reusit intr-un meci curat. Las si eu de la mine. Dar de 3-1 Progresul - Steagu' din toamna lui '75 ce mai zici? Poti tu spune cu mana pe inima ca ati castigat cinstit?! Facem ce facem si rascolim mortii... Si aici nu ma refer doar la Adamache si Proca... De porcii aia delegati de FRF ca sa imparta dreptatea (sanchi) pe teren iti mai amintesti? Sau de cei de la oficiala voastra care zambeau complice... Si te rog nu ma lua cu texte gen "fanii veniti de la Brasov au stat la tribuna a doua", acolo a stat doar galeria.

Cu riscul de a ma repeta pentru a suta oara! Eu nu am deloc pica pe Progresul, desi ati contribuit consistent la "cincinalul" stegar in "B" prin mijloace nu tocmai ortodoxe, tocmai in anul in care un club care se da mai nou persecutat in comunism (bragadirenii de azi) ni i-au furat literalmente pe Stelica Anghel, Dan Paltinisan si Gica Serbanoiu! Cand Bihorul ne-a furat un atacant de rasa, Florescu! De sinistrele adunaturi de lepre bolsevice si racolarile lor (Anghelini la steaua, Mateescu la dinamo), sa nu mai vorbim. Imi ierti lipsa majusculelor, dar nu le pot folosi cand e vorba de ceausei si de ********i.

OK, mai trec pe-aici. Singura sectiune a forumului OLS pe care o accesez e cea a fanilor Progresului.

P.S. Astept un raspuns la un e-mail.

miril
9th October 2007, 09:15
Chiar te rog sa-o lasi moarta, Ovidiule. Recurgi la ce esti, din cand in cand, in stare, FITILE. Pacat, ai putea sa ai un alt discurs, dar ti-e greu sa te lasi. Ati fost foarte slabi in meciul ala, puteam sa va batem cu vreo 5-1. OK!? De la o suspiciune de cumparare a doi-trei jucatori si pana la a recruta 6 jucatori buni, plus un meci arbitrat criminal de Igna, in tur, este o MARE DIFERENTA. La ora asta noi suntem praf, dar Vama nu se lasa. Noroc cu Razvan ca stie altfel ati fi vamuit si mai mult. Pacat ca te ocupi de chestii d'astea dambovitene, credeam ca spatiul nordic ti-a schimbat perspectiva, dar uite ca nu a facut-o, se pare. Poate reusesti sa ma contrazici si cu ceva constructiv. Vom trai si vom vedea. HAI PROGRESUL!

abl
9th October 2007, 09:17
Mocirla e aliatul botosanenilor.
Ei joaca numai pe morcila. Sunt invatati.
Probabil acesta este unul dintre motivele pentru care moldovenii sunt murdari.

Noi jucam pe arena din Cotroceni, unul dintre cele mai selecte cartiere din Bucuresti si din tara. Suntem niste domnisoare. Vremea a tinut cu ei.
Super, chiar ai umor!:)

RETROGRADAM.
De ce cauti imediat sa ma contrazici?:) Asta e un banc prost! Cred ca va bateti cu Sportul si Petrolul pentru locul 2. Mi-ar fi chiar ciuda sa promoveze iar reprezentanta unui targ pe care-l cauti cu lupa pe harta.

abl
9th October 2007, 09:26
Chiar te rog sa-o lasi moarta, Ovidiule. Recurgi la ce esti, din cand in cand, in stare, FITILE.
Fie, o las cum a cazut. Cu amendamentul ca era vorba de o parere, nu de un fitil! Pe care nu mi-am expus-o la birtul din sat, ci la o locatie selecta dintr-un cartier care se pretinde spalat.;)
Apropo de zona asta defavorizata in care ne-a adus soarta, am facut majoratul aici, perkele.:)
Hai bafta la loc promovant! Si nu uita de reply la e-mail. Presupun ca n-ai reusit mai mult decat mine, dar meseria mea e aprinzator de fitile, a ta in alt domeniu, asa ca... astept. Fii sincer! Te rog si eu, si omul, fii sincer, fara diplomatie inutila!

miril
9th October 2007, 09:48
Ti-am spus deja atunci ca nu am contacte aici in acel domeniu si nici timp sa ma angajez. Stiu ca suna cum...suna, dar asta este situatia...sincer vorbind. Voi incerca, insa, sa aflu mai multe despre prognosticul in caz de operatie. In rest, noi suntem praf, lucru care iese in evidenta si pe mocirla de la Botosani. Cam tat.

abl
9th October 2007, 09:53
Ultimele triste pe ziua de azi, mi-a scapat acest citat:

