PDA

View Full Version : Roger Federer vs. Rafael Nadal - Finala Wimbledon 2007



iuli
7th July 2007, 22:24
Revansa de la Roland Garros? :)



PS. luma sau adi, inchideti pollul va rog dupa ce incepe meciul

luma
7th July 2007, 22:25
Federer, fara nicio discutie. Dar nu va fi usor...

@Iuli, o sa-l inchid.:)

Luis Garcia10
7th July 2007, 22:33
Nadal!

Prome
7th July 2007, 22:38
federer fara doar si poate !

lucian_iasi
7th July 2007, 22:40
Federer in 3 seturi

Kooler
7th July 2007, 22:41
Federer o sa aiba incredere in el, e mai bun pe iarba si stie lucrul asta, dar eu sper ca Nadal sa gaseasca o solutie castigatoare cu care sa-l surprinda si sa se impuna. Cum Henin a jucat inexplicabil de prost cu Bartoli, mai ales pe final, asa sper sa joace si Federer.

Prome
7th July 2007, 22:44
federer nu joaca prost nicioadata cand este pe masa wimbledonul

cum federer nu poate castiga in fata lui nadal la RG asa si aici

Luis Garcia10
7th July 2007, 22:51
Nadal e mai bun ca Federer! ;)

luma
7th July 2007, 22:52
Pe iarba?:D

Sorin Blaj
7th July 2007, 22:52
Federer este favorit clar, dar eu sper intr-o surpriza. :)

Luis Garcia10
7th July 2007, 22:55
Pe iarba?:D

Si pe iarba ;)

luma
7th July 2007, 22:55
Eu sper sa vad un meci frumos. Sper sa vad spectacol si tenis de calitate.

Si sper sa castige Federer. :D

costeaa
7th July 2007, 22:58
luis garcia tu nu stii tenis..
Federer

Luis Garcia10
7th July 2007, 23:01
Urmaresc cu interes de vreo 7-8 ani toate turnele mai importante ( inclusiv cupa davis :D ) ..asa ca stiu si eu cate ceva :P

Sorin Blaj
7th July 2007, 23:19
Nadal are o sansa si se va lupta ca un leu pentru ea.

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=77743&page=12

luma
7th July 2007, 23:22
Pai...tocmai de asta am zis "sper".:) Nadal are o rezistenta fizica de invidiat si o mentalitate de invingator. Si jocul lui pe iarba este mult mai bun.

adriana18p
7th July 2007, 23:54
Federer in 3 seturi, sper sa ii mai dea inca o data un set la 0 fed.

lucian_iasi
7th July 2007, 23:58
Nu cred k va mai fi set la 0 pentru Federer,dar victorie in 3 seturi mai mult ca sigur

coiscif
8th July 2007, 00:09
fedex in 3 seturi...max 4!

Sorin Blaj
8th July 2007, 00:50
Chiar imi doresc ca Federer sa vrea sa-i intre tot. Poate va rata si jocul sau nu va mai fi unul de aceeasi calitate.


http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1426905#post1426905

luluta
8th July 2007, 01:32
Bate Nadal la Federer ca la fasole! :yeah:

Lover
8th July 2007, 01:32
Federer o sa aiba incredere in el, e mai bun pe iarba si stie lucrul asta, dar eu sper ca Nadal sa gaseasca o solutie castigatoare cu care sa-l surprinda si sa se impuna. Cum Henin a jucat inexplicabil de prost cu Bartoli, mai ales pe final, asa sper sa joace si Federer.

mai intai sa raspund la postul asta.
ai vazut alt meci bartoli-henin? henin a jucat bine spre foarte bine... mai ales ca n`a prea facut greseli nefortate, dar bartoli...cred ca a fost cel mai bun meci pe care l`am vazut la o fata... doar ca se misca cam greu bartoli...daca ii dai mingea la 3 metri de ea se chinuie :no:




federer castiga... desi tin cu Nadal, ii ajunge zgura...sa-l lase pe federer pe iarba... merita fedex titlul...dar sper intr`un meci de 5 seturi, spectaculos... pentru ca asta conteaza, sa fie frumos...nu conteaza cine castiga ;)

luluta
8th July 2007, 01:43
Nu-i vorba să-l lase pe Federer pe iarbă, îi vorba să înceapă Nadalu să miște și pe alte suprafețe, pentru că numai așa poate să-i sufle cu adevărat elvețianului în ceafă. Așa, cu câteva puncte/an adunate pe zgură tot o să stea pe locul 2...

lucian_iasi
8th July 2007, 02:11
Pai misca si pe iarba..2 finale in 2 ani pe iarba e ceva ptr un zgurist.Doar ca mai mult nu poate.

printulmiskin
8th July 2007, 09:39
Nu-i vorba să-l lase pe Federer pe iarbă, îi vorba să înceapă Nadalu să miște și pe alte suprafețe, pentru că numai așa poate să-i sufle cu adevărat elvețianului în ceafă. Așa, cu câteva puncte/an adunate pe zgură tot o să stea pe locul 2...

Ce vorbe de duh!!!!Zici ca vorbesti despre un joc de table,nu tenis..De cind Nadal "aduna"doar citeva puncte pe zgura???Si cum de "nu misca" si pe alte suprafete cind e a doua finala la Wimbledon pe care o joaca??Anul asta Rafa are sanse reale sa il bata pe Federer si pe iarba,mai mari decit le avea elvetianul sa cistige la RG.

Optimistul
8th July 2007, 10:17
Bate Nadal la Federer ca la fasole! :yeah:
Intr-adevar ai nevoie de exorcist...Si o simpla rugaciune ,dar spusa din inima,te poate ajuta.

Pai misca si pe iarba..2 finale in 2 ani pe iarba e ceva ptr un zgurist.Doar ca mai mult nu poate.
Nu e doar "ceva" e super ceva ! Ce zgurist a mai realizat ac.performanta in era open ?

Anul asta Rafa are sanse reale sa il bata pe Federer si pe iarba,mai mari decit le avea elvetianul sa cistige la RG.

N-as exagera chiar asa...Dar as spune-o altfel : anul asta Rafa este mai aproape de victorie decat a fost anul trecut pt. ca a crescut valoric pe rapide iar Federer numai are aceeasi forma de joc de acum un an.
Dar de la asta pana la Rafa ca o sa castige W.2007 e distanta...
Sunt f. curios sa vad registrul tactic al spaniolului pt. ac. meci.

Lover
8th July 2007, 11:02
Intr-adevar ai nevoie de exorcist...Si o simpla rugaciune ,dar spusa din inima,te poate ajuta.

Nu e doar "ceva" e super ceva ! Ce zgurist a mai realizat ac.performanta in era open ?


N-as exagera chiar asa...Dar as spune-o altfel : anul asta Rafa este mai aproape de victorie decat a fost anul trecut pt. ca a crescut valoric pe rapide iar Federer numai are aceeasi forma de joc de acum un an.
Dar de la asta pana la Rafa ca o sa castige W.2007 e distanta...
Sunt f. curios sa vad registrul tactic al spaniolului pt. ac. meci.

ar trebui sa-l joace cu mingi lungi...pentru ca daca-i pui o minge scurta pe rever lu` federer...te-ai supt :D la fel si pe forehand. daca o sa aiba mana "setata" bine, si o sa loveasca lung... poate sa-i faca fatza macar 2 seturi,... de batut nu`l bate oricum ar juca.

Kooler
8th July 2007, 11:52
Nadal trebuie sa joace agresiv, adica sa insiste pe orice minge, si sa atace orice minge chiar si cand se apara, sa-l surprinda si sa gandeasca lucid. Desi ii va fi greu din toate punctele de vedere.

Sorin Blaj
8th July 2007, 15:41
Pai misca si pe iarba..2 finale in 2 ani pe iarba e ceva ptr un zgurist.Doar ca mai mult nu poate.
Ramane sa vedem ce va fi.

real23
8th July 2007, 15:50
Sper sa castige Federer, dar in 3 seturi ca la 7 tre sa ies la un baschet. :) Spectacol sa fie.

luluta
8th July 2007, 15:53
Aulio, s-o haiducit baieții! Buuuun, reîncepem activitatea pe tenis, dacă-i vorba așa. :drak:


Ce vorbe de duh!!!!Zici ca vorbesti despre un joc de table,nu tenis..De cind Nadal "aduna"doar citeva puncte pe zgura???Si cum de "nu misca" si pe alte suprafete cind e a doua finala la Wimbledon pe care o joaca??Anul asta Rafa are sanse reale sa il bata pe Federer si pe iarba,mai mari decit le avea elvetianul sa cistige la RG.
Da mai ho cu semnele ălea de mirare/întrebare că n-am zis nimic neadevărat. Așa cum îi Federer pe zgură, așa îi Nadal pe iarbă. Până acum.
Dacă ai fi un pic mai obiectiv ai observa că perioada de vârf a matadorului îi perioada de primăvară, când îi la modă zgura.
Nadal are un joc dependent foarte mult de zgură, care e o suprafață lentă. Are timp să-și așeze mingea, sa gândească unghiul... de asta și preferă să joace mai ales de pe fundul terenului. Pe iarbă îți trebe serviciu puternic și joc la fileu. Asta trebe Nadal șă-și îmbunătățească.
Vedem acum cât o progresat de anul trecut. Testul final îi în fața lui Federer, care are toate atuurile astea care-i lipsesc lui Nadal.
Și asta ți-o spune o fană Nadal, și-o deloc fană Federer. ;)

Intr-adevar ai nevoie de exorcist...Si o simpla rugaciune ,dar spusa din inima,te poate ajuta.
La tine care ți-i problema? Legata de tenis, dacă se poate.


Pff, ce dor mi-i de-o contră mică, mititică, minusculă cu css2. Nimeni nu-i poate lua locul în inima mea, asta-i clar. :yeah:

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:01
Sper sa castige Federer, dar in 3 seturi ca la 7 tre sa ies la un baschet. :) Spectacol sa fie.Nu vor fi doar trei seturi.

Prome
8th July 2007, 16:04
si ce treaba are cu wimbledonul :rolleyes:?

luluta
8th July 2007, 16:06
Singurul(a) Kimmi din tenis îi Clijters. Și și ea s-o retras.
Nu serios, care-i faza cu Raikkonen?

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:09
Sorry. Credeam ca am revenit pe Formula 1. Apropo va lansez o invitatie pe F1. :):):)

whisper
8th July 2007, 16:15
A inceput meciul? Il da pe sport.ro sau nu?

luma
8th July 2007, 16:17
Pe Sport.ro...
:cheer: :cheer: Federeruuuuu!!

Si voi, acolo sus, :P lasati sfada si mereti la meci. :D:P :cheer: Federer
Break Federer...:cheer:

whisper
8th July 2007, 16:27
:cheer: Nadal!:cheer: :cry:

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:32
Federer a inceput asa cum m-am asteptat, in forta.

