PDA

View Full Version : Cu si pentru incepatori



Kainsashiki
12th July 2007, 20:10
Aici discutii cu soferii incepatori si experimentati ai forumului onlinesport ;)


PREGATIREA DE PLECARE

USILE: asigurati-va ca toate usile , inclusiv cele ale pasagerilor sunt inchise. Nu uitati ca sunteti responsabil de securitatea pasagerilor. O portiera neinchisa corect se poate deschide in mers.

SCAUNUL: reglati pozitia scaunului in asa fel incat sa va ofere un comfort maxim. Apasati pedala de ambreaj la maxim; trebuie sa puteti face asta fara sa va intindeti.

VOLANUL: Reglati pozitia scaunului pentru o utilizare usoara a volanului. Nu stati prea aproape de el deoarece marginea inferioara a volanului va lovi genunchii dumneavoastra.

CENTURA DE SIGURANTA: Asigurati-va ca atat dumneavoastra cat si pasagerii au centura de siguranta corect fixata. Legea prevede ca toti pasagerii sa aiba centura de siguranta fixata, in cazul in care locurile sunt prevazute cu asemenea dispozitive. Este de datoria dumneavoastra sa va asigurati ca si pasagerii sub 12 ani au centurile fixate.

OGLINZILE: Reglati pozitia oglinzilor. Ele trebuie sa va asigure o maxima vizibilitate in spate cu o miscare minima a capului. Reglati pozitia oglinzilor astfel incat sa reduceti 'unghiul mort'.


PLECAREA DE PE LOC

» Gata de plecare: Asigurati-va in fata si lateral ca puteti face manevra in siguranta. Verificati in oglinzile retrovizoare traficul de masini, biciclete si pietoni. Daca totul este 'ok', apasati pedala de ambreiaj la maxim si introduceti shimbatorul de viteze in treapta I-a a cutiei de viteze.

» Accelerati: Apasati pedala de acceleratie usor pentru a obtine puterea necesara plecarii de pe loc; ascultati sunetul motorului, daca acesta 'urla' este un semn ca ati apasat o idee prea mult! Concomitent, ridicati piciorul de pe pedala de ambreiaj. La un anumit moment turatia motorului va scadea si masina va incepe usor sa se miste spre inainte.

» Asigurati-va: Verificati inca o data oglinzile retrovizoare laterale si pe cea interioara! De asemenea inspectati si 'unghiul mort' (vezi figura alaturata). Semnalizati-va intentia de a va inscrie in trafic!

» Plecarea de pe loc: Este 'ok'! Puteti pleca! Sunteti 100% sigur? Asigurati-va privind peste umarul din stanga asupra unghului mort. Daca totul este 'liber', lasati frana de mana. Masina va incepe sa se miste usor in fata! Daca asta nu se intampla, eliberati mai mult pedala de ambreiaj. Daca masina tinde sa se opreasca, apasati mai mult acceleratia! In curand, dupa inscrierea in trafic, va trebui sa schimbati in treapta a II-a.

» Sunteti in trafic: tineti cat mai mult posibil partea drepta a drumului cu exceptia cazului cand indicatoarele rutiere prevad altfel sau cand doriti sa virati la intersectie stanga.

POZITIA LA VOLAN

» Cand conduceti, priviti inainte sau spre directia catre care se indreapta autoturismul;

» Folositi toate comenzile (semnalizare, stergatoare de parbriz, luminile, etc.) si schimbatorul de viteze fara sa-le cautati cu privirea. Acomodati-va din timp cu pozitia fiecaruia!

» Incercati sa pastrati amandoua mainile pe volan. Pozitiile de genul: 'conducere cu podul palmei' sau cu o mana sunt contraindicate.

» Cand virati, pastrati-va mainile fiecare in jumatatea ei; imaginati-va volanul despartit in doua de o dreapta verticala. Mana dreapta nu are ce cauta in zona de actiune a mainii stangi si invers!


Cand virati dreapta, pastrati o distanta de aproximativ un metru de coltul trotuarului:

» Prea aproape de trotuar poate duce la calcarea acestuia cu roata din spate sau izbirea acesteia de trotuar, deci distrugerea anvelopei;

» Prea aproape de trotuar va poate duce la terminarea manevrei pe contrasens, obligand vehiculele de pe sensul opus sa faca manevre de evitare;

GARAREA

1. Analizati liniile despartitoare si evaluati daca spatiul de care dispuneti este suficient;
2. Folositi semnalizarea si oglinda retrovizoare, daca este necesar;
3. Verificati-va pozitia si pastrati-va o viteza scazuta, prin folosirea corespunzatoare a pedalelor de ambreiaj si acceleratie;
4. In tot timpul efectuarii acestei manevre, verificati ce se intampla in jurul dumneavoastra.
5. Parcati cat mai aproape de marginea spatiului, cu rotile in pozitie dreapta.

Cand efectuati aceasta manevra, nu va grabiti, mergeti incet inapoi, tot timpul avand autovehiculul sub control. Nu va bazati exclusiv pe oglinzi; ele sunt utile dar nu va pot oferi o perspectiva exacta asupra a ceea ce se intampla in jurul dumneavoastra. Si apoi ati vazut mesajul, deja comun: "Obiectele in oglinda sunt mai aproape decat par"!

PARCAREA LATERALA

A. Opriti paralel cu masina parcata, la o distanta laterala de aproximativ un metru de acesta. Selectati 'Mers Inapoi'. Verificati oglinda retrovizoare! Miscati autovehiculul incet pana cand coltul masinii parcate sa apara in fereastra laterala;
B. Cand vedeti coltul autovehiculului parcat, rotiti volanul 360° spre dreapta. Continuati sa verificati traficul auto si pietonal! Daca totul este 'Ok', continuati manevra pana cand coltul masinii dumneavoastra va trece de coltul masinii parcate. In acest moment, rotiti volanul stanga complet. Aceasta manevra va roti fata autovehiculului spre trotuar.
C. Aduceti volanul usor spre pozitia de centru, si miscati usor masina spre inapoi.
D. Daca este necesar, corectati pozitia masinii miscandu-va usor in fata sau in spate. Nu prea mult, deoarece riscati sa-l enervati pe examinator.

INTOARCEREA DIN TREI MANEVRE

A. Alegeti un loc unde aceasta manevra sa nu fie interzisa si unde sa puteti supraveghea traficul. De asemenea uitati-va dupa stalpii de telegraf, pomi, etc. in principiu orice v-ar putea obstructiona manevra. Opriti pe partea dreapta. Asigurati-va ca traficul permite efectuarea manevrei in siguranta si nu ignorati nici unghiul mort;
B. Folosind treapta 1 a cutiei de viteze, rotiti volanul spre stanga. Intentia dumneavoastra este aceea de a aduce masina perpendicular pe trotuarul opus;
C. Cand fata masinii este aproape de bordura la aproape 1 m, incepeti sa virati energic spre dreapta. In tot acest timp autovehiculul se va misca foarte incet inainte, eventual folosind si frana de picior. Nu uitati sa debreiati inainte de a frana! Atentie la trotuar sa nu-l loviti!
Selectati treapta de mers inapoi si ridicati usor piciorul de pe ambreiaj, ajutandu-va de acceleratie. Asigurati-va in toate directiile ca puteti continua manevra de intoarcere;
D. Mergeti cu spatele usor, urmarind traficul si distanta pana la trotuarul opus. Roti volanul spre dreapta astfel incat la finalul aceste etape sa aveti masina indreptata spre directia de mers dorita.
E. Selectati treapta 1 de viteze, corectati pozitia masinii cu ajutorul volanului si gata! Ati intors!.

Cand efectuati aceasta manevra, nu va grabiti, mergeti incet inapoi, tot timpul avand autovehiculul sub control. Nu va bazati exclusiv pe oglinzi; ele sunt utile dar nu va pot oferi o perspectiva exacta asupra a ceea ce se intampla in jurul dumneavoastra. Si apoi ati vazut mesajul, deja comun: "Obiectele in oglinda sunt mai aproape decat par"!

SENSUL GIRATORIU

Virajul la dreapta:
- Semnalizati 'dreapta' si inscrieti-va pe banda dreapta;
- Deplasati-va pe partea dreapta si continuati sa semnalizati pana va inscrieti pe directia cprespunzatoare;



Virajul la stanga:
- Semnalizati 'stanga' si inscrieti-va pe pe banda stanga a sensului giratoriu;
- Va pastrati aceasta pozitie pana treceti de iesirea dinaintea celei dorite; atunci va asigurati, semnalizati si treceti pe banda dreapta pentru a urma iesirea dorita. Atentie: in figura acest viraj se termina pe banda a 2-a a iesirii dorite datorita faptului ca in mod normal banda I-a va fi ocupata de vehicule care fac dreapta. Daca aceasta situatie nu se intampla, este recomandat sa va inscrieti pe banda I-a.

Drept inainte:
- La apropierea de sensul giratoriu si tot timpul cat il parcurgeti este recomandat sa ocupati banda din dreapta;
- Semnalizati dreapta de indata ce ati ajuns la 25 m de iesirea dorita.


MANEVRE LA INTERSECTIE

1. Asigurati-va: Observati indicatoarele de prioritate, daca acestea exista.
2. Oglinzile: Folositi-le pentru a vedea ce se intampla in spatele dumneavoastra. Estimati viteza de deplasare a celorlalte vehicule, pentru a vedea daca manevra poate fi facuta in siguranta si pentru ei. Nu ignorati 'unghiul mort'.
3. Semnalizati: Daca considerati ca torul este 'Ok', semnalizati-va din timp manevra. Nimic nu este mai deranjant pentru ceilalti participanti la trafic decat a vedea ca un vehicul isi schimba banda si apoi franeaza pe mijlocul drumului fara semnalizare!;
4. Pozitionati-va cat mai mult posibil spre axul drumului, fara a-l depasi;
5. Actionati pedala de frana din timp schimband in acelasi timp treapta de viteze. La incheierea manevrei, viteza autovehicului va fi mult mai mica;
6. O ultima sigurare. Observati traficul de pe sensul opus! Observati pietonii! Inainte de a incepe manevra, mai aruncati o ultima privire in oglinda; sunt destui nebuni care vor ignora semnalul dumneavoastra 'de stanga'! Nu este nici o problema daca va trebui sa opriti in dreptul punctului de intoarcere! (Acest punct se afla la intersectia imaginara intre axele longitudinale ale celor doua drumuri).
7. Nu taiati curbele! Astfel nu-i mai dati nici o sansa autovehiculului care se apropie de intersectie!

Celso
12th July 2007, 20:19
Bravo DiabLo pt threadul asta:ok:...din partea mea nush ce sfaturi sa dau, in o luna fac 3 ani de cand am permisul... cel mai important este sa fi-ti RELAXATI la volan, sa nu fi-ti INCORDATI si sa acordati o ATENTIE DISTRIBUTIVA:ok:!!!:D

Nico21
12th July 2007, 22:59
Bune regulile astea,dar daca vrei sa te descurci in traficul bucurestean,trebuie sa nu le iei in seama...:D:D:D

Celso
13th July 2007, 18:23
Bravo DiabLo pt threadul asta:ok:...din partea mea nush ce sfaturi sa dau, in o luna fac 3 ani de cand am permisul... cel mai important este sa fi-ti RELAXATI la volan, sa nu fi-ti INCORDATI si sa acordati o ATENTIE DISTRIBUTIVA:ok:!!!:D

aaa, am uitat ...si putin TUPEU (nu prea mult, adica din ala nesimtit:D)....ca altfel nu faci nimic, mai ales in Bucuresti:D

Kainsashiki
17th July 2007, 23:27
Bune regulile astea,dar daca vrei sa te descurci in traficul bucurestean,trebuie sa nu le iei in seama...:D:D:D

trebuie sa ai nervii tari ca sa te descurci. eu pana acum cand ma claxonau astia in intersectii n-aveam nici o treaba, radeam de ei.....sa vedem ce va fi de acum inainte

dumy84
17th July 2007, 23:36
@ Diablo Relaxarea e cuvantul cel mai potrivit pentru un sofat curat. Cum imi spunea mie instructorul: "nu trebuie sa te intereseze ce spun cei de la nivelul urechilor in spate", apropo de cei care claxoneaza ca disperatii:ok:

YoYoyOi
17th July 2007, 23:44
de maine incep scoala :cheer:

Pt cei de la mine din oras, ar fi foarte recomandat sa stea in casa :D

tchibos
17th July 2007, 23:47
sper ca nu te vedem la stirile de la ora 5 :)

on topic.. nu cred ca cineva si-a pus problema regulilor.. eu de exemplu mi-am luat permis si vreo 6 ani nu am condus mai mult de 10 km cumulat.. dupa care mi-am luat masina, m-am urcat la volan si mi-am dat seama pe parcurs cum si ce trebuie sa fac.. am vazut ca scaunul e prea in spate, mi l-am reglat, am vazut ca fac dreapta si ma claxoneaza unul, data viitoare m-am uitat si in oglinda din dreapta, am vazut ca am intrat in fundul unuia, data viitoare am pastrat distanta.. s.a.m.d.

pinki
31st July 2007, 13:39
ce se plictisea :happy

cine naibii respecta reguli de circulatie in bucuresti? nimeni :D