PDA

View Full Version : Marele Premiu al statului San Marino, 21-23 aprilie



Profetu
5th April 2006, 11:33
Primul Mare Premiu din San Marino a fost tinut in 1979, la o saptamana dupa Marele Premiu al Italiei, fara sa conteze in campionat.
Circuitul a fost construit in 1950 si a avut initial o lungime de 3,1 mile.
Nikki Lauda a castigat primul eveniment oficial in 1980.
Pilotii agreaza foarte mult acest circuit datorita zonelor impadurite si datorita zonelor in urcare si coborare pe care le are pista.
De-a lungul timpului Imola a fost scena mai multor drame:
- in 1982, Didier Pironi si Giles Villeneuve ...
- in 1987, Nelson Piquet a avut un accident monstru in calificari;
- in 1994, Magic Senna ...

Button a obtinut aici primul pole din cariera, deci ne putem astepta la o reeditare a evolutiei din calificarile din Australia.

Castigatori de-a lungul timpului:
2005 F. Alonso (Renault)
2004 M. Schumacher (Ferrari)
2003 M. Schumacher (Ferrari)
2002 M. Schumacher (Ferrari)
2001 R. Schumacher (Williams)
2000 M. Schumacher (Ferrari)
1999 M. Schumacher (Ferrari)
1998 D. Coulthard (Mclaren)
1997 H-H. Frentzen (Williams)
1996 D. Hill (Williams)
1995 D. Hill (Williams)
1994 M. Schumacher (Benetton)
1993 A. Prost (Williams)
1992 N. Mansell (Williams)
1991 A. Senna (McLaren)
1990 R. Patrese (Williams)
1989 A. Senna (McLaren)
1988 A. Senna (McLaren)

"Cifre":
- lungimea pistei: 4,933 km;
- 62 de ture;
- 16 viraje: 10 de stanga, 6 de dreapta;
- viteza maxima: 325 km/h;
- setare aerodinamica: mare;

Viraje:
1 - Tamburello
2 - Villeneuve
3 - Tosa
4 - Piratella
5 - Acque Mine.
6 - Var. Alta
7 - Traguardo
8 - Rivazza
9 - Var. Bassa

http://i14.photobucket.com/albums/a342/profetul/circuit_imola.jpg

Seraph
5th April 2006, 12:53
Daca nici aici Schumi nu termina cursa pe podium, eu nu ma mai uit la F1 :P Tinand cont ca Ferrari o sa aduca un nou motor si un pachet aerodinamic mai performant, Schumi are sanse chiar sa castige...daca nu>>>:headbang:

Mishumacher
5th April 2006, 21:22
Mie intotdeauna mi-a placut circuitul din San Marino.Sper ca anul acesta sa vadem iar spectacol si sa castige Schumi.Ar fi urat sa catige tot Alonso.Ar deveni iar plictisitor campionatul :sleep:

Sasuke Uchiha
6th April 2006, 03:41
frumos ar fi o victorie a lu kimi un loc 2 pt montoya si abandon de alonso si fisichella

oaspetele
6th April 2006, 10:04
e timpul ca Ferrari si McLaren sa-si arate potentialul. altfel...

Datenshi
6th April 2006, 13:22
frumos ar fi o victorie a lu kimi un loc 2 pt montoya si abandon de alonso si fisichella
*******ul ala columbian nu o sa fie niciodata in stare de vreo performanta. Mai sper inca sa fie el cel care pleaca de la McLaren. 2 Renaulturi abandonand in aceeasi cursa, greu de crezut. Sper sa obtina Kimi un pole si sa-i tina masina, altfel se cam duce si campionatul asta.

dasal
6th April 2006, 15:26
Ar fii cazul sa inceapa si SHUMI sa cistige.
http://www.gsp.ro/files/afp/F1/flash/ro/index.html

alejandro
6th April 2006, 15:29
hai mey schumi ca se poate ce naiba?:headbang:

dasal
7th April 2006, 10:34
:sleep: Poate se trezeste si Shumi din amorteala.Ar fi cazul sa inceapa si el sa concureze la adevarata lui valoare.Sau sa plictisit de automobilism ?:evil:

oaspetele
7th April 2006, 17:44
ma baieti, voi credeti ca schumi se urca in monopostul sau fara sa aspire la victorie ??
sa fim seriosi.
tocmai faptul ca a iesit afara de nenumarate ori, a aratat faptul ca mergea la limita si peste.
daca ferrari nu sint in stare sa-i puna la punct o masina de top, asta e.
ultima cursa au pacatuit si gumele. e drept, nu numai in cazul lui.

alejandro
7th April 2006, 18:05
anul trecut era clar ca masina era varza,anul asta speram ca vor reusi sa faca una mai buna...se pare ca nu prea le-au reusit multe,in acelasi timp nu cred ca renault are o masina mai buna...nush ce sa zic...

oaspetele
8th April 2006, 23:10
reno e la fel de buna : cea mai buna...

dasal
9th April 2006, 03:00
Locul 1-Schumi
pe 2-Alonso
pe 3-Montoya
:evil: Podiumul ideal

oaspetele
9th April 2006, 08:28
podiumul ideal e fara alonso ...

