PDA

View Full Version : Naționala de handbal masculin



Pages : [1] 2

SORENSEN
20th December 2005, 20:12
Prima stire care merita mentionata ar fi ca Romania (echipa feminina ) va juca contra puternicei formatii a Serbiei si Muntenegrului(desi se pare ar putea fi fara Muntenegru pana ,decizia se poate lua pana atunci) la datele de 27/28 Mai si respectiv 3/4 Iunie.
Se pare ca vom intalni cea ma valoroasa echipa echipa care nu e cap de serie.

Iata programul de peste 5 luni :

ISL Iceland-MKD Fyro Macedonia
CRO Croatia-POR Portugal
FRA France-TUR Turkey
SLO Slovenia-BUL Bulgaria
LTU Lithuania-POL Poland
UKR Ukraine-SVK Slovakia
AUT Austria-ITA Italy
NED Netherland-BLR Belarus
ROM Romania-SCG Serbia Montenegro
ESP Spain-CZE Czech Republic

2006 Women’s European Championship play-off matches will be played on 27/28 May 2006 (1st leg) and 3/4 June 2006 (2nd leg).
The winners of the play-off matches will qualify for the 2006 European Championship in Sweden from 7 to 17 December 2006.

SORENSEN
20th December 2005, 20:33
Preliminarii pentru baieti -se joaca calificarea la Mondialele din ianuarie 2007
Lithuania : Latvia 04.01.2006
Latvia : Lithuania 08.01.2006
Romania : Luxembourg 07.01.2006
Luxembourg : Romania 08.01.2006
Latvia : Romania 11.01.2006
Romania : Latvia 15.01.2006
Luxembourg : Lithuania 11.01.2006
Lithuania : Luxembourg 15.01.2006
Luxembourg : Latvia 18.01.2006
Latvia : Luxembourg 22.01.2006
Romania : Lithuania 19.01.2006
Lithuania : Romania 21.01.2006

Lithuania ( seeded pot 2 )
Romania ( seeded pot 3 ) incredibil de slab stam,Lituania in fata noastra:o: :headbang:
Latvia ( seeded pot 4 )
Luxembourg ( seeded pot 5 )

Darkslowstar
20th December 2005, 20:44
Greu de tot sa ne calificam, poate daca avem un noroc porcesc si nu mai picfam cu sarbii de ex.

SORENSEN
21st December 2005, 15:54
pai ne-au batut echipa mai slabe ca sarbii ,de exemplu Ucraina ...

Darkslowstar
21st December 2005, 18:21
Ne-a batut cam cine a vrut in ultimul timp, de ex. Tunisia. Sper sa ia un exemplu de la fete si sa traga de ei.

SORENSEN
21st December 2005, 21:59
Mda eu inca mai cred ca ne vom califica la o competitie majora.
Desi dupa jocul prestat cu echipele tari (cedam incredibil psihic) la anu' si in 2009 daca organizam CM :headbang:

SORENSEN
21st December 2005, 23:19
Am descoperit ceva interesant :
Russia : Romania 28:23 (15:12) :o: 31.08.2003/ 14:30 Togljatti-Spectators:3.000
2003 - Women's European Championship, Youth / Final Round disputat SURPRIZA in Rusia :o:


Asemanrea cu o oarecare zi ,18 decembrie 2005 St Petersburg-Ice Palace 16:00 este ORBITOARE :mda:

SlamDuck
22nd December 2005, 13:32
:drak: poate generatia asta bate Rusia...dar pana sa vina "la putere" mai sunt vreo 4ani :) important este ca au fost in finala, nu?:evil:

SORENSEN
22nd December 2005, 17:17
Da ,deci avem potential inca vreo 5-6 ani /hello

andreiush
4th January 2006, 12:50
Romania incepe barajul mondial la handbal

In perioada 4-22 ianuarie 2006 se vor desfasura meciurile de calificare, zona europeana, pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din Germania 2007. Romania participa si ea la baraj, primul meci avand loc pe 7 ianuarie.

La turneul final din 2007 (care are loc anul viitor intre 21 ianuarie si 4 februarie) vor participa 13 echipe din Europa.

Spania ( campioana en-titre ) si Germania ( tara gazda ) sunt deja calificate. La acestea se vor
adauga primele 3 clasate la Campionatul European din Elvetia de la sfarsitul acestei luni.

Restul locurilor rezervate Europei se vor decide in urma a 8 meciuri de baraj, care se vor desfasura in
luna iunie 2006.

La meciurile de baraj vor participa celelalte 11 echipe participante la europenele din Elvetia, la care
se vor adauga 5 echipe castigatoare ale grupelor de calificare.

Romania se afla in grupa 4, alaturi de echipele Lituaniei, Letoniei si Luxemburgului, meciurile urmand
sa se dispute dupa urmatorul program:

-04.01. Lituania-Letonia
-08.01. Letonia-Lituania

-07.01. Romania-Luxemburg ( Oradea )
-08.01. Luxemburg-Romania ( Oradea )

-11.01. Letonia-Romania ( Riga )
-15.01. Romania-Letonia ( Oradea )

-11.01. Luxemburg-Lituania
-15.01. Lituania-Luxemburg

-18.01. Luxemburg-Letonia
-22.01. Letonia-Luxemburg

-18.01. Romania-Lituania ( Oradea )
-21.01. Lituania-Romania ( Kaunas )

Grupa Romaniei poate fi considerata una usoara, tinand cont ca au fost evitate echipele Suediei, Cehiei sau Greciei, capi de serie la tragerea la sorti.

Onlinesport


PS Bine ca nu joaca toate meciurile la Oradea :mda:

leo.mocanu
4th January 2006, 17:26
Din lotul convocat de antrenorul constănţean Lucian Rîşniţă fac parte: Stănescu(HCM), Laufceag (Steaua), Strat (Hapoel Rishon) - portari, Toma(HCM), Georgescu (Uztel Ploieşti), Ghionea (Dinamo) - extreme dreapta, Jurcă (Dinamo), Tucanu (Villefranche) - interi dreapta, Stavrositu(HCM), Bibirig (Dinamo), Fortuneanu (St.Raphael) - centri, Cozma (Dinamo), Novanc (Steaua), Pîrîianu (Creteil) - pivoţi, Nicolae(HCM), Petrea (Creteil) - interi stînga, Timofte(HCM), Săulescu(HCM) - extreme stînga
Prefer sa pastrez pentru mine comentariile cu privire la alcatuirea lotului, dar am o intrebare: Ce ar trebui sa faca un oras precum Constanta, care are sase jucatori convocati (plus Piriianu - constantean si Tucanu care a trecut pe acolo) ca echipa nationala sa joace si la Constanta? Sau la Baia Mare? Polul handbalului este Oradea in Romania? Altceva nu se poate? Parca ne propunem sa organizam CM 2009 in Romania, nu?

andreiush
4th January 2006, 18:02
Zicea Bornwild la un moment dat pe unul din threadurile acestui forum:

Oradea.......cuibusorul de nebunii al federatiei......
Sunt curios cata lume va fi in tribune la Oradea. Cel putin la Baia Mare, daca nu si la Constanta, pot spune sigur ca sala ar fi plina.
Dar... si de asta au strigat baimarenii la finala cupei de anul trecut de la Sighisoara: "Asta-i federatie/ Condusa de mafie".

Tin minte si acum un meci Romania - Rusia jucat la Baia Mare, in fata unei sali arhipline. Am invins atunci Rusia, care il avea in poarta pe marele Lavrov :ok:

SORENSEN
4th January 2006, 21:49
Da e cam ciudat cu siguranta era ideal la Baia Mare sau Constanta pe langa jucatorii acolo oamenii iubesc cu adevarata handbalul

andreiush
7th January 2006, 15:29
Romania - Luxemburg 36 - 20

SlamDuck
7th January 2006, 15:37
Rushine :jerk:

SORENSEN
7th January 2006, 20:52
Am vazut putin din meci dar ai nostri au jucat slab ...
IAr jocul de chipa a fost practic 0 ZERO ,toti incercau sa marcheze nu incercau sa-si puna coechipierul intr-o situatie avantajoasa...JENANT

leo.mocanu
7th January 2006, 21:55
Au fost vreo cateva angajari ale lui Stavrositu pentru Piriianu. Si vreo doua-trei angajari elegante pentru Timofte si Cozma. In rest - prinde-o si arunc-o la poarta, nene, cat mai tare! Noroc ca luxemburghezii nu ne puteau pune probleme nici dupa miezul noptii.

rechinu
8th January 2006, 00:43
salut domnilor!
ar trebui sa incercam sa vedem si partile bune..
sa ne gandim ca echipa asta e una tanara si ca se cere timp pt formarea unui nucleu,a unei echipe!
e usor sa zici uite fetele!:fetele,12 dintre ele joaca an de an in CL,in cele mai puternice campionate din lume,deci pe undeva se cerea si se astepta o asemenea performanta!bravo lor,dar pana cand baietii nu vor ajunge la un asemenea nivel,sa aiba reprezentanti in cele mai puternice camp din lume in finale de cupe,va fi greu sa razbim dar nu imbosibil!
PANA UNA ALTA HAI ROMANIA SI HAI SA INCERCAM CU TOTII SA DUCEM ECHIPA ASTA ACOLO UNDE A FOST UNDEVA SI UNDE......!!!!!!!!!!!
HAI ROMANIA CE SA MAI!

leo.mocanu
8th January 2006, 02:03
Stanescu Ionut (27 ani), Fortuneanu Rares (?), Timofte Mihai (27 ani), Saulescu Ionut (21 ani), Petrea Adrian (28 ani), Tucanu Adrian (33 ani), Stavrositu Marius (26 ani), Nicolae Dan Florin (26 ani), Cozma Marian (23 ani), Laufceag Stefan (31 ani), Georgescu Ionut (23 ani), Paraianu Eremia (31 ani), Ghionea Valentin (22 ani), Jurca Rares (22 ani).

Mai sunt in lot Bibirig ([B]36 ani), Toma (25 ani), Novanc (21 ani)
Nu stiu cati ani are Fortuneanu, dar in rest, echipa nu este chiar asa tanara. Mai mult, "zeama" o dau tot "batranii" Piriianu, Petrea, Bibirig, Toma, Stavrositu, Tucanu, Timofte, Stanescu, Laufceag. Celorlalti le cam sare mingea din mana cu adversari adevarati.

desdemona
8th January 2006, 02:23
Fortuneanu are 27 de ani. Il trecem tot la batrani :P

desdemona
8th January 2006, 13:27
Din lotul convocat de antrenorul constănţean Lucian Rîşniţă fac parte: Stănescu(HCM), Toma(HCM), Stavrositu(HCM), Nicolae(HCM), Timofte(HCM), Săulescu(HCM)...[...]
Prefer sa pastrez pentru mine comentariile cu privire la alcatuirea lotului
Dar chiar asa, Iacob nu s-a intors inca din vacanta? Popescu? De Baiceanu nu intreb, ca l-am vazut serile trecute la Scoica, cu femeia.... la o pizza :D
Leo, stii ceva.. nu au fost convocati? Sau..?

Apropo de baietii "nostri" (de la nationala, nu constantenii).... Jurca face fundul din ce in ce mai mare... :mda: ... observ ca il cam jeneaza in saritura :cool: Si nu e numai de la carnatii de la Craciunul asta...

P.S. Nu am prins tot meciul... doar vreo 5 minute pe fuga (cat sa aud de faza de mai sus si sa-i "admir" fundul lui Rares), ca sunt la munca.... Poate ne spune cineva cum am jucat? Tot tactica "prinde-o si arunc-o la poarta, nene, cat mai tare"? :P
P.S.2 Romania-Luxemburg 35-15 parca, dar o confirmare nu strica :P

leo.mocanu
8th January 2006, 16:53
Nu cunosc motivul pentru care Popescu nu este la lot. Baiceanu avea ceva dureri pe la inghinali (sau pe undeva pe acolo) atunci cand s-a reunit lotul inainte de turneul din Italia, iar Iacob se pare ca a considerat ca actiunea de mai sus este inutila pentru el, intr-un sezon solicitant. Rasnita a considerat ca daca baietii au lipsit la pagina de "bastonase" nu pot trece la cea de "carligele". Deh, vorbim de multipli campioni nationali, dintre care unii au dus in spate echipele de club sau echipa nationala ani de zile. mai bine sa formam o echipa de perspectiva cu Novanc si Cozma, carora in primul rand le trebuie minte. Sau cu Jurca, indiferent de cate kilograme a pus pe partea dorsala. (Imi place unde te uiti!)
Astea par a fi justificarile de suprafata, aflate din diverse surse de pe langa club. Mai in adanc, este posibil sa fie ceva dificultati de comunicare cu un antrenor care se straduieste de vreo doua decenii si jumatate sa aiba si el o performanta notabila in handbal (la nivelul lotului si bugetului de care dispune).
In anturajul echipei nationale Baiceanu este vazut de Rasnita ca fiind liderul nemultumitilor. As fi si eu, daca m-ar chema Stavrositu, spre exemplu, si as avea un antrenor care sa ma mustruluiasca dupa ce am inscris gol dintr-o patrundere individuala, pentru ca nu am respectat schema indicata de el. Vad asta de pe vremea Hidrotehnicii, din anii 89-90, cand jucatoare precum Monica Iacob, Gabriela Raita (sora lui Paraianu) sau Simona Iovanescu erau chemate pe banca si nea' Lucica tipa la ele, pentru ca nu i-au respectat indicatiile. Am vazut-o si astazi la televizor si cred ca omului i-ar sta mai bine pe la arabi, acolo unde daca nu faci ce zice seicul, te scurteaza aia repede cu un cap.
Jocul a fost incalcit, adversarul nu a pus probleme, iar jucatorii evolueaza in astfel de situatii cu gandul la accidentari, la fluturasul de salariu de la club, la (hai sa spunem) meciurile urmatoare ale echipei nationale, bla, bla.
nici fetele cu Argentina si Camerunul nu au aratat tot ce pot, nici baietii nu au rupt gura targului.
Au fost din nou cateva pase "luminoase" catre Piriianu, Timofte a jucat o repriza fara greseala, Toma pana s-a incalzit, s-a terminat meciul, la fel Novanc, Jurca, Fortuneanu si Nicolae. Petrea parca a fost si el pe teren, iar Pablo - cand serios, cand pus pe sotii. Nimic nou. Ionii (Stanescu si Saulescu) au stat pe bara. Li s-o fi urcat sucul la cap ieri sau le-o fi cazut greu tortul. Ma uit si ma tot uit la meciurile din CL. Nu stiu cat pricep eu din ele, dar parca nici antrenorii astia ai nostri nu pricep nimic. Jocul de handbal (si nu numai) este disciplina tactica de la mijloc in jos (in aparare vreau sa zic) si viteza, fantezie si creativitate in partea superioara. Noi jucam numai cu fundul (lui Jurca).

