PDA

View Full Version : Putem face fata valului de simpatie si laude din ultimul timp?



Emilio
23rd March 2006, 14:55
Va spun sincer, cred ca noi, ca rapidisti, avem o problema zilele astea, tocmai datorita succesului echipei noastre.

Rapidul are o echipa buna pentru campionatul romanesc, muncitoare, o echipa unita care are si ceva talent. Razvan Lucescu e un antrenor cu foarte mult bun simt, rar intalnit in fotbalul romanesc si chiar foarte rar intalnit in oamenii publici in Romania.

Suporterii nostri sunt fantastici, isi incurajeaza echipa mereu si cat se poate de fair-play.

In plus, am avut aceasta performanta (care sper ca va continua cat mai departe) din Cupa UEFA. Iar Cupa Romaniei se pare ca ne-o vom adjudeca anul asta.

Toate astea au adus un val de simpatie in presa la adresa Rapidului dar si printre suporterii neutri si copii.

Prima problema: Eu ma simt un pic stanjenit de laude adeseori gratuite la adresa echipei noastre (gen: "constelatia de vedete", "echipa de milioane", "joc la nivel european", etc). Iar laudele aiurea nu prea fac bine nici echipei caci poa' sa si-o ia jucatorii in cap.

Problema 2: Suporterii neutri si multi copii si adolescenti incep sa tina cu Rapidul, poate tocmai din cauza laudelor presei. Vor deveni ei oare adevarati rapidisti?

Paul
23rd March 2006, 15:01
Problema 2: Suporterii neutri si multi copii si adolescenti incep sa tina cu Rapidul, poate tocmai din cauza laudelor presei. Vor deveni ei oare adevarati rapidisti?

Aici se impart cu cei care merg spre Steaua , deci e discutabil. Unii vor ajunge rapidisti adevarati , altii nu , nu vad unde e problema ...



Prima problema: Eu ma simt un pic stanjenit de laude adeseori gratuite la adresa echipei noastre (gen: "constelatia de vedete", "echipa de milioane", "joc la nivel european", etc). Iar laudele aiurea nu prea fac bine nici echipei caci poa' sa si-o ia jucatorii in cap.
Aia cu echipa de milioane , e de la Mitica . Saracu se umfla in pene , ca poate creste nivelul DA , si cresc preturiel la televizari , de unde Liga ia 10 %.

fia
23rd March 2006, 15:20
Emilio foarte bine pusa problema, promit sa revin cu un raspuns detaliat cand timpul mi-o va permite :) In principiu am simtit si eu exact ceea ce zici si tu aici. Si o alta noutate este ca am inceput sa cam avem o televiziune de casa, Antena 1.

stefy_deva
23rd March 2006, 15:35
1.poi in primul rand eu cred k Rapid merita laude pt ceea c face dar nu d genu acela intr-adevar.jucatorii nu au d c sa si-o ia in cap pt k stiu c au d facut si sunt profesionisti.

2.oricum Rapid are multi suporteri dar cu aceste succese nr lor sigur s-a inmultit considerabil!!!!unii vor devenii Rapidisti adevaratii alti doar vor simpatiza Rapidul!!

Tudose
23rd March 2006, 16:18
Din cate am vazut eu, cei din cadrul clubului nu sunt ametiti de betia succesului. Lucescu face declaratii moderate si e plin de modestie si bun simt - mai pun inca o data link la un interviu cu el: http://www.evz.ro/article.php?artid=253759.
Copos nu face valuri (nu ma astept la cine stie ce de la el, insa macar tace din gura si nu iese la razboi). Dupa meciul de aseara cu Petrolul am vazut la TV interviuri cu jucatorii - foarte la locul lor, toti au zis ca mai e inca un joc retur in Cupa si ca nu e o calificare sigura (Niculae, Coman, Moldovan).

In ceea ce ii priveste pe suporteri, nu ma pot pronunta, nu sunt suficient de bine informat. Referitor la Antena 1, e clar ca devine televiziunea de casa a giulestenilor, macar daca ne gandim la cata propaganda au facut inregistrarii imnului de catre jucatori - e clar ca e pe linia de partid Voiculescu - Copos.

