PDA

View Full Version : schimbari majore in 2006 in NFL



DaEdge
26th March 2006, 19:03
salutre la toata lumea in primul rand,avand in vedere ca-s rookie pe forumul asta. as vrea sa discut putin despre miscarile din intersezon de pana acum, pentru ca e destul de interesant ce sa intamplat. Avand in vedere ca nu mai e mult pana in draft, si acum suntem in plina perioada de Free Agency, eu zic ca e adecvat topicul asta.
Dupa parerea mea cea mai mare lovitura in free agency au dat-o cei de la arizona cardinals, care lau semnat pe Running Back-ul , Edgerrin James(fost la Indianapolis Colts).as zice ca colts au facut o mare greseala lasandu-l pe liber pe edgerrin james, care e clar in top 5 pe pozitia lui RB(una din cele mai importante).deci omu asta are 4 sezoane din 7 in care a fugit 1500 de yarzi plus(al 2-lea record, numai legendaru' Barry Sanders il depaseste).mare greseala colts, excelenta achizitie pentru cardinals care clar pot deveni o forta in divizia lor cu seattle seahawks, St.Louis Rams, si s.f. 49ers.deci locu 1 merge in arizona.
pe locul 2 ia-s clasa pana acum pe ce i de la dallas cowboys.l-au adus pe terrell owens. adevarau e ca treaba asta e cu 2 taisuri. daca owens isi tine gura si isi vede de joc,cowboys au dat lovitura, daca face ca in philadelphia , si arunc cu vorbe de rahat in coechipieri(cum a facut cu donovan mcnabb) nu-i vad viata lunga nici in dallas.
3. miami dolphins(pt ca lau adus pe daunte culpepper , quartebackul celor de la vikings). e adevarat culpepper , a fost accidentat si a avut un sezon mizerabil inainte sa se accidenteze, dar cu cativa wide receiveri talentati pe care ii are coechipieri in miami eu zic ca are toate sansele sa redevina jucatorul de acum 2 , 3 ani.
E clar ca mai sunt si alte mutari importante dar deocamdata astea-s in top 3 si as vrea sa le dezbatem cat mai multi cunoscatori ai acestui sport.
In final o sa mai fac un top 10 al running back-ilor din liga, e parere personala si se axeaza pe ce au facut pana aacum si ce o sa faca sezonul urmator.

1. LaDainian Tomlinson - San Diego Chargers
2. Shaun Alexander - Seattle Seahawks
3. Edgerrin James - Arizona Cardinals
4. Larry Johnson - Kansas City Chiefs
5. Rudi Johnson - Cincinatti Bengals
6. Jamal Lewis - Baltimore Ravens
7. Thomas Jones - Chicago Bears
8. Clinton Portis - Washington Redskins
9. Deuce McAllister - New Orleans Saints
10. Tiki Barber - New York Giants

Cam asta e dupa parerea mea top-ul pe aceasta pozitie. astept comentarii, intrebarii, critici in legatura cu Nfl, si va salut. peace out.

Seahawk
27th March 2006, 11:39
Da Edge bine ai venit pe forum :) Iti urez o sedere placuta :D Acum sigur, ce ai scris tu sunt doar pareri personale, pe care ti le respect dar nu ti le imparatesc cu totul. E pointless sa stau acum sa iti zic ca Arizona cu Edgerrin James nu o sa faca mare branza pt. ca linia lor ofensiva (offensive line) e slaba rau de tot + ca nu au un QB inca... and so on.. dar nu vreau sa te iau tare de la inceput :D (sa numai vorbesc de defense'ul lor)....si plus ca mi-e si somn (2.30 noaptea aici). Dar iti propun un pariu: Arizona ia locul 3(maxim) in NFC West. Te bagi?


Nu stiu cum se face ca in fiecare an Arizona se intareste dar ei tot slabi sunt... Si anul trecut Mihai zicea la fel ca tine ca o sa faca si o sa dreaga... but...it didn't happen :D Si anul asta o sa fie la fel, you'll see ;)...


