PDA

View Full Version : Discuții despre jucătorii CSM-ului



Mario Di Lazi
20th February 2006, 10:39
Murineanu. Pana nu pleaca si asta.

dragosh_vl
20th February 2006, 10:48
Asta imi place si mie :)

Mario Di Lazi
20th February 2006, 11:22
Este foarte talentat. Dar ... trebuie sa confirme, trebuie sa-si mareasca masa musculara pentru ca e cam firav.

dragosh_vl
20th February 2006, 21:36
E asta este F.Petre cum este ?

UrsMeier
3rd April 2006, 23:30
Murineanu si Pampea ar faca fata fara probleme in A........pitestenii mei :)

dragosh_vl
4th April 2006, 09:42
Pampea e nascut in Pitesti?

ASP
4th April 2006, 19:16
bine zis jucatorul preferat...
acum pe bune voua va lipsesc FOTBALISTII ca jucatori aveti cu duiumul.

dragosh_vl
4th April 2006, 21:17
dute ma ca tie iti mai trebuie suspendare pe viata de pe forum :))))


Nu 2-3 zile

ASP
5th April 2006, 09:47
du-te ma si tu pe la scoala ca nu treci capacitatea.

dragosh_vl
5th April 2006, 10:10
dute tu la capacitate ca poate nai dato .eu am trecuto cu brio tu in 4-5 ani o treci?

OVIDIU 62
24th April 2006, 17:41
Cel mai bun pe care il aveti este COSTICA VALCEA si MITICA DRAGOMIR care s-ar putea sa va ajute sa promovati la baraj.

dragosh_vl
25th April 2006, 12:07
da bv aia nu sunt implicati de loc in treaba cu echipa

Neo_vl
26th April 2006, 23:56
Cel mai bun pe care il aveti este COSTICA VALCEA si MITICA DRAGOMIR care s-ar putea sa va ajute sa promovati la baraj.

Scuteste`ne cu parerile tale la adresa echipei Valcene :rosu:

Mario Di Lazi
23rd September 2006, 23:07
Incepe sa-mi placa cum joaca si Melcea ... Este folosit ca mijlocas desi el s-a lansat in fotbalul valcean ca atacant.

Mario Di Lazi
19th February 2007, 14:44
3 din cei 4 fotbalisti din acest POLL au plecat de la Valcea ... Alin Savu a plecat la Univ. Cluj, Raicu a plecat la FCM Targoviste, iar Murineanu a plecat ... in vacanta ... :D
Am ramas doar cu Pampea ... portarul care a fost "omul meciului" in partida amicala cu Steaua ...

dragosh_vl
19th February 2007, 22:45
Da dar in a doua repriza a fost portaru de rezerva Rusandru parca cu paradele alea 2 :D

Mario Di Lazi
20th February 2007, 08:14
Si a luat si 3 goluri Rusandu asta ... :D

dragosh_vl
20th February 2007, 10:24
;)) asta asa e dar nu mai avea ce face :D

Mario Di Lazi
13th April 2007, 09:53
Închid acest POLL pentru că 3 din cei 4 jucători nu mai sunt la CSM ... lăsăm threadul să meargă ... :D
Care este jucătorul preferat de la CSM ?

dragosh_vl
13th April 2007, 12:15
Melcea si Jovanovici :D

aetius
13th April 2007, 16:59
actualmente jovanovici , pina ii expira imprumutul !!!

Mario Di Lazi
13th April 2007, 18:35
Jovanovic a declarat că vrea să rămână și sezonul umrător ...

dragosh_vl
13th April 2007, 20:41
I-am vazut azi prin zavoi creca terminasera antrenamentul.

jameslary1975
11th March 2009, 01:52
Caju ... rulzz... www.brigadazavoi.webs.com

Mario Di Lazi
3rd May 2009, 19:51
CONGOLEZUL A SPART GHEAȚA
Disney, la primul gol pentru Vâlcea

Congolezul Armel Disney a spart gheața și a marcat etapa trecută, la Salonta, primul său gol pentru CSM RM. Vâlcea.
„Sunt bucuros că am marcat, dar din păcate, echipa a pierdut. Pentru mine, mult mai important ar fi ca echipa să promoveze. Mai sunt șapte meciuri din acest campionat și încă mai putem promova. Dacă voi evolua cu ACU, voi face tot posibilul să joc cât mai bine și să marchez din nou”, spune Armel Disney, care a venit în Zăvoi în iarnă.
Partida CSM Rm. Vâlcea-ACU Arad se va disputa sâmbătă, 2 mai (ora 11.00) pe Stadionul „Municipal” din Zăvoi.

liga 2

Mario Di Lazi
7th May 2009, 08:08
GOALKEEPER-UL NU VREA SĂ PĂRĂSEASCĂ CSM-UL
Brănescu rămâne în Zăvoi

Curtat cu două luni în urmă de Poli Timișoara, cel de-al treilea portar din lotul CSM-ului, juniorul Laurențiu Brănescu (15 ani) a ales să rămână în Zăvoi.
„Pentru mine, Poli Timișoara e un capitol încheiat. În momentul de față, nu mă mai interesează nicio ofertă venită de la vreun club din România, pentru că nu vreau să mă despart de CSM. Cred că mai am multe de învățat până să fac pasul la o echipă de vârf. Trebuie să treci prin anumite trepte, pentru a ajunge să joci la un nivel înalt. Nu sunt interesat deocamdată să activez la echipele din Capitală. Din câte am văzut, Bucureștiul e ales de fotbaliștii pasionați mai mult de viața de noapte decât de performanță. Eu mă feresc de discoteci, prefer pescuitul”, spune Laurențiu Brănescu.
Descoperit de Emil Popescu, Brănescu s-a pregătit în ultimii ani paralel la grupa de juniori coordonată de Emil Ciulei și cu lotul de seniori al CSM-ului, unde este îndrumat de antrenorul cu portarii Robert Tufiși.

liga 2

Mario Di Lazi
23rd May 2009, 09:34
Roszel și Mihuț absenți și la Mioveni

CSM Rm. Vâlcea plecă azi la Mioveni fără Mihuț (suspendat), Roszel și Melcea (accidentați), toți aceștia urmând să lipsească sâmbătă, în meciul cu Dacia.

Antrenorul CSM-ului, Alin Artimon are probleme de efectiv. Dorin Mihuț își ispășește la Mioveni cea de-a doua etapă de suspendare primită după eliminarea directă din meciul cu UTA. În schimb, Robert Roszel a suferit o recidivă a unei accidentări mai vechi și are șanse minime să mai evolueze până la finele acestui sezon. De altfel, transferul în iarnă a celor doi ex-arădeni, Roszel și Mihuț a fost unul cu ghinion pentru CSM, cei doi fiind mai mereu accidentați în retur.

„Ei sunt jucători valoroși, ca toți fotbaliști aduși în iarnă. Cred că accidentările dese din retur ale lui Roszel și Mihuț sunt datorită faptului că nu au făcut pregătirea de iarnă” , a conchis antrenorul Alin Artimon.

liga 2

Mario Di Lazi
30th June 2009, 08:07
CÂJU NU MAI MERGE LA AMKAR PERM
„Sunt dezamăgit de eșecul transferului în Rusia”

Golgeterul echipei CSM Râmnivu Vâlcea, Enache Câju nu a ajuns la reunirea din această seară a trupei antrenată de Alin Artimon. Atacantul, care mai are 2 ani de contract cu CSM este decis să plece din Zăvoi și își caută echipă în Liga I, după ce a ratat transferul la Amkar Perm (Rusia).

„Am fost foarte dezamăgit de eșecul tratativelor cu Amkar, când am plecat în Austria cu rușii eram convins că transferul se va realiza. Însă antrenorul de acolo m-a dat la o parte pentru a-și face loc la jucătorii lui. Acum nu știu nimic sigur, mai am ceva oferte din Liga I, dacă nu se vor materializa nici acestea, atunci rămân la Vâlcea” a anunțat Câju.

liga 2

Mario Di Lazi
3rd July 2009, 10:50
Perianu, Dobre și Dinu vor sa plece!

Conducerea clubului CSM Râmnicu Vâlcea încearcă o renegociere a contractelor a trei dintre jucătorii de bază, Perianu, Dobre și Dinu, directorul-general Florin Verigeanu susținând că clubul nu are bani pentru a le onora salariile pentru sezonul viitor.

Antrenorul Alin Artimon a semnat prelungirea contractului doar după ce a fost asigurat că cei trei fotbaliști vor rămâne la Vâlcea, însă negocierile cu aceștia se anunță dificile, niciunul dintre fotbaliști nefiind dispus la o micșorare a contractului.

Căpitanul echipei, Ciprian Dinu a fost tranșant. “Eu cred că am muncit pe brânci pentru fiecare ban, nu au ce să-mi reproșeze. Noi, jucătorii am fost înțelegători, am acceptat întârzieri ale salariilor, chiar și acum suntem neplătiți de două luni. Eu am comunicat conducerii punctul meu de vedere, aștept un răspuns clar până vineri. Dacă nu vor să mă mai țină, să-mi dea restanțele și actele să plec liber, așa cum am și venit la Vâlcea, sunt convins că-mi voi găsi altă echipă. Am spus conducerii că accept și o mică scădere a contractului, dar nu una atât de drastică cum mi-au propus ei. Mie nu-mi plac oamenii care se sucesc, să fie ori albă, ori neagră, dar nu gri” a anunțat Ciprian Dinu.

liga 2

Mario Di Lazi
17th July 2009, 09:05
Pasăre, căpitan în Zăvoi

Fundașul dreapta Marius Pasăre este noul căpitan al echipei CSM. Rm. Vâlcea, el urmând să preia banderola purtată sezonul trecut de Ciprian Dinu.

“Jucătorii au votat în vestiar și au ieșit, în ordine, Pasăre, Vișa și S. Popescu. Mi se pare și mie ordinea firească, așa că am validat votul. Pasăre rămâne căpitanul echipei chiar dacă revine Dinu”, a spus antrenorul CSM-ului, Alin Artimon.

liga 2

Mario Di Lazi
4th September 2009, 12:54
Fotbalistul căruia i s-a furat numele

C. Gheorghe. Așa a fost cunoscut de către suporteri Ceaușilă, unul dintre golgheterii Diviziei A, la sfârșitul anilor ’80. Povestea celebrului „Ce Gheorghe”, fotbalistul-inițială ajuns în industria construcțiilor din Grecia, este demnă de un film.

Ajuns la Universitatea în anul 1988, atunci când Craiova se reinventa după perioada de glorie, Gheorghe Ceaușilă a intrat imediat sub pielea suporterilor olteni. Avea exact ce trebuia pentru asta: tehnică, dribling, fantezie. N-avea însă nume de familie, pentru că îi fusese înlocuit cu o simplă inițială - „C” - pe vremea junioratului. În România acelor vremuri, mult prea apropiată de universul distopic al lui Orwell, nimeni n-avea voie să poarte un nume fie și asemănător cu al dictatorului Ceaușescu.

Valentin Ceaușescu i-a șters numele
Acum, la 43 de ani, fostul golgheter rememorează evenimentele care l-au transformat în singurul fotbalist-inițială din ziarele și din televiziunea României comuniste. „Am început fotbalul acasă, la Chimia Râmnicu-Vâlcea, la juniori. Apoi m-au luat în armată, la Steaua. Abia ajunsesem de câteva zile când a venit la mine Valentin Ceaușescu. «Copile, uite cum stă treaba», mi-a spus. «Ori îți schimbi numele, ori îl transformăm în inițială! Așa nu poți să joci fotbal, e ordin știi tu de unde»”, povestește Ceaușilă, care avea 19 ani în acel moment. „N-am vrut să-mi schimb numele de familie, m-am gândit că n-o să țină cine știe cât, mai ales că încă nu ajunsesem să fac performanță”, explică Gică.

