PDA

View Full Version : Blat UEFA?



Pages : [1] 2

Vadim
17th March 2006, 15:01
Considerati o facatura faptul ca Steaua si Rapid au fost trase in acelasi sfert de finala ale Cupei UEFA?

Credeti ca forul european vrea sa scape de valoarea noastra?

superchumbo
17th March 2006, 15:06
ideea e ca ne-am cam luat-o in cap cu coeficientul nostru de tara, trebuia sa ne linisteasca cineva.

MariusTR
17th March 2006, 15:13
Uite ce am zis eu azi la ora 11.00 am :

Imi cer scuze ca va dezamagesc... dar am o veste de ultima ora. Unele surse vorbesc despre faptul ca UEFA a facut in asa fel incat azi la 14.00 Steaua sa cada cu Rapidul. Nu se doresc 2 echipe romanesti pe podium, e vorba despre ratiuni economice. Ceea ce nu dorim din tot sufletul se va intampla, din pacate.

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=561073&postcount=28

Eu il cunosc pe ala care a aranjat urnele.

miril
17th March 2006, 15:13
Faptul ca noi traim intr-o lumea a blaturilor si din...blaturi, nu inseamna ca forul european se ia dupa noi. Foarte putin probabil, Marius, chiar daca ratiunea economica exista dintotdeauna. Inseamna ca in semifinale vom avea parte de arbitrii..."favorabili"? Ar fi trebuit ca UEFA sa-si ia masuri de precautie, inca din optimi, lucru usor de realizat, mai ales ca De Sanctis, ieri seara, a fost extrem de obiectiv. Nu-mi vine sa cred!

tuxie
17th March 2006, 15:13
Nu stiu daca a fost sau nu manareala, ca roman cred ca ni s-a pus o caramida in bot, dar de dovedit asta este imposibil, drept urmare singurul lucru bun care se poate face aici este jucarea unei duble fair-play pentru a se evita o gramada de galbene, fapt care ar lasa-o cu ochii in soare si pe calificata in semifinale.

KLMN
17th March 2006, 15:15
Un sfert intre cele 2 echipe romanesti ne avantajeaza in calculul coeficientului de tara ptr ca indiferent de rezultat de aduce 5 puncte, adica inca 1.666 in clasament.
Singura modalitate ca UEFA sa aranjeze sortii, ar fi fost ca in prealabil sa incalzeasca bilele Stelei si Rapidului. Eu , unul nu cred asta.
Interesanta intuitia lui "MariusTR" !!!

Darkslowstar
17th March 2006, 15:16
Nu cred, pt ca altfel aranjau si semifinala. asa, jucand cu Base;/Boro avem sanse mari sa mergem in finala. Si acolo totul e posibil. Si e clar ca vom avea o echipa direct in grupe, pt ca avem sanse foarte foarte mari sa facem cel putin 7 puncte. Sper sa nu se faca egaluri, totusi

dede
17th March 2006, 15:16
sa privim partea plina a paharului :mda: vom avea o echipa in semifinale

Thomas
17th March 2006, 15:17
Pai da BLAT clar. Cineva (Nasu probabil:D ) ne-a cumparat cu ocazia asta un loc în CL 2007/2008:yeah: :yeah: :yeah:

Multumim UEFA ca te-ai lasat convinsa:happy

MariusTR
17th March 2006, 15:18
Lasa-l incolo de coeficient, buey tata!
Astia vor sa scoata ambele echipe odata din UEFA : o echipa pentru ca a fost invinsa si cealalta pentru scandari rasiste, huliganice, fasciste... numiti voi si altele... orice ... sex in tribune, macel... scapa astia de amandoua dintr-un foc :(

cip_81
17th March 2006, 15:20
Hai sa fim seriosi. Puteau sa cada cu alte echipe si sa nu avem nicio echipa in semifinala...asa, vom avea sigur una. Hai sa nu mai vedem totul in negru.

Zapada
17th March 2006, 15:21
hehehe
Pe aici se zvoneste ca tata Jan si cu Mitica Dragomir corleone de la liga a masluit tragerea in favoarea patronilor cluburilor romanesti pentru ca:

Becali si Copos nu mai cheltuiesc bani cu deplasarile prin alte tari (deci un puls de cel putin 100 000 euro pentru fiecare)

cei 2 patroni nu mai trebiue sa premieze jucatorii pentru calificare deoarece va fi o bataie interna si orgolile de a demonstra cere echipa e mai buna este mai presus de toate (un plus de inca 300 000 euro)

Iar mai presus de toate vom avea si o echipa in semifinale iar cei 2 patroni vor fi mai bogati cu 400 000 euro dupa.

acum sa vezi care pe care, Becali sau Copos?

tuxie
17th March 2006, 15:25
Si vezi doamne e suficient sa deschida gura Mitica Dragomir ca sa li se faca maro chilotii la UEFA de frica si sa faca cum zice el? M-ar mira. Poate doar a intuit ca se va face o manareala, daca chiar s-a facut. In fond, e in bransa de multa vreme, stie dedesubturile la facut manevre asa ca s-a asteptat la asta.

alejandro
17th March 2006, 15:26
aberatii mey,nu cred in nici intr-un aranjament...mai lipseste sa vina copos si sa zica ca si Uefa il hartuieste:happy

relansat
17th March 2006, 15:27
Zapada tu esti nebun ? Cum poti vb despre asemenea lucruri ? Cheltuieli si alea alea ...

Nu e niciun avantaj ca una din echipe e sigur in semifinale ... tre` sa ne gandim ca puteam avea 2 in semifinale ...

Asta este , haide Steaua , hai Rapid ... care e mai buna sa castige :ok:

Paul
17th March 2006, 15:27
Care era interesul uefa sa scape de echipele romanesti?
Doar in uefa mai sunt echipe din lumea a III-a : Zenit , Basel si Levsky

noss
17th March 2006, 15:31
blat ? cu siguranta NU. chiar era atat de imposibil sa se intample acest lucru?? au fost doar 8 echipe la extragere asa ca exista aceasta probabilitate chiar daca nu ne-am fi dorit-o

maldini2006
17th March 2006, 15:36
U E F A = UN MARE BLAT
Nu e posibil asa ceva
Am avut 2 echipe din 8 si au picat impreuna
Italienii au avut 3 echipe din 8 si nu au picat intre ele
Ganditi-va fratilor ca interesele sunt mari
Ce publicitate s-ar fi facut in jurul unei finale Steaua-rapid?(bani,drepturi de televizare, reclame,suporteri)
Oricum STEAUA e peste rapid si se va califica.....FORZA STEAUA
Ce macel va fi zilele meciurilor!!!
Bine ca jucam primul meci pe giulesti, ei au 10 jucatori care pot fi suspendati, TREBUIE SA SPECULAM ACEST LUCRU PENTRU A NE USURA MECIUL DIN RETUR
FORZA STEAUA.....VINCI PER NOI

gig
17th March 2006, 15:37
Nu cred, pt ca altfel aranjau si semifinala. asa, jucand cu Base;/Boro avem sanse mari sa mergem in finala. Si acolo totul e posibil. Si e clar ca vom avea o echipa direct in grupe, pt ca avem sanse foarte foarte mari sa facem cel putin 7 puncte. Sper sa nu se faca egaluri, totusi

PEntru a avea o echipa direct in grupele CL, Romania trebuie sa ajunga pe locul 9 ocupat acum de Rusia. Numai in cazul fericit in care Zenit este eliminata fara sa ia vreun punct, noua ne mai trebuiesc 8 puncte (din care unul deja este luat bonus ptr calificare in semifinale). Adica cea care se califica trebuie sa ajunga obligatoriu in finala, fara egaluri.

Mefisto
17th March 2006, 15:38
Blat clar !
Cineva mi-a spus ca la intrebarea unui reporter daca a fost aranjament un oficial a raspuns: "dumneavoastra v-ar conveni ca finala sa se dispute in tara dvs si sa joace doua echipe bulgaresti?!?"

chivu
17th March 2006, 15:38
eu cred ca s-a aranjat aceasta tragere dar uefa nu si-a dat seama ca ne-a ajutat pentru ca in urma calculelor echipele romanesti ar mai trebui sa acumuleze inca 4 puncte pentru ca incepand cu sezonul 2008/2009 sa avem in Liga Campionilor 2 echipe, una direct in grupe, respectiv in tur preliminar. In meciurile astea doua numai in cazul in care se vor inregistra 2 rezultate de egalitate nu vom putea acumula 4 puncte, asa ca in opinia mea este mult mai bine asa mai ales ca suntem cu o echipa in semifinala, unde ne vom bate cu o echipa accesibila zic eu, middlesbrough sau basel sunt de trecut sa fim seriosi.

RedStar
17th March 2006, 15:42
Cota era de 7:1 underdog, a fost posibil sa cadem impreuna, nu cred ca a fost aranjament.

uti2102
17th March 2006, 15:43
Cea mai buna dovada ca NU A FOST ARANJAMENT e faptul ca Romania va avea, indiferent de rezultatele dublei manshe, un plus de 1,666 la coeficientul de tzara, ceea ce ne va posta cu sigurantza in primele 10 !!!
Mai mult, privind tabloul, se observa clar ca partea noastra este mai accesibila. Practic cine va cashtiga dubla mansha are o shansa foarte mare de a juca finala !

Cat despre aspectele pur tehnice, e de precizat ca echipele noastre nu au fost nici primele shi nici ultimele extrase din urne, deci cade shi varianta bilelor incalzite...

Gruppo Aparte
17th March 2006, 15:43
O sa-i batem si pe rapid si gata. O sa mergem mai departe in semifinale. parerea mea. Asta imi doresc

Edgar
17th March 2006, 15:47
Nu e blat si chiar daca e, inseamna ca daca UEFA ne-a vrut raul, inseamna ca sunt dusi rau pentru ca ne-au facut un bine.

Si cu 1 echipa in semifinale si cu 2, mai sus de locul 8 n-am fi putut urca. In plus, era posibil ca nici Steaua, nici Rapid sa nu se califice. Asa avem o echipa in semifinale si 5 puncte dintr-un foc.

Ce e mai rau dpdv economic pentru UEFA? Celtic/Rangers direct in grupe in 2007/2008 sau campioana Romaniei direct in grupe in 2007/2008? Castigarea cupei UEFA e un mizilic, nu se compara cu sumele care se invart in CL.

joao pinto
17th March 2006, 15:47
Ba si in cazul in care se vor inregistra egaluri, vom face 5 puncte: 2 Steaua, 2 Rapid, plus 1 bonus.
Nu stiu exact care este situatia celorlalte tari, dar cel putin 5 puncte tot facem...

adibordei
17th March 2006, 15:49
E incredibil cum 60 % din cei ce au votat cred ca e conspiratie!
E ABERANT din punctul meu de vedere, steaua si rapid nu reprezinta o amenintare pentru europa
NU UITATI CA ACUM NI SE ASIGURA O ECHIPA IN SEMIFINALE, asta inseamna ca daca mai castigam un meci in semifinale avem direct echipa in champions league ... Credeti ca e conspiratie sa ajungem in CL?!
Mai ganditi-vA!

JJ
17th March 2006, 15:51
PEntru a avea o echipa direct in grupele CL, Romania trebuie sa ajunga pe locul 9 ocupat acum de Rusia. Numai in cazul fericit in care Zenit este eliminata fara sa ia vreun punct, noua ne mai trebuiesc 8 puncte (din care unul deja este luat bonus ptr calificare in semifinale). Adica cea care se califica trebuie sa ajunga obligatoriu in finala, fara egaluri.
Pe 10 e suficient. Greu ca acea castigatoare CL de la anul sa fie fix pe 3 sau pe 4 in campionat.

manixdoi
17th March 2006, 15:51
Da NENE mare BLAT (bai Ioanitoaia, Ivanonici de ce nu va treziti ?)
Sa ma explic.
In cupa UEFA sezon 2001-2002 tot in sferturi 2 echipe olandeze, 2 italiene.
Se trage la sort si rezulta PSV - Feyenoord
Cupa Campionilor (sa CL, cum se numeste acum)
sezon 2003-2004 tot aceasta faza: 2 echipe englezesti, 2 spaniole
Meci Chelsa - Arsenal
sezon 2004-2005 un pic mai complicat : 3 italiene, 2 englezesti
Meci Milan - Inter.
Informatii luate se pe www.uefa.com si nu am sapat mai mult, ca poate mai gaseam ceva exemple si prin secolul trecut

danilu74
17th March 2006, 15:52
eu cred ca s-a aranjat aceasta tragere dar uefa nu si-a dat seama ca ne-a ajutat pentru ca in urma calculelor echipele romanesti ar mai trebui sa acumuleze inca 4 puncte pentru ca incepand cu sezonul 2008/2009 sa avem in Liga Campionilor 2 echipe, una direct in grupe, respectiv in tur preliminar. In meciurile astea doua numai in cazul in care se vor inregistra 2 rezultate de egalitate nu vom putea acumula 4 puncte, asa ca in opinia mea este mult mai bine asa mai ales ca suntem cu o echipa in semifinala, unde ne vom bate cu o echipa accesibila zic eu, middlesbrough sau basel sunt de trecut sa fim seriosi.

2 rez de egalitate sunt 4 puncte, nu? ca doar se pun pt aman2 echipele.. Steaua e in finala cupei! si Poli Timisoara in 2007/2008 in grupele CL. Sa ne auzim numai de bine!

bmarian
17th March 2006, 15:54
Nu cred, pt ca altfel aranjau si semifinala. asa, jucand cu Base;/Boro avem sanse mari sa mergem in finala. Si acolo totul e posibil. Si e clar ca vom avea o echipa direct in grupe, pt ca avem sanse foarte foarte mari sa facem cel putin 7 puncte. Sper sa nu se faca egaluri, totusi
Chiar daca se fac egaluri punctele sunt aceleasi , in joc sunt 5 puncte si ele vor fi castigate oricum de ROMANIA prin intermediul RAPIDULUI si al STELEI chiar daca vor fi victorii sau meciuri nule.

Anclation
17th March 2006, 15:57
Nu va fi o surpriza pentru mine daca s-a dovedit ca este chiar asa...

vadergrd
17th March 2006, 15:59
ratiunea spune 1/7... intuitia zice ca nu prea... nu pot zice ca a fost pana nu "vedem caseta" ca sa zic asa... da miroase a ceva ... marca UEFA... sa fim seriosi prea am ajuns departe.ca rapidist imi doresc ca Rapid sa mearga mai departe dar ca roman ma gandesc ca la cum au jucat cele 2 echipe pana acuma probabil ca daca nu se intalneau jucau finala!!!partea plina a paharului cu o echipa in semifinala nu prea imi tine de foame!!!FORZA RAPID!! ptr uefa-:rosu: :no:

Decoo
17th March 2006, 16:04
70 %(dupa mine)...au zis sa ne puna in sferturi sa scape de o putere...
30 %(tot dupa mine)...au fost pura intuitie..dar mai greu

Sorin Blaj
17th March 2006, 16:08
Ce sa-ti povestesc?
UEFA are interes ca Romania sa aibe sigur o echipa in semifinalele Cupei UEFA.

RedStar
17th March 2006, 16:10
Echipe Trageri- Trageri+ Sanse
8 1 6 14.28%
6 1 4 20%
4 1 2 33.33%

Sansele au fost de 20% sau 4:1 sa cada Steaua cu Rapid.
Sanse bune de mizat !

One-Man Show
17th March 2006, 16:13
interesanta gluma olandezului la tragere ... sa fi fost o umbra de adevar akolo ???

lllucian
17th March 2006, 16:17
blat, neblat batem pe rapid si boro si jucam finala !!!

JJ
17th March 2006, 16:19
Mie-mi da 14,5%...

lokko
17th March 2006, 16:19
Nu cred ca UEFA a facut o asemenea manevra!
Daca vroiau sa ne scoata puteau aranja altfel situationul...adica ma refer ca puteau umbla cu prostioare la arbitrii!
Nu stiu, ne'am invatat sa ne activam subiectivismul din orice!Sa dam vina pe astia marii!
Eu zic ca asa a fost soarta!
Oricum tot Steaua se duce mai departe

rain_man1973
17th March 2006, 16:22
100% blat

daca steaua si rapid se calificau si jucau (de exemplu) finala ce venituri ar fi fost din vanzarea biletelor si cati romani s-ar fi dus sa vada finala.asa am patit si cu danemarca in calificari ,cum tara care avea sponsorul principal(o marca de bere) si peste 30.000 de spectatori sa nu participe in dauna romanie o tara cu posibilati financiare mai slabe. putem sa intram in UE ca tot din europa de est suntem.

Mishumacher
17th March 2006, 16:24
Romanii n-or sa fie niciodata multumiti.Daca nu picau astea imprena existau mari sanse sa nu se califice nici una in semifinale(am avut prea mult noroc pana acum....trebuie sa se mai si termine)!
UEFA alta treaba n-are decat sa incalzeasca bilele,ce sa spun!!!
Bine ca avem o echipa in semifinale si gata.

IonitaCristian
17th March 2006, 16:26
Cu egaluri sau victorii tot 5 puncte avem asigurate. Fiecare meci e de 2 puncte indiferent de scor, + punctul bonus. Ramane ca echipa care merge mai departe sa reuseasca pe cate posibil sa ajunga in finala, daca se poate cu victorie si egal in semifinale, pentru a mai aduna ceva puncte, si a urca pe 8. Este greu dar nu imposibil sa ajungem pe 8, loc ce asigura 2 locuri de Liga, una in grupe, una in turu 3, si 4 locuri de UEFA, toate in primul tur.
Despre o dubla Rapid - Steaua, ce sa mai spunem ? Asta e, nu cred ca a fost blat, si daca a fost blat ... n-ai cum sa dovedesti, ramane doar ca formatiile romanesti sa-si vada de treaba, sa adune cat mai multe puncte, sa repetam un sezon fantastic si sa avem cat mai multe echipe in cupele europene, atunci nu ne mai poate opri nimeni, decat noi.

Decoo
17th March 2006, 16:26
Cat despre aspectele pur tehnice, e de precizat ca echipele noastre nu au fost nici primele shi nici ultimele extrase din urne, deci cade shi varianta bilelor incalzite...tragerea sa facut in 5 min..consider ca 2 bile ar fi putut sa stea inclazite vreo 4 minute...

Ciprianr
17th March 2006, 16:27
Blat-neblat, Romania va avea o sansa catre finala. Sa lasam partea cu blatul si sa privim la cele doua meciuri care TREBUIE sa aduca doua victorii.
Rapid va invinge in Giulesti, iar Steaua va invinge pe Lia Manoliu. Sa asteptam si numarul de goluri...

Paul
17th March 2006, 16:35
zvonuri ieftine
daca vroiau sa ne puna pumnul in gura , ne trimiteau un arbitru de casa al UEFA si gata ... :evil:

Darius
17th March 2006, 16:36
Eu sunt convins ca nu a fost blat si nu inteleg cum va puteti gandi la asa ceva; pana la urma este vorba despre UEFA, nu de liga lui Dragomir....nu?
M-au deranjat si afirmatiile lui Mircea Lucescu de la TV, care a dat de inteles ca ar fi fost blat...cu afirmatiile sale i-a convins pe multi de ceea ce a sustinut, pentru ca Mircea Lucescu este un nume mare in fotbalul romanesc.

inter
17th March 2006, 16:36
corect Paule! .. inca multi sunt ancorati in trecut :D:D

ps. M.Lucescu .. unul din "parintii blaturilor" din fotbalul noastru :D

mieju
17th March 2006, 16:41
Chiar daca existau circumstante economice pentru un blat, nu cred ca a fost - sau nu ma intereseaza daca a fost sau nu. Este un mare dezavantaj pentru ca si Steaua si Rapid au picat cu unele din cele mai grele adversare posibile :)
Dar faptu-i consumat.

Sunt rapidist si cred ca vom merge mai departe. Steaua e oscilanta.

Indiferent de rezultat, important e ca invingatoarea sa joace finala.
Dar acum e timpul nostru.

Hai Rapidu' !

krapulax
17th March 2006, 16:42
..paranoia...

U1
17th March 2006, 16:46
Nu cred ca UEFA a aranjat aceasta tragere din simplul motiv ca aceste aranjamente mai devreme sau mai tirziu vor iesii la iveala.
Ceea ce ma preocupa mai mult este ca Romania dupa aceasta tragere are sanse mari sa depaseasca chiar Grecia si sa avem 6 echipe in competitiile europene.
Daca ajungem cu o echipa in finala avem sansa sa acumulam 10 puncte suplimentare.
9/3 =3 ; 3 + 29,124 = 32,124
In felul acesta depasim Grecia care are 32, 081
Mai trebuie indeplinata o conditie : Zenit nu trebuie sa se califice in semifinale
BAFTA RAPID SI STEAUA.

byubay
17th March 2006, 16:46
Nu cred ca a fost blat,insa sunt convins de un lucru:nimeni de la UEFA nu vrea sa vada o finala romaneasca!Puteti voi sa spuneti ce vreti,dar asta e ultimul lucru pe care il doresc aia!

O finala 100% romaneasca nu ar atrage multa lume la Eindhoven,nu ar atrage sponsori,televiziuni.O sa fie finala UEFA si cam atat.

Oricum,sper ca in semifinale sa nu faca arbitrii pe nebunii ca simt ca innebunesc.

Daca face vreun smen si trage cu Basel/Boro,o sa injur toti arbitrii pe care ii va mai trimite UEFA in ROMANIA,chiar daca nu au nici o vina.

BlueEnergy
17th March 2006, 16:52
Vad ca 64 au votat Blat si 51 Nu! Pentru cei care au votat blat... chiar credeti ca UEFA s-ar compromite la asa ceva ptr ce? E un forum european nu o asociatie mafiota de tip romanesc! Ptr ca aia care ati votat ca a fost blat sunteti prea prinsi in povestiile cu blaturi si mafioti! Daca nu se vroia sa fim in cupa UEFA ne rezolvau simplu niste arbitrii si cu asta basta! Ce era ca la meciul Hamburg-Rapid, spre final, 3-1 ptr aia si se arunca unul in careul Rapidului si se dadea 11 m? Daca aseara Joaquin nu lua direct rosu dupa ce Dica l-a tras timp de cateva secunde de tricou lua doar galben? Nu! Arbitrajul a fost corect si cred ca nu e nimic necurat in spatele acestei trageri la sorti si asa au vrut sortii! Ce sa zicem de Liga Campionilor atunci? In urna 16 echipe si pica sa joace din nou Chelsea cu Barcelona dupa ce anul trecut Chelsea ii elimina pe cei de la Barcelona! Ce ar fi trebuit sa zica fanii Barcelonei? Ca e blat? Acum au fost doar 8 echipe si asa a vrut soarta! Fie ca cea mai buna echipa sa prinda semifinala! Adica Steaua!:D

P.S. Ia ganditi-va ca picam cu echipe puternice (Shalke sau Middlesbrough) si nu prindeam nici un loc in semifinala! Dar asa... eu ma pierd cand ma gandesc ca o sa avem o echipa in semifinalele cupei UEFA! E ceva extraordinar!

byubay
17th March 2006, 16:53
Nu cred ca a fost blat,insa sunt convins de un lucru:nimeni de la UEFA nu vrea sa vada o finala romaneasca!Puteti voi sa spuneti ce vreti,dar asta e ultimul lucru pe care il doresc aia!

O finala 100% romaneasca nu ar atrage multa lume la Eindhoven,nu ar atrage sponsori,televiziuni.O sa fie finala UEFA si cam atat.

Oricum,sper ca in semifinale sa nu faca arbitrii pe nebunii ca simt ca innebunesc.

Daca face vreun smen si trage cu Basel/Boro,o sa injur toti arbitrii pe care ii va mai trimite UEFA in ROMANIA,chiar daca nu au nici o vina.

Aurel.D
17th March 2006, 16:53
Noi romanii suntem bolnavi, vedem numai scenarii, numai comploturi. Este adevarat ca in ultima vreme fotbalul este condus de factorul economic mai mult decat de cel sportiv; chiar si capii de serie la mondiale si europene se stabilesc tot dupa criteriul economic.
Insa legat de aceasta tragere la sorti, nu avem de unde stii ce s-a intamplat, asa ca putem sa presupunem pana la infinit. Cred ca aceasta discutie nu isi are rostul. Si povestea cu bilele calde sau mai grele, etc...pana nu se dovedeste nimic....apa de ploaie!

bobutzu
17th March 2006, 16:53
Eu cred ca aceasta discutie chiar nu-si are rostul. Sunt de aceeasi parere cu cei care spun ca ne ajuta aceasta tragere pentru ca asa avem sigur o formatie in semifinale. Indiferent cat de bine au jucat pana acum, daca nu picau asa erau sanse sa n-avem nici o echipa in semifinale.
Multa bafta ambelor echipe si sper ca STEAUA sa castige.:P

zeke
17th March 2006, 17:01
Cei care au votat NU sunt convins ca nici macar unul singur nu a vazut live la televizor tragerea la sorti.

A fost desemnat un singur om, un olandez necunoscut, sa se ocupe de toata tragerea la sorti, si tot el sa extraga si echipele.

Nu a amestecat deloc bilele, apoi tot el baga mana in urna, si se uita exact ce trage, fara sa amestece in nici un fel bilele.
Eu stateam si nu imi venea sa cred. Erau atatea feluri in care puteau sa faca sa fie corecta tragerea la sorti, insa a fost lasat doar acest olandez care se uita si alegea bilele, fara sa le amestece aproape deloc.

Am avut asa o senzatie de sila completa, ca s-a adeverit ceea ce vorbeau foarte multi prieteni ai mei, ca e 100% aranjata aceasta tragere la sorti, ca favoritele (Sevilla, Schlake04 si Middlesborough) nu vor pica intre ele, si ca Steaua Bucuresti va pica 100% cu Rapid Bucuresti, si asa a si fost.

Acum Rapid si Steaua se vor macelari intre ele, una dintre ele va ajunge in semifinala decimata, probabil cu o multime de suspendari, si va fi o prada usoara pentru Middlesborough.

Dar sa revedem toate motivele clare pentru care se intampla acest lucru:

1.O finala romaneasca sau ambele echipe romanesti in semifinale ar fi fost ceva ceea ce nimeni din fotbalul vest-european si-ar fi dorit.

2.Incasari din drepturi de televizare: minime. Venituri din pariuri : minime (Pe Roma - Middlesborough s-au pariat in total 4,8 milioane de euros numai pe o singura agentie de pariuri: betfair, iar pe Betis - Steaua doar 0,2 milioane euro... doar o simpla comparatie ca sa vedeti despre cati bani este vorba)

3.Daca s-ar fi calificat doua echipe romanesti mai departe (ceea ce aveau toate sansele, dintre cele ramase nici una nu era bau-bau, toate celelalte echipe sunt accesibile, si oficialii UEFA stiu foarte bine acest lucru, Steaua si Rapid se puteau califica ambele foarte usor mai departe)
din urmatorii ani, Romania ar fi avut doua echipe in Liga Campionilor si ar fi insemnat mai putini bani pentru Elvetia sau celelalte tari adversare direct, si mai multi bani pentru Romania.

4.Cu toata ura care exista intre Rapid si Steaua, sigur vor iesi incaierari intre suporteri si scandal mare, si echipele vor avea terenul suspendat, asa ca deja in semifinale, cea care va ajunge, va fi o victima aproape sigura.

5.Era cea mai rea posibilitate, si oricare dintre noi care a vazut tragerea la sorti, au vazut foarte clar ca nu a fost o tragere la sorti, ci pur si simplu o aranjare "asa cum le convine celor din vestul europei" a echipelor.

montania
17th March 2006, 17:03
La inceput am fost dezamagit, chiar ascultam pe uefa.com tragerea la sorti, si s-a auzit dezamagirea din sala chiar inainte sa spuna la microfon cine-cu cine a iesit.

DAR, daca e mana cuiva, atunci este EL, Cel de SUS!!!!! Va spun, Dumnezeu vrea sa luam cupa. Iar asta este drumul!!! Fireste ca noi acum nu vedem clar treaba asta, dar o sa gandim altfel dupa ce o sa jucam finala! O sa ziceti ca sunt nebun, dar acum chiar cred ca asa va fi. Sau chiar daca ar fi fost o manarie, TREBUIE sa ne ambitionam sa le luam trofeul. Dar va asigur ca e numai soarta.

Imi pare rau numai d eo chestie, ziua de ieri, cu calificarea Stelei, a reusit sa faca, din noi, toti Romanii fericiti, si uniti! L-am auzit pe seful galeriei Stelei spunand cum atinut cu Rapid. Ce sa mai, Stelistii au fost Rapidisti si invers. din pacate, acest sfert de finala cred ca o sa distruga unitatea care tocmai o dobandisem... Sau o sa fie un test de MATURITATE?! Poate e momentul sa intram si noi, suporterii, intr-o noua etapa, incare sa gandim mai matur si responsabil, si sa lasam diverse golanisme la intrarea in stadion. Tare as vrea sa stiu ca indiferent cine o sa castige, vom fi toti Romani in semifinale, alaturi de Steaua sau Rapid. Ar fi frumos sa aratam in Europa ca putem avea un meeci intern, de calitate, cu superteri de calitate...

Hai ROMANIA!!!

Kainsashiki
17th March 2006, 17:06
zeke te-ai uitat prea mult la filme SF

mai bine cu o echipa automat in Semifinale decat cu niciuna, desi se putea sa avem si 2 in semi...asta e..dar sigur nu a fost blat...

sun
17th March 2006, 17:10
multa vorbaraie pentru nimic . Se pare ca nu invatam nimic din aceasta performanta . Tot paranoici am ramas

UEFA NU A FACUT NIMIC . Asta e , trebuie sa ne infruntam problemele cu demnitate si nu cu prostii :mda:

bunduche
17th March 2006, 17:11
E posibil ca UEFA sa fi aranjat ca ambele echhipe romanesti sa cada impreuna, dar e foarte greu de crezut, desi cine stie:rolleyes:

Sasuke Uchiha
17th March 2006, 17:12
nu cred ca au facut blat , ci e doar marele ghinion romanesc, eu sunt foarte dezamagit :(

IonitaCristian
17th March 2006, 17:14
Cei care au votat NU sunt convins ca nici macar unul singur nu a vazut live la televizor tragerea la sorti.

A fost desemnat un singur om, un olandez complet necunoscut, sa se ocupe de toata tragerea la sorti, si tot el sa extraga si echipele.

Nu a amestecat deloc bilele, apoi tot el baga mana in urna, si se uita exact ce trage, fara sa amestece in nici un fel bilele.
Eu stateam si nu imi venea sa cred. Erau atatea feluri in care puteau sa faca sa fie corecta tragerea la sorti, insa a fost lasat doar acest olandez care se uita si alegea bilele, fara sa le amestece aproape deloc.

Am avut asa o senzatie de sila completa, ca s-a adeverit ceea ce vorbeau foarte multi prieteni ai mei, ca e 100% aranjata aceasta tragere la sorti, ca favoritele (Sevilla, Schlake04 si Middlesborough) nu vor pica intre ele, si ca Steaua Bucuresti va pica 100% cu Rapid Bucuresti, si asa a si fost.

Acum Rapid si Steaua se vor macelari intre ele, una dintre ele va ajunge in semifinala decimata, probabil cu o multime de suspendari, si va fi o prada usoara pentru Middlesborough.

Dar sa revedem toate motivele clare pentru care se intampla acest lucru:

1.O finala romaneasca sau ambele echipe romanesti in semifinale ar fi fost ceva ceea ce nimeni din fotbalul vest-european si-ar fi dorit.

2.Incasari din drepturi de televizare: minime. Venituri din pariuri : minime (Pe Roma - Middlesborough s-au pariat in total 4,8 milioane de euros numai pe o singura agentie de pariuri: betfair, iar pe Betis - Steaua doar 0,2 milioane euro... doar o simpla comparatie ca sa vedeti despre cati bani este vorba)

3.Daca s-ar fi calificat doua echipe romanesti mai departe (ceea ce aveau toate sansele, dintre cele ramase nici una nu era bau-bau, toate celelalte echipe sunt accesibile, si oficialii UEFA stiu foarte bine acest lucru, Steaua si Rapid se puteau califica ambele foarte usor mai departe)
din urmatorii ani, Romania ar fi avut doua echipe in Liga Campionilor si ar fi insemnat mai putini bani pentru Elvetia sau celelalte tari adversare direct, si mai multi bani pentru Romania.

4.Cu toata ura care exista intre Rapid si Steaua, sigur vor iesi incaierari intre suporteri si scandal mare, si echipele vor avea terenul suspendat, asa ca deja in semifinale, cea care va ajunge, va fi o victima aproape sigura.

5.Era cea mai rea posibilitate, si oricare dintre noi care a vazut tragerea la sorti, au vazut foarte clar ca nu a fost o tragere la sorti, ci pur si simplu o aranjare "asa cum le convine celor din vestul europei" a echipelor.


Daca Hans Van Breukelen este complet necunoscut inseamna ca esti paralel cu fotbalul. Daca te cramponezi de asemenea probleme inseamna ca nu meritam sa ajungem pana aici cu nici una din echipe. Important e ca ai nostri sa invetze ceva de aici. Daca repetam acest sezon putem avea si 6 echipe in cupele europene, atunci numai noi vom fi de vina daca nu reusim.
La argumente te cam contrazici ...
Repet, important e ca cei din fotbalul romanesc sa invetze ceva din acest sezon formidabil. Daca punem campionatu serios in miscare putem repeta sezonul si ... nu ne va mai opri nimeni.
Dar daca la vara toti vand jucatori la greu noi ne punem piedici.

neaorin
17th March 2006, 17:19
A fost desemnat un singur om, un olandez complet necunoscut de mine, sa se ocupe de toata tragerea la sorti, si tot el sa extraga si echipele.


Gata, am corectat, nu-i nevoie sa-mi multumesti.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_van_Breukelen

Of, of... ce bine ca lumea a inceput cu noi. :rolleyes:

Nu cred ca a fost blat - dar imi pare rau ca a iesit asa. Daca tot e o cupa europeana, pai sa jucam cu echipe din restul Europei! :)

nachos
17th March 2006, 17:19
Daca Hans Van Breukelen este complet necunoscut inseamna ca esti paralel cu fotbalul. Daca te cramponezi de asemenea probleme inseamna ca nu meritam sa ajungem pana aici cu nici una din echipe. Important e ca ai nostri sa invetze ceva de aici. Daca repetam acest sezon putem avea si 6 echipe in cupele europene, atunci numai noi vom fi de vina daca nu reusim.
La argumente te cam contrazici ...
Repet, important e ca cei din fotbalul romanesc sa invetze ceva din acest sezon formidabil. Daca punem campionatu serios in miscare putem repeta sezonul si ... nu ne va mai opri nimeni.
Dar daca la vara toti vand jucatori la greu noi ne punem piedici.
chestia asta am vrut sa o zic si eu ca s-a vazut de la tv....
asta denota ce tara slaba suntem noi.......suntem furati pe fata cu nesimtire...nici macar nu vreau sa imi aduc aminte de cate ori am fost furati in ultimii 10 anii...........

SORENSEN
17th March 2006, 17:24
La inceput am crezut in focul de moment ca e blat..m-am calmat si cred ca au fost sortii si eu unul am mai spus ca imi era indiferent cu cine jucam.
Steaua putea elimina orice echipa din celelate 7 ..cum bineinteles putea fi eliminata ...asa ca ..hai orgoliile noastre.

HAI Steaua !

paranghele
17th March 2006, 17:30
cum ziceau si altii mai sus, ar trebui ca Steaua si Rapid sa nu isi decimeze echipele si sa se umple de cartonase galbene sau rosii. Sa vedem, caci tensiunea va fi enorma.
hai romania!

zeke
17th March 2006, 17:31
sunt mai convins decat orice altceva pe pamantul asta ca a fost aranjata, si ca se stia asa cum a spus si Marius, pentru ca Romania nu trebuia sa adune prea multi coeficienti UEFA cu amandoua echipele, si ca ambele echipe aveau sanse prea mari sa ajunga in finala amandoua, asa ca a fost nevoie de aceasta rusinoasa "tragere la sorti" care a fost aorice altceva decat tragere la sorti.

va sugerez sa luati o inregistrare a "tragerii" si sa o urmariti cu atentie. Bilele nu au fost amestecate decat invartite cu totul o data, apoi alese pur si simplu cu mana, de un singur om. De aceea erau crispati olandezii, desi ei nu aveau nici o echipa, de aceea a fost si intarziata tragerea la sorti atata, cu povesti despre cum a castigat Ajax sau Feyenoord cupa UEFA prin anii 60-70.

Desigur ca exista o aversiune impotriva "teorillor conspiratiei" care de foarte multe ori nu sunt adevarate.

Insa in acest caz am vazut cu ochii mei, si a fost atat de clar si ata de pe fata, incat sunt convins 100% ca a fost aranjat.

SI ca UEFA stiu foarte bine ca vor "get away with it" si pur si simplu si-au urmat interesele financiare.

Nu ar fi facut prea multi bani dintr-o finala Steaua - Rapid, in schimb o finala Sevilla - Middlesborough suna mult mai bine, nu-i asa?

Urmariti in continuare, cum va ploua cu cartonase galbene si rosii la dubla mansa Rapid - Steaua, si cum castigatoarea va avea oricum terenul suspendat pentru urmatoarea masna datorita "scandarilor rasiste" sau scaunelor rupte in tribune sau etc...

Nea Vasile
17th March 2006, 17:34
Care era interesul uefa sa scape de echipele romanesti?
Doar in uefa mai sunt echipe din lumea a III-a : Zenit , Basel si Levsky

Nu numai de cele romanesti, de cele estice in general, as zice.

O finala cu o echipa romaneasca (una doar) e o "reteta financiara" proasta din capul locului. Bilete nevindute, cheltuieli putine, dezinteres din partea televiziunilor, etc etc. Citi suporteri rapidisti sau stelisti ar fi in tribune? 2000-3000? It sux.

Asa o finala cu cel putin o echipa englezeasca, germana, spaniola e un succces garantat. Si cum echipele romanesti le-a cam luat la rind in suturi pe cele spaniole, frantuzesti, germane, olandeze, iar englezii (in afara de Liverpool si Manchester) fug de romani ca dracu de tamiie, este posibil ca oamenii sa se fii saturat de atita "est europeani". Si in SUA 94 au fost comentarii ale occidentalilor pe aceasta tema ("in gluma", cica), in legatura cu pierderile financiare cauzate de performanta Romaniei (eliminarea Columbiei si Argentinei).

Nu bag mina in foc ca a fost manarie, dar personal am destule suspiciuni. Ceva semanator se intimpla de fiecare data cu turneul final al Cupei Mondiale, unde se fac tragerile la sorti de asa natura incit sa fie cele mai mari sanse ca in finala sa ajunga o echipa europeana si una sud-americana, (Brazilia si Argentina pe o parte, si cele europene pe cealalta) astfel ca toata lumea sa fie multumita si sa iasa lozu la greu.

ULTRA_TEI
17th March 2006, 17:37
la fel ati sarit la UEFA si la Marseille - Dinamo?
http://www.tenisclub.ro/Diverse/om_dinamo_uefa.wmv

zeke
17th March 2006, 17:38
Hai sa vedem pe cine au scos pana acum echipele romanesti, ca sa vedeti de ce trebuia scapat garantat de cel putin una dintre echipe (daca nu de amandoua, vor fi scoase datorita violentelor ce vor avea loc in ambele manse si scandarilor rasiste):

Feyenoord Rotterdam
Hertha Berlin
Everton
castigatoarea de anul trecut al cupei UEFA TSKA Moscova
Lens
Sampdoria
Hamburg
Betis Sevilla

Ce alta mai buna metoda decat sa le lasi sa se macelareasca intre ele, cu orgoliul super-umflat. Si in final va castiga Rapid, pentru ca este echipa mult mai slaba dintre Steaua si Rapid.

si... FC Basel din lumea a treia?? Elvetia este lumea a treia???:)

zeke
17th March 2006, 17:44
cei care nu au vazut "tragerea" in teapa, nici nu ar trebui sa voteze aiurea.
sa ia caseta cu tragerea la sorti, si desi existau mii de modalitati prin care sa fie totul perfect transparent si fara suspiciuni, s-a ales ca totul sa fie facut de un singur om, care , fara sa amestece bilele, sa aleaga uitandu-se in bol. ce ia...

ceva mai pe fata decat asta nu cred ca este posibil

himi
17th March 2006, 17:47
Suntem un neam de bolnavi! Nascuti cu mania persecutiei!
Era o sansa de 1 din 7 sa pice impreuna, deci aproape 15%, parerea mea destul de mare...
Atunci cind au jucat spaniolii intre ei sau italienii n-a mai fost blat!

Avem blatul infipt in creier!!!!

neaorin
17th March 2006, 17:52
1. Daca la Steaua - Rapid vor fi scandari rasiste si ne trezim cu terenuri suspendate, nu vad de ce trebuie sa dam vina pe UEFA.

2. Daca "orgoliile" romanesti vor duce la cartonase si eliminari, nu vad de ce e vina UEFA.

3. Scandari rasiste au fost pe Lia Manoliu si la meciul cu Betis si la cel cu Heerenveen.

"Am avut si vom avea mereu...."


HAI STEAUA!

Nea Vasile
17th March 2006, 17:53
(...)
Atunci cind au jucat spaniolii intre ei sau italienii n-a mai fost blat!
Avem blatul infipt in creier!!!!

Meciuri intre spanioli sau italieni e PERFECT pt UEFA, dpdv financiar.

ULTRA_TEI
17th March 2006, 18:01
la fel ati sarit la UEFA si la Marseille - Dinamo?
http://www.tenisclub.ro/Diverse/om_dinamo_uefa.wmv

Kafe
17th March 2006, 18:05
Eu vreau sa zic, chiar daca a fost blat sau nu, aceste meciuri trebuie sa fie o sarbatoare a fotbalului romanesc. Rivale in campionat acum si un uefa dar sa fie totul fair-play. Suporterii sa se bucure de doua meciuri de calitate fara a ne "macelarii" intre noi. Echipa ceea mai in forma sa mearga mai departe pentru ca se poate ajunge usor in finala. Europa se teme de noi si asta e foarte bine. Rapidisti si Stelisti sa nu uitati sa fiti FAIR PLAY.

contur
17th March 2006, 18:11
sa privim partea plina a paharului :mda: vom avea o echipa in semifinale


Din pacate toata lumea spune asa ,dar e o cumplita amagire .
Adevarul e ca am luat o imensa teapa ..
Sa facem un calcul matemetic extrem de simplu...
Plecam de la premisa ca fiecare meci jucat inseamna bani in plus si posibilitati de a aduna puncte ..
a) echipele ar fi picat cu adversari diferiti :
- numar minim de meciuri - 4 - in ideea ca ambele ar fi iesit in sferturi
- numar maxim de meciuri - 9 - in ideea ca finala ar fi fost una romaneasca
b) echipele joaca intre ele -din pacate crunta realitate

- numar minim de meciuri - 4 - in ideea ca cea care va castiga pierde in semifinale
- numar maxim de meciuri - 5 in ideea in care echipa care castga joaca finala .

In consecinta numarul minim de meciuri e 4 oricum dar numarul maxim de meciuri pe care-l putem juca e 5 fata de 9 daca nu ar fi jucat intre ele ...

Asa ca matematica ne arata clar ca faptul ca vom avea o echipa in semifinale e de fapt o simpla amagire , mai prost de atat nu se putea

Darkslowstar
17th March 2006, 18:13
N-ati vazut ce arbitraje buna am avut? Cum naiba sa fie blat? Hai sa fim seriosi, aveti ceva la mansarda! :D

Grinco
17th March 2006, 18:22
Incredibila paranoia asta romaneasca...Cum sa fie blat? Parca s-ar fi tras la sorti la Bistrita sau Piatra Neamt. Asta cu 'nu ne vor la masa bogatilor' iar e un leitmotiv bagat de fiecare data cand vreo echipa romaneasca pierde. Obisnuiti-va cu ideea ca nu peste tot is blatisti ca la noi. Plus ca asa 100% e o echipa in semifinale, ceea ce nu e sigur ca s-ar fi intamplat daca picau altfel, aducandu-se totodata niste puncte sigure la coeficientul de tara.

Nea Vasile
17th March 2006, 18:30
N-ati vazut ce arbitraje buna am avut? Cum naiba sa fie blat? Hai sa fim seriosi, aveti ceva la mansarda! :D

Ce legatura au arbitrajele? Cu Dinamo a fost arbitraj corect (cu OM)? Daca era invers, gol OM in ultima secunda? Cu Steaua arbitrul se lamurise ca meciul nu mai e meci si a fluierat la fix, dar cu Rapid a fluierat dupa vreo 5 minute si ceva. Dar oricum, n-are legatura, totusi.

Eu nu sunt foarte convins ca a fost blat, dar imi dau seama ca exista motive suficiente si serioase pentru un "aranjament" (nu neparat "furt"), in ultima instanta din cauza aspectelor financiare evidente. De ce sunt cei care sustin 100% "nevinovatia" UEFA atit de convinsi ca totul a fost curat, ce argumente solide exista, in afara de "Domle', nu face UEFA asa ceva, nu se preteaza, suntem paranoici, sa fim seriosi, etc etc" Astea totusi nu sunt argumente, sunt doar strimbaturi din nas.

Darkslowstar
17th March 2006, 18:41
Lasa Dinamo, Dinamo n-a demonstrat pe teren ca are valoare de primavara europeana. Si nici faza de la meciul cu Marsilia nu m-a convins de existenta unei conspiratii. Dinamo ar fi trebuit sa-si asigure calificarea pana atunci la fel ca Rapid si Steaua. Hai sa nu mai fim paranoici

Decoo
17th March 2006, 18:49
ziceti-mi si mie de unde iau inregistrarea tragerii pls

Hipgnosis
17th March 2006, 18:54
Lasa Dinamo, Dinamo n-a demonstrat pe teren ca are valoare de primavara europeana. Si nici faza de la meciul cu Marsilia nu m-a convins de existenta unei conspiratii. Dinamo ar fi trebuit sa-si asigure calificarea pana atunci la fel ca Rapid si Steaua. Hai sa nu mai fim paranoici

corect
si Steaua si rapid au avut super arbitraje
Rapid: trebuia sa aiba om eliminat la Hamburg, cand l-a impins pe ala. se da rosu clar la asa ceva: gest nesportiv...
Steaua: arbitrul l-a eliminat pe Joachim fara sa stea pe ganduri. Era 1-0 pt Steaua. Daca vroia ii dadea galben si gata...il mai intreba cineva ceva??
dinamo: exista dinamo in cupele europene???

Nea Vasile
17th March 2006, 18:55
Si nici faza de la meciul cu Marsilia nu m-a convins de existenta unei conspiratii. Hai sa nu mai fim paranoici

Nu m-am facut inteles, poate. Exemplul cu OM era apropo de arbitrajul favorabil pe care l-ai adus in discutie ca "argument" al "nevinovatiei" UEFA la tragerile la sort. Nu a fost bineinteles conspiratie acolo, a fost optiunea arbitrului in limita regulamentului. Care optiune este foarte posibil sa fi fost alta daca faza era la cealalta poarta. Parerea mea.

In ce priveste subiectul de care vorbim, vad ca te cramponezi de "Hai sa nu fim paranoici!" si cam atit. :)
Ma rog, faptul e consumat, si oricum n-o sa putem dovedi vreodata daca a fost sau nu ceva. Sa speram ca nu va iesii cu capete sparte, ca de scaune rupte, geamuri sparte, tramvaie distruse nu-mi fac probleme, etc etc :D

turcu
17th March 2006, 19:22
Nu cred, pt ca altfel aranjau si semifinala. asa, jucand cu Base;/Boro avem sanse mari sa mergem in finala. Si acolo totul e posibil. Si e clar ca vom avea o echipa direct in grupe, pt ca avem sanse foarte foarte mari sa facem cel putin 7 puncte. Sper sa nu se faca egaluri, totusi

Nu putem face decat 5 puncte... nici mai mult nici mai putin. La victorie se obtin 2 puncte, nu 3. Avem locul 10 asigurat pentru 2007, ceea ce inseamna o echipa in direct in Liga Campionilor. nici nu-mi vine sa cred.

uti2102
17th March 2006, 19:25
Zeke eshti nebun frate...
Bilele au fost amestecate de acelashi van Breukelen inainte de a incepe tragerea. Apoi degeaba le mai amesteca, ca doar toate aratau la fel !

Sorin Blaj
17th March 2006, 19:35
Considerati o facatura faptul ca Steaua si Rapid au fost trase in acelasi sfert de finala ale Cupei UEFA?

Credeti ca forul european vrea sa scape de valoarea noastra?

Vadim nu ai altceva mai bun de facut decat sa pui intrebari de genul asta?
Te credeam un om serios.
Cu alte cuvinte erai sigur ca Steaua si Rapid ajungeau in semifinalele Cupei UEFA si UEFA a aranjat sa ajunga numai o echipa din Romania. Nu vezi ce enormitati spui.
Daca tot scriem pe forum si lansam teme de discutii, macar s-o facem la modul serios nu sa incercam sa cream valuri aiurea.

interfan
17th March 2006, 19:39
Nu a fost aranjata tragerea la sorti!! Daca voiau sa scape de noi puneau un arbitru care sa ne toace si era treaba rezolvata! Si pe de alta parte daca Steaua si Rapid nu picau una cu alta se putea foarte bine sa nu avem nici o echipa in semifinale!

SORENSEN
17th March 2006, 19:40
Pai blat mare a fost Chelsea-Barca(in aceeasi faza) doi ani consecutiv nu Rapid-Steaua :evil:

rvemis
17th March 2006, 19:53
nu cred ca a fost blat...oricum e bine ca acumulam puncte...

Rapid va bate pe steaua rau de tot....atunci isi vor da seama stelistii ca nu poti sa distrugi o echipa frumoasa ca steaua cu un antrenor atat de idiot ca olaroiu.

Hai rapidu ! /hello

esku
17th March 2006, 19:55
eu zik k e manareala curata ..... s-au gandit k am scos prea multe ekipe de top si era posibil ca rapidu sa fi scos shalke iar steaua levski .... si asa, mai bine au picat intre ele... k sa se elimine singure ..... Nu e vorba de coeficienti pentru ca orikum ei se aduna, iar puncte se streang orikum.... e vorba doar ca cei de la uefa nu au vrut sa mergem cu 2 echipe mai departe.....

Macar avem o semifinalista 100% :).....

Mi s-a parut ciudat ce a zis comentatorul inainte sa traga pe steaua din urna... cam ciudat.... :mda:

archaeus
17th March 2006, 19:59
Considerati o facatura faptul ca Steaua si Rapid au fost trase in acelasi sfert de finala ale Cupei UEFA?

Credeti ca forul european vrea sa scape de valoarea noastra?

asta creca e cea mai mare ineptie pe care am azuit-o de ceva timp incoace pe forumul onlinesport :mda:

Marcus99Narci
17th March 2006, 20:00
Eu unul nu cred ca a fost blat la tragerea la sorti ::: )))
Ceee, Barca - Chelsea a fost blat in champions league? Sau Milan - INTER in semifinale, sezonul trecut ? Si italienii puteau avea 2 echipe care sa joace finala... la ei a fost mai rau pt k s-au intalnit echipele chiar innainte de ultimul act, ceea ce face situatia mult mai tragica pt italieni, decat acum cu sferturile pt noi romanii.
Asa k linistitiva, si cine merge la semifinale, sa sarbatoriti acest eveniment pt k nu se stie cand v-om mai avea aceasta ocazie ?
Si eu mi-as fi dorit o finala de Cupa Uefa intre Rapid si Steaua, chiar mi-am luat bilet la finala, asa k voi merge la meci... Sint rapidist si am fular cu Rapid, iar daca Steaua v-a juca finala, voi fi pe Stadion sa ii incurajez, dar cu fularul lui Rapid la gat...
Asa k fratilor, nu uitati, sarbatoriti in orice conditii pt k la anul de exemplu putem repeta isprava, in cupa Uefa, iar in Liga Campionilor la anul putem sa avem o grupa cu Chelsea, Real Madrid si Fiorentina? Iar echipele in Cupa Uefa sa mearga cat de departe se poate, deoarece a sosit si vremea noastra... dupa asa o lunga perioada ???
Fiti fericiti romanilor k am fi putut juca in sferturi cu Middlesborough si Schalke si nu prea cred k am fi putut spera la cel putin o semifinala, asa k avem semifinala asigurata, mai avem sa luptam pt un loc in finala, iar acolo daca ajungem sa facem orice k sa o obtinem. e greu dar nu imposibil. am ajuns pana aici, cu siguranta k jucam finala. Eu sint sigur, doar de aceea mi-am cumparat deja bilet la finala.
Bilete se gasesc pe site-ul UEFA. Si in incheiere hai ROMANIA. SINTEM CU TOTII FANTASTICI !!! BRAVO:))) SA DESCHIDEM SAMPANIILE DUPA FINALA!!!

BrasovFans
17th March 2006, 20:08
va batea Rapid !!!

Hipgnosis
17th March 2006, 20:12
terminati cu prostiile nu a fost nici un blat
mircea lucescu abereaza...deh, varsta

aleks fc brasov: "va batea Rapid !!!" Dar va bate Steaua :ok:

Bancaru
17th March 2006, 20:26
Mie imi place berea.

cap
17th March 2006, 20:27
bai voia alceva nu mai stiti ? decat sa dati vina pe altii asa a fost sa fie asta

GruppoApparte
17th March 2006, 20:27
io's de accord cu Zeke:)

nsd
17th March 2006, 20:28
Dupa cum zicea cineva mai sus, s-o lasam moale cu ineptiile. Daca avem valoare adevarata nimeni nu ne poate pune piedici, iar Steaua sau Rapid vor castiga cupa.
Nu vi se pare ca sortii au fost de partea noastra cam mult ? Amandoua echipele au terminat grupele pe locul 1, ambele au spulberat echipe mai mult sau mai putin importante. Pai cat o sa mai tina asta ?
Ma rog in fiecare zi ca dupa acest sezon uluitor in UEFA Steaua si Rapid sa nu-si vanda tot lotul, pentru a ajunge iar in mediocritate anul viitor, dar mi-e greu sa cred ca se va inampla asta ...
Pe cand o Divizia A de calitate ?

Paul
17th March 2006, 20:28
asta creca e cea mai mare ineptie pe care am azuit-o de ceva timp incoace pe forumul onlinesport :mda:

Nici Vadim nu crede , insa pentru cateva click-uri in plus pe forum , a deschis acest thread. Asta inseamna "marketing". Era clar ca cel putin se va specula ca a fost aranjament. Insa ca sa genereze trafic era bun un astfel de thread , ca doar are aticol pe site.

Cineva are senzatia ca uefa nu mai poate de Steaua sau de Rapid.

vasile314tzurka
17th March 2006, 20:30
Uite ce am zis eu azi la ora 11.00 am :


http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=561073&postcount=28

Eu il cunosc pe ala care a aranjat urnele.

felicitari, ia-i un autograf. la fel de neeconomice sunt si levski si zenit. acolo au ratat:D

BlueEnergy
17th March 2006, 20:34
Apropo... doar aici se discuta despre vezi magarie... blat UEFA. Ma intreb de ce publicatiile sportive interne nu se axeaza pe tema asta si deh... aia sunt cronicari sportivi cu nume... nu niste oameni care ar deschide orice fel de thread ptr orice subiect doar ca sa faca cat mai aprins un forum sportiv!

IonitaCristian
17th March 2006, 20:36
Cu Domnul Zeke nu mai am ce comenta, vad ca se cramponeaza de o prostie. O groaza de argumente aiurea, pe bune chiar ma bufneste rasu. Eventual ar trebui ca cele doua formatii sa nu se prezinte la meciuri in semn de protest.
Deci daca ai asemenea mentalitate, mai bine stai acasa. Sezonul 2005-2006 trebuie sa reprezinte un punct de plecare. Pornind de la acest sezon fantastic, care intr-adevar poate fi un punct zero pentru fotbalul romanesc, se poate construi ceva frumos. Dar atata timp cat noi ne impiedicam de niste prostii de acest gen si avem un prost management, vezi in special cazurile Copos, Dinamo, si decizia cu trecerea la 18 echipe, nu meritam. Ramane speranta ca intr-un tarziu romanul se va destepta si isi va da seama ce vrea.
Discutia despre "minunata" tragere la sorti nu isi au rostul. Orice tragere la sorti incepe cu diferite festivitati sau ceremonialuri. Probabil tipa care a lesinat la tragerea la sorti a jucat teatru pentru a se amana tragerea la sorti ca sa se faca culoare pentru echipele italiene. Pe bune ... mai bine v-ati canaliza atentia asupra greselilor interne si ati profita de un sut in fund, sezonul 2005-2006, fabulos.
Hans Van Breukelen, campion european in 1988 si castigator al Cupei Campionilor, participant la doua Campionate Mondiale, portarul titular al unei aparari de vis Van Aerle - Kieft - Ronald Koeman - Van Tiggelen, care umilea Steaua cu 5-1 la inceputul anilor 90 in Cupa Campionilor, cand Romario marca 3 goluri de langa stalpul apararii steliste, Gica Popescu. Si astea fara sa verific in wikipedia.

Pe cuvant, haideti sa ne vedem de lungul nasului si sa profitam de aceste momente. Daca stim sa profitam inseamna ca suntem mari si puteam sa ne ridicam treptat din mocirla.

P.S. - dezamagitoare prestanta Domnului Gigi Becali la emisiunea de la Realitatea tv. Dansul nu-si da seama de presiunea momentului si isi da frau liber spiritului "razboinic". Dansul nu realizeaza ca deja este o imagine, un exemplu, iar suporterii vor prelua exemplul si vor crede ca e bine sa sari la bataie. Mi-e teama ca daca nu reusim sa ne controlam, ne va costa mult acest meci. Sper sa nu fim o noua Turcie.

B_I_C
17th March 2006, 20:37
Bai, calmati-va cu isteriile astea. In primu rand, dc agariciu' ala care a ales bilele, ar fi magarit rezultatu, nu s-ar fi apucat sa strige in gura mare "Oare va fi un meci Steaua-Rapid?"; iar in al 2-lea rand UEFA putea scapa si altfel de echipele romanesti, spre ex, cu un mic ajutor din partea arbitrilor!!!

IonitaCristian
17th March 2006, 20:44
Nu putem face decat 5 puncte... nici mai mult nici mai putin. La victorie se obtin 2 puncte, nu 3. Avem locul 10 asigurat pentru 2007, ceea ce inseamna o echipa in direct in Liga Campionilor. nici nu-mi vine sa cred.
Cred ca totusi locu 9 asigura loc direct in grupe, oricum ne batem pt locurile 8-10 cu Grecia, care are punctaj bun dar nu mai are echipe, si Rusia care are punctaj mai putin bun decat Grecia si mai bun decat al nostru, dar are o echipa Zenit, care speram ca va iesi cu 0 puncte.
Locul 8 ar fi absolut senzational, 2 echipe in Liga, una in grupe, si 4 (patru) in Cupa UEFA, toate in primul tur, deci mult mai aproape de grupe. Un obiectiv foarte tare.

Paul
17th March 2006, 20:48
Bai, calmati-va cu isteriile astea. In primu rand, dc agariciu' ala care a ales bilele, ar fi magarit rezultatu, nu s-ar fi apucat sa strige in gura mare "Oare va fi un meci Steaua-Rapid?"; iar in al 2-lea rand UEFA putea scapa si altfel de echipele romanesti, spre ex, cu un mic ajutor din partea arbitrilor!!!

Un pic de ajutor , care va sa zica , daca vroia muschiu lor , ne zicea ca nu ne corespund stadioanele , si nici nu intram in grupele uefa :headbang:

cornea ioan
17th March 2006, 20:52
fratilor va scriu din Olanda,si pot va va confirm ca cred cu tarie ca a fost un blat 100%.Nu este nici un dubiu de asa ceva,eu ii cunosc bine pe olandezi si stiu ce invidie au prins pe echipele romanesti,pe Rapid pt. ca a eliminat pe feynoord roterdam,Steaua pe Herenveen,si evolutia superba a echipelor noastre a stirnit invidia si ura!!!Va dau un singur exemplu,aici in Olanda la stirile de sport de fotbal nu sa spus nimic nu sa arata nimic de meciurile lui Rapid si Steaua,m-am chinuit 2 zile la toate stirile din sport sa vad ceva imagini din meciul Betis-Steaua si nu sa amintit absolut nimic de frumoasa victorie a Stelei!!! Daca pierdea si jucau prost echipele romanesti abia asteptau sa arate la stiri,normal ca vor sa tina ascuns evolutiile echipelor noastre,ei olandezii astia banditi(dar diplomati!!!)nu pot digera frumoasa evolutie a tarilor din Est,ei care veneau la noi cu ajutore,haine vechi,pampersuri si alte vechituri,cum ne permitem sa avem asa atitudine de invingatori,sa aspiram la glorie,faima,astea sint doar pt. ei supermanii,james bondzi,ei cred ca totul se invirte in jurul lor!!Facatura curata,fratilor,mor de ciuda,si uite cum ne lucreaza satanele astea,caci nici biserici nu mai au !!!ei asteapta sa fie dezbinare acum intre noi romanii ,dar noi trebuie sa fim uniti si sa le luam cupa europeana,cu orice ce pret!!!Traiasca Romania!!!

One-Man Show
17th March 2006, 20:54
1. bile insurubate pe jumatate
2. bile vopsite in culori diferite
3. bile incalzite
4. bile racite
5. bile cu protuberante
cam asta am auzit pan' aku'...vaoi ce ati mai auzit ? sa facem un clasament sa vedem care e cea mai probabila ( yo nu pot deschide un thread )

stefanm14
17th March 2006, 21:00
Nu cred, pt ca altfel aranjau si semifinala. asa, jucand cu Base;/Boro avem sanse mari sa mergem in finala. Si acolo totul e posibil. Si e clar ca vom avea o echipa direct in grupe, pt ca avem sanse foarte foarte mari sa facem cel putin 7 puncte. Sper sa nu se faca egaluri, totusi

Dark, nu conteaza daca se fac egaluri. La coeficient victoria inseamna 2 puncte. Iar egalul ar insemna un punct pt fiecare echipa, deci tot 2 puncte. Poate ti s-a mai raspuns, dar n-am avut timp sa citesc paginile astea.

On-topic : nu cred ca a fost manareala, desi e posibil. Insa nu se poate demonstra, si sunt vorbe in vant...

cornea ioan
17th March 2006, 21:02
pai tocmai asta vreau eu sa spun ne vor in competitia UEFA,dar nu cu asa prestanta si super atitudine un pic mai umili mai aplecati nu cu asa palmares!!!

anduminimane
17th March 2006, 21:06
:o:
Cei care au votat NU sunt convins ca nici macar unul singur nu a vazut live la televizor tragerea la sorti.

A fost desemnat un singur om, un olandez necunoscut, sa se ocupe de toata tragerea la sorti, si tot el sa extraga si echipele.

Nu a amestecat deloc bilele, apoi tot el baga mana in urna, si se uita exact ce trage, fara sa amestece in nici un fel bilele.
Eu stateam si nu imi venea sa cred. Erau atatea feluri in care puteau sa faca sa fie corecta tragerea la sorti, insa a fost lasat doar acest olandez care se uita si alegea bilele, fara sa le amestece aproape deloc.

Am avut asa o senzatie de sila completa, ca s-a adeverit ceea ce vorbeau foarte multi prieteni ai mei, ca e 100% aranjata aceasta tragere la sorti, ca favoritele (Sevilla, Schlake04 si Middlesborough) nu vor pica intre ele, si ca Steaua Bucuresti va pica 100% cu Rapid Bucuresti, si asa a si fost.

Acum Rapid si Steaua se vor macelari intre ele, una dintre ele va ajunge in semifinala decimata, probabil cu o multime de suspendari, si va fi o prada usoara pentru Middlesborough.

Dar sa revedem toate motivele clare pentru care se intampla acest lucru:

1.O finala romaneasca sau ambele echipe romanesti in semifinale ar fi fost ceva ceea ce nimeni din fotbalul vest-european si-ar fi dorit.

2.Incasari din drepturi de televizare: minime. Venituri din pariuri : minime (Pe Roma - Middlesborough s-au pariat in total 4,8 milioane de euros numai pe o singura agentie de pariuri: betfair, iar pe Betis - Steaua doar 0,2 milioane euro... doar o simpla comparatie ca sa vedeti despre cati bani este vorba)

3.Daca s-ar fi calificat doua echipe romanesti mai departe (ceea ce aveau toate sansele, dintre cele ramase nici una nu era bau-bau, toate celelalte echipe sunt accesibile, si oficialii UEFA stiu foarte bine acest lucru, Steaua si Rapid se puteau califica ambele foarte usor mai departe)
din urmatorii ani, Romania ar fi avut doua echipe in Liga Campionilor si ar fi insemnat mai putini bani pentru Elvetia sau celelalte tari adversare direct, si mai multi bani pentru Romania.

4.Cu toata ura care exista intre Rapid si Steaua, sigur vor iesi incaierari intre suporteri si scandal mare, si echipele vor avea terenul suspendat, asa ca deja in semifinale, cea care va ajunge, va fi o victima aproape sigura.

5.Era cea mai rea posibilitate, si oricare dintre noi care a vazut tragerea la sorti, au vazut foarte clar ca nu a fost o tragere la sorti, ci pur si simplu o aranjare "asa cum le convine celor din vestul europei" a echipelor.

yo cred k zeke e sg kre a adus argumente valabile..bune..si de urmarit...asa k...the rest...shut your mouth..

B_I_C
17th March 2006, 21:22
Dc in ambele meciuri se termina egal, Romaniei i se adauga 1 punct in clasamentul pe tari. Asta inseamna ca ramane pe locul 12 pt 2007. Cel mai bun caz, in care steaua sau rapid castiga finala cu victorii pe linie inseamna 2.6 puncte in plus (locul 9) adica
CL: 1 echipa in grupe, 1 echipa in turul 3 preliminar
cupa UEFA: 1 echipa in turul 2 preliminar, 1 echipa in turul 1

stefanm14
17th March 2006, 21:29
E gresita logica ta B_I_c. Indiferent de rezultatul dintre Steaua-Rapid avem 5 puncte. Pt ca in cazul rezultatului egal se adauga 1 punct pt fiecare echipa => 2 puncte. Deci, nu conteaza daca se termina egal unul dintre meciuri sau ambele, ca tot 5 puncte primim.

Daca Steaua sau Rapid castiga finala cu victorii uite cum sta treaba :
-5 puncte din sferturi
-5 pct in semifinale
-2 pct in finala (nu stiu daca se da bonus pt castigarea trofeului, lamuriti-ma care stiti)

Deci 12/3 = 4 puncte la coeficient. Adica 18.500

maldini
17th March 2006, 21:38
daca UEFA vroia sa scape de steaua si rapid aranja cu arbitrii era mult mai usor :drak: mai ales la steaua cu de sanctis ala care e rege la blaturi in italia :evil: hai sa fim seriosi daca in Romania blatul e lege si tara noastra e varza la capitolul justitie asta nu inseamna ca si Europa joaca alba-neagra ...celor 96 care au votat DA le sugerez sa se bucure ca vom avea sigur o echipa in semifinalele cupei UEFA ca puteam sa nu avem nici una :ok:

Paul
17th March 2006, 21:38
1. bile insurubate pe jumatate
2. bile vopsite in culori diferite
3. bile incalzite
4. bile racite
5. bile cu protuberante
cam asta am auzit pan' aku'...vaoi ce ati mai auzit ? sa facem un clasament sa vedem care e cea mai probabila ( yo nu pot deschide un thread )

6. Blestema / vrajitorie /vodoo
7. Tragerea la sorti a fost inregistrata , pana cand a iesit Rapid vs Steaua. Apoi au dat aia pe televizor.

ULTRA_TEI
17th March 2006, 21:46
bile patrate

Paul
17th March 2006, 21:50
suferim de mania persecutiei si nu e bine!

Ne-a furat vre-un arbitru in acest sezon de uefa?
NU!

Din contra Rapid a beneificiat de 2 penalty-uri in momente cheie : La Rotherdam si la Berlin.
Daca se vroia sa fie eliminat Rapidul , era greu in meciul de miercuri sa valideze acel gol anulat pentru fault la portar si cu asta basta.
Sau sa-l elimine pe Badoi la 0-0 ?

Uitam ca adversarii nostrii au suferit o groaza de eliminari: Lens , Herta , Hamburg au terminat meciurile in inferioritate numerica.

Nu are nimeni nimic cu noi. Din pacate unii inca mai sufera de blat si traiesc cu senzatia ca de ex. la Marsillia arbitrul ala a facut ceva premeditat :rosu:

Asta cu tragerea la sorti e balarie curata.

stefy_deva
17th March 2006, 22:09
BLAT clar tata!romania "nu" este demna de 2 locuri in semifinale si poate de aceea nu s-a dorit k acest lucru sa se intample!da oricum o sa avem o echipa in semifinale si asta ar trebui sa ne bucure fata de performantele din anii anteriori!
HAI RAPID!
FORZA RAPID!

lup
17th March 2006, 22:18
In primul rind doresc sa felicit pe toti cei care au crezut in sansa de a avea doua echipe romanest iin sferturile de finala ale cupei UEFA ,FELICITARI RAPIDISTILOR,STELISTILOR si acestor echipe minunate care au facut o mare bucurie romanilor de pretutindeni,si o mare surpriza forului UEFA,nu se asteptau la asa ceva ,cu siguranta nu se asteptau ca doua echipe venite din est sa ajunga in situatia de a elimina formatii foarte bine cotate si cu traditie in fotbalul european,imaginati-va ce ar fi insemnat o finala in Paris intre doua echipe venite din ROMANIA ,pt marii rechini din fotbalul european ,adio publicitate, adio televiziuni ,adio bani ,si in ziua de azi fotbalul inseamna BANI,nu aduce venituri o finala intre doua echipe aproape necunoscute ,spun aproape deoarece inca de STEAUA BUCURESTI mai gasesti cite un cetatean strain care stie ceva despre ea,cit despre RAPID ,nu stiu absolut nimic ,dar ramin cu speranta ca toti cei care au vazut aceste doua superbe echipe ,jucind fotbal, facind spectacol sa se gindeasca de doua ori inainte de a vorbi de fotbalul romanesc,si atunci cind o vor face cuvintele lor sa fie pline de respectul pe care il merita ,pe care l-au cucerit.Sper ca oricare dintre ele sa ajunga in finala,sa avem macar o bucurie cu echipele de club daca de nationala inca nu ne putem lauda.

Vladut7
17th March 2006, 22:19
prin tragerea asta aranjata la sorti europa ne-am mai aratat o data ca romania nu este o tara care sa aibe doua echipe in semifinalele unei cupe europene. da nu-i nimic incetu cu incetu si poate daca se trezesc bezmeticii aia(patronii cluburilor si toti care fura bani din tara aia care ii deja saraca) la realitate poate o sa vina vremea cand o sa ajungem cu doua echipe in finala cupei uefa si dupa aia in champions league. asta este europa ne priveste cu dispret si cred ca asta nu se va schimba in curand da nu-i nimic poate anu viitor o sa avem 4 echipe in in sferturi si atunci nu o sa mai aiba ce face.:no:

FatFrumos
17th March 2006, 22:30
It's going to get worse before it gets better, nu putem zice nimic pentru ca si alte tari au cazut amindoua inainte, asa daca vrem respect mergem inainte asa cum dicteaza uefa and hope for the best.

stefy_deva
17th March 2006, 22:34
dk am avea 4 echipe in sferturi continentu nu s-ar mai numi europa ci s-ar numi romania:P !c sa zic Doamne-ajuta!dk fotbalul romanesc ar fi de o calitate mai superioara atunci nimeni nu ne-ar avea treaba dar dk noi avem o data la 15 ani performante in europa si normal sa nu ne doreasca cei care au an de an k sa le strikm lor planurile!!
RUSINE SA LE FIE OLANDEZILOR PT ARANJAREA TRAGERILOR LA SORTI!!!:rosu:
HAI RAPID!

Vladut7
17th March 2006, 22:35
au mai fost doua echipe din aceeashi tara de nu romania. au fost echipe din tari mult mai bine vazute in ochii uefei dar sa spera ca e cum zici tu.(ar fi bine)

RaduCernea
17th March 2006, 22:51
nu cred ca a fost Blat..dar cred ca sa dorit ca Steaua si Rapid sa joace intre ele in sferturi...idea este ca acum, rapidistii si stelistii sa puna mai presus fotbalul romanesc...eu tin cu Dinamo, dar m-am bucurat nespus pt Steaua si Rapid pt ca s-au calificat in sferturi..si sper din tot sufletul sa castigam ..sau cel putin sa ajungem in finala cupei ..indiferent cu Steaua sau Rapidul..nu mai conteaza asta acuma..asa ca va rog fratilor ..suntem romani..si nu va invrajbiti unii cu altii..au altii grija de asta..echipa mai buna sa mearga mai departe si sa bata pe toti.si Hai Steaua!, Hai Rapid!.

cgrecu
17th March 2006, 22:52
Sincer eu doream sa picam impreuna exact pentru asta(sa avem o echipa in semi), sa nu uitam totushi valoarea echipelor noastre, chiar daca exista progrese vizibile, eu zic ca nici Steaua nici Rapid nu au valoare de finala UEFA, oricit de mult ne-am dori. Daca chiar aveau ceva impotriva noastra atunci ne puneau sa jucam cu Sevilla si Schalke si, cum s-a mai spus deja, aranjau arbitrii ...

cit despre Onlinesport, sper ca fac chestia asta din dorintza de a anima forumul, pentru ca sa spui ca mesaju' de la personaju' ala din Olanda este cam aberant si e prezentat ca fiind de la cineva "care credem noi ca shtie ce zice ..." ... Cica nu au dat la tv meciurile romanilor de ciuda ... :) Pai la Sevilla nici macar pe suporterii lu Betis nu i-a interesat meciu, de ce i-ar interesa tocmai pe olandezi. Sa fim serioshi, pai acu 2 ani cind nu avem echipe in competitzie, pe citzi dintre noi interesa cupa uefa, citzi shtiu asha din memorie cine a cishtigat acu 2 ani cupa Uefa? Chiar si in editzia asta, citzi ar muri de pofta sa vada un Zenit - Sevilla sau Levski - Schalke? :)

De fapt intrebarea care trebuia pusa era sa ne bucuram ca am picat impreuna si avem sigur o echipa mai departe, sau se ne para rau ca nu avem sansa sa avem 2 ... Eu sper sa ajungem pe 9 in clasament sau unde trebe ca sa avem o echipa direct in liga si Poli sa cishtige campionatu si sa mearga direct in liga. Macar o data sa profite si echipele mici din provincie de pe urma celor mari din capitala, asha ca razbunare istorica ... :)

dasal
17th March 2006, 22:53
La o finala de cupa europeana Steaua - Rapid cati spectatori credeti ca ar fi fost? Asa ca traiasca Blatter si economia !

alexanderkunaev
17th March 2006, 22:53
Pt. tampitii care cred in exemplara corectitudine a olandezilor, as vrea sa-i intreb de ce nu au decis sortii, in cei zece ani de cand fotbalul romanesc a fost in mocirla sa iasa echipe romanesti una impotriva celeilalte cand aveam atata nevoie de puncte moca ? Dar acum cand ii batem mar in serie pac sortii "au decis" sa se elimine echipele romanesti intre ele ca nu care cumva sa ajunga in finala doua echipe dintr-o tara din est,ca nu care cumva Westichii sa inchida TV-urile si UEFA sa piarda peste 20 mil. de dolari.

BLAT PE FATA! Ca sa puna degetul pe rana nulitatea aia care a extras bilele se intreba :"OR SA JOACE CU RIVALII DIN BUCURESTI!" a uitat tampitul ca inca nu exrasese bila si a vorbit gura fara el.

Darkslowstar
17th March 2006, 22:54
fratilor va scriu din Olanda,si pot va va confirm ca cred cu tarie ca a fost un blat 100%.Nu este nici un dubiu de asa ceva,eu ii cunosc bine pe olandezi si stiu ce invidie au prins pe echipele romanesti,pe Rapid pt. ca a eliminat pe feynoord roterdam,Steaua pe Herenveen,si evolutia superba a echipelor noastre a stirnit invidia si ura!!!Va dau un singur exemplu,aici in Olanda la stirile de sport de fotbal nu sa spus nimic nu sa arata nimic de meciurile lui Rapid si Steaua,m-am chinuit 2 zile la toate stirile din sport sa vad ceva imagini din meciul Betis-Steaua si nu sa amintit absolut nimic de frumoasa victorie a Stelei!!! Daca pierdea si jucau prost echipele romanesti abia asteptau sa arate la stiri,normal ca vor sa tina ascuns evolutiile echipelor noastre,ei olandezii astia banditi(dar diplomati!!!)nu pot digera frumoasa evolutie a tarilor din Est,ei care veneau la noi cu ajutore,haine vechi,pampersuri si alte vechituri,cum ne permitem sa avem asa atitudine de invingatori,sa aspiram la glorie,faima,astea sint doar pt. ei supermanii,james bondzi,ei cred ca totul se invirte in jurul lor!!Facatura curata,fratilor,mor de ciuda,si uite cum ne lucreaza satanele astea,caci nici biserici nu mai au !!!ei asteapta sa fie dezbinare acum intre noi romanii ,dar noi trebuie sa fim uniti si sa le luam cupa europeana,cu orice ce pret!!!Traiasca Romania!!!

Ce spui tu nu dovedeste cu nimci ca totul a fost aranjat. Hai sa fim seriosi, si sa lasam complexele de inferioritate fata de olandezi si vestici. Ai putea sa iei un exemplu de la jucatorii rapidisti, ei au aratat cum o echipa mica poate sapuna echipe mult mai puternice cu botul pe labe.
A fost un blat ca sa avem noi 2 echipe in CL, una cap de serie in turul III preliminar (ultimul) si cealalta direct in grupe. Asa avem o echipa direct in semifinale si cu un culoar fabulos catre finala. Mai ganditi-va inainte de a scoate astfel de perle.

Alexanderkunaev, raspunsul la intrebarea ta naiva este ca nu am apucat sa ajungem asa de sus si am fost mereu underdogs. Mai gandeste-te inainte sa pui o intrebare atat de tembela! :ok:

dasal
17th March 2006, 23:04
Sincer eu doream sa picam impreuna exact pentru asta, sa nu uitam totushi valoarea echipelor noastre, chiar daca exista progrese vizibile, eu zic ca nici Steaua nici Rapid nu au valoare de finala UEFA, oricit de mult ne-am dori. Daca chiar aveau ceva impotriva noastra atunci ne puneau sa jucam cu Sevilla si Schalke si, cum s-a mai spus deja, aranjau arbitrii ...
:)Crezi ca Sevilla,Schalke,Levski sau Berna au fata de o finala?Citi suporteri romani ar fi plecar la Eindhoven pentru o finala?Citeva mii probabil ==>bilete nevindute,hoteluri goale .........etc.UEFA trebuie sa traiasca si ea,asa ca....sunt semne de intrebare.Oricum felicitari ambelor echipe pentru performanta realizata.:yeah: :yeah: :yeah:

BlueEnergy
17th March 2006, 23:07
fratilor va scriu din Olanda,si pot va va confirm ca cred cu tarie ca a fost un blat 100%.Nu este nici un dubiu de asa ceva,eu ii cunosc bine pe olandezi si stiu ce invidie au prins pe echipele romanesti,pe Rapid pt. ca a eliminat pe feynoord roterdam,Steaua pe Herenveen,si evolutia superba a echipelor noastre a stirnit invidia si ura!!!Va dau un singur exemplu,aici in Olanda la stirile de sport de fotbal nu sa spus nimic nu sa arata nimic de meciurile lui Rapid si Steaua,m-am chinuit 2 zile la toate stirile din sport sa vad ceva imagini din meciul Betis-Steaua si nu sa amintit absolut nimic de frumoasa victorie a Stelei!!! Daca pierdea si jucau prost echipele romanesti abia asteptau sa arate la stiri,normal ca vor sa tina ascuns evolutiile echipelor noastre,ei olandezii astia banditi(dar diplomati!!!)nu pot digera frumoasa evolutie a tarilor din Est,ei care veneau la noi cu ajutore,haine vechi,pampersuri si alte vechituri,cum ne permitem sa avem asa atitudine de invingatori,sa aspiram la glorie,faima,astea sint doar pt. ei supermanii,james bondzi,ei cred ca totul se invirte in jurul lor!!Facatura curata,fratilor,mor de ciuda,si uite cum ne lucreaza satanele astea,caci nici biserici nu mai au !!!ei asteapta sa fie dezbinare acum intre noi romanii ,dar noi trebuie sa fim uniti si sa le luam cupa europeana,cu orice ce pret!!!Traiasca Romania!!!

Te-ai chinuit 2 zile si meciul s-a jucat aseara... deci cronologic acum se fac 24 de ore de cand s-a disputat meciul! In al doilea rand sa vezi chestie... nici in Franta nu a aratat nimic la stirile sportive... decat au transmis pe M6 returul dintre Zenit si Marseille! In fond au fost optimile cupei UEFA nu finala cupei UEFA! Atata zarva ptr nimic! Daca vroia UEFA nu prindeam nici grupele cupei UEFA! Da in fine... ne-au pus atatea obstacole si daca le-am trecut pe toate acu s-au dedat la alte magarii nu? Ca sa se faca de cacao forul european s-a dedat la niste magarii la tragerea la sorti cand putea delaga 2 arbitrii la niste sferturi si ne aranjau de nu vedeam nici o semifinala de cupa UEFA! Va arunca unul o perla ca ar fi blat si inghitim tot ca deh... asa suntem noi... numai mafie in fotbalul asta!

Nexus
17th March 2006, 23:09
Tuturor celor care vorbiti de zadarnicirea unei finale romanesti va zic ca nu stiti pe ce lume sunteti.

mai erau de batut 2 echipe

fiecare !!!!

si mi se pare cumplit ca TVR sa alimenteze toata paranoia asta. Auzi bre ca au dat la stirile sportive modul in care (posibil ) se poate aranja tragerea.

thanathos
17th March 2006, 23:14
Mai terminati mai odata cu blaturile astea. Numai in capul vostru de romani din generatia lui mitica toata lumea face blaturi. Nu vedeti pe nicaieri decat conspiratii impotriva frumoasei si minunatei noastre patrii, cu oameni cinstiti, primitori si pasnici... :headbang: aha....siiiigur ca da. Ia sa vedem cat rezista un celular intr-un buzunar mai larg daca mergi 2 statii de metrou sau autobuz. Uita-ti slapii rupti la usa 5 minute, ca nu-i mai gasesti. Lasa usa la masina deschisa pana-ti iei un pachet de tigari si ramai ori fara ea, ori fara ce-ai avut in ea. O tara condusa de hoti si lichele se milogesc si se plang ca la prima, nota bene PRIMA prezenta in cupele europene a doua echipe romanesti in ultimii 10 ani au ghinionul sa pice impreuna. Ia sa puna osul la treaba si sa se prezinte si la anul , si peste doi ani, si peste 3 ani in faza asta a competitiei, sa vedeti ca nu mai pica impreuna.
Mizeria din tara aia va incetoseaza atat de mult judecata incat nu mai vedeti decat mizerii peste tot.
Chiar daca e asa, chiar daca ne-au furat, ce putem face acum? Nimic. Doar sa ne lamentam, nu? Daca au invatat sa fure tot de la noi au invatat, ca daca am dus ceva cu noi in europa dupa '90 , asta a fost. Noi am invatat nemtii sa-si incuie usile, francezii sa-si modifice parcometrele si austriecii sa aiba grija cu accesul la animalele salbatice.
Ar trebui sa mearga toata lumea la stadioan si sa incurajeze echipele in asa fel incat intr-adevar cea mai buna sa mearga mai departe. Avem sansa de a trimte in semifinale cea mai buna echipa romaneasca a momentului. Dar nu stiu cati realizeaza asta prin ceata pusa pe creier de rivalitati "istorice" de maidan.
Ar mai trebui aruncat ochiul afara din cand in cand sa vedeti cum trateaza Anglia, Spania, Germania, Italia, Olanda momentele in care echipele lor se bat cap in cap in cupele europene.
Civilizatia unei natiuni nu se masoara in numarul de biserici. In numarul de biserici se masoara cat de aproape esti de evul mediu dpdv al culturii.
Hai Steaua, hai Rapid. Cei mai buni sa mearga mai departe si sa rupa gura targului /hello

MarianIancu
17th March 2006, 23:15
Bah Bajete..din Olanda...da ce cauti tu intre satane...tu ingerasi din Romania...de ce nu mergi frumos inapoi in Dragasani...sau pe unde iti este obarsia si poti sa sustii echipele roamnesti dintr-o bomba de restaurant romanesc unde nu poti vedea meciul de fum si macar daca vei fi deziluzionat ...deoarece nici o echipa romaneasca nu va ajunge in finala..macar te poti consola intre ai tai sau poate mergi la o biserica...ca tot sint atatea in Romania.

Romania e o tara frumoasa pacat ca este locuita!

alexanderkunaev
17th March 2006, 23:16
Eu afirmam ca ei nu credeau ca o sa ajungem pana aici, au ashteptat etapa de etapa sa fim eliminati cum se intampla de obicei. Dar anul asta echipele romanesti au jucat exemplar, pt ca au luptat si cu inima si nu s-au poticnit asha ca prea marii Uefa au decis sa ne puna botnita sa nu avansam.:no:
Normal ca trebuie sa le aratam ca suntem uniti si sa castigam competitia. Dar in acelasi timp trebuie sa nu ne lasam fraieriti de shmekeriile de 2 lei cu care ne joaca pe la spate misheleshte. Daca nu se speriau de noi ne-ar fi iesit sorti cu Shalke si cu Sevilla, dar la gandul asta si-au amintit de destinul lui Hamburg si Betis si au zis ce e sigur e sigur(daca le-am fi eliminat si pe Sevilla si pe Shalke cine ne mai scotea pana in finala?:rosu: ).
Dintre Steaua si Rapid sper sa castige echipa care va aduce trofeul la Bucuresti. :rolleyes:
HAI Romania! Sa le aratam la mishei cum se joaca fotbal !:ok:

maldini
17th March 2006, 23:18
darkslowstar absolut de acord cu tine...multi copii pe forumul asta care cred ca daca in Romania BLATUL este lege si tara este varza la capitolul justitie si in Europa se joaca alba-neagra ...daca vroiau sa ne elimine o faceau usor cu ajutorul arbitrilor...anulau golul rapidului din returul cu hamburg pe motiv de fault la portar si de sanctis in meciul cu betis nu mai elimina pe joaquin la 1-0 ptr steaua cand spaniolii incalecasera pe noi ...hai sa fim seriosi o sa avem o echipa in semifinale care este destul ptr fotbalul mediocru din Romania :ok:

remy
17th March 2006, 23:20
Ei abia asteptau sa nu mai fie regula sa nu pice doua echipe din aceeasi tara, si, hop ... surprise ! Au facut ce-au facut (o magie, ceva) si au aparut subit 2 echipe din aceeasi tara, chiar din acelasi oras. Eu zic ca asa se intampla indiferent de tara.
Cei de la UEFA nu vor sa aiba spectatori (telespectatori) din aceeasi tara in semifinale sau finala !
De parca nu s-a vazut ce "gluma" fortata a facut ala ca-i pare rau de Romania, dar asa a picat, nu va mai agitati degeaba. Mai facea si misto de noi.
Precedente sant multe, in orice competitie.
Copii, e asa greu sa masluiesti ceva ?
Acum a fost destul de clar, mai ales ca erau ceva semnale.

Sorin Blaj
17th March 2006, 23:31
Dc in ambele meciuri se termina egal, Romaniei i se adauga 1 punct in clasamentul pe tari. Asta inseamna ca ramane pe locul 12 pt 2007. Cel mai bun caz, in care steaua sau rapid castiga finala cu victorii pe linie inseamna 2.6 puncte in plus (locul 9) adica
CL: 1 echipa in grupe, 1 echipa in turul 3 preliminar
cupa UEFA: 1 echipa in turul 2 preliminar, 1 echipa in turul 1

@B_I_C.

Se vede ca esti incepator. Nu te apuca sa faci afirmatii de care nu ai habar.
Crezi ca esti un cunoscator al jocului de fotbal si de fapt se vede ca esti aerian. Nu stii nici macar regulile simple dar iti dai cu parerea. Stai in banca ta si invata.
Cum adica daca ambele meciuri se termina egal, Romaniei i se adauga 1 punct in clasamentul pe tari? Ce-i cu prostia asta?

Incearca sa ma urmaresti poate inveti si tu ceva:
Rapid - Steaua (meciul tur): rezultat 0-0 sunt in joc doua puncte in clasamentul pe tari, 1 punct merge la Rapid, 1 punct la Steaua, total 2 puncte, sau tu crezi ca Rapid este din Franta si Steaua din Italia?
Mai departe:
Steaua - Rapid (meciul retur): rezultat 0-0, 1 punct Steaua, 1 punct Rapid, total 2 puncte
Indiferent care dintre cele doua echipe se califica, la cele 4 puncte se mai adauga un punct bonus pentru calificarea in semifinale. Total 5 puncte
Aceste 5 puncte se impart la 3 (numarul de echipe pe care le-a avut Romania in cupele europene in acest an - Rapid, Steaua si Dinamo) rezulta un coeficient de tara de 1.666, acesta se adauga la cel realizat pana acum de Romania, de 29.124 si rezulta un punctaj de 30.790, superior echipelor clasate in acest moment pe locurile 10 (Scotia cu 30.375) si 11 (Belgia cu 30.250).
In concluzie Romania ajunge pe locul 10 in Europa.

BlueEnergy
17th March 2006, 23:31
Pana la o dovada clara totul e pura fantezie si presupunere!

relansat
17th March 2006, 23:34
daca vroiau sa ne elimine o faceau usor cu ajutorul arbitrilor...anulau golul rapidului din returul cu hamburg pe motiv de fault la portar si de sanctis in meciul cu betis nu mai elimina pe joaquin la 1-0 ptr steaua cand spaniolii incalecasera pe noi

-arbitrul de sanctis nu ar fi facut ashe ceva daca i se cerea ... este un lucru cel putin discutabil faza cu incalecatu :D ...


hai sa fim seriosi o sa avem o echipa in semifinale care este destul ptr fotbalul mediocru din Romania :ok:

Este foarte adevarat ce spui ... avem fotbal mediocru, insa daca am ajuns pana aici de ce sa fim fraieritzi pe fatza ... nu zic ca am fost neaparat

furatzi pe fatza ... dar te`ai gandit macar pt o secunda ca am fost furatzi ... eu mai raman cu unele dubii totusi

cornea ioan
17th March 2006, 23:34
fratilor,faptul ca a fost blat e pentru mine o certitudine,eu care traiesc de citiva ani buni aici in olanda,la inceput am crezut si eu ca naivu in corectitudinea olandeza,germana,etc...Totul pina la BANII!!!TOTUL PINA LA GLORIE!!!TOTUL PINA LA ORGOLII!!!!Pai va spun ca nu am vazut la televizor la emisiunile de stiri,nici o stire despre Betis-Steaua!!!Hamburg-Rapid!!Si va zic si de ce:Pt.ca Steaua a batut cu 3-0 pe Betis,iar Rapid cu hamburg a fost fenomenal!!Jigodia aia de Van de Vaart,de la Hamburg a fost atit de arogant,tipic la olandezii,nu ai vazut ce frustratii erau,in primul rind nu puteau nici cum sa realizeze ca Rapid e o invingatoare,Moldovan a fost bestial!!!Mi-a placut atitudinea lui fara complexe si absolut sigur pe el si de echipa!!!Credeti-ma, de aici din Olanda lucrurile astea se vad altfel decit din tara!!!De ce atunci eu aici in Olanda la televizor,nu vad stiri cu echipele Steaua,Rapid,daca nu stiam ca joaca,nu eram roman,nu primeam aproape nici o imagine cu jocurile lor!!!Pura invidie de la olandezi care cu toate fitele,arogantele lor,care credeti-ma sint incomparabil mai mare ca la romani,nu au reusit performanta,datorita chiar acestor baieti de baieti,din Bucuresti,Romania,pe care o port in suflet intotdeauna!!!Cu respect Cornea!!

One-Man Show
17th March 2006, 23:34
unde gasesc inregistrarea ? da-ti-mi inregistrarea shi 1 ora shi va dem cel putin 3 teorii:D

Nexus
17th March 2006, 23:41
....
Civilizatia unei natiuni nu se masoara in numarul de biserici. In numarul de biserici se masoara cat de aproape esti de evul mediu dpdv al culturii.
Hai Steaua, hai Rapid. Cei mai buni sa mearga mai departe si sa rupa gura targului /hello

U made my day man :ok:

Devil
17th March 2006, 23:55
ce mai conteaza ca joaca intre ele. dc picau cu Sevilia, respectiv Shalke era mai bine??? blat sau nu important e sa aratam ca avem valoare, galeriile sa se comporte cat mai civilizat, iar cine castiga duelul romanesc sa prinda finala...Si dc tot ar ajunge in finala cred ca ar trb si sa castige.

cornea ioan
18th March 2006, 00:01
Eu va scriam ca e absolut ciudat ca nu am sesizat la stirile de fotbal UEFA in Olanda nimic despre evolutile super ale baietilor,in timp ce in aceasi zi au jucat :Schalke,basel,etc..si cu care au aratat imagini,rezumate ale jocurilor!!Atunci va intreb,eu care sint aici in olanda in zilele astea daca nu eram roman si la curent cu meciurile echipelor noastre,nu primeam informatile cu rezultatele si evolutiile acestor echipe:STEAUA,RAPID!!!Dar au arat si au facut mare zarva cind am jucat cu HerenveenFeyenoord!!!Desigur nici in ruptul capului nu se asteptau sa ii punem cu botul pe labe!!!Acum ca i-am umilit si echipele lor stau la televizor si privesc pe cei adevarati cum joaca fotbal,nu se mai aude nimic de noi pt.ca nu vor sa ne faca reclama sa afle lumea ca Romania are valorii,talente,potential!!!Noi trebuie sa raminem jos la parter,ne-am cam luat-o in cap cu performantele astea!!!Hai ROMANIA!!!

thanathos
18th March 2006, 00:03
fratilor,faptul ca a fost blat e pentru mine o certitudine,eu care traiesc de citiva ani buni aici in olanda,la inceput am crezut si eu ca naivu in corectitudinea olandeza,germana,etc...Totul pina la BANII!!!TOTUL PINA LA GLORIE!!!TOTUL PINA LA ORGOLII!!!!Pai va spun ca nu am vazut la televizor la emisiunile de stiri,nici o stire despre Betis-Steaua!!!Hamburg-Rapid!!Si va zic si de ce:Pt.ca Steaua a batut cu 3-0 pe Betis,iar Rapid cu hamburg a fost fenomenal!!Jigodia aia de Van de Vaart,de la Hamburg a fost atit de arogant,tipic la olandezii,nu ai vazut ce frustratii erau,in primul rind nu puteau nici cum sa realizeze ca Rapid e o invingatoare,Moldovan a fost bestial!!!Mi-a placut atitudinea lui fara complexe si absolut sigur pe el si de echipa!!!Credeti-ma, de aici din Olanda lucrurile astea se vad altfel decit din tara!!!De ce atunci eu aici in Olanda la televizor,nu vad stiri cu echipele Steaua,Rapid,daca nu stiam ca joaca,nu eram roman,nu primeam aproape nici o imagine cu jocurile lor!!!Pura invidie de la olandezi care cu toate fitele,arogantele lor,care credeti-ma sint incomparabil mai mare ca la romani,nu au reusit performanta,datorita chiar acestor baieti de baieti,din Bucuresti,Romania,pe care o port in suflet intotdeauna!!!Cu respect Cornea!!

Dom'le, nu te infierbanta asa tare. E normal sa nu dea stiri cu Rapid, Steaua sau mai stiu eu ce echipe de prin estul europei. Targetul acelor stiri nu sunt imigranti romani ci cetatenii olandezi care o buna parte din ei habar n-au unde e romania pe harta. Spre deosebire de stirile de la romani unde violul babei Saveta e discutat de rude, vecini, pisici, catei, purcei, olandezii chiar au ce stiri sa dea. Ca n-au amintit nimic de romani...eh na..asta e. Maaare paguba pentru economia olandei. O sa li se opreasca morile de vant in loc. pfff....
Nu numai tu esti plecat din tara. Asa sunt si eu, asa sunt si altii...Numai pe cand eu am plecat in primul rand din cauza mentalitatii carpatine tu se pare ca ai plecat din cauze financiare. Fiecare cu drumul lui. Tu te vei simti intotdeauna singur acolo unde esti, eu ma simt aici acasa.
Si ce-are gluma facuta de bipedul ce-a facut extragerea? normal, erau singurele echipe din aceeasi tara, omul a facut o gluma.
Hai sa-ti dau apa la moara si sa admit ca a fost blat. ce poti face?
da-mi un exemplu? nu poti valida un gol ,anulat de un arbitru, la analiza ulterioara, ce vrei sa faci cu o tragere la sorti?
Cum am zis, in loc de lamentari ar trebui inghitita galusca si tras la anul sa ajungem la fel de departe. Si-atunci, chiar daca au calcat anul asta in strachini, la anul se vor feri sa o mai faca. 100%. Spre deosebire de romani, vestici sunt hoti destepti.

Individul
18th March 2006, 00:06
Mda, eu zic ca trebuie sa fiti fericiti ca 2 echipe romanesti au ajuns in 1/4 , dupa parerea mea blat nu a fost, sa fi dorit asta cei de la Uefa faceau ei asta prin alte metode.

Oricum ce a aratat Steaua si Rapid in Europa mult inseamna. Inca o data plecaciuni acestor echipe./hello

thanathos
18th March 2006, 00:09
Eu va scriam ca e absolut ciudat ca nu am sesizat la stirile de fotbal UEFA in Olanda nimic despre evolutile super ale baietilor,in timp ce in aceasi zi au jucat :Schalke,basel,etc..si cu care au aratat imagini,rezumate ale jocurilor!!Atunci va intreb,eu care sint aici in olanda in zilele astea daca nu eram roman si la curent cu meciurile echipelor noastre,nu primeam informatile cu rezultatele si evolutiile acestor echipe:STEAUA,RAPID!!!Dar au arat si au facut mare zarva cind am jucat cu HerenveenFeyenoord!!!Desigur nici in ruptul capului nu se asteptau sa ii punem cu botul pe labe!!!Acum ca i-am umilit si echipele lor stau la televizor si privesc pe cei adevarati cum joaca fotbal,nu se mai aude nimic de noi pt.ca nu vor sa ne faca reclama sa afle lumea ca Romania are valorii,talente,potential!!!Noi trebuie sa raminem jos la parter,ne-am cam luat-o in cap cu performantele astea!!!Hai ROMANIA!!!

olandezii is constienti ca romania are valori si talente. Chivu si Lobont au fost intr-o generatie excelenta la Ajax. Mitea face treaba buna (sau ma rog , facea). Microbistul olandez e constient de ceea ce poate fotbalul roman. Suprize mai apar, ca anul trecut TSKA...anul asta echipele din romania...dar deocamdata astea-s surprize. Performanta constanta insa aduce recunoasterea, si nu prezentele meteorice.
Grecii ar trebui sa fie in culmea furiei ca meciurile campioanei europene nu se transmit in europa, nu? .... hai sa fim seriosi, ca stim toti ce valoare au in fotbal. Dar na, cand problema e a noastra e mai arzatoare, nu?... :P

vallyTHEgod
18th March 2006, 00:13
1.Ganditi-va cine ar fi venit la finala daca ar fi fost un meci Rapid-Steaua?.....
Concluzia: no money Olanda!
2.Spania, Germania, Anglia (tari cu posibilitati materiale) au cate o echipa in sferturi?
3.Elvetia cea care detine sefia UEFAcatorilor mai are o echipa si se bate cu noi pt coeficienti.
4.Olanda a avut 2 echipe in uefa dar nu mai sunt..... De ce oare? Le-au batut romanii?


Oricum desi sunt RAPIDIST nu ar fi o mare tragedie sa nu ne calificam pentru ca ROMANIA are numai de castigat. Suntem o tara importanta daca ne BLATEAZA UEFAcatori astia.

HAI ROMANIA

banderras
18th March 2006, 00:16
De fiecare cand cineva spune k a fost blat la extragere......
1.cum sa fie blat?...uefa nu face din astea balcanice...
2.mai mult ne-au ajutat....k avem o echipa in grupe..
Fratilor nu e chiar asa.....a fost facatura pe fata.....uefa nu face mismasuri?....tot ce e in vest nu inseamna k e pur..si k doar noi suntem aia corupti....akolo stiu sa ascunda sub covor lucrurile murdare...mafia pariurilor va spune ceva?....era inevitabil sa nu avem o echipa in grupe....nu pot sa impiedice si chestia asta..
S-au tras bilele pe care le-au vrut ei....nu mai vb de declaratia olandezului in timp ce extragea.....nu mai comentez dece nu se vrea o finala rapid-steaua....se vede k rapid si steaua sunt pe val.....si nu vroiau sa pice surpriza in finala asa k au luat masuri.....si mai ales akum...k puteau sa ia masuri in semifinale...sa se intalneasca rapid-steaua in semifinala....dar asa e si mai bine....k poate cu noroc pt ei....basel sau middlesbrough vor elimina echipa romaneasca....
Asta e...jucam asa...castigam cupa lor mult ravnita....
PS:Totul e o afacere....fiti putin mai realisti...nu se mai face nimic corect cand e vorba de multi bani....oricine ar fi.....mai ales cand poti sa manevrezi tu cum vrei....in vest se faq multe magarii...doar k stiu sa le ascunda foarte bine....cum poti sa-i prinzi cu bilele?......

cornea ioan
18th March 2006, 00:17
daca gindesti in termenii astia de hot prost,hot destept,inseamna ca nu ai inteles nimic,esti un om pierdut,apropo,unde locuiesti??Esti un fan al lui Juda??Eu nu vorbesc de preferintele tale si orientarile tale,eu vorbesc de faptul ca a fost BLAT!!! Da intradevar civilizat,cu zimbetul pe buze,cu costume scumpe,pe stilul vestic,dar atitudinea de invidie si tendinta de oprire a performantelor cluburilor noastre sint absolut clare!!Nu e clar!!!

BlueEnergy
18th March 2006, 00:29
Imi place ce se intampla pe forum! Si-a facut unul user nou, a zis ca e din Olanda, ca a fost blat 100% si l-au pus OLS pe prima pagina! Tipul zice ca el 2 zile a cautat la tv ceva de meciul Betis-Steaua si meciul s-a jucat acum 24 de ore!:rosu: Intrebare: De ce nici un cotidian sportiv important nu zice nimic pe tema asta? Banuiesc ca aia au niste cronicari sportivi de mana a doua nu? Facem zarva din nimic... ptr simplu interes al unor anumite persoane ptr a atata spiritele pe forum! Rusine!

thanathos
18th March 2006, 00:32
hmm....ca si orice alt ceva luat in cantitati uriase si religia dauneaza.
Nu-s fanul nimanui.

OK, OK, a fost blat. Si iar intreb: ce puteti voi face?
In purul spirit romanesc ma astept la lamentari nesfarsite, performante in anii urmatori ce sa stea in umbra a ceea ce s-a facut anul asta, si o continua aruncare a manusii de genul: " atunci ne-au furat olandezii, ca de nu...." . La fel cu SUA 94 cand am fost cei mai buni din lume, numai ca ne-au tras-o elvetienii la caca in grupe si ne-au eliminat elegant suedezii.
Daca am fi sufletele vandute satanei ce populeaza vestul am strange din dinti si la anul am veni de 2 ori mai puternici si de 3 ori mai "rai".
Dar e mult mai usor si reconfortant sa te lamentezi intr-un fotoliu visand la "ce-ar fi fost daca..." nu?
Sper din tot sufletul ca antrenorii tineri din fotbalul romanesc sa aduca alta mentalitate. Numai ca din pacate mentalitatea se schimba greu...si milionarii in chiloti ce alearga pe teren nu sunt intotdeauna dispusi la eforturi suplimentare. Cateodata nu-s nici capabili, dar asta-i alta discutie.

kgb_607
18th March 2006, 00:46
E foarte suparator ce sa-ntamplat,oricum din ce adversare au ramas,nu conta cine cu cine cadea, trebuia sa avem macar un reprezentant in semifinale,asa ca palida consolare ca stim dinainte ca o sa avem una.
Degeaba vb noi aici ca oricum nu putem schimba nimic,bani vorbescb si caini latra....

stuka
18th March 2006, 00:48
Eu cred ca tragerea la sortzi are partea pozitiva,in sensul ca o echipa romaneasca avanseaza in turul urmator.altfel aveam shansa sa fie eliminate ambele echipe.Sunt greshit sau am dreptate??
Pareri?.....

One-Man Show
18th March 2006, 00:53
Eu cred ca tragerea la sortzi are partea pozitiva,in sensul ca o echipa romaneasca avanseaza in turul urmator.altfel aveam shansa sa fie eliminate ambele echipe.Sunt greshit sau am dreptate??
Pareri?.....

teoretic doar sevilla shi shalke04 ne puteau pune probleme...

splendy
18th March 2006, 01:09
Mai fratilor,
Haideti sa o luam matematic. specialistii de probabilitati pot face un calcul simplu, cite urne au fost , unde erau plasate echipele romanesti si ce probabilitate de a juca una impotriva celeilalte.Trebuie lasate deoparte speculatiile, in cea mai fericita ocazie s-ar fi intilnit in finala la Eindhoven, cu tribunele aproape goale, cu romani de prin imprejur, cheltuind ceva euroi pe citeva beri si semintze de dovleac.
Nu sunt rautacios, dar haideti sa facem o sarbatoare din acest eveniment, sa aratam lumii intregi ca suntem civilizati, ca la Bucuresti e spectacol si bucurie si dragoste pentru fotbal.
Este un mare eveniment sportiv, o premiera pentru Romania, sa nu o stricam dind vina pe nu stiu ce fel de combinatii la care ei cu sigurantza se pricep. Este clar ca le sta in git eliminarea formatiilor cu buget mare, ginditi-va ca au cheltuit pe jucatori si antrenori milioane de dolari si vine cineva din est care nu cotizeaza la prajitura , dar vrea cireasha de pe tort.
Ce era de demonstrat a fost demonstrat, am devenit o fortza in Europa fotbalistica si nu numai. Hai sa nu avem pretentzii inca de 2 formatii in Champions League, hai sa o luam pe rind si poate in citiva ani vedem o finala Rapid-Steaua la cel mai inalt nivel.
Succes celor doua echipe, felicitari tuturor ce au facut posibila chiar si aceasta discutie. Acum 3 ani, toate echipele romanesti se opreau la turul 2 Intertoto, si acum...

Vladut7
18th March 2006, 01:11
BLAAAAAAAAAAAAATTTTT mare cat europa:no:

mihairusu
18th March 2006, 01:12
Nu inteleg cum se pot pune asemenea mesaje pe prima pagina in orice site sau publicatie normala. Ma refer bineinteles la mesajul nebunului cu invidia olandezilor,satana si tot tacamul...Voi chiar nu vedeti ca omul delireaza? Bineinteles ca tragerea la sorti e problematica, dar asta se poate sustine si cu argumente rationale. Nu vad de ce sunt obligat sa vomit ca sa mi se trezeasca interesul pentru o tema. Altfel, oricate argumente s-ar aduce, nu o sa puteti dovedi niciodata ca a fost o manarie. Am vazut trageri la sorti si mai dubioase de atata...Ce vreti - sa arunce toate bilele in sus si aia care cade pe chelia lui Dinu Gheorghe sa fie echipa cu care joaca Rapidul? Ce vreti sa amestece la 8 bile de aceeasi culoare si forma? Imi si imaginez instructajul facut lui van Breukelen inainte de tragerea la sorti...Vezi ca a doua de pe randul al treilea si a treia de pe randul al doilea sunt echipele imputitilor alora de romani pe care ii uram cu totii pentru ca au salariu mediu de 100 de euro (sau cat o mai fi acuma). Eu propun ca forma de protest sa nu se prezinte nicio echipa romaneasca in sferturi - ar fi o buna incununare a solidaritatii noastre atunci cand e vorba de bocit pentru drobul de sare pe care vrem cu atata masochism sa-l vedem cazand...

MarianIancu
18th March 2006, 01:13
Oameni buni...se pare ca nu intelegem un lucru ...cupa uefa nu mai este ce a fost...si nu inteleg de ce ne unflam in pene ca am ajuns printre primi opt din grupul celor mediocrii...nu intelegeti...si Steua si Rapid sint echipe bune...dar atit..nici macar nu au fata de Champions League..eu nu pot sa fiu mindru ca sint mai bun printre cei slabi.Ca sa nu mai pomenesc de jignirile aruncate in stinga si dreapta pt ca nu ne baga nimeni in seama pe noi buricul europei care nu sintem parformanti in nici un domeniu...ci doar mai ridicam si noi capul din cind in cind in sport.Pt domnul Cornea inca o data...daca nu suporti occidentul si occidentalii te rog intoarcete acasa...te vei simti mult mai bine cind nu numai ca nu te baga in seama ai tai dar te vor injosi de 10 ori mai mult in rutina zilnica.
Va salut si va respect pe toti
Marian Iancu (Patron Poli Timisoara)

DIXX
18th March 2006, 01:13
Mesajul de pe prima pagina e impertinent rau,nici nemtii si presupun nici alte tari n-au facut emisiuni speciale sa elogieze echipele romanesti dar rezumatele meciurilor au putut fi vazute pe Eurosport de doua ori in cursul zilei de ieri canal ce se vede in toata Europa.Olandezii au si ei mandria lor am vazut in calificari cand niste imbecili de reporteri romani ii intrebau inaintea meciului cu cehii daca isi vor juca corect sansa si nu cred ca se preteaza la asa ceva.Unde e logica?Daca Steaua a scos o echipa olandeza gata acum e "pedepsita"sa cada cu Rapid.

MarianIancu
18th March 2006, 01:30
AAA...si inca ceva..cit mai multe puncte adunate cu atit mai bine...numai asa poate sa joace Poli Timisoara la anul in Champions League..direct fara tur preliminar....daca ma gindesc bine a fost lucratura lui Hagi...ba nu a juniorului Daminuta...el a fost mina in mina cu organizatori olandezi.

Bye now!!

One-Man Show
18th March 2006, 01:34
AAA...si inca ceva..cit mai multe puncte adunate cu atit mai bine...numai asa poate sa joace Poli Timisoara la anul in Champions League..direct fara tur preliminar....daca ma gindesc bine a fost lucratura lui Hagi...ba nu a juniorului Daminuta...el a fost mina in mina cu organizatori olandezi.

Bye now!!
:happy :happy :happy dupa o victorie chinuita in fatza unui adversar obscur avem vise europene ? sa nu ne trezim uzi din pricina euroflegmelor:evil:
[QUOTE=MarianIancu]La fel de mediocru ca argesul....[QUOTE=MarianIancu]
aia sunt prea saraci pt autobaza:D

MarianIancu
18th March 2006, 01:45
La fel de mediocru ca argesul....

maldini
18th March 2006, 01:52
in nici un ziar din Romania nu scrie ca ar fi fost BLAT dar iata ca OLS s-a trezit sa puna pe prima pagina un mesaj al unui frustrat care are 1 (unu) singur post la activ si care in mintea lui infantila ( ca si a celorlalti 115 care au votat da) crede ca UEFA este liga lui Mitica unde BLATUL este lege :rosu: Doar ptr ca in Romania se fura ca in codru si hotii sant la putere asta-i face pe unii de pe aici de pe forum sa creada ca si UEFA se joaca alba-neagra cu tragerile la sorti...deh asa santem noi, cand nu ne convine ceva (ex tragerea la sorti astazi) dam in Europa(UEFA) cu kkt cand avem nevoie de ceva (ex intrarea in UE in 2007) nu stim cum sa lingem mai bine in fund aceasi Europa :no: RUSINE OLS :rosu:

Florin2004
18th March 2006, 01:54
Mai e un amanunt pe care voi aici vad ca nu l-ati discutat si e foarte interesant. Voi stiti cand a aparut articolul pe siteul oficial uefa ca a picat steaua contra rapidului ? Va spun eu: in 40 de secunde de la extragere(e un tip care a dat refresh pe siteul uefa dupa ce a vazut la tv in direct si articolul a aparut aproape instantaneu...discutia e pe forumul stelei).Duceti-va la site-ul uefa cititi stirea, vedeti pozele puse si ziceti-mi daca voi puteti face asta in 40 de secunde.

