PDA

View Full Version : Vukotic - antrenor defensiv?



ady51a
22nd March 2006, 21:45
Dupa 3 meciuri
Farul - Pandurii 1-0
Sportul - Farul 3-1
Farul - National 1-0 constat ca vukotic nu este antrenorul acela ofensiv care se anunta in pauza de iarna.
Cel putin eu ma asteptam ca in minutul 75 al meciului cu National cand Farul avea un jucator in plus pe teren sa atacam in valuri pt un 2-0 mult mai linistitor in perspectiva meciului retur. Totusi sarbul a pastrat tot timpul 4, 5 sau uneori 6 jucatori (:o: ,:rolleyes: ) la cele 2 varfuri bancare (Manta si Griffith)
Este Vukotic un antrenor defensiv?

Sa nu uitam ca a declarat in multe situatii ca Farul a primit foarte multe goluri si ca pune accentul pe aparare iar pe de alta parte a declarat ca prefera sa castige cu 4-3 decat cu 1-0. Desi in cazul meciului de astazi (Farul - National) e mai bun un 1-0 decat un 4-3. Voi ce parere aveti?

U|L|T|R|A|S|
22nd March 2006, 22:02
Vukotic este un antrenor ultradefensiv...sa ne lase cu apararea asta italiana...
Spectatorii vor spectacol .... Nu am mai vazut-o de mult timp dominata pe propriul teren de o maniera categorica...
Dupa eliminarea bancarului credeam ca o sa iesim la atac....dar dezamagire totala....iese Pasco intra Gheara in loc de T Moldovan.:o: ..

tchibos
23rd March 2006, 01:04
Gheara era pregatit de inainte dar putea sa renunte la el. Dar pe finalul meciului am ramas socat cand am vazut ca le spunea jucatorilor sa calmeze jocul in conditiile in care aveam 2 jucatori de camp in plus, unul de la national fiind eliminat si altul accidentat, iar sarbul a dat o minge care ajunsese la el de parca tragea de timp sa mentina rezultatul... poate stie el ceva. Adevarul este ca pana la el, jucam cu Grigoras la carma spectaculos dar si imprevizbil. Batea pe Dinamo, Steaua, egaluri cu echipe mari si luam bataie de la niste echipe de la sfarsitul clasamentului. Poate sarbul va aduce ca noutate stabilitatea la echipa si vom face mai multe victorii de 1-0, mai multe egaluri si mai putine infrangeri. Vom vedea !

haihui
23rd March 2006, 10:05
eu nu m-as intreba cat de defensiv sau ofensiv este sarbul ci, mai curand, cat de antrenor este :mda:

gura targului spune ca jucatorii se plang ca nu pricep nimic, nici din programul de pregatire, nici din registrul tactic solicitat de sarb.

eh, l-am primit cu atat entuziasm, sa mai asteptam putin. dar pana cand?

cum il striga unul ieri pe stadion pe sarb: mucovici :D :D

Kroenan
23rd March 2006, 13:26
@Tchibos... Asa e, cu Grig jucam la spectacol. Si care a fost rezultatul? O finala de cupa pierduta in mod ciudat, si un loc 5 obtinut tocmai in urma `spectacolului` care a sacrificat multe PUNCTE

Nu cred ca este foarte defensiv... Sa-l comparam cu Bergodi ala spre exemplu, care ori aglomereaza centrul, ori baga autocarul in poarta.
Parerea mea este ca joaca LA OBIECTIV. Nu se mai urmareste rezultatul unui singur meci, ci obiectivul. Teoretic ar fi bine, dar sa vedem. Ce s-ar fi intamplat daca (la fel ca in tur) atacam ca disperatii, si primeam gol PE FINAL?

Totusi, daca Gurita marca pentru 2-0 in prelungiri, discutia nu cred ca ar mai fi avut loc
Pana la urma, nu poti sa-i ceri omului performanta dupa doar 3 meciuri