SORENSEN
11th January 2006, 21:51
Calificari C.M. 2007 seniori – Grupa a IV-a
Riga 11.01.2006 ora 18:30
Letonia - Romania 32-34 (16-13)
Romania: Stanescu Ionut, Laufceag Stefan, Bibirig Leonard (1), Fortuneanu Rares, Timofte Mihai (3), Petrea Adrian, Tucanu Adrian, Stavrositu Marius (3), Nicolae Dan Florin (11), Novanc Marius, Georgescu Ionut (8), Paraianu Eremia (4), Ghionea Valentin, Jurca Rares (4).

Slab ,chiar nu avem sanse....

krysty_b1984
4th April 2006, 20:40
Oare daca nu esti jucator la Steaua,Dinamo sau Constanta nu poti ajunge la nationala?Inafara de georgescu si filip care sunt golgeterii ligii,ca daca nu erau nici ei nu erau convocati,de la alte echipe nu cheama pe nimeni.Pe Alexandru Sabau de la Minaur de ce nu-l cheama?Il cheama pe Buricea pe extr stanga,care Buricea e un operat de educatie fizica,nici nu stie sa alerge cum trebuie!Timofte si Buricea la un loc nu fac cat Sabau,ar trebui sa veniti la meciurile de la Baia-mare sa vedeti ce spectacol face aceasta extrema,nu doar ca da goluri cand trebuie,dar face efectiv spectacol,si tu Rasnita,un rrom din Lugoj,ca aia esti, lasi acasa un asemenea jucator!Rusine!
Tot timpul jucatorii de la Baia-Mare,indiferent daca era lotul de juniori ,tineret sau seniori au fost nedreptatiti!
:headbang:

alex-hcm
4th April 2006, 22:09
Bai nu va mai luati de Rasnita ca nu a pierdut nici un meci in preliminarii. Si stiti mai bine ca s-a spus de toti , inclusiv de Cristian Gatu, ca echipa nationala se va face pe scheletul lui Hcm Constanta. Asa e normal sa faci echipa nationala dupa o echipa de club daca altfel nu merge. Ca pana acum s-a incercat altfel cu jucatori diferioti dar s-a vazut ca nu merge. Asa ca sa vedem rezultatele. Si daca ar lua si de la alte echipe si ar fi reerve ar fi pacat pt ca poate echipa de club are mai multe nevoie de ei.

SORENSEN
4th April 2006, 23:45
Mda e clar ca trebuie luat un schelet de la echipa cea mai in forma din campionat si construit de aici...Va iesi ceva frumos.
Eu cred ca vom trece de Norvegia.
Hai Romania !

Darkslowstar
5th April 2006, 01:11
Totusi Buricea nu mi se pare e nationala. E oki treaba cu scheletul, dar asta nu inseamna ca toti constantenii trebuie sa joace. Este loc si pt alti jucatori.

alex-hcm
5th April 2006, 01:28
pai daca se face pe scheletul unei echipe inseamna ca macar 4 sa fie de la aceasai echipa

andreiush
5th April 2006, 01:54
Stanescu, Iacob, Stavrositu, Nicolae, Toma ... uite ca ar fi 5... nu crezi ca e suficient? Astia da, merita sa joace. Dar Buricea sau Timofte... ia vezi cate suturi/actiuni a avut Timofte in dubla cu Valladolid. 2 sau 3? in doua meciuri.

Sabau e singurul care ar merita chemat in momentul acesta de la Minaur. Dar el ar merita! Si nu doar de anul acesta, ci de vreo 3 ani cred ca joaca foarte constant. Dar nu se uita nimeni acolo...

Darkslowstar
5th April 2006, 02:04
Daca se transfera la Bucale sau la HCM pe cat punem pariu ca e selectionat imediat? Dar la FRH asa se face, nu se iau jucatorii/jucatoarele pe valoare si forma ci pe pile!

andreiush
5th April 2006, 02:09
Pai normal ca daca se transfera, apare si la nationala. Cred ca si Ghionea, cand era la Minaur, a jucat doar la nationala de tineret. Cum a ajuns la Dinamo, cum a fost promovat si la echipa mare. Asa mi se pare ca a fost.

Darkslowstar
5th April 2006, 13:06
Asta e ceea ce numim mafie, si in fotbal si la handbal e la fel.

krysty_b1984
5th April 2006, 19:36
Sabau a avut oferte in vara de la Steaua si dinamo,daca accepta una dintre ele acum era la nationala,asta e mafie,si mai spunem ca vrem binele handbalului romanesc..............

Darkslowstar
5th April 2006, 19:45
Sau mari performante. Cum naiba sa vina ele?

krysty_b1984
6th April 2006, 01:01
Cu aceste principii care stau la baza alcatuirii lotului de baietii ele nu vor veni niciodata!

SBU
10th April 2006, 14:19
haideti sa va spun eu de ce este convocat buricea la echipa nationala: pentru ca se vor apara avansat cu norvegia iar el este unul dintre cei mai buni aparatori in acest sistem.acum intelegeti?

krysty_b1984
10th April 2006, 15:05
S-a vazut valoarea lui Buircea ca aparator in fata celor de la Valladolid..............

leo.mocanu
10th April 2006, 17:08
Cine nu-l cunoaste pe Buricea, poate inghite treaba cu apararea avansata. Intr-adevar este departe de valoarea unor jucatori neconvocati din campionatul intern. Se pare ca si aici orgoliile sunt la fel ca si la fete.
In ce priveste raportul de forte Timofte-Sabou, pe cel de-al doilea nu l-am vazut evoluand impotriva lui Valladolid, ca sa pot face comparatie. In ce priveste evolutiile din campionatul intern, sunt aproximativ egale.
Iar in ultimele preliminarii Timofte a inscris 25 de goluri, respectiv o medie de patru pe meci.
Din pacate, in toate sase jocurile a fost singurul jucator extrema stanga, ceea ce denota o lipsa in alcatuirea lotului si in echilibrarea valorica pe posturi. Este firesc sa fie cel putin doi jucatori pe acelasi post, atata vreme cat pe raportul de arbitraj sunt inscrisi 14. Iar Sabou poate fi o solutie, atata vreme cat in rest cam bate vantul pe stanga (Mihaila, Ciubotariu si altii). Ar mai putea fi luati in calcul Bogdan Voica sau Bogdan Voina, macar pentru experienta lor si randamentul la echipele de club.

krysty_b1984
10th April 2006, 21:02
Evolua mai bine ca Timofte,are procedee mult mai multe si mai bune de aruncare...nu degeaba in 2001 a fost numit la europeanul de juniori din Luxemburg cea mai buna extrema stanga din Europa!si Timofte e bun,dar rasnita asta ........................se gandeste ca doar cu el rezolva treaba pe acel post...............daca Sabau in vara pleca la Steaua,ca-l vroiau mult,acum sigur era titular................

desdemona
11th April 2006, 04:29
Meciul tur România - Norvegia, din barajul pentru CM la handbal masculin, se va juca la Bucureşti


Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu, a declarat ieri, că partida tur dintre România şi Norvegia, din play-off-ul CM de handbal masculin din 2007, se va juca la Sala Polivalentă "Ioan Kunst Ghermănescu", din Bucureşti, pe 11 iunie, de la ora 11.00. Returul este programat o săptămînă mai tîrziu, în deplasare, la Stavanger (Norvegia). În ultimele săptămîni s-a discutat ca partida tur să se joace la Oradea, dar s-a schimbat acest loc deoarece pardoseala Sălii "Antonio Alexe" nu întruneşte condiţiile necesare. Tot la Bucureşti se va disputa şi meciul tur al naţionalei feminine, din play-off-ul CE din 2006, cu echipa Serbiei & Muntenegru, pe 3 iunie, de la ora 11.00, la Sala Polivalentă "Ioan Kunst Ghermănescu".

SBU
12th April 2006, 02:54
S-a vazut valoarea lui Buircea ca aparator in fata celor de la Valladolid..............

ca orice 'priceput' care vede numai ce-i place,da cu presupusul si arunca cu vorbe in vant;iti dau un raspuns la ce ai scirs tu mai sus: in fata spaniolilor e greu sa acuzi un singur jucator(poti acuza intreaga echipa de faptul ca s-a aparat prost in deplasare) dar mai pot sa te intreb daca ai vazut apararea in meciurile cu Sporting Zaporoje sau Skern....


Cine nu-l cunoaste pe Buricea, poate inghite treaba cu apararea avansata. Intr-adevar este departe de valoarea unor jucatori neconvocati din campionatul intern. Se pare ca si aici orgoliile sunt la fel ca si la fete.
In ce priveste raportul de forte Timofte-Sabou, pe cel de-al doilea nu l-am vazut evoluand impotriva lui Valladolid, ca sa pot face comparatie. In ce priveste evolutiile din campionatul intern, sunt aproximativ egale.
Iar in ultimele preliminarii Timofte a inscris 25 de goluri, respectiv o medie de patru pe meci.
Din pacate, in toate sase jocurile a fost singurul jucator extrema stanga, ceea ce denota o lipsa in alcatuirea lotului si in echilibrarea valorica pe posturi. Este firesc sa fie cel putin doi jucatori pe acelasi post, atata vreme cat pe raportul de arbitraj sunt inscrisi 14. Iar Sabou poate fi o solutie, atata vreme cat in rest cam bate vantul pe stanga (Mihaila, Ciubotariu si altii). Ar mai putea fi luati in calcul Bogdan Voica sau Bogdan Voina, macar pentru experienta lor si randamentul la echipele de club.

1. te rog spune-mi la ce te-ai referit cand ai spus cine nu il cunoaste pe Buricea...
2. media golurilor pe meci nu da valoare jucatorului
3. sabou este o extrema buna intr-adevar dar unde se apara....

desdemona
12th April 2006, 04:34
După stagiul de pregătire de la Constanţa
Handbaliştii "tricolori", verificări în Polonia

Echipa naţională de handbal masculin a României va finaliza prima perioadă de pregătire pentru calificarea la Campionatul Mondial cu trei partide test în compania Poloniei, astăzi, mîine şi vineri, la Gdansk. După cinci zile petrecute la Constanţa, unde antrenorii Lucian Rîşniţă şi Nicolae Munteanu au cristalizat o posibilă formulă de start, "tricolorii" se vor verifica împotriva unei echipe care a participat la Europenele de anul acesta, ca şi Norvegia, adversara din play-off-ul CM 2007. "Polonia este o echipă redutabilă, de un profil asemănător cu Norvegia. După acest turneu, fiecare jucător va primi CD-uri cu adversarii pentru a-i putea studia. Avem meciurile Norvegiei de la Europene", spune Lucian Rîşniţă. "Norvegia are o forţă de aruncare mare de la 9 metri, datorită valorii unor jucători ca Strand, Hagen sau Kjelling, care evoluează la echipe puternice de pe continent", a creionat Rîşniţă atu-ul principal al nordicilor. Jucătorii pe care selecţionerul îi va verifica în Polonia sînt: Stănescu (HCM Constanţa) şi Laufceag (Steaua) - portari, Toma (HCM) şi Georgescu (Uztel Ploieşti) - extreme dreapta, Jurcă (Dinamo) şi Ghionea (Dinamo) - interi dreapta, Stavrositu (HCM), Săulescu (HCM) şi Mazilu (Steaua) - centri, Bibirig (Dinamo), Nicolae (HCM), Filip (Lignitul Tîrgu Jiu) - interi stînga, Timofte (HCM) şi Buricea (HCM) - extreme stînga. România va întîlni Norvegia în meciurile de baraj pentru CM din Germania pe 11 iunie, la Bucureşti, şi 18 iunie, la Stavanger.

andreiush
12th April 2006, 04:36
3. sabou este o extrema buna intr-adevar dar unde se apara....
Cum adica unde se apara? Sabou, pe langa faptul ca inscrie multe goluri, avand viteza si tehnica, e foarte bun si in aparare, recuperand o gramada de mingi!

Dar ... asa e... unde joaca Sabou... la Minaur... echipa aia amarata, cum sa chemam jucatori de acolo...

leo.mocanu
12th April 2006, 07:29
SBU:
1. Incerc sa mi-l amintesc pe Buricea cel din meciul cu Dinamo, cand a scapat mingea din mana de cateva ori pe contraatac. Incerc sa-l revad cu ochii memoriei pe acelasi Buricea care a aruncat in bara la scor egal, pe contraatac, in meciul tur cu Vardar si mai gasesc destule daca vrei. Incerc sa-mi aduc aminte anul trecut cand din nefericire Timofte s-a accidentat grav la Cluj si nu a mai jucat in CL si nici in campionat. Echipa a jucat cu improvizatii pe extrema stanga, una dintre ele fiind Buricea, iar rezultatele s-au vazut. Cate goluri a inscris Buricea de pe extrema stanga, adica postul pentru care a fost selectionat? Intamplator, la Constanta, "responsabil" cu apararea avansata la coordonatorul danezilor a fost Iacob si nu Buricea. In plus, daca Buricea se apara avansat, iar pe atac este ca si inexistent, inseamna ca pe extrema stanga vom avea in teren 60 de minute un singur jucator: Timofte. Vrem sa facem din Buricea un jucator similar lui Cl. Niculescu: STA in teren un meci intreg si poate face o faza mai acatarii? N-avem decat, dar echipele mari au doi jucatori pe fiecare post, capabili sa faca fata 60 de minute. Iar Buricea nu este unul dintre ei. Scuza-ma ca iti dezamagesc sentimentele de suporter constantean, tot constantean sunt, insa vedeam la "nationala" oameni precum Baiceanu sau Iacob, nicidecum Buricea. Este treaba selectionerului sa faca echipa, iar a noastra sa comentam. Oricum nu imparte banii cu noi.
2. Ai dreptate, incercam sa-i ridic cota. Timofte a inscris de opt ori cu Luxemburg intr-un meci, ceea ce i-a ridicat media. In realitate, la meciurile importante nu a avut un randament extraordinar. Macar de ar inscrie toti jucatorii de camp de pe foaie cate patru goluri pe meci. Ar fi un total de 48 de goluri si am fi campionii galaxiei. Ce da valoarea jucatorului, daca esti amabil sa-mi explici? numarul de sprituri, numarul de inmatriculare si marca masinii? De ce s-a mai instituit titlul de golgeter, atunci? Numarul de goluri inscrise contribuie la stabilirea valorii unui jucator. Alt criteriu este eficienta lui in aprare. Iar cand nu ai decat o singura solutie pe postul de extrema stanga, ajungi la dilema fundamentala a omenirii: "Adame, alege-ti nevasta!"
3. Daca exista un jucator de exceptie in Divizia Onoare, rolul selectionerului este sa-l descopere si sa-l aduca la "nationala". Oare nu este tot Rasnita selectionerul de la juniori care i-a promovat de la echipe "necunoscute" la Constanta, in prima echipa, pe Sania, Saulescu, Soldanescu si a incercat acelasi lucru cu Ciubotariu? Aici a intrat in conflict cu Fibrex.

