PDA

View Full Version : Arbitri care ne-au furat si sanctiunile lor



tchibos
29th March 2006, 20:13
Salomir, suspendat 4 etape

CCA a hotarat miercuri ca arbitrul partidei Farul - Dinamo (0-1), Marian Salomir, sa fie suspendat patru etape.


Salomir a fost considerat vinovat pentru ca nu a acordat 11 metri la faultul lui Alexa asupra lui Gheara si nu a vazut hentul lui Galamaz din finalul meciului.

Iata comunicatul FRF:

<<

Īn urma analizei, membrii Compartimentului au tras următoarele concluzii:

1. Arbitrului Marian Salomir (FC Farul - Dinamo) i se impută următoarele:

- Īn minutul 73, jucătorul Răzvan Farmache (FC Farul) a fost avertizat īn mod eronat, deşi arbitrul a fost bine plasat.

- Īn minutul 90+1, din cauza plasamentului defectuos, nu a controlat faza, neacordānd lovitură liberă directă īn favoarea echipei FC Farul, īn urma unul henţ comis de jucătorul George Galamaz (Dinamo). Din cauza acestei erori de arbitraj, jucătorul Mihai Guriţă (FC Farul) a protestat, fiind avertizat.

- Īn minutul 90+5, nu a sancţionat cu lovitură de pedeapsă īn favoarea echipei FC Farul un atac neregulamentar (cu umărul īn piept), efectuat de jucătorul Dan Alexa (Dinamo) asupra jucătorului Decebal Gheară (FC Farul).

- Referitor la faza din minutul 90+2, imaginile video nu pot dovedi īn mod clar că jucătorul Ianis Alin Zicu (Dinamo) a preluat mingea cu māna īnaintea marcării golului.

Īn urma acestei analize, Compartimentul Analiză şi Evaluare propune CCA reţinerea de la delegări a arbitrului Marian Salomir (pe o perioadă de minim 4 etape) la nivelul Diviziilor A şi B. Compartimentul Delegări al CCA īi poate delega īn această perioadă doar la nivelul Diviziei C şi la cel al juniorilor.

Onlinesport
.

ady51a
29th March 2006, 20:22
Ieri am fost la un meci de fotbal din campionatul nostru: Farul - CFR fiind suporter al unei echipe si respectand-o pe cealalta.
Am avut ocazia sa vad un meci incins, cu multe ratari de ambele parti si ... spre dezamagirea mea am vazut si un arbitru despre care am auzit ca este cel mai bun pe care-l avem la ora asta.
Meciul a fost incins cu un numar de faulturi nu foarte mari si oricum nu peste media de infractiuni din totalul partidelor diviziei A.
S-au acordat in acest meci 12 cartonase galbene si 2 rosii.

Min. 3: Balint (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben (Fault)
Min. 25: Voiculeţ (Farul) primeşte cartonaşul galben (Fault)
Min. 31: Florea (Farul) primeşte cartonaşul galben
Min. 38: Jula (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben pentru un fault dur la centrul terenului - La aceasta faza se impunea cartonas rosu
Min 53. Balint (CFR Cluj) a primit cel de al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat (Tragere de timp - Desi m-a bucurat decizia in momentul respectiv aceasta a fost extrem de drastica)
Din acel moment orice tragere de timp mult mai evidenta decat aceea a lui Balint a fost trecuta cu vederea de Tudor. Imi vin in minte 2 lovituri de colt consecutive batute de Dorinel, unul de pe dreapta si altul de pe stanga cind s-au pierdut 2 minute numai pt deplasarea executantului de pe o parte pe alta a terenului.
Min. 59: L. Mihai (Farul) primeşte cartonaşul galben Simulare dupa o ratare monumentala tot a sa.
Min. 85: Paşcovici (Farul) primeşte cartonaşul galben Simulare dupa un fault sau "presupus fault" al lui Turcu in careu. Au fost multe comentarii despre faza respectiva, unii fiind de parere ca a fost penalty clar.
Min. 86: Anca (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben dupa o saritura la cap la centrul terenuli.
Min. 87: Curcă (Farul) primeşte cartonaşul galben dupa faza in care Turcu a plonjat in careu si s-a acordat 11 m.
Min 90: Florea (Farul) a primit al doilea cartonaş galben, pentru proteste, şi a fost eliminat.