Vama nu se lasa. Noroc cu Razvan ca stie altfel ati fi vamuit si mai mult.!
Conform "Culegerii de proverbe si zicatori", "aschia nu sare departe de copac", "ce naste din pisica soareci mananca" samd. Ce te face sa crezi ca Razvanel e cinstea intruchipata? Desigur, mi-ar placea sa fie un om integru din toate pdv! Dar, cu tot respectul pentru fostul mare fotbalist si antrenorul de oarecare succes Mircea Lucescu, omul Lucescu sr. are bube. Multe! Poate totusi ca Razvan, un fost jucator mediocru si un antrenor o idee peste medie, nu cunoaste notiunea de "cooperativa", nici nu are habar de "mijloacele specifice" (in special MI-ului). Zicea unu' mai destept ca mine ca e bine cateodata sa fii putin naiv, asta eufemistic spus.

Toate cele bune!

georgemp
9th October 2007, 10:50
Apropo...de promovare:
CRISTI MUNTEANU: 'RENUNT DACA NU PROMOVAM'

Portarul si managerul formatiei Progresul Bucuresti, Cristian Munteanu, isi doreste foarte mult sa revina pe prima scena a fotbalului romanesc. In cazul in care echipa din Parcul cu Platani nu va reveni in Liga I la finele acestui sezon, Munteanu se gandeste serios sa renunte la cariera de fotbalist profesionist si e gata sa se dedice altor activitati. Sunt la Progresul pentru ca mi s-a oferit si functia de manager si pot sa si apar in continuare. Dar daca nu vom promova, la finele sezonului o sa renunt la activitatea competetionala. Seria I este una foarte puternica dar nu e imposibil sa promovam, a spus Babicu pe site-ul sportbt.ro.

miril
9th October 2007, 11:06
Razvan este un Mircea cu mai mult caracter. Sincer, imi place de el. Pai Cristi, sa asteptam pana atunci? Sau tu crezi ca te crede cineva cand faci declaratii ca mai sus? Of, unde am ajuns!

Bancaru
9th October 2007, 14:55
Despre ce vorbim aici? Despre morti dezgropati, glume si vamesi? Oare sa fie Brasovul chiar asa puternica incat e mai rau decat Dinamo inainte de 89? 5-0, 6-0, 5-0, 6-1, 3-5(!!!) etc. Anul trecut a venit ceva mai tarziu Nea Vama, daca nu ma insel. Eu nu zic ca nu au trupa buna, dar nici chiar asa. Si cum se face ca cel mai slab meci a fost in Cotroceni? Pentru ca nici ala de acasa cu Gazul nu a fost asa de bun. Parerea mea. Hac!
Nu ma pot pronunta in legatura cu cincinalul la care am contribuit, cred ca eram cam mic, dar daca a fost si contributia noastra, sunt convins ca noi am fost o unealta si ca nu era vreun grangure pe la noi care sa faca ordine in fotbal. Cine sustine asa ceva ... no comment. NU exista echipa in fotbalul nostru care sa fi fost asa de varzuita cum a fost Progresul. Dintre cele care mai exista. Ca asa era Ciocanul pe care au facut-o muci. Definitiv. Spre deosebire de echipele mari judetene, si asemenea Brasovului, pe noi nu ne-a ajutat niciun secretar de partid sa tinem steagul sus.
In rest... ma scuzati.

miril
10th October 2007, 17:38
Progresul Bucuresti - Petrolul Ploiesti
Stadion: Cotroceni 14.10.2007 ora 13.00
Alexandru Deaconu (Bucuresti) - Nicolae Marodin (Bucuresti), Ioan Onicas (Zalau)
Obs: Aurel Comsa (Bucuresti)

georgemp
12th October 2007, 03:00
Progresul - Petrolul, etapa IX a ligii a-II-a
Progresul va juca duminica, 14 octombrie, impotriva echipei Petroul Ploiesti.Meciul va incepe la ora 13:00, si va fi arbitrat la centru de Alexandru Deaconu.Pretul biletului este de 5 ron (intrare generala).Copii pana in 13 ani si femeile au intrarea libera.Va asteptam!
Afisul meciului: http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/Diverse/th_1afi-terminat-prg-ptr.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/Diverse/1afi-terminat-prg-ptr.jpg)

Sursa: www.fcprogresul.ro (http://www.fcprogresul.ro)

krapulax
12th October 2007, 06:23
cine trebuie sa le redea fotbalul fanilor ploiesteni? ce e cu lozincile astea?

