PDA

View Full Version : Mandria De A Fi Caine



Rossi
1st April 2006, 01:07
"URA NASTE URA

toate actiunile anti-Dinamo au menirea de a ne face mai uniti si mai puternici,

atacuri initiate de oameni ce vor sa se bage in seama, persoane slabe, depasite de situatie si care nu au puterea de a recunoaste cand cineva le este superior,

atitudinea adversarilor de pe teren, care, in impotenta lor, dau vina pe arbitri,

declaratii agresive date de oficiali ai echipelor rivale (de moment, sau dintotdeauna), atacuri aberante, gen gigi becali dupa national-steaua, cum ca Dinamo ar fi platit arbitrul sa fure steaua!!,

incitari la "razboi" ce apar in ziarele locale cu 2-3 zile inainte de meci, primirea la stadion, cu pietre smulse din terasament (incinte aprobate de comisia lui duru!),

toate culminand cu tratamentele arhicunoscute aplicate de gorilele cu 4 clase (maxim!!, de la 5 in sus sunt gradele superioare)...

pentru toate acestea trebuie sa strangem randurile, sa ripostam (nu neaparat ca sambata seara, dar uneori pur si simplu nu mai exista alta cale) cand suntem provocati, pentru ca suntem cineva, suntem un nume care naste frica si teama, pe teren si in tribune, un nume care impune respect, un nume cu care ne mandrim

mandria de a fi caine nu poate fi suspendata de nici o comisie, nu poate fi luata de nici un jandarm "
DOL

Rossi
2nd April 2006, 08:44
"Tot timpul am crezut, ca suporteri, ca avem o echipa campioana. Si ca avem atitudine de campioni. Am trecut peste vinzarile ilogice facute an de an de catre o conducere sinucigasa. Am trecut peste atacurile ticaloase ale stelistilor si ale partii din mass-media care ii sustine. Am rezistat cu brio ironiilor venite din Grant. Am fost mereu fruncea, inaintea Banatului. Mai bogati sufleteste decit banii Craiovei.

Am fost mereu primii printre suporteri. Ne-am luptat. Ne-am batut. Ne-am lasat macelariti de bastoane. Vinovati fara vina in scenarii mafiote. Am fost pavaza impotriva mitocaniilor si a murdariilor aruncate mereu asupra clubului Dinamo. Nu am cedat nici un moment. Am crezut ca avem o datorie de onoare. Mai presus de orice. Mai mult, am singerat pentru Dinamo. Nu am mai vrut sa simtim durerea fizica patrunzatoare si nici cea psihica, infinit mai grea. Si nu am cerut nimic in schimb! Nici salarii de 150.000 de euro. Nici masini scumpe. Nici costume Armani. Nici parfumuri Calvin Klein. Nici ceasuri Rollex. Nici. Nici…"

Rossi
9th April 2006, 23:50
SUNT MÂNDRU............

Mândru ca nu sustin echipa celor multi…
Mândru ca sunt CÂINE.
Mândru ca nu sunt spurcat.
Mândru ca suntem unici.
Mândru ca avem cele mai frumoase peluze în România de 10 ani, fara întrerupere.
Mândru ca Peluza Noastra a introdus fenomenul ultras în România.


Mândru ca nu suntem "buni români".
Mândru ca suntem huliti pe orice stadion primitiv din provincie unde se striga: steaua, steaua.
Mândru ca nu sunt sclavul unui oier...
Mândru ca avem, indiscutabil, cele mai frumoase cântece.
Mândru ca avem cele mai expresive coregrafii.
Mândru si totodata amuzat de faptul cum spurcatii copiaza ABSOLUT toate cântecele noastre.
Mândru ca nu fug de spurcati.
Mândru si totodata amuzat de coregrafiile lor absconse.
Mândru ca nu avem un erou national din mahalaua din Faurei.
Mândru ca toti "bunii români" se uita urât la mine si ma considera un anti-erou.
Mândru ca sunt CÂINE!
DOL