Cu running back'shii mi se pare mie sau esti cam in urma cu un an ...la topul ala :)) nush dc. Jamaal Lewis e ruginit rau de tot :rolleyes: iar Tiki e mult mult mult mai bun ca Rudi Johnson, Thomas Jones, chiar si ca Edgerrin James.
Warrick Dunn la fel. Si sa nu zici ca astea sunt dupa mine, ca o sa vin imediat si o sa-ti arat si stats'urile... :)

Anyway, peace :ok: sper sa ramai printre noi ca multi posteaza de 1-2 ori maxim si pe urma fug... Dar daca esti cu adevarat suporter infocat al sportului asta vei ramane..



Si ca sa inchei...sa fiu on-topic ... Schimbari "majore" cum le spui tu ...se intampla in fiecare an in NFL, stai linistit.. Perioada de transferuri e mereu "spumoasa"...
Cum altfel ar putea fi o liga cu 32 de echipe ;)?

Pozitia de running-back e intr-adevar importanta, dar in NFL in ziua de azi toate pozitiile sunt la fel de importante. E sport de echipa, duh. Degeaba e Shaun cel mai bun RB daca Fullback'u si Linia nu sunt in stare sa-i faca loc sa alerge, la fel cum degeaba linia si FB'ul sunt excelenti daca RB e slab...you know...

codrutc
27th March 2006, 22:32
Vorbind de schimbari majore, se pare ca acestea vor fi, din pacate, marirea numarului de echipe calificate in playoffs. Dupa parerea mea "that sucks", se va diminua din frumusetea sezonului de 16 meciuri.

Despre ce a zis DaEdge, sunt de acord cu Seahawk, nu stiu cat de buni vor fi Cardinals daca l-au luat pe Edge.
De acord insa ca Colts vor avea de pierdut ca l-au pierdut pe Edge, dar asta este, nu au avut ce sa faca.
De abia astept sezonul viitor sa vad cum vor arata Colts fara Edge. Istoria arata ca s-au castigat superbowluri
si fara productie foarte mare din partea unui RB de marca (vezi Patriots cu Antawn Smith sau si Steelers anul asta cu Parker si Bettis). Acum nu stiu daca Colts au ce le trebuie in OL pentru a se descurca fara Edge.
Clasamentul oferit de DaEdge nu-l discut, e probabil ordinea preferintelor sale.

Cat despre castigurile din "free agency" eu zic ca Seahawks au de castigat pentru ca si-au semnat marea parte a propriilor jucatori si au mai adus si pe altii. In general, echipele care isi pastreraza cea mai mare parte a jucatorilor au de castigat. Nu imi place ce fac Vikings care ii schimba ca pe soseste, sau chiar si Washington, cu toate ca au adus nume mari.

Succesul in "free agency" se judeca dupa parerea mea la sfarsitul campionatului, la fel cum succesul in draft se judeca dupa 2-3 ani.


In alta ordine de idei, tocmai s-a anuntat programul pentru weekendul inaugural al sezonului 2006-2007. Avem "Manning bowl" in deschidere
Iata ce am copiat de pe NFL.com:


Kickoff Weekend and Thanksgiving national television games:
Kickoff Weekend
Date Day Opponents Network Time (ET)
Sept. 7 Thu. Miami at Pittsburgh NBC 8:30 p.m.
Sept. 10 Sun. Dallas at Jacksonville FOX 4:15 p.m.
Sept. 10 Sun. Indianapolis at N.Y. Giants NBC 8:15 p.m.
Sept. 11 Mon. Minnesota at Washington ESPN 7 p.m.
Sept. 11 Mon. San Diego at Oakland ESPN 10:15 p.m.
Thanksgiving
Date Day Opponents Network Time (ET)
Nov. 23 Thu. Miami at Detroit CBS 12:30 p.m.
Nov. 23 Thu. Tampa Bay at Dallas FOX 4:15 p.m.
Nov. 23 Thu. Denver at Kansas City NFL Network 8 p.m.

