PDA

View Full Version : Sora vs Zmarandescu



STEAUA-MANIA
16th April 2006, 00:39
In mai putin de 10 min,v-a avea loc Meciul Milleniului:D :Sora vs Zmarandescu!
Place your bet...Mizez pe Zmara!:happy

ADelPiero
16th April 2006, 02:29
slab s`a prezentat Zmarandescu :D m`a dezamagit ..... cam trebuie sa`si faca probleme Gigi :D

andreiush
16th April 2006, 02:40
Cam asta a fost :D

ADelPiero
16th April 2006, 02:41
totusi ... la cate minunatzii baga in el ... cred ca zmarandescu putea mai mult...

gigel_bucur
16th April 2006, 03:02
eu zic ca l-a cam "tavalit" Sora!
"Zmardoiescu" ajunsese iar la imbratisari, oare ce parere are Gigi care a fost deranjat de o mangaiere pe cap:)

Darkslowstar
17th April 2006, 13:56
Era de asteptat acest rezultat. Ma mir ca a rezistat 5 reprize pt ca Zmarandescu duce max 2. Nici Sora nu-i mare luptator, dar e cu o clasa peste zmardoi. Zmarandescu e zmeu numai cu incepatori si ratati! Sa fim seriosi!
Daca te uiti la burta lui iti dai seama ca e un bataus de cartier ajuns vedeta

Mihai
17th April 2006, 13:59
Sora a fost muult peste smarandescu! Daca nu se imbratisau atat in runda 5, Sora il punea jos:D

Au zis la PRO ca o sa fie si o revansa in mai putin de un an, eu zic ca Smarandescu nu are ce recupera, meciul 2 o sa aiba acelasi rezultat.

Darkslowstar
17th April 2006, 15:03
Eu nu as fi asa de sigur ca meciul va avea loc, pt ca nici unul nu are de castigat, Zmarandescu are sanse minime si stie asta, iar Sora poate tinti mai sus.

Mihai
17th April 2006, 15:09
LA PRO au zis ca asa e in contract. D-aia am mentionat.

Darkslowstar
17th April 2006, 17:45
Un contract poate fi reziliat de comun acord, daca ambele parti vor asta. Eu sunt de parere ca nici una dintre parti nu are de castigat dintr-o noua confruntare. Nu cred ca Zmarandescu vrea o noua infrangere si Sora a demonstrat ce a vrut.

Vadim
17th April 2006, 17:51
Gigi ar trebui sa il ia pe Sora. Oricum, pe strada cred ca Zmarandescu il bate pe Sora. Zmarandescu e bataus de strada, Sora de ring.

Darkslowstar
17th April 2006, 18:09
Sa-l ia si sa faca ce cu el? Asa cum bine ai zis pe strada Zmarandescu il face pe Sora, deci zmardoiul ii este mai util. Nu are Sora timp sa-i duca trena lui jiji

One-Man Show
17th April 2006, 18:14
Gigi ar trebui sa il ia pe Sora. Oricum, pe strada cred ca Zmarandescu il bate pe Sora. Zmarandescu e bataus de strada, Sora de ring.

Probabil tu ai pus shi mizeria aceea din EVZ:no:

AL1N
5th May 2006, 00:50
O revansa va fi cu siguranta pentru ca se castiga in primul rand niste$$$ atat de catre cei doi implicati si in ring cat si de catre promotor dar si mai mult se catre PRO care este singura televiziune capabila sa stie sa castige pe o nisa pe care altii au spulberat-o.

Pepsi-Cola
17th May 2006, 17:02
Zmarandescu putea mult mai mult

Lauryca
12th November 2006, 09:58
Iata ca a fost si meciul 2....desi s-a încheiat egal, Sora trebuia declarat castigator, chiar daca upercutul s-a dus spre Zmarandescu cand arbitrul a spus Stop; si Stop a spus tot din cauza lui Zmarandescu - ca a lovit sub centura...oricum Zmarandescu si-a luat-o si din cate a zis aseara s-a retras...

M_ovidiu
12th November 2006, 11:20
Nu Sunt Asa Mare Expert Da Prima Repriza Eu Spun Ca A Fost A Lui Zmarandescu.