Seraph
10th April 2006, 17:02
Podiumul ideal e:
1 Schumi
2 Massa
3 Oricine in afara de Alonso /OLE/

Ayrton
12th April 2006, 11:32
Din pacate o cursa de trista amintire, nu numai pentru mine, ci presupun ca pentru multi amatori de Formula 1 ... Iar ca o coincidenta stranie, este iar sarbatoare de Paste la ortodoxi in duminica cursei precum in anul negru 1994.

Virajul Tamburello, punctul terminus al carierei brazilianului Ayrton "MAGIC" Senna da Silva:
http://www.volny.cz/senna/pix/crash_senna.jpg

mblue
12th April 2006, 12:51
nu stiu ce sa zic, sper sa fie o cursa frumoasa, sper sa nu aibe ghinion Kimi, sper sa castige Alonso :)

Ayrton
19th April 2006, 12:05
Fissichella si M.Schumacher anunta ganduri mari pt cursa de duminica!
Fissichella se bazeaza pe noul motor Renault, mai puternic, iar Schumi pe niste modificari aerodinamice si ceva imbunatatiri la motor.

Sorin Blaj
22nd April 2006, 14:45
Dupa antrenamentele de ieri si de azi lupta se va da intre Michael si Alonso. Schumacher vrea sa doboare si recordul de Poll-uri detinut de Marele Senna. Ce loc ar fi mai potrivit decat Imola?

Sorin Blaj
22nd April 2006, 14:46
Calificarile incep in 15 minute.

Sorin Blaj
22nd April 2006, 16:08
Schumacher, Poll Position, al 66-lea din cariera, record absolut in Formula 1. Bravo.

oaspetele
22nd April 2006, 19:00
am impresia ca montoya merge 10 locuri in jos, a rulat in T car.

Sorin Blaj
22nd April 2006, 23:08
Ferrari au aratat in sfarsit potential. Vedem maine in cursa progresele. Cred ca le-a prins bine pauza de trei saptamani.

Clioblue
22nd April 2006, 23:34
Mie intotdeauna mi-a placut circuitul din San Marino.Sper ca anul acesta sa vadem iar spectacol si sa castige Schumi.Ar fi urat sa catige tot Alonso.Ar deveni iar plictisitor campionatul :sleep:

dar cand a castigat schumi 5 ani cum era?? sa nu mai spun ca la vremea aceea cu masina ferrari si sato care ruleaza mai mult pe gazon ar fi castigat...
sa nu mai vorbim de gesturile eternului sclav barrichelo. nu sunt antischumi, chiar cred ca e superpilot dar lumea nu va vorbi despre el ca despre senna sau villeneuve (gilles)

Sorin Blaj
23rd April 2006, 03:12
Lumea va vorbi despre Michael Schumacher. Sa fi sigur ca este suficient.

Sorin Blaj
23rd April 2006, 15:03
Incepe cursa.

Sorin Blaj
23rd April 2006, 16:03
Duel adevarat intre Schumacher si Alonso.

Sorin Blaj
23rd April 2006, 16:36
Victorie Schumacher!!!

Sorin Blaj
23rd April 2006, 16:44
Trebuie sa recunosc ca Alonso si Renault formeaza o echipa foarte puternica. Va fi foarte greu pentru Schumacher si Ferrari sa-i invinga.

Black Mamba
23rd April 2006, 17:06
Sunt curios sa aflu cauza incetinirii lui Schumi in cea de-a doua parte a cursei. Ceva probleme? Ca altfel ar fi castigat lejer cursa.

Massa ar fi putut termina lejer pe 3... :no:

oaspetele
23rd April 2006, 17:11
Schumacher parea ca se indreapta catre o victorie usoara. Pana la primul pit stop. A iesit pe niste pneuri care i-au cazut probleme majore de aderenta. Acest lucru l-a costat mai mult de o secunda pe tur, ceea ce a facut ca Alonso sa ii apara in oglinda in turul 34.

-asta zice onlinesport


Schumi a incetinit pentru a economisi benzina

-asta zice miki kiki


Schumi a declarat la conferinta de presa faptul ca masina nu a mai mers dupa primul pit ca la inceput, cauza nefiind decat intr-o mica masura pneurile, ci mai degraba ceva de la motor. se vor uita mecanicii de la ferrari si ne vor dezvalui, sper, cauzua. adevaraul este ca schumi schimbase astazi dimineata pompa de benzina, ar putea sa fie ceva legat de asta.

oaspetele
23rd April 2006, 17:12
eu cred ca reno a incercat o surpriza prin micirea intervalului dintre cele 2 pituri, alonso ruland cu putina benzina in acel interval

1.daca se rula pe un alt fel de circuit, unde depasirile ar fi fost mai permisive, poate ca alta era situatia. dar poate ca si gap-ul lui schumi ar fi fost mai mare decat 11 secunde.
2.am impresia ca Michelin sint in continuare pesre B., macar in viraje. fpatul ca alonso a derapat d ecateva ori i se datoreaza doar lui si manierei de a conduce pentru a-l tine pe schumi sub presiune.
3.inca reno e masina
4.unde sint desteptii de anu trecut, care-l ridiculizau pe schumi ca nu a putut depasi in vreo 10 tururi ?

da ce zici de 30?

