PDA

View Full Version : Marea Britanie GP: Silverstone 06-08 Iulie 2007



Travis Daye
2nd July 2007, 00:28
Discutii despre Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone.

Lordul
2nd July 2007, 12:27
Castigatori anteriori :

1997 : J.Villineuve (Williams-Renault )
1998: M.Schumacher (Ferrari)
1999:D.Culthard(Mclaren-Mercedes)
2000:D.Culthard (Mclaren-Mercedes)
2001:M.Hakkinnen(Mclaren-Mercedes)
2002:M.Schumacher (Ferrari)
2003:R.Barrichello (Ferrari) -spectacol total ,un nebun fost angajat Mercedes a patruns pe pista pt a-si cere drepturi
2004: M.Schumacher(Ferrari)
2005:J.Montonya(Mclaren-Mercedes)
2006:F.Alonso(Renault)

Sorin Blaj
2nd July 2007, 19:51
Ralf Schumacher, incantat de fanii de la Silverstone
Luni, 02.07.2007


Dupa ce a obtinut locul 10 la Magny Cours, Ralf Schumacher se concentreaza pe cursa de la Silverstone, una dintre preferatele sale, datorita entuziasmului aratat de fanii Formulei 1.

"Circuitul de la Silverstone este foarte rapid si competitiv, dar cred ca suntem intr-o forma buna dupa testele efectuate aici. Chiar daca la Magny Cours nu am reusit o clasare foarte buna, consider ca la Silverstone putem obtine rezultate pozitive. Intotdeauna mi-a placut aceasta cursa datorita fanilor infocati ai sporturilor cu motor care iubesc Formula 1. Suporterii au incurajat mereu toti pilotii, indiferent de nationalitate", a declarat Ralf.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/ralf-schumacher-incantat-de-fanii-de-la-silverstone-4391.html

YoYoyOi
2nd July 2007, 20:06
am votat si eu cu Hamy :D

Sorin Blaj
2nd July 2007, 20:27
Hamilton e pe val, dar lupii Ferrari si Alonso abia asteapta sa faca un pas gresit. L-ar manca de viu. :)

Sasuke Uchiha
3rd July 2007, 03:41
sa se repete rezultaul din franta si ar fi perfect

aphelyon
3rd July 2007, 13:30
Alonso: "McLaren vrea ca Hamilton sa castige la Silverstone"
Marti, 03.07.2007


Fernando Alonso crede ca McLaren ar prefera ca Grand Prix-ul Marii Britanii sa fie castigat de coechipierul sau, Lewis Hamilton. Dublul campion mondial s-a alaturat echipei in acest sezon si este pus in umbra de debutantul Hamilton, cu care se pare ca nu se afla in relatii foarte cordiale.

"Cred ca vor prefera ca Hamilton sa obtina primul loc si nu cred ca isi vor argumenta decizia. Vom fi in Anglia. Vor concura un spaniol si un englez, iar englezul este lider in campionat. Asa ca daca englezul va castiga va ajuta mult echipa. Echipa a vrut ca eu sa castig la Barcelona, iar acum vrea ca Hamilton sa castige la Silverstone", a declarat Alonso.

Dupa opt curse, spaniolul este la 14 puncte in spatele coechipierului sau, Lewis Hamilton, care se afla pe primul loc in clasament cu 64 de puncte.


sursa: formula1.automarket.ro

aphelyon
3rd July 2007, 13:32
Silverstone, un circuit pe placul lui Button
Marti, 03.07.2007


Pilotul echipei Honda, Jenson Button, se gandeste deja la cursa pe care o va disputa acasa, la Silverstone, in weekend-ul viitor. Englezul a reusit sa castige un punct duminica la Magny Cours si are toate motivele sa fie optimist pentru cursa din Anglia.
"Cursa din Marea Britanie este intotdeauna speciala pentru un pilot englez. Am facut un pas inainte si sper sa obtine un punct sau doua si la Silverstone. Exista cateva oportunitati bune de depasire acolo si este un circuit rapid", precizeaza Button.
Englezul considera drept "fantastic" faptul ca in acest sezon de Formula 1 concureaza 4 piloti din Regatul Unit.
"Intreg weekend-ul de la Silverstone este special, iar aportul suporterilor nu poate fi neglijat. Este un an in care piloti piloti britanici isi incanta fanii cu evolutiile lor, si asta este minunat pentru sporturile cu motor din tara noastra", a incheiat Button.


sursa: formula1.automarket.ro

Travis Daye
3rd July 2007, 14:01
Nigel Stepney a fost dat afara de la Ferrari

Nigel Stepney, inginerul acuzat ca a sabotat Ferrari, a fost dat afara de echipa de la Maranello.
Inginerul, vazut ca unul dintre personajele cheie care a contribuit la reconstructia echipei in ultimul deceniu, se afla sub investigatia autoritatilor italiene datorita acuzatiilor de sabotaj ale monoposturilor la cursa de la Monte Carlo.
Stepney a negat toate acuzatiile care i s-au adus, insa Ferrari a incheiat ancheta interna demarata anterior si a hotarat sa il demita.
Un purtator de cuvant al Scuderiei a confirmat informatia: "Investigatia interna initiata de noi a luat sfarsit, iar Nigel Stepney nu mai este angajatul Ferrari."
In replica, Stepney a declarat ca este nevinovat si ca are incredere ca avocatul sau il va scapa basma curata. In plus, acesta a mai spus ca avea de gand sa paraseasca Ferrari si ca,recent, a purtat negocieri cu oficialii echipei Honda.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:01
Barrichello: "Am amintiri placute de la Silverstone"

Pilotul Rubens Barrichello a marturisit ca Grand Prix-ul de la Silverstone este important pentru Honda, mai ales ca fabrica de la Brackley se afla la numai 13 km de circuit.

"Urmeaza un weekend important pentru Honda si ma bucur ca ne intoarcem acasa acum, dupa imbunatatirile de la Magny Cours. Cu siguranta putem spune ca avem o masina mai buna si asta este foarte incurajator pentru noi. Nu avem o masina cu care sa ne luptam pentru locurile fruntase, dar putem obtine cateva puncte", a declarat brazilianul.

Acesta isi aminteste cu placere de victoria repurata la Silverstone cu 4 ani in urma. "Am cateva amintiri foarte placute aici, in special victoria obtinuta in anul 2003. Ne asteapta un weekend greu, dar vom da tot ce avem mai bun", a incheiat Rubens.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:02
Davidson, convins ca va castiga primele puncte in curand

Anthony Davidson nu se simte sub presiunea de a castiga primele sale puncte in Formula 1. In timp ce coechipierul sau Takuma Sato a a terminat doua curse in puncte, Davidson nu a reusit pana acum sa se claseze in primii 8. Britanicul considera ca a fost lipsit de noroc in acest debut de sezon.

"Cred ca am avut un parcurs bun pana in prezent. Sunt la nivelul la care am vrut sa fiu. Daca nu as fi avut ghinion, pana acum as fi reusit sa castig cateva puncte. Privesc cu incredere restul sezonului si sper sa obtin mai mult de la mine in cursele urmatoare", a declarat britanicul.

Davidson considera ca nu mai este mult pana cand va termina o cursa in puncte. "Am fost pe 11 la Indianapolis si mai mereu am fost la "granita" primilor 8. Astept un weekend asemanator cu cel de la Bahrein sau Indy si sper sa am mai mult noroc. Cred ca ziua in care voi castiga primele puncte este aproape", a incheiat britanicul.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:03
Kubica, pregatit pentru o cursa buna in Anglia

Robert Kubica a revenit cu bine dupa accidentul de la Montreal si a obtinut locul 4 la Magny Cours. Alaturi de coechipierul sau, Nick Heidfeld, care a terminat pe locul 5, polonezul a demonstrat ca BMW-Sauber va fi o echipa ce se va bate pentru puncte si in cursele urmatoare.

Kubica anticipeaza un weekend bun pentru echipa si se asteapta ca monopostul sau sa fie rapid.
"Cred ca va fi un weekend bun pentru noi. Am ratat sesiunea de teste de anul acesta, asa ca va fi interesant cum voi evolua cu pneurile Bridgestone. Imi place circuitul pentru ca este foarte rapid, mai ales in primul sector. Britanicii adora sporturile cu motor. Nu este un circuit foarte nou, dar imi place atmosfera creata aici", a declarat polonezul in varsta de 22 de ani.

Travis Daye
4th July 2007, 13:04
Heidfeld: "Fanii englezi sunt speciali"

Dupa locul 5 ocupat la Magny Cours, Nick Heidfeld asteapta cu nerabdare cursa de la Silverstone, unde fanii sunt foarte entuziasti.

"La Silverstone imi place in mod special comportamentul suporterilor, pentru ca sunt fani adevarati ai sporturilor cu motor. Sunt foarte bine informati si au fost entuziasmati chiar si atunci cand pilotii englezi nu erau in fruntea clasamentului. Interesul lor a crescut si mai mult acum, datorita lui Hamilton, insa atmosfera a fost intotdeauna buna aici", a precizat Heidfeld.
Germanul a mai declarat ca pachetul aerodinamic este foarte important.

"In timpul testelor am constatat ca circuitul este extrem de accidentat, fapt observat si de ceilalti piloti. De asemenea, vremea ar putea aduce mai multa spectaculozitate cursei. La Silverstone este vital sa ai un pachet aerodinamic bun", a incheiat pilotul echipei BMW-Sauber.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:05
Luca di Montezemolo: "Nu trebuie sa ne relaxam"

Boss-ul de la Ferrari, Luca di Montezemolo, considera ca echipa sa nu trebuie sa se relaxeze deloc dupa revenirea de forma de la Magny Cours.

Kimi Raikkonen si Felipe Massa au semnat dubla prin care echipa de la Maranello a revenit in lupta pentru titlu. Montezemolo spune ca echipa trebuie sa munceasca in continuare pentru a ramane in forma.
"Liniste, capacitate si determinare: acestea sunt caracteristicile muncii la Ferrari. Sunt fericit de modul in care Ferrari a sarbatorit 60 de ani de existenta. Acum ne concentram pe GP-ul de la Silverstone. Nu trebuie sa pierdem concentrarea nici macar o zi", a declarat Luca di Montezemolo pentru Gazzetta dello Sport.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:06
Un angajat McLaren, suspectat de spionaj!