Grinco
12th November 2006, 11:57
Daca ala nu era taran si lovea sub centura, nu se ajungea aici. Daca eram in locul lui Sora, cred ca mai ii caram cateva si cand era la podea :D

Sorin Blaj
12th November 2006, 13:54
Daca ala nu era taran si lovea sub centura, nu se ajungea aici. Daca eram in locul lui Sora, cred ca mai ii caram cateva si cand era la podea :D
Sa inteleg ca vorbeste taranul din tine?

Tu ai auzit de fair play? Poate ar fi timpul sa incepi sa cauti prin dictionare.

Dudubetwin
12th November 2006, 15:49
nu e chestia de a fii tzaran .. a dat cu genunchiul in stomacul lui sora .. iar tibia si laba piciorului s`au dus sub centura lui sora ..

atunci arbitru a strigat STOP iar sora i`a da un upercut in barbie care l`a facut groghi pe zmarandescu .. e cel mai corect

asa .. oricum .. au mai fost din partea lui sora lovituri dupa stop ...cea care mi`o amintesc este lovitura de picior cand zmarandescu

a fost nemultumit si a ridicat mainile de l`a fluierat sala :no: !! e cel mai corect asa.. egal !!

r0bby
12th November 2006, 19:02
Da am vazut meciul...Sora a meritat sa castige.Insa nu mi-a placut gestul lui Zmarandescu...asta nu este mentalitate de luptator!

Grinco
12th November 2006, 19:03
Sa inteleg ca vorbeste taranul din tine?

Tu ai auzit de fair play? Poate ar fi timpul sa incepi sa cauti prin dictionare.

Sa inteleg ca lovitura sub centura e fair-play? Iti dau si tie un cuvant de cautat prin dictionare...sarcasm

Dudubetwin
12th November 2006, 20:30
da .. a fost lovitura sub centura .. de aceea arbitru a oprit lupta strigand STOP pentru a`l avertiza pe Zmarandescu..

asta nu inseamna ca trebuia sa ii dea un upercut sora dupa stop ... prima data cand a lovit sora dupa stop a fost acea

lovitura circulara, lovitura care l`a atins pe zmarandescu. . asta ce inseamna ca putea Zmarandescu sa ia o bata de baseball

si sa`i crape capu lui Sora ?? nu .. bineinteles ca nu .. de aceea exista arbitru care sa dea avertismente .. puncte de penalizare ..

asa cum i`a dat lui ciobanu ala rugby-ist asa putea sa`i dea si lui zmarandescu pt lovitura sub centura (care sa

recunoastem nu a fost asa grava) si sa continue lupta dupa comanda "fight" dar nu s`a intamplat asa ceva pt ca Sora a lovit

dupa stop si l`a facut groghi pe zmarandescu ..

Sorin Blaj
13th November 2006, 03:39
Sa inteleg ca lovitura sub centura e fair-play? Iti dau si tie un cuvant de cautat prin dictionare...sarcasm
Pentru cultura ta generala:

La fotbal, daca un jucator faulteaza, arbitrul fluiera si se da lovitura libera pentru cel faultat. In consecinta, cand jocul este oprit, jucatorul faultat nu ia mingea, da gol si se bucura ca tampitul, de ce chestie grozava a facut el. Asta ca sa pricepi.

Transpunand in meciul de aseara. Sora a fost acel tampit. Un luptator care habar nu are de reguli. Daca s-ar fi intamplat intr-o gala din K1, de exemplu, Sora ar fi fost descalificat si dat invins.

Este exact ca atunci cand cineva provoaca un KO dupa ce bate gongul.

Dar tu se pare ca nu esti in stare sa pricepi.


PS: Legat de sarcasm. Tu n-ai pricepe o ironie nici daca te-ar lovi drept in fata.

