PDA

View Full Version : Se poate vorbi de o noua generatie de exceptie a Stelei?



Paul
17th March 2006, 21:35
Mai intai s-a vorbit despre "echipa de aur a CCA-ului".
Apoi a venit Sevilla (care se intinde pana la inceputul anilor `90)
Apoi mai vine generatia lui Lacatus , care a luat 6 titluri in anii `90.
Se poate vorbi acum de generatia lui Radoi si Ogararu (liderii echipei).

Daca Halagian a fost creatorul echipei de la Sevilla , iar Valentin "omu cu banu" acum ar trebui sa vedem meritele lui Pitzi , dar si ale lui Jiji.

Daca ne uitam prin echipa , vedem ca Ogararu , Ghionea , Nesu , P. Marin , Paraschiv , Dica , Bostina , Oprita erau in echipa pe vremea lui Pitzi.

Grupul "Bacau" cu Goian , Lovin , Baciu si Cristea a fost promovat de Walter , iar Iacob a fost pariul lui Oleg. Plus Banel .

Si ... Oli , ii are pe Carlos si Cristocea.

Cam asta e nucleul de 15 jucatori pe care il folosim.

Credeti ca avem puterea sa refacem o serie de 4-5 titluri la rand?

uti2102
18th March 2006, 00:56
Parerea mea e ca aceasta echipa are o serie de piese intr-adevar "grele", cum ar fi Radoi, Ogararu, Dica, Bostina, Paraschiv, Ghionea chiar, care joaca de mult timp impreuna, shi un val de jucatori venitzi relativ recent, dar care nu sunt cu nimic mai prejos decat cei amintitzi mai devreme, cum ar fi Goian, Iacob sau Nicolitza.
Din punctul meu de vedere avem in proportzie foarte mare o "echipa", in adevaratul sens al cuvantului. Jucatorii se cunosc, au incredere unul in celalalt, sunt gata sa faca performantza.
Care sunt factorii care ne priveaza deocamdata de o "echipa" 100% ?! Principal cred ca e inconstantza la nivelul bancii tehnice, care sper eu sa fie uitata odata cu venirea lui Oli. In rest, sunt micile detalii care mai trebuiesc aranjate, micile piese care lipsesc inca din echipa, cum ar fi un mijlocash creator. Chiar shi fara acesta din urma eu cred ca daca staff-ul administrativ va fi competent in intersezon, de la vara eu cred ca vom putea vorbi de o echipa "superpregatita" de performantza. Performantza in CL. Nu e exclus sa ajungem la concluzia asta chiar mai devreme, asta in cazul in care vom izbuti o calificare in finala UEFA shi, de ce nu ?, chiar cashtigarea trofeului.
Ceea ce trebuie remarcat e ca pentru aceasta "echipa", care inca este probabil la 75-80% din potentzialul ei, s-a investit mult timp. Un semn ca daca vrei sa ai rezultate trebuie sa ai rabdare, trebuie sa ai un management bun shi poate shi un dram de noroc. Poate ca unii nu sunt de acord cu managementul spre exemplu, insa stadiul la care a ajuns echipa e o dovada ca acesta a fost unul dintre cele mai bune !

Sper sa urcam shi mai sus, spre trofeu, in acest sezon de cupa UEFA shi sper ca la vara cei cu putere de decizie sa actzioneze cu multa intzelepciune. Sa facem o Stea shi mai puternica ! Se poate !

One-Man Show
18th March 2006, 02:15
este posibil...dar acest lucru depinde de n factori...sau mai degraba de factorul "n"...prietenii shtiu de ce:evil: desigur ca avem o trupa buna...dar nu poate fi comparata cu cea din '86...a fost generatia care ne-a adus CCE...tb sa ne gandim ca echipa de atunci avea 2 juk de valori apropiate pe fiecare post... sunt sanse mari ca,odata intrati in grupele UCL,sa dominam campionatul intern 5 ani sau mai mult...este pakat insa ca,desi avem o echipa puternica,sudata,ne lovim de aceasta inconstanta in jok...

Paul
18th March 2006, 12:03
Sa nu uitam performantzele echipei in ultimii 3 ani:
- de doua ori pe locul 2 + un titlu de campioni
- optimile Cupei UEFA - o premiera absoluta
- sferturile CUpei UEFA

mee_tza
18th March 2006, 12:30
Eu cred ca se poate compara.
In primul rand Seviila `86 a jucat 9 meciuri.
Noi am jucat deja 14 si urmeaza inca 2.
In al doilea rand , jocurile celor 2 echipe nu se pot compara fiindca fotbalul era altul acum 20 de ani.