McLaren a suspendat un important membru al echipei tehnice, din cauza suspiciunii conform careia acesta ar fi obtinut informatii tehnice apartinand rivalilor de la Ferrari.
McLaren a emis un comunicat de presa in care dezvaluie faptul ca unul dintre agajatii sai este investigat de Ferrari in legatura cu posibilitatea de a obtine secrete tehnice de la un angajat Ferrari.

"McLaren a primit informatii ca un membru al departamentului tehnic este subiectul unei investigatii al echipei Ferrari cu privire la primirea unor informatii tehnice. Echipa a aflat ca persoana in cauza a primit un pachet cu informatii tehnice de la un angajat Ferrari la sfarsitul lunii aprilie. McLaren nu este implicata in aceasta problema si condamna astfel de actiuni. Vom fi cooperanti in orice investigatie referitoare la acest caz. Persoana in cauza a fost suspendata din functie pe timpul acestor investigatii", se arata in comunicatul oficial al echipei McLaren.

Deocamdata nu se stie daca Nigel Stepney, angajatul Ferrari care a fost demis din cauza acuzatiilor de sabotaj la adresa echiepi din Maranello, este implicat si in acest caz.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:07
Suspectul echipei McLaren este Mike Coughlan

Mike Coughlan, designer-ul sef al echipei McLaren, este inginerul suspectat de spionaj impotriva Ferrari.
Britanicul in varsta de 48 de ani este suspectat ca ar fi obtinut informatii tehnice apartinand Scuderiei Ferrari, in colaborare cu Nigel Stepney, care a fost demis ieri de echipa de la Maranello.

Politia a efectuat o perchezitie in locuinta lui Coughlan si a descoperit documente apartinand echipei Ferrari, motiv pentru care McLaren a luat decizia de a-l suspenda din functie. In plus, Ferrari isi rezerva dreptul de a-l actiona in justitie pe Coughlan.

Coughlan a sosit la McLaren in august 2002, dupa 4 ani petrecuti la Arrows, unde a ocupat posturile de designer sef si, ulterior, de director tehnic.
De asemenea, Coughlan a condus departamentul de design al echipei Benetton in 1991, iar mai tarziu a lucrat la biroul de Design si Dezvoltare din Anglia al echipei Ferrari. La mijlocul anilor '90, a mai lucrat ca inginer de cursa la Tyrrell.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:09
Directorul Spyker: "Sutil este mai rapid decat Albers"

Directorul echipei Spyker, Michiel Mol, a declarat ca Adrian Sutil este mai rapid decat coechipierul sau, Christijan Albers.
Albers a fost criticat pentru eroarea comisa la Magny Cours, cand a plecat de la boxe cu furtunul de realimentare atasat de masina.

Mol a admis ca olandezul intampina dificultati la echipa si ca este posibil ca acesta sa nu-si continue cariera la Spyker si in sezonul viitor.
"De regula, Sutil a fost mai rapid decat Albers in acest sezon. Christijan are un stil de a conduce mai agresiv, si asta nu se potriveste prea bine cu actualele pneuri Bridgestone. Este remarcabil ca un debutant ca Sutil este mai rapid, iar Albers se afla intr-o situatie delicata. Multe echipe si-au aratat interesul pentru Sutil, dar sper sa il pastram la echipa. Cat despre Albers, dupa cateva curse vom avea o discutie cu el in acest sens. El vrea sa ajunga in top, dar asta nu se va intampla in 2008. Este pregatit pentru echipe ca Toyota sau Williams, dar chiar se va intampla asta?", se intreaba Mol.

www.automarket.ro

Travis Daye
4th July 2007, 13:09
Ferrari aduce imbunatatiri la motor pentru Silverstone

Ferrari a anuntat ca va aduce imbunatatiri la motor pentru cursa de la Silverstone, masina urmand astfel sa fie mai rapida, lucru confirmat si de Kimi Raikkonen.

Raikkonen si Massa au dominat cursa de la Magny Cours, reusund sa obtina primele douas pozitii. In plus, monopostul F2007 a fost cel mai rapid si in testele desfasurate la Silverstone.
"Nu am fost capabili sa aducem toate imbunatatirile pentru cursa de la Magny Cours, si asta ne-ar putea ajuta la Silverstone", a declarat finlandezul.

In ciuda restrictiilor FIA privitoare la motor, este de asteptat ca Ferrari sa vina cu un upgrade semnificativ la Silverstone.
"Vremea poate fi foarte schimbatoare in Anglia, dar vom face tot ce ne sta in putinta pentru a castiga", a adaugat Raikkonen

www.automarket.ro

aphelyon
4th July 2007, 14:06
Hamilton: "Silverstone este cursa anului pentru mine"
Miercuri, 04.07.2007


Liderul campionatului mondial, Lewis Hamilton, considera ca o victorie in tara sa natala la Silverstone ar fi "imensa".

"Cu siguranta, Grand Prix-ul Marii Britanii va fi cea mai importanta cursa pentru mine in acest sezon, pentru ca voi evolua pentru prima oara in fata propriilor suporteri. Va fi o experienta noua pentru mine, ma astept ca atmosfera sa fie incredibila si abia astept sa intru pe pista in fata fanilor", a declarat Hamilton.

Britanicul spune ca isi doreste foarte mult sa castige, insa ramane cu picioarele pe pamant.
"O victorie in aceasta cursa ar fi imensa, dar trebuie sa fim realisti. Este una dintre cele 17 curse ale sezonului si voi face tot posibilul sa castig, insa cel mai important lucru este sa ne bucuram de acest weekend indiferent de rezultat", a incheiat Hamilton.

In clasamentul pilotilor, Hamilton este pe primul loc cu 64 de puncte, urmat de coechipierul sau, Fernando Alonso, cu 50 de puncte. Daca va castiga duminica, Hamilton va fi primul britanic care triumfa acasa dupa succesul repurtat de David Coulthard in anul 2000.

formula1.automarket.ro

Lordul
4th July 2007, 15:47
sa speram ca o si va obtine ,ar fi fantastic pt el un succes la el acasa

Sorin Blaj
4th July 2007, 16:42
Ferrari nu ii va lasa nicio sansa. Mai mult, are sanse mari sa nu termine cursa, daca va forta peste limita.

Lordul
4th July 2007, 16:45
ei bine asta ramane de vazut ,daca Hamilton obtine poll-ul atunci el nu va lasa nici o sansa celor de la Ferarri

aphelyon
4th July 2007, 17:34
Cred ca Hamilton ii spulbera pe cei de la Ferrari in weekend-ul ce urmeaza pentru ca doar e cursa sa de casa si a echipei ,acum are o motivatie in plus. Ron Dennis 'ameninta' ca la Silverstone, McLaren vor putea demonstra ca Ferrari n-au facut pasi inainte chiar atat de mari in raport cu echipa sa, avand in vedere ca tot weekend-ul trecut a fost bazat pe limitarea pagubelor.

Universal
4th July 2007, 18:15
Eu spun: Ori Massa ori Hamilton in acest turneu..

iar cand doi se bat ..al treilea ( Raikonen) poate castiga...

Ce an palpitant!

aphelyon
5th July 2007, 08:17
McLaren - Silverstone preview

Alonso a castigat anul trecut plecand din pole pentru Renault si asteapta o revenire McLaren, in timp ce Hamilton va debuta in cursa de casa.



De ce este atat de importanta efiecienta aerodinamica la Silverstone?
Silvestone este un circuit recunoscut pentru virajele sale de mare viteza care alcatuiesc prima jumatate a sa. Acestea necesita o eficienta aerodinamica optima si un balans stabil; daca aceasta conditie este indeplinita, pilotii pot ataca viraje rapide si realiza timpi buni pe turul de circuit; asadar, pe cat de vitala este performanta pachetului aerodinamic, pe atat de important este si compromisul in privinta set-up-ului.

In cursa de anul trecut, timpii pe turul de circuit au fost mai buni in ciuda faptului ca s-au folosit motoare V8. Pneurile Bridgestone Potenza vor afecta timpii in acest sezon?
La cursa de anul trecut masinile aveau mai multa aderenta deoarece s-au folosit pneuri mai moi, iar asta a insemnat ca, in ciuda motoarelor mai mici, timpii au fost mai buni si masinile au fost mai rapide pe viraje. Pneurile Bridgestone Potenza nu sunt atat de moi in acest an si, ca rezultat, masinile vor trece cu viteze putin mai mici prin viraje, mai ales la inceputul turului. Totusi, diferenta intre 2006 si 2007 nu va fi atat de mare ca cea dintre 2005 si 2006.

De ce este atat de renumita secventa Maggots - Becketts - Chapel?
Acest complex reprezinta una dintre cele mai cunoscute secvente de viraje din Formula 1. La inceputul turului, virajele in 'S' fac ca pilotii sa se arunce brusc la stanga prin Maggots, iar apoi smucesc din nou dreapta-stanga prin Becketts, care duce in Chapel; acest viraj de dreapta este putin mai lung si duce catre inca unul de mare viteza la stanga; urmeaza apoi lunga linie dreapta - Hangar. Aceasta serie de schimbari de directie la viteze mari forteaza limitele masinii iar pilotii suporta forte laterale serioase cand incearca sa gaseasca la fix apex-urile. Este unul dintre cele mai bune locuri pentru a vedea monoposturile de Formula 1 in actiune.

Cand a ajuns motorsportul la Silverstone?
Silverstone a organizat prima cursa din istoria Formulei 1 - pe 13 mai 1950. Pista de 4,7 km lungime pe atunci, a derivat dintr-un aeroport. Din 1950, au avut loc 40 de Mari Premii ale Marii Britanii la Silverstone, Aintree si Brands Hatch organizand acesta cursa de 5, respectiv 12 ori. McLaren au castigat 13 din cele 41 de Mari Premii la care a participat pana acum. Echipa a castigat patru din ultimele opt curse, incluzand aici prima victorie a lui Juan Pablo Montoya pentru McLaren Mercedes in 2005, victoriile lui David Coulthard din 1999 si 2000 si victoria lui Mika Hakkinen din 2001.