Si pt timisoreanul ala de mai sus care zice ca steaua si rapid nu au fata de liga: hamburg va juca in liga campionilor la toamna, la fel si feyenoord-ambele eliminate de rapid, iar betis anul asta a venit din liga dupa victorie contra lui chelsea, victorie cu anderlecht si egal pe terenul lui liverpool-steaua a eliminat-o fara emotii....asa ca ciocul mic ca sunt mult mai bune decat multe echipe umflate din europa.

chico
18th March 2006, 01:56
blat sau nu...o intrebare:

cand naiba o sa se faca extragerile si prin europa de est, de ce toate extragerile is organizate acolo. Daca le-ar face toate in sediul lor central bine, dar asa le plimba din tzara in tzara...numai printre ei.

One-Man Show
18th March 2006, 01:58
Doar ptr ca in Romania se fura ca in codru si hotii sant la putere

poate ca au fost singurii care au avut curajul ? poate exageram...doar pt ca se fura aici la noi ca in codru a fost retrogradata milan ?:evil:

MarianIancu
18th March 2006, 02:08
Pina una alta nu ajungi in Champions League pe deducti logige...daca rapid bate pe hamburg si iasul bate pe Rapid...inseamna ca Iasul e de final cupei uefa...hai sa fim seriosi...ne vedem in Champions League.

Moldovan...
..artizanul parcursului rapidist in uefa

bigubax
18th March 2006, 02:11
Aloha!

Sunt la primul meu mesaj pe acest forum, si sper ca nu si ultimul. Facatura? Nope. Nu la acest nivel. Da, asa suntem noi, romanii, optimisti din fire: speram sa avem o finala romaneasca chiar; asta presupunea ca avem incredere in fortele proprii (stelisto-rapidiste) si bateam tot pana in finala. Realitatea a adus in fata cele 2 echipe romanesti in sferturi. Sunt stelist de cand ma stiu, si-mi doresc ca Steaua sa acceada mai departe, evident. Dar...sunt roman mai presus decat microbist, si daca Rapid va ajunge in semifinale, voi fi alaturi de Rapid. Nu e normal sa fie asa? Ca sa raman on-topic, totusi: nu cred in blaturi la acest nivel. Chit ca unii au descoperit N-spe mii de motive (unde N > 100) pentru care UEFA n-ar dori ca Steaua si Rapid sa avanseze simultan (eventual) in faza urmatoare a competitiei.

Hai Steaua, Hai Rapid! Sper ca o sa avem parte de meciuri faine si de mult fair-play reflectat si-n tribune, nu doar pe teren! Fie ca cei mai buni sa continue! Hai Romania! :)

waterboy
18th March 2006, 02:42
Hai ca au aparut si cotele la o casa importanta de pariuri pentru castigatoarea UEFA. Steaua are sansa a 5-a iar Rapid pe cea a 6-a, la egalitate cu Basel.
Asta demonstreaza clar, lasand la o parte dorinta oricarui roman sa fie o finala 100% romaneasca in UEFA, ca ceea ce tot zic unii pe aici (UEFA se temea de o finala 100% romaneasca) e o aberatie menita sa vanda cat mai multe ziare. Pai daca noi suntem considerati outsideri, cum dracu sa-si faca aia planuri sa ne scoata?!? Daca am fi fost cele mai bune echipe ramase in competitie as fi inteles, dar sa fim seriosi: la inceputul sezonului nu credea nimeni in vreo performanta iesita din comun. Acum ajungand cu doua echipe in sferturi deja ne vedem cei mai tari din Europa. Toti ne-au luat frica, toti ne vad favoriti, etc.
Reality check: in afara de noi romanii, nimeni nu vedea o finala intre cele doua echipe romanesti, asa ca UEFA nu avea nici un interes sa-si riste reputatia pentru a aranaja meciurile.
Tot ce se intampla aici (ma refer la aceste acuze in mass-media) e mana abila a unor jurnalisti care sunt experti in a scoate senzationalul din piatra seaca.

Andrei
18th March 2006, 03:31
de ce e parerea romanului din olanda pe front page la onlinesport.ro???
nu e deloc justificata! aia e doar parerea lui si eu cred ca numai pe forum isi are locul.
on topic acum, macar avem o echipa in semifinale, nu cred ca am avut ghinion la tragere, ci chiar bafta!

contur
18th March 2006, 06:42
de ce e parerea romanului din olanda pe front page la onlinesport.ro???
nu e deloc justificata! aia e doar parerea lui si eu cred ca numai pe forum isi are locul.
on topic acum, macar avem o echipa in semifinale, nu cred ca am avut ghinion la tragere, ci chiar bafta!

se pare ca nu vreti sa intelegeti...desi am aratat matematic .
conform declaratiei lui copos reteat pentru un meci numai din drepturile tv e 500000 euro .O echipa ajunge sigur in semifinale DAR numarul de meciuri care se disputa e 4 la fel ca si in cazul nefericit in care ambele erau eliminate in sferuri.In schimb acum se pot juca maxim 5 meciuri daca echipa ajune in finala fata de 9 daca ambele ar fi ajuns in finala .
s-au pierdut numai din drepturile tv o suma intre 0-2 mil euro ,ca sa nu mai vorbim de puncte , de alti bani care se castigau cu deplasarea fanilor la bucuresti,cazare , transport etc ...
Daca spui ca a pierde 2- 3 mil euro nu e ghinion e bafta insemana ca esti cel putin masochist

cornea ioan
18th March 2006, 08:58
felicitari!!!Ai perfecta drepatate!!!!cit timp mai exista in Romania oameni ca tine Romania nu e pierduta!!!!Bravo!!!!

ala
18th March 2006, 09:16
14% pt. Steaua-Rapid????
86% sa nu pice impreuna????
Nu am citit toate mesajele, dar am cautat cuvantul probabilitate si nu am gasit vreo exprimare in procente. Eu am calculat o probabilitate de 14% dar nu stiu, daca am calculat corect.
Se pricepe cineva pe aici la probabilitate sa-mi spuna si mie daca 14% este corect?????
Am calculat 2x6!x4/8!=0,14.

Cneazul
18th March 2006, 09:48
da . ai calculat corect . sa zicem rapid . putea cadea cu 7 adversari . era o sansa din 7 sa cadem cu steaua . 1 impartit la 7 = 0,14 . eu va zic ca a fost blat . sunt sigur . ce ziceau europenii ca 2 echipe din romania sa fie in semifinale ? daramite in finala ? mai ales ca finala e in olanda iar noi jucam cu ei in preliminarii . pakt . oricum , Dumnezeu este drept si ne va ajuta sa castigat cupa uefa . abia astept supercupa europei

nick
18th March 2006, 09:59
Blat UEFA? NU!!! Paranoia tipic romaneasca!!!

Imi pare rau,nu am avut timp sa citesc toate opiniile pe aceasta tema asa ca poate repet ce s-a mai spus....
Mi se pare putin probabil sa fi fost blat asa cum sugereaza "olandezul zburatacitor"pe prima pagina a site-ului(in paranteza fie spus,nici nu inteleg ce cauta opinia respectivului pe prima pagina).Daca europenii voiau sa ne termine,o puteau face foarte simplu inca din optimi,cu ajutorul arbitrilor.Au avut o gramada de posibilitati.Dar nu s-a intimplat!!! Haideti sa ne amintim de cite ori au avut echipele romanesti arbitraje atit de corecte cum au fost cele de miercuri si joi.Chestia cu complotul antiromanesc tine de paranoia.

Eu zic ca e foarte bine ca s-a tras asa la sorti,intrucit vom avea cu siguranta o echipa in semifinale,ceea ce nu ne putea garanta nimeni,in alte conditii(puteam spera,eventual...).Apropos:se vede ca europenii astia nu se pricep la blaturi.Au complotat impotriva noastra pina ne-au asigurat prezenta in semifinale:D

Si ar mai fi un aspect "pozitiv": in sfirsit "galeriile" celor doua echipe vor avea ocazia sa se injure reciproc "justificat" in cupa UEFA,ca pina acum se tot injurau indirect prin alte meciuri.E lucru mare sa poti duce intr-un sfert de finala UEFA lozinci celebre precum "m**e Steaua","mori,tigane",etc.Daca televiziunile europene ar fi in stare sa aprecieze la adevarata lor valoare aceste "capodoperete" ale microbismului romanesc,poate ca si pierderile din drepturile TV ar fi mai mici....

P.S. Daca as vrea sa fiu rautacios,l-as intreba pe Vadim(fiind cel care a lansat tema)daca in afara de nume si de tentintele "patriotico-patetice" mai are si alte puncte in comun cu celalalt Vadim,ceva mai cunoscut........
Dar nu vreau sa fiu rautacios,asa ca nu-l intreb nimic...:rolleyes:

fifa2006
18th March 2006, 10:15
interesanta opinie

fifa2006
18th March 2006, 10:17
oricum eu consider ca nu ar trebui sa apara atacurile intre gigi si copos. HAI ROMANIA!

detzu
18th March 2006, 10:21
Din pacate probabilitatiile depind de desfasurare si ca sa fie exacte se considera cat mai aproape de momentul faptei. La inceputul tragerii era o sansa de aprox 1/7 daca una din echipe ar fi fost trasa prima . Cum au ramas doar 4 echipe sansa era deja de 1/3 . Dupa mine la asa sanse sa acuzi de blat e ca si cum ai acuza tot ce misca in lumea asta. Nu zic ca nu a fost ca nu am de unde sa stiu , dar nu exista nici o dovada serioasa ( poate cea cu pagina de web dupa 40 de secunde , dar si aici daca is bine organizati puteau sa aiba materialele pregatite pentru toate situatiile adica 56 .
In final cu cat afiseaza mai repede cu atat mai multi le viziteaza pagina de web.
Si cum fara dovezi nu e frumos sa acuzi pe nimeni , asta e .

Dorin
18th March 2006, 10:27
Blat? Sigur ca sint afaceri in joc. Dar era poate mai simplu sa scapi de adversari incomozi lasandu-i sa joace cu alte echipe din alte tari.Asa oricum mai avem sigur o echipa in semifinale!
De cite ori tarile mari au avut aceeasi problema? Italia, Anglia etc. Si in faze preliminare! Si o fi fost blat? Ca doar toata lumea vrea ca Ghelsea si Liverpool sa mearga mai departe.Si atunci cum sa le pui sa joace inte ele? Si cele mai interesante echipe ale momentului Chelsea si Barcelona ar fi avut o finala totala. Dar "blatistii" au vrut sa joace in sferturi.Exemple cate vrei.Dracu ne-a pus sa fim asa buni si sa fim singura tara cu doua reprezentante in asa faza ???
Oricum doar o echipa castiga cupa! Asa ca hai Rapid! Hai Steaua! Hai Romania!:yeah: D

ala
18th March 2006, 10:54
Eu nu am vazut decat de la Herta incoace meciurile Rapidului in intregime, iar cu Steaua numai cele din Berlin si Sevilla. Pt. ca televiziunea Germana nu a transmis altele. Acum as fi preferat sa mai vad inca patru meciuri cu Rapid si Steaua jucand impotriva echipelor straine. Asa nici nu stiu daca cele doua meciuri din Bucuresti vor fi televizate aici. Si cum nu sunt fan al unei anumite echipe Romanesti ci al echipelor Romanesti in general (cu ceva retinere la Dinamo) nu voi avea emotiile pe care le-am avut la Hamburg-Rapid si Betis-Steaua (pana la 1-0). Mai mult ma ingrijesc de accidente si cartonase galbene.

Daca conducatorii celor doua echipe cred in blat atunci sa faca si ei o intelegere: cum oricum numai o echipa se poate califica, sa joace fara jucatorii care au deja cartonase galbene, ca amandoua echipele sa scape de ele :) si sa joace extrem fair-play :) , fara accidentari :) , iar echipa mai capaila sa castige :) . Cel mai frumos ar fi daca castigatorul va imparti din banii castigati cu pierzatorul :) . Din pacate nu va fi asa. Stiu ca visez. :sleep:

ala
18th March 2006, 11:27
Ii dau dreptate lui Dorin. De multe ori ma deranjat faptul ca cele mai tari meciuri nu sau jucat in finala ci inainte. Depinde de evolutia echipelor in timpul competitiei, de forma lor in zilele de meci si de sorti.

Imi doresc din tot sufletul ca fotbalul romanesc sa-si continue evolutia din ultimii ani. :great:

Toti cei ce sunt responsabili pentru acest lucru: de la antrenori, sefi de club si actionari la cei de la FRF sa nu neglijeze niciodata tineretul!

bustr
18th March 2006, 11:38
Cei care au votat NU sunt convins ca nici macar unul singur nu a vazut live la televizor tragerea la sorti.

A fost desemnat un singur om, un olandez necunoscut, sa se ocupe de toata tragerea la sorti, si tot el sa extraga si echipele.

Nu a amestecat deloc bilele, apoi tot el baga mana in urna, si se uita exact ce trage, fara sa amestece in nici un fel bilele.
Eu stateam si nu imi venea sa cred. Erau atatea feluri in care puteau sa faca sa fie corecta tragerea la sorti, insa a fost lasat doar acest olandez care se uita si alegea bilele, fara sa le amestece aproape deloc.

Am avut asa o senzatie de sila completa, ca s-a adeverit ceea ce vorbeau foarte multi prieteni ai mei, ca e 100% aranjata aceasta tragere la sorti, ca favoritele (Sevilla, Schlake04 si Middlesborough) nu vor pica intre ele, si ca Steaua Bucuresti va pica 100% cu Rapid Bucuresti, si asa a si fost.

Acum Rapid si Steaua se vor macelari intre ele, una dintre ele va ajunge in semifinala decimata, probabil cu o multime de suspendari, si va fi o prada usoara pentru Middlesborough.

Dar sa revedem toate motivele clare pentru care se intampla acest lucru:

1.O finala romaneasca sau ambele echipe romanesti in semifinale ar fi fost ceva ceea ce nimeni din fotbalul vest-european si-ar fi dorit.

2.Incasari din drepturi de televizare: minime. Venituri din pariuri : minime (Pe Roma - Middlesborough s-au pariat in total 4,8 milioane de euros numai pe o singura agentie de pariuri: betfair, iar pe Betis - Steaua doar 0,2 milioane euro... doar o simpla comparatie ca sa vedeti despre cati bani este vorba)

3.Daca s-ar fi calificat doua echipe romanesti mai departe (ceea ce aveau toate sansele, dintre cele ramase nici una nu era bau-bau, toate celelalte echipe sunt accesibile, si oficialii UEFA stiu foarte bine acest lucru, Steaua si Rapid se puteau califica ambele foarte usor mai departe)
din urmatorii ani, Romania ar fi avut doua echipe in Liga Campionilor si ar fi insemnat mai putini bani pentru Elvetia sau celelalte tari adversare direct, si mai multi bani pentru Romania.

4.Cu toata ura care exista intre Rapid si Steaua, sigur vor iesi incaierari intre suporteri si scandal mare, si echipele vor avea terenul suspendat, asa ca deja in semifinale, cea care va ajunge, va fi o victima aproape sigura.

5.Era cea mai rea posibilitate, si oricare dintre noi care a vazut tragerea la sorti, au vazut foarte clar ca nu a fost o tragere la sorti, ci pur si simplu o aranjare "asa cum le convine celor din vestul europei" a echipelor.


EXACT! Este exact ceea ce am vazut si eu, si oricine care se uita la caseta cu inregistrarea "tragerii" va vedea acelasi lucru.

A fost atat de evident ca se stia dinainte. Ba chiar l-a luat gura pe dinainte pe olandez si a spus ca Rapid va juca contra rivalilor din Bucuresti INAINTE ca sa desfaca biletul. A fost TOTALA faza. (daca era corecta, cum au putut sa lase un singur om sa faca toata extragerea, fara nimeni altcineva care sa vegheze? - olandezul a adus bilele, olandezul a luat cu mana direct fara sa amestece, fara sa fie legat la ochi... penibil pur si simplu)

Si pe site-ul uefa.com, la nici 30 de secunde dupa ce se imperecheasera Rapid cu Steaua, apare articolul de o pgina mare, cu poze, unde scrisesera "Romanian Rivals Go Head to Head". Cum au avut timp sa faca articol oficial UEFA in 30 de secunde sa si-l dea la postat pe site. Asa ceva dureaza macar o ora pana e verificat, corectat, etc. A fost pe fata, nu am fost mai convins de altceva in to9ata viata mea, mai mult decat de ce am vazut ieri cu ochii mei!

Si noi stam aici ca fraierii si ne lamentam. De-asta ne calca toti in picioare. Pentru ca suntem extrem de fraieri. SI pentru ca isi permit. Pentru ca noi suntem PROSTI. Toate posturile celor care nu s-au uitat la tragere si care spun ca asa ceva nu e posibil, pentru ca refuza sa creada, ar face bine sa se uite la iregistrare!

Mircea Lucescu, un antrenor poate cel mai bun care l-a avut vreodata fotbalul romanesc, a spus si el ca se stia dinainte ca Rapid e imperecheata cu Steaua si ca nu poate spune mai multe pentru ca i-ar face rau lui Razvan. De ce sa spuna cineva cu reputatia lui ceva neadevarat?

Marius a scris cu 3 ore inainte de tragreea la sorti ca se stia caa e aranjat deja ca Rapid pica cu Steaua. Cate sute de dovezi mai ne trebuie?

Iar noi ne certam intre noi, in loc sa fim uniti, de-asta se p*sa olandezii pe noi. :jerk: :rosu:

One-Man Show
18th March 2006, 11:41
unde gasesc shi eu inregistrarea ???

stefy_deva
18th March 2006, 11:45
sunt si eu de acord cu voi si si mie imi pare rau k aceste meciuri se joaca inainte de finala dar.......!ce sa-i fasi, la tati ni greu:d!!

oricum o sa avem o echipa in semifinala si sper k aceasta sa fie RAPID dar nu ar fi o tragedie dk nu ar merge mai departe pt k romania are oricum numai d castigat!

si nu imi schimb parera despre felul in care s-au efectuat tragerile la sotri si cred in continuare k a fost BLAT si ca olandezii nu vor sa avem 2 echipe in semifinale pt k au realizat k suntem mai buni si k avem sanse mari sa ajungem in final cu una din cele 2 echipe!

FORZA RAPID!!!
HAI ROMANIA

montania
18th March 2006, 11:45
Din pacate probabilitatiile depind de desfasurare si ca sa fie exacte se considera cat mai aproape de momentul faptei. La inceputul tragerii era o sansa de aprox 1/7 daca una din echipe ar fi fost trasa prima . Cum au ramas doar 4 echipe sansa era deja de 1/3 . Dupa mine la asa sanse sa acuzi de blat e ca si cum ai acuza tot ce misca in lumea asta.

Nu ai dreptate. Ptr. ca daca chiar a fost o manarie, intentionat nu s-a tras din prima Steaua-Rapid, tocmai ca sa creasca probailitatea ca acest joc sa iasa!! Cred ca pozitia pe care a iesit acest joc, adica a treia extragere, este perfecta. Prea devreme -> probabilitatea era prea mica, iar ultimul joc....ar fi fost prea suspect. Vreau totusi sa subliniez ca nu sunt adeptul ca a fost o manarie.


Nu zic ca nu a fost ca nu am de unde sa stiu , dar nu exista nici o dovada serioasa ( poate cea cu pagina de web dupa 40 de secunde , dar si aici daca is bine organizati puteau sa aiba materialele pregatite pentru toate situatiile adica 56 .
In final cu cat afiseaza mai repede cu atat mai multi le viziteaza pagina de web.
Si cum fara dovezi nu e frumos sa acuzi pe nimeni , asta e .

Cat despre pagina web... sa fim seriosi, jocul Steaua-Rapiud a fost prezis. E foarte probabil ca articolul a fost scris inainte, si a fost pus pe net exact in 40 secunde... Se stie ca in general, ziarele pregatesc doua variante (sau mai multe) la prima pagina, aca ca pica din start chestia cu pagina web in 40 secunde. Poate nu ati remarcat, dar site-ul uefa este foarte aspru cand vine vorba de update-uri, etc.

Dupa cum am spus, nu cred ca e o manarie. Ba chiar cred ca este un drum pozitiv, si avem "calea" spre finala. Totusi, ma gandesc la urmatoarele. Tot ce se intampla la uefa, la tragerea al sorti este 100% controlat de ei, d.p.d.v. tehhic. Ma refer la transmia video, etc. Ma gandeam ca s-ar vedea cu niste filtre termice daca bilele chiar au temperaturi diferite, sau s-ar putea vedea la TV daca bilele nu ar fi insurubate corect, sau ar avea culori sensibil diferite. DAR, cum numai ei filmeaza, si aranjaza tot in aceal amfiteatru... no way sa aflam aceste detalii "paranoice". Ma gandeac totusi, in cazul in care ceva nu ar merge si ar pica magareatza, voi credeti ca UEFA isi asuma asa riscuri? Pai ar dinamita toata competitia.

Vreau sa remarc totusi ce a ajuns cupa UEFA, adica 4 (din 8) echipe din est. Eu cred ca nu le convine prea mult. DEci, daca vrem sa-i suparam intr-adevar, atunci Champions league trebuie sa fie tinta.

Si in final, tot vorbim de cate echipe o sa intre in editiile viitoare. O sa aiba ele puterea sa se bata in cupele europene? Sau iar incepem sa iesim din primul tur?! Asa ca ar fi bine sa se joace serios in cmapionat, sa se bage bani in gazoane, iar atunci cand o sa iesim cu 4-5 echipe, sa putem sa le si vedem la treaba, nu sa ne fie iar rusine ca nu trecem de turul 1 decat cu 2 echipe.

bustr
18th March 2006, 11:46
asa ceva ar fi de pastrat pentru copii nostrii.

am stat 2 ani in Olanda, si popor mai zgarcit si mai ahtiat dupa bani eu nu am vazut. (banii sunt tot ceea ce conteaza pentru olandezi, sunt un popor sec si totul se reduce la bani, si uneori, la bere)

de unde facem rost de inregistrare? STIU 100% SIGUR ca a fost aranjat pe fata. Si e o umilinta pentru poporul roman ceea ce au facut. Desigur se bazeaza pe faptul ca

"cainii latra, caravana trece" si vom uita. Eu nu am sa uit niciodata cum au oprit sa avem doua echipe romanesti in semifinale sau in finala.

starsteel
18th March 2006, 11:46
E ridicol sa credem ca a fost blat.

bustr
18th March 2006, 11:49
e ridicol sa nu te uiti la "tragere la sorti", sa nu vezi zecile de argumente clare care arata ca a fost orice altceva (circ, aranjare cu mana a echipelor, teatru ieftin, show) numai "tragere la sorti" nu.

Si sa vii, dupa ce nu ai vazut inregistrarea, si sa votezi "Nu, UEFA nu ar face blaturi". Asta denota o prostie imensa, si un refuz al realitatii.

UEFA si OLANDA exista si au ajuns la dezvoltarea la care sunt datorita BANILOR si PUTERII FINANCIARE si ECONOMICE.

NU DATORITA "MORALITATII" SAU "CINSTEI"

stefy_deva
18th March 2006, 11:57
d unde iau si eu inregistrarea?pls

HAI RAPID!!
HAI ROMANIA!

bustr
18th March 2006, 12:01
greseala OLS este ca nu a prezentat pe prima pagina toate evidentele si dovezile clare despre acest aranjament pe fata

bustr
18th March 2006, 12:22
un prieten bun care a ascultat live pe uefa.com....se auzea clar ca se amesteca bilele in urne... ceea ce in realitate nu s-a intamplat...
au facut asta doar ca sa ne duca in eroare pe cei care ascultau la radio si nu puteau vedea
si asta e inca a 47-a chestie care i-a dat de gol
apoi i-a mai dat de gol si cand au zis "I didn't do that on purpose"

dar astea nu mai au importanta, a fost un circ total, pe fata, planuit de mult

le-am scos doua echipe din cupe (Herenveen si Feyenoord Rotterdam, asteptau de mult sa ne-o faca asa frumos si pe fata)

La o finala de UEFA CUP, Steaua - Rapid, cati spectatori credeti ca ar fi fost in Eindhoven?
De ce sa incaseze ei numai 200 de mii de euro din bilete, in loc sa incaseze 20 de milioane de euro?

Credeti ca la olandezi a primat vreodata "onoarea" sau "cinstea" (VORBE GOALE PENTRU EI) in fata banilor gramada?

DIXX
18th March 2006, 12:28
Nici yo n -am vazut inregistrarea si sunt curios sa vad ce a fost asa iesit din comun sa sustina unii ca a fost manarie pe fata.E adevarat ca se pot manevra cu usurinta bilele(lentile de contact speciale,incalzirea sau racirea bilelor,vibratii,etc) dar in cazul asta faci o regie adevarata sa para totul cat mai accidental nu mai aranjezi echipele cu mana sau teatru ieftin cum sustin unii.La nivelul asta cred ca daca vroiau sa faca o manarie angajau regizori si psihologi ca totul sa iasa perfect,inca suntem prea mici sa se puna tunurile pe noi,daca era CL mai ziceam dar asa...

razvy04
18th March 2006, 12:31
... nu sunt prea multe chestii care le putem face... dar daca lasam sa treaca... eu unul ma simt super umilit'

bustr
18th March 2006, 12:32
dar nu au pus tunurile pe noi. pur si simplu ne-au pregatit si ne-au aratat ca nu suntem doriti, ca ei pot face totul pe fata, zambind si razand de noi...

postul cuiva de pe forum, de mai devreme, explica mai bine decat mine:


Pt. tampitii care cred in exemplara corectitudine a olandezilor, as vrea sa-i intreb de ce nu au decis sortii, in cei zece ani de cand fotbalul romanesc a fost in mocirla sa iasa echipe romanesti una impotriva celeilalte cand aveam atata nevoie de puncte moca ? Dar acum cand ii batem mar in serie pac!.. "sortii au decis" sa se elimine echipele romanesti intre ele ca nu care cumva sa ajunga in finala doua echipe dintr-o tara din est,ca nu care cumva Vesticii sa inchida TV-urile si UEFA sa piarda peste 20 mil. de dolari.

Ca sa puna degetul pe rana nulitatea aia care a extras bilele se intreba :"OR SA JOACE CU RIVALII DIN BUCURESTI!" a uitat tampitul ca inca nu extrasese bila si a vorbit gura fara el.

razvy04
18th March 2006, 12:35
DIXX eu am ascultat la radio extragerea si intradevar se auzea de parca amestecau vreo 30 de bile acolo.Nu e important cate bile se amestecau, important e ca in realitate nu s-a amestecat nici o bile...si ce motiv aveau ratatii sa minta ascultatorii radio.Pai voiau sa convinga cel putin pe cei care asculta daca pe cei care au vazut extragerea nu au reusit...A fost blat pe fatza, dar ar fi bine ca o echipa romaneasca sa ia cupa de acolo sa vedem pana unde poate duce ura..

B_I_C
18th March 2006, 12:37
Asta e paranoia care apare cand noi romanii ne credem mai buni decat suntem (aduceti-va aminte de "cazul" Urs Meier). Daca UEFA ar fi vrut sa scape de noi, ne alegea una din echipele schalke, middlesbrough sau chiar sevilla, ca sa ne linisteasca. De ce nu se zice spre exemplu ca am fost ajutati, asigurandu-ne o echipa in semifinale ???

bustr
18th March 2006, 12:39
se arsesera deja de anul trecut cand au trebuit sa dea bani unei echipe din est, care a luat trofeul, TSKA Moscova, si au pierdut multi bani din cauza asta... pentru ca nu a fost finala Valencia - Liverpool (bani garantati) ci a fost o amarata de TSKA Moscova cu Sporting Lisabona...

dupa "esecul" de anul trecut, au trebuit sa se asigure ca asa ceva nu se mai intampla...

One-Man Show
18th March 2006, 12:40
Asta e paranoia care apare cand noi romanii ne credem mai buni decat suntem (aduceti-va aminte de "cazul" Urs Meier). Daca UEFA ar fi vrut sa scape de noi, ne alegea una din echipele schalke, middlesbrough sau chiar sevilla, ca sa ne linisteasca. De ce nu se zice spre exemplu ca am fost ajutati, asigurandu-ne o echipa in semifinale ???
din moment ce am eliminat lens,sampdoria,betis,feyenoord,hamburg...nu era o varianta sigura:D inca o data va intreb : UNDE POT GASI INREGISTRAREA ???

bustr
18th March 2006, 12:40
BIC, ai vazut inregistrarea? In loc sa iti demonizezi propriul popor, si in loc sa fim cel mai dezbinat popor din Europe in continuare, mai bine ai lua FAPTELE (facts) una cate una, si vedea motivatiile si EXACT CUM s-A DESFASURAT "tragerea la sorti" care a fost ORICE ALTCEVA decat "tragere la sorti". Altfel te rog eu mult, nu mai spune prostii ca te faci de ras si vorbesti in necunostinta de cauza TOTALA

razvy04
18th March 2006, 12:49
.............../'¯/)
............../.../
............/..../
....../´¯/...../'¯¯'\
.../'/.../..../...../¨¯\
.(.(...´...´.... ./.....)
..\...................../
...\....\............../
.....\...............(
......\..............\


O m**e mare pt uefa

ala
18th March 2006, 12:52
Si eu ard sa vad inregistrarea tragerii, de ce nu raspunde nimeni unde se poate trage sau vedea?
Va rog frumos.

am votat blat de oftica si ca protest pt. ca numi convine deloc rezultatul si era putin probabil sa iasa asa.

area51
18th March 2006, 13:07
stati linistiti! daca voiau UEFA ne faceau cu arbitrii si ati vazut ca am avut brigazi excelente...
Partea buna e ca din aceasta dubla mansa mai aducem 4 + 1 pct bonus la coef. si daca castigatoarea se califica in finala cu victorie si remiza ( contra lui Basel sau Middlesbrough) i-am luat pe greci si luam locul 9 , astfel ca la anul in 2007 avem echipa direct in grupele CL si una in turul 3 prel de CL..
Ar mai exista posibilitatea sa luam locul 9 si daca ne calificam in finala doar cu o victorie sau 2 egaluri in semifinala , cu conditia ca zenit sa nu scoata punct in dubla mansa cu Sevilla.
http://www.xs4all.nl/%7Ekassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2006.html
daca se realizeaza asta va dati seama ce lupta va fi campionatul viitor???? :ciocan:

bustr
18th March 2006, 13:17
cred ca tb sa pornim o lictatie pentru ca sa obtinem inregistrarea. sa postam si pe alte forumuri, de exemplu cel de la gsp sau de la prosport, carora le-a fost frica sa spuna ce au vazut la Eindhoven

Zapada
18th March 2006, 13:23
se arsesera deja de anul trecut cand au trebuit sa dea bani unei echipe din est, care a luat trofeul, TSKA Moscova, si au pierdut multi bani din cauza asta... pentru ca nu a fost finala Valencia - Liverpool (bani garantati) ci a fost o amarata de TSKA Moscova cu Sporting Lisabona...

dupa "esecul" de anul trecut, au trebuit sa se asigure ca asa ceva nu se mai intampla...

cum sa joace Liverpool finala cupei UEFA daca ei au jucat finala CL si parca a si castigat CL?

pentru ceilalti
daca a fost un aranjament sau nu ca echipele romanesti sa cada intre ele in sferturi e greu se spus, dar pe noi ca natiune ne avantajaza nespus de mult acasta tragere pentru ca:

- avem 5 puncte garantate la echipele noastre (in clasamentul pe echipe)
- avem 1,666 puncta in plus la clasamantu coeficienti de tara se ne consolidam pozitia 1 in acest an si pozitia 10 dupa 5 ani.
- avem o echipa garantat in semifinala
- adversara echipei noastre din semifinala este mai slaba ca celelalte 2 si deci sunt sanse mari de a ajunge in finala.
- daca ajungem i finala sunt sanse de 50% de a castiga cupa UEFA

concluzii
in cazul ca echipele noastre nu cadeau sa joace intre ele, aveam sanse in practica mult mai mici sa ajungem cu o echipa romaneasca in finala (desi sansa teoretica era mai mare).

sper ca suporterii sa se comporte civilizat, sa nu mai scandeze vorbe rasiste si echipele sa fie suspendate, mai ales ca ambele echipe au tzigani in componenta.

succes ambelor echipe si cea mai buna sa castige cupa UEFA

Kainsashiki
18th March 2006, 13:25
@ bustr aberezi. Cum sa le fie frica ? Cu siguranta daca era asa cum ai zis tu aia era prima stire din ziare si de la tv.

relansat
18th March 2006, 13:26
Daca UEFA ar fi vrut sa scape de noi, ne alegea una din echipele schalke, middlesbrough sau chiar sevilla, ca sa ne linisteasca. De ce nu se zice spre exemplu ca am fost ajutati, asigurandu-ne o echipa in semifinale ???

Si de unde erau sigur astia ca o sa ne elimine schalke ... LOL, un mare LOL

Tine minte ca am eliminat HSV, Feyenoord ... astea nu sunt echipe de doi bani ... si apropo pe Boro putem sa o batem la orice ora :ok:

Dupe ce ne`au furat sa le mai si multumim? Da noi suntem chiar ashe de prosti ?

Asta ma enerveaza, ca va ganditi ca avem la sigur una din echipe in semifinale ... de ce nu va ganditi la mai mult ?

De fap ashe e romanul, se multumeste cu putin :no:

waterboy
18th March 2006, 13:38
postul cuiva de pe forum, de mai devreme, explica mai bine decat mine:


Pt. tampitii care cred in exemplara corectitudine a olandezilor, as vrea sa-i intreb de ce nu au decis sortii, in cei zece ani de cand fotbalul romanesc a fost in mocirla sa iasa echipe romanesti una impotriva celeilalte cand aveam atata nevoie de puncte moca ? Dar acum cand ii batem mar in serie pac!.. "sortii au decis" sa se elimine echipele romanesti intre ele ca nu care cumva sa ajunga in finala doua echipe dintr-o tara din est,ca nu care cumva Vesticii sa inchida TV-urile si UEFA sa piarda peste 20 mil. de dolari.

Ca sa puna degetul pe rana nulitatea aia care a extras bilele se intreba :"OR SA JOACE CU RIVALII DIN BUCURESTI!" a uitat tampitul ca inca nu extrasese bila si a vorbit gura fara el.

Pai vad ca habar n-aveti care e modul de tragere la sorti al meciurilor din fazele anterioare si va dati mari si tari pe aici ca e blat pe fata.
In primele tururi exista o regula: echipele din aceasi tara nu pot juca intre ele. Aceasta regula este valabila pana la tragerea la sorti a sferturilor atat din UEFA cat si din CL.
Daca nici macar atata lucru nu stiti, ce rost are sa mai discutam aici?

Cea mai tare faza mi se pare cea cu userul care a intrat aici si a spus ca stie el din surse sigure ca tragerea la sorti ar fi aranjata :happy :happy :happy
Pai voi va dati seama ce inseamna asta? Daca el stia, exista 99,999999% sanse ca sa afle si un ziarist. Cum naiba puteti ma sa credeti tot ce auziti. Daca eu va zic ca l-am sunat pe Sepp Blater sau care e sef pe acolo si va zic ca mi-a spus: asta e, nu va dorim in finala, dar va promitem ca nu va mai manarim cu arbitrii, atunci toti o sa credeti. Hai sa fim seriosi. Daca prin absurd s-a face o manarie chiar credeti ca oricine ar putea afla. Pe bune ca inghititi orice galusca va arunca cineva.

stefy_deva
18th March 2006, 14:18
si totusi nu stie nimeni unde se afla inregistrarea aia afurisita???

RAPID CAMPIONII UEFA!!!!
HAI RAPID

thanathos
18th March 2006, 14:23
Am gasit undeva pe-aici un "erou" care se lega de cele 40 sec in care articolul a aparut pe site-ul UEFA. Nenea atotstiutor, ai ceva habar de programare? Stii cum se fac live stream-urile? Ai habar cate variante ale unui articol se fac inaintea unui eveniment inportant? N-ai nici o idee ca altfel n-ai pune botul la asa ceva.
Eu folosesc livestream-ul destul de des, cateodata chiar in paralel cu televizorul, mai ales la cursele de F1, si pot sa-ti spun ca 40 secunde sunt o vesnicie. Am renuntat la unele site-uri pentru ca aveau un delay de 15-20 sec, nu 40.

Damn fools, credeti ca peste tot lucrurile au acelasi mers ca in romania.

DIXX
18th March 2006, 15:05
Ca sa puna degetul pe rana nulitatea aia care a extras bilele se intreba :"OR SA JOACE CU RIVALII DIN BUCURESTI!" a uitat tampitul ca inca nu extrasese bila si a vorbit gura fara el.
[/COLOR][/B][/QUOTE]
Amice asta a fost doar o intrebare nu trebuie sa dezinformezi lumea pe forum sa-ti atingi neaparat un scop.Curios ca cei care vor neaparat si cu orice mijloace sa demostreze ca a fost blat vin cu niste argumente neverificate de nimeni si vazute sau auzite doar de ei.Mai curios e ca oameni care n-au nici macar un post pe aici vin cu tupeu dar fara nimic concret si vor neaparat acceptul forumistilor ca a fost blat,FRATILOR ASTA E PROSTEALA PE FATA,CE FACETI?DESTEPTAREA!!!
DE CE spun asta? Pentru ca noi (vezi Fc Brasov,topicul"eu unul m-am saturat...")am mai trecut din diversiuni din astea ieftine ale unui ziarist de la Prosport care se certa de unul singur pe mai multe nickuri si a doua zi a aparut un articol cat roata carului in Prosport "Fanii lui Fc Bv de pe OSP l-au demontat pe Pascu".

fedora
18th March 2006, 15:11
Am gasit undeva pe-aici un "erou" care se lega de cele 40 sec in care articolul a aparut pe site-ul UEFA. Nenea atotstiutor, ai ceva habar de programare? Stii cum se fac live stream-urile? Ai habar cate variante ale unui articol se fac inaintea unui eveniment inportant? N-ai nici o idee ca altfel n-ai pune botul la asa ceva.
Eu folosesc livestream-ul destul de des, cateodata chiar in paralel cu televizorul, mai ales la cursele de F1, si pot sa-ti spun ca 40 secunde sunt o vesnicie. Am renuntat la unele site-uri pentru ca aveau un delay de 15-20 sec, nu 40.

Damn fools, credeti ca peste tot lucrurile au acelasi mers ca in romania.
Nu era vorba de mesajele text gen "A fost extrasa echipa X sau Y", actualizate la 10 sau 15 secunde.

Este vorba de aparitia articolulului-stire , cu tot cu poze, in 40 de secunde...un intreg articol, fara greseli de typo, cu indentare, formatare...

Nu-mi spune ca aveau pregatite combinari de 8 luate cate 2 articole, pentru toate variantele de sferturi posibile.

SORENSEN
18th March 2006, 15:16
http://www.uefa.com/live/competitions/uefacup/draw/2005.QF/draw_basic.html
Cred ca aici se poate eedea reluarea ..nu sunt sigur ..ca nu am incercat ..dar poate incearca cineva...

waterboy
18th March 2006, 15:17
Nu era vorba de mesajele text gen "A fost extrasa echipa X sau Y", actualizate la 10 sau 15 secunde.

Este vorba de aparitia articolulului-stire , cu tot cu poze, in 40 de secunde...un intreg articol, fara greseli de typo, cu indentare, formatare...

Nu-mi spune ca aveau pregatite combinari de 8 luate cate 2 articole, pentru toate variantele de sferturi posibile.
Esti pe langa ceea ce inseamna internet.
In afara de dubla Rapid - Steaua nu este nici o referire la celalte meciuri. Decat programul lor. Era normal sa aiba pregatita o astfel de stire.
In momentul in care s-a facut tragerea s-au modificat decat urmatoarele paragrafuri:
1. The quarter-finals will also see Sevilla FC taking on FC Zenit St.Petersburg, FC Basel 1893 meeting Middlesbrough FC and PFC Levski Sofia up against FC Schalke 04
2. tabelul din josul paginii.
Cat crezi ca ii ia unuia care scrie super repede sa faca asta? Iti spun ca mai putin decat 40 de secunde.

stefy_deva
18th March 2006, 15:19
fedora sunt perfect de acord cu tine!cei de la uefa nu aveau cum sa faca atatea articole cu tot cu poze si fara greseli(am vazut ieri articolul ieri)in 2 min nu in 40 de sec!
credeti ca olandezi sunt prea corecti pt a face blaturi sau ce?mai ales knd in joc sunt cateva zeci de milioane de dolari!
HAI RAPID!!

waterboy
18th March 2006, 15:21
fedora sunt perfect de acord cu tine!cei de la uefa nu aveau cum sa faca atatea articole cu tot cu poze si fara greseli(am vazut ieri articolul ieri)in 2 min nu in 40 de sec!
credeti ca olandezi sunt prea corecti pt a face blaturi sau ce?mai ales knd in joc sunt cateva zeci de milioane de dolari!
HAI RAPID!!
Zeci de milioane?!?! Cred ca glumesti. Nici o echipa din cele calificate nu ar putea sa creasca cota atat de mult fata de cele romanesti.
Chiar nu vreti sa intelegeti ca au fost facute vreo 4-5 articole inainte? Asa se face la un eveniment important.
Unu din articole era cu noi, altele cu duble tari de genul Shalke - Sevillia.

stefy_deva
18th March 2006, 15:30
water boy gandeste-te un pic dk ar fi fost o finala rapid-steaua kti romani s-ar fi dus la meci!!iti spun eu nu atatia kti ar vrea olandezii pt un profit kt d kt bunicel!in schimb dk finala ar fi middlesbrough-sevilla nu crezi k s-ar umple stadioanele de englezi si spanioli???eliminand sansele k 2 echipe romanesti sa ajunga in finala olandezii isi asigura o niste banii in plus din vanzarea biletelor!

eu cred ca RAPID poate sa ajunga in finala si poate sa o si castige(dk va fi asa vor muri olandezii de ciuda)asa k am incredere in ei!!
HAI RAPID

cornea ioan
18th March 2006, 15:33
Cel mai dureros e faptul insasi cei din Romania vorbesc rau de propria lor tara in loc sa,inteleaga sa deschida ochii la adevar si sa ii lase pe altii sa ne urasca nu chiar noi sa ne vorbim de rau,sa ne denigram ca o fac oricum civilizatii astia din west!!!La ei totul tine pina la portofel si avutie,glorie!!! Acum abia asteapta sa culeaga roadele faptelor,sa vada dezbinare in Romania,galeriile sa se injure,sa poata din nou sa vina sa ne dea lectii de comportament,cum sa mincam,sa tinem furculita,dar cel mai important sa savureze ruperea in doua a unei inimi curate:Viitorul fotbalului in Romania !!!daca vi se pare din nou ca sint bolnav,si ca delirez as vrea sa va informez ca studiez jurnalistica in Olanda,si nu sint chiar un naiv din moment ce studiez in limba lor!!!Cu respect,Cornea!!!

waterboy
18th March 2006, 15:36
water boy gandeste-te un pic dk ar fi fost o finala rapid-steaua kti romani s-ar fi dus la meci!!iti spun eu nu atatia kti ar vrea olandezii pt un profit kt d kt bunicel!in schimb dk finala ar fi middlesbrough-sevilla nu crezi k s-ar umple stadioanele de englezi si spanioli???eliminand sansele k 2 echipe romanesti sa ajunga in finala olandezii isi asigura o niste banii in plus din vanzarea biletelor!

eu cred ca RAPID poate sa ajunga in finala si poate sa o si castige(dk va fi asa vor muri olandezii de ciuda)asa k am incredere in ei!!
HAI RAPID
1. E clar ca o finala cu Rapid si Steaua ar fi mai slaba ca una cu doua echipe din vest. Nu a spus nimeni altceva. Asta nu inseamna insa ca UEFA cauta cu orice pret sa elimine echipele romanesti.
2. Tu crezi ca Rapid poate sa ajunga in finala. Eu iti spun ce cred cei care stabilesc cotele pentru pariuri(sunt experti si nu gandesc cu inima): Steaua are a 5-a sansa iar Rapid a 6-a la egalitate cu Basel. Concluzia: NU NE VEDE NIMENI IN FINALA CU AMBELE ECHIPE. Oare ce nu intelegeti? Nu eram favoriti sa ne calificam in finala si nu trebuia sa faca aranjamente. Daca vroiau sa nu ajungem in finala cu amandoua ne puneau sa ne intalnim in semifinale pentru a nu aparea nici suspiciuni legate de tragerea la sorti.

waterboy
18th March 2006, 15:38
Cel mai dureros e faptul insasi cei din Romania vorbesc rau de propria lor tara in loc sa,inteleaga sa deschida ochii la adevar si sa ii lase pe altii sa ne urasca nu chiar noi sa ne vorbim de rau,sa ne denigram ca o fac oricum civilizatii astia din west!!!La ei totul tine pina la portofel si avutie,glorie!!! Acum abia asteapta sa culeaga roadele faptelor,sa vada dezbinare in Romania,galeriile sa se injure,sa poata din nou sa vina sa ne dea lectii de comportament,cum sa mincam,sa tinem furculita,dar cel mai important sa savureze ruperea in doua a unei inimi curate:Viitorul fotbalului in Romania !!!daca vi se pare din nou ca sint bolnav,si ca delirez as vrea sa va informez ca studiez jurnalistica in Olanda,si nu sint chiar un naiv din moment ce studiez in limba lor!!!Cu respect,Cornea!!!
Vai, imi vine sa vars o lacrima. Sunt emotionat.
Daca tii asa de mult la Romania si ii urasti de moarte pe cei din vest (ca la ei conteaza numai banu si nimic altceva) ce cauti in Olanda la facultate? Poti sa faci o facultate si in Romania.