Desi in repriza a 2 a s-au efectuat 5 din cele 6 schimbari s-au acordat doar 3 minute de prelungire desi in repriza 1 fara nici o schimare s-au aratat 2.
Cu alte cuvinte Tudor a arbitrat un meci in care a enervat pe rand pe toata lumea si in care a dorit sa iasa in evidenta numai el.
Pareri despre Tudor la Farul-CFR

Circul lui Brad Pitt

Arbitrul īntālnirii, Alexandru Tudor, s-a dat din nou īn spectacol, stricānd un meci frumos. A acordat
cartonaşe galbene cānd nu era cazul, nu a văzut un penalty pentru gazde şi a enervat jucătorii şi spectatorii (ProSport)

Brīnci de la Tudor
Arbitrul a reuşit să strice un meci spectaculos, cīştigat īntr-un final nebun de clujenii conduşi magistral de Dorinel Munteanu.Ca de obicei, Alexandru Tudor a simţit nevoia să iasă īn prim-plan. După ce īl eliminase aiurea pe Balint, "Brad Pitt" l-a pedepsit pe Paşcovici pentru că a fost trīntit īn careu de Turcu. Şi īn loc de 2-1 s-a făcut 1-2, pentru că Jula a plesnit plasa de la 11 metri, īn urma unui plonjon deştept al lui Turcu, făcut exact cīnd Curcă s-a cuibărit īn viteză la picioarele sale. Guriţă (stīnga) a avut de luptat cu Balin doar pīnă īn minutul 52. Apoi, Alexandru Tudor a dat cu bīta-n baltă şi l-a eliminat pe clujean.
Prestaţie execrabilă
Alexandru Tudor a avut o prestaţie dezastruoasă. Īn minutul 30, Jula a avut o intrare violentă asupra lui Tibor Moldovan, dar a primit doar galben. După pauză, "centralul" i-a dat extrem de uşor al doilea avertisment lui Balint şi l-a eliminat pentru o tragere de timp. Cea mai importantă decizie luată de Tudor a venit īn minutul 85, cīnd Paşcovici a fost faultat clar īn careu de Turcu, īnsă a primit galben pentru simulare! Lovitura de la 11 metri acordată celor de la CFR a fost corectă, acelaşi Turcu fiind busculat de Curcă īn suprafaţa de pedeapsă.
(Gazeta Sporturilor)
"Tudor a făcut praf meciul īn a doua repriză, din cauza lui am pierdut! Pe līngă memoriul pe care īl vom face la Federaţie, vom trimite caseta video şi la UEFA!"
Gheorghe Bosīnceanu, patron Farul


Ce se intampla cu CCA? Cine trebuie sa-l sanctioneze pe Tudor dupa un asemenea meci? Ce parere aveti de acest "fluieras" ???
Esta cumva o multumire a lui Sandu mircea la adresa celor care l-au sustinut si in declaratii (Iuliu Muresan)
Pt suporterii CFR-ului care au fost la meci? Cum s-a vazut de acolo de la voi arbitrajul lui Tudor?


Tudor, suspendat 4 etape
La aproape doua luni de la incheierea turului, „centralul“ Alexandru Tudor a fost retinut de la delegari, pentru patru etape, pentru prestatia sa din etapa a 15-a. Dupa ce au analizat inregistrarea video a meciului Farul - CFR Cluj, scor 1-2, in urma caruia „marinarii“ au acuzat maniera de arbitraj drept tendentioasa, membrii CCA au decis o sanctiune aspra. „Sunt foarte multe greseli la acel meci, iar pedeapsa este pe masura. Daca era alt arbitru in locul lui Tudor, sanctiunea putea fi chiar mai aspra“, a spus seful arbitrilor, Constantin Gheorghe. Atac


Asta viziune:


Sancţionarea arbitrului Alexandru Tudor pentru prestaţia de la meciul Farul - CFR Cluj (1-2) din ultima etapă a turului face “valuri” īn CCA.
Departamentul Analiză şi Evaluare, condus de vicepreşedintele CCA, Constantin Gheorghe “Suceavă”, a analizat īnregistrarea integrală a partidei īmpreună cu centralul şi a constatat că Tudor a greşit grav la acel meci. “Nu a acordat un penalty pentru gazde, a dictat un altul eronat pentru oaspeţi şi l-a eliminat nejustificat pe un jucător clujean. Am decis să-l reţinem de la delegări, dar nu am hotărāt īncă perioada”, ne-a spus ieri Costică “Suceavă”. Preşedintele CCA, Gheorghe Constantin “Vālcea” (foto), a recunoscut: “M-am grăbit să sugerez unui reprezentant al mass-media ce pedeapsă ar merita arbitrul”.
Īn cadrul CCA nu s-a stabilit īncă nici dacă sancţiunile “fluieraşilor” vor fi făcute publice sau nu. “Recomandările UEFA sunt ca pedepsele să rămānă secrete şi să fie comunicate doar cele foarte grave”, a adăugat şeful CCA Gheorghe Constantin.
Alexandru Tudor s-a abţinut de la orice comentariu, dar şi-a amintit
cu amărăciune că, īn februarie anul trecut, era delegat īn “16”-imile Cupei UEFA, la meciul ŢSKA Moscova - Benfica Lisabona, iar acum are această problemă.