Sa vedem daca va reusi sa mentina ritmul.

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:36
Nadal a reusit si el un break si echilibreaza jocul in primul set. Dupa 3-0 Federer am ajuns la 3-2.

Vom avea un festival de tenis.

luma
8th July 2007, 16:37
Break Nadal...nu si-a pierdut cumpatul.:)

Sper Sorine! :ok:

Kooler
8th July 2007, 16:37
Bate Nadal!!!

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:37
Break Nadal...nu si-a pierdut cumpatul.:)

Sper Sorine! :ok:
SIGUR!!!!

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:55
Nadal a reusit cea mai tare faza din meci, de pana acum. Pentru 5-5.

misterjinx
8th July 2007, 16:56
6-5 federer, hai acum sa forteze ca sa ia setul :ok:

luma
8th July 2007, 17:00
6-6 avem tie-break...

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:00
Nadal a reusit sa duca primul set in tie break: 6-6.

misterjinx
8th July 2007, 17:07
incredibil cat noroc pe spaniol cu reluarea aia:angry:

l.e. gata, cat mai credea el ca poate rezista :P

Kooler
8th July 2007, 17:14
Nadal nu joaca cum trebuie, gandeste lucid dar nu tot timpul, a cedat la mustata primul set.

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:15
incredibil cat noroc pe spaniol cu reluarea aia:angry:

l.e. gata, cat mai credea el ca poate rezista :P
Noroc sau cunoasterea valorii?

misterjinx
8th July 2007, 17:16
Noroc sau cunoasterea valorii?
noroc ca a prins la milimetru tusa...

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:18
Te mai intreb inca o data. Noroc sau valoare?

Pana una alta Nadal a inceput in forta: 1-0 in setul doi.

Optimistul
8th July 2007, 17:19
Bate Nadal la Federer ca la fasole! :yeah:


Și asta ți-o spune o fană Nadal, și-o deloc fană Federer. ;)

La tine care ți-i problema? Legata de tenis, dacă se poate.


Pff, ce dor mi-i de-o contră mică, mititică, minusculă cu css2. Nimeni nu-i poate lua locul în inima mea, asta-i clar. :yeah:

Nu esti doar o fana ci o hiperfana. Cum poti sa spui ca Nadal bate "ca la fasole" pe Federer ? Adica un 6-1,6-2,6-0 ? Nici Sorin nu sustine absurditatea asta....De aceea ti-am spus ca s-ar putea sa ai dreptate - sa ai nevoie de-un exorcist...
Si altceva,ce legatura are afectiunea pe care i-o porti lui CSS2 cu mine ?

Nadal a reusit sa duca primul set in tie break: 6-6.
Strans meci... Nadal a progresat mult pe iarba.

luma
8th July 2007, 17:21
Si altceva,ce legatura are afectiunea pe care i-o porti lui CSS2 cu mine ?
Faceau deliciul forumului contrele celor doi!! :D

ThePhenom
8th July 2007, 17:22
Vamos Rafa!!Sper ca Nadal va castiga!!!

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:22
2-1 Nadal, in setul doi.

Nadal isi castiga surprinzator de usor serviciul.

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:35
Doua mingi de break pentru Nadal, la 3-2 pentru el.

Doi asi Federer: egalitate.

Al treilea as consecutiv. 9-1 raportul asilor.

Game Federer: 3-3. Probleme pentru Roger sa-si adjudece serviciul?

Kooler
8th July 2007, 17:40
Se pare ca sistemul ochi de soim e prieten cu Nadal, bravo, stie ochiul de soim ce stie.

ThePhenom
8th July 2007, 17:44
CE il paseaza Nadal pe Federer!!!VAMOS RAFA!!!

Incubus
8th July 2007, 17:50
SET Nadal

luma
8th July 2007, 17:50
Set Nadal...
Federer-Nadal 7-6 4-6

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:52
Nadal este EXTRAORDINAR!!!

Sincer, nu credeam ca o sa-l vad jucand asa pe iarba, in fata lui Federer.

Kooler
8th July 2007, 17:53
Sansele de castig ale lui Nadal nu mai par asa departe fata de cei care il vedeau invins in 3 seturi. Bravo Nadal ai demonstrat ca ai valoare.

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:57
1-0 Nadal, in setul trei.

Ce comentatori tampiti!

ThePhenom
8th July 2007, 18:15
Ce plonjon a facut Rafa....Un tenisman extraordinar acest Rafael Nadal!!!

misterjinx
8th July 2007, 18:46
haha 2-1 la seturi pentru federer, inca unul si gata :yeah:

Kooler
8th July 2007, 18:48
Se vede determinarea in jocul lui, dar se pare ca elvetianul castiga tie-brakeurile prea usor. Hai Rafa, inca un brake!!!

luma
8th July 2007, 18:48
7-6 4-6 7-6 :cheer: :cheer:
Emotii...:D

luma
8th July 2007, 18:50
Break Nadal...

Kooler
8th July 2007, 18:52
m-a ascultat

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:52
Asta este sansa lui Nadal, sa rupa echilibrul repede si sa nu ajunga la tie break.

Se pare ca Nadal are aceeasi optica: break si 1-0 Nadal in setul patru si urmeaza la serviciu.

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:55
2-0 Nadal.

kain
8th July 2007, 18:58
3-0 Nadal. :(

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:58
Cu un Federer adus acolo unde am prezis eu. La limita cu nervii.

misterjinx
8th July 2007, 18:58
incredibil arbitrul :angry:

TenisFan
8th July 2007, 19:01
Ba deci sistemul asta Hawkeye e penibil...Mingea a fost clar afara...Si au mai fost cazuri dintr-astea cand sistemul a bagat-o in teren...Te rog frumos mingea nu avea cum sa lase urma aia si sa ciupeasca 0.00005 mm din linie...Sa fim seriosi...Oricum Federer e norocos ca are 2-1 la seturi...Nadal e mai solid parca si din punct de vedere al tenisului practicat nu numai mental...Federer nu stie ce sa-i faca sa poata sa-l bata...E chiar trist pentru el... ;) Daca se ajunge in decisiv chiar nu vad cum Federer ar putea castiga partida... :shocked:

kain
8th July 2007, 19:07
Federer poate sa-l bata.. acum Nadal are ceva probleme.. :P

Kooler
8th July 2007, 19:08
OMG Nadal!!!

Kooler
8th July 2007, 19:24
2-2 la seturi, o palma data de Nadal celor care in vedeau invins in 4 seturi insa cu accidentatea asta nu il vad victorios in setul decisiv. Sper sa ma contrazica. Hai Rafa!!!

kain
8th July 2007, 19:53
Meciul e terminat.. inca de la accidentare se stia acest lucru :D

kain
8th July 2007, 20:01
/OLE/ Roger Federer /OLE/

Sorin Blaj
8th July 2007, 20:05
Ba deci sistemul asta Hawkeye e penibil...Mingea a fost clar afara...Si au mai fost cazuri dintr-astea cand sistemul a bagat-o in teren...Te rog frumos mingea nu avea cum sa lase urma aia si sa ciupeasca 0.00005 mm din linie...Sa fim seriosi...Oricum Federer e norocos ca are 2-1 la seturi...Nadal e mai solid parca si din punct de vedere al tenisului practicat nu numai mental...Federer nu stie ce sa-i faca sa poata sa-l bata...E chiar trist pentru el... ;) Daca se ajunge in decisiv chiar nu vad cum Federer ar putea castiga partida... :shocked:
Dupa fiecare set castigat s-a relaxat, dar in decisiv Nadal a avut primele sanse. Le-a ratat si Federer a profitat la prima oportunitate.

The_Blonde
8th July 2007, 20:06
felicitari FEDERER :cheer:!!!

TenisFan
8th July 2007, 20:11
Ba deci Nadal a fost penibil...La faza cu accidentarea...Federer si-a pierdut cumpatul,concentrarea si luciditatea...Hawkeye si cateva faze facute de Nadal l-au enervat la culme...Abia in ultimele game-uri din ultimul set l-am vazut pe adevaratul Federer...Oricum mie faza cu accidentarea mi s-a parut extrem de falsa si lipsita de fair-play din partea lui Nadal... ;) Federer a facut suficient sa impinga meciul in decisiv adica a castigat 2 seturi din primele 3...Parca Nadal a fost mai solid in timpul seturilor dar in tie-break Federer s-a concentrat si le-a castigat pe merit...Apoi in setul decisiv a servit senzational ca sa salveze 4 mingi de break...Apoi s-a dezlantuit in game-ul cand a facut break in decisiv si apoi a fost plin de incredere si a mai dat cativa asi pentru a consolida avantajul...Ultimele 2 forehand-uri le-a lovit cu o ura pura: de nervozitate si de nerbdare... :shocked: Bravo lui Federer...5 titluri la Wimbledon l-a egalat pe Borg...

Incubus
8th July 2007, 20:28
Greu, greu de tot... v-au cam tremurat chilotii la mingile alea de break in setul 5, la astia care tineti cu Federer. Daca nu era accidentarea sau daca avea un servici puuutin mai bun il batea azi. La anu' nu cred ca mai scapa.
8oltene (stii tu care) salveaza mesajul asta ca sa vii cu el peste 1 an, in caz ca nu am dreptate :ras-plans:

kain
8th July 2007, 20:30
Greu, greu de tot... v-au cam tremurat chilotii la astia care tineti cu Federer. Daca nu era accidentarea sau daca avea un servici puuutin mai bun il batea azi. La anu' nu cred ca mai scapa.
8oltene (stii tu care) salveaza mesajul asta ca sa vii cu el peste 1 an, in caz ca nu am dreptate :ras-plans:

Din moment ce era 2-2 la seturi cand era Nadal neaccidentat, nu poti sa stii ce s-ar fi intamplat in setul urmator, sincer cred ca batea tot Federer cu 7-6 :P

luma
8th July 2007, 20:31
Sa fim seriosi, nu accidentarea lui Nadal l-a ajutat pe Federer. S-a concentrat mai bine la mingile importante.

iuli
8th July 2007, 20:32
Ba deci Nadal a fost penibil...La faza cu accidentarea...Federer si-a pierdut cumpatul,concentrarea si luciditatea...

De ce a fost penibil? Conducea cu 4-1 in momentul ala

TenisFan
8th July 2007, 20:36
Sa fim seriosi, nu accidentarea lui Nadal l-a ajutat pe Federer. S-a concentrat mai bine la mingile importante.Care accidentare fratilor? :shocked: Nu puteti fi chiar atat de naivi...A fost o incercare lipsita de fair-play a lui Nadal de a-l enerva si mai mult pe Federer dupa ce Hawkeye o facuse suficient de mult...Deci Hakweye i-a dat lui Nadal vreo 3-4 mingi pe linie care au fost clar afara...Sistemul arata 0.000005 mm la fiecare minge ca o prins linia... :cry: Penibil! :rolleyes: Da Federer a castigat greu dar a castigat pentru ca serviciul a functionat la parametri maximi...Cred ca putea castiga in setul 4 daca nu-si pierdea capul...Returna ca o fata la un moment dat...Parca ma uitam la un meci WTA...Dementieva cu Bartoli... :shocked: :cry: Vedem noi si anul viitor...Suprafata asta de iarba mi se pare mega lenta fata de cea de la Halle... ;)

Sorin Blaj
8th July 2007, 20:36
TenisFan, te credeam mai fair play.

Legat de sistem? Exista un singur om penibil pe aici.

Si sa nu-mi spui ca faci calculatoare?

luma
8th July 2007, 20:39
Eu nu cred asta...Nu stiu de ce ne place sa cream scenarii. :mda:

printulmiskin
8th July 2007, 20:40
Ba deci Nadal a fost penibil...La faza cu accidentarea...Federer si-a pierdut cumpatul,concentrarea si luciditatea...Hawkeye si cateva faze facute de Nadal l-au enervat la culme...Abia in ultimele game-uri din ultimul set l-am vazut pe adevaratul Federer...Oricum mie faza cu accidentarea mi s-a parut extrem de falsa si lipsita de fair-play din partea lui Nadal... ;) Federer a facut suficient sa impinga meciul in decisiv adica a castigat 2 seturi din primele 3...Parca Nadal a fost mai solid in timpul seturilor dar in tie-break Federer s-a concentrat si le-a castigat pe merit...Apoi in setul decisiv a servit senzational ca sa salveze 4 mingi de break...Apoi s-a dezlantuit in game-ul cand a facut break in decisiv si apoi a fost plin de incredere si a mai dat cativa asi pentru a consolida avantajul...Ultimele 2 forehand-uri le-a lovit cu o ura pura: de nervozitate si de nerbdare... :shocked: Bravo lui Federer...5 titluri la Wimbledon l-a egalat pe Borg...


Ai atita habar de tenis cit am eu de astronomie ...Nadal a fost in foarte multe momente peste Federer(sint convins ca si statistica spune asta),a fost cel cu initiativa,cel care conducea jocul,in timp ce Magicus se apara pe fundul terenului.A stat pe fundul terenului pt ca se temea de passingurile spaniolului,astfel ca numai a joc pe iarba nu a semanat finala asta.Federer a cistigat cu sansa aceasta finala,a recunoscut si el,si ,desi este si va fi cel mai din toate timpurile,hai sa recunoastem ca spaniolul a fost foarte bun -si nu "penibil"...

TenisFan
8th July 2007, 20:42
Exact calculatoare fac...Si ma lasi cu fazele astea?Deci mingile au fost clar afara si sistemul ala le dadea milimetric in teren dar milimetric...Mingea atingea linia cu un puf dintr-ala galben de pe ea...La un moment dat Federer a si explodat...Si sa ma lasi tu pe mine ca Nadal a fost total lipsit de fair-play...Toata lumea a vazut asta... ;) A falsat o accidentare in mod penibil...A chemat medicul sa-l lege la picior si apoi juca mai bine decat in primul set reusind mingi fabuloase... Las-o moarta-n papusoi... ;) Toate astea doar ca sa-l enerveze si mai mult pe Federer care si asa era cu nervii intinsi la maxim...

Dani3l
8th July 2007, 20:44
http://img231.imageshack.us/img231/3455/75273776ku5.jpg (http://imageshack.us)
http://img58.imageshack.us/img58/4524/75273855ir6.jpg (http://imageshack.us)
http://img66.imageshack.us/img66/2936/75273850dt8.jpg (http://imageshack.us)
http://img58.imageshack.us/img58/5210/75273858zw3.jpg (http://imageshack.us)
http://img231.imageshack.us/img231/82/75273846zw3.jpg (http://imageshack.us)
THE NO.1!

iuli
8th July 2007, 20:45
Cat teatru...nici sa se bucure nu stie :cry:

TenisFan
8th July 2007, 20:46
Ai atita habar de tenis cit am eu de astronomie ...Nadal a fost in foarte multe momente peste Federer(sint convins ca si statistica spune asta),a fost cel cu initiativa,cel care conducea jocul,in timp ce Magicus se apara pe fundul terenului.A stat pe fundul terenului pt ca se temea de passingurile spaniolului,astfel ca numai a joc pe iarba nu a semanat finala asta.Federer a cistigat cu sansa aceasta finala,a recunoscut si el,si ,desi este si va fi cel mai din toate timpurile,hai sa recunoastem ca spaniolul a fost foarte bun -si nu "penibil"...Ba ma lasi si tu?Eu n-am zis ca Nadal a fost mai solid si ca Federer a avut noroc? Probabil tu nu citesti toate posturile si vii sa arunci cu tot soiul de cuvinte de rahat... ;) Federer a castigat pe merit tie-break-urile in rest a fost mai slab decat spaniolul de pe fundul terenului... Citeste toate posturile mele si atunci vino sa vorbesti...Cu noroc sau cu foarte mare noroc tin sa mentionez ca totusi elvetianul a castigat...Spaniolul a fost penibil nu in joc ci in tertipurile sale de 2 bani...Iti pot da o duzina de afirmatii de acest tip de pe forumul englez chiar ale fanilor lui Nadal...Deci s-a dat accidentat cand nu era...Asta gasesc eu penibil si lipsit de fair-play....

luma
8th July 2007, 20:47
Este izbucnirea unui om incordat. Fiecare se bucura in felul sau...:mda: Repede tu!! Daca nu schita vreun gest te gaseai sa spui ca "nu se bucura, e de piatra"...

Dani3l
8th July 2007, 20:50
http://img112.imageshack.us/img112/9572/75273887dr9.jpg (http://imageshack.us)
http://img112.imageshack.us/img112/5982/75273889sk5.jpg (http://imageshack.us)
http://img63.imageshack.us/img63/4150/75273900om3.jpg (http://imageshack.us)
http://img112.imageshack.us/img112/8066/75274010lj0.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5853/75274005un8.jpg (http://imageshack.us)
:yeah:
Fanii lui nadal,ofticati-va...FEDERER E NUMARUL 1!:yeah:
FEDERER A jucat 9 finale consecutive de mare slam...o intamplare?Nu cred...:)

iuli
8th July 2007, 20:50
Pai tocmai asta a fost, a fortat pana si gestul ala...

TenisFan, accidentarea lui Nadal a fost la 4-1 in setul 4. De ce sa se dea accidentat?

printulmiskin
8th July 2007, 20:54
Ba ma lasi si tu?Eu n-am zis ca Nadal a fost mai solid si ca Federer a avut noroc? Probabil tu nu citesti toate posturile si vii sa arunci cu tot soiul de cuvinte de rahat... ;) Federer a castigat pe merit tie-break-urile in rest a fost mai slab decat spaniolul de pe fundul terenului... Citeste toate posturile mele si atunci vino sa vorbesti...Cu noroc sau cu foarte mare noroc tin sa mentionez ca totusi elvetianul a castigat...Spaniolul a fost penibil nu in joc ci in tertipurile sale de 2 bani...Iti pot da o duzina de afirmatii de acest tip de pe forumul englez chiar ale fanilor lui Nadal...Deci s-a dat accidentat cand nu era...Asta gasesc eu penibil si lipsit de fair-play....

BA sa-i spui cui iti permite ,ca eu nu iti permit...Posturile tale sa le citeasca fanii lui Federer,pe mine nu ma intereseaza niste aiureli spuse de tot felul de "experti"care n-au pus mina pe racheta in viata lor..

TenisFan
8th July 2007, 20:57
Pai tocmai asta a fost, a fortat pana si gestul ala...

TenisFan, accidentarea lui Nadal a fost la 4-1 in setul 4. De ce sa se dea accidentat?Uite aici discutii peste discutii:
Nadal calling the trainer, why ?

WTF? Now Nadal calls the trainer.

OMG Nadal's knee!

It's called faking.

Looks something wrong with Nadal. The comentary team saying, somthing looks bad with nadal. I have no Video, only audio.

Gamemanship from Nadal? Pulling a Djokerbitch?

This doesn't look great for Nadal.

His knee looks normal to me, I see no blood

would be a shame if nadal retires...its a great final

he is done, first serve at 98mph

Nothing wrong with Nadal. What a fake!!!

This injury looks real folks

It's all fake.

Nadal is still playing just fine.

give nadal the oscar for 2007

brilliant gamesmanship by nadal
to even f.u.c.k federer's head even more

Nadal is fine

rafa back to normal again.

Cut the crap!!! Nothing is wrong with Nadal.

rafa is fine. yellow card

Gimme a break, there is nothing wrong with Nadal

Rafa's OK.

Nadal calling that fake timeout has helped roger, he could have steam rolled Roger going into 5th, with that TO Roger had time to think and win a couple games.

Can't believe i fell for this sh1t for a moment

TenisFan
8th July 2007, 21:01
BA sa-i spui cui iti permite ,ca eu nu iti permit...Posturile tale sa le citeasca fanii lui Federer,pe mine nu ma intereseaza niste aiureli spuse de tot felul de "experti"care n-au pus mina pe racheta in viata lor..Atunci tu de ce te incumeti sa le citesti? :( Puteai sa treci mai departe fara sa le iei in seama... :( A trebuit sa ma si jignesti...Deci imi permit sa-ti zic ba... ;) Ca stiu tenis ca nu stiu acesta e un forum si deci am dreptul sa-mi expun parerea... ;)

Incubus
8th July 2007, 21:01
te iei dupa toti idiotii? unu' cica trebuia sa vada sange ca sa fie accidentat... ce cretinoizi.
La scorul ala ii dadea 2 suturi in cur doctorului si relua meciul imediat daca nu era accidentat

luluta
8th July 2007, 21:01
Nu esti doar o fana ci o hiperfana. Cum poti sa spui ca Nadal bate "ca la fasole" pe Federer ? Adica un 6-1,6-2,6-0 ? Nici Sorin nu sustine absurditatea asta....De aceea ti-am spus ca s-ar putea sa ai dreptate - sa ai nevoie de-un exorcist...
Si altceva,ce legatura are afectiunea pe care i-o porti lui CSS2 cu mine ?
Hiperfană îs doar în cazurile Arthur Ashe, Becker, Agassi, Safin, Djokovic.
Cssu' nu avea legătură cu tine.


Cu tot obiectivismu' de care dispun, finala asta n-o meritat s-o câștige Federeru. Și cine ma cunoaște știe că nu vorbesc de-a lela. :ok:

Comentatorii rămân la fel de penibili ca după antologicul "Hewitt a cerit să meargă la budă" din 2005. (parcă)
Perlele de azi:
- lovitura a la Serena Williams, mezina familiei Venus;
- se stă mai mult pe fund la această ediție a turneului;
și mai era una cu o doamnă și ai ei cercei în formă de căpsună și o pălărie de culoarea frișcii (sper că ăsta îi genitivul corect).

luma
8th July 2007, 21:02
Sunt parerile cuiva, nu certitudini. Eu imi pastrez dreptul de a crede ca Rafa nu este doar un mare jucator, ci si un sportiv cu fair-play.

