PDA

View Full Version : O echipa sau 2 tabere?



ady51a
3rd April 2006, 23:14
„Suntem o echipă, nu două tabere“

După eşecul Farului din meciul de la Petroşani, Momcilo Vukotic, antrenorul „rechinilor“, doreşte unitate īn cadrul lotului



Īnfrāngerea din partida cu Jiul, jocul etalat de echipă şi unele declaraţii de-ale jucătorilor apărute prin ziare, după confruntare, l-au supărat pe Momcilo Vukotic, antrenorul principal al Farului. Afectat, acesta a spus, ieri, că, īn partida de la Petroşani, lucrurile nu au mers cum ar fi trebuit, „rechinii“ evoluānd fără motivaţie, disciplină şi organizare.

„E clar că avem probleme“, a remarcat „Lupul“, referindu-se la spusele unor fotbalişti de-ai săi, din gazete, cum că nu īnţeleg ce le cere antrenorul. Sārbul se miră de unde aceste neīnţelegeri, pentru că, spune el, cerinţele sale nu au conţinut nimic neobişnuit. Īnsă, chiar şi dacă s-ar fi făcut neīnţeles, de ce elevii săi nu i-au semnalat acest lucru īnaintea meciului şi au făcut-o după, īn ziare?

Momcilo Vukotic vrea să rezolve aceste probleme, prin discuţii atāt cu jucătorii, cāt şi cu Gheorghe Bosīnceanu, preşedintele consiliului director al clubului. „Trebuie să fim o echipă, nu să ne īmpărţim īn două tabere“, a precizat Vukotic, care nu se gāndeşte să renunţe şi nici nu-i este frică de demitere.



Nu cere nimic neobişnuit

„Am citit īn ziare declaraţiile lui Guriţă şi Paşcovici, că nu īnţeleg ce vreau eu. Am impresia că jucătorii nu-mi acceptă filosofia şi gāndirea fotbalistică. Trebuie să-i spun toate acestea domnului Bosīnceanu, pentru că nu suntem două tabere, suntem o echipă. Nu vreau să lupt īmpotriva jucătorilor. Eu să fiu īmpotriva lor şi ei contra mea. Trebuie să fim uniţi. Cerinţele mele se referă la disciplina īn joc, la sarcinile de joc. Nu vreau de la ei ceva neobişnuit. Īn plus, n-am schimbat nimic, ca stil sau tactică. Şi atunci, care-i problema? Ce le cer e ceva normal pentru o echipă serioasă. Dacă nu vorbim aceeaşi limbă, avem probleme. Eu nu am venit aici să am probleme cu jucătorii. Ei trebuie să-mi urmeze cerinţele. Dacă nu īnţeleg ce le cer, trebuie să o spună īnainte de meci, nu după. Trebuie să discutăm şi să găsim o soluţie pentru binele echipei. Să avem o atmosferă bună īn sānul lotului. E spre binele Farului şi al fotbaliştilor“, a punctat antrenorul.



Important este grupul

Momcilo Vukotic vrea o relaţie bună cu jucătorii. Īn opinia sa, peste tot īn lume, la orice formaţie, trebuie să existe disciplină şi organizare, iar fiecare jucător să ştie bine ce are de făcut.

„Problema este dacă ei nu īnţeleg sau nu acceptă ce le cer. De aceea, trebuie să purtăm discuţii serioase. Nu sunt important eu sau oricare dintre jucători. Important este grupul, iar acesta trebuie să fie unit şi pregătit, pentru că avem o mare ţintă de atins: Cupa Romāniei“, arată tehnicianul sārb.



Vrea să cāştige Cupa

„Lupul“ mărturiseşte că nu ia īn calcul renunţarea la banca tehnică a Farului. „Nu mă gāndesc să renunţ, mă gāndesc la echipă, la soluţiile pentru un loc mai bun īn clasament şi la Cupa Romāniei. Nu trebuie să aşteptăm doar meciul retur cu FC Naţional, din semifinale, iar restul partidelor din campionat să nu ne mai intereseze. Mai avem īncă 11 meciuri īn Divizia A. Partidele de pānă pe 26 aprilie trebuie să ne aducă cea mai bună formă pentru īntālnirea cu FC Naţional. Nu mi-e frică nici că voi fi demis, sunt profesionist. Am venit la Farul pentru că vreau să jucăm īn finala Cupei şi să o cāştigăm. Vreau să pregătesc echipa pentru aceasta“, a īncheiat Momcilo Vukotic.