"Tudor va fi reţinut de la delegări, dar nu a fost stabilit şi pe ce perioadă. Cert e că a greşit grav la meciul Farul - CFR Cluj."
Constantin Gheorghe “Suceavă”, şef Departament Analiză şi Evaluare al CCA
ProSport!

ady51a
29th March 2006, 20:22
Ieri am fost la un meci de fotbal din campionatul nostru: Farul - CFR fiind suporter al unei echipe si respectand-o pe cealalta.
Am avut ocazia sa vad un meci incins, cu multe ratari de ambele parti si ... spre dezamagirea mea am vazut si un arbitru despre care am auzit ca este cel mai bun pe care-l avem la ora asta.
Meciul a fost incins cu un numar de faulturi nu foarte mari si oricum nu peste media de infractiuni din totalul partidelor diviziei A.
S-au acordat in acest meci 12 cartonase galbene si 2 rosii.

Min. 3: Balint (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben (Fault)
Min. 25: Voiculeţ (Farul) primeşte cartonaşul galben (Fault)
Min. 31: Florea (Farul) primeşte cartonaşul galben
Min. 38: Jula (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben pentru un fault dur la centrul terenului - La aceasta faza se impunea cartonas rosu
Min 53. Balint (CFR Cluj) a primit cel de al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat (Tragere de timp - Desi m-a bucurat decizia in momentul respectiv aceasta a fost extrem de drastica)
Din acel moment orice tragere de timp mult mai evidenta decat aceea a lui Balint a fost trecuta cu vederea de Tudor. Imi vin in minte 2 lovituri de colt consecutive batute de Dorinel, unul de pe dreapta si altul de pe stanga cind s-au pierdut 2 minute numai pt deplasarea executantului de pe o parte pe alta a terenului.
Min. 59: L. Mihai (Farul) primeşte cartonaşul galben Simulare dupa o ratare monumentala tot a sa.
Min. 85: Paşcovici (Farul) primeşte cartonaşul galben Simulare dupa un fault sau "presupus fault" al lui Turcu in careu. Au fost multe comentarii despre faza respectiva, unii fiind de parere ca a fost penalty clar.
Min. 86: Anca (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben dupa o saritura la cap la centrul terenuli.
Min. 87: Curcă (Farul) primeşte cartonaşul galben dupa faza in care Turcu a plonjat in careu si s-a acordat 11 m.
Min 90: Florea (Farul) a primit al doilea cartonaş galben, pentru proteste, şi a fost eliminat.

Desi in repriza a 2 a s-au efectuat 5 din cele 6 schimbari s-au acordat doar 3 minute de prelungire desi in repriza 1 fara nici o schimare s-au aratat 2.
Cu alte cuvinte Tudor a arbitrat un meci in care a enervat pe rand pe toata lumea si in care a dorit sa iasa in evidenta numai el.
Pareri despre Tudor la Farul-CFR

Circul lui Brad Pitt

Arbitrul īntālnirii, Alexandru Tudor, s-a dat din nou īn spectacol, stricānd un meci frumos. A acordat
cartonaşe galbene cānd nu era cazul, nu a văzut un penalty pentru gazde şi a enervat jucătorii şi spectatorii (ProSport)

Brīnci de la Tudor
Arbitrul a reuşit să strice un meci spectaculos, cīştigat īntr-un final nebun de clujenii conduşi magistral de Dorinel Munteanu.Ca de obicei, Alexandru Tudor a simţit nevoia să iasă īn prim-plan. După ce īl eliminase aiurea pe Balint, "Brad Pitt" l-a pedepsit pe Paşcovici pentru că a fost trīntit īn careu de Turcu. Şi īn loc de 2-1 s-a făcut 1-2, pentru că Jula a plesnit plasa de la 11 metri, īn urma unui plonjon deştept al lui Turcu, făcut exact cīnd Curcă s-a cuibărit īn viteză la picioarele sale. Guriţă (stīnga) a avut de luptat cu Balin doar pīnă īn minutul 52. Apoi, Alexandru Tudor a dat cu bīta-n baltă şi l-a eliminat pe clujean.
Prestaţie execrabilă
Alexandru Tudor a avut o prestaţie dezastruoasă. Īn minutul 30, Jula a avut o intrare violentă asupra lui Tibor Moldovan, dar a primit doar galben. După pauză, "centralul" i-a dat extrem de uşor al doilea avertisment lui Balint şi l-a eliminat pentru o tragere de timp. Cea mai importantă decizie luată de Tudor a venit īn minutul 85, cīnd Paşcovici a fost faultat clar īn careu de Turcu, īnsă a primit galben pentru simulare! Lovitura de la 11 metri acordată celor de la CFR a fost corectă, acelaşi Turcu fiind busculat de Curcă īn suprafaţa de pedeapsă.
(Gazeta Sporturilor)
"Tudor a făcut praf meciul īn a doua repriză, din cauza lui am pierdut! Pe līngă memoriul pe care īl vom face la Federaţie, vom trimite caseta video şi la UEFA!"
Gheorghe Bosīnceanu, patron Farul


Ce se intampla cu CCA? Cine trebuie sa-l sanctioneze pe Tudor dupa un asemenea meci? Ce parere aveti de acest "fluieras" ???
Esta cumva o multumire a lui Sandu mircea la adresa celor care l-au sustinut si in declaratii (Iuliu Muresan)
Pt suporterii CFR-ului care au fost la meci? Cum s-a vazut de acolo de la voi arbitrajul lui Tudor?


