PDA

View Full Version : Care credeti ca este cel mai bun sistem competitional ptr. Divizia B?



giginamol
22nd March 2006, 22:44
De la anul, sistemul competitional in B se va schimba din nou la doua serii. Credeti ca sistem cu 2 serii este mai bun ca actualul sau ar trebui facuta o singura serie de 18-20 echipe.

King of Hell
22nd March 2006, 22:48
o singura serie sa fie...ioi ce tare ar fi sa ne batem pentru promovarea in seria asta :D

giginamol
22nd March 2006, 22:51
Si eu cred ca o serie ar fi mai benefica. Divizia B ar fi mai spectaculosa din moment ce ai cel putin 5-6 echipe care se bat la promovare. Cred ca suntem singura tzara din Europa care are 3 serii in divizia b.

micutzu
23rd March 2006, 09:52
Seriile sunt facute din cauza ca sunt putini bani in fotbal in Romania si mai ales in div. B. Deplasarile lungi ar secatui cluburile (marea lor majoritate) de fotbal. Cauza seriilor e de ordin geografic pentru a nu distruge complet fotbalul in Romania. Daca nu am avea seriile in div B probabil ca am ajunge ca si campionatul Ungariei unde au ramas doar echipele cu bani.

stefanm14
23rd March 2006, 10:27
2 serii cu maxim 16 echipe sau o serie cu 18, insa nu va fi adoptat sistemul asta in curand....

Darkslowstar
23rd March 2006, 11:18
O singura serie. E bine sa ramana numai echipele cu bani, pt ca nu se poate face performanta fara. Sa nu mai ajungem la situatii in care nou promovata in primul esalon n-are bani. Divizia C sa ramane pe criterii geografice si B-ul sa aiba 20-22 de echipe, sa fie multe meciuri. Asa s-ar tria valorile mai bine si s-ara sigura o selectie mult mai buna si echipe mai valoroase.
Divizia C sa aiba pana in 5-6 serii, sa exista si acolo competitie.

micutzu
23rd March 2006, 12:29
Bine, atunci sa retrogradeze 4 din A si sa promoveze 4 din B.
Vezi sa nu. Crezi ca Mitica risca sa ajunga echipe, care nu mai vor sa cotizeze la el, in A si sa nu mai aibe bani. Dupa cate am inteles deja timisorenii nu mai "cotizeaza" (in afara de sumele oficiale) la nea Mitica.

Cel mai bine e cu doua serii fiindca asa mai raman si echipe care desi nu au bani sa promoveze rezista in B si au centre de copii si juniori destul de bune si care promoveaza jucatori tineri.

Daca nu ar fi div. B asa de diluata nu am avea decat echipe de consacrati si mercenari straini. Lasa Dark asa cu 2 serii ca pentru Romania e foarte bine. Nu avem asa un nivel de dezvoltare ca italienii, nemtii, francezii etc., astfel incat sa ne permitem o serie de B iar echipele sa aibe si centre de copii si juniori.

Ex. Salonta, Vizer baga bani la echipa, e pe 2 la noi in serie, dar doar la echipa mare. Centrul de copii si juniori e inexistent.
Deci deocamdata 2 serii e suficient (de promovat ar trebui 3 - primele 2 direct si cele de pe 2 baraj intre ele sau ce locurile 16 si 15 din A, ultima varianta ar fi mai buna ca asa s-ar vedea daca merita vreuna de pe 2 sa promoveze).

relansat
23rd March 2006, 12:33
2 serii, 3 sunt prea multe si 1 este prea putin :ok:

six
23rd March 2006, 12:42
Dupa cate am inteles deja timisorenii nu mai "cotizeaza" (in afara de sumele oficiale) la nea Mitica.:o: dezvolta subiectu micutzule :confused: :hmm:

omul
23rd March 2006, 13:49
2 serii.
O serie ar presupune buget -pt. deplasari cel putin- ca pentru divizia A. Nu e cazul la noi, da' sincer nu stiu de unde am putea aduna 16-18 echipe care sa faca fata.

Ex. Salonta, Vizer baga bani la echipa, e pe 2 la noi in serie, dar doar la echipa mare. Centrul de copii si juniori e inexistent.
aici gresesti - clubul se numeste "CF Liberty Oradea", unde CF="Centrul de fotbal". Chiar pentu asta a fost facuta echipa de vizer. E un centru de juniori... Au chiar plecat juniori incorpore din Oradea la Liberty. Vizer asta vrea : sa creasca juniori, sa faca afaceri, de-aia nici nu cred ca vrea in A.

nr.zece
23rd March 2006, 14:13
1 singura serie cu 20 de echipe
sunt echipe care vin la meciuri cu transportul public, sunt echipe care nu au vestiare si dusuri si anual se retrag 2-3 din campionat din motive financiare

One-Man Show
23rd March 2006, 14:15
3 serii,16 echipe,sa se promoveze cu play-off:ok:

micutzu
23rd March 2006, 14:21
@omul
Cu scuzele de rigoare pentru toti, inseamna ca am fost informat gresit. Boruga zice pe la noi ca Vizer vrea in A dar dar tace si nu zice nimic (neoficial, asta ar fi aflat-o dintr-o discutie cu Vizer cu ocazia amicalului Sopron - UTA), iar Boruga e destul de uns cu multe ca sa nu stie ce se invarte.