DaEdge
27th March 2006, 23:56
salut, din nou, si ma bucur ca am primit raspunsuri atat de repede.titlul e cam tras de par dar cu un motiv anume, care e faptul ca de multe ori cand post-am pe alte forumuri mi se intampla sa nu primesc nici un raspuns:) , si asta deoarece(cred eu) titlu erau seci si probabil nimeni nu se baga sa citeasca. asa ca am vrut sa fie ceva ce sare in ochi, si sper ca a reusit.ok. inainte sa trec la analiza, tre sa va spun ca eu va respect decizile si parerile personale in ceea ce mi-atzi scris mai voi. acum o sa incerc sa explic pe ce m-am axat cand am facut topurile alea. cu arizona, astia au fost one-dimensional in offense, ei au un tandem de receiveri care orice s-ar zice sunt buni, anquan boldin si larry fitzgerald, sunt talentati si tineri, si au dovedit ca pot face lucruri deosebite. kurt warner, e cam subred (e si mos) dar nici bledsoe, nici favre, nu-s foarte tineri. Venirea lui edge, e de departe un mare improvement, fata de marcel shipp sau jj arrington, deci nu poate fi rea, si dupa cum spunea peyton, despre edge, intr-un interviu, edge se pricepe foarte bine la "pickup blitzing" lucru de care warner are mare nevoie. offensive line-ul e varza , dar cu leonard davis(off. tackle) lider sper sa se imbunatateasca ceva in jocul lor.in defensiva au cativa oameni buni ,dar nu indeajuns; bert. berry, chike okeafor(fostul seahawk) , adrian wilson(ss) ( a jucat la nivel de pro bowl in ultimi 2-3 ani) si pe al 6-lea pick de anu trecut, antrel rolle(cb) (pe site analistii ziceau odata ca e cmplet ca si cornerback(viitorul champ bailey) excellent size 6'00' ft. - vreo 200 lbs). cred ca edge o sa aduca o imbunatatire in arizona, si eu o sa accept PARIUL (sa-mi spui si in ce consta) si ii clasez pe locul 2 in nfc west, dupa seattle, nu stiu insa daca vor face play-offul ca si wild card.oricum raspunsul o sa-l gasim pe undeva prin ianuarie 2007.
In legatura cu topul running back-ilor. m-am bazat in primul rand pe ce cred eu ca o sa faca in sezonu care vine(am luat in considerare statsurile din ultimi 4-5 ani). tiki e pe locul 10 ca e batran si nu cred ca va face un sezon la fel de bun ca si asta, jamal e pe 6 ca eu sunt ferm convins ca e capabil de un bounce-back()a avut mari probleme cu legea si cu cateva accidentari imediat dupa acel sezon extraordinar de 2066 yd.), rudi johnson(aici constanta lui ma facut sa-l clasez pe 5: peste 1400 yd si cate 12 td in ultimele 2 sezoane, si avand in vedere ca in cincy au o ofensiva exploziva si un offensive line bun cred ca va mai avea succes inca vreo cateva sezoane) la deuce mcallister pe 9, e omul care e clar capabil de lucruri mari, numai ca vine dupa o accidentare(sa zicem ca el e surpriza). thomas jones pe 7, deoarece desi nu au un ofensive l;ine stralucit in chi-town, el a reusit peste 1300 yd, si ceva td-uri. no, e clar ca astea sunt doar pareri personale, care se pot confirma sau nu, dar asta o sa mai vedem. in final tin sa va zic ca sunt "team player" :) ssa zic asa si cred si sper ca o sa apucam sa comentam mult timp impreuna pe forumul asta acest sport. mai propun o chestie, in caz ca sunteti de acord, sa dezbatem cand "every now&then" cei mai buni jucatori de pe pozitile din nfl(cam cum am facut cu runnig back), bineintels pe langa celelalte discutii. repet asta doar in cazul in care aveti chef si va permite timpul. no , eu va salut, si astept post-urile voastre
by the way, marirea nr. de echipe care merg in playoff = BULLSHIT!!!! PEACE

tudoor
28th March 2006, 00:51
salut DaEdge.. bine ai venit pe forum :ok:
ehh pana la urma schimbarile nu-s chiar asa de majore da sunt k de obicei destul de interesante. faza cu marirea numarului de echipe calificate in playoffs s-a hotarat?? eu am auzit ca s-a propus asa ceva, dar nu stiam ca s-a si luat hotararea... pacat :(
mie imi place mult cum joaca Edgerrin.. dar sunt de acord cu Seahawk, Arizona n-o sa faca mare lucru.
btw... ceva interesant anul asta in draft?

