PDA

View Full Version : Kitzbühel, Austria & Indianapolis Tennis Championships



Cipri
22nd July 2007, 14:24
Sapt viitoare se vor desfasura alte 2 turnee ATP :
Primul in Austria la Kitzbuhel , tabloul principal : http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2007/319/mds.pdf
Al 2 lea la Indianapolis , tabloul principal : http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2007/419/mds.pdf

La turneul din Austria avem un jucator in calificari in turul al 2 lea . Este vb despre Dacian Craciun care va jcua in turul al 2 lea cu italianul F. Fognini ( astazi )

Soulstone
22nd July 2007, 21:09
Buh bye Kitzbühel...

Val
22nd July 2007, 21:10
Buh bye Kitzbühel...

E, nu are nimik, bina ca macar incerci.

Cipri
23rd July 2007, 00:43
F. Fognini 6 6
D. Craciun 4 3
Dacian are 27 de ani ... mai astept cv de la el 3,4 ani de acum inainte ... :(

Universal
23rd July 2007, 12:22
hm..are deja o varsta..acum ar trebui sa dea totul din el..altfel ramane mediocru

raulmad
23rd July 2007, 12:43
hm..are deja o varsta..acum ar trebui sa dea totul din el..altfel ramane mediocru

Fara suparare: la varsta asta nu mai are ce sa dea. Daca n-a dat nimic pana acum....deja e prea tarziu sa mai faca ceva important...
Si o intrebare (pt toti amatorii de tenis): ce naiba le lipseste tenismenilor nostri? Ce au altii si ai nostri n-au? Nu cred ca este vorba de talent. Bine nu toata lumea poate fi ca Federer, Nadal, Roddick, Djokovic, etc. Dar sa nu avem nici un jucator de top 100?
Pot sa pun pariu ca nici Pavel si nici Hanescu nu vor trece de turul 1 la Umag. La Pavel e de inteles (are o varsta, il intalneste pe Ljubicic- care nici el nu traverseaza o perioada buna dar oricum e mai bine clasat decat Andrei) dar la Hanescu....De cand s-a accidentat merge din ce in ce mai rau. Fizic pare sa-si fi revenit dar cu psihicul sta groaznic...

Optimistul
23rd July 2007, 15:56
Si o intrebare (pt toti amatorii de tenis): ce naiba le lipseste tenismenilor nostri? Ce au altii si ai nostri n-au? Nu cred ca este vorba de talent. Bine nu toata lumea poate fi ca Federer, Nadal, Roddick, Djokovic, etc. Dar sa nu avem nici un jucator de top 100?


Ca sa scoti in ziua de astazi seniori de top 10 trebuie sa ai cel putin ce au ceilalti. intrebarea mea este daca noi avem un mic ceva din intreg SiSTEMUL necesar pt. a crea campioni ?! Nu vreau sa intru iarasi in detalii...dar puteti asculta unul dintre putinele sfaturi bune date de unul dintre vicepresedintii federatiei( Alexe Bardan ) - " Toți cei care sau stabilit afară au devenit jucători, toți cei care au rămas în țară nu au performat. Excepție au făcut Hănescu și Pescariu, al doilea fiind cel mai mare talent după Năstase, dar nu s-a putut adapta cu viața de afară".
Daca un oficial al federatiei recunoaste neputinta,nu stiu la ce minuni visati?

raulmad
23rd July 2007, 16:51
Optimistule,
Raspunsul lui Bardan este unul tipic romanesc. Dar in afara de Pavel cine a mai facut performanta?
Din cate stiu eu (poate ma insel, nu sunt sigura) Mergea si Tecau se antrenau prin State. Si ce mari performante au facut? Nu vreau sa fiu rautacioasa dar stabilirea in strainatate nu te face automat mare jucator de tenis.
Eu cred ca a lor nostri le lipseste vointa, dorinta de sacrificiu, mentalitatea de invingator, etc. Asta pe langa multe alte lucruri mai practice (ex. bani). Parerea mea.

Soulstone
23rd July 2007, 17:13
Eu cred ca a lor nostri le lipseste vointa, dorinta de sacrificiu, mentalitatea de invingator, etc. Asta pe langa multe alte lucruri mai practice (ex. bani). Parerea mea.
Cu toate aceste calitati te nasti (din pacate). In afara de mentalitate mie imi lipsesc toate. Dar nu joc pentru performanta (mi-am dat seama de vreo 10 ani ca nu e asa cum credam eu...).
BUT I LOVE TO PLAY

Ady
23rd July 2007, 19:43
cine sa le mai intre in voie ... daca esti federer nu e bine, ca nu ai placerea jocului ... daca nu esti in top 100, de ce dracu' nu te retragi? ... daca joci doar din placere, iar nu-i bine, "ce, iti bati joc?" ... ce conteaza ca tie chiar iti place sa joci ... ppl ganditi-va ca jucatorii sunt intai oameni si dupa aia jucatori ...