Fotbalistul a jucat, în timpul armatei, la echipa de tineret a clubului Steaua, care era antrenată de Radu Troi, alături de Dan Petrescu, Ilie Dumitrescu și Dumitru Stângaciu. A prins pentru câteva minute și prima echipă, în anul în care Steaua a câștigat campionatul și Cupa Campionilor.

„Am văzut un «Ce Gheorghe». Eram eu!“
Ceaușilă își amintește că a intrat în panică a doua zi după debutul său în Divizia A. „Eram acasă, la Vâlcea, și am cumpărat ziarul Sportul, să văd dacă s-a scris ceva de mine. Am avut un șoc atunci când am citit echipa. Eu nu eram, deși jucasem! Abia la a treia sau a patra citire am descoperit un «Ce Gheorghe» în caseta meciului și am făcut legătura. Eram eu!”.
Cu timpul s-a obișnuit cu noul său nume „de scenă”, mai ales că așa era și strigat de suporteri la galerie.

Cîrțu l-a dat afară
Cariera lui Ceaușilă a cunoscut apogeul la Universitatea Craiova, cu care a câștigat Cupa și campionatul în anul 1991, după Revoluția care a înlăturat clanul Ceaușescu de la putere. Numele „Ceaușilă” devenise din nou dezirabil, comentatorii radio și TV aveau voie să-l pronunțe.
Ascensiunea lui la Craiova s-a încheiat brusc: „Într-un turneu de pregătire în Ungaria m-am accidentat grav la menisc și m-am operat. Sorin Cîrțu, antrenorul Universității, a crezut atunci că nu voi mai putea face niciodată performanță și mi-a spus să-mi caut altă echipă”.

Peste trei ani își ia cetățenie elenă
Acesta a avut însă puterea de a o lua de la capăt și a mai jucat fotbal de performanță până în anul 1997, la echipe ca PAOK Salonic, Dinamo, Sportul și FC Național. Apoi a plecat în Grecia, unde a devenit antrenor la juniori și, apoi, antrenor-jucător lângă Atena. „Stau de unsprezece ani în Grecia, unde sunt antrenor la amatori, dar lucrez și la o firmă de construcții, ca proiectant. Peste trei ani îmi voi lua cetățenia”, dezvăluie Ceaușilă.
Gheorghe Ceaușilă are o fată de 18 ani, Maria, din prima căsătorie, și doi băieți, Alexandru și Filipas, de 9, respectiv 6 ani, cu cea de-a doua soție. Maria a rămas la Craiova cu mama ei, dar este vizitată în fiecare vară de Ceaușilă. „E greu să fii plecat, mi se face dor de rude și de prieteni. Cel puțin o dată pe an vin să-mi văd fata, dar și pe nașul ei, fostul meu coleg Emil Săndoi. Chiar mă gândesc să mă întorc și să încep munca de antrenor în România”, spune Ceaușilă.

--------------------------------------------------------------------------------

"Craiova este cel mai frumos moment al carierei mele. Urmăresc echipa și acum, când începe să redevină ce-a fost odată", Gheorghe Ceaușilă, fost atacant la Steaua și la Universitatea Craiova

"Eram acasă, la Vâlcea, și am cumpărat ziarul Sportul, să văd dacă s-a scris ceva de mine. Am avut un șoc atunci când am citit echipa. Eu nu eram, deși jucasem!", Gheorghe Ceaușilă, fost atacant la Steaua și la Universitatea Craiova

"Abia ajunsesem de câteva zile când a venit la mine Valentin Ceaușescu. «Copile, uite cum stă treaba», mi-a spus. «Ori îți schimbi numele, ori îl transformăm în inițială! Așa nu poți să joci fotbal, e ordin știi tu de unde»", Gheorghe Ceaușilă, fost atacant la Steaua și la Universitatea Craiova

