PDA

View Full Version : Care este cel mai puternic campionat din Europa?



realmadrid.com
17th May 2003, 21:13

Dorin
17th May 2003, 23:56
Italia e la putere anul acesta.Spania si Anglia o urmeaza :yeah: Dorin

sickboy
18th May 2003, 02:31
Cel mai frumos era Anglia,dar l-au stricat noii antrenori si jucatori latini...
Cel mai puternic era Italia,dar l-a stricat legea Bosman...
Acuma niciunul din cele trei nu este detasat cel mai puternic,campionatul italian a scazut valoric in ultimii ani,dar cred ca are un mic avantaj.

inter
19th May 2003, 08:56
italia :D

diablo20
19th May 2003, 16:45
Italia cu siguranta :yeah: :happy

baubau
21st May 2003, 10:41
Spania cu siguranta!Italia..?Hm...cred ca-l apreciati doar pentru ca e transmis si in Romania,iar in a alege un meci de diviza A si unul din serie A :D
Cand Atena1 trasmitea meciuri din La Liga cu siguranta nu adormeam dupa primele 10 min cum fac la meciurile transmise din campionatul italian...In afara de Inter,Milan si Juve nu vad alte echipe sa joace fotbal cat de cat spectaculos...DAR asta e PAREREA MEA :D !

Tudose
21st May 2003, 12:13
Anul acesta, Italia, pentru ca a dus trei reprezentante in semifinalele Champions League, iar finala e 100% italiana.
Anul trecut as fi spus Spania.
Anglia se afla si ea aproape!

Cipangoo
21st May 2003, 15:52
Spania pe primul loc
Italia are avantajul ca are aproape in fiecare etapa un derby fie el chiar unul local sau de traditie cum e juve cu torino. Se joaca altfel cu toate ca se stie ca va castiga torino.
Anglia nu mi se pare la fel de bun.
Spectaculos e campionatul frantei chiar daca nu la fel de puternic ca si cele mentionate anterior.
Cel mai urat din cele cat de cat tari e cel al germaniei.

Edgar
21st May 2003, 23:46
In 2002, clasamentul arata cam asha:

1. Spania
2. Anglia
3. Italia
4. Germania
5. Argentina
6. Frantza
7. Grecia
8. Mexic
9. Brazilia
10. Cehia

Probabil, Italia va urca pe primul loc in urma parcursului de exceptzie al reprezentantelor sale in Liga Campionilor. Shi fin'ca tot veni vorba, FORZA JUVE!

Ayrton
22nd May 2003, 09:24
Mexic si Cehia inainte de Olanda, Portugalia sau Turcia??? /nope/ /nope/ /nope/

Italia e campionatul nr 1 ACUM... Vremea Spaniei a trecut!

Edgar
22nd May 2003, 09:49
Ayrton, clasamentul asta nu e facut de mine intre 2 cursuri, ci de IFFHS. Shi e pe 2002. Iar in clasamentul asta Olanda e pe 11, Turcia pe 14 shi Portugalia pe 18.

Drakoness
22nd May 2003, 10:22
De departe cel mai puternic campionat este cel italian.
Forza JUVE!

Tudose
22nd May 2003, 10:54
Romania se afla pe locul 45 in 2002...

Ati fi putut insa crede ca suntem dupa Irak (locul 32), Uzbekistan (36), Algeria (38 ) sau Iran (39)? Nu mai vorbesc de vecinii nostri bulgari, care sunt pe 23...
Prin comparatie, in 1995 si 1997 am fost pe locul 21. Cred ca am ajuns destul de rau :( .
As fi fost curios sa vad si situatia in perioada 1983-1989, cand am avut cele mai mari succese in cupele europene, dar clasamentul se face abia incepand din 1991.

Cipangoo
22nd May 2003, 15:39
O sa te uimeasca, dar stiam. toti care suntem mai vechi pe forum. A fost si ceva subiect in care ne aratam toti ultragiati :shock: :P

dj_jaxxx
23rd May 2003, 16:20
Italienii si englezii joaca cel mai frumos dupa care spaniolii.