5.nicki lauda imi da dreptate : reno a fost evident mai rapida decat ferrari
6.alonso recunoaste : nu se putea depasi fara o greseala a celui din fata, care nu a venit. si da, al doilea pit a venit mai repede in speranta ca asa vor putea trece de schumi.

Black Mamba
23rd April 2006, 17:26
Eu zic ca diferenta dintre cei doi producatori de pneuri este destul de mica, Ferrari are un avantaj pe liniile drepte datorita puterii motorului iar Renault este mai buna pe viraje datorita unei tinute de drum mai bune.

Da, Renault a fost azi mai rapida, insa ieri Ferrari a fost mai buna in calificari (vezi timpul lui Schumi din sesiunea a doua).

Edit: Poor tyres zice Eurosport, dar asta nu explica in totalitate faptul ca Schumi nu s-a putut desprinde in ultima parte a cursei, el avand o masina teoretic mai rapida weekend-ul asta.

Sorin Blaj
23rd April 2006, 17:36
Sunt curios sa aflu cauza incetinirii lui Schumi in cea de-a doua parte a cursei. Ceva probleme? Ca altfel ar fi castigat lejer cursa.

Massa ar fi putut termina lejer pe 3... :no:

Cauza incetinirii a fost clar cauciucurile.

Sorin Blaj
23rd April 2006, 17:38
eu cred ca reno a incercat o surpriza prin micirea intervalului dintre cele 2 pituri, alonso ruland cu putina benzina in acel interval

1.daca se rula pe un alt fel de circuit, unde depasirile ar fi fost mai permisive, poate ca alta era situatia. dar poate ca si gap-ul lui schumi ar fi fost mai mare decat 11 secunde.
2.am impresia ca Michelin sint in continuare pesre B., macar in viraje. fpatul ca alonso a derapat d ecateva ori i se datoreaza doar lui si manierei de a conduce pentru a-l tine pe schumi sub presiune.
3.inca reno e masina
4.unde sint desteptii de anu trecut, care-l ridiculizau pe schumi ca nu a putut depasi in vreo 10 tururi ?

da ce zici de 30?

5.nicki lauda imi da dreptate : reno a fost evident mai rapida decat ferrari
6.alonso recunoaste : nu se putea depasi fara o greseala a celui din fata, care nu a venit. si da, al doilea pit a venit mai repede in speranta ca asa vor putea trece de schumi.

Ai dreptate. S-a vazut clar ca Alonso nu poate depasi, iar cand a incercat nu a reusit nimic.

Clioblue
23rd April 2006, 18:32
Dasal a anticipat perfect podiumul. Totusi cei de la Renault au facut o gafa monumentala in strategia lui Alonso. Pt. a doua oprire la boxe ar mai fi putut ramane in pista 8 tururi !!! Nu se stie daca ar fi iesit inaintea lui Schumi dar era foarte probabil. De depasire in pista la Imola nici nu se poate pune problema daca cel din fata nu gafeaza sau nu are probleme majore cu masina. Oricum e bine pt. ca toata lumea vrea campionat palpitant...

oaspetele
23rd April 2006, 19:09
crezi ca alonso ar mai fi putut ramane 8 turui pe pista ?? ma indoiesc.
daca ar fi putut sa ramana, ar fi ramas. eu asa zic.
schimbarea in planuri a fost facuta in timpul primului pit, cand i s-a pus benzina mai putina, poate chiar pentru 8 tururi, astfel, mai usor, frantzuzu s-a putut apropia de neamt.

Sorin Blaj
23rd April 2006, 19:36
Cea mai buna analiza a cursei este facuta de Alin Neacsu pe Netsport, v-o recomand:

http://f1.netsport.ro/stiri/12274/I-au-pacalit-.html

oaspetele
23rd April 2006, 21:26
Having scorched away at the start, Schumacher was forced to defend for much his second and third stints during the race at Imola after encountering problems with his Ferrari.

These appeared to be related to graining Bridgestone tyres, but the seven-time champion said afterwards that he wasn’t so sure.

“We started off okay after my first pit stop and then we had some trouble, I don’t know what it was, we just have to check the car,” he explained.

“There was some graining but not a big issue honestly.

“But the car never really performed like it did in the beginning and it was quite a struggle.”


declara schumi dupa cursa.

mariomax
24th April 2006, 01:27
Briatore privea in gol la final. Personal cred ca el a gresit stategia in timpul cursei. Prea bine, m-am bucurat sa-l vad din nou pe Schumi sarind in sus. :yeah:

Angelina Jolie
25th April 2006, 08:13
dar cand a castigat schumi 5 ani cum era?? sa nu mai spun ca la vremea aceea cu masina ferrari si sato care ruleaza mai mult pe gazon ar fi castigat...
Aberezi. Cand Schumi a trecut la Ferrari acestia avusesera o victorie in 95 in Canada, si inainte de aia parca doar in 92, sau si mai devreme. Nu sunt sigur. In primul an Schumi a luat 4 victorii parca, in al doilea mi se pare 5, iar din al treilea titlul. Iar cand a luat primele 2 titluri cu Ferrari toata lumea era de acord ca Mclaren era mult superioara. In afara de asta, la primul titlu din 94, si cred ca si la cel din 95 masina Wiliams Renault dadea clasa Benetton-ului (Ford si apoi Renault). Gandeste-te ca in 95 a luat titlul cu o masina care tocmai schimbase furnizorul de motoare.
Nu prea are legatura cu cursa pe care nici nu am vazut-o, dar tineam sa mentionez ca Schumi este un mare pilot.:ok:

Clioblue
25th April 2006, 08:33
crezi ca alonso ar mai fi putut ramane 8 turui pe pista ?? ma indoiesc.
daca ar fi putut sa ramana, ar fi ramas. eu asa zic.
schimbarea in planuri a fost facuta in timpul primului pit, cand i s-a pus benzina mai putina, poate chiar pentru 8 tururi, astfel, mai usor, frantzuzu s-a putut apropia de neamt.

Pai tocmai el a recunoscut la conferinta de presa. Se si vedea ca era cam suparat din cauza schimbarii strategiei initiale. Dovada e si timpul care s-a afisat la prima oprire la boxe (unde se estimeaza numarul de tururi pe care le poate face in urma alimentarii). Alonso a intrat tarziu (unii chiar credeau ca va avea o strategie cu 1 singura oprire) in turul 25 si a alimentat 79L ceea ce inseamna 22 de tururi deci i-ar fi ajuns pana in turul 47. A doua oprire a facut-o in turul 41 !!! inaintea lui Schumi, stiind ca aceasta avea probleme cu setul de pneuri. Schumi e oricum dar nu prost. A intrat in urmatorul tur ca sa nu mai piarda timp (pierdea cu pneurile alea 1,5 secunde pe tur) si sa-si schimbe pneurile si a iesit inainte lui alonso la o secunda.

a avut set de pneuri neperformante

Clioblue
25th April 2006, 08:58
Aberezi. Cand Schumi a trecut la Ferrari acestia avusesera o victorie in 95 in Canada, si inainte de aia parca doar in 92, sau si mai devreme. Nu sunt sigur. In primul an Schumi a luat 4 victorii parca, in al doilea mi se pare 5, iar din al treilea titlul. Iar cand a luat primele 2 titluri cu Ferrari toata lumea era de acord ca Mclaren era mult superioara. In afara de asta, la primul titlu din 94, si cred ca si la cel din 95 masina Wiliams Renault dadea clasa Benetton-ului (Ford si apoi Renault). Gandeste-te ca in 95 a luat titlul cu o masina care tocmai schimbase furnizorul de motoare.
Nu prea are legatura cu cursa pe care nici nu am vazut-o, dar tineam sa mentionez ca Schumi este un mare pilot.:ok:

Eu cand vorbesc aici ma astept ca oamenii pricep ce zic, ca doar d-aia sunt pe forum. Este EVIDENT ca eu m-am referit la ultimile 5 titluri. Cum as fi putut sa contest primele 2 ??? De altfel am si zis ca Schumi e un superpilot. Oricum nu o zic eu ci toti comentatorii de F1 cu experienta de zeci de ani (vorbesc de astia de pe afara) ca numai dominatia masinii ferrari a dus la toata nebunia asta de schimbari de regulament in fiecare an. Ferrari luase un avans prea mare (nu intru in detalii de ce pt. ca e prea complex subiectul). Au vazut ca dominatia MASINII FERRARI (nu a pilotului) omoara interesul pt. F1 si au luat masuri pt. nivelarea valorilor. Daca te uiti cu atentie schimbarile de regulament (calif.&cursa) au fost facute in asa fel incat sa afecteze masinile si nu pilotii. Schumi e acelasi. O sa zici ca masina buna avea si Barrichelo dar el nu castiga ca Schumi. Explicatia e simpla : nu-l poti compara cu Schumi, iar cand avea o sansa nu-l lasau pt. ca i-ar fi pus bete in roate lui Schumacher in clasament. Oricum, mai are rost sa discutam pe tema coalitiei pro Schumacher in cadrul echipei ferrari??? ar fi ridicol, trebuie ori sa fi orb or sa fi fan neconditionat Schumacher. Eu sunt fan F1.

[QUOTE=mariomax]Briatore privea in gol la final. Personal cred ca el a gresit stategia in timpul cursei. Prea bine, m-am bucurat sa-l vad din nou pe Schumi sarind in sus. :yeah:[/QUO

Ai dreptate. Briatore i-a mancat (99%) locul intai lui Alonso...