@06
Cine vrea un loc caldut in A cam cotizeaza. Cum a venit BKP-ul cu bani gramada nu se mai vrea cotizare deoarece sunt destui de multi bani incat sa se descurce Poli fara "ajutor".
Oricum nu vreau sa zic eu multe dar gandeste-te si tu putin ce a fost cooperativa, ea inca mai exista dar o recunosc tot mai putini si - e adevarat - e activa mai putin, dar ma repet, ea exista.
Am terminat cu off-topicul, aici e div. B, @06 daca mai vrei detalii exista PM

tudoor
23rd March 2006, 15:27
Cel mai bine ar fi o singura serie de vreo 20 de echipe.. 3/4 promoveaza direct si inca 2 la baraj contra echipelor de A! eu asa as face pt ca asa cam toate echipele din A si B ar fi implicate in lupta pt promovare/retrogradare, n-ar mai exista echipe pe undeva pe la mijlocul clasamentului care in retur practic n-au nici un obiectiv! s-ar crea astfel o lupta adevarata care poate duce doar la progresul fotbalului romanesc!
dar nu o sa se faca asa ceva pentru ca Mitica si Sandu vor cat mai multe echipe k sa aibe ei voturi asigurate la congrese :rosu:

bihoreanul
23rd March 2006, 18:18
Divizia A cu 16 ,sa pice ultimele 4,diviza B o singura serie de 18 sau 20 din care sa promoveze primele 4,fara baraj si fara alte vrajeli,ultimele 4 sa pice direct.Divizia C sa aiba maxim 4 serii de cate 16 si sa promoveze primul loc din fiecare serie.Daca vrei performanta doar cu un sistem bine pus la punct se poate face treaba si cu bani.In ziua de azi doar cu bani poti face performanta ,dar la noi div B si C ,parca ar fi in campionatele din Africa.Ar trebui taiat in carne vie ,chiar daca unele cluburi de traditie ar disparea,dar cine nu se poate alinia la standardele cerute,sa se retraga.Sa nu vb de div C,ca acolo e jale mare.Sunt multe echipa care nici macar o tribuna nu au,apa si dusuri sau macar o tribuna,lipsesc cu desavarsire.Cine vrea sa faca performanta sa se alinieze la standardele cerute,cine nu sa mearga saptamanal la sintetic.
PS: binenteles ca lucrul acesta in RO nu este posibil,in concluzie 2 serii ar fi acceptabil fata de actualul sistem,dar nu ar fi ideal.

giginamol
23rd March 2006, 21:26
Cred ca 2 serii a cate 18-20 echipe este prea mult. Vor fi echipe care la mijlocul campionatului se trezesc ca nu mai au bani de benzina si se retrag.
Fiecare serie va avea intre 2-3 echipe care se bat la promovare in schimb daca ar fi o singura serie ar fi 6. Creste competitivitatea. PLus de asta s-ar tria echipele care intradevar ar face fata in A si d.p.d.v financiar. Divizia C ar trebui sa creasca la nivelul actual al diviziei B.


2 serii.
da' sincer nu stiu de unde am putea aduna 16-18 echipe care sa faca fata.

Din seria 1- Ceahlaul, Dacia Braila, FC Brasov , FC Botosani
seria2 - Univ. Craiova , CSM Rm. Vilcea, Unirea Urziceni, Petrolul Ploiesti
seria3 - Gaz Metan, FC Bihor , "U" Cluj, FCM Resita, UTA

Am adunat 13 echipe fara a pune in socoteala satelitii lui Dinamo, Rapid si CFR. O singura serie cu asemenea echipe ar creste nivelul competitional garantat. Plus ca va fi foarte greu sa faci blaturi.

King of Hell
23rd March 2006, 22:06
si dintr-o astfel de serie cine ar promova macar ai stii ca nu va fi ciuca batailor la anu in A.

RedBaron
24th March 2006, 01:23
Divizia A cu 16 ,sa pice ultimele 4,diviza B o singura serie de 18 sau 20 din care sa promoveze primele 4,fara baraj si fara alte vrajeli,ultimele 4 sa pice direct.Divizia C sa aiba maxim 4 serii de cate 16 si sa promoveze primul loc din fiecare serie.Daca vrei performanta doar cu un sistem bine pus la punct se poate face treaba si cu bani.In ziua de azi doar cu bani poti face performanta ,dar la noi div B si C ,parca ar fi in campionatele din Africa.Ar trebui taiat in carne vie ,chiar daca unele cluburi de traditie ar disparea,dar cine nu se poate alinia la standardele cerute,sa se retraga.Sa nu vb de div C,ca acolo e jale mare.Sunt multe echipa care nici macar o tribuna nu au,apa si dusuri sau macar o tribuna,lipsesc cu desavarsire.Cine vrea sa faca performanta sa se alinieze la standardele cerute,cine nu sa mearga saptamanal la sintetic.
PS: binenteles ca lucrul acesta in RO nu este posibil,in concluzie 2 serii ar fi acceptabil fata de actualul sistem,dar nu ar fi ideal.cu alte cuvinte asta vroiam sa spun dar m-am logat cu alt cont...

:D glumeam, subscriu

Darkslowstar
24th March 2006, 15:04
Din seria 1- Ceahlaul, Dacia Braila, FC Brasov , FC Botosani
seria2 - Univ. Craiova , CSM Rm. Vilcea, Unirea Urziceni, Petrolul Ploiesti
seria3 - Gaz Metan, FC Bihor , "U" Cluj, FCM Resita, UTA

Am adunat 13 echipe fara a pune in socoteala satelitii lui Dinamo, Rapid si CFR. O singura serie cu asemenea echipe ar creste nivelul competitional garantat. Plus ca va fi foarte greu sa faci blaturi.

