PDA

View Full Version : Ce sistem de joc vrem la Farul?



Klingon
20th March 2006, 04:00
GSP de azi spune ca jucatorii vor 4-4-2 iar Vukotic vrea 4-3-2-1. A aparut chiar un conflict pe tema asta. Noi ce sistem votam, si de ce?

ultraseby
20th March 2006, 09:00
Trebuie sa jucam 3-5-2 pt.ca asta au jucat toata viata Schiopu si Barbu pina la revolutia lui Grigoras,nu avem fundasi de banda Florea si Farmache sunt foarte slabi.In acest sistem Todoran ar avea mai multa libertate de miscare, am putea aglomera mai usor centrul terenului protejind apararea si ferind-o de posibilitatea sa mai greseasca atit de copilareste.Trebuie sa mai avem un virf linga L.Mihai pentru ca sunt momente cind avem mingea in lateral dar nu avem cui sa centram in careu[T.Moldovan]

ady51a
20th March 2006, 10:47
curca
gheara barbu schiopu pascovici
(Farmache)
lungu
gurita voiculet

todoran
tibi moldovan liviu mihai
Lungu retras mijlocas la inchdere, Todoran putin mai in spate intre cele 2 varfuri.

Cu schimb de locuri intre Liviu Mihai si Tibor Moldovan si intre Gurita si Todoran
Singura problema este pe partea dreapta a apararii unde nu am scapat inca de Farmache. :headbang: Inca nu l-am vazut jucand pe Decebal Gheara si nu stiu daca poate juca fundas drepta
Asa vad eu asezarea noastra cu 2 varfuri impinse. Adversarul este obligat sa tina cel putin 3 fundasi retrasi.
Fiecare suporter este antrenor!!!

tchibos
20th March 2006, 17:46
eu as vrea un 4-3-3 dar sa fie cu cap si putin flexibil nu rigid cum se practica in acest moment... as vrea ca fundasii laterali (chiar si farmache) sa poata urca in atac cand cred ca e necesar pentru a putea ajuta la constructie si a strica marcajul advers. Mai vreau ca Gurita sa fie putin mai liber si sa fie folosit asa cum i se potriveste... sa vina din exterior in interior nu invers cum tot incearca fara succes sarbul, iar senin sa fie mai retras, ca o avea el pe spate numarul 10 dar fata si tehnica de numarul asta nu are deloc

Rechinul Ucigas
20th March 2006, 18:00
4 3 3 parerea mea daca vrem sa ne numim rechinii si sa fim cineva in div a !
gheara barbu schiopu pascovici - todoran senin lungu - gurita tibor l mihai

tchibos
20th March 2006, 18:02
4 3 3 parerea mea daca vrem sa ne numim rechinii

pai dac o sa continuam in stilul asta o sa ne numim struti :headbang:

Rechinul Ucigas
20th March 2006, 18:04
ce struti ma potai cu coada intre picioare ne e aparam ca niste fricosi

ady51a
22nd March 2006, 06:18
Echipa probabila in meciul de cupa cu FC National: 1-4-3-2-1
G. Curcă - Farmache, Barbu (cpt), Şchiopu, Paşcovici - Lungu, Voiculeţ, L. Florea - Guriţă, Todoran - L. Mihai

Klingon
23rd March 2006, 00:05
Am votat 4-4-2 pentru ca mi se pare important atat sa ai doi atacanti pur-sange in teren cat si sa ai doi mijlocasi de banda, care sa desfaca apararea pe margini.

Acest 4-3-2-1 cred ca aglomereaza jocul in centru, ceea ce este bine pentru aparare, mai ales cu Farmache care are doua picioare stangi, dar rau pentru atac.

3-5-2 si 4-3-3 mi se par prea optimiste pentru componenta actuala a echipei Farul.

4-2-3-1 cred ca este interesant, cu Lungu si Florea in fata apararii, iar Gurita, Todoran si Senin/Voiculet/Carlos in spatele varfului.

tchibos
28th September 2006, 20:45
Ma uitam pe treadurile mai vechi si mi-a sarit asta in fata. Cred ca acum cu toate pataniile care au avut loc la Farul, cu schimbarile care s-au facut si care se vor mai face este normal sa se schimbe si sistemul de joc, motiv pentru care am bagat un "lipicios" pentru a mai comenta sistemul de joc care va fi in antiteza cu cel dorit si propus de noi

Klingon
28th September 2006, 21:34
Mda parca anunta Cugetul de azi ca se schimba sistemul de joc cu Pandurii, pentru a se adapta la componenta actuala a lotului Farului. Si l-am tot auzit pe Marinof zicand ca am pierdut cu Rapidul din cauza unei greseli. Iar la golul doi al Rapidului, marcat din dreapta apararii, l-am vazut pe Schiopu (parca) dand din maini de nervi - mi s-a parut si mie ca Bacila si-a scapat omul. Iar la ultimul meci cu Dinamo l-am auzit pe Ion Marin (pe atunci la Dinamo) vorbind de vulnerabilitatea flancului drept la Farul.