Angelina Jolie
25th April 2006, 10:01
Auzeam si eu tot de la comentatori straini ca o masina competitiva nu se poate construi decat cu un pilot care stie ce merge si ce nu, stie ce sa ceara mecanicilor, etc. Faptul ca cu ajutorul lui au pus la punct o masina brici nu-i stirbeste cu nimic din merite.

Sorin Blaj
25th April 2006, 13:11
Angelina, toti frustratii ii dau inainte cu teorii de genul ca Schumacher este un pilot slab si ca a castigat cele 5 titluri cu Ferrari exclusiv datorita masinii. Nu au alte argumente, dar nu isi pun problema cine a facut acea masina. Sa nu uitam ca Schumacher a venit la Ferrari dupa Alesi si Berger care in perioada 1993 - 1995 au reusit doar doua victorii (cate una fiecare), iar faptul ca in primul an (1996) Schumacher a reusit patru spune multe, dar doar pentru cei care pot sa fie obiectivi, pentru restul scriem degeaba.

Sorin Blaj
25th April 2006, 13:19
Pai tocmai el a recunoscut la conferinta de presa. Se si vedea ca era cam suparat din cauza schimbarii strategiei initiale. Dovada e si timpul care s-a afisat la prima oprire la boxe (unde se estimeaza numarul de tururi pe care le poate face in urma alimentarii). Alonso a intrat tarziu (unii chiar credeau ca va avea o strategie cu 1 singura oprire) in turul 25 si a alimentat 79L ceea ce inseamna 22 de tururi deci i-ar fi ajuns pana in turul 47. A doua oprire a facut-o in turul 41 !!! inaintea lui Schumi, stiind ca aceasta avea probleme cu setul de pneuri. Schumi e oricum dar nu prost. A intrat in urmatorul tur ca sa nu mai piarda timp (pierdea cu pneurile alea 1,5 secunde pe tur) si sa-si schimbe pneurile si a iesit inainte lui alonso la o secunda.

Cititi-l pe Alin Neacsu si o sa va edificati:

... Michael nu mersese la adevaratul potential cand il avusese pe Alonso in spate, dar a facut-o imediat ce acesta a intrat la boxe, iar gap-ul pe care Renault a crezut ca-l are la indemana - circa o secunda venita datorita alimentarii cu mai putin combustibil, si inca o secunda adusa de timpii slabi ai lui Schumacher din acele momente - n-a mai existat. Daca Alonso ar fi ramas in pista pana cand Schumacher ar fi fost obligat de imprejurari sa intre, atunci cu siguranta spaniolul ar fi iesit invingator din lupta ultimelor opriri la boxe si acum am fi vorbit despre cum a recidivat Alonso la Imola in aproximativ aceeasi maniera ca si anul trecut ...

Si daca nu e suficient:

Pat Symond explica acel pit stop
Data: 24 aprilie 2006
Autor: Alin Neacsu

Alonso a pierdut cursa de duminica in fata lui Schumi chiar daca spaniolul a avut la dispozitie o masina mai competitiva decat neamtul. Avand in vedere ca pe circuitul de la Imola nu se poate face o depasire daca cel din fata nu greseste, totul s-a rezumat la a aborda cea mai buna strategie; iar la acest capitol Ferrari a aratat din plin ca este cea mai longeviva echipa din istoria Formulei 1.

Pat Symond explica de ce Alonso a oprit pentru realimentare si schimb de pneuri pentru a doua oara in acel moment:

Q: In realitate, l-ati oprit pe Fernando mai devreme...
Pat Symonds: Da, exact. Fernando a oprit cu doua tururi mai devreme decat planuisem. Daca stiam cu siguranta ca putem merge cu mult mai mult decat Michael in al doilea stint atunci evident, cea mai buna solutie ar fi fost sa ramanem pe pista - si probabil ar fi mers. Dar nu am avut acel plus de combustibil si probabil ca am fi continuat cu doar un tur mai mult decat Michael. In acel tur el ar fi fost pe pneuri noi si am vazut in calificari ca ei sunt foarte puternici cu pneuri noi. Asa ca am devenit creativi si am optat pentru cealalta solutie posibila pentru a incerca sa catigam - sa-l aducem pe Fernando mai devreme la boxe...

Q: A fost usor sa decideti in ce tur sa intre?
PS: A trebuit sa ne gandim pentru a nu intra prea devreme si sa cadem in ghearele lui Massa. Asa ca imediat ce am vazut ca asta nu se mai poate intampla, am discutat cu Fernando si i-am oferit doua posibilitati: daca putea sa treaca de Michael, putea sa ramana in pista; iar daca nu, atunci ar fi trebuit sa intre. A intrat la boxe, si-a luat acest risc, si ne-au lipsit doar 0.7 secunde.