Mai poti Adauga celelate echipe 2 echipe brasovene, Forex, candidata cu sanse bune la promovare si Precizia Sacele, nuca tare si pt Steagu, Ceahlaul sau Forex, Dunarea Galati, ICST, Liberty, CFR Timisoara, etc si uite cum se strang 20 de echipe serioase, avand si ceva bani si baza materiala (cele mai multe) si care jucand intre ele o sa aiba meciuri tari in picioare si nu o sa faca figuratie in A. ca sa nu mai vorbim ca prob vor strange jucatorii bunid e la celelalte echipe care vor merge in C. Satelitii celor din A nu cred ca vor avea loc intr-o astfel de B.

t.b.
24th March 2006, 18:19
O singura serie cu 18-20 de echipe din care sa promoveze 4 echipe, in seria asta nu ar avea ce cauta echipe satelit. Cluburile sa fie obligate sa indeplineasca conditii apropiate de cerintele diviziei A, sa nu se mai joace de la 11, probabil ca diviza B in formula asta ar prezenta si ceva interes si meciurile ar putea fi televizate contra-cost. Asta ar fi solutia ideala, dar e greu de aplicat in Romania din motive financiare.

Darkslowstar
24th March 2006, 18:31
Nu financiare, ci tactice si politice, ca isis pierde nasul bazinul electoral. Si cine credeti ca-l va vota de la B si C, care sunt grosul la Adunarea Generala? Ma indoiesc ca va putea fi impus asa ceva in AG, chiar si daca Sandu o sa vrea.
Normal ca ar fi atractiv si pt televiziuni, pt ca sunt multe echipe de traditie si nivelul jocului va creste spectaculos.

wb
1st April 2006, 04:26
3 serii,16 echipe,sa se promoveze cu play-off:ok:
Asa mi se pare si mie normal.
In situatia economica actuala din tara noastra, situatie care se reflecta si in fotbal, o singura serie ar pune in dificultate echipele in deplasarile lungi. Doua serii n-ar rezolva prea multe, din cauza formei tarii noastre, pentru ca ar obliga totusi unele echipe sa parcurga distante mari la unele meciuri:)
O divizie B cu 3 serii mi se pare mai potrivita, iar la final as vrea sa vedem un turneu intre primele clasate din B si ultimele clasate din A.

mblue
10th April 2006, 13:48
divizia a 16 echipe ultimele 4 retrogradeaza , a 5-a da baraj
divizia b 20 de echipe ,primele 4 promoveaza , a 5-a da baraj
6 retrogradeaza
diviza c , 4 serii de 16 echipe, promoveaza prima, iar a 2-a da baraj

micutzu
10th April 2006, 14:06
Mama ce ai cugetat-o ! :D
Te-ai gandit mult? Pai ii crezi pe Sandu si Mitica batuti in cap?
Pai au sa fie jumatate sau mai putin din cate exista in cele 3 serii acum, si cine mai cotizeaza la buzunarele celor doi ?
Parerea mea scurt si la obiect :
div. A = 18 echipe (4 retrogradeaza)
div. B = 2 serii x 18 echipe (primele 2 din fiecare serie promoveaza iar ultimele 6 retrogradeaza)
div. C = 6 serii x 14 echipe (promoveaza 2 din fiecare serie si retrogradeaza 4)

Darkslowstar
10th April 2006, 14:15
Fotbalul e un sport in care trebuie bani. Cine nu are ori sa schimbe managerul, locatia echipei sau meseria. Asta cu distantele mari e o scuza facila. Oare cum rezista echipele de handbal, volei, baschet din prima liga, care de cele mai multe ori (cu exceptia unor echipe de baschet) au bugete la nivelul div C la fotbal? Exista solutii, se merge cu trenul. se doarme la internate, hoteluri ieftine, se fac reciprocitati la cazare, etc
O singura serie de 20-22 de echipe din care sa promoveze direct 4 si sa retrogradeze 6-8. adica cate serii de C vor fi. sa vezi cum ar creste nivelul B-ul atunci si implicit al A-ului. dar nu se va face pt ca isis va pierde nasul o a parte din bazinul electoral.

micutzu
10th April 2006, 14:31
Dark gandesti ca un tata de albine. :D
un singur lucru e mai greu : trecerea de la 3 la 1 serie ar fi un soc prea puternic ce ar putea duce la un colaps al nivelelor inferioare div. A si implicit o problema pentru aceasta.
Ar trebui sa mearga vreo 2-3 ani cu 2 serii si dupa aia sa se faca miscarea.
D.p.d.v. financiar, la ora asta in div. B cu o serie ar rezista cel mult 10-12 formatii, iar pana la 20-22, Dark fratele meu, te las pe tine cu matematica :D

Darkslowstar
10th April 2006, 14:42
Nu cred ca e chiar asa de neagra situatia, hai sa le luam pe rand, dintre cele momentan in B:
Seria I: Steagu, Ceahlaul, Forex, Botosani, Braila, Dunarea Galati, Precizia Sacele, Altay si Portul Constanta, cel putin.
Seria II: Craiova, Petrolul, Valcea, Urziceni, Otopeni, Inter Gaz, Motru si evantual Sibiu.
Seria III: Gazul, Liberty, U Cluj, Bihor, UTA, Sarma, CFR Timisoara, Unirea Dej, Alba Iulia, poate si Oli, cel putin.
In mod sifur am uitat cateva si vorbim aici strict din pct de ved financiar. S-au strans mai mult de 22, vreo 27 de echipe, din care mai mult de jumate au ganduri de promovare. Cum ar arata o serie cu aceste echipe ( sa zicem ca nu intra Sibiul, Dejul, Portul, Oli, CFR si Dunarea)? Ar fi o serie de B cu foarte multe meciuri tari. Cine ar promova ar face fata cu siguranta in A, atat financiar cat si fotbalistic.