Vadim
23rd May 2003, 16:40
La un moment dat puneam pe site saptamanal articole cu locul Romaniei in IFFHS. Am incetat, nu isi mai are rostul aceasta informatie. Se stie ca ne intrec niste tari pe care noi le consideram mai mult decat mediocre. In ceea ce priveste campionatele straine. In ceea ce priveste nivelul campionatelor din lume, Italia este anul asta surpiza, dar cred ca Spania este mai valoroasa, ofera mai mult spectacol si are nume mai mari.

dj_jaxxx
23rd May 2003, 16:56
Mda pai nu stiu daca trebuie sa ne luam dupa cat de mari sunt numele pentru a determina calitatea unei ligi. Asta demonstraza numai situatia financiara a unor echipe spaniole. Ai dreptate ca spaniolii au mai multe nume mari, mai ales din strainatate dar asta demonstreaza ca au nevoie de jucatori straini ca sa fie la inaltime. Eu am observat ca liga italiana are cei mai putini jucatori straini (poate ma insel), deci arata ca pot mentine un campionat de mare calibru cu majoritatea jucatorilor fiind italieni.

rulez
23rd May 2003, 23:54
edgar are dreptate!seria A este apreciat pt ca este dat pe b1.dar pe prima am vazut meci din anglia mult mai bun. :yeah:

!
1.anglia(chiar daca italieni au 2 echipe in finala)doar juve si milan joaca frumos!
2.spania
3.italia
4.germania
5.franta
in anglia e cel mai echilibrat campionat!la fel si in spania
nu parcursul din champions leagu arat valoarea campionatului.cel italian e prea tehnic
in anlgia se joaca cu placere!



:yeah:

07Ex
24th May 2003, 04:21
Desi sunt de parere ca italienii nu joaca frumos, in sensul ca dupa ce dau un gol se baga cu funu-n poarta si nu joaca deloc la spectacol, consider ca au cel mai bun campionat din lume. Asta bineanteles dupa campioblatul din RSR. :)

Edgar
24th May 2003, 12:15
Baubau a spus ca Serie A este apreciata pentru ca e transmisa de B1. Oricum nu asta e important.
De unde shi pana unde Anglia - campionat echilibrat? Hai sa vedem putzin.
In ultimii 10 ani 3 echipe au cashtigat titlul (MU - 7, Arsenal - 2, Blackburn - 1).
In Germania situatzia e aproape aceeashi (Bayern - 6, Dortmund - 3, Kaiserslautern - 1).
Italia - Juventus - 5, Milan 3, Lazio shi Roma - 1
Spania - Barcelona shi Real Madrid - 3, Atletico Madrid, Deportivo shi Valencia - 1. Asta in ultimii 9 ani - in Spania nu s-a decis titlul inca.
Frantza - Nantes, Monaco, Lyon - 2, PSG, Auxerre, Lens, Bordeaux - 1.
In concluzie cel mai echilibrat campionat este cel francez. Asta daca numaram titlurile. Probabil daca luam in consideratzie alte aspecte, nu va fi la fel.

baubau
24th May 2003, 12:20
Eu apreciez un campionat dupa spectacolul care-l ofera,iar Serie A dupa cum am mai spus :sleep:

DRAGOS
5th July 2003, 22:43
1. Italia
2. Anglia
3. Spania
4. Turcia
5. Olanda
6. Germania
7. Franşa
8. Portugalia
9. Belgia
10. Scoşia

seby
5th July 2003, 23:28
Cel mai tare campionat este cel spaniol urmat de cel englez.

ovidiudod
6th July 2003, 09:56
SPANIA :D

riva
16th July 2003, 12:47
italienii si spaniolii sint cei mai pericol da` vin turcii puternic din spate asa ka ... aveti grija la echipa ca si diarbakispor si samsunspor :)

Madrid4EVER
22nd November 2005, 15:40
SpAnIa]

Triphat
22nd November 2005, 15:58
Anglia clar... urmata de Spania. In Anglia se joaca frumos, e spectacol etapa de etapa, surprize, euro-goluri, jucatori puternici, campionii europeni, pasiune, mandrie...

