PDA

View Full Version : CFR ... istorie si palmares



ParazitU 1919
4th April 2006, 22:36
= cu 0

King of Hell
4th April 2006, 22:42
no shit :))

t.b.
4th April 2006, 23:44
Hai sa fac o tentativa de palmares :D

- 1907 - autoritatile maghiare infiinteaza KVSC - echipa muncitorilor de la caile ferate
- echipa joaca prin campionatul orasenesc, fara prea mult succes
- datorita razboiului echipa dispare
- dupa cel de-al II-lea razboi mondial, echipa muncitorilor de la caile ferate este reinfiintata, fuzioneaza cu o alta echipa infiintata de unguri - Vasas si odata cu reluarea campionatului romanesc sez. `46-`47 echipa este introdusa in prima divizie, termina sezonul pe locul 7, o extraordinara performanta... pentru ei
- sezonul 47-48, unul in care Clujul a avut 3 echipe in prima divizie Universitatea, Dermata si caile ferate. Sezonul il termina pe locul 8 (din nou o mare performanta... pentru ei), celelalte echipe terminand pe 4 Universitatea si pe 11 Dermata
- sezonul urmator caile ferate retrogradeaza si o lunga perioada se vor zbate in anonimatul diviziilor inferioare, in sezonul `57-`58 retrogradand in C, in aceasta perioada echipa poarta o multime de nume obscure ca CSM Cluj, Rapid Cluj sau Locomotiva
- `68-`69 promoveaza in divizia A
- sezonul `69-`70 il termina pe un glorios loc 14 (din 16) salvandu-se in mod miraculos de la retrogradare
- `70-`71 din nou o clasare pe locul 14, din nou doar o minune a facut ca sa nu retrogradeze
- `71-`72 echipa se autodepaseste terminand pe un senzational loc 13, la egalitate cu locul 14 si la un singur puncte de penultimul loc
- `72 - `73 un sezon fara miza, de tranzitie intre formatul cu 16 echipe si cel cu 18 echipe, nici o echipa nu a retrogradat in acel sezon, si astfel caile ferate au reusit cea mai mare peformanta din istoria lor centenara - locul 5
- `73 - `74 din nou o clasare pe locul 14, insa de data asta din 14/18, in acest an echipa este exilata de pe stadionul Munnicipal, urmand sa joace pe stadionul regionalei de trenuri aflat pe dealul gruia
- `74-`75 clasare pe locul 15, la un singur punct de retrogradare
- `75-`76 echipa se duce in B, terminand campionatul pe penultimul loc
- `77-`78, Ministerul Transporturilor nu avea echipa in divizia A, vine ordin de la centru pentru a se forta promovarea cailor ferate, multi jucatori de la marea iubire a Clujenilor - Universitatea sunt dusi cu japca la echipa cailor ferate dar acesta termina pe 2, tentativa de promovare este barata chiar de catre Universitatea Cluj care termina pe 3
- in sezonul urmator caile ferate termina pe la mijlocul clasamentul, in timp ce rivala Universitatea promoveaza in A
- sezonul `81-`82 echipa retrogradeaza in C, schimbandu-si numele in steaua-cfr, nume cu care va evolua pana in 1990, prin anonimatul diviziilor B si mai ales C
- dupa `90 caile ferate se confrunta cu grave probleme financiare, echipa este salvata de la faliment doar prin bunavointa rivalei Universitatea
- 2000, arpad paskany doreste sa investeasca la echipa fanion a orasului, Universitatea, dar datorita trecutului sau dubios este refuzat autoritatile locale si alege sa se implice financiar le echipa cailor ferate, echipa se afla in acel moment in divizia C, astfel incepe era ecomax
- in sezonul 2001-2002 prima mare performanta din era ecomax, promovarea in B
- 2002-2003, prin diverse manevre si jocuri de culise culminand cu cumpararea unul loc promovabil tocmai de la echipa cu care se lupta pentru promovare, echipa ajunge dupa 27 de ani in divizia A



cam atat cu bogatul palmares al echipei cailor ferate :D :drak: :evil:


PS: da, ma plictisesc :D

Angelina Jolie
5th April 2006, 02:03
Asa, vad ca tare va place sa va ocupati de noi. Pai atunci sa zicem ca de cand am promovat avem victorii cu toate marile echipe ale diviziei A, Steaua, Dinamo, Poli, National etc.
Sa mai zicem ca intr-o vara ne-am batut joc de intreg palmaresul vostru european.
Si in final sa mai zicem ca in divizia A in intalnirile directe avem 9 victorii pe cand voi doar 3.
Si ca PS sa mai zicem ca anul asta terminam mai sus de locul 5 => cea mai buna performanta din istorie, la anul poate pe 2=> va egalam cea mai buna clasare ever, intram si in UEFA cat de curand si va spulberam palmaresul european definitiv si toate acestea in vreme ce pentru voi senzatia campionatului este ca ne-ati batut SATELITUL.
Va pup copii, cautati-va gagici si mai luati-va mintea de la fotbal ca numai suferinta va aduce.
C.F.R. DOMINA CLuJuL!

t.b.
5th April 2006, 02:16
ca sa ne egalati palmaresul european, prima oara tre` sa ajungeti sa jucati intr-o competitie europeanu adevarata, nu intr-una semiamicala care a fost facuta doar pentru casele de pariuri.
Anul asta terminati maxim pe 7(o mare performanta... pentru voi), cu tot ajutorul venit de la FRF si CCA, iar la anul presimt ca pletosul o sa se retraga dupa iminenta promovare a noastra si o sa ramaneti fiii ploii asa cum ati fost obisnuiti in toata istoria voasta centenara. Cadoul vostru pentru impliniera a 100 de ani de existenta (care de fapt e o abureala, da` in fine) o sa fie o glorioasa retrogradare, si iar o sa ramaneti 20 de suporteri ca in vremurile "bune". :evil:
O SA REAJUNGETI cE-ATI fOST SI CHIAr MAI RAU DECAT ATAT :drak:

King of Hell
5th April 2006, 10:24
Asa, vad ca tare va place sa va ocupati de noi. Pai atunci sa zicem ca de cand am promovat avem victorii cu toate marile echipe ale diviziei A, Steaua, Dinamo, Poli, National etc.
Sa mai zicem ca intr-o vara ne-am batut joc de intreg palmaresul vostru european.
Si in final sa mai zicem ca in divizia A in intalnirile directe avem 9 victorii pe cand voi doar 3.
Si ca PS sa mai zicem ca anul asta terminam mai sus de locul 5 => cea mai buna performanta din istorie, la anul poate pe 2=> va egalam cea mai buna clasare ever, intram si in UEFA cat de curand si va spulberam palmaresul european definitiv si toate acestea in vreme ce pentru voi senzatia campionatului este ca ne-ati batut SATELITUL.
Va pup copii, cautati-va gagici si mai luati-va mintea de la fotbal ca numai suferinta va aduce.
C.F.R. DOMINA CLuJuL!

ati egalat un kkt, cat despre performantele voastre in A...0 barat. nu gatati in primele 8 anu asta, la anu nici atat. visati frumos, da noi venim in A sa va retrogradam. :D abia astept

Angelina Jolie
5th April 2006, 10:30
Bine, dar care e statistica intalnirilor directe in A?

boshcUtza
5th April 2006, 15:04
io pe bune ca nu inteleg care ii rostu threadului asta adica ce istorie si palmares
si inca ceva pt tanti angelica uitate cate victorii am avut noi in fata echipelor din bucuresti

ParazitU 1919
5th April 2006, 22:15
bine ma ..... acuma tanti angelica:)) tot ne baga pe gat intalnirile directe din A dar dc nu ne spune ca 28 de ani la rand nu o pupat div A ??

Angelina Jolie
6th April 2006, 08:17
Ma, v-am dat-o in bot in A? Da sau nu? Scurt fara vrajeala.

boshcUtza
6th April 2006, 15:10
Ma, v-am dat-o in bot in A? Da sau nu? Scurt fara vrajeala.
asa si ce-i cu asta la anu o sa vo dam inapoi

@parazitu
normal ca nu zice nimic de anii petrecuti in c doar nu vrei sa se laude ca o jucat cu mineru iara sau somesu apahida

ParazitU 1919
6th April 2006, 16:42
io nush dc ne punem mintea cu ei ...:mda: :jerk: suntem peste ei la toate capitolele ..( probabil au doar jucatori mai buni dar nici aia multzi )

t.b.
6th April 2006, 17:43
Bine, dar care e statistica intalnirilor directe in A?


Ti-am mai explicat care a fost treaba, vad ca refuzi sa accepti adevarul, pe undeva e de inteles :)

Singurul motiv pentru care voi aveti mai multe victorii in meciurile directe din dvizia A (la general noi avem mai multe victorii) este ca voi va luptati an de an pentru evitarea retrogradarii, si cum pentru Partid era o mandrie sa aiba 2 echipa in divizia A, si cum noi nu aveam probleme cu retrogradarea,venea ordin sa va dam meciurile ca sa va salvati.

Angelina Jolie
9th April 2006, 05:45
Ma, DA sau NU! Lasa textele. Raspunsul este DA, v-am rupt si va vom rupe in continuare. In rest puteti avea unmiliondouasutesaizecisisaptedemiipatrusute treizecisidoua de prezente in A ca ma lasa rece. Cand v-am prins v-am dat-o-n bot.
HAI CFR!

Dreamer
22nd April 2006, 22:53
Ma simt nevoit sa postez aici un mesaj care mi-a fost sters de doua ori de pe forumul u cluj. Daca e acelasi moderator, probabil va fi sters din nou, dar nu cred ca e cazul.


Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar

Prietene ma faci sa rad, ai dreptate, Clujul e UNIVERSITAR dar voi nu !

Azi am fost scuipat in plin centru Clujului, ziua in amiaza mare de un frustrat de la voi :rosu: , pentru un fular cu CFR, cat de universitar e acest gest?

Eu sunt si clujean, si tineam egal cu U si cu CFR cand jucau cu altii, dar de acum tin doar cu CFR.

Merg pe Ion Moina de la 7 ani si-mi era mila de U cand lua bataie de la Steaua lui Hagi si Lacatus (4-0 prin '89), 7-0 de la Steaua lui Sabin Ilie (prin '97) dar de acum nu ma mai intereseaza U.


in clUj "U" nare RIVAL !!!

Atunci cum iti explici faptul ca CFR se bate (a se citi ii bate) pe granzii de Bucuresti in timp ce voi jucati la matineu?

Azi CFR a batut Dinamo, in timp ce U joaca cu echipe ca Unirea Snnicolau sau Minerul Lupeni.

King of Hell
22nd April 2006, 23:03
Ai-Ai-Ai caramba, ce rationament putred.

Angelina Jolie
22nd April 2006, 23:46
Nu-ti va fi sters nici un mesaj, ca aici nu tb da ora exacta ci CFR-istii.
CEILALTI IN C!

m8k
26th August 2006, 11:53
Ai pe deplin dreptate Dreamer, iti sustin toate afirmatiile! Acesti presupusi suporteri ai lui U (eternii copii de mingi ai echipei studentesc) care sunt in numar de 3 sau 4 se baga peste tot si incearca sa ne etaleze istoria, cultura si asmd....Personal ii cunosc pe doi dintre ei, deci va spun ca mult nu aveti ce sa primiti de la ei!!!