micutzu
10th April 2006, 14:52
1.Hooooo, te arunci, vezi ca am citit (nu mai stiu pe unde) de dimineata ca Urziceniul se retrage pe considerente financiare.
2. De la noi din serie iti spun sigur ca momentan nu ar face fata : Sarma, CFR Tim (nu mai apartine de Poli), Dej, Alba (stii ca erau sa nu mai fie), Oli sigur, iar noi si asa cu 3 serii supravietuim de pe o zi pe alta; deci ramat 4 din 10 enumerate de tine deci deja din start (cele de la noi + Urziceniul) te lasa doar cu 20 de echipe.
In seria Craiovei sa tinem cont (in afara de U care are bani acum) restul se joaca in Bucuresti si Oltenia deplasarile fiind mai scurte chiar decat la noi in serie. O singura serie ar decima echipele din zona aia.
La voi in serie nu ma bag. Pot sa zic doar ca ce am zis in legatura cu seria noastra e 90% sigura treaba pentru ca stiu cum e. S strang bani pentru un sezon si apoi se retrage cutare si cutare si dupa iar te chinui si tot asa, bla, bla, bla.

Darkslowstar
10th April 2006, 15:15
Eu zic ca Sarma ar face fata, Dejul e satelitul lui CFR Cluj, Urziceniul nu se retrage deocamdata, sunt numai zvonuri, realitatea e ca au bani si o relatie buna cu Dinamo, care le asigura un flux de jucatori buni si au o baza materiala foarte buna. Alba cred ca vor reveni repede in B.
Cred ca in cazul unei singere serii managementul va trebui sa creasca si se vor scoate mai multi bani, si din piatra seaca. :)

mblue
13th April 2006, 11:17
Mama ce ai cugetat-o ! :D
Te-ai gandit mult? Pai ii crezi pe Sandu si Mitica batuti in cap?
Pai au sa fie jumatate sau mai putin din cate exista in cele 3 serii acum, si cine mai cotizeaza la buzunarele celor doi ?
Parerea mea scurt si la obiect :
div. A = 18 echipe (4 retrogradeaza)
div. B = 2 serii x 18 echipe (primele 2 din fiecare serie promoveaza iar ultimele 6 retrogradeaza)
div. C = 6 serii x 14 echipe (promoveaza 2 din fiecare serie si retrogradeaza 4)
nu am zis ce sistem ar prefera nasul sau mitica , am zis sistemul care mi se pare mie cel mai bun , titlul thread-ului e clar " Care credeti ca este cel mai bun sistem competitional ptr. Divizia B? " .

Andy1987
13th April 2006, 13:08
cu doar o serie, ar fi o lupta absolut incredibila.

Mishumacher
13th April 2006, 13:11
Nu cred ca e chiar asa de neagra situatia, hai sa le luam pe rand, dintre cele momentan in B:
Seria I: Steagu, Ceahlaul, Forex, Botosani, Braila, Dunarea Galati, Precizia Sacele, Altay si Portul Constanta, cel putin.
Seria II: Craiova, Petrolul, Valcea, Urziceni, Otopeni, Inter Gaz, Motru si evantual Sibiu.
Seria III: Gazul, Liberty, U Cluj, Bihor, UTA, Sarma, CFR Timisoara, Unirea Dej, Alba Iulia, poate si Oli, cel putin.
In mod sifur am uitat cateva si vorbim aici strict din pct de ved financiar. S-au strans mai mult de 22, vreo 27 de echipe, din care mai mult de jumate au ganduri de promovare. Cum ar arata o serie cu aceste echipe ( sa zicem ca nu intra Sibiul, Dejul, Portul, Oli, CFR si Dunarea)? Ar fi o serie de B cu foarte multe meciuri tari. Cine ar promova ar face fata cu siguranta in A, atat financiar cat si fotbalistic.

In seria a doua si Astra dispune de bani multi insa nu au avut cand sa inchege o echipa buna.

Darkslowstar
13th April 2006, 13:46
Ai dreptate, uitasem de Astra, problema lor e lipsa de omogenitate nu lipsa banilor. Sunt sigur ca Astra se va bate din nou la promovare, pt ca daca sunt bani performanta va veni si ea!
Andy, asta ar fi si scopul, sa se ridice mult nivelul jocului si formatiile care promoveaza sa faca fata cu brio in A. Fotbalul romanesc nu ar avea decat de castigat, dar nu si conducatorii lui!

Edgar
14th April 2006, 13:51
Cel mai bun sistem (in opinia mea) - o singura serie cu 16 sau 18 echipe.

Cum ar arata de exemplu o serie de 18 cu primele 6 din fiecare serie?

Ceahlaul Piatra Neamt
FC Brasov
Forex Brasov
FC Botosani
Dacia Unirea Braila
Precizia Sacele
Universitatea Craiova
CSM Ramnicu Valcea
Petrolul Ploiesti
Unirea Urziceni
Dacia Mioveni
CS Otopeni
Gaz Metan Medias
Liberty Salonta
Universitatea Cluj
FC Bihor
FCM Resita
Industria Sarmei Campia Turzii

Cine spune ca trebuie sa avem doar 3 nivele?

Divizia A - o serie de 16 (ca tot a cerut Blatter), 3 retrogradeaza
Divizia B - o serie de 16 (parca e mai bine 16 la terenurile care sunt sau care este :D), 3 promoveaza, 4 pica.
Divizia C1 - 4 serii de 16 echipe, prima promoveaza, 4 pica.
Divizia C2 - 8 serii de 16 echipe, primele 2 promoveaza, retrogradeaza 4.

