PDA

View Full Version : Stelisti, Dinamovisti, Rapidisti .Ro



uti2102
30th March 2006, 14:24
Ce zicetzi de aceste 3 site-uri promovate de GSp ?!
Sunt 2 aspecte, din punctul meu de vedere :
1) Mi se pare o idee buna sa existe pagini cu informatzii destinate fiecaruia dintre cele 3 grupuri de suporteri, dar mi se pare exagerat sa se faca un intreg site pentru fiecare dintre grupurile respective de suporteri; daca totushi vor fi shi poze, filmuletze, etc., poate n-ar fi asha deplasat ca s-au creeat 3 site-uri separate
2) Mi se pare O MARE BAZACONIE sa se intituleze drept "site al suporterilor", pentru ca in nici un caz nu este asha ceva, nici unul dintre cele 3 ! Sunt doar shtiri shi alte informatzii legate de echipele in cauza venite de la jurnalishti. Atat ! Nu sunt parerile suporterilor, ideile lor, etc.

De cateva zile GSp merge mai bine. Cred ca shi-au schimbat shi serverele.

Darkslowstar
30th March 2006, 16:11
Mi se pare de rahat si o abordare ne-jurnalistica. Oricum stiam ca jurnalistii de la gsp tin cu echipele bucurestene, acum au aruncat masca :ok:

uti2102
30th March 2006, 16:31
Stai ca apare in curand shi bragadireni.ro, ca sa nu zica hibrizii ca facem discriminari :)

Darkslowstar
30th March 2006, 16:44
Oare o sa faca un sait si despre fanii legumei, aia mai la vest de noi :drak:?

PS mai sterge si tu din PM alea Popica :D

Ayrton
30th March 2006, 18:22
2) Mi se pare O MARE BAZACONIE sa se intituleze drept "site al suporterilor", pentru ca in nici un caz nu este asha ceva, nici unul dintre cele 3 ! Sunt doar shtiri shi alte informatzii legate de echipele in cauza venite de la jurnalishti. Atat ! Nu sunt parerile suporterilor, ideile lor, etc.

De cateva zile GSp merge mai bine. Cred ca shi-au schimbat shi serverele.

cu punctul 2 si incheierea sunt de acord: :)

In goana lor dupa psp care i-a depasit net din toate punctele de vedere, gspistii incearca sa mai aduca niste vizitatori si pe site-ul lor...

Vadim
30th March 2006, 19:37
Mi se pare o tampenie sa te trimita de la siteul ziarului la siteul "de suporteri", care are "informatii incendiare". :D Adica ziarul ajunge sa stea dupa siteul de suporteri practic, e un lucru fals creat. Si nu cred nici ca isi vor aduce vizitatori mai multi la siteul de ziar, ci numai isi migreaza vizitatorii spre siteurile de "suporteri'. La urma urmei, se va ajunge ca oamenii sa intre direct pe siteul de suporteri si sa "sara" ziarul. O gogoasa. O varza. Nu le au deloc baietii cu netul...

Imaginati-va cum ar fi ca Gazzetta dello Sport sa aiba site al suporterilor lui AC Milan, Juventus etc. Si sa puna pe site-ul ziarului ca informatii incendiare despre AC Milan pe siteul milanezii.it... Mi se pare inadmisibil ca imagine pentru un ziar de sport. Hai sa zicem ca ideea nu e foarte rea (desi creeaza o imagine de subiectivism), dar aplicata pe site-ul de ziar ca acum nu mi se pare ok. Un banner sau un link pe undeva ar merge, dar nu ca acum.

Utilizator
30th March 2006, 20:09
ideea nu e rea dpdv al businessului, e un mod de diversificare a afacerii in momentul in care ocupatia de baza merge prost.

Altfel de acord ca sunt siteuri false de suporteri. cele trei echipe bucurestene au siteuri oficiale si de suporteri bine dezvoltate (si mai sunt si alte echipe din tara in aceeasi situatie) cu clienti deja fideli si nu-i vad pe astia migrand spre creatia gsp. eventual vor mai posta si acolo din cand in cand cu speranta ca strigatele lor vor fi auzite si ziarul va avea o imagine mai aproape de adevar.
Siteurile de suporter adevaratesunt facute cu profesionalism si de oameni realmente pasionati de asta. la gsp nu poti obtine asa ceva.

