PDA

View Full Version : Basel or Middlesbrough



Paul
24th March 2006, 08:13
Pe cine preferati pentru Steaua/Rapid.

Basel
- locul 1 in Elvetia
- la 5p de locul 2 , care are un meci mai putin jucat (deci la 2p s-ar putea zice)
- in uefa : Locul 3 in grupa lui AS Roma si Strasbourg (calificare norocoasa)
- a eliminat pe AS Monaco (1-0 & 1-1) si Strasbourg (2-0 & 2-2)


Middlesbrough
- locul 15 in Anglia
- cu 10p mai mult decat prima echipa care retrogradeaza (10p)
- inca e in Cupa Angliei
- in uefa : A castigat grupa cu Levsky si AZ Alkmaar (2 sfertifinaliste)
- a eliminat pe Grashoppers si Dnipro (grupele UEFA) VFB Stuttgard (0-1 & 2-1) si AS Roma (1-0 , 1-2)

Sa vedem cine e mai comoda...

maximus3ad
24th March 2006, 08:30
Cred ca Basel ar fi cea mai buna pentru una dintre echipele noastre, oricum va fi foarte greu pentru Basel sa treaca de englezi.

Paul
24th March 2006, 08:41
1)Votez Middlesbrough , fiindca cu sigurantza avem sansa sa fim tratati de "sus" , deci plecam din start cu un avantaj. In schimb Basel ne va lua in serios , sau din contra , noi vom zica ca e adversar usor.

2) Stelei ii convine mai mult un adversar ca Boro , cu o aparare vulnerabila si un atac tare. Atacul lor poate fi blocat mai usor.

3) Middlebough = englezi , permenent am jucat bine cu ei (Aston Villa , West Ham , Southampton , Liverpool)

Acasa : 3 v + 1 e
Deplasare : 2 e + 2 inf.
Total: 3 - 3 - 2

4star
24th March 2006, 09:13
Am convingerea ca Boro este echipa accesibila pentru semifinalista noastra.
Basel parca este o echipa care poate surprinde, desi este mai slab cotata si a fost invinsa de Rapid asta iarna in amical.
Stilul de joc al echipei basel este ceva amestecat intre stilul nordicilor si cel al echipelor latine, pe cand stilul englez ar convine echipei romanesti care ii va invinge prin tehnica.

stefanm14
24th March 2006, 10:12
Pt Rapid clar Basel ar fi mai accesibila. Steaua a dovedit ca joaca bine cu englezi, deci cred ca Steaua ar putea juca cu amandoua. Oricum, indiferent cu cine jucam cred ca avem prima sansa.

sun
24th March 2006, 10:56
De acord cu Stefan , Steaua ii bate oricand pe Boro , iar Rapid cu Basel e din nou aproape sigur Rapid .
Cred insa ca Va fi semifinala Steaua - Basel :ok:

alejandro
24th March 2006, 11:36
imi doresc un singur adversar pt Steaua,Boro...

stefanm14
24th March 2006, 11:47
Eu as vrea un Basel-Rapid si apoi Rapid-Schalke in finala :P

SORENSEN
24th March 2006, 11:47
Basel mult mai imprevizibila si mai tehnica ..am vazut ceva meciuri sezonul asta si mi-au placut si cred ca ne vor pune mari probleme...
Am vazut aseara Boro in cupa Angliei si nu au impresionat dar oricum au cativa jucatori care pot face diferenta si asta ii face periculosi.
As alege Boro ca adversari.

alejandro
24th March 2006, 11:50
Eu as vrea un Basel-Rapid si apoi Rapid-Schalke in finala :P
Craiova - Barcelona nu vrei?:happy

Leo_
24th March 2006, 11:55
Ba da! Vreau eu! Sa-i umilim pe catalani :D:D

alejandro
24th March 2006, 11:58
lasa mey ca i-a umilit "normalii" tai,mai luati si pe altii la tinta:D

Sunchase
24th March 2006, 12:34
O sa ne fie usor indiferent :)

Emilio
24th March 2006, 13:03
Mi-e indiferent.

