PDA

View Full Version : Cupa Liceelor la Baschet - editia 2006



Best Sport
17th March 2006, 11:16
Incepe editia 2006 a Cupei Liceelor la Baschet.

Liceele sunt asteptate sa isi formeze o echipa de maxim 12 jucatori si sa se inscrie in competitie pana pe data de 20 martie.
Informatii la nr. de tel. 316 25 36.

Etape Cupa Liceelor la Baschet:
25-26 martie - calificari
1-3 aprilie - grupe
5 aprilie - sferturi
11 aprilie - semifinale
17 aprilie - finale

Pe baza rezultatelor obtinute in editiile anterioare reprezentativele urmatoarelor unitati scolare vor participa direct in faza grupelor :
- Colegiul National Ion Luca Caragiale
- Liceul Ion Neculce
- Liceul Jean Monnet
- Colegiul National Sf. Sava
- Liceul Grigore Moisil
- Liceul George Cosbuc
- Colegiul National Tudor Vianu
- Colegiul National Cantemir Voda


Cu ocazia competitiei se vor organiza concursuri de aruncari libere, 3 pct., freestyle si slam-dunk. Nu va lipsi anul acesta nici celebra "aruncare de 10.000 $".

Regulamentul Cupei Liceelor la Baschet. (http://www.bestsport.ro)

Danila
17th March 2006, 13:22
bun...era nevoie de voi acolo:D

AO
17th March 2006, 21:22
Da... sa se inscrie si echipa liceului nostru acolo. Ne facem de ras.

Moshu
17th March 2006, 22:33
Go Cosbuc! /hello eu sincer vad 3 favorite, si anume : Sava(de la care vor lipsi 2 sau 3 jucatori nu stiu sigur plecati la lotul natonal de 89), Caragiale si Cosbuc( de la care va lipsi Mishu :no: tot la lotul national) :D

Danila
18th March 2006, 01:12
caragiale castiga lejer

Moshu
18th March 2006, 01:20
anul asta Sava are echipa peste Caragiale...cara a avut ceva noroc la ultimu meci cu sava...park au fost condusi cu 14pct la un momentdat..nuj ce s-a intaplat dupa..oricum o sa vedem ce va fi...cert este ca neculce nu mai are echipa de anu trecut

Danila
18th March 2006, 16:21
sava???lol....fratzii zamfirescu joaca tot timpul pentru adversari, nici o treaba n-au...fara ei le-ar fi mult mai bine...

BAK
18th March 2006, 19:41
cupa asta ii numa pe bucuresti?sau e pe toata tara?daca e pe tara stie careva cine a castigat ultimele 2 editii? in 2004 a castigat G.Cosbuc din Cluj.pt bucuresti a jucat atunci echipa aia cu fiul lui ardeleanu si a lui branisteanu parca(le-am dat-o la vreo 15 puncte diferenta)

Danila
18th March 2006, 21:45
cupa asta e doar pe bucuresti.

caseta
19th March 2006, 17:08
cupa asta e doar pe bucuresti.
pai ce, sunt licee si in provincie ?!?! :drak:

desi habar nu am de echipe samd .... din motive sentimentale zic "go informatica" - apropo ... ce nume de 2 bani "colegiul national tudor vianu" ... de parca tudor vianu a avut vreo legatura cu informatica. macar daca ii ziceau si ei colegiul bjarne stroustrup sau colegiul linus torvalds .... aia macar au ceva legatura cu subiectu ... :D :D

BAK
21st March 2006, 03:49
da caseta ,sunt licee in provincie si culmea, sunt mai bune la baschet decat voi! ce chestie.....?!asta ca sa nu vorbim de echipele de juniori .......

Best Sport
22nd March 2006, 12:00
In urma tragerii la sorti desfasurate marti, ora 12, la Liceul Sf. Sava, a fost stabilit programul Etapei I - calificari a Cupei Liceelor la Baschet.

In urma acestei etape, cele mai bune 8 echipe se vor alatura liceelor inscrise direct in faza grupelor.

Meciurile din faza calificarilor se vor desfasura in perioada 25 - 26 martie, in salile de sport ale Liceelor Sf. Sava si Caragiale. Echipele sunt rugate sa se prezinte cu cel putin 15 minute mai devreme de ora inceperii meciului.

Programul Etapei I - calificari (http://www.bestsport.ro)

uvictor
23rd March 2006, 12:05
@caseta - dar eu ca sa zic ca am inceput clasa a 9-a la Liceul de Informatica si am terminat clasa a 12-a la Colegiul National Tudor Vianu :D

S-a terminat smecheria cu Spiru?!?!?! Cand eram eu in liceu erau cei mai tari.

Bicinigar
23rd March 2006, 12:11
incep meciurile :
sambata
de la 10:30 in caragiale (6 meciuri)
de la 09:00 in sava (7 meciuri)
duminica
de la 14:00 in caragiale (4 meciuri)
de la 14:00 in sava (4 meciuri)

mishu
23rd March 2006, 14:14
stie cineva de ce nu s-a inscris si neculce... vad in programul ala pus de best sport nu apar...

Remember: Neculce castiga prima cupa a liceelor organizata profesionist la noi, in 1994, in fata a 3000 de oameni, in Floreasca, cu Bogdan Stanculescu comentand cu o verva nebuna in stil NBA pentru televiziunea romana... si in teren cu Bobita, Cristi Topescu, Soso, Bugs, Barkley, Sebi etc...

Best Sport
23rd March 2006, 14:44
Neculce, impreuna cu alte 7 licee, este calificat direct in faza grupelor, conform regulamentului

RebelYell
23rd March 2006, 17:38
Program Cupa Liceelor la Baschet:

25-26 mai - Etapa I (calificari)
1, 2, 3 aprilie - Etapa II (grupe)
5 aprilie - Etapa III (sferturi de finala)
11 aprilie - Etapa IV (semifinale)
17 aprilie - Etapa V (finale)

In competitie s-au inscris 37 de licee din Bucuresti.

In Etapa I calificari participa doar 29 de echipe. In urma disputarii a 2 meciuri eliminatorii se vor califica pt faza grupelor 8 echipe (tragerea la sorti a etapei de calificari a avut loc la Liceul Sf. Sava marti 21 martie)

Pe baza rezultatelor obtinute in editiile anterioare reprezentativele urmatoarelor 8 licee vor participa direct in faza grupelor :
- Colegiul National Ion Luca Caragiale
- Liceul Ion Neculce
- Liceul Jean Monnet
- Colegiul National Sf. Sava
- Liceul Grigore Moisil
- Liceul George Cosbuc
- Colegiul National Tudor Vianu
- Colegiul National Cantemir Voda

In etapa II (grupe) participa 16 echipe (8 calificate direct + 8 venite din calificari). Prin tragere la sorti acestea se impart in 4 grupe de cate 4 echipe.
Capii de serie vor fi Caragiale, Neculce, Monnet, Sava. Prin tragere la sorti vor fi impartite in cele 4 grupe Moisil, Cantemir, Vianu si Cosbuc + cele 8 echipe venite doin calificari.

Primele 2 echipe din fiecare echipe se califica mai departe in sferturi. In urma meciurilor eliminatorii se stabilesc apoi semifinalistele, finalistele si castigatoarea competitiei.

Voi reveni cu amanunte despre celalalte concursuri organizate in cadrul Cupei Liceelor la Baschet - editia 2006.

Nightfly
23rd March 2006, 21:45
stie cineva de ce nu s-a inscris si neculce... vad in programul ala pus de best sport nu apar...

Remember: Neculce castiga prima cupa a liceelor organizata profesionist la noi, in 1994, in fata a 3000 de oameni, in Floreasca, cu Bogdan Stanculescu comentand cu o verva nebuna in stil NBA pentru televiziunea romana... si in teren cu Bobita, Cristi Topescu, Soso, Bugs, Barkley, Sebi etc...

Nu mai joaca nimic Neculce anul asta. Noi(Moisil) i-am batut destul de clar la Cupa Caragiale...

Moshu
23rd March 2006, 22:50
pai primii 5 ai lor au terminat anu trecut..nu stiu sigur daca toti 5..dar 3-4 sigur

jos
24th March 2006, 01:32
ce-i cu Spiru? ca si eu am ramas surprins ca nu apar...

mishu
24th March 2006, 13:35
mersi pt info...

Best Sport
24th March 2006, 15:34
jos ... din pacate Spiru nu va participa la editia din acest an...
este singura absenta de marca a competitiei din 2006 ...

ca sa clarificam situatia, va vom oferi detaliile acestei situatii:
conform regulamentului competitiei "NU AU DREPT DE PARTICIPARE unitatile scolare sau sportivii din scolile cu program sportiv sau clase cu profil sportiv."

s-a luat hotararea ca anul acesta liceele cu program sportiv sa poata inscrie numai jucatori care nu apartin claselor cu program sportiv (ex.: A. Saligny)

in urma discutiilor cu reprezentantul liceului spiru haret, acesta a decis sa nu inscrie echipa liceului fara reprezentantii claselor de sport ...

vom analiza aceasta situatie pentru editia 2007 a cupei liceelor la baschet

Best Sport
27th March 2006, 16:57
Rezultate complete Etapa I - calificari + marcatori (http://www.bestsport.ro/rezultate_calificari.htm)

spiritt23
28th March 2006, 10:54
Scuzati-ma, dragi organizatori, ceea ce faceti voi este o discriminare fara margini! Cum sa nu dai voie jucatorilor din clasele cu profil sportiv la o asemenea competitie? Ati atins culmea rusinii, organizind o competitie la care nu au voie tocmai cei care ar trebui sa beneficieze de ea. E o aberatie. O Cupa a liceelor fara Spiru e ca un campionat fara Asesoft.

Best Sport
28th March 2006, 17:04
pt spiritt23

Liceele cu profil sportiv participa in alte competitii sportive la care liceele cu program normal nu pot participa. Ele se asemana, ca organizare, cu cluburile sportive scolare... asa ca nu este nici o discriminare...

In urma sedintei tehnice, au fost stabilite grupele pt Cupa Liceelor la Baschet.

Programul complet al meciurilor din grupe. (http://www.bestsport.ro/etapa_II_grupe.htm)

spiritt23
28th March 2006, 18:46
@Best Sport
Atita timp cit unui elev care face sport, care se antreneaza suplimentar nu i se da dreptul sa participe intr-o competitie in care are tot dreptul sa joace, e discriminare. Nu inteleg care e scopul organizarii unei Cupe a liceelor fara cei mai buni jucatori. Nu stiu ce virsta ai dar poate ai auzit de Cupa liceelor de acum 20 de ani, in care erau meciuri senzationale, cu Tzakis in teren, sau de acum 10 ani cu Helcioiu, Paul si multi alti elevi care au ajuns in Divizia A. Vreti sa faceti o competitie pentru baschetbalisti? Lasati-i sa joace! Nu ti se pare anormal ca trupa din "Spiru" sa nu participe? Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca FRBaschet nu v-a autorizat competitia.

mishu
29th March 2006, 10:56
Banuiesc ca celelalte licee au facut oarece presiuni... deoarece era clar ca daca vine Spiru probabil ca o sa castige la pas...
Desi pe vremea mea eram rivali cu spiru... ei si atunci adunand cam tot ce era mai bun... totusi e destul de aiurea sa le iei dreptul unor copii sa joace... si mai ales suporterilor lor sa vina sa-i incurajeze... la urma urmei banuiesc ca se asteapta o prezenta masiva la meciuri... plus ca din cate vad e o competitie destul de mediatizata deci vor veni acolo nu numai liceeni. Din punctul asta de vedere e pacat pentru jucatorii de la Spiru ca nu se pot face remarcati intr-o competitie care e urmarita de atata lume... ceea ce le-ar putea ajuta mai tarziu in cariera... Sunt convins ca acele competitii unde joaca ei nu au parte de o astfel de promovare....

In alta ordine de idei... cum cluburile sportive scolare se zbat in anonimat... poate ca astfel de cupe ar trebui organizate mai des... si incet incet sa se schimbe sistemul... sa se treaca de la cluburile sportive scolare la echipe de liceu... sunt sigur ca o competitie regulata intre licee... de-a lungul unui sezon ar avea mai mult succes decat campionatul cluburilor sportive scolare... banuiesc ca americanii aia nu au fost atat de prosti cand au organizat sistemul asta...
liceele ar putea sa-si dezvolte propriile echipe... sa-si faca clasa de profil... sa incerce sa atraga copii talentati... la urma urmei e vorba si de renumele unui liceu... iar sponsorii intotdeauna vor fi atrasi de niste meciuri unde sala se umple de 1500-2000 de liceeni... decat de niste meciuri de divizia A unde vin 150-200 de oameni (ok cu cateva exceptii)...

Best Sport
29th March 2006, 11:03
spiritt23,

in ceea ce priveste participarea liceului Spiru Haret, problema este privita cu mult subiectivism, in functie de interesele liceelor ... majoritatea reprezentantilor liceelor participante nu doresc participarea acestui liceu (argumentind destul de convingator - Spiru Haret poate participa la alte competitii intre cluburile sportive acolo unde alte licee fara profil sportiv nu pot participa)

interesul Best Sport este acela de a avea cat mai multe licee participante la aceasta competitie (dovada numarul record de acest an - 37 licee)
intrucat Spiru Haret este vazut de multe licee un "club sportiv", cu o valoare a jucatorilor apropiata de celalalte cluburi, cu mult peste majoritatea liceelor participante, am luat hotararea (repet: pentru a avea o participare numeroasa in competitie) ca liceele cu program sportiv sa poata participa cu jucatori de la clasele cu profil general (non-sportiv)
in cadrul primei sedinte tehnice a competitiei, am purtat o discutie cu reprezentantul liceului Spiru Haret, care a inteles situatia, dar a decis sa nu inscrie in competitie o echipa care sa nu contina jucatori de la clasele de sport... asa cum noi respectam decizia liceului Spiru Haret, va rugam sa respectati si voi decizia organizatorilor

in ceea ce priveste organizarea acestei competii ... Cupa Liceelor este organizata sub jurisdictia Ministerului Educatiei, cu care incheiat un protocol...
compania Best Sport a trimis in atentia FRBaschet instintarea privind organizarea acestui campionat... noi nu am primit din partea federatiei nici un raspuns nefavorabil privind organizarea acestei competitii... nu stiu de unde ai tu aceasta informatie...mai mult, avem incheiat un contract de colaborare cu asocitia Municipala de Baschet, care asigura arbitrajul competitiei
daca reprezinti cumva federatia de baschet, te rugam sa ne contactezi telefonic...

Danila
29th March 2006, 13:37
dap, nu e sub jurisdictia federatiei romane de baschet cupa...adik, nu are nevoie de asa ceva...e totul ok
despre spiru...iata si parerea mea:
1) Spiru foarte rar a castigat detasat vreo competitie desi tot timpul au avut jucatori de lot natzional in componentza...recent, putem sa ne aducem aminte de all star game-ul din 2004 cand spiru a fost umilita de selectionata liceelor...acolo unde erau doar vreo 3-4 jucatori la echipe de club in timp ce la spiru erau vreo 4-5 de lot national...
2)spiru haret...este club sportiv!!!este primul liceu din tara care are club sportiv...sportivii avand dubla legitimare!!!asa k...am putea la fel de bine sa inscriem si cluburile la cupele de licee dak spiru s-ar inscrie nu?
sincer...eu imi doresc sa joace spiru...sa vedeti cum o sa ia bataie...pentru k meciurile intre licee difera 100% fatza de meciurile la echipele de club...stil de joc diferit...
e mult de vorbit pe tema asta...dar eu zic sa nu mai laudatzi atat spiru...si in al doilea rand, sa va datzi seama k e totusi un liceu care ofera burse jucatorilor de baschet...e o situatzie delicata.
celelalte licee sunt lashe...ar trebui sa-si doreasca sa joace cu cei mai buni, nu cu cei mai slabi...io asa faceam...
spirit e de la tvr nu de la federatzie...nu va fie frica, nu musca...desi v-a luat cam tare:D

Best Sport
29th March 2006, 15:49
CONCURSURI

pt participantii care s-au inscris la concursurile de libere, 3 pct, freestyle si slam - calificarile vor avea loc in cadrul sferturilor de finala din data de 5.04...
vom anunta in timp util si orele concursurilor

lista cu participantii la aceste concursuri va fi afisata luni 3 aprilie pe site-ul www.bestsport.ro

danrogojan
29th March 2006, 15:57
celelalte licee sunt lashe...ar trebui sa-si doreasca sa joace cu cei mai buni, nu cu cei mai slabi..

sustin 100%

Sheed
29th March 2006, 16:12
eu nu inteleg de ce fac pe smecherii cei de la Spiru; care e problema lor de fapt? de ce nu pot trimite o echipa care nu are jucatori legitimati?
Sa inteleg ca daca participa(cu echipa de baza) ar cistiga detasat avind in vedere ca au f. multi jucatori in echipa nationala. Deci at fi cam ca la meciurile pe care le-a cistigat marele antrenor Sandulache acum citeva luni (130-20 sau asa ceva). In concluzie ce le-ar mina in lupta pe aceste supervalori? Sa vina sa participe si sa ii rupa pe ceilalti? E aberant!!!
In cazul asta de ce nu participa cu o echipa amatoare? Le e frica ca nu cistiga si au de justificat niste bani in consiliul liceului sau ce , chiar nu inteleg;
Plus ca ar da posibilitatea si altor jucatori sa se remarce

Danila
29th March 2006, 20:15
nici in visele lor nu ar castiga cu scorul asta in fatza echipelor tari din licee
sandulache a castigat dand peste 200 de puncte:D

Bicinigar
29th March 2006, 23:22
scorul a fost 253 - 17 contra giurgiului k sa fiu exact:evil:

jos
29th March 2006, 23:58
in primul rand vreau sa multumesc pentru raspunsul primit. ma gandeam ca s-a intamplat ceva de genul asta, pentru ca nu ar fi prima data. au mai fost competitii la care nu au putut participa jucatorii legitimati.

eu am fost 8 ani elev in Spiru si nu pot sa fiu decat subiectiv... sincer nu pot decat sa spun ca este pacat, pentru ca imi vin in minte meciurile din cupa liceelor de prin '96 de cand am devenit spirist. eram in clasa a cincea, dar era o senzatie extraordinara sa vezi cum liceul tau umple aproape jumatate de polivalenta. sentimentul acela de unitate cand plecam toti si nu mai ramaneau in liceu nici 10 oameni:D era ceva foarte frumos si te facea sa joci baschet cu si mai multa placere. pe masura ce am crescut am vazut ca s-a mai pierdut din spiritul acelor ani. imi aduc aminte ca meciurile au inceput sa se dispute prin diverse alte sali... abia veneau 100 de oameni... oricum, nu voi uita niciodata acele vremuri... meciurile cu marile licee din Bucuresti, rivalitatea pe toate planurile...

in alta ordine de idei.... la noi nici macar nu exista un teren de fotbal... erau numai panouri de baschet. juca toata lumea. sunt sigur ca si atunci, ca si acum... nu de jucatori care sa participe duce Spiru lipsa. dar daca mai toata echipa nu poate fi inscrisa, ce faci? ca desi ai jucatori buni in liceu, nu ai facut nici un antrenament cu ei... si totusi nu toti au jucat prea mult 5 la 5... ca mai peste tot se joaca 3 la 3

la fel imi pare rau ca nu participa Spiru, pentru ca ma gandesc la cate trofee a castigat pana acum. e pacat ca nu lasati sa se duca traditia mai departe. si de ce? pentru ca cei din Spiru au incercat sa intre in normalitate si sa infiinteze si o clasa cu profil sportiv, pentru a nu mai exista tot timpul zvonuri si vorbe ca "uite-l si p-ala! cum de a intrat asta la noi? l-au adus pentru ca joaca bine baschet". de ce oare puneti bete in roate unei initiative bune? pentru ca sa fim seriosi, Spiru este Colegiu National si are traditie nu numai in domeniul sportiv... deci nu puteti spune ca este liceu cu profil sportiv

spiritt23
30th March 2006, 16:40
Cazul liceului "Spiru" e particular, am dat un exemplu. N-am invatat acolo, nu le tin partea subiectiv dar e un caz. Problema e de ce nu sunt acceptati liceeni care joaca baschet in mod organizat. Daca Best Sport vrea o participare cit mai mare e OK, dar asta se face in detrimentul calitatii. Nu ma mir ca multi profesori sau directori din licee au conditionat participarea de eliminarea lui Spiru. E o dovada de stupizenie maxima, ca sa nu spun mai mult. Ca Best Sport a marsat la aceasta porcarie e regretabil. Orice firma poate face la fel in viitor organizind Cupe ale Liceelor la care sa participe doar cei care invata bine, sunt tunsi sau nu au cercei in ureche. Traditia competitiilor baschetbalistice intre licee e distrusa de orgolii de cacao si de binevoitori gen B.S.

mishu
30th March 2006, 17:59
io nu inteleg o chestie... cand vorbiti de jucatori legitimati la ce va referiti? ca sunt legitimati la cluburile scolare??? Daca e asa atunci din cate stiu eu fiecare liceu are unul sau doi jucatori sau chiar mai multi care joaca pe la diverse cluburi...
S-a mai organizat odata o cupa a liceelor la care orice jucator legitimat la club sportiv scolar sau alt fel de club nu avea voie sa participe... si a iesit nasol cu unii care isi dadeau mingea prin ghete si nu stiau sa arunce corect la cos sau sa dea o pasa...

Mie totusi mi se pare ca asta nu e streetball unde se poate inscrie oricine fie ca are sau nu treaba cu baschetul... ci e o competitie unde ai pretentia sa vezi niste pusti care pot constitui viitorul baschetului romanesc...

pe scurt:
1. daca jucatorii legitimati la cluburile scolare nu au voie - atunci e normal ca spiru sa nu participe cu clasa de sport, nefiind nici la alte licee jucatori care activeaza in structuri organizate de juniori
2. daca jucatorii legitimati la cluburile scolare au voie atunci e o idiotenie sa-i opresti pe spiru... nu conteaza ca jucatorii legitimati sunt impartiti care pe unde... conteaza ca o sa participe... ca spiru si-a facut selectionata asta e alta poveste...

Danila
30th March 2006, 22:44
de vreo 4 ani spiru nu mai e invitata din cauza k are club sportiv....facetzi o diferentza intre liceele teoretice...si spiru...care activeaza ca un club sportiv

mishu
31st March 2006, 14:14
atunci daca e asa... echitabil ar fi ca nici ceilalti jucatori care activeaza la cluburile sportive (sau scolare sau cum se mai cheama) sa nu fie lasati sa joace... e adevarat ca asa cum spuneam ar iesi o varza de cupa a liceelor... dar echitabila...

aici nu e ca la streetball sa zici domne nu lasam jucatorii de divizia A ca altfel nu se mai inscrie nimeni...
Daca un liceu are doi trei jucatori buni de la un club... in pozitii cheie (sub cos sau cu mana de trei) sunt sigur ca le-ar pune probleme celor de la spiru... vorbesc ipotetic...

Best Sport
31st March 2006, 16:11
primele rezultate din grupa A:
I.L. Caragiale - C.T. Energetic 85-38
I.L. Caragiale - Gh. Lazăr 69-37
restul meciurilor din grupe se disputa in perioada 1-3 aprilie...

din pacate anul acesta spiru sigur nu participa la cupa liceelor ... vom discuta cu toate partile implicate in acesta situatie si vom lua o hotarare pentru anul viitor ...

pt spiritt23: Best Sport a fost intotdeauna binevoitor si a ascultat parerile tuturor. Iubitorii de baschet dupa onlinesport cunosc ca am organizat anul trecut turneul de streetball. Dupa etapa Bucuresti, unde au existat cateva greseli, am cerut si analizat pareri si sfaturi celor de aici (multumim frumos :) ), iar turneul a continuat, zic eu :) sa se perfectioneze de la etapa la etapa. Promitem ca vom continua la fel si anul acesta.

in 2006 vom organiza turneul de streetball in 7 orase, si conform proverbului "numai cine nu munceste, nu greseste!" probabil ca vom mai fi criticati pentru munca noastra :) ... dar preferam sa continuam proiectele noastre adresate tuturor iubitorilor de sport

ICan'tJump
2nd April 2006, 14:36
Ar trebui sa participe si Spiru, atata timp cat acolo exista elevi de liceu. Ar fi un avantaj mare pentru baschetul romanesc. Acest liceu, care activeaza ca si club, ar deveni un exemplu si pentru alte licee. Astfel, din ce in ce mai multi indivizi ar fi atrasi catre performanta in acest sport. Deoarece scoala ocupa deja jumatate din timpul unui elev, ar avea cel mai mare aport in promovarea baschetului.

Best Sport
4th April 2006, 12:17
Etapa sferturilor (Sala Caragiale) - 5.04.2006:
ora 9:00: I.L. Caragiale - J. Monnet
ora 10:30: G. Moisil - M. Viteazul
ora 12:00: G. Cosbuc - T. Vianu
ora 13:30: Sf. Sava - Al.I. Cuza

GRUPA A
1. I.L. Caragiale 6p. (225/121)
2. Tudor Vianu 4p. (143/158)
3. C.T. Energetic 4p. (143/193)
4. Gh. Lazăr 4p. (127/166)

Rezultate Directe
1. T. Vianu 3p (97/87) 1.11
2. Energetic 3p (105/108) 0.97
3. Lazar 3p (90/97) 0.92

GRUPA B
1. G. Moisil 6p. (165/90)
2. Al. I. Cuza 5p. (160/101)
3. Ion Neculce 4p. (144/113)
4. V. Madgearu 3p. (47/212)

GRUPA C
1. G. Coşbuc 6p. (188/99)
2. Jean Monnet 5p. (138/121)
3. T. Vladimirescu 4p. (112/144)
4. M. Basarab 3p. (97/171)

GRUPA D
1. Sf. Sava 6p. (173/120)
2. M. Viteazul 4p. (145/160)
3. D. Cantemir 4p. (145/148)
4. E. Nicolau 4p. (129/164)

Rezultate Directe
1. M. Viteazul 3p (102/96) 1.06
2. D. Cantemir 3p (95/92) 1.03
3. E. Nicolau 3 p (102/111) 0.91


Rezultate meciuri:

GRUPA A
I.L. Caragiale - C.T. Energetic 85-38
I.L. Caragiale - Gh. Lazăr 69-37
T. Vianu - Gh. Lazăr 45-34
T. Vianu - C.T. Energetic 52-53
C.T. Energetic - Gh. Lazar 52-56
I.L. Caragiale - T. Vianu 71-46

GRUPA B
I. Neculce - V. Madgearu 65-17
G. Moisil - Al. I. Cuza 45-37
I. Neculce - Al. I. Cuza 41-53
V. Madgearu - G. Moisil 15-77
V. Madgearu - Al.I. Cuza 15-70
I. Neculce - G. Moisil 38-43

GRUPA C
J. Monnet - T. Vladimirescu 40-30
G. Coşbuc - M. Basarab 67-23
G. Coşbuc - T. Vladimirescu 63-33
J. Monnet - M. Basarab 55-33
J. Monnet - G. Cosbuc 43-58
M. Basarab - T. Vladimirescu 41-49

GRUPA D
Sf. Sava - M. Viteazul 64-43
D. Cantemir - E. Nicolau 56-45
Sf. Sava - E. Nicolau 53-27
M. Viteazul - D. Cantemir 47-39
Sf. Sava - D. Cantemir 56-50
M. Viteazul - E. Nicolau 55-57

RebelYell
5th April 2006, 17:28
Sferturi de finala:
I.L. Caragiale - Jean Monnet 95-40
G. Moisil - M. Viteazul 67-46
G. Coşbuc - Tudor Vianu 84-79
Sf. Sava - Al. I. Cuza 76-52

Semifinale(sala Progresul 11 aprilie)
I.L. Caragiale - G. Moisil
G. Coşbuc - Sf. Sava

uvictor
6th April 2006, 11:09
Ah ce ma enervez cu Tudor Vianu, cel mai strans meci. Parerea mea e ca finala va fi Caragiale-Sava

Best Sport
6th April 2006, 15:24
ANUNT FOARTE IMPORTANT !

Ziua de desfasurare a finalelor se modifica din data de 17 aprilie in 14 aprilie !

Finalele se vor desfasura VINERI - 14 APRILIE 2006 la SALA GIULESTI,
intre orele 15:30 - 19:30.

Moshu
6th April 2006, 21:58
:( proasta decizie...foarte multi jucatori vor fi plecati la turneu final la targoviste....ma refer aici la prima echipa de la sava si de la cosbuc...si in plus..la participantii la concursul de slam si freestyle

deko
7th April 2006, 09:50
cand mai sunt meciuri sau eventual semifinalele cand si unde se desfasoara?

Best Sport
7th April 2006, 09:55
Semifinale(Sala Progresul - 11 aprilie - ora 15:30)
I.L. Caragiale - G. Moisil
G. Coşbuc - Sf. Sava

Finale (Sala Giulesti - 14 aprilie - ora 15:30)

Moshu
11th April 2006, 20:32
astazi s-au disputat semifinalele si prin urmare finalele vor fi asa:

finala mica: Sf.Sava - Moisil

FINALA MARE: Caragiale - Cosbuc

nu stiu exact scorurile de azi insa parca in meciul Caragiale - Moisil a fost 85-55(sau ceva de genul), iar meciul Sf.Sava - Cosbuc a fost foarte dramatic fiind decis in prelungiri, a castigat cosbuc la 8 puncte parca

Best Sport
12th April 2006, 13:06
Finalele Cupei Liceelor - Vineri 14 aprilie, ora 15:30, Sala Giulesti

Finala Mica: Sf. Sava - Moisil

FINALA MARE: Caragiale - Cosbuc

+ concursurile de libere, 3 pct, freestyle si slam...si mult asteptata aruncare de 10.000 $

Best Sport
13th April 2006, 13:35
LICEENII FAC SPECTACOL !!!

Vino vineri, 14 aprilie la Sala Giulesti, sa vezi finala Cupei Liceelor la Baschet McDonald's!

Cele mai bune 2 echipe, reprezentantele liceelor "I.L. Caragiale" si "George Cosbuc" vor juca in direct la Telesport marea finala a competitiei, incepand cu ora 17:30.

Cel mai bun marcator, MVP-ul Cupei Liceelor, precum si DREAM TEAM-ul anului 2006 se decid in marele meci !

Spectacolul va debuta cu finala mica disputata intre liceele "Grigore Moisil" si "Sf. Sava", incepand de la ora 15:30.

Nu vor lipsi concursurile de aruncari libere, 3 puncte, freestyle si slam dunk, precum si mult asteptata "aruncare de 10.000 USD".

Spectacolul sportiv va fi completat cu momente artistice oferite de majorete, trupe de Hip Hop si Break Dance.

Premiile turneului constau in echipament sportiv Reebok si ceasuri Swatch.

No.9_C.S.N_Bv
15th April 2006, 18:10
Nu inteleg de ce nu au si liceele din tara un site. Daca stiti ceva de vreun site ziceti k deabia astept. Se vorbeste prea mult despre echipele de liceu din Bucuresti si prea putin de cele din tara care sunt cel putin la fel de bune.

No.9_C.S.N_Bv
15th April 2006, 18:25
Vreau sa stiu kre e cea mai tare echipa din Bucurestii la baschet licee si dak aveti voie sa jucati cu legitimati in competitiile intre licee. Ast

Best Sport
18th April 2006, 09:51
Clasament 2006:

1. I.L. Caragiale
2. G. Cosbuc
3. G. Moisil
4. Sf. Sava

In cadrul Cupei Liceelor "BasketBall Cup" echipele au voie sa aiba in componenta lor si jucatori legitimati.

Best Sport
18th April 2006, 13:04
Rezultate finale:

Finala Mica: Grigore Moisil - Sf. Sava: 80 - 60

FINALA MARE: I.L. Caragiale - George Cosbuc: 109 - 70

Cel mai bun antrenor al competitiei: Doina Teodorescu (I.L. Caragiale)

Cel mai bun marcator al competitiei: Olariu Alexandru (G. Moisil)

MVP-ul competitiei: Urichianu Mihai (G. Cosbuc)

Concursuri: aruncari libere (Rigu Andrei - G. Cosbuc), 3 pct (Nicolaescu Alexandru - Sf. Sava), freestyle (Focsa Matei - Calinescu), slam (Musledin Oynur - Caragiale)

Aruncarea de 10.000 $: Odobescu Adrian - Liviu

CounterT
4th February 2007, 23:05
salutare! sunt elev in spiru la echipa de nelegitimati...se stie d toata lumea ca spiru a fost nedreptatit inca odata...au complotat in asa fel incat sa nu mai participam in aceasta competitie unde multi dintre colegii mei ar fi putut sa faca impresie buna americanilor...pur si simplu nu au vrut ca noi sa mai fim in competitie..se stie ca suntem cei mai buni...si au gasit ca motiv faptul ca avem clasa sportiva.S-ar putea face vreo 3 echipe de legitimati la noi in liceu...+altele d "amatori" sa zicem...iar decizia profesorilor a fost sa nu trimita o alta echipa decat cea cu care se fac antrenamente...un mod d a protesta se poate spune.In plus baietii care sunt la nationala nu sunt la sportiva!!!in concluzie...o mare nedreptate...li s-a furat dreptul d a se afirma si d a reprezenta liceul...d a continua traditia...sa stiti ca unii dintre ei au muncit foarte mult sa ajunga ceea c sunt acum si au pus ft mult suflet...asa ca anul viitor ganditi-va ca sunt nijte baieti bine pregatiti care vor sa arate c stiu...si nu mai lasati p altii sa influenteze organizarea...s-au auzit vorbe de genul ca un profesor dintr-un liceu( nu spun numele ) care e implicat in organizare a avut un mare cuvant d spus pt absenta colegiului nostru....PACE!

CrAzY92
4th February 2007, 23:12
fie ca cel mai bun sa castige :ok:

RebelYell
5th February 2007, 15:20
salutare counterT ... nu este vorba de asa ceva ... pur si simplu asa fusese inscris regulamentul de vechii organizatori ...
asa cum am promis inca de anul trecut, incepand cu editia din 2007, am schimbat regulamentul ... poate participa orice liceu (indiferent de profil) ... cu maxim 3 jucatori legitimati pe teren in acelasi timp
voi reveni in scurt timp cu mai multe detalii despre McDonald's BasketBall Cup 2007

Moshu
17th February 2007, 01:32
asa e...de anul asta Spiru va fi inscrisa cu legitimatii...mai are rost sa se tina? :D

si pana acum cei de la spiru nu au fost inscrisi deoarece ei activeaza ca si club sportiv, nu neaparat pt ca aveau clase sportive...si cred si eu ca puteti face 4 echipe daca aveti 2(3?) clase la fiecare generatie si aveti 3 ore de sport zilnic :D

CrAzY92
17th February 2007, 22:46
asa e...de anul asta Spiru va fi inscrisa cu legitimatii...mai are rost sa se tina? :D

si pana acum cei de la spiru nu au fost inscrisi deoarece ei activeaza ca si club sportiv, nu neaparat pt ca aveau clase sportive...si cred si eu ca puteti face 4 echipe daca aveti 2(3?) clase la fiecare generatie si aveti 3 ore de sport zilnic :D

nu mai are rost :happy