Tudor, suspendat 4 etape
La aproape doua luni de la incheierea turului, „centralul“ Alexandru Tudor a fost retinut de la delegari, pentru patru etape, pentru prestatia sa din etapa a 15-a. Dupa ce au analizat inregistrarea video a meciului Farul - CFR Cluj, scor 1-2, in urma caruia „marinarii“ au acuzat maniera de arbitraj drept tendentioasa, membrii CCA au decis o sanctiune aspra. „Sunt foarte multe greseli la acel meci, iar pedeapsa este pe masura. Daca era alt arbitru in locul lui Tudor, sanctiunea putea fi chiar mai aspra“, a spus seful arbitrilor, Constantin Gheorghe. Atac


Asta viziune:


Sancţionarea arbitrului Alexandru Tudor pentru prestaţia de la meciul Farul - CFR Cluj (1-2) din ultima etapă a turului face “valuri” īn CCA.
Departamentul Analiză şi Evaluare, condus de vicepreşedintele CCA, Constantin Gheorghe “Suceavă”, a analizat īnregistrarea integrală a partidei īmpreună cu centralul şi a constatat că Tudor a greşit grav la acel meci. “Nu a acordat un penalty pentru gazde, a dictat un altul eronat pentru oaspeţi şi l-a eliminat nejustificat pe un jucător clujean. Am decis să-l reţinem de la delegări, dar nu am hotărāt īncă perioada”, ne-a spus ieri Costică “Suceavă”. Preşedintele CCA, Gheorghe Constantin “Vālcea” (foto), a recunoscut: “M-am grăbit să sugerez unui reprezentant al mass-media ce pedeapsă ar merita arbitrul”.
Īn cadrul CCA nu s-a stabilit īncă nici dacă sancţiunile “fluieraşilor” vor fi făcute publice sau nu. “Recomandările UEFA sunt ca pedepsele să rămānă secrete şi să fie comunicate doar cele foarte grave”, a adăugat şeful CCA Gheorghe Constantin.
Alexandru Tudor s-a abţinut de la orice comentariu, dar şi-a amintit
cu amărăciune că, īn februarie anul trecut, era delegat īn “16”-imile Cupei UEFA, la meciul ŢSKA Moscova - Benfica Lisabona, iar acum are această problemă.

"Tudor va fi reţinut de la delegări, dar nu a fost stabilit şi pe ce perioadă. Cert e că a greşit grav la meciul Farul - CFR Cluj."
Constantin Gheorghe “Suceavă”, şef Departament Analiză şi Evaluare al CCA
ProSport!

cfr_ista2000
29th March 2006, 20:27
hmmm...ies...salomir a luat 4 etape pt un hent si un penalty neacordat...iar tudor nu a luat nici o etapa..pt penaltyu neacordat gazdelor..d la CFR..in meciul cu FC Vaslui....ii nasola treaba...macar o etapa putea sa i-a si tudor..

Paul
29th March 2006, 20:27
Meci : Farul - DInamo , editia 2003-2004
Scor: 1-2
Arbitru: Corpodean
Vina: viciere de rezultat

Evenimente:
maniera pro-DInamo in timpul meciului
Min 94:
Gurita faultat in min 94 in marginea careului advers , faza continua la poarta cealalta (min 95) si se dicteaza penalty.

A fost meciul care a influentat decisiv soarta unui titlu. Carcotasii spun ca au influentat in bine. Faristii au fost apoi motivati impotriva lui Dinamo , iar stelistii care au pierdut titlul , s-au ambitionat si au urmat 2 ani de senzatie in Cupele Europene.

Sanctiuni:
In perioada Craciunescu sanctiunile erau secrete, deci nu s-au luat masuri.
Apoi in etapa a 28-a a acelui campionat a urmat un alt meci de pomina: Poli - Dinamo 1-2 cu acelasi Corpodean. A fost supranumit : omul -titlu

Craciunescu era un apropiat al Dinamovistilor , fiind partenerul de table a lui Giovanni Becali si partenerul de excursii al lui Netoiu,

ady51a
29th March 2006, 20:33
hmmm...ies...salomir a luat 4 etape pt un hent si un penalty neacordat...iar tudor nu a luat nici o etapa..pt penaltyu neacordat gazdelor..d la CFR..in meciul cu FC Vaslui....ii nasola treaba...macar o etapa putea sa i-a si tudor..
citeste postul 3 si poate-ti trece supararea pe Tudor.

Klingon
29th March 2006, 21:02
Hehe, si eu ma gandeam sa deschid un thread ca asta.

