PDA

View Full Version : Fara galerii adverse la sfertul UEFA Rapid - Steaua?



esku
17th March 2006, 21:01
MM STOICA: "Voi propune celor de la UEFA ca Steaua sa nu aduca suporteri pe Giulesti, iar Rapid sa nu aduca suporteri pe Lia Manoliu!"

este o solutie pentru a preveni incindentele in urma carora putem fi suspendati din competitile europene?

Paul
17th March 2006, 21:11
sunt de acord sa se mearga fara galerii organizate !
Ar iesi macel !

Sau nu au decat sa mearga suporterii cu bani , la tribuna 0 pe Giulesti /Lia Manoliu , la bilete de minim 3.000.000

Acei suporteri , care isi permit sa dea 100 $ pe un bilet , sigur nu provoaca incidente (eventual e inclus in pretul biletului un eventual scaun rupt)

:evil:

stefanm14
17th March 2006, 21:11
Nu, nu e o solutie. Galeriile trebuie sa arate civilizatie si sa priveasca totul ca pe o sarbatoare. Eu, personal cred ca nu o sa fie incidente. Iar oricum, daca e sa fie incidente, o sa fie si daca se adopta decizia asta cu interzicerea galeriei adverse. Poate chiar mai rele...

andreiush
17th March 2006, 21:13
Da' poate Uefa sa interzica accesul unui grup de oameni pe stadion? :o:

Paul
17th March 2006, 21:14
Eu, personal cred ca nu o sa fie incidente.
AIci e nu vorba de "interzicere".

Problema e ca pentru "reciprocitate la bilete" inseamna ca o peluza din fiecare stadion e destina galeriei adverse.

Adica se pierd mult locuri.
Fanica , tie stadionul Heysel din Bruxelles iti sugereaza ceva?
Era in Belgia , si jucau 2 echipe straine : Liverpool si Juventus.

Dupa ce am muncit sa adunam puncte , avem nevoie sa fim suspendati vre-o 5 ani din Cupele Europene :headbang: ?


Da' poate Uefa sa interzica accesul unui grup de oameni pe stadion? :o:
Nu andreiush , nu interzice nimeni nimic.
Tu poti sa iti iei bilet pe Lia Manoliu , si daca mai esti cu 3 amici rapidisiti , nu ai decat sa faci galerie Rapidului ... daca ai minimul de curaj :mda:

Problema e , sa nu existe acea reciprocitate.
Cu siguranta dupa retur ar iesi macel , hai sa zicem ca turul e mai linistit.
Ai uitat ce s-a intamplat in tur la un Rapid - Steaua ???/

Crezi ca un arbitru strain , isi ia mobilu sa`l sune pe Johansson , sau opreste direct meciul ?

Noroc ca pe Lia Manoliu nu pot ajunge pe suprafata de joc , nici scaune , nici brichete.
Poate daca merg aruncatorii de greutate :rolleyes:
Deci echipa expusa e Rapid. IN Europa , responsabilitatea apartine exclusiv echipei gazda : organizatoarea.
Numai in Giulesti ar putea ajunge pe teren scaune si brichete. Pe Lia , e ok.

stefanm14
17th March 2006, 21:18
Si asa este o probabilitate mare sa fie incidente : orice stelist/rapidist isi poate lua bilet si urmeaza sa stea in mjilocul suporterilor adversi. Ce se va intampla atunci ? ...

esku
17th March 2006, 21:22
si nu o fi nebun sa strige hai rapid in mijlocu a 50.000 de fani stelisti .... :D sa fim seriosi

Paul
17th March 2006, 21:30
Si asa este o probabilitate mare sa fie incidente : orice stelist/rapidist isi poate lua bilet si urmeaza sa stea in mjilocul suporterilor adversi. Ce se va intampla atunci ? ...

Renuntzi la fular si exteriorizari si e ok.
Iti dau un exemplu: la Steaua - Betis am fost 5 oameni.

3 stelisti , 1 neutru (omul e fotbalist la Gloria , eventual are un feeling rapidist) si 1 dinamovist (tas-o lu` "neutru" care e amic cu tata care e dinamovist).

Bun , a patit ceva nu. NU l-a mancat nimeni.
In Giulesti cred ca ne luam bilete la a II-a daca facem rost ,daca nu la 0.
Dai un ban da stai in fatza.
Eventual ma machez putin , desi am tenul destul de inchis :rolleyes:

Preventiv , renuntz la "blua norocoasa" care e un albastru cu in dungi rosii , si imi dau un verde pe mine ca sa par neutru :ok:

remy
17th March 2006, 22:26
Fara galerii adverse?

Oficialii Stelei vor propune forului suprem european al fotbalului ca dubla mansa a sferturilor de finala ale Cupei UEFA dintre Rapid si Steaua sa se desfasoare fara galerii adverse.

"Voi propune celor de la UEFA ca Steaua sa nu aduca suporteri pe Giulesti, iar Rapid sa nu aduca suporteri pe Lia Manoliu", a declarat vineri seara Mihai Stoica.

Ideea este agreata si de presedintele LPF, Dumitru Dragomir.:jerk:

Ce le mai coace mintea mafiotilor, de ce nu se joaca si fara jucatori sau antrenor ???!!!
Numai cei de la Steaua sant in stare de aberatii de-astea !

One-Man Show
17th March 2006, 22:56
yo-s de principiu : "mai bine previi dekat sa tratezi"...am ajuns intr-un moment bun shi ar fi pakat sa le dam sansa sa ne dea in cap

deep purple
17th March 2006, 23:05
Probabil ei pleaca de la ideea ca vor avea terenul suspendat in semifinala indiferent de cea care merge mai departe. Apoi, MM si mai ales Gigi urasc injuraturiile si violenta.:rolleyes:

Gigi ar zice: De ce sa-mi injure rapidistii suporterii cand pot s-o fac eu?
MM ar zice: De ce sa imparta rapidistii pumni stelistilor, cand o pot face eu?


Le e frica de concurenta.

philos
17th March 2006, 23:11
e o aiureala...dar pleaca de la faza ca S joaca pe Lia...S nu poate avea mai mult de 5000 de suporteri in Giulesti...R poa sa ajunga pana la 15k pe Lia

dasal
17th March 2006, 23:25
MM STOICA: "Voi propune celor de la UEFA ca Steaua sa nu aduca suporteri pe Giulesti, iar Rapid sa nu aduca suporteri pe Lia Manoliu!"

este o solutie pentru a preveni incindentele in urma carora putem fi suspendati din competitile europene?
MM vorbeste numai prostii,UEFA nu o sa interzica INAINTEA unui meci accesul pe stadion al suporterilor adversi.Ca o sa vina sa vada cum se descurca organizatorii da o sa trimita poate mai multi observatori dar altceva nu.
Galeriile sunt formate din suporteri care merg la meciuri de ......placere,(unii) nu dusi de MM,JIJI sau Copos.
Fie ca cei mai buni sa se califice !!!!!!!!!!!!!:yeah: :ok:

U|L|T|R|A|S|
17th March 2006, 23:26
Ce aberatie....numai eminenta cenusie meme stoica putea sa debiteze asa ceva...
Dar sunt sigur ca acest lucru nu o sa se realizeze...il linseaza galeria...
LIBERTATE IN PELUZE!

dragosh_vl
17th March 2006, 23:31
aberatiiii :)

remy
17th March 2006, 23:34
Stiti ce cred eu, celor de la Steaua le e frica ca pe Lia Manoliu pot veni si multi Rapidisti si Dinamovisti, si-i vor huidui pe stelisti.
Daca jucau in Ghencea, nu mai faceau asta !
Rusinos ce poate debita mintea unor mafioti. Numai interesele proprii conteaza.
Ce a ajuns fotbalul, doar un accesoriu pt. unii ciudati ?
Dar de ce nu respecta spectatorii ?
Ner facem de ras, daca vor face asta, isi vor pune intrebari strainii de ce s-a hotarat asa ceva, nu e ceva in neregula in Romania ?
Eu chiar in jur de 28 martie voi fi prin Bucuresti, si as vrea sa merg la meci cu varu-miu, care e stelist pana la moarte.
Cine stie, daca el are abonament pe viata in Ghencea, poate intra moaca si pe Giulesti, sau intru cu ciudatii de la galeria Stelei ? :mda: Poate mi-o fur, pe baza lor, ca de control.
Asta chiar si imbracat in alb-rosu ! :evil:
Daca nu se poate intra moaca odata cu suporterii, cat e biletul, sa stiu daca mai stau pana pe 30 Martie ?

philos
17th March 2006, 23:43
remy...nu de huiduieli ne e noua...dar ai dreptate pe undeva cu Lia....daca jucam cu oricine altcineva, era ok...insa cu Rapid se va simti lipsa atmosferei din Ghencea...au spus-o ambii antrenori

remy
17th March 2006, 23:45
Vedeti pe OTV, ca ii avem pe Corsicanu si Mustata, sa discute despre meci !
AHA, le e frica sa nu le suspende iar terenul stelistilor, pt. ca mai au o abatere in sensul asta.
Rasistii !
S-a scapat Mustata, e clar motivul !

SORENSEN
18th March 2006, 00:12
Poate e cea mai buna solutie...astia poate vor sa ne-o coaca ..sa fim preacauti..un fel de "just in case"...

uti2102
18th March 2006, 00:14
MM STOICA: "Voi propune celor de la UEFA ca Steaua sa nu aduca suporteri pe Giulesti, iar Rapid sa nu aduca suporteri pe Lia Manoliu!"

Cred ca e singura posibilitate ca sa nu avem probleme in aceasta dubla mansha ! Ma bucur mult ca MM mi-a impartashit ideea !

remy
18th March 2006, 00:17
Cine sa nu aiba probleme ?
Normal ca doar Steaua !
A recunoscut Mustata ca nu e de acord cu MEME, ca doar Steaua ar putea-o pati, ca mai au o abatere, si vor fi suspendati pe 5 ani daca se mai intampla violente pe Lia Manoliu !
De asta vor stelistii sa evite suporterii adversi !
Jalnic sa fiti de acord cu aberatia asta, aproape unica in lume.

Mihai
18th March 2006, 00:18
probleme o sa fie oricum! Pai echipa calificat nu o sa sarbatoreasca calificarea in piatza:D? Si cei care au pierdut o sa stea cuminti acasa;):D:happy o sa iasa scandal oricum:)

banderras
18th March 2006, 00:27
O sa iasa scandal mare!!!!!!!! Pt cei ce nu sunt de acord cu ideea lui memeee...ascultati-ma...!!!..o sa vedeti dupa tur si dupa retur....cate capete sparte o sa fie...tocmai vin de pe site fcsteaua.ro,.....sute de comentarii despre tragerea la sorti....si meciul cu rapid....de fapt despre cum sa le spargem capetele "ciorilor"....o sa fie groaznic...nu mai vb de ce o sa fie de dupa meciul retur....castiga steaua--merg toti in universitatii....sup rapidisti se duc acasa mascati etc....castiga rapid....se duc rapidistii in univesitatii....stelistii...un stadion intreg..(de fapt vreun sfert--kam vreo 10-12000) se duc la bataie in universitatii....
Retineti acest post....va rog mult....dak va fi totul linistit si ok...greseala mea, sunt prost.....si dak nu.....?

philos
18th March 2006, 00:31
si cum vreti sa distingem intre suporterii pasnici si cei mai infierbantati? din cate stiu eu, politia romana nu are o baza de date in aceasta privinta...

totodata, nu exista o modalitate de a identifica fanii celor 2 echipe atunci cand se cumpara bilete (desi le pot cumpara altii) sau la intrarea pe stadion (va fi super aglomerat)...

dar sa presupunem prin absurd ca nu vin cele 2 galerii la meci...cum va inchipuiti un S-R in doua manse cu spectatori de la dinamo si national?

uti2102
18th March 2006, 00:33
Remy, tu iar te dai de deshtept shi vorbeshti in necunoshtintza de cauza ?! Ai vazut ce s-a intamplat la ultimile intalniri inter-bucureshtene ?! Nu ne permitem sa patzim asha ceva in Cupa UEFA. Ashtia sunt in stare sa ne suspende ambele echipe !
Dupa cum a inceput "disputa", cu atacuri sub centura inca din seara asta, eu cred ca asta e singura solutzie. Modelul "grecesc" : fara galerii adverse la derbyuri !!!

@Philos : n-ai intzeles ! nu e vorba ca nu mai vinzi bilete la rapidishti sau la stelishti, e vorba ca nu mai vinzi sectoare intregi, astfel incat sa facilitezi formarea de grupuri organizate ale rivalilor ! Nu mai organizezi nici un "marsh" al galeriei adverse spre stadion. Fiecare vine individual, daca vrea sa vina. Daca nu, sa se duca la meciul de la el de-acasa, nu din deplasare, ca sa faca scandal ! Pe Lia nu se dau bilete galeriei Rapidului iar pe Giuleshti nu se dau bilete galeriei Stelei. Simplu, ca in Grecia.

Angelina Jolie
18th March 2006, 02:36
Hihihi, iese scandal mare pare-se. Abia astept sa vad ce se va intampla.

relansat
18th March 2006, 02:37
Nu cred ca se poate intampla ashe ceva ... daca va fi ashe, se va pierde mult din spectacol ... baliverne, nu cred nicio iota ... om trai sh`om vedea :ok:

remy
18th March 2006, 02:41
O sa iasa scandal mare!!!!!!!! Pt cei ce nu sunt de acord cu ideea lui memeee...ascultati-ma...!!!..o sa vedeti dupa tur si dupa retur....cate capete sparte o sa fie...tocmai vin de pe site fcsteaua.ro,.....sute de comentarii despre tragerea la sorti....si meciul cu rapid....de fapt despre cum sa le spargem capetele "ciorilor"....o sa fie groaznic...nu mai vb de ce o sa fie de dupa meciul retur....castiga steaua--merg toti in universitatii....sup rapidisti se duc acasa mascati etc....castiga rapid....se duc rapidistii in univesitatii....stelistii...un stadion intreg..(de fapt vreun sfert--kam vreo 10-12000) se duc la bataie in universitatii....
Retineti acest post....va rog mult....dak va fi totul linistit si ok...greseala mea, sunt prost.....si dak nu.....?
Daca sant golani fanatici suporterii stelisti, ce vreti ?
Aseara ce au avut de s-au dus in fata la Dinamo, li s-a urcat berea (vodca) la cap rasistilor ?
Daca au facut asta cu o echipa care nu mai joaca in UEFA, ce vor face cu Rapidul, macel ?
Lasa sa-i suspende zece ani, daca nu se linistesc, asa se vede ce suporteri "adevarati" aveti !
Ascundeti gunoiul sub pres ?
Voi ati fost suspendati si in campionatul Romaniei, dara-mi-te in Europa, care nu iarta usor manifestarile huliganice.
Fii barbat, MEME, sau ti-e frica sa nu va mai vedem multi ani prin Europa datorita voua ?
Ai uitat ca tu incurajezi violenta, impreuna cu patronul tau, batandu-ti chiar proprii suporteri ? :rosu: :rosu: :rosu:
E curios ca mai mult stelistii sant de acord cu aberatia asta.
Voi chiar nu vreti sa mergeti sa sustineti echipa favorita ?
Chiar ca sant jalnici acei care sant de acord cu idolul lor, MEMEU !: :headbang: :evil:
Spre violenta, inainte !
Stiu ei ceva, de vor sa se faca asa ceva.
Unde e libertatea de exprimare ?

bigubax
18th March 2006, 02:46
Oare chiar asa de rau am ajuns? Sa incercam limitarea (ca interzicerea e aberatie) accesului suporterilor echipei adverse in tribune? Oare nu mai exista pic de respect/bun-simt prin tribune? Hmm... 'Om trai si-om vedea.

Cneazul
18th March 2006, 09:56
eskule ? tu chiar il crezi pe MM ? haha . el nu vrea suporteri adversi pe teren din alte motive , nu pentru a nu exista incidente . pe lia manoliu ar intra 50.000 de stelisti iar pe giulesti 17.000-18.000 . asta e ideea . nu cred ca se va ajunge la asa ceva .

philos
18th March 2006, 10:08
@Philos : n-ai intzeles ! nu e vorba ca nu mai vinzi bilete la rapidishti sau la stelishti, e vorba ca nu mai vinzi sectoare intregi, astfel incat sa facilitezi formarea de grupuri organizate ale rivalilor ! Nu mai organizezi nici un "marsh" al galeriei adverse spre stadion. Fiecare vine individual, daca vrea sa vina. Daca nu, sa se duca la meciul de la el de-acasa, nu din deplasare, ca sa faca scandal ! Pe Lia nu se dau bilete galeriei Rapidului iar pe Giuleshti nu se dau bilete galeriei Stelei. Simplu, ca in Grecia.

si daca nu ai sectoare intregi (peluze), in schimb sunt rasfirate brigazi de 10-15 oameni prin toata tribuna crezi ca e mai bine? inca o data, atat timp cat nu avem o baza de date cu suporterii violenti, e imposibil de monitorizat cine, de unde si cui da biletele...

Paul
18th March 2006, 10:47
Cine sa nu aiba probleme ?
Normal ca doar Steaua !
A recunoscut Mustata ca nu e de acord cu MEME, ca doar Steaua ar putea-o pati, ca mai au o abatere, si vor fi suspendati pe 5 ani daca se mai intampla violente pe Lia Manoliu !
De asta vor stelistii sa evite suporterii adversi !
Jalnic sa fiti de acord cu aberatia asta, aproape unica in lume.

Rapid ar putea avea probleme.
Varianta in care se merge cu galerii adverse.

In Giulesti:
- scandari rasiste
- se poate arunca cu scaune , brichete , telefoane pe terenul de joc
- batai pe stadion

Pe Lia Manoliu
- scandari rasiste
- nu se poate arunca cu scaune , brichete si nimic altceva pe terenul de joc
- batai pe stadion

Cupa UEFA nu e Divizia lui Mitica , unde daca se intampla ceva in Giulesti , pica si Steaua de fazan. In uefa responsabilitatea apartine echipei gazda.

Pe Lia Manoliu riscurile sunt mia mici.

In schimb , daca apar batai de strada si/sau morti , atunci toate echipele romanesti pot fi suspendate , dupa modelul englezesc de la mijlocul anilor `80 :ciocan:

Cat despre faptul ca Stelei i-ar fi frica de suporterii adversi , un singur lucru as vrea sa adaug.
Pana acum ne-au dovedit , ca ei se descurca excelent si fara noi. Asa ca nu vad cum i-ar afecta pe stelisti , sa zicem 5000 de rapidisti pe Lia Manoliu.

Astea cu 15.000 de rapidisti sunt poveste.

Protocolul uefa e clar.

- 10 % din stadion inchis ==> masuri de securitate
- din locurile ramase 10 % la galeria adversa

Deci :
Giulesti - 19.100 ==>
Raman 17.200

1.700 la stelisti
15.500 la rapidisti

Lia Manoliu - 56.000 ==>
raman 50.400

45.000 la stelisti
5.000 la rapidisiti

Oricum pe Lia se aude ca dracu galeria , mai ales daca o montezi intr-o peluza.
Deci o asemenea masura ar fi in avantajul Rapidului - cu fara galeri adverse.
Faptul ca propunerea vine de la MM , e clara. Omu sufla si in iaurt , dupa ce am patit-o cu "rasismul" in meciul cu Rosenborg :headbang:

starsteel
18th March 2006, 11:49
Ideea este excelenta, ar fi buna si in campionat dar pt. UEFA mi se pare absolut necesara, evitam probleme care pot fi serioase.
Cine tine neaparat se poate duce dar nu intr-un sector special amenajat, eu am vazut un meci Dinamo - Steaua la tribuna 0 in groapa iar in stanga mea aveam galeria dinamovista, cu toate astea am putut sa ma ridic in picioare la golul stelist evident mascand bucuria doar printr-un zambet flancat stanga dreapta de brate.

bustr
18th March 2006, 11:54
asta si se va intampla. ambele echipe vor fi suspendate, si UEFA isi va definitiva planul de a nu ajunge nici o echipa romaneasca in finala.

credeti ca le-a picat bine ca echipele romanesti sa scoata:

2 echipe olandeze
2 echipe germane
1 echipa engleza
1 echipa spaniola
1 echipa italiana
1 echipa franceza

?

dasal
18th March 2006, 14:05
Imaginea cu care mulţi am părăsit casele pentru a merge spre Piaţa Universităţii este cea a puştiului din galeria lui Betis plīngīnd cu lacrimi cīt nuca. Īn centru erau copii bucuroşi care săltau ca greierii īn spinarea valului roş-albastru compus şi din părinţi.

Dacă poate stīrni aceste emoţii, fotbalul este unul dintre puţinele locuri unde se īntīlnesc cele două lumi: cea a copiilor şi cea a adulţilor.

rasheedkpenny
18th March 2006, 14:13
Problema e ca pentru "reciprocitate la bilete" inseamna ca o peluza din fiecare stadion e destina galeriei adverse.
Noroc ca pe Lia Manoliu nu pot ajunge pe suprafata de joc , nici scaune , nici brichete.
Deci echipa expusa e Rapid. IN Europa , responsabilitatea apartine exclusiv echipei gazda : organizatoarea.
Numai in Giulesti ar putea ajunge pe teren scaune si brichete. Pe Lia , e ok.

1. Reciprocitate inseamna ca aprox 1500 stelisti pot fi in Giulesti si vreo 5000 de rapidisti pe Lia Manoliu. :drak:

2. In Giulesti ar putea ajunge scaune pe terent datorita stelistilor, acum cum pot controla organizatorii acest lucru? Pot sa demonteze toate scaunele? Nu cred ca pe Lia Manoliu, rapidistii vor incepe sa rupa scaune...

dasal
18th March 2006, 14:35
orice act de discriminare rasială īn interiorul stadionului va fi aspru pedepsit./hello

Paul
18th March 2006, 14:37
1. Reciprocitate inseamna ca aprox 1500 stelisti pot fi in Giulesti si vreo 5000 de rapidisti pe Lia Manoliu. :drak:

2. In Giulesti ar putea ajunge scaune pe terent datorita stelistilor, acum cum pot controla organizatorii acest lucru? Pot sa demonteze toate scaunele? Nu cred ca pe Lia Manoliu, rapidistii vor incepe sa rupa scaune...

1.
1500 de stelisti pe Giulesti au efect mai important decat 5000 de rapizi pe Lia Manoiliu

- din cauza ca pe un stadion "olimpic" cum e Lia , aportul publicului nu se resimte
- ca sa creezi 1500 de locuri pentru stelisti ,pierzi inca 1000 in jurul "tarcului cu stelisti".
E ca in Ghencea , unde chiar daca venea 3000 de rapidisiti , toata peluza sud era rezervata lor , deci 3000 de locuri se pierdeau...
- pe Lia Manoliu nu le da la rapizi o peluza intreaga fiindca ii poate baga lejer intr-o jumate din tribuna I (de la oficiala pana la una dintre peluze)

Insa problema e ca faza cu reciprocitatea e dubioasa.
Ok , se face reciprocitate.

In Giulesti e clar ca ne da o peluza.
Bun , mergem pe ideea de 10 % din stadion (cat zice uefa).
Dar nu e GRATUITATE , ci doar bilete puse la dispozitie.
Adica nu il opreste nimeni pe MM , sa zica:

Ok , luati 10 % din biletele de pe Lia.
5000 de bucati , dar nu putem numai la tribuna I , unde pretul e de 1.500.000.

Iti faci probleme ca in cealalta jumatate de tribuna I , nu o sa cumpere nimeni bilete la pretul de 1.500.000 ?

Nimic mai fals. Bagi acolo toti abonatii de la I si a II (adica vre-o 3000) , si la o adica lasi acolo cele 10 % locuri libere pe ratiuni de securitate.

Si astfel 2 peluze + tribuna a II-a full Steaua + jumate de tribuna I full cu abonatii Stelei.
Ramane o jumate de tribuna I cu Rapidisiti , da imi pun problema: cati rapidisiti ar da 1.500 pe un bilet la tribuna I?

5000 ? In nici un caz :ciocan:
Poate 500 , hai maxim 1000.

In schimb in Giulesti trebuie sa ne bage intr-o peluza. Ma indoiesc sa isi permite Rapidul sa ne dea locuri la tribuna I ... la a II e imposibil ...

E dubioasa treaba , dar pentru liniste deplina , nu au ce cauta galeriile adverse. Repet galerii. Suporterii Rapidului nu au decat sa-si ia bilete de la casa , sa stea intre stelisti si cu asta basta.
La fel si pe Giulesti :D

fia
18th March 2006, 14:54
Exact ceea ce zici tu Paul se poate intampla si la noi. SA va puna la Tribuna 1. Asa am facut si cu aia de la Hamburg. :) Si nici macar nu le-am dat o jumatate intreaga de tribuna 1. S-a creat un tzarc in jurul lor. La fel putem face si cu stelistii nu e nici o problema.

Sunchase
18th March 2006, 14:54
O idee proasta. Noi suntem peste tot acasa.

fia
18th March 2006, 15:01
uite cum au stat aia de la Hamburg

SORENSEN
18th March 2006, 15:03
Scandările galeriei steliste īn acord cu normele UE
"Sīntem prieteni, culoarea penelor nu contează"
"Un milion de oi, o singură soluţie: Becali"
"Cine nu sare, cine nu sare / ori e Copos, ori nu vrea integrare!"

Scandările galeriei rapidiste īn acord cu normele UE
"Īn faţa gripei aviare sīntem toţi egali"
"La integrare, vă spunem la integrare, la integraaaaree ..."
GSP.ro
:D

Paul
18th March 2006, 15:12
Exact ceea ce zici tu Paul se poate intampla si la noi. SA va puna la Tribuna 1. Asa am facut si cu aia de la Hamburg. :) Si nici macar nu le-am dat o jumatate intreaga de tribuna 1. S-a creat un tzarc in jurul lor. La fel putem face si cu stelistii nu e nici o problema.

Hmmm , vezi ca o sa fie minim 1500 , nu 250 ca la HSV .
la 1500 trebuie minim 300 de jandarmi ... deci :ciocan:

Plus ca o sa fie inainte si mai ales dupa meci !!!

rasheedkpenny
18th March 2006, 15:32
E dubioasa treaba , dar pentru liniste deplina , nu au ce cauta galeriile adverse. Repet galerii. Suporterii Rapidului nu au decat sa-si ia bilete de la casa , sa stea intre stelisti si cu asta basta.
La fel si pe Giulesti :D

Diferenta e ca la meciul de pe Lia, o treime o sa fie Rapidisti si o treime nu au nimic in comun cu Steaua: dinamovisti, alti suporteri, insotitoare! :D

Paul
18th March 2006, 15:47
ete fix , din seria hai sa ne minunam de dragii nostri rapidisti
o sa vezi cand tot stadionul va fluiera cand sunteti la minge , unde sunt stelistii :evil:

Procentul de dinamovisti + insotitoare nu va depasi 10 % din public.
Mai e 10 % rapidisti si gata.

rasheedkpenny
18th March 2006, 16:06
Toate cunostintele mele "dinamoviste" si nu numai s-au dus sa vada "meciul de fotbal" cu Heerenven si "meciul de fotbal" cu Betis... si respectivii numai stelisti nu erau! Gandeste-te ca pe Lia nu au fos numai stelisti si nu vor fi numai stelisti! Sunt foarte multi fani ai Universitatii Craiova, ai Argesului care sunt in Bucuresti si care vor veni la meci...

Observ ca atunci cand vine vorba de fluierat sunteti primii...

Paul
18th March 2006, 16:19
mai nu stiu cum se face , dar daca laum la intamplare o imagine si dam zoom pe ea , vedem ca cel putin 8 din 10 spectatori din tribuna au fie:
- fular cu steaua
- tricou
- sapca/caciula

Asta la tribune , la peluza procentul e mai mare de 80/100.

Apropo aia 5000 de oameni ramasi pe la porti la meciul cu Her , erau dinamovisti???
Nu cred ca stateau ei pe la porti ... :o:
Are rost sa-ti spun ca Steaua - Herenveen , meci fara miza a facut audientza mai mare (la teveu) ca HSV - Rapid.
Ambele meciuri tramise de TVR , deci aceeasi acoperire...

remy
19th March 2006, 00:02
Nu mai face atatea calcule, Paule, ca ne doare capul deja. O s-o puneti sigur de-o suspendare, sa nu mai vedem rasistii si fascistii !
Mai bine treci la rapidisti, ca asa vor face anul asta multi suporteri de-ai vostri.
De la anul vor trece si mai multi la Dinamo !
Incet-incet, Steaua va fi uitata.
Va apartine de domeniul trecutului, mai ales ca va fi bagata direct in C sau D, ca JIJI o va vinde bucata cu bucata, sa-si plateasca datoriile !

banderras
19th March 2006, 00:20
Nu mai face atatea calcule, Paule, ca ne doare capul deja. O s-o puneti sigur de-o suspendare, sa nu mai vedem rasistii si fascistii !
Mai bine treci la rapidisti, ca asa vor face anul asta multi suporteri de-ai vostri.
De la anul vor trece si mai multi la Dinamo !
Incet-incet, Steaua va fi uitata.
Va apartine de domeniul trecutului, mai ales ca va fi bagata direct in C sau D, ca JIJI o va vinde bucata cu bucata, sa-si plateasca datoriile !
Pe zi ce trece incepi sa delirezi cat mai mult....mai usor...dinamo-asta e tinta ta...nu te mai baga peste treaba altora cu acuzatii si ipoteze demne de cornel dinu.....ati batut pe pandurii..foarte frumos...noi avem meci cu rapid...peste 9 zile....stii tu in ce competitie si in ce faza...traim in prezent...nu in trecut si in NICI UN CAZ IN VIITOR!!!!!!!!!!!!!

adbogdan
19th March 2006, 01:13
Las-o moarta, Remy. Ne vor lua la ochi pe toti daca se intampla ceva.
E suficient un precedent. Ca dupa aia orice echipa straina dotata cu cetateni de culoare va putea face plangere la UEFA precum ca romanii s-au manifestat in mod rasist. Si tare mi-e ca li se va da dreptate chiar si cand nu e cazul.

Ca idee, io zic sa nu fim atat de fraieri incat sa ne-o tragem singuri.

philos
19th March 2006, 01:25
nasol e ca nu-i vad pe stelisti sa se abtina de la a scanda impotriva tiganilor, ciorilor etc... iar de data asta nu se lasa cu suspendat terenul...ci cu dat victorie 3-0 la masa verde

Paul
19th March 2006, 01:39
nasol e ca nu-i vad pe stelisti sa se abtina de la a scanda impotriva tiganilor, ciorilor etc... iar de data asta nu se lasa cu suspendat terenul...ci cu dat victorie 3-0 la masa verde

Din fericire , in regulamentul uefa (l-am citit ieri pentru a ma informa in leg. cu cartonasele galbene - adica daca se anuleaza cele din preliminarii) scrie clar la responsabilitatile clubului organizator , pentru toti spectatorii !

Deci in Giulesti stam linistiti. Putem sa-i omoram , ca din pdv al uefa , Rapid e RESPONSABIL , atat timp cat accepta galeria Stelei pe stadion. Nu au decat sa aduca omul si jandarmul.

Pe Lia Manoliu e problema. Putem sa le [MODERATED] cat putem inainte de meci , in pauza si dupa meci.
In timpul jocului nu , fiindca se considera ca prin aceste scandari intimedezi jucatorii , si atentezi la demnitatea umana , etc.

Totusi exista o solutie.
Sa zicem ca se scandeaza. Ok , dai 1000 de amenzi , si atunci Tu ca si club demonstrezi ca esti de buna credinta.

Insa:
Nu ne poate oprii nimeni sa cantam : **** rapid cfr/10 ani ai stat in b/...

Insa AM avut si vom avea mereu / Boala pe tigani , nu are ce cauta.

E bine ca presa a inceput o astfel de campanie de prevenire.
Insa consider ca suna mult mai bine pentru rapizi , niste fluieraturi la fiecare atingere de minge , celebrul m*** rapid , reamitirea ca au stat in B , si astea.

Cred ca ne putem abtine sa cantam Niciodata oltean/niciodata tigan , si Am avut si vom avea mereu / Boala pe tigani.

Oricum am fost la ambele meciuri , si Niciodata oltean / Niciodata tigan , nu s-a cantat deloc.

adbogdan
19th March 2006, 01:40
Daca se lasa cu rasisme ar fi o dovada in plus ca romanii-s o natie necivilizata. Chestia e ca presa din vest nu va spune 'stelistii' ci 'romanii'. Si va fi cam greu sa li se explice ca aia de-au dat pe goarna lozinci tembele sunt grupati absolut toti in galeria Stelei.

Paul
19th March 2006, 01:43
si totusi daca pe MM il duce capu trebuia sa ia masuri preventive:

1. Banner afisat de galeria Stelei : We are against racism !
2. Jucatorii sa poarte la incalzire tricouri , d`ale cu solidaritatea lu peste
3. Anunturi repetate , de calm.

iar echipa sa joace bine , sa ne responsabilizeze si pe noi cu ideea: vreti sa ne vedeti in semifinala la Bucuresti sau la Constanta?

Drumul in uefa a inceput la COnstanta ... la Constanta sa se si termine?

krydo
19th March 2006, 02:12
Stie cineva cand se vor pune in vanzare biletele si ce sanse vor mai fi sa prindem bilete in ziua meciului?

Paul
19th March 2006, 11:28
in ziua meciului , cu siguranta 0 (zero)

Pentru Rapid - Steaua , se vor pune in vanzare in ziua de luni , a saptamanii in care se joaca meciul. O sa fie rupere pe bilete ...

SORENSEN
19th March 2006, 13:19
Sunt convins ca trebuie adoptata treaba cu renuntarea la galerii la meciurile astea doua...

Paul
19th March 2006, 15:31
indienii si-au dat in petic si s-au batut la mioveni cu argesenii ...
se pare ca au intrat in cantonament pentru marea lupta ...
o sa-si inghita ei lanturile , sa n`aiba nici o grija :ciocan:

Cneazul
19th March 2006, 16:39
asta demonstreaza civilizatia romanilor si nu numai . de ce sa se bate si sa se injure ? asa se cred fani mai destepti ? ar trebui ca sa existe un jandarm la fiecare 3 oameni sai cand a auzit ca a injurat sa-l bage in duba . nici eu nu sunt de acord cu jandarmii cand lovesc suporterii dar nici chiar asa . daca au chef de bataie de ce nu s-au apucat de box sau K1 ? rusine huliganilor . locul vostru e la puscarie .

rageboom
19th March 2006, 17:43
fotbalul a ajuns din pacate un sport pentru prosti.

ce frumos a fost la olimpia (de exemplu la hockey) unde spectatorii ambelor echipe stateau impreuna si fiecare joc era mai mult sarbatoare decit razboi. a fost o vreme unde si fotbalul a fost ceva pentru toti si un specatcol. astazi pare a fi o posibilitate pentru multi as trai agresiunile...

fia
20th March 2006, 08:22
si la campionatele mondiale de fotbal se intamla in principiu acelasi lucru. Chiar si la meciurile internationale.

Eu am fost la Olanda - Romania la Feyonoord si nu mi-a zis nimeni nimic ca-s roman. La fel la meciul Rapid Feyonoord, aveam bilet la tribuna 1 si am stat amestecati cu olandezii.

walt.mann
20th March 2006, 08:44
Ar fi bine ca galeriile adverse sa nu aiba acces in tribunele rivalelor. In Romania acest lucru tine insa de domeniul imposibilului, pentru ca ambele galerii isi vor infiltra oameni sa cumpere bilete. Cel mai bien, in aceste conditii, este sa se explice galeriilor ca la anu' s-ar putea sa vedem doar pe Dinamo in Europa, daca nu vor avea un comportament din care sa lipseasca scandarile rasiste (sa nu uitam si de Banel-Ariel).

Universal
20th March 2006, 14:38
sper sa nu ne facem de ras in aceste 2 meciuri-Europa este cu ochiul ppe noi..dar ma indoiesc..la cum sunt romanii in stadioane....de aceea nbu ma mai duc la meciuri cand vin in Romania

bluesky
20th March 2006, 16:28
sa speram ca in mecuirile di uefa cele doua galerii vor fi linistiite si nu vor aparea incidente cum au fost alte dati

grande
20th March 2006, 18:59
.....daca nu ,risca sa fie ambele suspendate din cupa uefa !

uti2102
20th March 2006, 19:53
Cred ca trebuie luata hotararea cu pricina. Eu unul sunt sigur ca [MODERATED] vor face agitatzie mare ca sa provoace lumea shi sa suspende UEFA shi pe Steaua...

grande
20th March 2006, 19:59
Provocarea o sa vina din partea [MODERATED] ,asta sant sigur ,dar noi cum santem mai inteligenti ca ei ,nu vom raspunde la provocari !

FAIR PLAY !

ozone
20th March 2006, 20:28
Rapidul va cotonogi, Steaua (Radoi) va riposta, vor fi o groaza de cartonase rosii si galbene, achipa in semifinale va ajunge super decimata

Universal
24th March 2006, 19:55
Credeti-am oameni buni..asta vor cei de la Uefa..sa fie incidente,cat mai multe si cat mai violente..ca poi sa fie suspendate terenurile si in semifinale uite ioc suporter plus ......eliminare....si asa nu facem nimic

stefanm14
24th March 2006, 20:24
Eu sunt sigur ca nu vor aplica sanctiuni drastice (de genul eliminari pe 3, 5 ani sau eliminarea de anul asta), decat daca doamne fereste se vor petrece pe stadion lucruri f.grave (morti, raniti grav)

Universal
24th March 2006, 20:45
eu sper sa scapam cu bine acest test si sa ne aratam ca o tara civilizata...sau in curs