PDA

View Full Version : masini Europene vs. Asiatice



resita
1st July 2007, 11:25
care credeti ca sunt mai bune si de ce :thinkso::thinkso::thinkso:

Celso
1st July 2007, 12:48
acum depinde:thinkso: ...totusi, europenele :D desi si asiaticii in ultima vreme fac masini bunicele

ionut_cluj
1st July 2007, 17:46
Asiatice clar!
doar 2 marci europene se pot compara cu cele asiatice la fiabilitate: BMW si Mercedes.

TheIceMan
1st July 2007, 21:30
Toata lumea spune pe aici ca cele japoneze ar fi, in medie, cele mai fiabile.

delaparis
1st July 2007, 21:34
Masinile japoneze sunt mai bune in ansamblu ...

Deja sunt mai ieftine iar tehnologia imbarcata este superioara. Performantele au ajuns la nivel corect iar confortul este in medie superior celor germane , care la randul lor sunt cele mai bune din Europa ...

ionut_cluj
2nd July 2007, 00:02
Masinile japoneze sunt mai bune in ansamblu ...

Deja sunt mai ieftine iar tehnologia imbarcata este superioara. Performantele au ajuns la nivel corect iar confortul este in medie superior celor germane , care la randul lor sunt cele mai bune din Europa ...

aici ai dreptate, daca punem la socoteala Mercedes si BMW. daca nu le punem, restul masinilor nemtesti au cam ramas in urma. comparand de exemplu Audi A8 cu Lancia Thesis constatam evidentul: Thesis e superioara A8-ului. Ma rog, comparatia poate merge mult, nu spun ca asta e adevarul batut in cuie, vorbesc din experienta mea personala. Oricand as da o masina germana pe un Peugeot, Alfa Romeo, Fiat, Volvo sau Saab.

The_Blonde
2nd July 2007, 00:14
masinile asiatice sunt fiabile ce-i drept :D dar ganditi-va si la taxe ..iar exemplul cu bmw si merccedes nu e relevant ..alea sunt masini de lux :D ne referim la cele de nivel mediu nu?

ionut_cluj
2nd July 2007, 01:01
10% din valoarea de factura e taxa vamala.

resita
5th August 2007, 12:56
si eu merg tot pe cele asiatice :D

oaspetele
5th August 2007, 17:58
ce inseamna fiabilitate ?
ce inseamna mai bune ?
ce inseamna confort ?
ce inseamna performanta ?
ce inseamna valoare de revanzare si usurinta in revanzare ?
dupa ce clarificam aspectele astea, putem sa tragem o concluzie.

dar cel mai corect poate sa vorbeasca unul care a condus si europeana, si asiatica.

eu, sincer, n-am condus personal nici o asiatica, asa ca consider ca as fi subiectiv.

dar totusi, vorbind din punctul de vedere al cumparatorului de masini din Romania, as prefera o europeana. si mai exact, din germania.

georg40
5th August 2007, 19:23
Tema este interesanta dar numai prin analiza amanuntita a punctelor de vedere de mai sus.
Pentru mine o masina inseamna in nici un caz un nivel (sa vada vecinul ce masina am...!) de vitrina ,ci o necesitate.
Toate aprecierile vin apoi in functie de acest criteriu general.
Masina serveste trei scopuri: sa ma deplasez la serviciu, sa-mi fac cumparaturile si sa intreprinde calatorii relativ scurte ( pentru deplasari lungi avionul a devenit mjlocul cel mai ieftin si confortabil).
In functie de cele trei subcriterii enuntate, masina trebuie sa fie relativ ieftina, de incredere si dacas e poate chiar mica si ieftina de intretinut.
Daca toate acestea sunt accceptate, atunci zic ca la ora actuala masinile japoneze (asiatice nu as zice neaparat, chinezii au adus aici pe piata o rabla pericol de moarte !). In aceasta directie, Toyota, Honda si Daihatsu sunt cele mai convenabile si de incredere.
Ca nu vorbesc fara a fi in cunostinta de cauza imi permit sa enumar masinile pe care le-am avut:VW Passat, Audi 80, Autobianchi, Renault 5, Opel Kadett, Nissan,VW Golf 3, Honda Civic (doua), si acum Daihatsu Sirion 1,3.
O invatatura poate bombastica, dar pentru mine mereu de urmat, este aceea ca masina o cumpar pentru mine si nu de ochii lumii...

oaspetele
5th August 2007, 22:30
in sfarsit, ceva mai la obiect.
o sa imi permit sa pun o intrebare: de ce Toyota Auris, sa zicem, si nu Golf 5 ?
as dori sa excludem din discutie factorul estetic, daca se poate.

georg40
6th August 2007, 00:50
Cele doua masini mentionate sunt ca echipament sensibil apropiate. Toyota insa sta in clasamentul costurilor mai bine, ea fiind mai ieftina si sigura , de unde aproape niciodata nevoia de depanare sau reparatie. In plus gasesc asistenta tehnica de la Toyota mai buna decat la atelierele VAG.

Hard
6th August 2007, 00:59
georg ce parere ai de civic sedan hybrid ? sunt pe strazile din Germania?

ionut_cluj
6th August 2007, 01:21
am vazut eu cateva, ma rog, nu in numar foarte mare. inca n-au intrat calumea hibridele pe piata din germania, poate peste cativa ani.

p.s. Georg, acu cateva luni eram decis sa-mi iau Daihatsu YRV 1.3 4x4...asta pana i-am vazut interiorul....m-a dezamagit crunt. Nu stiu, au reusit sa faca o masinuta superba pe dinafara, dar s-au inecat la mal cu interiorul foarte, foarte urat si plin de materiale ieftine.

oaspetele
6th August 2007, 08:18
Cele doua masini mentionate sunt ca echipament sensibil apropiate. Toyota insa sta in clasamentul costurilor mai bine, ea fiind mai ieftina si sigura , de unde aproape niciodata nevoia de depanare sau reparatie. In plus gasesc asistenta tehnica de la Toyota mai buna decat la atelierele VAG.

mai ieftina si mai sigura. daca pretul e, intr-adevar mai mic, la siguranta nu as baga mana in foc. cat despre fiabilitate, se stie ca asiaticii sint un pic mai in fata decat concurenta. dar aici intervine un mare dar.

v-am spus, hai sa judecam masinile ca virtuali cumparatori romani. ca asta sintem, la urma urmei. ei bine, dupa cativa ani de discutii pe internet, intalniri cu colegi de drum cu masini din grupul VAG si alte cateva chestii, am intrat in posesia unor cunostinte destul de vaste referitoare la modelel VAG. ca sa nu mai vorbesc de faptul ca am in posesie un program de diagnoza a acestor autovehicule, compatibil cu orice laptop.
toate acestea imi dau mie intaietate fata de orice posesor de Toyota, care este la mana oricarui dealer Toyota, cand ceva nu merge bine.
sa nu vorbim de piese de schimb si de rapiditatea cu care sint oferite de reteaua de magazine auto.

cat despre tehnica, parerea mea este asta : Toyota este in fata la motoare pe benzina, iar VW este cu o lungime de masina in fata la motoarele diesel.
remarc aici faptul ca pe mine nu ma deranjeaza zgomotul mai ridicat al motoareler diesel VW. pe mine ma intereseaza forta bruta a motoarelor diesel, coroborate cuun consum rezonabil.
si sa nu uitam totusi motorul 2.0TFSI - premiat si la nivel international. deja pe el s-au pus 400 de cai si rezista.
tot asa, este posibil ca 1.4TSI sa fii determinat o revolutie in lumea benzinarelor : nici o masa fara turbo !!

georg40
6th August 2007, 12:54
georg ce parere ai de civic sedan hybrid ? sunt pe strazile din Germania?

Foarte, foarte putine, mai mult in dotarea reprezentantelor si atelierelor specializate, unde le poti incerca, ele se livreaza numai la comanda, dar se pare ca interesul inca este latent. Nemtii, ma refer la consumatori, sunt destul de conservatori in ce priveste noutatile benzina+electrica,asta nu prea le suna bine.

georg40
6th August 2007, 12:58
am vazut eu cateva, ma rog, nu in numar foarte mare. inca n-au intrat calumea hibridele pe piata din germania, poate peste cativa ani.

p.s. Georg, acu cateva luni eram decis sa-mi iau Daihatsu YRV 1.3 4x4...asta pana i-am vazut interiorul....m-a dezamagit crunt. Nu stiu, au reusit sa faca o masinuta superba pe dinafara, dar s-au inecat la mal cu interiorul foarte, foarte urat si plin de materiale ieftine.

Intradevar este foarte greu sa iei o decizie mai ales ca masina costa bani multi si nu o schimb in fiecare zi ca pe o camasa. Nici Sirion-ul meu nu e pe dinauntru ultimul racnet, desi bordul, instalatia audio, etc. arata in mare OK. Dar pentru banii dati, vizavi de derintele pe care le am fata de masina sunt multumit.
De aceea repet,a cumpara o masina este mereu o decizie individuala, m-as feri candva sa dau cuiva un sfat in aceasta privinta. Asta-i ca si la casatorie, tu dai unui prieten un sfat,pleci si el ramane cu...nevasta ! (Am glumit ,desigur.).

ionut_cluj
6th August 2007, 19:02
cat despre tehnica, parerea mea este asta : Toyota este in fata la motoare pe benzina, iar VW este cu o lungime de masina in fata la motoarele diesel.
remarc aici faptul ca pe mine nu ma deranjeaza zgomotul mai ridicat al motoareler diesel VW. pe mine ma intereseaza forta bruta a motoarelor diesel, coroborate cuun consum rezonabil.
si sa nu uitam totusi motorul 2.0TFSI - premiat si la nivel international. deja pe el s-au pus 400 de cai si rezista.
tot asa, este posibil ca 1.4TSI sa fii determinat o revolutie in lumea benzinarelor : nici o masa fara turbo !!

nu vreau sa te contrazic, tocmai pentru ca ti-ai exprimat o parere personala, dar cele mai bune motoare diesel din lume sunt HDi de la Peugeot. Da, am vazut si eu ca BMW conduce in topul motoarelor diesel, dar aceste motoare sunt proiectate de tehnicienii Peugeot.

cat despre TFSI, intradevar motoare foarte puternice, dar problema e ca nu-s rezistente. un motor tras de par in halul asta n-are cum sa tina mai mult de 150-200.000 de km. eu unul am mai mare incredere in StarJet, e tot turbo (si biturbo la Grande Punto Brutale sport), dar e construit in alt mod.

ionut_cluj
6th August 2007, 19:03
Intradevar este foarte greu sa iei o decizie mai ales ca masina costa bani multi si nu o schimb in fiecare zi ca pe o camasa. Nici Sirion-ul meu nu e pe dinauntru ultimul racnet, desi bordul, instalatia audio, etc. arata in mare OK. Dar pentru banii dati, vizavi de derintele pe care le am fata de masina sunt multumit.
De aceea repet,a cumpara o masina este mereu o decizie individuala, m-as feri candva sa dau cuiva un sfat in aceasta privinta. Asta-i ca si la casatorie, tu dai unui prieten un sfat,pleci si el ramane cu...nevasta ! (Am glumit ,desigur.).

de exemplu daca YRV ar avea interiorul lui Yaris ar fi un best-seller:) si daca ar scrie Toyota pe el. am auzit numai cuvinte de lauda despre masinuta asta, dar imaginea firmei nu o avantajeaza deloc.

georg40
6th August 2007, 20:01
de exemplu daca YRV ar avea interiorul lui Yaris ar fi un best-seller:) si daca ar scrie Toyota pe el. am auzit numai cuvinte de lauda despre masinuta asta, dar imaginea firmei nu o avantajeaza deloc.

Trebuie sa fie o afirmatie bazata pe necunoastere. Aici stie fiecare ca de fapt Daihatsu este...Toyota sub un alt nume. Aceleasi motoare, multe elemente de constructie comune, sigur pe masini scrie Daihatsu, dar cei care si-o doresc o cumpara fara retineri. Colaborarea Toyota - Daihatsu este o cale de diversificare a paletei de produse, in primul rand.

ionut_cluj
6th August 2007, 21:54
pai orice model daca vrei il cumperi fara retineri. eu spun doar ca, de exemplu, majoritatea ar alege Toyota/Honda/Nissan/Mazda in detrimentul Daihatsu...asta si din cauza imaginii marcii. la noi nu s-a mediatizat mai deloc, nici nu stiu daca se importa.

07Ex
6th August 2007, 22:56
Am votat cu cele asiatice deoarece sunt per total mai fiabile decat cele europene.

oaspetele
6th August 2007, 23:11
nu vreau sa te contrazic, tocmai pentru ca ti-ai exprimat o parere personala, dar cele mai bune motoare diesel din lume sunt HDi de la Peugeot. Da, am vazut si eu ca BMW conduce in topul motoarelor diesel, dar aceste motoare sunt proiectate de tehnicienii Peugeot.

cat despre TFSI, intradevar motoare foarte puternice, dar problema e ca nu-s rezistente. un motor tras de par in halul asta n-are cum sa tina mai mult de 150-200.000 de km. eu unul am mai mare incredere in StarJet, e tot turbo (si biturbo la Grande Punto Brutale sport), dar e construit in alt mod.

1.oricum ai lua-o, europenele domina la diesel. ok.
si adevarul e ca in 93-94 si mai incolo, VW a dezlantuit o adevarata revolutie diesel cu TDI-urile.

2.timpul va spune, dar se pare ca GTI-ul si al sau motor este o reusita absoluta, spre deosebire de golf 5 care intr-adevar pare ca e sub golf 4, raportat la momentul respectiv.

ionut_cluj
6th August 2007, 23:47
pai sunt vanzarile proaste, masian e mai slab calitativa, cel putin la materiale, desi arata mult mai bine. nu inteleg de ce tin inca besica aia de 1.9 SDI, care nu isi merita deloc banii. de ce nu pun 1.4 TDI? e o enigma pentru mine.

07Ex
14th August 2007, 06:44
1.oricum ai lua-o, europenele domina la diesel.

Nu stiu ce masini asiatice aveti voi acolo, dar aici eu nu am vazut nici o marca asiatica diesel, asa ca e normal ca cele europene sa domine la diesel.

ionut_cluj
14th August 2007, 10:58
Hyundai, Nissan, Mitsubishi, Honda, Toyota, Kia...toate au diesel

california
14th August 2007, 22:54
asta pentru ca in America de Nord benzina e mai ieftina....si nu le pasa de consum....multe statii de gas nici nu au pompe pt alimentare cu motorina....

iar in state ca si california nici legea nu iti permite sa inmatriculezi masini noi diesel.....vorbesc despre automobile si nu camioane etc....asta cica din cauza poluarii....

asa ca e cam greu sa compari masinile din America cu cele din Europa....diferenta de motoare si capacitate chiar daca sunt japoneze sau europene

asa ca cele mai bune sunt cele europene in Europa....si cele asiatice in America......
asta ca sa fiu on topic....

ionut_cluj
15th August 2007, 00:47
si in europa tot asiaticele sunt cele mai bune:)

07Ex
15th August 2007, 03:37
asta pentru ca in America de Nord benzina e mai ieftina

Asta poate la voi in state, deoarece in Canada benzina este dublu la pret comparativ cu SUA.


in state ca si california nici legea nu iti permite sa inmatriculezi masini noi diesel

Serios? Asta este cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Pai si VW si Mercedes ce fac cu masinile diesel pe care le produc? La voi nu se vand VW Jetta diesel sau Smart ForTwo?

california
16th August 2007, 08:49
serios in California nu se vand masini diesel noi,

foarte rar am vazut cate un diesel.....si ala a fost inmatriculat intai in Texas si apoi adus in California.

chiar asa scumpa sa fie benzina in Canada?,,,,aici acum e 2.65 galonul.....si prin alte state e mai ieftin.....

asa ca la putere tot motoarele pe benziba sunt pe aici....

inca nu exista Smart in USA....am inteles ca vor sa-l aduca.....bineinteles pe benzina.....eu unul nu as da atatia bani pe el.....cat poti sa iei o masina mare,,,,,iar strazile iti permit nu ca prin Europa....

ionut_cluj
16th August 2007, 12:22
am senzatia ca stiu pe cineva care locuieste in new york si are Smart. nu sunt sigur daca are sau isi doreste. o sa ma interesez.

07Ex
16th August 2007, 17:17
Aici in Canada Smart ForTwo se vinde de vreo doi ani. Cateva din modele sunt diesel. In plus stiu sigur ca VW vinde Jetta diesel si din cate stiam parca si Mercedes are 1-2 modele pe diesel.

Benzina in Toronto este in jur de $1.00 litrul. Sunt saptamani cand benzina de 87 e chiar $1.12 litrul, acum este in jur de 95 de centi asa ca este sigur mai scumpa comparativ cu cat platiti voi in State.

Saptamana asta sunt in El Salvador "on business". Aici benzina este $3.14 litrul!!!!!

california
16th August 2007, 19:26
Eu nu am vazut inca oficial ca Smart sa se importe in USA.Poate unul altul si au mai adus cate o masinutza prin alte metode.....

ionut_cluj
16th August 2007, 19:40
da` nu se poate vinde daca nu e omologat, deci a adus-o degeaba. asta daca nu se importa

ionut_cluj
16th August 2007, 19:41
http://www.smartusa.com/ de aici deduc ca se importa

california
16th August 2007, 20:02
exact ce am zis eu la inceput......vor sa-l aduca ....daca te uiti atent pe site zic Smart USA 2008......

http://www.smartusa.com/smart-car-faq.aspx

nu cred ca vrei sa comanzi o masina de pe net fara sa stii cum merge.....

ce am vrut sa zic ca inca nu am vazut la dealeri masina....

hai ca scriem off topic si ne matura seful de aici.....

sunt curios si eu sa il vad cum arata pe langa ''mastodontii'' americani....

07Ex
17th August 2007, 10:07
Mai multe informatii despre Smart in Canada pot fi gasite pe site-u; oficial: http://www.thesmart.ca/

De asemenea, daca vrei sa vezi poze cu masina Smart pe langa camioanele de pe acest continent uita-te pe site-ul acesta: http://www.canadiandriver.com/articles/pb/smartfortworoadtrip.htm

Un filmulet f. interesant despre Smart ForTwo poate fi gasit aiciL http://www.youtube.com/watch?v=woMptmlgwok

ionut_cluj
17th August 2007, 12:28
nu cred ca vrei sa comanzi o masina de pe net fara sa stii cum merge.....


de ce nu? vreo 7.000 de romani au facut-o cu loganul:))

california
17th August 2007, 20:21
de ce nu? vreo 7.000 de romani au facut-o cu loganul:))
no comment :shocked:

interesante linkurile despre Smart in Canada...