Edgar... uita-te la clasamentul actual, sa vezi cat de echilibrat e.. Nu vezi meci in care Chelsea, Man Utd sau Arsenal sa nu aiba probleme, cu oricine ar juca. E fotbal deschis, se joaca in viteza, in forta. Si nu e un campionat bazat pe mingi lungi cum zice lumea. Ca exista jucatori ca Lampard sau Gerrard care pot pasa lejer de la 60-70 de metrii.. e alta poveste. :D

E cel mai fair-play campionat din lume.. rar se trage de timp, si rar vezi simulari. Rar vezi ca o echipa sa se aparere tot meciul daca conduce cu 1-0.

Sa nu mai vorbesc de Championship, care dupa parerea mea, e cea mai tare divizie secunda din lume..

Daca toata lumea ar vedea fotbal englezesc etapa de etapa, nu mai era Italia sau Spania pe primul loc... ;)

don_denver
22nd November 2005, 17:22
1.italia - anul acesta a mers mai bine fata de ceilalti ani....mi se pare ca s-au cizelat
2. spania - chiar daca au cel mai frumos campionat din punctul meu de vedere..ceva scartie...aa..la real..da...:D..
3. anglia - anglia...e puternic datorita reprezentarii echipelor in cupele europene....stilul..in schimb nu-mi place

ar mai fi germania si franta...asta citind in presa..ca nu prea stiu ce si cum se joaca acolo...

baubau
26th November 2005, 10:18
Cred ca mi-am mai reviziuit parerile :)

Dupa mine nu e exista un top,poate o descriere asa incat zica

Italia :Seria A e pentru cine vrea sa invete/vada strategie tehnico-tactica; precum si duelul galeriilor la derby-uri

Anglia : Premiership cine doreste pectacol , aici incluzand si gafele monmentale:); fair play

Spania: La Liga...tindeam inspre spectaol,dar in ultimul timp sunt din ce in ce mai rare meciurile de genul asta sau poate nu-i acord eu atentia cuvenita,cert e ca si-a pierdut din atractie,exceptie facand Barca
Franta: Echilibrat cine are ochi de scout poate sa observe multe tinere talente:); deasemenea fanii creeaza atmosfera frumoasa

interfan
9th February 2006, 21:00
Italia, Spania, Anglia, Franta, Germania, etc.

k474laNu_2006
14th February 2006, 16:51
TOP 10 ...
1.Italia (Juventus, Inter, AC Milan, AS Roma, ... )
2.Spania (FCB, Real Madrid, Valencia ... )
3.Anglia (Liverpool, Man Utd, Arsenal, Chelsea ... )
4.Germania (Bayern, HSV, Shalke 04, Werder Bremen ... )
5.Franta (Lyon, Bordeaux, Lille, Auxerre ... )
6.Olanda (PSV, Feyenoord, Ajax, AZ ... )
7.Portugalia (Porto, Benfica, Sporting ... )
8.Scotia (Celtic, Rangers, Hearts ... )
9.Turcia (Fenerbahce, Galatasary, Besiktas ... )
10.Romania (Steaua, Dinamo, Rapid, Farul, Poli TM ... ):P
:ok: :evil:

alejandro
21st February 2006, 13:59
In acest moment,campionatul Romaniei e cel mai tare:happy

Darius
11th March 2006, 01:37
1-Spania
2-Italia
3-Anglia
4-Germania
5-Franta

Madrid4EVER
14th March 2006, 21:12
La momentul de fata eu as zice:
1-Italia
2-Spania
3-Anglia
Daca si Realul reusea sa o elimine pe Aresenal poate....era Spania pe primul loc.Oricum vine Spania pe primul loc in curand!

Triphat
14th March 2006, 21:30
Nu conteaza meciurile din CL.. aici se voteaza cel mai bun campionat ? A vazut cineva ce goluri s-au marcat etapa asta in Anglia ? Asa ceva nu se vede in Italia sau Spania numai intr-o luna. In Anglia exista de toate.. pasiune in tribune.. pasiune in teren, spectacol, jucatori superbi.. de toate. Totul este echilibrat... rar reuseste o echipa sa castige lejer.

Italia e pe locul 2 dupa mine.. au multe echipe mari cu multi jucatori buni, dar spectacolul de pe teren lasa de dorit.

Spania.. prea multe simulari, nu e fair play. Prea multe trageri de timp.Suporterii spanioli sunt printre cei mai slabi din europa... sa nu mai vorbesc de rasismul de acolo.

Madrid4EVER
15th March 2006, 16:50
Eu nu va inteleg....!Ce e asa de spectaculos in Anglia?Sunt goluri destul de frumoase dar nu asta e spectacolul in sine:galben:Eu de cate ori ma uit la C.Englez vad mingi lungi la bataie,goluri cu capul cu caruta....s.a!Dar nu prea vad tehnica la jucatori:galben:Sunt putini care stiu cu mingea:C.Ronaldo,T.Henry,Robben.

Rebellz
30th March 2006, 13:51
1.Italia
2.Anglia
3.Spania

Andy1987
13th April 2006, 16:45
Primera, de departe.

Universal
13th April 2006, 20:12
Top 5

1 Italia
2 Spania
3Germania
4 Anglia
5 Franta
pe 8 Romania

alejandro
14th April 2006, 13:33
6,7?ai sarit peste ele...care sunt?hai ca mi-ai trezit curiozitatea...

Andy1987
14th April 2006, 14:59
cum bah deja pe 8 romaia ?:)

Sergio
15th April 2006, 12:24
mda... la razboi vitejii mei! :happy

Andy1987
15th April 2006, 12:39
6,7?ai sarit peste ele...care sunt?hai ca mi-ai trezit curiozitatea...
probabil ca Bulgaria si Ungaria, doar sunt vecinii nostrii :happy nu e logic? :drak:

sHperacLu
28th April 2006, 15:48
Imi place la nebunie fotbalul englezesc pentru ca aia joaca fotbal, nu circ. Rareori vezi, spre deosebire de restu' lumii, jucatori care incep sa se schimonoseasca si sa faca ca toti dracii ca poate-poate primesc si ei un fault. Imi place pentru ca jucatorii lupta pentru fiecare minge fara frica (asa numitul arbitraj englezesc), cu daruire si indarjire. Imi mai place pentru ca jucatorii tehnici se disting mai usor din multime, a se vedea Cr. Ronaldo care cand pleaca, nu se mai opreste decat dupa ce da drumul la minge sau e imprastiat de careva pe jos :D, si mai sunt jucatori de gen. :ok:

Argumente ar fi destule.

klman
14th May 2006, 00:10
Spania
Anglia
Italia

delaparis
14th May 2006, 00:28
Ce Germania ... pe patru ?
1 Italia
2 Spania
3 Anglia
4 Franta

Nivel omogen dintre locurule 1-10
In Anglia doar de la 1-4 sunt la nivel serios
Germania se duce de ripa ... O sa vedeti la monadiale ...

CiRiC
14th May 2006, 10:54
@delaparis, se vorbeste de campionate, nu de naioonale, Bundesliga este cu mult peste campionatul francez.

delaparis
14th May 2006, 15:23
Nu de nationale am inteles ... dar nu de nationale vorbeam ci de nivelul la care joaca nemtii tinind cont ca toti jucatyorii nationalei joaca in campionatul german.
Si la performantele echipelor de club in Europa, anul asta cel putin, sunt sub Franta ....

Sergio
18th May 2006, 11:48
anul asta cel spaniol clar... a luat tot ce se putea... Supercupa se va juca intre 2 echipe spaniole.

parca era mai fain un meci Barca-Steaua decat Barca-Sevilla. :drak: si sa castige Barcelona estului. :D

Thanya
24th May 2006, 03:36
Campionatul spaniol este cel mai puternic fara discutie, insa cel englez va fi mereu cel mai inedit, unde traditia e la ea acasa!!

