PDA

View Full Version : Ghencea - 50 de ani pentru STEAUA



Paul
4th April 2006, 14:44
Becali primeste stadionul Steaua pe 50 de ani


Gigi Becali a anuntat marti ca va primi acceptul de folosire a stadionului Steaua pe 50 de ani si este hotarat dupa aceea sa il modernizeze le nivel international. Deja pe arena din Ghencea se lucreaza la noul gazon, prima faza a procesului de modernizare.

Hotararea de Guvern care ii va cesiona stadionul Steaua pentru 50 de ani lui Becali va fi promulgata in zilele urmatoare.

Becali va investi in prima faza 20 de milioane de euro. Va mari capacitatea tribunelor, va repara gazonul si va face inca doua terenuri de antrenament cu nocturna.

Pentru moment Steaua joaca pe arena Lia Manoliu, pe care Becali a inchiriat-o pentru cinci ani.

In aceasta saptamana pe stadionul Steaua se lucreaza deja la gazon. Dupa finalizarea drenajului se va trece la marirea capacitatii tribunelor.

Iata ca apropierea Becali - Basescu da roade.

4star
4th April 2006, 15:19
Pana nu scrie negru pe alb In MO sa fim rezervati. Ar fi bine, dar depinde si de conditiile in care se face cesiune. Cesiunea se va face lui Becali sau echipei Steaua?
Oricum sa zicem ca din pct asta de vedere totul ar fi ok. Atunci ar fi momentul de rascruce pentru Becali sa dovedeasca faptul ca face ce spune (si cred ca va face investitia pentru ca nu poate sa dea inapoi dupa ce a sustinut ca nu poate face investitii din cauza lipsei de siguranta).
Asa ca premisele sunt favorbaile sa avem un stadion european unde STeaua va aduce zile frumoase si satisfactii suporterilor.

alejandro
4th April 2006, 15:27
La asa echipa avem nevoie de asa stadion!!!!
Sa fie cel putin ca ala de la Tiraspol....ba nu,vreau unul mai bun:P

Paul
4th April 2006, 15:45
A mai fost scris odata , si s-a anulat decizia :rosu: , la presiunile Paunestilor :ciocan:

uti2102
4th April 2006, 15:48
Sa vedem ce-o ieshi. Cica vrea sa mareasca shi sa acopere tribunele shi sa renoveze baza de antrenament. Douaj' de bulioane... Oare o fi suficient ? Oare o sa-i dea ?! Shi daca ii da cand se apuca de treaba ?! Shi cand se termina ?!

walt.mann
4th April 2006, 15:51
Dupa OLS, imeidat dupa ce termina cu drenajul gazonului, incep sa lucreze la marirea capacitatii. Totusi, ramane sa vedem conditiile in care s-a concesionat stadionul.
De asemenea, mai pun si eu o intrebare (nu ca as fi Toma Necredinciosu'): baga 20 mil. dar cum ii recupereaza?

Paul
4th April 2006, 15:51
Pai isi face o socoteala simpla.

Ia Cupa UEFA ==> un plus de ~5.000.000 $ (doar din semifinale si finala)
Intra in Liga ==> un plus de ~7.000.000 , dupa ce scazi cheltuile (deplasari , cazari , prime)

60 % din bani ii scoate dintr-un foc :P
Oricum spre deosebire de altii , care si-au modernizat in mileniu III , stadionul prin intermediul MTS ... :rosu:

Sincer nu prea stiu eu inginerit , iar pe Ghencea desi am fost de vre-o ... 5 ori , am stat doar la I , si habar n`am cum arata stadionul la a II si la peluze (in spate)

Popica , zi`ne : tehnic e posibil?

dede
4th April 2006, 15:58
as vrea sa vina ziua in care jiji va baga milioanele astea...o fi el darnic, da' nu stiu ce ma face sa cred ca iar visam
oricum, sa vedem daca va primi terenul, nu cred ca baga el banii asa...

my_bogdan
4th April 2006, 15:59
sper ca Steaua o sa poata juca pe Ghencea la toamna in Ch League.....ca altfel o sa fie greu

Paul
4th April 2006, 16:01
pai pe Ghencea in momentul de fata se poate juca !