Vadim
31st March 2006, 13:29
Eu vad conceptul unui site de sport care sa aiba tot. De aia mi se pare inutil sa faci alte siteuri cand de fapt poti sa ai tot intr-un singur loc. Plus ca a trimite din siteul ziarului intr-un site de suporteri pentru a citi un articol mi se pare pierderea credibilitatii si ametirea utilizatorului. Invers (site suporteri > site ziar) e ok.

Romania e tara tuturor posibilitatilor. Nu cred ca Gazeta trebuie pusa la zid pentru ca incearca un lucru in plus. Totusi, ramane sa vedem pe termen lung daca acest lucru in plus nu va duce la o diluare a conceputului si brandului Gazetei, care va crea mai multe minusuri. Repet, in alta tara vad ceva imposibil ca Gazzeta dello Sport sau Marca sa isi faca site de suporteri. Pana si la auto, Marca are sectiune in site, nu e nevoie sa alungi lumea, ci sa o strangi in acelasi loc. Este o regula de baza. Un site de sport trebuie sa fie supertare el ca entitate, la aceeasi adresa.

relansat
31st March 2006, 23:31
E cea mai proasta idee pe care au avut`o astia ... imi displace total ideea ... :no:

One-Man Show
31st March 2006, 23:48
Nush...mie imi place ideea...gas toate noutatile despre echipa masate intr-un sg lok...sunt foarte comod :D

dlgicu
1st April 2006, 00:03
un motiv in plus pentru care nu duc dorul ultimului click dat pe gsp.ro... candva anul trecut

Paul
1st April 2006, 09:49
Site`urile astea ar deveni interesant in momentul in care:

- dispar formularile de genul "siteul suporterilor stelisti" si devin "site pentru suporterii stelisti"

- site-uri au o oarecare independenta fata de gsp.ro | atat timp cat la "Forum" te duce spre forumul GSP , etc etc

Sa faca domne un forum local , un chat local , si toate stirile despre Steaua sa ramana acolo

Singura partea buna
Arhiva.

GSP nu are asa ceva. O arhiva , cu un calendar si date , si dai click. Daca in acea arhiva ar fi toate stirile despre echipa , atunci ar fi ceva de capul lor.
Sa mai bage si o arhiva foto completa (din `47 pana in prezent) , sa bage meciurile all time , si atunci devine un instrument util pentru suporterii stelisti.

Momentan e doar un anexa a gsp.ro :rosu: , care in 2 zile va depasi in clasamentul de la trafic.ro , site-ul suporterilor si cel oficial

Clasament actual:

1. OLS 92.000 (711.000 afisari)
2. steaua.ro 64.000 (461.000 afisari)
3. steauafc.com 63.000 (601.000 afisari)
4. stelisti.ro 60.000 (256.000 afisari)
5. fcrapid
6. dinamomania
...

etc

Deci daca stelisti.ro , a facut in 3 zile (joi , vineri si sambata) atata , iar cifrele sunt pentru 7 zile , dupa atata timp OLS nu va mai fi numarul 1 in clasamentul site-urilor de sport :D

Onlinesport vrea parerea voastra
2nd April 2006, 17:30
Onlinesport nu se bate cu stelisti.ro la absolut nimic. Onlinesport nu e site de suporteri. ;) In rest, concurenta de trafic e benefica. Daca stelisti ajunge la nivel cu Onlinesport, celelalte doua sunt doua baloane (rapidisti si dinamovisti), niste esecuri.