Darius
24th March 2006, 13:09
Cred ca totusi Basel...campionatul elvetian nu se poate compara momentan cu cel englez.

relansat
24th March 2006, 13:21
FC Basel pentru ca e echipa mai slaba ... pe hartie

andreiush
24th March 2006, 13:31
Basel, pentru ca i-am batut in iarna, deci ii batem si in semifinale :drak:

Acu pe bune, mi-e indiferent. Inainte de tragerea la sorti as fi vrut sa cada Rapidul cu una din echipele astea doua in sferturi. Dar n-a fost sa fie, deci ne vedem cu una dintre ele in semifinale ;)

dede
24th March 2006, 14:06
middlesbrough...cu englezii jucam bine (ma refer la Steaua :evil:)

starsteel
24th March 2006, 14:10
d3d3, crezi ca mai era nevoie sa precizezi
Nu am nici o preferinta Steaua poate invinge pe oricare

dede
24th March 2006, 14:28
d3d3, crezi ca mai era nevoie sa precizezi

nu, da poate erau cativa care nu au inteles...desi nu prea cred :evil:

Triphat
24th March 2006, 14:37
Cu BORO. Pt simplul motiv ca am posibilitatea sa ma duc la meciul din insula!:yeah: Cu toate ca Boro e mult mai buna ca Basel. Nu va uitati la ce loc ocupa in campionat, au oameni de genul lui Hasselbank, Yakubu, Downing, Mendieta si Rochemback care sunt toti foarte periculosi. Totusi ma gandesc ca ne vor privii de sus, cum a mai zis si Paul, si atunci o sa avem o sansa mare.

Sa nu uitam ca Middlesborough e echipa care a batut pe Chelsea cu 3-0, pe Man Utd cu 4-1, si pe Arsenal cu 2-0 in acest sezon. Nu e viata usoara.

One-Man Show
24th March 2006, 14:38
Oricare din aceste doua echipe reprezinta un adversar accesibil pentru romani ( adik pt Steaua :evil: ).Culoarul spre finala este deschis :yeah:

Universal
24th March 2006, 19:49
Cu Basel-pentru ca asa ajungem si mai departe cu coeficientii-uitati-va pe ce loc e Elvetia la coeficienti si pe ce loc Anglia-deci daca am lua-o matematic cu Elvetia,cu englezii ar fi greu au nevoie de bani,sunt slabi in campionat,nu au nimic de pierdut-in schuimb romanii au nevoie de puncte,si asa ..ar ajunge si mai sus.

stefanm14
24th March 2006, 20:22
Cu englezii ar fi mai greu : ei sunt la 10 pct de retogradare, deci nu isi fac griji prea mari pt asta si normal ca isi doresc un trofeu european. Basel e totusi o echipa mica, dar are jucatori buni. Apropo, era un turc bun care juca la ei, Hakan Yakin parca, mai joaca la ei ?

Universal
24th March 2006, 20:47
da,de fapt sunt 2 turci,fratii Yakin, sunt destul de buni,dar celalalt a cam aczut intr-un con de umbra.

Triphat
24th March 2006, 21:10
Hakan Yakin joaca la Young Boys Bern dupa niste transferuri nereusite la PSG, Galata si Stuttgart.

Fratele lui, Murat Yakin, joaca pe postul de fundas central si e inca la Basel.

stefanm14
24th March 2006, 21:17
Mersi pt info, parca mai valoros era Hakan, nu ?

Triphat
24th March 2006, 21:25
Da.. Hakan e ala care joaca, sau juca bine de tot. Joaca in mojlocas ofensiv sau atacant.

interfan
24th March 2006, 21:35
De preferat "prefer" Basel :D
De calificat cre' ca se califica Boro
Oricum ar fi e mai accesibil culoarul asta spre finala decat celalalt!

bluesky
24th March 2006, 23:55
nu are sanse ;a calificare basel a facut ea 2 surprize nu o cred im stare sa faca si o a 3 victima .merg pe mina englezilor care vor da totul ca sa se califice in semifinale

Telespan
25th March 2006, 05:23
...in semifinala Rapid-Basel....
Rapidul se v-a califica din tur cu Steaua ,iar returul nu vor fi mai mult de 5.000 de stelisti pe Lia Manoliu.
Rapid -Steaua (tur-retur)4-1

banderras
25th March 2006, 23:51
ooo.....nici macar nu am intrat in saptamana meciului...si deja vad anunturi de genu...."rapid bate pe steaua cu jdemii la zero....pe lia manoliu vor arde scaunele....stadionul va fi evacuat....castigam uefa...la anul castigam supercupa la penaltiuri ku barcelona....peste 3 ani...castigam cupa intercontinentala in fata echipei boca juniors...cu o frumoasa foarfeca a lui dani niculae...direct la vinclu..."...mai usor cu afirmatiile..!!!!

Triphat
31st March 2006, 00:54
Chiar daca Basel a batut pe Boro cu 2-0, mie nu mi se pare o echipa de speriat..din ce-am vazut in a doua repriza.

superchumbo
31st March 2006, 09:09
Boro poate sa bata acasa cu 2-0 cu greu, dar sigur poate bate

Ayrton
31st March 2006, 10:36
Basel este o nuca foarte tare... au batut cu 2-0 pe midlesb. dar au mai avut inca vreo 4-5 ocazii clare ! Si cel mai frapant fapt e ca joaca identic precum steaua… aceiasi asezare in teren, cam acelasi joc tactic... zici ca e steaua II sau steaua e basel II … Daca Steaua o sa jocace cu ei o sa fie meciul dracului si cel mai echilibrat duel de pana acum al ghencistilor! Daca Rapid joaca cu ei o sa fie nebunie mare ca pe deasupra au si culorile ros-albastre!

SORENSEN
31st March 2006, 10:58
...in semifinala Rapid-Basel....
Rapidul se v-a califica din tur cu Steaua ,iar returul nu vor fi mai mult de 5.000 de stelisti pe Lia Manoliu.
Rapid -Steaua (tur-retur)4-1

:happy cum ar veni...:D
Basel e o echipa foarte tare si imprevizibila care o face si mai puternica...

adbogdan
31st March 2006, 11:06
Basel e peste Middlesbrough. Doar un noroc chior de chior ii poate ajuta pe englezi sa se califice.
Intrebarea pentru echipele romanesti e : ar putea invinge vreuna pe Basel in conditiile unui arbitraj defavorabil ? Ca ieri englezul i-a manarit pe bulgari (le-a eliminat gratuit cel mai bun jucator) iar rusii au jucat 9 contra 11 cu spaniolii.
Eu cred ca Basel s-ar califica fara probleme in finala. Indifierent cu cine ar juca.

dragos_popa17
31st March 2006, 11:31
Pe bulgari nu i-a manarit nimeni. Am vazut fazele pe Eurosport. Decizia aribitrului a fost putin cam dura, dar corecta. Primu galben a fost cam usor acordat, putea sa-l ierte pe Bardon. Al doilea a fost meritat. A fost un atac dur cu talpa in fata. Nu conteaza ca a lovit si mingea, l-a lovit si pe neamt. Daca lovea cu cativa centimetri mai la stanga il nenorocea. Nu se intra asa.

Basel imi seamana cu Rapid. O echipa extrem de entuziasta. De aceea prefer in plus pe Steaua, pt ca are o organizare care ar putea contracara jocul lui Basel. Ieri, elvetienii au avut totusi si noroc. Primul gol l-au dat datorita terenului (destul de prost, lucru ingrijorator). A fost un sut de la distanta, mingea a prins gazonul in fata si a sarit mult. In plus, portarul a alunecat cand a vrut sa sara pe minge. Ceva in genul golului dat de CSKA Sofia Stelei anul trecut. Al doilea a venit peste 2 minute, din nou as putea spune greseala de portar, s-a ferit practic de minge (reflexu ala stupid a portarilor de a sari in directia opusa mingii). Si asta in minutele 44 si 45+1. In rest, englezii au dominat destul de categoric. Cam sec, fara mari ocazii, doar o bara, dar au dominat, acasa la Basel.

Pe Zenith nu i-am vazut ieri, dar dupa meciul cu Marseille pot sa spun ca sunt o echipa rudimentara. Raportul ocaziilor a fost atunci ceva de genu 10-0.5 pt Marseille, rusii au dat gol dupa o gafa a portarului mai ca a lui Carlos ieri.

cimitiru branesti
31st March 2006, 11:49
...in semifinala Rapid-Basel....
Rapidul se v-a califica din tur cu Steaua ,iar returul nu vor fi mai mult de 5.000 de stelisti pe Lia Manoliu.
Rapid -Steaua (tur-retur)4-1

Rapidistul daca nu-i fudul, parca nu e rapidist destul :)

Rossi
31st March 2006, 12:42
in prop de 95 % Basel merge mai departe

Basel e pe primul loc in campionatul elvetian , Midlle in schimb pe locul 14 in Anglia . Echipele sunt destul de apropiate valoric si va fi greu pt englezi sa recupereze acest 2-0 din tur .

starsteel
31st March 2006, 12:51
Basel a avut sansa cu carul calificarea inca se joaca nu cred ca putem avea o favorita; mai important mi se pare ca returul sa fie echilibrat si incrancenat.

dragos_popa17
31st March 2006, 12:53
Daca Middlesbrough va avea juma din norocul lui Basel va reusi sa impinga meciul in prelungiri. Parerea mea.

poliis
31st March 2006, 13:40
unde se joaca primul meci ? la bucuresti ? sau la basel/boro ?

alejandro
31st March 2006, 13:42
Basel este o nuca foarte tare... au batut cu 2-0 pe midlesb. dar au mai avut inca vreo 4-5 ocazii clare ! Si cel mai frapant fapt e ca joaca identic precum steaua… aceiasi asezare in teren, cam acelasi joc tactic... zici ca e steaua II sau steaua e basel II … Daca Steaua o sa jocace cu ei o sa fie meciul dracului si cel mai echilibrat duel de pana acum al ghencistilor! Daca Rapid joaca cu ei o sa fie nebunie mare ca pe deasupra au si culorile ros-albastre!
Ai observat foarte bine Ayrton:ok:
Parca sunt identice,si culmea culorile sunt aceleasi:D
Totusi,da-mi voie sa fiu subiectiv si sa zic ca Steaua noastra e un pic mai buna:P

dragos_popa17
31st March 2006, 13:46
Primul meci e in Bucuresti, pe 20 aprilie.

stefy_deva
31st March 2006, 13:53
eu zic k basel are prima sansa pt klifikrea in semi in fata lui boro!
totusi la boro sunt juktori destul d valorosi si se poate intampla orice!

Darius
31st March 2006, 15:46
Se pare ca Basel are acum cele mai mari sanse de calificare pentru faza semifinalelor...este o echipa accesibila, dupa parerea mea...

Universal
31st March 2006, 20:43
SE califica fara probleme Steaua si Basel, in semifiale vine acel countdown superb,ajungem in finalaunde se va juca superb impotriva lui Schalke Null Vier Gelsenkirchen :) ( mein Team) si cred ca Steaua aduce un trofeu in Romania anul acesta.
In locul lui Borcea as spune: Bravo Steaua,respect pentru acest an.
Suntem oameni civilizati,ar trebui sa nu fim invidiosi , aplaud meritele ori succesele lui Dinamo in cupele europene fiindca sunt romani,nu sunt invidios pe ei-asa ar trebui sa fie oriunde,dar inca mai trebuie sa se mai lucreze la mentalitate

Cristy
31st March 2006, 20:46
Rapid din semnatura ta cred ca e Rapid viena nu ?
ca altfel nu mai inteleg nimic din postarile tale .

