PDA

View Full Version : De ce se omoara miliardarii?



Vadim
20th March 2006, 11:40
Un articol din Libertatea:
Anchetele asupra mortilor unor oameni de afaceri au ajuns la concluzia ca acestia si-au pus capat zilelor in urma problemelor financiare, pe fondul depresiei psihice. Sinuciderile au socat opinia publica pentru faptul ca s-au produs in momentul in care miliardarii, puternic ancorati in scena politica, au devenit subiecte ale unor dosare penale. Din aceasta cauza, verdictul de sinucidere pus de anchetatori este mereu pus sub indoiala.

“Imormantare de mafioti”, spuneau, ieri, oamenii care au vazut procesiunea... Evenimentul a semanat, mai degraba, cu o reuniune secreta a unor afaceristi carora trebuia sa li se asigure, cu orice pret, protectia. Indivizi masivi, imbracati la patru ace, tunsi scurt, care au privit tot timpul iscoditor din spatele lentilelor ochelarilor de soare, au format un cordon uman de netrecut si au avut grija ca nici musca sa nu se apropie de gardul vilei familiei Anghelescu, cu atat mai mult ziaristii, care au fost tinuti la distanta de Stana, sotia sinucigasului. Pe drumul spre cimitir, cortegiul funerar s-a intersectat cu sotia presedintelui Basescu, Maria, care-si facea orele de calarie din weekend. Fara sa coboare de pe cal, “prima doamna” a asistat intristata la trecerea cortegiului, chiar cu lacrimi in ochi,
potrivit Realitatea TV.

Imediat dupa aflarea primelor detalii despre sinuciderea omului de afaceri Florian Anghelescu, multa lume si-a amintit de cazul Mihail Erbasu, un alt miliardar, personaj efemer pe scena politica, gasit spanzurat in vila sa intr-un moment in care se spunea ca are probleme financiare. Paralela pe care o facem intre cele doua cazuri scoate la iveala stranii coincidente, dar si putinele deosebiri.

Finantatori. Mihail Erbasu a fost ani in sir unul din sponsorii forte ai unui partid minuscul, ApR, din care cea mai pregnanta figura era cea a fostului ministru de externe din guvernul Vacaroiu, Teodor Melescanu. Cand, dupa alegerile locale din 2004, unii primari cu care avea legaturi de afaceri au pierdut “batalia”, s-a spus ca Erbasu a intrezarit un colaps financiar, firma sa de constructii avand mari datorii.

Vocatie de “sponsor” a avut si Florian Anghelescu, care, alaturandu-se sotiei sale, Stana, fost functionar in echipa lui Basescu la Primaria Capitalei, a considerat oportun sa verse bani grei in campania electorala din toamna lui 2004. Stana Anghelescu a devenit consilier prezidential, insa afacerile ilegale cu tigari ale sotului au alungat-o dupa cateva luni de la Cotroceni. Garda Financiara i-a blocat lui Florian Anghelescu activitatea la fabrica de tigari, acesta fiind nevoit sa o inchida. Problemele financiare au inceput sa se resimta.

Razvratiti. Atat Erbasu, cat si Anghelescu, cu putin timp inainte de a se sinucide, au afirmat in fata unor apropiati ca vor dezvalui cui si ce bani au dat in mediile politice. Ambii intentionau sa apara in emisiuni televizate.

Locul ales. Casele proprii au fost alese ca scene pentru actul sinucigas. Si Mihail Erbasu, si Florian Anghelescu au intrat in subsol pentru a incheia socotelile cu viata, alegand ca modalitate spanzurarea. Streangul a fost improvizat identic, pe cate o teava a instalatiei de caldura. Deosebirea a constat doar in faptul ca greutatea corporala a lui Erbasu nu a permis atarnarea in lat. Cordonul s-a rupt, iar constructorul a sfarsit in piscina goala, aruncandu-se de la inaltime.

