PDA

View Full Version : Monsterpieces-Catastrofe muzicale



Platanu
4th July 2007, 16:16
Daca exista un thread cu capodopere muzicale,iata ca avem un thread cu un subiect opus aceluia.Aici vom trece toate piesele muzicale ce ni se par absurde,sau care efectiv reprezinta niste aberatii muzicale,din toate punctele de vedere.Si din punct de vedere tonal,armonic si melodic,si din punct de vedere al versurilor.Eventual si un link e binevenit.

A.k.a
4th July 2007, 17:04
Dj. Boros
O tampenie mai mare nu am auzit :happy
http://www.vaidevoi.ro/content/asurzenii/Intalnire%20De%20Gradu%27III.mp3

ioanav88
4th July 2007, 17:30
ultima piesa a andreei balan :drak:

Platanu
4th July 2007, 17:43
Eu as trece cam tot repertoriul "artistei" Oana Zavoranu.

Ess
4th July 2007, 18:45
din seria dezastre (si) in aer:
hai sa ne legam si de "casele" mai mari:
- metallica - (re)load, mai putin remake-ul whiskey in the jar; ce-a mai scos dupa aia, nu mai cunosc, dar banuiesc;
- gnr - mai bine ramanea axl pe marte, sau unde a fost;
- anatema - serenades si alternative 4;
- iris - discografia post matase alba;
- artan - pt ca a fost in stare de partizan :D;
- celelalte cuvinte - ispita.
mai sunt o gramada, dar acum am un "lipsus".

bada_otelul
4th July 2007, 18:45
jagga jagga:headbang:

Platanu
4th July 2007, 18:51
Sa fac o precizare:
Trecem aici nu melodiile care au inceput sa va enerveze,adica sa va plictisiti de ele,pentru ca avem thread si pentru asa ceva.Aici trecem ineptiile muzicale.

bada_otelul
4th July 2007, 19:05
Sa fac o precizare:
Trecem aici nu melodiile care au inceput sa va enerveze,adica sa va plictisiti de ele,pentru ca avem thread si pentru asa ceva.Aici trecem ineptiile muzicale.

mie jagga jagga mi se pare o ineptie,are printre cele mai tampite versuri ever,de prima data cand am auzit-o am simtit o repulsie inimaginabila

Platanu
4th July 2007, 19:12
Da,e un fel de melodie etno cu tenta de manea.

bada_otelul
4th July 2007, 20:26
Da,e un fel de melodie etno cu tenta de manea.

nu e vorba NUMAI de asta e vorba si de versuri,sunt chiar penale
in schimb ca voce,probabil petarda ultimilor ani e oana zavoranu,degeaba se agita ca ramane o panarama mai ales la capitolul muzica

little_earl
11th July 2007, 14:19
Cheeky Girls - The Cheeky Song (Touch My Bum)

Doctor_Satan
11th July 2007, 14:48
Eu as incepe cu manelele. Versuri aberante, dislexice si stereotipe. De muzica ce sa mai zic? Ascultati vreo 2-3 manele si o sa ajungeti la concluzia ca aia nu e muzica.
Alte aberatii ar fi formatiile gen Mafia, La Familia s.a., care nu fac altceva decat sa exprime superioritatea numerica si fizica a oamenilor inferiori psihic!

Geografu
11th July 2007, 14:53
Maneau NICI nu este gen de muzica este un fel de a se exprima a oamenilor care au cu doua clase mai mult ca trenul MAXIM sau a celor care nu au nimic de spus din punct de vedere cultural/intelectual.
Iar Hipp/Hopp-ul este si el o caracterizare a puterii fizice care asa cum spun cantaretii de gen este clar superioara cea a mintii.TOTAL FALS.
Orcium nici unii nici ceilalti nu merita bagati in seama,noi trebuie sa ne indreptam atentia spre muzica adevarata,de calitate ! :ok:

Doctor_Satan
11th July 2007, 14:58
Ai dreptate la ultima fraza, dar aici discutam despre ineptii! Deci manelele si hip-hopp-ul meritau mentionate la acest capitol!

Geografu
11th July 2007, 15:01
Corect doctore meritau mentionate dar nu si bagate in seama.Daca ele sunt mediatizate de niste oameni fara minte macar noi sa facem exceptie ! ;)

Doctor_Satan
11th July 2007, 15:07
Din pacate sunt si cele mai bine vandute! Asta e partea cea mai trista!

Platanu
11th July 2007, 17:14
Eu am o conceptie asupra "melodiilor" cantate de formatii pe care le-ati amintit mai sus,gen La Familia sau chiar Parazitii.Dupa parerea mea,se considera melodie atunci cand cei din formatie intoneaza o linie melodica,ori ei ce fac,doar spun niste versuri pe un anumit ritm care se repeta la nesfarsit.Nu canta nicio melodie,doar recita cu o voce foarte agresiva niste versuri.Eventual mai e cate un motiv melodic pe fundal,format din cateva note,care se repeta la infinit.Practic ei atata muncesc pentru o "melodie",sa bage acolo cateva note care sa se repete mereu,iar ei sa zica niste versuri,nu sa le cante.
Va rog sa ma contraziceti daca gresesc,dar asta e conceptia mea vizavi de acest gen,sa spunem,de muzica.

Ess
11th July 2007, 19:06
nu-i nimic de contrazis platane: se face pe sinter un ritm si o chestie din maxim 3 note, la care ii zice negativ, baga ala poezia pe care o are de recitat cu m***, fraieri, cartier si alte chestii f interesante si gata. trupele de hip hop mai evoluate mai baga si cate un "solo" cu "freaka da disc". :headbang:
dar sa fie adevarul complet, sunt si multe trupe de rock - in special in death si trash metal - in care este un ritm, o nota fuzata de dracu o ia si un grohaitor ce vorbeste de sange, satana, puroi si alte chestii la fel de interseante...(asiaticii sunt campioni la sportu' asta)

Lover
11th July 2007, 19:23
manelele, house si hard rock , penibilitatile lumii.
nu stiu ce canta ei , dar mai adaug aici: oana zavoranu, iris, phoenix, metallica...

si bineinteles , jagga jagga




ps, pentru cei de mai sus: nu va place rockul, nu va plac manelele, nu va place hip-hop`ul. voi ce ascultati ? britney spears si paris hilton ? jazz? clasica ?

Platanu
11th July 2007, 20:29
Nu am zis ca nu imi place rockul.Imi place pentru ca macar aia intoneaza o melodie,nu ca toti suferinzii astia de paraziti sau alte specimene.
Si da,ascult si jazz si clasica.

orbette
11th July 2007, 23:33
cea mai tare catastrofa muzicala din ultima vreme:
Rechinu (omu' zapezilor) - 4 scanduri si un cui (http://www.youtube.com/watch?v=nXXO5vUhZuk)

orbette
11th July 2007, 23:34
dar sa fie adevarul complet, sunt si multe trupe de rock - in special in death si trash metal - in care este un ritm, o nota fuzata de dracu o ia si un grohaitor ce vorbeste de sange, satana, puroi si alte chestii la fel de interseante...(asiaticii sunt campioni la sportu' asta)

:lol::happy:happy

de acord cu tine...mai putin la partea cu anathema...cat de naspa ar fi muzica, oamenii aia au niste versuri unice...poezie pura:rolleyes:

Geografu
11th July 2007, 23:42
Lover nu sunt deloc de acord cu tine cum ca hardrock ar fi o penibilitate ! :angry:
Este un gen ca oricare alt component al muzicii rock si nu trebuie sa il jignesti.Nu ca l-as asculta eu ( si inca mult ) dar oricum cred ca si altii il plac ! :ok:

Lover
11th July 2007, 23:56
Lover nu sunt deloc de acord cu tine cum ca hardrock ar fi o penibilitate ! :angry:
Este un gen ca oricare alt component al muzicii rock si nu trebuie sa il jignesti.Nu ca l-as asculta eu ( si inca mult ) dar oricum cred ca si altii il plac ! :ok:

un om care striga ca si disperatul, ca sa se faca auzit printre 10 instrumente muzicale, la care ceilalti membri ai trupei habar nu au sa cante si doar fac zgomot, nu mi se pare muzica...
imi place genul de rock Linkin Park, Avril Lavigne, chiar Green Day cateodata...

