PDA

View Full Version : Cand se stinge hegemonia Lyonului?



Kainsashiki
3rd July 2007, 00:56
Olympique Lyon este campioana ultimilor ani si de la an la an devin tot mai puternici si castiga intr-o maniera din ce in ce mai autoritara. Insa in acest an au cateva pierderi in randul jucatorilor, au schimbat antrenorul si lucrurile nu sunt la fel de clare ca in ceilalti.

Cand credeti ca se va termina hegemonia lyonezilor ?

Sasuke Uchiha
3rd July 2007, 00:59
nimeni !
aceste schimbari vin foarte bine, cu ceilalti 2 antrenori a castigat campionatul si cu acesta il va castiga din nou
este o f buna strategie sa schimbi jucatorii si chiar antrenorul cand castigi, uitate la barsa de anu asta sau la real madrid de acum 4 ani , + nu vad cine i-ar bate in franta

delaparis
3rd July 2007, 01:04
asa a fost in fiecare inceput de sezon ... :sleep:

sa nu va fie frica ... Lyon este cu adevarat un club profesionist fata de celelalte din Franta ... au marja mare de progres sau de gestiune a avansului sportiv.

Au doi ani avans din punct de vedere strategie, buget, valoare, juniori etc ... :cool:

deocamdata nimeni :evil:

Kainsashiki
3rd July 2007, 01:28
intrebarea e "cand" nu "cine"?:D

eu sper ca in acest sezon lens sa faca o surpriza frumoasa:D

Lover
3rd July 2007, 01:58
marea problema in franta e ca nu au un adversar puternic...pentru ca celelalte echipe sunt slabe si extrem de echilibrate... de la locul 2 pana la locul 8 nu e diferenta mare intre echipe...
in plus celelalte echipe se incurca mult prea des cu echipele mici...

Lordul
3rd July 2007, 13:01
cu siguranta ,,nu" in acest an ,poate la anu

tchibos
3rd July 2007, 13:33
Fiecare echipa isi atinge apogeul indiferent cat de bine organizata pare a fi. Eu cred ca anul asta le va fi mult mai greu sa isi mentina suprematia. Nu sunt exclus surprizele.

Kainsashiki
3rd July 2007, 14:06
Lyon a demonstrat an de an ca nu e o echipa de top in Europa, fiind eliminata in fiecare an prin sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Dar daca a defilat in asa maniera in fiecare an nu putem trage decat o concluzie -> Ligue 1 este un campionat foarte slab.

Gontel
3rd July 2007, 15:20
Unul din motivele hegemoniei este si constanta echupei lyoneze, pe cand celelalte echipe nu reusesc sa lege mai multe rezultate bune la rand. Uitati-va de exemplu la OM sau Bordeaux sau alta echipa din varful clasamentului care chiar daca izbutesc sa castige un meci important intr-o deplasare dificila vine apoi un meci acasa cu echipa mai slab cotata (gen Lorient, Nancy) pe care nu reusesc sa o invinga.

Lyon are si continuitate la nivelul bancii tehnice, antrenorii stau in functie in jur de 2 ani, pe cand la celelalte cluburi au loc demisii si demiteri, ceva care imi aduce aminte de campionatul romanesc (Poli Timisoara poate fi un bun exemplu).

Una peste alta, OL este o echipa prea puternica pt campionatul Frantei, celelalte team-uri nereusind sa tina pasul.

Ca orice hegemonie, se va incheia si aceasta, dar nu stiu cand. Insa nu poate sa dureze la infinit.