Si de ce nu , acum avem un dezavantaj: Sferturile si Semifinalele nu le jucam in Ghencea.

Paul
18th March 2006, 12:44
Si de ce nu , acum avem un dezavantaj: Sferturile si Semifinalele nu le jucam in Ghencea.
Pai acasa anul asta a insemnat multe: Ghencea , Constanta , Lia Manoliu ... acum si Giulesti :evil:

dede
18th March 2006, 17:41
Credeti ca avem puterea sa refacem o serie de 4-5 titluri la rand?
avem, insa ca si aceasta generatie sa fie de exceptie nu inseamna doar atat...eu cred ca mai important e perfomanta in Europa

oricum...avem echipa anul asta :evil:

interfan
19th March 2006, 14:39
Avem o echipa de exceptie anul asta insa nu suntem obisnuiti inca cu 2 meciuri pe saptamana!!

mirung
19th March 2006, 15:11
ar fi putut apare o generatie de exceptie acum catva ani, e vorba de generatia lui Prodan, Filipescu, Galca, Rosu, Adi si Sabin Ilie, de ce nu Catalin Munteanu , Denis Serban (pacat ca au fost mancati de vii de Becali); apoi s-au mai pierdut catva fotbalisti ce ar fi putut fi mari si ar fi putut face trecerea spre o noua generatie de exceptie Miu, Neaga, Lincar....inca in activitate si care daca ar fi avut continuitate la noi ar fi devenit uriasi...poate cu ei in lot ne-am fi putut gandi la o echipa/generatie de exceptie...asa mai asteptam

Paul
19th March 2006, 15:24
mirung , daca de ex. Miu , Prodan si Filipescu ramaneau la Steaua , Radoi nu ar fi aparut niciodata , sau trecea de la Extensiv la Craiova si apoi inevitabil la Dinamo ...

Dintre acestia , Catalin Munteanu si Rosu ar fi fost letali la mijloc pe cele 2 benzi laterale ...
Si poate 1 atacant bomba gen Neaga sau Sabin Ilie si echipa era completa.

Evident ca Adi Ilie nu ar fi ramas niciodata la Steaua , fiindca era prea bun ...

john_titan
19th March 2006, 15:49
In primul rand ne lipseste o constanta la nivelul bancii tehnice.
Apoi mijlocul echipei , e subtirel.

Mai e de lucru , 1-2 plombe si atunci se schimba socoteala.
Totusi daca ajungem in semifinala uefa , e clar ca e o supergeneratie.

azzurrobh
21st March 2006, 02:33
nu cred ca se poate vorbi de o generatie de exceptie atata timp cat la conducerea clubului se gasesc alde becali si mm.poti sa ai toate talentele din lume in aceeasi echipa , fara un manager bun , nu valoreaza nimic.si un manager bun costa mult, nu vad cine o sa investeasca in club pe termen lung, becali nu baga nimic daca nu scoate in doua luni dublu.
chiar daca castigam cupa uefa , sunt doua posibilitati pentru ce se va intampla apoi:
1 facem ca si cska , iesim rapid anul viitor
2 facem ca si villareal , si mergem bine in champions league.
eu nu m-as imbata cu apa rece deocamdata, nu se vede o strategie clara pentru intarirea clubului.se prea poate sa nu castigam campionatul anul asta , poli timisoara vine puternic din spate ...

walt.mann
22nd March 2006, 17:27
Generatia de astazi este una remarcabila, dar nu este (inca!) la nivelul celei din '86. Problema mare este ca avem jucatori buni ca titulari, dar nu avem banca de rezerve. Iacob s-a accidentat, cine il va inlocui?

don_denver
22nd March 2006, 17:47
o generatie buna...f..buna..dar mai are de lucrat..vom vedea mai departe ce va face..oricum..nu se poate ..inca...virgula compara cu generatia din '86

mee_tza
22nd March 2006, 19:50
echipele `86 si 2006 seama izbavizor la capitolul aparare
baieti inalti bine facuti , cu aparitii in fatza.