P.S Daca un strain nu e bun atunci cine? Razvanel, sau Olaroiu? Sa fim seriosi. Cei 2 nu au nici o legatura cu performantele echipelor lor. Rapidistii au jucat din foame si dorinta de afirmare, iar Steaua a jucat (inca) pe scheletul tacticii lui Protasov

tchibos
23rd March 2006, 17:29
Pana la urma, nu poti sa-i ceri omului performanta dupa doar 3 meciuri



dupa doar trei meciuri si se vede clar amprenta lui la echipa si una care nu poate fi deloc ignorata se pare

sper totusi ca tu sa ai dreptate si eu sa ma insel

ady51a
23rd March 2006, 18:36
Victoria la limită, 1-0 cu FC Naţional, īn semifinalele Cupei Romāniei nu i-a convins pe suporterii constănţeni, care au plecat de la stadion vociferīnd: "Ai stricat echipa!". Principala ţintă a fost antrenorul Momcilo Vukotici, considerat mult prea defensiv faţă de predecesorul său, Petre Grigoraş. "Nu este adevărat, aş prefera să īnving cu 4-3, decīt cu 1-0, dar īn primul rīnd mă interesează să cīştig. Cīnd am venit la Constanţa, am găsit o echipă cu probleme īn defensivă, dovadă că primise 21 de goluri īn tur. Cu Naţionalul era important să nu luăm gol, pentru că īn retur vor fi forţaţi să marcheze şi vom avea spaţii să lovim pe contraatac. Aceasta era ţinta noastră!", a explicat sīrbul. Conştient că şansa "rechinilor" de a-şi īndeplini obiectivul, calificarea īn cupele europene, rămīne Cupa Romāniei, Vukotici a mărturisit că nu se teme pentru postul său dacă va rata finala. "Am semnat pīnă īn vară şi mi-ar fi uşor să aştept să treacă timpul şi să-mi iau banii, dar vreau să fac treabă. Ne desparte un singur joc de finală şi şansele noastre au crescut după victoria de miercuri. Dacă vom fi la un nivel īnalt şi īn retur, nu avem cum să ratăm calificarea", a adăugat sīrbul. GSP

Klingon
23rd March 2006, 21:01
eu nu m-as intreba cat de defensiv sau ofensiv este sarbul ci, mai curand, cat de antrenor este :mda:

Are "credentials", a fost la nationala tarii sale si alte echipe bunicele din cateva tari.



gura targului spune ca jucatorii se plang ca nu pricep nimic, nici din programul de pregatire, nici din registrul tactic solicitat de sarb.

Foarte interesant!

Daca nu inteleg ei, inseamna ca adversarii inteleg cu atat mai putin.

Multi sunt de parere ca forma suprema a maiestriei (kung fu, sau cum vreti sa-i ziceti), in orice domeniu, nu poate fi inteleasa, ci doar descoperita. Mai mult, aproape intotdeauna pare gresita, absurda, pe dos, sau inexistenta.

Sarbul asta ma face curios. Sunt de acord insa ca, daca as fi jucator, mi-ar fi greu sa joc in scene pe care nu le inteleg.



eh, l-am primit cu atat entuziasm, sa mai asteptam putin. dar pana cand?

Lui Hagi i s-a pus la picioare un mic imperiu financiar si i s-a cerut campionatul abia la anul. Sunt timisorenii mai buni ca noi?



cum il striga unul ieri pe stadion pe sarb: mucovici :D :D

Se spune ca, atunci cand privim spre cei din jur, nu vedem decat imaginea noastra reflectata de ei. :D

tchibos
23rd March 2006, 23:49
timisoreni nu sunt cu nimic mai bun ca noi dar sarbului i s-a cerut sa ia cupa (un obicetiv mult mai lejer) care era relativ usor de realizat... daca stai sa analizezi nationalul e o echipa slaba rau si pe care ar fi trebuit sa o bata puternic, mai ales cand ai avantajul terenului propriu si unul sau chiar doi oameni in plus pe teren. Singurul motiv pentru care ii mai dau credit este tocmai pentru ca nu il inteleg si pun asta pe necunoasterea mea in ale antrenoratului in fata unui antrenor de la care se asteapta sa faca ordine in curtea Farului. Ce ma nemultumeste insa este jocul practicat de Farul de cand e el la carma, un joc slab, nedemn de o echipa cu pretentii la cupa, nu zic s-ar putea sa trecem de national (greu , cu mari emotii) dar cu jocul practicat acum de noi daca ajungem in finala cu rapid nu avem decat o singura sansa si anume aceea de a fi rapidul concentrata la cupa UEFA sau prea obosita. Dar daca nu o sa trecem de national atunci chiar o sa imi intaresc convingerea ca sarbul e un antrenor slab sau nu corespunde realitatilor din tara noastra... realitati ce tin de limba, de tactica, de mentalitate

Klingon
24th March 2006, 00:10
S-ar putea ca echipa sa joace slab si pentru ca nu si-au luat salariile. Dupa ce am aflat asta am inteles ca Vukotic nu-i singurul vinovat. Jucatorii trebuie ca sunt foarte urzicati la ora asta: nici salarii nu primec, nici cu Vukotic nu se inteleg...

Pe mine de exemplu m-a mirat ca in semifinala cu National nimeni n-a luat galben in afara de Liviu Mihai! Iar Pascovici nu apare in nici un comentariu live al meciului pana in momentul schimbarii, parca nici n-a fost pe teren. Foarte atipic.

Liviu Mihai zice ca-i prieste sistemul lui Vukotic, si e clar ca asa e. Desi nu inteleg de ce ii prieste, doar a ramas singur in atac.

Cate victorii la mai mult de un gol a avut Farul in tur cu Grigoras? Ca goluri a primit garla, avem una din cele mai permeabile aparari.

Nationalul nu este usor de batut, au si pile importante, iar Steaua n-a reusit sa-i bata saptamana trecuta.

tchibos
24th March 2006, 00:26
nu salariile ii tineau pe jucatori cate cinci in aparare, singuri de altfel in terenul Farului, la un corner la care national avea mai putin jucatori de camp. Daca ai fi vazut cum se uitau toti la Vukotic sa vada daca pot sa mearga si ei in atac la o centrare sau un atac mai cu substanta, iar el le facea semn sa se duca mai in spate, sa fie mai retrasi. Nu salariile erau cele care au dat mingea in teren, ca si cum la 1-0 eram calificati deja in finala. Nu salariile aplaudau la sfarsitul meciului cand castigi in fata unei echipe care a jucat la tine acasa, si a jucat prost si in inferioritate numerica. Nu salariile poarta vina. Dar mai bine ma linistesc un pic pana trece si meciul cu national sa vad daca ne calificam sau nu, si daca nu spun atunci mai multe

haihui
24th March 2006, 09:27
Klingon, de acord, sarbul are o anumita experienta, impune respect. Dar precedente exista, sa nu il uitam pe Iordanescu, cel mai cel din toate secolele, si care, in umila mea opinie, este un antrenor "prafuit", care nu intelege nimic din fotbalul modern. Ramane sa ne lamurim daca Momcilo este de aceeasi factura cu Iordanescu sau este un antrenor prea avangardist pentru Farul :D

Exemplul Timisoarei nu este elocvent. Hagi a cerut acel ragaz si i s-a acordat ca, deh, este Hagi. Sunt sigur, insa, ca "flegmaticii" patroni ai Timisoarei isi doresc performanta inca de anul acesta si la primul meci slab al lui Poli, vor aparea si contestatarii. Ma rog, ca asta este o alta caracteristica a noastra, a romanilor, este o alta poveste.

Nu stiu daca este adevarata povestea cu salariile jucatorilor dar Tchibos are dreptate. Cand l-am vazut pe sarb, in ultimele minute, cand National era in 10 oameni, ca le facea semn jucatorilor sa "temporizeze" jocul, am simtit ca innebunesc! Urasc cuvantul "temporizare" si tot ce semnifica el in fotbal! Poate ca asa a fost gandit meciul, habar n-am, sa dam un gol si sa aparam avantajul. O sa vedem la Bucuresti daca un gol este suficient si daca tactica asta va da roade.

Kroenan
24th March 2006, 14:13
@Tchibos - Nu am observat chestia asta... Chiar asa, se uitau la Vukotici la fiecare faza?? Atunci chiar nu mai inteleg nimic:D

Totusi, sa ne aducem aminte de o declaratie a lui Pascovici, imediat dupa intoarcerea din Cipru: Citez ``Am lucrat prima data TACTIC, de cand sunt eu aici``.
Asta ar putea fi o explicatie a faptului ca metodele sarbului se inteleg greu, fiind inca `in testare`.
Ar mai fi o explicatie... Jucatorii romani, pe langa faptul ca nu-i prea duce bibilica, sunt invatati de mici sa faca un singur lucru: SA ALERGE si nimic mai mult

pff
24th March 2006, 14:40
daca ar invatza si liviu mihai sa alerge .. sau macar daca ar putea .. :) eram intre primele 4 acum :)

tchibos
24th March 2006, 16:53
daca liviu mihai ar fi alergat sau macar sa fi incercat o asemanare a ceea ce inseamna "a alerga" era luat de mult. La dribling e tare omul desi in meciul cu National a facut o gafa de diletant, dar de... se mai intampla si d'astea

Kooler
25th March 2006, 01:17
Vukotic este defensiv, da ,cu siguranta, dar cred ca vrea sa ceeze o echipa. Cel putin asa am impresia prin acest joc combinativ vrea sa stabileasca relatile de joc