Universal
12th July 2007, 00:02
WigWAm e penibilitate :angry:????

ioanav88
12th July 2007, 10:04
bai, lover,mai sa inghit tastatura cand am vazut ca tu pui iris,phoenix si metallica langa oana zavoranu si jagga jagga, sau poate n-am inteles eu bine :confused: m-as apuca sa-ti explic de ce alaturarea asta e o MARE , MARE gafa, dar nici nu are rost, pentru orice om cu un pic de cultura muzicala motivele sunt evidente. acu, serios mi-e rusine mie pentru postul tau

A.k.a
12th July 2007, 10:55
haha tare aia cu 4 scanduri si un cui

Zauri
12th July 2007, 11:12
Catastrofe muzicale sunt:Trident,3SE,Zavoranu,MAndinga,Voltaj,Proconsu l,Andreea Balan,AnimalX,Fly Project,Fuego,Sexxy,Etnic,Dj Project,Moni-k,Pepe,Corina,Ana Lesko,Hi-Q,Viziru,Mafia,Puya, Hora,Heaven...sunt prea multe :happy

r0bby
12th July 2007, 11:21
Ai dreptate la ultima fraza, dar aici discutam despre ineptii! Deci manelele si hip-hopp-ul meritau mentionate la acest capitol!

Hip Hop poate.In primul rand nu e un gen de muzica,ci o cultura.

r0bby
12th July 2007, 11:24
manelele, house si hard rock , penibilitatile lumii.
nu stiu ce canta ei , dar mai adaug aici: oana zavoranu, iris, phoenix, metallica...

si bineinteles , jagga jagga




ps, pentru cei de mai sus: nu va place rockul, nu va plac manelele, nu va place hip-hop`ul. voi ce ascultati ? britney spears si paris hilton ? jazz? clasica ?

OMG!:headbang::headbang::headbang:

Hard Rock live:

Iron Maiden-Fear of the dark
http://www.youtube.com/watch?v=L2s9r2HKB7U

:jerk:

Geografu
12th July 2007, 12:03
OMG!:headbang::headbang::headbang:

Hard Rock live:

Iron Maiden-Fear of the dark
http://www.youtube.com/watch?v=L2s9r2HKB7U

:jerk:

Iron Maiden o mare trupa,mari cantareti o adevarata cultura !!! :yeah:

Ess
13th July 2007, 20:11
manelele, house si hard rock , penibilitatile lumii.
nu stiu ce canta ei , dar mai adaug aici: oana zavoranu, iris, phoenix, metallica...

si bineinteles , jagga jagga




ps, pentru cei de mai sus: nu va place rockul, nu va plac manelele, nu va place hip-hop`ul. voi ce ascultati ? britney spears si paris hilton ? jazz? clasica ?

mda...
:groggy:

A.k.a
13th July 2007, 21:16
Asa poate baga fiecare genul de muzica care nu ii place. Nu vad cum rockul si hiphopul/rap-ul au intrat aici. Parca era vorba de melodii, nu de un gen muzical.

Platanu
13th July 2007, 23:16
Nu am spus despre acele genuri ca sunt niste "catastrofe muzicale".Mi-am exprimat doar punctul de vedere fata de acele genuri.

realmadrid.com
13th July 2007, 23:44
Din puturile gandirii....urmeaza un hit al genului numit manele :happy

Pumnii mei minte nu are (http://www.youtube.com/watch?v=nWw5h7LO5xg) :D

A.k.a
14th July 2007, 09:22
Florin Maimuta :happy

Universal
19th July 2007, 14:18
Urasc Rihanna :rosu:

realmadrid.com
19th July 2007, 14:50
Catastrofe muzicale sunt:Trident,3SE,Zavoranu,MAndinga,Voltaj,Proconsu l,Andreea Balan,AnimalX,Fly Project,Fuego,Sexxy,Etnic,Dj Project,Moni-k,Pepe,Corina,Ana Lesko,Hi-Q,Viziru,Mafia,Puya, Hora,Heaven...sunt prea multe :happy


Daca ii bagi pe cei de la Dj Project in aceiasi oala cu "artisti" gen Pepe si Corina...clar :D

Din muzica dance, doar Dj Project si Activ fac fatza cu succes :ok:

Cele mai penale formatii, care din pacate au si un succes enorm, RBD si Tokio Hotel :ok:

Universal
19th July 2007, 15:12
hm...DJ Project si 3se merg :ok:

Platanu
30th October 2007, 12:58
Nicolae Gutza - Ma mananca palma stanga :D

http://www.youtube.com/watch?v=F0eUoo8g_Qc