Date fiind toate astea, eu cred ca Ion Marin s-a lamurit ca nu avem fundasi de banda, asa ca una din doua: sau le baga ajutoare, adica vine cu un sistem defensiv de genul 5-3-2, sau ii scoate complet din schema si intareste mijlocul, adica un 3-5-2. Unde cei 3 aparatori ar fi Barbu, Gheara si Schiopu. Eu prefer a doua varianta. Sau poate vine cu alta idee. Oricum, cred ca schimbarea vizeaza banda dreapta. Acolo e gaura din pantalonii nostri.

rechinul farist
29th September 2006, 00:43
cred ca un sistem 3-5-2 ar fi foarte bun..... sunt curios sa vad la meciul de azi ce sistem se va adopta....Marinof a zis ca vom avea o surpiza...sa vedem...

tchibos
29th September 2006, 00:50
Ion Marin va adopta un sistem 4-4-2 Vlas - Băcilă, Gheară, Şchiopu (cpt), L. Florea - Voiculeţ, Lungu, Todoran, Maxim - Disney, Guriţă

Cred ca ar putea incepe si cu Moldovan intr-un sistem 4-3-2-1

rechinul farist
29th September 2006, 01:37
nu conteaza sistemul, toti in atac, toti in aparare, numai sa castigam .....:D

rechin
29th September 2006, 12:42
ori la bal ori la spital :)

Klingon
30th September 2006, 07:32
Umbla zvonul ca am jucat 4-3-3. Cu Moldovan, Disney si Gurita in atac.

Interesant primul gol cu Pandurii: patrunde Gurita, sut, respinge portarul, ajunge la Moldovan, sut, respinge un aparator, ajunge la Disney, sut si gol! In ziua de azi, ai nevoie de 3 atacanti sa dai un gol. :P Am observat ca Gurita si Moldovan au sutat cam anemic, cu exteriorul. Nu erau in unghi bun pentru piciorul drept. Noroc cu sutul sanatos al lui Disney, cu stangul parca.

Al doilea gol a fost opera lui Nae. Un gol clasic: sut de langa fundas, din stanga, cu stangul la coltul lung. Asa da. Pe stanga trebuie un jucator de picior stang, nu Gurita. Si unde naiba e Todoran?? Cu Rapid a intrat pe teren, iar acum nici rezerva? Asta o fi fost surpriza promisa de Marinof... :D

FatFrumos
30th September 2006, 14:17
3-4-3 e mai modern cam asa joaca echipele mari.

danny del corco
30th September 2006, 17:06
Parerea mea ca 4-3-3 este destul de indraznet si poate fi aplicat fara probleme la Farul.

Seahawk
19th October 2006, 08:37
De ce spui asta corco? Crezi ca avem 3 jucatori la mijloc capabili sa suporte un atac format din 3 oameni? Si sa alerge cand in atac cand in aparare?

Teoretic da...dar daca isi dau silinta putem schimba sistemul de o mie de ori ca tot la fel joaca

danny del corco
19th October 2006, 23:44
Mi-am dat si eu cu parerea. Asta mi-ar fi placut sa vad la Farul. In plus 4-3-3 este suplu si se transforma in 4-4-2 functie de joc destul de usor. In rest ai dreptate Seahawk, oricum ei joaca ce vor.

rechinul farist
20th October 2006, 00:18
orice sistem nu mai sa castigam :D

tchibos
20th October 2006, 00:36
asa e .. cel mai bun sistem e cel cu care castigam... si acum imi aduc aminte de acel 5-3-2 pe care nu il suportam dar care aducea puncte si care se transforma imediat in 3-5-2 .. era pe vremea cand Farmache stia ce e ala fotbal

danny del corco
20th October 2006, 00:39
Isi mai aduceau aminte ca si-au ales singuri meseria, in vremurile acelea.

tchibos
20th October 2006, 00:42
eu sunt optimist si cred ca va reveni Farul in cel mai scurt timp .. pana una alta se pare ca sapaliga va incepe meciul cu jiul in sistemul de joc dorit de noi, adica 4-3-3... sa vedem ce va iesi

danny del corco
20th October 2006, 00:47
Da,da, sa vedem.

rechinul farist
21st October 2006, 00:55
ce sistem?????? L-a bagat pe Disney la mijloc? asta sistem? ce naiba? Disney e om de construit la mijloc? el ar fi trebuit sa fie varf in careu, ca doar are viteza si mobilitate, nu ca obositul ala de Liviu Mihai........
antrenorii la antreanamente ii inavata doar un singur sistem? adica, cu mingi lungi sau cu devieri( cum a fost azi cu Jiul) iar daca nu merge, nu poate schimba sistemul din mers? sau la Farul exista o singura schema, si din aia poate, poate o iesi ceva!! plm!! chiar nu am inteles schema de azi!! s-a incercat cu mingi pentru jucatorii de la 16m, iar acestia puneau mingia pentru sutul mijlocasilor sau se incerca devieri......a vazut ca nu merge, schimba schema.....

niku_rechinu
22nd October 2006, 18:47
4-3-1-2 schema de la fifa 07 eu castig mereu de ce nu ar castiga si eimeciul cu schema asta

dorryn
22nd October 2006, 23:10
:))

Seahawk
23rd October 2006, 01:31
Cuvantul care ne caracterizeaza in momentul de fata este aiureala... din toate punctele de vedere, nu numai sistem de joc. :mda:

rechinul farist
25th October 2006, 00:57
dupa cate am citit, se pare ca am avut in meciu cu Jiul, un sistem 5-2-3: cu Lungu fundas central si Apostol al 3lea vf :D
asa tactica, asa echipa :D

danny del corco
26th October 2006, 11:06
dupa cate am citit, se pare ca am avut in meciu cu Jiul, un sistem 5-2-3: cu Lungu fundas central si Apostol al 3lea vf :D
asa tactica, asa echipa :D
Care echipa? Care tactica ? Astia sunt "urechisti" cu totii. :no:

Kooler
26th October 2006, 19:30
4-4-2 sau chiar 3-4-3 (daca am avea fundasi de valoare care sa stie sa se miste) Linia de mijloc e cea mai importanta, peste 60% din timpul de joc se joaca acolo

danny del corco
28th October 2006, 09:02
In ultimele meciuri nu am prea avut nimic, nici fundasi de valoare, nici mijlocasi, nici atacanti, mai nimic. Raman la ideea ca in momentul asta 4 fundasi sunt necesari . Ca vorba aia: mai bine multi si fara rost, decat mai putini si prosti! Glumeam desigur. Cred si despre mijloc acelasi lucru . In fata, cand si cand ne mai descurcam.

Seahawk
28th October 2006, 20:41
Pacat ca o sa pierdem jucatori ca tibor sau dinu

tchibos
28th October 2006, 21:01
de ce il pierdem pe Tibor?..

rechinul farist
29th October 2006, 01:44
chiar asa? de ce sa-i pierdem?

Catalin 06
29th October 2006, 08:19
Tibor nu pleaca , ala e comod nu pleaca de la Farul si unde sa ajunga ?? , ce echipa buna din div A il ia ???Vasluiul poate . Pe Dinu cred ca-l pierdem si nu poate cineva sa-i reproseze ceva , la ce haos e la echipa a rezistat prea mult . Pierdem jucatori buni , si incet iar devenim echipa aia care da jucatori bucurestenilor pe nimic .Ex Pascovici , a luat Boss-ul 250.000 + Pereny . Buna afacere Bosanceanule , buna de tot!!!!

rechinul farist
29th October 2006, 12:21
mi-a placut sistemul de joc de la Bistrita cu Barbu, fundas stanga!!! :D si "neobositul" Farmache titular, Bacila e de 100 de ori mai bun si alearga mai mult ca Farmache!!!
la mijloc suntem varza!!! poate cand o intra Dinu sa avem un mijloc compus din:Senin, Apostol, Dinu si Lungu.

danny del corco
29th October 2006, 17:15
In meciul de la Bistrita apararea, treaca mearga (desi s-au luat 3 bucati). Despre Farmache, cred ca orice s-ar scrie este de prisos, baiatul atata poate. Si mie mi se pare mult mai bun Bacila. Insa la mijloc aproape ca nu mai iese nimic. Eu unul nu vad ce s-ar putea face.

rechinul farist
4th November 2006, 23:16
propun sa se treaca in poll si tactica lui Panduru.....:P

tchibos
5th November 2006, 02:32
daca inventeaza ceva nou o sa o includem la categoria "Altul".. numai sa vedem rezultatele

Catalin 06
5th November 2006, 10:48
un 4-4-2 cu mijlocul bine organizat cred ca ar fi cel mai bun .

danny del corco
12th November 2006, 20:45
daca inventeaza ceva nou o sa o includem la categoria "Altul".. numai sa vedem rezultatele

Astazi a fost 3-0. Un inceput promitator, nu?

rechinul farist
12th November 2006, 23:23
foarte bun sistemul de joc, numai Senin a avut 2 ocazii si e doar mijlocas...
de cand nu am mai castigat noi asa pe teren propriu? cu un scor asa categoric, si cred ca se mai putea....:D ? cred ca de la acel 4-0 cu timisoara....nu am stat sa ma uit pe alte rezultate, asta mi-a venit acu` in minte....

CosminGrc
12th November 2006, 23:38
si a fost 4-2 daca nu ma insel....

rechinul farist
12th November 2006, 23:46
nu cel de pe vremea lu Hagi de asta primavara, cel de acu` vreo 2 ani....cand Pascovici a deschis scorul dupa o cursa senzationala....:)

danny del corco
15th November 2006, 00:16
O echipa cu pretentii, ambitioasa,trebuie sa aiba puse la punct doua,trei sisteme de joc, functie de momentul jocului, de adversar, de locul disputarii meciului, etc. Cred eu ca o echipa ce aplica acelasi sistem de joc in mai mult de 3-4 meciuri devine previzibila.

rechinul farist
18th November 2006, 01:18
nu mi-a placut sistemul de joc la meciul cu Craiova, prea ne-am aparat si nu prea am contat in atac, cu un singur varf si acela Tibor care a fost cam sters, Gurita l-a ajutat pe Bacila, care a avut probleme pe partea lui....un sitem de un punct, de un egal.....

Seahawk
19th November 2006, 05:48
N-am jucat absolut nimic... Cel mai slab meci pe care l-am putut vedea vreodata...din partea Farului

danny del corco
25th November 2006, 09:06
Eh, nu chiar cel mai slab, dar unul dintre ele.

tchibos
25th November 2006, 12:28
Panduru nu schimbă sistemul de joc

Antrenorul principal al Farului, Basarab Panduru, a declarat că, deși se confruntă cu numeroase probleme de lot la meciul cu CFR, nu va schimba sistemul de joc. Situația impune însă folosirea unor jucători pe alte posturi decât cele obișnuite.

„Trebuie anumite modificări. Unii nu știu dacă vor fi puși tocmai la locul lor, dar trebuie să facă și ei un efort. Nu avem ce face. Toți au înțeles însă că avem mulți jucători indisponibili și nu cred că va fi o problemă să interpreteze alt rol“, a spus Panduru. (M.B.

Seahawk
25th November 2006, 12:58
Si asta e iarasi o problema la noi... Nu stiu de ce fiecare jucator nu are un post (2 maxim) anume...rezervate lui.

Fiecare antrenor ii brambureste pe unde vrea el... si uite asa Senin joaca aripa stanga...fundas stanga ...eventual coordonator de joc... Bacila pe dreapta cand prea in fata cand prea in spate... Florea figuratie... Gurita pe tot terenul... si multe alte exemple..

Acum inteleg ca sunt accidentati o gramada(oare cand am avut si noi efectiv complet?! ca numai tin minte...) dar totusi... si cand ii avem tot asa bramburiti joaca.

De fapt asa e la Farul momentan: O ha-ra-ba-BU-ra

FatFrumos
25th November 2006, 18:57
cu toate modificarile care au fost Farul a avut destule ocazii ba chiar ia dominat pe Cluj dar asa cistiga Clujul din prostie ca nu au aratat absolut nimic in meciul asta.

danny del corco
26th November 2006, 08:03
cu toate modificarile care au fost Farul a avut destule ocazii ba chiar ia dominat pe Cluj dar asa cistiga Clujul din prostie ca nu au aratat absolut nimic in meciul asta.
Pana la un punct de acord cu tine. Insa ei au avut aparare, au avut portar, au incalcit fazele la mijloc, pe cand noi .....

kerosene
26th November 2006, 14:02
Se pare ca ne mai trebuie cel putin inca un rand de fundasi.Astfel ar iesi ceva de genul 7(3-4)-2-1.Poate merge si macar nu mai primim in fiecare meci goluri.http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Combat/0014.gif

CosminGrc
26th November 2006, 19:46
si ambii portari pe teren

danny del corco
28th November 2006, 21:30
Un sistem care sa aduca puncte la inceput, apoi slefuit si imbunatatit pentru bucuria suporterilor. Asta cred eu ca dorim.