Luluta: cu frisca la genitiv (sau nu :D) tot dusi cu pluta sunt!!

TenisFan
8th July 2007, 21:03
te iei dupa toti idiotii? unu' cica trebuia sa vada sange ca sa fie accidentat... ce cretinoizi.
La scorul ala ii dadea 2 suturi in cur doctorului si relua meciul imediat daca nu era accidentatA fost sarcasm din partea aluia... ;) Dar am pus afirmatia acolo tocmai pentru a intari ceea ce voiam sa pun in evidenta... ;) Uita-te si tu sa vezi cata lume a ramas perplex dupa recuperarea subita a lui Nadal dupa ce a jucat nitel teatru ca nu poate sa serveasca sau ca nu mai poate sa alerge asa bine... ;) Chiar merita Oscarul... ;)

Kooler
8th July 2007, 21:05
Fanii lui nadal,ofticati-va...FEDERER E NUMARUL 1!:yeah:
FEDERER A jucat 9 finale consecutive de mare slam...o intamplare?Nu cred...:)

De ce sa ne ofticam? Eu unul stiam ca Nadal are a doua sansa la Wimbledon. A fost insa aproape de victorie si diferenta de valoare intre ei nu s-a vazut pentru ca Nadal a acaparat-o prin determinare. O data cu cedarea fizica a cedat si mental. Fedex oricum ramanea numarul unu chiar daca pierdea finala. Insa pentru mine Nadal e numarul 1.

Incubus
8th July 2007, 21:07
ma omule tu nu intelegi ca nu avea neoie de teatru in momentul ala? ce avea de castigat? era deja pe val... cand era condus cu 5-2 de ce nu a mai cerut doctorul...?

Sorin Blaj
8th July 2007, 21:08
Unii habar n-au de fair play pe aici.

Daca tot faci calculatoare, lasa-te, n-ai nici un viitor in domeniu.

luluta
8th July 2007, 21:10
Luluta: cu frisca la genitiv (sau nu :D) tot dusi cu pluta sunt!!
Da da, mumu cu frișcă la toți comentatorii!! :D

Incubus
8th July 2007, 21:10
asa au zis si de Djokovic, ca joaca teatru si ala chiar a abandonat... probabil ca tot la misto a abandonat, ca sa il scoata pe Nadal din mana :headbang:

TenisFan
8th July 2007, 21:13
ma omule tu nu intelegi ca nu avea neoie de teatru in momentul ala? ce avea de castigat? era deja pe val... cand era condus cu 5-2 de ce nu a mai cerut doctorul...?Eu nu inteleg ce nu nu intelegi tu...Eu vreau sa exprim o idee simpla...Ca Nadal a jucat teatru chemand medicul...A fost un teatru ieftin si lispsit de fair-play...A inceput sa schiopateze sa dea serviciul mai slab sa para ca se misca mai greu pe teren...Dar el a jucat la fel de bine ca si pana atunci...Deci de ce a fost nevoie de tot teatrul asta?De chemarea medicului?Pentru ce?De abandonat nu l-am vazut abandonand ba l-am vazut la fel de vivace si zburdalnic ca pana atunci... ;) Eu recunosc ca Nadal a fost dezavantajat din anumite puncte de vedere la acest turneu...A fost frustrant pentru el sa-l tot plimbe din camera de hotel pe teren si sa joace 3 game-uri si sa termine un meci in 3 zile si asa mai departe...A fost frustrant si obositor...Nadal in mai multe situatii da senzatia ca trage de timp...Serveste la limita timpului sau chiar peste limita...Cred ca aici a fost ceva de genul asta(sa aiba mai mult timp la dispozitie sa-si revina)...Si sa-l enerveze si mai mult pe Federer totodata...

TenisFan
8th July 2007, 21:17
asa au zis si de Djokovic, ca joaca teatru si ala chiar a abandonat... probabil ca tot la misto a abandonat, ca sa il scoata pe Nadal din mana :headbang:Djokovic e recunoscut pentru problemele lui medicale... ;) A mai abandonat si-ntr-un meci cu Federer si elvetianul a avut impresia ca e falsa faza...Eu am inteles ca a abandonat djokovic deoarece a avut basici la picior? :cry: Adica am vazut cand l-au ingrijit...Ii ungeau degetul mic de la picior cu un soi de alifie...Ok ok basici...Si Bartoli saraca a avut tot soiul de chestii pe la picior si pe ea n-am vazut-o renuntand... ;) E semi-finala de Wimbledon prima ta din cariera nu inteleg cum poti sa abandonezi din cauza unei basici... In fine Djokovic are circumstante atenuante acum...Era epuizat fizic si din cauza meciurilor jucate dar si din cauza sezonului de pana acum...

lucian_iasi
8th July 2007, 21:19
Cred ca aici a fost ceva de genul asta(sa aiba mai mult timp la dispozitie sa-si revina

Stai putin,ce sa-si revina?scorul era 4-1 pentru el si juca din ce in ce mai bine.

Recunosc am gresit cand am zis ca bate Federer in 3 seturi,dar nu m-am asteptat la o asemenea replica din partea lui Nadal.In 1-2 ani cred k va castiga si la Wimbledon.Dar trebuie sa-si puna la punct in primul rand serviciul.Poate aici a castigat Federer.In setul 5 a salvat 4 mingi de break cu serviciul,dupa care la prima opurtunitate de break pe care a avut-o in decisiv a facut break.

coiscif
8th July 2007, 21:20
pe drept sau pe nedrept... fed a castigat!
a avut si noroc, dar a si stiu sa joaca punctele importante foarte bine! fiind vb de noroc, si nadal a avut parte de sprijinul unor arbitrii si de faptul ca federer nu a contestat deciziile cand trebuia....si mingea aia care se vedea clar pe reluare ca a fost out...se vedea chiar si urma!
chiar cred ca nadal a avut o problema la genunchi, dar in ultimul set nu a parut prea incomodat!
cred k lui fed i-a cam fost frica de nadal...presiunea celor 5 titluri consecutive si-a spus cuvantul!

comentatorii au fost de tot... habar n'au! au fost chiar foarte penibili!

TenisFan
8th July 2007, 21:23
Stai putin,ce sa-si revina?scorul era 4-1 pentru el si juca din ce in ce mai bine.Sa-si revina un pic fizic deoarece turneul asta cu toata conditia lui fizica a fost unul foarte obositor... ;) Si mai ales finala asta a fost extrem de obositoare... ;) N-a stricat sa-l mai enerveze si putin pe Federer... ;)

iuli
8th July 2007, 21:24
Lol...hai mai tenisfan, te credeam baiat serios...s-a vazut ca Rafa nu a mai fost acelasi dupa accidentare, nu a mai avut ardoarea aia...
Eiu cred ca tu nu ai fost atent ca Nadal conducea cu 4-1 la momentul respectiv


PS. si faza cu Nadal e ok, nu vad sa ii curga sange, e dementiala :cry:

TenisFan
8th July 2007, 21:27
Lol...hai mai tenisfan, te credeam baiat serios...s-a vazut ca Rafa nu a mai fost acelasi dupa accidentare, nu a mai avut ardoarea aia...
Eiu cred ca tu nu ai fost atent ca Nadal conducea cu 4-1 la momentul respectiv


PS. si faza cu Nadal e ok, nu vad sa ii curga sange, e dementiala :cry:Nu sunt serios tu nu vezi? :( Sunt lipsit de fair-play si n-am habar de tenis dar totusi ma multumesc sa-mi exprim parerea ca asa-mi place mie... :( Fiziceste Nadal a vrut sa se recupereze in acel moment deoarece urma decisivul... ;)
Si da aia de pe forumul ala sunt comici... :(

Incubus
8th July 2007, 21:34
Nu sunt serios tu nu vezi?.... Fiziceste Nadal a vrut sa se recupereze in acel moment deoarece urma decisivul... ;)


pai exact asta banuiesc si eu, ca nu esti serios cand insisti cu o tampenie, si ca vrei sa faci misto de noi... Mai era unu pe aici cu idei trasnite... si tot woltean... Sa fie doar coincidenta? :lol::lol:
A vrut sa se recupereze si dupa pauza aia a cazut si mai rau fizic :happy:happy ma faci sa rad.

debit_critic
8th July 2007, 21:42
Hai sa va explic scurt cum sta treaba
1.Djoker e penibil.S-a retras si anul trecut de la Rg cu nadal .Si cu Fedex a facut-o..Acuma iara.E tare sensibil sirbu
2.Nadal e fair-play.Cel putin asa il vad eu.E baiat de treaba,doar ca unchiu il indeamna sa foloseasca tot felul de smecherii pentru a-l enervea pe The Master.Unchiul Tony i-a spus sa se dea accidentat.De ce?
Foarte simplu:Tragea publicul de partea lui.Publicul mai naiv care habar n-are prea multe tenis(precum multi dintre voi):Vai Vamos e accidentat,vai cum se lupta.Vai,cand apare un film despre asta?.Apropo,il poate pacali pe Federer,care si-ar zice "Bah asta e accidentat si uite cum alearga si da in minge?Chiar asa de slab sunt ca ma bate asta si accidentat?"Tocmai pentru a nu atrage suspiciunea a facut-o la 4-1.A calcat de doua trei ori mai greu drept dovada pentru ca mai apoi sa zburde.Jalnic,penibil,tactici perverse.
Si ii era cat pe aci sa-i mearga daca nu traznea cativa asi The Master.
The Master a jucat slabutz azi.Totusi a servit asi dupa asi :(.Ceea ce nu e chiar atat de usor.
Ziceti ca The Master a avut noroc,daca lua nadal alea 4 mingi.Ei bine nu le-a luat.Asa a avut si The Swiss Maestro 16 posibilitati de break la RG si a luat doar una.Daca lua 8/16.ce s-ar fi intamplat?Cred ca Fedex si-a bagat ceva in servicile lui nadal,a zis sa nu se streseze.Mai bine da doar cu asi.A fortat in tie-break si in setu 5.A fost destul pentru victoria nr 5.
Nadal sa se considere multumit ca ajuns in finala,si ca organizatorii i-au facut totul pe plac.De la mingi la terenul mai lent la porcaria aia de hawkeye care cel putin odata a gresit catastrofal.Nadal trebuia sa iasa mai devreme cand iarba era iarba si mingea sarea calumea nu in ultima faza cand se jopaca pe pamant.Azi fedex l-a batut pe pamant.Mi se pare inadmisibil sa fie in asa conditii proaste terenul.Tocmai asta era minunat la tenis.Diversitatea.Vad ca acuma se doreste polarizarea totala.Hard si Zgura.In scurt timp va fi ceva combinatie intre si gata.
Ah,si The Master va castiga si Us Open si la Shanghai.PEntru ca acolo is sanse mici ca suprafatza sa se transforme in pamant de pus zarzavaturi.

TenisFan
8th July 2007, 21:43
Intelegi mai greu tu... :( Si pe deasupra faci si glume ieftine la adresa oltenilor sau in legatura cu olteni...Eu inteleg de aici ca tu esti superior asa iar noi oltenii suntem toti la fel pentru tine...Frumos mod de gandire ai tu pe care-l las sa-l judece moderatorii...Eu exprimam urmatoarea idee: ca turneul asta a fost extrem de obositor pentru el la fel si finala si inainte de decisiv a avut nevoie de ceva ragaz sa-si revina... ;)

luluta
8th July 2007, 21:45
Da, într-adevăr ne-ai scos din bezna neștiinței. Ditamai părerea obiectivă ce-ai avut!
"The Master"...

Dani3l
8th July 2007, 21:49
Din cate stiu..numele lui Nadal a aparut in presa franceza cu privire la dopaj...stiu ca pana la proba contrarie,toti sunt inocenti..insa,Federer nu a fost implicat in asa scandal.
Dupa cum zicea si dl Blaj,unii useri nu stiu sa piarda...acceptati infrangerea,asa cum fanii lui Federer au acceptat cele 2 finale pierdute la roland garros..Remember,e doar un sport..;)
Felicitari domnule Blaj pt maturitatea dvs. sunteti un user echilibrat printre atati teribilisti de pe acest site si de pe web in general:ok:

iuli
8th July 2007, 21:55
Dar cine nu a acceptat infrangerea domnule "echidistant" ?
De la a nu accepta o infrangere la a nu vorbi deloc despre meci este cale lunga

Luis Garcia10
8th July 2007, 21:57
Accidentarea a fost "fake" cred si eu..dar eu zic ca Nadal merita cu prisosinta victoria!

Dani3l
8th July 2007, 21:58
Iuli iti place sa produci scandal?Am zis sa nu vorbiti de meci?!Mai citeste inca o data ceea ce am scris...
Luis a meritat?Nadal a avut de 2x sansa sa faca break in al 5 lea set...Federer i-a facut 4 pct consecutive...Atata palavrageala aiurea..pana la urma in istorie va ramane rezultatul de azi.

iuli
8th July 2007, 21:59
Cred ca tu nu prea stii sa citesti...te-am intrebat cine nu a acceptat infrangerea?

Sorin Blaj
8th July 2007, 22:00
Din cate stiu..numele lui Nadal a aparut in presa franceza cu privire la dopaj...stiu ca pana la proba contrarie,toti sunt inocenti..insa,Federer nu a fost implicat in asa scandal.
Dupa cum zicea si dl Blaj,unii useri nu stiu sa piarda...acceptati infrangerea,asa cum fanii lui Federer au acceptat cele 2 finale pierdute la roland garros..Remember,e doar un sport..;)
Felicitari domnule Blaj pt maturitatea dvs. sunteti un user echilibrat printre atati teribilisti de pe acest site si de pe web in general:ok:
Mersi. :)

Pe mine ma distreaza comentariile legate de sistemul video.

Atata subiectivitate nu am vazut de mult.

Adi Da Samraj
8th July 2007, 22:01
Tocmai asta era minunat la tenis.Diversitatea.Vad ca acuma se doreste polarizarea totala.Hard si Zgura.In scurt timp va fi ceva combinatie intre si gata.


stiu ca va fi un meci demonstrativ , si din cite stiu jumatate de teren va fi de zgura si cealalta jumatate de teren va fi hard

Luis Garcia10
8th July 2007, 22:01
Iuli iti place sa produci scandal?Am zis sa nu vorbiti de meci?!Mai citeste inca o data ceea ce am scris...
Luis a meritat?Nadal a avut de 2x sansa sa faca break in al 5 lea set...Federer i-a facut 4 pct consecutive...Atata palavrageala aiurea..pana la urma in istorie va ramane rezultatul de azi.

A meritat fiindca a fost in permanenta acolo....vezi si breakurile 4-3 pt Nadal ;)

Incubus
8th July 2007, 22:19
stiu ca va fi un meci demonstrativ , si din cite stiu jumatate de teren va fi de zgura si cealalta jumatate de teren va fi hard

a fost ala, jumatate iarba jumatate zgura si a castigat Nadal

georg40
8th July 2007, 22:29
Ca sa ramanem la meci si la adevar trebuie sa recunoastem indiferent ai cui fani am fi ca azi Federer a jucat timp de patru seturi slab. A castigat la limita seturile 1 si 3, iar seturile 2 si 4 le-a pierdut clar in fata unui Nadal stralucitor. Pana aici daca ar fi fost o ...victorie la puncte ea ar fi apartinut spaniolului. Setul decisiv insa ne-a aratat un alt Federer:concentrat, pragmatic, proaspat, pe alocuri sclipitor. Asa, victoria lui, memorabila, fiind a cincea in serie, este inafara oricarui dubiu.
Björn Borg, albit dar de neconfundat l-a rasplatit si el cu aplauze pe meritousul invingator, care i-a egalat recordul de victorii ce parea (candva) ca fiind dintr-o alta constelatie.

Sasuke Uchiha
8th July 2007, 22:33
foarte frumos meciul, bravo federer !

Adi Da Samraj
8th July 2007, 23:00
a fost ala, jumatate iarba jumatate zgura si a castigat Nadal

si paremi-se ca mai este un meci demonstrativ intre Federer si Sampras

lucian_iasi
8th July 2007, 23:01
Federer l-a egalat pe Borg la numarul titlurilor de la Wimbledon.Dar Borg a mai castigat si Roland Garros de 6 ori.Iar in 3 ani(1978,1979,1980) a castigat atat Roland Garros cat si Wimbledon.Federer nu stiu daca va reusi si asta.

Adi Da Samraj
8th July 2007, 23:03
Cind vorbesti de Borg zi ceva si de AO si US open

TenisFan
8th July 2007, 23:06
Federer l-a egalat pe Borg la numarul titlurilor de la Wimbledon.Dar Borg a mai castigat si Roland Garros de 6 ori.Iar in 3 ani(1978,1979,1980) a castigat atat Roland Garros cat si Wimbledon.Federer nu stiu daca va reusi si asta.Iti spun eu: sigur nu... ;) Dar Borg n-a pupat nici AO si nici US Open... :( Fedex le-o castigat pe astea b2b cred... :( Adica de 3 ori in acelasi an...b2b sigur a facut cu Wimbledon-ul si cu US Open-ul... :( ;)

dianac
8th July 2007, 23:31
nu imi vine sa cred cate scenarii se mai fac,eu nu am vazut meciul dar am citit toate comentariile.De ce spuneti ca a fost fake accidentarea lui? pt ca a jucat mai bine dupa? dar djokovic cum a putut sa-i ia primul set accidentat fiind? si nu inteleg de ce sa se enerveze federer pt ca adversarul lui s-a accidentat? sa fim seriosi nu cred ca federer e atat de neexperimentat incat sa isi spuna ca adversarul lui e accidentat si atunci poate sa se relaxeze putin
e foarte usor sa te uiti la tv si sa comentezi

TenisFan
8th July 2007, 23:41
^E genial postul tau...Serios e genial... :( Eu l-as premia... ;)

Black Mamba
8th July 2007, 23:43
A inregistrat careva meciul? N-am vazut nimic azi... :(

Cat timp o sa mai treaca pana o sa primeasca Nadal macar un avertisment pentru trageri repetate de timp: in meciul cu Berdych, cehul il astepta pe teren, arbitrul si spectatorii se uitau la el cum isi aranja sticlele milimetric langa scaun. :shocked:

Meciul de azi a fost unul critic pentru Fedex, cred ca mult mai important decat RG-ul de anul asta. Ar fi putut insemna inceputul sfarsitului pentru el. Dar s-a descurcat ok, va mai straluci in continuare pentru ceva timp. :yeah:

luma
8th July 2007, 23:46
Nu doar Nadal trage de timp. Mai sunt jucatori din circuit...Si chestia cu sticlele, ce sa faci daca este omul superstitios! Totul tebuie sa fie milimetric aranjat: scaunele, sticlele, sosetele. Mai toti sportivii au cate o superstitie...:D

TenisFan
8th July 2007, 23:48
A inregistrat careva meciul? N-am vazut nimic azi... :(

Cat timp o sa mai treaca pana o sa primeasca Nadal macar un avertisment pentru trageri repetate de timp: in meciul cu Berdych, cehul il astepta pe teren, arbitrul si spectatorii se uitau la el cum isi aranja sticlele milimetric langa scaun. :shocked:Meciul sigur va aparea pe torrenti in cateva zile deci il vei putea lua de acolo... ;) In ceea ce priveste celalalt paragraf: fanii lui Nadal nu observa chestia asta... ;) Ei observa doar Vamos in sus si-n jos si ce energic e el cand se bucura latineste asa... ;) Ca sa nu mai spunem de eterna si fascinanta tragere de chiloti... :shocked:
Later edit: luma imi spui si mie cand a facut Federer ceva de genul asta?Atunci cand joci cu Fedex ar trebui sa ai putin respect fata de sportivul fair-play care este Federer atat pe teren cat si in afara lui...Si mai ales la Wimbledon...Eu zic ca asa ar fi normal... ;)

luma
8th July 2007, 23:50
Ce aveti acum cu chilotii lui Nadal? Poate ca fanii nu stau tot timpul cu ochii pe fundul lui...:happy Acum depinde la ce te uiti.:P

Luis Garcia10
8th July 2007, 23:53
Nu sunt fan Nadal...recunosc ca am tinut cu el azi...si pot sa sustin ferm ca e dreptul lui sa ceara asistenta medicala! Care e problema? Fiecare cu tertipurile lui ;) Si trebuie spus si ca fost un meci superb ...iar Federer a avut si ceva sansa , dar una peste alta ..asta-i tennisu` ! Implica toate aceste aspecte!

TenisFan
8th July 2007, 23:57
Ce aveti acum cu chilotii lui Nadal? Poate ca fanii nu stau tot timpul cu ochii pe fundul lui...:happy Acum depinde la ce te uiti.:PMie mi-e cam jena de ceea ce face dar nu este vina mea...Cand serveste se ciupeste inainte de fund sau isi trage chilotii care-i intrasera in fund sau ceva... ;) Si camerele de televiziune is pe el atunci cand serveste deci chestiunea e inevitabila...Mie mi se pare un gest care poate fi evitat... ;) Sa se traga frate in pauza sau cand nu e camera pe el...Il vad doar spectatorii nu si telespectatorii...E cam acelasi lucru cu scuipatul non-stop pe teren sau suflatul mucilor... ;)

Luis Garcia10
8th July 2007, 23:58
Asta e...nonsalant baiatu` :D

luma
9th July 2007, 00:00
Ca nu-i frumos, stim cu totii. Ca se mai intampla...si asta stim. Ai dreptate, dar problema este si la regizorul transmisiei. Omul trebuie sa se simta bine, sa se poata concentra. :D De ce nu filmeaza albastrul cerului, sau mai stiu eu ce...

