PDA

View Full Version : Sondaj IMAS: PRM, UDMR, PLD si PC nu prind parlamentul



Kainsashiki
2nd July 2007, 19:34
Traian Băsescu și PD se mențin în preferințele electoratului și înregistrează creșteri semnificative în sondaje față de luna trecută. Este una dintre concluziile barometrului de opinie dat publicității astăzi de IMAS.

Jumătate dintre alegători ar vota PD dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlmentare, potrivit sondajului de opinie IMAS. PD a crescut semnificativ față de luna aprilie, cu 18 procente mai exact. Iar următoarele două formațiuni clasate la capitolul intenție de vot sunt PNL și PSD care însă au scăzut cu câteva procente față de ultimele două luni.

Sondajul IMAS mai arată că PC și PNȚCD nu ar intra în Parlament dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri. Cele două formațiuni înregistrează sub 5%, adică sub pragul electoral.

La capitolul încrederea în politicieni, președintele Traian Băsescu stă cel mai bine, obținând un scor de 56 de procente. La fel ca în cazul PD, cotația lui Băsescu din această lună este cu mult mai mare față de luna aprilie. Băsescu este urmat de Gigi Becali care a scăzut trei procemte în ultimele două luni și Theodor Stolojan care are aceeași cotație.

Liderul PD, Emil Boc urcă în topul încrederii pe locul patru cu 18%, devansându-l pe Mircea Geoană și Călin Popescu Tăriceanu, amândoi pierzând câte șase procente în ultimele două luni.

În ceea ce privește actualul Guvern, mai bine de o treime din po****ție crede că Executivul Tăriceanu II conduce țara mai rău decât Cabinetul Tăriceanu I.

Studiul a fost realizat în perioada 9-17 iunie pe un eșantion de 1.241 de persoane și cu o marjă de eroare de plus minus 2,8%.

Sursa: Realitatea TV

Ce parere aveti despre acest sondaj ? Pare real sau e unul comandat? In general, aveti incredere in sondajele de opinie? V-ati bucura daca UDMR nu ar intra in Parlament?

Platanu
2nd July 2007, 21:19
UDMR-ul sa stea dracului afara din Parlament,sa nu ne mai intoxice cu autonomia lor teritoriala.
PRM-ul parca avea mai mult de 5 %,deci s-ar putea sa intre in Parlament.

YoYoyOi
2nd July 2007, 21:25
in topul preferintelor : Basescu, Becali, Stolojan si Boc.... cred ca Geoana si Tariceanu isi taie venele de-a lungul :happy

noir_desir
2nd July 2007, 22:01
daca Becali a ajuns pe locul 2 in preferintele romanilor, asta spune multe despre nivelul de educatie si (in)cultura ale compatriotilor nostri...

Gabri3l
2nd July 2007, 23:08
mai degraba spune despre incompetenta celor care ar fi trebuit sa fie in fata lui becali in sondaje...geoana, tariceanu,..

in alta ordine de idei, prm, udmr,pc afara din parlament...nici nu se putea mai bine, sa speram ca asa va ramane si peste 1 an la alegeri...iar psd-ul sa scada sub 10%
marea greseala a acestor partide care au avut si au un trand descendent(psd,pnl,prm,pc,udmr), a fost aceea ca s-au luat de Basescu degeaba...au crezut ca mai pot prostii lumea cu televizorul...

Herc_Reloaded
3rd July 2007, 08:52
Sondajul este cat se poate de real. El arata ca duopa varful de po****ritate din preajma referendumului din mai, presedintele Basescu si PD incep sa scada. Probabil ca la alegerile europarlamentare PD va avea 35-37% din voturi, ceea ce oricum este destul de mult.

Comunitatea maghiara este divizata in prezent, si de aceea sunt sanse mari ca niciuna dintre cele doua organizatii sa nu intre in Parlament. Este gresit sa ne bucuram ca ei nu intra in Parlament. Cata vreme maghiarii sunt in Parlament, ei au cum sa se exprime acolo in mod legal, sa-si ceara drepturile, si sa obtina cite ceva. Daca ajung in afara Parlamentului, este de prevazut ca isi vor radicaliza discursul si actiunile, si asta nu are cum sa fie bine. Ganditi-ti lucruile in perspectiva, nu pe baze emotionale.