Grinco
13th November 2006, 11:56
N-are rost. Cu tine nu se poate purta o discutie. Ce naiba nu pricepi ca am facut o gluma mai sus? De ce o iei asa personal si faci misto-uri ieftine?

liviu_b2003
13th November 2006, 20:48
Sincer,mie mi-au placut amandoi,si s-a vazut diferenta dintre ei (care in opinia mea practicau un sport)si ceilalti dinainte (vezi Morosanu),care mi s-au parut batausi de strada....no offense

Sorin Blaj
14th November 2006, 00:32
In coada de peste


LK 23 Organizatorii au decis ca meciul Sora - Zmarandescu sa se încheie “fara decizie”. Cei doi ar putea lupta în 2007 din nou, într-o confruntare pe stilul “Pride”

La Râmnicu Vâlcea, ciocnirea dintre Ciprian Sora si Catalin Zmarandescu s-a încheiat cu o decizie contestata vehement de bodyguardul lui Gigi Becali. Cei doi sportivi s-au ales cu câte 7.500 de euro fiecare.

Dupa doua runde de anduranta echilibrate, actul al treilea a adus un final inedit. Zmarandescu a lovit sub centura, arbitrul a strigat stop, iar fostul campion de wu-shu a lasat garda jos. Din inertie, Sora a trimis un upercut - lovitura neintentionata - ce l-a facut pe Zmarandescu sa-si piarda cunostinta. Dupa îndelungi parlamentari, juriul a dictat “no contest” (fara decizie). Promotorul Edi Irimia a explicat pentru ProSport cum s-a ajuns la acest verdict: “Catalin conducea la puncte. Am urmarit reluarile si ne-am dat seama ca pumnul lui Sora a plecat la o fractiune de secunda dupa strigatul arbitrului. Cele trei variante din care am avut de ales au fost urmatoarele: sa fie descalificat Sora, sa obtina victorie prin K.O. si a treia - sa se dicteze «no contest». A fost aleasa ultima si a ramas în urma spectacolul”.

Ciprian Sora: “Ma bat oricând si oriunde cu el!”

Ciprian Sora parea multumit de rezultat. “A fost un final controversat, dar s-a vazut cine a fost mai bun. Publicul din sala si telespectatorii au avut ce vedea. Catalin era oricum terminat în final, mai voia sa traga câte o gura de aer din când în când. Eu îmi pastrasem «gazul» pentru final si abia atunci urma sa declansez iuresul. Ma bucur pentru el ca si-a revenit rapid dupa lovitura aplicata. Va spun sigur ca nu conducea el în acel moment pe foaia arbitrilor. Eu ma bat oricând si oriunde cu el! M-am obisnuit si cu loviturile sub centura, ca oricum sunt protejat cu o cochilie metalica”, a spus ofiterul de politie.

Zmarandescu: “Sunt dezgustat!”

Ieri, bodyguardul lui Gigi Becali era cuprins de sentimente contradictorii. “Pe de o parte sunt bucuros ca i-am adus de partea mea pe spectatori, care mi-erau ostili la început. Dar mi-am dat seama ca e mai usor sa fii neom decât om. Fairplayul a lipsit cu desavârsire. Pacat de munca mea de patru luni! Sunt dezgustat de decizie si de lipsa de curaj a organizatorilor! In România, nu voi mai lupta niciodata! Singura înclestare pe care as mai accepta-o ar fi sa ma bat cu Sora în Pride. Apoi ma voi concentra pe wu-shu si poate ajung la Olimpiada de la Beijing. E mai bine decât la Local Kombat. El a recunoscut inclusiv în ring ca a gresit, si în orice tara din lume ar fi fost descalificat”, a spus Zmarandescu.


Sursa: prosport.ro

unicorn
14th November 2006, 03:26
>La fotbal, daca un jucator faulteaza, arbitrul fluiera si se da lovitura libera pentru cel faultat. In consecinta, cand jocul este oprit, jucatorul faultat nu ia mingea, da gol si se
>>bucura ca tampitul, de ce chestie grozava a facut el. Asta ca sa pricepi.

>Transpunand in meciul de aseara. Sora a fost acel tampit. Un luptator care habar nu are de reguli. Daca s-ar fi intamplat intr-o gala din K1, de exemplu, Sora ar fi fost
>>>descalificat si dat invins.

