PDA

View Full Version : 42,4 % din romani sunt suporteri Steaua



Dani3l
13th July 2007, 17:31
Se spune că simpatia pentru un club de fotbal, în unele cazuri dusă până la stadiul de iubire, reprezintă un lucru cu care unii oameni se nasc. Pentru alții însă, apare pe parcursul vieții, îndeosebi în copilărie sau în adolescență. Fie că este vorba de Steaua, de Dinamo, de Rapid, sau de orice alt club din țara noastră, românii sunt cunoscuți ca niște suporteri fanatici, iubitori, de multe ori acest lucru ducând la violențe pe stadioane sau în afara lor.

Veșnica întrebare „Care este cea mai iubită echipă din țara noastră?” cunoaște, evident, mai mult răspunsuri. Pentru că, ce-i drept, subiectivismul își spune în dese rânduri cuvântul. Biroul de Cercetări Sociale a încercat să dea un raspuns acestei dileme.

Realizând un sondaj de opinie în rândul a 1.182 de români cu vârste peste 18 ani, BCS a stabilit numele echipei cele mai iubite de pe plaiurile noastre mioritice. Oarecum previzibil, cele mai îndrăgite culori s-au demonstrat a fi cele roș-albastre. Steaua se bucură așadar de cei mai mulți fani, adunând nu mai puțin de 42.4% din sufragii.

Dinamo, doar 12.6%...
Destul de surprinzător, deși a reușit să câștige titlul la pas în acest sezon, „câinii” nu sunt deloc așa de iubiți pe cât dau impresia. Dinamo se bucură de doar 12,6% din simpatia celor intervievați, un procent destul de mic, comparativ cu cel al „dușmanilor de moarte” din Ghencea.

„Podiumul” preferințelor microbistice ale românilor este completat, după cum probabil era de așteptat, de Rapid. Gruparea alb-vișinie se bucură de 9,2% din sufragii, fiind nevoită să se vadă „învinsă” - ca și în clasamentul ultimului campionat - de cele două mari rivale bucureștene.

Clasamentul este completat de cele mai iubite grupări din provincie - Poli Timișoara cu 4.5 % și CFR Cluj cu 2.5 % - celelalte echipe având un procentaj subunitar.
mysport. (http://www.mysport)
Doar 42%?!Prea putin...:headbang:

Nightwish
13th July 2007, 17:34
Cred ca e un sondaj realizat la bucale :D

Cristian
13th July 2007, 17:34
Povesti, eu nu cred asa ceva...

Dani3l
13th July 2007, 17:35
Pai daca pe lia manoliu s-au strans mai mult de 400.000 de suporteri ...ca sa nu zic ca Steaua are cei mai multi abonati din tara.:D

Zauri
13th July 2007, 17:36
:happy :ras-plans: Castigai provocarea bancurilor cu asa gluma..

Cristian
13th July 2007, 17:36
Steaua are cei mai multi abonati din tara ? Cati la numar ???

Dani3l
13th July 2007, 17:39
Da,a avut peste 10.000 de abonati sezonul trecut.

Cristian
13th July 2007, 17:40
Si Otelul Galati a dat peste 12.000 de abonamente, da asta nu e relevant ;)

Dani3l
13th July 2007, 17:42
Unde mai 12000?:)Are stadionul vostru 12.000 de locuri?:))La STEAUA vs Ceahlaul au fost peste 20.000 de suporteri..cati au fost la otelul ceahlaul?:)

Cristian
13th July 2007, 17:44
Are aproape 14.000. Nu baga Ceahlaul aici ca aia nu au suporteri. Si sa stii ca au dat peste 12.000 nu zic povesti, intreaba pe cine doresti. Cei de la Ceahlaul degeaba au stadion beton daca suporterii exista da lipsesc cu desavarsire. Cat despre ce zici tu acolo se vede ca nici la TV macar nu te uiti.

Celso
13th July 2007, 17:48
total fals:sleep:

Charon
13th July 2007, 17:48
cum adica 42,4 % DIN ROMANI sunt suporteri Steaua?
poate 42,4 % din microbisti tin cu steaua(desi si asta mi se pare falsa),ca nu-i vad pe taranii romaniei mari suporteri!

spre stupefactia multora sunt foarte multi oameni in Romania care nu au acest microb in sange,cred ca microbistii in Romania sunt cam 12-13 milioane de toti!:ok:

Ioca10
13th July 2007, 17:49
Nimic nou sub soare...doar ca ma asteptam la mai mult;)

Datenshi
13th July 2007, 17:54
Titlul oricum e idiot. Dar cred ca nici macar daca vorbim de microbisti nu sunt 42% cu STeaua..

Kainsashiki
13th July 2007, 17:55
Steaua are maxim 200 de mii de suporteri adevarati, Poli Timisoara 60-70 de mii, Dinamo 30-40-50 de mii, Rapid vreo 25 de mii, CFR Cluj vreo 5000, Craiova vreo 70 de mii, Otelul vreo 10 mii...

Poate ca cei care au facut sondajul ar trebui sa defineasca si ei cuvantul suporter..

Ioca10
13th July 2007, 17:56
Astea sunt problemele voastre cu sondajul in fata tot nu e bine;)

Diablo acolo a fost luat in calcul si cuvantul simpatie;)

Ferdininho
13th July 2007, 17:57
Prima data trebuia sa-i pui sa numeasca 5 echipe de fotbal si pe urma sa faca sondajul.
Multi tin cu Steaua pt. ca asa-i moda, au auzit de la unii si alti daca-i intrebi 5 jucatori de la Steaua dau din umeri, nu mai vorbesc ca nu au fost in viata lor pe Ghencea, al doilea segment il reprezinta Becalisti care is fani Becali.

