PDA

View Full Version : FIFA impotriva discriminarii - circulara noua!



RstInPc
29th March 2006, 14:29
Pe prima pagina a OLS se poate citi un articol cu privire la o circulara FIFA trimisa tuturor federatiilor.

Astfel, acum, articolul 55, paragraful 1, stipulează O SUSPENDARE PE CINCI JOCURI, la orice nivel, ca şi O SUSPENDARE A STADIONULUI ŞI O AMENDĂ MINIMĂ DE 20.000 DE FRANCI ELVEŢIENI, pentru orice act sau exprimare având conotaţii discriminatorii sau injurioase. DACĂ O ASEMENEA ABATERE VA FI COMISĂ DE UN OFICIAL, AMENDA VA FI DE 30.000 DE FRANCI ELVEŢIENI.

În plus, O ASOCIAŢIE NAŢIONALĂ SAU UN CLUB VOR FI AMENDATE CU 30.000 DE FRANCI ELVEŢIENI dacă, în timpul unui meci, oricare dintre suporterii ei afişează bannere cu conţinut discriminatoriu sau injurios sau dacă se comportă într-o asemenea manieră. DACĂ PERSOANELE RESPECTIVE NU VOR PUTEA FI IDENTIFICATE CA SUPORTERI AI UNUI CLUB SAU AI UNEI ASOCIAŢII NAŢIONALE, CLUBUL SAU ASOCIAŢIA NAŢIONALĂ GAZDĂ VOR FI SANCŢIONATE CONFORM NOILOR DISPOZIŢII.
......
Noua prevedere din paragraful 4 stipulează că, dacă un jucător, oficial sau spectator se comportă într-o manieră discriminatorie sau injurioasă şi este identificat ca aparţinând unui club, CLUBULUI RESPECTIV I SE VOR DEDUCE, AUTOMAT, TREI PUNCTE PENTRU PRIMA ABATERE.

În cazul celei de-a doua abateri, DEDUCEREA AUTOMATĂ VA FI DE ŞASE PUNCTE, iar după o altă eventuală abatere ulterioară, ECHIPA VA FI RETROGRADATĂ. În cazul meciurilor disputate fără puncte puse în joc, ECHIPA ÎN CAUZĂ VA FI DESCALIFICATĂ.

Confederaţiile continentale şi asociaţiile naţionale sunt obligate să încorporeze prevederile acestui articol în Codurile lor Disciplinare şi în Statutele lor şi să pună în aplicare sancţiunile sti****te. Orice asociaţie naţională care nu va respecta acest articol va fi exclusă din competiţiile internaţionale pe o perioadă de doi ani (paragraful 5).

Articolul 55 al FDC, amendat, intră în vigoare IMEDIAT

Ce nu inteleg eu, este daca respectivele precizari sunt obligatorii a fi utilizate si in campionatul intern. Daca da, vom avea multe meciuri cu stadioanele goale. In meciurile din cupele europene va trebui sa fim foarte atenti pentru ca orice scapare ne va costa scump.

Paul
29th March 2006, 15:11
Din moment ce vorbeste de puncte de penalizare , e clar ca numai din clasamentul campionatului intern.

Totusi in Romania , fotbalul se conduce dupa R.O.A.F. iar circularele Fifa/UEFA au caracter informativ si de recomandare.
Altfel , prin recomandarile UEFA in ceea ce priveste licentierea clubului , azi in Divizia A nu aveau ce cauta urmatoarele cluburi:

- cele fara instalatie de nocturna
- cele care nu au 8 grupe de juniori (in ROAF zice de obligatia de a avea 3 grupe de juniori)

Undeva in regulamentele uefa , scrie ca organizatorul competitiei (LPF in cazul nostru) poate sa adapteze aceste reguli.