Baga-l aici si pe asistentul de la National - Farul 1-0, cand a anulat un gol valid al lui Farmache (si inca un gol invalid). A anuntat ca renunta la arbitraj dupa asemenea greseala, nu stiu daca s-a tinut de cuvant.

FatFrumos
29th March 2006, 21:16
Inteleg ca arbitrii gresesc dar unde ne lasa pe noi cu meciurile pierdute din cauza lor?

tchibos
29th March 2006, 22:08
Baga-l aici si pe asistentul de la National - Farul 1-0, cand a anulat un gol valid al lui Farmache (si inca un gol invalid). A anuntat ca renunta la arbitraj dupa asemenea greseala, nu stiu daca s-a tinut de cuvant.

cred ca asta era un post de a lu' ady de la vremea respectiva


Asistentul care a nedreptăţit Farul se retrage din arbitraj

Medieşeanul Eugen Pārvulescu a semnalizat eronat ofsaid la primul gol neacordat „rechinilor“ la meciul cu FC Naţional, viciind rezultatul īntālnirii

Asistentul Eugen Pārvulescu, din Mediaş, cel care a semnalizat eronat ofsaid la primul gol anulat Farului īn partida cu FC Naţional, a recunoscut, pentru „Cuget Liber“, că a luat o decizie eronată, care a viciat rezultatul īntālnirii. Drept pentru care, respectāndu-şi principiile, se va retrage din arbitraj.

„Cānd am atins un nivel īnalt īn arbitraj, mi-am propus ca, īn momentul īn care voi vicia rezultatul unui meci, mă voi retrage din activitate. Recunosc, am greşit la meciul FC Naţional - Farul. Īmi pare foarte rău. Īmi cer scuze jucătorilor Farului, conducerii clubului, constănţenilor şi publicului lor. Nu jucătorii sunt de vină. M-am simţit penibil cānd, după meci, au venit la mine fotbaliştii Farului şi mi-au spus «Dom'ne, ne-ai scos banii din buzunar!». Aşa este. Dacă aş fi avut posibilitatea, le-aş fi plătit eu primele. Am jucat şi eu fotbal şi ştiu cum este. Băieţii au acasă familii şi au muncit o săptămānă pentru acest meci“, ne-a declarat Pārvulescu, 42 de ani, care a arbitrat-o pe Farul pentru prima dată īn acest sezon. „Pānă acum, am susţinut peste 100 de jocuri şi nu am primit nici o etapă de suspendare, atāt la A, cāt şi la B. Am fost foarte convins, īn timpul meciului, că am luat decizia bună. Acasă, la televizor, am constatat īnsă că am greşit. Ghinionul meu a fost că scorul a rămas 1-0 pentru Naţional. Dacă Farul egala sau chiar reuşea să cāştige, eroarea mea nu mai apărea atāt de mare. Astăzi (n.n. - ieri) sau māine (n.n. - astăzi) voi depune la Comisia Centrală de Arbitri cererea de retragere“, ne-a mai precizat Eugen Pārvulescu, care doreşte să-şi continue cariera ca observator.



„Ce să facem, să dăm jucătorii la o parte, ca să vadă arbitrul bine?“

Decizia greşită a asistentului din Mediaş a fost subliniată şi de doi experţi īn arbitraj, Ion Crăciunescu (preşedintele CCA) şi observatorul Dan Lăzărescu. La emisiunea „Realitatea Sportivă“, de pe Realitatea TV, Crăciunescu a spus: „Indiscutabil, nu este ofsaid. Asistentul nu avea voie să comită o asemenea eroare. Īn nici un moment cei doi jucători care au plonjat spre minge nu s-au aflat īn poziţie de ofsaid. Dacă te concentrezi foarte bine şi prinzi momentul īn care pleacă mingea, nu ai probleme. Este posibil să īl fi incomodat un jucător al Farului care se afla īn faţa sa, dar, ce să facem, nu putem să dăm toţi jucătorii la o parte, ca să vadă arbitrul foarte bine. Dacă golul era validat, se făcea 1-1, dar meciul se putea foarte bine īncheia cu 10-1 sau 11-1 pentru FC Naţional. Īnsă pe noi nu ne interesează acest aspect. Important este ca arbitrii să ia decizia cea mai bună sau să găsească măsura potrivită atunci cānd apar astfel de situaţii“.

La „Minutul 91“, emisiunea de pe TVR1, Dan Lăzărescu a avut şi el o opinie tranşantă: „Jucătorii Farului (n.n. - T. Moldovan şi Apostu) nu sunt īn poziţie de ofsaid īn momentul īn care coechipierul lor (n.n. - Farmache) centrează. Nici chiar dacă ar fi atins mingea, nu era ofsaid. Golul a fost valabil. Asistentului Eugen Pārvulescu a greşit“. Chiar şi marea personalitate a fotbalului mondial, englezul Sir Bobby Robson, prezent, duminică seara, īn studioul „Recursului Etapei“, la Antena 1, a spus că primul gol al lui Farmache a fost valabil.