Daca scadem habarnisti si Becalisti Steaua nu are mai mult de 3 mil MAXIM de suporteri la nivel national, care sa aibe habar de echipa sa se uite la meciuri.
Oricum au cei mai multi suporteri din cei 7-8 mil care sunt microbisti si le place fotbalul ca mai mult de 8 mil din 22 nu cred ca sunt. Restul sunt suporteri de conjuctura care se uita la fotbal ocazional sau fortat pt. ca inloc sa mearga la un restaurant prietenul a dus-o intr-un pub unde se vizioneaza meciuri (mea culpa) dar asa sunt multi si multe.

Cristian
13th July 2007, 17:58
Titlul la articol trebuia SOC SI GROAZA :happy

Swat
13th July 2007, 17:59
42,4% din romani, adica in mare parte are numai taranii din Romania si po****tia aia minoritara si care infunda puscaria, care ar trebui sa dispara, sa ii mute Becali undev pe o insula si sa fie presedintele/regele lor ;)

Sasuke Uchiha
13th July 2007, 18:00
ce soc ?¡ sunt prea putini probabil :D

Andutzu
13th July 2007, 18:03
calmativa nu are cum...pot si eu sa fac un sondaj in buzau de exemplu unde e plin de simpatizanti ai stelei...

Charon
13th July 2007, 18:04
daca e sa o luam strict pe termenul suporter(adica prezenta constanta an de an la stadion,cu deplasari la activ,care si cheltuie bani pentru articole promotionale) nu cred ca suntem 3 milioane de suporteri in toata tara!:happy

Ioca10
13th July 2007, 18:06
Numele corect era de "fani"sau "sustzinatori"....oricum...tot putin e:(

Radu
13th July 2007, 18:09
nu este relevat...si in primul rand cred ca 20% din ei nu au fost vreodata pe ghencea...noi nu avem nevoie de astfel de suporteri...calitatea conteaza nu cantitatea!:ok:

Cristian
13th July 2007, 18:11
nu este relevat...si in primul rand cred ca 20% din ei nu au fost vreodata pe ghencea...noi nu avem nevoie de astfel de suporteri...calitatea conteaza nu cantitatea!:ok:

Corect aici ma simt nevoit sa-ti dau dreptate.

Charon
13th July 2007, 18:11
toate echipele din ROMANIA au declarativ milioane de suporteri dar la stadion nici 15 mii nu vin constant,avand cea mai slaba prezenta dintre tarile mari si mijlocii ale Europei!

asa ca scuzati-ma,ma p.s pe sustinatori!

daca tii cu cineva mergi la stadion,faci deplasari,te cauti de bani pentru articole promotionale etc.

din gura e usor.......

Zax
13th July 2007, 18:13
Steaua are maxim 200 de mii de suporteri adevarati, Poli Timisoara 60-70 de mii, Dinamo 30-40-50 de mii, Rapid vreo 25 de mii, CFR Cluj vreo 5000, Craiova vreo 70 de mii, Otelul vreo 10 mii...

Poate ca cei care au facut sondajul ar trebui sa defineasca si ei cuvantul suporter..

:ok:

Ferdininho
13th July 2007, 18:25
toate echipele din ROMANIA au declarativ milioane de suporteri dar la stadion nici 15 mii nu vin constant,avand cea mai slaba prezenta dintre tarile mari si mijlocii ale Europei!

asa ca scuzati-ma,ma p.s pe sustinatori!

daca tii cu cineva mergi la stadion,faci deplasari,te cauti de bani pentru articole promotionale etc.

din gura e usor.......

Ai perfecta dreptate, daca aduni etapa de etapa numarul de spectatori platitori de la toate 9 meciurile nu cred ca depaseste 100.000 spectatori platitori poate in etapele cu derby-uriu Steaua-Dinamo, Craiova-Dinamo, Poli-Dinamo, Poli-UTA, Craiova-Steaua, Steaua-Rapid, Rapid-Dinamo) sa creasca la 150.000 maxim.
O etapa ideala numai cu derby-uri care aduce lumea la stadion ar fi:
-Steaua-Dinamo...50000 spectatori (sa zicem pe Lia Manoliu)
-CFR- U Cluj........25000 (stadionul nou al CFR-ului)
-Craiova-Rapid.....40000
- Poli TM-UTA......40000
-Iasi-Vaslui.........20000
Total..................175000 cu inca 25000 la restul s-ar face 200000 intr-o etapa utopica cu derby-ul Steaua-Dinamo si derby-uri regionale.

Am tinut cont si de capacitatea stadionelor.