SBU
12th April 2006, 10:47
Cum adica unde se apara? Sabou, pe langa faptul ca inscrie multe goluri, avand viteza si tehnica, e foarte bun si in aparare, recuperand o gramada de mingi!

Dar ... asa e... unde joaca Sabou... la Minaur... echipa aia amarata, cum sa chemam jucatori de acolo...

Nu generaliza faza de aparare.A recupera mingii din pozitia de aparator din extrema in campionatul romaniei nu este ceva iesit din comun,ca fapt divers e cel mai usor sa te aperi in extrema,intreaba pe cineva care stie ce inseamna sa te aperi +1 ce inseamna asta si ce efort trebuie depus.
Inca odata nu contest valoare lui Sabou in atac sincer si mie imi place mai mult si cred ca ar avea loc in nationala.

SBU
12th April 2006, 11:13
SBU:
1. Incerc sa mi-l amintesc pe Buricea cel din meciul cu Dinamo, cand a scapat mingea din mana de cateva ori pe contraatac. Incerc sa-l revad cu ochii memoriei pe acelasi Buricea care a aruncat in bara la scor egal, pe contraatac, in meciul tur cu Vardar si mai gasesc destule daca vrei. Incerc sa-mi aduc aminte anul trecut cand din nefericire Timofte s-a accidentat grav la Cluj si nu a mai jucat in CL si nici in campionat. Echipa a jucat cu improvizatii pe extrema stanga, una dintre ele fiind Buricea, iar rezultatele s-au vazut. Cate goluri a inscris Buricea de pe extrema stanga, adica postul pentru care a fost selectionat? Intamplator, la Constanta, "responsabil" cu apararea avansata la coordonatorul danezilor a fost Iacob si nu Buricea. In plus, daca Buricea se apara avansat, iar pe atac este ca si inexistent, inseamna ca pe extrema stanga vom avea in teren 60 de minute un singur jucator: Timofte. Vrem sa facem din Buricea un jucator similar lui Cl. Niculescu: STA in teren un meci intreg si poate face o faza mai acatarii? N-avem decat, dar echipele mari au doi jucatori pe fiecare post, capabili sa faca fata 60 de minute. Iar Buricea nu este unul dintre ei. Scuza-ma ca iti dezamagesc sentimentele de suporter constantean, tot constantean sunt, insa vedeam la "nationala" oameni precum Baiceanu sau Iacob, nicidecum Buricea. Este treaba selectionerului sa faca echipa, iar a noastra sa comentam. Oricum nu imparte banii cu noi.
2. Ai dreptate, incercam sa-i ridic cota. Timofte a inscris de opt ori cu Luxemburg intr-un meci, ceea ce i-a ridicat media. In realitate, la meciurile importante nu a avut un randament extraordinar. Macar de ar inscrie toti jucatorii de camp de pe foaie cate patru goluri pe meci. Ar fi un total de 48 de goluri si am fi campionii galaxiei. Ce da valoarea jucatorului, daca esti amabil sa-mi explici? numarul de sprituri, numarul de inmatriculare si marca masinii? De ce s-a mai instituit titlul de golgeter, atunci? Numarul de goluri inscrise contribuie la stabilirea valorii unui jucator. Alt criteriu este eficienta lui in aprare. Iar cand nu ai decat o singura solutie pe postul de extrema stanga, ajungi la dilema fundamentala a omenirii: "Adame, alege-ti nevasta!"
3. Daca exista un jucator de exceptie in Divizia Onoare, rolul selectionerului este sa-l descopere si sa-l aduca la "nationala". Oare nu este tot Rasnita selectionerul de la juniori care i-a promovat de la echipe "necunoscute" la Constanta, in prima echipa, pe Sania, Saulescu, Soldanescu si a incercat acelasi lucru cu Ciubotariu? Aici a intrat in conflict cu Fibrex.



1. Arati numai partea urata a lucrurilor.De ce nu amintesti si de ultima interceptie din meciul cu Dinamo de la Antilopa.Iti dau dreptate d.p.d.v. al atacului, e riscanta convocarea lui Buricea dar singurul criteriu pentru care a fost convocat este cu siguranta cel al apararii si in speta cel al aparari avansate,lucru pe il spun cu mana pe inima ca este cel mai bun la acest lucru din Romania.
2.Despre fazele cu mingiile scapate pe contraatac iti spun un lucru pe care nu stiu daca il stii pare ciudat dar mingea se poate uda si in momentul in care faci dribling al doilea sau chiar ultimul inainte de a ajunge la poarta sa iti prinda in contact cu parchetul chiar acea parte uda iar atunci dezastru iti sare in fata de nu mai ai nici o sansa sa o mai ajungi.Iti spun acest lucru pentru ca sunt sigur ca 99% din cei ce vad o astfel de faza cred ca este o greseala de tehnica dar nu este asa;s-au intamplat destule faze la Constanta in sala mai ales din cauza condensului sa stii.
3.Valoarea jucatorului este data in mare masura de tot ceea ce face el pe teren.Ini nici un caz numarul strict de sprinturi,dar un aparator bun are mari sanse sa fie mai cautat decat un atacant.La ora actuala in handbalul modern si de inalta performanta putini sunt jucatorii care se pot lauda ca sunt doar atacanti.In schimb iti dau exemplu de un aparator care castiga foarte mult Dinart de la Ciudad Real.Foarte greu o sa pleci la o echipa buna fiind doar atacant trebuie sa fii senzational.Si ca sa iti raspund la intrebarea cu valoarea jucatorului iti dau un exemplu Adzici este un jucator senzational din punctul meu de vedere are stiinta jocului,pur si simplu stie HANDBAL si asta o spun din felul cum paseaza mingea,din viziunea lui in teren,din felul cum se misca chiar daca area destule kg.
4.Repet Era loc si pentru altcineva pe extrema stanga dar din pacate se pot trece 14 jucatori pe foaie si asa incearca sa faca un compromis,avand in vedere ca extrema are cel mai mic aport la un meci de handbal (asta teoretic spus),

krysty_b1984
12th April 2006, 14:32
Mai lasa-ma cu Buricea asta,ca nu are el ce cauta la lotul national,de juca la o echipa de mijlocul plutonului nimeni nu-l baga in seama,ca aparator avansat stii SBU cine o face cel mai bine in tara?iti spun eu Dan Ilies de la TG jiu,e de 10 ori mai aparator ca Buricea,daca e vorba ca l-a luat pt aparare,l-a luat ca e Constantean de a lui.

SBU
12th April 2006, 15:46
Nu cunosti multe lucururi in relatia Buricea Rajnita dar sa spui ca l-a luat ca e constantean ma faci sa rad (din pacate nu iti pot spune ce s-a intamplat intre cei doi acum 3 veri la lotul national,daca [uteam nu mai argumentai astfel convocarea lui)
Despre Ilies de la Targu Jiu ma faci sa rad....
Din pacate nu am cum sa iti demonstrez ca este luat pentru apararea avansata dar timpul iti va arata asta...adica meciurile cu Norvegia.
Daca vrei facem un pariu daca se vor apara avansat cum nu s-au aparat deloc pana acum la natioanla.

Darkslowstar
12th April 2006, 16:04
Inca odata nu contest valoare lui Sabou in atac sincer si mie imi place mai mult si cred ca ar avea loc in nationala.

Aici suntem toti de acord, ca are valoare de nationala Sabou, dar atunci de ce nu este convocat? Cumva ca sa fie presat sa se transfera in Bucuresti? Deja exista multe similitudini cu cazul Ghionea si cu multe altele. Cum pleaca un jucator bun in capitala, cum hop, are valoare de nationala!
Nu stiu cine esti tu, dar stiu ca cei cu care vorbesti i-au vazut pe Buricea (Leo) si Sabau (krysty si andreiush de foarte multe ori la Constanta, Baia Mare sau in deplasare de multe ori, asa ca stiu foarte bine ce vorbesc.

leo.mocanu
12th April 2006, 17:20
Este clar: e doar o actiune a lotului national, in care trebuie testati si alti jucatori decat cei care intra de regula in anturajul echipei. Vazand, insa alura lotului (cel putin cu Buricea si Saulescu aparatori prin excelenta), intelegi cam care este optica antrenorului. Sa fim seriosi cu alunecatul mingii, pentru ca Buricea este artist la asta. In ce-l priveste pe Adzic, a facut un meci senzational, cu Dinamo, stricat si ala cu un cartonas rosu, dar mai merita rosu cel putin in cateva jocuri. Este impulsiv, se pune arareori in slujba echipei, gafeaza atat in atac, cat si in aparare. Nu conteaza ce faci bun in teren, cat esti de spectaculos, de placut ochiului, daca gafezi cand ti-e lumea mai draga. Nu stiu daca nationala Romaniei are mai multa nevoie de aerienele si fitele lui Buricea sau de spiritul de luptator "made" Iacob, Buricea, Saulescu sau altii (i-am citat numai pe cei de la Constanta fara nicio intentie, chiar va rog sa continuati lista).

SBU
13th April 2006, 01:41
eu i-am vazut pe cei din Constanta la mai toate meciurile!spune-mi si mie daca Leo lucreaza in domeniul sportiv si anume la un ziar in Constanta?

desdemona
13th April 2006, 02:11
Sa nu deviem discutia. Daca ai nedumeriri cu privire la Leo da-i un PM sau intreaba-l direct :)

SORENSEN
13th April 2006, 13:52
Polonia-Romania 24-23

desdemona
13th April 2006, 15:20
Săptămînă decisivă pentru lotul masculin de handbal tineret

La sfîrşitul acestei săptămîni, echipa naţională masculină de handbal tineret a României va susţine barajul de accedere la turneul final al Campionatului European. Echipa este condusă tehnicianul lui CSM Medgidia, Ion Crăciun, care a convocat şi patru jucători de la echipa sa de club, Marius Mocanu, Laurenţiu Dinescu, Răzvan Răpciugă şi George Şelaru. România tineret a plecat ieri la Tbilisi (Georgia), unde vineri va întîlni echipa similară a Ciprului, sîmbătă Polonia şi duminică Georgia. Cîştigătoarea grupei din Georgia va obţine calificarea la Campionatul European ce va fi găzduit în acest an de Austria. Este posibil ca Ion Crăciun să nu poată miza pe pivotul Marius Mocanu, care nu este refăcut după o accidentare suferită în urmă cu două săptămîni, într-un turneu de verificare din Bulgaria. Crăciun l-a menajat pe Mocanu, neutilizîndu-l în meciul de campionat de la Tg.Jiu, însă se pare că accidentarea pivotului este mai gravă decît se părea.

forza-hcm
13th April 2006, 15:30
Dar tu SBU esti cumva Silviu Baiceanu? E totusi prea mare coincidenta sa stii ce a fost intre Buricea si Rasnita....

leo.mocanu
13th April 2006, 18:22
Acum am constatat ca am comis o mare eroare in ultimul meu post. Era vorba de Baiceanu si nu de Buricea la ultima fraza. Am corectat pentru cei care nu au citit, imi cer scuze de la cei care au facut-o deja. Corect este: Nu stiu daca nationala Romaniei are mai multa nevoie de aerienele si fitele lui Buricea sau de spiritul de luptator "made" Iacob, Baiceanu, Saulescu sau altii (i-am citat numai pe cei de la Constanta fara nicio intentie, chiar va rog sa continuati lista).

SBU
14th April 2006, 02:26
Dar tu SBU esti cumva Silviu Baiceanu? E totusi prea mare coincidenta sa stii ce a fost intre Buricea si Rasnita....
sunt un prieten bun fost handbalist !

andreiush
14th April 2006, 02:28
Si care te numesti cum? :D:D

Haideti mai, ce va tot ascundeti atata...

forza-hcm
14th April 2006, 14:40
sunt un prieten bun fost handbalist !

Stii de ce te-am intrebat daca esti Baiceanu? Pt k el are nr la masina SBU si din cate stiu eu e prieten cu Buricea.
Sper k nu te-ai suparat k te-am intrebat. Oricum raman la parerea mea ca tu esti.

desdemona
14th April 2006, 18:13
Lasati baiatul in pace.. ati sarit toti pe el http://www.clicksmilies.com/s0105/lachen/laughing-smiley-014.gif

Darkslowstar
14th April 2006, 18:43
Il cunosti cumva :D?

desdemona
14th April 2006, 19:44
Nope... http://www.babesandstuff.com/forum/images/smilies/angel-smiley-029.gif
Si pentru ca nu vreau sa las mesajul asa golas, dar nici pe subiect nu vreau sa comentez, o sa spun ca m-am gandit eu bine si mi-ar placea sa ii avem pe forum si pe Toma, Iacob sau Stanescu, nu neaparat in ordinea asta :P :cool:

andreiush
14th April 2006, 19:52
Ceva, ceva legatura cu titlul threadului au si ultimele mesaje... :P
Dar totusi, Desde, de ce i-ai numit tocmai pe acestia 3 de la HCM? :rolleyes: De Silviu Baiceanu nu-ti place? (daca el o fi SBU)

desdemona
14th April 2006, 20:07
Pfiu.... Astia imi plac mie si p-astia ii apreciez, ce vrei :P Ma refer asa, ca oameni (nu numai ca handbalisti).. ce impresie imi lasa cand ii vad la sala, la TV sau pe strada :) De Baiceanu nu vreau sa comentez. Probabil o fi ok... Sa nu fiu inteleasa gresit: nu-l cunosc pe niciunul.. sunt doar impresii/simpatii sau reversul lor :)
Dar gata cu acest 50%-50% offtopic... ca spun dupa aia prostii si incerc sa ma abtin :D

desdemona
17th April 2006, 09:53
Handbaliştii români au remizat cu polonezii

Învinsă în primele două meciuri, cu 24-23 şi 32-28, echipa naţională de handbal masculin a României a remizat în ultimul joc de verificare susţinut vineri seară, la Gdansk, 27-27 cu Polonia. Participantă la Campionatul European de anul acesta, Polonia a condus cu 15-10 la pauză, însă tricolorii au cîştigat repriza secundă. Pentru echipa antrenată de Lucian Rîşniţă au evoluat toţi cei şapte constănţeni de la Handbal Club Municipal: Stănescu, Buricea (4 goluri), Toma (3g), Timofte şi Stavrositu (cîte un gol), Nicolae şi Săulescu. Principalul marcator al partidei a fost interul lui Magdeburg, Karol Bielecki (7 goluri), unul dintre cei cinci jucători polonezi care evoluează în Germania. Ambele formaţii s-au testat pentru meciurile de baraj pe care le vor susţine în luna iunie, Polonia contra Greciei, şi România contra Norvegiei, miza fiind calificarea la Campionatul Mondial din 2007.