Ce a semnalizat Florin Buzărnescu la golul doi?

Ion Crăciunescu şi Dan Lăzărescu s-au arătat la fel de fermi şi cānd au comentat faza celui de-al doilea gol anulat Farului, amāndoi precizānd īnsă că arbitrii au luat decizia corectă. „Asistentul Buzărnescu a semnalizat bine. Jucătorul Farului (n.n. - Todoran) este īn poziţie de ofsaid. Chiar dacă nu joacă mingea, īmpiedică portarul, deci influenţează adversarul“, a spus Lăzărescu.

„Arbitrii au procedat foarte bine, pentru că jucătorul se afla īn poziţie sancţionabilă. Se interpune īntre portar şi minge, ba chiar īl īmpiedică pe acesta să joace balonul. Īn această situaţie, fiind īn ofsaid, trebuie sancţionat. Influenţează faza. Este ofsaid indiscutabil. La fel ca şi primul gol anulat, şi aceasta este o fază foarte clară“, a arătat şi Ion Crăciunescu. Problema este īnsă alta: Buzărnescu era cu steagul sus cu mult īnainte ca mingea să intre īn poartă, spunānd iniţial că a semnalizat faptul că balonul trimis de Senin din corner a depăşit linia de poartă, nu că a fost ofsaid la Todoran!

„Rechinii“ sunt arbitraţi īn Cupă de Marius Bocăneală

La partida Rapid II Bucureşti - FC Farul, contānd pentru optimile de finală ale „Cupei Romāniei“, arbitru este Marius Bocăneală, din Galaţi. El va fi asistat de Eduard Dumitrescu (Piteşti) şi Eduard Crāngaşu (Ploieşti). Ca observatori vor oficia Aurel Comşa şi George Ionescu, ambii din Bucureşti. Meciul se desfăşoară māine, la Călăraşi, pe stadionul „Municipal“, de la ora 14.

Cuget Liber!

ps: nici eu nu stiu ce s-a mai intamplat

FatFrumos nu ne alegem cu nimic decat cu gustul amar al unor partide in care ori am fost nedreptatiti ori din cauza incompetentei unor arbitri am pierdut puncte importante

ady51a
29th March 2006, 22:14
Salomir chiar e prost. Adica eu nu cred ca a venit cu tema la meciul cu Dinamo. Daca avea tema ne facea in minutul 50 nu 90+3.

tchibos
29th March 2006, 22:17
prostia nu e o scuza, sau poate si-a facut tema mult prea bine :D

ady51a
29th March 2006, 22:22
Chiar asa sa fie? Si daca e asa fluiera imediat dupa golul lui Zicu finalul meciului ca sa nu mai aibe Farul timp de inca un atac si sa iasa faza aia cu panalty-ul pt care practic a fost suspendat. Deci cum o dam tot acolo ajungem
salomir - prost
dinamo :rosu:

ady51a
29th March 2006, 23:24
„Fluieraşul“ clujean şi-a primit pedeapsa pentru arbitrajul ca-n codru de la meciul Farul - Dinamo 0-1: minimum patru etape de suspendare



Compartimentul Analiză şi Evaluare al Comisiei Centrale a Arbitrilor l-a reţinut de la delegări minimum patru etape pe arbitrul clujean Marian Salomir, care a viciat grosolan rezultatul final al meciului Farul - Dinamo 0-1, din etapa a 18-a a Diviziei A. Compartimentul Delegări al CCA īl poate trimite, īn această perioadă, doar la partide de la nivelul Diviziei C şi al juniorilor.

Prestaţia evident părtinitoare a lui Salomir de la meciul amintit a fost analizată, ieri, la Bucureşti, la Casa Fotbalului, de membrii Compartimentului Analiză şi Evaluare al CCA. Lui Marian Salomir i s-au imputat trei greşeli, īntre care nu s-a regăsit īnsă şi faza golului prin care Dinamo a cāştigat meciul. „Referitor la faza din minutul 90+2, imaginile video nu pot dovedi īn mod clar că Ianis Zicu (Dinamo) a preluat mingea cu māna īnaintea marcării golului“, au explicat membrii compartimentului.

Īn cazul celorlalte trei erori, Salomir s-a făcut vinovat, potrivit aprecierilor oficialilor CCA, de următoarele: īn minutul 73, Răzvan Farmache (Farul) a primit cartonaş galben eronat, deşi arbitrul a fost bine plasat; īn minutul 90+1, din cauza plasamentului defectuos, nu a controlat faza, neacordānd lovitură liberă directă īn favoarea Farului, īn urma unui henţ comis de George Galamaz (Dinamo). Din cauza acestei erori de arbitraj, Mihai Guriţă (Farul) a protestat, fiind avertizat; īn minutul 90+5, nu a sancţionat cu lovitură de pedeapsă īn favoarea Farului un atac neregulamentar (cu umărul īn piept), al lui Dan Alexa (Dinamo) asupra lui Decebal Gheară (Farul).