Este adevarat ca nu avem nici stadioane cu capacitate gigant dar nu stiu daca am avea nevoie, poate unul de clasa elite pt. nationala in rest...la ce audiente sunt la meciuri....

bada_otelul
13th July 2007, 18:26
cred ca mai putin de 40% dintre romani au tangente cu fotbalul asa ca este exagerat pollul,nu mai spun de suporteri,cred ca aia 42%(daca exista in realitate) sunt persoane care in cel mai bun caz simpatizeaza cu steaua(cai mai multi dintre ei,pt ca mai sunt si unii suporteri),desi probabil la intrebarea cu ce echipa tineti multi au raspuns steaua/dinamo/rapid pt ca doar de astea au auzit la radio:)
p.s. intr-adevar Otelul are cei mai multi posesori de abonamente din Romania,11844 sezonul trecut,daca vreti sunt un fel de socios de la spanioli sau portughezi(benfica are vreo 150000,cei mai multi din lume),evident ca nu toti merg la stadion dar ii avem si de la ei ajung bani la club

CFR1907
13th July 2007, 18:32
Sondajul acesta este unul fals. In primul rand numai aproximativ 40% dintre romani sunt microbisti (asa ca Steaua nu are cum sa aiba steaua mai multi suporteri decat numarul microbistilor) si in al 2-lea rand multi doar ZIC ca tin cu o echipa dar nu au fost niciodata sa se uite live la un meci pe stadion. Sondajul asta e facutl a vrajeala, ca asa si eu pot sa zic ca 99,3% dintre romani sunt suporteri CFR, dar nu m-ar crede nimeni.:)


PS. Daca Steaua ar retrograda nu cred ca ar merge la meciuri in divizia B mai mult de 500-1000 de suporteri.

*Coco*
13th July 2007, 18:37
Realizând un sondaj de opinie în rândul a 1.182 de români cu vârste peste 18 ani, BCS a stabilit numele echipei cele mai iubite de pe plaiurile noastre mioritice.

Cica ce mai iubita echipa din Romania steaua si sondajul asta realizat cu 1182 de perosane:happy:happy:happy:happy
Si fac pariu ca acest sondaj e facut in Bucale

Charon
13th July 2007, 18:38
Ai perfecta dreptate, daca aduni etapa de etapa numarul de spectatori platitori de la toate 9 meciurile nu cred ca depaseste 100.000 spectatori platitori poate in etapele cu derby-uriu Steaua-Dinamo, Craiova-Dinamo, Poli-Dinamo, Poli-UTA, Craiova-Steaua, Steaua-Rapid, Rapid-Dinamo) sa creasca la 150.000 maxim.
O etapa ideala numai cu derby-uri care aduce lumea la stadion ar fi:
-Steaua-Dinamo...50000 spectatori (sa zicem pe Lia Manoliu)
-CFR- U Cluj........25000 (stadionul nou al CFR-ului)
-Craiova-Rapid.....40000
- Poli TM-UTA......40000
-Iasi-Vaslui.........20000
Total..................175000 cu inca 25000 la restul s-ar face 200000 intr-o etapa utopica cu derby-ul Steaua-Dinamo si derby-uri regionale.

Am tinut cont si de capacitatea stadionelor.

Este adevarat ca nu avem nici stadioane cu capacitate gigant dar nu stiu daca am avea nevoie, poate unul de clasa elite pt. nationala in rest...la ce audiente sunt la meciuri....

si stii care e faza,ca sunt mai mereu aceeasi 100 de mii de spectatori,adica aia constanti!:angry:

Vladek
13th July 2007, 18:41
Iar incepem cu sondajele, cu acuzatiile, cu "taranii" sau "samantarii" contra "suporterilor adevarati" ?
Ia sa privim noi un pic mai realist problema.

Romania are vreo 21 de milioane de locuitori (pun si pe cei plecati in strainatate la socoteala). Peste 50% sunt de sex feminin, prin definitie neinteresat de fotbal (fototapetele si patachinele ce apar la bratul fotbalistului roman nu se pun la socoteala, fiind nesemnificative statistic). Cer scuze anticipate exceptiilor prezente pe forum, dar ele raman exceptii.

Ramanem cu vreo 10 milioane. 2-3 milioane sunt pensionari, a caror principala ocupatie consta din pacate in lupta pentru supravietuire contra pensiilor lor ridicol de mici. Taiati-i si pe astia de pe lista. Mai taiati cam 500.000-600.000 de copii pana-n 14 ani, prea mici pentru a putea intra in calcul.

Am ramas cu aproximativ 6.5 milioane barbati intre 15 si 60 de ani, acesta fiind practic indivizii care ar putea fi interesati de fotbal. Dar nu toti sunt. Dintr-o evaluare empirica as zice din 5 oameni maxim 2 ar fi interesati de campionatul intern de fotbal. Bineinteles procentul variaza in functie de loc si varsta, dar cred ca per total nu sunt prea departe de adevar.

Facem din nou calculul si gasim o cifra de 1.3-1.5 milioane de romani interesati de campionatul intern. Presupunem ca toti au o echipa favorita, desi mai sunt si unii care pretind ca nu tin cu nimeni. Admitand ca cifrele sondajului sunt corecte, asta ne-ar da un "bazin" de simpatizanti de maxim 500.00-600.000 de oameni pentru Steaua, 180.000-200.000 pentru Dinamo, 100.000-120.000 pentru Rapid, 50.000-60.000 pentru Timisoara, 30.000 pentru CFR Cluj, restul de 400.000-600.000 fiind impartiti intre restul echipelor.

Toti cei cuprinsi in aceasta categorie sunt insa doar "simpatizanti" si probabil ca majoritatea lor se marginesc sa sustina echipa din fata televizorului. Bineinteles ca e imposibil sa stabilesti cam cati din ei mai si merg pe stadion, dar personal nu cred ca mai mult de 20% ar face-o, si chiar mai putini merg la stadion in mod regulat, meci de meci. Acestia formeaza in realitate "nucleul dur" de suporteri patimasi, nucleu pe care il are absolut orice echipa mai de Doamne-ajuta. Chiar si in cazul Stelei, nu cred ca cifra lor trece de 100.000 de oameni.