Platanu
12th October 2007, 09:14
Cred ca in primul rand ar trebui sa ni se redea noua,fanilor progresisti,fotbalul...

miril
12th October 2007, 09:26
Corect, chiar asa George, ar trebui ca mesajul ala cu suporterii petrolisti sa dispara, caci doar nu ploiestenii sunt gazda sau...? adevarul este ca pentru noi orice meci este deplasare.

krapulax
12th October 2007, 18:13
a mai plecat unu de la noi

Stefan Nanu a demisionat, vineri dimineata, din functia de antrenor principal al echipei de liga a II-a, FCM Campina, si a fost inlocuit de Imilian Serbanica*.
__________________________________________________ ____________
*ultima oara la Dunarea Giurgiu, de unde a fost demis la inceputul lunii iunie

miril
12th October 2007, 18:54
A plecat cu secrete, cu tot.

Gabri3l
13th October 2007, 00:34
cine trebuie sa le redea fotbalul fanilor ploiesteni? ce e cu lozincile astea?
e o campanie declansata in sezonul trecut de catre galeriile a diferite echipe importante din tara in scopul revenirii Petrolului la Ploiesti sa joace pe stadionul propriu, lucru care se va intampla cat de curand...

georgemp
13th October 2007, 01:05
Ce bine că a plecat Șerbănicăă:happy
Domnul Oanță a ținut neapărat ca acea lozincă să apară pe afișul de meci și i-am respectat cererea.

miril
13th October 2007, 10:04
Am inteles asta, dar nu se face. Gabri3l, sper sa reusiti, Petrolul trebuie sa joace pe "Ilie Oana", acolo unde ii este locul, conform traditiei.

be@
13th October 2007, 12:10
Progresul Bucuresti - Petrolul Ploiesti
Stadion: Cotroceni 14.10.2007 ora 13.00
Alexandru Deaconu (Bucuresti) - Nicolae Marodin (Bucuresti), Ioan Onicas (Zalau)
Obs: Aurel Comsa (Bucuresti)

Iar de la 13:00? Ce ma enerveaza!! Nocturna aia pentru ce mai e?

miril
13th October 2007, 15:22
Pentru...amintiri.

Platanu
13th October 2007, 16:40
Pentru...amintiri.Foarte trist,dar adevarat ce ai spus...

georgemp
13th October 2007, 19:37
Am inteles asta, dar nu se face. Gabri3l, sper sa reusiti, Petrolul trebuie sa joace pe "Ilie Oana", acolo unde ii este locul, conform traditiei.
Am acceptat, în semn de solidaritate cu suporterii ploieșteni.
Afișul nu e unul oficial...

miril
13th October 2007, 19:47
Am inteles si asta.

krapulax
14th October 2007, 12:48
ilin rimeaza cu dobrin... ia sa vedeti

cursaru rimeaza cu ploscaru, iar lirca suna putin a libra

miril
14th October 2007, 13:08
Atunci cine bate...Cuba (libra)?

krapulax
14th October 2007, 13:36
deocamdata noi

dar nu putea sa țină, ăștia suntem, atât putem. adică nimic

Gabri3l
14th October 2007, 15:43
nu trebuie sa te superi...pana la urma ati jucat impotriva unei echipe destul de tehnice cum suntem noi dar care din pacate nu prea stie sa puna si osul in unele situatii care se impun...pana la urma rezultat echitabil.

Bancaru
14th October 2007, 20:34
La 1-0 Savu a ratat ocazia victoriei si apoi Neagu. Cand esti prost, esti prost si de (Sf.) Parascheva, desi a fost ieri.

krapulax
14th October 2007, 21:07
nu, azi a fost. eh, luptam sa ramanem in be. cine stie, poate-poate

georgemp
15th October 2007, 10:22
Rezultatul este pe de-o parte echitabil.
Dar e normal sa fim supărați când conducem și suntem egalați...

georgemp
15th October 2007, 12:19
Progresul B. - Petrolul Pl. 1-1/ Dezamagire mare in randul bancarilor, rezultat echitabil insa


Progresul a reusit ieri doar un egal cu echipa Petrolul Ploiesti.
Primii au inscris bancarii, prin Ionut Savu, dupa un sut puternic pe poarta Petrolului in minutul 35.Petrolistii au inscris in minutul 76 prin Cotan.
Meciul a fost unul echilibrat, chiar daca bancarii au avut mai multe suturi pe spatiul portii.
Dupa acest meci, Progresul se situeaza pe locul 10 al clasamentului seriei I al ligii secunde.