Sergiu
24th May 2006, 10:21
Fara discutie Spania (da-te la o parte sa bata barcelona) n-are ce intra in top, deci avem:
1. Italia
2. Anglia
3. Franta
4. Germania
5. Portugalia
6. Olanda

Thanya
25th May 2006, 03:03
Da,Italia!!"Valea ca s-a greshit arbitrul la Juve`...va tai pe toti"

Nixx
25th May 2006, 15:43
sergiuseling, esti sigur ca ai 21 ani?

Sergiu
25th May 2006, 18:46
sergiuseling, esti sigur ca ai 21 ani?

Nu sunt sigur, dar asa scrie in buletin ca m-am nascut in 1984, fa tu calculele.

Tanya imi pare rau sa-ti spun, dar nu Juventus e cea mai favorizata echipa de arbitrii. De exemplu anul asta Barcelona a fost cea mai ajutata din Europa.
Asta cu ajutatul lui Juve de arbitrii e mai mult o chestie pe care toata lumea o "stie", fara sa fie dovedita. Dar asta e daca esti echipa care castiga cel mai mult mi se pare normal sa fie si cea mai urata, dar nu inteleg de ce trebe sa o faci echipa de traficanti?

One-Man Show
25th May 2006, 19:25
Primera, un spatiu mare shi apoi restu'.:evil:

Leo_
25th May 2006, 19:32
Italia binenteles :D cel mai frumos fotbal, cele mai mari pasiuni, cele mai mari scandaluri...intr-un cuvant...calcio :D
Urmeaza Spania, Franta si...altceva nu urmaresc...poate Germania,

Paul
25th May 2006, 19:52
desi nu sunt fan al unei anume echipe din Anglia , consider ca cel din Anglia e cel mai tare :D

Faptul ca au o super putere (Chelsea) dar si 3 pescarusi (Liverpool , Arsenal si Man Utd) care pot oricand sa ajunga intr-o finala de Liga a Campionilor , dar si faptul ca echipele de mana a II-a gen Boro ajung in finala UEFA , spune multe ...

Nu e cel mai spectaculos , dar e cel mai puternic !

relansat
25th May 2006, 20:41
Italia, Spania, Anglia, Germania - cam asta e ordinea in cazu` meu :)

Nixx
26th May 2006, 05:35
dar si faptul ca echipele de mana a II-a gen Boro ajung in finala UEFA , spune multe ...
Faptul ca echipe de mana a II-a gen Sevilla o si castiga, cu 4-0, nu spune nimic? :D

Sasuke Uchiha
26th May 2006, 06:29
clar anglia, italia si spania , in aceasta ordine :D

Mar|us
19th June 2006, 21:15
Italia, Anglia, Spania...

whisper
24th June 2006, 13:41
primera division.apoi il calcio si premiere league.

Universal
26th June 2006, 04:26
Ce Germania ... pe patru ?
1 Italia
2 Spania
3 Anglia
4 Franta

Nivel omogen dintre locurule 1-10
In Anglia doar de la 1-4 sunt la nivel serios
Germania se duce de ripa ... O sa vedeti la monadiale ...


Te cred...atunci Franta devine Campioana Mondiala daca se duce de rapa :))))))))))

Clasament nou( dupa scnadalul pariurilor)

1.Spania
2.Germania
3.Anglia
4.Franta
5.Italia
6.Olanda
7.Argentina
8.Portugalia
9.Romania
10.Rusia

Denis
26th June 2006, 09:41
1. Italia
2. Spania
3. Anglia

Sergio
11th July 2006, 23:41
acum chiar nu mai e nici un dubiu... Italia e si la campionate si la nationala... restu sunt departe.

Mad_max
12th July 2006, 22:43
bah oameni buni cum puteti sa puneti italia in fata spaniei?anu asta cel putin cupele europene au fost o afacere spaniola, si sa nu uitam nici pe englezi care au ajuns in finala in ambele cupe.asta una la mana, apoi daca vreti sa va convingeti adunati toate cupele europene castigate de echipe din italia si comparati cu echipele spaniole.iar ca spectacol, eu zic ca sunteti de acord ca diferenta e MARE.

Sergio
14th July 2006, 23:10
Spania fara stranierii din campionat nu face 2 bani in Europa pe cand Italia a demonstrat ca nu sta doar in ei... are si italieni foarte buni pe cand Spania si Anglia cam pauza.

SILVIU99
15th July 2006, 14:47
cel mai puternic campionat din lume este spania apoi anglia si italia parerea mea

Elphax
15th July 2006, 15:12
exact
Spania
Anglia
Italia

m4st3r
10th October 2006, 21:51
Anglia este cel mai tare campionat din lume...se joaca k la mama lui , k doar este la mama lui :yeah: :yeah:

Universal
24th October 2006, 22:46
Din punctul meu de vedere, topul este cam asa :

1.Spania si Italia la egalitate: De ce: Fc Barcelona UCl , Fc Sevilla Uefa Cupa
Italia campioana mondiala
Locul 2 Germania- locul 3l acampionatul mondial 2006 / cluburi gen Werder Bremen ,Fc Bayern München au avut in ultimele 2 sezoane evolutii bune, constante, cu calificari mai departe, la fel si in Uefa Cup- Scvhalke 04 semifinala
Locul 3 Anglia si Franta , Anglia - din pricina lui LIverpool2005 si Franta la nivel de tricolori
Locul 4 : Portugalia , finala 2004 si Fc Porto UCL 2004 si Uefa CUp 2003
Locul 5: Argentina ,Brazilia( in afara) Argentina(in afara)
Boca Juniors castigatore Copa Sudamerica ori Brazilia Porto Alegre sau Santos , Olanda - semifinala 2004 si PSV Eindhoven 2005 semifinala
Loul 6 Rusia CSKA Moscova castigatoarea Cupei Uefa 2004
Locul7: Romania- renascuta dupa foarte multi ani. Fc Steaua Bucuresti semifinalista Cupei Uefa editia 2005/2006 si Rapid Bucuresti sfertfinalista Cupei Uefa aceeasi editie.
Prevad ca treceti de Rusia si ajungeti ori pana la Francezi, ori pana la portughezi, in cazul in care Dinamo si Steaua fac performante mari in UCL sezonul 2007/2008 iar Rapid Bucuresti CFR Cluj si Poli Timisoara sa faca o figura buna in Uefa Cup

Sasuke Uchiha
27th October 2006, 00:20
pana acu italia era cel mai tare
acu anglia si spania sunt cam la egalitate iar italia este la acelas nivel ca germania si franta

kain
27th October 2006, 15:17
1.Spania
2.Italia & Anglia
3.Franta
4.Germania
5.Ce mai conteaza? :P

Sergiu
28th October 2006, 17:57
Cel mai tare campionat e Serie B.
Ce spania, anglia sau altele.

Tony_Viola
26th November 2006, 01:22
campionatul spaniol se pare cel mai puternic,dar fara indoiala cel mai frumos e cel englez:ok:

BoboCosta
26th November 2006, 02:51
Si cand joaca cu echipe italiene se dezumfla toate....se taie ca maioneza :)
Serie A rulezz!!!

Sergio
26th November 2006, 16:23
s-a schimbat mult bundesliga, in special datorita brazilienilor. Meciuri frumoase, goluri multe... Dupa Italia prefer Germania oricand Spaniei sau Angliei.

Celso
27th November 2006, 15:28
Anglia, Spania;)

fanatic88
2nd December 2006, 14:03
anglia

Sergio
3rd December 2006, 10:55
bulgaria. :D

kain
3rd December 2006, 14:44
Spania

noir_desir
9th December 2006, 10:22
Spania si Italia. E greu sa alegi una din astea doua...

Lauryca
9th December 2006, 15:39
De vreo doi ani campionatul Spaniei nu are nici un rival. Este indiscutabil cel mai tare.