...sau nu. In primul rand cuvantul insultator fata de Sora e nemeritat. Zmarandescu are un CV extrem de bogat de sifonari ale regulilor, cu exact o seara inainte de gala a fost o reluare pe Tv Sport a LK 1 cu turneul de la Ploiesti unde pana si comentatorii (nu foarte scoliti atunci) remarcau foul-uri unul dupa altul. Sora nu e cunoscut pentru asemenea lucruri. Asta nu-l scuza, dar nu e bine sa fie etichetat cu expresii care n-au legatura ele insele cu sportul. In alta ordine de idei, pe forumul asta a fost comentata vag gala TK unde Zmarandescu a beneficiat de invalidarea unui KO cat se poate de legitim administrat de Brecht Wallis, meciul fiind declarat "egal". Nu-mi amintesc ca Zmarandescu sa se fi scuzat, sa fi spus ceva de decizie. Imaginea video (filmata din toate unghiurile) era fara echivoc... Inca odata, nu e o scuza pentru Sora, remarc insa ca acribia cu care Zmarandescu il acuza nu face decat, pusa in contextul propriilor fapte, sa-l acuze si pe el insusi. Ar fi fost perfect ok sa protesteze, insa termenii au fost rau alesi din punct de vedere sportiv.
Exista precedente contradictorii in K-1.
Spre deosebire de fotbal, in ring nu lupti pentru a puncta cu o minge ci pentru a incapacita adversarul, si orice concesie pe care o faci poate rasturna situatia. La toate stagiile de arbitraj se insista pe a educa arbitrii sa fie interventionisti, si anume sa nu dicteze (mai ales cand situatia e "incinsa" si luptatorii pot receptiona incorect comenzile) de la distanta "stop" si "break" ci a) sa se interpuna intre luptatori b) sa interpuna cel putin parti ale corpului c) cand nici asta nu e posibil, sa apuce luptatorii in asa fel incat sa nu dezavantajeze pe unul (de obicei arbitrii interventionisti iau in brate pe amandoi fara a obstructiona membrele). Plasarea arbitrului la distanta de scena se considera eroare de arbitraj.
Arbitrii pot fi auziti uneori instruind inainte de meci : "protejati-va atata timp cat sunteti in raza de lovire a adversarului chiar dupa comanda break sau stop". Sensul avertismentului e limpede. Luptatorii de contact nu sunt antrenati ca cei din arte martiale noncontact sa poata opri lovituri pe ultima fractiune de secunda, este exact ceea ce nu vrei sa faci in ring.
Regulile federatiilor stipuleaza uneori ca lovitura plecata pe comanda sau incarcata pe comanda si ajunsa dupa e valida. La o gala de selectie Local Kombat la Mamaia a fost o situatie de lovitura de KO pe gongul final (incarcata inainte si ajunsa dupa). KO-ul a fost validat, si a fost un KO foarte dur (croseu in plin in barbie).
Sora e posibil sa fi lovit cu intentie, insa asta e extrem de greu de judecat. In galele oficiale K-1 va pot cita situatii similare sau chiar mult mai grave, si judecatile nu sunt uniforme. Cea mai grava a fost Jerome Le Banner vs. Nicholas Pettas. Pettas fusese trimis la podea a doua oara intr-o repriza, situatie care dicteaza TKO, nu a inteles ca arbitrul il declarase TKO, a revenit spre JLB dupa ce acesta lasase garda. JLB a ridicat si el garda (era pe colt si nu avea loc de retragere) si i-a expediat (Pettas fiind groggy si nu tocmai constient de ce facea)un pumn dupa care s-a trezit la multe minute distanta. JLB a fost insa numai depunctat nu si descalificat. In schimb, Bernardo l-a lovit pe JLB in alt meci dupa comanda stop. Initial s-a judecat KO pentru ca intervalul era mic. JLB a contestat si a obtinut meci nul.
Abidi a fost odata favorizat si odata defavorizat de decizii similare. Intr-unul din cele 3 meciuri cu Aerts a lovit dupa comanda "break", Aerts a acuzat lovitura dupa break dar nu i s-a conces, apoi fiind incapacitat a pierdut meciul ulterior. Decizia a ramas in picioare. In schimb, in meciul cu Sapp, Abidi a fost lovit de Sapp dupa "break", si s-a judecat procedeu valid. Regula nescrisa este ca, daca arbitrul a pus mana pe luptator sau a interpus orice altceva sau a apucat ambii luptatori, se considera foul grav pentru ca e imposibil sa nu simti arbitrul cand sare sa desparta. Daca lovitura a plecat pe comanda data din distanta, consensul este de obicei sa se considere neintentional. Numai cine nu a fost sub imperiul adrenalinei in ring nu intelege asta. Pana si starea psihica e cu totul alta. Multi luptatori declara ca tensiunea ii face sa nici nu-si aminteasca ce au facut in meci decat cand revad meciul pe video. Hoost a fost declarat TKO dupa ce Sapp l-a lovit pe serie cu comanda "break" cu tot si s=a apreciat neintentional din partea lui Sapp pentru ca arbitrul a ezitat sa intervina.
Comentariul situatiei in sine :

Sora a reclamat lovitura joasa. Arbitrul a vazut ca Sora e in avantaj. Cand un foul reclamat nu incapaciteaza luptatorul, in mod normal se decide sa se "lase avantaj" pe aceleasi criterii ca si in fotbal. Sora era in initiativa, Zmarandescu aproape de corzi. Arbitrul in mod normal trebuia sa lase meciul sa curga. In loc de asta, si in loc sa faca orice altceva rational (interpunere), a ezitat si a comandat din distanta. Ce a urmat se stie.
Regula este ca in asemenea situatie se judeca foul neintentional. Conform regulilor anexe in vigoare pe care le puteti consulta pe pagina oficiala K-1 (LK nu e sanctionat de K-1 dar a compilat un set de reguli la a carui elaborare printre altii am fost consultat eu insumi de supervizorul Radu Pietreanu, desi nu sunt oficial LK si nici WKN, tocmai cu titlul de persoana neutra). Setul prevede acelasi lucru : daca a fost incapacitat un luptator dincolo de posibilitatea de a continua, si daca e foul care se poate judeca neintentional, meciul a mers dupa R I in format 3 reprize sau in R IV in format 5 reprize (adica dincolo de jumatate), se opreste meciul, se numara punctele si se atribuie victoria cui are mai multe la momentul respectiv, cu depunctarea de rigoare (foul neintentional nu se judeca descalificare, dar se depuncteaza, e diferenta similara cu "lovitura libera" si "penalty" din fotbal. Cand se pot atribui puncte pentru ca s-a consumat mai mult de jumatate de meci, se numeste "justified match" (meci consumat suficient). Daca arbitrul judeca foul neintentional dar s-a consumat mai putin de jumatate de meci, meciul se considera "neconsumat suficient" (unjustified) si se declara nul (no contest) ceea ce NU inseamna egal cum s-a interpretat ci ca meciul nu are decizie si nu conteaza pentru palmares. Indeobste singurul lucru care se mai intampla e ca luptatorii care au stopat meci prin foul neintentional pot fi amendati.
Se mai judeca meci nul cand se poate atribui centralului o eroare sau cand imprejurari de forta majora au oprit meciul. In cazul de fata, cu tot respectul, eroarea arbitrului a fost crasa (ezitare si neinterpunere). Chiar daca Sora era pus sa comita foul, arbitrul era ultima veriga care putea opri la timp consumarea lui. Dupa opinia mea, decizia de meci nul a fost cea mai potrivita.

Salutari tuturor,
Alexandru Amarfei.

Sorin Blaj
14th November 2006, 13:29
Alexandru, salut si tie.

Mersi pentru lamuriri. Cred ca sunt mai mult decat edificatoare.

Dar concluzia este ca atat Sora cat si arbitrul sunt in culpa. Asta nescuzand momentul de relaxare al lui Zmarandescu.

Si pentru a nu se intelege altceva, chiar imi place Sora, dar la meciul asta, cel putin din bun simt, nu avea voie sa faca pe marele invingator, pentru ca lucrurile nu stateau asa.

