PDA

View Full Version : Ce spune Dusan Uhrin...



Elphax
5th July 2007, 11:52
Am facut un thread pentru a discuta despre noul antrenor si pentru a expune parerile lui despre echipa, club, meciuri etc.

Elphax
5th July 2007, 11:53
Uhrin Jr. a tras primele concluzii

de Adrian Bucur


Dusan Uhrin jr și-a "terorizat" noii elevi cu o pregătire intensă în Ungaria și mai apoi în Austria.

- Domnule Uhrin, mulți jucători s-au plîns de duritatea antrenamentelor.


- Da? Eu nu înțeleg românește! (rîde). Știam că așa va fi, dar pregătirea e una esențială pentru campionat. De fapt, e primul pas pe care trebuie să-l facă o echipă la un început de drum. Acum am ajuns la un nivel și pe parcurs vom vedea dacă vom adăuga ceva la antrenamente sau dacă vom scade din intensitatea lor.

- Nu există riscul ca jucătorii să fie obosiți în startul sezonului?
- Nu, pentru că zic că am calculat perfect cele două cantonamente. Cred că vor fi obosiți pînă la meciul cu Fiorentina și cred că vor fi dărîmați în primele zece zile după ce ajunge la Timișoara. Dacă nu vor fi dărîmați, ne vom antrena și mai mult (rîde).

- Cît de important este Ganea pentru Poli?
- E un jucător extrem de important, care are personalitate și știe să dirijeze jocul din teren, un lucru foarte esențial. Timișoara avea nevoie de un atacant cum este Ganea.

- Va fi titular?
- Dacă el va juca așa cum a făcut-o în meciurile de pregătire și cred că o va face, atunci el va fi titular. Mai multe despre primul unsprezece nu vreau să spun, dar cred că vă veți da seama după următoarele două meciuri. După meciul cu Vojvodina, se va stabiliza prima echipă.

"Rămîn 23"

- A părut că aveți probleme pe flancul stîng, în apărare.
- Nu sînt probleme mari. Acolo se bat Dancia și Arman Karamian, care a evoluat foarte bine. Nu cred că este periculos să pun acolo un atacant de meserie pentru că este concurența mare. De altfel, dacă acum sîntem 26 de jucători, după acest cantonament vor mai rămîne 23. Depinde doar de jucători și de forma lor cine va juca titular, mai ales la mijloc, unde e cea mai mare concurență. Nu mă aștept să apară probleme și e adevărat că unul dintre Pleșan sau Aliuță va trebui să stea pe bancă.

- Nu v-a surprins puțin forma unor jucători? De cînd s-a vorbit de Steaua, Pleșan este alt fotbalist...
- În urmă cu ceva vreme, Poli a luat un număr mare de jucători valoroși. S-a întîmplat ce s-a întîmplat, iar acum menirea mea este să scot ce e mai bun din ei. Vreau ca atunci cînd intră în teren să dea randament maxim, indiferent de ce jucător este vorba.

- Torje este preferatul dumneavoastră?
- Torje este un fotbalist foarte bun și am mai spus-o de multe ori. Nu ar fi corect însă să spun că am un fotbalist preferat, pentru mine toți sînt la același nivel. Torje este un fotbalist tînăr și de mare perspectivă.

- Vă mulțumește programul primelor etape?
- Da. E important că jucăm primul meci acasă. Nu va fi ușor, dar noi trebuie să jucăm fiecare meci la fel, adică la victorie. Eu nu am intrat în fotbal ca să țintesc la vreun meci egalul.

Dor de fiu

- Fanii nu știu prea multe despre Dusan Uhrin Jr., fotbalistul...
- Nu sînt multe de știut. Am jucat doar în Liga a III-a în Cehia și am fost fundaș central și mijlocaș defensiv.

- Poate un fundaș central să devină un antrenor ofensiv?
- Bineînțeles! Întotdeauna cer maxim de la atacanți și toată echipa trebuie să știe că toți trebuie să facă și faza ofensivă și faza defensivă. Au fost meciuri la Mlada cînd am jucat și cu patru atacanți, asta pentru că doi îi foloseam pe benzi și alergau în apărare, iar la finalizare mă puteam baza pe ei. O vreme bună, Pecka, cel mai bun atacant de la Mlada a jucat mijlocaș dreapta.