Ayrton
14th April 2006, 18:11
<<"De ce Dinamo" este intrebarea ce mi-a fost pusa inca din momentul in care am inceput sa ma uit la fotbal.
Mai intai am fost intrebat de catre stelistii ce se umflau in pene pentru ca au castigat o oarecare cupa fara sa intalneasca nici o echipa englezeasca.
De curand sunt intrebat acelasi lucru de catre rapidistii care se mai umfla inca in pene cu performanta lor "magnifica", dar uita ca performanta se masoara uneori de la 3 titluri in sus.
Sa nu-i uit pe dragii nostri craioveni, ce se lauda cu publicul lor fantastic si cu a lor "Craiova Maxima", ce pare sa nu dispara din repertoriul lingvistic al jurnalistilor nici dupa aproape 30 de ani de la disparitie.
Sau pe timisoreni, ce sincer nu prea au cu ce se lauda dar au o placere uriasa sa ne urasca prin prisma istoriei noastre si a faptului ca am fost adusi in prima divizie fara sa trecem prin esalonul secund...ee, ma rog, Banatu'i fruncea cand vine vorba de aek-isme...
Nici nu-i bag in seama pe unii frustrati de pe litoral sau pe cei "cu doua clase in plus fata de tren" (vorba unui rapidist...) care ne striga "Steaua! Steaua!" cand mergem prin Pitesti, Bacau sau alte comune infrumusetate.

"De ce Dinamo" este intrebarea pe care mi-o pun adesea singur. Si nu pentru ca as fi deranjat de istoria putin tulbure a echipei, sau pentru ca m-ar inhiba palmaresul superior al Stelei.
In fond, pentru ca tot este 'Boro o echipa in voga acum, cati dintre voi stiati ca aceasta echipa nu are absolut nici un trofeu castigat, iar pana acum cativa ani nu se calificase niciodata in Europa, si cu toate astea are un numar de fani impresionant, cu 20.000 abonati si o medie de 30.000 de spectatori de decenii bune incoace? Asta intr-o tara in care o dubla castigatoare a Cupei Campionilor se zbate intre a doua si a treia divizie, sau in care majoritatea echipelor din primele 3 divizii valorice au cel putin o cupa a ligii castigata...
Nu ma deranjeaza palmaresul Stelei si nu m-ar deranja nici daca ar castiga Liga Camponilor cativa ani la rand. Nu performanta(sau lipsa ei) este motivul pentru care imi sustin echipa.
"De ce Dinamo" este o problema care sincer ma roade. Nu pentru ca as avea dubii. Ci pentru ca altii au. O infrangere cu 3-0 nu deranjeaza. Umilinte au fost, in mod evident sunt si cu
siguranta au sa mai fie. Important este sa ramanem in picioare si sa tinem capul sus. Am mai spus-o si o repet, expresii gen "ne-am facut de ras" sau "rade lumea de noi" nu conteaza si nu se aplica daca pierzi in mod rusinos un meci. Se aplica daca, de exemplu, jucam acasa cu stadionul gol in penultima etapa, cu o echipa rivala si cu posibilitatea (desi slaba) de a castiga titlul. Sau se aplica daca o echipa proaspat campioana joaca in etapa 3-4 cu rivala eterna si echipa pe care tocmai o batuse in lupta pentru titlul cu stadionul plin pe trei sferturi. Pentru a rezolva problemele astea insa ai nevoie de suporteri. Iar pe acestia este mai greu sa-i aduci la stadion, daca echipa ta se zbate intre ridicol si prostie.
Cum adica? -veti spune. Imi fac echipa proasta? Pai din pacate, daca asta este adevarul, da... E usor sa te lauzi ca ai 9 actionari bogati la club. E mai greu, dar nu imposibil, sa scapi printre randuri faptul ca doar vreo 2 sunt intr-adevar dinamovisti, restul venind doar pentru un mic "business".
E usor sa te lauzi ca ai bugetul cel mai mare din Romania. Sau ca ai planuri sa faci fotbalul echipei tale sa aduca lumea la stadion, sau sa-l populeze cu femei si copii din nou. E mai greu insa, se pare, sa construiesti un grup sanitar mai de Doamne ajuta pe care sa-l poata folosi si persoanele care au mirosul cat de cat dezvoltat.