De la mijloc in sus se vede o mica diferentza , desi tot pe benzile terenului e baza :D

Paul
23rd March 2006, 13:55
eu zic ca o semifinala de UEFA , e ceva urias pentru actualele conditii ale fotbalului nostru , deci atunci ne vom reconsidera pozitia fata de Oli Sqaud !

relansat
23rd March 2006, 14:07
@Paul stii cum e daca o sa ajungem in semifinala o sa vrem si finala :D

Paul
23rd March 2006, 14:08
pai altfel nu are farmec , daca ajungi in semifinala , e clar ca trebuie sa si castigi UEFA ...
Anul trecut la meciul cu Villareal a fost o coregrafia interesanta

Vitrina noastra mai vrea un trofeu cu o cupa in mijloc

Dudubetwin
23rd March 2006, 14:09
oricum echipa de acuma nu se poate compara cu echipa din 86 .. atunci se juca altfel fotbalul .. jucai 6 meciuri si deja erai in semifinale ..

si nu era voie sa se joace cu atatia stranieri .. acuma uitati`va si voi .. nu mai mira pe nimeni ca Arsenal sau alta echipa nu are

nici un jucator de nationalitate din tzara din care provine in primul 11 !!

Paul
23rd March 2006, 14:11
pai si fotbalul e altu`
atunci in Liga jucau Campioanele , acum in Liga sunt :Villareal, Milan , Inter , Arsenal...
adik jumate din sferfinaliste nu au fatza de Liga

Iar in UEFA , Steaua si Basel

Din din cele 16 echipe din competitii , in sferturi 6 sunt campioane , restu out ...

relansat
23rd March 2006, 14:16
Acum sa traim momentul si sa ne bucuram ca avem parte de un sfert de finala la care am visat atat de mult timp ...

Personal am visat si la o finala :D

Dudubetwin
23rd March 2006, 14:31
pai inca nu mai visezi ?? de ce zici ca "am visat"??

relansat
23rd March 2006, 14:44
Sunt mai ponderat in declaratii :ok:

Dudubetwin
23rd March 2006, 14:50
parca tu ai fi Mircea Sandu .. numa ala ii ponderat in declaratii !!

DR. LITTO
23rd March 2006, 20:14
de rapid trecem sigur.... si apoi Dumnezeu cu mila ...

Paul
23rd March 2006, 20:52
de rapid trecem sigur.... si apoi Dumnezeu cu mila ...
nimic nu e sigur ...
avem prima sansa , dar episodul rosenborg e viu :headbang:

Paul
7th April 2006, 00:07
deja respiram aer foooooooarte tare !
in semifinalele unei competitii europene , cu sanse bune la finala !!!

Vand vise
7th April 2006, 09:36
sper sa castigam finala..

clodbuser
7th April 2006, 12:59
punctul de intalnire: Eindhoven:yeah:

alejandro
7th April 2006, 13:07
daca castiga cupa as vrea sa-mi schimb votul!!!

SORENSEN
7th April 2006, 13:12
Daca Steaua castiga Cupa UEFA va fi a doua echipa de aur .

dede
7th April 2006, 16:23
referitor la intrebare, eu zic ca e o noua generatie de exceptie...nu oricine ajunge intr-o semifinala europeana :D
daca vom ajunge in finala si o vom castiga, cred ca va fi clar pt toata lumea acest lucru :evil:

Paul
7th April 2006, 16:27
Editia 2003-2004 : eliminati de Liverpool. Liverpoll a castigat Liga in 2004-2005
Editia 2004-2005 : eliminati de Villareal.Villareal e in semifinalele Ligii 2005-2006
Editia 2005-2006: suntem in semifinale. Am jucat 16 jocuri. Urmeaza inca 2.

Vand vise
7th April 2006, 16:41
Urmeaza Inca 3 :P
Forza Steaua

sun
7th April 2006, 16:54
Ar fi o coincidenta ciudata daca ar castiga Liga Villareal anul asta . Cred ca atunci Boro ar trebui sa ne elimine cu orice pret ( desi nu mai au sanse sa se califice la anu in CL ) => ii batem :P

starsteel
7th April 2006, 18:30
Generatie de exceptie nici gand, rezultatul insa poate deveni al 3-lea din istoria fotbalului romanesc daca jucam finala sau al 2-lea daca vom castiga C. UEFA.
P.S. Ce as vrea sa-mi completez semnatura.

Paul
7th April 2006, 19:23
Ar fi o coincidenta ciudata daca ar castiga Liga Villareal anul asta . Cred ca atunci Boro ar trebui sa ne elimine cu orice pret ( desi nu mai au sanse sa se califice la anu in CL ) => ii batem :P

Seria coincidentelor e mareeeee de tot.

1986 ... finala Ligii Steaua - Barcelona
2006 ... de ce nu : SuperCupa Europei : Barcelona - Steaua.
Din cele 8 echipe ramane in CUpele Europene , singurele campioane sunt Steaua si Barca.

Restu (Villareal , Milan ,Sevilla , Shalcke , Arsenal si Boro) nu sunt campioane.

Paul
7th April 2006, 19:25
Generatie de exceptie nici gand, rezultatul insa poate deveni al 3-lea din istoria fotbalului romanesc daca jucam finala sau al 2-lea daca vom castiga C. UEFA.
P.S. Ce as vrea sa-mi completez semnatura.
Pai sa vedem altfel.
Am ajuns de 4 ori in semifinale.
De 3x in 86-89 , si o data acum.

Cred ca e ceva de exceptie , ca cupa , finala si semifinala se pot contopi intr-o singura echipa (desi s-au schimbat cateva elemente...)

uti2102
7th April 2006, 20:54
P.S. Ce as vrea sa-mi completez semnatura.
Dupa 10 mai va trebui sa schimbi "golden team" in "platinum team" :D

Paul
7th April 2006, 22:05
nu stiu daca e echipa de aur , da echipa e de "Golden Splitz" :evil:

bluesky
7th April 2006, 23:24
ba se vede acuma ca steaua este o echipa unita si a fost benefica politica lui becali de a nu transfera jucatori.sa speram ca in vara nu vor parasi multi corabia stelei

Paul
7th April 2006, 23:46
pai in mod normal nu ar trebui sa plece nimeni
miroase a champions league si profitul ar fi prea mare ...deci e prost daca vinde :rosu:

delaparis
7th April 2006, 23:53
Ma bag si eu cu parerea ...
Cred ca daca cistiga cupa UEFA se poate numi ceva dar altfel ramine o generatie normala cu performante bune in doua sezoane...
Daca la anu ramin aceiasi si joaca in CL atunci sunt sanse mari sa devina exceptionali ... sincer.

Paul
8th April 2006, 00:08
pai in ziua de azi nu mai e o scofala sa joci in Champions League
am ajuns incat campioana romaniei sa joace direct in champions league ...deci si Sportu poate juca in Ch. League daca ia titlu la anu`
in schimb o semifinala UEFA nu se compara cu grupele Ch L

clodbuser
8th April 2006, 00:53
ok................................................ .............!

clodbuser
8th April 2006, 16:42
/hello /hello /hello FORTZA STEAUA............................................ .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!:yeah:

mee_tza
8th April 2006, 17:08
Clar ca e o noua echipa mare. Ar intra in istorie dara ar ajunge in finala. Ar fi prea frumos sa o si castige !

bluesky
8th April 2006, 21:47
steaua are echipa actual datorita lui jiji care atinut de jucatori si nu a vindut cum a facut dinamo si se vad rezulatatele steaua in semifinale.yeah;

Andy1987
13th April 2006, 14:21
Eu cred ca, incet-incet, incepe sa semene cu generatia `86...dar mai au de munca putin :P

Paul
13th April 2006, 16:39
nu are cum sa semene ... alte vremuri , alt fotbal ...
eventual sa faca performantze precum Sevilla `86

Andy1987
13th April 2006, 17:09
Importanta e acum Cupa UEFA si daca o castigam, inchidem gura tuturor echipelor de la noi :)

Universal
13th April 2006, 21:44
Daca vor lua Cupa Uefa si Campionatul vor fi a doua echipa de Aur a Romaniei dupa Steaua din 86 si atunci nimeni nu ne va mai spune ca nu suntem cea mai buna echipa din tara, HAI STEAUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

my_bogdan
14th April 2006, 01:05
Daca vor lua Cupa Uefa si Campionatul vor fi a doua echipa de Aur a Romaniei dupa Steaua din 86 si atunci nimeni nu ne va mai spune ca nu suntem cea mai buna echipa din tara, HAI STEAUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

si daca vom castiga campionatu si cupa Uefa tot se vor trezi unii care vor spune ca am castigat cu noroc...:)

Andy1987
14th April 2006, 01:20
Daca vor lua Cupa Uefa si Campionatul vor fi a doua echipa de Aur a Romaniei dupa Steaua din 86 si atunci nimeni nu ne va mai spune ca nu suntem cea mai buna echipa din tara, HAI STEAUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
ba da....r3my si aparcele sau alti frustrati dinamovisti vor spune ca am facut blat cu middlesbrough si apoi iar blat in finala :)
frustrarea e mare, n-ai ce face

Paul
14th April 2006, 19:40
si daca vom castiga campionatu si cupa Uefa tot se vor trezi unii care vor spune ca am castigat cu noroc...:)

clar ... boro e locu 14 in anglia si finalista probabil nu termina pe podium ...

uti2102
20th April 2006, 15:02
Asta seara aceasta generatzie trebuie sa faca un pas mare spre medalia de aur. Hai baietzi ! Am incredere in voi !