PDA

View Full Version : Golf Romania:10 terenuri noi!



Dorin
1st April 2006, 17:06
Azi s-a luat o hotarare fantastica la nivel european.Toate tarile care nu au terenuri de golf de nivel normal vor fi ajutate sa construiasca in jur de 5-10 terenuri , in functie de po****tia tarii respective. Investitorii europeni vor avea cei drept drept de proprietate un timp , dar si investitori romani sint bineveniti. Suma preconizata este de ca 1,5 mil euro de teren de 18 gauri. Lucrarile ar putea debuta in toamna si acum se vor cauta terenuri linga orase mari. Primariile vor primi informatii detaliate in scurt timp. Romania va avea 10 terenuri , 3 in Bucuresti , restul probabil Constanta(doua cu gandul la turisti) Brasov 1 , Timisoara 1 , Iasi 1 , Brasov 1, Cluj 1. Mai multe informatii pe http://www.europeantour.com/default.sps?pagegid=%7B5F947207%2D0FD8%2D426F%2D9E C1%2D89105A49976F%7D :yeah: D

la_golf
3rd April 2006, 17:24
la noi in franta numim chestia asta "poisson d'avril" !!!

Dorin
3rd April 2006, 17:56
Iar in Romania pacaleala de 1 aprilie....., Dar ar fii fantastic sa se poata face asa ceva! :yeah: D

la_golf
3rd April 2006, 18:01
cred ca ai incercat sa verifici daca mai este cineva pe forum ... cam mare plictiseala pe aici. Spor la treaba (tai sau numai te uiti.?.) si la golf!

Dorin
3rd April 2006, 19:19
cred ca ai incercat sa verifici daca mai este cineva pe forum ... cam mare plictiseala pe aici. Spor la treaba (tai sau numai te uiti.?.) si la golf!
Tai? =Dai?
Da .Joc cu mare pasiune din 2000. In aprilie sint o saptamana la Cannes , cu 7 prieteni, exact ca sa jucam golf.24 aprilie.Dar tu joci?:yeah: D
Iar aici incerc sa sensibilizez ceva lume, dar merge greu. Tare greu.Incredibil ca nimeni nu intelege ce pierdere e sa nu poti juca golf.Boala de lumea a treia?Ca a juca golf e sigur boala de lumea intaia!

ivarulz
4th April 2006, 11:00
Eu chiar am crezut faza, desi m-am uitat pe europeantour.com si nu am gasit nimic. Chiar speram sa dea drumul la un teren la Cluj.

:no:

Dorin
4th April 2006, 13:10
Ai crezut pentru ca ti-a placut si visezi sa se intample.:yeah: D

la_golf
4th April 2006, 14:46
Cind am spus "tai" ma refeream la specialitatea ta, am inteles ca esti medic. Joc in franta un Hdp 22. Sunt membra la un golf din L'ile de france "PIGC - paris international golf club " unul dintre putinele create de Nicklaus si care face parte acum din Blue Green. O minune.

Dorin
4th April 2006, 23:31
http://www.paris-golf.com/parcours.htm Aici e clubul tau , si aici al meu http://www.onsjogk.com/ . Dar eu joc pe mai multe terenuri ca avem o intelegere intre cluburi si se plateste ca 10 euro green fee la vecini.Sint la 75 km nord de Göteborg in orasul unde se face SAAB. Plus ca am jucat in Spania, Anglia, Franta, Danemarca. Ca specialitate , eu nu tai ci ascult si vorbesc...
Hcp 13.6. D

sebbing
15th May 2006, 15:47
Hi Dorine

am placerea sa te informez ca intre 3-7 iunie la bucuresti are loc in cadrul camerei de industrie si comert prezentarea primului teren de 18 holes din romania, proiectul este unic in romania ca si anvergura iar daca totul merge bine in primavara lui 2008 vom avea o frumusete de Championship Course de 72 PAR

sebbing
15th May 2006, 15:50
detalii despre desfasurarea proiectului va voi oferi pe intreg parcursul amanajarii si cat de curand vom avea si feedback on www

Dorin
16th May 2006, 22:34
Fenomenala veste! Astept nerebdator detalii!!!!:yeah: D

lester
7th July 2006, 20:39
la noi in franta numim chestia asta "poisson d'avril" !!!
:D oui et un gros poisson même ...