Ei bine dragii, mei asta este unul dintre motivele pentru care imi numesc echipa ridicola. Pentru ca oricat as incerca sa ma delimitez de baietii astia, tot pe Dinamo reprezinta si imi fac clubul de ras.
Da, este doar unul dintre motive. Al doilea sunt suporterii. Da, mi-e rusine ca lumea vine la stadion din doar doua motive, si nici unul intemeiat. Unii vin, observai eu in cateva randuri, sa le "multumeasca" jucatorilor pentru performanta lor. Acestia sunt suporterii care depind de rezultate si care spun cuvinte grele cui nu trebuie. Gen "rade-ti barba terminatule!" lui Tames imediat dupa ce ii murise tatal si omul a avut un meci mai putin bun(pentru referinta personala, este vorba de meciul cu Braila 1-0 si "suporterul" respectiv parea a fi mai mult interesat de coaja semintelor decat de fotbal).
Altii vin in peluza, sa-si incurajeze echipa cum pot. Si se considera "ultra'". Desi in mod ciudat, unii habar nu au ce inseamna cuvantul, insa :"da bine la gagici in discoteca" (de asemenea, pentru referinta personala, cuvintele vin de la un baietel cu hanorac, pantofi si pantaloni de costum negri, si evident sosete albe...). Acestia din urma (evident ca nu baiatu' cu soseta', ci cei care mai au cat de cat o idee despre fenomen...) sunt cei care iau sau luau bani de la conducere pentru "actiuni, coregrafii si deplasari" iar apoi taceau malc daca venea vorba sa protesteze cand Domnii de acolo deveneau prea nesimtiti chiar si pentru Romania.
Sau cei care au gasit de buna cuviinta sa-l injure pe bre Becali cand le-a taiat fondurile, motivand... apropos, care era motivul? Ando? Pai nu era injurat nenea cu mult inainte sa plece Ando? Ma rog, am memoria cam scurta poate...

Peste toate astea, Dinamo este legat de Divizia A. Adica simpatizez cu Dinamo, implicit trebuie sa ma interesez de Liga. Care este subordonata Federatiei. Care se lauda, prin vocea reprezentantului mult prea iubit Sandu Mircea dela Valcea, cum ca Romania este in fata Italiei si Angliei in clasamentul UEFA pe anul in curs... Ma rog, as mai adauga eu, si a Spaniei, Frantei, Macedoniei si Maltei...Apropos de acestea doua, are cineva curaj sa acceseze paginile federatiilor acestea? Daca da, va implor nu intrati apoi pe www.lpf.ro sau www.frf.ro...

Mda, sunt dinamovist. De ce? Pentru ca indiferent cati oameni imi sunt asemanatori, ei exista. Pot fi unul, zece sau o mie. Si pentru ca din urma noastra Dinamo traieste si respira frumusetea. Pentru Catalin. Pentru amintirea unui Dinamo-Spartak in care tot stadionul canta la penaltiul lui Danciu numele lui Haldan. Pentru amintirea unui titlu fabulos dupa ani de seceta si pentru cea a unui meci cu Rapid in care am fost mandru ca sunt caine si mi-am aplaudat echipa cu lacrimi in ochi desi fuseseram invinsi cu 4-3. Pentru Lucescu, Dinu, Andone, Klein si toti jucatorii ce i-ar fi facut mandri pe fanii oricarei echipe din lume la vremea lor. Pentru mine. Pentru ca altfel nu as rezista. Pentru ca intr-o lume violenta si degradata treptat, suntem singurii oameni ce sunt in stare sa faca un gest complet altruist. Pentru o cauza pur spirituala.>>
:ok:

remy
16th April 2006, 05:46
Mesajul lui Gabi Tamas pentru jucatorii dinamovisti
2006-04-14 18:00:00