Dani3l
24th July 2007, 00:35
Nicolai Davydenko tre sa fie unul dintre cei mai inconstati,instabili psihic(sportiv vorbind) jucator de tenis...azi,in meciul cu Gilles Simon,in 3 seturi,a avut 19 mingi de break din care a fructificat...3..:happy varza jucator..:D

Soulstone
24th July 2007, 03:45
gata, cum are cineva mingi de break, de meci etc si nu le valorifica inseamna ca e instabil psihic. incredibil cat de mult se filosofeaza pe la noi...

Soulstone
24th July 2007, 03:58
offtopic: la Australian Open ne-am strans la pranz toti romanii la o masa si cineva si-a amintit de o faza tare de tot cu Voinea (care era de fata). Voinicul suparat dupa ce pierduse in Cupa Davis si Open Romania de la nu stiu cate mingi de meci...in fine, la un moment dat, un antrenor "bine cotat" de pe la noi vine la el si ii zice:
"bai voinicule, tu esti cam labil psihic asa"
Hahahahahaaaa toti eram pe jos...

TenisFan
24th July 2007, 19:17
Olaru o pierdut in 3 seturi la Kanepi desi i-a luat setul 2 la 4...In decisiv a fost 7-5... :headbang:

Cipri
26th July 2007, 13:29
Olaru o pierdut in 3 seturi la Kanepi desi i-a luat setul 2 la 4...In decisiv a fost 7-5... :headbang:
Aici e vb despre turneul la baieti :D
Jucatorul care l-a eliminat pe Craciun , Foginini l-a batut in turul 2 pe ESCHAUER dupa ce austriacul a servit la 5-3 pt meci , a si avut o minge de meci dar nu a fructificat-o ... pana la urma italianul l-a invins cu 7-5 :D

Roddicted
26th July 2007, 18:51
Pacat ca nu joaca si federer saptamana asta.As fi vrut asl vad dupa wimbledon.Oricum joaca roddick si sper sa castige turneul de la indianapolis.Roddick is the best!!!!:)GO ANDY!!!!!

praf_de_stele
26th July 2007, 23:21
Pacat ca nu joaca si federer saptamana asta.As fi vrut asl vad dupa wimbledon.Oricum joaca roddick si sper sa castige turneul de la indianapolis.Roddick is the best!!!!:)GO ANDY!!!!!
subscriu la faza cu Roddick.:ok: sper sa castige turneul!!!:)

lucian_iasi
29th July 2007, 00:40
Oricum joaca roddick si sper sa castige turneul de la indianapolis.Roddick is the best!!!!:)GO ANDY!!!!!


VISEAZA...Roddick-Dancevic 4-6,6-7 :lol::lol::lol::yeah::yes:

TenisFan
29th July 2007, 01:37
Fara bazdoaca Roddick nu are ce cauta in primii 30 ai lumii... ;) Poate chiar primii 50... :shocked:

Laura1985
29th July 2007, 12:23
buuuuuuuu Andy!!! http://www.clicksmilies.com/s1106/traurig/sad-smiley-042.gifhttp://www.clicksmilies.com/s1106/traurig/sad-smiley-046.gif

ce meci , o prins o zi cand toate loviturile se imprastiau peste tot numai in teren nu.

Optimistul
29th July 2007, 14:05
Situatia actuala a lui Roddick este asemanatoare cu cea a lui Maria S. - castiga atatia bani din publicitate incat numai ii arde sa puna osul la treaba in antrenamente si deci rezultatele se vad .
Nu degeaba se inteleg asa de bine...

Laura1985
29th July 2007, 19:11
Situatia actuala a lui Roddick este asemanatoare cu cea a lui Maria S. - castiga atatia bani din publicitate incat numai ii arde sa puna osul la treaba in antrenamente si deci rezultatele se vad .
Nu degeaba se inteleg asa de bine...

cu a Mariei S. eventual ...e parerea ta! :)

Optimistul
29th July 2007, 22:17
cu a Mariei S. eventual ...e parerea ta! :)

Sorry,se mai intampla.