Sper sa mai vedem un meci intre cei doi si chiar cred ca asa se va intampla. Daca vor primi o bursa de 10.000 de euro fiecare si tinand cont de rivalitatea dintre cei doi, cred ca este mai mult decat posibil.

unicorn
14th November 2006, 20:13
In martie 2004 a fost un stagiu de arbitraj la Sibiu unde a venit un arbitru din K-1 Europa. Actualul arbitru din LK Cezar Gheorghe a fost printre cei scoliti acolo (si ultimul pe lista si subsemnatul, desi eu n-am participat efectiv la stagiu ca simulari ci a trebuit sa traduc, pentru ca eram cel mai fluent in engleza dintre participanti). Nu zic asta ca sa ma laud ca am fost acolo, ci ca sa citez o sursa foarte autorizata (Henk Verschuur este poate cel mai experimentat veteran dintre arbitrii de kickboxing, cu peste 4000 de meciuri la data stagiului). Ce am auzit ca se intampla in strainatate e incredibil. Omul a fost aspru la stagiu si a spus sa nu i-o luam in nume de rau, ca face acest lucru ca sa fim constienti ce raspundere ai ca arbitru la centru intr-un sport unde se vizeaza lovirea pana la KO a cuiva.

Iata cateva exemple :

Cand luptatorii au parul lung, unii centrali trec usor mana prin par la verificarea echipamentului. Explicatia : la o gala in Belarus, unde printre altii participa Ignashov, unul din luptatori a fost prins cu parul pudrat cu sapun. Teribil de iritant pentru ochi si ai o scuza perfecta : dom'le, nu m-am clatit bine pe par dupa dus...

Cornermenii, cand s-a semnalat "la centru sa vi se reaminteasca regulile" au uneori obligatia trasata de supervizor sa tina proteza dentara la vedere si daca o ascund si o fractiune de secunda, se reverifica. Alternativ, arbitrul ii poate pune pe luptatori sa sufle spre el.
Explicatia : la o gala a fost prins un luptator cu cristale de mentol ascunse in proteza. Pentru el pisca putin la limba. Daca insa sufli in ochii adversarului asa ceva devine evident ce poate iesi. Scuza inca odata e perfecta : dom'le, am avut o pasta de dinti mai concentrata.

Supervizorii instruiesc (si unele seturi de reguli specifica, inclusiv cele din Local Kombat) : la colt se tin numai apa, adrenalina 1/10000 pentru taieturi si vaselina neutra. Supervizorul poate verifica oricand tot coltul de sus pana jos. Explicatia : luptator prins cu acid citric in apa de clatit proteza. Asta nici macar nu miroase.

Veti intelege deci ca nici o zona de sport nu e imuna si ca ce reclamati la noi sunt baieti mai dracosi in ring dar in fond naivi si cumsecade privind asemenea scarbosenii. Unii, cand le-am citat astea, s-au crucit (ca si noi, ca mai auzisem, dar unele lucruri ne-au intrecut imaginatia). Dl. Verschuur comenta : credeti ca fac asta ca sa castige ? Uneori de fapt sunt pusi de un dusman al promotorului sa strice gala ! E trist, dar din pacate adevarat. Voi adauga ca totusi promotiile mari sunt, cu fiecare experienta in plus, din ce in ce mai riguroase.

maldini3
14th November 2006, 22:10
Oricum chair daca meciul continua zmarandescu nu-l termina in picioare...ca dupa un inceput entuziast in care sora l-a asteptat sa vada ce-i poate pielea...
s-a vazut inca din rep a 2-a... ca zmaradescu incepea sa fie depasit de situatie... doar nu a fost in stare sa ridice picorul pana peste centura =))

SteauaToronto
15th November 2006, 05:23
Deci la ora actuala oricand pe strada Zmarandescu il rupe pe Sora.

Eu daca as fi fost in locul lui Zmarandescu l-as fi asteptat dupa meci si i-as fi aplicat o corectie sa vada ce inseamana el "fair play"!

maldini3
15th November 2006, 10:17
Pe strada il rupe cu ce cu bata aia cu care a vrut sa-l rupa pe gainusa ??? sau impreuna cu mai multi prieteni ??? Ca singur e varza.... !!!!!!!!!!!!

Si ca tot vorbesti ed fairplay .... ce facea samarandescu cu picoru pe sub centura lui sora ?? poate il gadila... sa rada :D

unicorn
16th November 2006, 01:35
Discutia "strada" nu e relevanta. Daca Gatti il faulta pe Doroftei in loc sa-i dea KO urma ca Doroftei sa-l astepte la vestiar ?