PDA

View Full Version : Despre orice si totusi literatura



Pages : [1] 2

irinaidu
13th July 2007, 00:21
e tarziu ( nu chiar asa de tarziu ) si m-a pleznit zelul. si m-am hotarat sa fac un thread ( e asa funny sa fii mod pe literatura - am mereu senzatia ca vorbesc cu mine insami - poate din cauza ca asa se intampla ). si ma tot gandesc despre ce sa fie.
si asa ca m-am hotarat sa fie despre orice.
si dupa ce am reusit sa iau aceasta deosebita decizie mi-a venit cheful sa vorbesc despre oscar wilde. nu am citit prea multe carti scrise de el. doar portretul lui dorian grey si ceva chestii mai scurte. dar mereu ma amuza. chiar f tare. nu ma dau pe spate scrierile lui dar mereu ma binedispun.
una din chestiile care mi le aduc acum aminte este " the truth is rarely pure and never simple " ( citat mai mult sau mai putin exact - dar ideea asta era ). sau mai era si ceva de genul " a friend stabs you in the front ". motivul pt care le scriu in engleza e ca am avut cateva carti de el scrise in engleza si asa mi le aduc aminte.
asa ca daca aveti chef sa scrieti ceva ce nu merita chiar un thread , scrieti pe aici.
a si mai era o faza ceva de genul : dumnezeu si-a cam supraestimat abilitatile cand a creat omul. :P a si ceva cam asa : oricine poate sa simpatizeze cu suferintele unui prieten dar e nevoie de un om f deosebit sa simpatizeze cu succesul unui prieten. :D

Bumbescu
13th July 2007, 09:07
Mie cel mai mult imi place o replica a prietenului lui Dorian Grey, nu mai retin numele:

"trei lucruri urasc pe lumea asta: sa ma scol dimineata devreme, sa fac miscare fizica si sa fiu considerat o persoana respectabila":D

irinaidu
26th July 2007, 11:09
aseara ma plimbam pe faleza in constanta si cand vad un cort mare pe care scria " carti, muzica si film ". era o expozitie cu vanzare de carti, cduri cu muzica si filme.
am stat si m-am plimbat mult si bine pe acolo. pusa fata in fata cu atatea optiuni am suferit tare mult. erau o gramada de carti pe care le-as fi cumparat. albume cu diversi pictori, un album cu 1001 filme pe care sa le vezi intr-o viata ( eu sunt a movie freak si o sa sufar mult si bine dupa cartea asta care era 1 milion ) si multi autori ale caror carti le-as fi cumparat, unii pt ca am citit unele carti ale lor si mi-au placut si altii pt ca am auzit de ei dar nu am gasit cartile la biblioteca ca sa le citesc. era de altfel si o carte mare cu toate scrierile lui oscar wilde ca tot vorbiram de el si era chiar in engleza.
era evident si harry potter :P. eu una stiu ca e o prostie dar vrajitorul britanic m-a vrajit si pe mine. nu, nu mi-am luat carte ca nu am innebunit chiar de tot dar m-am uitat asa cu lacrima in coltul ochiului la ea.
in sfarsit mi-am luat o carte. nu o sa zic care ca avand atatea alegeri poate nu am facut-o pe cea mai buna, dar prefer sa ramana alegerea intre mine si portofelul meu pe care uneori il urasc cu pasiune :(

Delia
27th July 2007, 11:48
Hehe, mi-am amintit si eu de o vorba de-a lui Wilde: "Un barbat poate fi fericit cu orice femeie atata timp cat nu o iubeste." :D

Cat despre carti, Irina, oricum nu ni le putem cumpara pe toate. Si eu tanjesc la multe, dar incerc sa fiu selectiva, ca altfel as da faliment. Daca ar fi dupa mine, tot salariul mi s-ar duce pe carti, filme si muzica. :) Tot e bine, zic eu, ca oferta s-a mai diversificat si ai de unde alege.

Bumbescu
16th August 2007, 15:46
Delia, in cazul lui saracu, cred ca nu prea avea cum sa fie fericit cu nici o femeie, odata pt ca era prea destept:P si pe urma pt ca avea alte "simpatii"

Apropo de Mr Wilde, tocmai am terminat de citit "Ultimul testament al lui Oscar Wilde" de Peter Ackroyd, mi-a placut, f interesanta....un "testament" imaginar dar probabil f apropiat de o ipotetica varianta reala.

Delia
16th August 2007, 17:25
Delia, in cazul lui saracu, cred ca nu prea avea cum sa fie fericit cu nici o femeie, odata pt ca era prea destept:P


Ce remarcă misogină. :P

Bumbescu
16th August 2007, 18:53
Misoginist:D

Avea totusi stil tipul:

"My dear young lady, there was a great deal of truth, I dare say, in what you said, and you looked very pretty while you said it, which is much more important.":D

irinaidu
16th August 2007, 23:27
stii ce e enervant la persoane genul oscar wilde? cu toate ca e evident cand vrea sa-ti zica ca esti prost, tot iti vine sa razi si te gandesti ca e un baiat destept.

Delia
17th August 2007, 09:34
Cam la fel e si cu Bumbescu. :D

Bumbescu
17th August 2007, 10:00
Wow, ce compliment, m-am inrosit tot...:D

"If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you."-acelasi Mr. Wilde

irinaidu
17th August 2007, 10:09
destept oscarel asta!!!! :P
cat despre colegul nostru , the jury is still out!!!! :P

Bumbescu
17th August 2007, 19:52
aoleu, proces....sper ca-i vorba de unul subtirel, local, cu pedepse usoare, nu de unul kafkian pus la cale de montruosul aparat birocratic al ols-ului:D

O alta replica a lui Oscar ce-mi place:


"I like persons better than principles, and I like persons with no principles better than anything else in the world."

irinaidu
18th August 2007, 13:48
bumbi stai linistit, maximum de pedeapsa ar fi sa mai scrii un citat ceva!!! :)

si cum ne-am canalizat pe oscar :
"A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal."

Delia
19th August 2007, 19:49
Și încă un citat drăguț, nu îmi dau seama dacă autorul e Oscar Wilde sau Bumbescu:

“I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying.”
:P

irinaidu
19th August 2007, 21:13
dragut :D

Delia
21st August 2007, 12:19
“Cherish yesterday. dream tomorrow, live like crazy today!”

Tot Oscar Wilde. Cred că acuși trebuie să schimbăm numele threadului. :P

irinaidu
21st August 2007, 19:31
pai pot sa-l schimb dar dupa aia daca mai vrem si noi sa aberam putin, unde o facem????
misto citatul si tare bun de urmat. dar uneori e greu sa nu dream of yesterday!!!

Delia
22nd August 2007, 15:54
Așa-i Irina, un loc pentru aberat, recunoscut ca atare și purtând și o denumire oficială, este esențial. :D Nu că n-am abera noi și pe alte threaduri...

irinaidu
26th August 2007, 03:05
cum se pare ca am ramas blocata pe oscar, uite ceva ce mi-a placut mult :
" Imagination is a quality given a man to compensate him for what he is not, and a sense of humour was provided to console him for what he is ". pacat ca la distributia imaginatiei si a umorului , nu toti oamenii au fost prezenti.

si inca o idee de-a lui oscar la care zilele astea subscriu: "There is no sin except stupidity " ;)

"Illusion is the first of all pleasures" - f adevarat.

irinaidu
4th September 2007, 12:00
delia, de unde e semnatura ta ca e f funny???

Delia
4th September 2007, 12:13
Din filmul "Some like it hot." (Unora le place jazzul)

irinaidu
4th September 2007, 15:18
mi se parea mie cunoscut!!!! :)

pinki
4th September 2007, 16:53
mie-mi place la nebunie mr. wilde :D

despre ce vorbim aici?

Bumbescu
4th September 2007, 19:21
Despre ce iti place tie cel mai mult: despre nimic:P:D

irinaidu
5th September 2007, 01:38
pinkyshor poti vorbi despre ce vrei tu!!!

eu azi m-am simtit de kkt. si cautand sa ma gandesc la altceva in afara starii mele nu f favorabile m-am apucat sa citesc o carte. si am citit chestia asta printre altele : " fiti fericiti ! dincolo de aparenta-i afabila, exista oare indemn mai paradoxal, mai ingrozitor??? el formuleaza un comandament caruia iti este cu atat mai greu sa i te sustragi cu cat nu are obiect. cum stii daca esti fericit ? cine fixeaza norma? de ce trebuie sa fii fericit, de ce ia aceasta recomandare forma imperativa? ce sa raspunzi acelora care marturisesc jalnic ca nu reusesc?"
nu, nu m-am apucat sa citesc carti motivationale. doar ca aparea faza asta. si fara nici un motiv clar, m-am gandit sa o scriu aici.

pinki
5th September 2007, 12:53
bumb, iar ti-o cauti :P

a venit toamnaaaa! :cheer:

Bumbescu
6th September 2007, 00:39
pinkyshor poti vorbi despre ce vrei tu!!!

eu azi m-am simtit de kkt. si cautand sa ma gandesc la altceva in afara starii mele nu f favorabile m-am apucat sa citesc o carte. si am citit chestia asta printre altele : " fiti fericiti ! dincolo de aparenta-i afabila, exista oare indemn mai paradoxal, mai ingrozitor??? el formuleaza un comandament caruia iti este cu atat mai greu sa i te sustragi cu cat nu are obiect. cum stii daca esti fericit ? cine fixeaza norma? de ce trebuie sa fii fericit, de ce ia aceasta recomandare forma imperativa? ce sa raspunzi acelora care marturisesc jalnic ca nu reusesc?"
nu, nu m-am apucat sa citesc carti motivationale. doar ca aparea faza asta. si fara nici un motiv clar, m-am gandit sa o scriu aici.

Acum, dupa trei vodci si doua beri(baute de mine) + cateva oferite altora ma simteam fericit si m-am apucat sa citesc toata chestia asta:groggy:, dar nu m-am deprimat pt ca:

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory."

Sau in traducere proprie: un ficat cat mai in forma si o memorie cat mai scurta in ceea ce priveste banii dati pe bautura:D

irinaidu
6th September 2007, 00:50
eu una, din pacate, azi fara anestezic, am insistat. si cum ma plictiseam groaznic la servici, am continuat citirea. cartea e " euforia perpetua " - pascal bruckner.
ce-i drept cartea se dovedeste a fi banala, dar e totusi deprimant sa revizuiesti toate variantele pe care le-a incercat omeniea in speranta de a optine reteta fericirii.
si din pacate nici macar nu pot sa beau ca maine iar merg la servici.

Bumbescu
6th September 2007, 01:00
mare betiv pascal bruckner asta...

irinaidu
6th September 2007, 01:08
sa inteleg ca cu el ai impartit berile in seara asta???? :P

irinaidu
6th September 2007, 01:15
si fara nici o legatura cu discutia de mai sus
am vazut o faza, nu sunt capabila la ora asta sa o procesez prea bine. ideea e ca se discuta despre carti care au creat controverse la un moment dat si care au fost interzise sau s-a dorit sa fie interzise.
http://www.ala.org/ala/oif/bannedbooksweek/bannedbooksweek.htm
http://www.ala.org/ala/oif/bannedbooksweek/bbwlinks/100mostfrequently.htm

nu stiu cine e organizatia asta, dar lasand asta la o parte, ca idee mi se pare interesanta. mi-am aruncat un ochi asa pe titluri si m-am stricat de ras.
si oarecum la subiect : a citit cineva "versurile satanice " ale lui salman rushdie si ma poate lamuri si pe mine despre ce e vorba si de ce s-au suparat musulmanii asa rau pe el. eu nu am gasit cartea.
gata, acum ma culc ca cine stie ce idei mai imi vin, plus poate mai citesc postul lui bumbescu si ma hotarasc sa caut fericirea in 1/2 sticla de vin pe care o am in frigider.

Delia
7th September 2007, 17:22
Irina, nu cred ca "Versetele satanice" au fost traduse pana acum la noi. Din cate stiu eu, nu. Despre Rusdhie nu prea ma pot pronunta pentru ca n-am citit decat "Furie", asta desi ma asteapta inca doua carti de el... "Pamantul de sub talpile ei" am primit-o de la taica-miu, insa am lasat-o balta dupa mai putin de 50 de pagini. Am zis sa mai incerc totusi cu povestirile (eu mor dupa povestiri, Kurzgeschichten, cum zic nemtii) si mi-am luat "Harun si marea de povesti", dar n-am citit-o inca.