Catu
2nd October 2006, 17:09
Salutare,

tot stau de cateva zile si ma benoclez pe forum si pe google, poate poate gasesc ceva ceva despre cum se construieste un teren de golf; unul din partenerii mei de afaceri are un teren foarte bun si disponibilitatea si pana la urma si nebunia de a se apuca sa "construiasca" un complex "turistic" care sa se "invarta" in jurul unui teren de golf; terenul se afla undeva pe la 30Km de Bucuresti spre Dunare; ideea este ca am nevoie de fff multe informatii deoarece eu o sa fiu proiectantul general al complexului respectiv
orice informatie este fff bine venita

bla_1
8th February 2007, 19:30
Hi Dorine

am placerea sa te informez ca intre 3-7 iunie la bucuresti are loc in cadrul camerei de industrie si comert prezentarea primului teren de 18 holes din romania, proiectul este unic in romania ca si anvergura iar daca totul merge bine in primavara lui 2008 vom avea o frumusete de Championship Course de 72 PAR

detalii la www??? adica unde?:o:

Dorin
8th February 2007, 22:13
Din pacate nici eu nu cunosc. Cauta pe google, poate merge. D:yeah:
Articol din Curierul National din 12 ianuarie: "Compania romano-elvetiana Swiss Golf&Leisure Development din Bucuresti va amenaja primul teren de golf de 18 gauri din Romania, proiectul urmand sa fie lansat oficial saptamana viitoare, in Capitala.
Potrivit reprezentantilor firmei, citati de Mediafax, proiectul se adreseaza pasionatilor de golf, "care se vor putea bucura de fascinatia si traditia celui mai elitist joc din lume". Firma Swiss Golf&Leisure Development a fost infiintata in iunie 2006, actionarii fiind cinci persoane fizice din Elvetia si Romania. Participatia majoritara, de 54,9 %, este detinuta de Radu Dan Chiriac, cetatean german care traieste in Elvetia. Numarul jucatorilor de golf a crescut in ultimii ani in Romania, pe masura ce tot mai multi oameni de afaceri sau sportivi au inceput sa practice acest sport, dupa modelul din tarile occidentale. Totusi, comparativ cu tarile vecine, infrastructura specifica nu s-a dezvoltat la fel de repede, numarul terenurilor profesioniste fiind relativ mic, chiar daca in ultimii ani au fost anuntate o serie de proiecte de acest tip. Anul trecut, Consiliul Local Brasov a aprobat un proiect de asociere public-privat pentru construirea unui teren de golf in Poiana Brasov, valoarea investitiei fiind de 5 milioane euro. Potrivit primarului George Scripcaru, circuitul va fi amenajat pe o suprafata de 43 de hectare in Poiana de Jos, chiar la intrarea in Poiana Brasov. Primul club de golf de lux din Romania, "Lac de verde" a fost deschis in anul 2000 la Breaza, alte complexuri cunoscute in acest domeniu fiind Clubul Diplomatic din Bucuresti si terenul de golf de la Pianu, judetul Alba." >Plus la noi pe Onlinesport.ro http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/alte-sporturi/13086/primul-teren-de-golf-de-18-gauri-din-romania.htm

catalincatalin
20th March 2007, 00:15
Salut,voi fi scurt si va voi anunta ca un teren de 9 gauri este aproape gata pe dn1 in Potigrafu(la 30 km de Buc si 1km de Snagov)si se mai construieste unul de 27 gauri in Visina jud DB pe autostrada Buc-Pitesti km 70.Sunt implicat in asta si va pot spune ca au fost deja plantati 17 500 de pomi pana in nov2006si au fost construite sase lacuri in feb-mar 2007.Sper ca este o veste buna.www.selas.ro

Dorin
20th March 2007, 20:34
M-ai socat!
Dorin:yeah:

Dorin
21st March 2007, 10:26
Salut,voi fi scurt si va voi anunta ca un teren de 9 gauri este aproape gata pe dn1 in Potigrafu(la 30 km de Buc si 1km de Snagov)si se mai construieste unul de 27 gauri in Visina jud DB pe autostrada Buc-Pitesti km 70.Sunt implicat in asta si va pot spune ca au fost deja plantati 17 500 de pomi pana in nov2006si au fost construite sase lacuri in feb-mar 2007.Sper ca este o veste buna.www.selas.ro

Bugetul presentat e fantezie curata!!!! Asa castig nu vedeti voi acolo.Dar ceva plus tot o sa fie...D

Ivan_golfer
28th March 2007, 11:49
:ok: da....este un proiect bun....spun asta pentru ca dak va fi finalizat vor fi mai multe terenuri de golf in romania spre binele nostru .......

Dorin
28th March 2007, 21:48
Afacerea nu se va plati imediat dar inzecit cu timpul! Faptul de a fi printre primii ajuta si da respect in viitor. Plus calitatea terenului cu timpul! Succes ! Succes!:yeah:

catalincatalin
14th May 2007, 01:28
multumesc pt incurajare

bla_1
27th July 2007, 01:33
Din pacate nici eu nu cunosc. Cauta pe google, poate merge. D:yeah:
Articol din Curierul National din 12 ianuarie: "Compania romano-elvetiana Swiss Golf&Leisure Development din Bucuresti va amenaja primul teren de golf de 18 gauri din Romania, proiectul urmand sa fie lansat oficial saptamana viitoare, in Capitala.
Potrivit reprezentantilor firmei, citati de Mediafax, proiectul se adreseaza pasionatilor de golf, "care se vor putea bucura de fascinatia si traditia celui mai elitist joc din lume". Firma Swiss Golf&Leisure Development a fost infiintata in iunie 2006, actionarii fiind cinci persoane fizice din Elvetia si Romania. Participatia majoritara, de 54,9 %, este detinuta de Radu Dan Chiriac, cetatean german care traieste in Elvetia. Numarul jucatorilor de golf a crescut in ultimii ani in Romania, pe masura ce tot mai multi oameni de afaceri sau sportivi au inceput sa practice acest sport, dupa modelul din tarile occidentale. Totusi, comparativ cu tarile vecine, infrastructura specifica nu s-a dezvoltat la fel de repede, numarul terenurilor profesioniste fiind relativ mic, chiar daca in ultimii ani au fost anuntate o serie de proiecte de acest tip. Anul trecut, Consiliul Local Brasov a aprobat un proiect de asociere public-privat pentru construirea unui teren de golf in Poiana Brasov, valoarea investitiei fiind de 5 milioane euro. Potrivit primarului George Scripcaru, circuitul va fi amenajat pe o suprafata de 43 de hectare in Poiana de Jos, chiar la intrarea in Poiana Brasov. Primul club de golf de lux din Romania, "Lac de verde" a fost deschis in anul 2000 la Breaza, alte complexuri cunoscute in acest domeniu fiind Clubul Diplomatic din Bucuresti si terenul de golf de la Pianu, judetul Alba." >Plus la noi pe Onlinesport.ro http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/alte-sporturi/13086/primul-teren-de-golf-de-18-gauri-din-romania.htm

si am gasit si site: http://www.golf-bucharest.ro/
problema e ca am trecut din greseala prin zona (Zurbaua) si nu stie nimeni nimic - am intrebat vreo 15 localnici. Daca firma ar putea sa puna citeva indicatoare (ca la Pianu) ar fii mai usor de gasit. Pacat... :rosu:

Dorin
27th July 2007, 18:09
A inceput totusi constructia sau nu ???D

bla_1
11th August 2007, 01:53
nu cred... am intrebat la toate barurile posibile - macar un angajat local ar trebui sa aiba: totusi e destula munca de cimp...

si mai amintea cineva de Cobadin, nu le merge site-ul (http://www.consulting20.com/golf/english_main.html)

Dorin
11th August 2007, 23:56
La Cobadin a cazut proiectul de muuuuult... !:yeah:

bla_1
22nd August 2007, 02:04
"vine Tiger", zice presa din Romania care o infloreste mai tot timpul... macar 10% sa fie adevarat... :ok:
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=185229

http://www.protv.ro/stiri/economie/tiger-woods-vrea-sa-investeasca-in-romania.html

design26
12th October 2007, 22:03
deci:
1.la bucuresti chair se face un teren de 18 gauri. instructor si cel care se ocupa de amenajarea academiei de golf si a driving range-ului e un elvetian, HCP 1,5, care se pare ca e chiar meserias. la turneu la alba, la elite cup, a facut o demonstratie de le-au picat fetele la toti.se vor face la inceput 9 gauri, apoi se va finaliza totul.
2.la recas se tot investeste in teren, arata din ce in ce mai bine, poate ca anul viitor va fi mai aproape de ceea ce se cheama teren de golf.
3.langa tm, la 20 km, se incepe in primavara un alt teren de golf, cu niste investitori italieni. in aug2008 vor fi 9 gauri, club house si driving range. lansarea proiectului a fost facuta la turneul din sept de la recas.
4. langa cluj am auzit ca se va incepe un nouteren, dar nu stiu date sigure. la fel si cel de langa brasov, unde se pare ca sunt bani si de la tiger woods.
5. a inceput sa se joace din ce in ce mai mult golf in romania, iar jucatorii incep sa miste binisor. am fost in austria acum o sapt, pe langa graz, am jucat pe niste terenuri splendide, cel mai mult mi-a placut maria lankowicz, e o minunatie. parerea mea e ca, in max 3 ani, vor fi cel putin 3 terenuri de 72 de gauri ff bune , facute profi, cu arhitecti de golf de afara. am inteles ca se lucreaza intens si la pianu, ca sa se dea drumul si la celelate 9 gauri. asta primavara se lucra intens la hotelul de langa clubhouse, cred ca e deja gata, la ora asta.

bla_1
17th October 2007, 01:22
deci:
1.la bucuresti chair se face un teren de 18 gauri. instructor si cel care se ocupa de amenajarea academiei de golf si a driving range-ului e un elvetian, HCP 1,5, care se pare ca e chiar meserias. la turneu la alba, la elite cup, a facut o demonstratie de le-au picat fetele la toti.se vor face la inceput 9 gauri, apoi se va finaliza totul.

are cineva link-uri la proiecte sau stie cineva unde sint locatiile de linga Bucuresti??? chiar as da o fuga sa vad ce se intimpla... va rog... :yeah:

Dorin
20th October 2007, 01:46
http://www.golf-bucharest.ro/. Du-te si vezi si astept raport!
D:yeah:

Ciprianpicy
15th November 2007, 15:08
pt cei care vor sa stie dak au inceput lucrarile la accel teren d golf k 18 gauri va anunt k au inceput deja ..... au fakut terenul de antrenament..!!! De und stiu ? poi in Dragomiresti - VAle Stau si eu mai exact Zurbaua lokul und se contruieste Terenul.....hai k v-am informat dak vreti sa mai afalti cate cva contactatima....;););)

tommy_b192002
2nd April 2008, 13:36
Stie careva vreo firma care construeste astfel de terenuri de golf in tara????:o:

Dorin
2nd April 2008, 21:31
Mi-este greu sa cred ca exista asa firme in Romania. Eu am sa incerc sa contactez un designer de aici peste cateva zile(saptamana viitoare)si sa vad ce ar zice de asa ceva. Pare o promisiune hazardata dar eu am sa fiu in orasul lui 2 saptamani si iau sansa! Stai aici si daca vrei da-mi si informatii suplimentare de unde ai vrea sa construiesti asa ceva !:yeah:D

qunk
12th April 2008, 17:19
Tommy

incearca Vertaria www.vertaria.com , sebastian.grecu@vertaria.com

Dorin
12th April 2008, 18:55
Exista cu adevarat? Referirile pe pagina sint vechi si pare ambitios dar nu vad ce realizari ar fi!
D