Iata jucatorii care au evoluat in meciul de ieri:
Progresul Bucuresti: 23.Cristian Munteanu – 6.Daniel Ghindeanu, 3.Danut Somcherechi – cpt., 26.Altamir Heitor Martins, 13.Liviu Rusu, 24.Codrut Lirca, 27.Valeriu Andronic, 8.Florin Pelecaci, 14.George Neagu, 15.Ionut Savu, 9.Csaba Borbely.
Rezerve: 1.Cristian Marinescu – 17.Costin Cucu, 19.Claudiu Dragan, 11.Catalin Cursaru, 29. Raul Costin, 10.Alin Ilin, 32.Radek Oprsal.Antrenor: Dennis Serban.

Petrolul Ploiesti: 22.Denis Solov' ev – 13.Laurentiu Dumitru, 20. Florin Parvu, 6.Jean Bogza, 16.Ionut Costache, 5.Ciprian Luput, 10.Laurentiu Marinescu, 7.Ionel Stana, 14.Constantin Budescu, 11.Cristian Sagna, 4. Nafitovici Fanel.
Rezerve: 12. Aurel Ionescu, 23.Marius Lazar, 24. Ioan Minciuna, 3.Alin Cotan, 9.Constantin Mutiu, 21.Mihai Tudor, 8. Mihai Ghita.Antrenor: Octavian Grigore.
Sursa: www.fcprogresul.ro (http://www.fcprogresul.ro)

Herc_Reloaded
17th October 2007, 00:00
Al n-lea egal. Am vazut tot meciul pe TVRi. Nu se misca rau, insa ... lipseste ceva. Sau mai multe ceva..

miril
17th October 2007, 13:11
Dorinta, Herc, europeanule! Bine ai revenit printre progresisti. Iti duceam lipsa!

Herc_Reloaded
17th October 2007, 20:28
Bine v-am regasit. Tocmai am trecut acum 1 ora pe langa stadionul unde o sa joace Romania, in Lux. Veneau suporterii locali la meci. Este o vreme groznic de urata insa, si frig...Stadionul este cam cat era cel al Autobuzului pe vremuri....inchei aici transmisia de la stadion...

Da, ai dreptate, le lipseste dorinta alor nostrii. Si sunt vreo 2-3 care nu au fata nici de C. Sa vedem ce va mai fi.....

miril
17th October 2007, 23:48
Intre timp ne-am calificat, iar Mitrovici s-a trans...feratu la echipa ta preferata. Nu spun care.

PORTOKALA_007
18th October 2007, 03:50
ma doare inima ca jucatori care au jucat vreme indelungata la noi sa ajunga in aceeasi divizie cu noi si culmea la alta echipa?....asta e de domeniul horrorului...cu toate ca altii sunt de parere sa nu mai insultam pe nimeni eu zic doar atat: iacove ESTI CALAUL ACESTEI ECHIPE... sper sa iti ajute Dumnezeu in afaceri la fel cum iti dai tu silinta pentru ca acest club sa ajunga iarasi pe primul plan fotbalistic....sper ca tu si familia ta sa ajungeti sa dormiti la gara in case de carton caci multe prietenii s-au legat sub numele clubului asta multi chiar trecand fiecare meci ca o zi importanta in viata lui....eu unul mi-am dedicat ultimii 8 ani sustinerii acestui club si am vazut si bune si rele, dar ceea ce vad acum ma face sa plang inauntrul meu si stiu ca la fel simt si celilalti suporteri....iacove CLUBUL ACESTA ESTE O PARTE DIN NOI DIN SUFLETUL NOSTRU, daca tu nu poti sa ii redai stralucirea lasa pe altul pentru ca imbatranesti cu 1000 de ani prin actele tale de nesimtire...
IUBESC NATIONALUL IUBESC CULORILE SI NU AS RENUNTA LA CLUB PENTRU NIMIC IN LUME!!!

Bancaru
18th October 2007, 15:05
Daca a ajuns Portokala un sensibil... e grav. Putini dar buni. Pe mine m-a impresionat mesajul. Atat numai ca nu ii doresc lui Iacov sa doarma in casa de carton, ca are un copil si ala nu are nicio vina.

miril
18th October 2007, 15:14
Si mie mi-a placut...senibilitatea lui Porto. Sa mai avem putinitica rabdare si poate... Chiar asa, copilul lui Iacov, n-are nicio vina. In ce si-o fi dat doctoratul? Nu copilul. In SSB?

krapulax
18th October 2007, 15:16
nici eu nu-i doresc lui iacov sa doarma intr-o casa de carton. doar sa locuiasca in ea si sa sufere de insomnie. ca vine copos si-i ia peretii.
ssb? sergent de servici pe bucatarie, eu asta stiu

miril
18th October 2007, 15:18
Ei, nu fii chiar asa de rau. Strategii (de) Spalat Banii.

Bancaru
18th October 2007, 15:19
Spaga Si Betoane?

PORTOKALA_007
18th October 2007, 16:21
dar si eu am un tata si la fel ca si mine sufera la ceea ce pateste aceasta echipa deci si eu sunt un ''copil'' care isi intreaba tatal de ce exista oameni fara scrupule pe lumea asta si de ce trebuie intotdeauna cei ce isi dedica o mica parte din viata lor pentru asi sustine clubul si culorile favorite sa traiasca asa mari deceptii...in lumea asta sa stiti ca a fi suporter nu mai este un moft si doar ca nu avem ce face in ziua respectiva mergem la meciuri....deja ajuns un mod de viata de exprimare...cand te intreaba cineva ce faci in fiecare dimineata tu zici "ma duc la servici"...apoi te intreaba da in weekend ce faci si tu raspunzi "ma duc la meciurile echipei favorite"...in concluzie deja a intrat in rutina de zi cu zi deja repet a fi suporter ESTE UN MOD VIATA!!!

Bancaru
18th October 2007, 16:45
La Iacov e pe dos. In timpul saptamanii sta cu mana pe bij iar in WE se duce la serviciu, la meci.

miril
18th October 2007, 19:23
Sportul Studentesc - Progresul
20.10.2007 ora 13.00
Teodora Albon (CLUJ) - Mircea Orbulet (BUCURESTI), Andrei Constantinescu (BUCURESTI) - Dragos Istrate (BUCURESTI)
Obs: Nicolae Lupescu (BUCURESTI)

Bancaru
19th October 2007, 14:22
Nicolae Lupescu e seniorul? Ma refer la varsta nu la noblete.

miril
19th October 2007, 14:58
Ui, monserica! Doua bucurestene observate de un lt bucurestean, de la o alta echipa...bucuresteana.

Bancaru
19th October 2007, 16:47
Asta, Lupescu al mare, nu a fost si la ... Sportul? Sau ma insel?

miril
19th October 2007, 19:04
Te inseli! Rapid, exclusiv!

georgemp
20th October 2007, 21:53
Liga a-IIa, etapa X: Sportul – Progresul 0-0/ Egal care nu convine nimănui

Sportul Studențesc a terminat la egalitate 0-0 cu echipa bancară, niciuna din echipe nefiind mulțumită

Meciul a fost încă de la început unul echilibrat, niciuna dintre echipe neavând o ocazie clară în primele minute.În jurul minutului 25, căpitanul Sportului Studențesc, numărul 25.Ciobotariu Cristian a fost eliminat datorită lovirii violente cu cotul în fața jucătorului bancar Daniel Ghindeanu.Deși se părea că după această eliminare bancarii vor domina meciul nu a fost deloc așa.Meciul a continuat până la final cu ocazii neclare de gol, în ambele părți.
Arbitra Teodora Albon din Cluj a făcut multe greșeli, influențând pe alocuri meciul.

Iată jucătorii care au evoluat azi:
Sportul Studențesc – 12.Nicolescu Vladimir – 17.Oae Marius, 24.Patriche Nichita, 23.Secăreanu Constantin, 4.Cazan Cecian, 13.Ghinga Sebastian, 21.Vasile Nicola, 14.Ferfelea Viorel, 25.Ciubotariu Cristian (cpt.), 20.Varga Dacian. Rezerve: 1.Popescu Andrei – 5.Constantin Daniec, 3.Dedu Adrian, 18.Stângă Andrei, 16.Cungu Andrei, 2.Pintică Dănuț, 11.Gheorghe Constantin.

Progresul București – 23.Munteanu Cristian – 6.Ghindeanu Daniel, 3.Șomcherichi Dănuț, 32.Oprsal Radek, 13.Liviu Rusu, 24.Lircă Codruț, 29.Costin Raul, 28.Binaware Williams, 14.Neagu George, 15.Savu Ionuț, 11.Cursaru Cătălin(cpt.). Rezerve: 1.Marinescu Cristian, 17.Cucu Costin, 19.Drăgan Claudiu, 9.Borbely Csaba, 8.Pelecaci Florin, 4.Nedelcu Nicușor, 20. Marcu Alin.

Interviuri de după meci:
Dennis Șerban
http://www.dailymotion.com/video/x39a1o_interviu-dupa-meciul-sportul-studen_shortfilms

Cristian Munteanu
http://www.dailymotion.com/video/x39aar_interviu-dupa-meciul-sportul-studen_shortfilms

miril
21st October 2007, 08:56
Costi mai...respira! Care mort?