„Nu am nici un conflict cu Mister“

Mihai Guriţă a precizat că declaraţiile sale de după confruntarea de la Petroşani i-au fost interpretate



Veteranul farist Mihai Guriţă a negat că ar fi īn conflict cu Momcilo Vukotic. De asemenea, golgeterul Farului a precizat că declaraţiile sale, de după meciul cu Jiul, au fost interpretate greşit. „Eu am mai zis, nu am nici un conflict cu domnul Vukotic. Ce am declarat ieri (n.n. - duminică), după partidă, a fost doar atāt: nu mai jucăm ca īn turul campionatului şi ca īn sezonul trecut. S-au interpretat greşit unele lucruri, cum că eu sau Paşcovici am fi īn conflict cu Mister. Din contră, noi i-am respectat deciziile, dar, după părerea mea, jocul suferă. Trebuie să ne revizuim prestaţia şi să obţinem cāt mai multe victorii“, a precizat „rechinul“.

Īntrebat ce crede că nu merge īn jocul Farului, Guriţă a răspuns: „Sincer să fiu, cred că trebuie să evoluăm mult mai ofensiv, mult mai pe poartă. Deşi lucrăm la antrenamente, īn teren nu ne iese“.

Cuget Liber!

Klingon
3rd April 2006, 23:36
Daca n-ar fi fost tot jucatorii cei care au determinat plecarea lui Grigoras, as fi fost de partea lor acum. Este mai usor sa schimbi un antrenor decat toata echipa. Dar deja suntem la al doilea antrenor cu aceleasi probleme, si daca ne luam dupa ei vom fi in curand la al treilea in mai putin de un an de la primul. Pana cand? Asa ca... Vukotic, pe ei tata! Ajunge cu mofturile si scandalurile! Ce antrenor vor astia, ca nici Capello nu le-ar ajunge! La divizia C cu ei! :ciocan:

Klingon
4th April 2006, 01:02
Am uitat sa-l numar si pe Marinof la antrenorii care nu i-au satisfacut pe distinsii nostri jucatori. Dupa doar cateva saptamani a fost luat in colimator de Gurita si compania. Cred ca suntem imediat in urma lui Dinamo cu recordul lor de 4 antrenori in 3 luni.

tchibos
4th April 2006, 16:51
Grigoras era mare antrenor doar si pentru faptul ca, desi nu uitase de sapatura jucatorilor, a putut sa treaca peste si a facut din lot o echipa. Vukotic este un slab antrenor si pentru faptul ca nu stie sa aplaneze conflictele, ba mai mult el le initiaza si tot el e cel ce le intretine, asa ca sarbule mai lasa-ne si du-te acasa la razboi... el zice ca vrea rezultate si avem parte doar de victorii super chinuite sau de infrangere la scor, zice ca vrea unitate dar dezbina... poate ar fi bine sa zica mai putine si sa gandeasca mai mult ca e jalnic

Klingon
4th April 2006, 17:26
Sa presupunem ca pleaca Vukotic. Ajungem ca inainte de venirea lui, dar cu mai putine alternative, pentru ca Olaroiu, Andone, Dan Petrescu, Hagi nu mai sunt disponibili. Deci ce antrenor vrem? Si cine ar putea sparge buba asta care este acum la Farul, unde jucatorii spun si fac ce ii taie capul?

Oricare ar fi viitorul antrenor, in loc sa-i dam aceleasi probleme extra-sportive, sa le spunem asa, mai bine le rezolva Vukotic acuma chiar daca pleaca dupa aia.

Dati-i afara pe nesimtiti! La Divizia C!

ady51a
4th April 2006, 21:57
Ion Marin:evil: :D

tchibos
4th April 2006, 22:33
:D e si familiarizat cu zona

Kroenan
5th April 2006, 13:22
Am vazut solutia -Ion Marin- si la unele televiziuni... Chiar ieri la TV Sport, Flocanescu il tot propunea la Farul
Iar Marin spunea despre faptul ca : `ce mult tine el la Constanta si la Farul`

Desi au fost momente penibile, ar fi bine ca Bosanceanu sa nu aplece urechea la linguselile astora si sa aduca un sclav precum I.M.

b3bito
5th April 2006, 22:35
ai mah pupicurist k asta nu am mai vazut...ce`o fi zis el?k dakk a ramas fara serviuciu...o manca si el o panine la ct...poate da la ct...vara la mare la sejloange sau la cersit...