PDA

View Full Version : Cei mai buni pe pozitii!!



DaEdge
31st March 2006, 01:09
Acest thread este menit sa analizeze cei mai buni jucatorii , pe pozitile, lor. sper sa se faca topuri argumentate bineinteles. este clar ca o sa fie opinii diferite in privinta unor lucruri, dar sa speram ca discutile o sa fie cat mai interesante si sa-i ajute si pe necunoscatorii nfl-ului(care intra pe acest thread) sa vada cam care sunt best of the best.sper ca o sa prinda, si cati mai multi sa-si dea cu parerea.

Seahawk, ai onoarea(in calitate, de veteran, al forumului:) )sa incepi tu analiza cu ce pozitie doresti ( asta daca vrei, altfel o sa incep eu, maine )

Bafta

Seahawk
31st March 2006, 04:34
Cum sa nu vreau :D ha, ce crezi...

Incep cu Pozitia de Linebacker. Si o sa fac si o scurta descriere despre aceasta pozitie... ca sa stie si lumea care nu are vreo tangenta cu footballu`... un Line-Backer este practic un fundash, un jucator care evolueaza numai in faza de aparare, si care este pozitionat in spatele linemen'ilor, despre care o sa discut mai tarziu...(jucatorii care inaintea unui snap stau cu mainile pe pamant, asemenea unui alergator inainte sa ia startul la proba de 100 metri... well, relativ la fel...)
Linebackeru este capitanul echipei. In special cel din mijloc. De altfel i se si spune Middle Linebacker (in unele formatii pot evolua chiar doi MLB...)
Ei practic au ca sarcina dejucarea rapida a planurilor celor din atacul echipei adverse...si trebuie sa reactioneze imediat ...in caz ca e vorba de passing game, sau running game. Pentru pozitia asta ai nevoie, in afara de un athleticism iesit din comun si de instinct foarte dezvoltat, si "leadership" cum spun americanii. De ce am ales pozitia asta? Simplu, pentru ca asta joc eu :D

Well si the best of the best MLB's din liga sunt urmatorii:

Numarul 1 detashat : Brian Urlacher, care numai are nevoie de alte prezentari... si urmatorii, pe care nu vreau sa ii clasific, ci doar ii mentionez:

Al Wilson (Denver Broncos), Ray Lewis(Baltimore Ravens)...desi a mai imbatranit si s-a mai ruginit un pic, si cei 3 "young guns" : Lofa Tatupu (Seattle Seahawks) care este si under-sized, dar este super super atletic, si a si jucat pt. USC, o super echipa din fotbalul universitar american. Si ceilalti 2 : Shawne Merriman (San Diego Chargers) si Odell Thurman de la Cincinnati Bengals.
Sigur ca ar mai fii si altii, dar eu i-am mentionat pe cei mai buni 3 veterani, urmati de urmatorii 3 care vor fii the "premiere linebackers" in NFL in urmatorii 10 ani.

Feel free to argue with me :D

Si va rog, inainte sa postati despre o anumita pozitie sa specificati si cateva detalii despre rolul pozitiei lor in teren.

celebrul "peace" :D...(m-am molipsit de la Edge :P)

DaEdge
31st March 2006, 23:44
:) :) Midle linebacker e intradevar cea mai importanta pozitite din defensiva(daca se poate spune asa). Cat despre numele date de Seahawk, nu pot decat sa-l aprob. Brian Urlacher, "ditamai ursu" (are 6'4", adica 1'93 pe la noi. si in jur de vreo 255 lbs, 115 kg, aprox) a avut intradevar un sezon extraordinar, si daca e sa ne raortam la ce a facut el pana acum si in intreaga cariera, nu putem decat sa-l punem pe locul, 1 sau 2. Sezonu' asta a avut un start fulminant, dupa 5 partide avea deja vreo 6, sack-uri(cu alea a si ramas pana la final). "Raven-ul" din mine nu-l poate pune insa pe ray lewis mai jos.(cam obosit, dupa atatea accidentari, si la ora asta cred ca-i cu o stea sub Urlacher). De ce nu-i mai prejos ca Urlacher in opinia mea ?
daca derrick brooks(un celebru outside linebacker, de la Tampa), mai poate juca la un nivel atat de ridicat(cine a vazut pro bowl-u , stie), desi e cu vreo 2 ani mai mos ca ray lewis(31), si cu vreo 5 ca Urlacher(28), cred ca si ray lewis poate face o revenire demna, de un jucator de talia lui. Omul , tre sa recunoastem e inca o legenda vie, si nu pot sa-mi imaginez defensiva din Baltimore fara, 52, (nr. lui). Despre Al Wilson (6'00" adica 1'83 m, si 240 lbs -108 kg) va pot spune ca e lider-ul celei mai bune linii de line-backeri , din liga, lucru care cred ca spune destule despre valoare sa. Pe langa cei 3, eu as mai mentiona un alt "mos", si anume donnie edwards, de la san diego chargers(extraordinar de atletic, 1'88 m. si 102'5 kg- e cam usurel pt. pozitia asta.) daca vreti sa ma contraziceti in privinta lui uitativa la statsurile lui
http://www.nfl.com/players/playerpage/3404
altul pe care, trebuie sa-l remarc, este jonathan vilma, de la ny. jets, senzational jucator, care eu cred ca va fi cel mai bun pe pozitie in urmatorii 2 3 ani. o sa mai dau niste nume importante pe pozitaia asta, cum ar fi, zach thomas(dolphins), london fletcher(bills), tedy bruschi(patriots), antonio pierce( n.y. giants)si mai sunt cativa. Cat despre rookie's, Lofa tatupu , "e mic dar se face mare"(m-am gasit eu sa-i zic mic lui lofa, desi sunt pe aceasi inaltime cu el 1'80m, dar cu vreo 20 kg mai subtirel:) ). Odell thurman, m-a lasat masca cu sezonul pe care l-a facut(a fost al 2-lea pick al lui bengals in draft-ul anului trecut, in a 2 runda), si toata lumea il ridica in slavi pe david polack, 1st rounderul lui bengals(tot linebacker), dar odell, a fost extraordinar, si simt necesar, sa-l mentionez.(apropo, cincinatti au avut mai mereu in ultimii,7, 8 ani linebackeri buni, sa nu uitam de takeo spikes(actual la buffallo), sau de brian simmons, care joaca si acum la un nivel ridicat(unul din preferati mei). Lui Seahawk o sa-i dau un:rosu: (no ofense man):) , dar merriman e outside linebacker(fost deffensive end in colegiu, in mare parte), si e un "monstru" de linebacker 6'4", 272 lbs,.(tre sa-ti placa nick-ul lui (Lights Out). cam atat pentru pozitia asta .eu mai astept si pe altii sa mai completeze, si sa-si mai dea cu parerea, inainte de a trece la urmatoarea pozitie. peace:)

Seahawk
1st April 2006, 00:54
Bai, eu cand scriam alea aseara bausem o sticla si ceva de vin sorry:)))) schimb pe Merriman cu Vilma.

Ray Lewis accidentat vs Brian Urlacher "defensive player of the year"...well eu zic ca Urlacher e cel mai tare. A fost ray lewis cel mai bun, dar like i said Urlacher e succesoru' lui la tronu de cel mai bun MLB din liga. Si asta nu doar pt stats'urile lui ci si pentru felu' in care conduce cea mai buna aparare din NFL (paRerea mea).
N-are rost sa stau sa-i zic pe fiecare in parte... eu ma refer strict la best of the best. Ori Antonio Pierce NU este. Zach Thomas a fost. La fel si Tedy Bruschi, a fost.... chiar si Landon Fletcher.

DaEdge
1st April 2006, 13:00
Ok, Seahawk, Urlacher, e cel mai tare, la ora actuala, dar crezi ca chicago vor avea si sezonul urmator, un defense atat de bun? eu unul sunt chiar curios,in mod normal ar trebui sa joace la fel de bine, au ramas toti jucatorii(s-a retras doar jerry azumah care nu era titular mereu). Ray Lewis poate redeveni cel mai tare daca sta departe de accidentari si face un sezon mare.(s-a vazut sezonul asta ca ravens nu fac mare lucru fara el, in defensiva.) Inca un fact in favoarea lui Urlacher ar fi faptul ca e cu 3 ani mai tanar. Imi aduc aminte ca de multa vreme se tot discuta despre Urlacher, ca fiind printr-e cei mai buni, dar mereu era in spatele lui ray, acum ca l-a depasit sa vedem cat va ramane pe primul loc. Al Wilson nu cred ca va fi niciodata de calibrul celor 2 de mai sus, dar e un lnebacker extraordinar. Antonio Pierce a avut un sezon senzational in 2004 cu redskins(a 3-a defensiva in sezonul ala), dar sa mutata la giants, unde sa accidentata si nu a prea jucat.e un mister jocul lui bun din 2004, si deasta l-am remarcat. cam atat. peace.

Seahawk
2nd April 2006, 00:35
Cu un sezon excelent nu inseamna ca esti cel mai bun Lb..la fel cum nici cu o floare nu se face primavara. De acord cu tine, Ray Lewis era taticul lor, dar urmasul lui este Urlacher. Brian nu are aceeasi rautate ..ca a lui Ray, recunosc. Dar nu cred ca sunt multi jucatori in lumea asta care sunt mai rai ca Lewis. De fapt nu cred ca e nici UNUL.
Anul asta sper si eu intr-o revenire a lui Ray. Totusi right now, in this fuckin moment Brian este mult mai atletic ca Ray, si il consider the best. Wilson e bun just because ii are pe Ian Gold si pe ...celalalt LB ca am lapsus acum :)) practic denver are cel mai bun "core" de Linebackers din liga.

DaEdge
2nd April 2006, 22:43
mai inainte de toate, am uitat amandoi sa mentionam un nume imprtant la momentul actual,...Jeremiah trotter, de la eagles, merita cu prisosintza, nu numai ca e unul din cei mai buni, dar cand te gandesti ca a muncit, taind lemne sa castige existenta familiei, in tinerete, si a avut timp sa ajunga si un sportiv extraordinar, nu poti sa-l omiti din acest top. despre al wilson am zis si eu acelasi lucru, in al doilea post, al meu la thread-ul asta. broncos , au cea mai buna linie de linebackeri, (gold, wilson si dj williams).

Seahawk
3rd April 2006, 00:10
Eu nu l-am uitat, ci nu l-am mentionat. Este intr-adevar unul dintre cei mai buni da mie personal nush dc. nu-mi place... pur si simplu :)

DaEdge
3rd April 2006, 17:48
Ok. am intzeles motivul. vad ca deocamdata nimeni nu s-a mai bagat in discutzia noastra, eu sunt de parere insa, sa ducem la bun sfarsit ce am inceput.. Ce zici, continuam cu outside linebackeri, si apoi facem si o analiza a echipelor cu cele mai bune linebacker-core-uri? No hai noroc si sanatate, si peace(tradition):)

Seahawk
5th April 2006, 02:49
E de inteles, NFL e inca in vacanta. Acum mai e putin si incepe draft'ul don't worry si o sa se mai adune lumea. Plus ca inca suntem in plina saptamana si lumea merge la munca, la scoala etc, you know :D Ca si mine de altfel. Ne apucam de OLB's in weekend:D :))

DaEdge
5th April 2006, 14:36
fits for me. ok, pai atunci vb de "outsideri" pe weekend, si mai vedem. peace

DaEdge
7th April 2006, 21:31
Seahawk, te astept sa incepi cu analiza, OLB, in weekend, asa cum ai spus.peace

Seahawk
9th April 2006, 01:25
mai amanam putin discutia despre pozitii :P pana se mai aduna lumea si pe aici :D deocamdata sa ne axam pe 2006 NFL schedule.

DaEdge
9th April 2006, 17:20
ok. no problem, scopu' e oricum sa se adune cat mai multi , sa discute despre chestia asta.

titans_rulez
10th April 2006, 21:58
deci sunt paf...ma uit si nu imi vine sa cred....soimul sigur nu vorbesti tu de pe alt id?...:)))))))))))respectele mele DaEdge...pur si simplu respectele mele
din pacate mi-am luat cateva tepe mizand pe jucatorii in varsta asa ca si eu merg pe mana lui brian urlacher...prea multe despre defensiva nu va pot spune..da' ma documentez...

DaEdge
11th May 2006, 23:27
astept, acu ca ne-am mai adunat si au trecut si sarbatorile& toate cele ,, sa ne continuam discutile pe acest threa de spre cei mai buni. let me know cand sunteti deschisi la discutii si dezbaterii in privinta asta. eu astept "semnalul verde" de la voi. peace

Seahawk
23rd May 2006, 09:55
Ok sa revenim la discutia despre OLB's...
Dupa mine, cei mai fiorosi imi par Arrington, Brooks (derrick) si cu Keith Brooking...
Well chiar si Merriman care o sa fie zic eu in urmatorii ani cel mai tare din parcarea ligii...la OLB's...
Discutia despre linebackerii astia insa poate sa ia o amploare mare de tot...pentru ca sunt si right OLB's si...deasemenea si left OLB's ...bine in fotbalu modern nu prea se tine cont really de right sau left...dar totusi ce vreau sa spun e ca sunt mai multi..
Merita mentionati: Joey Porter, Cato June...si chiar si Julian Peterson..

Daca mai aveti ceva de adaugat, feel free...
Propun totusi sa discutam de QB sau RB in continuare...ca sa ne "bagam" mai mult in discutie

DaEdge
5th June 2006, 02:08
scuze de raspunsul intarziat, dar sesiunea e in toi si timpul petrecut la net e mai scurt. ok sa trecem la discutie, tu ai mentionat niste nume , acolo, si nu pot sa neg nimic, ce i pe carei-ai numit sunt acolo sus, ai uitat insa cateva nume foarte importante in opinia mea, dar iata si un top personal as zice: cel mai bun "outsider" in opinia mea este takeo spikes(buffallo bills)(6'2' -242 lbs)(1m88 - 110 kg)- e adevarat ca sezonul asta s-a aciidentat pe la inceput, si s-a vazut ce sa ales de defensiva care cu un an inainte a fost cea mai buna against the run , si a 2-a overall. spikes, e un jucator extraordinar,care niciodata nu a avut o echipa pe masura lui cum a avut de exemplu ray lewis. sa vedem daca se reintoarce la acelasi potential si anul asta dupa o accidentare la ahile) . locul 2 merge la keith bulluck(tennessee titans)(6'3'- 235 lbs) (1m91 - 107,5 kg) . bulluck e unul din cei mai under-rated jucatori din nfl din ultima decada as spune,desi este un atlet extraordinar, cu sideline to sideline ability si o iscusinta desavarsita in joc, echipa insa chiar ca nu-l ajuta deloc. oricum reconstructia titanilor in defensiva trebuie facut in jurul lui. loc 3 merge la derrick brooks (tampa bay bucs) (6'0' - 235 lbs) (1m83 - 107,5kg) - viitor hall of famer, castigator al super bowl, de 9 ori in pro bowl, consecutiv, unul din cei mai buni linebackeri din istorie, si inca se tine bine la 33 de ani(cine a vazut pro bowl-ul din februarie, stie despre cei vorba). locul 4 joey" big mouth" porter (pittsburgh steelers)( 6'2' sau 6'3' - 250 lbs) (1m90 aprox. - 114'5 kg) este cel mai bun pur pass rusher dintr-e randul linbackerilor, poate si pentru faptul ca a fost defensive end in colegiu. e un jucator fara de care pittsburgh nu ar fi realizat ce au realizat in ultimii ani. excelent linebacker, care e recunoscut pentru faptul ca nu se retine de la nici un comentariu la adresa oricui( nu demult se luase de geroge bush). desi cam papagal, pe teren este un lider incontestabil. locul 5 keith brooking (atlanta falcons) (6'2' -245 lbs) (1m88 - 112 kg). se remarca prin faptul ca e un "sure tackler" cu abilitati atletice deosebite, insa nu e un playmaker asa de mare cum sunt cei mai de deasupra lui. despre, lavar arrington, va pot spune ca mai intai astept sa revina la forma din primele lui 3 sezoane , cand era cel mai bun OLb insa accidentarile lau tinut departe in ultima vreme. cam aceasi e situatia si cu julian peterson. shawne merriman, cum a zis si seahawk, poate fi cel mai bun in urmatorii ani,dar dupa un sezon(e adevarat , excelent), tre sa mai asteptam sa confirme si anul acesta. mai merita mentionati: marcus washington(redskins), brian simmons(bengals) , d.j williams (denver), leroy hill( seattle), will whiterspoon( fost panthers- de sezonul asta va fii la rams), si cred ca mlista mai poate cotinua.

cine mai are opinii, completari, sau pareri , despre, outsiode linbackeri, eu si seahawk (hawk'ule cred ca suntem singuri care am postat pe thread-ul asta:) )suntem mai mult decat bucurosi sa le auzim:) . peace

Zabriskie
7th January 2007, 12:12
Acest thread trebuie resuscitat :). Probabil ca baietii mai noi nu stiau de el.
Haideti propuneti pozitii sa discutam :D

BTW, felicitari Seahawk pt super-predicitia data in mai anu trecut ...
Well chiar si Merriman care o sa fie zic eu in urmatorii ani cel mai tare din parcarea ligii...la OLB's..