Q: Deci care a fost cheia?
PS: Cel mai important lucru este acela ca in turul in care a intrat Fernando, Michael a aratat ca avea ceva rezerve de performanta. In turul in care am intrat noi, a avut un timp de 1:25.7 - in timp ce media sa pe ultimele 10 tururi fusese de 1:27.4. Timpii din al doilea stint nu sugerau ca avea o astfel de rezerva.

In CV-ul lui Pat Symond de pe site-ul RenaultF1 este descris rolul acestuia in functia de Executive Director of Engineering, anume: pune la punct si urmareste evolutia weekend-urilor de cursa, elaboreaza strategii si stabiliste liniile generale ale set-up-urilor masinilor, supervizeaza testele.

oaspetele
25th April 2006, 20:08
"Cel mai important lucru este acela ca in turul in care a intrat Fernando, Michael a aratat ca avea ceva rezerve de performanta. In turul in care am intrat noi, a avut un timp de 1:25.7 - in timp ce media sa pe ultimele 10 tururi fusese de 1:27.4. Timpii din al doilea stint nu sugerau ca avea o astfel de rezerva."

lol
(scuzati limbajul nedem de un moderator)

P.S. intr-adevar, Alonso nu mai avea combustibil pentru 8 tururi.

Clioblue
26th April 2006, 06:30
[QUOTE=Sorin Blaj]Angelina, toti frustratii ii dau inainte cu teorii de genul ca Schumacher este un pilot slab si ca a castigat cele 5 titluri cu Ferrari exclusiv datorita masinii. Nu au alte argumente, dar nu isi pun problema cine a facut acea masina. Sa nu uitam ca Schumacher a venit la Ferrari dupa Alesi si Berger care in perioada 1993 - 1995 au reusit doar doua victorii (cate una fiecare), iar faptul ca in primul an (1996) Schumacher a reusit patru spune multe, dar doar pentru cei care pot sa fie obiectivi, pentru restul scriem degeaba.[/QUOTE

Nici n-are rost sa ma obosesc cu tine. Daca ai fi avut macar bunul simt sa citesti ceea ce am postat (ca schumi e superpilot) inainte sa deschizi gura...
Noroc ca cei care fac regulile jocului vin din democratie, nu sunt d-astia ca tine, altfel am vedea inca mari premii care se desfasoara pe parcursul a 2-3 tururi pt. ca apoi masinile Ferrari ii prind pe ceilalti din urma. Stima noastra si mandria...
Si apropo, la capitolul fair play (care de fapt inseamna caracter) tot fan Schumacher???

Profetu
26th April 2006, 10:53
Nu este numai o lupta intre Ferrari, McLaren sau Renault pentru titlul la contructori - nici o lupta intre Schumi, Kimi, Button si Alonso pentru titlul pilotilor.

Nu, in lumea ultra-competitiva a Formulei 1 se dau lupte grele atat pe pista, cat si la standuri, pe durata intregului sezon.

Luptele fratricide
Cel mai periculor inamic este cel care concureaza cu acelasi echipament.

Ferrari
Imola: Schumacher 1 Massa 0
Sezon: Schumacher 3 Massa 1
O aparare foarte eficienta a lui Schumacher in punctul in care s-a dovedit vulerabil in trecut. Evident, circuitul l-a ajutat, neoferind prea multe oportunitati de depasire, dar, chiar si asa, apararea a functionat desavarsit.

Honda
Imola: Button 1 Barrichello 0
Sezon: Button 4 Barrichello 0
Jenson la batut inca o data pe Rubens, insa brazilianul a aratat ca a scapat de "demonii" care-i afectau eficienta la franare. Sa reusesti numai 2 puncte plecand de pe pozitiile 2 si 3 ale grilei de start, fara accidente majore sau probleme tehnice, trebuie sa fie un record in lumea Formulei 1.

McLaren
Imola: Raikkonen 0 Montoya 1
Sezon: Raikkonen 2 Montoya 2
Greseala din Calificari a lui Raikkonen s-a dovedit scumpa, el sfarsind "sandwich" intre cele doua Toyote. O fi castigat el locuri si viteza in timpul cursei, insa Juan a facut foarte putine greseli.

Renault
Imola: Alonso 1 Fisichella 0
Sezon: Alonso 4 Fisichella 0
Alonso pare fericit cu locul 2 in urma germanului de la Ferrari. Ideea ca va purta o lupta cu coechipierul sau Fisichella, care avea un motor nou, a disparut inca de sambata.

Williams
Imola:Webber 1 Rosberg 0
Sezon:Webber 4 Rosberg 0
Previzibil, Webber s-a descurcat mai bine ca Nico la Imola, care poate fi dur pentru "incepatori".

BMW
Imola: Villeneuve 1 Heidfeld 0
Sezon: Villeneuve 3 Heidfeld 1
Jacques a reusit inca o cursa foarte buna. Considerand ca BMW a ezitat mult pana sa-l angajeze, canadianul demonstreaza "atot-cunoscatorului" Mister Mario ca inca mai poate. Termenul de "atot-cunoscator" il puteti substitui cu o expresie mult mai sugestiva: "mai putin cunoscator decat Flavio Briatore" !?

