PDA

View Full Version : Marele Premiu al Australiei



Vadim
25th March 2006, 18:02
Al treilea Grand Prix al sezonului, in Australia. Comentarii despre el, aici, atat inainte cat si dupa cursa. Si bineinteles un poll cu posibilul castigator.

oaspetele
26th March 2006, 08:34
ii vad favoriti pe pilotii McLaren, in frunte cu Kimi si pe vesnicul Alonso. Ferrari vor face o figura frumoasa, posibil Massa foaret sus. Schumi, din pacate, va trebui sa forteze mai putin, din cauza motorului ce a parcurs deja o cursa. oricum, banuiesc ca pe masura ce ne indreptam spre Europa, ecartul dintre Reno si restul se va micsora. sper eu, se va anula....

Profetu
31st March 2006, 17:34
Jacques 10 poziti pe grila in urma schimbarii motorului ...

Mishumacher
1st April 2006, 09:21
Marele premiu al Australiei imi placea mult cand era prima cursa a campionatului si ma trezeam la 5 dimineata ca sa vad ce piloti noi sunt.Imi faceam o idee despre noul an.Acum nu o sa ma mai trezesc la 5.Sper sa catige Schumacher

volare
1st April 2006, 15:25
Marele premiu al Australiei imi placea mult cand era prima cursa a campionatului si ma trezeam la 5 dimineata ca sa vad ce piloti noi sunt.Imi faceam o idee despre noul an.Acum nu o sa ma mai trezesc la 5.Sper sa catige Schumacher
si eu..ralf schumacher

Sorin Blaj
2nd April 2006, 01:08
Cursa este de la ora 7.00.

oaspetele
2nd April 2006, 09:29
fara sa fiu partinitor, am impresia ca circuitul australian nu a putut tine pasul cu performantele bolizilor azi...prea multe incidente, prea multe intrari ale SC, senzatia de 'inchisoare'....evident, la sfarsitul vibratoarelor dinaintea startului exista un damb, care a dus la iesirea prematura a lui Schumi si a lui Montoya. e drept, nu prea aveau ce sa caute pe acolo, dar in conditii normale se putea remedia situatia.
azi, Schumi mi-a dat impresia de melc in prima parte si de pilot dezlantuit in a doua. pe o motocicleta de la clasa 125 concurand cu aia de la 500.

trebuie facut ceva cu Alonso, si mai exact castigata viitoarea cursa de oricine altcineva. evident, masina reno e apres tout, ca sa zic asa. cred ca ne-am saturat cu totii de dominarea unei singure echipe...

ma intreb, ferrari nu putea risca sa faca doar un pit stop ??

oaspetele
2nd April 2006, 09:29
Ralf Schumacher may be robbed of his podium finish at Sunday’s Australian Grand Prix.

The German is thought to have passed compatriot Nick Heidfeld under safety car conditions midway through the race.

McLaren’s Juan Pablo Montoya was clearly shown to have made the illegal pass, however there is speculation both Ralf and Jenson Button may have as well.

Montoya and Button eventually retired so will escape penalty, but Ralf went on to finish third and could have 25 seconds added onto his final race time.

Ralf was among the field’s most impressive in Melbourne after recovering from a drive-through penalty – due to speeding in the pit lane – to make a number of passes and claim the final podium spot.

Vand vise
2nd April 2006, 09:58
ce ghinion a avut button :((

Sasuke Uchiha
2nd April 2006, 10:10
mi-a placut cursa, multe accidente, multe abandonuri, totul a fost frumos, pacat ca a castigat alonso si a abandonat montoya si pacat de button ca sa oprit la 10 metri de linia de sosire :hmm:

diablo20
2nd April 2006, 10:18
cred ca a fost cea mai spectaculoasa cursa de pana acum, plina de peripetii. dupa cum o arata lucrurile pana acum se pare ca si in acest sezon cei de la renault nu vor avea probleme in castigarea celor 2 titluri mondiale, fiind net superior in fata celor de la mercedes care nu mai au acea masina extraordinara din a 2-a jumatate a sezonului trecut!!

Tiesto
2nd April 2006, 10:38
intr'adevar renault au cea mai buna masina, dar si alonso e cel mai bun pilot. Poate doar raikkonen sa ii puna unele probleme, da' nu'l ajuta masina:-?

Datenshi
2nd April 2006, 10:41
Button daca nu se speria de incendiu si se risca sa o impinga cativa metri cred ca termina in puncte. Ma mir ca n-a mai patit Kimi ceva, sper sa fi trecut seria ghinioanelor si sa reuseasca sa tina pasul cu Alonso.

oaspetele
2nd April 2006, 12:32
tocmai am raspus vizavi de button, nu s-a clasat deci poate sa-si schimbe motorul fara a fi penalizat.