Pentru prestaţia scandaloasă de la meciul Farul - Dinamo, Marian Salomir a primit cea mai mică notă din etapă, 6,20, iar clubul constănţean a cerut, printr-un memoriu, excluderea sa din arbitraj.



„Este un abil“

Petre Comăniţă, directorul tehnic al Farului, a criticat şi el īn termeni duri arbitrajul sub orice critică al lui Salomir. „Se vede clar tenta de defavorizare. Unui arbitru FIFA nu-i face cinste o asemenea prestaţie. Atāt el, cāt şi Alexandru Tudor sunt nişte abili, care ştiu cānd să acţioneze decisiv, īn prelungirile meciului, cānd nu mai poţi face nimic. Aşa s-a īntāmplat la un alt meci Farul - Dinamo, īn turul campionatului trecut, arbitrat tot de Salomir, dar şi la Farul - CFR Cluj, condus de Tudor“, a punctat Comăniţă.
Cuget Liber!

Klingon
25th April 2006, 15:28
Desi, la acest meci, cel mai mult ne-am furat singuri, a pus si arbitrul un umar ca sa fie scorul rotund. El a pus un umar iar Liviu Mihai a scos un umar, pentru ca il are dizlocat dupa "ciocnirea" din minutul 25 cu un stelist. A spus Vukotic azi in ProSport. Liviu pierde semifinala cu National. Daca n-ar fi o reeditare a episodului Cristocea din finala cupei, as fi crezut in accident. Nici in primul caz nici in al doilea nu s-a aratat macar un cartonas galben. Se pare ca a scoate repede din joc play-makerul advers este o tactica permisa marilor echipe Secera si Ciocanul, cunoscute ca "Steaua" si "Dinamo".

Cuget Liber scrie ca golul doi (Dica) a fost din ofsaid si ca golul lui Todoran din minutul 87 a fost corect, adica anulat aiurea. Nu pot confirma din alte surse deoarece, interesant, nici GSP nici ProSport nu au postat inca vreo cronica a meciului, desi s-a jucat sambata iar azi este marti.

Recapitulare: Liviu Mihai scos din joc fara probleme, gol Steaua din ofsaid, gol Farul anulat aiurea. Nota arbitrului: 6. Nici vorba de proteste ale lui Bosanceanu la FRF, nici vorba de sanctiuni pentru arbitru, nici vorba de cronici in gazete.

Un meci pe care nimeni nu l-a vrut, si toti par sa-l fi uitat deja.

Ayrton
25th April 2006, 15:35
Acum chiar ca n-are rost sa mai va agitati pentru meciul cu Steaua, nu mai scriu de ce ca sariti pe mine si n-am chef de certuri, insa ultima fraza a postului lui Klingon spune multe.

Referitor la meci, golul 2 al lui Dica nu mi s-a parut offside, insa mi s-a parut la primul gol ca Nicolita a primit mingea in pozitie de offside. Iar golul lui Pascovici a fost anulat mult prea usor, faultul fiind inexistent.
Bine ca n-ati jucat cu Dinamo, ca daca "gresea" arbitrul in halul asta erati pe toate forumurile, in toate ziarele si la toate televiziunile cu jalba-n protap in frunte cu Bosanceanu al vostru... :rosu:

In fine, bafta in Cupa maine! :)

tchibos
25th April 2006, 19:44
e dureros ce s-a intamplat la Steaua, ideea e ca oricum am spus mai toti suporterii farului pe unde s-a nimerit ca a fost un joc jenant, si aici am inclus si arbitrajul. La meciul cu steaua a fost altceva, iar arbitri nu au fost cei care au schimbat soarta meciului, ci altul a fost factorul decisiv. Sunt convins ca daca era sa fie si validat golul soarta meciului ar i fost aceeasi. Aici NU S-A VRUT, a fost clar, iar din cate imi amintesc cu dinamo cand se intampla se intampla numai decisiv, (penalty anulat, gol cu mana s.a.m.d.... numai pe finalul meciului). La meciul cu Steaua nu arbitri au fost vinovati, nu steaua, ci conducerea Farului, din pacate.

