PDA

View Full Version : Toyota



resita
4th July 2007, 20:31
Toyota Motor Corporation (sau TMC) este o companie multinațională care produce automobile, camioane, autobuze și roboți, cu sediul principal în orașul Toyota, Japonia. Toyota este cel mai mare producător de autovehicule din Asia și al doilea producător mondial.

Toyota este unul din cei trei mari producători asiatici de autovehicule care concurează producătorii americani pe piața mondială, ceilalți doi fiind Nissan Motors și Honda Motor. Compania oferă de asemenea servicii financiare prin filiala sa Toyota Financial Services, și activează și în alte domenii de activitate. Autovehiculele produse sunt vândute sub denumirile de Toyota, Scion și Lexus. Toyota deține majoritatea acțiunilor în cadrul companiilor Daihatsu și Hino, și 8,7% din Fuji Heavy Industries, producătorul automobilelor Subaru.

În anul 2005, Toyota împreună cu Daihatsu Motor Company a produs 8,54 milioane de vehicule, cu aproape 500.000 mai puțin decât General Motors în acel an. În luna iulie 2006 Toyota depășise Ford în vânzările de automobile, însă producătorul american și-a recâștigat poziția o lună mai târziu. Toyota deține o importantă cotă de piață în Statele Unite, Europa și Africa și este liderul de piață în Australia

Toyota Motor Corporation a apărut în luna septembrie a anului 1933, atunci când compania Toyoda Automatic Loom a creat o nouă divizie dedicată producerii de automobile sub conducerea fiului fondatorului, Kiichiro Toyoda. La puțin timp după aceea, divizia producea deja primul motor (Type A Engine), în 1934, care a fost folosit la propulsarea primului autovehicul (Model A1) în luna mai 1935 și a camionului G1 în august 1935. Producția autovehiculelor Model AA a început în 1936.

Deși grupul Toyota este cunoscut azi îndeosebi pentru autovehiculele produse, are o prezență activă în industria textilă, producând războaie de țesut automate (acum complet computerizate), și mașini de cusut electrice, disponibile în toată lumea.

Toyota Motor Corporation s-a despărțit de compania mamă, devenind o entitate independentă în 1937. Deși numele de familie al fondatorilor este Toyoda, numele companiei a fost modificat pentru a marca separarea muncii fondatorilor de viața casnică, pentru simplificarea pronunției și pentru a fi de bun augur noii firme. Toyota este considerat un nume mai norocos decât Toyoda în Japonia, unde cifra opt este considerată una norocoasă, opt fiind numărul de linii necesare pentru a scrie Toyota cu caracterele katakana.

În timpul războiului din Pacific compania a produs camioane destinate armatei imperiale. Din cauza penuriei de materii prime din Japonia, camioanele militare fuseseră simplificate la maximum - de exemplu, aveau un singur far amplasat în centrul capotei. Fabricile Toyota din Aichi au scăpat bombardamentelor deoarece războiul s-a încheiat cu doar puțin timp înaintea unui raid programat al forțelor aliate.

Producția de autovehicule de pasageri a fost reluată în 1947 cu modelul SA. În 1950 a fost înființată o companie separată specializată în vânzări, Toyota Motor Sales Company, care a funcționat până în anul 1982. În aprilie 1956 a fost creat lanțul de reprezentanțe de vânzări Toyopet. sursa wikipedia


AM DESCHIS ACEST THREAD PENTRU A VORBI DESPRE TOYOTA.
Tot ce aveti de spus despre TOYOTA puteti spune aici :ok:

Ce modele va plac cel mai mult?

delaparis
4th July 2007, 20:34
Avensis D4D :) ... sau cam asa ceva :groggy: 150Cp ... diesel dar nu pare :D

Confort , performante de nivel de top, fiabilitate :ok::ok::ok:

Lordul
4th July 2007, 20:35
Japonezi ecologisti prefera Honda !

GruppoApparte
5th July 2007, 00:52
Toyota Celica & Toyota Volta

resita
5th July 2007, 13:09
Toyota Auris cu trei uși - primele detalii oficiale

Toyota a adăugat liniei de modele Auris varianta hatchback cu trei uși. La fel ca și alți competitori europeni, Toyota a preferat modalitatea cea mai simplă pentru crearea noului Auris prin simpla scoatere a portierelor din spate. Prețurile sunt mai mici

Așa cum era de așteptat, nu sunt schimbări în dimensiunile noului vehicul, față de varianta Auris cu 5 uși. Același lucru este valabil și pentru gama de motorizări, noul Toyota Auris cu trei uși având două propulsoare pe benzină (1.4 cu 97 CP și 1.6 cu 124 CP) și două diesel (2.0 litri cu 126 CP și 2.2 litri cu 177 CP).