Cristi Munteanu, revoltat Cătălin Popescu GSP

Managerul general al Progresului, Cristi Munteanu, cere CCA să nu mai delege "centrali" de sex feminin. Partida de ieri a fost condusă la centru de Teodora Alon din Cluj, care, deși a arbitrat bine pe parcursul meciului, în minutul 21 al partidei a comis o eroare gravă, cînd atacantul Cătălin Cursaru a reușit să marcheze, dar "centralul" a anulat eronat reușita "bancarului", considerînd că atacantul Progresului a faultat în atac.

La finalul meciului, Cristi Munteanu a lansat un atac la adresa CCA, considerînd că nu e normal ca o partidă de Liga a II-a să fie aritrată de o femeie. "Nu se poate așa ceva! Înțeleg să avem o femeie ca arbitru asistent, dar nu poți să delegi o femeie la centru! Golul a fost valabil, fără nici un dubiu. Îi întreb eu pe cei responsabili cu delegările, oare cum cred ei că poate o femeie să simtă un duel între doi bărbați? Le spun eu că e imposibil prin natura ei să facă treaba asta", a tunat "Babicu'".

Deși consideră că altul ar fi fost rezultatul dacă golul ar fi fost validat, Cristi Munteanu consideră că aritrajul nu scuză cu nimic evoluția colegilor săi. "Dacă porneam de la 1-0 pentru noi, altfel ar fi stat lucrurile, dar chiar și așa noi trebuia să jucăm mult mai bine. Mă supără lipsa de determinare a colegilor mei", a spus Munteanu, care a încheiat: "Păcat! Am crezut foarte mult în această echipă, dar se pare că m-am înșelat. Sîntem la minus trei în clasament și trebuie să ne gîndim să schimbăm obiectivul și să ne salvăm de la retrogradare. Nu putem promova cu 6 egaluri în 10 meciuri".

Eliminare corectă

În minutul 34, Teodora Alon a avut parte de încă o fază grea, cînd atacantul Sportului, Cristi Ciubotariu, l-a lovit cu cotul în față pe Liviu Rusu. De data aceasta, "centralul" din Cluj a luat decizia corectă și i-a arătat "studentului" cartonașul roșu. Nici oficialii Sportului nu au fost mulțumiți de prestația Teodorei Albon, reproșîndu-i acesteia mai multe decizii, mai ales o fază din minutul 68, cînd Andrei Stîngă a scăpat singur cu Munteanu, dar "centralul" a fluierat din nou fault în atac.

"Mortul de la groapă nu se mai întoarce. Mai supărat sînt pe jucătorii mei decît pe aritri, dar de acum încolo le voi oferi și eu lor condiții de mijlocul clasamentului în Liga a II-a" Constantin Iacov, președinte CA Progresul

Bancaru
21st October 2007, 11:23
Deci: golul nu l-a dat Cursaru ci Ionut Savu iar lovitura in figura a incasat-o Ghindeanu si nu Rusu.
Ce va ziceam eu? In continuare sustin ca retrogradam. Poate e nevoie sa picam si in C iar apoi in ... ca sa se dea o alta folosinta stadionului. Duca-se in ***** ma-sii! Chiar m-am saturat de ratatii astia. e ziceati? Sa vin la meci? Imi bag **** in ea de echipa. Imi cer totusi scuze pentru limbaj, dar sunt penibili. De ce trebuie sa sustin niste penibili? De ce trebui ca eu sa sufar pentru niste indolenti? DE CE?

carlo
21st October 2007, 13:00
Chiar m-am saturat de ratatii astia. e ziceati? Sa vin la meci? Imi bag **** in ea de echipa. Imi cer totusi scuze pentru limbaj, dar sunt penibili. De ce trebuie sa sustin niste penibili? De ce trebui ca eu sa sufar pentru niste indolenti? DE CE?
Ai dreptate,concluzia asta am tras-o si eu acum cateva luni...Nu merita!

krapulax
21st October 2007, 13:53
Care mort?
păi....


Sîntem la minus trei în clasament și trebuie să ne gîndim să schimbăm obiectivul și să ne salvăm de la retrogradare.
ma gandeam ca vor apare si declaratiile astea, dar le asteptam cam prin etapa 25


de acum încolo le voi oferi și eu lor condiții de mijlocul clasamentului în Liga a II-a
bun, si or sa joace ca de coada clasamentului diviziei a ii-a

daca nenea ar fi vrut sa faca ceva ca lumea, iata cu ce echipa atacam miercuri meciul cu dinamo doi:
NAE- săpun, NINU, burcă, thwaite- herea, shroj- abadu, cristofor chiacu, iancu- griffiths
4 extracomunitari, niciun junior... pierdeam la masa verde. pai nu mai bine asa, scoatem un 1:1 cred eu

miril
22nd October 2007, 14:39
PROGRESUL Bucuresti - DINAMO II Bucuresti, miercuri, 24/10, de la ora 15:00.