tchibos
23rd July 2006, 23:35
„Marian Salomir ne-a creat probleme majore“

Preşedintele executiv al FC Farul, Florentin Chiforeanu, a explicat, pentru „Cuget Liber“, de ce problema recuzării arbitrului Marian Salomir a fost adusă şi &#238;n atenţia Adunării Generale a clubului, deşi, pentru o astfel de iniţiativă (cererea ca un cavaler să nu mai fie delegat la partidele unei formaţii), nu este nevoie de aprobarea sau hotăr&#226;rea AG. „Am vrut să aduc &#238;n prim plan această problemă, la adevărata sa dimensiune, la nivelul ei real, prezent&#226;nd membrilor Adunării istoria clubului nostru din ultimii ani cu acest stimabil domn la centru. Am vrut să refac filmul partidelor de pomină, vezi meciul de baraj Farul - Bacău 2001 sau &#238;nt&#226;lnirile Farul - Dinamo 2003 şi 2006, c&#226;nd Salomir ne-a creat probleme majore: pierderi de puncte, incidente cu galeria, suspendarea terenului, penalităţi, avertismente. AG m-a &#238;mputernicit, &#238;n unanimitate, să cer CCA ca acest om să nu mai fie delegat la meciurile noastre. La Adunare a participat şi Marios N. Lefkaritis, persoană de primă mărime a fotbalului mondial, care a fost prezent la meciul Farul - Dinamo, din 2003, şi a văzut acţiunile total părtinitoare ale lui Salomir“, ne-a declarat Florentin Chiforeanu

Cuget Liber

tchibos
14th August 2006, 15:56
Florentin Chiforeanu acuză:
„Corpodean s-a &#238;nt&#226;lnit la hotel cu Porumboiu“

Preşedintele executiv al Farului, Florentin Chiforeanu, a acuzat &#238;n termeni duri mai multe aspecte organizatorice ale partidei de ieri de la Vaslui. Oficialul constănţean s-a declarat „&#238;nc&#226;ntat“ de rezultat, drept pentru care i-a felicitat pe jucători, „care au avut capacitatea să treacă peste valoarea celor de la vaslui, foarte scăzută, de altfel, şi peste un arbitraj total ostil nouă“, după care a acuzat: „Astăzi (n.n. - ieri), la orele pr&#226;nzului, arbitrul Sorin Corpodean era singur cu Adrian Porumboiu, &#238;n restaurantul hotelului &#171;Racova&#187;, la masă, la o discuţie tandră, cu capetele apropiate la mai puţin de 30 cm. O poziţie total neregulamentară. Ne &#238;ntrebăm dacă poate cineva să spună ce-şi ziceau cei doi. Apoi, la ora 12,35, cei doi au fost văzuţi iar &#238;mpreună, &#238;n faţa liftului de pe palierul etajului 4 al aceluiaşi hotel“. Tirada lui Chiforeanu nu a ocolit nici forţele locale de ordine: „Pe cine trebuie să &#238;ntrebăm de ce jandarmeria locală a permis suporterilor vasluieni să smulgă un steag al galeriei Farului, iar &#238;n repriza a doua fanii gazdelor să treacă de gardul &#238;mprejmuitor şi, pe pistă, de fapt pe dorinţa de pistă de la Vaslui, să fluture steaguri, minute bune?“. Florentin Chiforeanu este nemulţumit şi de arbitrajul lui Corpodean: „După şase meciuri internaţionale, &#238;n Intertoto, &#238;n care nu am avut nimic de comentat, am revenit &#238;n ţară şi ne-am lovit de acest arbitraj ostil şi băşcălios

dorryn
14th August 2006, 17:04
pai cred ca ar trebui sa ne obisnuim cu arbitrajele astea.. si noi si clujul si timisoara.amenintam echipele din bucuresti si suntem pedepsiti.trebuie sa trecem peste asta pt ca degeaba facem scandal...o etapa ..maxim doua de suspendare si etapa urmatoare vine altu si ne fura.si tot asa...

tchibos
11th September 2006, 21:04
Īn minutul 66 al partidei cu Ceahlăul, s-a petrecut un moment important al meciului, arbitrul Alexandru Deaconu anulāndu-i un gol Farului, pe semnalizarea eronată a asistentului Marcel Savaniu. La o minge īn careul Ceahlăului, Purică a respins greşit pānă la Guriţă, care i-a pasat īn faţa porţii lui Apostol, acesta introducānd lejer balonul īn poartă. Savaniu a ridicat steagul pentru ofsaid la Guriţă, dar a greşit, pentru că mingea a venit de la un adversar. Apostol s-a aflat īn poziţie regulamentară īn momentul pasei de la Guriţă, Avădanei scoţāndu-l din ofsaid

Catalin 06
12th September 2006, 00:04
Hai ma ce naiba intr-un meci cu Ceahlaul stam sa ne milogim pentru un gol anulat , arbitrul ne-a dat un penalti care sa recunoastem , n-a fost . Intr-un meci cu Ceahlaul paote arbitrul sa-ti anuleze 2 goluri , tot trebuie sa castigi daca ai pretentii de uefa .

tchibos
12th September 2006, 00:30
asa e... intr-un fel s-a achitat cu lovitura de la 11 metri.. deci poate fi iertat

Bubu shark
12th September 2006, 09:32
Pilanlty a zis ca arbitrajul nu se comenteaza cand castiga echipa, altfel ar fi avut si el ceva de spus

Catalin 06
12th September 2006, 10:54
Asta si daca ar baga arbitrul mingea in poarta adversarilor , tot ar avea de comentat