- Ați avut doar o jumătate de zi să vă vizitați familia.
- Da, a fost destul de greu mai ales pentru fiul meu. De fapt, el a fost principalul motiv pentru care am tras o fugă pînă în Cehia, pentru că are nevoie mai mare de mine, dar și eu de el. Așa cum am mai spus însă, sigur vor veni la Timișoara.

Luis Garcia10
5th July 2007, 11:57
Interesant! Sa vedem cum vor decurge lucrurile :rolleyes:

Elphax
5th July 2007, 12:00
asta a fost tare :

- Nu există riscul ca jucătorii să fie obosiți în startul sezonului?
- Nu, pentru că zic că am calculat perfect cele două cantonamente. Cred că vor fi obosiți pînă la meciul cu Fiorentina și cred că vor fi dărîmați în primele zece zile după ce ajunge la Timișoara. Dacă nu vor fi dărîmați, ne vom antrena și mai mult (rîde).

Luis Garcia10
5th July 2007, 12:02
Da :cry: :lol:
Sincer cred si sper ca va face treaba :ok:

Cappone
5th July 2007, 13:49
se vede ca ii un antrenor profesionist.sa vedem si rezultatele

Elphax
8th October 2007, 17:39
Dusan Uhrin e multumit de cum a evoluat echipa la Cluj si îi remarca pe Aliuta si Radoi.

A avut Poli la Cluj un meci mai greu decât se astepta?

A fost un meci foarte greu, în care ambele echipe au jucat extrem de tactic. Am facut o singura greseala în aparare, si aceasta ne-a costat un gol.

Sunteti multumit de cum au evoluat jucatorii noi introdusi în echipa de baza?

L-am titularizat pe Sorin Radoi si ma bucur ca a reusit si sa înscrie. De asemenea, Aliuta s-a achitat bine de sarcini. Pot spune chiar ca a facut unul din cele mai bune jocuri din acest campionat.

Pâna la urma, nunta lui Stelian Stancu a fost de bun augur, înlocuitorul sau marcând primul gol...

Ma bucur ca Radoi a marcat, dar îi felicit pe toti jucatorii mei pentru felul în care s-au daruit astazi. Am revenit dupa ce am fost condusi, si asta ma bucura cel mai mult.

Este “U” Cluj o echipa condamnata la retrogradare?

I-am vazut pe cei de la Universitatea în opt partide, iar în fiecare dintre ele si-au creat multe situatii importante de gol. Astazi s-a dovedit ca în România nu sunt echipe slabe. Este greu însa si pentru jucatorii Universitatii sa evolueze sub presiune.

sursa:prosport

Elphax
11th October 2007, 13:17
Antrenorul nostru a implinit 40 de ani.

aici puteti vedea surpriza pregatita de jucatori pt el

http://www.youtube.com/watch?v=vXUywZWfspQ

Elphax
8th November 2007, 14:54
Cehul de pe banca lui Poli, Dusan Uhrin, a spus că nu se gîndește la avantajul de 8 puncte pe care îl are CFR, deoarece mai importantă este acum partida de la Buzău. "Dacă jucătorii spun că se poate, pe ei trebuie să-i întrebați, eu nu vreau să vorbesc de CFR. Au un avantaj mare, dar pe mine acestă diferență nu mă interesează. Eu vreau să fac trei puncte sîmbătă", a declarat Uhrin, care a mărturisit: "Cine joacă cel mai frumos fotbal? Probabil CFR".
violamania

diorin
8th November 2007, 20:15
Nu mi-as fi inchipuit ca Uhrin se pliaza atat de bine pe calapodul Poli ,dar mai ales pe iesirile tumultuoase ale lui Iancu.Eu cred ca se completeaza perfect in disputele verbale si chiar actiunile concrete(reale) cu ziaristi si celelalte cluburi;Uhrin ;echilibrat ,modest, fara biz-brizuri...Iancu ;emotional,taios,fara menajamente ,cu trimiteri si aprecieri directe=cel mai tare suporter :)
POLI PATRIA NOASTRA!
LUPTA SAU PLECI.!