Gheorghe X 4
Ceaușilă a trecut și prin momente hilare din cauza numelui său de familie. „Țin minte că, la un meci, crainicul stadionului anunța echipele. Eu eram ultimul pe foaie, iar discursul lui a sunat cam așa «…C. Gheorghe. Arbitri: Gheorghe Constantin, A. Gheorghe și C. Gheorghe». M-a pufnit râsul pe teren, la încălzire”.

prosport

Mario Di Lazi
23rd April 2010, 08:44
DEACONESCU A FOST ELIMINAT ÎN MECIUL CU UNIVERSITATEA CLUJ
Fără Dandea și Deaconescu la Turda

Și așa cu un lot subțire, CSM Rm. Vâlcea va merge la turda fără doi jucători importanți pentru defesnivă, Mihai Deaconescu (foto) și Adi Dandea.

Cunoscut ca fiind cel mai liniștit jucător din lotul echipei vâlcene, Mihai Deaconescu a șocat pe toată lumea în minutul 82, când l-a bruscat pe arbitrul Vădan, după ce acesta a dictat primul penalty pentru clujeni. Deaconescu a fost eliminat și conform regulamentelelor, riscă o sancțiune drastică. Gestul necugetat al jucătorului a contat în economia rezultatului final, echipa vâlceană rămânând în inferioritate și primind pe final încă două goluri.

Mijlocașul Adrian Dandea a fost exclus din lot după o altercație verbală la vestiar, cu brazilianul "Beto" Moreira, petrecută la finele eșecului cu U Cluj. Deși cei doi nu s-au bătut, în vestiar a apărut directorul-general al clubului, Florin Verigeanu, care i-a spus lui Dandea să plece.

Liga 2

Mario Di Lazi
28th April 2010, 10:14
Dandea, reprimit în Zăvoi

Exclus din lot la finele meciului cu U Cluj după ce a avut o altercație la vestiare cu brazilianul Moreira, mijlocașul Adrian Dandea (foto) a revenit de aseară la antrenamentele CSM-ului. "Dandea și-a cerut scuze, a explicat că era nervos după eșec și de aseară e la antrenamente" a spus Florin Verigeanu, directorul-general al CSM-ului.

Altfel, deși oficialii CSM-ului intenționau să-l readucă în Zăvoi pe Bogdan Vișa, acest lucru nu este posibil. « Vișa are reziliat contractul cu noi până în vară și nu există nicio șansă să-l putem relegitima acum. El redevine jucătorul nostru doar din vară » a mai afirmat Verigeanu.

LIGA 2

Mario Di Lazi
3rd May 2010, 15:44
Diaconescu a fost suspendat 3 etape după cartonașul roșu primit la meciul cu Univ. Cluj.

Pedro1984
8th August 2010, 12:17
cam mult 3 etape ..trebuia 2 maxim

Tim
23rd January 2013, 15:52
No comment aici?

Mario Di Lazi
17th September 2013, 20:24
Negruț, cu glezna în ghips

Titularizat de Claudiu Niculescu în postura de vârf retras, atacantul împrumutat de la CFR Cluj, Sergiu Negruț, s-a accidentat în minutul 22 al disputei cu FC Bihor, scor 3-2. Acesta a suferit o entorsă și a fost înlocuit cu Bogdan Geantă.

”Este o entorsă destul de urâtă, aveam medicii mi-au pus glezna în ghips, sper să revin cât mai repede”, a explicat Negruț.

Atacantul se reface la Cluj-Napoca și va lipsi de pe teren circa 2 săptămâni.

Negruț se adaugă astfel pe lista indisponibililor din Zăvoi, pe care se mai găsesc Melcea, Cucui și Ovidiu Mihai.

liga 2

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/921/11129/11347258/1/negrut-accidentat.jpg?width=630