El vrea mai multe locuri ca sa-i iasa bani din bilete.

10.000 de bilete in plus , la un pret de 10 $ biletul ==> 100.000 $ /meci
Sincer nu cred in proiectul asta ... dar sa speram !

Insa nici nu cred ca asta e pretul : 20.000.000 pt. 10.000 de locuri. Adica 2000 E pentru un loc :ciocan: !

Niste ciprioti isi fac stadion de 35.000 cu 20.000 E (si forta de munca e mai scumpa).

Dudubetwin
4th April 2006, 19:18
:happy .. paule cum crezi asa ceva ??? stadion de 35 de mii de locuri ... mai mare ca si Ghencea de acuma .. cu doar 20:000 E ... nici scaunele nu le cumpara asa ieftin !! :happy

Paul
4th April 2006, 19:20
20 de milioane bre :D
oricum suma lui jiji e exagerata ... nu baga el atata ca nu e nevoie de o asemenea suma !

SORENSEN
4th April 2006, 19:45
Eu stiu ca ca 1 loc=1 000 euro (asa e unitatea de masura in care se includ toate facilitatile ) deci cu 20 mil euro poate face 10 000 de locuri + renovarea stadionului +acoperire +2 terenuri de antrenament cu nocturna....
De stiut ca 1000 euro pe loc au costat in medie stadioanele din Portugalia pt Euro 2004 (cele renovate).
Deci banii ar ajunge...despre recuperare isi poate recupera banii in 5-10 ani ....eu unu as avea o MARE dorinta si anume daca tot da banu' sa cumpere o tabela ca lumea (3-400 000 euro,video-wall) ca ne facem de ras cu nenorocirea ia din anii '70.
In rest primul pas sa se refaca gazonul ca apoi vom vedea si renovarea arenei...si cu aceasta concesiune.
Sa fie intr-un ceas bun.

Universal
4th April 2006, 21:17
Cred ca in urmatoarele 2 meciuri bate Steaua fara probleme pe Rapid 2-1 si Dinamo 2-0

Paul
4th April 2006, 22:11
Eu stiu ca ca 1 loc=1 000 euro (asa e unitatea de masura in care se includ toate facilitatile ) deci cu 20 mil euro poate face 10 000 de locuri + renovarea stadionului +acoperire +2 terenuri de antrenament cu nocturna....
De stiut ca 1000 euro pe loc au costat in medie stadioanele din Portugalia pt Euro 2004 (cele renovate).
Deci banii ar ajunge...despre recuperare isi poate recupera banii in 5-10 ani ....eu unu as avea o MARE dorinta si anume daca tot da banu' sa cumpere o tabela ca lumea (3-400 000 euro,video-wall) ca ne facem de ras cu nenorocirea ia din anii '70.
In rest primul pas sa se refaca gazonul ca apoi vom vedea si renovarea arenei...si cu aceasta concesiune.
Sa fie intr-un ceas bun.

Ai citit ce ai citit dar totusi.
In banii aia se includ facilitati cum ar fi :
- loc de parcare
- incalzire in tribune ...

Si totusi nu cred.
O sa caut prin docomente , dar stiu ca s-a facut un stadion cu 65.000 la pretul de 80.000.000.
Ma indoiesc ca renovatul costa mai mult decat constructia de la 0 ...

Prioritatile sunt in ordine :

1. Gazon
2. Securitate
3. Alte facilitati
4. Mai multe locuri

SORENSEN
4th April 2006, 22:15
Exact gazonul e principala prioritate restul trebuie facute ..si probabil vor fi facute dar pe rand si in timp.

Paul
4th April 2006, 22:19
pai la gazon se lucreaza...
din care stiu in trecut au fost cumparate niste porti d`alea meseriase , da ca in bancurile cu olteni , nu aveau tehnologia necesara sa scoata carduri pentru acele porti si nu le-au mai instalat... :rosu: