PDA

View Full Version : Swiss Miss



Cneazul
23rd March 2006, 08:46
Swiss Miss , acesta este supranumele martinei hingis .o jucatoare extraordinara . hai martina . no1 .

Darius
23rd March 2006, 10:27
Martina Hingis a avut o revenire spectaculoasa anul acesta, dupa o absenta de 3 ani; eu nici nu ma mai asteptam sa revina Martina si m-am bucurat cand am vazut-o pe tablou la Gold Coast in ianuarie...sigur, inca nu a castigat vreun turneu dupa revenire, dar cred ca nu vom mai astepta mult timp...pana in acest moment, recordul Martinei Hingis in 2006 este de 20 victorii si 7 infrangeri...


O scurta biografie a lui Hingis:

1.Data nasterii: 30.09.1980
2.Locul nasterii : Kosice, Slovacia (nu Elvetia...)
3.Inaltime/greutate: 1.70m/59kg
4.Profesionista din 14.10.1994
5.Jucatoare de mana dreapta
6.Turnee castigate in cariera: 40 la simplu / 36 la dublu
7.Total jocuri in cariera: 491 victorii si 108 infrangeri - la simplu / 275v si 50i - la dublu
8.Bani castigati din tenis: aproape 19.000.000 $
9.A fost numarul 1 atat in clasamentul de simplu, cat si in cel de dublu.

a_ndrada
23rd March 2006, 16:26
a fost jucatoarea mea preferata,mi-a parut f rau cand s-a retras.datorita faptului ca am admirat-o f tare atunci cand m-am format ca jucatoare am imprumutat putin din stilul ei chiar fara sa-mi dau seama.cred ca a fost nascuta ca sa devina o campioana la tenis.nu credeam ca mai poate reveni in felul in cre a facut-o.este cea mai buna!!!

relansat
23rd March 2006, 16:39
Si mie imi plac revenirile, sper ca si Hingis sa se numere printre ele :)

Ad3ana
23rd March 2006, 17:12
hingis a fost jucatoarea mea favorita. nu ma asteptam sa mai revina in circuit. cat despre rezultatele obtinute...ma asteptam dar nu asa devreme. chiar federer intr-un interviu a spus ca se astepta la o revenire dar nu asa curand! e extraordinara! a sfidat statisticile. bv ei! s-o tina tot asa! merita sa fie in top 10.

Cneazul
23rd March 2006, 20:20
hingis a fost si jucatoarea mea favorita nu numai a voastra .sprea deosebire de voi , eu ma asteptam sa revina . am mai jucat si anul trecut la pattya , dar a pierdut in turul 1 dupa ce a castigat primul set cu 6-1 . dorinta ei si capacitatea formidabila pe care o are a ajutat-o sa revina in top .

Cneazul
2nd April 2006, 12:29
hai martina . no1

Ad3ana
2nd April 2006, 19:56
sper sa revina in primele 10 anul asta, cat despre no. 1 am retineri, desi si eu imi doresc acest lucru.

Cneazul
2nd April 2006, 20:12
va fi no1 pana cel tarziu in iulie 2007( dupa wimbledon )

Ad3ana
2nd April 2006, 20:33
totusi nu ma hazardez...sint destule fete in tenisul feminin asa ca nu stiu daca va mai fi no. 1, sorry, imi place sa fiu realista inainte de a fi optimista :)

Cneazul
4th April 2006, 11:31
bine . si eu sunt realist si cred ca martina va fi cel tarziu pana la sfarsitul anului no 1 .

P.S. nu am numarat silabele , dar cred ca sunt mai mult de una

Ad3ana
4th April 2006, 16:49
realist zici? no. 1 pana la sfarsitul anului? nu te hazarda...totusi :)

Cneazul
4th April 2006, 22:40
am vrut sa zic la sfarsitul anului 2007 . mi s-a parut ca se subintelege . reiese din ultimele posturi . am zis de wimbledon 2007 , apoi de sfarsitul anului 2007

Ad3ana
5th April 2006, 18:32
ok, bine ca ai clarificat , chiar m-a surprins qestia daca ai fi zis ca va fi no. 1 pana la safrsitul anului 2006 , serios :)

mblue
12th April 2006, 12:36
are mult de munca ca sa isi revina acolo unde a fost,oricum bravo ei ca a avut puterea sa reintre in circuit dupa o lunga perioada de timp. timpul va demostra daca va reveni in top 5 sau nu.

DeathRipple
17th April 2006, 15:27
NU va mai reveni la forma anterioara

Darius
17th April 2006, 17:31
Poti sa ne dai si un argument?...de ce crezi ca nu va mai putea reveni la forma anterioara?...datorita perioadei lungi de inactivitate in circuit?...

ARTAeAPA
17th May 2006, 04:30
argumentu e simplu practica un tenis invechit dupa parerea mea. 2 nu are fortza in lovituri, 3 sta prost cu fizicu si am impresia ca si cu psihicul. serveste prost. un mare campion nu contesta orice decizie a arbiturlui.

Cneazul
17th May 2006, 15:55
nu-i adevarat artaeapa . cu psihicul sta destul de bine .serviciul , intr-adevar nu este puternic . nici nu are forta in lovituri. dar asta nu conteaza .de exemplu nadal . are un serviciu de rahat . dar tot e nr. 2 mondial . asa e si andrei pavel . serviciu mizerabil ,dar cate lucruri uimitoare a realizat in cariera lui. nu-i nevoie de forta . e nevoie de tehnica si de plasament

Cristi
18th May 2006, 11:14
Eu zic ca eventuala lipsa de forta a loviturilor Martinei (desi nu mi se pare ca nu are forta ci pur si simplu ca nu da cu 'ghioaga' ca altele - vezi dopatele cu hormoni Mauresmo, Kuznetzova, Sharapova, Davenport etc) e compensata de plasamentul extraordinar al loviturilor (foarte aproape de tuse) sau de efectul imprimat (vezi la serviciu - extrem de incomod).

Cat despre Andrei Pavel, serviciul lui e departe de a fi mizerabil, atunci cand e in forma. Tin minte ca acum 2 ani servise printre cei mai multi asi la Pacific Life Open (sau Indian Wells, nu mai stiu).

Cneazul
19th May 2006, 22:53
pacific life open si indian wells e acelasi lucru . s-a intamplat la miami key biscane . sa revenim la hingis . turneul de la berlin va fi primul castigat de hingis dupa revenire . are un tablou acesibil , cred eu . e pe cale sa se califice in semifinale , unde, cred eu ca se va disputa finala . acolo o asteapta venus williams . in finala va intalni o adversara mai slab cotata.

Pepsi-Cola
19th May 2006, 23:51
Va FI no1

ARTAeAPA
20th May 2006, 16:56
daroczi se vede ca nu l-ai mai vazut de mult pe nadal:D acest spaniol chiar are serva . cel putin asta am vazut in Federer - Nadal de la Roma meci de 5 ore. raman la parerea ca daca hingis nu schimba ceva la capitolul fortza nu o sa faca mare chestie.

Cneazul
20th May 2006, 20:14
nu ? ce zici de faptul ca s-a calificat in finala de la berlin ? nici macar nu era cap se serie . ma rog , daca vrei sa ramai la parerea ta...

Cneazul
23rd May 2006, 15:22
se pare ca am avut dreptate din nou . hingis a triumfat la berlin. bravo martina . WANTED - NO1