Toyota
Imola: Trulli 0 Schumacher 1
Sezon: Trulli 1 Schumacher 3
Jarno a fost foarte suparat dupa ce Schumi la blocat in Calificarile de sambata. N-am mai vazut un pilot experimentat atat de suparat dupa un incident care nu a provocat un accident. Stiind ca Jarno e mai bun ca Ralf in calificari, iar germanul a obtinut pozitia a 6-a pe grila, cat putea Jarno sa spere sambata? Bineinteles ca nu vom stii niciodata, insa Jarno s-a luptat de la egal la egal cu Kimi, lucru pe care nu-l vedem prea des. Ralf a castigat oricum.

Red Bull
Imola: Klien 0 Coulthard 1
Sezon: Klien 1 Coulthard 3
Cel mai mare succes al echipei Red Bull a fost motorhome-ul prezentat la Imola. Couthard a reusit totusi sa participe in sesiunea a 2-a de calificari, fara sa atinga Super Pole-ul.

Toro Rosso
Imola: Liuzzi 1 Speed 0
Sezon: Liuzzi 3 Speed 1
Liuzzi a terminat in fata lui Speed. Poate ca nu s-au vazut prea mult, insa macar in fundalul duelului Schumacher / Alonso.

Midland
Imola: Monteiro 1 Albers 0
Sezon: Monteiro 3 Albers 1
Monteiro a scapat de griji dupa primul viraj.

Super Aguri
Imola: Sato 1 Ide 0
Sato 4 Ide 0
Yuji Ide a fost mai aproape de Takuma Sato decat in Australia, insa Super Aguri trebuie sa se gandeasca la faptul ca daca l-ar angaja pe Bip Bip, prietenul Coyoyului, ar avea un pilot mai rapid langa Takuma.

Batalia bobocilor
(Speed contra Ide contra Rosberg)
Bahrain: Nico Rosberg
Malaezia: Scott Speed
Australia: Scott Speed
Imola: Nico Rosberg

Razboiul cauciucurilor
Michelin 3 Bridgestone 1

Honda contra Toyota
Honda 3 Toyota 1
In ciuda circului de la boxe, pentru Honda a devenit rutina.

SuperAguri contra Midland
Super Aguri 1 Midland 3
Midland s-ar putea sa aiba o competitie mai puternica din partea echipei japoneze Super Aguri dupa ce Ide va fi schimbat, posibil cu Davidson sau Montagny, si dupa ce va fi lansat noul sasiu.

Williams contra BMW
Williams 2 BMW 2
Williams a egalat gratie unui Webber foarte determinat si datorita pneurilor Bridgstone.

Competitia sud-americana
Barrichello vs Montoya vs Massa
La imola Montoya s-a impus fara probleme.

Trofeul "Nu incercati asta acasa" este atribuit in mod egal echipei Honda, pentru ca au reusit sa amestece in mod iremediabil tactica la standuri, cat si lui Yuji Ide, care poate dezvolta o cariera de succes in sporturile de contact.

Sorin Blaj
26th April 2006, 12:04
dar cand a castigat schumi 5 ani cum era?? sa nu mai spun ca la vremea aceea cu masina ferrari si sato care ruleaza mai mult pe gazon ar fi castigat...sa nu mai vorbim de gesturile eternului sclav barrichelo. nu sunt antischumi, chiar cred ca e superpilot dar lumea nu va vorbi despre el ca despre senna sau villeneuve (gilles)

Nici n-are rost sa ma obosesc cu tine. Daca ai fi avut macar bunul simt sa citesti ceea ce am postat (ca schumi e superpilot) inainte sa deschizi gura...
Noroc ca cei care fac regulile jocului vin din democratie, nu sunt d-astia ca tine, altfel am vedea inca mari premii care se desfasoara pe parcursul a 2-3 tururi pt. ca apoi masinile Ferrari ii prind pe ceilalti din urma. Stima noastra si mandria...
[B]Si apropo, la capitolul fair play (care de fapt inseamna caracter) tot fan Schumacher???

Uite, ca sa vezi ca nu am nimic cu tine iti raspund.

In primul rand, nu ti-am scris tie.

In al doilea rand se pare ca am avut dreptate, pentru ca te-ai simtit (frustrat). Si ca sa nu mai faci mare caz din asta, eu stiu cel mai bine ce inseamna asta pentru ca in perioada 1996 - 1999 am simtit acest sentiment de frustrare pe pielea mea, dar spre deosebire de tine nu am improscat cu noroi pe nimeni (si ma refer aici la piloti).

In ceea ce priveste performantele lui Schumacher, stai tu linistit ca nu iti cere nimeni sa-l recunosti ca fiind cel mai bun pilot al tuturor timpurilor, el chiar este.
Si apropo de Gilles Villeneuve si Ayrton Senna, nu le va contesta nimeni niciodata calitatile de piloti adevarati si din pacate au devenit nemuritori prea devreme, dar nici nu poti sa vii sa faci comparatii cu piloti pe care poate nici nu i-ai vazut la lucru si scrii despre ei din carti. Cum la fel de greu este sa-l comparam pe Schumacher cu Fangio, de exemplu.