Cosmin Salajan
17th April 2006, 10:50
desde, La multi ani !

danikunyak
17th April 2006, 13:54
la multi ani desde!!!

desdemona
17th April 2006, 15:16
Mersi, baieti! :ok: Chiar nu ma asteptam sa gasesc urari si pe aici, avand in vedere ca cei mai multi mi-au urat pe Sarbatoriti (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2312&page=258) :) Mersi inca o data! :)

andreiush
17th April 2006, 15:21
Noi, "handbalistii" (:P), iti uram si aici.
La multi ani, inca o data /hello

desdemona
9th May 2006, 14:52
De Baiceanu nu vreau sa comentez. Probabil o fi ok...

Vreau cu aceasta ocazie sa-mi cer scuze fata de Silviu Baiceanu pentru ciudata impresie proasta pe care am avut-o atata amar de vreme despre el si pe care nu ma feream sa mi-o exprim. In fine, cert este ca s-a schimbat totul la 180 grade. A fost incorect din partea mea sa gandesc astfel. Scuze si mult succes in "Nemtzia"! /hello :ok: :D Sa nu ne uiti! :P

mitel4rulmentu
9th May 2006, 22:17
No hai ca iti zic si eu LA MULTI ANI!!Poate te mai trezesti si tu ;):D!!

SORENSEN
11th May 2006, 00:24
Program inainte de meciul cu Norvegia:
25.05 Vizita medicala INMS
25-28.05.Refacere Moeciu
28.05-02.06.Pregatire Oradea
03.06.ROU-SVK – Oradea ora 11:00
04.06ROU-SVK – Oradea ora 11:00
05-10.06.Pregatire Bucuresti
11.06.ROU – NOR – play-off – tur – Bucuresti Sala Polivalenta ora 11:00
12 – 16.06 Pregatire Bucuresti
17.06.NOR – ROU – play-off – retur ora 20:15 - Stavanger

mitel4rulmentu
11th May 2006, 00:35
Ba dar tu de unde stii si ora si tot??Ca mi se pare ceva suspect :D

SORENSEN
11th May 2006, 01:28
De pe site-ul federatiei :evil: ..uimitor nu :D

desdemona
15th May 2006, 22:47
Viorel Mazilu, scos pe targă

Accidentat la Timişoara, stelistul a fost internat pentru câteva ore la Urgenţă

Steaua a reuşit un egal neconvingător la Timişoara, scor 20-20, iar golgeterul bucureştenilor s-a accidentat la începutul meciului.
La scorul de 5-7, în minutul 16, Viorel Mazilu a pătruns pe zona centrală, a aruncat la poartă şi a înscris, dar a fost incomodat de Ionuţ Coajă. A rămas întins pe parchet, iar medicii s-au apropiat grăbiţi. Mazilu a încercat să se ridice, însă nu a putut, panica punând stăpânire pe el, mai ales că nu-şi mai simţea degetele de la picioare! Stelistul a fost scos de pe parchet abia după 15 minute, pe targă.
După trei ore petrecute la spital, timp în care i s-au administrat calmante, Mazilu a plecat pe picioarele lui: “Mă doare foarte tare spatele, dar sper să-mi revin repede. Nu vreau să ratez meciul naţionalei cu Norvegia”, a spus jucătorul. Între timp, la spital a venit şi Ionuţ Coajă, acesta cerându-şi scuze pentru evenimentul neplăcut pe care îl provocase.
http://www.prosport.ro/index.php?c=13&a=108080

NORGEMAN
15th May 2006, 22:50
isi revine el... e prea important

interzet
3rd June 2006, 11:41
pana la barajul nationalei mari cu nordicii, tineretul sub 18 ani joaca tot in Norvegia grupa de calificare pt Euro. In primul meci, egal 27 cu Letonia ..am gasit rezultatul pe www.sportinfo.ro

SORENSEN
3rd June 2006, 15:30
foarte interesant ...partea buna ca si Norvegienii au facut egal 29 cu Austria.
In grupa noastra merge doar prima clasata...
Romania va mai intalni Austria (3 iunie) si Norvegia (4 iunie).
Jucatorii norvegieni pt dubla cu Romania de la baraj:

01 Steinar Ege Vfl Gummersbach
12 Ole Erevik CD Bidasoa


16 Sindre Walstad Sandefjord TIF
02 Alexander Buchmann Club Balonmano Altea
03 Steffen Stegavik Heimdal Hćndballklubb Elite
05 Frank Lűke FCK Handbold/FIF
06 Kjetil Strand Bjerringbro-Silkeborg
07 Ole Magnus Ekelund FCK Handbold/FIF
08 Bjarte Myrhol MKB Vezprem KC
09 Bűrge Lund AaB Hćndbold Aalborg
10 Hćvard Tvedten Aab Hćndbold Aalborg
11 Preben Vildalen Sandefjord TIF
13 Jarle Rykkje Bjerringbro-Silkeborg
14 Jan Thomas Lauritzen SG Flensburg Handewitt
15 Kristian Kjelling Ademar Leon
17 Andrè Jűrgensen Aab Hćndbold Aalborg
18 Johnny Jensen SG Flensburg Handewitt
20 Rune Skjærvold AaB Hćndbold Aalborg

Hai Romania !

SORENSEN
4th June 2006, 00:44
Handbal U18-preliminarii:
Romania-Austria 25-38
Norvegia-Letonia 32-29
Se pare ca generatia tanara vine tare din urma :headbang:

SORENSEN
5th June 2006, 01:55
Handbal U-18: Romania-Norvegia 24-25
SîmbĂtĂ, 03 Iunie 2006
Nationala masculina sub 18 ani a Romaniei a incheiat grupa de calificare pentru Europene cu o infrangere, 24-25 cu tara gazda, Norvegia, terminand grupa pe locul 3, cu un egal si doua infrangeri. Austria a fost echipa care a castigat grupa si s-a calificat la turneul final. in cealalta partida a ultimei zile, Austria-Letonia 37-22 @sportinfo.ro

SORENSEN
7th June 2006, 11:46
Rasnita este optimist
Selectionerul este ajutat de Stefan, tehnicianul lui Dinamo
Dupa 35-32 si 34-30 in amicalele cu Slovacia, selectionerul Lucian R<snita pare mai optimist ca oricind, in perspectiva meciurilor de baraj cu Norvegia. Principalul tricolorilor este ajutat de Constantin Stefan, antrenorul vicecampioanei Dinamo Baumit, care il inlocuieste pe secundul Nicolae Munteanu.@spt.ro

best_lazialul
9th June 2006, 22:05
Mi-am luat bilet azi la Romania-Norvegia. Din pacate nu s-au vandut prea multe pana acum. Sper totusi sa se umple sala.

andreiush
9th June 2006, 22:51
Cat e biletul la meci?

best_lazialul
9th June 2006, 23:56
5 lei

andreiush
10th June 2006, 00:56
A... pai nu e scump deloc. Ar trebui sa fie plina sala!

SORENSEN
10th June 2006, 01:09
Pai e posibil sa fie...dar e aiurea ora 11...eu trebuie sa ma chinui sa ma trezesc....e meci capital pt noi si astia il pun la 11 ce stupid....

DIXX
10th June 2006, 01:10
Mai bine lasau intrarea libera dar bine si asa.

monyka
10th June 2006, 01:17
pe protv il transmit in direct

TimoK
10th June 2006, 01:21
Hai Romania!!!
Si eu am sa-i sustin in sala :ok:

DIXX
10th June 2006, 01:22
E la 11 pe ProTv si la ora 19 pe Tv Sport.

SORENSEN
10th June 2006, 13:58
Marian Cozma: Cred că a venit şi r&#226;ndul nostru să c&#226;ştigăm. Acum avem cu ce! Meciurile pe care le-am susţinut &#238;n cupele europene, noi, cei de la Dinamo, cei de la Steaua şi HCM Constanţa, ne-au ajutat să căpătăm o oarecare experienţă internaţională. Cred că suntem o echipă mult mai bună faţă de cea care a &#238;nfruntat Norvegia &#238;n anii precedenţi.

Prima, 4.000 de euro


Echipa masculină nu a mai ajuns la un Campionat Mondial din 1995, perioadă &#238;n care Norvegia era &#238;ncă &#238;n eşalonul secund al handbalului mondial. “Va fi un duel echilibrat. &#206;i văd pe băieţi foarte montaţi şi spun că avem şanse bune de a ne califica din nou la un Campionat Mondial”, a spus Cristian Gaţu, preşedintele FRH. &#206;n caz de calificare, Eremia P&#226;r&#226;ianu (foto) & Co. vor &#238;ncasa c&#226;te 4.000 de euro.

Hai ROmania ! Hai la Mondiale !

marius135
10th June 2006, 22:44
spper sa fie sala plina maine
hai baieti

monyka
11th June 2006, 01:22
Hai Romania!!!!!!!!!!!!!!!!!

TimoK
11th June 2006, 12:51
frumos joc pana acu...
HAI ROMANIA... se poate :ok:

Vlad
11th June 2006, 12:53
bine ca refacem diferenta de 3 goluri in favoarea noastra dupa ce am pierdut conducerea la pauza. bine ca apararea se descurca si in atac marcam

Hai Romania

TimoK
11th June 2006, 13:01
bun inceput de repriza... era cat pe ce sa conducem cu 5 goluri :ok:

monyka
11th June 2006, 13:47
rushine norvegia!!!!!sa va fie rushine,nu stiti sa pierdeti...
si ce-i cu arbitrajul asta???

DIXX
11th June 2006, 13:54
Gata ai gasit deja scuze,arbitrajul,dar n-am inteles de ce trebuie sa le fie rusine norvegienilor pentru ca noi suntem mai prosti asa la general vorbind.

Vlad
11th June 2006, 13:59
sa le fie 'rusine' norvegienilor ca ne-au batut la un gol diferenta
si sa-i fie 'rusine' arbitrului la faza cu out-ul
Ce-au romanii cu finalurile de meci si la masculin si la feminin. Lipsa de concentrare poate.

4hand
11th June 2006, 14:11
rushine norvegia!!!!!sa va fie rushine,nu stiti sa pierdeti...
si ce-i cu arbitrajul asta???

Daca dai iar vina pe arbitraj....inseamna ca nu stii sa pierzi.....obisnuiteste-te cu ideea ca suntem romani....iar finalurile de meci sunt asa cum sunt....atat la feminin cat si la masculin:ciocan: :ciocan: :ciocan:

Vlad
11th June 2006, 14:16
Acuma serios arbitrajul chiar a fost bun. De-am putea bate in Norvegia...

monyka
11th June 2006, 14:35
a fost bun???si atunci cum a iesit un norvegian cu mingea in mana afara?si nu s-a dat nimic...si vreti sa spuneti ca norvegienii n-au facut nik?din ce cauza a fost dat afara paraianu a doua oara?
si baietii chiar au jucat bine...

SORENSEN
11th June 2006, 14:38
Mda hai ca ne-am facut-o romaneste ...
PS Gerogescu ce a vrut sa fac ?!?!?!?!?

Vlad
11th June 2006, 14:39
da, acolo s-a pierdut meciul: cand norvegianul a iesit cu mingea afara!
si pe final si noi i-am mai lovit pe ei dar nu s-a pus, arbitrajul nu a avantajat pe nimeni

Ai dreptate baietii au jucat bine, dar norvegineii au jucat putin mai bine

monyka
11th June 2006, 14:53
asta e...sper sa faca un meci mai bun la norvegieni acs

vinsanity
11th June 2006, 15:18
de ce naiba se tot insista pe ideea ca echipele nationale sa joace la bucuresti? s-a vazut si la fete cu Serbia ca nu este atmosfera care ar fi in orice alt oras cu traditie in handbal (valcea, oradea, ct etc), si doar stim cu totii cat de mult conteaza presiunea unei sali arhipline intr-un meci de handbal:mda:

Sorin Blaj
11th June 2006, 16:44
rushine norvegia!!!!!sa va fie rushine,nu stiti sa pierdeti...
si ce-i cu arbitrajul asta???
A pierdut cumva Norvegia? Credeam ca au castigat.:)

desdemona
11th June 2006, 18:36
PS Gerogescu ce a vrut sa fac ?!?!?!?!?
Pai s-a crezut balerin. Probabil ca asta a si fost azi, de fapt.

monyka
11th June 2006, 19:58
Sorin.
N-au pierdut...ma refeream la fazele pe care le-au facut cand aveam noi vreo 3 goluri in fatza...

desdemona
11th June 2006, 20:15
Mie nu mi s-au parut ca au facut nici o faza, nici cand aveam goluri in minus, nici cand aveam 4 peste ei.
Cand au fost condusi, ei au stiut sa revina. Noi cand suntem condusi, ne lasam condusi si mai bine. bine, au fost si momente cand am revenit in joc, dar mai mult se pare ca nu s-a putut..
Nu vreau sa aud faza ca "atat i-a tinut benzina". Asta ne e mentalitatea. Paguboasa. Plus ca atunci cand stai numai in - sa zicem - 3 jucatori.... cam greu sa te impui si sa si rezisti.

joao pinto
11th June 2006, 21:06
Cum au jucat baietii?
Avem sanse sa-i batem acolo?
Macar in Norvegia vor juca cu sala plina.....:D

cip_81
11th June 2006, 21:53
Cum au jucat baietii ?! Pai, daca stii cum au jucat fetele, atunci iti face o idee si despre jocul baietilor...aceeasi evolutie sinusoidala. Problema e ca luam avans, dar suntem ajunsi...suntem condusi, dar nu mai revenim. Daca facem adunarea, iesim pe minus...tipic romaneste.


asta e...sper sa faca un meci mai bun la norvegieni acs

Asa suntem noi, romanii..."poate data viitoare". E bine ca macar nu ne piere optimismul.

DIXX
11th June 2006, 21:54
Deci Norvegia oricum joaca mai bine in deplasare si asta ne da sperante,sanse sunt oricum.

starsteel
11th June 2006, 22:01
Am vazut si eu acum executia acelui 7 metri din final. Ce ridicol!

DIXX
11th June 2006, 22:11
Daca eram in locul lui Rasnita ii umpleam capul de capace la vestiare si-l trimiteam la patinaj artistic,se mai face si asa ceva dar cand ai vreo zece in fata,sau poate a vrut sa-l vada femeia la televizor ce bumbac e.

cip_81
11th June 2006, 22:18
11 ani de la ultima calificare, meci de baraj, prima mansa, ultimul minut, scor egal, 7 m, si el face piruete (ma mir ca n-a ametit si n-a aruncat spre propria poarta). Lipsa de seriozitate...asta ca sa nu zic nesimtire. Si victorie la un gol era buna...macar era victorie.

monyka
11th June 2006, 22:31
Cip.

Speranta moare ultima...

DIXX
11th June 2006, 22:32
Asta e in primul rand prostie si dupa aia ce vreti voi.Cred ca si norvegienii rad de el si zic:noroc cu *******ul ala ca a facut piruete ca altfel puteam s-o furam la Bucuresti.