Nu imi plac nici apelativele de genul UEFAntasticii, sunt fortate si in ton cu cele de genul "galacticii", "extraterestrii" etc.

starsteel
23rd March 2006, 17:25
Felicitari Emilio pt. o analiza pertinenta a situatiei actuale a Rapidului.
Fiica mea m-a intrebat in toamna cum de pot sa tin cu Dinamo, cu toate ca jocul era in cupele europene, era evident un efect de tip Borcea insuflat in atmosfera asta coclita in care traim astazi si sincer pe mine m-a dezamagit afirmatia ei, uite ca un copil de 12 ani a putut apoi gandi matur si mi-a transmis in primavara concluzia dupa o calificare a Rapidului "Uite asa isi castiga Rapidul suporteri" rezultatul reprezentand si pt. ea o placuta victorie chiar daca e o stelista infocata.
Asta e calea de a castiga suporteri iar daca ii vrem si de calitate atunci impunem un standard normal de moralitate care din pacate nu exista acum in Romania si nu se anunta nici in urmatorii 20 ani.

Emilio
23rd March 2006, 18:26
Asta e calea de a castiga suporteri iar daca ii vrem si de calitate atunci impunem un standard normal de moralitate care din pacate nu exista acum in Romania si nu se anunta nici in urmatorii 20 ani.

Starsteel: la ce spui tu adaug ceea ce a spus Tudose despre antrenorul Rapidului, despre Copos si despre declaratiile jucatorilor si anume ca nu crede ca si-au luat-o in cap. Ceea ce este perfect adevarat.

Daca punem astea toate cap la cap, poate avem sansa ca prin Rapid sa avem un standard de comportament in fotbalul romanesc. Adica fair-play, munca, modestie.

Iar presa ar trebui sa sesizeze inceputul asta (si EvZ prin link-ul pus de Tudose se pare ca realizeaza) si sa se rezume la comentarii pertinente, la analize pe meci si mai putin pe scandal si pe laude aiurea.

Emilio
24th March 2006, 13:03
Emilio foarte bine pusa problema, promit sa revin cu un raspuns detaliat cand timpul mi-o va permite :) In principiu am simtit si eu exact ceea ce zici si tu aici. Si o alta noutate este ca am inceput sa cam avem o televiziune de casa, Antena 1.

program incarcat... mai bine o lasam pentru la vara cand avem mai mult timp... si cand lucrurile o sa se mai aseze putin.

Universal
24th March 2006, 20:33
Merita tot respectul din aprtea mea si a restului Romaniei fiindca ceea ce arealizat pe acest parcurs nu se poate compara cu multi anbi,si au jucat exceptional,au adus oameni pe strada,si i-au facut fericiti ,ca si pe mine de altfel.

BRAVO RAPID! UN STELIST FERICIT!

Emilio
5th April 2006, 16:56
Dupa prezentarea lui Valvis de luni cu Rapid SA, acest topic merge mana in mana cu cel deschis pe tema infiintarii Rapid SA.

Iata, Rapid are rezultate (si asta o scriu inainte de returul de maine cu Steaua) si din ce in ce mai multi romani incep sa se intereseze de Rapid. Am observat ca si multi rapidisti demult plecati din tara incep si ei sa se intereseze si mai tare de Rapid, merg cu echipa la meciurile din strainatate, se uita la meciuri, cumpara tricouri, etc.

Am vazut in tribunele noastre din ce in ce mai multi rapidisti veniti din provincie (le multumesc!!!).

Si nu cred ca ar fi rau ca Rapidul, in perioada de pregatire sa faca si un turneu pe ruta: Zalau - Alba Iulia - Sibiu - Brasov pentru suporterii echipei din orasele respective (care nu au echipa in A).

As aduce in discutie si magazinul on-line al Rapidului. Daca l-a folosit cineva sa-si cumpere ceva de acolo, il rog sa bage aici comentarii, sugestii, reclamatii. Multumesc.

Emilio
3rd May 2006, 20:16
Articol de azi din EvZ, mi s-a parut interesant si la obiectul threadului:

"Actiune si Reactiune - explicatia unui sondaj

3 Mai 2006
Ovidiu Nahoi

I-am intrebat ieri pe cititorii nostri cine ar dori sa castige campionatul de fotbal.

Nu cine are cele mai mari sanse - nuanta este importanta. Rezultatele sunt surprinzatoare, pentru ca echipa care conduce detasat in simpatile celor repondentilor este Rapid, cu 56% din voturi (circa 4.000 - n.m.), urmata de Sportul Studentesc cu 20%, Steaua 15% sI Dinamo cu 3%, restul preferand, probabil, pe altcineva sau fiind indiferenti.

De ce este rezultatul surprinzator? Findca pana acum, vedeta intrebarilor pe teme fotbalistice interne era, de departe, Steaua. Explicabil, cata vreme sondajele aratau ca ros-albastrii au cei mai multI fani in Romania. Inseamna ca s-a intamsplat ceva.

Greu de crezut ca Rapid a castigat peste noapte atatia fani, cu tot parcursul sau din Cupa UEFA sI cu tot plusul de imagine adus de razvan Lucescu. Mai degraba, Rapid contabilizeaza in acest moment “voturile negative”, ca un veritabil partid de opozitie.

Dincolo de suporterii alb-visinii care se regasesc printre votantI, procentul din dreptul Rapidului isI are in buna masura explicatia in prestatia publica a conducatorilor stelisti. Aroganta, apetenta pentru proferarea de jigniri, recursul la elemente tinand de nationalism sI misticism au generat, cum era sI firesc, o contrareactie.

Asa cum Becali se asteapta ca victoriile din fotbal sa-I aduca puncte electorale, la fel de bine, multI alegatori - unii, poate, putin interesatI de fotbal pana mai ieri - spera ca infrangerile de pe stadion ii vor stopa acestuia o ascensiune considerata periculoasa pentru democratie.

Cate dintre voturile “negative” vor fi transformate de Rapid in sustinere autentica ( adica in “fani”) e greu de spus . Aceasta este de altfel sI problema unui partid de opozitie atunci cand ajunge la putere.

Cert este ca, prin comportramentul lor, conducatorii stelisti si-au asigurat probabil o sustinere in anumite zone ale societatii, dar au sI generat o puternica opozitie in altele. Actiune fara reactiune nu exista. Daca Gigi Becali ar lua sI lectii de fizica, pe langa cele de stiinta politica, poate ar intelege sI el de ce."

Sunchase
3rd May 2006, 20:54
E si normal sondajul.Am aratat in campionat in europa peste tot ca suntem mai buni si ca meritam sa castigam !

cimitiru branesti
2nd June 2006, 16:19
E si normal sondajul.Am aratat in campionat in europa peste tot ca suntem mai buni si ca meritam sa castigam !

Ce-ai negriciosule, ti-a luat Dumnezeu mintile sau te-au batut niste cioroi giulesteni pina te-au lasat lat? Revino la realitate, aveti o echipa de kkt, al carei loc e in Divizia B, niste suporteri care sint cei mai tuciurii din Romania si...cam atit. A, scuze, am uitat sa adaug capitolul performante: 3 titluri in 80 de ani :)

grande
3rd June 2006, 00:39
@ zob

ai tras cam mult pe nas din punga aia, traditionala a voastra ,a stelistilor .
Cum iti permiti sa insulti in halul asta nesimtitule ?

Vad ca moderatorii astia sunt cam chiori ,sau vad numai ce le convin lor

bebe danutz
3rd June 2006, 19:42
lasa-l Grande...pana si jiji stie mai bine cine are in echipa si in galerie mai multi pigmentati(daca e s-o luam pe latura asta) :evil: ... retardatu' asta de "zob" reflecta destul de bine ce fel de suporteri are steaua:rosu: ...majoritatea nici nu stiu de ce tin cu echipa asta...tin pentru ca, vezi Doamne, steaua are palmares,...si 10000 de titluri, mare parte din ele luate stim bine cum(si cand) :no: ... sunt foarte putini care chiar tin cu echipa aia...
specimene de zob ca asta,care se mai ratacesc pe forumul nostru:headbang: , nici nu ar trebui bagati in seama,...nu ar trebui sa ne coboram la nivelul lor

fia
8th June 2006, 08:46
Sigur că puteţi! Chiar aţi reuşit ieri, la Petroşani! Nici memeul nu reuşea mai bine! Aşa şut frumos cum v-aţi dat voi mai rar! Vă felicit pentru meciul de K1 arătat în timpul unui meci de fotbal!

Emilio
10th January 2007, 19:54
Intre timp, valul de simpatie s-a mai redus, inclusiv datorita ratarii primaverii europene.

Totusi, Clubul Rapid nu a fost si nici nu este inca in stare sa benefcieze de pe urma brandului Rapid. Directorul de marketing nici nu stiu daca a fost angajat (iar daca a fost angajat, ar fi bine sa fie dat afara ca nu i s-a facut simtita prezenta). Mai degraba s-au miscat cei de la fzr.ro cu fanshop-ul.

Datenshi
10th January 2007, 21:05
La asta ma gandeam si eu zilele astea. Teoretic trebuia sa inceapa de pe la inceputul lui decembrie, dar nu am vazut nici macar cel mai mic semn de activitate. Mai bine trimiteam eu CV-ul atunci cand ti-am zis. :ras-plans:

BlahBluh
13th January 2007, 19:34
Va spun sincer, cred ca noi, ca rapidisti, avem o problema zilele astea, tocmai datorita succesului echipei noastre.

Rapidul are o echipa buna pentru campionatul romanesc, muncitoare, o echipa unita care are si ceva talent. Razvan Lucescu e un antrenor cu foarte mult bun simt, rar intalnit in fotbalul romanesc si chiar foarte rar intalnit in oamenii publici in Romania.

Suporterii nostri sunt fantastici, isi incurajeaza echipa mereu si cat se poate de fair-play.

In plus, am avut aceasta performanta (care sper ca va continua cat mai departe) din Cupa UEFA. Iar Cupa Romaniei se pare ca ne-o vom adjudeca anul asta.

Toate astea au adus un val de simpatie in presa la adresa Rapidului dar si printre suporterii neutri si copii.

Prima problema: Eu ma simt un pic stanjenit de laude adeseori gratuite la adresa echipei noastre (gen: "constelatia de vedete", "echipa de milioane", "joc la nivel european", etc). Iar laudele aiurea nu prea fac bine nici echipei caci poa' sa si-o ia jucatorii in cap.

Problema 2: Suporterii neutri si multi copii si adolescenti incep sa tina cu Rapidul, poate tocmai din cauza laudelor presei. Vor deveni ei oare adevarati rapidisti?



Aici e o problema. Tinand cont de nivelul actual de cultura din Romania, ceva ar fi in neregula ca Rapid sa fie o echipa de masse. Performantele astea, pe langa faptul ca ne aduc multe bucurii, are si un aspect mai sumbru, acela al atragerii de suporteri de conjunctura, pt cupe si flori, ca la steaua. Rapid s-a impus tocmai prin atasamentul sincer al suporterilor fata de echipa (cand Rapidul a retrogradat ultima data inainte de rev, suporterii scandau "murim, murim/ dar nu va parasim". Cand lumea venea la stadion la costum si cravata, Rapidul avea cei mai multi suporteri. Acum, cand predomina badarania, s-au impus stelistii. Asta-i situatia, nr suporterilor al unei echipe sau altele tradeaza si gradul de cultura din societatea romaneasca. Ar fi bine ca in galeria Rapidului sa se faca totusi o triere, altminteri se ajung la intamplari ca in peluza stelista, cu cantece preluate fara nici o jena, cu injurarea propriilor jucatori etc.