Cu riscul de a-mi ridica toata suflarea ultrasareasca in cap, din punct de vedere al conducatorului de club profesionist probabil ca cei care raman in fata televizorului sunt in realitate mai cei mai importanti. Fara aceasta masa numeroasa care sa urmareasca meciurile de fotbal televiziunile n-ar mai plati milioane de dolari pentru drepturile de televizare, sponsorii nu ar mai fi la fel de generosi, samd. Indiferent cat de tare tipa unii pe stadion, nu cred ca vreun club romanesc s-ar putea finanta doar din incasarile aduse de bilete si abonamente. Iar fotbalistii joaca pentru bani frumosi, nu pentru "culorile" vreunui club. Oricare ar fi numele acestuia.

Lover
13th July 2007, 18:41
Cica ce mai iubita echipa din Romania steaua si sondajul asta realizat cu 1182 de perosane:happy:happy:happy:happy
Si fac pariu ca acest sondaj e facut in Bucale

probabil in jurul stadionului ghencea :D

Charon
13th July 2007, 18:41
daca ar fi dupa sondajul asta cred ca ar trebui sa ma pun de pe acuma la coada sa prind un bilet la supercupa!:happy
ar fi cozi imense la casele de bilete la fiecare meci,daca cifrele ar fi corecte!:happy

Nico21
13th July 2007, 18:43
Suporter te numesti cand te duci pe stadion...astia de la tv,ii putem numi simpatizanti...:):):)

forza_CFR
13th July 2007, 18:43
sa moara toti acei 42.4% !

chipy_1923
13th July 2007, 18:54
cum adica 42,4 % DIN ROMANI sunt suporteri Steaua?
poate 42,4 % din microbisti tin cu steaua(desi si asta mi se pare falsa),ca nu-i vad pe taranii romaniei mari suporteri!

spre stupefactia multora sunt foarte multi oameni in Romania care nu au acest microb in sange,cred ca microbistii in Romania sunt cam 12-13 milioane de toti!:ok:

oho,e prea mult spus 12-13 mil..mai mult de7-8 milioane nu sunt..oricum,sondajul e relativ...depinde unde a fost facut,in ce parte a tarii...pai dc era facut in Oltenia sau Timisoara,era cu totul altceva..oricum,Steaua sigur are cei mai multi suporteri din Romania,dar procentul lor in niciun caz nu depaseste 35% din totalul microbistilor romani..dar e mult spus si 35%..

Rossi
13th July 2007, 18:57
sondajul e un fals ......acest sondaj a fost comandat de PNG.......forma finala arata cum a vrut Jiji sa arate ...

ps : CFR are mai multi fani decat U Craiova si U Cluj ?! .... sa fim seriosi ....

Vladek
13th July 2007, 19:01
sondajul e un fals ......acest sondaj a fost comandat de PNG.......forma finala arata cum a vrut Jiji sa arate ...


De unde stii tu cine l-a comandat mestere :D ? Nici eu nu cred in procentul ala de 40% (de care ma doare-n cot de altfel), dar sunt curios de unde stii tu cine a comandat sondajul ?

m4st3r
13th July 2007, 19:02
sa moara toti acei 42.4% !
tu esti masochist :happy? rivalitate,rivalitate dar sa nu se ajunga la prostie si idiotenie :headbang:

Radu
13th July 2007, 19:02
PS. Daca Steaua ar retrograda nu cred ca ar merge la meciuri in divizia B mai mult de 500-1000 de suporteri.
Bah ungur frustrat...noi o sa fim tot timpul alaturi de echipa oriunde v-a juca...in orice divizie...:ok:

Rossi
13th July 2007, 19:04
De unde stii tu cine l-a comandat mestere :D ? Nici eu nu cred in procentul ala de 40% (de care ma doare-n cot de altfel), dar sunt curios de unde stii tu cine a comandat sondajul ?

pai daca vezi toate intrebarile din sondaj , daca vezi cate intrebari despre PNG si JJ Becali sunt in el ... o sa-mi dai dreptate ...

Nico21
13th July 2007, 19:06
Pai din cele 10 intrebari ale sondajului,7 sunt puse despre Becali si Png(unde partidul si personajul ies mereu pe primul loc,chiar 52% considerandu-l pe oier un anticomunist sincer):D:D:D,una despre care este cel mai urat politician( a iesit Basescu),una despre cel mai frumos(Boureanu pe primul loc,Tariceanu pe 2,Leana Udrea pe 3,iar ciobanu' pe 4:):):):)),iar una despre cea mai iubita echipa de fotbal din tara...:D:D:D...Vladek,iar o arzi aiurea ?...

bada_otelul
13th July 2007, 19:06
Bah ungur frustrat...noi o sa fim tot timpul alaturi de echipa oriunde v-a juca...in orice divizie...:ok:

bine,voi 500-1000,tin minte acum cativa ani meciuri jucate de steaua cu 2-3000 de spectatori acasa,toate echipele au suporteri de rezultat,sa fim seriosi,chiar crezi ca la steaua ar veni cel putin 20000 indiferent de situatie?

