PDA

View Full Version : TPC SAWGRASS(The Players Championships)



Dorin
23rd March 2006, 00:51
Super turneul incepe joi. Fond de premii 8,5 mil dollars. Locul 1 ia 1,5 mil dollars. Participa cei mai buni 50 din lume plus alti calificati din turul american si invitati speciali.http://www.pgatour.com/tournaments/theplayers priviti aici si pe video ca sa va minunati de cum mai arata prin lume pe un teren fantastic.:yeah: D

Dorin
23rd March 2006, 10:31
Tatal lui Tiger este grav bolnav de cancer de prostata si e risc sa se duca zilele astea asa ca Tiger e cam stresat si ieri nici nu s-a antrenat.:yeah: D

Dorin
23rd March 2006, 14:18
Aici se poate urmari live evolutia scorului. http://www.pgatour.com/scoring/leaderboard/r011
iar aici pe video de la gaura nr 17 Live, foarte spectaculos, pe o insulita in mijlocul apei.
D:yeah:

ivarulz
23rd March 2006, 14:48
O gramada de bani...

Din pacate in Romania nu se poate vedea la TV.

Apropo de bani, weekendu asta in Dubai se desfasoara cea mai bogata cursa de cai din lume. Premii totale (pe toate cursele din weekend) 15 milioane $.

Dorin
23rd March 2006, 15:43
Mai bine ne nasteam cai...?!
:yeah: D

ivarulz
23rd March 2006, 15:55
Saracii cai tot cu fan se aleg.

Proprietarii in schimb...

La golf se anunta un weekend incendiar.

Din pacate in Romania nu este indragit si nici nu cred ca va fi prea curand.

Favoritul meu este Ernie Els.

Dorin
23rd March 2006, 19:12
Henrik Stenson , suedez, nr 19 mondial , intalnit odata si aici in Suedia la un antrenament fara reporteri, este favoritul meu:yeah: D
http://images.google.se/images?hl=sv&q=henrik%20stenson&btnG=S%C3%B6k&sa=N&tab=wi

Dorin
23rd March 2006, 20:48
http://www.pgatour.com/multimedia/liveat/liveat17 :yeah: Aici puteti vedea LIVE la gaura 17 , cea mai spectaculoasa!:yeah: D

ivarulz
24th March 2006, 10:39
Dorin, m-am uitat si eu putin la gaura 17. Foarte spectaculoasa!

Poti sa dai niste amanunte de ce este Tige doar pe par?

Desi a castigat deja anul asta o gramada de turnee, nu il prea simt in forma. Cand o sa dispara complexele pe care ceilalti jucatori le au fata de el, va fi si mai greu.

Dorin
24th March 2006, 11:43
Raspunsul e mai sus,randul 2. Tatal pe moarte. A si declarat ca probabil nu participa la Masters pe Augusta peste 2 saptamani.:yeah: D

ivarulz
24th March 2006, 14:51
Am citit si eu despre asta. Se pare ca tatal lui se lupta cu cancerul de vreo 10 ani.

Dorin
25th March 2006, 01:28
Tiger si-a mai revenit azi si ramane cu sanse reale de castig.Ultima gaura a fost maiastra cu chip de linga green care s-a scurs direct in gaura.:yeah: D

DJ Klaus
25th March 2006, 22:30
Uite acum urmaresc si eu LIVE pe NBC TPC Sawgrass si Furyk incepe cu un boogie la prima gaura din runda 3 ratand ca un incepator un putt de 6 feet. Intre timp Vijay are deja 2 birdies din 3 gauri trecand pe prima pozitie cu -8

Dorin
25th March 2006, 23:08
Lume noua pe aici. Cand te apuci si de golf , ca acum mai imbatranesti si tenisul....?
Oricum extrem de echilibrat si toti au probleme. :yeah: D

DJ Klaus
26th March 2006, 00:27
Pai uite ca trebuie sa ma apuc ca pe aici fiecare club de tenis are si un golf course iar mai marii tenisului se intalnesc tot la o partida de golf asa ca trebuie sa ma apuc. Ce-mi recomanzi ? Stiu destul de multe despre golf dar nu am pus mana decat pe putter. Ceva site-uri ? Dar despre crose ? de care sa-mi iau. Am vazut ca preturile difera foarte mult. Poti gasi un driver 1 la 400$ sau toate 18 crose de la 125$ la 250 $ si mai mult. Apar multe intrebaari.
Deci... Ma antrenezi ? si poate intr-un an vin in suedia sa ne "tee off" :)

DJ Klaus
26th March 2006, 01:49
Final dezastruos pentru Oborholser chiar la ultimele 2 gauri avand nu mai putin de 3 bogeys la gaura 17 dintre care una in apa si 2 putts ratate. La gaura 18 reuseste din nou un drive direct in apa. Lider cu -8 pana la gaura 17 reuseste sa cada tocmai pe pozitia 17 cu doar -3 la total.