Gabi Tamas a plecat de la Dinamo in iarna, pentru ca i-a expirat imprumtul de un an de la Spartak Moscova. Cu inima indoita, Gabi s-a intors in Rusia, insa gandul i-a ramas tot la Dinamo. In aceste momente, mai dificile pentru "caini", fundasul s-a gandit sa-si incurajeze prietenii, sa depaseasca momentul greu prin care trec si sa tina capul sus.

Bafta maine cu Gloria !
Capul sus si veti fi campioni !
Strangeti randurile, aveti-va ca fratii si o sa reusiti sa luati fata Stelei !
Dinamo e mereu numarul 1 !!!

realmadrid.com
18th April 2006, 00:49
In primul rand, spre deosebire de tine, Gabi Tamas asta a facut ceva in viata :D...si este dreptul lui sa zica ca Dinamo este nr1, pt ca fiecare jucator isi lauda echipa lui, nu a adversarului...
Prostia asta are limite ?

Angelina Jolie
18th April 2006, 05:03
Daca as fi fost bucurestean, as fi fost dinamovist.
FORZA CFR! Ceilalti in C!

remy
19th April 2006, 03:34
Sfaturile lui Ciprian Sora pentru fotbalistii lui Dinamo: disciplina, modestie, incredere.

http://www.dinamomania.net/arhiva_foto/cipriansora.jpg

Dupa ce l-a invins fara drept de apel pe bodyguardul lui Gigi Becali, stelistul Zmarandescu, Ciprian Sora a acorda un interviu pentru DinamoMania in care a vorbit despre dragostea sa, Dinamo...
Asculta aici interviul complet acordat de dinamovistul Ciprian Sora pentru DinamoMania! http://www.dinamomania.net/audio/2006/sora_interv.mp3
Vezi inregistrarea completa a bataii administrate de Ciprian Sora stelistului Zmarandescu http://www.dinamomania.net/video/extra2006/SORAunuldintreNOI.wmv

“Sunt dinamovist de mic, mama m-a invatat sa fiu dinamovist de mic”
“Eu am jucat si fotbal la Dinamo la grupele lui Piti Varga, doar ca nu am avut cine sa ma sprijine sa ajung fotbalist”
“Cred ca mi se potriveste sintagma de ‘caine pana la moarte’, nu stiu, dupa batalia asta…”
“Eu am facut si armata la Dinamo…”
“Le-as recomanda fotbalistilor de la Dinamo in primul rand disciplina, modestie in al doilea rand si in al treilea rand e foarte important o pregatire psihologica mai ampla. Cred ca in perioada asta au nevoie de un psihic puternic si sa treaca peste momentul asta greu”
“Le transmit suporterilor dinamovisti sa aiba rabdare si sa creada in ai lor pana la urma. Eu zic ca la Dinamo sunt foarte multe valori, sunt jucatori valorosi, doar ca trebuie sa aiba mai multa incredere in ei”

Aaetius
28th April 2006, 23:33
luptam pt glorie
luptam pt onoare
si vom fi pana la capat
MANDRI DE A FI CAINE!

Universal
1st May 2006, 05:07
Mandria in ziua de astazi este mereu fals interpretata, poate fi luata ca nationlaism radical-insa in cazul echipei Fc Dinamo nu trebuie sa-si faca nimeni griji.

sergiut22
16th September 2007, 14:05
Cainii sunt de neinfranti dar stelistii sunt fututi....
Asculta imnul de la Vama Veche si aduti aminte de clipele dinamovistilor...asa k "Fie vreme buna fie vreme rea CAINE PANA LA MOARTE"

vlad1607
1st October 2007, 21:22
SUNT MÂNDRU............