Producătorul japonez încă nu a dat publicității un comunicat de presă referitor la acest model, informațiile prezentate mai sunt fiind preluate de pe site-ul german Toyota. Astfel, din lista de prețuri (pentru Germania), noul Toyota Auris cu trei uși are un preț cu 700 Euro mai mic decât modelul echivalent cu cinci uși.

delaparis
5th July 2007, 13:11
Japonezi ecologisti prefera Honda !

Pai si Toyota are un model hibrid (benzina - electric) ... Prius se numeste parca

TheIceMan
5th July 2007, 16:28
Pai si Toyota are un model hibrid (benzina - electric) ... Prius se numeste parca

Au mai multe modele hybrid.

07Ex
13th July 2007, 20:20
Mie Toyota mi se pare f. buna insa problema este ca masinile lor arata cam batranicioase.

delaparis
13th July 2007, 20:25
au design oarecare e adevarat ... dar stiind ca sunt desenate pe ordinator putem fii siguri ca au o forma perfecta in fiecare gama ... sigur ca nu sunt spectaculoase :)

07Ex
13th July 2007, 21:03
Noul Camry arata foarte bine, iar Lexus chiar imi place, dar nu stiu cum poate cineva sa conduca o Corolla, deoarece masina arata oribil.

resita
9th August 2007, 10:24
Toyota va produce 10 milioane de masini in 2008

Cel mai mare fabricant de automobile japonez Toyota a anuntata ca va produce anul viitor peste 10 milioane de automobile. Anuntul a venit in timpul unei conferinte cu producatorii de subansamble, Toyota declarand ca acestia trebuie sa se pregateasca pentru o marire considerabila a productiei de piese auto.

ionut_cluj
9th August 2007, 12:39
Noul Camry arata foarte bine, iar Lexus chiar imi place, dar nu stiu cum poate cineva sa conduca o Corolla, deoarece masina arata oribil.

Camry e superba, la fel si Avelon.
De Corolla 2007 spui ca e oribila? mie mi se pare extraordinara. Ieri am fost la showroom Toyota pt un test-drive. M-am dat cu Avensis 2.0 D-4D 126 CP si Corolla 1.4 D-4D 90 CP si sincer sa fiu, nu exista diferente notabile, sunt la fel de nervoase ambele motoare.
Camry si Avelon din pacate nu se importa in Europa.

oaspetele
9th August 2007, 12:47
diferenta de greutate, banuiesc, face mult. niveleaza.

07Ex
14th August 2007, 05:24
De Corolla 2007 spui ca e oribila? mie mi se pare extraordinara.

M-am referit ca e oribila la design. Mi se pare ca sta prea sus pe sosea si cand bate vantul o cam bate de pe sosea. In privinta motoarelor sunt insa de acord cu tine, sunt superbe.

07Ex
17th October 2007, 17:10
Am gasit un articol in care se vorbeste despre faptul ca Toyota cica nu ar mai fi la fel de fiabila ca altadata. Scuzati ca articolul este in engleza, dar nu am avut timp sa-l traduc.

http://today.reuters.com/news/articlenews.aspx?type=businessNews&storyid=2007-10-16T172714Z_01_N16365408_RTRUKOC_0_US-AUTOS-RELIABILITY.xml

Hard
19th October 2007, 01:32
Este fiabila,dar nu ca Honda :D

Grecu_
20th February 2009, 12:16
Este fiabila, chiar mai mult ca Honda :D

Hard
20th February 2009, 16:32
Toyota are pentru piata din Romania masini fabricate in Turcia, si tu zici ca e mai fiabila decat o masina facuta in Japonia ? :))

Grecu_
20th February 2009, 16:53
Deci, Aygo-Cehia, Yaris-Franta, Auris si Corola-Anglia (nu se livreaza in europa de est) si Turcia, Rav4 si LC-Japonia, Hilux-Africa de Sud.
La Honda nu stiu unde's facute modelele vandute aici, dar fabrica in Turcia au!

Parca anu' trecut Toyota a devenit cel mai puternic constuctor pe plan mondial, iar despre hibride, las milionul de Prius-uri sa vorbeasca.

P.S. Parca tu erai fan Mazda! :D

Datenshi
20th February 2009, 17:17
Datorită crizei, Renault concediază 2000 de angajati, Ford 3000, Opel 4000, General Motors 5000 iar Daimler 6000.
Din solidaritate, Toyota scoate din priză 100 de roboți. :D

Grecu_
20th February 2009, 17:33
Apropo de chestia cu robotii si cu fabrica din Turkiye.
Toyota se lauda ca e cea mai moderna fabrica de al lor si cea cu cele mai putine defecte de fabricatie, desi personal nu-i cred.

Delaco
20th February 2009, 19:58
Este fiabila, chiar mai mult ca Honda :D

n-ai dreptate aici...am o Honda și știu bine cât e de fiabilă și ce poate

Grecu_
20th February 2009, 20:02
Faptul ca tu ai o Honda este argumentul tau? Da' vreo Toyota ai avut ca sa compari?

Novac
20th February 2009, 20:12
Terminati mai cu Toyoytele astea ca sunt mari masini ... exceptand LandCruiserul toate masinile comercializate sub brandul asta sunt niste masini comune, fara o identitate clara a marcii, folosesc motorizari cu caracteristici modeste (vechiute tehnic, gurmandute dar fara defecte) .... mie nu-mi plac nici de frica si le pun pe acelasi calapod cu Fordurile si Opelurile: masini comune vandute la kilogram:D Exceptie face Priusul dar ala este venit de pe alta planeta si pricum nu-l cumpara nimeni la 23-25K euroi.


Fiabile sunt si pentru ca suspensia este mult mai moale ca la nemtoaice si nu se futeaza articulatiile, iar in rest de niste ani de zile se presteaza pe panourile publicitare, prin multa-multa publicitate, ca vai domle' ce bune e.

rhadoo
20th February 2009, 20:22
parerea mea e ca "japonezele" de serie nu se compara cu nici o masina din europa sau america,sunt fiabile si la preturi bune
sper ca anu asta sa imi i-au un subaru

Grecu_
20th February 2009, 20:25
Pai stai o leaca. Pana acum masinile lu' Toyoda chiar erau anoste. Dupa aurisu' parca s-au prins si ei cum e cu designu' (perfect de acord cu compararea cu Opel si Ford).
Cu vechiute tehnic, gurmandute s.a. nu prea sunt de acord. Sunt foarte moderate (ca sa nu zic sufocate) in schimb (pana si LCu' la 3.0 are 171 cai putere). Cat de greu le-o fi sa mai scoata inca vreo 60CP din motoru' ala? Un motoras de 1,4 cu turbo si 170PS (WAG) de durata de viata crezi ca are?
Si nu uita ca si Lexusurile tot Toyote sunt, dar imbracate mai frumos.

Grecu_
20th February 2009, 20:27
parerea mea e ca "japonezele" de serie nu se compara cu nici o masina din europa sau america,sunt fiabile si la preturi bune
sper ca anu asta sa imi i-au un subaru

Pai si stii sigur ca-i facut la mama lui? :D

rhadoo
20th February 2009, 20:34
acuma si tu!eu nu stiu ca subaru sa aiba prin turcia si alte tari de genu asta fabrici
in america erau cele mai scumpe masini second hand
si acum am un megane fabricat in spania

Grecu_
20th February 2009, 20:54
Pai au sigur in Japonia si in SUA. Iar ultimul mai produce si ...Toyote! :cry:

Novac
20th February 2009, 20:54
Ma, daca aurisul aparea pe piata acum vreo 3 ani intelegeam sa zici asta dar cu Kia Ceed/I30 (are deja 2 ani de cand se vinde), Mazda 3 (are vreo3), Alfa Romeo 146 (asta deja are 4 sau 5 ... cred ca deja au inlocuit-o:)) greu poate fi prezentata ca o masina FRESH. Noutate este pentru clientul traditional de Toyota (adica babalacii sariti de 40 de ani care-si cumpara masina sa-i tina pana la pensie si femeile singure ca's mai tute si cred tot ce citesc "ca-i cea mai sigura de pe ramura") ca-si poate cumpara si el un Golf.

Alfel cu Lexusurile te contrazic temeinic:D pentru ca in afara de originile actionarilor majoritari nu exista legatura din orice punct de vedere vrei sa faci comparatia, toyotele's mijloace de transport pentru 2-5 oameni iar alea sunt super masini pentru alesii sortii.

Grecu_
20th February 2009, 21:05
Pai n-are 3 ani, are 2 si un pic! :D Cu Lexus-urile te contrazic si mai temeinic! :D Unde se termina gama Toyota (Avensis la noi, Camry la americani), incepe gama Lexus. Tehnologia este comuna, gabaritele de toate felurile sunt diferite. Mi se pare si normal sa fie asa, eu unu neputand sa inteleg strategia grupului WAG care are foarte multe modele concurente intre firmele grupului. Iar cu super masinile, exagerezi. Lexus este si IS (nu _cineva :D) si GS.

Novac
20th February 2009, 21:25
WAG-ul foloseste platforme comune si vinde aceiasi masina sub mai multe branduri pentru ca renteaza economic (dezvoltarea si productia unui model nou reuseste sa fie amorticata mult mai repede) si'si mentin pozitia de cel mai mare vanzator pe piata europeana. Toyota nu foloseste decat ceva electronica pe LEXUSURi si ceva knowledge. Si mai vezi ca intre Corolla/Avensisul cal mai echipata si IS-ul 250/220d (adica entry levelurile) lipsesc niste masini (limuzinele :)) ) ... pe bune acum :) ei (dealerii sunt invatati, pe la traininguri deh) sa compare atat ca profil tehnic cat si ca gama de preturi IS-ul cu seria 3 de la BMW, GS-ul cu 5 si LS-ul cu 7.

Grecu_
20th February 2009, 21:30
Asta cu masinile lipsa n-am inteles-o. Te referi la un model intre Avensis si IS, de genul Passat-ului?
Iar Lexus-urile chiar la segmentele medie premium, mare si lux se dau (cu A4, 3er, C, respectiv A6, 5er, E si A8, 7er, S), nu?

Novac
20th February 2009, 21:39
Dap, IS face parte din gama premium unde A4-ul intra cam greu.

Dar hai sa nu mai divagam :D este bune bai Toyotele, cumparati acum ca la noi nu se ajunge sa se dea 2 la pret de una ... ca's grecii zgarciobi:P (nu stiu daca stii dar ei au dileratul pentru Romanica si de aia sunt stocurile asa ... stranse in c@r la dealeri)

Grecu_
20th February 2009, 21:39
Hai ma, cum sa nu intre A4 in clasa aia. Are si leduri ca la R8... :D

Mie mi se pare gama Toyota (+Lexus) una destul de echilibrata.
Adevarul e ca nici eu eu m-as vedea intr-un Avensis sau o Corola nici mort, dar intr-un IS... :rolleyes:
Inca un mare minus: Celica s-a dus, Supra s-a dus, si din urma n-a venit inca absolut nimic...

P.S. Da' de iQ ce zici, e destul de fresh? :D

Novac
20th February 2009, 21:45
Cine-i IQ asta ca io's de astavara pe santier si's rupt de lumea reala ... ceva in gama lui SMART?

PS. Ca am vazut ca vorbeati ... Toyotele in america sunt altceva decat in EU. Acolo chiar sunt cel mai importat brand iar consumatorul ii pozitioneaza intre Mercede, BMW, Audi.

Grecu_
20th February 2009, 21:46
Dap, IS face parte din gama premium unde A4-ul intra cam greu.

Dar hai sa nu mai divagam :D este bune bai Toyotele, cumparati acum ca la noi nu se ajunge sa se dea 2 la pret de una ... ca's grecii zgarciobi:P (nu stiu daca stii dar ei au dileratul pentru Romanica si de aia sunt stocurile asa ... stranse in c@r la dealeri)

Adica Inchape Anglia, da' care tine parca de buzunare grecesti.
Stocurile se tin in Atena sau Pireu pentru Europa de Est, dar ele sunt dirijate de Toyota Belgia (la care e mare sef fostu' GM de la Toyota Romania, unu' Vakkas).
Bre, eu pentru a mea am asteptat 8 luni si un pic... :mda:

Grecu_
20th February 2009, 21:47
Cine-i IQ asta ca io's de astavara pe santier si's rupt de lumea reala ... ceva in gama lui SMART?

30cm mai lung ca Smartu' da' 4 usi si 4 locuri. Lungime totala de 3m fara cativa cm.

Novac
20th February 2009, 21:52
Desre Vakkas numai de bine :D si au m-am interactionat cu el de cateva ori si pot sa-ti spun sigur ca-i cetatean helas, ca lucreaza cu capital helas si ca TOYOTA HELAS este detinatorul delaratului:D

Baga poze, informatii, link-uri cu chichineata aia (IQ) ... fa ceva util!

Grecu_
20th February 2009, 21:53
Cine-i IQ asta ca io's de astavara pe santier si's rupt de lumea reala ... ceva in gama lui SMART?

PS. Ca am vazut ca vorbeati ... Toyotele in america sunt altceva decat in EU. Acolo chiar sunt cel mai importat brand iar consumatorul ii pozitioneaza intre Mercede, BMW, Audi.

Pai se stie ca americanii is prosti. :D E Toyota pozitionata bine printre marci cu care nici nu concureaza! :D

Novac
20th February 2009, 21:58
Si zi asa te-a tepuit grecu de bani :cry: 30% el, la import +17 marja de dealer:D

Grecu_
20th February 2009, 21:59
Desre Vakkas numai de bine :D si au m-am interactionat cu el de cateva ori si pot sa-ti spun sigur ca-i cetatean helas, ca lucreaza cu capital helas si ca TOYOTA HELAS este detinatorul delaratului:D

Baga poze, informatii, link-uri cu chichineata aia (IQ) ... fa ceva util!

Si eu numa de bine am de zis, cand era inca in Romania, mi-a scurtat un termen de livrare la mai putin de jumate. Anu' trecut insa, cand am avut nevoie de el, nu il mai gaseam!

http://www.toyota.co.uk/cgi-bin/toyota/bv/frame_start.jsp?id=iQ_exp
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_iQ

Motor(as) un litru benzina, 50kW, 0-100 in trei saptamani si 2 zile si o tona de airbaguri.

Novac
20th February 2009, 22:00
Eroare :)) revin

TheIceMan
21st October 2010, 20:17
Din nou Toyota anunta un recall masiv, peste 1.5 milioane masini, tot legat de sistemul de franare.
Se pare ca firma care a redefinit calitatea si fiabilitatea in domeniul auto are probleme, articol complet la yahoo news:
Toyota recalling 1.53 million cars globally
(http://autos.yahoo.com/articles/autos_content_landing_pages/1553/toyota-recalling-153-million-cars-globally/)
Ma intreb cum vor actiona dealerii Toyota din Romania, unde oricum piata este dominata de marcile europene, germane, franceze in special.

Pareri?

rhadoo
21st October 2010, 20:25
au dat si la noi la stiri,rechemarea in service a masinilor japoneze
ma gandesc ca daca fac asta in europa,probabil sunt obligati sa o faca si la noi
nu stiu cat sunt probleme tehnice,ori merg pe ideia,"atata timp cat se vorbeste de mine,inseamna ca exist", ca e de bine sau de rau
avand in vedere criza asta parca fara de sfarsit,mai ales in domeniul auto,e posibil sa se incerce tot felul de siretlicuri in domeniul,publicitate vanzari

TheIceMan
10th April 2014, 20:04
si din nou Toyota recalls 6.39 mil cars.

https://ca.autos.yahoo.com/news/toyota-recalls-more-6-million-vehicles-around-world-073917677.html

TOKYO - Toyota Motor Corp. is recalling 6.39 million vehicles globally for a variety of problems spanning nearly 30 models in Japan, the U.S., Europe and other places.

No injuries or crashes have been reported related to the recalls announced Wednesday. But two reports of fires are linked to one of the problems, a defective engine starter that can keep the motor running.

Some vehicles were recalled for more than one problem. The recall cases total 6.76 million vehicles for 27 Toyota models, the Pontiac Vibe and the Subaru Trezia, produced from April 2004 through August 2013.

The Pontiac Vibe, which is a General Motors Co. model, is also involved because Toyota and GM made cars at the same plant in California and the recalled model is the same as the Toyota Matrix. It was recalled for a problem with a spiral cable attached to an air-bag. It is unrelated to a separate GM recall over ignition switches linked to at least 13 deaths.

Subaru is partly owned by Toyota, and the model was the same as the Toyota Ractis.

For the recall, Toyota also reported problems with seat rails, the bracket holding the steering column in place, the windshield-wiper motor and a cable attached to the air-bag module.

The recalls affect a large range of models, including the Corolla, RAV4, Matrix, Yaris, Highlander, and Tacoma.

By region, the latest recall affects 2.3 million vehicles in North America, 1.09 million vehicles in Japan and 810,000 vehicles in Europe. Other regions affected by the recall include Africa, South America and the Middle East.