Fernando Alonso (2006: calificari - locul I, final - locul I): "Dupa cursa din Magny Cours, care urma sa fie dificila avand in vedere calificarile, am reusit un rezultat decent avand in vedere conditiile si acum ne concentram asupra unui weekend mai bun in Marele Premiu al Marii Britanii. Silverstone a fost mereu o cursa speciala pentru mine, caci este unul dintre cele mai mari Grand Prix-uri ale anului si ofera o atmosfera speciala. Fanii sunt extrem de pasionati si cunosc bine acest sport; si de fiecare data e o placere sa alergi in fata publicului britanic. Anul acesta cu atat mai mult, caci voi alerga pentru prima data in fata multor angajati ai Vodafone McLaren Mercedes care vor fi prezenti; cu siguranta acest lucru ne va motiva in plus."

"A fost o victorie speciala anul trecut; cursa a fost foarte dificila si s-au dat lupte grele, dar asa se intampla mereu la Silverstone. Este grozav de placut sa alergi aici pentru ca exista cateva viraje minunate; Copse este unul dintre cele mai rapide din intreg calendarul. Trecem prin acest viraj cu acceleratia la podea; este foarte rapid la intrare, are un apex scurt si trebuie sa folosesti exact linia ideala. Din cauza vitezei de aici, masina trebuie sa aiba un balans bun in ceea ce priveste manevrabilitatatea. Suprafata pistei este destul de denivelata si vizibilitatea este prin urmare destul de slaba in anumite puncte ale pistei si ai nevoie de o garda la sol destul de mare. Depasirile sunt de asemenea posibile; probabil ca cele mai bune locuri pentru depasiri sunt in Stowe, Vale si Club."

Lewis Hamilton: "Fara nicio indoiala, Marele Premiu al Marii Britanii Santander va fi cea mai importanta cursa a anului pentru mine, caci este debutul meu intr-o cursa de casa. Va fi o alta experienta noua, ma astept la o atmosfera incredibila si de-abia astept sa alerg in fata fanilor mei de acasa. O victorie aici ar fi ceva colosal, dar trebuie sa ramanem realisti in privinta asteptarilor. Este o cursa din cele 17 ale anului si, la fel ca la toate Marile Premii, voi face tot ce pot pentru a castiga pentru fani, dar cel mai important pentru ei va fi sa se bucure de intregul weekend, indiferent de rezultat."

"Silverstone pare sa produca mereu curse interesante. M-am distrat de minune anul trecut, caci aici poti sa fortezi limitele intr-adevar. Acel weekend din GP2 imi va ramane in suflet; raspunsul fanilor a fost ceva ce nu mai experimentasem niciodata si de-abia astept sa revin pe pista. Circuitul Silverstone este foarte diferit de Magny Cours datorita virajelor de mare viteza. Si aici ai nevoie de un compromis in set-up pentru a asigura stabilitatea la mare viteza pentru prima sectiune si aderenta pentru sectiunea urmatoare, care contine viraje lente cum ar fi Priory si Brooklands. De asemenea, fortele pe care trebuie sa le suporti sunt destul de mari pentru intregul tur, asa ca e dificil. Sper ca echipa sa aiba un rezultat minunat si toata lumea sa se simta bine la cursa."


www.********.ro (sport 365)

aphelyon
5th July 2007, 08:19
Ferrari - Silverstone preview

Ferrari vin dupa dubla din Franta si cei doi piloti ai Scuderiei sunt foarte increzatori ca si de aceasta data ei si echipa lor vor fi deasupra rivalilor de la McLaren Mercedes.

Cel mai optimist este Felipe Massa, in timp ce coechipierul sau, Kimi Raikkonen, pastreaza inca rezerve in darea unui pronostic al performantei pure intre Ferrari si McLaren pentru Silverstone.

Felipe Massa (2006: calificari - locul 4, final - locul 5): "Cred ca va fi foarte bine pentru noi. Avem o masina fantastica pentru acest circuit si a fost foarte rapida pe tot parcursul testului facut aici inainte de Marele Premiu al Frantei. Sunt sigur ca vom avea din nou o masina foarte competitiva. Desigur, trebuie sa-i supraveghem pe cei de la McLaren, dar cred ca o sa fim putin mai buni decat ei. Sunt sanse destul de mari ca in acest weekend sa trebuiasca sa facem fata unei piste ude si imi place sa pilotez pe ploaie, chiar daca o cursa pe ploaie face ca totul sa fie o mica loterie. Indiferent de conditii, sunt sigur ca vom fi foarte competitivi."

"Si pe acest circuit depasirile vor fi greu de efectuat, de fapt aproape imposibil, dar cu toate acestea este un circuit minunat si unul dintre cele mai dificile din intreg sezonul pentru piloti, avand cateva viraje foarte rapide. Tinand cont de stilul meu de pilotaj si de experienta pe care o am cu virajele rapide, imi place provocarea pe care o ridica Silverstone, circuit care imi aminteste de alte piste rapide cum ar fi Spa."

Kimi Raikkonen (2006: calificari - locul 2, final - locul 3): "Deja din cursa de la Indianapolis am vazut ca in cursa masina merge foarte bine, iar la Magny Cours aceasta impresie a fost confirmata: acum avem o masina castigatoare. Victoria din Melbourne nu ne-a dus pe o pista gresita. Stiam ca inca mai aveam probleme, chiar daca F2007-ul a mers foarte bine acolo in comparatie cu rivalii nostri. Am fost intrebat daca acum avem un plus: nu pot spune. Trebuie sa asteptam Marele Premiu al Marii Britanii pentru a afla."

Inainte de a ajunge in Anglia, Kimi va trece si prin Torino: "Da, am fost invitat la prezentarea noului Fiat 500 de miercuri. Urmatoarea zi voi pleca catre Silverstone, alaturi de Felipe. A fost minunat ca am reusit dubla saptamana de dupa celebrarea a 60 de ani Ferrari: sa speram ca vom repeta isprava imediat! Silverstone este un loc grozav pentru a alerga: mereu mi-a placut sa concurez aici. Am avut un test foarte bun aici acum doua saptamani. Daca reusim sa aducem pe pista ultimele dezvoltari, atunci cred ca monopostul Ferrari va fi si mai competitiv ca la Magny-Cours. Gap-ul inregistrat in Franta fata de principalii nostri rivali nu este reprezentativ. Situatia se schimba de la circuit la circuit: am fost in spate la Indianapolis si in fata la Magny Cours. E o pierdere de timp sa te gandesti cine va fi mai rapid la Silverstone. Trebuie sa asteptam pana vineri si atunci vom sti mai multe. Dupa cum am mai spus, stim ca mergem in directia buna in ceea ce priveste dezvoltarile masinii; si am de asemenea incredere ca va fi bine. Abia astept sa ies iarasi pe pista si sa urc din nou pe podium!"


www.********.ro (sport 365)

lucian_iasi
5th July 2007, 12:17
Ferrari nu ii va lasa nicio sansa. Mai mult, are sanse mari sa nu termine cursa, daca va forta peste limita.

A facut si Ferrari o dubla in acest sezon si gata is cei mai buni!calm.

aphelyon
5th July 2007, 17:00
Se anunta ploaie la Silverstone!
Joi, 05.07.2007


Meteorologii britanici avertizeaza ca vremea va fi foarte capricioasa in acest weekend la Silverstone, locul de desfasurare al Marelui Premiu de Formula 1 al Marii Britanii.

Astfel, pentru ziua de vineri, se anunta caderi importante de precipitatii, iar temperatura aerului se va situa in jurul valorii de 17 grade.
Sambata si duminica vor avea loc averse de ploaie, in timp ce temperatura aerului va ramane la aceeasi valoare ca si vineri.

Anglia se confrunta in aceasta perioada cu ploi torentiale care au afectat inclusiv zona circuitului de la Silverstone, iar organizatorii fac tot posibilul pentru a asigura buna desfasurare a Grand Prix-ul.

Cursa va avea loc duminica de la ora 15:00 (ora Romaniei). Se vor parcurge 60 de tururi, distanta totala fiind de 308,355 kilometri.


formula1.automarket.ro

Tamara_Steaua
5th July 2007, 19:34
o sa fie superb pe ploaia si va castiga un alt pilot

Travis Daye
5th July 2007, 22:53
ei.. intr-o astfel de situatie vreau sa-l vad pe hamilton, daca se descurca si pe ploaie, jos palaria, respectele mele....

Espoo Boy
6th July 2007, 08:59
Pe ce canal(am SOPcast) se dau FRI Practice ??

aphelyon
6th July 2007, 15:46
Silverstone, antrenamente 1: Hamilton obtine cel mai bun timp
Vineri, 06.07.2007


Liderul clasamentului mondial, Lewis Hamilton, s-a impus in prima sesiune de antrenamente libere de la Silverstone, reusind sa se claseze in fata celor doi piloti de la Ferrari.

Britanicul a fost cronometrat cu 1:21.100. Pe locul secund s-a clasat finalndezul Kimi Raikkonen, in timp ce coechipierul sau, Felipe Massa, a terminat pe locul 3. Fernando Alonso a trebuit sa se multumeasca doar cu locul 4, in timp ce Williams s-a clasat cu ambii piloti in primii 8, prin Nico Rosberg, locul 5, si Alexander Wurz, locul 8. Pilotii de la BMW-Sauber au terminat pe locurile 6, prin Kubica, si respectiv 7 prin Heidfeld.


MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 1

Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:21.100 -
2. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:21.211 +0.111 -
3. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:21.285 +0.185 -
4. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:21.675 +0.575 -
5. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:22.006 +0.906 -
6. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.107 +1.007 -
7. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:22.176 +1.076 -
8. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:22.216 +1.116 -
9. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:22.878 +1.778 -
10. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:22.956 +1.856 -
11. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:23.030 +1.930 -
12. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:23.037 +1.937 -
13. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:23.099 +1.999 -
14. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:23.179 +2.079 -
15. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:23.517 +2.417 -
16. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:23.548 +2.448 -
17. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:23.564 +2.464 -
18. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:23.618 +2.518 -
19. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:23.854 +2.754 -
20. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:23.954 +2.854 -
21. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:24.154 +3.054 -
22. Christijan Albers OLANDASpyker 1:24.172 +3.072 -



formula1.automarket.ro

aphelyon
6th July 2007, 16:39
Button va absenta la a doua sesiune de antrenamente
Vineri, 06.07.2007


Jenson Button nu va participa la cea de-a doua sesiune de antrenamente libere de vineri, ce va incepe la ora 16:00 (ora Romaniei), datorita unor probleme la spate.