Bogdy LFC
12th December 2006, 15:24
In acest,categoric al Angliei este cel mai puternic si cel mai spectaculos campionat din Europa (barem de spectacol in Anglia NU mai vb).Si plus k echipele din aceasta tara merg ceas in Liga Campionilor si Europa;)

Luis Garcia10
6th February 2007, 10:51
Spania si Anglia, Serie A e mult sub , spun asta cu parere de rau pentru ca inainte urmaream cu mare interes..:D

07Ex
10th February 2007, 04:12
Mie cel mai mult imi place sa urmaresc campionatul din Anglia datorita jocurilor spectaculoase si a spectatorilor din tribune care fac ca atmosfera sa fie una de exceptie.

Laur_Farul
10th February 2007, 11:44
Spania cel mai frumos si cel mai spectaculos fotbal din Europa !

Hai Romania
11th February 2007, 16:03
Cel mai tare campionat este cel al ANGLIEI domnilor fiindca:
1. Au cea mai tare infrastructura
2. Au cei mai civilizati suporteri
3. Au cele mai multe echipe ramase in cupele europene
4. Dau cea mai mare importanta tuturor competitilor interne:Cupa Angliei,Cupa Ligii,Campionat.
5. Fotbalul la ei este profesionist chiar si in Liga 6
6. Joaca un fotbal placut ochiului si din pasiune
7. Sunt primii pe lista coeficientiilor UEFA
8. Nu se dau batuti chiar si cand crezi ca i-ai invins:EX:Liverpool in finala UCL,Middlesbrough in sem cu Steaua(din pacate)Chelsea in optimile cu Barcelona
9. La stadion vin oameni de toate categoriile varstnice:copii,femei,batrani,etc
10. PE ACEASTA INSULA S-A NASCUT SI SE RESPIRA IN CONTINUARE FOTBALUL!!!!!!
lista cu argumente ar putea continua...........

Bogdy LFC
13th February 2007, 15:49
Cel mai tare campionat este cel al ANGLIEI domnilor fiindca:
1. Au cea mai tare infrastructura
2. Au cei mai civilizati suporteri
3. Au cele mai multe echipe ramase in cupele europene
4. Dau cea mai mare importanta tuturor competitilor interne:Cupa Angliei,Cupa Ligii,Campionat.
5. Fotbalul la ei este profesionist chiar si in Liga 6
6. Joaca un fotbal placut ochiului si din pasiune
7. Sunt primii pe lista coeficientiilor UEFA
8. Nu se dau batuti chiar si cand crezi ca i-ai invins:EX:Liverpool in finala UCL,Middlesbrough in sem cu Steaua(din pacate)Chelsea in optimile cu Barcelona
9. La stadion vin oameni de toate categoriile varstnice:copii,femei,batrani,etc
10. PE ACEASTA INSULA S-A NASCUT SI SE RESPIRA IN CONTINUARE FOTBALUL!!!!!!
lista cu argumente ar putea continua...........

TOTAL DE ACORD!:ok:

Merci pt argumentele astea,sa le notez si eu:ok:

Andreiy
18th March 2007, 00:18
Anglia, Spania, Italia, Germania, Franta...

Elphax
18th March 2007, 09:06
Anglia evident, cred ca ar fi bun si un poll

tafu
18th March 2007, 09:53
totul porneste de la bani..in ultima vreme cei mai mari investitori (unii dintre ei chiar infractori) au venit in Anglia...si -au transformat campionatul in unul foarte puternic...dar exista si reversul medaliei..infuzia de jucatori straini a dus la o nationala a Angliei mult mai slaba decat cea a ITALIEI,SPANIEI,FRANTEI,GERMANIEI sau PORTUGALIEI.

Lavinia
28th March 2007, 17:18
Anglia

skateboard
11th April 2007, 11:43
de 12 ani Anglia si Spania domina fotbalul in CL

Italia nu exista in CL si mediatic este varza..pierde fani, pt ca de ani de zile echipele de fotbal din Italia fura fotbalul prin simulari, trageri de timp, transferuri numa de vedete, coruptie...nimic care tine cu conditia umana de fotbalist profesionist.
nici nu merita sa mai pomenesti nume de echipe de fotbal din Italia, pt ca de fapt nici nu prea exista de ani de zile aceste echipe in fotbalul international.


Manchester United si fotbalul britanic in general este un exemplu corectitudine, devotament si spectacol incontestabil si fair-play in fotbalul international.

fotbalul Italian pana in 1996 a trisat fotbalul, asta e rezultatul celor 10-12 ani de mediocritate si absenta in CL

resita
11th April 2007, 11:53
un poll nimic? moderatorii de pe Extern sa puna si un poll. :ok:

Lavinia
13th April 2007, 17:21
nu cred k mai are rost...raspunsu e evident...adik..faptele vorbesc de la sine

skateboard
14th April 2007, 12:46
Anglia este cel mai puternic campionat anul asta

au dominat UCLunde pot vedea si eu coeficientii dati de UEFA campionatelor

Luis Garcia10
14th April 2007, 13:43
Anglia fara dubii.. :D Apoi e Primera si apoi Serie A

Universal
26th April 2007, 15:22
Pe 1 =) Spania / Anglia
Pe 2 Italia / Germania / Franta/
Pe 3 Olanda/ Portugalia/Brazilia/Argentina
Pe 4 Romania/Ucraina

RedSky at night
26th April 2007, 23:15
Anglia fara discutie :)

Iaco
27th April 2007, 10:55
totul porneste de la bani..in ultima vreme cei mai mari investitori (unii dintre ei chiar infractori) au venit in Anglia...si -au transformat campionatul in unul foarte puternic...dar exista si reversul medaliei..infuzia de jucatori straini a dus la o nationala a Angliei mult mai slaba decat cea a ITALIEI,SPANIEI,FRANTEI,GERMANIEI sau PORTUGALIEI.


DAr berlusconi ce e ma...de nu stiu cate ori a fost anchetat pentru coruptie...nu a trebuit sa demisioneze odata sau ceav de genu asta...sa nu mai vb de meciuri aranjate...si prostii din astea...si in legatura cu nationala angliei nu e o nationala unita, pentru ca valoarea individuala este peste cea a nationalelor pe caer le-ai dat tu acolo...poate doar la portar stau mai prost

Exemple: Fundasi: Ferdinand, Terry, ASley cole, gary neville jamie carragher astia doar asha la prima vedere....mijlocasi: gerrard, lampard, beckham scholes aaron lennon, carrick...si lista continua chiar daca unii nu mai joaca poentru anglia, atacanti rooney crouch, smith, owen

Mad_max
28th April 2007, 10:57
anglia aparent insa poate fi doar o iluzie.....daca anu asta ia milanu cl si f probabil o echipa spaniola uefa italia si spania vor fi pe 1 si 2 in ciuda fortei aratate de anglia in europa.

Lavinia
28th April 2007, 20:00
nu prea cred yo sa castige milanu...da om trai si'am vedea

fiscu
3rd May 2007, 17:24
parerea mea e ca anu asta anglia e pe primul loc urmata de spania si italia in aceasta ordine

Lavinia
3rd May 2007, 20:07
as zice totusi italia pe 2...cupa uefa nu se compara cu cl

Bogdy LFC
3rd May 2007, 20:14
PREMIER LEAGUE este fara indoiala cel mai puternic si cel mai spectaculos campionat din Europa:cool:

Lordul
5th May 2007, 13:28
PRIMERA DIVISION , in PREMIER LEAGUE sunt putini brazilieni si argentinieni care aduc spectacolul.

Lavinia
5th May 2007, 14:14
am vazut meciuri mult mai spectaculoase in anglia decat in spania in ultimul timp...nu toate echipele's ca chelsea

Lordul
5th May 2007, 14:49
Da si acuma e man city -man utd .....aaa si sa vedeti un sir in pantaloni scurti !