PDA

View Full Version : NBA Summer League 2007



cristane
3rd July 2007, 13:28
Prima sansa de a-i vedea la lucru pe Oden si Durant. Toate meciurile vor putea fi vazute live pe nba.com si (probabil) prin myp2p.eu. Competitia incepe vineri 6 iulie, in Las Vegas.

http://www.nba.com/summerleague2007/

Irimus
3rd July 2007, 14:08
super misto.phila are una dintre cele mai bune echipe in summerleague(partea mai proasta e ca cu exceptia a 2-3 jucatori, cam asta e si echipa cu care vor aborda noul sezon :headbang:).astept sa-i vad la lucru pe thaddeus young,jason smith,bryars,hill,carney,lou williams,shav randolph etc.

Irimus
3rd July 2007, 14:29
meciurile se pot vedea live pe nba.com? unde ai citit asta?

Gontel
3rd July 2007, 14:34
probabil voia sa zica nba tv.

real23
3rd July 2007, 14:37
eu vreau sa vad ce stie von wafer, care a reusit un sezon foarte bun in d-league si a fost chemat la denver. si phila e de urmarit.

cristane
3rd July 2007, 16:00
probabil voia sa zica nba tv.

Nu, am zis bine, NBA.com. Pe NBA TV nu vor fi transmise decit jumatate din meciuri, in schimb pe NBA.com vor fi toate. E a doua stire de pe pagina turneului. Ideea e ca nu reiese clar (inca) daca vor fi stream-uri platite sau gratis. In caz ca va fi pe bani, probabil va exista varianta myp2p.eu :rolleyes:

http://www.nba.com/summerleague2007/schedule/index.html

Adrian
4th July 2007, 01:50
anul trecut le-am vazut pe toate pe un stream tv, nu mai stiu exact cum am aflat adresa, dar sigur o sa se afle si acuma.
E filmat cu o camera fixa iar imaginea e cam naspa, dar tot distingi jucatorii daca ii stii bine...a, si anul trecut meciurile nu erau comentate, asa ca nu auzeai decat cum se striga unul pe altul si cum scartaie adidasii pe parchet...ceea ce mi s-a parut misto.

cristane
6th July 2007, 17:37
S-au anuntat rosterele. Vor lua parte majoritatea jucatorilor draftati anul asta, inclusiv Oden si Durant (care, btw, se vor intilni in meci direct pe 15 iulie :D), dar si o gramada de free agents aflati in probe pe la echipe (multi din Europa).
Personal, abia astept meciurile lui Knicks, desi mi-e cam ciuda ca nici primul draftat, Wilson Chandler, nici Zach Randolph nu vin la Summer League. In schimb vor fi acolo un alt draftat, Demetris Nichols, precum si Balkman sau Nate Robinson.

Programul de azi
23.00 San Antonio vs Philadelphia
01.00 Dallas vs Seattle
03.00 Memphis vs China
05.00 Boston vs Portland

Toate meciurile vor fi live pe www.nba.com si www.myp2p.eu

Florian GG
6th July 2007, 19:47
Cel putin la primul meci sper ca ma voi uita. Vreau sa-l vad pe Flight 23 dar si tanara echipa a celor din Philly :D (76ers a inceput sa intereseze din ce in ce mai mult mai ales dupa ce au impresionat in cea de-a 2-a jumatate a sezonul 0607 si sunt f curios sa vad ce vor face sezonul 0708)

Raptor
6th July 2007, 19:52
Clar ^^^

Nan
6th July 2007, 20:05
pe ce programe da meciurile ca eu nu gasesc pe myp2p decat meciuri cu chinezi :D

Irimus
6th July 2007, 20:27
nici eu nu gasesc decat meciurile chinezilor

cristane
6th July 2007, 23:02
E pe forum la myp2p un topic cu Summer League in care vor fi postate linkurile directe catre stream-uri de meciuri. Dar eu inca cred (sper) ca si pe nba.com va fi gratis. Nu se mentioneaza nimic de bani, doar ca meciurile vor fi streamed live.

Raptor
6th July 2007, 23:34
Cine dreq cere bani pentru meciuri de summer league... Stern? :D

Florian GG
7th July 2007, 00:04
Merge sa va uitati de pe nba.com? E acolo un link "watch" apare fereastra cu media player-ul insa nu se intampla nimic si cica e Ready :confused:

Edit: Nevermind! Fixed it :D Am dat un sign out si din nou sign in si gata

Nan
7th July 2007, 00:08
mie imi merge .. chiar f bine .. e fara comentariu

cristane
7th July 2007, 00:12
Da, sa fie sanatosi cu liga lor cu tot. Fara comentatori si fara grafica. N-am nicio idee ce jucatori sint. Zoom-uri pe tabela sa vedem scorul. Penibil.

Nan
7th July 2007, 00:15
:D asa e ... si mai si uita sa miste camera dupa actiune .. la un mpment dat stateam si ma uitam la ala care stergea pe jos :D

Nan
7th July 2007, 00:18
da ... e penibil ; mai bine meciul urmator ca poate il reperam pe durant :D

Florian GG
7th July 2007, 00:49
Mda cred ca si cameramanul e rookie :no:

caseta
7th July 2007, 01:48
Da, sa fie sanatosi cu liga lor cu tot. Fara comentatori si fara grafica. N-am nicio idee ce jucatori sint. Zoom-uri pe tabela sa vedem scorul. Penibil.

lol. acum e bine. anu trecut se juca intr-o sala fara tribune, fara spectatori (publicul nu avea acces), fara announcer si camera fixa.

insa macar pe nba.com aveai nr jucatorului trecut linga nume, si asa puteai sa ii identifici. asta dupa ce iti dadeai seama (cu greu) care erau echipele, pt ca nu se respecta nici o schema de culori si nu se vedea ce scrie pe tricouri.

daca nu era pe teren vreun jucator pe care sa il recunosti mai repede si vedeai 10 negri atletici filmati de departe ....

caseta
7th July 2007, 02:03
**** durant !!!


This live webcast is not available in your area.

Please check your local tv listings for broadcast info on this game.

cristane
7th July 2007, 02:19
Try this: http://boss.streamos.com/wmedia-live/nba/9912/500_nba-league_pass_dallas_051201.asx

E cu comentariu si grafica!!! :D

Adrian
7th July 2007, 02:30
merci, Cristane..merge binisor cand merge...daca se blocheaza, il inchizi si te duci din nou pe click si merge mai bine

cristane
7th July 2007, 02:53
Mie imi merge perfect.
Alta viata acum, comentariu, prim-planuri, etc, transmisiune adevarata :D Probabil pt ca meciul asta se da si pe NBA TV, iar cel dinainte a fost doar webcast.
Anyway. Mavs conduc lejer la pauza. Ager a fost cel mai bun. Durant - pina acum destul de ok, dar a ratat enorm. Daca nu ma insel, are 3/13 FG.

Adrian
7th July 2007, 03:04
nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut pe Diop acolo...parca e un bunic venit cu nepotii la mare...inclusiv fapul ca ii capaceste pe toti de nu se vad...

Raptor
8th July 2007, 02:55
Belinelli 37 de puncte... :rolleyes:

real23
8th July 2007, 13:12
Daca se tine de treaba va fi All-Star 100%.

Nan
8th July 2007, 15:17
mmm... e doar un meci pana la urma ... si summer league :D sunt si eu un mare admirator a lui marco dar mai e munca multa pana sa fie allstar :)

KingMJames
8th July 2007, 16:16
ce-as vrea sa confirme belinelli si in nba...talent are cu carul...asta e clar...

cgrecu
8th July 2007, 21:53
cert e ca la gsw o sa aiba ocazia sa inscrie ... :)

Irimus
8th July 2007, 22:18
mama ce joaca louis williams.....

caseta
10th July 2007, 04:06
in putinul pe care l-am vazut, Gs mi s-au parut foarte foarte egoisti. cauta in mod evident sa demonstreze ceva, insa din ce am vazut eu, demonstrau ca pot sa futa minge dupa minge si sa forteze o mie de aruncari.

Irimus
10th July 2007, 13:21
deci cele 2 vedete sunt praf pana acuma

durant 5-17 in primul meci si 4 din 19 in al doilea
oden 19 puncte si 18 faulturi in 2 meciuri

caseta
10th July 2007, 15:44
belinelli ala trage bine. cel putin impotriva astora din summer league. cind s-o apara un SG mai atletic si mai mare la el, o sa il cam sufoce. in rest nu stie NIMIC. D, reb, ast ... NIMIC. cum prinde mingea, hop cu ea la cos. bine, pt sist lui nellie e bun.

dar ce ziceau aia de comentau la summer league .... LOL @ them.
cica pt ca l-au dat pe richardson au economisit nijte bani si sunt si o echipa mai buna. cum plm sa dai un 23 ppg scorer si jucator bun in general, cu ceva reb, ast, D decent, jucator care poate sa si post-up, sa patrunda, sa traga de la distanta si in schimb iei un rookie care nu a jucat vreun meci in nba inca, si zici ca echipa e mai buna !?!?

nice dunks by carney, si superb dunk by louis.
probabil cel mai frumos joc de summer league. in mod sigur cel mai frumos din ce am vazut io anu asta si anu trecut.

am inteles ca tyrus a rupt la capace ... imi pare rau ca nu l-am vazut.

danielnba89
11th July 2007, 16:05
greg oden s-a accidentat:(((

cristane
11th July 2007, 18:25
Balkman a fost din nou excelent pentru Knicks. Mi-a mai placut Greene, un guard adus de la Lyon. Sper sa-l tina.

cgrecu
11th July 2007, 21:27
greg oden s-a accidentat:(((

mda ... s-a zgiriat la amigdale ... :)

caseta
12th July 2007, 04:01
comentatorii de la orlando summer league sunt nijte retarzi. DAMN !!!!
se pling de cit de plictisitor e samd .... cred ca sunt echivalentul lu' ploaia de stele de la americani ....

cred ca in timp ce nba are un summer league pt jucatori, astia au un summer league pt comentatori. si astia sunt cele mai mari petarde ...

Loved
12th July 2007, 04:26
belinelli ala trage bine. cel putin impotriva astora din summer league. cind s-o apara un SG mai atletic si mai mare la el, o sa il cam sufoce.

Gen Caramelo, Joe Johnson, Wade ?

Nan
12th July 2007, 10:46
da ... corect .. gen caramelo :happy ce tare suna :D

real23
12th July 2007, 12:09
Gen Caramelo, Joe Johnson, Wade ?

"Caramelo" nu e SG. ^^

Loved
12th July 2007, 12:18
Impotriva lui Belinelli a jucat SG, piciulica. (www.usabasketball.com)

Irimus
12th July 2007, 12:45
thaddeus young 20/10

real23
12th July 2007, 15:15
@Loved: nu conteaza ce a jucat la nationala, aici vorbim de NBA.

Loved
12th July 2007, 15:37
Daca el a jucat la nationala ca SG inseamna ca e considerat mai bun decat toti ceilalti SG americani, si daca a primit 25 sau 26 de la Marco inseamna ca macaronarul nu a fost chiar sufocat ... cel putin nu de tot.

Nan
12th July 2007, 16:34
Caseta si real23 se refereau intr-un sezon de nba ... adica 82 de jocuri.... acolo a prins si el un meci bunicel . sa nu ma intelegi gresit , sunt un mare fan de al lui marco .. dar deocamdata e doar un rookie .
Acum denver o sa stie sa nu-l mai puna pe caramelo la belinelli :D

Loved
12th July 2007, 16:42
Se refereau la un sezon de 82 de jocuri bazat pe ... guess what: tot un meci ;) Cel din summer league.
Si parerea mea e ca are un stil de aruncare foarte potrivit pentru aparatori inalti. E drept si ca atata timp cat arunca asa, nu putem astepta sa fie constant precis.

danielnba89
12th July 2007, 16:48
eu nu cred ca e el cel mai bun sg dar in fine...

cgrecu
12th July 2007, 18:27
summer league e summer league, apararile sunt la alt nivel in nba. Multzi sg care in nba nu prea le merge au success in summer league (randy foye anul trecut, jj reddick, marcus banks anul asta). Belinelli va avea cu totul alta performantza la nivel de nba ... cel putzin initzial.

Loved
12th July 2007, 18:41
Si campionatul mondial pe unde se situeaza? Intre summer league si NBDL, intre NBDL si NBA ... ?

caseta
12th July 2007, 19:03
Daca el a jucat la nationala ca SG inseamna ca e considerat mai bun decat toti ceilalti SG americani, si daca a primit 25 sau 26 de la Marco inseamna ca macaronarul nu a fost chiar sufocat ... cel putin nu de tot.

dudule:

1. faptul ca coach K l-a pus SG, nu inseamna ca a fost cea mai inteleapta decizie. coach K a futut meciu cu grecii jucindu-i pe howard si brand doar 12 respectiv 13 minute in timp ce sofoklis schortianidis ii rupea sub panou. asta desi in alea 12 min howard a avut 10p si 7 reb

melo joaca SF, si nici la SF nu e cine stie ce aparator. ca stil melo e mai curind SF-PF decit SG-SF. si merge sa il pui sa se apere la alta poz decit e obisnuit pe unu care e bun in D. gen bowen, sau artest, sau gerald wallace.

2. jocul international are alte reguli. in nba se joaca mult mai pe fizic, ceea ce o sa faca lucurile mai dificile pt belinelli in atac

3. in nba se foloseste mai putin zona in D si mai mult isolation in atac, adica in o sa fie cam multi SG care o sa abuzeze de belinelli cind e in aparare. si daca il ai pe unu care iti baga 1 din 2 si primeste cos de fiecare data pe aparare .... il scoti afara.



nu zic ca belinelli o sa fie praf. dar nici sa nu va asteptati sa inscrie 20 ppg in nba. daca da 10 ppg la inceput, o sa fie bine ....

Loved
12th July 2007, 19:22
Dudo, asa cum Krzyzewski greseste, asa vor gresi mai multi antrenori. Iar ce-l face pe Marco asa spectaculos pentru mine e faptul ca nu stii niciodata cum va arunca. Nu e un robot ca alti aruncatori, mereu cu aceeasi mecanica.
Sunt convins ca nu va avea nici macar aproape 20 pe meci. Io am si zis ca e f inconstant. Da' nu-l vad sufocandu-se decat in fata unui aparator atat de iute incat sa nu se poata misca / sa nu poata primi mingea.
Apararea lui e alta poveste dar stii si tu destui aruncatori care cand se apara habar n-au unde le e omu'.

cgrecu
12th July 2007, 21:40
Si campionatul mondial pe unde se situeaza? Intre summer league si NBDL, intre NBDL si NBA ... ?

acolo sunt alte reguli si competitzia e mult mai slaba decit in nba. Arroyo a jucat excelent la mondiale, si la ce i-a folosit in nba?

Loved
12th July 2007, 22:01
LeBronze si ceilalti au jucat excelent in NBA si la ce le-a folosit la mondiale ?

caseta
12th July 2007, 22:01
Dudo, asa cum Krzyzewski greseste, asa vor gresi mai multi antrenori. Iar ce-l face pe Marco asa spectaculos pentru mine e faptul ca nu stii niciodata cum va arunca. Nu e un robot ca alti aruncatori, mereu cu aceeasi mecanica.
Sunt convins ca nu va avea nici macar aproape 20 pe meci. Io am si zis ca e f inconstant. Da' nu-l vad sufocandu-se decat in fata unui aparator atat de iute incat sa nu se poata misca / sa nu poata primi mingea.
Apararea lui e alta poveste dar stii si tu destui aruncatori care cand se apara habar n-au unde le e omu'.

meh.
de obicei daca fol aceeasi mecanica ai sanse mai mari sa o bagi.
anyway, tinind cont ca nu prea stie altceva (pase, patrunderi), aruncarile o sa fie cam tot ce va face. iar atunci cind un jucator e limitat, aparatorul va stii mereu la ce sa se astepte.

cgrecu
13th July 2007, 00:47
pai si reciproca e adevarata, jucatorii din nba au probleme la nivel internatzional datorita regulilor diferite. Dar nu potzi nega faptul ca nba-ul e net superior valoric oricarui alte ligi/campionat, inclusiv mondialele sau olimpiadele. 99% din jucatorii de top din lume sunt in NBA.

Oricum, eu nu zic ca bellineli va fi sau nu bun in nba, mai ales ca nu l-am vazut niciodata jucind - tot ce vreau sa subliniez e ca nu potzi judeca valoarea unui jucatori dupa ce face la summer league.

Loved
13th July 2007, 03:10
Atzi decis'o voi si p'asta ;) Doar un lucru repet: nu io am judecat dupa summer league ci altcineva. Io dupa mondiale.

just_me
13th July 2007, 10:54
pai si reciproca e adevarata, jucatorii din nba au probleme la nivel internatzional datorita regulilor diferite. Dar nu potzi nega faptul ca nba-ul e net superior valoric oricarui alte ligi/campionat, inclusiv mondialele sau olimpiadele. 99% din jucatorii de top din lume sunt in NBA.

Oricum, eu nu zic ca bellineli va fi sau nu bun in nba, mai ales ca nu l-am vazut niciodata jucind - tot ce vreau sa subliniez e ca nu potzi judeca valoarea unui jucatori dupa ce face la summer league.

in primul rand sunt acolo pentru contracte...dar mie mi se pare ca euroliga se joace d=cava mai pe fizic, mai pe bataie, nu prea ai parte de easy baskets.

Irimus
13th July 2007, 12:38
dudule:

1. faptul ca coach K l-a pus SG, nu inseamna ca a fost cea mai inteleapta decizie.
decizia in sine eu zic ca a fost foarte buna.carmelo a fost de departe cel mai bun jucator al americanilor, dar melo nu e sub nici o forma sg.

caseta
13th July 2007, 13:53
in primul rand sunt acolo pentru contracte...dar mie mi se pare ca euroliga se joace d=cava mai pe fizic, mai pe bataie, nu prea ai parte de easy baskets.

mie sincer mi s-au parut mai pe fizic americanii. in special sub panou. sa nu uitam ca in nba se juca altceva* pina sa vina toti jucatorii europeni (aici ii includ si pe sud americani, ca tot in europa jucau) cu floppingu lor cu tot.

deocamdata nba-ul ramine crema. uite cum un fost dublu MVP in euroleague nu face mare brinza in nba (saras) si cum cel mai bun jucator actual din euroleague (papaloukas) se cam gindeste la nba, chiar daca nu pt bani, ca se pare ca rusii sunt dispusi sa ii dea o gramada de cascaval ca sa ramina. (btw: io sper sa mearga in nba papaloukas pt ca cred ca ar face treaba buna).

euroliga s-a apropiat ca valoare, dar inca nu se compara. iar mondialele si olimpiadele nu sunt chiar relevante, pt ca acolo sunt alte reguli fata de nba. sunt regulile mai apropiate de euroliga.

si cine zice ca faptul ca grecii i-au batut pe americani dovedeste ca americanii sunt mai slabi .... gimme a fucking break. daca nu facea coach K niste greseli monumentale .... daca folosea dreq oamenii mari pe care ii avea in loc sa ii tina aiurea pe banca .....

* click AICI (http://videosearch.nba.com/search/?sp_a=sp10038c44&sp_f=ISO-8859-1&sp-t=video&sp_advanced=&sp_s=postdate&sp_k=wmvasf&sp_q=shaq) si vezi "Shaq's Best Plays of the 2001 NBA Finals". o sa vezi nijte faze la care acum nu ca s-ar fi dat fault ofensiv (si aparatorul s-ar fi aruncat o suta de metri in spate) ci shaq ar fi fost acuzat de attempted murder.
si iti mai recomand finala din '94, cind knicks l-au brutalizat pe hakeem. mason, oakley, charles smith si, evident, ewing au fost extrem de fizici sub panou.
asta era nba-ul inainte de invazia europeana petrecuta recent, cu 7ft care trag de 3p *cough*dirk*cough*

caseta
13th July 2007, 13:57
decizia in sine eu zic ca a fost foarte buna.carmelo a fost de departe cel mai bun jucator al americanilor, dar melo nu e sub nici o forma sg.

ce leg are cu faptul ca melo a fost cel mai bun cu faptul ca idiot K l-a pus sa joace out of position ?

daca cp3 era cel mai bun era ok sa joace pivot ?!?!
daca e cel mai bun, il pui la pozitia lui naturala si faci echipa in jurul lui.

just_me
13th July 2007, 14:23
pai cam asa e...doar ca in nba de 20 de ani incoace, sunt adevarati monstri sub panou, pe cand in europa sunt cat de cat oameni normali
mie inca nu imi iese din cap refuzul americanilor de a participa la mondiale in eventualitatea in care aia i-ar fi obligat la control antidoping

danielnba89
13th July 2007, 15:00
in cazul lui papaloukas nu cred ca o sa mai intre in nba ,fiindca e prea batran

Nan
13th July 2007, 15:08
si cine zice ca faptul ca grecii i-au batut pe americani dovedeste ca americanii sunt mai slabi .... gimme a fucking break. daca nu facea coach K niste greseli monumentale .... daca folosea dreq oamenii mari pe care ii avea in loc sa ii tina aiurea pe banca .....


Eu zic ca exact asta dovedeste ... ca americanii sunt mai slabi . Eu sunt de parere ca atunci cand o echipa pierde , e mai slaba ca cealalta echipa.. si prin echipa inteleg si antrenor. Si USA a avut ceva probleme si cu italia ... deci nu a fost chiar o intamplare esecul cu Grecia.
Luati separat , jucatorii americani erau toti cu muuuuult peste ceilalti jucatori dar ca echipa nu . Ei patrund 1on1 si se duc pe dunk ( pe care la cm mai le-au mai si ratat) , iar greci faceau un pick&roll si aveau un lay-up . Si pe urma bine cunoscutele probleme de shooting , defense si passing care cred ca vor fi remediate acum cu kidd bryant si redd . Ma astept acum sa catige urmatorul turneu pt ca , pana la urma , era primul lor turneu impreuna .

caseta
13th July 2007, 15:28
Eu zic ca exact asta dovedeste ... ca americanii sunt mai slabi . Eu sunt de parere ca atunci cand o echipa pierde , e mai slaba ca cealalta echipa.. si prin echipa inteleg si antrenor. Si USA a avut ceva probleme si cu italia ... deci nu a fost chiar o intamplare esecul cu Grecia.
Luati separat , jucatorii americani erau toti cu muuuuult peste ceilalti jucatori dar ca echipa nu . Ei patrund 1on1 si se duc pe dunk ( pe care la cm mai le-au mai si ratat) , iar greci faceau un pick&roll si aveau un lay-up . Si pe urma bine cunoscutele probleme de shooting , defense si passing care cred ca vor fi remediate acum cu kidd bryant si redd . Ma astept acum sa catige urmatorul turneu pt ca , pana la urma , era primul lor turneu impreuna .

se pare ca e greu de inteles:

1. diferenta de reguli. daca se juca cu reguli nba, hailanti SIGUR nu aveau vreo sansa, mai ales ca nu se mai puteau apara toata turma zona in caciula.

2. americanii nu au avut cei mai buni oameni ai lor. (oricum io zic ca aia pe care i-au avut erau suficient de buni si ar fi cistigat daca ar fi fost folositi cum trebuie)

danielnba89
13th July 2007, 15:48
siguuur ...ca regulile au contat cel mai mult :))

Nan
13th July 2007, 15:53
se pare ca e greu de inteles:

1. diferenta de reguli. daca se juca cu reguli nba, hailanti SIGUR nu aveau vreo sansa, mai ales ca nu se mai puteau apara toata turma zona in caciula.

2. americanii nu au avut cei mai buni oameni ai lor. (oricum io zic ca aia pe care i-au avut erau suficient de buni si ar fi cistigat daca ar fi fost folositi cum trebuie)

Eu zic ca foarte muuult i-a deranjat pe americani ca linia de 3 e mai aproape , sau ca se iese la 5 faulturi , sau ca ai voie sa atingi mingea cand e deasupra inelului , sau durata sferturilor sau a time-out-urilor . Sa fim seriosi . Habar n-aveau sa se apere la un pick&roll si tu te iei de reguli . Cu echipa completa sunt de acord cu tine ca vor castiga , Kidd ,Bryant , Redd si chiar si Prince cred ca o sa-i ajute enorm .
Vedem ce fac in america de sud pana atunci... Go Usa !

cgrecu
13th July 2007, 21:43
cel mai mult i-au deranjat faptul ca se permite apararea sub panou (fara regula 3 secunde mai precis), multzi din jucatorii americani selectionatzi ishi bazeaza jocul pe patrunderi si nu sunt foarte buni aruncatori. In opinia mea daca se juca 4 din 7, sau 2 din 3, americanii cishtigau fara probleme campionatul - asha intr-un singur meci orice se poate intimpla, in orice sport mai apar si surprize, daca ultima clasata bate pe Real Madrid in deplasare inseamna ca au echipa mai buna? Sa fim serioshi, grecii nu sunt nici macar apropiatzi valoric de americani.

Nan
13th July 2007, 22:15
Eu nici n-am spus ca sunt apropiati valoric :) nu m-ati inteles... ei au fost mai buni in meciul ala .. si din pacate pt americani asta nu e playoff ; se joaca un singur meci ... castiga cine e mai bun in meciul ala. Sunt convins ca daca treceau de grecia nu aveau probleme cu Spania , mai ales fara Gasol . Cum se joaca basket in cm asha se joaca in toata lumea inafara de america ; daca ei au alte reguli , ei trebuie sa-si schimbe jocul .
Nu inteleg dc nu si-au luat mai multi shooteri ; se pare ca nu e de ajuns sa fii super atletic si sa sari 1 m , mai trebuie si basketball IQ .

Loved
13th July 2007, 22:32
Aropo de shuteri, toata lumea avea orgasm gadindu'se cum pivotii americani o sa rupa de 3 ca e linia mai aproape.
Foarte buna comparatia Real Madrid - NBA (selectzionata SUA) Foarte, foarte buna.

just_me
13th July 2007, 23:57
io zic ca postu' asta a fost doar asa ca sa zici si tu ceva...oricum ar fi fost e naspa sa arunci de 3 de la o distanta diferita decat la tine in tara
la mondiale cosu de 3 era long j la americani, dar intr-un fel arunci 3 si in altu arunci de 3...daca ai jucat baschet intelegi despre ce vb, daca nu, well, nu prea ai cum.

Loved
14th July 2007, 00:46
Io cre' ca nu ai intzeles ce am scris. Unii (multzi) ziceau ca or sa rupa pivotzii de 3, ca la ei in tzara ala e "long J". Si nu au rupt. Ca e normal, anormal, logic, frumos, urat, interesant sau plictisitor sa fie asa, interpreteaza fiecare cum vrea.

P.S. Daca eram genu care scrie doar de kestie, nu asteptam atatea luni pana sa imi fac pe forum cont. Am postat asta pentru ca mi-a adus aminte Nan - "Nu inteleg dc nu si-au luat mai multi shooteri ".

Nan
14th July 2007, 01:10
io zic ca postu' asta a fost doar asa ca sa zici si tu ceva...oricum ar fi fost e naspa sa arunci de 3 de la o distanta diferita decat la tine in tara
la mondiale cosu de 3 era long j la americani, dar intr-un fel arunci 3 si in altu arunci de 3...daca ai jucat baschet intelegi despre ce vb, daca nu, well, nu prea ai cum.

Asa se intampla la noi... care cica nu suntem in nba . Tu chiar crezi ca pe ray Allen , de exemplu , il deranjeaza conteaza ca e linia mai aproape ?? eu chiar nu cred . Un shooter bun se obisnuieste la orice fel de distanta ... eu cred ca ii e chiar mai usor . daca linia de 3 era pe la free throw ... crezi ca nu ii intra ?? sa fim seriosi .
Pe ei i-a deranjat faptul ca se credeau prea buni shooteri cand de fapt nu era... pt ca bosh din cate am vazut eu nu prea ezita sa arunce de 3 , ceea ce nu e f bine pt ca mai mult le rata .

just_me
14th July 2007, 10:04
io vreau sa zic ca atunci cand se aflau dupa linie, automatismul aruncarii de 3 era format pt 7,25 m, si nu pt long-j...aruncarea de 3 difera mult de long-j.
oricum io zic ca s-au cam batut singuri, chiar daca erau toti tineri, primul turneu impreuna bla, bla. mai pune si small ball-u' lu' kri-something, asta cand shortianidis se cam pisa pe ei in the pain, ziua buna caare au prins-o grecii si asta a fost.
oricum nush de ce dreq se discuta asta, vezi ca e un thread pliiiin legat de CM2006.

BAK
14th July 2007, 10:31
eu cred ca daca esti un aruncator bun de trei, esti bun si la long-j......inversa nu e valabila insa

Zabriskie
14th July 2007, 12:57
e invers, aruncarea de 3 se exerseaza, poti sa o dezvolti mult, sunt atatea exemple in NBA, in timp ce aruncarea de la semi mult mai greu, sunt destui aruncatori de 3 puncte decenti, in timp ce aia cu J de pe tot terenul ii numeri pe degetele de la maini...

just_me
14th July 2007, 13:01
stiam io ca intelege macar unu' ce am vrut sa zic...nush daca ai mai auzit asta bak, da' majoritatea antrenorilor americani, a jucatorilor retrasi care apar in media, se plang ca tineretu' nu stie sa arunce semi..toti vor sa dea numai dunk-uri sau sa dea de 3

Raptor
14th July 2007, 14:42
io vreau sa zic ca atunci cand se aflau dupa linie, automatismul aruncarii de 3 era format pt 7,25 m, si nu pt long-j...aruncarea de 3 difera mult de long-j.
oricum io zic ca s-au cam batut singuri, chiar daca erau toti tineri, primul turneu impreuna bla, bla. mai pune si small ball-u' lu' kri-something, asta cand shortianidis se cam pisa pe ei in the pain, ziua buna caare au prins-o grecii si asta a fost.
oricum nush de ce dreq se discuta asta, vezi ca e un thread pliiiin legat de CM2006.

Permite-mi sa te contrazic. In primul rand, linia de trei in NBA are o distanta variabila fatza de cos. Si asta din faptul ca este formata dintr-un patrat unit cu un sector de cerc. De aici => faptul ca distanta variaza de la 6.21 m in "0 grade" la 7.24 cand esti perpendicular pe cos. Deci vezi ca la fel de bine se intampla treaba asta si in NBA, si nu poti sa devi automat decat dintr-un singur loc (locul favorit al shooterului respectiv de unde chiar e automat). De-aia unii shooteri de trei fara range mare (a se citi: fara range peste 23 feet) nu arunca de trei decat din laterala in mod eficient (vezi Bruce Bowen). Iar Brad Miller are range de 23 feet. Numai ca intr-un meci real nu prea ai timp sa le dai MEREU din locul favorit. Daca linia de libere ar fi fost mai departe, da, acolo da, ai putea sa zici ca i-a afectat grav. Insa asa nu.

Cel mai rau i-a afectat ca nu exista defensive 3 seconds. La ei, prin regula asta, se creeaza culoare de patrundere. I mean, ei nu stau sa se gandeasca cum sa faca high pick&roll pentru aruncare, mai degraba asteapta sa se elibereze un culoar pentru patrundere. Si cand patrund se creeaza tot - layup, dunk, fault sau pasa la un shooter liber in momentul in care "defense collapses on the driver".

Ei bine, la CM nu a fost cazul, pentru ca, well, nu exista 3 second defensive violation. Prin urmare, daca nu esti tare la high pick&roll, si orice schema care contine cuvantul "pick", esti cam in pom.


stiam io ca intelege macar unu' ce am vrut sa zic...nush daca ai mai auzit asta bak, da' majoritatea antrenorilor americani, a jucatorilor retrasi care apar in media, se plang ca tineretu' nu stie sa arunce semi..toti vor sa dea numai dunk-uri sau sa dea de 3

Pai da, asa apar "vedete" gen Rip Hamilton...

phyxius
14th July 2007, 14:43
aruncarea de 3 difera mult de long-j.

true. in general multi jucatori de baschet (si nu e vorba doar de cei din NBA) exerseaza aruncarea de la 3 mai mult pt. ca e doar mai avantajos sa dai un cos de 3 decat sa mai faci inca un pas inainte si sa inscrii doar 2 pcte printr-un long-J. si exista totusi o diferenta de teren mai ales cand e vorba de distanta de la care arunci la cos. unii jucatori, indiferent de talentul lor si precizia in aruncare, nu se pot obisnui instantaneu cu diferenta de distanta.

just_me
14th July 2007, 14:58
Permite-mi sa te contrazic. In primul rand, linia de trei in NBA are o distanta variabila fatza de cos. Si asta din faptul ca este formata dintr-un patrat unit cu un sector de cerc. De aici => faptul ca distanta variaza de la 6.21 m in "0 grade" la 7.24 cand esti perpendicular pe cos. Deci vezi ca la fel de bine se intampla treaba asta si in NBA, si nu poti sa devi automat decat dintr-un singur loc (locul favorit al shooterului respectiv de unde chiar e automat). De-aia unii shooteri de trei fara range mare (a se citi: fara range peste 23 feet) nu arunca de trei decat din laterala in mod eficient (vezi Bruce Bowen). Iar Brad Miller are range de 23 feet. Numai ca intr-un meci real nu prea ai timp sa le dai MEREU din locul favorit. Daca linia de libere ar fi fost mai departe, da, acolo da, ai putea sa zici ca i-a afectat grav. Insa asa nu.

Cel mai rau i-a afectat ca nu exista defensive 3 seconds. La ei, prin regula asta, se creeaza culoare de patrundere. I mean, ei nu stau sa se gandeasca cum sa faca high pick&roll pentru aruncare, mai degraba asteapta sa se elibereze un culoar pentru patrundere. Si cand patrund se creeaza tot - layup, dunk, fault sau pasa la un shooter liber in momentul in care "defense collapses on the driver".

Ei bine, la CM nu a fost cazul, pentru ca, well, nu exista 3 second defensive violation. Prin urmare, daca nu esti tare la high pick&roll, si orice schema care contine cuvantul "pick", esti cam in pom.



Pai da, asa apar "vedete" gen Rip Hamilton...

asta clar si am spus-o din prima, anul trecut.

Zabriskie
14th July 2007, 15:21
La ei, prin regula asta, se creeaza culoare de patrundere. I mean, ei nu stau sa se gandeasca cum sa faca high pick&roll pentru aruncare, mai degraba asteapta sa se elibereze un culoar pentru patrundere. Si cand patrund se creeaza tot - layup, dunk, fault sau pasa la un shooter liber in momentul in care "defense collapses on the driver".




Adica sa faca ceva ce ar fi trebuit sa stie de la 15 ani?
Nu vreau sa intre in polemica inutila pe un thread "de vacanta", dar pentru mine CM de anul trecut a demonstrat ca americanii nu pot sa ii bata pe europeni la "jocul lor", lucru la care nu se asteptau multi, desi existau "antecedente" in sensul asta.

Nan
14th July 2007, 16:54
Jocul lor ... adica jocul de baschet :D pt ca numai in nba se joaca in regulile alea .

Raptor
14th July 2007, 17:20
Pai or fi trebuit sa stie, dar nu se pune accentul in antrenamentul lor pe asa ceva (cred eu), pentru ca nu e nevoie. Exista defensive 3 seconds si se speculeaza treaba asta.

caseta
14th July 2007, 17:52
Eu nici n-am spus ca sunt apropiati valoric :) nu m-ati inteles... ei au fost mai buni in meciul ala .. si din pacate pt americani asta nu e playoff ; se joaca un singur meci ... castiga cine e mai bun in meciul ala. Sunt convins ca daca treceau de grecia nu aveau probleme cu Spania , mai ales fara Gasol . Cum se joaca basket in cm asha se joaca in toata lumea inafara de america ; daca ei au alte reguli , ei trebuie sa-si schimbe jocul .
Nu inteleg dc nu si-au luat mai multi shooteri ; se pare ca nu e de ajuns sa fii super atletic si sa sari 1 m , mai trebuie si basketball IQ .

1. ai idee unde s-a inventat sportu asta ?

2. tinind cont ca ei inca masoara in miles, yards, feet si inches, ca folosesc fahrenheit si nu celsius pt temperatura etc (chestii la care ar fi mai normal sa se adapteze la restul lumii) nu cred ca sunt sanse mari ca americanii sa adopte regulile restului lumii.

PS: nu mai zic ca europa si FIBA au fost cam in urma americanilor cu regulile. ex: 24 de sec, care in europa acum citiva ani erau 30 de sec. si in final s-au convins ca alea 30 de secunde erau prea multe si jocul stagna.

americanii sunt asi la facut spectacol. au stiut sa faca din sportul asta un spectacol si in felul asta au atras public si prin urmare o gramada de bani. lor li se datoreaza in cea mai mare parte po****rizarea basketului pe glob.

asa ca sa nu fim ciini riiosi cu coada pe sus si sa le recunoastem meritele. si sa recunoastem ca regulile lor fac jocul mai spectaculos. in special linia mai departata de 3p care ofera mai mult spatiu pt patrunderi, si defensive 3sec violation, care creaza culoare.

mie personal nu imi place basketul european pt ca am vazut prea multe echipe din europa care timp de 22 de sec plimba mingea pe semicercu de 3p pt ca pe final de atac cel mai bun aruncator de 3p sa arunce de la 3p, evident, cu 1 sau 2 oameni pe el. no post-play, no penetration, no nothing. zici ca e handbal cu o minge ceva mai mare.

Loved
14th July 2007, 17:58
Cu aproximatzie cate meciuri d'astea ai vazut anu' asta ?

caseta
14th July 2007, 18:08
io zic ca postu' asta a fost doar asa ca sa zici si tu ceva...oricum ar fi fost e naspa sa arunci de 3 de la o distanta diferita decat la tine in tara
la mondiale cosu de 3 era long j la americani, dar intr-un fel arunci 3 si in altu arunci de 3...daca ai jucat baschet intelegi despre ce vb, daca nu, well, nu prea ai cum.

absolut corect. mai ales ca, cel putin la americani unde intr-adevar am auzit si eu antrenori comentind ca pustimea nu stie decit dunk si aruncare de 3p, aruncarea de 3p e in general catch and shoot, cu shooterul asteptind pe loc sa primeasca mingea, in timp ce aruncarile de la semi se fac cu omul venind de dupa un screen si prinzind mingea din miscare, uneori aruncarea e din intoarcere (turn around fade away).

mecanica aruncarii e cu totul alta. si daca tyrus thomas a declarat ca se antreneaza si exerseaza Js. cica nu pleaca pina nu baga 700 in fiecare zi. arenas arunca sute de aruncari de 3p in fiecare zi. probabil chiar peste 1000 in unele zile.
la atitea repetari, nu numai forma, dar, cred eu, si forta cu care tre sa arunci sunt imprimate in "muscle memory". si chiar daca ochii tai vad cosul mai aproape (in cazul unei aruncari de 3p pe reguli fiba), creierul ii spune muschiului ca e aruncare de 3p, asa ca se executa miscarea intrata in reflex, cu forta intrata in reflex. in cazul asta, si o diferenta de 30cm poate sa fie enorma.

btw, tin minte ca am auzit mai demult o declaratie a lui ray allen care spunea ca nu se uita la cos cind arunca de 3p (poate partial si din cauza ca defenderul puts a hand in his face). poate ca s-a obisnuit sa arunce atit de mecanic incit nici nu trebuie sa se uite, pt ca deja instinctiv stie unde e cosul. insa cind reperele nu mai sunt aceleasi .... se duce dreq orientarea, aprecierea distantei etc ...

caseta
14th July 2007, 18:11
Cu aproximatzie cate meciuri d'astea ai vazut anu' asta ?

daca e sa o dam in diverse si sa ne masuram oole sa vedem care cite meciuri a vazut, pot sa te asigur ca am vazut mult mai multe meciuri de nba decit majoritatea. iar daca e vorba de an as in in ultimele 365 de zile, as putea sa adaug ca i-am vazut live pe maccabi tel-aviv si pe cska moscova din euroliga si pe suns si sixers.

Loved
14th July 2007, 18:32
pentru numaratori si masuratori de OO itzi recomand pe Adrian Nastase. Daca tzi se pare "divers" sa spui si pe ce itzi bazezi afirmatziile, excusez-moi.
ca sa revin la subiect, ma refeream la multe echipe din europa care timp de 22 de sec plimba mingea pe semicercu de 3p pt ca pe final de atac cel mai bun aruncator de 3p sa arunce de la 3p, evident, cu 1 sau 2 oameni pe el. no post-play, no penetration, no nothing. zici ca e handbal cu o minge ceva mai mare. nu la meciuri NBA. Deci cate sunt? Maccabi, CSKA si mai care?

Raptor
14th July 2007, 18:36
Cu alte cuvinte, duse sunt vremurile cand imi cerea sa-i trag DVDuri cu meciuri^^^ :D

Nan
14th July 2007, 18:53
1. ai idee unde s-a inventat sportu asta ?

2. tinind cont ca ei inca masoara in miles, yards, feet si inches, ca folosesc fahrenheit si nu celsius pt temperatura etc (chestii la care ar fi mai normal sa se adapteze la restul lumii) nu cred ca sunt sanse mari ca americanii sa adopte regulile restului lumii.

PS: nu mai zic ca europa si FIBA au fost cam in urma americanilor cu regulile. ex: 24 de sec, care in europa acum citiva ani erau 30 de sec. si in final s-au convins ca alea 30 de secunde erau prea multe si jocul stagna.

americanii sunt asi la facut spectacol. au stiut sa faca din sportul asta un spectacol si in felul asta au atras public si prin urmare o gramada de bani. lor li se datoreaza in cea mai mare parte po****rizarea basketului pe glob.

asa ca sa nu fim ciini riiosi cu coada pe sus si sa le recunoastem meritele. si sa recunoastem ca regulile lor fac jocul mai spectaculos. in special linia mai departata de 3p care ofera mai mult spatiu pt patrunderi, si defensive 3sec violation, care creaza culoare.

mie personal nu imi place basketul european pt ca am vazut prea multe echipe din europa care timp de 22 de sec plimba mingea pe semicercu de 3p pt ca pe final de atac cel mai bun aruncator de 3p sa arunce de la 3p, evident, cu 1 sau 2 oameni pe el. no post-play, no penetration, no nothing. zici ca e handbal cu o minge ceva mai mare.

1. Si ce conteaza unde s-a inventat sportul ?? Daca e sa o luam asha , hockey-ul a fost inventat in egipt , si dupa aia de-abia in canada . Acum toti din cm de hockey trebuie sa joace dupa regulile din egipt ?? Americanii au reguli diferite in aproape orice sport de la ei , si la soccer au un fel de draft .
2. Eu nici nu am spus ca regulile americanilor nu sunt mai bune... sunt chiar muult mai bune dupa parerea mea . Doar ca regulile astea
sunt numai la ei ; asha ca dc sa se adapteze toata lumea la regulile lor cand pot ei sa se adapteze la regulile celorlalti ? Oricum sunt mult peste ceilalti jucatori .
Si america nici nu are cele mai multe medalii de aur din istorie la baschet , deci degeaba au prins ei un meci prost cu grecia .. ca au cam tot prins meciuri proaste . fosta Iugoslavia ( care are cele mai multe medalii de aur ) era plina de jucatori din nba , dar ei isi dadeau seama ca basketul nu se castiga prin patrunderi si dunkuri . In europa se tine cont mai mult si de creierul unu jucator , in america mai mult de gambe :)
Oricum sa nu intelegi ca eu zic ca europenii sunt mai buni ; americanii n-au adversari in lume , dar deocamdata doar 1on1 .

caseta
15th July 2007, 02:21
1. Si ce conteaza unde s-a inventat sportul ?? Daca e sa o luam asha , hockey-ul a fost inventat in egipt , si dupa aia de-abia in canada . Acum toti din cm de hockey trebuie sa joace dupa regulile din egipt ?? Americanii au reguli diferite in aproape orice sport de la ei , si la soccer au un fel de draft .
2. Eu nici nu am spus ca regulile americanilor nu sunt mai bune... sunt chiar muult mai bune dupa parerea mea . Doar ca regulile astea
sunt numai la ei ; asha ca dc sa se adapteze toata lumea la regulile lor cand pot ei sa se adapteze la regulile celorlalti ?

daca la tine in sat ejti singuru cu masina, si toti restu merg cu carute, o sa renunti la masina ca sa iti iei caruta ?!!?!
no offense, da ce ai spus e o aberatie. daca ai ceva mai bun si restu lumii sunt inapoiati, atunci incerci sa ii inveti si pe ei, nu renunti tu doar ca sa mergi cu turma. dar banuiesc ca depinde de cit spirit de turma are fiecare ....


Si america nici nu are cele mai multe medalii de aur din istorie la baschet , deci degeaba au prins ei un meci prost cu grecia .. ca au cam tot prins meciuri proaste .

daca vorbim de istorie, si nu STRICT de campionatul mondial, te-as contrazice. dar doar daca imi permiti. asta pt ca istoria include si olimpiada, unde se joaca dupa fix aceleasi reguli ca la fiba world cup.

din 15 participari la olimpiada ale americanilor, au 12 medalii de aur, 1 silver si 2 bronze.
http://www.usabasketball.com/inside.php?page=history_content&id=5

daca tinem cont si de Fiba World Cup unde in general americanii au avut o prestatie mai proasta (la ei Fiba World Cup nu prea are valoare, spre deosebire de olimpiada, care chiar conteaza):
USA au luat aurul de 3 ori din 15 participari.

http://en.wikipedia.org/wiki/FIBA_World_Championship
http://en.wikipedia.org/wiki/Basketball_at_the_Summer_Olympics

total medalii aur:
USA: 15
Yugoslavia (Serbia): 6
Russia (Uniunea Sovietica): 5
Brazilia: 2
Argentina: 2
Spania: 1

asa ca mai documenteaza-te. la numar de medalii de aur americanii sunt de departe cei mai buni din istorie.
;)

Nan
15th July 2007, 02:29
daca la tine in sat ejti singuru cu masina, si toti restu merg cu carute, o sa renunti la masina ca sa iti iei caruta ?!!?!
no offense, da ce ai spus e o aberatie. daca ai ceva mai bun si restu lumii sunt inapoiati, atunci incerci sa ii inveti si pe ei, nu renunti tu doar ca sa mergi cu turma. dar banuiesc ca depinde de cit spirit de turma are fiecare ....



daca vorbim de istorie, si nu STRICT de campionatul mondial, te-as contrazice. dar doar daca imi permiti. asta pt ca istoria include si olimpiada, unde se joaca dupa fix aceleasi reguli ca la fiba world cup.

din 15 participari la olimpiada ale americanilor, au 12 medalii de aur, 1 silver si 2 bronze.
http://www.usabasketball.com/inside.php?page=history_content&id=5

daca tinem cont si de Fiba World Cup unde in general americanii au avut o prestatie mai proasta (la ei Fiba World Cup nu prea are valoare, spre deosebire de olimpiada, care chiar conteaza):
USA au luat aurul de 3 ori din 15 participari.

http://en.wikipedia.org/wiki/FIBA_World_Championship
http://en.wikipedia.org/wiki/Basketball_at_the_Summer_Olympics

total medalii aur:
USA: 15
Yugoslavia (Serbia): 6
Russia (Uniunea Sovietica): 5
Brazilia: 2
Argentina: 2
Spania: 1

asa ca mai documenteaza-te. la numar de medalii de aur americanii sunt de departe cei mai buni din istorie.
;)

eu spuneam ca sunt mai bune regulile dupa parerea mea ... nu a celor de la fiba ; daca si ei le-ar considera mult mai bune dc sa nu le schimbe , ai dreptate ; dar pana sa se convinga , mi se pare normal sa se joace la cm si olimpiada cu regulile din fiba .
la faza cu medaliile ai dreptate , eu ma refeream doar la cm ... my bad

caseta
15th July 2007, 02:48
parerea mea e ca fiba astia sunt cu coada pe sus. nu vor sa adopte regulile americanilor chiar daca sunt mai bune ca sa isi dovedeasca ei "independenta" sau ceva de genu asta. sa arate ca nu ii invata aia din nba pe ei ce sa faca .... pe scurt, dintr-un orgoliu prostesc.

nu zic sa faca nba regulile si pt fiba, ca e o liga privata. dar daca regulile lor sunt bune, fiba sa le adopte mai repede.
mai ales ca astia din nba schimba regulile de la an la an pt a face jocul mai spectaculos, si asta e si interesul fiba. nba-ul testeaza regulile in D-league, uneori chiar in nba (ca atunci cind pt 1 an au mutat linia de 3p mai aproape) si in functie de rezultate pastreaza unele reguli si renunta la altele. ei fac practic o gramada de R&D. fiba ar putea doar sa culeaga roadele, ca sa zic asa, adica sa ia ce se dovedeste mai bun, dupa ce deja nba-ul au facut testele pe pielea lor.

si ar avea cu atit mai mult sens cu cit cei mai buni jucatori ai echipelor de la olimpiada si CM (cu mici exceptii) joaca in nba.

Raptor
15th July 2007, 03:37
Pai si acuma in NBDL se joaca cu vechea noua-minge (aia din material compozit)... care a fost folosita in NBA pana s-a decis reintoarcerea la noua veche minge... adica aia de piele.

Loved
15th July 2007, 04:01
daca la tine in sat ejti singuru cu masina, si toti restu merg cu carute, o sa renunti la masina ca sa iti iei caruta ?!!?!

daca facetzi curse si te'ntrece carutza, da.



la ei Fiba World Cup nu prea are valoare, spre deosebire de olimpiada, care chiar conteaza


daca ai aplica criteriu' asta cu 'cat de mult ishi doresc' in toate competitziile din toate sporturile din lume, itzi dai seama cam cate ierarhii s'ar da peste cap? i'am da MVP-urile lu' Carter, ca de putut poate, da' n'are chef/minte.


cei mai buni jucatori ai echipelor de la olimpiada si CM (cu mici exceptii) joaca in nba.

a comparat bine grecu (parcA) Realu' cu NBA, si e valabil si aici. Daca totzi fotbalistii buni se duc la Real, Chelsea, samd (pentru bani, prestigiu si ce-o mai fi) inseamna ca automat Realu' e cea mai buna din lume?

caseta
15th July 2007, 04:52
dupa cum spuneam mai devereme, belinelli o sa cam aiba probleme cu aparatorii din nba. ca astia din summer league nu prea sunt la acelasi nivel ....


Belinelli, the talk of summer league thus far, had trouble getting his shot over over the taller and much more rangy Durant. He scored just 16 points, his low in Vegas, and went a miserable 0-of-9 on 3-pointers.

iar in defensiva


Once again Durant's jumper was off, after going just 9-of-36 in his first games, he only hit a couple jumpers Friday. He did not settle, though, and starting attacking Belinelli, who simply could not stay in front of him or handle his size. The Warriors often were left to just foul and Durant went 13-of-16 from the line.

e adevarat ca


He (Durant) also got freed up for several breakaway dunks off steals, once stripping Belinelli and another time stepping in front of him to intercept a pass. He, too, had trouble staying in front of the much quicker Belinelli and struggled all night long to get in position for rebounds. Those are things likely to be seen this winter and spring, too.

in nba durant va fi SF, iar belinelli SG. asa ca e de asteptat ca belinelli sa nu aiba de aparat jucatori ca durant (mult mai inalti dar aproape la fel de rapizi) insa va fi aparat de jucatori carora viteza lui nu le va pune prea multe probleme. adica va avea viata ceva mai usoara in aparare, dar probabil mai grea in atac.

caseta
15th July 2007, 04:54
daca facetzi curse si te'ntrece carutza, da.

daca arunci un ochi mai sus, o sa vezi ca masina a cistigat la fel de multe medalii cit cele mai bune 4 carute.
so cut the crap, would you ?!?!

Loved
15th July 2007, 05:35
cand era noua (masina) si ailaltzi nu descoperisera inca roata. Acum s'a cam rablagit si proprietaru' pune mai mult accent pe abtzibilde, piele, cd player, schimbator de aur, demaraj decat pe fiabilitate.

i cant cut the (your)crap, coz i'm no mod.So i'ma let the (your)crap stink so everyone can smell it. :yes:

Crapfully yours, Loved Would You.

P.S How in the crappy crap did u know my second name is Would You ?!?!:confused:

just_me
15th July 2007, 10:29
daca la tine in sat ejti singuru cu masina, si toti restu merg cu carute, o sa renunti la masina ca sa iti iei caruta ?!!?!
no offense, da ce ai spus e o aberatie. daca ai ceva mai bun si restu lumii sunt inapoiati, atunci incerci sa ii inveti si pe ei, nu renunti tu doar ca sa mergi cu turma. dar banuiesc ca depinde de cit spirit de turma are fiecare ....





de ce sunt mai bune regulile americanilor? ca nu ma prind:confused:

Ady Micinic
15th July 2007, 13:30
dupa cum spuneam mai devereme, belinelli o sa cam aiba probleme cu aparatorii din nba. ca astia din summer league nu prea sunt la acelasi nivel ....



iar in defensiva



e adevarat ca



in nba durant va fi SF, iar belinelli SG. asa ca e de asteptat ca belinelli sa nu aiba de aparat jucatori ca durant (mult mai inalti dar aproape la fel de rapizi) insa va fi aparat de jucatori carora viteza lui nu le va pune prea multe probleme. adica va avea viata ceva mai usoara in aparare, dar probabil mai grea in atac.


Daca tot dam quote sa amintim si:

My favorite import: Marco Belinelli

It's simply impossible not to pick the Italian. He's become such an instant favorite with the Vegas crowds -- averaging 25.0 points through three games and generally commanding Best Player So Far status from coaches and personnel types in attendance -- that most of his misses from outside are met with a disappointed groan from fans.

Ever since that 14-for-20 shooting spree in Belinelli's 37-point opener, the locals apparently think that Golden State's No. 18 pick is supposed to make every shot.

"But he's not just a shooter," said one Western Conference executive. "Don't be mistaken. He had [Philadelphia's Rodney] Carney isolated at the top of the key, beat him with a super crossover and finished at the rim over two people. He's going to fit right into the way Golden State plays. And he's not as bad defensively as people thought. Philly tried to iso him a few times in that game and he did a decent job."

Marc Stein e bun?

Eu zic sa astepam sa vedem cateva meciuri (cel putin) in NBA si sa ne dam cu parerea. Nu de alta dar sunt cativa pe aici care nici macar nu l-au vazut pe Belinelli jucand in Euroliga la CM sau in campionatul italian, dar cunosc ce stie si cum stie italianul.

cgrecu
15th July 2007, 21:48
uite ca a facut belinelli contra lui durant, si durant nu e vreun bruce bowen:


Perhaps it was not a natural matchup and one likely not to be seen during the regular season, but Belinelli and Durant spent the entire night guarding each other to the delight of onlookers. Each athletic move was embraced by the fans and each fundamental maneuver from pick-and-roll coverage to defensive angles were eyed by dozens of NBA scouts, coaches and executives in the Thomas & Mack Center.

Belinelli, the talk of summer league thus far, had trouble getting his shot over over the taller and much more rangy Durant. He scored just 16 points, his low in Vegas, and went a miserable 0-of-9 on 3-pointers.

Loved
18th July 2007, 04:00
WINNERS

1. Marco Belinelli, Golden State Warriors – Belinelli can really shoot and will fit in nicely at Golden State. He had some big games, including a 37-point effort, and he shot over 44 percent from three-point range. He also proved he can take it to the hole in averaging 22.8 points per game. He looks like he'll be ready to contribute immediately for the Warriors.

2. Jason Maxiell, Detroit Pistons – Maxiell came to Vegas in great shape and played great. He looked comfortable both with his back to the basket and stepping out to shoot jumpers, averaging 15 points and five rebounds while shooting over 54 percent. Detroit's young players should help the team's depth and chances to win the East next season.

3. Javaris Crittenton, Los Angeles Lakers – Crittenton might have the biggest upside out of all the point guards at summer league mostly due to his size (6-foot-5) and athleticism. He showed the ability to get into the lane and finish near the basket. Crittenton averaged 17 points and three assists and, for the most part, outplayed Jordan Farmar.

4. LaMarcus Aldridge, Portland Trail Blazers – Aldridge played extremely well in his two games, averaging 21 points and 11 rebounds. He hit turnaround baseline jumpers and showed good range with his shot. He looked comfortable on offense and certainly will improve on his rookie season. He and Greg Oden should give Portland a solid one-two punch inside.

5. Al Thornton, Los Angeles Clippers – Thornton is extremely athletic but often plays out of control. His shot selection needs drastic improvement, but he plays very hard and goes to the glass on every possession. The 2007 No. 14 pick will definitely contribute next season for the Clippers, but he needs to shoot better than the 37.7 percent he shot in summer league. Thornton averaged 17.6 points and 6.2 rebounds.

6. Rodney Stuckey, Detroit Pistons – Stuckey was terrific and should really help the Pistons as a rookie. He is very strong, enabling him to either post up or drive, and he has a good feel for the game. He's also very unselfish. Stuckey averaged a team-best 19 points a game, but his numbers this season will not be great because he'll play behind Richard Hamilton and Chauncey Billups. Still, down the road, he should end up being one of the top five players in the 2007 draft.

7. Louis Williams, Philadelphia 76ers – Williams is not a true point guard; he is a scorer. He averaged 25.2 points and produced several high-scoring games because his quickness makes him so difficult to guard. He gets into the lane and dishes to teammates (5 assists per game) and gets to the free-throw line (13.6 attempts a game), which makes him very efficient. He does, however, tend to pound the ball instead of finding open teammates, which is not ideal when you have Andre Iguodala running out in front.

8. Craig Smith, Minnesota Timberwolves – Smith is big and strong, but more importantly, he is tough. He loves to bang inside and is a blue-collar player. Having raised his offensive game, Smith showed the ability to hit the open jump shot and averaged 21.8 points and 6 rebounds on 63-percent shooting. His improvement should help give Minnesota a chance to be a playoff team.

9. Kevin Durant, Seattle SuperSonics – For a while, it seemed Durant would join Oden on the losers list. He did not shoot the ball well (33 percent from the field), nor rebound well (only averaged 2.0), nor pass the ball well (only two assists all week), but during his last game and a half, he was unbelievable.

Durant scored from deep and in the post, and used his jab step and length to perfection. He averaged 24 points and showed with his size, length and skill why he has a chance to be one of the best ever. As he gets stronger, he will finish better and improve his field-goal percentage. Durant has more upside than any player in the 2007 draft.

10. Aaron Brooks, Houston Rockets – Brooks is super quick and although he is more of a scoring guard than a point guard, he averaged 5.2 assists a game. Brooks also made 42 percent of his three-pointers. Add his speed with that range and it is easy to see why he averaged 21.4 points a game. Brooks should help the Rockets by taking some of the scoring burden off Yao Ming and Tracy McGrady.

11. Randy Foye, Minnesota Timberwolves – Foye's jumper looked fluid and he played with a lot of confidence. A scoring guard in the mold of Gilbert Arenas, Foye averaged 18.4 points a game and shot the ball extremely well from behind the arc (54 percent). He should be a star in the near future.

12. Mike Conley Jr., Memphis Grizzlies – Conley did not have a great summer league but he was definitely solid. His numbers demonstrate his sturdiness: 11.4 points and 5.2 assists in about 27 minutes a game. He ran the offense well and got the ball to the open man. Conley will make everyone around him better and will help improve the Grizzlies next season.

13. Von Wafer, Denver Nuggets – Wafer finished with a league record-tying 42 points and a 24.2-point average. He shot the ball well throughout summer league, and proved that he can hit consistently from beyond the arc (hitting at a 44-percent clip). Wafer will be in the NBA next year, especially in light of his ability to extend the defense with his shooting.

LOSERS

1. Greg Oden, Portland Trail Blazers – Oden's biggest problem is that he could not live up to the hype. He was supposed to be one of the top players in Vegas, but he was only the third best player on his team (behind Aldridge and Martell Webster). Oden only played two games and had as many fouls as points (19). Even though he struggled offensively and with turnovers, there is no denying his potential. By the end of the regular season, he will be a force.

2. Yi Jianlian, Milwaukee Bucks – Besides a few stretches here and there, Yi struggled. He had difficulty being guarded by athletic players, and that was evident by his 26-percent shooting from the floor. Yi did average 12.4 points, but was hardly impressive. He also averaged 4.6 turnovers, which was a weakness in his game coming into the draft. Yi does have a great deal of talent, as he has a good-looking jump shot and he is athletic. Hopefully for the Bucks' sake, he fulfills his potential.

3. Patrick O'Bryant, Golden State Warriors – O'Bryant had a disappointing summer league and it looks like he will never pan out in Golden State. The ninth overall pick in the 2006 draft is lethargic and seems to not enjoy playing. He averaged almost as many fouls (four) as points (5.6). O'Bryant has a lot of work to do before he ever sees the court for the Warriors, especially considering their run-and-gun system.

4. Julian Wright, New Orleans Hornets – Wright never had a breakout game like several of the players from the 2007 draft. The 13th pick was very passive and only got to the free-throw line 11 times in five games. He averaged 8.6 points and shot a pedestrian 39 percent. Wright did not really do anything to distinguish himself and needs to improve his overall game.

5. Corey Brewer, Minnesota Timberwolves – Brewer struggled shooting, making just 28 percent of his field-goal attempts. He is a good, all-around player but disappointed in Vegas.

caseta
18th July 2007, 17:53
and, as we all know, summer league determines the outcome of the regular season and the playoffs seeding ....

i'm just sayin' ...

Loved
18th July 2007, 20:32
hai sa ne intalnim pe forum numai in playoffs atunci, sau din 3 in 3 ani ca numai repeaturile si 3peaturile sunt shmechere, un titlu din cand in cand cashtiga oricine ... ;)