PDA

View Full Version : Jocurile Olimpice 2014 - Discutii preliminare



Kainsashiki
5th July 2007, 00:12
Guatemala City va gazdui, miercuri seara, congresul extraordinar al CIO in care se va stabili orasul gazda al Olimpiadei de Iarna cu numarul 22, din 2014, in competitie aflandu-se trei locatii: Soci (Rusia), Pyongchang (Coreea de Sud) si Salzburg (Austria).

Dupa cum apreciaza insusi presedintele Comitetului International Olimpic, Jacques Rogge, lupta intre cele trei orase va fi una foarte stransa, decizia urmand sa se ia la limita.

"Cred ca cele trei orase sunt foarte apropiate si ca diferenta se va face la 4-5 voturi", a declarat Rogge pentru Associated Press.

Miza obtinerii Jocurilor Olimpice din 2014 este reflectata si de prezenta in capitala Guatemalei a presedintelui Rusiei, Vladimir Putin, a omologului sau sud-coreean, Roh Moo-Hyun si a cancelarului austriac, Alfred Gusenbauer, toti trei ducand o campanie foarte activa pentru promovarea oraselor lor.

De altfel, Vladimir Putin este cel care va sustine ultima prezentare, in fata membrilor cu drept de vot ai CIO, a programului olimpic elaborat de Soci, urmat de reprezentantii celorlalte doua orase, dupa care se va proceda la vot, acesta fiind secret. La vot vor participa 97 din cei 111 membri ai CIO, orasul cu cele mai putine voturi dupa primul tur de scrutin fiind eliminat din cursa. Va urma un al doilea tur, adevarata finala, in urma caruia va fi stabilita viitoarea gazda a Olimpiadei de Iarna, prin majoritate simpla.

Iata o scurta prezentare a celor trei orase aflate in cursa pentru organizarea Jocurilor Olimpice de Iarna din 2014:

Soci (Rusia)
- Cu o po****tie de 350.000 de locuitori, Soci este plasat la 1500 de km sud de Moscova si la 1500 km est de Atena, fiind cunoscut ca o importanta statiune balneoclimaterica pe coasta Marii Negre. Recunoscut ca important centru al sporturile pe gheata, Soci se afla la doar 70 km distanta de partiile caucaziene, oferind o excelenta combinatie intre insoritele plaje de la Marea Neagra si partiile de schi din Caucaz.
- Spre deosebire de candidatura Moscovei pentru organizarea Jocurilor Olimpice de Vara din 2012, guvernul federal a alocat pentru Soci suma de 12 miliarde de dolari, alte 40 de procente urmand sa fie alocate de sectorul privat.
- Avantaje: sustinerea oficiala a presedintelui Vladimir Putin, sondajele de opinie favorabile (80%) si traditia Rusiei in sport, lucru evocat in fata membrilor CIO de catre presedintele Putin, sportivii rusi obtinand de-a lungul timpului nu mai putin de 293 de medalii la Jocurile Olimpice de Iarna.
- Rusia a mai gazduit o singura data Jocurile Olimpice, in 1980, cand s-au desfasurat la Moscova intrecerile sportive de vara.

Pyongchang (Coreea de Sud)
- Plasat in provincia Gangwon, a treia ca marime din Coreea de Sud, Pyongchang are o po****tie de 50.000 de locuitori, fiind localizat la 180 km este de capitala Seul, in masivul muntos Taebaek.
- Se afla la a doua incercare de a organiza o editie a Jocurilor Olimpice de Iarna, dupa ce a pierdut in fata orasului canadian Vancouver finala pentru 2010, diferenta fiind de 56 de voturi la 53.
-Oficialii sud-coreeni au investit deja peste un miliard de dolari in baze sportive si alte facilitati, organizand in pregatirea acestei candidaturi si Jocurile Universitare de Iarna.
- Coreea de Sud a organzat in 1988 Jocurile Olimpice de Vara la Seul.

Salzburg (Austria)
- Oras in care s-a nascut celebrul compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, Salzburg este plasat in inima Alpilor austrieci, fiind un important centru al sporturilor de iarna. De altfel, Austria a mai gazduit in trecut alte doua editii ale Jocurilor Olimpice de Iarna, la Innsbruck, in 1964 si 1976.
- Din punctul de vedere al infrastructurii, Salzburgul se prezinta cel mai bine dintre cele trei orase, sapte din cele 11 centre sportive existand deja si fiind functionale la cei mai inalti parametrii.

Festivitatea desemnarii orasului gazda pentru Jocurile Olimpice de Iarna din 2014 va putea fi urmarita incepand cu ora 0:00 pe canalul Eurosport.

Onlinesport: Dumitru Stircu

atisha
5th July 2007, 02:39
a castigat Soci, 51-47 in finala cu orasul coreean.
decizie poate in ceva masura politica, dar Rusia merita o Olimpiada de iarna.
concursurile de patinaj, schi fond/biatlon si turneul de hochei vor fi extraordinare.

rob_din
5th July 2007, 02:57
[QUOTE=atisha;1420420]a castigat Soci, 51-47 in finala cu orasul coreean.
decizie poate in ceva masura politica, dar Rusia merita o Olimpiada de iarna.
concursurile de patinaj, schi fond/biatlon si turneul de hochei vor fi extraordinare.[/QU

Preferam Salzburgul dar oricum e mult mai bine decat in Corees

Kainsashiki
5th July 2007, 15:05
Si eu tot Salzburgul il preferam, au ajuns la "performanta" sa piarda de 5 ori consecutiv. Nu prea ma incanta ca va fi in Rusia olimpiada, dar pana in 2014 se pot schimba multe.

Mynsc
5th July 2007, 15:11
La cum a vorbit Putin era imposibil sa piarda rusii dreptul de gazduire :D. Parca era Ceausescu intr-o sedinta din aia mare televizata :P.

Geografu
5th July 2007, 15:42
Eu vroiam Salzburg ca gazda in 2014 dar daca CIO a ales Soci...Pacat doar austriecii aveau autoritatea sa o faca la 5 stele.
Succes insa Rusia pentru ca vor avea nevoie ! :ok:

Universal
5th July 2007, 15:48
Si eu mi-as fi dorit pe Salzburg..dar Socchi era predestinat..doar a fost Putin acolo si a facut lobby

rob_din
5th July 2007, 17:30
Sper sa fie o atmosfera cu adevarat de JO , nu cum a fost la Torino unde marea majoritatea a italienilor au fost total dezinteresati.

whisper
5th July 2007, 23:05
/hello Ce ma bucur ca se vor tine in Rusia:great: Am vazut imagini din Socchi si e super frumoasa zona :)
P.S.: Se pare ca sunt singura care prefera Rusia :cry:

ioanav88
6th July 2007, 10:57
Nu, si eu prefer Rusia. daca la JO de iarna de la Vancouver mi se pare aproape imposibil sa ajung sa le vad , in Rusia am mai multe sanse :D

dumy84
6th July 2007, 11:29
Am stiut ca va castiga Soci din momentul in care s-a anuntat ca GAZPROM va sponsoriza CIO. Iar implicarea lui Putin a fost semnalul cel mai bun in acest sens. Oricum eu ma bucur pentru Soci, pentru ca am sanse sa ajung acolo, asa cum spune si Ioanav88. Pana atunci insa poate reusim si noi sa formam cativa sportivi cat de cat competitivi. Dupa mine in Biathlon avem cele mai multe sanse. Este singurul sport de iarna unde avem o reprezentare cat de cat la nivel mondial. Vezi Eva Tofalvi, Dana Cojocea, Alexandra Rusu etc.