Optimistul
9th July 2007, 00:10
Federer l-a egalat pe Borg la numarul titlurilor de la Wimbledon.Dar Borg a mai castigat si Roland Garros de 6 ori.Iar in 3 ani(1978,1979,1980) a castigat atat Roland Garros cat si Wimbledon.Federer nu stiu daca va reusi si asta.

Era alt tenis,nu exista Nadal,altfel Federer sau Rafa l-ar fi intrecut pe Borg daca unul dintre ei n-ar fi fost in circuit...
Tenisul se schimba mult odata cu trecerea timpului datorita tehnologiei .


Am citit si eu postarile voastre despre ac. meci. Intr-un fel v-ati pierdut in amanunte ,mai ales cand s-a facut referire la accidentarea lui Rafa.
Una dintre concluziile cele mai importante este ca :
1) Federer a castigat la mustata aceasta finala .
2) S-a bucurat in timpul meciului la niste mingi castigate de parca era pt. prima data intr-o finala
3) Tactica lui de joc a fost confuza. Cand venea des la fileu ,cand se apara pe fundul terenului,cand dadea asi cu nemiluita,cand nu-i intra primul serviciu,cand si alti cand...
4) A jucat haotic ,timorat ,cu frica ca va pierde ac. titlu
5) S-a certat cu arbitrul de scaun contestand sistemul ochi de soim,de parca arbitrul ar fi avut vreo vina ...
6) A plans ca un bebelus ,de parca castigase pt. prima data un concurs de MS.Asa s-a comportat Borg sau Sampras ?

Toate astea imi demonstreaza mie ca Federer este din ce in ce mai confuz - numai are incredere in el si in jocul lui. De ce ? Numai este macar o persoana care sa-i dea sfaturi potrivite...Este singur impotriva tuturor !Dupa cum l-am citit eu astazi,nu realizeaza nici dupa acest meci ca scaunul lui de nr. 1 este in pericol. Eu unul nu-l vad capabil sa mai castige vreun MS daca nu ia o decizie importanta asupra echipei din spatele lui .

PS: Am sa dau copy la ac. postare si pe "Bomba lui Federer a inceput sa fasaie" ca sa ramana la "dosar" ca threadul asta cu finala W. 2007 o sa dispara.

Adi Da Samraj
9th July 2007, 00:18
Omul o fi avind nevoie de antrenor

debit_critic
9th July 2007, 00:20
dianac,ce imi place mie de tine.Imi place naivitatea aia tipica majoritatii tipelor.Tu nu intelegi de ce spunem noi ca a fost fake accidentarea lui.Off ce dragutza esti,te-as lua acasa.Foarte simpatic mesajul tau ,foarte :(
Cel mai bun de pe aici.Tu nu intelegi.Off..ma topesc aici tot daca-l mai citesc odata.
Optimistule,ce-mi place la tine cum ai sintetizat totul.Foarte profi.Cu puncte.Litere,paranteze.chestii subliniate.Foarte frumos aranjat in pagina,paragrafe,concluzii,trestii.Foarte frumos.Pacat ca tot continutul e cam varza :(.Dar asta ce mai conteaza cand e asa de bine structurat.
Si sa nu uitam de faza cu prosopul la Rg.DUpa fiecare punct ii cerea baiatului prosopul sa se stearga.Dupa voi,are dreptul si la o lipsa mare in fiecare pauza,ca ce..are si el nevoile lui.

Optimistul
9th July 2007, 00:30
Optimistule,ce-mi place la tine cum ai sintetizat totul.Foarte profi.Cu puncte.Litere,paranteze.chestii subliniate.Foarte frumos aranjat in pagina,paragrafe,concluzii,trestii.Foarte frumos.Pacat ca tot continutul e cam varza :(.Dar asta ce mai conteaza cand e asa de bine structurat.
Si sa nu uitam de faza cu prosopul la Rg.DUpa fiecare punct ii cerea baiatului prosopul sa se stearga.Dupa voi,are dreptul si la o lipsa mare in fiecare pauza,ca ce..are si el nevoile lui.

Intr-adevar ai debit critic nu gluma...Dar idei bune ai ? E usor sa critici fara sa tragi singur cocluzii...Altceva mai stii ,sau parazitezi si tu pe-aci ?

dianac
9th July 2007, 11:08
dianac,ce imi place mie de tine.Imi place naivitatea aia tipica majoritatii tipelor.Tu nu intelegi de ce spunem noi ca a fost fake accidentarea lui.Off ce dragutza esti,te-as lua acasa.Foarte simpatic mesajul tau ,foarte :(
Cel mai bun de pe aici.Tu nu intelegi.Off..ma topesc aici tot daca-l mai citesc odata.

Si sa nu uitam de faza cu prosopul la Rg.DUpa fiecare punct ii cerea baiatului prosopul sa se stearga.Dupa voi,are dreptul si la o lipsa mare in fiecare pauza,ca ce..are si el nevoile lui.
asta e,sunt naiva, mie imi place sa ma uit la tenis si sa ma bucur de el si mai ales imi place ca un jucator,indiferent cine ar fi, sa castige pe drept, nu pt ca a reusit sa-si enerveze adversarul printr-o accidentare falsa(ceea ce nu a fost cazul pt ca federer a castigat). rafa e favoritul meu si cand vad ca e desfiintat asa ma i-au dracii si dupa aia am nevoie si eu de exorcist :D oricum daca accidentarea a fost falsa(ceea ce nu cred), sa-i fie rusine

edit: el nu bate mingea de n ori ca altii, cred ca e mai enervant cand astepti serviciul si adversarul bate mingea de te plictisesti

Mynsc
9th July 2007, 11:28
Nu e prea frumos ceea ce au facut unii sportivi in acest turneu (Serena cu pauza ei de toaleta anulata, Nadal cu accidentarea falsa si parca mai era un exemplu da nu-mi vine acuma in minte). Dar daca ne punem in locul lor probabil am fi facut si noi din astea. Eu cel putin sunt destul de sigur ca as fi facut tot posibilul sa diminuez sansele adversarului la victorie. Un meci practic are 2 componente, cea de skill (talent) si cea mentala.
In ceea ce priveste prima parte, nu poti sa umbli la skillul adversarului, tot ceea ce poti sa faci e sa ai grija ca esti tu in forma maxima. In schimb, cand vine vorba de duelul psihic posibilitatile sunt nelimitate :D, iar astfel de "simulari" sunt part of the game as putea zice.

Sa luam "accidentarea" lui Nadal de exemplu. Efectele sale sunt numeroase: a imputinat presiunea de pe umerii spaniolului (nu mai asteapta nimeni nimic de la tine cand esti accidentat, tot ceea ce realizezi in aceasta perioada e catalogat drept incredibil :D ), i-a dat lui Federer inca o problema de care sa incerce sa treaca (te apuca teama ca vei pierde finala in fata unui jucator pe care publicul il considera accidentat) plus ca a apucat sa se odihneasca si poate chiar sa primeasca anumite sfaturi de la antrenor (indirect desigur :P ).

Kooler
9th July 2007, 11:43
Scopul lui Nadal era sa castige cu orice pret, nu sa caute motive de infrangere. De unde stiiti voi ca nu l-a durut putin piciorul? Iar cand s-a odihnit Nadal, Federer nu se odihnea?

debit_critic
9th July 2007, 11:44
Pe mine ma distreaza comentariile legate de sistemul video.Atata subiectivitate nu am vazut de mult.
Inainte sa te distrezi prea mult,de la atata distractie eu zic sa-ti pui ochelarii pe nasuc.Nu,nu aia de soare :( Iar daca nu te lamuresti nici dupa ce vezi acest clip http://www.youtube.com/watch?v=IO_jKJ5Gbps (pe la min 2:20)eu zic sa mergi pe www.dexonline.ro sa vezi ce-i subiectivism.Poate mai stii?Poate e o neintelegere legata de termeni.
Poate data viitoare o sa ma chinui sa-ti expli care-i treaba cu hawk eye si cum poate gresi.Dar cred ca o sa te lamuresti si singur :(
Optimistule,ce ai patit?Te-ai pierdut?Vreau si eu un post structurat,cu liniutze,cu numere cu chestii subliniate.Vreau vreau vreau ! :(
E usor sa critici si sa tragi concluzii.Asta ai zis?Zau,daca n-as stii mai bine as crede ca ti-ai facut o auto-critica din aia mega inteligenta si subtila.
Dar din pacate n-ai facut-o :( ceea ce ma face sa rad si mai mult.Mersi frumos.Cred ca o sa-mi pastrez portia de Family Guy pentru maine,azi am ras destul.
dianac,ce ar fi tu scumpo sa te uiti la meci, si apoi sa-ti dai cu parerea?Ce zici,e ok?Facem asta,si apoi scriem dacauri si parcauri si parerea noastra in paranteza.Asa ca o forma de disociere.Ce zici ,facem asta?Te pup pe frunte.
Lu Nadal ii era sa-i iasa smenul cu accidentarea.Asta-i adevarul.Federer a avut noroc sa scape de doua ori de la 15-40,odata chiar avand al doilea serviciu.Federer si-a recapatat increderea dupa acele doua momente critice si a inceput sa dea calumea in minge.Sa riste,sa trimita lung.Pana atunci nu o facuse,din emotii din frica sa nu repete seria aia de greseli nefortate de la RG.Pana la urma i-a iesit.Tactica lui Nadal a fost chiar buna,insa geniul lui The Master a triumfat.
edit:Mah,terminati cu Nadal avea nevoie de odihna.Nadal bea citronada din aia smechera(am vazut reclama)el n-are nevoie de pauza.Cunoscatorii stiu de ce.

Mynsc
9th July 2007, 11:48
Scopul lui Nadal era sa castige cu orice pret, nu sa caute motive de infrangere. De unde stiiti voi ca nu l-a durut putin piciorul? Iar cand s-a odihnit Nadal, Federer nu se odihnea?

Nadal avea mult mai multa nevoie de putina odihna decat Federer. A avut 2 parca meciuri de 5 seturi, din care unul intins pe 3 zile pe cand elvetianul chiar a sarit peste optimi.