Iti dau cateva exemple de incalcari:

- regula "portarul". Scrie clar ca un jucator nu poate juca 2 meciuri la interval mai mic de 48 de ore (sa zicem ca joaca la juniori , la satelit , la echipa mare).
In Romania portarul poate juca 7 meciuri intr-o zi , nu il opreste nimeni.
Dar aici e dubioasa. Teoretic Mirel Radoi , intra la ora 16.00 la Steaua II in Divizia C pe postul de portar. In min 3 , prin schimbarea tricoului , in poarta intra altu` si Mirel trece in camp. Apoi seara Radoi face acelasi lucru la Steaua . Intra ca si portar (Carlos e jucator de camp) , iar in min 5 , fac schimb de tricouri (manevra legala pe terenul de joc , daca e informat arbitrul !).
Stiu la Divizia A , nu se practica , dar la Divizia C se mai intampla. Nu mai vorbesc de jocurile de juniori ca e crima.

Apoi stiai ca de ex. UEFA cere ca in Ligile Nationale suporterii sa fie monitorizati cu camere video (o camera la cel mult 600 de spectatori) - o respecta cineva?

La noi nu se respecta o chestie elementara : organigrama. In viziunea uefa , clubul are 5 oficiali (in afara presedintelui) : Presedinte ,Director Sportiv (sau manager) , Secretar ,Ofiter de Presa si Antrenor.

Suntem departe rau din punctul asta de vedere. Daca ati avea ocazia sa puneti mana pe ROAF , si apoi sa comparati cu reglemantarile uefa va cruciti.
Acum incepem si noi sa ne miscam cu aceste interdictii pentru suporteri.
Dar noi nu suntem in stare sa respectam reguli elementare , cum ar fi ca locul de pe bilet sa se respecte ! . Si noi vorbim de combaterea rasismului , care nu exista in Romania.
Faptul ca se canta de tigani , ne e rasism. Rasism ar fi cand cineva il va huiduii pe Banel fiindca e tigan. Sau pe Dauda ca e african.

fia
29th March 2006, 15:14
Puncte sunt si in grupele uefa si grupele CL ;) La alea se refera.

Paul
29th March 2006, 15:40
fia , daca iti spun ca nu de alea e vorba , de ce nu ma crezi?
Ok , joci in Champions League , ai 6 jocuri , 18p , pierzi 6 , ramai cu 12 si dai o amenda nesemnificativa.

Punctele sunt pentru Divizia A , dar in ROAF nu zice nimic deci dormim linistiti.
Nu vezi ca e circulata FIFA fifa nu are treaba cu Cupa UEFA .
Pentru Fifa , Cupa UEFA , sau Cupa Regelui Cioaba , sau Cupa Campionilor Africii sunt niste competitii continentale. EI nu pot impune nimic , numai recoamda , fie asociatilor nationale , fie confederatiilor.

STai linistit , ca nu e dracu asa negru. In UEFA aceste reguli sunt implementate demult , dar unii ziaristi tembeli pur si simplu , nu inteleg niste chestiuni elemenatare.

Pai aici nu e nimic nou , fiindca Steaua deja a fost suspendata 1 etape pe baza regulamentelor in vigoare. Te asigur ca daca maine pomenim de tigani , luam 2 etape la 300 km distanta si nu 5.

Si totusi iti arat ceva:

Astfel, acum, articolul 55, paragraful 1, stipulează O SUSPENDARE PE CINCI JOCURI, la orice nivel, ca şi O SUSPENDARE A STADIONULUI ŞI O AMENDĂ MINIMĂ DE 20.000 DE FRANCI ELVEŢIENI, pentru orice act sau exprimare având conotaţii discriminatorii sau injurioase. DACĂ O ASEMENEA ABATERE VA FI COMISĂ DE UN OFICIAL, AMENDA VA FI DE 30.000 DE FRANCI ELVEŢIENI.
Bun .
Ce trebuie sa intelegi.
Ca pentru un "Mirel Radoi sa-mi bag ceva in mortii tai" luati 5 etape.
Pentru 'Am avut si vom avea mereu / Boala pe tigani " , luam tot 5 etape.

Apoi formularile sub dubioase.

Ia auzi ce zice aici:


O SUSPENDARE PE CINCI JOCURI, la orice nivel, ca şi O SUSPENDARE A STADIONULUI ŞI O AMENDĂ MINIMĂ DE 20.000 DE FRANCI ELVEŢIENI
Ok aia cu suspendarea stadionului am inteles-o.
Dar aia cu suspendare pe 5 jocuri la ORICE NIVEL ...
Adica te suspenda in UEFA si executi in Cupa Romaniei ? Pentru injuraturi in Romania iei 20.000 de franci amenda ?

Asta e ... articolul e cretin.
In loc sa ne puna intreaga directiva fifa, in limba engleza (daca sunt putori sa o traduca) ei ne pun cate ceva , mai sar cate o virgula ,etc

Daca chiar te pasioneaza legislatia uefa :
http://www.uefa.com/newsfiles/19071.pdf

ia si citeste , restul sunt balarii ordinare si ziaristi prost-informati
Nu vezi cat pot fi de cretini . Au ajuns la concluzia ca Viorel Moldovan are 2 galbene :ciocan: , desi a jucat 4 meciuri ... si pe uefa.com , pe rapoartele oficiale nu apare DELOC ! Sau cazul Badoi , care din evidenta mea are 2 galbene prin gsp apare curat.
Poate or fi prosti , si o zice. Moldovan sa nu ia galben ca va fi suspendat , pe cand Badoi e no-problem. Si cand colo sa vezi show. La fel si in cazul Banel. Insa aici e vorba si de altceva. Este posibil ca unele cartonase date , sa fie omise in raportul arbitrului. Adica a uitat sa-l treaca si aici e cazul Banel , unde intr-un meci a luat galben si boul de arbitru nu l-a trecut. Aici sunt 100 % sigur , stiu si meciul , dar nu detaliez. Inca MM prostovanu a trimis fax la uefa :"Ba chiorilor vedeti ca Banel are 2 , voi ziceti ca are 1 ".Raspuns uefa: Are 1 singur. Pai sa fiti sanatosi mai uefa.

alejandro
29th March 2006, 15:46
Cred ca aici ar fi cel mai bine sa postez:

Bănel Nicoliţă, de etnie romă, doreşte ca la meciul Rapid - Steaua să nu existe scandări care să permită UEFA să dicteze sancţiuni grave pentru români.

Sebastian STAN
“Jardel” a fost încântat de ideea de a transmite un mesaj fanilor care vin pe stadioane şi le arată cartonaşul roşu celor care vin la meciurile de fotbal şi utilizează scandări rasiste.
Deşi era epuizat după antrenamentul de după-amiază şi şchiopăta vizibil, Nicoliţă deborda de entuziasm. După ce a avut parte de tratamente urâte din partea galeriilor din Giuleşti, din Şoseaua Ştefan cel Mare sau chiar a celor de pe Bega, Bănel doreşte ca începând cu meciul de joi seară suporterii care vin la partidă să-şi încurajeze echipele favorite să uite înjuriile rasiale. “Am încredere că suporterii se vor comporta bine şi nu vom fi suspendaţi din competiţiile europene”, ni s-a confesat Nicoliţă. Referitor la faptul că UEFA ar dori să îl desemneze ambasadorul antirasismului în România, la fel cum este francezul Thierry Henry în Anglia, “Jardel” a zâmbit şi a afirmat: “Mai întâi să mi se propună şi apoi mai vedem”. La meciul cu Rapid de joi seară, toată lumea va fi cu ochii pe ce se va întâmpla pe stadionul Giuleşti, pe bannere, pe scandări, pe comportamentul jucătorilor şi pe cel al suporterilor. Dacă aceste lucruri vor fi încălcate, Steaua riscă pedepse severe: amenzi între 60.000 şi 200.000 de dolari, suspendarea terenului sau cea mai drastică, interzicerea participării în competiţiile europene pentru maxim doi ani.
Joi seară suporterii vor da primul test în faţa Europei, mai ales că se confruntă două dintre cele mai fanatice galerii. “Let’s Kick Racism Out From Football” - e sloganul care este la modă în fotbalul mondial şi zilele acestea în fotbalul românesc.