Darkslowstar
14th April 2006, 14:02
Ar fi foarte tare, dar eu cred ca ar putea sa fie lejer 20 de echipe, pt ca exista suficiente date competitionale pt 40 de etape., fara a pierde din taria clasamentului :). Sa promoveze 4 si sa retrogradeze 6!

dragos_popa17
14th April 2006, 14:37
Cred ca un A cu 18 si un B cu 20 ar fi excelent in urmatorii 5 ani. Mai incolo mai vedem. Oricum sunt adeptul unei divizii B cu o singura serie. Ca sunt 16 sau ca sunt 24, depinde de momentul in care se afla fotbalul romanesc :ok:

Sommerset Hateg
14th April 2006, 15:17
O singura serie,16-18 echipe,pentru cei puternici...

Romeo
22nd April 2006, 16:29
Ai dreptate, uitasem de Astra, problema lor e lipsa de omogenitate nu lipsa banilor. Sunt sigur ca Astra se va bate din nou la promovare, pt ca daca sunt bani performanta va veni si ea!


Atunci cand Astra a promovat, patron nu era Ion Niculae, iar Rafinaria Astra Romana avea super-performante, iar presedinte al echipei era Manea, patron al unor firme de constructii. A venit Niculae, s-a mentinut cativa ani echipa, dar a inchis rafinaria, alti 1800 de oameni trimisi acasa, dar repet, de la superrentabilitate in 1997 s-a ajuns la inchidere in 2001. Apoi s-a bagat Luca, s-au inteles asupra fuziunii cu Petrolul apoi au facut tot posibilul sa-l scoata pe Niculae fara nimic, invocand ca ar avea mari datorii la Petrom, desi nu stiu cand a devenit Luca stapan acolo. Ca sindicalistii lui Luca ar fi de partea lui, formal e adevarat, ca oricum nimeni nu-i intreaba daca este de acord ca Luca sa aleaga in locul lor. Astra s-a apucat cam la spartul targului sa ia un loc in B vara trecuta, dar cu cateva din vedetele din 1997 si cativa necunoscuti este greu si in B, asa ca le recomand ceea ce le place conducatorilor romani: blatul, altfel va fi greu sa scape.


Ar fi foarte tare, dar eu cred ca ar putea sa fie lejer 20 de echipe, pt ca exista suficiente date competitionale pt 40 de etape., fara a pierde din taria clasamentului :). Sa promoveze 4 si sa retrogradeze 6!

Solutia cu o singura serie se discuta de vreo 30 de ani, poate si mai de mult. Interesele FRF sunt altele, insa. Ce-i drept, in Europa asta sunt tarisoare mici, cu 40 sau 50 sau 90 milioane de locuitori si nici bani multi nu au, asa ca pun acolo de o serie in B de 18, 20 sau 22 echipe. Aceste tari cu un fotbal rudimentar se numesc Spania, Franta, Germania, Anglia. Undeva mai la est, intr-o tara extrem de dezvoltata de nu poti face 100 metri pe trotuar fara sa vezi cel putin o groapa, sunt 48 de echipe in 3 serii ale diviziei B, meciuri disputate, ce mai ! Glorii ale fotbalului continental sau galactic, cum ar fi Dinamo II, Rapid II, dar si Gloria II Bistrita, Building Vanju Mare, ACU Arad se intrec mai ceva ca in Liga Campionilor.
Pe scurt, spuneti-mi daca in Europa asta stiti vreo tara care sa mai aiba 2serii in divizia B, poate mi-a scapat mie.

cap
23rd April 2006, 00:11
divizia b ar fi cel mai bine si se va ridica foarte mult fotbalul sa fie o singura serie iar acea serie sa fie de 20 de echipe si sa le dea sansa la toate celelate echipe din cele 3 serii sa participe prin meciuri eliminatorii iar cele mai bune sa ramana

Romeo
24th April 2006, 12:17
divizia b ar fi cel mai bine si se va ridica foarte mult fotbalul sa fie o singura serie iar acea serie sa fie de 20 de echipe si sa le dea sansa la toate celelate echipe din cele 3 serii sa participe prin meciuri eliminatorii iar cele mai bune sa ramana

anormal pentru fotbalul nostru 20 de echipe intr-o serie (38 meciuri, cu 3 luni de vacanta iarna si 2 luni vara), dar ce mi-e 18, ce mi-e 20. Luam clasamentele din cele 3 serii, alegem primele 6 din fiecare si vedem ce iese. Echipele secunde nu prea au ce cauta in divizia B, dar daca se duc Dinamo II si Rapid II promoveaza Poli II Iasi.

Paul
24th April 2006, 12:28
Sistemul italian , dar adaptat la conditii romanesti :

Divizia A : 16 echipe ,pica 3
Divizia B : 1 serie * 18 echipe ,urca 3 , pica 4
Divizia C : 2 serii * 18 echipe , urca 4 (2*2) pica 10 (2*5)
Divizia D : Judeteana : 40 serii (campionalele din fiecare 4 judete dau baraj si urca cate 1... in total 10 echipe)

Cupa Romaniei : toate meciurile (inclusiv finala) tur-retur
---------------
As adauga:

Divizia C : se joaca duminica (si nu vinerea)
Divizia B : sambata de la ora maxima posibila de conditiile de lumina naturala

Divizia A : sistem francez : 1 meci sambata @18.00 , 5 meciuri sambata @20.45 , 1 meci duminica @18.00 , derby-ul etapei : duminica @20.45

----------
Avantajele acestui sistem:
-> Cupa Romaniei creste in valoare si interes
-> Divizia B puternica (se poate vorbi si de Televizare)
-> Divizia C decenta , dispare riscul actual ca unele echipe sa se retraga fiindca doar echipele tari ar ajunge in C

De asemenea:

- desfintarea echipelor satelit , si infiintarea unei compititii "Cupa Ligii" unde sa existe posibilitatea rodarii jucatorilor mai putin folositi , si sa exista motivatia unui trofeu !