Oricum ai zis bine, vroia sa castige cu orice pret ... inclusib simularea unei accidentari :D.

iuli
9th July 2007, 11:58
Voi sunteti penibili ma cu accidentarea asta. De unde stiti voi ca nu a avut ceva? Si tenisfan, nu mai ma lua cu "avea nevoie de putina odihna" ca nu tine. Avea 4-1 atunci, nu avea de ce sa intrerupa jocul.
Nadal a fost peste Federer.

raulmad
9th July 2007, 12:36
In loc sa vorbiti de meciul in sine voi va pierdeti in tot felul de amanunte. Finala a fost senzationala si dupa parerea mea oricare dintre cei doi ar fi meritat sa castige. Dar in final cel care a ridicat trofeul a fost Roger. Bravo Federer.
Dar Rafa a fost pur si simplu senzational. I-a pus mai multe probleme decat isi imaginau multi. Nici Federer nu cred ca se astepta la un meci atat de greu. De fapt a si recunoscut asta dupa meci.
Deocamdata tenisul masculin inseamna Federer+Nadal si restul lumii. Cred ca singurul care le poate pune ceva probleme la momentul actual este Novak Djokovic.
Una peste alta a fot o finala asteptata care si-a respectat statutul. Cei doi au facut un meci mare. S-au jucat niste mingi extraordinare (de catre ambii jucatori). In concluzie un meci care ar merita revazut.

Mynsc
9th July 2007, 13:37
Ai dreptate in mare, dar eu as zice ca tenisul masculin e impartit in acest moment in 3 grupe: Federer, Nadal si Restul, cu mentiunea ca diferenta intre Nadal si Restul e mult mai mare decat diferenta intre spaniol si Federer.
Zic asta deoarece totusi palmaresul lui Nadal nu se poate compara cu cel al elvetianului si in afara de obisnuitul RG in rest spaniolul trece pe plan secund.

raulmad
9th July 2007, 14:12
Ai dreptate in mare, dar eu as zice ca tenisul masculin e impartit in acest moment in 3 grupe: Federer, Nadal si Restul, cu mentiunea ca diferenta intre Nadal si Restul e mult mai mare decat diferenta intre spaniol si Federer.
Zic asta deoarece totusi palmaresul lui Nadal nu se poate compara cu cel al elvetianului si in afara de obisnuitul RG in rest spaniolul trece pe plan secund.

Palmaresul lui Nadal nu se poate compara cu al lui Federer? Corect. Federer are 49 de turnee castigate iar Nadal doar 22. Cu toate acestea Nadal are doar 21 de ani si tot viitorul in fata. Nu spun ca Rafa il va ajunge pe Federer la nr de turnee castigate desi niciodata nu se stie. Oricum va fi destul de greu.
Obisnuitul RG? Vad ca incepe sa devina si obisnuitul Wimbledon. Chiar si asa Rafa este un obisnuit al fazelor finale (de la sferturi in sus) la turneele de Grand Slam si Masters Series.
Oricum, cei doi ne ofera (noua, iubitorilor tenisului) o rivalitate extraordinara si este realmente o placere sa-i vezi jucand unul impotriva celuilalt. Cel putin la meciurile lor exista suspans: nu stii niciodata (sigur) cine va castiga. Pe cand in celelalte meciuri....Daca joaca Federer 99% castiga, iar daca joaca Rafa (pe zgura cel putin) 100% (sau aproape) este invingator.....

dardar_3
9th July 2007, 14:34
Ce m-a enervat ieri maimuta de Nadal...:mda:.. a zbarcit-o exact pe final.... in loc sa fie break pentru spaniol a reusit fedex sa faca in game-ul urmator...

Mi-a stricat seara...:mda:...



Felicitari federer...:ok:

Universal
9th July 2007, 15:46
Mi-a placut cum a jucat Nadal, dara faza cu accidenbtarea a fost foarte interesanta, eu sustin ca Nadal a avut totusi cateva dureri- nu mi se pare logic...conduci cu 4-1 in setul 4 si esti pe cale sa-l invingi pe Fedex :o:


sa nu uitam totusi ca Nadal a jucat 2-3 meciuri la 4-5 seturi si nu este putin....
In setul 5 Roger a avut noroc...15-40 de 2 ori si a trecut pestre.... asta inseamna talent oameni buni....

Totusi,all in all, Nadal a fost peste Roger, insa conteaza cine a invins, nu cine a jucat mai bine.

Sorin Blaj
9th July 2007, 21:12
Inainte sa te distrezi prea mult,de la atata distractie eu zic sa-ti pui ochelarii pe nasuc. Nu, nu aia de soare :( Iar daca nu te lamuresti nici dupa ce vezi acest clip http://www.youtube.com/watch?v=IO_jKJ5Gbps (pe la min 2:20)eu zic sa mergi pe www.dexonline.ro sa vezi ce-i subiectivism. Poate mai stii? Poate e o neintelegere legata de termeni. Poate data viitoare o sa ma chinui sa-ti explic care-i treaba cu hawk eye si cum poate gresi. Dar cred ca o sa te lamuresti si singur :(
Optimistule,ce ai patit?Te-ai pierdut?Vreau si eu un post structurat,cu liniutze,cu numere cu chestii subliniate.Vreau vreau vreau ! :(
E usor sa critici si sa tragi concluzii.Asta ai zis?Zau,daca n-as stii mai bine as crede ca ti-ai facut o auto-critica din aia mega inteligenta si subtila.
Dar din pacate n-ai facut-o :( ceea ce ma face sa rad si mai mult.Mersi frumos.Cred ca o sa-mi pastrez portia de Family Guy pentru maine,azi am ras destul.
dianac,ce ar fi tu scumpo sa te uiti la meci, si apoi sa-ti dai cu parerea?Ce zici,e ok?Facem asta,si apoi scriem dacauri si parcauri si parerea noastra in paranteza.Asa ca o forma de disociere.Ce zici ,facem asta?Te pup pe frunte.
Lu Nadal ii era sa-i iasa smenul cu accidentarea.Asta-i adevarul.Federer a avut noroc sa scape de doua ori de la 15-40,odata chiar avand al doilea serviciu.Federer si-a recapatat increderea dupa acele doua momente critice si a inceput sa dea calumea in minge.Sa riste,sa trimita lung.Pana atunci nu o facuse,din emotii din frica sa nu repete seria aia de greseli nefortate de la RG.Pana la urma i-a iesit.Tactica lui Nadal a fost chiar buna,insa geniul lui The Master a triumfat.
edit:Mah,terminati cu Nadal avea nevoie de odihna.Nadal bea citronada din aia smechera(am vazut reclama)el n-are nevoie de pauza.Cunoscatorii stiu de ce.

SUBIECTIVÍSM s.n. 1. Orientare, tendință în filozofie care neagă existența lumii exterioare, reducând realitatea la conștiința pe care subiectul o are despre aceasta. 2. (Rar) Subiectivitate. – Subiectiv + suf. -ism (după fr. subjectivisme).
Sursa: DEX '98 | Trimisă de IoanSoleriu, 27 Jul 2004 | Greșeală de tipar


SUBIECTIVÍSM s. 1. v. părtinire. 2. subiectivitate. (~ul cuiva într-o problemă.) 3. personalism.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar


subiectivísm s. n. (sil. -biec-; mf. sub-)
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar


SUBIECTIVÍSM n. 1) Orientare filozofică care consideră că ceea ce există în realitate este în funcție de subiectul gânditor sau de conștiință. 2) Curent în sociologie conform căruia dezvoltarea societății este determinată de factori subiectivi (voința, stăruința unor personalități etc.). 3) Atitudine personală, părtinitoare. /<fr. subjectivisme, germ. Sub-jectivismus
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar


SUBIECTIVÍSM s.n. 1. Orientare filozofică idealistă care neagă existența lumii obiective cu legile ei, existența unui determinism obiectiv, considerând voința și conștiința ca singurul factor determinant. 2. Atitudine personală, părtinitoare față de cineva sau ceva. [Cf. fr. subjectivisme].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 16 May 2007 | Greșeală de tipar



Cred ca mai clar decat asa nu se poate.


In aprecierea unui joc, fie el si de tenis, poti sa fii subiectiv sau obiectiv.

Unii dintre noi sunt subiectivi, altii obiectivi. Simplu.



Cat priveste sistemul, nu m-a prea ajutat linkul tau, pentru ca nu deschide nimic.

Cat despre explicatii? Chiar te rog. :)


Pot sa-ti dau si eu un link: http://www.youtube.com/watch?v=egTEQ1_Sg3U

luma
9th July 2007, 21:15
"This video is no longer available due to a copyright claim by All England Lawn Tennis Club"...:mda:

Sorin Blaj
9th July 2007, 21:17
Mersi Luma. :) :ok:

luma
9th July 2007, 21:27
Cu placere! :) Dar, tare vroiam sa vad si eu minunea.:D Poate ca nu este perfect acest sistem, marja de eroare nu poate fi, insa, mare...

Luis Garcia10
9th July 2007, 21:29
Se greseste in ambele directii...nu e nimic partinitor! Deci e ok! ;) :ok: :D

Mynsc
9th July 2007, 21:49
Daca va intereseaza, din ce-am inteles eu (nu bag absolut deloc mana in foc, nu se auzea prea bine) Federer i-a zis ceva de genul arbitrului de scaun:

"Chiar m-am bucurat cand ai trecut peste decizia arbitrului de linie (care dictase out), credeam ca o sa te ard dupa ce apelez la Hawk Eye" :cry: iar dupa asta adauga imediat "How in the world was that ball in ?!?". Super tare reactia :P.

coiscif
9th July 2007, 22:02
cam asa am inteles si eu!
reactia a fost pe buna dreptate! s-a vazut f clar ca mingea a fost out...se vedea si urma!

Universal
9th July 2007, 22:16
Roger a avut dreptate

Doinita
9th July 2007, 22:34
Nadal merita sa castige!
Federer a avut noroc!

Luis Garcia10
9th July 2007, 22:46
Asa cred si eu! ;)

Universal
9th July 2007, 22:52
Eu de asemenea :ok:

Mynsc
9th July 2007, 23:00
Nici eu :).

Optimistul
9th July 2007, 23:09
Hai ca daca tot a venit vorba de jocuri de culise am sa va arat un articol in care antrenorul lui Hewit il acuza pe Nadal de intimidarea adversarului inaintea meciului , asteptarea intentionata a adversarului la usa WC-ului,marirea intentionata a timpului intre mingi,sa.
Mai multe detalii aici in publicatia britanica "Daily Express": http://www.express.co.uk/posts/view/12766/
Astept comentariile voastre, in speta ale fanilor Rafa...

coiscif
9th July 2007, 23:14
toata lumea se plange de tertipurile lui nadal!

se sterge pe maini cu prosopul inainte de fiecare punct(chiar daca nu a transpirat)...isi aranjeaza mereu sosetele alea intr-o forma cat mai aerodinamica...zambeste ironic cand mingea atinge fileul si apoi isi cere scuze (asta daca castiga punctul bineinteles)!

eu nu inteleg de ce toata lumea zice ca nadal merita sa castige??? ce ati fi vrut, sa abandoneze federer pentru ca a dat buba peste nadal? desi f multi cred ca BUBA a fost doar o mutare tactica gresita!