Azi sunt super bucuroasa, am gasit 4 carti de Emile Zola la anticariat, carti pe care nu le aveam!!! Imi place foarte mult Emile Zola si ma chinui sa fac rost de cartile lui. :mda:

Balaci
7th September 2007, 19:31
O sa apara in curand Versetele Satanice la Polirom, e in traducere. Eu am varianta in Engleza, insa mi-a tot fost lene sa o citesc. Oricum am inteles de la niste colege care au citit-o ca nu e grozava...eu stiu.

Delia
7th September 2007, 19:43
Toti snobii vor sari pe ea. :D

Balaci
7th September 2007, 19:56
Eu am cumparat si Dilemateca luna asta pentru ca erau fragmente din carte in premiera:D

irinaidu
7th September 2007, 20:07
poate ca unii o vor citi din snobism, dar eu cred ca si curiozitatea e un mobil puternic, hai sa ii consideram nevinovati pana la proba contrara :P
delia si eu am citit furie si m-a lasat cam rece.

Bumbescu
9th September 2007, 15:38
Furie debuteaza excelent, dar continua total dezamagitor...

Pt ca tot s-a discutat despre familia Acterian, iata cateva fragmente dintr-unul din jurnalele lui Arsavir:

" Eu unul- si nu sunt singurul-prefer sa cred in Dumnezeu. Chiar daca Dumnezeu nu exista. El merita sa fie inventat, pentru ca speranta sa locuiasca in bietul meu salas, ratacit in infern fara vina. Cu speranta si cu dragoste, insasi viata fara sens, fara rost, capata o noima de care omul se agata, fie si provizoriu"

"Sa traiesti ca si cand eternitatea e o realitate, ca si cand ai putea avea oricand acces la ea..."

"Sunt si eu in plin proces de scleroza. Inca nu mi-am pierdut constiinta acestui proces de desfasurare. In momentul in care aceasta constiinta va fi anulata, urmeaza marele dezastru: devin o povara pe capul celor de aproape. In momentul acela cianura, cucuta, orice alta solutie de nimicire, ar fi eliberatoare, providentiala si asta in pofida interdictiilor bisericii sau "cenzurii transcendente".
Ce mi se pare totusi curios este ca procesul pe cere-l schitez mai sus e mai lent atunci cand scriu: gamdurile se insira mai usor pe hartie, cuvintele se leaga mai lesne, parca in focul unei inspiratii. Dar probabil si aceasta usurinta este cu limita, dupa care "Kaput"."

"Nimic din ce faci-din ce poti face in istorie-nu este perfect. Desavarsirea nu e din aceasta lume. Iar ceea ce ti se pare desavarsit, dintre cele facute, e doar un simulacru de desavarsire, un fel de pacaleala. Te amagesti cu pseudo-desavarsiri pe care nu trebuie sa te grabesti sa le consideri desavarsiri, nascute cum sunt sub semnul efemerului, tranzitoriului, caducitatii formelor terestre, intr-un cuvant, sub semnul temporarului."


"Nu poti acuza pe cineva de lipsa de puritate, deoarece omul, prin insasi plamada lui(amestec de carne si spirit) e impuritatea intruchipata. Ceea ce potio reprosa unui om e ca nu tinde spre o stare de puritate, sau ca, tinzand sau laudandu-se ca tinde spre puritate, nu face nimic eficient ca s-o actualizeze macar partial. Asta-bineinteles-presupunand ca omul are preocuparea de a se purifica.
Indeobste oamenii se simt bine tavalindu-se in necuratia vietii de toate zilele, in haznaua vietii istorice in care colcaie toate pacatele, toate patimile, toate viciile."

"Mircea Eliade citeaza in propriul sau jurnal cuvintele lui Emerson din Jurnalul acestuia: "Singurul eveniment poetic din viata a mii si mii de indivizi este moartea lor""

Arsavir Acterian-Jurnal in cautarea lui Dumnezeu

Cand am citit prima data jurnalul(94-95) autorul traia si chiar ma gandeam ca mi-ar placea sa-l intalnesc. Intre timp am uitat de el si acum am vazut ca murit inca din 97..

irinaidu
9th September 2007, 15:48
povestiti-mi si mie ce si cum cu familia asta. ca eu acum aud de la voi si sunt curioasa sa stiu mai multe. da, stiu ca as putea sa google, dar e mai placut sa citesc de la voi. :)

Bumbescu
9th September 2007, 16:00
O familie de armeni intelectuali(oarecum pleonasm tinand cont ca toti armenii sunt asa), doi frati si o sora: Haig, Arsavir si Jeni.

Haig era mai mare si a facut parte din generatia de aur interbelica alaturi de Eliade(cu care a fot de altfel bun prieten), Cioran, Ionesco.
A fost regizor, casatorit cu marea actrita a vremurilor Marieta Sadova. In acelasi timp a fost legionar, director al Nationalului bucurestean in timpul guvernarii legionare. Dupa rebeliune a fost trimis de Antonescu in prima linie pe frontul rusesc unde a si murit.

Arsavir a fost fratele mai mic, legionar si el, a facut puscarie comunista dupa 48, a fost scriitor si a trait pana in 97.

Jeni, regizoare si ea, o inteligenta sclipitoare, de o eruditie uluitor de precoce, autoarea minunatului "jurnalul unei fiinte greu de multumit", a murit tanara, la 42 de ani.

Pe scurt, destinul tragic al unei familii prinse in vartejul unor vremuri tulburi.

irinaidu
9th September 2007, 16:12
mersi bumbi.

Bumbescu
9th September 2007, 16:17
Iata un pasaj delicios din jurnalul lui Jeni:

" Baiatul asta care-mi da tarcoale nu e lipsit de farmec. Inclin sa cred ca probabil fizicul sau il face interesant. Are uneori o privire torturata si palida, ochi intunecati care te insala grozav. Ai impresia ca cine stie ce se petrece sub masca asta. Si in realitate dedesubt nu sunt decat lucruri comune. Fizicul insala teribil. Iti vine greu sa crezi ca intr-un cap ca al Brigittei Helm nu se ascunde decat un creier de gasca si nimic alt ceva decat niste preocupari plate. E totusi un fapt, o evidenta. Si in cazul persoanei la care m-am referit e cam acelasi lucru. Asta nu-l impiedica sa fie un baiat bun, Numai ca daca ar fi sa te interesezi de toti baietii buni pe care-i intalnesti....ajungi departe...:"

Super tipa:D

irinaidu
9th September 2007, 16:28
da, asa pare. dupa ce termin ce mi-am luat acum de la biblio, o sa o caut si eu.
iar faza cu baietii care dau impresia ca ascund multe, e asa de adevarata. o fi adevarata si pt multe fete, doar ca acolo nu am fost asa atenta :P

Delia
9th September 2007, 21:11
iar faza cu baietii care dau impresia ca ascund multe, e asa de adevarata. o fi adevarata si pt multe fete, doar ca acolo nu am fost asa atenta :P
:D


E o surpriza placuta pentru mine jurnalul lui Jeni, mai ales fiindca nu stiam nimic despre ea, nu era ca si cum as fi citit jurnalul unui scriitor care-mi place (adica nu stiam la ce sa ma astept). Ce-i drept, mi-a fost facut cadou de un bun prieten, un tip foarte destept, care n-a dat-o pana acum deloc in bara cu recomandarile, fie ele literare, muzicale sau cinematografice. ;)

Imi plac comparatiile ei (la un moment dat, daca am retinut eu bine, compara umorul unui film american vazut la cinematograf cu un pepene verde), m-a surprins siguranta verdictelor ei cu privire la spectacole, piese de teatru, carti, cursuri ale profesorilor de la facultate.... In plus, e si foarte ironica si exigenta, atat cu ea, cat si cu cei din jur. Tare tipa, vorba lui Bumbescu. :)


"Incep sa vad partea comica a examenelor. Joci un rol si te asigur ca e foarte interesant sa joci un rol. Asta ma amuza formidabil. E foarte interesant sa pui pe hartie ideile altora ca si cum ar fi ale tale. De altfel nu inseli pe nimeni, caci toata lumea stie ca nu sunt ideile tale. Si, daca din intamplare intercalezi ceva de la tine, asta n-are nici o importanta. Nimeni nu va crede ca acel ceva iti apartine."

Bumbescu
9th September 2007, 21:55
A fost cica studenta preferata a lui Nae Ionescu, parca in jurnal nu pomeneste prea mult despre asta, nu-mi mai aduc aminte, cred ca o sa-l recitesc in curand.
Ar fi interesant sa se afle de o eventuala relatie intre cei doi, Nae Ionescu fiind cunoscut ca un mare cuceritor:)
Chiar am vazut de curand un film despre legatura dintre un scriitor englez si o admiratoare a sa, legatura descoperita dupa 150 de ani, total intamplator, printr-o scrisoare descoperita intr-o carte veche intr-o biblioteca.

S-a casatorit pana la urma cu un tanar actor, nu stiu nimic despre el, o fi renuntat pana la urma sa tot reziste asalturilor baietilor buni?:P

In orice caz, cred ca reprezinta una din cele mai importante exemplificari a spuselor:

"Aratati-mi o femeie desteapta si eu voi spune : iata o femeie sexi":D

Tyler Durden
9th September 2007, 21:58
nu a exista nimic intre cei doi, Jeni il admira pe Nae, din cate stiu eu spunea depre el ca este ,,singurul om de la care se poate invata ceva". E greu de stiut ce credea Nae depre ea pentru ca nu a lasat memorii.
Jeni a avut o relatie destul de serioasa cu filosoful Alexandru Dragomir, in jurnal il numeste Sanduc. Se pare ca in ciuda urateniei fizice era genul de femeie care avea un ,,nu-stiu-ce".

Bumbescu
9th September 2007, 22:01
urat esti tu ma:P

YoYoyOi
9th September 2007, 22:06
"Aratati-mi o femeie desteapta si eu voi spune : iata o femeie sexi":D

:o: :D

Tyler Durden
9th September 2007, 22:07
urat esti tu ma:P

nu stiu daca sunt urat, insa stiu ca pentru un barbat hetero, cu siguranta Jeni ar fi fost mai atragatoare decat mine...:happy

Bumbescu
9th September 2007, 22:23
asta cu siguranta, chiar si cu actuala-i infatisare:P :happy:

Tyler Durden
9th September 2007, 22:26
Bumbescule ,aici te contrazic, cred totusi ca as putea concura cu succes un cadavru.:happy

irinaidu
9th September 2007, 23:58
intreba delia pe undeva despre ce am citit de mai multe ori si eu am zis ca am citit pasajele despre mare ale lui camus.
in seara, fiind f bine dispusa, din motive nu f naturale, m-am pus pe cautat carti si apoi de cautat prin carti.
si am gasit cate ceva :
" singuri, de asemenea cu orizontul. valurile vin dinspre rasaritul nevazut, unul cate unul, cu rabdare; ajung la noi si cu nerabdare, pornesc din nou mai departe spre apusul necunoscut, unul cate unul. inaintare indelungata, fara inceput, fara sfarsit.... raul si fluviul trec, marea trece si ramane. asa ar trebui sa fie si iubirea, credincioasa si fugara. eu ma cunun cu marea. "

" exista orase de care te leaga o dragoste ascunsa....... anumite locuri privilegiate precum orasele asezate la mare, se deschid spre cer ca o gura sau o rana ".
din pacate nu am gasit ce cautam. dar mai caut in alta seara cand voi avea chef.
dar am gasit ceva care m-a distrat:
" e usor sa fii logic. dar e aproape imposibil sa fii logic pana la capat. "

" capatam obisnuinta de a trai inainte de a o dobandi pe aceea de a gandi. "

" multi, intr-adevar, se prefac a iubi viata, eludand astfel iubirea insasi.ei incearca sa se bucure din plin de placeri si sa faca experiente. dar aceasta nu-i decat o atitudine a mintii. pentru desfrau trebuie sa ai vocatie. "

pinki
10th September 2007, 12:29
interesanta familie... o sa-i caut si eu :D

Delia
16th September 2007, 11:16
@Irina: Ai stiut ce citate sa alegi, nu gluma. :ok:

"Dragul meu, baiat, nici o femeie nu e un geniu. Femeile sint decorative. Niciodata nu au nimic de spus, dar o spun atit de fermecator. Femeile reprezinta triumful materiei asupra mintii, intocmai cum barbatii reprezinta triumful mintii asupra moralitatii."