King of Hell
24th April 2006, 12:34
Paule, acum serios vorbind, esti sigur ca te-ai nascut printre randurile noaste, ale pamantenilor? Ca stii prea multe, io cred ca esti de pe Pluto sau ceva. :D

Angelina Jolie
25th April 2006, 07:01
Ba aici atata-i de serioasa discutia ca mi si jena sa fac misto. Deci vreau o singura serie de B, dar tare, sa pice ceilalti din Cluj in C.:D

Romeo
25th April 2006, 09:00
Sistemul italian , dar adaptat la conditii romanesti :

Divizia A : 16 echipe ,pica 3
Divizia B : 1 serie * 18 echipe ,urca 3 , pica 4
Cupa Romaniei : toate meciurile (inclusiv finala) tur-retur
---------------
De asemenea:
- desfintarea echipelor satelit , si infiintarea unei compititii "Cupa Ligii" unde sa existe posibilitatea rodarii jucatorilor mai putin folositi , si sa exista motivatia unui trofeu !

este o propunere pe care o agreez, dar nu pe noi ne intreaba FRF-ul. De prin 1975 s-au tot facut propuneri, dar prima revolutie s-a facut in 1992 (ma refer la sistemul competitional), diparand o groaza de echipe din C, dar incet-incet numartul acestora a inceput sa creasca. Deficienta la ceea ce scrii este ca sunt 42 de judete.
As opta pentru finala cupei intr-un singur meci, ca intotdeauna, eventual rejucarea ei in caz de egalitate, pe terenul echipei care nu este din Bucuresti, sau finala sa se joace in centrul tarii, Brasov sau Sibiu, ca prea s-au disputat toate -1 la Bucuresti. Interesul nu poate creste odata ce tot Bucurestiul castiga cupa!
La B deja se vorbeste de televiziune, asa ca nu ar fi nimic nou, poate creste doar miza.
Nu inteleg de ce se joaca vinerea divizia C, sau poate ca trebuie sa ramana weekendul liber, eventual sa invete de la TV ? Campionatul de tineret sau rezerve sau sperante nu cred ca a avut niciodata un interes, sunt doar bani cheltuiti, cum ar fi sa joace rezervele de la Steaua cu cele de la Gloria ?

Edgar
25th April 2006, 12:39
O problema ar fi si sistemul de trecere de la 2 serii de 18 la o singura serie de 16/18/20.

Daca tot se trece anul asta la 2 serii, cum vor fi impartite judetele in cele 2 serii?

micutzu
25th April 2006, 12:49
Nu e prima data cand sunt 2 serii. Deci se poate.
Am mai zis, pana la o serie ar mai trebuii sa se lase 2 serii vreo 2-3 sezoane, pentru a se evita un soc financiar ce ar distruge mai mult decat sa construiasca.

Edgar
25th April 2006, 13:12
Stiu asta. Ultima oara au fost 2 serii in sezonul 2002/2003. Eram curios cam care ar fi repartizarea.

micutzu
25th April 2006, 13:19
Pai asta depinde, nici cand au fost 3 nu intotdeauna au fost acelesi repartizarile.
Va fi ceva de genul Transilvania + Oltenia, Moldova+Bucuresti+Dobrogea.
Asta aproximativ.
Depinde cine si cum va promova (retrograda).

King of Hell
25th April 2006, 14:02
Poi avand in vedere ca vor promova Ceahlaul, U Craiova, U Cluj si probabil FC Brasov/Petrolul la baraj, si avand in vedere echipele ce vor retrograda, seriile vor fi ceva de genu B1: Gaz Metan Medias, Liberty Oradea, FC Bihor, ISCT, FCM Resita, Olimpia Satu Mare, CFR Timisoara, Minerul Lupeni, UTA, Pandurii, FC Brasov, Forex Brasov, CSM Rm.Valcea, FC Caracal.
Iar B2:FCM Bacau, FC Botosani, Dacia Unirea, Cetate Suceava, Dunarea Galati, Precizia Sacele, Altay Constanta, Gloria Buzau, Unirea Urziceni, Dacia Mioveni, CS Otopeni, Dunarea Giurgiu, Poiana Campina, Minerul Motru.

tudoor
25th April 2006, 14:13
asta ar chiar culmea... Brasovul intr-o serie si Sacele in cealalta :D
nush cum o sa inparta dar pana acum noi mereu am fost seria estica! mi-e si frica sa ma gandesc ce ne asteapta dak picam cum zice King!

micutzu
25th April 2006, 14:29
Numai cum zice King ne putem intalnii la anu'. Vezi? Tot raul spre bine. :D
Hai Dark ca nu e totul pierdut ca sa ne vedem. :ok:

Edgar
25th April 2006, 14:35
Micutule, ce te faci daca pica UTA? (acum e pe loc retrogradabil din cate stiu).

Brasovul (judetul adica) poate avea anul viitor chiar 4 echipe in B: FC Brasov, Forex, Precizia si Tractorul.

micutzu
25th April 2006, 14:46
Intrebare de baraj : :drak: mort si ratza inecata ati mai vazut ? :D

Darkslowstar
25th April 2006, 15:25
Vor fi sigur 3 echipe din Brasov, pt ca va promova foarte probabil o echipa brasovean din C9, prob Tractorul.
Noi inca mai avem sanse, dar ma indoiesc ca vom promova pt ca echipa nu merge inca si nu stiu daca mai este timp pt reglaje. Poate la anul, daca nu pleaca oamenii de baza si se aduc 2-3 intaririi si confirma mai multi tineri.

micutzu
25th April 2006, 15:29
O sa va luptati cu noi si nu are sa va fie usor :D :P

Paul
25th April 2006, 15:32
Nu inteleg de ce se joaca vinerea divizia C, sau poate ca trebuie sa ramana weekendul liber, eventual sa invete de la TV ? Campionatul de tineret sau rezerve sau sperante nu cred ca a avut niciodata un interes, sunt doar bani cheltuiti, cum ar fi sa joace rezervele de la Steaua cu cele de la Gloria ?