Sorin Blaj
9th July 2007, 23:27
Hai ca daca tot a venit vorba de jocuri de culise am sa va arat un articol in care antrenorul lui Hewit il acuza pe Nadal de intimidarea adversarului inaintea meciului , asteptarea intentionata a adversarului la usa WC-ului,marirea intentionata a timpului intre mingi,sa.
Mai multe detalii aici in publicatia britanica "Daily Express": http://www.express.co.uk/posts/view/12766/
Astept comentariile voastre, in speta ale fanilor Rafa...
Fiecare jucator din circuitul profesionist are un tic sau un automatism.

Cine nu i-a vazut jucand pe McEnroe sau Connors, nu poate comenta prea multe. Nadal este mic copil pe langa acestia si sunt doar doua exemple.

Daca ne punem sa analizam la microscop un jucator, o sa gasim cu siguranta cate ceva despre fiecare.

Eu nu-mi permit sa scriu rautati despre un jucator sau altul. Daca altii au astfel de apucaturi este treaba lor directa si personala.

Eu stiu un singur lucru. Nadal s-a apropiat atat de mult de Federer ca a ajuns sa-i sufle in ceafa. Cine nu vede asta inseamna ca nu are niciun strop de obiectivitate in aprecierea adversarului.

Nu sunt omul care sa cad pe spate in extaz, dar nici sa cad in extrema cealalta si sa-mi fac favoritul penibil sau sa folosesc un alt epitet. Mie imi place asa cum este, bun sau rau, extraordinar sau foarte slab. Fiecare jucator are momente cand trebuie sa priveasca inapoi sa vada ce a gresit pentru a putea merge inainte invingator.

Probabil daca eram fan Federer acum eram si eu multumit, dar cum nu ma pot bucura la infrangeri astept urmatoarea victorie pentru a ma bucura.

Asta nu inseamna ca nu apreciez cat de mult s-a apropiat Nadal de Federer pe iarba, unde era un novice. De aici incolo poate castiga orice meci cu Federer, pe orice suprafata.

Cat priveste norocul, ghinionul, vantul, inspiratia, sistemul video, ticurile, arbitrii si spectatorii, totul face parte din jocul de tenis si trebuie luate asa cum sunt. Nimic si nimeni nu este perfect, dar asta nu inseamna ca nu astept cu nerabdare urmatorul duel Nadal - Federer, pe orice suprafata.

Asta este farmecul tenisului si ma bucur ca de acum incolo Federer nu va mai fi privit ca un jucator de neinvins.

Luis Garcia10
9th July 2007, 23:38
Nu sunt omul care sa cad pe spate in extaz, dar nici sa cad in extrema cealalta si sa-mi fac favoritul penibil sau sa folosesc un alt epitet. Mie imi place asa cum este, bun sau rau, extraordinar sau foarte slab. Fiecare jucator are momente cand trebuie sa priveasca inapoi sa vada ce a gresit pentru a putea merge inainte invingator.


Nici eu :ok: Daca eram asa..:lol: La cat de inconstant e Nalbandian insemna sa-l ridic in slavi si sa-l injur cu o alternanta uimitoare :happy :cry:

raulmad
10th July 2007, 11:00
Mda, pana acum era vorba de tehnica lui Nadal (sau mai corect de "lipsa de tehnica - dupa unii") acum de ticurile si maniile lui.
Intrebarea nr 1: este singurul care are asemenea ticuri?
Intrebarea nr. 2: Daca nu era un jucator atat de valoros mai comenta cineva ticurile si maniile lui? Sau tocmai asta este motivul?
Faptul ca defileaza prin circuit alaturi de Roger Federer il fac antipatic in opinia unora? Cred ca daca era, de exemplu, un jucator de top 30 nu-l mai baga nimeni in seama si nu se mai lua nimeni de maniile lui. Asa ca.....
Am citit destule reactii ale unor jucatori (mai demult este adevarat) despre strigatul de lupta al lui Hewitt, celebrul lui "C'mmon". Multi spuneau ca e deranjant. Si? Fiecare se manifesta si-si elibereaza tensiunea cum poate si cum stie. Si pe mine ma enerva dar asta nu-l facea sa fie mai putin valoros.
Rafa nu este singurul din circuit cu ticuri si manii. Numai ca la el ies in evidenta pt simplul motiv ca este acolo sus printre cei mai buni. Parerea mea.

Mynsc
10th July 2007, 12:08
Parerea mea e ca nu Nadal ar trebui sa fie evidentiat, din motivele enumerate de raulmad mai sus. Eu zic ca Federer ar trebui sa iasa in evidenta din aceasta discutie deoarece chiar daca este "the best of the best" nu are absolut niciun tic enervant pt adversar, e linistit, la locul lui etc etc. Dovada ca a ramas toata lumea uimita cand n-a mai rezistat saracu si s-a luat si el un pic de arbitrul de scaun :P.

Luis Garcia10
10th July 2007, 13:41
A castigat Federer..ok! Acu` ce vreti sa demonstrati!?? Lasa-ti-l pe Nadal in pace fiindca desi are ticuri si tot felul de superstitii e un jucator de clasa ..un jucator care ii sufla serios in ceafa lui Federer! :D :rolleyes:

dianac
10th July 2007, 20:55
http://www.youtube.com/watch?v=IB6qBhnJ7Ko mie mi se pare foarte sincer

pe la min 2:30 despre incidentul cu tomas berdych, spune ca fost deranjat cand il privea fix in fata, se pare ca tenismenii astia se intimideaza cam usor

eu cred ca rafa si-a ales si echipamentul special pentru a-i intimida pe adversari, cand ii vad brandu se intimideaza pe loc si nu se mai pot concentra :cry:

Adi Da Samraj
10th July 2007, 22:17
http://www.youtube.com/watch?v=qRK9swWT2rk


Roger Federer interview 2007 after Wimbledon

Mynsc
10th July 2007, 23:37
Mersi de link. Fain vorbeste !

Optimistul
11th July 2007, 09:30
Mersi de link. Fain vorbeste !

Daaa, vorbeste f. frumos despre altii insa despre el nu spune nimic...
Nu spune ca motorul lui da din ce in ce mai mult rateuri si pierde altitudine devenind usor ,usor, 'planor'...Si cum un planor nu poate fi ridicat decat cu ajutorul curentilor de aer ,asteptam antrenorul minune.
Tenisfan iti place 'metafora' mea ? Ce zici as putea sa-mi fac o cariera in presa sportiva ?

Mynsc
11th July 2007, 09:50
Mie exact asta imi place. 99% din sportivii intervievati stiu sa vorbeasca numai despre ei lasand de multe ori modestia singura intr-un colt uitat de lume. Federer e exact opusul, totdeauna l-am auzit laudandu-si adversarii fara absolut nicio retinere.
Cat despre partea cu planorul, stai linistit ca talentul nu dispare peste noapte, la fel si experienta acumulata in atatia ani de tenis. Intr-adevar nu i-ar strica un antrenor profesionist, insa nu trebuie sa fie "minune" dupa cum zici ... oricum mult de lucru nu ar avea.

Black Mamba
11th July 2007, 14:03
@ Mynsc: Te lupti cu morile de vant, omu' tine foarte mult la ideea lui si gata... :)

Prome
11th July 2007, 14:11
ok federer nu mai joaca cum o facea,dar totusi sa nu ii neglijam performantele si sa ingropam totul pentru o perioada in care jocul sau a devenit mai uman si mai predispus greselilor.

sa nu uitam ca in ultimii ani a ucis pur si simplu visul oricarui alt jucator de a ajungr nr 1 .

faptul ca el nu mai este un robotel fara de ratari in ziua de azi,nu i se datoreaza numai lui, si ceilalti au progresat.

Acest impas care dureaza de ceva timp el singur il poate depasi poate printr-un staff(nu inexistent ca acu) sau rezolvandu-si celelalte probleme care numai el le stie si il impiedica sa aibe jocul de altadata .

dar federer ramane nr 1 si va domnia tennisul multi ani de acum incolo

raulmad
11th July 2007, 16:36
"dar federer ramane nr 1 si va domnia tennisul multi ani de acum incolo"

Deocamdata este nr. 1 si va mai fi inca cel putin un an. Dar de dominat tenisul asa cum a facut-o pana acum....nu prea cred.
Nadal vine tare din urma plus ca a aparut in peisaj si Djokovic. Restul... daca vor munci mai mult ar putea sa-i puna ceva probleme dar nu prea multe.
Federer este un tip extraordinar care tot timpul vorbeste frumos despre adversari (marea majoritate a jucatorilor din circuit sunt fairplay cu adversarii) dar admiratia lui fata de jocul lui Nadal din finala spune multe. El stie ca era aproape sa piarda aceasta finala. In doar 2 ani jocul lui Rafa pe iarba s-a imbunatatit mai mult decat jocul lui Roger pe zgura. Nimeni de cand Federer si-a inceput dominatia in circuit nu l-a impins pe iarba in 5 seturi. Si a jucat cu destui specialisti pe aceasta suprafata. Inclusiv anul trecut cand Rafa era in prima lui finala pe iarba a reusit sa-i ia un set unui Federer care defilase pana in finala. In schimb Roger n-a fost niciodata aproape sa-l bata pe Rafa la RG. In nici unul dintre cele trei jucate de cei doi la turneul parizian.

TenisFan
11th July 2007, 19:24
Daaa, vorbeste f. frumos despre altii insa despre el nu spune nimic...
Nu spune ca motorul lui da din ce in ce mai mult rateuri si pierde altitudine devenind usor ,usor, 'planor'...Si cum un planor nu poate fi ridicat decat cu ajutorul curentilor de aer ,asteptam antrenorul minune.
Tenisfan iti place 'metafora' mea ? Ce zici as putea sa-mi fac o cariera in presa sportiva ?Dap,imi place foarte mult... ;) Cred ca ai avea sanse la o cariera de ziarist precum are Werner Eschauer sa castige Wimbledon-ul... :(

Optimistul
11th July 2007, 21:01
Dap,imi place foarte mult... ;) Cred ca ai avea sanse la o cariera de ziarist precum are Werner Eschauer sa castige Wimbledon-ul... :(

Austriacul ar crede mai mult in mine decat o faci tu...:D

Iaco
13th July 2007, 10:18
Frumoasa finala...poate altul era deznodamantul fara accidentarea lui nadal...oricum anul viitor nu il vad bine pe federer la wimbledon...nadal , djokovic sunt jucatori care vor spune multe anu viitor...oricum cele mai frumoase mingi de anu asta alui federer...meci cu haas extraordinar...imi place mult haas daca era mai tanar facea ravagii....

http://youtube.com/watch?v=UWnLiUCntds
http://youtube.com/watch?v=sefEyRzZwmM

Sorin Blaj
13th July 2007, 13:43
A fost tanar. :)

De fapt, este valabil pentru toti jucatorii de tenis, la un moment dat.