Descoperirea. Cadavrul lui Erbasu a fost gasit de ingrijitorul vilei sale din Snagov, iar cel al lui Anghelescu de catre menajera familiei.

Biletul de adio. Anghelescu nu a lasat in urma sa “celebra” scrisoare de adio a sinucigasilor, dar anchetatorii spun ca nu se contureaza alta ipoteza decat cea a sinuciderii. In schimb, Erbasu a lasat familiei un bilet cu scris dezlanat, din care nu s-a aflat clar ce l-a manat sa-si ia viata.

Ancheta. Criminalistii urmeaza aceiasi pasi in descoperirea adevarului: ridicarea urmelor, audierea martorilor, stabilirea cu exactitate a ultimelor ore din viata victimei, analizarea raportului medico-legal ce stabileste cauza mortii. Daca concluzia e clara in favoarea sinuciderii, ancheta nu se extinde asupra afacerilor decedatului. Asa s-a procedat si in cazul lui Erbasu.

Simularea spanzurarii

Procurorul si echipa de politisti de la “Omoruri” recurg, uneori, la reconstituirea actului suicidal sau a crimei. In cazul Erbasu, ei au fost nevoiti sa atarne in streangul improvizat de defunct un manechin. I-au agatat si niste greutati pentru a-l aduce la 120 kg, cat avea Mihail Erbasu, ca sa se convinga ca latul nu rezista si se rupe. Daca ancheta o va impune, si in cazul Anghelescu e posibil sa se faca un experiment judiciar.

Acelasi procuror!

O alta coincidenta intalnita in aceste doua cazuri: ancheta este coordonata de acelasi procuror, Marius Iacob. Cu ani multi de experienta in domeniul criminalisticii, acesta n-a rezistat prea multe luni departe de pasiunea de a descoperi ucigasi si de a aplica legea, asa ca a renuntat de bunavoie la functia de sef al Penitenciarelor din Romania, unde fusese numit de Monica Macovei. S-a reintors de curand la Parchetul Bucuresti, fiind acum procurorul sef adjunct al acestei institutii.

Case fara protectie

Vila de la Snagov a familiei Erbasu era o resedinta de weekend. Nu prezenta prea mari probleme pentru niste posibili intrusi, singurii pazitori nocturni fiind doi caini lupi. Acest element a cantarit greu in ipoteza crimei ce s-a vehiculat in cazul mortii lui Mihail Erbasu.

Casa din cartierul Baneasa a lui Florian Anghelescu, desi da impresia unei fortarete, a fost considerata nesigura de fostul proprietar, Mihai Ionescu, deoarece avea o a doua intrare prin spate, direct in garaj, destul de vulnerabila.

stefanm14
20th March 2006, 11:49
Intrebarea e daca se omoara ...oricum, ce face banu' din om !

relansat
20th March 2006, 11:50
Bine ca nu imi pun astfel de probleme ... ce bine este sa fii sarac :o:

dlgicu
20th March 2006, 14:50
mo' money, mo' problems

don_denver
20th March 2006, 14:52
banii n-aduc fericirea..dar...o intretin....nu cred ca astea au o legatura..depinde de oameni...de cum au castigat banii..de ce au facut mai departe cu ei..de caracterul omului...etc...sunt multe...oricum..sunt mai putinimiliardari sinucigasi decat cei in viata...:P..statistic vorbind..:)...

Vadim
20th March 2006, 14:58
Mai sus se pune sub semnul intrebarii ca s-au sinucis. Rau de tot.

don_denver
20th March 2006, 15:01
da..vadime..stiu..despre ce vb..dar fara dovezi clare...stii si tu ce vb...macar din trei surse, nu doua - ca tot e in bransa - nu poti sa zici nimic. Iar supozitii nu fac doar de a arunca vorbe in vant..parerea mea...

relansat
20th March 2006, 21:54
Eu zic ca nu s`au sinucis, multi dintre ei au fost victime ... de multe ori ajung la concluzia ca e mai bine sa am bani cat pentru un trai

decent si cam atat ... cred ca toti ne punem problema asta uneori ... eu sunt de partea cealalta:)

Cneazul
21st March 2006, 22:19
nu cred ca s-a sinucis domnul anghelescu . ( sper sa nu am probleme de securitate pentru ca am zis asta ) . e doar o parere

SixeR
21st March 2006, 23:45
Daca intr-adevar acesti miliardari se sinucid, inseamna ca au mari probleme psihice. Erbasu a figurat ani la randul in Top 300 cu o avere de 300 milioane dolari. Dupa moartea sa, zero, nada, nichts. Si-a lasat familia inglodata in datorii pana peste cap. Parerea mea este ca trebuie sa te gandesti putin si la ce lasi in urma.

DR. LITTO
22nd March 2006, 00:01
asa...am vazut un reportaj la Tv despre castigatorii la loto... foarte foarte putini mai traiesc... (ceilalti n-au murit de batranete :drak: ) :thinkso:

byubay
22nd March 2006, 17:58
Mah corect era de ce se omoara milionarii romani?

Ca pe aia straini nu ii vezi din luna in luna la rubrica decese.

Raspunsul cred ca vine din felul in care au capatat averea.Ca au inceput si nasparlii aia de procurori sa citeasca un act doua,si sa vada ca ceva e in neregula.Si UE ne cere sa facem progrese in privinta coruptiei.Si tot trebuie sa cada cateva capete importante si cunoscute publicului.

Si te uiti in TOP 300 si alegi de acolo cativa.Pac,tragi un dosar,prima stire la 19.00,in cateva ziare,si ai pus de un circ.

Unii mai slabi de ingeri,sau cu musca pe caciula isi zic "Adio viata".

SixeR
23rd March 2006, 00:29
Nu cred ca asta e neaparat motivul. Uita-te la miliardarii rusi care sunt numiti "miliardari de carton" pe buna dreptate.
La noi, nici un miliardar nu a fost scufundat. In schimb, in Rusia, Hodorkovsky a fost literalmente nenorocit de Putin. Mai ca l-a lasat fara un sfant in buzunar si l-a trimis si l-a inchisoare.
Cam prost sistemul de la noi!

byubay
23rd March 2006, 10:35
In Rusia e alta mancare de peste.Nu are nici o treaba cu dobandirea averilor.

Toata treaba a plecat de la scufundarea acelui submarin.Putin era in concediu si asa a mai fost inca o sapt de la dezastru.Si cand a venit la Moscova toata presa a sarit pe el ca unde a fost,ca de ce nu a acceptat ajutorul UK si Norvegiei.

Si a pierdut omul 10-15 procente in sondaje.Si cum este un fost KGB-ist,tace si le face.Asa ca s-a razbunat pe toti patronii de TV,radio si ziare care l-au criticat.Unii in puscarie,altii au fugit din tara.Plus ca a preluat controlul televiziunilor.

Si cu M.H e treaba ca nu l-a lasat sa detina controlul,cum e obisnuit la Gazprom.

La noi sunt adevaratii miliardari de carton.Ai nostri stiu sa faca bani,dar nu legal.Si in plus multi dintre ei sunt si prosti si nesimtiti.Sunt putini bogati educati in Romania.Restul,beneficiari ai revolutiei.

Stai sa vezi pana in noiembrie cati din Top 300 o sa faca vizite la DNA.Sunt stive de dosare pregatite.:evil: Unul cate unul o sa pice.Ca la domino.

aliss
23rd March 2006, 10:46
haideti mah...ca la noi nu se omoara nimeni ..cum ai zis si tu byubay..sunt si prosti si nesimtiti...n-or sa renunte la ce au doar ca nu mai suporta :D
eu cred ca astia care se "sinucid"...de fapt sunt "sinucisi" de altii :D