Augustus Constantin (Rm Valcea) - Dan Rosu (Bucuresti), Florin Stanescu (Bucuresti) - Cristina Bujor (Bucuresti)
Obs: George Badescu (Bucuresti)

georgemp
22nd October 2007, 22:40
Afișul meciului cu Dinamo II: http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/Diverse/th_afis_meci_prg_dinamoII_etXI.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/Diverse/afis_meci_prg_dinamoII_etXI.jpg)

Bancaru
23rd October 2007, 12:13
Primim 5 RON daca venim? Cred ca o sa vin si eu. Pot sa intru de mai multe ori?

Bancaru
23rd October 2007, 12:14
Stiti cand o sa mai vin la meci? Cand macar unul ca Stoichita o sa avem pe banca. In momentul ala mai vin. Stoichita, Multuescu, Lita Dumitru, Barbu, Bolborea, Orac. Macar unul care a mai antrenat in A si cu meciuri castigate. Antrenori care au bagat Astra in coma, cu sida, cancer si alte boli incurabile, nu ma mai inspira.

Herc_Reloaded
23rd October 2007, 16:45
Bank, iti inteleg supararea. Insa am mai trecut prin momente din acestea, nu-i asa?
Auzi si la Munteanu, acu, s-a dumirit ca trebuie schimbat obiectivul, de parca pina acum el a jucat in Australia, si noi am fost pe teren. Adunatura de prosti:incapabili.

Nu trebuie numai un antrenor bun, ci si un manager bun. Sau mediocru macar. Astia sunt habarnisti.

Sa stam linistiti insa. Nu vine nimeni. Dupa Dennis urmeaza Liviu Rusu antrenor, sau Cursaru.

krapulax
23rd October 2007, 20:55
Proaspata achizitie a campioanei Dinamo Bucuresti, Ivan Gvozdenovic, va debuta in tricoul formatiei din Stefan cel Mare, miercuri, cand va fi inclus in garnitura echipei Dinamo II la derbiul bucurestean cu Progresul din Seria I a Ligii 2.

nasol, da poate nu pune osu. avem nevoie de 3 puncte ca sa nu ne afundam mai rau.

afisul: nu cainii rosii, aia joaca in divizia a. astia sunt catzeii rosii. sau cainii roz.

Bancaru
24th October 2007, 11:53
Hercules, in situatia asta am mai fost, ba chiar mai rau. Dar atunci stii ce era bine, daca pot spune asa? Ca distrugerea venea de afara. Acum gazele se acumuleaza in curtea noastra si cand isi va aprinde Iacov trabucu o se ne parlim si noi flocii. Definitiv. O sa fim kinky. Stiti cum ar trebui sa se cheme stadionul Cotroceni? Insula lui Euthanasius. Noi vrem sa murim dar nu se poate asa repede.
Kra****x, tie nu iti este clar care e obiectivul? Sa iesim primii din coada. Cine **** mea e Ghiozdanovici asta? E genul de jucator care castiga singur un meci? Asa sa fie. Atunci eu as propune sa nu ne prezentam. La momentul asta Dinamo II e ciuca batailor. Sa vedeti ca nu le mai merge si cu noi. Noi am fost mereu preputul care a invelit capul Dennisului cand a fost nevoie.
Pennir e daltonist, asa ca rosu sau roz... e doar vorba de nuanta. Daca am facut frumos la meciul din cupa de ce am face acum figuri? Doar nu vreti sa retrogradeze Dinamo, fie si echipa II?

krapulax
24th October 2007, 17:01
se pare ca obiectivul de care pomenesti e unul pe deplin realizabil. nu stiu cui ar trebui sa multumim, dar ce mai conteaza? cam aici se termina povestea, asa se pare

miril
24th October 2007, 17:10
Sa nu uitam sa stingem lumina.

Bancaru
24th October 2007, 17:15
Simt asa, o satisfactie. Se pare ca e prosteasca, dar macar e satisfactie. Care sa mai fie scuza? Ce argumente ni se mai pot aduce ca sa ma duc la meci? Ce naiba ai putea sa mai zici impotriva faptului ca este evident ca se vrea distrugerea echipei. CLAR ca buna ziua! Deci asta e jocul. BNR nu poate sa scape de noi, ca daca putea o facea demult. Cine vrea sa ia stadionul nu il poate lua de la BNR fara echipa. Echipa le incurca jocurile. Pe cat puneti pariu ca retrogradam in C? Sa vad cine se baga.