Kan
27th August 2006, 20:36
sunt curios...il mai credeti pe Sabau tradator pt ca a ajutat CFR-ul sa promoveze?...a fost o chestie super penibila si nesimtita faza aia cu amenintarile...dc-mi amintesc bine el v-a scos din C :rosu:

Dark Horror
28th August 2006, 00:55
Vezi ca ai greshit.Cealalta echipa trebuie intrebata:P

Kan
28th August 2006, 01:03
pei...cealalta e intrebata..nu ei au facut thredu? :)

Dark Horror
28th August 2006, 11:01
Nu shtiu cine l-a facut:).Oricum,cred ca daca intrebi la sectiunea lor itzi vor raspunde mai repede.

ultras79
28th August 2006, 22:23
:ok: Voi istorie??? Niciodata...!!! NUMAI "U"

Dark Horror
28th August 2006, 22:39
S-a mai trezit unul.......:)))))

m8k
28th August 2006, 22:41
:ok: Voi istorie??? Niciodata...!!! NUMAI "U"

un alt istoric si filozof mare...

forza_CFR
30th August 2006, 09:41
un alt istoric si filozof mare...
istoria lui u = 49 ani in divizia A in coada "marilor echipe" - ma refer de la locul 8 in jos :evil:

ultras79
30th August 2006, 20:51
NOI macar avem o cupa..!!! VOi ati jucat in cupa oraselor necanalizate...!!! NUMAI "U"

boshcUtza
30th August 2006, 21:15
istoria lui u = 49 ani in divizia A in coada "marilor echipe" - ma refer de la locul 8 in jos :evil:

noi 49 de sezoane in divizia A voi cam tot atea in C

m8k
30th August 2006, 21:42
noi 49 de sezoane in divizia A voi cam tot atea in C

Inca doi frustrati, mergeti mai la forumul voastre din B, si laudati-va acolo, nu exista un moderator normal care sa va mature de aici cu offtopicurile si frustrarile voastre de istorici si mari traditionalisti....

ultras79
30th August 2006, 21:48
Daca tu ai purtat culorile alea tziganizate..de cand te sti....eu nu mai intru aici...!!! NUMAI "U"

Dark Horror
30th August 2006, 21:56
:))Te felicit.Shtii sa faci o propozitie ca pana acuma nu ai mai postat propozitii intregi.Dar mah,voi de ce purtati culori de zebre?Va place sa fiti calcati in picioare de toata lumea?

RAMMSTEIN
30th August 2006, 22:33
Felicitari CFR-ului! Dark-ule, cu cine te lu-ai in gura?

m8k
30th August 2006, 23:07
Daca tu ai purtat culorile alea tziganizate..de cand te sti....eu nu mai intru aici...!!! NUMAI "U"

Ne revedem in 2903 cind promovati, pina atunci toate cele bune..., poate te vad in gruia, venind dupa un autograf....

Dark Horror
30th August 2006, 23:31
Cu un ultras.El shtie una shi buna,ca mai shtiu ceva specimene care altceva decat haiu nu shtiu sa zica.Atat pot si incerc sa ii inteleg.

ASP
31st August 2006, 14:09
cand e meciul cu Craiova si unde se joaca? la dej sau in gruia?

Dark Horror
31st August 2006, 14:46
E miercuri,17 septembrie parca,la Dej.

m8k
31st August 2006, 17:57
"Cluj benefit from Munteanu rigour"
http://www.uefa.com/footballeurope/news/Kind=2/newsId=450127.html
Pe siteul UEFA se scriu lucruri frumoase despre echipa, FORTZA CFR!!!

forza_CFR
1st September 2006, 09:50
cand e meciul cu Craiova si unde se joaca? la dej sau in gruia?
La Dej:ok:

m8k
1st September 2006, 18:05
cand e meciul cu Craiova si unde se joaca? la dej sau in gruia?

la dej, si pina atnci il transferam pe Ganea:drak:

ASP
3rd September 2006, 13:41
nu mai pupa ganea 4 goluri (nu consecutive ci per total) in toata cariera lui. cred ca a mancat kkt doua saptamani inainte de meci.
era mai bine daca era meciul in Cluj. in dej e atmosfera cam nasoala. cu strandul ala in spate.... mai mananci un mic, mai faci o baie, mai vezi un gol, mai vezi o baba cu sutienul pana la genunchi....

Kan
3rd September 2006, 18:25
cate locuri are stadionu din Dej? 4000?...nocturna la cand se face?