sk8t3rool
4th December 2006, 19:23
orice sistem care sa aduca puncte shi bucurie in randurile suporterilor...cu astea..poate o sa vina shi oameni pe stadion.... u faru pt mine esti unik iubire te voi sustine oriunde vei juca..

danny del corco
12th December 2006, 16:09
orice sistem care sa aduca puncte shi bucurie in randurile suporterilor...cu astea..poate o sa vina shi oameni pe stadion.... u faru pt mine esti unik iubire te voi sustine oriunde vei juca..
Subscriu !

kerosene
2nd March 2007, 09:53
“Unii au spus că jucăm cu un singur atacant, dar nu este așa. Sistemul l-am făcut cu toată echipa tehnică și este un 4-3-3 pe fază ofensivă, care se transformă în defensivă într-un 4-5-1. Cred că acest sistem pune în valoarea cel mai bine calitățile jucătorilor și nu ne trebuie cinci atacanți în teren ca să marcăm. De altfel, am înscris în toate meciurile disputate în acest an, inclusiv cele de pregătire”, a declarat Panduru.

Se pare ca asa cum si-au dorit majoritatea celor care au votat,asa va si juca Farul.Un 4-3-3.

tchibos
2nd March 2007, 12:46
E cred ca ar trebui facut ceva la mijloc ca sa avem mai multa posesie si sa fie pus in valoare atacul. Ma gandesc ca acum ar fi mai bun un 3-5-2 decat 4-3-3. In orice caz nu cred ca suntem o echipa flexibila asa incat sa schimbam sistemul in functie de ce se intampla pe teren. Ceva mai multa stabilitate in sistemul de joc nu ar strica.

kerosene
2nd March 2007, 13:32
Oricum eu zic ca ei sunt asezati pe un 4-5-1,dar cu Gurita si Otvos,probabil,ca extreme ofensive.Este interesanta asezarea,dar asteptam rezultate. :D

Laur_Farul
2nd March 2007, 20:37
„Sistemul 4-3-3 e cel mai bun pentru Farul“

Basarab Panduru a explicat că sistemul pe care îl interpretează Farul, 4-3-3 pe faza de atac, 4-5-1 pe faza de apărare, a fost stabilit de toți membrii staff-ului tehnic. Tehnicienii fariști au considerat că această așezare e cea mai bună, punând în valoare calitățile tuturor jucătorilor. Iar de la începutul pregătirii, Farul a marcat mereu dispusă astfel în teren.

„Nu numărul atacanților dă numărul golurilor. Problema nu este cu câți joci în atac, ci cine aduce mingea în fața porții, ca să o bage în poartă atacanții. Important este să câștigi balonul la centrul terenului, pentru că în față îl avem pe Guriță, care marchează“, a spus Panduru.

CUGET LIBER

danny del corco
21st March 2007, 05:14
Cred ca un 4-3-3, eventual un 3-5-2 se impune de la sine in meciul contra Argesului. Pana atunci mai este, si sa nu uitam ca Argesul "moare dar nu se preda", inca mai trag sperante de salvare.

tchibos
21st March 2007, 08:59
nu cred ca renunta Panduru la 4-5-1, cel putin nu momentan

tchibos
31st March 2007, 21:18
Momentan, sistemul 4-3-3 e cel mai bun pentru Farul

Basarab Panduru a declarat că va folosi în continuare sistemul de joc 4-3-3, care se transformă în 4-5-1 pe faza de apărare. „Acest sistem e cel mai bun pentru noi în momentul de față pentru ce jucători avem 100% pregătiți să intre pe teren. Unii dintre cei pe care i-am putea folosi, Tibi Moldovan și Tilincă, sunt în urmă cu jocurile. Tibi dovedește în ultimul timp o altă atitudine, care îi va prinde bine când va intra în echipă. Tilincă a venit cum a venit. Nici el nu este pus la punct deocamdată. A fost accidentat o săptămână, fiind dat astfel înapoi. Ambii sunt însă jucători care pot intra oricând și ne pot ajuta“, a arătat Basarab.

Cuget Liber

sincer sa fiu nu stiu care 4-3-3 ca asta nu s-a vazut deloc pe teren... astept sa mai scapam de amenintarea retrogradarii si apoi sa zica Panduru ca se potriveste acest 4-5-1 care se transforma in 4-3-3 dar pe teren sa vad doar 4-3-3

kerosene
1st April 2007, 09:40
Probabil doar in ultimele 2-3 etape vom vedea 4-3-3.In rest tot asa va juca.

kerosene
28th April 2007, 22:12
Se pare ca s-a schimbat in 4-4-2,tactica in care s-a vazut ca mai jucam si fotbal