Vladek
13th July 2007, 19:15
Pai din cele 10 intrebari ale sondajului,7 sunt puse despre Becali si Png(unde partidul si personajul ies mereu pe primul loc,chiar 52% considerandu-l pe oier un anticomunist sincer):D:D:D,una despre care este cel mai urat politician( a iesit Basescu),una despre cel mai frumos(Boureanu pe primul loc,Tariceanu pe 2,Leana Udrea pe 3,iar ciobanu' pe 4:):):)),iar una despre cea mai iubita echipa de fotbal din tara...:D:D...Vladek,iar o arzi aiurea ?...

N-am vazut decat rezultatele sondajului. OK, sa zicem ca a fost comandat de Becali. So what ? Daca nea GG crede ca 40% simpatizanti Steaua = 40% simpatizanti PNG se inseala amarnic, iar cine i-a servit cifrele astea l-a pacalit rau.

PS : Mon cher, Mustata, ce campi bati tu acolo cu arsul ? Daca nu ai nimic serios de zis, abtine-te ca nu se da nici un premiu pentru numarul de posturi .. :D

Rossi
13th July 2007, 19:17
1. Care este cel mai frumos politician roman in viata ?
2. Care este politicianul cel mai urat din Romania ?
3. La alegerile europarlamentare din toamna cu ce partid veti vota daca in fruntea listelor electorale vor fi urmatoarele personalitati ?
4. Daca luna viitoare ar avea loc alegeri prezidentiale cu ce candidat veti vota ?
5. Daca in turul II al alegerilor prezidentiale ar candida urmatorii , dvs. cu cine ati vota ?
6. In legatura cu Gigi Becali circula tot felul de pareri . Cu care dintre cele notate sunteti de acord si cu care sunteti impotriva ?
7. Modul in care s-a comportat Gigi Becali cu ocazia referendumului , sustinandu-l public pe Basescu , vi s-a parut ca a fost mai curand :
8. Credeti ca PNG ar trebui sau nu ar trebui :
9. Ce procent credeti ca va obtine PNG la alegerile europarlamentare in localitatea dvs. ?
10. Care este echipa de fotbal preferata de dvs. ?


ps: asa ca nu-i mai faceti jocurile ciobanasului si inchideti acest topic ...

Luis Garcia10
13th July 2007, 19:24
Sunt mai multi stelisti decat 40% ...dar faza e ca e diferenta intre suporteri de ocazie si cei adevarati! Dar cum sunt si d-aia si d-aia peste tot :rolleyes:
Oricum numai un "orb" poate sa spuna ca Steaua nu e cea mai iubita echipa din tara din toate punctele de vedere :ok:

Nico21
13th July 2007, 19:26
1. Care este cel mai frumos politician roman in viata ?
2. Care este politicianul cel mai urat din Romania ?
3. La alegerile europarlamentare din toamna cu ce partid veti vota daca in fruntea listelor electorale vor fi urmatoarele personalitati ?
4. Daca luna viitoare ar avea loc alegeri prezidentiale cu ce candidat veti vota ?
5. Daca in turul II al alegerilor prezidentiale ar candida urmatorii , dvs. cu cine ati vota ?
6. In legatura cu Gigi Becali circula tot felul de pareri . Cu care dintre cele notate sunteti de acord si cu care sunteti impotriva ?
7. Modul in care s-a comportat Gigi Becali cu ocazia referendumului , sustinandu-l public pe Basescu , vi s-a parut ca a fost mai curand :
8. Credeti ca PNG ar trebui sau nu ar trebui :
9. Ce procent credeti ca va obtine PNG la alegerile europarlamentare in localitatea dvs. ?
10. Care este echipa de fotbal preferata de dvs. ?


ps: asa ca nu-i mai faceti jocurile ciobanasului si inchideti acest topic ...


Eu am vazut si rezultatele in procente...sunt prea tari...dar bineinteles ca nu este un sondaj Png...:happy:happy:happy:lol:

Rossi
13th July 2007, 19:28
Oricum numai un "orb" poate sa spuna ca Steaua nu e cea mai iubita echipa

daca e vorba doar de Bucuresti ... da

probabil ca dintre bucuresteni , 50% sunt fani Steaua , 35 % fani Dinamo , 10% fani Rapid si restul procentelor merg in provincie ...

Luis Garcia10
13th July 2007, 19:30
Se vede ca nu stii ce e in provincie! In Bucuresti procentul stelistilor e mic fata de ce e in provincie ;) :yes:

delaparis
13th July 2007, 19:31
La Paris inca nu am vazut suporter stelist ... :D

Nico21
13th July 2007, 19:34
Bre,si eu stau in provincie...stelistii provinciali in marea lor majoritate,nu fac deplasari dupa echipa...de exemplu aici la Pitesti,cunosc doar vreo 5-6 ghencisti,care ar da bani pe benzina,bilet,bautura si mancare,ca sa se duca pana la Bucuresti...dar cand e vorba sa se iasa in strada,dupa un succes,sunt primii...:):):)ca nu costa nimic sa te bucuri...:cool:de exemplu la finala Cupei de la Timisoara,din Bucuresti au plecat doar vreo 500 de suporteri,restul pana la 3000 de insi,fiind provinciali...Tg-Mures,Galati,Pitesti,Ploiesti,Baia Mare,Cluj...doar dintre cei pe care i-am cunoscut si au venit in grupuri organizate...asta e diferenta,intre o echipa simpatizata si una iubita...ca un fapt divers,dintre toti suporterii romani,eu ii apreciez cel mai mult pe cei de la Fc National,reuniti sub numele de *FANS*...