Mândru ca nu sustin echipa celor multi…
Mândru ca sunt CÂINE.
Mândru ca nu sunt spurcat.
Mândru ca suntem unici.
Mândru ca avem cele mai frumoase peluze în România de 10 ani, fara întrerupere.
Mândru ca Peluza Noastra a introdus fenomenul ultras în România.


Mândru ca nu suntem "buni români".
Mândru ca suntem huliti pe orice stadion primitiv din provincie unde se striga: steaua, steaua.
Mândru ca nu sunt sclavul unui oier...
Mândru ca avem, indiscutabil, cele mai frumoase cântece.
Mândru ca avem cele mai expresive coregrafii.
Mândru si totodata amuzat de faptul cum spurcatii copiaza ABSOLUT toate cântecele noastre.
Mândru ca nu fug de spurcati.
Mândru si totodata amuzat de coregrafiile lor absconse.
Mândru ca nu avem un erou national din mahalaua din Faurei.
Mândru ca toti "bunii români" se uita urât la mine si ma considera un anti-erou.
Mândru ca sunt CÂINE!


:ok::ok:

vlad1607
14th October 2007, 17:48
cand joaca Romania nu simt acelasi fior ca atunci cand joaca DINAMO !

vlad1607
21st January 2008, 21:40
http://www.tifosiultra.go.ro/ super filmulet :ok:

Rossi
1st February 2008, 04:29
:happy:happy:happy:happy scuze, dar nu m-am putut abtine cand am vazut numele thread-ului. :happy:happy:happy:happy


fugi si behaie in alta parte ... esti neinteresanta

Mario Di Lazi
1st February 2008, 12:00
:happy:happy:happy:happy scuze, dar nu m-am putut abtine cand am vazut numele thread-ului. :happy:happy:happy:happy
CAMPIONII DIN GHENCEA!

rog moderatorii de pe Dinamo să şteargă acest mesaj ...

Leo
1st February 2008, 15:18
vorbiti pe subiect nu mai fiti off topic http://www.imagehost.ro/pict/0115170447a31bd086d7e.gif

Leo
6th October 2008, 14:10
A fi suporter la Dinamo ... in toamna lui 2008


Acum cateva luni, pe aceeasi tema, imi incheiam articolul cam asa:



“A fi suporter dinamovist inseamna sa fii mandru ca esti caine, sa fii respectat de toti pentru ca iubesti aceste doua culori, sa arzi de pasiune la tot ce se intampla.....sa nu conteze unde, cand, cum ...doar pentru Dinamo eu sunt nebun!

Imi doresc sa traiesc si eu vremuri de glorie, sa vad meciuri mari cu Dinamo in CL si sa fim campioni ani la rand....trecutul imi spune ca se poate, important e ca si prezentul sa fie la inaltime!”



Si iata ca prezentul este la “inaltime” si traiesc adevarate vremuri de neuitat pentru suporterul dinamovist:

1.In trecut eram toti suporteri, chiar daca se stia ca exista “adevaratii” (adica ultrasii) si “cetatenii” (adica cei de pe net, cei cu semintele, cei cu injuraturile non-stop). Ei bine, prezentul e mai complicat pentru ca au aparut categorii noi cum ar fi “drogatii” si “cei 6-7-10 most wanted” (de anumite personaje). Polemici existau dintotdeauna intre cele 2 tabere, dar asta nu ne-a impiedicat deloc sa fim uniti in jurul echipei – si sa amintesc doar momentul meciului cu Lazio cand intreg stadionul a fost plin si am fost un singur suflet, am cantat cu o singura voce “DINAMO” si am purtat doar alb si rosu.

In schimb de cateva zile noi fanii vrem cu tot dinadinsul sa demonstram ca se poate si altfel:



Ideea e ca datorita unor oameni de genul asta care nu se pot controla pe stadioane avem toti de suferit; nu mai zic ca de 3 zile striga toata lumea dupa mine ca ce suporteri cretini are Dinamo...