In mare, domnul Wilde cam are dreptate. :D Citatul de mai sus e din Portretul lui Dorian Grey.

irinaidu
16th September 2007, 19:15
din pacate sunt atatea femei complet nefermecatoare si tot din pacate doar pt ca esti nefermecatoare nu iti creste iq-ul :( dar sunt convinsa si ca exista femei fermecatoare si cu diploma in fizica cuantica, doar ca nu cunosc nici un exemplu :P iar din pacate la multi barbati lipsa mintii duce la lipsa de moralitate :D

dar asta nu inseamna ca domnul wilde nu ramane fermecator!!!
" Experienta este numele pe care il dau toti greselilor pe care le fac." - tot mr wilde!!!

ps: si sa nu fiu nedreapta, din cand in cand chiar si barbatii pot si deosebit de decorativi :D

Delia
17th September 2007, 13:48
Eu stiu ca sunt si frumoasa, si desteapta... fiindca asa mi-a zis mama. :D

irinaidu
17th September 2007, 22:24
mai, mie mama mi-a zis ca ma incadrez in limitele largi ale normalitatii :P acum, fiecare cu mama ei!!!! :P

Delia
18th September 2007, 09:35
...si fiecare mama cu propriul simt al realitatii si propriul grad de miopie. :happy

irinaidu
18th September 2007, 12:06
:happy

am dat peste un citat, daca tot vb de frumusete : I'm tired of all this nonsense about beauty being only skin-deep. That's deep enough. What do you want, an adorable pancreas? - jean kerr

cat despre oamenii fermecatori : You know what charm is: a way of getting the answer yes without having asked any clear question. - camus

irinaidu
30th September 2007, 13:33
off, intr-un final dupa ce am luat salariul nu am putut sa mai imi iau o carte asa cum imi doream pt ca a trebuit sa-mi iau compendiul de pediatrie si acum deja am ramas fara bani.
ar trebui sa ma marit cu un consilier financiar. grrrrrr!!!!!!

Tyler Durden
30th September 2007, 14:26
sau cu un bisnitar de anvergura.:D

Delia
30th September 2007, 15:34
@Irina: doreai sa-ti iei ceva anume?

Si mie mi s-a intamplat sa raman fara bani inainte de salariu, bisnitarul sau consilierul pot fi niste solutii. :P

irinaidu
30th September 2007, 18:08
doream sa ma duc la librarie si sa ma uit la carti si imi iau ceva care sa ma faca sa ma bucur si sa merg acasa nerabdatoare sa o citesc. si din pacate compendiu de pediatrie nu prea intra in categoria asta, plus ca am cumparat-o online .

hmmm, tyler, ce m-as face fara tine!!! ce idee buna!!!

partea proasta e ca eu nu am ramas fara bani inainte de salariu ci aproape imediat dupa ce l-am luat !!!!!

irinaidu
4th October 2007, 23:23
did gog, tot faza cu literatura ramane cea mai funny.
omul citeste capodoperele literaturii si iata la ce concluzie ajunge :
" turme de oameni, numiti eroi, care se macelaresc timp de 10 ani neintrerupt...., pt o femeie batrana, sedusa; calatoria unui om viu in palnia mortilor, pretext pt a vb de rau pe morti si pe vii; un nebun slab si un nebun gras, care pleaca in lume, sa se aleaga cu ciomageli; un razboinic ce-si pierde mintea pt o femeie si se distreaza smulgand din radacina stejarii din padure; un las care pt a razbuna pe tatal sau, face o tanara fata care-l iubeste, sa moara si alte diverse personaje; .....aventurile unui om mediocru, care face pe uriasul intre pigmei si pe piticul intre uriasi....; plictisitoarea poveste a unei adultere de provincie, care se plictiseste si la sfarsit se otraveste........; un tanar sarac si inflacarat care asasineaza o batrana si apoi, imbecilul, nici nu stie sa se bucure de prada sa si sfarseste prin a se preda in mainile politiei. "

irinaidu
6th October 2007, 03:50
pana acum oscar wilde m-a distrat dar cu faza asta m-a deprimat:
" Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions, their lives a mimicry, their passions a quotation."

Delia
6th October 2007, 12:37
Irina, ca sa-ti treaca deprimarea, un citat dintr-o povestire foarte simpatica de Mr. Wilde, Racheta fenomenala:

"In zilele urmatoare toata lumea spunea doar "trandafir alb, roza rosie, roza rosie, trandafir alb", iar Regele dadu porunca sa i se sporeasca de doua ori simbria pajului. Cum, de fapt, acesta n-avea niciun fel de simbrie, lucrul nu-i aduse prea mult folos, dar, oricum, fu socotit o mare onoare, si, ca atare, porunca fu publicata in Buletinul Curtii Regale." :D

[E vorba de un paj care a complimentat-o pe viitoarea mireasa a fiului Regelui, comparand-o cu un trandafir - intai alb, apoi rosu de emotie. Daca ai citit povestirile lui Oscar Wilde, poate-ti aduci aminte si de asta, daca nu, nu-ti zic ce-i cu racheta "fenomenala", ca nu vreau sa iti stric bucuria lecturii]. ;)

irinaidu
6th October 2007, 15:12
nu, nu am citit-o pe asta. dar e tare faza, cam ca in zile noastre cand zice guvernul ca ne cresc salariile :P

Tyler Durden
6th October 2007, 15:13
mai fetelor nu mai cititi atat, n-ati auzit ca cititul strica vederea?

irinaidu
6th October 2007, 15:23
pai de aia mai profitam acum la tinerete!!!! ca dupa aia ba va trebui sa schimbam ochelarii, ba nu o sa putem sta de reumatism.......

Delia
6th October 2007, 15:51
mai fetelor nu mai cititi atat, n-ati auzit ca cititul strica vederea?

Vorba unui clasic, ce treaba ai tu, uratule?

:limba:

irinaidu
6th October 2007, 17:13
delia, eu cred ca deja am citit prea mult, ca nu pot sa vad bine ce e la tine in avatar.

Delia
7th October 2007, 12:20
Uite aici mai multe poze cu cladirea din avatarul meu:

http://www.auditoriodetenerife.com/index_galeria.php

Delia
11th October 2007, 16:02
Castigatoarea Premiului Nobel pentru literatura pe anul 2007 este Doris Lessing:

http://www.romanialibera.ro/a108385/premiul-nobel-pentru-literatura-doris-lessing.html

Balaci
11th October 2007, 16:04
Lessing, am auzit de ea...macar e ceva, de cei din anii trecuti nu prea auzisem inainte de a lua premiul (cu exceptia lui Pinter, poate)

irinaidu
11th October 2007, 23:59
eu am auzit de ea doar azi la radio :P a citit cineva ceva scris de ea???

Balaci
12th October 2007, 08:18
O sa-i cumpere Bumbescu repede toate cartile cand o sa afle ca a luat Nobelul:D

irinaidu
12th October 2007, 12:45
rautacios mic ce esti!!! :P

eu o sa plec din oras pana marti si nu stiu cand o sa dau pe la un net asa ca va rog fara certuri!!!!! pretty please :floricica:

Delia
12th October 2007, 12:45
Macar Bumbescu nu-si da cu parerea despre carti pe care nu le-a citit. :D

Ulysses
12th October 2007, 15:14
Macar Bumbescu nu-si da cu parerea despre carti pe care nu le-a citit. :D

asa fac unii?:no:
si mai si cred ca impresioneaza pe cineva?:D Jalnic ! cu J mare!

Adi Da Samraj
13th October 2007, 07:22
"Un călător mergea pe o cărare, cînd pe marginea ei, în iarbă, a observat ceva, probabil o piatră de o formă ciudată. "Este un șarpe", se gîndi el. Șarpele s-a descolăcit, a sărit și l-a mușcat.
Un alt călător, trecînd prin același loc, a văzut aceeași piatră de formă ciudată. "Este o pasăre", se gîndi el. Dintr-o bătaie de aripi, pasărea își luă zborul.
Îți place sau nu, gîndurile tale sînt cele care îți trasează cărarea vieții. Dacă ai în minte numai depresie și faliment, acolo te vei trezi. Dacă te crezi stîngaci și antipatic, așa te vei comporta. Cine se crede slab, va deveni ca atare..." (Preot Cornel Cadar)

Delia
16th October 2007, 15:06
Ce tare incepe Proces-verbal, de I.L. Caragiale: "domnișoara Lucreția Ionescu de profesiune rentieră împreună cu mătușa sa d-na Anica Ionescu de profesiune văduvă pensionară viagera și d. Stavrache Stavrescu de profesiune propietar...".


:happy

irinaidu
16th October 2007, 19:34
tare prezentarea delia!!!!

m-am intors pe meleaguri constantene. multe, mult prea multe ore de mers cu trenul.nu imi asum responsabilitatea pt ce scriu azi!!!!
am constatat inca o data ca mersul cu trenul ajuta la citit. fara net si fara posibilitata de a merge altundeva te poti adanci in citit, mai ales pt ca tine departe vecinii care ar vrea sa iti vorbeasca.
asa ca am terminat in sfarsit " matusa si condeierul " de llosa. mie mi-a placut. e singura carte a lui llosa pe care am citit-o pana acum. imi place ce am citit pana acum din literatura sud americana, e ceva diferit pt mine.
mi-am cumparat cotidianul cand am urcat in tren pt ca era cu o carte. eu nu citesc ziare ( puteti da cu pietre daca vreti ). am fost fascinata de cititul ziarului, culmea avea cel putin 5 articole care chiar m-au interesat, iar 1 articol era exact ce speram sa vad scris de cineva care nu e medic.
asa ca asta a fost experienta mea cu ziarele :P
cartea inclusa cu ziarul era "pobby si dingan " de ben rice. de fapt nu e chiar o carte, e o carticica. incepe bine, amuzant si simpatic dar nu prea se continua cu mare lucru.
voi stiti pe cineva care sa fi avut prieteni imaginari???? intr-o gramada de filme si carti americane copiii au prieteni imaginari. eu nu am avut si nici nu cunosc pe cineva care sa fi avut experienta. si prin asta sa nu intelegeti ca nu imi petrec macar 1 ora pe zi intr-o luma imaginara si in copilarie chiar mai mult, dar eram mereu constienta de asta.
gata am terminat de aberat. va rog, acordati-mi circumstante atenuante!!!! :P

Balaci
17th October 2007, 14:16
Macar Bumbescu nu-si da cu parerea despre carti pe care nu le-a citit. :D

O sa trec peste micile ironii de duzina:D, ca sa spun ca nu mica mi-a fost mirarea cand am realizat ca in bibliografia pentru un curs la master e si Doris Lessing cu "The Fifth Child".
Asa ca am citit-o (ma rog, rasfoit-o ar fi mai aproape de adevar). Concluzia: cartea e mediocra, nu vezi nicio stralucire speciala in ea...de ce a luat totusi Lessing premiul? Probabil pentru ca e feminista...dupa un turc si un socialist, parca era vremea sa ia si o feminista premiul:headbang:

Concluzia: Premiile NOBEL suck...s-au transformat intr-un fel de oscaruri (mai ales daca ne gandim la faptul ca avem si unii premiati de anul acesta care chiar au luat si Oscarul:D).

irinaidu
17th October 2007, 15:03
oricum premiile fie ele nobel sau oscaruri nu pot multumi pe toata lumea. mai ales partea asta despre literatura, nu se poate sa aiba toti aceleasi gusturi. e feminista???? suna bine :D dar poate ca a primit premiul pt ca e f batrana si va da coltul :D

Delia
17th October 2007, 16:28
O sa trec peste micile ironii de duzina:D, ca sa spun ca nu mica mi-a fost mirarea cand am realizat ca in bibliografia pentru un curs la master e si Doris Lessing cu "The Fifth Child".
Asa ca am citit-o (ma rog, rasfoit-o ar fi mai aproape de adevar). Concluzia: cartea e mediocra, nu vezi nicio stralucire speciala in ea...de ce a luat totusi Lessing premiul? Probabil pentru ca e feminista...dupa un turc si un socialist, parca era vremea sa ia si o feminista premiul:headbang:

Concluzia: Premiile NOBEL suck...s-au transformat intr-un fel de oscaruri (mai ales daca ne gandim la faptul ca avem si unii premiati de anul acesta care chiar au luat si Oscarul:D).