codrutc
28th March 2006, 02:46
Nu s-a hotarat dar se pare ca sunt sanse mari sa se aprobe.
Vezi articolul lui Peter King de la SI:
http://sports.yahoo.com/nfl/news;_ylt=AkZ5RvbPfQ2wdnQDt16B8BVDubYF?slug=cnnsi-ownuptoit&prov=cnnsi&type=lgns

Seahawk
28th March 2006, 12:12
Okay dAEdge, un tricou original cu echipa favorita din NFL. Iti spun de acum ca ai sa-mi cumperi un tricou cu numaru 8 de la Seattle Seahawks. Ca pe nr. 37 il am deja ;).

Observ ca stii football :D Sorry da' la inceput aveam impresia ca majoritatea ce spuneai tu se baza pe NFL Madden :D... da m-am inselat. Ce sa-i faci ...prima impresie nu e mereu cea mai buna...
In fine, da-ne mai multe detalii despre tine si de unde & cand urmaresti fenomenul asta...cu ce echipa tii (vad ca ai scris Ravens, desi ii tot iei in brate pe Arizona, si ai nick "da edge")...etc

Tudoor si tu la fel...

Si promit si ca o sa purtam discutii legate de cei mai buni din liga... De altfel daca te uiti e si facut thread "League Leaders". Bineinteles, calculati dupa "stats". Ca asa in mod normal fiecare e cu parerea lui. Daca mie imi place de Lofa Tatupu am sa ma apuc sa zic ca el merita MVP'ul...etc.. De asta mereu stats'urile nu mint.

DaEdge
28th March 2006, 12:50
mai intai am sa-l salut si pe tudoor(brasovean de-al meu), si o sa incep cu cateva date despre mine, pai sunt din brasov, de origine, actual student in cluj, am 21 de ani impliniti nu de foarte mult timp, si fotbal american urmaresc din 1996(e putin impropriu spus, caci la noi nu prea sa transmis mare lucru, ideea e ca in anul acela am stat ceva timp prin germania si desi aveam vreo 11 ani , mi-a placut sportul asta , si chiar daca nu am devenit fan inrait decat prin 2002 , am tot urmarit pe parcursul anilor cum am putut(net sau cate un meci mai rar) nfl.) no cam atat ar fi de spus,daca mai aveti intrebari eu o sa le raspund. ok sa trecem la pariul meu cu Seahawk mai intai am o intrebare , tricoul , o sa fie authentic, sau replica(ambele sunt facute de reebok). Ok. deci eu ti-l dau pe hasselbeck, si in caz in care pierzi , tu o sa-l dai pe ray lewis, pe jamal, il am si pe tomlinson, si pe edge, o sa-l achizitionez cat de curand(am un unchi care sta in pheonix). deci IT'S ON? mai departe, cardinals, nu sunt printr-e echipele mele favorite, edge e unul din jucatori mei preferati, eu cred ca dennis green in al treilea an cu arizona , va reusi sa construiasca acu ca-l are si pe edge, o echipa competitiva(el declara ca tot ce le trebiue e un RB de super clasa, eu zic ca edge fits the profile), no gata cu cardinals astia , sa-i lasam sa vedem ce o sa faca, sa vorbeasca faptele din sezon. mai am o intrebare pentru tine Seahawk. In calitate de fan al celor din seattle, cred ca esti aware de plecarea lui steve hutchinson, la vikings. e clar ca hutch, e unul dintre cei mai buni guards, din liga(in top 3 as zice cu alan faneca de la steelers si will shields din kc). no, intrebare e , cum crezi ca va afecta plecarea lui productia lui shaun alexander(tre sa recunosc ca e extraordinar). tocmai deastea te intreb ca odata cu plecarea lui sa intrerupt continuitatea ofensive linemen-ilor de la seahawks, si asta va avea repercursiuni in joc. eu va salut , si pe curand. deja traditionalul peace

tudoor
28th March 2006, 14:41
eu nu ma bazez pe madden pentru ca nu am mai jucat pana acum... AKA m-a coprupt aici si mai joc cu el online cateodata :D in rest v-am raspuns pe celalalt thread...