Mai bine pune gsp un redirect pe homepage care stelisiti daca vor sa il vada numarul 1, desi va fi mai greu decat cred ei sa isi pastreze cititorii. Vor face trafic din redirectare, publicul nu se va fideliza. O sa vezi. ;) Sau mai bine il baga POPUP. :D :D :D Sa vezi atunci trafic. :D :D Depaseste gsp. :D :D

Modul in care isi muta gsp cititorii catre cele 3 siteuri si modul in care il vor muta in continuare aduce un prejudiciu major de imagine si credibilitate pentru ziar. Cred ca este unic in lume ca un ziar sa pretinda ca are site de suporteri. :D Pe Onlinesport nu vei vedea asa ceva. Ar fi si pentrui noi usor sa facem 5 alte siteuri si sa redirectam traficul de pe Onlinesport catre ele. Numai ca asta e o bataie de joc, un non-sens. Onlinesport isi tine toti cititorii aproape intr-un singur loc. Cum e bine, viitorul va spune. Insa, din carti iti spun, cand faci mai multe lucruri o data le faci prost si ceea ce este mai grav este ca il faci prost pe cel care inainte il faceai cel mai bine... Tine minte asta si o sa vezi cum se va pune in practica.

In rest, daca aduci vorba de trafic, hai sa iti spun eu ce conteaza: cele mai mari 3 ziare online din Romania pe sport sunt 3: gsp, prosport si onlinesport. Daca Onlinesport avea acum 1 an trafic mai mic de 10 ori fata de cele amintite mai sus, acum diferenta este de 4-5 ori. Va mai trece timp si raportul va ajunge 1/3 1/2. Ceea ce ne intereseaza pe noi, nu sa fim peste stelisti, care e oricum un site care fura din redirectare grosolana de trafic...

De calitate nu mai vorbesc, o stii si tu cine e numarul 1 pe net. Si de aia crestem atat de mult si repede. O crestere reala, nu redirectare.

Hai ca deja mi-am racit gura de pomana cu ceva ce nici nu merita.

Paul
2nd April 2006, 19:23
Onlinesport nu se bate cu stelisti.ro la absolut nimic. Onlinesport nu e site de suporteri. In rest, concurenta de trafic e benefica. Daca stelisti ajunge la nivel cu Onlinesport, celelalte doua sunt doua baloane (rapidisti si dinamovisti), niste esecuri.


El_Greco , si daca faci un site www.steaua.webnet.jp , si e bine promovat faci 100.000 de vizitatori unici.
Cred ca si in traficul lui dinamovisti.ro | rapidisti.ro| stelisti.ro , se vede cine e no. 1


Mai bine pune gsp un redirect pe homepage care stelisiti daca vor sa il vada numarul 1, desi va fi mai greu decat cred ei sa isi pastreze cititorii. Vor face trafic din redirectare, publicul nu se va fideliza. O sa vezi. ;) Sau mai bine il baga POPUP. :D :D :D Sa vezi atunci trafic. :D :D Depaseste gsp. :D :D
Daca il baga pop-up , ajunge la ignore , deci devine traficul 0.


Modul in care isi muta gsp cititorii catre cele 3 siteuri si modul in care il vor muta in continuare aduce un prejudiciu major de imagine si credibilitate pentru ziar. Cred ca este unic in lume ca un ziar sa pretinda ca are site de suporteri. :D Pe Onlinesport nu vei vedea asa ceva.

Exista sectiunea suporter a forumului (esti constient ca minim 50% din traficul onlinesport , e generat de forum. Sincer nu cred ca e o idee rea , sa incerci mutarea centrului de greutate de pe Intern catre Suporter.

Ar fi si pentrui noi usor sa facem 5 alte siteuri si sa redirectam traficul de pe Onlinesport catre ele. Numai ca asta e o bataie de joc, un non-sens.


In rest, daca aduci vorba de trafic, hai sa iti spun eu ce conteaza: cele mai mari 3 ziare online din Romania pe sport sunt 3: gsp, prosport si onlinesport. Daca Onlinesport avea acum 1 an trafic mai mic de 10 ori fata de cele amintite mai sus, acum diferenta este de 4-5 ori. Va mai trece timp si raportul va ajunge 1/3 1/2. Ceea ce ne intereseaza pe noi, nu sa fim peste stelisti, care e oricum un site care fura din redirectare grosolana de trafic...
Fals :ciocan:

Onlinesport ca "ziar" (aoleu cum ii zici) nu inseamna mai nimic in peisaj. Stiri rasuflate preluate de la TV , sau care va vin de pe agentiile de presa.
Onlinesport , inseamna de fapt FORUMUL OLS .
Daca vrei iti sugerez un experiment.
Lasa 7 zile forumul inchis. Sa vezi atunci ce trafic o sa aiba OLS.
Scade de 100.000 /sapt , la 20.000 /sapt.