Faptul ca C-ul se joaca vinerea e o prostie. In principiu baietii din A au decis asa , ca sa poate avea sateliti , si sa`si rodeze jucatorii. Daca s-ar juca sambata , atunci ar fi imposibil ca X sa joace in C si seara sa fie rezerva in A (si sa joace la o adica).

Apoi mai e si cu arbitrii/observatorii. La Divizia C sunt multi si au si serviciu. Daca ar fi duminica meciurile , cum dracu sa ajunge acasa si sa si te odihnesti si luni la serviciu. Arbitrii de Divizia A , isi permit sa piarda ziua de luni , da aia de Divizia C mai au si servici... si duminica si familie. La fel si fotbalisti.

----
Cat despre televizarea la B. Sa fie o ceva in genul LPF (da Liga Profesionista a cluburilor din B) , cu sistem de televizare centralizata. Cred ca ar fi duminica de duminica cel putin un meci de B , mult mai interesant decat un Iasi - Otelul sau Gloria - Pandurii.


Stiu asta. Ultima oara au fost 2 serii in sezonul 2002/2003. Eram curios cam care ar fi repartizarea.

Est si Vest , desi in functie de anumite interese , linia care imparte Romania in 2 poate fi si stramba.

Teoretic se pun pe harta punctele cu echipele , si incep sa puna baietii :

in Seria I : cea mai vestica echipa , in Seria II cea mai estica;

apoi se sterg punctele se reface harta si tot asa pana nu mai raman echipe si se completeaza seriile

aetius
25th April 2006, 15:44
o singura serie cu 18, in care vor intra cu timpul doar echipe cu bani , infrastructura compatibila uefa si pretentii de div a.
3 promoveaza ,5 retrogadeaza.
iar div c formata din 5 serii de 18,cu cate 1 promovata si 5 retrogradate la nivel de judetean.
din campionatele judetene , grupate cate 2, sa promoveze 25.
asa ar fi un campionat echilibrat de sus in jos.
am uitat div a 18 echipe cu 3 retrogadabile.

si inca ceva ...in faza "128-imi" de cupa romaniei sa intre si echipele de c pe langa cele de C ( adica 5*18 =90 + 22 echipe calificate din tururi inferioare)=>56 echipe
64-imi:invingatoarele din turul anterior =>28 echipe
iar apoi in faza "32-imi" de cupa romaniei sa intre echipele de A si B ( 36 +28 )
din "64-imi")=> 32
iar apoi traseul normal...

tudoor
25th April 2006, 19:06
Numai cum zice King ne putem intalnii la anu'. Vezi? Tot raul spre bine. :D
Hai Dark ca nu e totul pierdut ca sa ne vedem. :ok:
pai eu zic mai bine sa ne intalnim peste 2 ani direct in A :ok:


Brasovul (judetul adica) poate avea anul viitor chiar 4 echipe in B: FC Brasov, Forex, Precizia si Tractorul.:
asa-i! mai mult ca sigur la anu o sa fie 4 echipe din judet, de promovat in A sunt destul de slabe sanse, de cazut in c la fel, si o sa mai promoveze din c9 Tractoru, Ghimbavu (care probabil va renunta apoi sa fie satelitul nostru) sau Predealu! mai lipseste numa Fagarasu ca sa fie 5 echipe ca in anul in care am promovat ultima oara :yeah:

Paul
25th April 2006, 19:10
vezi sa nu retrogradeze toate pentru blaturi :D

Parca Fagarasu a facut ceva prosti si a luat penalizari mari nu ?

Darkslowstar
25th April 2006, 19:13
Nu Paul, s-a jucat mereu corect la noi. Drept dovada am pierdut 4 puncte, facand egal atat la Forex cat si la Precizia, udne toata lumea sustinea ca avem 12 puncte asigurate. Uite ca din 6 am luat doar 2 si alea la mare lupta.

Edgar
25th April 2006, 20:55
Est si Vest , desi in functie de anumite interese , linia care imparte Romania in 2 poate fi si stramba.

Teoretic se pun pe harta punctele cu echipele , si incep sa puna baietii :

in Seria I : cea mai vestica echipa , in Seria II cea mai estica;

apoi se sterg punctele se reface harta si tot asa pana nu mai raman echipe si se completeaza seriile

Buna treaba, in cazul asta fug sa-mi cumpar o harta si niste piuneze :D

BrasovFans
28th April 2006, 17:02
O singura serie. De ce? Pentru k atunci va fi mai mult spectacol. Eu as zice ca ar putea fi la fel de buna ca cea din A, apoape !

ALLINN
30th April 2006, 00:03
Haideti sa fim seriosi. Ganditi rational. Cel mai bun este sistemul cu 2 serii, cum era pana acum cativa ani.
Ar fi prea mult pentru Romania o singura serie. Nu credeti ca e prea mult de mers de la Hunedoara la Constanta sau de la Drobeta la Botosani (doar niste exemple), atat din punct de vedere financiar, cat si al oboselii ce ar acumula-o echipele?! Petru infrastructura de care dispunem... nu merge, deoarece majoritatea oraselor de Divizia B nu dispun de aeroport, iar transportul prin toata tara cu autocarul sau trenul ar fi o teroare atat pentru jucatori, cat si pentru suporteri; uneori o deplasare poate insemna 2 zile...e prea mult.

bob19
30th April 2006, 00:12
O singura serie de 20 echipe promoveaza primele 4 si retrogradeaza ultimile 6