Seahawk
29th March 2006, 01:20
Sunt foarte aware de plecarea lui Hutch, dar totusi am compensat catusi de putin prin Ashworth care l-a protejat pe Brady si l-a dus in 3 superbowl'uri... si avem si un 1st round pick de anul trecut...un super Center si anume Chris Spencer...+ Robbie Tobeck, Chris Gray si bineinteles Walter Jones. Sa nu-l uit si pe Shaun Locklear. Linia noastra are de suferit mult prin plecarea lui Hutch, dar totusi ramane inca una din cele mai bune din NFL. (ah da, anul asta sper in revenirea lui "Pork Chop" Womack care anul trecut a fost mai mult accidentat).

Si tricoul sa fie authentic Edge, evident :D

DaEdge
29th March 2006, 19:36
Okay,authentic sa fie. deci sa recapitulam putin datele problemei, tu castigi pariul in cazul in care, arizona, sunt pe 3 in nfc west, sau mai in jos, eu in cazul in care sunt pe 2 sau mai in sus. tu primesti tricoul lui hasselbeck eu pe al lui ray lewis(stabilim culorile tricourilor cand e gata se stie castigatorul sau acum?).

in legatura cu plecarea lui hutch. da e adevarat ca seahawks l-au adus pe tom ashworth, dar sa nu uitam ca el era considerat, pe vremea cand patriots castigau super bowluri(nu demult), doar al treilea lineman, ca valoare, dupa matt light si joseph andruzzi(care intr-e timp a plecat odat cu romeo crennel la browns), asta nepunandu-l la socoteala pe dan koppen , centerul celor de la patriots., chris spencer , rookie-ul, nu inca copt total pt nfl, cred ca va fi un center foarte bun in viitorul apropiat, dar nu stiu daca sezonul asta, robbie tobeck si chris gray, sunt "relieble", isi fac jobul bine, iar "pork chop" womack, e bun dar vine dupa o accidentare, si in plus el a jucat right guard(chair sau vazut cazuri in care un jucator de aceasi pozitie care a schimbat partea doar nu a mai dat acelasi randament), oricum, e prematur sa vorbim acum, sa vedem ce o sa se mai intample. in alta ordine de idei , sa nu intelegi ca eu sunt un contestatar al celor din seattle, in nici un caz, seahawks sunt una din echipele pe care chiar le agreez, si am fost un pic suparat de faptul ca au fost infranti in super bowl. in rest ce sa mai zic , eu o sa deschid un thread cu best by position, unde sa putem vorbi de cei mai buni, dintre cei buni in general. no hai noroc si bafta la toata lumea. peace out

Seahawk
29th March 2006, 21:00
ai mah..culoarea conteaza? :)) o sa fie "Seahawk blue" just so u know...asa se numeste culoarea:))
Deschideti cat mai multe thread'uri...chiar e f bine asta. Tom Ashworth stiu ca nu e top of the line, dar stii in NFL conteaza enorm de mult experienta... Ori el has "been there and done that" you know... La asta ma refeream. Chris Spencer sub tutela lui Robbie Tobeck o sa fie un premier Center ... tot ce tre'sa faca e sa stea away de accidentari... doamne fereste..

Later edit:

Since the first week of January, 10 teams have made coaching changes, 32 owners have dickered over a collective-bargaining agreement they finally could call their own, one legendary commissioner has announced his retirement, about 30 veterans have been released, and about 200 new contracts have changed the landscape and look of the NFL.