PLD nu are cum sa aiba singur 5% din voturi. PLD nu este un partid viabil, de mase, ci un partid al unor personalitati care au decis sa paraseasca PNL. In climatul media actual, le este greu sa-si faca cunoscuta prezenta.

PRM a scazut, si probabil ca va continua sa scada, pe masura ce paranoia dlui Vadim Tudor se agraveaza, odata cu inaintarea in varsta. PRM este un partid care are nevoie disperata de confruntari etnice. Altfel, scurta istorie a acestui partid se va sfarsi in maxim 1-2 ani. Este o rusine ca un partid intitulat Romania MAre nu a militat nicio secunda (in mod serios_ pentru reunificarea Basarabiei, pierzand astfel singurul filon nationalist adevarat.

PC? PC nu exista, este un fel de PSD aripa imbatranita in rele, plus nea Felix manuitorul conturilor. PNTCD nu mai exista nici el, spre disperarea sustinatorilor adevarati ai acestui partid, care se vad siliti practic sa voteze cu PD.

Platanu
3rd July 2007, 18:46
Comunitatea maghiara este divizata in prezent, si de aceea sunt sanse mari ca niciuna dintre cele doua organizatii sa nu intre in Parlament. Este gresit sa ne bucuram ca ei nu intra in Parlament. Cata vreme maghiarii sunt in Parlament, ei au cum sa se exprime acolo in mod legal, sa-si ceara drepturile, si sa obtina cite ceva. Daca ajung in afara Parlamentului, este de prevazut ca isi vor radicaliza discursul si actiunile, si asta nu are cum sa fie bine. Ganditi-ti lucruile in perspectiva, nu pe baze emotionale.

UDMR-ul cere prea mult deja.Au limba maghiara in scoli,peste tot,au placute bilingve peste tot,masuri care mie cel putin nu mi se par in regula.S-a ajuns ca daca te duci intr-un oras din inima Ardealului si nu stii limba maghiara,sa fii privit destul de urat.Acum mai vor si autonomie.

Herc_Reloaded
4th July 2007, 08:14
.S-a ajuns ca daca te duci intr-un oras din inima Ardealului si nu stii limba maghiara,sa fii privit destul de urat.Acum mai vor si autonomie.

Ultima data cind am fost in tara, am stat 2 zile la Miercurea Ciuc, si pot sa spun ca am fost tratat mult mai bine decat de catre neaosii mei "romani" din Ialomita.

As dori sa reamintesc onoratei audiente ca am intrat in Uniunea Europeana, ca frontierele au devenit mai mult linii administrative si nu de demarcatie nationala, iar odata cu intrarea in zona Schengen ele vor disparea cu totul. Este ridicol sa vorbim acum de pericolul maghiar.

Daca doriti, mai bine vorbim de pericolul ca politica prosteasca a actualului guvern, de a majora cu 40% pensiile in prag de alegeri, poate pune in pericol stabilitatea economica.

Gabri3l
4th July 2007, 10:43
Daca doriti, mai bine vorbim de pericolul ca politica prosteasca a actualului guvern, de a majora cu 40% pensiile in prag de alegeri, poate pune in pericol stabilitatea economica.
Basescu a anuntat ca nu va promulga legea pensiilor, daca guvernul nu ii va prezenta resursele de finantare de la buget...mi se pare destul de corect
daca la comisii, le-a mai mers...sa vedem acum cum o sa mai scoata la capat.

Sorin Blaj
4th July 2007, 11:03
UDMR are deja o problema.

georg40
4th July 2007, 11:44
Apropo de ce spune Herc_Reloaded am fost si eu in Romania la inceputul lunii iunie si am fost placut impresionat de ce se intampla la frontiera romano-ungara la Bors. Un control simbolic, arati actul de identitate din fereastra masinii, nici nu ti-o iau din mana, esti salutat bilingv. La reintoarcere un control de ... secunde pe partea ungara, politistul de frontiera roman impreuna cu cel ungur se intretin amical, ceva ce cu cativa ani in urma parea o utopie.
Europa isi exercita cu siguranta influenta. Ceea ce am vazut la Bors este obisnuit la mai toate frontierele uniunii.
Schimbarea care mai trebuie sa se produca este de-acum individuala, si ea urmeaza sa aiba loc in captele noastre !

crissis
4th July 2007, 13:12
Majorarea pensiilor inainte de alegeri este o masura populista si inflationista ce mai mult ca sigur va avea ceva influente asupra electoratului.

Herc_Reloaded
4th July 2007, 13:35
Poate asupra electoratului PSD, ca nu cred ca sunt multi pensionari care voteaza cu partidul lui Dinu Patriciu.

Ref la ce spune georg40: schimbarea de mentalitate este lenta. Ne-au trebuit 17 ani de tranzitie (2 generatii aproape) pentru a schimba ceva la nivel formal, si a intra in UE. Probabil ca o schimbarea adevarata in mentalitati se va produce cam peste alti 15-17 ani. Pina atunci, tot mentalitatea fanarioto-comunisto cu spoiala de capitalism va domni.

Cu fiecare an ce trece, situatia se imbunatateste, si asta nu-i rau de loc. Asta se vede si in modificarile in privinta intentiilor de vot (vezi PRM, PC, PSD).

Astept cu interes aparitia unui partid care chiar sa promoveze dezvoltarea economica in ROmania (adica afacerile in general, nu doar cele ale membrilor de partid gen sus-numitul Patriciu, Voiculescu, Copos, etc etc)

crissis
4th July 2007, 14:02
Astept cu interes aparitia unui partid care chiar sa promoveze dezvoltarea economica in ROmania (adica afacerile in general, nu doar cele ale membrilor de partid gen sus-numitul Patriciu, Voiculescu, Copos, etc etc)

Ai sa astepti cam mult din pacate.

georg40
4th July 2007, 15:31
schimbarea de mentalitate este lenta. Ne-au trebuit 17 ani de tranzitie (2 generatii aproape) pentru a schimba ceva la nivel formal, si a intra in UE. Probabil ca o schimbarea adevarata in mentalitati se va produce cam peste alti 15-17 ani. Pina atunci, tot mentalitatea fanarioto-comunisto cu spoiala de capitalism va domni.


Asta este adevarat, dar bine ca totusi se misca ceva. Creste o noua generatie, poate mai culta si calificata, cu acces practic nelimitat la mass-media si valorile universale, cu posibilitatea de a calatori liber, de a vedea si intelege ce schimbari se impun.
Asta nu inseamna ca tot ce este altundeva este mai bun.Romania este o tara cu care ne putem mandri fiecare dintre noi, trebuie numai sa recunoastem la timpul oportun ce poate fi facut mai bine si sa actionam in consecinta.
Ca va fi deajuns o generatie ma indoiesc, optimismul meu spune ca vom avea nevoie poate de 50 de ani, dar cel putin treaba va fi facuta ca lumea...

Utilizator
4th July 2007, 15:56
eu tare m-as mira ca UDMR sa obtina mai putin de procentul obisnuit (aprox 6%). Nu spun ca e un sondaj fals dar cred ca e o marja de eroare mare.
Mi se pare totusi suspect de mare procentul PD-ului. Sa ajungi la 50% aproape exclusiv datorita lui Basescu mi se pare cam mult. Sigur ca in campania electorala cand se vor musca de fund unii pe altii situatia se va mai echilibra. Altfel mi se pare trista migratia asta masiva a electoratului (dar si a oamenilor politici, primari etc.) de la psd la pd. N-o sa vedem nicaieri in vreo tara dezvoltata schimbari de zeci de procente in 3 ani. E o dovada ca lumea nu prea a invatat inca sa voteze concepte si doctrine, eo dovada ca partidele politice romanesti nu au niste idei clare si stabile.
PD de ex. a trecut brusc de la stanga la dreapta (inclusiv ca afiliatie internationala si europeana) fiind considerat acum mai 'de dreapta' de cat PNL desi daca intrebi de ce nimeni nu stie sa-ti raspunda sau o sa inceapa sa recite eternele lozinci ale zilei. la fel era si cu PSD-ul lui Nea Nelu, nimic nu s-a schimbat.

PLD nu ma mira pentru ca nu e un partid ci un grup de politicieni anti-PNL.
PC n-avea ce cauta in Parlament nici pana acum daca nu era tras de PSD.
PRM n-ar fi rau sa treaca pe tusha dar cred ca nu a cazut asa de rau. De altfel se va lupta la sange cu PNG-ul lui Gigi, se cam bat pe acelasi electorat desi declarativ ar fi ceva diferente.