Marquise MGP
2nd April 2006, 13:34
kimi a avut totusi cel mai rapid tur in cursa deci se poate ... campionatul e lung iar anul trecut doar ghinionul l-a impiedicat sa castige , nu alonso sau renault ;)

oaspetele
2nd April 2006, 14:24
da, asa e...insa daca tinem cont ca Sc a intrat de 4 ori, cred ca locul 1 era despartit de locul 2 de 30 secunde....

Datenshi
2nd April 2006, 14:52
Clar, asta ziceam. Dar acum am auzit ca a avut o problema si a preferat sa nu forteze. Deci sperante sunt, oricum campionatul abia a inceput. :)

Darius
2nd April 2006, 15:01
Clasamentul cursei:

1 1 Fernando Alonso Renault 57 1:34:27.870 3 10

2 3 Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes 57 +1.8 secs 4 8

3 7 Ralf Schumacher Toyota 57 +24.8 secs 6 6

4 16 Nick Heidfeld Sauber-BMW 57 +31.0 secs 8 5

5 2 Giancarlo Fisichella Renault 57 +38.4 secs 2 4

6 17 Jacques Villeneuve Sauber-BMW 57 +49.5 secs 19 3

7 11 Rubens Barrichello Honda 57 +51.9 secs 16 2

8 14 David Coulthard RBR-Ferrari 57 +53.9 secs 11 1

9 12 Jenson Button Honda 56 +1 Lap 1

10 19 Christijan Albers MF1-Toyota 56 +1 Lap 17

11 21 Scott Speed STR-Cosworth 57 +1 Lap 18

12 22 Takuma Sato Super Aguri-Honda 55 +2 Lap 21

13 23 Yuji Ide Super Aguri-Honda 54 +3 Lap 22

Ret 4 Juan Pablo Montoya McLaren-Mercedes 46 Electrical 5

Ret 18 Tiago Monteiro MF1-Toyota 39 Mechanical 20

Ret 20 Vitantonio Liuzzi STR-Cosworth 37 Accident 12

Ret 5 Michael Schumacher Ferrari 32 Accident 10

Ret 9 Mark Webber Williams-Cosworth 22 Transmission 7

Ret 15 Christian Klien RBR-Ferrari 4 Accident 13

Ret 8 Jarno Trulli Toyota 0 Accident 9

Ret 10 Nico Rosberg Williams-Cosworth 0 Accident damage 14

Ret 6 Felipe Massa Ferrari 0 Accident 15

oaspetele
2nd April 2006, 15:53
Clar, asta ziceam. Dar acum am auzit ca a avut o problema si a preferat sa nu forteze. Deci sperante sunt, oricum campionatul abia a inceput. :)
da, a trebuit sa-si schimne 'nasul' masinii datorita unor vibratii aparute in timpul bataliei cu button si dupa. pana la schimb, n-a mai mers chiar asa de bine. oricum, deplorabila suprafata circuitului australian...

Sorin Blaj
3rd April 2006, 10:29
Clar, asta ziceam. Dar acum am auzit ca a avut o problema si a preferat sa nu forteze. Deci sperante sunt, oricum campionatul abia a inceput. :)

Asa am zis si anul trecut. Mai uita-te o data pe clasamentul final din 2005.

Datenshi
3rd April 2006, 12:30
Il stiu, care e problema? Sau ce sa vad acolo?
Ma surprinde decizia lui Button (a echipei de fapt) de a renunta la punctele sigure pentru a nu fi penalizat in cursa urmatoare.

Sorin Blaj
3rd April 2006, 14:15
Ce sa vezi? Ca pe primul loc este Alonso cu 111p, Raikkonen este la trei curse in spate iar Schumacher si Montoya n-au amandoi punctele lui Alonso.
Si anul trecut se spunea la fel, campionatul abia a inceput, sperante sunt, bla, bla, bla.
Sunt deja 17 puncte intre Alonso si Schumacher, in conditiile in care Renault merge ceas iar Ferrari se taraie si nici celelalte echipe nu stau grozav.
Daca nu se intampla un miracol, Alonso si Renault au facut deja dubla.
Dar pentru a vedea asta trebuie sa fi realist.

Datenshi
3rd April 2006, 20:47
Sunt realist, imi dau seama ca sunt sanse mari sa se repete povestea. dar eu mai sper.
De cate ori i-a bubuit masina lui Alonso anul trecut? Aud? Raman la parerea ca Alonso nu este mai valoros decat Kimi, dar acesta e tras in jos de masina si ghinioane. Il admir pentru psihicul pe care il are, inca. Altii cred ca se retrageau intr-un campionat mai usor.

Sorin Blaj
3rd April 2006, 23:05
Asta ziceam si eu, ca masinile Renault sunt mai bune decat celelalte. In ceea ce priveste pilotii, sa fim seriosi, Alonso este departe si de Raikonnen darmite de Schumacher.

oaspetele
3rd April 2006, 23:08
ma distreaza colegii nostri care propun stirile pe prima pagina aforumului, eu anuntand inca de ieri faptul ca neclasarea lui button a fost deliberata...si nu vad de unde erau cele 5 puncte...