It is, undoubtedly, the single busiest, newsiest, three-month stretch in NFL history. Never before have we witnessed the convergence of so many headlines in such a short period of time.
Citat Adam Schefter, care iti da dreptate Da Edge, chiar au fost schimbari majore in NFL anul acesta, nu doar in free agency...

DaEdge
31st March 2006, 00:23
da, Seahawk, ai dreptate, experienta are(ashworth), si in privinta lui chris spencer tre sa itzi dau dreptate, caci, are de la cine invatza. am o nelamurire, anul asta seahawks, l-au re-signed pe shaun, l-au adus si pe julian peterson(cu un blockbuster salary, din cate stiu eu), parca l-au re-semnat si pe rocky bernard, ma intreb cum o sa stea la anul cu salary cap-ul? poate poti sa-mi dai niste detalii ca nu am studiat indeaproape, situatia lor pe viitor. mersi . peace

Seahawk
31st March 2006, 03:41
Pai uita-te ca majoritatea jucatorilor care le zici tu ca au blockbuester deals sunt semnati pe un nr. indelungat de ani. Si cei care o sa fie free-agents in anii urmatori nu sunt jucatori fara de care Seahawks nu pot trai. Suntem vreo 5-8 milioane under the cap(nu stiu numarul exact, sorry), si Ruskell(presedintele hawkshilor) a avut grija ca deal'urile care le-a facut sa nu faca damage cap'ului...
In fact, puteam sa il semnam si pe Hutch dar asta ar fi insemnat ca anul viitor sa avem either 0, sau - la cap room, lucru ce ar fi dus la renuntarea a vreo 8-10 jucatori. Deci au luat decizia in spiritul echipei, si ne-am ales cu Ashworth care nu e un neica-nimeni, si si cu cap room OK. Ah da, si cu Nate Burleson (care e nascut in Seattle) :drak:

Matt Hasselbeck, Shaun Alexander, Darrell Jackson si Nate Burleson. How's that sound for you? :D

Wait wait, Walter Jones too ;) Si Bobby Engram...si Peter Warrick.
Si Mike Holmgren, si stadion arhiplin.

Sa dea domnu sa nu avem accidentari! :P

DaEdge
31st March 2006, 22:51
sa dea Domnu' sa fie toti sanantoshi, ca sa se poata termina ce au inceput(adica sa castige super-bowlul). de altfel in ochii mei ei si cu philadelphia sunt favoritii, pentru super-bowl din nfc. apropo un news, de ultima ora, jets, l-au semnat pe andre dyson fostul cornerback al Seahawks-ilor. noroc, si pace.

Seahawk
1st April 2006, 00:03
Dyson e bun da se accidenteaza de prea multe ori...De altfel de-aia l-au si dat afara

DaEdge
1st April 2006, 12:16
Ok. Dar problema e ca era mai bun ca si kelly herndon(chiar daca a facut int, aia in super bowl). singurul care intradevar imi place, are si calibru de pro bowl, e "the Truf", macus trufant. eu zic ca celor de la seahwaks, le lipsesteun al 3-lea cornerback. tre sa faca ceva in privinta asta. Hamlin si cu boulware, pe pozitii de safeties, sunt buni. dar si aici in caz de accidentare, nu stiu ce o sa faca,pt. ca l-au pierdut pe marquand manuel, iar jordan babineaux, e cam slabutz.

DaEdge
1st April 2006, 13:44
iaca , ca am vazut ceva interesant in legatura cu ce ziceam eu despre, cardinals.
http://www.azcardinals.com/news/detail.php?PRKey=827

Seahawk
1st April 2006, 23:44
Excuse me? Jordan Babineaux? A.k.a J-Babs?:)) Din cauza lui am castigat meciul cu Dallas, si a mai avut alte cateva interceptii si alte sacks'uri. Si venea din pozitia a 4'a la CB. Este nu bun, ci foarte bun ca 3rd CB. Uneori o sa si joace in locul lui Herndon, care iti spun cu mana pe inima ca desi il stimez nu are aceeasi vana si atleticism ca Babs..care poate juca si safety si CB...
Oricum, recunosc secondary'u nostru nu rupe gura targului.

Cat despre Arizona :sleep: i heard the same things si anul trecut. Mihai13 de aici dp forum spunea chiar ca sunt mai buni ca Seahawks :happy . Tot ce trebuie sa vedeti e play'u de 85 de yards for a TD a lu' Shaun si va veti da seama ce inseamna Cardinals. At least, apararea lor. Ori Atacul e bunicel, pot sa ne dea vreo 2 TD maxim ... ca au receiveri (Qb nu pot sa spun ca au, cum n-au nici line). RB au acum dar noi avem poate una din cele mai tari aparari against the run acum cu aducerea lui Julian Peterson la postul de LB. /hello

DaEdge
2nd April 2006, 22:07
no comment, nu am zis nicicodata ca seahawks nu-s mai buni ca si cards, am zis doar sa citesti reportul ala ca sa vezi ce zic specialisti despre ce am discutat si noi, pe aici. peace

DaEdge
3rd April 2006, 17:15
Chiar stateam si ma gandeam, la secondary-ul celor de la seahawks, si imi veni in minte ca ei de o gramada de timp nu au mai vut unsafety, de top10 sa zic, asa. hamlin si boulware sunt buni cum am mai zis, dar cam atat.michael, a jucat in ambele sezoane la un nivel de, pro bowl, , dar cred ca tot nu ajunge sa fie in primi 10 din liga la ora actuala.In rest linebackeri sunt buni, una dintre cele mai bune, si(mai impoortant),cele mai tinere linii din liga.Semnarea lui peterson a fost geniala , dar parca imi pare rau ca nu l-au adus si pe john abraham(predator). daca-l aduceau si pe el, cred ca aveati o defnsiva cum putini au in liga.ia gandestete cum ar fi sunat d-line-ul,:abraham, woodard(sau tubbs, nushtiu , care e titular de drept), rocky bernard, si grant wistrom)+ bryce fisher si inca cateva rezerve de top. aoleu , ce pass rush, cand te gandesti ca din spate mai veneau peterson si leroy hill(7.5 sackuri), + lofa in mijloc, si cu un secondary sa zicem bun........+ cea mai buna ofensiva........super bowl all the way.dar pe john abraham l-au luat falcons(nu prea imi place echipa asta, niciodata nu mi-a placut, pt simplul fapt ca-l tot ridica in slavii pe maimutoiu' ala de michael vick de parca restul nici nu ar exista.) ce sa-i faci, asta e. om vedea, ce-o face john abraham in atlanta, ca si acolo e un d-line grozav. apropo el e defensive end-ul meu preferat, si e printr-e cei mai buni pe pozitia asta, dar o sa discutam pe celallt thread despre asta. peace

titans_rulez
10th April 2006, 21:36
maimutoiul ala de michael vick?...hai ca n-am mai ras de ceva vreme asa bine...mama mama daca te aud fanii falcons...
cards tre' sa mai manace niste vitamine ca sa ajunga la nivelul soimilor...insa mi-e teama doar de ceea ce li se intampla celor care pierd in super bowl...parca vad ca se rupe shaun out for the season in week 1, matt se accidenteaza grav in week 5, pica si vreo 3 din defense...frate ce idei am...ma rupe andi pe genunchi daca ma prinde...:)))))))))

DaEdge
25th April 2006, 22:55
Hristos a Inviat!!! Va rog sa-mi scuzati absenta de pe foum din ultimele doua saptamani. Am fost plecat si eu in vacanta si, am avut si un proiect de facut , care mi-a mancat o gramada de timp. Am spus la inceput ca sunt "team player", si asa e , sper ca aceste doua saptamani de absenta sa va fi facuta sa credeti ca nu mai apar pe forum. ok. trecand peste asta,(am ceva vin la bord la ora scrierii acestui post), sa ne intoarcem la de-ale nfl-ului . Tocmai am vazut ca arrington a semnat cu giants, si mutarea asta m-a pus pe ganduri in privinta, echipei care ar putea pune la indoiala suprematia celor din seattle. e adevarat ca e un singur jucator, si care a fost mai mult accidentat in ultimele 2 sezoane, dar sa nu uitam ca arrington a fost un linebacker, dintre cei mai buni acum vreo 3, 4 ani, asa ca watch out!, daca arrington "blend's in" in defensiva din NY, si isi revine la forma de odineoara(nu e deloc batran), s-ar putea sa aiba loc unele surprize in sezoanul urmator. mai vedme ce o sa se intample. in final traditionalul peace.

Seahawk
7th May 2006, 08:02
Da Edge, apologies accepted pt ca si eu am avut un "mini concediu" :D asa ca e okay...
Referitor la ce ati scris, well nea titans don't worry ca eu sunt genul de om care nu crede in asa zisele "jinx"uri americanesti... It's all bullshit, si ala cu Red Sox'u...nush cum sa intamplat ca blestemu lu Bambino sau cum naibi ii zicea s-a rupt tocmai cand am ajuns si eu in state. Ciudat, poate o fi fost din cauza mea :D
Si daca tot se vorbeste ca echipele care ajung in SB anul viitor o iau in jos, mai bine va uitati la facts, si nu la povesti. Adica Donovan nu s-a accidentat pt. ca asa e blestemul celui de pe cover'ul Madden, ci pentru ca Andy Reid a fost idiot indeajuns incat sa il lase sa paseze 80 percent of the time. Well, nu 80, ci 73 sa fiu exact :drak:
Si Philadelphia n-a cazut din cauza jinx'ului ci din cauza unui poor coaching combinat cu telenovela T.O. ...cu faptul ca nenea Akers s-a bulit, si Westbrook n-avea o linie care sa-l ajute sa fuga nici macar 2 pashi, el nefiind cine stie ce runner anyways. Singurul lucru bun a fost tanaru 1st round pick la postul de WR. Atat, in rest sufletu'...

So yeah cam asta e... nu o sa fie nici un jinx, pt ca Seattle in loc sa piarda jucatori i-a pastrat pe cei care trebuia si a mai si adus cativa de valoare.
Chestia cu Hutch-Ashworth nu o agreez, dar asta este... il avem pe Peterson ;)
Si am incredere si in staff'ul tehnic ca poate sa ii remotiveze pe jucatori to do it all over again. Pentru ca asa este...dupa fiecare sezon iti pui cleats'urile, pads'urile si o iei de la capat ca sa scrii istorie...
Ori atata timp cat Shaun e in echipa istoria si stats'urile sunt de partea lui, si implicit a Seahawkshilor :D

In alta ordine de idei imi place si ca Arrington si-a gasit o echipa "de top" si nu s-a dus la bani multi sa joace pentru locu 3... e bine, concurenta mai mare in NFC... ca tot sa vorbit atat "down" de NFC anul trecut ca mam saturat...
Bine macar ca am castigat pro-bowl'ul. Asa de consolare :)

DaEdge
11th May 2006, 22:33
era doar un fact, ce s-a intamplat cu philly, nu e obligatoriu sa se intample si cu seattle, insa jinx-uro deatsea au fost si o sa mai fie. eu am zis ca exista posibilitatea, Dumnezeu stie, ce se va intampla in final. oricum asta ramane de vazut odata ce va rula sezonul. ABIA ASTEPT sa inceapa.:) has is pe romaneste, pace.:)

Seahawk
23rd May 2006, 08:41
Numai americani astia cred in asa ceva da-i incolo :))
Mai e destul pana incepe sezonul si se pare ca nu prea sunt prea multe subiecte de discutat despre NFL anyway...
Transferuri sunt destule...insa alea importante au fost cat de cat discutate... De restul ramane de vazut...degeaba tot lalaim daca nu avem ceva concret de discutat. Si eu abia astept sa inceapa ...insa pe cat de repede o sa inceapa pe atat de rpd o sa se termine :(

A.k.a
23rd May 2006, 20:56
Da, pacat ca dureaza numa atata. Ar fi fost tare de era tur si retur :D