"Jenson nu va participa la a doua sesiune de antrenamente de astazi, iar echipa va decide daca locul sau va fi luat sau nu de Christian Klien", a declarat un purtator de cuvant al echipei Honda.

Honda are dreptul de a-l inlocui pe Button cu Christian Klien. Cel mai probabil, Button va putea concura sambata, in ultima sesiune de antrenamente si in calificari.


formula1.automarket.ro

georg40
6th July 2007, 17:42
Hamilton va incerca sa foloseasca avantajul "terenului"m, daca se poate formula asa timpii de la antrenament recomandandu-l. Disputa lui va fi cu "duoul" de la Ferrari , Alonso probabil ca nu va juca un rol hotarator.
Lewis Hamilton a "cucerit" insula, presa, fie "The Sun" sau "Daily Mail" il privesc ca pe un ...Dumnezeu, unii vorbesc de o a ...8-a minune a lumii.
La Silverstone toate biletele au fost vandute de saptamani, spre si in jurul autodromului se asteapa un...haos de circulatie fara precedent.

georg40
6th July 2007, 18:34
La antrenamentul de putine minute incheiat, cei de la Ferrari au fost in fata, in ordine Raikönnen si Massa, urmati surprinzator de Ralf Schumacher. Lewis Hamilton a realizat doar al patrulea timp.

aphelyon
6th July 2007, 19:02
Silverstone, antrenamente 2: Ferrari, pe primele doua locuri
Vineri, 06.07.2007


Pilotii echipei Ferrari au reusit sa ocupe primele doua pozitii in cea de-a doua sesiune de antrenamente libere de vineri.

Kimi Raikkonen a reusit cel mai bun timp, fiind cronometrat cu 1:20.639. Finlandezul a fost, de altfel, singurul care a scazut sub limita de 1:21.000. Brazilianul Felipe Massa s-a clasat pe locul al doilea.
Toyota a fost surpriza placuta a sesiunii, Ralf Schumacher terminand pe 3, iar Jarno Trulli pe locul 5. Intre cei doi s-a intercalat liderul clasamentului, Lewis Hamilton, in timp ce Fernando Alonso a incheiat antrenamentele pe locul 6. Williams a ocupat urmatoarele 2 pozitii, prin Rosberg, locul 7, si Wurz, locul 8.



MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 2

Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:20.639 -
2. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:21.138 +0.499 -
3. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:21.381 +0.742 -
4. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:21.381 +0.742 -
5. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:21.467 +0.828 -
6. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:21.616 +0.977 -
7. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:21.619 +0.980 -
8. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:21.650 +1.011 -
9. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:22.137 +1.498 -
10. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:22.143 +1.504 -
11. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:22.189 +1.550 -
12. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:22.257 +1.618 -
13. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.372 +1.733 -
14. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:22.428 +1.789 -
15. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:22.486 +1.847 -
16. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:22.487 +1.848 -
17. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:22.511 +1.872 -
18. Christian Klien AUSTRIAHonda 1:22.833 +2.194 -
19. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:22.840 +2.201 -
20. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:23.105 +2.466 -
21. Christijan Albers OLANDASpyker 1:23.113 +2.474 -
22. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:23.720 +3.081 -



formula1.automarket.ro

aphelyon
7th July 2007, 14:26
Silverstone, antrenamente 3: Raikkonen, in forma maxima
Sambata, 07.07.2007


Kimi Raikkonen isi continua evolutiile bune la Silverstone, reusind din nou cel mai bun timp in sesiunea de antrenamente de sambata.

Finlandezul a fost cronometrat cu 1:19.751.
Locul 2 i-a revenit dublului campion mondial Fernando Alonso, care a obtinut timpul 1:19.920. Brazilianul Felipe Massa a ocupat locul 3, in timp ce favoritul publicului, Lewis Hamilton, a terminat pe locul 4. Williams confirma forma buna, Nico Rosberg ocupand locul 5. Pilotul echipei Toyota, Ralf Schumacher, s-a clasat al 6-lea, in timp ce Liuzzi a obtinut al 7-lea timp. Finlandezul Kovalainen a obtinut locul 8.



MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 3

Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:19.751 -
2. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:19.920 +0.169 -
3. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:19.969 +0.218 -
4. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:20.344 +0.593 -
5. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:20.666 +0.915 -
6. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:20.770 +1.019 -
7. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:20.876 +1.125 -
8. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:20.882 +1.131 -
9. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:20.882 +1.131 -
10. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:20.915 +1.164 -
11. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:20.983 +1.232 -
12. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:21.002 +1.251 -
13. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:21.039 +1.288 -
14. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:21.140 +1.389 -
15. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:21.148 +1.397 -
16. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:21.156 +1.405 -
17. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:21.321 +1.570 -
18. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:21.343 +1.592 -
19. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:21.583 +1.832 -
20. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:21.754 +1.994 -
21. Christijan Albers OLANDASpyker 1:22.101 +2.350 -
22. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:22.180 +2.429 -


formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
7th July 2007, 14:48
Rosberg: "In calificari ne putem clasa in primii 10"
Sambata, 07.07.2007


Nico Rosberg considera ca Williams poate termina calificarile de sambata in primii 10. Germanul a obtinut locul 5 in ultima sesiune de antrenamente la Silverstone.

"In general, cred ca a fost o zi ok. Ne-am petrecut antrenamentele concentrandu-ne pe testarea cauciucurilor si am avut rezultate safisfacatoare, care ne vor ajuta cu siguranta in calificari. Mai avem mult de munca si putem obtine mai mult de la masina. Cred ca in calificari ne putem descurca si mai bine si ne putem clasa cu ambele masini in primii 10", a declarat Rosberg.

Coechipierul sau, Alexander Wurz, spune ca vantul a fost o problema cu care s-au confruntat toti pilotii. "Toti vor spune ca vantul ne-a creat probleme, iar eu voi face la fel. Din aceasta cauza testele au fost destul de dificile. Totusi, au fost niste teste utile in vederea calificarilor si cred ca stam destul de bine", a declarat austriacul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/rosberg-in-calificari-ne-putem-clasa-in-primii-10-4519.html

Sorin Blaj
7th July 2007, 16:23
Au inceput calificarile.

Dupa prima parte, prima surpriza, Rosberg out. Stie cineva ce s-a intamplat?

mariomax
7th July 2007, 17:17
hamilton in pole. sa speram ca il face raikko ca si cursa trecuta. ;)

Sorin Blaj
7th July 2007, 17:20
Silverstone, calificari: Hamilton obtine pole position-ul!
Sambata, 07.07.2007


Favoritul publicului local, Lewis Hamilton, va pleca de pe prima pozitie a grilei de start in cursa de la Silverstone. Britanicul a fost cronometrat cu 1:19.997, fiind singurul pilot care a reusit sa coboare sub bariera de 1:20.000.

Finlandezul Kimi Raikkonen va pleca de pe pozitia secunda, fiind urmat de actualul campion mondial, Fernando Alonso. Brazilianul Felipe Massa s-a clasat al 4-lea.
Polonezul Robert Kubica confirma prestatiile bune si va porni al 5-lea, in timp ce Toyota va fi reprezentata pe locul 6 prin Ralf Schumacher.

A patra linie a grilei a fost monopolizata de pilotii echipei Renault, Kovalainen urmand sa plece al 7-lea, iar Fisichella al 8-lea.



MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI CALIFICARI:


Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren 1:19.997 -
2. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:20.099 +0.102 -
3. Fernando Alonso SPANIA McLaren 1:20.147 +0.150 -
4. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari 1:20.265 +0.268 -
5. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber 1:20.401 +0.404 -
6. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota 1:20.516 +0.519 -
7. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault 1:20.721 +0.724 -
8. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault 1:20.775 +0.778 -
9. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber 1:20.894 +0.897 -
10. Jarno Trulli ITALIA Toyota 1:21.240 +1.243 -
11. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull -
12. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull -
13. Alexander Wurz AUSTRIA Williams -
14. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda -
15. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso -
16. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso -
17. Nico Rosberg GERMANIA Williams -
18. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda -
19. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri -
20. Adrian Sutil GERMANIA Spyker -
21. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri -
22. Christijan Albers OLANDA Spyker -



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/silverstone-calificari-hamilton-obtine-pole-position-ul-4521.html

Kooler
7th July 2007, 17:52
Ca sa se mai schimbe ceva in campionatul asta, Hamilton trebuie sa fie surclasat de cat mai multi piloti, ceea ce nu vad ca se intampla. In cursa asta cele mai mari sanse le au Hamilton si Raikkonen.

nubian
7th July 2007, 19:51
Hmm, changing vodka with beer.. Nice move :rolleyes:

georg40
7th July 2007, 20:19
O constelatie interesanta acest clasament:

1. Lewis Hamilton McLaren
2. Kimi Raikkonen Ferrari
3. Fernando Alonso McLaren
4. Felipe Massa Ferrari

perechi-perechi concurentii echipelor care domina Formula unu.

Surpriza pozitia fruntasa a lui Ralf Schumacher(6) ca si cea sub asteptari a lui Nico Rosberg(17).

Sorin Blaj
8th July 2007, 00:16
Ferrari va realiza dubla.

Kooler
8th July 2007, 00:53
Ii trebuie mult sange rece lui Massa, sa-i depaseasca pe ambi piloti de la McLaren.Kimi stiu ca il are(Ice Man).

Sorin Blaj
8th July 2007, 01:48
O va face la boxe.

Fane Babanu
8th July 2007, 04:05
O sa le fie amar gustul celor de la Ferrari....O sa le faca mucii hatzuri astia de la McLaren.Hamilton asta o sa fie campion anul asta...:yeah:

Clioblue
8th July 2007, 07:43
...si inca o data kubica pe 5!!! e tare baiatu'. daca-i dai o ferrari sau o mclaren...

Clioblue
8th July 2007, 07:51
ce bafta pe hamilton. kimi a pierdut zecimea la iesirea din ultima sicana. era negru la conferinta de presa. alonso se pare ca se bazeaza pe

Clioblue
8th July 2007, 08:23
raikkonen pleaca de pe partea murdara a pistei. totusi dupa primul viraj urmeaza succesiunea becketts-chapel unde alternativ, 2 piloti ruland in paralel, au exteriorul iar apoi interiorul, deci poate iesi orice. intersant de urmarit...

aphelyon
8th July 2007, 11:53
...si inca o data kubica pe 5!!! e tare baiatu'. daca-i dai o ferrari sau o mclaren...

Dupa accidentul din Canada parca se descurca si mai bine polonezul ...e incredibil.:)

Kooler
8th July 2007, 13:06
Ciudat odata cu accidentul trebuia sa riste cat mai putin, dar se pare ca a constatat ca pericolul nu e mare si risca cat mai mult sau poate a invatat ceva din acel accident. Oricum in mod normal nu are cum sa puna probleme careului de asi.

aphelyon
8th July 2007, 14:06
nu le pune probleme dar reuseste sa tina,oarecum, pasul cu ei.

Clioblue
8th July 2007, 16:01
mclaren are pneuri dure la start. massa a inceput binisor.

simplul
8th July 2007, 16:23
dar mai are mult de recuperat

flor
8th July 2007, 16:29
sa speram ca raikkonen va ramane cat mai mult pe pista!

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:30
Probleme pentru Hamilton la boxe. A pierdut secunde pretioase, vreo 4-5 secunde. Plus ca a intrat primul la boxe, dintre cei patru.

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:31
Raikkonnen raspunde imediat cu cel mai rapid tur:

flor
8th July 2007, 16:31
doar un tur,cred..

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:32
Rezultatul: Kimi a iesit in fata lui Lewis. S-a produs rocada.

mariomax
8th July 2007, 16:33
pole'ul a fost doar apa de ploaie.
go KIMI.

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:37
Kimi i-a pacalit. A stat 9.1 secunde. O sa stea mai mult in pista decat Alonso (doar 6.4) si Hamilton, la a doua oprire si va castiga.

Kooler
8th July 2007, 16:37
Mecanicii astia de la Ferrari au creier?

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:38
De ce spui asta?

flor
8th July 2007, 16:39
again..ralf!.abandon!

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:39
Si avea sperante mari dupa calificari.

flor
8th July 2007, 16:40
si el..si eu..l-am ales..in echipa!

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:42
Dadea sperante mari pentru cursa.

flor
8th July 2007, 16:44
cei de la Ferrari pregateau o piesa...sa speram ca nu-i nici o problema!

Sorin Blaj
8th July 2007, 16:47
Sa speram.

Kooler
8th July 2007, 16:56
De ce spui asta?

Sau eu nu am creier, dar timpul pe care il petrece masinile Ferrari la boxe tinde la infinit si nu stiu cine e de vina.

flor
8th July 2007, 16:59
cred ca o sa avem raspunsul in scurt timp!

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:00
Masinile Ferrari au alimentat mai mult combustibil. Asta e motivul.

Dupa cum am estimat, Alonso a intrat primul la boxe si a stat 8.2 secunde.

Acum Kimi va da totul si va recupera la greu si va iesi pe primul loc.

Lewis a stat si el 8.1 secunde. Cei de la Ferrari inca sunt pe pista si fac tururi rapide.

Asta e explicatia Kooler. :ok:

Kooler
8th July 2007, 17:04
Pai de ce sa alimenteze mult? Ca doar nu pleaca pe urma in excursie in Bahamas cu masina. La ce bun daca face tot acelasi numar de opriri.

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:05
Pai de ce sa alimenteze mult? Ca doar nu pleaca pe urma in excursie in Bahamas cu masina. La ce bun daca face tot acelasi numar de opriri.

Kooler. Astazi e prima cursa de Formula 1 la care te uiti? :)

O sa-ti explic dupa ce opreste Kimi. De fapt te vei lamuri singur. :ok:

Acum e momentul adevarului. Kimi a stat DOAR 6.6 secunde. Cred ca te-ai lamurit. Tine de strategie.

flor
8th July 2007, 17:06
acum e acum!

flor
8th July 2007, 17:07
bravo kimi! bravo ferrari!

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:07
Gata. Kimi a trecut in fata.

Kooler ce mai zici acum?

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:11
Massa a reusit sa avanseze pana pe locul 5. Ce cursa de recuperare a facut! Si tot datorita strategiei la boxe. A fost ultimul dintre cei 6 care a oprit la boxe.

Kooler
8th July 2007, 17:18
Gata. Kimi a trecut in fata.

Kooler ce mai zici acum?

Am ramas fara cuvinte. Sunt in ceata si nu inteleg ce s-a intamplat. Nu mai conteaza, bine ca , castiga Kimi.

georg40
8th July 2007, 17:29
Asemenea intamplari ca si cu Massa inainte de start sunt suparatoare, ele umbresc munca de la Ferrari.

Kimi Raikönnen este in ascensiune de forma, euforia de la inceput cu Hamilton trebuie putin franata, Ferrari inca nu si-a spus ultimul cuvant in aceasta editie.
Bravo Kimi pentru victorie !

Sorin Blaj
8th July 2007, 17:31
Am ramas fara cuvinte. Sunt in ceata si nu inteleg ce s-a intamplat. Nu mai conteaza, bine ca , castiga Kimi.
O sa-ti explic imediat.

Dupa conferinta de presa. :ok:

flor
8th July 2007, 17:37
:)Cel Mai 'tare'imn-al Italiei!-in Astfel De Cazuri!

aphelyon
8th July 2007, 17:55
Bravo Kimi ...ma asteptam sa treaca de Lewis de la start, dar tot a trecut pana la urma.Cat p'aci sa castige Alonso, dar a fost mult mai rapid Kimi.
Bravo Kubica!, l-a tinut in spate pe Massa care clar era mult mai rapid decat el.:)

Travis Daye
8th July 2007, 17:59
aphelyon, eu te-as propune moderator, ca vad ca esti foarte obiectiv :D

mariomax
8th July 2007, 18:02
Super cursa.
Super Kimi.
Ii prima lui cursa in care pot zice ca-i tare.

mariomax
8th July 2007, 18:03
Ferrari ii masina mai buna. e clar.

georg40
8th July 2007, 18:13
Poll-ul a fost confirmat, peste 47 la suta votand pentru Kimi ! Respect.

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:15
Asa e. Eu am mizat pe Massa, dar dupa problema din calificari nu a avut nicio sansa.

FELICITARI KIMI SI FERRARI!!!

aphelyon
8th July 2007, 18:24
Ms Travis :)

eu am mizat pe Raikkonen de vineri :D

Espoo Boy
8th July 2007, 18:44
Daca KImi nu facea acea eroare in calificari castiga SUPER LEJER!!! asa a avut de luptat!
Urmeaza Nürburgring-e circuitul lui favorit 2003,2004,2005 - a abandonat de pe primul loc (probleme mecanice,in 2005 chiar in ultimul tur)!sa speram ca de data asta va castiga in MARELE PREMIU AL EUROPEI!

flor
8th July 2007, 18:46
aphe,cred ca m-ai confundat!dar e valabil ce a spus travis!din pct meu de vedere esti oarecum moderator-postezi f multe stiri!si nu numai de pe automarket-unde ,nu stiu ,mai e cineva care nu intra pe automarket?!doar cei care trec ocazional pe aici-f1!a nu se intelege ca ma deranjeaza postarea stirilor de pe automarket,dar cred ca sunt binevenite si alte surse!cat despre moderatori..nu stiu cum se procedeaza,dar ultima'achizitie' nu am inteles-o!SORRY!si in alta ordine de idei pe automarket era ceva la un mom dat cu depunerea unui CV-sper ca ai dat curs acestei ocazii-vroiam de mult sa-ti zic!cam mult offtopic,dar avand in vedere ca nu prea am mai postat(nc!)sper sa fiu scuzata!ps si eu am mizat pe kimi!

aphelyon
8th July 2007, 18:49
da asa e ,am confundat ...avatarele, sincer sa fiu (ambii avandu-l pe Schumacher) ca nu m-am uitat foarte atent (graba) :) ...oricum ,mersi.

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:59
Ms Travis :)

eu am mizat pe Raikkonen de vineri :D
Si eu. :)

YoYoyOi
8th July 2007, 19:42
iar a castigat Kimi? :(

Clioblue
8th July 2007, 19:44
dar mai are mult de recuperat

am scris asta chiar la start. eu eram ironic. a calat motorul ca un mickey mouse:D

Iulius
8th July 2007, 19:45
Bravo Ferrari ! Bravo Kimi Raikkonen ! Ati facut o treba buna , daca Massa nu avea probleme putea sa castige sau cel putin sa termine pe 2.
Hamilton este destul de greu de ajuns daca nu are probleme cu masina ,vad ca mereu termina pe podium,Massa a avut probleme in Australia si o descalificare in Canada , Raikkonen a avut abandon in Spania si probleme la Monaco ,Alonso a avut doar in Franta ,iar Hamilton este singurul dintre primi 4 care a mers ca uns ,si asta in mare parte datorita masini ,pentru ca nu a cedat niciodata in comparatie cu cea a adversarilor directi , McLaren = 0 abandonuri , Ferrari = 1 abandon + o descalificare ,unde sau pierdut puncte pretioase.

Espoo Boy
8th July 2007, 19:50
Bravo Ferrari ! Bravo Kimi Raikkonen ! Ati facut o treba buna , daca Massa nu avea probleme putea sa castige sau cel putin sa termine pe 2.
Hamilton este destul de greu de ajuns daca nu are probleme cu masina ,vad ca mereu termina pe podium,Massa a avut probleme in Australia si o descalificare in Canada , Raikkonen a avut abandon in Spania si probleme la Monaco ,Alonso a avut doar in Franta ,iar Hamilton este singurul dintre primi 4 care a mers ca uns ,si asta in mare parte datorita masini ,pentru ca nu a cedat niciodata in comparatie cu cea a adversarilor directi , McLaren = 0 abandonuri , Ferrari = 1 abandon + o descalificare ,unde sau pierdut puncte pretioase.

ai dreptate,dar KIMI daca numai are probleme il va prinde pe englez(chiar si cu aceste 2 probleme-spania si monaco)! data trecuta 4 puncte,acum inca 4 !~ in 2 curse a recuperat 8 puncte,deci se poate,mai sunt 18....