De calitate nu mai vorbesc, o stii si tu cine e numarul 1 pe net. Si de aia crestem atat de mult si repede. O crestere reala, nu redirectare.
Acu 5 ani , comunicatele din partea echipelor mergea pe fax. Informatia circula pe fax pana la redactii si apoi in ziare. Acum site-urile echipelor sunt cu 10 minute mai "destepte" decat ziarele online.


Am o intrebare, poate e offtopic. Acu catva timp ati anuntat cu surle si trambite ca OLS si-a tras "analist" , ca asa e moda. DUpa primele analize l-am cam spalacit (meciurile Her - Steaua & Herta - Rapid). A zis sa-i mai dau un ragaz sa scrie cateva si apoi sa-mi dau cu parerea. Ce s-a intamplat ? A disparut in ceata?

Sa mai dea analistu un semn de viata!

Onlinesport vrea parerea voastra
3rd April 2006, 00:05
Paule, Onlinesport puternic prin ceea ce este. Nu pot sa disociez forumul de site, nici de alte servicii care vei vedea vor aparea in curand pe onlinesport. Cand spui sa scot forumul e ca si cum zici sa tai o "mana". Intelegi? E ca si cum ai zice, de exemplu, sa scoti de la gsp traficul pe care il face jocul lor de Divizia A... De ce sa scoti? El e o entitate.

Ti-am spus, strategia noastra este sa avem totul la un loc, prin asta avem puterea.

Legat de stiri, bagam tot ce putem si tot ce ni se pare interesant. Gandeste-te numai ca Onlinesport e citit de toate televiziunile, toate ziarele si este la nivel de presa online pe locul 3 pe domeniul sport cu o gramada de trafic, fara a aeva un ziar in spate si fara a avea invetitii de sute de mii de euro in spate. Gandeste-te ca gsp fara ziar moare. Onlinesport nu, pentru ca are alte resurse.

Iar Onlinesport nu va face niciodata siteuri de suporteri, asta iti garantez. Va face multe servicii, dar toate in site. Servicii bune pentru utilizatori nu chestii rasuflate.

Ignatius Reilly
4th April 2006, 00:27
Nici mie nu mi se pare o ideea buna aceasta cu cele 3 siteuri. Nu vad ce aduc nou. Este doar o trimitere si o grupare de stiri despre cele 3 echipe. Asteptam mai mult de la ei dar se pare ca nu pot oferi prea mult.

chady_zhu
11th April 2006, 18:23
Steau E Cea Mai Tare Echipa Din Romania Si Din Europa,mai Smecherilor!

chady_zhu
11th April 2006, 18:24
Va Asteptam Pe Toti Pe 20 La Meci Cu Englezoii.forza Steaua!

fia
11th April 2006, 18:41
Am asteptat un pic ca sa imi fac o idee.
Parerea mea e ca vor scadea ca trafic incet incet si cu timpul GSP va renunta sa mai puna informatii pe ele de aici si moartea site-urilor.
Le dau pana prin iulie.

Vadim
12th April 2006, 01:34
Pur si simplu cele 3 siteuri au dinamitat imaginea GSP.ro. De unde accesam siteul relativ cu placere, am ajuns sa nu mai intru pe el, fiind o varza si o disipare totala de continut.

mblue
12th April 2006, 15:01
idee naspa lansata pe un site naspa de catre o echipa naspa, siteul a devenit si mai naspa desi era naspa si inainte, am terminat acest post naspa scris de un utilizator naspa. mama ce zi naspa am azi

Andy1987
17th April 2006, 23:50
ma dispera, de cand s-au lansat siteurile astea de catre gsp, pe www.gsp.ro mai tot timpul pe prima pagina
ex: X-ulescu s-a accidentat. detalii pe www.dinamovistii.ro -> poate nu vreau sa intru la "caini" acasa....tre sa fiu obligat? mi se pare o mare reclama.

Andy1987
17th April 2006, 23:51
Pur si simplu cele 3 siteuri au dinamitat imaginea GSP.ro. De unde accesam siteul relativ cu placere, am ajuns sa nu mai intru pe el, fiind o varza si o disipare totala de continut.
corect, admine, ai mare dreptate....am observat si eu ca in ultima vreme pe gsp.ro e totul varza de la un timp...nici n-ai ce citi pe el ... e praf...
eu de obicei citesc prosport.ro si onlinesport.ro :P

realmadrid.com
18th April 2006, 00:10
@tveu

De unde vezi tu reclama, daca site-ul este tot al lor :D ?...parca te trimite pe DOL sau siteul oficial al FC Dinamo :headbang:

Andy1987
18th April 2006, 00:51
oricum, ce-o fi...este o mare mare porcarie...si nu este doar parerea mea....

Ayrton
18th April 2006, 13:45
ajung sa cred ca nimeni nu apreciaza site-urile astea artificiale:

Gazeta Sporturilor ne-a bagat mana in buzunar

de DinamoMania 18.04 / 02:14


Lipsiti de subiecte de siteul marioneta creat "pentru" fanii dinamovisti, Gazeta Sporturilor s-a gandit sa fure fragmente din interviul acordat de Nicolae Badea pentru DinamoMania si normal asa cum le sta bine unor ziaristi "profesionisti" sa lanseze o noua Idee a Gazetei: furt de articole fara specificarea sursei. Insa nu este aceasta singura intamplare. Acum cateva zile, o stire anuntata in premiera la DinamoMania, greva PCH la meciul cu Gloria Bistrita a fost bineninteles preluata imediat de Gazeta Sporturilor, fara ca ziaristii sa se mai oboseasca sa spuna si de unde au copiat-o...Speram ca trecerea la formatul mic si compact sa nu fi afectat in acelasi sens si bunul simt al redactiei.

dianette_d
18th April 2006, 16:30
...parca te trimite pe DOL sau siteul oficial al FC Dinamo :headbang:

Si de ce "headbang" mai Ionutze? Sincer mai bine te-ar directiona spre DOL pt ca nivelul discutiilor acolo sunt cu mult mai ridicate decat pe farsa asta de "site dedicat dinamovistilor" dar care pastreaza linia site-ului mama (apropo acum nu merge, o fi disparut? :rolleyes: ) Si oricum site-urile astea sunt exact pt cei ca tvsport, numai calitatea va atrage lumea acolo.

realmadrid.com
18th April 2006, 16:39
Pai am vrut sa zic doar ca nu este reclama, pt ca te trimite pe site-ul lor. Reclama este daca te directioneaza pe un site serios despre Dinamo, Steaua sau Rapid, dar tveu shport nu face diferenta :D

dianette_d
18th April 2006, 17:44
Aha, am inteles acum. :P Sunt intru totul de acord cu ultima fraza. :D

Andy1987
18th April 2006, 17:58
ajung sa cred ca nimeni nu apreciaza site-urile astea artificiale:

Gazeta Sporturilor ne-a bagat mana in buzunar

de DinamoMania 18.04 / 02:14


Lipsiti de subiecte de siteul marioneta creat "pentru" fanii dinamovisti, Gazeta Sporturilor s-a gandit sa fure fragmente din interviul acordat de Nicolae Badea pentru DinamoMania si normal asa cum le sta bine unor ziaristi "profesionisti" sa lanseze o noua Idee a Gazetei: furt de articole fara specificarea sursei. Insa nu este aceasta singura intamplare. Acum cateva zile, o stire anuntata in premiera la DinamoMania, greva PCH la meciul cu Gloria Bistrita a fost bineninteles preluata imediat de Gazeta Sporturilor, fara ca ziaristii sa se mai oboseasca sa spuna si de unde au copiat-o...Speram ca trecerea la formatul mic si compact sa nu fi afectat in acelasi sens si bunul simt al redactiei.


pai ce-ar fi de laudat? site-ul gsp. de la un timp tinde spre ridicol, mai nik interesant....nu mai zic de redirectonarile astea.....astia-s pro steaua, rapid, dinamo si contra restul! altfel ar fi trebuit sa faca pt. toate cele 16! nu credeti?

realmadrid.com
18th April 2006, 18:09
Stiri multe si cu "priza la public" sunt doar cele despre Steaua, Rapid, Dinamo, Poli sa zicem...si cam atat, deocamdata. Cine dreaq crezi ca intra pe un site cu FC Vaslui si ce putea scrie acolo ?. De corect, e clar ca nu este....si nici practic...pt ca in loc sa citesti stirea pe site-ul lor, te plimba pe alte 10...

Andy1987
18th April 2006, 18:51
"FC Vaslui in B" - cum mah zici tu ca astfel de stire nu starneste interes ?:D
Si acum una pe bune, tare de tot:
pe prima pagina a gsp.ro:
"Carlos fumeaza - detalii pe stelisti.ro
=))
cat de penibili pot fi....

Vadim
19th April 2006, 20:58
Ceea ce am scris acum cateva saptamani se intampla: siteul gsp scade ca numar de vizitatori si afisari, din cauza politicii de redirectare care darama imaginea siteului si scade intereul cititorilor de ziar. Sa mai vedem in continuare...

Andy1987
19th April 2006, 23:57
se indreapta oare spre faliment?!

Vadim
26th April 2006, 14:46
Gsp. ro a inceput o redirectare si mai parsiva de trafic. Pentru ca lumea nu mai dadea click de pe homepageul gsp cand vedea in titlu siteurile de suporteri, cei de la gsp au inceput sa nu le mai afiseze in titluri.

Asa ca o stire cu titlul "Suporterii lui Middlesbrough îşi doresc o atmosferă ca la Bucureşti" duce direct in siteul stelistilor, asa pe burta. Si multe altele de azi care nu mai spun ca informatia este de pe alt site, pentru ca lumea sa se pacaleasca si sa dea click...

O alta manevra murdara, care va adanci si mai mult nemultumirile deja existente.

Oricum, asa ceva nu ar trebui permis, ar trebui sa existe o autoritate pe internet care sa impiedice astfel de redirectari care creeaza trafic fals...

Paul
26th April 2006, 15:16
da in fond care e problema ta Vadime?
daca esti om cu sange in tine , baga OLS de la Sport la Mass Media si lupta-te cu balaurul.

In loc sa cauti probleme cu traficu la tine in curte , te uiti la vecinu pe care il vezi ca descarca noaptea cate un camion de blugi din Turcia...

Nu ar fi mai simplu sa incerci sa iti creste tu traficul de al 90 la 150k , decat sa astepti sa scada stelisti.ro de la 110 la 80

Vadim
26th April 2006, 17:38
Nu ar fi mai simplu sa incerci sa iti creste tu traficul de al 90 la 150k , decat sa astepti sa scada stelisti.ro de la 110 la 80
Asta se face. Vorbim la anul pe vremea asta. Cand e ceva pe bune e mai greu, sa umfli artificial e usor. Aia e problema.

andy1965
22nd June 2007, 11:33
dezamagire ,acesta este cuvantul care imi exprima starea actuala
daca ne uitam in topul primilor 5 jucatori pe posturi putrm vedea ca george copos a "scapat" de jucatori care se aflau pe primul loc pe postul respectiv sau in primii 5 cum ar fi zicu, badoi,ganea, v.moldovan si acum se chinuie cu buga.poate ca o sa reuseasca pt ca sa-si desavarseasca opera
si mie mi-ar conveni sa fac o echipa de top cu bani putini, ba chiar sa mai si castig din vanzari,dar cred ca nu prea merge
steaua s-a intarit de dinamo ce sa mai spun
rapid l-a luat pe bozovici(oare partizan l-a dat de bun sau pt ca a facut copos o super oferta? nu prea cred)
le doresc stelei si lui dinamo sa intre in grupele cl
in rest cu rapid pana la moarte
fortza rapid

Andreiy
22nd June 2007, 14:51
mi se par niste pierderi de timp.