Bancaru
24th October 2007, 17:30
Speechless. Asa ati ramas. Bun. Ma duc pe drumul meu. Tara de *****.

Herc_Reloaded
24th October 2007, 18:30
Cred ca experimentul Dennis Serban trebuie sa inceteze . Al catalea oare. Oare acest Iacov este multumit de ce se intimpla? Sau este depasit de situatie?
Eu ma incapatanez sa sper ca lumina va ramane aprinsa.

Bancaru
24th October 2007, 18:47
La veceu.

miril
24th October 2007, 19:05
Cineva vrea sa forteze mana altcuiva, parerea mea. Cine ce...cum? Nu stiu sa va spun.

kurany
24th October 2007, 19:57
nu mai stiu ce sa mai zic....nu imi pot imagina unde am ajuns....parerile de rau sunt atat de mari...e clar, de promovat in urmatorii ani imposibil, ATENTIE!!! Este posibil sa nu terminam campionatul....Iacov nu mai are nici un fel de interes in ceea ce priveste performanta clubului de fotbal PROGRESUL...

..nu mai stiu ce sa mai zic....nu mai sper la nimic...

krapulax
24th October 2007, 21:36
da, e foarte posibil sa ne retragem din campionat. am inteles ca in retur are cine juca in cotroceni. eh, decat umilinte d-astea, mai bine pauza.

georgemp
25th October 2007, 00:18
Liga II, etapa 11: Progresul București – Dinamo II București 1-3/ Progresul se scufundă tot mai mult...


Încă un meci în care Progresul n-a reusit nimic, meci câștigat pe buna dreptate de Dinamo II

Progresul începe meciul în forță, având câteva ocazii la poarta lui Vlad.Păun însă, reușește să înscrie la primul șut pe poartă al dinamoviștilor ('24).0-1.Peste încă un sfert de oră de joc, timp în care Borbely și-a mai încercat o dată norocul la parta lui Vlad, șutând pe lângă de la mare distanță, Dinamo marchează din nou pe contraatac prin Liviu Ganea ('43).
Cursaru reduce din diferență în minutul 75, însă, la doar două minute distanță, visurile bancarilor de a egala sunt năruite de Atoukora în minutul 77, care marchează printr-un șut puternic de la 15 metri.

Iată jucătorii care au evlouat astăzi:
Progresul București – 23.Cristian Munteanu – 6.Daniel Ghindeanu, 3.Dănuț Șomcherechi-cpt., 2.Altamir Heitor Martins, 14.George Neagu, 24.Codruț Ștefan Lircă, 29. Raul Costin, 10. Alin Ilin, 30. Roberto Iancu, 15.Ionut Savu, 9.Csaba Borbely.Rezerve: 1.Cristian Marinescu – 21.Ionuț Valentin Stârpici, 4.Sorin Nedelcu, 11.Cătălin Cursaru, 28.Willams Ajuwa Binaware, 25.Bogdan Iosif Cistean, 20.Alin Marcu.Antrenor: Dennis Șerban.

Dinamo II București – 1.Andrei Vlad – 26.Castro Galliquo, 6.Andrei Nițu, 4.Farina Fernandez, 30.Ivan Gvozdenovic, 21.Youssouf Kante, 5.Dan Bucșa, 20.Marius Pastor, 7.Marius Alexe, 14.Georgian Păun, 17.Liviu Ganea – cpt. .Rezerve: 12.Silviu Posteucă, 18.Eugen Crăciun, 15.Zile Diabate, 16.Costin Moise, 3.Anoh Atoukora, 10.Georgian Marcu, 9.Valentin Lemnaru.Antrenor: Cornel ȚĂLNAR.

Arbitru: Augustus Constanti (Râmnicu Vâlcea)
Asistenți: Dan Roșu (București), Florin Stănescu (București), Cristina Bujor (București).
Observator: Gheorghe Bădescu (București).

Vreme: Cer aproape senin, 17 C.
Spectatori: 300.

Conform unei știri neconfirmate, Dennis Șerban și secundul său și-ar fi dat demisia, urmând a fi înlocuiți de către Florin Halagian și Cristian Lupșa.

Sursa: www.fcprogresul.ro (http://www.fcprogresul.ro)

krapulax
25th October 2007, 06:03
halagian?????????????????????????????????????????? ??

well, this is one for the books


roberto iancu?

miril
25th October 2007, 09:27
well, this is one for the books


roberto iancu?


Another one for the books. In aceste conditii, Halagian este ce ne trebuie. Sau...?