Dark Horror
3rd September 2006, 19:31
E nasol la Dej.Shi stadion nashpa shi shi teren nasol.

forza_CFR
3rd September 2006, 20:09
cate locuri are stadionu din Dej? 4000?...nocturna la cand se face?

6000 de locuri are cel de la Dej

forza_CFR
3rd September 2006, 20:10
E nasol la Dej.Shi stadion nashpa shi shi teren nasol.
La dej e mai frumos...Calatoresti,Mai bei o bere,mai te distrezi si stadionul acela are acustica mai buna ;):yeah:

forza_CFR
3rd September 2006, 20:11
nu mai pupa ganea 4 goluri (nu consecutive ci per total) in toata cariera lui. cred ca a mancat kkt doua saptamani inainte de meci.
era mai bine daca era meciul in Cluj. in dej e atmosfera cam nasoala. cu strandul ala in spate.... mai mananci un mic, mai faci o baie, mai vezi un gol, mai vezi o baba cu sutienul pana la genunchi....
Daca vi la Dej o sa vezi ca e mai frumos ca la Cluj/hello

Dark Horror
3rd September 2006, 23:36
La dej e mai frumos...Calatoresti,Mai bei o bere,mai te distrezi si stadionul acela are acustica mai buna ;):yeah:


Calatoreshti deci e ca shi cum nu ai juca acasa.De calatorit calatoresc destul in deplasari.Bere pot sa beau shi aici.Ma distrez shi aici.La faza cu acustica ai dreptate,dar aici suntem mai multzi in galerie shi se aude mai tare.

forza_CFR
4th September 2006, 12:02
Calatoreshti deci e ca shi cum nu ai juca acasa.De calatorit calatoresc destul in deplasari.Bere pot sa beau shi aici.Ma distrez shi aici.La faza cu acustica ai dreptate,dar aici suntem mai multzi in galerie shi se aude mai tare.

La dej la meciul cu Urziceni am mers aproximativ 800:evil:

Dark Horror
4th September 2006, 14:03
Pe cine minti frate???Mai mult de 500 in galerie nici o shansa.

forza_CFR
4th September 2006, 16:08
Pe cine minti frate???Mai mult de 500 in galerie nici o shansa.

600 de bilete s-au vandut pe tren + cei care au intrat cu legitimatii...Tinand cont de faptul ca legitimati sunt aproximativ 300:headbang:

forza_CFR
4th September 2006, 16:08
asa am vazut

ASP
4th September 2006, 16:27
Daca vi la Dej o sa vezi ca e mai frumos ca la Cluj/hello

am fost la dej chiar la meciul cu fc national. parcul de langa stadion e frumos. in rest ... se poate si mai bine.

Dark Horror
4th September 2006, 16:47
600 de bilete s-au vandut pe tren + cei care au intrat cu legitimatii...Tinand cont de faptul ca legitimati sunt aproximativ 300:headbang:

Crede-ma pe cuvant ca nu avea cum sa se vanda atatea bilete pe tren pentru ca fara bilet nu prea te urci in tren shi in 3 vagoane nu intra 600 de oameni.

forza_CFR
4th September 2006, 20:12
toti prietenii mei si-au luat bilet de pe tren.Vreo 10 cu care am stat in acelasi compartiment

forza_CFR
4th September 2006, 20:14
in fine...aici deja suntem off topic...Cred ca la meciul cu Jiul vom fi cel mai mult fata de cati am fost in alte datzi
/hello /hello /hello /hello /hello
/hello /hello /hello /hello /hello

Dark Horror
5th September 2006, 01:38
Eu sper sa fim mai multzi,dar daca suntem tot atatzia shi echipa cashtiga tot nu ma supar;)

ultras79
5th September 2006, 21:52
800 nu sunteti acasa la meci...!!! De unde pana mea sa fiti in deplasare?

Dark Horror
6th September 2006, 00:18
Hai mah ma lashi?Ai fost la meci la CFR sa vezi catzi is sau iar ai auzit de la ceva zebra shi numa reproduci?JENANTULE