Curse de 2-3 tururi? Probabil te joci prea mult pe calculator si nu are rost sa comentez. Duelul Schumacher - Raikkonen iti spune ceva?

Cat despre fair play, crede-ma ca mai ai foarte mult de invatat. Asa ca o prima lectie mai citeste o data ce ai scris si poate ramai cu ceva (pasajele subliniate), asa ca sa iti dai seama cum stai cu fair play-ul. Nu poti sa injuri pe cineva si apoi sa-l faci superpilot.

A, inca ceva, nu te mai obosi.

b99cbd
26th April 2006, 16:31
A propos de discutia legata de factorul determinant in succesul in F1 - pilotul sau masina - permiteti-mi sa emit urmatoarele pareri:

Pilot foarte bun + masina foarte buna = succes detasat ( ex. Schumi-Ferrari in 2004)

Pilot foarte bun + masina buna = succes (ex. Schumi 1994, 2003, Alonso 2005)

Pilot foarte bun + masina slaba = esec (ex. Raikkonen 2005, Schumi 2005)

Pilot slab+ masina foarte buna = succes (Villeneuve 1997)

Pilot slab + masina buna = esec (Fisichella 2005, Barrichello 2000-2005, Montoya toti anii)

Pilot slab + masina slaba = dezamagire (Villeneuve dupa 1997)

b99cbd
26th April 2006, 16:58
Presupunand ca Pat Symonds si ceilalti de la Renault sunt intregi la minte si chiar vor sa castige, atunci evident Alonso a facut al doilea schimb de pneuri + alimentare inaintea lui Schumi pt ca echipa lui credea ca nu are suficienta benzina pentru a sta cel putin 2 tururi mai mult decat Schumi.
Asa zice si Symmonds pe site-ul oficial F1: "dupa calculele noastre Michael ar fi urmat sa intre la boxe in acelasi tur cu Fernando sau cel mult cu un tur inainte, ceea ce nu ne-ar fi asigurat avansul pentru castigarea cursei" (am citat din memorie)
Daca Renault a gresit la calcule si, de fapt, Alonso a avut suficienta benzina pentru a ramane pe pista cel putin 2 tururi mai mult decat Schumi, nu stiu cine poate sti. Stie cineva cu cata benzina au inceput cursa cei doi?

Oricum, discutia mi se pare mai putin importanta decat aceea despre cum dracu' a terminat Alonso calificarile pe 5 ?? Cred ca Alonso a pierdut cursa in calificari.
Pe un circuit ca Imola, nu poti spera sa castigi daca incepi de pe 5 decat daca ai in fata doar piloti slabi. Ceea ce n-a fost cazul: Button, Barrichello si Massa sunt slabi, dar in fata lui Alonso mai era si Schumi. Eroarea cea mare a celor de la Renault a fost sa nu trateze calificarile ca fiind cel mai important element al cursei din San Marino. Am impresia ca Renault supraestimeaza starturile (excelente, ce-i drept) ale lui Alonso, crept pentru care nu tin foarte mult la pole position.
Cred ca locul 2 sau 3 la start i-ar fi permis lui Alonso sa tina aproape de Schumi pana la primul sau al doilea pit stop si sa treaca in fata dupa.
Asa, a trebuit sa stea in spatele lui Massa si sa ajunga la un handicap de peste 13 sec la primul pit stop. Irecuperabil daca lui Schumi nu i se intampla necazul de dupa primul schimb. Necaz pe care nu puteau miza cei de la Renault.

Profetu
27th April 2006, 17:56
A propos de discutia legata de factorul determinant in succesul in F1 - pilotul sau masina - permiteti-mi sa emit urmatoarele pareri:

Pilot foarte bun + masina foarte buna = succes detasat ( ex. Schumi-Ferrari in 2004)

Pilot foarte bun + masina buna = succes (ex. Schumi 1994, 2003, Alonso 2005)

Pilot foarte bun + masina slaba = esec (ex. Raikkonen 2005, Schumi 2005)

Pilot slab+ masina foarte buna = succes (Villeneuve 1997)

Pilot slab + masina buna = esec (Fisichella 2005, Barrichello 2000-2005, Montoya toti anii)

Pilot slab + masina slaba = dezamagire (Villeneuve dupa 1997)

Foarte interesanta parerea ta ! Nu o impartasesc, dar o respect !
Mi se pare foarte simplista: Pilotii se impart in: foarte buni (Schumi, Kimi, Alonso) si slabi (restul).
De asemenea, succesul este reprezentat numai de victorii, pozitia de vicecampion fiind considerata un esec.
Ai desenat Formula 1 ca pe o tabla de sah: in alb si negru.

dasal
30th April 2006, 12:48
Fara Shumi si Todd,Ferrari nu ar fi castigat ultimele titluri.Poate de aia ii ofera 70 mil.pe 2 ani de contract./hello