Dorin
26th March 2006, 01:54
Succes ! Daca nu vi tu vin eu pe acolo , cel mai tarziu anul viitor in mai.E o mica probabilitate si la vara dar pe coasta de vest. Tu stai doar in capitala.
Nu poti cumpara ceva special de la inceput. Trebuie sa te antrenezi un timp cu crose "oversize" care sint mai usor de jucat si nu conteaza marca de la inceput. Swing, reguli, sa simti jocul si sa te prinda microbul. Apoi sti tu singur ce sa cumperi. Crose de iron in primul an. Nu ai ce face cu driver sau ironwoods.Sint grele si mai mult strica la inceput. Asta vine cu timpul. Si e foarte bine sa iei crose la mana a doua ca oricum le faci praf cind rupi pamintul cu ele!
Urmareste maine pe suedezul Stenson"cel mai bun jucator necunoscut in America".Deocamdata pe locul 4.Dar in crestere in fiecare zi!:yeah: D

Dorin
26th March 2006, 01:55
Final dezastruos pentru Oborholser chiar la ultimele 2 gauri avand nu mai putin de 3 bogeys la gaura 17 dintre care una in apa si 2 putts ratate. La gaura 18 reuseste din nou un drive direct in apa. Lider cu -8 pana la gaura 17 reuseste sa cada tocmai pe pozitia 17 cu doar -3 la total.
Golful este jocul celor mai mari frustrari!:yeah: D

DJ Klaus
26th March 2006, 02:04
pai cum ? zici sa nu-mi iau driver-ele de 1 ,3 si 5 ?

Frustrari, inteleg... dar 5 bogeys in 2 gauri cu 2 lovituri in apa iar o gaura avand par 5 ?

Dorin
26th March 2006, 12:03
Driver plus ironwoods nu ai ce face cu ele pina nu simti si sti sa dai cu iron.Poti sa le iei dar tine-le deoparte.Dar , cum iti spun, la inceput invata-te cu iron ,wedge,9,8,7,6 si poate 5 si apoi restul de iron si incet incet si driver,etc. Trebuie sa-ti formezi un swing si prea multe crose te deruteaza .Daca te antrenezi intensiv poti sa ajungi mai repede sa folosesti totul.Dar e foarte gresit sa ataci pe toate fronturile de la inceput.Swingul de iron este diferit de cel de driver.Si cu cat crosa e mai lunga cu atat devine mai greu de stapanit. Ca doar esti antrenor de tennis. Si acolo inveti sistematic , nu te repezi in tot repertoriul...:yeah: D

Dorin
26th March 2006, 12:07
pai cum ? zici sa nu-mi iau driver-ele de 1 ,3 si 5 ?

Frustrari, inteleg... dar 5 bogeys in 2 gauri cu 2 lovituri in apa iar o gaura avand par 5 ?
Se numeste a cadea psihic.Sfatul clasic in golf este"gindeste lovitura care o ai si nu pe cea care ai deja tras-o".El a uitat-o.Inainte de a da in apa a avut un noroc chior cad a salvat par exact inainte si a ras ca un prost de ce s-a intamplat. Apoi relaxare, teribila 17 a urmat si acolo s-a pierdut definitiv. Simplu. Intelegi si mai bine cand ai sa joci singur!Asta e si mai obisnuit la noi amatorii...:yeah: D

Dorin
26th March 2006, 12:16
Dupa trei zile lider neasteptat Ames dar la mica distanta jucatori extrem de valorosi (Singh, Garcia) plus 2 suedezi care merg impreuna si cred ca este un extrem de bun lucru pentru ei(Stenson si Petersson).Stenson a facut ieri "hole in one "(direct in gaura pe o lovitura). Este a doua oara luna asta.Altfel nu a mai facut-o niciodata pe 20 de ani de golf! Altii nu o fac nici macar odata in viata(majoritatea covarsitoare).Iar curios este ca in concursul asta s-a facut hole in one de trei ori si pe aceeasi gaura!!!!:yeah: D

ivarulz
26th March 2006, 14:49
Cred ca e prea usoara gaura de au nimerit-o de 3 ori din prima :))

Oricum arata foarte interesant clasamentul.

Va fi o lupta foarte stransa.

ivarulz
27th March 2006, 00:05
Sud-africanii isi arata clasa.

Els si Goosen sunt pe -7.

Se pare ca favoritul meu, Ernie Els este in forma buna si creste de la o zi la alta.

Dorin
27th March 2006, 21:47
Ames a castigat categoric. La un moment era asa de sigur de el ca nu mai avea nici o frica de lovituri. Si atunci totul a mers fantastic. Era " in the zone".
Suedezi au satisfacut mai ales Stenson(acum nr 12 mondial) care este aproape debutant in America si a fost invitat exact pentru valoarea confirmata in Europa.:yeah: D:yeah: