PDA

View Full Version : masini noi pana in 10.000 de euro



resita
2nd July 2007, 11:40
Cele mai ieftine masini ale verii
Nu mai putin de 15 autoturisme se vand cu un pret situat sub 10.000 de euro - si ar putea fi si mai multe daca tinem seama de faptul ca am luat in calcul doar cel mai ieftin produs de la fiecare model. In functie de nivelul de pret, acestea asigura insa mai multe sau mai putine "gadgeturi" la bord.
Chiar daca tendinta generala pare a fi una indreptata spre cat mai mult confort, echipari generoase si dimensiuni din ce in ce mai mari, cele mai vandute masini raman cele care au un pret de achizitie scazut, clientii fiind deopotriva tineri, familisti la inceput de drum sau companii. Am facut un tur prin listele de preturi ale autoturismelor vandute in Romania si am reusit sa alegem cele mai bune oferte, toate situate sub pragul psihologic de 10.000 de euro. Pentru fiecare am verificat nivelul minim de dotari, respectiv cele privind siguranta (ABS plus airbaguri) si cele privind confortul (Radio CD, aer conditionat), fiind rare modelele care au in standard toate cele patru echipamente. Din acest studiu rezulta faptul ca este dificil ca, la un nivel de pret scazut, sa putem beneficia de un minim de dotari. Exista insa si exceptii, iar cumparatorii trebuie sa nu uite ca, pe masura ce modelele se innoiesc si trec la o noua generatie, sunt mai bine echipate, mai fiabile si isi pastreaza mai bine valoarea.

Pret: 6.000-8.000 euro
Doar trei marci ofera autoturisme in acest interval de preturi, una fiind Dacia, producatorul local care detine peste 30% din piata, a doua - Chevrolet, marca ce a inlocuit in Europa fosta Daewoo, iar a treia - Fiat, cu o oferta speciala pentru Panda. Logan are fara indoiala cele mai mici preturi, aproape toata gama sa plasandu-se in zona "sub 10.000 de euro", astfel ca prezenta in clasamentul nostru doar a modelului de baza, cel mai ieftin, este cumva nedreapta, mai ales ca destule versiuni de top, echipate cu aer conditionat, radio CD, ABS, cel putin doua airbaguri, pot fi cumparate cu aproximativ 8.000 de euro. Chevrolet Spark este continuatorul Matizului, un supermini de succes, si poate fi o alegere interesanta, cu un raport pret/dotari foarte bun, cu un motor fara putere, dar economic. Panda Sorisso vine ca o oferta speciala, dotarile sale nu sunt spectaculoase, dar poate fi o optiune economica.

Pret: 8.000-9.000 euro
Ei bine, daca pentru a construi o masina sub 8.000 de euro este nevoie de multe compromisuri, peste aceasta suma lucrurile incep sa arate cat de cat normal. Nu mai putin de 7 modele, multe dintre ele cu o valoare intrinseca serioasa, sunt oferite publicului din Romania pentru sume sub 9.000 de euro, in conditiile in care nu vorbim despre oferte de moment, iar cele mai multe sunt lansate in ultimii doi ani, deci dispun de o tehnologie noua, mai fiabila. Cele mai interesante sunt suratele Citroen C1, Peugeot 107 si Toyota Aygo, toate rezultate dintr-un proiect comun, lansate insa la apa separat, cu echipari diferite si preturi in functie de politica proprie a producatorului. Cea mai ieftina este Citroen, dar nu neaparat cea mai slab echipata, Peugeot fiind mai scumpa cu aproximativ 200 de euro, fara un motiv anume. Toyota este singura care are parte de echiparea minima completa, pretul sau fiind si cel mai mare. Printre cele trei s-a strecurat mai intai Chevrolet Aveo (versiunea in 5 usi), vedeta acestui an, un model introdus in 2006 si care ofera, in schimbul sigurantei reduse (fara ABS si cu rezultate slabe la EuroNCAP), un radio CD si alte maruntisuri, la un pret foarte bun. Mai exista disponibil si Fiat Albea, nu tocmai un favorit al nostru, dar inca apreciat de piata in urma faceliftului ce i-a retusat aspectul invechit. La fel de depasit de vremuri este si Renault Symbol (pe numele sau de fata Clio 2), o masina care a facut cariera in secolul trecut, dar care inca isi mai gaseste clienti. In fine, intervalul de mijloc se incheie cu Kia Picanto, superminiul care a primit destule aprecieri, dar care nu se lauda cu prea multe dotari in versiunea de baza.

Pret: 9.000-10.000 euro
Cele mai scumpe masini ale analizei noastre sunt si cele mai bune/ echipate/fiabile dintre cele prezentate. Daca amintim numai de Opel Corsa, cea mai ieftina din acest interval, o masina extrem de premiata si cu un nivel de echipare acceptabil, intelegem ca, in afara dimensiunilor, aceste autoturisme chiar merita sa fie cumparate. Fiesta este cea mai ieftina oferta de la Ford (si printre cele mai "varstnice" modele), cu o echipare minima, dar cu o constructie robusta. Hyundai Accent este, de asemenea, o mica vedeta a pietei ultimelor luni, in vreme ce Skoda Fabia, lansata de numai cateva saptamani, ar putea fi considerata o veritabila afacere daca tinem cont de nivelul de echipare si de gradul de satisfactie pe care l-a produs in Europa. In fine, cea mai scumpa este VW Polo, o masina care in conditii mai bune nu intrunea conditiile minime pentru a intra in clasament (din cauza pretului de peste 10.000 de euro), dar care se bucura de o oferta atractiva in echiparea Happy, avand si o dotare destul de buna.

Criterii de departajare
Desi romanii sunt tentati sa ia drept singur criteriu de alegere a masinii pretul, recomandam cumparatorilor sa nu uite ca economia de carburant, costurile de service, asigurarea si valoarea de revanzare sunt elemente care pot distorsiona costul total al unei masini. Dintre cele 15 autoturisme prezentate, recomandam Dacia Logan, pentru spatiul de care dispune si costurile mici, Toyota Aygo, pentru fiabilitate si nivel de echipare, si Skoda Fabia, pentru echipare, valoare reziduala si calitate. articol preluat din Saptamana Financiara

ce masina din cele enumerate mai sus credeti ca merita bani.

Elphax
2nd July 2007, 11:44
cred ca doar astea mai scumpe se merita - polo, fabia, poate si fiesta +AVEO

de fapt si loganu e ok

Jerry20cm
2nd July 2007, 11:57
eu o sa-mi iau, sambata, un chevrolet aveo in 4 usi - 9.300 euro
aspect: impecabil
dotari:
-motor: 1.4, 16valve, 94 CP
- aer coditionat, radio cd-mp3 cu 4 boxe ... etc.

eu zic ca: e pe departe cea mai buna masina noua de pana in 10 mii euro :ok:

Elphax
2nd July 2007, 12:01
asa e, la AVEO raportul calitate/pret e ok, si are bordul f. fain - nu se compara cu Loganul din nici un punct de vedere, mai ales ca are o gramada de optionale

Jerry20cm
2nd July 2007, 12:03
problema e ca vine in 3 luni, asta e mai naspa.
in rest, cica au niste probleme la siguranta, avand un punctaj destul de mic la testul EuroNCAP.

ionut_cluj
2nd July 2007, 12:55
3 luni???? frate in CJ ti-o da pe loc!!!

in alta ordine de idei, din acest top eu as alege Fabia 1.2 HTP 54 CP, Aveo sau Fiat Panda

Jerry20cm
2nd July 2007, 14:27
da, sa vad
o sa dau o fuga si pana la Opel GTT,poate ei reusesc sa mi-o aduca in maxim o luna.

Hard
2nd July 2007, 21:47
Si starsteel tot de aia si-a luat:D

Jerry20cm
3rd July 2007, 00:47
da, stiu
am vorbit cu el:D

Ballack_29
3rd July 2007, 09:53
problema e ca vine in 3 luni, asta e mai naspa.
in rest, cica au niste probleme la siguranta, avand un punctaj destul de mic la testul EuroNCAP.

dak te duceai si faceai comanda la brasov, in 20 zile o aveai, atat a durat pana a venit a mea. Intradevar faza e ca au un punctaj mic la EuroNCAP, dar dak e sa mori , mori si pe strada, nu o consider o mare problema partea cu "stelutele".
Dar la ce dotari are si cum se comporta pe sosea e o masina super la banii astia.Dak vrei detalii da-mi un PM.

S-o stapanesti sanatos

Celso
3rd July 2007, 10:00
in alta ordine de idei, din acest top eu as alege Fabia 1.2 HTP 54 CP, Aveo sau Fiat Panda

Panda - masina de fetite
fabia 1.2 - e slaba rau, mai ales motorul ala se aude in interior:angry:

On: hyundai accent, chevrolet, dacia

Ballack_29
3rd July 2007, 10:03
si 54 cai...pff, trece unu pe langa tine cu dacia 1410 de nici nu o vezi :cya:

Jerry20cm
3rd July 2007, 10:53
dak te duceai si faceai comanda la brasov, in 20 zile o aveai, atat a durat pana a venit a mea. Intradevar faza e ca au un punctaj mic la EuroNCAP, dar dak e sa mori , mori si pe strada, nu o consider o mare problema partea cu "stelutele".
Dar la ce dotari are si cum se comporta pe sosea e o masina super la banii astia.Dak vrei detalii da-mi un PM.

S-o stapanesti sanatos

sambata o s-o comand.
am vorbit cu toti dealeri din bucuresti, nimeni nu poate s-o aduca mai devreme de 3 luni :(

sa-mi dai si mie un pm cu site-ul dealerului ala din brasov sau un nr de telefon.

ionut_cluj
3rd July 2007, 13:19
Panda - masina de fetite
fabia 1.2 - e slaba rau, mai ales motorul ala se aude in interior:angry:

On: hyundai accent, chevrolet, dacia

ai condus vreodata Fabia cu motorul ala? HTP-ul in 3 cilindri, nu MPi(atentie). e foarte nervos motorasul, cat e el de mic.

Ballack_29
3rd July 2007, 13:33
Cat de nervoasa poate sa fie, dak are 54 cai? poate ea sa fie si HTP si JMT si XYZ

Celso
3rd July 2007, 15:41
ai condus vreodata Fabia cu motorul ala? HTP-ul in 3 cilindri, nu MPi(atentie). e foarte nervos motorasul, cat e el de mic.

am mers cu fabia din aia la munca...nu imi place...e buna pt oras asa ...dar nush ce draq se aude motorul asa tare in interior...in rest e bunicica...nush daca exista cu ceva mai multi cilindree:D...la asta imi place totusi ca schimbi viteza la o viteza aprox mare....adica te duci ceva cu a 2-a:D

ionut_cluj
3rd July 2007, 17:46
pai... nu e corvette... dar la pretul ei nici nu te poti astepta la performante deosebite. motorul ala e arhisuficient.
mai este motor de 2.0 pe benzina, 1.9 SDI, 1.9 TDI si 1.4 MPI