2stupiddogs
8th November 2007, 21:17
De cand a aparut bkp-ul la Timisoara ziceam ca ne trebuie antrenor strain!De ce?Dusan Uhrin nu are afinitati cu "granzii",Dusan Uhrin nu primeste "comisioane" de la impresarii din Romania,Dusan Uhrin nu are datorii sau obligatii catre nimeni din Romania (arbitrii,federali,impresari,"ligisti" ...etc),mai mult,nu a crescut nici un jucator din tara pentru a-l impinge din spate!Este impartial!Impartialitatea este un lucru RAR in Romania si noi suporterii/club/patronat/actionariat (polisti,bineinteles!) trebuie sa fim fericiti ca avem parte de asa ceva !!!!

six
9th November 2007, 18:19
Dusan pt noi esti Paltinisanu doi.......:kiss:

Elphax
9th November 2007, 20:47
Tehnicianul lui Poli, Dusan Uhrin jr., a vorbit și despre evoluția Stelei în Liga Campionilor, spunînd că atît timp cît mai sînt șanse teoretice, nimic nu e pierdut. "La Steaua s-a văzut că au fost obosiți în urma meciului cu noi. E bine pentru Slavia că a scos o remiză , dar Arsenal a jucat fără șapte titulari. Mai sînt două meciuri, se poate întîmpla orice", a spus Uhrin care a refuzat să facă o comparație intre meciul Stelei cu Poli si cel cu Slavia: "Sînt două meciuri diferite, nu aș vea să le compar. În meciul cu Sevilla toată apărarea Stelei a fost obosită, probabil și-au pierdut și concentrarea după primul gol, iar pe parcursul meciului psihicul a mers tot în jos. Nu sînt într-o situație foarte ușoară. Joacă două meciuri pe săptămînă, depinde mult de banca tehnică cum știe să gestioneze, dar e greu pentru că jucătorii sînt obosiți".

violamania

Elphax
13th November 2007, 11:55
Cum ati pierdut la Buzau?
Am început foarte rau, asa cum nu ne-am dorit. Am atentionat fotbalistii în legatura cu jocul gazdelor, fiindca Buzaul începea ultimele meciuri foarte bine. Daca am fi reusit sa câstigam acest meci sau macar sa remizam, am fi fost multumiti. Pentru prima data pot spune ca sunt foarte nemultumit.

Unde este problema?
Jucatorii nu au fost în stare sa arate aceeasi calitate a jocului ca în meciul cu Steaua. Eu sunt foarte încrezator ca vom trage destule învataminte din aceasta înfrângere si vom întari jocul. Sa va spun sincer, nu fac o tragedie din rezultat, dar felul în care am început meciul e o tragedie. Sa pierdem se poate întâmpla, este un joc, însa trebuie sa începem fiecare partida cu mult mai multa raspundere.

Au fost greseli în pregatirea meciului?
La pregatire nu s-au facut erori. Concentrarea a fost cea care trebuia sa fie, însa am comis niste greseli de amatori. Asa ceva se poate întâmpla din cauza lipsei de concentrare. Raspunderea este si la mine, si la jucatori. Daca as fi stiut ca aceeasi formatie care a început meciul cu Steaua nu va învinge o echipa cu care trebuia sa câstigam, îmi luam ramas bun de la unii dintre ei.

E vinovat tot primul "11" sau doar unii jucatori?
Sunt fotbalisti foarte stabili în joc si care dau totul pe teren, cam cinci-sase dintre ei. Despre ceilalti as putea spune ca nu fac acelasi efort. Unii dintre ei ma fac sa ma întreb daca sunt capabili sa joace meci de meci la un nivel ridicat.

Ce veti face în continuare?
Echipa este raspunderea mea si, atât timp cât eu voi fi aici, daca vrem sa ramânem în fruntea clasamentului, ori acesti jucatori nu vor mai evolua, ori vor pleca de la echipa. Daca un fotbalist nu poate sa mentina un joc de calitate pe durata mai multor partide, înseamna ca nu poate sa joace pentru un obiectiv înalt. E totuna daca e vorba de calitatea jocului sau de concentrare.