Radu
13th July 2007, 19:37
bine,voi 500-1000,tin minte acum cativa ani meciuri jucate de steaua cu 2-3000 de spectatori acasa,toate echipele au suporteri de rezultat,sa fim seriosi,chiar crezi ca la steaua ar veni cel putin 20000 indiferent de situatie?
prietene asculta la mine...brigazile o sa vina tot timpul...eu unul o sa imi sustin echipa oriunde va juca...indiferent de divizie!:ok:

Luis Garcia10
13th July 2007, 19:38
Nu stiu ce cunosti tu...dar in orice caz eu iti spun sigur ca la meciurile din cupele europene ale Stelei macar 30% sunt provinciali ;)

zebe
13th July 2007, 20:03
Pai daca pe lia manoliu s-au strans mai mult de 400.000 de suporteri ...ca sa nu zic ca Steaua are cei mai multi abonati din tara.:D

:happyasta-i tare...:yeah::happy

si ontopic...pun pariu ca din astia 42% sau nush cat de microbisti care cica tin cu steaua 80% nu stiu sa zica 5 jucatori din lotu' stelei...asta-i adevaru...nu vreau sa jignesc pe nimeni da' d cand ma stiu ii la moda sa fi stelist.

Dani3l
13th July 2007, 22:58
PS. Daca Steaua ar retrograda nu cred ca ar merge la meciuri in divizia B mai mult de 500-1000 de suporteri.
Du-te..nu mai spune?Las ca ati fost voi,cu zecile de mii cand acu 3-4 erati in divizia C...si tu esti suporter de cand a venit paskany..pana sa vina arpad,nu v-ati afirmat,acu,v-ati dat la miere si subit..ati devenit mari fan cfr..:happy fii fara grija,Steaua daca ar retrograda tot ar avea cei mai multi abonati din Romania.

:happyasta-i tare...:yeah::happy

si ontopic...pun pariu ca din astia 42% sau nush cat de microbisti care cica tin cu steaua 80% nu stiu sa zica 5 jucatori din lotu' stelei...asta-i adevaru...nu vreau sa jignesc pe nimeni da' d cand ma stiu ii la moda sa fi stelist.
da,zebe,e chiar tare,sa vina 60.000 de oameni la un meci cu hereenven e chiar tare... cati au fost cei mai multi la un meci al echipei pe care o susti?!

sa moara toti acei 42.4% !
Ce trist ca vadim toleraza useri ca tine...

sondajul e un fals ......acest sondaj a fost comandat de PNG.......forma finala arata cum a vrut Jiji sa arate ...

....
Da...asa e...gigi conduce din umbra omenirea...pazea...urmatoarea miscare va fi sa desfinteze dinamo bucuresti...
Este evident faptul ca Steaua are cei mai multi suporteri din romania..pacat ca cei de la gazeta nu au citat sursa,un link,ceva...si pro tv a preluat informatia.Oricum,o corecta prezentare a sondajul ar fi fost "42,4% din cei intervievati sunt suporteri ai Stelei" si nu "42,4% dintre romani sunt fani Steaua".

gety_2007
16th July 2007, 17:02
bai nu o mai tot dati la vrajeala ma ofticatilor mai bine vati baga unghia in gat de ciuda... asa cum steaua are suporteri adevarati care vin meci de meci la stadion dar are si simpatizanti dinastia care nu stiu nici un jucator de la echipa.. asa are si dinamo sau rapid.. deci daca din aia 42% jumate cit ziceti voi nu sint suporteri adevarati tot steaua ar fi pe locul 1 ptr ca atunci din aia 12% citi are dinamo numai 6% sunt adevarrati asa ca lasatio balta ce credeti ca toti fanii lui dinamo si rapid si al oricarei alte echipe se dedica trup si suflet echipei cu care tine?:)))) oricum ati dao steaua e pe primul loc si asta no sa se schimbe poate doar daca retrogradeaza si sta in B vreo 20 ani ! si nu sunt subiectiv ptr ca eu personal nu tin cu steaua eu sunt din braila si tin cu echipa locala fie ce o fi si la bine si la rau

gety_2007
16th July 2007, 17:03
:happyasta-i tare...:yeah::happy

si ontopic...pun pariu ca din astia 42% sau nush cat de microbisti care cica tin cu steaua 80% nu stiu sa zica 5 jucatori din lotu' stelei...asta-i adevaru...nu vreau sa jignesc pe nimeni da' d cand ma stiu ii la moda sa fi stelist.

AUZI DAR TU AI SENZATIA CA DIN AIA 12% DINAMOVISTI TOTI SUNT FANI 100% SI STIU TOATA ECHIPA?? AA?

Elphax
16th July 2007, 17:27
bai nu o mai tot dati la vrajeala ma ofticatilor mai bine vati baga unghia in gat de ciuda... asa cum steaua are suporteri adevarati care vin meci de meci la stadion dar are si simpatizanti dinastia care nu stiu nici un jucator de la echipa.. asa are si dinamo sau rapid.. deci daca din aia 42% jumate cit ziceti voi nu sint suporteri adevarati tot steaua ar fi pe locul 1 ptr ca atunci din aia 12% citi are dinamo numai 6% sunt adevarrati asa ca lasatio balta ce credeti ca toti fanii lui dinamo si rapid si al oricarei alte echipe se dedica trup si suflet echipei cu care tine?:)))) oricum ati dao steaua e pe primul loc si asta no sa se schimbe poate doar daca retrogradeaza si sta in B vreo 20 ani ! si nu sunt subiectiv ptr ca eu personal nu tin cu steaua eu sunt din braila si tin cu echipa locala fie ce o fi si la bine si la rau

traducerea pls

Luis Garcia10
16th July 2007, 17:36
Fiecare padure isi are uscaciunile in traducere ;)

SAMM
16th July 2007, 17:51
trebuia pus pe intern

sa se lase cu vene taiate

Luis Garcia10
16th July 2007, 18:12
A fost si pe intern :rolleyes: ...dar cred ca e mai bine aici ..mai la "umbra" :)))

Sesu
19th July 2007, 08:27
au intrebat si ei 1000 de oameni de pe langa ghencea si le-au iesit acest rezultat

caine19
21st July 2007, 22:59
nu este relevat...si in primul rand cred ca 20% din ei nu au fost vreodata pe ghencea...noi nu avem nevoie de astfel de suporteri...calitatea conteaza nu cantitatea!:ok:

20%... poate 90% :) ...

42% din 10 milioane inseamna mult....

Imi spui tu mie ca au fost pe ghencea 4.2 milioane de fani :happy:happy ???

Dani3l
21st July 2007, 23:33
20%... poate 90% :) ...

42% din 10 milioane inseamna mult....

Imi spui tu mie ca au fost pe ghencea 4.2 milioane de fani :happy:happy ???
Las ca's prezenti numerosii fani ai lui dinamo,la meciurile de acasa...si dinamovistii isi aduc aminte unde-i stadionul,doar cand joaca cu Steaua si rapid..in rest,in fata tv-ului.

paul30
10th August 2007, 16:12
De unde ai scos datele astea? Din declaratiile luŽBecali? Desi nu cred el ar fi spus 90%

leutuvalcean
21st September 2008, 18:54
Sondaje ireale.Unde credeti ca se afla Craiova?

anthynidiany
27th September 2008, 10:00
bai Dani3l baut ceva gaz inainte de a deschide threadul asta ??

mihai_alex
27th September 2008, 11:38
42,4% din stelisti sunt romani...

Mario Di Lazi
6th October 2008, 08:03
42 țin cu steaua și 21 % din ăștia nu cunosc 5 jucători de la steaua :D

ULTRAS4LIFE
8th November 2008, 09:57
Steaua este cea mai iubita echipa din Romania si poate din Europa de Est dar treaba cu procentele e aiurea...pt ca sunt f multi romani care-s afara si vin la meciurile noastre...galateanu ala sa ne lase-n pace sa-si vada de topit otelu p`acasa STEAUA a avut 23.760 de fani pe Santiago Bernabeu cum n-a dus nici macar Barcelona (pt toti idiotii kre ar putea comenta) sa nu se inteleaga eronat ca Steaua e mai iubita ca Barcelona dar nicaieri-n lume daca-ntrebi de Otelul sau Poli Timisoara nu cred ca-ti raspunde nimeni sau te`ntreaba dk e vreun supermarket nou`n oras...Steaua a dat Romaniei 3/4 din Generatia de Aur...Dinamo aduna toti expluzatii gen Julio Cesar Coreea (care a jucat 14 meciuri in 4 ani la Real Madrid) sau Marius Niculae (care vai mare dinamovist ca nu vroiau aia sa-i mai dea bani si sa nu ajunga prin pakistan a venit la dinamo...ca sa nu zic de lobont kre a fost solutie de avarie la fiorentina si acum pleaca-n Tatarstan la Rubin Kazan...sunt penibili) :))) de rapid ce sa zicem..Pancu :))) ala e fosila si t-rex ar juca mai bine k el..stiti cate goluri are pancu de cand e in cecenia :))) ? 0 ! Steaua a dat Europei jucatori ca Adi Ilie Hagi Marcel Raducanu (de kre multi imbecili nici n`au auzit) si dk`i intrebi zic ca a jucat pe la Avantu Prabusirea etc etc :) asa ca oricum si peste 100 de ani tot STEAUA va fi cea mai iubita echipa si cea mai galonata orice ar face puricosii si nespalatii sau bogorii mai nou....am un respect deosebit pt Universitatea Craiova si suporterii ei si prefer sa nu comentez nimic de ei ! Decat sa ia spurcatii campionatu as vrea sa ia Craiova pentru ca Federatia si Liga au trimis-n B acum 3 ani o echipa care a purtat tricolorul cu succes pe toate stadioanele lumii !!! FORZA STEAUA !!! CU STEAUA PANA LA MOARTE !!!

zerograde
6th April 2010, 20:22
Scarbit de steaua,sa fie si 90% ca nu imi pasa,macar daca era adevarat.

crocnan
14th May 2010, 20:43
42,4% din acesti 42,4% au renunțat la Steaua.

Hingherul
14th May 2010, 20:51
si zici ca nu esti clona?
rasi patetici.....

tfsRapid
24th April 2013, 00:17
42,4% dintre romani nu au bacul luat ! ce coincidenta...

Shinnok
24th April 2013, 00:18
sa-i spuna cineva astuia ca se umple de penibil :D

snookerinfo
7th February 2014, 16:10
Realizând un sondaj de opinie în rândul a 1.182 de români cu vârste peste 18 ani, BCS a stabilit numele echipei cele mai iubite de pe plaiurile noastre mioritice. Oarecum previzibil, cele mai îndrăgite culori s-au demonstrat a fi cele roș-albastre. Steaua se bucură așadar de cei mai mulți fani, adunând nu mai puțin de 42.4% din sufragii.