Pana acum va dadeam dreptate dar pur si simplu m-am saturat de eticheta de cea mai agresiva galerie si sa jucam de atatea ori cu stadionul gol si acum ar fi o usurare sa fie doar un meci cu portile inchise.

Incetati a mai distruge si a-i pune pe toti ceilalti in situatia de a va considera ceea ce dati dovada ca sinteti: violenti, abrutizati, prost crescuti. Incetati sa injurati, respectati regulile si toata lumea va fi de partea voastra.



Sunt putini cei care isi mai aduc aminte cum eram vazuti de toata lumea in momentele de glorie:



Dar nu pot sa nu reactionez cand vad ca unii considera ca au dreptul sa se ia de niste oameni care au batut atatia kilometri pt culorile noastre,care au cantat pt DINAMO si care fac meci de meci spectacol in tribune,castigand renumele de cea mai puternica galerie din Romania.

A fost extraordinar..nu credeam ca o sa ajung la meci..mai ales ca sunt din provincie..dar toate erofturile au meritat

SUPER DINAMO
SUPER GALERIE
PASTE FERICIT TUTUROR

Am fost la meci ...am facut 400 de km ptr o seara de neuitat chiar daca sfarsitul a fost cum a fost ..dar a meritat ptr tot entuziasmul care era la inceput ..vedeam oamenii cum veneau la stadion ..fiecare avea cate ceva..ori fular ..ori o esarfa sau ..un steguletz.. toti erau increzatori ..dar asta a fost sa fie..
CAINE PANA LA MOARTE SI DINCOLO DE EA !



Oare cine suntem noi acum?...mai stim sa raspundem la aceasta intrebare fara sa ne jignim si fara sa ne injuram, mai stim sa traim ca niste suporteri din cea mai frumoasa, puternica si respectata galerie din tara, mai stim sa fim “fie vreme buna, fie vreme rea caini pana la moarte....”



2.Cu actionarii suporterul dinamovist e clar ca nu se plictiseste. Nici in trecut nu a fost liniste la club si mereu aveam parte de dispute intre managerii nostri de la club (deh, unde’s multi puterea creste dar si certurile nu se opresc!). Insa in ultimul timp, nici nu stiu cum sa reactionez: sa plang sau sa rad. Sincer credeam ca pentru domnii T. si B. viitorul acestui club e cel mai important (cum merge echipa, ce performante avem, ce transferuri facem si sa le pregatim din timp, poate si stadionul de CL sa se discute odata si odata). Ce mare greseala sa gandesc asa....tot e bine ca am deschis ochii in toamna lui 2008 si am aflat ca subiectul “hot” de discutie e sa afle care este injurat mai mult, cam cat de “suculente” si “adanci” sunt vorbele de duh si exact cine sprijina grupul “most wanted” din galerie si de ce.



In acest prezent de vis, mie ca suporter dinamovist ce-mi ramane de facut: fie nu mai merg pe stadion (ca oricum suntem putini, si risc sa fiu pus la gramada cu cei foarte periculosi cand devin “prea entuziasti” uneori de jocul echipei), fie raman pe net unde clar trebuie sa ma cert cu unul sau cu altul, fie imi fac nervi la tv de ce imi este dat sa aud.

Si pana la urma ce ramane? Cum sa fiu eu mandru de toate acestea?



Poate trebuie sa imi aduc aminte din nou de ce iubesc DINAMO, de ce traiesc pentru aceste culori, de ce imi doresc sa freamat in ziua meciului alaturi de alti caini, de ce vreau sa cant la unison cu cei din galerie si cei din tribuna, de ce cinstesc memoria unor oameni ca Mopsu, Nunweiller si Catalin. Poate pur si simplu trebuie sa ma respect pe mine ca suporterul lui DINAMO si sa inteleg ce pot face eu pentru acest club:



NOI UMPLEM MEREU MARILE STADIOANE

CU STEAGURI ESARFE SI FLORI

SUNTEM GALERIA ECHIPEI DINAMO!


(Dinamomania)