NORGEMAN
11th June 2006, 22:40
Oricum trebuie sa recunoastem valoarea Norvegiei. Sunt peste noi, s-a vazut o echipa matura care nu se joaca iar cand are ocazia arde pe oricine.

desdemona
11th June 2006, 23:08
Speranta moare ultima...
Dar moare :D

monyka
12th June 2006, 02:10
Ma rog...dak porniti de la ideea k o sa piarda normal k asa se intampla...
Chiar nu puteti sa fiti si voi mai optimisti,sa credeti in echipa?...si dak pierd iar asta e...trec peste...doar nu vreti sa planga in teren pt k au gresit nu stiu ce faza...
Apropo...cine e Georgescu?eu chiar nu auzisem de el...si faza cu 7 m...eram la egalitate si el s-a jucat cu sansa noastra de a castiga...d c nu a dat tot Toma?k el era in forma(11 g)

desdemona
12th June 2006, 03:18
Apropo...cine e Georgescu?eu chiar nu auzisem de el...
Cum cine? Un jucator de nationala :o: Dar daca insisti:
- golgeter al campionatului ultimele 2 editii (2004-2005, 2005-2006)
- cea mai buna extrema dreapta la CE Luxemburg 2001 (tineret, locul 4)

P.S. Nu o sa piarda ei doar pentru ca - sa zicem - eu, din fata televizorului, pornesc cu ideea ca o sa piarda. Ai vazut prea multe filme cu Omizi si mamele lor. Fiecare da ce pronostic vrea. Ei sa-si vada de jocul lor... si sa-l faca bine!

DeathRipple
12th June 2006, 09:41
eu nu am vazut meciul, nu-l comentez, dar...o mica nedumerire: de ce s-a creat atata euforie cand am picat cu norvegia? de ce eram cu totii asa bucurosi? pai, daca nu ma insel, astia ne-au mai scos din adidasi de vreo cateva ori pana acum. ne-au batut relaxat. am aratat noi in ultima vreme ca avem o nationala mai buna si ei (calificati la ultima competitie importanta) una mai proasta? ca nu inteleg...

NORGEMAN
12th June 2006, 10:37
asa suntem noi... Apropo, voi stiti cum ii spune Norvegiei in limba lor? :D

monyka
12th June 2006, 12:09
Desdemona,

Dak stii k o sa piarda d c te mai uiti la meci???...nu ma uit la filme de genu ala

Srry...poate k l-am uitat...dar se vede lipsa lui de experienta,la ultima faza...

desdemona
12th June 2006, 15:13
Tu cred ca nu citesti ce scriu :D Tot ce am scris a pornit de la o gluma si apoi am prezentat o situatie ipotetica. Invata sa faci diferenta :)

radudm
12th June 2006, 15:14
suntem varza

forza-hcm
13th June 2006, 12:13
cum adica "suntem varza"? la cine te referi? la dinamo? poate.

cip_81
13th June 2006, 12:32
Casca ochii...aici e vorba de nationala de handbal masculin. Faptul ca suntem la un pas de a rata o noua calificare la un turneu final, denota ce? Ca suntem o forta la nivel de reprezentative ? Poate ca echipa asta a spulberat Norvegia, si, unii din noi, nu au cunostinta de asa ceva.

desdemona
13th June 2006, 18:22
Nu o forta, dar probabil nici chiar varza, ca acusica se supara monyka pe noi :rolleyes: :drak:

monyka
13th June 2006, 23:03
Intre ele:P

Numai ce am vazut la stiri k Stanescu a fost dat afara pt k a venit cu familia in cantonament,ce nasol...acum chiar k nu mai avem sanse sa castigam...dar poate k totusi o sa se intample o minune...

DIXX
14th June 2006, 01:53
Chiar acum s-a gasit Rasnita sa-si arate muschii si pentru ce?n-a baut ,n-a fumat,nu s-a dus la dico,chiar nu era momentul sa-l trimita acasa.

desdemona
14th June 2006, 02:15
N-am vazut stirile.... ce mai ziceau?

editat:
Gata, m-am lamurit, cica era vorba de zile libere. Si nu i-a adus in cantonament, ci le-a luat si lor o camera in Poiana, sa poata sta cu ei in acele zile libere.

ady51a
14th June 2006, 10:42
Iata articolul din Telegraf Constanta

Portarul Stănescu ratează returul cu Norvegia

Portarul lui HCM Constanţa şi al echipei naţionale, Ionuţ Rudi Stănescu, a fost exclus de selecţionerul Lucian Rîşniţă din lotul naţional, înaintea returului barajului de calificare la CM din Germania, contra Norvegiei. Motivul renunţării la Stănescu este faptul că acesta a venit în cantonamentul naţionalei alături de soţia şi fiul său, lucru considerat o abatere de la regulament de către selecţioner. "Cine nu respectă regulamentul, este liber să plece", a declarat Rîşniţă, care însă i-a permis portarului constănţean aceeaşi "abatere" la preliminariile din ianuarie. Este posibil ca această decizie să vină şi în urma formei mai slabe arătate de titularul postului de portar în turul din "Polivalentă", pierdut cu 30-29 de tricolori. Absenţa lui Stănescu va fi suplinită de Ştefan Laufceag (Steaua) şi Florin Dragomir (Dinamo), returul fiind programat sîmbătă, de la 20.15, în Norvegia.

NORGEMAN
14th June 2006, 11:54
Apropo, returul pe ce post e?

forza-hcm
14th June 2006, 12:09
pe tv sport

desdemona
14th June 2006, 14:31
Rudi Stănescu, exclus din lot!

Portarul naţionalei a fost acuzat că şi-a luat soţia şi copilul cu el &#238;n cantonamentul de la Braşov

Marius HUŢU
Atmosfera din cantonamentul lotului naţional masculin &#238;naintea returului cu Norvegia nu este liniştită. Rudi Stănescu a fost trimis acasă.
Selecţionerul Lucian R&#226;şniţă i-a comunicat portarului constănţean, care s-a cazat şi &#238;n cantonamentul echipei naţionale din Poiana Braşov &#238;mpreună cu soţia şi copilul, că &#238;ncalcă unul dintre principiile impuse la lot şi i-a pus &#238;n vedere să plece. “Antrenorul mi-a cerut să părăsesc lotul. &#206;mi pare rău pentru situaţia creată, am greşit şi &#238;mi cer scuze. Le urez baftă colegilor la partida retur cu Norvegia. &#206;ncă ne putem califica!”, ne-a declarat Stănescu.
“Mulţi au petrecut p&#226;nă de dimineaţă, Rudi a stat &#238;n hotel”
Lucian R&#226;şniţă a exclus din start existenţa unui conflict. “Nu a fost niciun incident. Rudi are nişte probleme personale şi nu putem să i le rezolvăm la echipa naţională. Ne trebuie jucători concentraţi pentru jocul cu Norvegia. Nu putem să stricăm atmosfera &#238;naintea unui meci at&#226;t de important. Am considerat că trebuie să-l las să se liniştească. Nu puteam să continuăm aşa, dar asta nu &#238;nseamnă că pe viitor nu poate fi rechemat la lot”, a susţinut selecţionerul Lucian R&#226;şniţă.
Liuba, soţia lui Rudi Stănescu, a reacţionat dur c&#226;nd a aflat declaraţiile lui R&#226;şniţă. “Cum poate să spună aşa ceva!? Jucătorii au primit liber p&#226;nă a doua zi la ora 17:00. Antrenorul le-a spus că pot să petreacă puţin timp cu prietenele sau soţiile, altfel nici nu ne permiteam să venim &#238;n Poiana Braşov. Majoritatea băieţilor au petrecut p&#226;nă &#238;n zori, &#238;n schimb Rudi a preferat să se joace cu copilul său şi s-a culcat la program. Era foarte conectat la joc. Nici măcar nu am stat &#238;n aceeaşi cameră. Am ales să stau c&#226;teva etaje mai sus”, a declarat soţia jucătorului, care a vorbit şi despre atmosfera exis-tentă la lot. “Băieţii sunt foarte stresaţi de antrenori, dar nu au curajul să vorbească. Lucian R&#226;şniţă foloseşte metode ceauşiste!”, a &#238;ncheiat Liuba. Deşi este mai mare dec&#226;t Rudi cu c&#226;ţiva ani buni, relaţia dintre cei doi pare a fi una perfectă, ei av&#226;nd şi un băieţel de 3 ani.

"Din punct de vedere sportiv, jos pălăria pentru Rudi cum se antrenează. Problemele care &#238;l macină sunt &#238;nsă mai determinante dec&#226;t un antrenament."
Lucian R&#226;şniţă, selecţioner echipa naţională
(Pro Sport)

vinsanity
14th June 2006, 17:49
minunat, asta ne mai lipsea :headbang: :headbang: :headbang:

desdemona
14th June 2006, 18:14
S-o fi gandit Rasnita sa arate cine e seful si ca are situatia sub control. :ciocan: Si s-o mai fi gandit ca Stanescu nu a facut mare branza in tur, cand oricum a fost inlocuit de Laufceag. Desi - daca comparam interventiile, sunt apropiate ca numar, in conditiile in care Laufceag a fost 70% pe teren in timpul meciului, si Stanescu 30%. Se mai intampla sa nu prinzi o zi buna. Daca in retur Laufceag va fi mana moarta? Stanescu ar fi fost o varianta mai buna decat oricare altele (si decat dinamovist, si decat rezerva lui de la HCM - in cazul in care Rasnita il cheama pana la urma si pe Popescu)...E totusi cel mai bun si mai in forma portar al nostru la ora actuala!

Asta e....

ady51a
14th June 2006, 18:20
M-am convins si de Rasnita asta :headbang:

Si acum fie vorba intre noi, cand altii se duc prin baruri sau nu mai stiu pe unde el sta cateva ore cu copilul sau (o scumpete ca l-am vazut la sala :P)
:o:de decizia lui Rasnita!:no:
Da, Desde (:kiss: ) nu a facut mare branza, dar cand a jucat Stanescu prost 2 meciuri la rand? Raspuns: niciodata

desdemona
14th June 2006, 18:31
Pai da, exact, nu prinde 2 meciuri proaste la rand. El oricum prinde un meci prost f rar, in rest e bun si foarte bun /hello "Mare branza" ziceam ca s-o fi gandit Rasnita ca nu a facut, dar de fapt s-a vazut ca interventiile lui in scurtul timp cat a fost in teren (4 interventii) au fost tot cam atatea cate a reusit Laufceag restul meciului (5 interventii) :D
Cat despre baietel, e intr-adevar o scumpete, si eu l-am vazut la sala :) Dupa meci joaca cu taica-su fotbal si il lasa Rudi sa-i dea gol :P

ady51a
14th June 2006, 18:56
Cred ca-i altceva la mijloc :rolleyes:

vinsanity
14th June 2006, 19:16
nu stiu de ce presimt ca zilele lui Rasnita la nationala sunt numarate, si asta din pacate pt ca ratam calificarea :headbang:

ady51a
14th June 2006, 23:03
Si cum nu ajungea problema asta cu Stanescu s-a mai iscat un scandal. :rosu: Petru Paleu ii face "nesimtiti" pe 2 jucatori care dupa cum spune el au prezentat adeverinte medicale ca sa nu vina la nationala. Se pare ca cei in cauza, la care face referire Paleu sunt siviu Baiceanu si Sandu Iacob.

Baiceanu declara ca nu a fost convocat de Rasnita iar Sandu Iacob ca Paleu vorbeste aiurea si ca ii datoreaza niste bani de pe vremea cand Iacob juca pentru Fibrex.

Este exact ceea ce ne trebuie inaintea meciului de la Stavanger.:headbang:

Desde, :kiss:

desdemona
15th June 2006, 00:05
Pai declaratiile astuia nu ne afecteaza inaintea meciului decat la nivel de imagine, ca oricum baietii nu erau convocati, nici Baiceanu, nici Iacob.
De kko oricum. Iar de crezut, eu ii cred pe baieti :D

monyka
15th June 2006, 01:22
Constantenii sunt de treaba,ei nu mint:)

SORENSEN
15th June 2006, 01:49
Daca mai aveam o faram de sperana dupa treaba cu Stanescu...m-am lasat pagubas ...e posibil sa nici nu ma uit la meci...
Dar oricum...Hai Romania !

desdemona
15th June 2006, 01:56
De fapt "constantenii", ca unu-i dobrogean, altul moldovean :D Mai ceva ca-n Miorita :D

forza-hcm
15th June 2006, 12:10
Cu siguranta Rasnita nu ar fi trebuit sa ia decizia asta inainte de returul cu Norvegia. Insa fiecare cu principiile lui. Si Stanescu i-a incalcat principiile. Si nu este prima oara. Nu mi se pare normal ca in cantonamentul dinaintea unui meci atat de important sa vina sotia lui.Asa ar fi putut cu totii sa-si cheme nevestele si prietenele. Si nu este prima oara. Liuba este "celebra" din acest punct de vedere.Merge cu el peste tot, nu numai cu nationala dar si cu echipa de club. Mai este si mahalagioaica pe deasupra. Ati vazut ce a declarat k baietii au fost la discoteca si au stat pana dimineata( lucru neadevarat dealtfel).Si lucrul asta deranjeaza pe majoritatea de la antrenori pana la jucatori, insa nu au ce sa-i zica pentru ca Rudi este un jucator super bun. Pacat pentru situatia creata. Sper totusi sa castigam. Cine stie poate prinde Popescu o zi buna si merg interii bine.

desdemona
15th June 2006, 12:48
Vad ca esti destul de informat si stii ca jucatorii nu au stat pana in zori. Ne-ai putea spune si daca Rasnita le-a zis sa mearga la discoteca sau si aia e o gogoasa? :D


Si un articol din Telegraf:


Exces de zel din partea selecţionerului Lucian R&#238;şniţă
Fără Ionuţ Stănescu &#238;n Norvegia


Titularul porţii tricolore, Ionuţ Stănescu, sancţionat drastic pentru petrecerea timpului liber cu familia

Portarul naţionalei de handbal a Rom&#226;niei, Ionuţ Stănescu, a fost exclus de selecţionerul Lucian R&#238;şniţă din lotul care pregăteşte returul barajului de calificare la Mondialul de anul viitor, contra Norvegiei. Ajuns la Constanţa, portarul Municipalului declară că &#238;ndepărtarea sa din echipă este un exces de zel din partea selecţionerului R&#238;şniţă. “Nu a fost nici un conflict cu domnul R&#238;şniţă. S-a supărat pentru faptul că mi-am permis să vin cu soţia şi băieţelul meu &#238;n cantonamentul lotului naţional de la Poiana Braşov. Am profitat de faptul că aveam duminica şi lunea liber şi mi-am propus să petrec c&#238;teva ore cu familia, să fie l&#238;ngă mine. Am considerat că este cel mai bun suport moral după meciul pierdut cu Norvegia şi &#238;naintea partidei retur, fapt care se pare că l-a supărat pe selecţioner şi m-a exclus din lot. Simplu…”, declară trist Ionuţ Stănescu. C&#238;t despre motivele deciziei… “Mi-a spus că are principii, iar eu i-am &#238;ncălcat unul dintre ele şi nu mai putem colabora. Apoi a dat tot felul de declaraţii &#238;n presă, total neadevărate, care m-au deranjat. A spus că am probleme personale, dar nu a venit vreodată să mă &#238;ntrebe despre ele. Mie mi-a spus una, &#238;n presă a declarat cu totul altceva”, a adăugat cel mai bun portar al Rom&#226;niei. Interesant este că familia i-a mai fost alături lui Ionuţ şi &#238;n luna ianuarie (cantonamentul de la Oradea &#238;naintea seriei preliminare c&#238;ştigate de Rom&#226;nia), atunci c&#238;nd R&#238;şniţă nu a avut nimic &#238;mpotrivă. Brusc, s-a &#238;ntors, dar nu ştim de ce…

&#206;n locul portarului Stănescu, selecţionerul l-a chemat de urgenţă pe rezerva sa de la Municipal, Mihai Popescu. “Ţin pumnii ca băieţii să se califice &#238;n Norvegia. Pornim cu un gol &#238;n minus, şi deşi lumea ar spune că nu mai s&#238;nt şanse, eu mai cred &#238;n calificare. Nu s&#238;nt mult peste noi. Dacă vom fi mai concentraţi şi atenţi, putem face surpriza”, preconizează Stănescu. &#206;ntre timp, Ionuţ Stănescu negociază prelungirea contractului său cu Handbal Club Municipal: “Mă &#238;nt&#238;lnesc astăzi (n.r. - aseară) cu preşedintele Nicuşor Constantinescu. At&#238;t pot spune. Oferte există, at&#238;t din ţară, c&#238;t şi din străinătate, dar am considerat că este mai bine să discut &#238;nt&#238;i cu conducerea clubului”.