Clioblue
8th July 2007, 19:55
mclaren a pierdut cursa la pneuri. dure contra medium (ferrari). amandoua mclaren au folosit 2 seturi de dure si doar unul de medium. ferrari a mizat pe medium (cate doua seturi pt amandoi pilotii). in alta ordine de idei v-a placut cap patrat de kubica? l-a tinut pe massa in spate mai bine de 10 tururi. daca mai erau 110 si massa tot nu-l depasea. nu am obsesie cu polonezu' dar il apreciez pt. ca nu e la masa granzilor dar se bate cu ei. bmw nu e spyker dar nu e nici ferrari sau mclaren. bravo baietica:ok:

Clioblue
8th July 2007, 19:58
toyota (al doilea buget in f1 !!!) are un sezon catastrofal. intrebat daca are probleme cu spatele (masinii) jarno a raspuns "all around". WOW! ce fac baietii astia cu okii lunguieti????

Sorin Blaj
8th July 2007, 20:36
Silverstone: O noua victorie pentru Kimi Raikkonen!
Duminica, 08.07.2007


Finlandezul Kimi Raikkonen a reusit sa castige a doua cursa consecutiv, intrarile la boxe jucand un rol crucial in stabilirea castigatorului.

Cu cateva secunde inainte de start, Felipe Massa a calat motorul si a fost nevoit sa plece de pe linia boxelor.

Lewis Hamilton a plecat excelent si a reusit sa se mentina pe primul loc, in fata lui Kimi Raikkonen si a lui Fernando Alonso. Ralf Scumcher a avut un start slab si a pierdut doua pozitii, in favoarea lui Fisichella si Heidfeld. Massa a inceput o cursa de urmarire fantastica si a reusit sa ajunga pe locul 9 dupa numai 12 tururi.

In fata, Raikkonen s-a mentinut in plasa lui Hamilton si a dat senzatia ca este mai rapid decat pilotul echipei McLaren. Britanicul a intrat primul la boxe in turul 16, insa a vrut sa plece prea devreme si a pierdut cateva secunde pretioase. Cateva tururi mai tarziu, Raikkonen a realimentat si el si a reusit sa iasa pe pista in fata lui Hamilton. Adevaratul performer al primei realimnetari a fost insa Alonso, care a reusit sa iasa de la boxe pe primul loc, depasindu-i astfel atat pe Raikkonen, cat si pe Hamilton.

Treptat, Hamilton a pierdut contactul cu primii doi clasati, in timp ce Felipe Massa si-a continuat cursa de urmarire si a urcat pana pe locul 5.

A doua oprire la boxe a fost decisiva in privinta desemnarii castigatorului. Pilotii de la McLaren au intrat primii, iar Kimi Raikkonen a mai ramas pe pista si a reusit sa faca cateva tururi foarte bune, ceea ce i-a permis sa iasa in fata lui Alonso in urma realimentarii. Instalat confortabil pe primul loc, finlandezul si-a marit avansul fata de dublul campion mondial si a castigat la pas cursa de la Silverstone.

Polonezul Robert Kubica a facut o noua cursa excelenta, terminand pe locul 4, la numai cateva zecimi de secunda in fata lui Massa, care a fost nevoit sa se multumeasca cu locul 5. Locul 6 i-a revenit germanului Nick Heidfeld, in timp ce ultimele doua pozitii care primesc puncte au fost ocupate de cei doi piloti ai echipei Renault: Kovalainen si Fisichella.

Cel mai bun tur de circuit l-a reusit Kimi Raikkonen, in turul 17, cand a fost cronometrat cu 1:20.638.




MAREA BRITANIE - CLASAMENT PILOTI CURSA:


1. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari 1:21:43.074 10
2. Fernando Alonso SPANIA McLaren +2.459 8
3. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren +39.373 6
4. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber +53.319 5
5. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari +54.063 4
6. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber +56.336 3
7. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault +1 tur 2
8. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault +1 tur 1
9. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda +1 tur -
10. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda +1 tur -
11. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull +1 tur -
12. Nico Rosberg GERMANIA Williams +1 tur -
13. Alexander Wurz AUSTRIA Williams +1 tur -
14. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri +2 tururi -
15. Christijan Albers OLANDA Spyker +2 tururi -
16. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso +6 tururi -
17. Jarno Trulli ITALIA Toyota ABANDON
18. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri ABANDON
19. Scott Speed S.U.A. Toro Rosso ABANDON
20. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota ABANDON
21. Adrian Sutil GERMANIA Spyker ABANDON
22. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull ABANDON



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/silverstone-o-noua-victorie-pentru-kimi-raikkonen-4541.html

BlueEnergy
8th July 2007, 20:46
Bravo Kimi. Sunt fan Ferrari de cand ma stiu. In 2005 si 2006 am sperat la mai bine ptr masinile lor insa Renault a fost cu mult peste. Acum capul de afis il tin McLaren si Ferrari. Campionatul mondial e doar la jumatate si se mai pot intampla multe. Apropo... seful FIA a declarat ca daca sunt adeverite acuzatiile de spionaj McLaren risca depunctarea in clasamentul pe echipe si pilotilor!:confused:

Sorin Blaj
8th July 2007, 20:49
Daca sunt vinovati, se poate merge pana la excluderea din campionat.

kain
8th July 2007, 21:05
/OLE/ Kimi Raikkonen /OLE/

Travis Daye
8th July 2007, 21:07
sorine, ca o completare, daca sunt vinovati se explica de ce e hamilton asa de bun :D

Sorin Blaj
8th July 2007, 21:09
Nu neaparat. Alonso are aceeasi masina.

Este clar ca Hamilton este bun, dar daca au furat informatii, merita sa fie pedepsiti.

Travis Daye
8th July 2007, 21:14
CLASAMENTE GENERALE DUPA ETAPA A 9-A DE LA SILVERSTONE

PILOTI
1. L. Hamilton (McLaren) 70
2. F. Alonso (McLaren) 58
3. K. Raikkonen (Ferrari) 52
4. F. Massa (Ferrari) 51
5. N. Heidfeld (BMW) 33
6. R. Kubica (BMW) 22
7. G. Fisichella (Renault) 17
8. H. Kovalainen (Renault) 14
9. A. Wurz (Williams) 8
10. J. Trulli (Toyota) 7
11. N. Rosberg (Williams) 5
12. D. Coulthard (Red Bull) 4
13. T. Sato (Super Aguri) 4
14. M. Webber (Red Bull) 2
15. R. Schumacher (Toyota) 2
16. J. Button (Honda) 1
17. S. Vettel (BMW) 1

CONSTRUCTORI
1. McLaren 128
2. Ferrari 103
3. BMW 56
4. Renault 31
5. Williams 13
6. Toyota 9
7. Red Bull 6
8. Super Aguri 4
9. Honda 1

Sorin Blaj
8th July 2007, 21:27
Am ramas fara cuvinte. Sunt in ceata si nu inteleg ce s-a intamplat. Nu mai conteaza, bine ca , castiga Kimi.
La primul schimb, Alonso a stat mai putin la boxe (6 secunde), iar Kimi mai mult (9.1). Asa a reusit Alonso sa iasa in fata lui Kimi si Hamilton.

Cu mai multa benzina, Kimi a facut 5 tururi in plus fata de Alonso, care fiind mnai greu a realizat timpi mai slabi. Toate tururi rapide si a castigat o secunda pe tur fata de Alonso. 5 tururi, 5 secunde plus 2 secunde la standuri, au rezultat 7 secunde in avantajul lui Kimi.

La a doua oprire, lucrurile au stat invers, Alonso a stat 8 secunde, iar Kimi 6 si astfel a trecut pe locul intai.

La calculul asta nu am introdus in ecuatie si cauciucurile.

Sper ca am fost destul de clar. :ok:

BlueEnergy
8th July 2007, 21:30
Oricum cele mai rapide 2 tururi au fost facute de Kimi cu 1.20.600 (ceva de genul) si Massa 1.20.800 (nu mai retin exact cate 8-sutimi). Pilotii McLaren au avut cele mai rapide tururi peste 1.21...

Sorin Blaj
8th July 2007, 21:34
Daca Massa nu rata startul am fi avut o dubla Ferrari.

whisper
8th July 2007, 22:51
:cheer: Kimi! Bravo lui! ...imi pare rau pentru Massa dar mai sunt etape :)

Sasuke Uchiha
8th July 2007, 22:58
bravo kimi !!!
pacat de massa, aici ferrari au pierdut puncte importante

Sorin Blaj
8th July 2007, 23:05
Clasamentul in imagini:

aphelyon
9th July 2007, 00:07
Declaratii:

Kimi Raikkonen, locul I: "A fost o cursa grozava pentru mine. Dupa greseala din calificarile de ieri am fost foarte dezamagit, dar astazi am reusit sa o rascumpar. Totusi, daca as fi reusit sa plec din pole, lucrurile ar fi fost mult mai usoare. Masina a functionat foarte bine, atat cu pneuri soft, cat si cu cele mai dure. Am fost puternici intregul weekend si sper ca acest trend sa continue in urmatoarele curse, dar stiu cat de dificil va fi. In primul stint am incercat sa menajez pneurile si sa economisesc combustibil. La un moment dat m-am apropiat foarte mult de Lewis, dar n-am vrut sa-mi asum niciun risc sperand ca va intra la boxe inaintea mea. In a doua parte, stiam ca Alonso are o strategie diferita si se va opri inaintea mea. Trebuia sa raman aproape de el si sa fortez in momentul potrivit. Sunt foarte fericit. Am recuperat teren in clasamentul Pilotilor si mai e destul de parcurs din acest sezon. Trebuie sa continuam dezvoltarea monopostului si suntem pe directia cea buna."

Fernando Alonso, locul 2: "A fost maximul a ceea ce am putut face astazi. Am decis sa schimbam strategia in timpul cursei pentru o oprire mai scurta in stintul de mijloc, sperand ca vom putea sa ramanem in frunte dupa cea de-a doua oprire. Din pacate n-am construit un gap destul de mare fata de Ferrari in aceasta perioada, iar cele sase tururi in plus ale lui Kimi cu mai putin combustibil au fost coplesitoare. A fost un risc, dar cu siguranta ceea ce trebuia facut. Am avut cateva probleme de trafic si n-am prea reusit sa avem acelasi ritm ca Ferrari, asa ca n-a mers. Punctele sunt foarte importante pentru Campionat si vom munci foarte mult in testul de saptamana viitoare, la Spa-Francorchamps, pentru a recastiga avantajul."

Lewis Hamilton, locul 3: "Am avut o cursa interesanta. Am luat un start bun si am reusit sa ma distantez, dar Kimi a fost extrem de rapid. Din pacate am facut o greseala la pit stop, lucru care m-a costat bineinteles cateva secunde importante. Am incercat sa fortez, insa am avut probleme de balans. Am incercat sa ocolesc intr-un fel problemele avute, si desi eram mai consistent spre sfarsitul cursei, echipa a decis ca e mai bine sa menajam motorul pentru Nurburgring si am lasat-o moale pentru un loc trei sigur. Cred ca alegerea pneurilor a avut o importanta colosala in cursa si inceperea cu pneurile mai dure n-a fost cea mai buna solutie, caci cele mai moi s-au dovedit a fi in mod clar mai rapide. Totusi, am mai castigat cateva puncte. Trebuie sa spun ca fanii au fost extraordinari in acest weekend si cursa ar fi fost mai grea fara sprijinul lor."

Robert Kubica, locul 4: "Sunt foarte fericit. M-am vazut in fata lui Felipe Massa, dar aceasta cursa n-a fost la fel de usoara ca cea din Magny Cours, caci a trebuit sa-l tin in spate pentru ultimele 13 tururi. Sa fii in spate aici e destul de dificil, caci Felipe a pierdut foarte multa apasare, desi era mai rapid cand nu avea pe nimeni in fata. Lui i-a fost mai greu decat mie, caci eu a trebuit doar sa gestionez situatia, fara sa fortez prea tare, sa nu gresesc si eram destul de sigur ca-l pot tine in spate. La mijlocul cursei mi-a fost destul de usor, dar imediat ce mi s-a spus prin radio ca Felipe se apropie, am inceput sa fortez. Am facut tot ce-am putut pentru a obtine maximul posibil din masina, dar si in ceea ce ma priveste. Suntem multumiti de locul patru, masina a fost ok si acum trebuie sa maximizam potentialul. Nu e rau locul patru pentru a doua oara si 10 puncte intr-o saptamana."

Felipe Massa, locul 5: "Avand in vedere circumstantele, sunt multumit de ceea ce am reusit astazi. E clar ca as fi putut avea o cursa foarte diferita fara problema de la start, dar asa se intampla in motorsport. Uneori iti merge totul cum trebuie, iar alteori lucruri neasteptate iti strica planurile si trebuie sa incerci sa obtii tot ce se poate. La start, motorul s-a oprit, dar inca nu mi-am dat seama cum s-a intamplat. E pacat, caci am avut o masina grozava astazi si aceasta va fi o cursa pe care mi-o voi aminti. Desigur ca sunt dezamagit pentru pierdera punctelor in Campionat, dar asa e in viata si trebuie sa acceptam ceea ce s-a intamplat. In ultimul stint al cursei l-am prins repede pe Kubica si eram sigur ca-l voi depasi. Dar cand eram in imediata sa apropiere pierdeam multa apasare si n-am reusit. Sper ca in Marele Premiu al Europei lucrurile vor fi ok: va trebui sa terminam cu ambele masini in fata celor de la McLaren."

Nick Heidfed, locul 6: "Sunt foarte multumit de cursa, dar nu de intregul weekend. Am inceput de pe locul noua si am terminat al saselea, la trei secunde de Robert. Startul a fost special. De fapt n-am accelerat mai bine decat Giancarlo Fisichella, dar l-am depasit pe exterior in primul viraj, o lupta care mi-a placut, chiar daca ne-am atins rotile. Mai tarziu m-a prins pe Hangar Straight. Stiam ca Felipe Massa va opri pentru a doua oara mai tarziu decat mine, dar avantajul unei cantitati mai mici de combustibil este semnificativ aici, asa m-am putut sa stau in fata sa. Per total, cred ca o pozitie mai buna pe grila de start mi-ar fi imbunatatit semnificativ sansele. Cele doua echipe din fata nu se distanteaza fata de noi si i-am tinut din nou sub control pe cei de la Renault. N-am fi putut cere mai mult de la aceasta zi."

Heikki Kovalainen, locul 7: "A fost o cursa de doua jumatati pentru mine. Am luat un start bun si am reusit sa trec de Ralf, ceea ce a facut sa ajung pe locul cinci dupa ce Massa a oprit motorul pe grila de start. Destul de repede totusi, performantele pneurilor spate au inceput sa scada si ma chinuiam cu masina, mai ales in zonele de viteza mica ale circuitului. In al doilea stint am folosit pneuri dure si tot la fel s-a intamplat. Eram in ultima parte a cursei cand am pus pneurile moi, iar masina a inceput sa functioneze mai bine si sa fiu mai consistent - si in mod ciudat, pentru Giancarlo a fost invers. Locul sapte nu este acela unde vrem sa fim, dar nu exista nicio reteta magica pentru a merge mai sus de aici. Trebuie sa ne asezam, sa analizam ce a mers gresit, sa eliminam problemele - si sa continuam imbunatatirea masinii. Asta am facut foarte bine pana acum si stiu ca echipa va continua sa forteze, incepand cu testul de saptamana viitoare de la Spa."

Giancarlo Fisichella, locul 8: "Am avut o cursa dificila in aceasta dupa-amiaza. L-am depasit pe Ralf la start, dar Nick a trecut de mine in primul viraj. Totusi, am reusit sa ma apropii foarte mult de el prin Becketts si l-am depasit spre Stowe. Primul stint a fost destul de bun, ca si al doilea, atunci cand am folosit pneuri dure. Apoi ne-am oprit pentru ultima data si am pus pneurile moi - iar aderenta a parut sa fie mult mai scazuta. Ritmul a fost foarte inconsistent, masina a fost greu de pilotat, aproape ca si cand as fi avut o problema. Situatia a fost foarte ciudata, dar nu ma ameninta nimeni, asa ca am putut sa merg doar pentru a aduce masina la steagul in patratele. Am mai castigat un punct, dar am pierdut teren in fata celor de la BMW in ultimele doua weekend-uri. Toata lumea munceste foarte mult pentru a inversa situatia, speram ca incepand cu urmatoarea cursa, cea din Germania."


sursa: ********.ro (sport 365)

Adi Da Samraj
9th July 2007, 00:09
Este clar ca Hamilton este bun, dar daca au furat informatii, merita sa fie pedepsiti.

si cind le-au citit cei de la McLaren au reactionat cam asa : :shocked::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Travis Daye
9th July 2007, 01:01
lol... a mai votat cineva cu Kimi Raikkonen dupa ce s-a terminat cursa :)))

Travis Daye
9th July 2007, 01:02
si cind le-au citit cei de la McLaren au reactionat cam asa : :shocked::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

si anume ce vrei sa zici cu asta? sau ai sters cu buretele asa de repede din minte anii de umilinta ai mclaren cand ferrari castiga tot ce se putea?

Adi Da Samraj
9th July 2007, 01:23
lol... a mai votat cineva cu Kimi Raikkonen dupa ce s-a terminat cursa :)))

eu :ok:

Adi Da Samraj
9th July 2007, 01:26
si anume ce vrei sa zici cu asta? sau ai sters cu buretele asa de repede din minte anii de umilinta ai mclaren cand ferrari castiga tot ce se putea?

cind cei de la McLaren au citit informatiile secrete furate de la echipa Ferrari si-au dat seama cit de in urma sunt acestia

Clioblue
9th July 2007, 08:05
sa fim seriosi in afacerea asta cu spionajul. e ceva nou sub soare? in f1 e spionaj de cand lumea si pamantul, ca in toate domeniile unde e vorba de sute de milioane de $. in eventualitatea in care cine trebuie ar avea dovezi, credeti ca astea ar aparea in "the sun" sau alte tabloide, pt. noi astia muritorii. ar rezolva-o in familie, stiu ei cum. astia sunt oameni grei nu alde paris hilton. o sa-i vedm pe cei de la mclaren (cei mai bogati din f1) exclusi cum i-am vazut pe cei de la ferrari penalizati dupa "manevrele" din anii trecuti. hai sa ne trezim sau daca cineva mai vrea sa doarma, atunci somn usor!

aphelyon
9th July 2007, 09:47
Cele mai rapide tururi din cursa

Pilot Echipa Tur Timp Gap
1 Raikkonen Ferrari 17 1:20.638
2 Massa Ferrari 17 1:20.858 +0.220
3 Alonso McLaren-Mercedes 35 1:21.117 +0.479
4 Hamilton McLaren-Mercedes 11 1:21.675 +1.037
5 Heidfeld BMW Sauber 17 1:21.991 +1.353
6 Kubica BMW Sauber 14 1:22.105 +1.467
7 Fisichella Renault 13 1:22.136 +1.498
8 R Schumacher Toyota 12 1:22.510 +1.872
9 Kovalainen Renault 11 1:22.552 +1.914
10 Wurz Williams 57 1:22.693 +2.055
11 Rosberg Williams 49 1:22.896 +2.258
12 Coulthard Red Bull 40 1:23.118 +2.480
13 Barrichello Honda 28 1:23.387 +2.749
14 Sato Super Aguri 42 1:23.413 +2.775
15 Speed Toro Rosso 19 1:23.570 +2.932
16 Button Honda 29 1:23.581 +2.943
17 Liuzzi Toro Rosso 46 1:23.628 +2.990
18 Trulli Toyota 17 1:23.708 +3.070
19 Webber Red Bull 6 1:23.767 +3.129
20 Davidson Super Aguri 26 1:24.144 +3.506
21 Albers Spyker 56 1:24.390 +3.752
22 Sutil Spyker 16 1:25.015 +4.377

georg40
9th July 2007, 12:50
lol... a mai votat cineva cu Kimi Raikkonen dupa ce s-a terminat cursa :)))

Poate ca votul este deja destinat...cursei viitoare. Sa fie la timp !

Espoo Boy
9th July 2007, 13:47
Cu Vechiul sistem(10-6-4-3-2-1) lupta Ar Fi Fost Mult Mai Apriga,diferentele De Puncte Acum Erau Mai Mici Iar In Pista Am Fi Vazut Mai Multe Lupte(pilotii Nu S-ar Mai Fi Multumit Cu Locul 2 Sau 3)! Cu Vechiul Sistem Clasamentul Ar Fi Fost: 1.Hamilton 56(cu Noul Sistem Are +14 Puncte); 2.Alonso 44(+14) ; 3. Raikkonen 43(+9) ; 4. Massa 39 (+12)! Ar Fi Fost O Lupta Mult Mai Apriga....
1) 56 pct
2) 44 pct
3) 43 pct
4) 39 pct

Sorin Blaj
12th July 2007, 17:19
Raikkonen: "Sunt foarte fericit"
Luni, 09.07.2007


Kimi Raikkonen a reusit sa castige cursa de la Silverstone, fiind la cel de-al doilea succes consecutiv, dupa victoria din Franta.

"A fost o cursa grozava pentru mine. Dupa gresala din calificari am fost dezamagit, insa in cursa am reusit o prestatie buna. Daca as fi plecat din pole position mi-ar fi fost mult mai usor. Sper ne ne continuam evolutiile bune si in cursele urmatoare, desi stiu ca va fi foarte greu. In prima parte, ma apropiasem mult de Hamilton dar nu am vrut sa risc, sperand ca va intra la boxe inaintea mea", a declarat Kimi.

Finlandezul este bucuros ca a reusit sa reduca distanta fata de pilotii de la McLaren. "In ultima parte a cursei stiam ca Alonso are o alta strategie si ca va opri la boxe inaintea mea, asa ca am ramas in plasa lui si am fortat la momentul potrivit. Sunt foarte fericit. Am redus diferenta in clasamentul pilotilor si mai sunt multe curse pana la final", a incheiat pilotul echipei Ferrari.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/raikkonen-sunt-foarte-fericit-4545.html

Sorin Blaj
12th July 2007, 17:21
Alonso considera ca nu putea reusi mai mult la Silverstone
Luni, 09.07.2007


Fernando Alonso, clasat pe locul 2 la Silverstone, considera ca echipa nu putea obtine un rezultat mai bun si spera ca testele din Belgia vor fi cat mai productive.

"Locul 2 era cel mai bun loc la care puteam spera. Am schimbat strategia in timpul cursei si am alimentat mai putina benzina, in speranta ca ma voi mentine pe primul loc dupa a doua oprire. Nu ma reusit, deoarece Raikkonen a mai facut 6 tururi cu putina benzina. Punctele sunt foarte importante in clasament si vom munci mult in cadrul testelor din Belgia", a declarat dublul campion mondial.

In urma locului 2 reusit in Anglia, Alonso se mentine pe pozitia secunda in clasamentul pilotilor, insa distanta fata de liderul Lewis Hamilton s-a redus de la 14 la 12 puncte.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/alonso-considera-ca-nu-putea-reusi-mai-mult-la-silverstone-4547.html

Sorin Blaj
17th July 2007, 13:39
Hamilton: "Raikkonen a fost foarte rapid"
Luni, 09.07.2007


Lewis Hamilton nu a reusit sa castige cursa de Formula 1 desfasurata la el acasa, terminand doar pe locul 3 la Silverstone, in spatele lui Kimi Raikkonen si coechipierului sau, Fernando Alonso.

"A fost o cursa interesanta. Am avut un start bun si am incercat sa ma distantez fata de Kimi, insa finlandezul a fost foarte rapid. Din pacate am facut o gresala la boxe si asta m-a costat cateva secunde bune", a declarat bruitanicul.

Lewis a explicat si diferenta mare de timp la care a terminat fata de Alonso, aproape 40 de secunde. "Pe finalul cursei echipa a ales sa nu fortez, pentru a proteja motorul in vederea cursei din Germania. Cred ca pneurile au jucat un rol esential in cursa. Am inceput cu pneurile tari si asta nu a fost cea mai buna decizie, intrucat cele moi s-au dovedit a fi mai rapide", a precizat liderul clasamentului general.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/hamilton-raikkonen-a-fost-foarte-rapid-4548.html

Sorin Blaj
17th July 2007, 13:40
Kubica: "Nu mi-a fost usor sa-l tin in spate pe Massa"
Luni, 09.07.2007


Robert Kubica s-a clasat pe locul 4 la Silverstone, insa finalul cursei nu a fost deloc lipsit de griji pentru polonez, care a trebuit sa reziste insistentei lui Felipe Massa, aflat la numai cateva zecimi de secunda in spatele sau.

"Sunt foarte fericit. Am terminat in fata lui Felipe Massa, dar cursa nu a fost la fel de usoara ca cea din Franta, pentru ca am fost nevoit sa-l tin in spate pe brazilian in ultimele 13 tururi. A fost mai rapid cand nu avea pe nimeni in fata. Pentru el a fost mai greu, pentru ca eu trebuia doar sa controlez situatia si sa nu fac greseli. Am fost destul de sigur ca pot rezista in fata lui. La jumatatea cursei a fost destul de usor pentru mine, insa cand am aflat prin radio ca Massa se apropie de mine a trebuit sa fortez putin", a declarat pilotul in varsta de 22 de ani.

Kubica spune ca este multumit de faptul ca a reusit 10 puncte in ultimele 2 curse. "Am facut totul pentru a obtine maximul de la masina. Suntem fericiti ca am terminat pe 4, dar trebuie sa continuam munca. Locul 4 de doua ori consecutiv si 10 puncte in clasament nu estedeloc rau", crede polonezul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kubica-nu-mi-a-fost-usor-sa-l-tin-in-spate-pe-massa-4549.html

Sorin Blaj
17th July 2007, 13:42
Massa: "Sunt dezamagit ca am pierdut puncte importante"
Luni, 09.07.2007


Felipe Massa a fost nevoit sa ia startul in cursa din Anglia de pe linia boxelor, dupa ce a avut probleme tehnice chiar inainte de debutul cursei. In aceste conditii, brazilianul este multumit cu locul 5 ocupat la final.

"In conditiile date, sunt multumit de rezultatul obtinut. Cu siguranta cursa ar fi fost altfel pentru mine daca nu as fi avut acea problema la start, dar asa se intampla in curse. Uneori, lucrurile iau o intorsatura neasteptata. Este pacat, pentru ca am avut parte de o masina buna. Este o cursa pe care nu o voi uita prea curand. Bineinteles, sunt dezamagit pentru ca am pierdut multe puncte, dar asta este viata si trebuie sa accept ce s-a intamplat. La sfarsitul cursei l-am ajuns din urma pe Kubica si am fost sigur ca il pot depasi, dar nu s-a intamplat asa", a declarat pilotul brazilian.

Massa ocupa locul 4 in clasament, cu 51 de puncte, in timp ce coechipierul sau, Kimi Raikkonen, a urcat pe locul 3 cu 52 de puncte.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/massa-sunt-dezamagit-ca-am-pierdut-puncte-importante-4551.html

Sorin Blaj
17th July 2007, 13:43
Luca di Montezemolo isi lauda pilotii
Luni, 09.07.2007


Luca di Montezemolo si-a laudat pilotii dupa performantele obtinute la Silverstone. Kimi Raikkonen a obtinut a treia sa victorie in acest sezon, in timp ce Felipe Massa s-a clasat al cincilea dupa ce a plecat in cursa de pe linia boxelor.

"Victoria in Anglia reprezinta o dubla satisfactie din foarte multe motive. Ferrari a fost evident mai rapida in cursa. L-am admirat cu mare placere pe Raikkonen in tururile rapide efectuate inainte de a doua intrare la boxe. Massa a fost, de asemenea, magnific: si-a asumat riscuri si a depasit foarte multi piloti. In plus, am reusit cel mai bun timp in cursa. Felipe a plecat de pe linia boxelor si a terminat pe 5, iar Kimi a castigat: este o mare satisfactie", a declarat Montezemolo.

Acesta nu a ezitat sa critice din nou sistemul de punctaj din Formula 1. "Ferrari a castigat mai multe curse, dar este pe locul 2. Este un sistem total gresit. Formula 1 ar trebui sa fie un sport pentru castigatori", a precizat el.
Desi a castigat 5 curse in acest sezon, Ferrari este la 25 de puncte in spatele celor de la McLaren, care au triumfat de numai 4 ori.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/luca-di-montezemolo-isi-lauda-pilotii-4554.html

Sorin Blaj
17th July 2007, 13:49
Heidfeld: "Startul a fost special"
Luni, 09.07.2007


Nick Heidfeld a terminat pe locul 6 cursa de la Silverstone, in fata celor doi piloti de la Renault, Kovalainen si Fisichella.

"Sunt foarte fericit dupa rezultatul din cursa, insa nu sunt foarte multumit de evolutia mea in acest weekend. Am plecat de pe locul 9 si am terminat pe 6, la 3 secunde in spatele lui Kubica. Startul a fost special. Nu am accelerat mai bine decat Fisichella, dar am reusit sa il depasesc in primul viraj. Am fost constient ca Felipe Massa va face a doua oprire la boxe mai tarziu decat mine, dar avantajul de a avea putina benzina in rezervor este destul de mare aici, asa ca nu am putut sta in fata lui. In ansamblu, cred ca o pozitie mai buna pe grila de start mi-ar fi imbunatatit sansele de a obtine un loc mai bun. Ferrari si McLaren nu s-au indepartat foarte mult de noi si am reusit sa-i tinem in spate pe cei de la Renault. Nu puteam cere mai mult de la aceasta cursa", a declarat germanul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/heidfeld-startul-a-fost-special-4559.html