sun
1st April 2006, 17:27
nu vezi ca e la misto ?

tine si cu Om si cu PSG :D
si cu Juve si cu MIlan ( si cu roma )
si cu dinamo...

revenind ontopic , eu refuz inca sa spun ce mi-as dori . Sincer cred ca ambele sunt foarte puternice , dar mi-e mai frica de boro decat de Basel

grande
1st April 2006, 17:31
Rapid din semnatura ta cred ca e Rapid viena nu ?
ca altfel nu mai inteleg nimic din postarile tale .



.....si Steaua Rosie Belgrad !!:)

Fanii lui Basel nu se tem de sanctiuni !12760

Jupangrig
1st April 2006, 18:41
De ce s-ar teme?Elvetia-banci-suporteri cu bani-UEFA-...-...-...-...
Daca Boro nu face minuni(si de alea mari),Basel(va juca oricum in 12: 11 jucatori+UEFA)va fi adversara noastra.Nu este de preferat caci ,si noi vom juca impotriva la ...12 elvetieni.De fapt 2-3 caci restul sunt ..de alte nationalitati...conlocuitoare.Singurul elvetian care va da totul pentru victorie va fi...UEFA!!!!????
Sa nu patim ca si St.Petersburg sau Sofia caci...se lucreaza...
De preferat Boro caci cu toate ca au ,poate,suporteri mai buni platitori pt finala,sunt totusi englezi de care in ultimul timp ,fotbalul romanesc nu prea se mai impiedica.
Traiasca fotbalul frumos jucat de idealisti.
Rusine UEFA pt politica financiara dusa in ultimii cca 15 ani.Totul pt bani.Se "omoara" fotbalul de calitate.Iar suporterii sunt astfel batjocorati.
"Totul pentru bani!Totul pentru victoria finala!"-ar suna sloganul UEFA.
Iar dac vom castiga, riscam sa ne suspende caci,asa suntem noi ...mai...golani si rasisti si...si...si..

SORENSEN
3rd April 2006, 19:45
Cred ca Boro poate intoarce rezultatul..a castigat in deplasare in ultimul meci din campionat.

walt.mann
4th April 2006, 11:27
As prefera pe Boro, desi e cam greu sa intoarca rezultatul din tur...

Edgar
4th April 2006, 12:22
Greu de crezut, mai ales ca au ramas fara Mendieta pana la finalul sezonului.

Paul
4th April 2006, 17:03
Mendieta to miss season finale
Monday, 3 April 2006




Middlesbrough FC will be missing former Spanish international midfielder Gaizka Mendieta for the remainder of the season.

Basel blow
The 32-year-old broke a bone in his foot in training with the English Premiership side on Monday, which will require surgery followed by up to three months' rehabilitation. Mendieta will therefore sit out Thursday's UEFA Cup quarter-final second leg against FC Basel 1893, having played 73 minutes of last week's 2-0 defeat in Switzerland. The former Valencia CF captain, who is in his third campaign with the north-east club, will also watch Middlesbrough's FA Cup quarter-final replay against Charlton Athletic FC from the stands.

Pogatetz out for season
Friday, 31 March 2006




Middlesbrough FC defender Emanuel Pogatetz is out for the rest of the season after breaking his nose and jaw during last night's game at FC Basel 1893.

Stretchered off
The 23-year-old Austrian international was stretchered off during his side's 2-0 UEFA Cup quarter-final first-leg defeat in Switzerland after a clash of heads with Basel midfielder Mladen Petrić. He was taken to hospital for tests but was permitted to fly home with the Middlesbrough party this morning.

Surgery needed
It has been confirmed that Pogatetz will undergo surgery next week for a broken nose and fractured maxilla - the bone near the upper jaw which holds the teeth in the skull. He had previously needed five stitches in a facial wound during the Premiership match against Bolton Wanderers FC last Sunday. Middlesbrough welcome Basel to England next Thursday.