Naţionala va disputa s&#238;mbătă, de la ora 20.15, la Stavanger, returul barajului de calificare la Mondiale cu Norvegia. Şansele de calificare s&#238;nt minime, după &#238;nfr&#238;ngerea suferită cu 29-30, la Bucureşti.

forza-hcm
15th June 2006, 14:05
Le-a spus k au voie sa bea un sprit si chiar sa mearga la discoteca dar pana la ora 2 doar.

DIXX
16th June 2006, 09:49
HANDBALUL ROMANESC OCUPA LOCUL 7 IN LUME
Federatia Internationala de Handbal (IHF) a dat publicitatii ieri un top al tuturor timpurilor la nivel de echipe reprezentative, masculine si feminine, in care Romania ocupa locul sapte, fiind devansata de Germania, Rusia, Danemarca, Serbia, Ungaria si Suedia. In topurile pe competitii, Romania sta cel mai bine la Campionatele Mondiale feminine, ocupand locul patru, cu 167 de puncte, in timp ce la masculin ocupa locul sase, cu 129 de puncte. In clasamentul rezultatelor la Jocurile Olimpice, Romania se afla pe locul sapte, cu 72 de puncte, fiind singura natiune din primele zece, alaturi de Germania si Ungaria, care a participat la editia din 1936.

SORENSEN
16th June 2006, 12:20
Mda ce ne incalzeste locul asta...

desdemona
17th June 2006, 01:07
Cu ce ganduri pornim pentru diseara? :sleep:

SORENSEN
17th June 2006, 01:16
Cu ganduri frumoase...sa nu pierdem la mai mult de 7-8 goluri...:pace:

NORGEMAN
17th June 2006, 02:14
Asa va vreau, fiti optimisti :P nationala statului Norge nu va face de rusine Romania

DIXX
17th June 2006, 12:39
Se aude ca si Paraianu e accidentat,cam nasol dar nu se stie niciodata,in orice caz nu trag prea mari sperante azi.
Hai Romania!!!

SORENSEN
17th June 2006, 12:49
P&#226;r&#226;ianu, out?


Căpitanul echipei naţionale este accidentat şi sunt puţine şanse să evolueze &#238;n manşa retur a barajului pentru Mondiale cu Norvegia.

Marius HUŢU
Ca şi cum n-ar fi de-ajuns rezultatul din manşa tur (n.r. 29-30), Rom&#226;nia are probleme şi &#238;n alcătuirea celui mai bun “7” pentru returul cu Norvegia, programat &#238;n această seară, la Stavanger.
După ce a rămas fără portarul Rudi Stănescu, reprezentativa ţării noastre este pe cale să-l piardă şi pe Rică P&#226;r&#226;ianu. Căpitanul naţionalei, cel mai constant tricolor din partida de la Bucureşti, nu s-a antrenat toată săptăm&#226;na din cauza unor probleme medicale. El are genunchiul umflat şi şanse minime de a evolua &#238;n această seară. P&#226;r&#226;ianu a făcut totuşi deplasarea &#238;n Norvegia, selecţionerul Lucian R&#226;şniţă sper&#226;nd &#238;ntr-o minune. “Dacă nu va putea juca, atunci ne va fi mult mai greu”, a punctat R&#226;şniţă.
Din cauza acestei probleme, Rom&#226;nia a urcat &#238;n avionul pentru Stavanger &#238;ncă doi pivoţi, pe Marius Novanc şi pe Marian Cozma (foto dreapta). Ultimul, jucător al formaţiei Veszprem din această vară, ar putea profita de ocazia ivită c&#226;ştig&#226;nd definitiv un loc &#238;n prima reprezentativă, &#238;nsăşi preşedintele FRH, Cristian Gaţu, văz&#226;nd &#238;n “gigantul” jucător (2,07 metri) un viitor titular pe acest post.
Altfel, partida retur va &#238;ncepe la ora 20:15, toate cele 4.500 de bilete fiind v&#226;ndute cu c&#226;teva zile &#238;nainte. Norvegia nici nu concepe că ar rata calificarea la Campionatul Mondial din 2007, mai ales că anul următor va organiza şi CE. “Rom&#226;nia va avea o misiune grea, dar a jucat bine la Bucureşti şi cred că are şanse să se califice. Un gol nu &#238;nseamnă mare lucru. Va trebui &#238;nsă să treacă cu bine peste primele 15-20 de minute. Norvegia este foarte motivată”, ne-a declarat George Teodorovici, soţul Sorinei Lefter, antrenor la echipa Nittedal, &#238;n prima ligă norvegiană. El se află deja la Stavanger şi va susţine, alături de alţi rom&#226;ni, prima reprezentativă.

"&#206;ncă sunt şanse de calificare la Campionatul Mondial, trebuie doar să avem &#238;ncredere &#238;n noi. Nu mai avem nimic de pierdut după rezultatul din tur şi cu puţin noroc putem face un rezultat mare &#238;n Norvegia."
Viorel Mazilu, centru echipa naţională
"Le-am spus băieţilor că Norvegia nu poate juca la fel de bine ca la Bucureşti. Eu cred &#238;n şansele noastre, care sunt mai mici acum. Cu ambiţie şi concentrare pe durata celor 60 de minute, putem să ne calificăm."
Cristian Gaţu, preşedinte FRH @prosport.ro

marius135
17th June 2006, 13:35
eu zic ca inca se poate
Rulmentul Brasov si Steaua au dat exemple demne de urmat in sezonul asta ......... dupa un asemenea sezon eu zic ca putem zice ca sunt niste luptatori( razboinicii luminii =)) ) .
Inca se poate ... HAI BAIETI

cip_81
17th June 2006, 13:44
Calmi, calmi...situatia e sub control. :D...nu tre' sa ne gandim la faptul ca lipseste x sau y, ci la faptul ca tre' intors un rezultat de un gol si realizata o calificare. Asa ca, fiti mai optimisti. :D

jErRy2ZeLLy
17th June 2006, 14:45
pentru meciul de diseara eu sper in victoria romaniei.. am luat bataie aici la un gol.. deci nu e mare diferenta dintre noi si ei.. + noi am pierdut pentru acele eliminari.. eu am pus la pariuri 2 :) cota 5.00 :)


GOO ROMM>>>

pistoliki
17th June 2006, 15:01
HAI ROMANIA!!!!
Hai baietiii!!!! /hello /hello /hello
Sunt sigura ca pot sa intoarca rezultatul de saptamana trecuta, tot ce au de facut e sa se concentreze si sa arate ca pot mai mult decat au aratat data trecuta...
HAI ROMANIA!! :yeah:

DIXX
17th June 2006, 17:09
Singura raza de optimism in toata treaba asta ne-o da faptul ca Norvagia joaca mai slaba casa decat in deplasare in rest Dumnezeu cu mila.
Hai Romania!!!

pistoliki
17th June 2006, 21:59
:ciocan: :ciocan: aolo...:ciocan: :ciocan:
in ritmul asta nu ne mai ramane decat sa ne rugam pentru o minune....:headbang: :headbang: :headbang:

best_lazialul
17th June 2006, 22:00
17-13 la pauza...n-avem ce sa le facem...iar stam acasa :headbang:

pistoliki
17th June 2006, 22:48
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

DIXX
17th June 2006, 22:57
M-am saturat de generatia asta de rahat,nu doar la handbal,la toate sporturile.A ajuns TvSportul sa ne puna meciuri din epoca de piatra pe cand bateam Rusia sa ne mai bucuram si noi.

monyka
17th June 2006, 23:01
incredibil...nu-mi vine sa cred cate sanse au avut si le-au irosit:headbang:

leo.mocanu
17th June 2006, 23:01
Vorba tiganului: Nasule, bune bucate, dar nu le-ai stiut pune!
Degeaba exista vointa, degeaba ne straduim sa abordam de fiecare data la varf de forma jocurile din play-off, daca pe banca avem un "bucatar" care se cheama Rasnita. Sa pui deasupra tuturor intereselor orgoliile tale meschine, care nu te-au condus in toata cariera ta catre un rezultat valoros, inseamna sa fii impotriva interesului national in acest sport.
Cum poti sa nu observi ca norvegienii se gasesc cu ochii inchisi pe teren, iar apararea avansata este falimentara in aceste conditii. Te ascunzi sub umbrela sparta a explicatiei ca nordicii au o linie de 9 metri formidabila, dar continui sa te aperi avansat, aratand adversarului o defensiva svaiter.
Iti pui ambitia cu jucatori de mare valoare si experienta (Iacob, Baiceanu, Stanescu), faci experimente cu pacalici gen Buricea sau Georgescu si in final dai vina pe ghinion.
In prima repriza Petrea a inscris, apoi, la urmatorul atac a fost inlocuit.
Nu-i nimic, il avem pe Bibirig, cu care vom juca pentru preliminariile CM 2107, cand Kjeling va fi oale si ulcele.
Multumim, domnule Rasnita, pentru proba de profesionalism, combinat cu intransigenta! La mai mare, domnule antrenor campion national cu o echipa de juniori facuta prin santaj si jocuri de culise.
Indicatii de antrenor de nationala care vrea sa mearga la "mondiale": Hai sa fim atenti si sa nu ne grabim. Sincer, asta era in stare sa o spuna si bunica.

DIXX
17th June 2006, 23:12
Bravo Leo,bine zis,pacat ca suntem asa prosti sa ne lasam condusi de altii mai prosti ca noi.

alex-hcm
17th June 2006, 23:15
Calificarea s-a pierdut la Bucuresti. Stiti ca in orice dubla mansa echipa care joaca primul meci acasa trebuie sa castige chiar si la 1 gol pentru a avea cat de cat un avantaj fata de echipa adversa. Acest lucru ar fi fost perfect pt Romania insa nu a fost sa fie... totusi cand pierzi la un ol mai intervine si ghinionul. Luati separat norvegienii sunt peste romani , luati ca echipa sunt cel putin la egaliatate cu noi. Unde s-a facut diferenta? logic, la forta, atitudine, curaj si precizie. Norvegia era de batut., Oricum nu e nici pe departe o forta in handbalul european si cu atat mai putin in cel mondial. E o echipa care la turnee finale bate si ea 2 echipe la limita si se intoarce acasa, multumita ca participa constant la toate turneele finale. Oricum sincer va spun m-a impresionat echipa Romaniei placut la Stavanger , poate mai mult din pricina rezultatului. Asta pentru ca desi speram nu credeam totusi ca o sa le provocam emotii norvegienilor. Insa macar suntem si noi buni la ceva, provocam emotii altora, dandu-le intr-un fel sa se bucure si mai mult cand ne elimina la 1 gol. Insa sa zicem mersi ca mergem cu echipele de club. Ce putem sa facem, decat sa incurajam in contnuare Romania si sa speram ca federatia va face ce crede ca trebuie. Oricum dupa parerea mea vom organiza si\gur mondialul din 2009. Poate acel an 2009 sa fie intr-adevar imboldul de performanta de care avem nevoie, si de atunci alta va fi istoria nationalei de handbal. Astept optimist, n-am ce face altceva!

robertRZR
17th June 2006, 23:21
deh,au avut si ei micile scapari (Norvegienii) si asta a dus la mici emotii,desi eu cred k nu si-au facut probleme mari. N-aveau de ce...forta noastra se nastea din ezitarile lor...apoi..la scor egal te aperi pe 7m cand mai este un minut..?

pistoliki
17th June 2006, 23:25
marfa de antrenor...ce sa zic...m-a ucis cu indicatiile lui...si cu modul in care a reusit sa-i mobilizeze pe baieti...way to go man...WTF...:rosu: imi pare rau pentru baieti, sincer mi se rupea sufletul cum plangeau la sfarsit saracii de ei...
dc il introducea de la inceput pe mazilu care pe langa pasele ratate a avut totusi un joc bun, poate poate, dar il tii pe stavrositu 20 de min in teren, pt ce frate? i don't get it!!! :headbang: :headbang: :headbang:
nici nu mai sunt in stare sa mai comentez meciul... :((((
oricum nota -1 pentru Rasnita, cel mai tare antretor pe care l-a avut romania pana cum :rosu: si 10 pentru kjelling asta care a scris de peste tot

SORENSEN
17th June 2006, 23:25
Ce sa-i facem ...ne-au batut pt ca sunt profesionisti 100% ai nostri doar poate la jumate...antrenori,jucatori,staff poate si conducerea federatiei...
Poate la anul...
Hai ROmania !

DIXX
17th June 2006, 23:27
Poate la anul da,m-am saturat de vorba asta.

robertRZR
17th June 2006, 23:39
Poate la anul da,m-am saturat de vorba asta.

apoi..suntem super longevivi cu zicala asta :P ..ai dreptate.

NORGEMAN
18th June 2006, 01:16
Poate la anul, nu mai intalnim Norvegia
Lasa ca sala tinea cu un roman :D prea ma aclamau!

DIXX
18th June 2006, 01:30
Da chiar ce te face sa-ti pui nick-ul asta?

NORGEMAN
18th June 2006, 03:10
Pai sunt mai multe motive comune si dak ma apuc sa povestesc o dam rau in off-topic. P.S. Jucatorul meu preferat e Ole Gunnar Solskjaer.

SORENSEN
18th June 2006, 12:54
"Poate la anul" e defapt o lamentare...
Ceva in genul la anul poate fi mai bine desi stim ca nu va fi asa....

vinsanity
18th June 2006, 13:14
poate se intampla si ceva bun dupa cosmarul asta: DEMISIA lu' Rasnita!!!:headbang:

DIXX
18th June 2006, 13:22
Aici e vorba deja de mafia din federatie care care se tin toti unul pe altul,pe astia nu-i dai jos asa usor.

cip_81
18th June 2006, 13:36
@Vinsanity: Rasnita e doar un pion...daca tot vreti demisii, atunci primele capete care ar trebui sa cada, ar fi ale celor de la federatie. Credeti ca daca singurul sacrificat ar fi antrenorul lucrurile s-ar schimba radical ? Sa fim seriosi...lucrurile sunt mult mai profunde. Voi nu vedeti ca de 11 ani ratam calificari in serie (mai grav e ca incepem sa ne obisnuim), iar de 16 ani nu mai obtinem nicio performanta notabila, intr-un sport pe care, candva, il dominam ?Astea (plus multe altele) tre' sa dea de gandit...nu Rasnita. Asta pleaca, problemele raman (nu facem decat sa ascundem mizeria sub pres)...iar noi vom continua sa ne lamentam dupa fiecare calificare ratata ca niste babe in fata oficiului de pensii . Ia incercati sa priviti si dincolo de banca tehnica...zau ca nu e greu.

DIXX
18th June 2006, 13:40
Deşi au fost cazaţi la Bucureşti &#238;ntr-un hotel de patru stele, norvegienii i-au repartizat pe rom&#226;ni, la sosirea la Stavanger, &#238;ntr-un stabiliment de numai o stea. “Nu puteam să acceptăm o asemenea &#238;njosire, aşa că am făcut scandal. &#206;n c&#226;teva ore ne-au mutat la patru stele”, spune Petru Paleu (foto), şeful delegaţiei &#238;n Norvegia.

SORENSEN
18th June 2006, 17:01
Pai normal sa fim desconsiderati...doar suntem romani...mai rau e ca ne desonsideram in primul rand noi si apoi altii...
Sper ca vom iesi din tunel...inca mai sper ...nu stiu cat...dar mai am speranta ....

pistoliki
18th June 2006, 20:17
Pai normal sa fim desconsiderati...doar suntem romani...mai rau e ca ne desonsideram in primul rand noi si apoi altii...
Sper ca vom iesi din tunel...inca mai sper ...nu stiu cat...dar mai am speranta ....

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: speranta moare ultima ...sa speram in continuare zic... who knows...:headbang: :headbang:

vinsanity
18th June 2006, 23:05
@Vinsanity: Rasnita e doar un pion...daca tot vreti demisii, atunci primele capete care ar trebui sa cada, ar fi ale celor de la federatie. Credeti ca daca singurul sacrificat ar fi antrenorul lucrurile s-ar schimba radical ? Sa fim seriosi...lucrurile sunt mult mai profunde. Voi nu vedeti ca de 11 ani ratam calificari in serie (mai grav e ca incepem sa ne obisnuim), iar de 16 ani nu mai obtinem nicio performanta notabila, intr-un sport pe care, candva, il dominam ?Astea (plus multe altele) tre' sa dea de gandit...nu Rasnita. Asta pleaca, problemele raman (nu facem decat sa ascundem mizeria sub pres)...iar noi vom continua sa ne lamentam dupa fiecare calificare ratata ca niste babe in fata oficiului de pensii . Ia incercati sa priviti si dincolo de banca tehnica...zau ca nu e greu.


poate te gandesti la cineva anume din federatie, asa-i de 11 ani nu ne-am mai calificat la baieti, dar poate uitam prea repede de performanta fetelor din decembrie. si totusi, daca ma gandesc ca si fetele au ratat anu' asta calificarea, nu stiu ce sa zic (insa tot nu pot sa cred ca Gatu este principalu' vinovat). oricum, e o situatie destul de grea care trebuie rezolvata cumva...

SORENSEN
19th June 2006, 01:25
Nu neaparat Gatu..si pensionarii de pe acolo ...care sunt inca in comunism...Consiliul lu' peste care nu stiu ce face si de care banuiesc ca asculta Gatu...

desdemona
19th June 2006, 12:20
Eu nici nu l-am considerat pe Gatu vinovat. Nu pe el personal, il admir prea mult :ok:

SORENSEN
20th June 2006, 12:43
R&#226;şniţă primeşte credit


FRH doreşte să-l reconfirme &#238;n funcţie pe actualul selecţioner.

Marius HUŢU
Echipa naţională masculină a mai ratat o calificare la un turneu final, &#238;nsă după “dubla” cu Norvegia pare să fi c&#226;ştigat o echipă.
A doua repriză de la Stavanger, adjudecată de tricolori la patru goluri, ne-a arătat o formaţie a Rom&#226;niei capabilă să se ia la “tr&#226;ntă” cu principalele puteri ale Europei. Reprezentativa nordică şi-a c&#226;ştigat deja un astfel de statut după ce a prins toate turneele finale din ultimii ani, propuls&#226;nd şi jucători la echipe de top. După modul &#238;n care Rom&#226;nia a abordat &#238;nt&#226;lnirile cu Norvegia, Federaţia Rom&#226;nă de Handbal este hotăr&#226;tă să-i dea credit &#238;n continuare selecţionerului Lucian R&#226;şniţă, aflat sub contract p&#226;nă &#238;n 2008. “Evoluţia băieţilor ne dă speranţe pentru viitor. Părerea de rău este că nu ne-am calificat, dar nu trebuie să găsim ţapi ispăşitori. De vină suntem toţi. Am fost cel mai aproape de calificare &#238;n ultimii ani, dar această generaţie va avea rezultate. S-a &#238;nceput o treabă bună şi ar trebui să avem continuitate, at&#226;t la nivelul colectivului tehnic, c&#226;t şi &#238;n ceea ce priveşte echipa”, ne-a declarat Gheorghe Goran, directorul tehnic al echipelor naţionale masculine.
Selecţionerul Lucian R&#226;şniţă este de părere că detaliile, precum unele decizii ale arbitrilor luate la Bucureşti şi Stavanger, au făcut diferenţa dintre Norvegia şi Rom&#226;nia şi &#238;şi asumă responsabilitatea pentru ratarea calificării. “Nu ştiu dacă voi răm&#226;ne &#238;n funcţie. Sunt lucruri care trebuie să le stabilesc cu FRH &#238;n urma unei analize concrete. Dacă se consideră că R&#226;şniţă fr&#226;nează evoluţia spre progres, nu ţin de scaun. Nu ştiu dacă locul Rom&#226;niei e &#238;ntre primele trei, şase, nouă echipe din lume, dar ea poate să &#238;nfrunte la acest moment orice adversar”, a punctat selecţionerul. El a mai spus că la meciul de la Bucureşti a simţit o “răceală” din partea unor oameni din lumea handbalului, “care dau numai sfaturi”.@prosport.ro

krysty_b1984
20th June 2006, 21:22
Omer ar fii cel mai bun acolo,dupa parerea mea,voi ce ziceti?

Vlad
20th June 2006, 21:45
Omer vine la Resita!

NORGEMAN
20th June 2006, 22:42
Ar fii trebuit sa fii mandru ca e propus la nationala SVlad...

Vlad
20th June 2006, 22:46
Am spus doar ce planuri are. Omer este un antrenor mare, poate cel mai mare si normal poate oricand sa preia nationala... daca vrea.
Mi-ar fi placut sa avem rezultate cu Rasnita acum, decat cu Omer in viitor!!

desdemona
21st June 2006, 11:56
Omer este un antrenor mare, poate cel mai mare si normal poate oricand sa preia nationala... daca vrea.
Nu asa se pune problema: "daca vrea". Te-ai gandit ca poate el vrea, dar nu e dorit? Ar fi bine sa se poata merge dupa sloganul: "daca voi nu ma vreti, eu va vreau". Pacat ca ramanem doar in stadiul asta, al vorbelor.... ;)

Vlad
21st June 2006, 12:01
Te-ai gandit ca poate el vrea, dar nu e dorit? Ar fi bine sa se poata merge dupa sloganul: "daca voi nu ma vreti, eu va vreau".

Din cate am citit pe thread-ul cu Constanta, din postul tau, exact asta e problema pe care o are la Constanta, la nationala nu stiu... inseamna ca sunt oameni rau intentionati peste tot!

desdemona
21st June 2006, 12:17
Da, din ce se aude, nu e dorit de unele cercuri la nivel "central". Invidia probabil. Plus mentalitatea....

ady51a
21st June 2006, 23:06
Interviu cu Lucian Rasnita in Cuget Liber Constanta:




„Nu avem profesionismul în noi!“

- afirmă directorul tehnic al loturilor naţionale de handbal masculin, constănţeanul Lucian Râşniţă -



Necalificarea Naţionalei de seniori la Campionatul Mondial de handbal din decembrie, din Germania, la un singur gol diferenţă (29-30 la Bucureşti, 26-26 la Stavanger), după o dublă manşă cu Norvegia, a produs supărare. Cel mai în măsură să explice ce s-a întâmplat în confruntările cu nordicii este constănţeanul Lucian Râşniţă, directorul tehnic al tuturor loturilor naţionale, dar şi antrenorul principal al seniorilor.

„Normal, sunt afectat şi eu. Necalificarea nu le aparţine doar jucătorilor, pe care nu sunt supărat, deşi s-au scornit fel de fel de lucruri, ci nouă, tuturor. Au fost şi detalii de ordin organizatoric de care nu s-a ţinut cont, iar consecinţa a fost cea pe care o avem în faţă acum“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, tehnicianul. „De exemplu, s-a spus că totul s-a năruit de la acea aruncare de la 7 metri irosită în ultimele secunde, acasă, de Georgescu, sportiv pe care acum toţi vor să-l facă ţap ispăşitor. Nu o fază hotărăşte în 120 de minute de joc. Îşi are şi ea importanţa, handbalul e un sport în care poţi acum urca, acum coborî, dar totul trebuie ţinut în anumite limite. Aş putea acuza şi anumite decizii ale arbitrilor, dar ne ducem în banal. Nu avem profesionalismul în noi! E dureros, dar e ceea ce ne macină, e adevărul gol - goluţ. Nu mă leg de alte echipe naţionale, dar priviţi cum noi avem o echipă numai de apărare şi una numai de atac. La alţii se joacă 60-70 la sută pe ambele secvenţe. Nu ştiu ce va urma, eu ştiu doar că am semnat un contract cu Federaţia Română de Handbal prin care m-am angajat că voi duce România la Jocurile Olimpice de la Beijing şi nu fug de obiectiv. Peste câteva zile (n.r. – 26 iunie) se va reuni Comisia Tehnică a FRH şi va face o propunere de confirmare în funcţii a mea şi a lui Nicolae Munteanu, secundul meu. Apoi se va ajunge la consiliul de administraţie şi vom vedea ce va fi“, ne-a mai spus Lucian Râşniţă.



Nu s-a certat cu Stănescu

Antrenorul a mai vrut să precizeze o chestiune: „Au apărut fel de fel de comentarii despre un presupus conflict între mine şi portarul Stănescu. Nu a fost nimic de un asemenea nivel. Pur şi simplu, am aplicat regulamentul. E drept, am dat drumul sportivilor să meargă în acea seară la discotecă, unii s-au dus, alţii nu. El şi-a petrecut noaptea alături de familie la hotel. Putea s-o facă, dar condiţia este, era, va fi ca familia să nu stea în acelaşi hotel cu echipa. Soţia şi copilul puteau locui oriunde, înţeleg şi eu lucrurile, dar nu în cantonament cu lotul nostru! Nu e prima abatere, s-a mai întâmplat şi la Trofeul Carpaţi, dar nu comentez. Viaţa de familie e una, viaţa sportivă - altceva. Cine acceptă, bine, cine nu, nu“.

desdemona
22nd June 2006, 11:45
"Nu e prima abatere, s-a mai &#238;nt&#226;mplat şi la Trofeul Carpaţi, dar nu comentez."
Mda, idiotul dracului... recunoaste si el ca s-a mai intamplat. Si la Trofeul Carpati de ce nu i-a atras atentia? De ce nu l-a trimis acasa atunci sau alte dati? Nu era tot cantonament? Atunci nu avea aceleasi principii? Ar fi inteles Stanescu, ca nu-i turc, ar fi inteles si nevasta-sa.... si nu ne mai trezeam cu situatii dintr-astea peste noapte in momente importante! Dar daca de obicei inchizi ochii, ce sa inteleaga si "vinovatul"? Ca e voie... ce altceva!

:ciocan:

SORENSEN
22nd June 2006, 12:01
Mda ...acum e prea tarziu sa mai ne gandim ca trebuia facut ceva sau nu...trebuie sa ne gandim la viitor ..la ce trebuie facut sa nu mai avem probleme...un regulament SCRIS de ordine interioara...chestii dastea "traditioale"

SORENSEN
23rd November 2006, 20:47
Meci amical inainte de Trofeu
Romania-Macedonia 18-16...
Nu prea am jucat convingator.

SORENSEN
23rd November 2006, 23:27
39-35 la final..in a doua repriza am jucat ceva mai bine...

tchibos
25th November 2006, 13:37
Antrenorul emerit Mihail Făgărășan:

„Este o mare diferență între mercenari și profesioniști“

Echipa națională de handbal masculin a României nu va fi prezentă la Campionatele Mondiale din 2007 și nici la Jocurile Olimpice din 2008. În opinia antrenorului emerit Mihail Făgărășan, aceste două eșecuri, care ne elimină din elita sportului pe semicerc mondial, sunt consecința unei strategii greșite create de conducătorii sportului românesc, ai federației de profil, dar și ai cluburilor.

„Tot mai multe grupări din România, printre care și HCM Constanța, își stabilesc obiective mărețe și întocmesc proiecte pe termen scurt. Aleargă după rezultate imediate, pentru a avea ce raporta, dar neglijează esența problemei. Antrenorii nu mai au timp să șlefuiască valorile locale și preferă să importe masiv jucători străini, unii chiar de mâna a doua. Astfel, fără a avea grijă suficientă de propriii noștri handbaliști, fără a-i promova, fără a-i rula pentru a câștiga experiență și a prinde încredere, nu putem crea o Națională competitivă. Ne lăudăm cu ceva rezultate în concursuri minore și cu asta basta. Cluburile angajează mercenari, care profită de conjunctura favorabilă financiară, iar când banii nu mai sunt suficienți, pleacă în altă parte. Este o mare diferență între mercenari și profesioniști. Federația tolerează aceste practici, conducătorii sportului românesc la fel, nimeni nu arată că s-a intrat pe o cale greșită“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, profesorul Făgărășan.



Filiera performanței

Antrenorul emerit reamintește că echipa de handbal masculin a Constanței a fost creată cu scopul de a furniza jucători la echipa națională.

„Acești sportivi ar trebui să ne reprezinte la Mondiale și la Jocurile Olimpice, dar ei urmăresc marile competiții la televizor. Pentru a reveni în elită, ar trebui să se creeze o filieră a performanței, jucătorii să urce trepte valorice - CSS 1, echipa de liga a doua (o construcție universitară, susținută de municipalitate), HCM, echipa națională. Or, în momentul de față, primează rezultatul imediat, indiferent de metode, iar elementul local este neglijat. Am creat jucători medaliați cu bronz la JO. Visul meu era ca un constănțean să ia aurul olimpic, dar speranțele se vor spulbera dacă se continuă pe aceeași linie“, a explicat Mihail Făgărășan.

Sorin MIHALACHE

Cuget Liber

resita
2nd April 2007, 15:17
Nationala Romaniei va discuta 2 meciuri amicale in compania Ungariei pe data de 4 si 5 aprilie. Meciurile se disputa la Odorhei si Sighisoara si vor fi transmise in direct pe tvsport

resita
4th April 2007, 22:31
ROMANIA - ungaria 31-28 :yeah: :yeah: :yeah:

axterix
5th April 2007, 08:21
ungaria a venit cu "echipa a 2-a", au lipsit 4-5 titulari
nu ca as contesta valoarea nationalei doar ca atunci cand jucam preliminarii etc. si intalnim echipe ce vin cu lot complet ne miram de ce nu le iese jocul ca in pregatiri
ma mir cum de nu a plecat Sania intr-un campionat mai puternic

resita
5th April 2007, 12:58
conducerea federatiei a luat o super masura de a programa meciul la odorheiul secuiesc unde publicul a sustinut ungaria si a huiduit romania.

Sa fi injurat in propia tara, asa ceva numai la noi se poate. :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu:

bestiuta
5th April 2007, 15:26
da a fost foarte ciudata decizia de a juca la odorheiul secuiesc mai ales ca faza cu huiduielile s-a intamplat si in vara la meciul brasovului cu ferencvaros(cred ca asta a fost echipa din ungaria cu care a jucat atunci brasovu)...........trebuia sa joace amandoua meciurile la sighisoara :(

axterix
5th April 2007, 15:39
pai poate nu au vrut sa mearga in alt oras
se pun conditii de catre ambele echipe

resita
5th April 2007, 22:28
in al II-lea meci ROMANIA - ungaria 34-32, meci mult mai greu decat primul. ungaria a condus majoritatea timpului

resita
20th December 2007, 07:59
intr-un meci de pregatire ieri ROMANIA a invins Bulgaria cu 39-25


azi este programata revansa, in direct pe sport.ro de la ora 19:00

bestiuta
20th December 2007, 10:27
s-a uitat cineva la meci?? ca eu nu am avut timp
cum au jucat baietii si mai ales cine a jucat??

SORENSEN
20th December 2007, 21:09
Ma uit eu la meciul doi ..nu stiu min dar e 38-19 acum...clar cu astfel de advesari nu poti progresa...bine dar nici valoarea nu permite sa avem acces la altfel de advesari..

resita
20th December 2007, 21:11
Ma uit eu la meciul doi ..nu stiu min dar e 38-19 acum...clar cu astfel de advesari nu poti progresa...bine dar nici valoarea nu permite sa avem acces la altfel de advesari..

au ales bulgaria deoarece se spune ca are acelasi joc ca si cipru

rob_din
20th December 2007, 21:28
au ales bulgaria deoarece se spune ca are acelasi joc ca si cipru

Adica prost.:)

rob_din
20th December 2007, 21:29
Ma uit eu la meciul doi ..nu stiu min dar e 38-19 acum...clar cu astfel de advesari nu poti progresa...bine dar nici valoarea nu permite sa avem acces la altfel de advesari..

Am jucat totusi cu o Germanie care a folosit si cativa jucatori de la nationala A.

SORENSEN
20th December 2007, 23:34
Da... anul astta chiar a fost un succes ..in primavara o dubla cu ungaria...chiar a fost bine...

o dubla cu Suedia in play-off...asteas meciuri din care inveti ...

Cred ca am jcuat si cu Elvetia... au fost meciuri...

rob_din
21st March 2008, 21:56
Meci amical Slovenia-Romania 37-36.

rob_din
22nd March 2008, 15:49
Azi Romania joaca cu Ungaria de la 18:30 in direct pe Sport1 pentru cine prinde

Sentient7
22nd March 2008, 19:45
Meci amical Slovacia-Romania 37-36.

e ceva diferenta intre Slovacia si Slovenia totusi...

rob_din
22nd March 2008, 20:03
e ceva diferenta intre Slovacia si Slovenia totusi...

La handbal nu prea mare

Sentient7
22nd March 2008, 21:00
La handbal nu prea mare

ohoho,Slovenia e o participanta constanta la Mondiale si Europene si chiar vicecampioana europeana...

GoPens
22nd March 2008, 21:08
32-29 pt. ungaria. mai avem nitzel, desi n-a fost rau ce am aratat

rob_din
22nd March 2008, 21:10
ohoho,Slovenia e o participanta constanta la Mondiale si Europene si chiar vicecampioana europeana...

La ultimul CE ambele au avut comportari modeste, asa si Romania a fost campioana mondiala acum 30 de ani. Dar de trait, traim in prezent

rob_din
22nd March 2008, 21:11
Ungaria fara multi titulari n-a avut nici o problema sa invinga o echipa a Romaniei foarte modesta in repriza a doua. Asadar ultimul loc pentru Romania la acest turneu amical.

Sentient7
23rd March 2008, 01:04
La ultimul CE ambele au avut comportari modeste, asa si Romania a fost campioana mondiala acum 30 de ani. Dar de trait, traim in prezent

eh da,mostra de superficialitate de zona...noi am fost campioni mondiali acum 34 de ani si slovenii au fost vicecampioni europeni acum 3 ani...noi am fost la ultima competitie majora acum vreo 12 ani ei merg cu regularitate la toate...ne bat slovenii cu aia 2 milioane de locuitori ai lor la aproape orice sport de echipa...si la handbal cu atat mai mult.

rob_din
19th April 2008, 16:32
Modificarea sistemului de calificare la Campionatele Europenele nu a fost cu noroc pentru naționala României. Începând cu ediția 2010, care va fi găzduită de Austria, accesul la turneul final se va face similar cu sistemul de la fotbal, în urma unor grupe cu meciuri tur-retur. Vineri noapte, la Viena a avut loc tragerea la sorți, România picând în cea mai grea grupă posibilă, alături de Polonia, Suedia, Muntenegru (cel mai bine cotată echipă din urna a 4-a!), Turcia și Georgia. Cum numai primele două clasate se califică, misiunea tricolorilor este aproape imposibilă. Primele meciuri din grupă vor avea loc la sfârșitul lunii septembrie și începutul lui octombrie 2008.

Grupele CE 2010

A: Polonia, Suedia, România, Muntenegru, Turcia, Georgia
B: Rusia, Serbia, Elveția, Bosnia-Herțegovina, Italia, Feroe
C: Islanda, Norvegia, Macedonia, Estonia, Belgia, Moldova
D: Croația, Ungaria, Slovacia, Grecia, Finlanda
E: Germania, Slovenia, Belarus, Israel, Bulgaria
F: Franța, Cehia, Portugalia, Letonia, Luxemburg
G: Spania, Ucraina, Lituania, Olanda, Cipru


Nu stiam ca s-a schimbat sistemul, oricum e mult mai bun decat cel de pana acum.

SORENSEN
20th April 2008, 13:42
Vom avea o misiune imposibila...

rob_din
20th April 2008, 14:07
Vom avea o misiune imposibila...

Daca batem Suedia si Polonia acasa am avea ceva sanse. Ma rog, intai sa trecem de Muntenegru, fiindca daca jucam la CM sunt sanse ca la anul sa urcam in urna a doua valorica

Sentient7
21st April 2008, 04:34
mda,nasol,sanse avem doar pentru ca "mingea e rotunda",si sunt egale cu 0,001%.

rob_din
11th May 2008, 13:39
Chiar daca topicul se refera, presupun, la nationala mare nu strica daca trec aici informatia ca echipa U-18 a ratat calificarea la turneul final al CE dupa ce-a fost invinsa de Ucraina si Suedia, invingand doar Estonia

ducus
20th May 2008, 17:14
Cinci jucători de la HCM, convocați la lotul național

Portarul Ionuț-Rudi Stănescu, unul dintre cei cinci constănțeni convocați de Aihan Omer. Chiar dacă sezonul 2007-2008 a ajuns la final, handbaliștii formației HCM Constanța nu au intrat încă în vacanță. Sub comanda antrenorilor Vasile Stîngă și Eden Hairi, vicecampionii României vor urma un program de descărcare și ieșire din efort pînă la finalul lunii mai. Apoi, echipa va intra în vacanță și va reveni la pregătiri în jurul datei de 1 iulie. Meciurile oficiale nu s-au încheiat însă pentru cinci dintre componenții lotului constănțean. Portarii Ionuț-Rudi Stănescu și Mihai Popescu, extremele Laurențiu Toma și Mihai Timofte, precum și interul Florin Nicolae au primit telegrame de convocare la lotul național. România va susține în compania Muntenegrului, pe 8 iunie (în deplasare, la Bijelo Polje) și 14 iunie (acasă, la Oradea), barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2009, ce va fi găzduit de Croația. Cei cinci jucători constănțeni se vor prezenta miercuri, în capitală, la reunirea lotului condus de Aihan Omer. Pînă la “dubla” cu Muntenegru, România va mai susține două teste în compania Slovaciei, ambele în deplasare, pe 29 și 30 mai.


HCM va juca în Cupa Cupelor


Chiar dacă a ratat trofeul Cupei României, Handbal Club Municipal Constanța va evolua în ediția viitoare a Cupei Cupelor. Steaua a realizat eventul și, implicit, în Cupa Cupelor va merge finalista Cupei României. România va trimite în ediția viitoare a cupelor europene șase echipe, după cum urmează: Steaua - Liga Campionilor; HCM Constanța - Cupa Cupelor; UCM Reșița - Cupa EHF; Știința Bacău, Bucovina Suceava și HC Odorhei - Cupa Challenge.
http://www.telegrafonline.ro/1211230800/articol/54535/cinci_jucatori_de_la_hcm_convocati_la_lotul_nation al.html

lucian_iasi
21st June 2008, 22:23
Grupele Campionatului Mondial din Croatia 2009:
Grupa A
Franța
Ungaria
Slovacia
România
Pan-America 2
Australia

Grupa B
Croația
Suedia
Spania
Coreea de Sud
Kuweit
Pan-America 3

Grupa C
Gernania
Polonia
Macedonia
Rusia
Tunisia
Algeria

Grupa D
Danemarca
Norvegia
Egipt
Pan-America 1
Serbia
Arabia Saudită

rob_din
21st June 2008, 22:39
Nu stiu ce atata bucurie pe capul romanilor. Grupele C si D mi se par mult mai usoare

Gabri3l
22nd June 2008, 02:31
este o grupa accesibila pt Romania...

HAI ROMANIA!

resita
24th June 2008, 10:31
din fiecare grupa se califica mai depart primele 3 echipe care vor forma 2 grupe a cate 6 echipe iar de aici primele 2 echipe merg in semifinala.

buna tragere la sorti pt. noi iar ordinea de disputare a meciurilor ne avantajeaza

SweetBoy
29th August 2008, 13:05
cred ca vom trece de faza grupelor :)

miril
2nd November 2008, 13:40
Frumoasa victoria asupra Poloniei, 33-29.

Iaco
2nd November 2008, 13:50
Superba...ghionea si stanescu oamenii meciului!!!

SORENSEN
2nd November 2008, 13:51
super victorie in fata unei forte mondiale... mi-a placut atitudinea... avem un antrenor meserias Omer si un jucator de super clasa Ghionea...

Am inceput f prost 1-5 si 4-8 dar apoi a urmat o serie fantastica pt noi ..14-10 ..de acolo totul a mers f bine pt noi ..16-13 la pauza si apoi o victorie f importamta...dar aceasta victorie nu ne-a ajutat mult la calificare dar oricum... ne da ceva sperante...

Felicitari Omer si baietzilor.


Ps Dc am avea asa antrenor si la fete... chiar ca nu ne-ar sta nimeni in fata...handbal modern...adaptare la advesar in timpul meciului..speculare la maxim a defectelor.... da ..frumos

rob_din
2nd November 2008, 13:56
Pentru a spera la calificare trebuie sa batem Muntenegru in ambele meciuri si Suedia pe teren propriu, ceea ce nu e imposibil.


PS: Romania a jucat foarte bine, dar Polonia fara Lijevski nu mai e o superechipa

Iaco
2nd November 2008, 14:01
Daca batem muntenegru in ambele meciuri si facem cel putin un egal cu suedia acasa iar suedia bate polonia in ambele meciuri avem sanse mai mari...nu stiu daca avem forta sa batem suedia inca...

Stie careva cate goluri a dat ghionea? si cate interventii a avut stanescu?

SORENSEN
2nd November 2008, 15:29
Ghionea a dat 13 goluri -4 din 7 m( ca si cu turcia dc nu ma insel) iar stanescu parca 17 interventii

rob_din
2nd November 2008, 15:29
Mai curand batem Suedia acasa decat Muntenegru in deplasare

SORENSEN
2nd November 2008, 15:41
e mai posibil asa... oricum aceasta victorie ne da sperante... dar Polonia si Suedia sunt peste noi...dar sa speram ca vom reusi sa intoarcem sortii de partea noastra...

Oricum atitudinea in meciul de astazi a fost corecta si datatoare de incredere...

SORENSEN
2nd November 2008, 16:08
Ghionea a dat 13 goluri -4 din 7 m( ca si cu turcia dc nu ma insel) iar stanescu parca 17 interventii

evz.ro zice 15 interventii pt Rudi ...eu am numarat si vreo 5-6 interventii pt Barza....de remarcat ca si in meciul cu TUrcia el a fost introdus cam in ultimile 15 min...si a avut niste interventii f bune...

anthynidiany
2nd November 2008, 16:37
Super meci facut de romani ... bravo lor

c_o_s_m_i_n
26th November 2008, 21:14
Hai baieti !!!!!!!

c_o_s_m_i_n
26th November 2008, 21:15
goool

c_o_s_m_i_n
26th November 2008, 21:16
26-26 ce meci !!!!