Balaci, nu eram deloc ironica, am facut o simpla constatare. :D:P:)
Eu una recunosc ca n-am auzit de Lessing pana acum, insa nu cred ca poti sa-ti dai cu parerea despre un autor doar fiindca ai rasfoit o carte a acestuia. Probabil ca sunt sanse mari sa ai dreptate si sa nu fie cine stie ce de capul ei... Cat despre Premiul Nobel pentru literatura, se stie doar ca se acorda si politic. Elfriede Jelinek de exemplu are ceea ce germanii numesc o Judische Seite ...
Sunt destui scriitori ca lumea care n-au luat pana acum Nobelul (Kadare, Kundera ca sa zic doi care-mi plac mie:)), la fel cum sunt si laureati ai Premiului Nobel pe care i-am citit si m-au lasat rece. Pana la urma tot la vorba Irinei ajungem. :D

Balaci
17th October 2007, 18:20
La mari loseri, as mai adauga: Joyce, Woolf, Borges, Eco, Cortazar, asta doar pentru a numi cativa care imi vin in minte. Pentru mine unul, Nobelul nu prea mai are nicio valoare.

Tyler Durden
17th October 2007, 18:45
Llosa sau Tournier as adauga eu. de multa vreme Nobelul sa acorda pe alte criterii decat cele axiologice.

irinaidu
17th October 2007, 23:32
balaci, lasa ca are valoare pt doamna lessing, cam 1 mil de dolari :D
eu iau premiile astea cam asa : in cazul de fata am auzit un nume nou pt mine, un bun motiv sa vad si eu ce si cum cu doamna asta. nu poate fi un lucru atat de rau sa citesti o carte. maxim poate sa nu imi placa.

fara nici o legatura cu nobelul. am descoperit ce pot sa fac 1 ora in care nu am timp sa ajung acasa. o biblioteca din oras a pus fotolii inauntru si poti sa stai cat vrei. ce e fain pt mine e ca e localizata exact langa locul in care eu trebuie sa ajung. sunt curioasa de cate ori pot sa merg inainte sa se uite cineva ciudat la mine :D

Balaci
17th October 2007, 23:49
Inainte de culcare, un minunat citat din Borges:

"I am not sure that I exist, actually. I am all the writers that I have read, all the people that I have met, all the women that I have loved; all the cities that I have visited, all my ancestors."

NB tuturor;)

irinaidu
17th October 2007, 23:55
mi-a placut, f fain!!!!

nb si vise placute balaci!!!!

irinaidu
28th October 2007, 16:36
l-a vazut cineva pe bumbi???? bumbi unde esti??? :D

Ulysses
28th October 2007, 17:28
printeso , eu zic sa-l intrebi pe preacumintele si preaimpaciuitorul literat cu nick-name de fotbalist analfabet:D doar e prietenul lui , nu?

Balaci
28th October 2007, 17:31
Ulysses, iara te bagi ca musca? Prefer sa te evit, te rog sa pleci de pe acest subforum, creezi doar o senzatie neplacuta oamenilor care au mai si citit cate ceva...

Bumbescu
28th October 2007, 18:33
l-a vazut cineva pe bumbi???? bumbi unde esti??? :D

pe ici, pe colo, peste tot:D

...mai fac si eu pauza de smecheria asta cronofaga pe nume ols....si mai si vad cu ocazia asta cui ii este dor de mine:D

On topic: un scurt pasaj din Moliere(Don Juan) aplicabil oricand , oriunde si in legatura cu aproape orice-"inceputurile au un farmec de nespus"

Ulysses
28th October 2007, 19:43
Ulysses, iara te bagi ca musca? Prefer sa te evit, te rog sa pleci de pe acest subforum, creezi doar o senzatie neplacuta oamenilor care au mai si citit cate ceva...

google sau dex?:happy:happy:happy

bumbule , unde ai disparut? sa-ti zic una tare : a facut balaci o greseala (nu ca ar fi prima sau ultima):D, i-am aratat-o si mi-a dat 10 puncte sanctiune -cica-s vanator!:happy:happy:happy

irinaidu
28th October 2007, 20:48
uly, lasa-l in pace pe balaci cat esti pe aici. nu de alta dar ajungem la off topicuri kilometrice. eu am inteles care e obiectia ta la adresa lui, dar o opinie e mai bine digerata daca nu o tot bagi cu forta in prim plan.

bine ai revenit bumbi!!!!

Delia
10th November 2007, 10:59
Poate ma ajuta si pe mine cineva... caut doua schite de Caragiale, in format mp3: Caldura mare si C.F.R. Caldura mare e cu Dinica si Marin Moraru, C.F.R. cu Beligan si Costache Antoniu. Imi trebuie neaparat in interpretarea astora de care va zic - am luat un CD de la Humanitas cu Moraru lecturand Caldura mare, da' nici nu se compara cu varianta pe care o stiu eu...

Tyler Durden
10th November 2007, 11:00
sigur e vorba de Dinica si Marin Moraru si nu de Stefan Iordache si Marin Moraru (ma refer la Caldura mare)?

Delia
10th November 2007, 11:01
Cred ca ai dreptate. :groggy:

irinaidu
12th November 2007, 02:14
ma macina si pe mine o curiozitate stupida la 2 noaptea.
voi cititi la baie ????
tocmai am fost in vizita la niste prieteni si am vazut o carte, cu sfaturi despre cum sa devii bogat de la donald trump ,care statea la baie. mi se pare firesc, unde altundeva sa te gandesti cum sa te imbogatesti.
eu nu am reviste in baie, dar cred ca am citit etichetele detergentilor de nenumarate ori.
scuzati-mi stupizenia!!!!

YodaRo
12th November 2007, 03:03
huh eu nu citesc la baie insa prietena mea DA! Uneori din greseala mai dau cu piciorul in turnul de carti de acolo...in mare marte genul siropos...noroc ca nu citim aceleasi carti. Cred ca 90% dintre cei ce citesc in baie...sunt femei.

Balaci
12th November 2007, 08:16
Eu unul citesc in baie, chiar pot spune ca daca nu am macar un ziar/revista/carte cat timp...imi fac treaba:D nu ma simt bine. Am citit cam orice, de la reviste de femei (Cosmo) pana la carti serioase (Dostoievski sau Gide)

YoYoyOi
12th November 2007, 08:26
ieri am fost si eu la o vecina si am vazut un teanc de reviste langa buda :happy

m-a amuzat teribil chestia asta....

Balaci
12th November 2007, 09:57
A murit Norman Mailer, unul dintre cei mai mari scriitori americani in viata, si unul dintre ultimii autori din "vechea garda". RIP

Delia
12th November 2007, 10:09
Eu unul citesc in baie, chiar pot spune ca daca nu am macar un ziar/revista/carte cat timp...imi fac treaba:D nu ma simt bine. Am citit cam orice, de la reviste de femei (Cosmo) pana la carti serioase (Dostoievski sau Gide)

Eu mai demult citeam in cada, dar am scapat de acest obicei... :D

Benny
12th November 2007, 13:29
Nu mai faci decat dus?

Tyler Durden
12th November 2007, 17:14
vezi sa nu cada Bumbescu peste tine, ca esti dus. :lol:

Benny
14th November 2007, 10:52
Frumos joc de cuvinte. Banuiesc ca aveai nevoie de un nume si ai pus Bumbescu acolo. Ca altfel nu vad legatura.

Si ca sa nu fiu complet off topic. Da citesc in baie, prefer sa stau in cada decat sa fac dus.

Tyler Durden
14th November 2007, 10:56
ba are legatura, intre Delia si Bumbescu exista o afinitate electiva. :D

irinaidu
14th November 2007, 10:58
lasati oamenii in pace!!!! treceti la alt off topic :D

Bumbescu
14th November 2007, 11:28
ba are legatura, intre Delia si Bumbescu exista o afinitate electiva. :D

Tyler, ai intrat si tu in clubul lui Balaci, mare amator de :"mi-a soptit o viorea"?:P:D

irinaidu
14th November 2007, 13:21
tyler si bumbi, sper ca va opriti aici, da???

YoYoyOi
14th November 2007, 13:39
adica vrei sa zici ca ma inseli???? :plans:

irinaidu
17th November 2007, 01:05
delia, esti in vacanta???
pupici, sper ca esti bine!!!
irina

irinaidu
26th November 2007, 23:10
" ca orice port de intensa circulatie, constanta era un orasel cosmopolit, mic ca intindere, dar pulsand de voiciune, de dinamism. cu 2 plaje stramte: modern si trei papuci unde in toiul verii abia iti gaseai loc, cu o plaja noua tataia care n-a prins, fiind asezata intr-un loc mai mult pietros si primejdios, singura plaja mare, cu nesfarsita intindere de nisip, un nisip in care te afundai cu voluptate ramanad mamaia la care parveneai cu un tren mai totdeauna arhiplin in timpul sezonului si unde, in afara de restaurant, cateva cabine si un mic debarcader nu gaseai nimic, decat intinsura nisipului si a marii. la oarecare distanta de plaja se afla satul mamamia - sat de pescari. de indata ce se racorea un pic, plaja devenea pustie. "

e descrierea constantei pe la 1915. ce mi-ar place sa pot sa o vad macar un pic asa cum era atunci. imi vine asa greu sa-mi imaginez camp si nimic mai mult in locul in care eu locuiesc acum. gata ca ma ia melancolia vremurilor pe care nu le-am trait niciodata. e normal asa ceva????
daca va place va mai scriu ca mai e.

luma
26th November 2007, 23:33
Nu-mi pot inchipui Mamaia fara forfota nebuna, hoteluri, muzica, cluburi...
Doar "intinsura nisipului si a marii". Mai vreau!!!!

Delia
26th November 2007, 23:36
Irina, de unde e citatul? Mai posteaza, ca si mie-mi place. Desi e cam deprimant sa citesti de mare si plaja cand afara-i frig si maine tre' sa mergi la lucru... :)

irinaidu
26th November 2007, 23:49
e o carticica mica a lui arsavir acterian. crtea nu are vreo idee ci sunt unele idei, articole, scrisori puse in aceeasi carte. si e un capitol " autobigrafia unui supravietuitor " in care vorbeste despre el si implicit despre constanta in care s-a nascut.
si mie imi vine greu sa imi imaginez. si mai ales sa imi imaginez ca era asa cand mama era mica. pt ca daca ma gandesc 19... nu stiu cat mi se pare o gramada de vreme, dar daca mama imi spune ca are o amintire ca prin vis despre mersul cu un fel de tren pana la mare brusc nu mi se mai pare asa de demult.

Tyler Durden
26th November 2007, 23:54
Irina, e din Privilegiati si napastuiti?

irinaidu
26th November 2007, 23:58
" oraselul constanta - caci era un orasel cu cateva zeci de mii de locuitori - era inconjurat de sate de turci si tatari, care, cu fesurile si salvarii lor dadeau, prin aparitia lor pe strazile mai laturalnice, o nota de pitoresc in plus po****tiei. vanzatori ambulanti - vanzand tot felul de produse, de la pepeni si covrigi calzi, la zarzavaturi - cutreierau orasul in toate partile.
albanezii cu costumele lor stralucitoare vindeau vara braga rece in alamuri stralucitore si tot felul de trepadusi te asaltau la fiecare colt de strada cu rahat si apa rece, cu tot soiul de gigibigi. "

mai tine cineva minte braga???? mie nu mi-a placut niciodata, dar se gasea peste tot si acum nu mai e nicaieri. noroc ca mai sunt covrigii. am vazut ca nu peste tot se faca covrigi ca in dobrogea.

irinaidu
27th November 2007, 00:00
tyler , se cheama " cioran eliade ionesco " dar nu e o carte propriu zis ci o culegere de texte scurte.