Eeyore
18th March 2006, 15:42
Mda, trebuie sa va obisnuiti cu ideea ca fotbalul e o industrie, o afacere. E firesc ca cei de la UEFA sa isi protejeze interesele. Defapt, sa limiteze pagubele. Dupa eliminarea Hamburgului si a Romei sansele unei finale romanesti au crescut simtitor si asta ar fi fost un dezastru financiar pt organizatori. Nu isi pot permite sa organizeze o finala de cupa europeana cu stadionul de jumatate gol, pt ca sa fim seriosi cati romani si-ar fi permis sa mearga in Olanda? Si ce bani le pot cere sponsorilor cand nu vor reusi sa vanda drepturile de televizare altor televiziuni decat TVR? Nu intereseaza pe nimeni din Europa un meci Steaua-Rapid.
Stiu ca suna rau, dar pentru noi e important ca le-a fost frica de noi.
Nu am nici un dubiu ca a fost aranjat sfertul romanesc, dar nici nu trebuie sa facem atata caz. Traim intr-o lume in care americanii cu nonsalanta au falsificat niste documente ca sa invadeze Irak-ul, si au omorat o multime de oameni 11.09 ca sa invadeze Afganistanul, de ce credeti ca Olandezilor le e greu sa aranjeze o tragere la sorti?
Trebuie sa ne vedem de treaba si sa ne jucam sansa. Le putem strica socotelile. Cum a mai facut-o Steaua in '86. (Steaua trebuia sa fie victima sigura din finala pt cei ce nu mai stiu)

stefy_deva
18th March 2006, 15:45
1. E clar ca o finala cu Rapid si Steaua ar fi mai slaba ca una cu doua echipe din vest. Nu a spus nimeni altceva. Asta nu inseamna insa ca UEFA cauta cu orice pret sa elimine echipele romanesti.
2. Tu crezi ca Rapid poate sa ajunga in finala. Eu iti spun ce cred cei care stabilesc cotele pentru pariuri(sunt experti si nu gandesc cu inima): Steaua are a 5-a sansa iar Rapid a 6-a la egalitate cu Basel. Concluzia: NU NE VEDE NIMENI IN FINALA CU AMBELE ECHIPE. Oare ce nu intelegeti? Nu eram favoriti sa ne calificam in finala si nu trebuia sa faca aranjamente. Daca vroiau sa nu ajungem in finala cu amandoua ne puneau sa ne intalnim in semifinale pentru a nu aparea nici suspiciuni legate de tragerea la sorti.
eu pun bilete la pariuri si iti spun k nu prea conteaza cota echipei dk aceasta joak bine pt am pierdut o gramada de meciuri din cauza lui manchester cu cota de 1.15 si din cauza celor de la bayern cu cota de 1.20 si nu numai:no: !
rapidul joaca f bine in acest moment si cred k poate cu usurinta sa elimine pe basel sau p middlesbrough!
si dk nu poate eu am voie sa sper, nu?

HAI RAPID!!!!!!

waterboy
18th March 2006, 15:48
Dupa eliminarea Hamburgului si a Romei sansele unei finale romanesti au crescut simtitor si asta ar fi fost un dezastru financiar pt organizatori.
Repet poate asa intelegeti: sansele pentru o finala romaneasca 100% erau extrem de mici. S-a calificat Middelsbourgh care sunt mai tari decat Steaua si Rapid. NU SUNTEM FAVORITI!

waterboy
18th March 2006, 15:49
eu pun bilete la pariuri si iti spun k nu prea conteaza cota echipei dk aceasta joak bine pt am pierdut o gramada de meciuri din cauza lui manchester cu cota de 1.15 si din cauza celor de la bayern cu cota de 1.20 si nu numai:no: !
rapidul joaca f bine in acest moment si cred k poate cu usurinta sa elimine pe basel sau p middlesbrough!
si dk nu poate eu am voie sa sper, nu?

HAI RAPID!!!!!!
Ai voie sa speri si e datoria ta sa-o faci. Dar de aici pana la: au aranjat ca noi ajungeam cu amandoua echipele in finala e cale lunga.

cornea ioan
18th March 2006, 15:50
Domnule eu nu urasc pe nimeni a cunoaste si a dorii adevarul ,nu are nimic in comun cu ura!!Ce caut in Olanda??Domnule mai timpita intrebare nu ai gasit,ce legatura are faptul ca nu i-mi denigrez tara,nu i-mi vorbesc de rau neamul cu faptul ca sint in Olanda,poate miine sau viitorul va decide sa traiesc pe alte meleaguri,Romania de exemplu,dar tu trebuie sa stii un lucru foarte important ca daca nu iti cunostii inamicul si sa il respecti nu ai sanse de victorie!!!Nu ii urasc absolut deloc pe vestici asa ceva tu ai debitat,poate iubesc prea mult Romania!!Bineinteles daca i-mi dai dumneata voie sa mai ramin pe aici un pic!!!!Pai cum vrei sa ai informatii adevarate,preluate din surse sigure de aici daca nu traiesti printre ei si asa pot sa vezi realitatea!!!Te rog lasa argumentele astea absolut copilaresti si nu uita ca sintem in aceeasi tabara,eu vreau sa fim uniti,eu nu pot decit sa fiu loial!!!Cu respect Cornea!!!!

waterboy
18th March 2006, 15:55
Eu am argumente copilaresti?!? Pai tu spui mai sus ca te-ai dus in Olanda ca sa cunosti adversarul si sa-l invingi. Cu ce sa-l invingi? La ce sa-l invingi?!? Din ce spui aici, parca ai fi un spion care studiaza in Olanda pentru a afla secrete de stat si a le folosi intr-un razboi sau a destabiliza economic aceea tara.
Raspunde simplu la intrebare (intr-un rand ca nu e greu): daca nu iti place felul lor de a fi, de ce te-ai dus in mijlocul lor sa inveti?
Sunt curios sa vad unde am denigrat noi Romania. Daca spunem ca nu a fost nimic aranjat la tragerea la sorti, inseamna ca am denigrat Romania?

stefy_deva
18th March 2006, 15:57
Ai voie sa speri si e datoria ta sa-o faci. Dar de aici pana la: au aranjat ca noi ajungeam cu amandoua echipele in finala e cale lunga.
nu am spus k ajungem cu ambele echipe in finala am spus k era posibil si k lor le e frik d acest lucru!intr-adevar era cale lunga pana acolo dar erau sanse si de 5% dar erau!dupa cum am spus manchester cu cota de 1.15 si cealalta echipa(nu-mi aduc aminte d cine e vorba)avea cota de peste 7 si a castigat!cat % sanse avea acea echipa?si totusi a realizat imposibilul!!!

HAI RAPID/hello

waterboy
18th March 2006, 16:03
Cota pentru a ajunge Rapid in finala e undeva pe la 4-5, iar Steaua ar avea si ea pe la 3,5-4. La un calcul simplu da o cota totala de vreo aproximat 15 la 1.
Toti cred mai mult in sansa de 15 la 1 (sa se califice amandoua in finala) decat cea de 7 la 1 (sa nimereasca in acelasi sfert). Nu ti se pare ca e cam ciudat?

babuinu
18th March 2006, 16:09
se arsesera deja de anul trecut cand au trebuit sa dea bani unei echipe din est, care a luat trofeul, TSKA Moscova, si au pierdut multi bani din cauza asta... pentru ca nu a fost finala Valencia - Liverpool (bani garantati) ci a fost o amarata de TSKA Moscova cu Sporting Lisabona...

dupa "esecul" de anul trecut, au trebuit sa se asigure ca asa ceva nu se mai intampla...

tata ...esti pe langa fenomen....pai anul trecut Valencia era in uefa eliminata de steaua, iar Liverpool chiar a castigat Champions League....asa ca nu stiu cum putea fi asta o finala UEFA...poate doar in visele tale...

stefy_deva
18th March 2006, 16:10
Cota pentru a ajunge Rapid in finala e undeva pe la 4-5, iar Steaua ar avea si ea pe la 3,5-4. La un calcul simplu da o cota totala de vreo aproximat 15 la 1.
Toti cred mai mult in sansa de 15 la 1 (sa se califice amandoua in finala) decat cea de 7 la 1 (sa nimereasca in acelasi sfert). Nu ti se pare ca e cam ciudat?
intr-adevar e cam ciudat dar makr noi speram la un lucru kre ar aduce romania p prima pagina a ziarelor din intreaga lume si kre ar face k romania sa conteze in fotbalul european!
ink ceva dk nu se ajungea aici si pica fiekre din echipele romanesti cu o echipa cum ar fi zenit sau cu levski si treceau d ele si nu ajungeau amandoua intr-o semifinala(se putea si asa ceva la fel d bine cum s-a putut k cele 2 sa pice in acelasi sfert de finala) la kt cresteau sansele de o finala RAPID-steaua???

HAI RAPID!!

waterboy
18th March 2006, 16:13
La fel erau sansele. Am facut calculul tinand cont de cotele pentru castigarea cupei, ceea ce nu prea are asa mare legatura cu adversarele.
Oricum Zenit e cotata mai bine decat Steaua si Rapid. Sa nu uitam totusi ca au eliminat pe Marseille.

stefy_deva
18th March 2006, 16:18
zenit a eliminat p marseille dar rapid si steaua c echipe au eliminat??poate nu asa d renumite k marseille dar au fost nume mari si au fost si multe!
u crezi k zenit ar bate p rapid sau p steaua!!nu t luat dupa cote si dupa c zic specialistii, ci spune c crezi u!!!

waterboy
18th March 2006, 16:26
Sincer ar fi un meci clar de 1X2. Zenit e o echipa care pune deasemenea foarte mare pret pe aceasta competitie si e o sansa unica sa se afirme.

stefy_deva
18th March 2006, 16:32
asteptam sa vedem cine trece mai departe dintre Rapid si steaua(aceasta va fi RAPID dar.......sa zicem) si sa vedem cine castiga celalt sfert si sa vedem specialistii d la casele d pariuri c sanse n dau!!(km multi d "sa vedem dar....:p")
la tine la signature ai zis despre meciul werder-juve, si eu am pariat la acelmeci p juve kre chit k era in deplasare avea cota mai mik dekt werder deci era favorita!!si am pierdut biletul!acesta este un exemplu clar!!!!deci totul este posibil, nu?????

waterboy
18th March 2006, 16:36
Nu am spus ca nu exista surprize, dar UEFA nu se risca in asa hal pentru ceva care este putin probabil.
Oricum la meciul Werder-Juventus alta a fost chestia. La casele de pariuri meciul a avut la inceput aceleasi cote pentru amandoua echipe. Ca urmare a parirurilor excesive pe Juventus (multi credeau ca va fi un meci usor) cota lui Juventus a scazut.

relansat
18th March 2006, 16:42
zenit a eliminat p marseille dar rapid si steaua c echipe au eliminat??poate nu asa d renumite k marseille dar au fost nume mari si au fost si multe!

Marseille e sub HSV si Feyenoord asta o zic pana si specialistii :ok:

stefy_deva
18th March 2006, 16:43
in fine...d c sa ne certam pt ceva c oricum nu o sa stim niciodata dk e adevarat sau nu?sper k RAPID sa kstige cupa UEFA pt k:
1.sunt rapidist d knd aveam 5 ani
2.vreau sa le fac in ciuda colegilor mei stelisti:evil:
3.vreau sa le dam peste nas olandezilor sa vada k avem valoare:rosu:
4.romania si fotbalul romanesc ar avea numai d kstigat!

iar dk nu va trece RAPID de steaua(doamne-fereste)atunci le urez stelistilor succesc si imi doresc k acestia sa aduk trofeul in romania!!

stefy_deva
18th March 2006, 16:44
Marseille e sub HSV si Feyenoord asta o zic pana si specialistii :ok:
mercic pt sprijin:) !

waterboy
18th March 2006, 16:45
in fine...d c sa ne certam pt ceva c oricum nu o sa stim niciodata dk e adevarat sau nu?sper k RAPID sa kstige cupa UEFA pt k:
1.sunt rapidist d knd aveam 5 ani
2.vreau sa le fac in ciuda colegilor mei stelisti:evil:
3.vreau sa le dam peste nas olandezilor sa vada k avem valoare:rosu:
4.romania si fotbalul romanesc ar avea numai d kstigat!

iar dk nu va trece RAPID de steaua(doamne-fereste)atunci le urez stelistilor succesc si imi doresc k acestia sa aduk trofeul in romania!!
Si cu asta am plecat si eu de aici ... HAI ROMANIA!!!

DTP-Ludacris
18th March 2006, 16:51
da...cred k a fost blat...oricum nu putem face nimic...pe de o parte e bine una din doua ajunge in semifinala...si acea va fi Steaua k are un lot mai valoros...etc...dar ar castiga rapidu...nu prea are sanse sa joace finala....

Peace Out !

stefy_deva
18th March 2006, 16:57
da...cred k a fost blat...oricum nu putem face nimic...pe de o parte e bine una din doua ajunge in semifinala...si acea va fi Steaua k are un lot mai valoros...etc...dar ar castiga rapidu...nu prea are sanse sa joace finala....

Peace Out !

mai vedem noi cine bate!!!eu am zis k mi-as dori k Rapid sa se califice pt k sunt rapidist si cred k RAPIDUL este mai valoros k steaua si are mai multe sanse la trofeu!sper k pe 30.03.2006 si p 6.04.2006 si DUMNEZEU sa fie RAPIDIST k si mine!!
in fine..........
sper k cei kre trec mai departe(orikre ar fi ei)sa aduk trofeul uefa in romania(giulesti:D )
HAI RAPID!!!!FORZA RAPID!!!!!
HAI ROMANIA!!!!

Vladut7
18th March 2006, 18:53
stefy imi pare rau sa iti zic ca rapidu nu va trece de steaua si daca va trece va trece ca sa joace in semi si sa piarda si dupa aia kkt. mai bine trece steaua care ar avea mult mai multe shanse sa ajunga in finala. inca o data imi pare rau da rapid nu va merge mai departe.:rosu: :no:

stefy_deva
18th March 2006, 19:02
stefy imi pare rau sa iti zic ca rapidu nu va trece de steaua si daca va trece va trece ca sa joace in semi si sa piarda si dupa aia kkt. mai bine trece steaua care ar avea mult mai multe shanse sa ajunga in finala. inca o data imi pare rau da rapid nu va merge mai departe.:rosu: :no:
fara frik RAPID in momentul d fata ii mult mai buna dekt steaua asa k nu-ti fie frik.......va trece mai departe si de semi finala dk va ajunge acolo(DOAMNE-AJUTA)
dk batem p steaua mai mult k sigur vom juk impotriva celor de la middlesbrough kre ii mult mai slabi k echipele p kre le-am eliminat pana acuma!

HAI RAPID!!!!HAI ROMANIA!!!!

Vladut7
18th March 2006, 19:07
:rosu: :no: o sa va dea englezi de o sa va saturati, o sa va scoata fotbalu din cap de nici nu o sa mai vreti sa jucati in cupa uefa sau un alte cupe europene

One-Man Show
18th March 2006, 19:08
fara frik RAPID in momentul d fata ii mult mai buna dekt steaua asa k nu-ti fie frik.......va trece mai departe si de semi finala dk va ajunge acolo(DOAMNE-AJUTA)
dk batem p steaua mai mult k sigur vom juk impotriva celor de la middlesbrough kre ii mult mai slabi k echipele p kre le-am eliminat pana acuma!

HAI RAPID!!!!HAI ROMANIA!!!!

aici se discuta despre altceva,deci :rosu: moderatorului care :sleep: cat despre tragerea la sorti shtie cineva de unde o pot da jos ? am incercat pe uefa,fifa,worldsoccer,etc...nu gas nimik...ma poate ajuta cineva ?

mihairusu
18th March 2006, 19:14
Domnule eu nu urasc pe nimeni a cunoaste si a dorii adevarul ,nu are nimic in comun cu ura!!Ce caut in Olanda??Domnule mai timpita intrebare nu ai gasit,ce legatura are faptul ca nu i-mi denigrez tara,nu i-mi vorbesc de rau neamul cu faptul ca sint in Olanda,poate miine sau viitorul va decide sa traiesc pe alte meleaguri,Romania de exemplu,dar tu trebuie sa stii un lucru foarte important ca daca nu iti cunostii inamicul si sa il respecti nu ai sanse de victorie!!!Nu ii urasc absolut deloc pe vestici asa ceva tu ai debitat,poate iubesc prea mult Romania!!Bineinteles daca i-mi dai dumneata voie sa mai ramin pe aici un pic!!!!Pai cum vrei sa ai informatii adevarate,preluate din surse sigure de aici daca nu traiesti printre ei si asa pot sa vezi realitatea!!!Te rog lasa argumentele astea absolut copilaresti si nu uita ca sintem in aceeasi tabara,eu vreau sa fim uniti,eu nu pot decit sa fiu loial!!!Cu respect Cornea!!!!

Studiezi jurnalistica in Olanda, dar nu stii sa scrii "imi" (e de 3 ori, deci nu e neatentie), "a dori" s.a. Du-te, ma...Inainte sa ne dai lectii de romanism, invata sa scrii in propria ta limba! Stiti ce? Eu va propun sa semnam o petitie pentru SRI si SIE in care sa cerem sa investigheze aceasta marsavie si sa ne adresam Tribunalului Penal International, care - culmea - e la Haga, la ONU, NATO, Reginei Olandei si - nu in ultimul rand - Medicilor Fara Frontiere pentru a corecta aceasta nedreptate istorica! Si propun ca statutul de bun roman sa fie acordat doar acelora care vin cu o dovada in plus ca totul e o conspiratie iudeo-masonico-batava impotriva noastra! Noi, ceilalti, suntem prosti si naivi...Fereasca sfantul sa iesim vreodata din statutul de victime si sa incercam sa dobandim cu adevarat puterea politica, forta financiara si credibilitatea necesare ca asemenea lucruri - oribile, dupa voi (aceeasi tendinta stupida de a melodramatiza orice rahat) - sa nu ni se mai intample...:sleep: Dormi in pace, prietene, prejudecatile tale vegheaza pt tine...

stefy_deva
18th March 2006, 19:17
aici se discuta despre altceva,deci :rosu: moderatorului care :sleep:
stai linistit stiu bine despre c se discuta dar am fost provocat si.......!
nici eu nu am gasit inregistrarea!alt motiv din kre am puteam trage concluzia k a fost blat pt k uefa nu mai vrea k cineva sa vada inregistrarea!

HAI RAPID!!

Mihai13
18th March 2006, 22:19
Judecata mea "la rece" imi spune ca nu a fost blat, sau cum ar spune domnul din Olanda, "nu a fost blat 100%". Posibilitatea ca cele doua echipa romanesti sa nu se poata intilni decit in finala (cu alte cuvinte sa nu pice nici impreuna in sferturi si nici pe aceeasi parte a tintarului), si pe deasupra sa mai si ajunga sa joace finala intre ele, era prea mica ca sa ii determine pe organizatori sa masluieasca tragerea la sorti. Cu siguranta ca organizatorilor olandezi nu le-ar fi conventi deloc o finala Steaua-Rapid, si presupun ca au deschis citeva sticle de sampanie in culise, insa sint absolut convins ca nu si-au riscat reputatia ca sa evite posibilitatea asta, si-asa destul de mica.

Oameni buni din Romania, in vest exista in afaceri, ca si in viata de toate zilele, o notiune foarte importanta, si anume integritatea. Voi va dati seama ce scandal ar iesi daca s-ar afla ca organizatorii sau oficialii UEFA au masluit tragerea la sorti? In primul rind ar face ceva pirnaie toti. In al doilea rind reputatia organizatiei UEFA ar intra serios la apa, si asta ar insemna pe termen lung pierderi financiare imens de mari, mult mai mari decit o eventuala finala Steaua-Rapid, pe care oricum numai cei mai infocati suporteri romani o visau noaptea inainte de tragere. Deci, credeti ca si-a pus UEFA integritatea la bataie de frica Stelei si a Rapidului?

Am observat ca pe acest thread au inceput diverse discutii paralele, de genul "vesticii ne dispretuiesc, nu ne vor la masa lor" "vesticii sint niste hrapareti degenerati pentru care numai banul conteaza" etc. Oameni buni, un om care a plecat din Romania de mic copil si care in afara de limba materna n-are absolut nimic in comun cu mentalitatea dimboviteana va spune ca nu e chiar asa. Evident ca banul conteaza, fara bani nu poti trai in societatea capitalista. Insa cind m-am intors in Romania m-am ingrozit de discutiile tinerilor de virsta mea. Efectiv erau OBSEDATI de bani, si de ce smecherii sa mai invirta ca sa faca rost de ei, in loc sa isi canalizeze energiile si potentialul si sa-i cistige cinstit, cum am fost invatat de hraparetii vestici ca e normal. Stiu ca nu e chiar asa de usor, si recunosc ca sint deconectat de la realitatea vietii din Romania, insa dupa experienta cu pricina nu mi-am mai pus intrebarea "de ce au plecat parintii mei din tara asta".

Si nu in ultimul rind, am observat ca vesticii nu sint asa de sovini ca romanii cind vine vorba despre sport. Nu exista mentalitatea "noi contra restul". Am intilnit nemti care inainte de finala CM 2002 imi ziceau cu seninatate ca vor tine cu Brazilia. Un alt exemplu ar fi NFL-ul, unde oameni din orice regiune a Statelor Unite tin cu ce echipa vrea muschii lor, si nu obligatoriu aia din Texas tin cu Cowboys, aia din New York cu Giants, etc. Eu de exemplu tin cu St-Louis Rams. Ce legatura am eu cu St-Louis? Ca sa termin, uitati-va la eurosport.com in sectiunea UEFA cup, si vedi vedea ca se promoveaza derbiul Steaua-Rapid. Va garantez ca adevaratii iubitori de fotbal ne-romani (nu vorbesc de suporterii de duzina) se vor interesa de acest derbi, macar sa stie cine a cistigat, si vor descoperi cu aceasta ocazie fotbalul romanesc.

detzu
18th March 2006, 22:20
Cand au ramas 4 echipe era clar ca o sa ne intalnim ori acum ori in semifinala , finala era deja clarificata. Si sincer ce frumusetze are o finala intre 2 echipe din aceasi tara ?