PDA

View Full Version : Desteptarea la marinari ...



ady51a
19th March 2006, 20:27
Sâmbătă, la Bucureşti, Sportul Studenţesc - FC Farul 3-1 (1-0)

Deşteptarea!

„Rechinii“ au dezamăgit în „Regie“, trebuind să aibă o cu totul altă atitudine şi să fie mult mai periculoşi în atac, pentru a putea trece cu bine, miercuri, de meciul din turul semifinalelor „Cupei“, cu FC Naţional



Fotbaliştii Farului au înşelat aşteptările, sâmbătă, în al doilea meci din returul Diviziei A, pierzând cu 1-3 (0-1) pe terenul Sportului Studenţesc. Elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă au avut o posesie destul de bună, însă aplombul, determinarea şi zvâcnirea decisivă le-au lipsit, iar în apărare greşelile au fost mari. „Rechinii“ s-au arătat mai periculoşi doar după ce T. Moldovan a reuşit să puncteze pentru 2-1, în minutul 78, însă senzaţia că pot întoarce rezultatul la 2-2 a fost spulberată definitiv de Mazilu, care a închis meciul în prelungiri, desăvârşindu-şi evoluţia din acest meci cu o triplă de efect.

Pe lângă prestaţia moale, inexpresivă, din atac, unde triunghiul Todoran - L. Mihai - M. Carlos (la debutul la Farul) nu şi-a arătat eficienţa, unindu-şi rar laturile, fariştii au păcătuit şi la mijlocul terenului, puşi evident în dificultate de presingul agresiv al „studenţilor“, dar şi, mai ales, în defensivă, unde au apărut iar aceleaşi (mari) erori personale din turul de campionat, pe care golgeterul campionatului, Mazilu, nu avea cum să nu le taxeze de trei ori, cu sânge rece, dar şi cu uşurinţă.

Grăitor pentru lipsa de periculozitate a „rechinilor“ din atac este şi faptul că primul şut al lor a prins spaţiul porţii abia în minutul 66, autor Senin. Până atunci, doar unele lovituri peste sau pe lângă, venite, majoritatea, în urma unor faze fixe: Todoran (min. 4, 15, 31), M. Carlos (min. 19), Senin (min. 29), Şchiopu (min. 41) sau Voiculeţ (min. 52). Rapizi şi foarte buni pe contraatac, „studenţii“ au stat bine în teren şi au combinat pe trasee bine definite.

Meciul s-a schimbat întrucâtva după ce T. Moldovan a redus din diferenţă. „Rechinii“ s-au aruncat cu toate liniile spre poarta lui Stăncioiu, Barbu, precum Van Buyten, în meciul Hamburg - Rapid, fiind trimis din defensivă în atac, pe post de vârf de lance, însă, în ciuda a trei situaţii destul de bune, nu au şi reuşit să marcheze, totul terminându-se apoi după al treilea gol al golgeterului Mazilu.

„Rechinii“ trebuie să dea însă uitării toate neîmplinirile din acest meci, să se concentreze şi să se mobilizeze pentru miercuri, la semifinala de „Cupă“ de la Constanţa, cu FC Naţional, o partidă care, încheiată cu un rezultat bun în perspectiva dublei manşe, poate avea darul de a şterge cu buretele prestaţia nereuşită din „Regie“.

S-au gândit mai mult la meciul de Cupă

Antrenorul principal al Farului, Momcilo Vukotic, a declarat, la final: „Vreau să felicit Sportul pentru victorie. Le-am spus jucătorilor mei să se concentreze la acest meci şi nu la cel de miercuri, din «Cupă», cu FC Naţional. Mi-a plăcut cum am jucat în repriza întâi, dar în cea de-a doua am pierdut organizarea în joc, dându-le gazdelor ocazia să fie periculoase în atac“. „Am avut emoţii la 2-1. Farul ne-a chinuit foarte mult, la fel şi greşelile noastre. Îmi pare rău, dar trebuie să o spun, arbitrul a fost confuz“, a punctat şi tehnicianul Sportului, Gigi Mulţescu.

ady51a
20th March 2006, 10:55
Il rad pe jucător!”

Patronul “marinarilor” este vehement.

Gheorghe Bosânceanu (foto) s-a supărat atunci când a aflat de conflictul care s-a iscat între unul dintre fotbaliştii săi de bază şi tehnicianul echipei.
PRO: Cum comentaţi problema dintre Guriţă şi Vukotic?
BOSANCEANU: Între Guriţă şi Vukotic nu poate exista o problemă. Dacă este aşa ceva, atunci de pierdut va avea numai jucătorul. Dacă aflu de vreun scandal, imediat îl rad pe Guriţă! Va fi amendat drastic.
PRO: Totuşi echipa a avut de pierdut în meciul cu Sportul, fiindcă un anonim, Mario Carlos, i-a luat locul lui Guriţă în formaţia de bază...
BOSANCEANU: Portughezul nu este un anonim şi a jucat în echipa de tineret a ţării sale. Într-adevăr, este în urmă cu pregătirea fizică, dar Vukotic a vrut să-l testeze în partida din Regie.
PRO: Meciul cu Sportul cum vi s-a părut?
BOSANCEANU: Nu am jucat absolut nimic! Mijlocul a fost inexistent, iar fundaşii şi portarul nostru au fost trimişi după chibrituri de Mazilu cu o nonşalanţă incredibilă. La faza golului de 2-0, Farmache nici acum nu ştie ce a vrut să facă, iar Senin a distribuit baloanele ca un fotbalist de Divizia C!
PRO: Aţi vorbit cu jucătorii?
BOSANCEANU: Da. Mi-au promis că vor scoate echipa din situaţia actuală. Vreau să cred că prestaţia lor din Regie a fost un accident. ProSport!


Mazilu, despre Momcilo
Farul a pierdut pe mina unui antrenor care nu si-a adus din Serbia si realismul. Cu Vukotici pe banca, Farul nu stie sa atace, asa cum a fost obligata dupa 0-1, sirbul negasind nici solutia fericita de a se apara impotriva unui atacant de echipa nationala. Sportul si-a facut treaba de formatie nebuna, iar Constanta traieste traume post-Grigoras.
Imediat in spatele aristocratiei fotbalului nostru stau citeva nume care si-au cistigat statutul de echipe capabile sa bata pe oricine daca se pun pe treaba, care ar putea fi ceva mai mult decit sint, dar care nu erup aproape niciodata, din diverse motive, peste locul patru. Doua dintre acestea, Sportul si Farul, s-au intilnit in Regie pentru a stabili care este mai frumoasa din restul tarii, acel rest care mai ramine dupa ce excludem Steaua, Dinamo, Rapid si, eventual, Poli Timisoara.

A iesit ceva cu adevarat romanesc, cu frig, cu spectatori putini si obsceni in exprimari, cu lupta surda si cu goluri multe, facilitate de fundasi sublimi. Au cistigat romanii, in sensul ca, mai obisnuit cu ceea ce se joaca la noi intr-o partida intre locuri fara griji, Multescu a gasit reteta mai potrivita, invingindu-l pe mult mai poetul sirb Momcilo Vukotici. Fara substanta si fara idei coerente, argumente cu care antrenorul ar fi trebuit sa-i inarmeze pe ai sai, Farul a fost doar un plocon de weekend, cazut usor in plasa tinerilor Regiei.

Cu atit mai mult cu cit Schiopu, Barbu si, in special, Farmache au format o aparare mult prea moale pentru a-l opri pe extraordinarul Mazilu. Avind mai tot timpul controlul asupra a ceea ce s-a intimplat pe teren, Multescu s-a temut doar citeva minute, spre final, dupa golul reusit de Tiberiu Moldovan, unul care s-a dorit a fi primul demers catre egalare, dar care nu a ramas decit punctul onoarei trecut in dreptul Constantei.

Mazilu este in grafic in cursa golgeterilor, pe care o transforma intr-un galop solitar. Tripla lui a avut insa si rolul de a face sa se auda in Regie numele lui Grigoras, un antrenor la care patronul Bosinceanu a renuntat mult prea usor.
Spt