Nu vreau sa supar pe nimeni dar:
Statistica in general e de rahat. De ce? Niciodata nu este exacta atata timp cat nu se tine cont de proportii.
Romania are aprox 20 mil. de oameni. 42.4 % ar insemna aprox 8.5 mil.
La fel ca si in "corectele" :happy sondaje politice treaba cu esantionul e de rahat.
Cum sa imi spuna cineva ca aproape jumate de tara tine cu Steaua (nu zic ca nu ar fi adevarat) cand au fost intreabati 1182 din 20 mil. ? Intradevar nu ai cum sa intrebi 10 milioane cu cine tin, ca n-ai cum, dar daca vrei sa demonstrezi ceva faci un esantion de minim 100.000 din primele 10 cele mai po****te orase ale tarii, 10.000 pe oras, in afara de orasul din care e echipa pentru care faci sondaj separat.

snookerinfo
7th February 2014, 16:26
Mai e ceva:
Din 20 mil. scazi:
- po****tia feminina care in proportie de 80% n-au treaba cu fotbalul.
- po****tia masculina care n-are treaba cu fotbalul.
- copii pana in 7 ani, ca doar nu poti sa spui ca unul de 1 an e suporter Steaua cand el nu stie inca de ce e mingea rotunda.

Deja cam scade numarul la cel mult 10 mil., chiar mai putin.

ThePhenom
7th February 2014, 17:47
Iar 40% dintre ei inca sunt siguri ca Mirel Radoi si Banel Nicolita sunt jucatorii Stelei.

dextercioby
7th February 2014, 21:12
Iar 40% dintre ei inca sunt siguri ca Mirel Radoi si Banel Nicolita sunt jucatorii Stelei.

Pai Mirel Radoi si Banel Nicolita inca sint jucatorii stelei. :D

Cristy RVD
8th February 2014, 23:53
Hingherul?

-hBE9O5S_L4

delaoltenia
20th March 2016, 14:41
Se spune că simpatia pentru un club de fotbal, în unele cazuri dusă până la stadiul de iubire, reprezintă un lucru cu care unii oameni se nasc. Pentru alții însă, apare pe parcursul vieții, îndeosebi în copilărie sau în adolescență. Fie că este vorba de Steaua, de Dinamo, de Rapid, sau de orice alt club din țara noastră, românii sunt cunoscuți ca niște suporteri fanatici, iubitori, de multe ori acest lucru ducând la violențe pe stadioane sau în afara lor.

Veșnica întrebare „Care este cea mai iubită echipă din țara noastră?” cunoaște, evident, mai mult răspunsuri. Pentru că, ce-i drept, subiectivismul își spune în dese rânduri cuvântul. Biroul de Cercetări Sociale a încercat să dea un raspuns acestei dileme.

Realizând un sondaj de opinie în rândul a 1.182 de români cu vârste peste 18 ani, BCS a stabilit numele echipei cele mai iubite de pe plaiurile noastre mioritice. Oarecum previzibil, cele mai îndrăgite culori s-au demonstrat a fi cele roș-albastre. Steaua se bucură așadar de cei mai mulți fani, adunând nu mai puțin de 42.4% din sufragii.

Dinamo, doar 12.6%...
Destul de surprinzător, deși a reușit să câștige titlul la pas în acest sezon, „câinii” nu sunt deloc așa de iubiți pe cât dau impresia. Dinamo se bucură de doar 12,6% din simpatia celor intervievați, un procent destul de mic, comparativ cu cel al „dușmanilor de moarte” din Ghencea.

„Podiumul” preferințelor microbistice ale românilor este completat, după cum probabil era de așteptat, de Rapid. Gruparea alb-vișinie se bucură de 9,2% din sufragii, fiind nevoită să se vadă „învinsă” - ca și în clasamentul ultimului campionat - de cele două mari rivale bucureștene.

Clasamentul este completat de cele mai iubite grupări din provincie - Poli Timișoara cu 4.5 % și CFR Cluj cu 2.5 % - celelalte echipe având un procentaj subunitar.
mysport. (http://www.mysport)
Doar 42%?!Prea putin...:headbang:

prea mult! :D

tfsRapid
12th December 2016, 16:05
42% au votat cu PSD.. coincidenta?

dextercioby
12th December 2016, 23:11
Lasa, bine c-au stat tifosii giulesteni acasa. :D Oare tot cu Dragnea votau ?? :drak:

iulian_1976
13th December 2016, 00:48
45,5 % coincidenta sunt PSD-isti:D

Acum serios care Steaua ? FCSB sau CSA :))

Johnny D
3rd January 2017, 12:51
:)) Ce prostie, 55% dintre romani sunt femei din care 80% habar n-au de fotbal!:))
Eventual 42,4% din microbistii romani sunt stelisti, aia ar fi altceva.:rolleyes:

Elgorriaga
3rd January 2017, 13:57
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/educatie/studiu-42-dintre-romani-sunt-analfabeti-functional-525168

Ce coinciden'za ...

cip
3rd January 2017, 14:15
multi multi,dom'le...:D

Johnny D
3rd January 2017, 14:37
Asta pare mai credibila!:)
Da mai sunt si exceptii vreo 4-5 acolo si le lanseaza pe forumuri sa posteze in prostie sa arate cat de multi sunt ei!:))