BoboHD
4th May 2006, 18:18
as vrea sa fie 2 serii de 20 de echipe..cred k ar fi cel mai interesant asa

Edgar
5th May 2006, 09:41
Haideti sa fim seriosi. Ganditi rational. Cel mai bun este sistemul cu 2 serii, cum era pana acum cativa ani.
Ar fi prea mult pentru Romania o singura serie. Nu credeti ca e prea mult de mers de la Hunedoara la Constanta sau de la Drobeta la Botosani (doar niste exemple), atat din punct de vedere financiar, cat si al oboselii ce ar acumula-o echipele?! Petru infrastructura de care dispunem... nu merge, deoarece majoritatea oraselor de Divizia B nu dispun de aeroport, iar transportul prin toata tara cu autocarul sau trenul ar fi o teroare atat pentru jucatori, cat si pentru suporteri; uneori o deplasare poate insemna 2 zile...e prea mult.

Hunedoara - Constanta 615km
Drobeta - Botosani 673km


Seria 1:

FC Botosani
Cetate Suceava

Altay Constanta (sau Navodari)
Callatis Mangalia
Portul Constanta

Constanta - Botosani 546km
Constanta - Suceava 548km
Mangalia - Suceava 592km
Mangalia - Botosani 590km

Deci se poate.

Edgar
5th May 2006, 11:35
Daca oprim competitiile acum, iar echipele cu numar mai mic de meciuri primesc victorii cu 3-0 pentru fiecare meci lipsa (ma refer aici la seria a treia din B), situatia ar fi urmatoarea (barajul e castigat de echipa de pe locul 2 cu cel mai mare numar de puncte etc). E doar o situatie ipotetica, n-are rost sa se aprinda careva ca echipa favorita nu a promovat sau a retrogradat.

Promoveaza din C: Poli Iasi II, Delta Tulcea, FC Snagov, Chimia Brazi, Building Vanju Mare, Oltchim Rm. Valcea, Auxerre Lugoj, FC Baia Mare, Tractorul Brasov

Retrogradeaza din A: Pandurii Tg. Jiu, FCM Bacau

Promoveaza in A: Ceahlaul Piatra Neamt, Universitatea Craiova, Liberty Salonta, Gaz Metan Medias

Retrogradeaza in C: FCM Targoviste, Callatis Mangalia, Laminorul Roman, Portul Constanta, Petrolul Moinesti, Midia Navodari, Inter Gaz Bucuresti (cea mai slaba echipa de pe locul 10), Minerul Motru, Astra Ploiesti, Rapid II Bucuresti, Juventus Bucuresti, Dinamo II Bucuresti, FC Sibiu, UTA, Corvinul Hunedoara, Unirea Dej, Unirea Alba Iulia, Unirea Sannicolau Mare

Raman 36 de echipe:

(ordonate de la est la vest dupa longitudine)

Est (12): Delta Tulcea, Altay Constanta, Dunarea Galati, Dacia Unirea Braila, Politehnica II Iasi, FCM Bacau, Gloria Buzau, FC Botosani, Unirea Urziceni, Cetate Suceava, FC Snagov, CS Otopeni

Centru (12): Petrolul Ploiesti, Chimia Brazi, Dunarea Giurgiu, Poiana Campina, Precizia Sacele, FC Brasov, Forex Brasov, Tractorul Brasov, Dacia Mioveni, Gloria II Bistrita, Oltchim Ramnicu Valcea, CSM Ramnicu Valcea

Vest (12): FC Caracal, Industria Sarmei Campia Turzii, Universitatea Cluj, FC Baia Mare, Pandurii Targu Jiu, Minerul Lupeni, Olimpia Satu Mare, Building Vanju Mare, FC Bihor, Auxerre Lugoj, FCM Resita, CFR Timisoara

In cazul asta, care echipe din "Centru" merg in "Est" si care in "Vest"?

micutzu
5th May 2006, 11:51
Dati peste gura :D

Edgar
5th May 2006, 12:02
Mi-am dat una peste mana :D

Un posibil scenariu ar fi: FC Brasov si Precizia in seria 1, Forex si Tractorul in seria 2.

Seria 1

FCM Bacau
Petrolul Ploiesti
FC Brasov
FC Botosani
Unirea Urziceni
CS Otopeni
Dacia Unirea Braila
Altay Constanta
Cetate Suceava
Precizia Sacele
Dunarea Giurgiu
Poiana Campina
Dunarea Galati
Gloria Buzau
Delta Tulcea
Politehnica II Iasi
Chimia Brazi
FC Snagov

Seria 2

Pandurii Targu Jiu
Universitatea Cluj
FC Bihor
Forex Brasov
CSM Ramnicu Valcea
Dacia Mioveni
FCM Resita
FC Caracal
Industria Sarmei Campia Turzii
CFR Timisoara
Gloria II Bistrita
Minerul Lupeni
Olimpia Satu Mare
Oltchim Ramnicu Valcea
Building Vanju Mare
Auxerre Lugoj
FC Baia Mare
Tractorul Brasov

georgemp
5th May 2006, 22:37
E mai bine cu 3 serii,zic eu

Edgar
8th May 2006, 09:53
Schimbari dupa ultima etapa: Olimpia Satu Mare trece la echipe retrogradate si este inlocuita de Unirea Dej.

After Hours
11th June 2006, 16:01
Divizia A cu 16 echipe, ultimele 4 pica
Divizia B cu 18 echipe, primele 4 intra, ultimele 6 pica
Divizia C 3 serii a cate 18 echipe, locurile 1 si 2 intra, ultimele 7 pica din fiecare serie

lolo_grupa_c
15th June 2006, 23:49
____PLAY-OFF______ singura solutie....