Tyler Durden
27th November 2007, 00:04
o stiu si p'aia. e o culegere de scurte articole despre cei 3, publicate atat in perioada interbelica, cat si dupa, prin anii 70, cand Arsavir a fost cat de cat reabilitat de comunisti. dintre toti el a fost cel mai bun amic cu ionesco.
e ciudat, textul apare si in Privilegiati si napastuiti, Institutul European, 92. textul se numeste: Radacini. Fragmente din autobiografia unui frate supravietuitor.

luma
27th November 2007, 00:14
Irina...braga? Nu-mi pot inchipui cum este! Poate ceva in genul socatei.
Amintirile mele despre mare, incep la Mamaia pe la 5 ani, si pe atunci era nectarul de piersici, ala de la bulgari.:D
Mai spune, te rooog!

irinaidu
27th November 2007, 00:43
luma mai spun, dar nu in seara asta ca acum imi pica ochii in gura ( scuze azi nu am ajuns la carpatica ).

tyler, si acolo mai zice ceva de cta in afara acestui capitol???

luma, braga nu e nici pe departe ca o socata. eu am amintirea unui fel de dozator de plastic, transparent in care era braga. se facea din ceva cereale fermentate si era maro. o bautura ciudata. dar nectarul de piersici de la bulgari era superb si acum cred ca mi-ar placea. :D

Tyler Durden
27th November 2007, 18:59
Irina, nu mai spune nimic, carte este de fapt o suma de portrete din lumea literara. In interbelic (si mai inainte chiar) Constanta nu insemna foarte mult, era eclipsata aproape complet de un alt oras port, Braila.

irinaidu
27th November 2007, 20:26
da, constanta era mult mai mica dar pare sa fi fost mult mai interesanta. acum e totul asa de ..... la fel. :(

Delia
29th November 2007, 10:22
"Mi-am luat obiceiul sa ajung la birou cu o ora mai tarziu decat ar trebui. Prin urmare sunt mult mai odihnit si proaspat cand evit prima ora a zilei de munca, intotdeauna mohorata, in care simturile si trupul meu inca inert transforma orice sarcina intr-o pedeapsa. Am constatat ca ajungand mai tarziu, munca pe care o indeplinesc este de o calitate mult superioara."

Ma bate gandul si pe mine sa procedez ca Ignatius J. Reilly, personajul principal al romanului Conjuratia imbecililor. :D

YoYoyOi
29th November 2007, 10:42
eu am ales sa fac chiar invers si ajung cu o ora mai devreme:D

Delia
29th November 2007, 11:29
Acest zel are un motiv anume?

YoYoyOi
29th November 2007, 11:38
are :D

ca plec tot cu o ora mai devreme si am timp sa mai vad si eu lumea si orasul :P

Tyler Durden
29th November 2007, 12:33
"Mi-am luat obiceiul sa ajung la birou cu o ora mai tarziu decat ar trebui. Prin urmare sunt mult mai odihnit si proaspat cand evit prima ora a zilei de munca, intotdeauna mohorata, in care simturile si trupul meu inca inert transforma orice sarcina intr-o pedeapsa. Am constatat ca ajungand mai tarziu, munca pe care o indeplinesc este de o calitate mult superioara."



eu asta am facut in perioada in care munceam, plus ca la pranz ma duceam sa mananc si cu toate astea tot mi se parea mult prea mult pentru mine.:happy

irinaidu
29th November 2007, 13:14
"Mi-am luat obiceiul sa ajung la birou cu o ora mai tarziu decat ar trebui. Prin urmare sunt mult mai odihnit si proaspat cand evit prima ora a zilei de munca, intotdeauna mohorata, in care simturile si trupul meu inca inert transforma orice sarcina intr-o pedeapsa. Am constatat ca ajungand mai tarziu, munca pe care o indeplinesc este de o calitate mult superioara."

Ma bate gandul si pe mine sa procedez ca Ignatius J. Reilly, personajul principal al romanului Conjuratia imbecililor. :D

si pe mine ma bate gandul sa zic ca fac asa, dar apoi ma uit la titlul cartii si ma abtin :P

Bumbescu
29th November 2007, 16:53
Ignatius, unul din personajele mele preferate:)
Odata si odata tot o sa trimit si eu un fax asa cum a trimis el......:D

irinaidu
29th November 2007, 21:36
:plans::huhu::sad::no: in caz ca nu stiati life's a bitch!!!!!

Tyler Durden
29th November 2007, 23:03
Irina, la varsta asta ai aflat...?

irinaidu
29th November 2007, 23:07
tyler, zi-mi ceva frumos!!!! nu trebuie neparat sa fie ideea ta, poti sa furi de la altii!!!!!:P


nu am aflat acum, dar azi mi-am reamintit!!!

Tyler Durden
29th November 2007, 23:17
pai Irina la vorbe frumoase nu m-am priceput niciodata, singurul lucru pe care ti l-as spune este acela ca desi lumea e plina de avortoni si tarfe, tu trebuie sa ramai om.

irinaidu
29th November 2007, 23:29
mersi !!!!

ca sa nu fiu tocmai eu intr-un off topic total sa zic ceva legat de carti. azi am venit acasa si am gasit mai multe carti pe pat. unele literatura, unele de specialitate. a fost o surpriza placuta. motivatia pt care le-am primit e un pic hilara. o chiriasa le-a uitat la cineva in casa acum 4 ani si persoana s-a gandit ca poate sa le dea daca nu le-a cerut nimeni timp de 4 ani. :)

irinaidu
29th November 2007, 23:59
si ca sa ma binedispun ( oare se scrie intr-un cuvant??? ma prostesc pe zi ce trece :( )

" mai spre centru erau ceva magazine mai aratoase, mai somptuoase,ca de pilda, satira, cu tot felul de ceasornice in vitrine, cateva manufacturi de lux. 2-3 librarii, un fotograf celebru in piata ovidius si mai peste tot cafenele cu multa afluenta de tablagii, pokergii, mai rar sahisti, multi stand ore intregi la taifas sau punand la cale afaceri in fata unei cescute de cafea. ....................
daca vara soarele incendia casele si strazile - obligandu-te sa te camuflezi perfect pentru a realiza putina racoare in camerele de locuit- doar seara aerul devenea respirabil, indeosebi pe malul marii, pe langa cazino, iarna batea pe uliti un vant cumplit ce te usca si te rasturna. "

irinaidu
1st December 2007, 23:18
" noi perle ale tranzitiei " - radu paraschivescu

" orice activitate care este generatoare de creativitate uzeaza starea de sanatate. " - eugen nicolaescu

" dragostea, sexul si gelozia nu sunt totuna. poti sa iubesti un caine si fara sa faci sex cu el" - silviu prigoana

" fasolea nu-i ca caviarul" - oana zavoranu

eu m-am amuzat azi rasfoind-o!!!!! deosebiti oameni !!!

YoYoyOi
1st December 2007, 23:22
ca caviarul :cry:

Delia
4th December 2007, 20:45
sigur e vorba de Dinica si Marin Moraru si nu de Stefan Iordache si Marin Moraru (ma refer la Caldura mare)?

Până la urmă sunt eu vacă, e vorba de Dinică, Moraru și Sandu Sticlaru în rolul vizitiului... :headbang:

YoYoyOi
4th December 2007, 21:06
pfoai, cum iti permiti sa o jignesti pe una dintre cele mai scumpice de pe aici? :mda:

Delia
4th December 2007, 21:13
Hmmm... nu-nțeleg, te-am jignit cu ceva? :P :)

(Ce-mi place să ma dau bine pe lângă moderatori...:D)

Tyler Durden
4th December 2007, 21:13
Yoyo, sa-i dai ban Deliei pentru ca a jignit-o pe una dintre cele mai simpatice de p'aici. :D
P.S Mie mi s-a parut ca Delia s-a jignit singura...:D

YoYoyOi
4th December 2007, 21:16
pai asta si voiam, dar fiindca nu mai are infractiuni ma gandesc s-o iert :rolleyes:

nu m-ai jignit Deliuco, io nu intru la categoria aia ;)

Delia
4th December 2007, 21:24
Yoyo: nu, pe naiba nu intri... :)

Durden: sunt nervoasă că mă cam lasă memoria în ultimul timp, am îmbătrânit...:D

YoYoyOi
4th December 2007, 21:26
nu-ti face probleme, ca o sa ajungi sa nu te mai enerveze chestia asta :D
pt ca o sa uiti tocmai faptul ca te lasa memoria :cry:

trust me ;)

irinaidu
4th December 2007, 23:29
treaba asta cu memoria e tare suparatoare intr-adevar!!!!

delia, m-am distrat cand am deschis acum forumul. eu am semnatura si avatar cu alcool si tu bei cu moderatie!!!!

Ulysses
5th December 2007, 14:11
inainte de culcare , dupa ce fiu-meu "ma goneste" de la calculator,ma deconectez cu povestiri de cehov.chiar imi fac placere scurtele istorisiri ale sale , sunt usoare,trateaza domeniul maruntisurilor si al intamplarilor de toate zilele, la prima vedere lipsite de importanta, hazlii si ciudate , de fapt insa caracteristice si demne de toata atentia.daca vreti sa va relaxati , atacati-le!

ps tylere , (si asa vad ca bumbu ne-a parasit de tot:confused:) mai intra si tu p-aci fiindca vad ca sefa se ocupa cu tatuaje pe organe genitale masculine in alte zari :headbang:

irinaidu
5th December 2007, 18:59
hei,hei, nu v-am abandonat!!!! nici sa vreti nu scapati de mine!!! ce repede vii cu paratul mai uly. pai e frumos????

bumbiiii, unde umbli????

uly, faza cu tatuajul cu lux e adevarata. e in borcan in laboratorul de medicina legala la tg mures. nu stiam ca ai copilasi. cati ani are micutul? sa-ti traiasca si sa fie sanatos!!!

Bumbescu
5th December 2007, 19:08
pe thread-urile cu tatuaje pe penis:D

YoYoyOi
5th December 2007, 19:40
theai fire-ai a drecului :D

numa' la prostii iti sta capul cela :ciocan:

Ulysses
5th December 2007, 20:35
hei,hei, nu v-am abandonat!!!! nici sa vreti nu scapati de mine!!! ce repede vii cu paratul mai uly. pai e frumos????

bumbiiii, unde umbli????

uly, faza cu tatuajul cu lux e adevarata. e in borcan in laboratorul de medicina legala la tg mures. nu stiam ca ai copilasi. cati ani are micutul? sa-ti traiasca si sa fie sanatos!!!

"micutul" are 16 ani :D si sora-sa 11:D multumesc pentru urari!

bumbule , ne veghezi din umbra?:D

Delia
5th December 2007, 23:50
delia, m-am distrat cand am deschis acum forumul. eu am semnatura si avatar cu alcool si tu bei cu moderatie!!!!


Din păcate nu se vede bine ce mai scrie cu litere mici...

"Moderation" is an imaginary place that exists wherever I am. :D

Cât despre avatarul tău, eu numai la alcool nu mă gândesc când îl văd.:drak:

Uly, să-ți trăiască și să fie sănătoși! :ok:

irinaidu
6th December 2007, 00:43
11 si 16. ce frumooooos!!!! sunt un pic geloasa pe cei care inca au varste asa de frumoase!!!

delia, acum m-am prins si eu ce scrie pe avatarul tau. fain!!!
pe al meu scrie " absolut hunk " :P

irinaidu
9th December 2007, 00:44
vai ce ne-am lenevit cu totii!!! sau voi cititi si numai eu lenevesc???

Bumbescu
9th December 2007, 14:45
Noi citim nu gandim:D

irinaidu
9th December 2007, 15:03
fara chestii care ma duc cu gandul la faze de trista amintire. ca si asa cum deshid ols-ul vad reclama unui ziar cu iliescu care scapa de acuzatiile pt mineriada. grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!

Bumbescu
9th December 2007, 15:09
asa e...:headbang::headbang::headbang::headbang:

irinaidu
9th December 2007, 15:11
cum mai stai cu cartea despre lenesi?

Bumbescu
9th December 2007, 15:13
m-a inspirat, am cam lenevit:D
paote bag maine citate:)

irinaidu
9th December 2007, 15:23
baga!!! astept!!! eu mi-am luat in tren sapt trecuta cand veneam de la brasov o carte cu 3 lei. din aia din colectia rasul lumii de la humanitas. se cheama interpretul grec. si cand am ajuns in cta ( adica dupa 6 ore din buc in cta - p... m.... de tren ) mai aveam cam 10 pag si de atunci nu am reusit s-o termin. si daca ma intelegi, nu-mi trebuie si creierul in timp ce o citesc. cred ca tre sa iau ceva pastile anti leneveala ca nu se mai poate asa.

irinaidu
9th December 2007, 23:49
delia, te astept si pe tine cu citate!!!

Delia
10th December 2007, 19:47
"Haide să vorbim încet, cu tristețe în voce. Căci în spatele acestui cuvânt se ascunde probabil o tragedie: s-ar putea ca oamenii despre care discutăm aici să fi fost îmbăiați cu apă prea fierbinte, când erau mici. Sau poate fratele lor mai mare, într-o perioadă decisivă a dezvoltării, le-o fi luat ursulețul. Sau or fi fost ținta batjocurilor, că erau clăpăugi. Rezultatul, în orice caz, este de groază. Traumatizarea în prima fază a copilăriei scoate la suprafață un caracter care aproape se bucură când se simte permanent subapreciat și umilit - și, prin urmare, pândește cu vigilență orice prilej în care ar putea să fie ofensat."

Din "Enciclopedia lucrurilor care mă enervează zilnic", categoria Nevricoșii. :D

Alte lucruri enervante ar mai fi, în opinia autorului, aeroporturile, bărbații, bărbații cu pantaloni scurți, bețivii episodici, Crăciunul, computerul, concediul, Dan Brown, femeile, pantofii de sport, pâinea integrală, studenții în practică... :D Cred că o să mai revin cu citate.

Bumbescu
10th December 2007, 19:51
"Haide să vorbim încet, cu tristețe în voce. Căci în spatele acestui cuvânt se ascunde probabil o tragedie: s-ar putea ca oamenii despre care discutăm aici să fi fost îmbăiați cu apă prea fierbinte, când erau mici. Sau poate fratele lor mai mare, într-o perioadă decisivă a dezvoltării, le-o fi luat ursulețul. Sau or fi fost ținta batjocurilor, că erau clăpăugi. Rezultatul, în orice caz, este de groază. Traumatizarea în prima fază a copilăriei scoate la suprafață un caracter care aproape se bucură când se simte permanent subapreciat și umilit - și, prin urmare, pândește cu vigilență orice prilej în care ar putea să fie ofensat."

Din "Enciclopedia lucrurilor care mă enervează zilnic", categoria Nevricoșii. :D

Alte lucruri enervante ar mai fi, în opinia autorului, aeroporturile, bărbații, bărbații cu pantaloni scurți, bețivii episodici, Crăciunul, computerul, concediul, Dan Brown, femeile, pantofii de sport, pâinea integrală, studenții în practică... :D Cred că o să mai revin cu citate.


:D ce mult seamana cu descrierea unui recordman(la nivel autodeclarativ) de pe aici....:happy

YoYoyOi
10th December 2007, 19:56
"Traumatizarea în prima fază a copilăriei scoate la suprafață un caracter care aproape se bucură când se simte permanent subapreciat și umilit - și, prin urmare, pândește cu vigilență orice prilej în care ar putea să fie ofensat."



Imi pare cunoscuta caracterizarea asta :evil:

Bumbescu
10th December 2007, 19:57
gand la gand cu bucurie:D

YoYoyOi
10th December 2007, 19:57
ei ei :happy

Delia
10th December 2007, 19:58
"orice asemănare cu personaje sau fapte reale..." :D

YoYoyOi
10th December 2007, 20:02
este pur intamplatoare, stim :D

Delia
10th December 2007, 20:05
Yoyo, doar nu mă crezi pe mine capabilă de astfel de răutăți. :no:

YoYoyOi
10th December 2007, 20:10
nicidecum, suntem noi 2 care ne ocupam cu astea :D

Ulysses
14th December 2007, 21:16
irinaaaaaaaaa, ai fugit si ai lasat in urma doar cateva mesaje sterse asemenea soparlei care-si lasa coada in mana dusmanului:no:
sper ca nu ingheti in vreun tren,intarziat la semnal din cauza zapezii, cu o carte in maini, visand la sali de vals in care esti imbracata in alb, totdeauna in alb...

irinaidu
16th December 2007, 17:15
macar de-ar ninge....:(

m-am apucat sa citesc o carte sf. m-a rugat un prieten care e mare fan al genului sa citesc si eu una. nu am mai citit pana acum. nu prea inaintez usor in ea. va zic daca rezist pana la capat.

Bumbescu
16th December 2007, 18:08
daca rezisiti esti tare, eu nu-mi amintesc sa fi rezistat vreodata...inclusiv filmele sf ma plictisesc groaznic(marea majoritate), singurul de care-mi aduc aminte cu placere e "planeta maimutelor"-varianta veche

Mama ce masacru pe aici....:D

irinaidu
16th December 2007, 18:48
planeta maimutelor - aia veche am vazut-o si eu. :D

ideea e interesanta. totii oamenii care au murit oe pamant, de la inceputul omenirii pana acum se trezesc pe valea unui fluviu. cam atat pana acum.
dar acum sunt asa de suparata dupa meciul de handball ca nu am chef sa citesc nimic.
mai am 2 carti, pe care le-am cumparat cu cotidianul, care ma asteapta sa le incep.

si tot nu ninge..... :(

irinaidu
19th December 2007, 11:45
tyler, asculti radion guerilla???? au niste prostiute acum de sarbatori. una din ele e cu mos craciun si emil cioran. pe mine m-a distrat!!!

jesus supremu
19th December 2007, 14:27
planeta maimutelor - aia veche am vazut-o si eu. :D

ideea e interesanta. totii oamenii care au murit oe pamant, de la inceputul omenirii pana acum se trezesc pe valea unui fluviu. cam atat pana acum.
dar acum sunt asa de suparata dupa meciul de handball ca nu am chef sa citesc nimic.
mai am 2 carti, pe care le-am cumparat cu cotidianul, care ma asteapta sa le incep.

si tot nu ninge..... :(

cred ca vorbesti de lumea fluviului de farmer.prima carte e interesanta dar dupa aia cam decade.plus ca nu inteleg de ce nemira n-a mai publicat si finalul.daca vrei sf iti recomand regina zapezii(nu mai stiu autoarea) sau povestirile de asimov cu roboti(eu, robotul de exemplu,foarte nostime).sau tot de farmer mana stanga a intunericului(despre surprizele unei societati de hermafroditi:rasc:)

irinaidu
25th December 2007, 00:29
sarbatori fericite tuturor!!!! si multe carti primite cadou :P!!!

Ulysses
25th December 2007, 10:15
Craciun Fericit , Irina, Delia si Bumbescu !:rasc:

Tyler Durden
25th December 2007, 20:20
tyler, asculti radion guerilla???? au niste prostiute acum de sarbatori. una din ele e cu mos craciun si emil cioran. pe mine m-a distrat!!!

din pacate nu, nu mai ascult radio de ceva ani bun. banuiesc ca a fost interesant.:D

irinaidu
31st December 2007, 19:21
la multi ani dragilor!!! sa ne vedem sanatosi in 2008!!!

jesus supremu
31st December 2007, 19:43
adica tocmai la anul?:(

irinaidu
6th February 2008, 16:15
vazand lipsa de activitate ma macina o intrebare. oare toti suntem lenesi si nu citim nimic sau doar eu sunt lenesa si voi sunteti toti acasa citind in draci???

luma
6th February 2008, 16:21
Nuuuuu, e doar perioada de hibernare...:D

irinaidu
6th February 2008, 16:25
aha , deci ar trebui sa nu ma agit pt ca mintea mea e in ceata si ca doamnele de la sala ( si de acolo am chiulit ) mi-au spus ca pauzele lungi si dese se depun pe fese. :P
acum mi-am dat seama ca si abonamentul la biblioteca mi-a expirat. ar trebui sa invat arta de a imi da singura cate un sut in fund cand am nevoie de un pas inainte ca se pare ca altfel sunt lasata sa hibernez in voie.

Morom3t3
12th February 2008, 22:57
pe-aici se fac concursuri de literatura?

irinaidu
12th February 2008, 23:02
era un thread : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=87917&page=7 dar o sa observi ca s-a cam deviat de la subiect.
dar daca ai o idee de concurs poti sa o expui sa vedem daca prinde. :)

Morom3t3
12th February 2008, 23:14
Pai ideea ar cam fi asta (http://www.locomania.ro/showthread.php?t=660). Concurenti sa fie.

irinaidu
12th February 2008, 23:19
a, acum am inteles. tu vrei sa vezi daca cineva chiar scrie pe aici. la asta eu nu ma bag, nu am talent dar poate sunt amatori.

Morom3t3
12th February 2008, 23:23
sunteti mai multi decat pe forumul meu. cred ca s-ar gasi cineva...

Dogville
12th February 2008, 23:29
...k...care este subiectul????

Morom3t3
12th February 2008, 23:53
mai e mult pana acolo... citeste cum ii regulamentul acolo, in link.
ne trebuie niste jurati care, intr-adevar, se pricep la literatura. daca te uiti atent acolo, eu am pierdut din cauza unui mod care mi-a dat nota mai mica decat o aberatie facuta intentionat.
n-a avut rabdare sa citeasca, a citit pe diagonala, n-a inteles nimic si m-a busit.

Delia
13th February 2008, 12:26
Azi, Cotidianul a venit impreuna cu Despre dragoste si alte intamplari , o antologie de povestiri si scrisori celebre de amor... e prima carte din colectia Literatura pe care o iau anul asta (sincera sa fiu, nu prea m-au dat pe spate cartile aparute anul trecut - ma refer la cele pe care le-am cumparat si le-am si citit, desigur). Printre autorii cuprinsi in antologia asta se numara Edgar Allan Poe, Henry James, Montesquieu, Eminescu, Stendhal, Kafka, Cehov, D'Aurevilly...

Balaci
13th February 2008, 13:44
Da, am luat-o si eu azi. Nu citisem pana acum din ea decat povestirea lui Poe, care e f. interesanta. In rest, o sa mai citesc. Au fost totusi cateva titluri acceptabile, cel putin ca nume: Noi, a lui Zamiatin; Batranul si lupii, de Kristeva; Orasul si stalpul, de Vidal...(Noi cel putin e genial si vizionar). O sa ma apuc si eu sa mai citesc de prin ea, cate o scrisoare/povestire pe zi:P

Delia
13th February 2008, 16:59
Au fost totusi cateva titluri acceptabile, cel putin ca nume: Noi, a lui Zamiatin; Batranul si lupii, de Kristeva; Orasul si stalpul, de Vidal...(Noi cel putin e genial si vizionar).

Astea de care zici tu n-au aparut acum, in 2008? N-am citit niciuna... poate o sa-ncerc sa citesc si eu Noi, daca zici ca e asa fain.
Din colectia anului 2007 am citit relativ recent Golem de Meyrink (o carte foarte ciudata, nu pot sa zic daca mi-a placut sau nu; de fapt n-am inteles-o prea bine), Citindu-l pe Turgheniev de W. Trevor (mi-a placut, misto scrisa, mi-a fost greu sa o las din mana), O vara la tara de J. L. Carr parca (o recomand numai celor care au de mers cu avionul sau trenul si vor sa citeasca ceva lejer; autorul reuseste sa creioneze o atmosfera idilica, specifica unui satuc unde nu se-ntampla mai nimic, insa povestea nu are substanta, persoanjele sunt slab conturate, n-am ramas cu nicio idee mai de doamne-ajuta dupa ce-am terminat-o de citit ) si Foamea de Knut Hamsun (nu cred ca mai are rost sa zic ceva de romanul asta).

jesus supremu
14th February 2008, 11:40
sa va povestesc ceva hazliu:
intr-o vara stateam la semafor sa trec strada la capitol cand langa mine apare un homeless cu o carte in mana.distrus baiatul ras in cap pe jumate haine varza dar era foarte prins in lectura.eu imi inclin capul ca sa vad ce citeste si ce credeti ca scria?
Curente si tendinte in filosofia contemporana de lucretiu patrascanu.am ramas masca nu altceva.am si uitat sa trec cand a venit verde.am stat si m-am uitat dupa ala cum pleaca.ma intreb cati proletari ar fi stiut cine fusese patrascanu si daca stiau ca a fost poate singurul intelectual al partidului muncitoresc roaman:groggy:

Tyler Durden
14th February 2008, 11:47
Hehe, am citit si eu cartea (ca orice homeless care se respecta), e destul de slaba, tipul n-are organ pentru filosofie. Totusi individul care citea cartea merita tot respectul. Eu am vazut acum ceva vreme un homeless bagat intr-o cutie de carton care citea Lettre internationale. :D
Nu era chiar singurul intelectual, mai exista si un Belu Zilber sau un Miron Constantinescu.

jesus supremu
14th February 2008, 11:56
daca ma uit la avatar chiar semeni asa din profil cu individul:happy

Tyler Durden
14th February 2008, 12:04
La dinti probabil. :D

Balaci
13th March 2008, 21:52
Ce liniste totala pe aici...:(
Heloooooooo

irinaidu
14th March 2008, 01:47
daca nu cititi si voi o carte :P

irinaidu
12th May 2008, 18:39
vreau si eu ceva pt semnatura. ceva care sa aiba legatura cu frica de schimbari in viata, cu dorinta de a ramane la fel si totusi de a evolua. know what i mean???

jesus supremu
14th May 2008, 13:05
traind in cercul vostru stramt
norocul va petrece
ci eu in lumea mea ma simt
nemuritor si rece
eh cum suna asta?:D

ioanaformed
14th May 2008, 14:00
nu e "ci" acolo e un "caci"

jesus supremu
14th May 2008, 14:13
manualul meu era editie mai veche:D

irinaidu
14th May 2008, 15:42
si totusi este trist in lume :P

ioanaformed
14th May 2008, 15:52
irina scrie si tu ceva din Cioran...are de toate

Bumbescu
14th May 2008, 17:33
Irina, eu mai superficial fiind m-as orienta tot catre un bukovski:D :

"nu e plăcut să fii pus pe cruce și uitat acolo,
e mult mai plăcut să uiți o iubire infirma"

E cam soft dar totusi il reprezinta.

jesus supremu
14th May 2008, 18:20
there is probably no point in living.But by living you may found something interesting.
Citat dintr-un personaj de desene animate:D

Bumbescu
14th May 2008, 18:28
Una potrivita pt un medic:):

"Viața este un spital în care fiecare pacient este obsedat de dorința de a schimba patul." - Baudelaire

irinaidu
14th May 2008, 22:23
bumbi , ultimul citat e foarte fain. mersi mult. eu sunt intr-o perioada maniaco-depresiva si aveam chef sa citesc chestii din astea.

Bumbescu
16th May 2008, 20:18
Simpatic baiat celine, usor scarbit de viata:

“Even diseases have lost their prestige, there aren't so many of them left. Think it over... no more syphilis, no more clap, no more typhoid... antibiotics have taken half the tragedy out of medicine.”

:D

irinaidu
16th May 2008, 22:09
sincer as zice ca syph si clap sunt inca alive and well :P

Bumbescu
16th May 2008, 22:11
Da, pacat ca n-a trait barosanul sa prinda si sida, probabil ca-si revizuia atitudinea:D

Tyler Durden
16th May 2008, 22:37
Apropo de Baudelaire, inca o fraza demna de toata stima:,,Nu sunt decat doua locuri in care platesti pentru a avea dreptul de a cheltui:la latrinele publice si la femei". :D

Bumbescu
16th May 2008, 22:52
Asta e "too strong" chiar si pt mine:D

Tyler Durden
23rd May 2008, 19:42
Pentru ca acum ceva vreme am reactionat la folosirea abuziva a termenului prolecultism si am fost considerat comunist, vreau sa postez acest text care sa arate ca eram in cel mai rau caz eram doar bine informat si nicidecum vreun stahanovist cu pretentii. :D
Articolul este semnat de criticul literar Mircea Iorgulescu.

Aceasta micro-monografie confirma de fapt vocatia de critic si eseist literar a Sandei Cordos, autoare aflata acum la a doua carte. Cea dintai, Literatura între revolutie si reactiune**, aparuta în 1999, propunea o interesanta paralela între literatura rusa si literatura romana sub comunism. Pornind, cam greoi si oarecum impropriu, de la o comparatie între realitatea si tema crizei în Occident si în Rasarit, cercetare ce s-ar fi cuvenit mai degraba tratata separat, Sanda Cordos pune fata în fata evolutia literaturii rusesti de dupa revolutia bolsevica din 1917 si cea a literaturii romane de dupa sovietizarea din a doua jumatate a anilor '40. Este, în literatura romana, o opera de pionierat, ce dinamiteaza cu falsa cumintenie o enorma cantitate de locuri comune, clisee si reprezentari provenind cel mai adesea din superficialitate sau pur si simplu ignoranta. In treacat fie spus, cu aceasta carte si-a început Sanda Cordos "revizuirile" (bune capitole despre Marin Preda, Augustin Buzura si D.R. Popescu, o excelenta analiza a discutiei despre "criza" din anii 1946-'47, unde sunt puse la punct intransigentele infantile ale Anei Selejan). Aici, în aceasta carte, a sugerat Sanda Cordos pentru prima oara caracterul aberant al folosirii termenului "proletcultism" pentru caracterizarea literaturii de propaganda scrise în Romania dupa instalarea regimului comunist; autoarea a revenit ulterior, într-un articol publicat în revista Apostrof (Proletcultismul n-a existat, Apostrof, nr. 7-8/2001), dar aparent fara mare ecou. Pe scurt, lucrurile stau asa: miscarea proletcultista din Rusia bolsevica nu a fost o creatie partidului comunist, nici nu a creat si impus doctrina realismului socialist. Organizatiile ruse ale scriitorilor proletari au fost toate desfiintate în 1932 (cei mai multi dintre conducatorii lor aveau sa fie arestati si executati), la 23 aprilie, cand Pravda a anuntat totodata ca prin aceeasi decizie a Comitetului Central se înfiinteaza o Uniune unica a scriitorilor sovietici. "Realismul socialist" a fost apoi lansat oficial în 1934 etc. Este, prin urmare, absurd sa se creada ca în 1948 sovieticii ar fi exportat în Romania ceea ce condamnasera (la propriu, vai!) la ei acasa, cu aproape doua decenii mai înainte. In realitate, ideea existentei unui "proletcultism" romanesc a fost lansata si apoi întretinuta de propagandisti ai partidului comunist roman, mai întai pentru a se alinia tezelor lui Jdanov, ulterior pentru a trece integral responsabilitatea dezastruoasei etatizari a literaturii din anii 1948-1962 în seama influentei sovieticilor, manevra ce avea si avantajul de a flata coarda nationalista. A spune ca în Romania a existat "proletcultism" este o dovada de analfabetism.
* Sanda Cordos - Alexandru Ivasiuc, monografie, Editura Aula, 2001
** Sanda Cordos - Literatura intre revolutie si reactiune, Biblioteca Apostrof, 1999

Bumbescu
26th May 2008, 22:20
Tyler, in primul rand ca tu ai prezentat proletcultismul ca pe o miscare avangardista, deloc daunatoare, in nici un caz nu ai sustinut inexistenta sa.
In al doilea rand, cu tot respectul pentru Mircea Iorgulescu, cred ca regretata Monica Lovinescu este un nume cu ceva mai multa greutate, iar ea a folosit permanent termenul, o sa caut eventual in memoriile sale.
Mi se pare ciudata inversunarea lui cu " nu a existat proletcultism romanesc", seamana cu "dictatura lui ceausescu nu a fost de fapt comunism, numai i-a intinat idealurile".
Probabil ca Iorgulescu se refera la acceptiunea strict bolsevica a termenului, eventual cu trimitere la partidul comunist sovietic. In rest s-au pastrat toate caracteristicile si la noi: a fost preaslavita clasa muncitoare si au disparut din literatura(cel putin temporar) nume importante: Blaga, Camil Petrescu, Cezar Petrescu.
Poate imi explici si mie in curent se incadreaza poezia lui Victor Tulbure "Balada tovarășului căzut împărțind Scînteia în ilegalitate".
Sau "cantec pentru tovarasul gheorhiu dej" de Beniuc.
Imi pare rau ca nu ai apucat sa dai la treapta intai si sa studiezi Labis(Comunistului), Beniuc sau Jebeleanu.
Oricum, subiectul e neinteresant iar despre cei de mai sus vor fi pe veci stigmatizati ca "proletcultisti".

O sa inchei cu ce a spus Radu Cosasu:

"Am facut vreo 10 ani proletcultism, cum fac copiii scarlatina sau adolescentii blenoragie"

irinaidu
27th May 2008, 02:06
nu am dormit sufiecient in ultimele zile si voi ati scris prea mult .....

nu are fix nici o legatura cu literatura, dar vroiam sa va zic ( de fapt cred ca doar bumbi era in discutia aia de pe pinguini ) ca ma simt urmarita de moscopol. ca tot nu stiam eu cine e. :P e o reclama in cta la ceva numit moscopolis si o vad peste tot.

gata..... am adormit..................

Bumbescu
27th May 2008, 09:06
Dar ce-ai facut irina daca n-ai dormit?

http://www.youtube.com/watch?v=tZjVlMvvsO8

Uite ce voce minunata avea:D
Ar merge de de minune ca muzica de patinaj.

Bumbescu
27th May 2008, 14:40
In fine...sa lasam prostiile cu proletcultismul si sa trecem la lucruri mai serioase, cum ar fi acest articol despre o carte ce i-a revoltat pe francezi.
Ce bine se potriveste cu semnatura mea.:D

" Scriitor francez: Ocupatia germana a Frantei a incurajat libertatea sexuala a femeilor
de A.N. HotNews.ro
Marți, 27 mai 2008, 11:46 Actualitate | Cultură

Cartea a provocat puternice controverse
Foto: www.evene.fr
O noua carte ce sugereaza ca ocupatia Frantei de catre Germania a incurajat libertatea sexuala a femeilor a provocat controverse printre francezi, care incearca inca sa lamureasca controversele legate de acuzatiile de colaborare cu nazistii, in timpul celui de-al doilea razboi mondial, dezvaluie FoxNews.com.

Lansarea cartii "1940-1945 Années Erotiques" (Anii erotici) a venit la scurta vreme dupa o expozitie fotografica ce-i infatiseaza pe parizienii aflati sub ocupatie bucurandu-se de viata.

Cartea lui Patrick Buisson ii prezinta pe locuitorii capitalei franceze aflati intr-o petrecere continua, in totala opozitie cu istoria oficiala ce vorbeste despre foame, rezistenta si frica in perioada in care Parisul s-a aflat sub ocupatie. "Este un subiect tabu, o poveste pe care nimeni nu doreste sa o auda", a afirmat Buisson, adaugand: "Ar putea sa ne raneasca mandria nationala, insa adevarul e ca oamenii s-au adaptat ocupatiei".

Autorul sustine ca multi oameni prefera sa uite, insa numeroase femei s-au culcat nu doar cu soldatii germani ("barbarii blonzi" de care se simteau foarte atrase), ci si cu oricine putea sa le ajute sa depaseasca dificultatile financiare ale acelor ani. Cele mai multe, afirma Buisson, aveau barbatii inchisi in lagarele de prizonieri si "ele au cedat avansului sefului, ale comerciantului caruia ii datora bani, ale vecinului. In perioadele de restriste, corpul este singura moneda care se poate reinnoi, inepuizabila".

Buisson afirma ca iernile friguroase si perioadele de interdictie de a iesi pe strada intre 11 noaptea si 5 dimineata au incurajat activitatea sexuala. Acest lucru a facut ca rata natalitatii sa creasca rapid in 1942, chiar daca doua milioane de barbati francezi erau inchisi in lagare, sustine autorul.

Nascut in 1949 la Paris, Patrick Buisson este jurnalist, politolog si cunoscut realizator de emisiuni de televizune. In timpul campaniei prezidentiale din 2007, Buisson a fost unul dintre consilierii apropiati ai lui Nicolas Sarkozy."

Tyler Durden
27th May 2008, 18:58
Bumbescule, eu am spus doar ca intre prolecultism, care e o miscare de avangarda cu accente de stanga si realismul socialist sau jdanovism (unde i-as integra pe alde Beniuc, Ion Brad & comp) nu trebuie pus semn de egalitate.
Mircea Iorgulescu este renzentul, nu autorul cartii care discuta printre altele si conceptul de prolecultism.Apropo de Iorgulescu, circula tot mai multe zvonuri ca el ar fi fost ,,veriga slaba" de la Paris si ca n-ar fi acum deloc o relatie inocenta cu fosta Secu...
Problema este una de terminologie, iar prolecultismul-in caz ca e derivat de la miscarea de avangarda Proletcult- nu acopera realitatea estetica (poti sa pui ghilimele) din perioada comunista. Se stie ca desi avangarda (de peste tot) a incercat pentru miscarea comunista o profunda simpatie, viceversa nu a fost deloc valabila, comunistii incurajand un realism de proasta calitate in domeniul asta. Totul s-a datorat unui malentendu legat de asimilirerea revolutiei politice cu cea estetica.

Bumbescu
27th May 2008, 21:07
Tyler, vezi ca tocmai le-am spus unor domnisopare de pe patinaj ca aici e armonie:D

Proletcultism= miscare de avangarda cu elemente de stanga? ai innebunit de tot?

PROLETCULTÍSM s.n. Atitudine față de problemele artei și culturii in fosta Uniune Sovietică după Revoluția din octombrie, care respingea întreaga moștenire culturală a trecutului, susținând că ea nu este utilă poporului, și propaga ideea creării unei culturi „pur proletare“, a unor opere artistice inspirate numai din procesul de producție, reflectat adesea în mod simplist și vulgarizator. [< proletcult + -ism, cf. rus. proletkultovșcina].

Uite si niste "mici elemente de stanga":D :

"Mai mult decat aceasta,proletcultistii se ridicau impotriva tuturor modelelor culturale ale fostei orasnduiri burgheze din Uniunea Sovietica,unii extremisti cerand si demolarea liniilor de cale ferata pe care s-a plimbat burghezia rusa. "

Lasa-l dracului de proletcultism ca oricum nu convingi pe nimeni, mai bine o analizai pe aia cu parisul vesel:D

Tyler Durden
27th May 2008, 21:29
Bumbescule, nu cred ca ar fi singura data cand minti domnisoarele...:happy
Deci daca pun in balanta definitia din dex si studiul Sandrei Cordos e clar ce o sa atarne mai greu, cel putin pentru mine.
Citatul pe care-l dai nu cred ca e relevant in sensul pe carel vrei tu, pentru ca radicalismul avangardist al celor de la Micarea Proletcult nu corespundea conceptiei despre estetic a partidului. Asa se face ca miscarile de avangarda, chiar si cele care se declarau comuniste, cum este cazul celor de la Proletcult, au trebuit sa practice realismul socialist intr-un final (la noi e cazul lui Geo Bogza sau Stefan Roll), care era adevarata doctrina estetica agreata de comunisti. Repet, productiile literare gen Mitrea Cocor nu aveau nimic proltcultist in ele, pentru ca desi se revendica amandoua de la comunsimul politic, proletcultismul avangardist si realismul socialist functionau pe principii diferite.
Legat de mitologia franceza sa spun cate ceva despre ,,marele Malraux". Conform unei carti aparute sub semnatura lui Michel Winock, in cazul lui Malraux avem de-a face cu un caz clasic de mitoman. Fara studii, pretinde ca este doctor in Litere, prins la furat statui in Cambodgia afirma ca se afla acolo in calitate de restaurator, se da cunoscator de sanscrita desi nu stie sa spuna nici macar o fraza in acesata limba, se auto-declara colonel in razboiul civil din Spania si vorbeste despre fapte eroice imaginare, isi construieste o figura de mare luptator in Rezistenta, desi intra in miscarea de rezistenta la spartul targului, adica in vara lui '44...:D

Bumbescu
27th May 2008, 22:38
Tyler, cred ca in ziua de azi si pe baza exeprientei mele realist socialista urmata de o trecere brusca la capitalismul salbatec, numai eu as putea fi cel pacalit de domnisoare:happy:

Esti criminal cu sanda cordos asta, cred ca o studiezi de un an si ceva de cand am avut discutia aia.
Oricum, aproape tot ce ai spus se bazeaza pe speculatii si nu are nici o baza reala.
Ce as putea intelege din tot ce ai scris tu e ca puternicul caracter de negare al proletcultistilor fondatori(se renega tot, istorie, traditie, mostenire culturala) nu a mai fost gustat la un moment dat de Stalin ce prefera "dulcegaria" realismului socialist si ca ulterior in Romania a fost de fapt realism socialist si nu proletcultism. Ok, asa sa fie.

irinaidu
27th May 2008, 22:46
stati voi linistiti ca domnisoarele isi pot face singure o parere :P

cat despre discutia voastra, as zice ca pt voi e chiar una plina de armonie :D

Tyler Durden
27th May 2008, 23:48
Ok, sa punem punct discutiei ca oricum fiecare pare sa aiba o opinie clara si distincta despre subiect.
Irina mai exista dom'soare? Eu caut de mult una si dau numa' peste femei. :D

P.S. Caracterul de negare e o caracteristica a tuturor miscarilor de avangarda, indiferent daca au sau nu si o atutudine politica.

irinaidu
28th May 2008, 02:01
tyler ma abtin de la comentarii ulterioare :P dar tu mai cauta poate pana la urma gasesti !!!

Bumbescu
28th May 2008, 14:04
Ok, sa punem punct discutiei ca oricum fiecare pare sa aiba o opinie clara si distincta despre subiect.
Irina mai exista dom'soare? Eu caut de mult una si dau numa' peste femei. :D

P.S. Caracterul de negare e o caracteristica a tuturor miscarilor de avangarda, indiferent daca au sau nu si o atutudine politica.

Tyler, daca ar fi sa te iei dupa statistici si daca tii mortis sa cunosti o domnisoara cred ca ar trebui sa-ti pregatesti de acum patul in celula de la jilava:D:happy

YoYoyOi
28th May 2008, 17:16
Acest lucru a facut ca rata natalitatii sa creasca rapid in 1942, chiar daca doua milioane de barbati francezi erau inchisi in lagare, sustine autorul.



chiar la asta voiam sa ma refer si eu, noroc ca am citit pana la sfarsit :D
donc, Q.E.D :D

irinaidu
30th May 2008, 18:34
dragilor, va rog o saptamana fara aruncat brichete sau lovituri sub centura !!!!
pupici am plecat in vacanta!!!

Balaci
5th June 2008, 10:14
Un citat f. fain despre ce inseamna sa fii balcanic

Meča Selimoviæ: „Moștenesc trândăveala din Orient, iar gustul de viață ușoară din Occident; nu se grăbesc niciodată, căci viața se grăbește; nu-i interesează ce le rezervă ziua de mâine, căci va veni ce e sortit să vie, și totul depinde prea puțin de ei; sunt alături numai la nevoie, de aceea nici nu le place să fie împreună; nu prea se încred în nimeni, dar cel mai ușor e să-i păcălești cu o vorbă frumoasă; nu arată ca niște eroi, dar cel mai greu e să-i sperii cu amenințări; mult timp nu le pasă de nimic, le e totuna ce se întâmplă în jurul lor, ca apoi dintr-o dată să înceapă să-i intereseze totul, să răvășească totul cu susul în jos, pe urmă din nou cad în picoteală, neplăcându-le să-și amintească nimic din ceea ce s-a întâmplat; se tem de schimbări, căci adesea le-au aduc nenorociri, și se satură ușor de un om, chiar dacă le e binefăcător. Ciudată lume, te bârfește dar ține la tine, te sărută pe obraz dar te urăște, își bate joc de fapte nobile, dar nu le uită generații de-a rândul &#187;

relansat
11th June 2008, 11:29
ce muzica ascultati cand cititi ? ceva lejer, in materie de muzica, aveti sa imi recomandati?
m`am apucat de "jocul cu margelele de sticla".

Bumbescu
11th June 2008, 11:42
ce muzica ascultati cand cititi ? ceva lejer, in materie de muzica, aveti sa imi recomandati?
m`am apucat de "jocul cu margelele de sticla".

Wow relansate....vrei sa ne uimesti?
Nu am citit-o dar tinand cont de pasiunea scriitorului exprimata in alta carte de-a sa cred ca ar trebui sa citesti mozart in timp ce citesti.:D

YoYoyOi
11th June 2008, 11:50
sau sa asculti mozart... cum iti vine mai bine :D

relansat
11th June 2008, 12:05
aham ... deci muzica clasica... nu de alta, da` io am bagat enya, enigma, era :P

irinaidu
11th June 2008, 12:07
eu nu prea ascult muzica cand citesc.

hello everybody !!! m-am intors pe meleagurile mioritice.

voi ce ati mai citit? eu doar brosuri informative si din cand in cand harta :P

Bumbescu
11th June 2008, 12:12
sau sa asculti mozart... cum iti vine mai bine :D

:happy: acum am vazut

Ce faci Irina, cum a fost in Atlantida?

jesus supremu
11th June 2008, 12:18
exact ce ai excavat pe acolo?:happy
ia zi cum patineaza grecoteii?sau sunt toti homofili?:evil:

irinaidu
11th June 2008, 12:26
mai greu cu patinatul pe acolo. :P

la astia in atlantida sunt o gramada de desene pe pereti care te lasa masca. a fost interesant. insula e foarte frumoasa dar grecii exagereaza foarte mult si asta cam strica cheful. e frumos apusul lor dar nu-i chiar cel mai frumos apus din lume ( sau poate are si zile mai bune si nu l-am prins eu cand trebuia :P ).
turistii americani m-au marcat. e fain sa vezi ca unii nu stiu pe ce insula sunt.

jesus supremu
11th June 2008, 12:39
yes yes here ibiza is very cool man!:yeah:
ceva de genul asta nu?:D

irinaidu
11th June 2008, 12:42
destul e aproape de adevar :)

Sir. Eko
26th June 2008, 01:01
imi poate spune cineva un site de unde se pot comanda cartii?,caut de ceva vreme o carte scrisa de fostul membru Vacanta Mare,Dan Sava .....dar nu o gasesc nicaieri

irinaidu
26th June 2008, 03:22
imi pare rau , eu nu stiu :(

rocs_a
27th June 2008, 12:05
Arsenal, incearca aici http://www.librarie.net/
saaaau
aici http://www.tarabacucarti.ro/
Nu stiu daca gasesti cartea respectiva, dar sigur se gasesc multe altele . good luck

Si recomand un blog de cultura ff interesant www.bookblog.ro aici se gasesc recenzii si recomandari de carti f interesante. armata de oameni care scriu pe blog sunt niste tineri inteligenti si pasionati de lectura

irinaidu
28th July 2008, 23:46
dupa cum am stabilit eu pana in noiembrie nu mai citesc nimic.
dar am dat peste o carte, care nu are nimic deosebit dar m-a amuzat mult prea tare titlul ca sa nu o mentionez. se cheama " pasarici" de juan manuel de prada.
subiectul este exact cel pe care vi-l imaginati ( cartea a fost cumparata pt raftul bibliotecii unui baiat, care de felul lui mai detine tot felul de alte titluri bizare ). nu e cine stie ce dar m-a amuzat pasajul asta :

"mirele s-o despoaie pe mireasa in liniste, cu o incetineala aproape exasperanta, pt a amana momentul sacru al primului futai matrimonial, futaiul dintai, cu miros de tamaie si granulatie de orez, pe care mirii obisnuiesc sa-l celebreze in apartamentul de lux al unui hotel, asistati de o luna care se preschimba in miere la fereastra, bat-o vina de sentimentala ".

rocs_a
29th July 2008, 12:11
p-asta am vrut sa o cumpar unui amic de ziua lui, insa am citit niste pasaje si nu am vrut sa para gestul meu deplasat :D desi probabil ca ar fi citit-o :D

Bumbescu
29th July 2008, 12:48
dupa cum am stabilit eu pana in noiembrie nu mai citesc nimic.
dar am dat peste o carte, care nu are nimic deosebit dar m-a amuzat mult prea tare titlul ca sa nu o mentionez. se cheama " pasarici" de juan manuel de prada.
subiectul este exact cel pe care vi-l imaginati ( cartea a fost cumparata pt raftul bibliotecii unui baiat, care de felul lui mai detine tot felul de alte titluri bizare ). nu e cine stie ce dar m-a amuzat pasajul asta :

"mirele s-o despoaie pe mireasa in liniste, cu o incetineala aproape exasperanta, pt a amana momentul sacru al primului futai matrimonial, futaiul dintai, cu miros de tamaie si granulatie de orez, pe care mirii obisnuiesc sa-l celebreze in apartamentul de lux al unui hotel, asistati de o luna care se preschimba in miere la fereastra, bat-o vina de sentimentala ".


Mai, si eu care credeam ca respectivul o fi vreun ornitolog reputat, chiar mi se parea interesanta cartea.....asa insa....e cam banala:P:D

Irina, de ce nu mai citesti pana in noiembrie? Bagi carti de medicina sau e vorba de o simpla incercare de experimentare a vietii primare, bazata pe bautura, mancare si........., pt o mai buna intelegere a majoritatii pacientilor?:P

Tyler Durden
29th July 2008, 13:25
se cheama " pasarici" de juan manuel de prada.
.

Cand aud de pasarici scot...nu, nu ma refer la pistol. :D