"Sper să nu existe probleme la acest meci şi să fie o sărbătoare a fotbalului. Mă tem de reacţia unora dintre suporteri, dar cred că majoritatea se vor comporta civilizat la ambele manşe."
Bănel Nicoliţă, mijlocaş Steaua

fia
29th March 2006, 15:48
S-a gasit lupul sa strige lupul. Nu stelistii sunt recidivistii, cei cu antecedente de rasism? Se bate prea mult moneda pe asta.... Pe Giulesti nu o sa se intample asa ceva.

Paul
29th March 2006, 15:51
pe Giulesti s-ar petrecut fapta mai grave decat rasismul.

Sa ne amintim cine a inceput sa arunca catre Hamutovsky in min 46 cu brichete ?
Apoi scaune?Apoi pietre ? Apoi scaune rupte ...

Iti dai seama ca daca maine vre-un fotbalist e atins de o bricheta , patiti ca si Inter Milano. 0-3 & 2 etape out.

fia
29th March 2006, 15:57
Hei, nu noi suntem recidivisti in uefa, ci voi! Iar de aruncat cu pietre stai linistit ca nu noi am inceput. Khamutovski a provocat si au aruncat cu maruntis in el. Voi ati devastat. Eu am fost la meci stiu foarte bine ce vorbesc, tu stii ce ai vazut la televizor.

Paul
29th March 2006, 20:09
@fia , iar vorbesti ca sa te afli in treaba.
Recidiva inceteaza dupa 6 luni.
Ia vezi cate luni au trecut dupa Steaua - Shelborune. Tare ma tem ca au trecut 6 luni.

poliis
29th March 2006, 21:24
Recidiva inceteaza dupa 6 luni.


asta nu o mai cred...scrie prin vreun regulament asa ceva?

Paul
29th March 2006, 22:15
ai senzatia ca recidiva dureaza o viata?

poliis
29th March 2006, 23:16
pana nu imi arati unde scrie...sunt sigur ca macar un an dureaza

pana si cartonasele se contabilizeaza pana la sfarsitul competitiei

Paul
29th March 2006, 23:43
sa vezi ca nu stii nimic...
cartonasele din preliminarii se anuleaza , si nu iti arat unde scrie , cauta si matalutza prin arhiva
cert e ca e in Divizia A , recidiva inceteaza la 6 luni calendaristice (garantat)

poliis
30th March 2006, 18:53
Noua prevedere din paragraful 4 stipulează că, dacă un jucător, oficial sau spectator se comportă într-o manieră discriminatorie sau injurioasă şi este identificat ca aparţinând unui club, CLUBULUI RESPECTIV I SE VOR DEDUCE, AUTOMAT, TREI PUNCTE PENTRU PRIMA ABATERE.

În cazul celei de-a doua abateri, DEDUCEREA AUTOMATĂ VA FI DE ŞASE PUNCTE, iar după o altă eventuală abatere ulterioară, ECHIPA VA FI RETROGRADATĂ.

totusi, cum ar putea avea un club 3 abateri in 6 luni ??

Universal
30th March 2006, 19:07
Lasati..ca ne revenim noi....nu suntem chiar atat de rasisti,avem o multime de oameni care sunt de treaba

Rossi
31st March 2006, 12:32
Scandari rasiste inainte de meci
Fara a se ajunge la incidente intre suporterii celor doua formatii, in jurul orei 18.00 un grup de stelisti au adresat scandari rasiste la adresa adversarilor. 'Mori, tigane' si 'Ce cioroi, ce cioroi, cei mai negri din peluza sinteti voi' au fost lozincile folosite de grupul de suporteri stelisti la adresa fanilor formatiei Rapid.