Se poate considera acesta un ultim avertisment?
Sigur, daca jucatorii fac repetat greseli. Daca fac una la cinci meciuri, nu e o problema, însa daca fac la fiecare meci sau nu sunt în stare sa îsi arate forma maxima decât o data la sapte jocuri, ma face sa ma întreb daca sunt în stare sa se lupte pentru primele locuri, când noi vrem în cupele europene.

E lipsa de atentie sau de valoare?
Noi ne concentram foarte mult la pregatire pe aparare, dar primim goluri foarte usor. Ma întreb daca nu au valoare sa faca doua jocuri bune la rând sau nu sunt concentrati. Oricare dintre acese variante este decisiva. Iar eu îmi dau seama de aici daca un jucator se potriveste sau nu echipei.

prosport

Sergio
19th November 2007, 11:48
da cine intelege ce spune uhrin? :D

diorin
20th November 2007, 09:00
Va fi foarte greu ca UHrin sa-si impuna stilul si modul de munca in Romania.Deocamdata rezultatele il tin in "fata",dar se vad foarte putine semne ca si ceilalti din conducerea Poli sau jucatorii doresc,ca si Uhrin, in primul rand sa isi faca datoria si apoi ...la bani si salarii.
Suporterii sunt ca vremea ,degeaba ne dam cu toti "zorro" ,cand e vorba ca nu sunt rezultate suntem de o mie de ori cei mai buni antrenori si conducatori si jucatori...:D.
Suporterii Poli Timisoara au reusit, insa, sa impuna un mod de manifestare cu totul si cu totul necunoscut in Romania :
=lupta pt Palmares,istorie a clubului.
=manifestari publice pt a apara clubul.(proteste in strada,proteste pe internet).
Imi doresc ca tot ce misca in jurul clubului Poli sa il copieze in modul de lucru pe Uhrin ...si sa nu se intample invers.
Ce bine ca Uhrin nu stie romaneste :)

Elphax
7th February 2008, 10:01
Cehul Dusan Uhrin jr. este mai decis ca oricînd, nu pleacă de la Poli Timișoara. Tehnicianul Politehnicii s-a întors ieri la Timișoara după o vacanță de două zile la Praga, dar nu a părut afectat deloc de anunțul lui Marian Iancu, care a susținut că nu mai plătește transferurilor slovacilor Brezinsky și Borbely.

Uhrin a aterizat la Timișoara cu 20 de minute înainte de startul antrenamentului, dar a condus din teren cea de-a doua pregătire a zilei. A fost mereu zîmbitor, iar la final a ieșit ultimul de la vestiare cu o geantă mare în mînă: "Nu vă speriați, nu plec", a glumit cehul, care apoi a ținut să pună lucrurile la punct: "Nu știu tot ce s-a vorbit în ultimele zile, dar nu se pune problema să plec. Am un contract clar, semnat și nu pot să plec oricînd. Nici eu și nici jucătorii nu simțim nici o presiune. Situația sportivă a rămas neschimbată", a spus Uhrin.

Tehnicianul nici nu a clipit cînd a fost chestionat de posibilitatea de a rata transferurile din iarnă. "Din cîte știu eu jucătorii sînt rezolvați. Poli a semnat un contract și cu jucătorii și cu cluburile de la care aceștia au venit. Cred că nu se va rata nici un transfer", a spus antrenorul, care la final a punctat: "Cînd am venit la Timișoara am avut o înțelegere și o voi respecta. Asta se va întîmpla. Dacă nu se mai dorește să fiu antrenor la Poli, să mi se anuleze contractul, nu este nici o problemă", a încheiat cehul zîmbind.

violamania.ro

atmosfera pare buna la echipa, sa speram ca va fi bine :D

http://www.poli.tm.ro/forum/images/smilies/steag5454jw2.gif

Elphax
7th March 2008, 14:19
"Ultima etapa poate sa duca pe locul 2 sau pe locul 5"
2008-03-07 13:26:36
Antrenorul nostru Dusan Uhrin a spus astazi ca nu se gandeste la sansele pe care le are Poli 1921 Stiinta pentru locul 2: "Din experienta mea, stiu ca inclusiv ultimul meci din sezon poate sa duca pe pozitia a doua sau pe locul 5. De aceea, nu fac niciun fel de calcule". Tehnicianul a spus ca "nu sunt total nemultumit de evolutia echipei, insa regret ca am pierdut cateva puncte care ne-ar fi ajutat sa avansam in clasament".

politimisoara.com

http://www.poli.tm.ro/forum/images/smilies/94.gif

Elphax
13th March 2008, 16:33
Antrenorul principal Dusan Uhrin a spus astazi, in saptamanala intalnire cu mass-media, ca nu exista o favorite in partida Poli 1921 Stiinta-UTA, de sambata: “Stim ca acest derby este foarte po****r aici. Este un meci pe care dorim sa-l castigam. Ca in orice joc de acest gen, cred ca nu exista echipa favorita. Insa noi evoluam acasa si asta ne avantajeaza. Orice derby este imprevizibil. Duelul nostru cu UTA din toamna a fost foarte greu si cred ca si locurile celor doua formatii, din clasament, erau asemanatoare”.

Tehnicianul nostru a apreciat ca aradenii au cateva puncte forte: “UTA a transferat acum atacanti foarte buni. Va trebui sa avem grija, sa se joace cat mai putin in careul nostru. Au jucatori puternici, inalti, la fazele fixe va trebui sa avem mare grija”. Uhrin nu s-a decis inca asupra formulei de start: “In acest joc trebuie sa intram 100% pregatiti. Fotbalistii nostri cunosc importanta partidei si de ce depinde acest meci. Nu are importanta locul din clasament. Inca nu am invins acasa in acest an si trebuie sa castigam. Nu stiu cine va fi cheia acestei partide, va depinde de toata echipa. Inca nu m-am hotarat asupra formulei de start. Vineri vom mai avea un antrenament si vom vedea cine sunt jucatorii in forma”. Intrebat despre faptul ca Poli va evolua de trei ori in opt zile, antrenorul a spus laconic: “Nu vreau sa fac niciun calcul privind urmatoarea serie de partide. Singurul meu tel este sa jucam in cupele europene”.

politimisoara.com

Tim
13th March 2008, 17:35
Antrenorul principal Dusan Uhrin a spus astazi, in saptamanala intalnire cu mass-media, ca nu exista o favorite in partida Poli 1921 Stiinta-UTA, de sambata: “Stim ca acest derby este foarte po****r aici. Este un meci pe care dorim sa-l castigam. Ca in orice joc de acest gen, cred ca nu exista echipa favorita. Insa noi evoluam acasa si asta ne avantajeaza. Orice derby este imprevizibil. Duelul nostru cu UTA din toamna a fost foarte greu si cred ca si locurile celor doua formatii, din clasament, erau asemanatoare”.

Tehnicianul nostru a apreciat ca aradenii au cateva puncte forte: “UTA a transferat acum atacanti foarte buni. Va trebui sa avem grija, sa se joace cat mai putin in careul nostru. Au jucatori puternici, inalti, la fazele fixe va trebui sa avem mare grija”. Uhrin nu s-a decis inca asupra formulei de start: “In acest joc trebuie sa intram 100% pregatiti. Fotbalistii nostri cunosc importanta partidei si de ce depinde acest meci. Nu are importanta locul din clasament. Inca nu am invins acasa in acest an si trebuie sa castigam. Nu stiu cine va fi cheia acestei partide, va depinde de toata echipa. Inca nu m-am hotarat asupra formulei de start. Vineri vom mai avea un antrenament si vom vedea cine sunt jucatorii in forma”. Intrebat despre faptul ca Poli va evolua de trei ori in opt zile, antrenorul a spus laconic: “Nu vreau sa fac niciun calcul privind urmatoarea serie de partide. Singurul meu tel este sa jucam in cupele europene”.

politimisoara.comComentez si eu ..doua cuvinte:MARE CARACTER !!!